Аліменти на дитину у 2022 році: останні зміни, розмір, порядок нарахування

Основи аліментного законодавства залишаться без змін. Деякі нововведення, можливо, торкнуться тільки окремих положень.

Зокрема, у 2022 році, швидше за все, будуть обговорюватися наступні питання:

 • Визначення мінімального розміру аліментів на дітей;
 • Посилення кримінальної відповідальності за аліментний борг;
 • Аліменти на житло для дитини;
 • Виплата аліментів державою.

Аліменти на дитину у 2022 році: останні зміни, розмір, порядок нарахування

Розмір аліментів на дитину у 2022 році: мінімальна сума

 • Чинним законодавством встановлено мінімальний гарантований розмір аліментів на одну дитину, який не може бути меншим, ніж 50% прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку.
 • У свою чергу мінімальний рекомендований розмір аліментів на одну дитину — 1 прожитковий мінімум для дитини відповідного віку і може бути присуджений судом у разі достатності заробітку (доходу) платника аліментів.
 • Однак, виходячи з основ сімейного законодавства, можна визначити мінімальний розмір аліментів на дитину в частках від доходу й у твердій грошовій сумі.

Аліменти в процентах від зарплати призначаються судом в тому випадку, коли у платника є стабільний офіційний дохід.

Згідно із законодавством, офіційна зарплатня не може бути нижче мінімального розміру оплати праці. Мінімальний зарплатня на початку 2021 року – 6000 гривень.

Коли аліменти нараховуються у твердій грошовій сумі, то суд виходить з розміру прожиткового мінімуму на дитину:

ПРИКЛАД

Прожитковий мінімум на дитину  склав у 1 кварталі 2021 року 5000 грн. Оскільки батько й мати мають рівні обов’язки щодо утримання своїх дітей, то цю суму необхідно поділити навпіл: 5000/2 = 2500 грн. Якщо надалі прожитковий мінімум на дитину буде рости, то розмір аліментів буде проіндексовано.

Що стосується розміру аліментів, що виплачуються на дітей за угодою, він не може бути нижче, ніж той, який би був призначений судом. Слід мати на увазі, що при наявності вагомих підстав будь-який з учасників аліментних відносин має право знизити або збільшити розмір виплат.

Аліменти на дитину у 2022 році: останні зміни, розмір, порядок нарахування

Стягнення аліментів у твердій грошовій сумі: індексація

З метою компенсації рівня інфляції аліменти, що виплачуються в твердій грошовій сумі на підставі судового рішення, індексуються. Проводить індексацію або роботодавець платника аліментів, або державний виконавець. У 2021 році положення сімейного законодавства в цій галузі не зміняться.

Індексація аліментів, які сплачуються за угодою, здійснюється або на підставі домовленостей угоди, або ж (якщо в документі немає інформації про індексацію) за загальними правилами Сімейного кодексу.

Зазвичай індексація відбувається пропорційно зростанню прожиткового мінімуму. Якщо ж прожитковий мінімум знижується, то розмір аліментів залишається без змін – тобто не зменшується.

Аліменти на дитину у 2022 році: останні зміни, розмір, порядок нарахування

Несплата аліментів: посилення кримінальної відповідальності

 1. Перед тим як притягнути неплатника аліментів до кримінальної відповідальності за статтею 164 Кримінального кодексу України, державний виконавець повинен застосувати до нього весь комплекс заходів адміністративного впливу.

 2. Залучити боржника до кримінальної відповідальності можна лише за злісну несплату аліментів на дітей та нужденних батьків.

 3. Якщо ж боржник перераховує в рахунок аліментів мізерні суми, то в порушенні кримінальної справи можуть відмовити: навіть якщо неплатник переводить по 2000 гривень раз на пів року, найімовірніше залучити його до вищої міри відповідальності буде проблематично.

В цьому випадку сказати, що боржник зовсім не платить аліменти, не можна. Вказана прогалина в праві є недоліком, який дозволяє ухилятися від кримінальної відповідальності.

Аліменти на дитину у 2022 році: останні зміни, розмір, порядок нарахування

Конфіскація єдиного житла за борг по аліментах

Можливість вилучення єдиного житла у неплатників аліментів обговорюється досить давно. Ще в 2000 році Мін’юст почав розробку відповідного законопроєкту, але він так і не був прийнятий. Поки що неясно, чи буде тривати обговорення нововведення в 2021 році.

Згідно із законопроєктом, вилучити єдине придатне для проживання житло боржника можна лише в тому випадку, якщо його розмір істотно перевершує мінімальну площу, необхідну для кожного члена сім’ї. Тобто стягувати в рахунок боргу по аліментах можна було б тільки так зване «розкішне» житло.

Частину грошей передбачалося повертати боржнику, щоб він міг придбати інше, менше за площею, житло.

На цей момент стягнути єдине житло боржника по аліментах можна тільки в тому випадку, якщо його куплено в іпотеку, і на нього, відповідно до іпотечного законодавства, можна звернути стягнення.

Аліменти на дитину у 2022 році: останні зміни, розмір, порядок нарахування

Аліменти від держави у 2021 році

Найпопулярнішою зміною сімейного законодавства є можливість отримувати аліменти на дітей від держави. Згідно із чинним законом влада може брати на себе зобов’язання сплачувати кошти замість батька при виконанні наступних умов:

 • Аліментозобов’язаний батько ухиляється від сплати коштів на дитину.
 • Кошти не виплачуються 6 місяців і довше.
 • Не можна звернути стягнення на майно платника.

Вказана можливість на даний час регулюється Порядком призначення та виплати тимчасової державної допомоги дітям, батьки яких ухиляються від сплати аліментів, не мають можливості утримувати дитину або місце проживання їх невідоме.

Аліменти на дитину у 2022 році: останні зміни, розмір, порядок нарахування

Чи скасують аліменти у 2021 році?

Однією з найпопулярніших тем, що стосуються аліментного законодавства, стала петиція про скасування аліментів, опублікована у квітні 2021 року. На думку авторів петиції, аліментна політика призводить до розвалу сімей наступним чином:

 1. Збільшується кількість розлучень – замість того, щоб домовлятися один з одним, батьки розлучаються.
 2. Батько, який проживає з дитиною й отримує аліменти, перешкоджає спілкуванню іншого з батьків (найчастіше батька) з неповнолітнім.
 3. Попри жорстку аліментну політику, кількість боржників не скорочується.

Захист материнства і дитинства є одним з найбільш пріоритетних напрямків в Україні, тому навряд чи в 2021 році буде розглядатися питання про скасування аліментів.

Аліменти на дитину у 2022 році: останні зміни, розмір, порядок нарахування

Аліменти у 2021 році: що залишиться без змін

Основи сімейного законодавства у 2021 році переглядатися не будуть. Всі зміни Сімейного кодексу будуть проводитися в рамках точкових правок, які не впливатимуть на загальні принципи сплати аліментів. Зокрема, без змін залишаться:

 • Право нужденних членів сім’ї (дітей, батьків, бабусь, онуків і так далі) на отримання аліментів від родичів.
 • Способи стягнення аліментів:
 1. в добровільному порядку – за допомогою укладення нотаріальної угоди;
 2. примусово – в суді.
 • Порядок утримання аліментів:
 1. у відсотках (в частках) від зарплати;
 2. у твердій грошовій сумі;
 3. змішаним способом: у відсотках і твердій сумі одночасно.

rozluchennya-onlain.com.ua

 • Гугл
 • аліменти 2021 таблиця
 • розмір аліментів 2021 таблиця
 • аліменти з безробітного 2021
 • алименты 2021 украина таблица
 • аліменти 2021 якщо батько не працює
 • алименты 2021 украина после 18 лет
 • аліменти 2021 рік
 • ЯНДЕКС
 • аліменти 2021 після 18 років
 • аліменти 2021 калькулятор
 • аліменти 2021 для безробітних
 • аліменти 2021 якщо батько не працює
 • аліменти в 2021 році в Латвії
 • аліменти 2021 з безробітного
 • АДВЕГО
Слово Количество Частота, %
аліментів 24 2.38
аліменти 12 1.19
від 12 1.19
можна 11 1.09
році 10 0.99
дитин 9 0.89
дітей 9 0.89
боржник 8 0.79
якщо 8 0.79
алімент 7 0.70
законодавство 7 0.70
батька 6 0.60
батьків 6 0.60

перевірив Валерій 31.05.2021

Аліменти на дітей у 2022 році: розмір, порядок виплат

Аліменти на дитину у 2022 році: останні зміни, розмір, порядок нарахування

При виникненні конфліктних ситуацій між батьками дитини (кількох дітей) одним з головних способів отримання фінансової допомоги на їх виховання залишаються аліменти. Нижче в статті спробуємо розібратися в тому, який розмір аліментів в Україні в 2022 році, способи розрахунку, хто має право претендувати на виплати.

Визначення аліментів, різновиди

Як аліментів розглядаються певна сума грошей, яку суд зобов'язує виплачувати для задоволення потреб потребуючого в цьому родича. Найбільша частка аліментів в Україні припадає на виплату коштів для виховання та утримання дитини. Стягнення коштів може здійснюватися як фіксованою сумою, так і у вигляді відсотка від одержуваних доходів.

В Україні аліменти на дитину справляють до моменту досягнення нею повноліття. Також можуть бути стягнуті аліментні виплати, призначені для покриття витрат на навчання дитини. У цьому випадку вони тривають до 23 років.

Для отримання аліментів потребуюча сторона повинна звернутися в судову інстанцію з відповідним заяву. Зі свого боку, платник має право запитувати перевірку цільового використання коштів.

Аліменти на дитину у 2022 році: останні зміни, розмір, порядок нарахування

Згідно з чинним законодавством, аліменти в Україні можуть бути декількох видів:

 • На дитину до 18-ти років;
 • На навчання — 18-23 роки;
 • На дитину зі ступенем інвалідності — можуть присуджуватися довічно або до того, як дитина буде знятий з медичного обліку;
 • На покриття додаткових витрат при становленні особливих випадків;
 • На лікування дитини або розвиток його здібностей.
Читайте также:  Заява про видачу судового наказу про стягнення аліментів - (ЗРАЗОК 2022 року)

Хто має право отримувати аліменти

Аліменти на дитину в Україні в 2022 році має право отримувати один з батьків, опікун або піклувальник. Також аліментні виплати можуть стягнути з дітей — на утримання їх батьків.

Згідно з положеннями Сімейного кодексу України, в прямий обов'язок дітей входить турбота про їхніх батьків.

При доказах в суді їх непрацездатності та потреби, стягнення коштів з їхніх дітей буде проводиться примусово.

Діти можуть бути звільнені від обов'язку піклуватися про батька (батьків) лише в разі, якщо такі були позбавлені батьківських прав. Якщо навіть діти мало забезпечені або втратили працездатність, це не є причиною для звільнення їх від вмісту батьків. Однак цей факт враховується судом при встановленні розмірів аліментних виплат.

Подача документів на оформлення аліментів в Україні в 2022 році

Заява про стягнення аліментів подається в судову інстанцію за місцем реєстрації — исца або відповідача. Справа порушується на підставі наступних документів:

 • Копій паспорта та ІПН позивача;
 • Свідоцтва про народження дитини (дітей);
 • Свідоцтв про шлюб і розлучення;
 • Довідки про склад сім'ї — необхідна для підтвердження факту проживання з дитиною;
 • Справки с места работы ответчика;

У разі стягнення аліментів на навчання, лікування або розвиток здібностей дитини потрібно буде пред'явити документи, що підтвердять витрати на зазначені цілі.

Методологія нарахування і розрахунку аліментів

Відповідно до Сімейного кодексу України, аліменти повинні на достатньому рівні забезпечувати витрати на виховання і розвиток дітей. З цією метою були встановлені мінімальний і максимальний розміри виплат. Величина аліментів визначається розміром прожиткового мінімуму, затвердженого на момент виплат для дітей, що мають відповідний вік.

Зокрема, в питанні як розраховуються аліменти вирішальну роль відіграють такі чинники:

 • Матеріальне становище і стан здоров'я обох сторін, що беруть участь у справі;
 • Наявність у відповідача ще дітей, батьків або непрацездатного чоловіка / дружини;
 • Наявність у платника аліментів банківських вкладів, заощаджень, рухомого або нерухомого майна.

При нарахуванні аліментів у вигляді відсотків від доходів платника розміри відповідають таким значенням:

 • 25% від доходів — для однієї дитини;
 • 33% від доходів — для двох дітей;
 • 50% від доходів відповідача — для трьох дітей.

Аліменти на дитину у 2022 році: останні зміни, розмір, порядок нарахування

На сьогоднішній день прожитковий мінімум для дітей встановлений на наступних рівнях:

 • 960 грн. 50 коп. — для дітей до 6-ти років;
 • 1197 грн. 50 коп. — для дітей від 6-ти до 18-ти років.

Відповідно, з 1 липня 2022 року ці суми становитимуть:

 • 1006 грн. 50 коп. — для дітей до 6-ти років;
 • +1255 грн. — для дітей 6-18-ти років.

А з 1 грудня 2022 року їх значення будуть наступними:

 • 1050 грн. — для дітей до 6-ти років;
 • 1309 грн. — для дітей 6-18-ти років.

У той же час слід враховувати, що максимальне значення суми аліментних виплат не повинно перевищувати 10-ти прожиткових мінімумів.

Відповідальність за несплату аліментів: що говорить закон?

В Україні, крім цивільної відповідальності, при ухиленні від сплати аліментів передбачена також адміністративна і навіть кримінальна відповідальність. Так, наприклад, якщо відповідач не сплачував аліменти протягом року, йому призначаються суспільно-корисні роботи — від 240 до 360 годин. Крім цього, боржник позбавляється всіх субсидій.

Якщо аліменти на лікування дитини не були сплачені за три місяці, відповідачу може бути висунутий:

 • Заборона на виїзд за кордон;
 • Заборона на керування авто;
 • Заборона на застосування зброї;
 • Заборона на полювання.

У разі злісного невиконання рішень судової інстанції по виплаті аліментів застосовується кримінальна відповідальність. Згідно із законом, боржник може бути заарештований на строк до 3-х місяців або засуджений до обмеження волі строком до 2-х років.

Ще один аспект — при перетині дитиною державного кордону неплатник більше не має права впливати якимось чином на цю дію. Іншими словами, батьку, який не отримує аліментних виплат, при виїзді за кордон, більше не зобов'язаний отримувати згоди другого з батьків, які не виконує свої зобов'язання.

Аліменти на дитину у 2022 році: останні зміни, розмір, порядок нарахування

У той же час, виплати, які були зроблені в малих розмірах і не постійно, не беруться до уваги судом при встановленні фактів заборгованості. У разі, якщо борг позовів про аліменти виплат в сукупності перевищить 3 місяці, це буде трактуватися судовою інстанцією, як невиконання рішення суду про виплату аліментів.

Аліменти на дитину в Україні. Розмір аліментів 2021-2022

У 2021 році в Україні мінімальний розмір аліментів зміниться два рази. Розмір аліментів не може бути менше, ніж 50% відсотків від прожиткового мінімуму.

Аліменти на дитину у 2022 році: останні зміни, розмір, порядок нарахування

В Україні аліменти платять поки дитині не виповниться 18 років. Якщо ж дитина вчиться у ВНЗ, то через суд можна змусити батька виплачувати аліменти до 23 років.

Згідно з новим законом, аліменти є власністю дитини. Одержувач аліментів зобов’язаний використовувати їх за призначенням і в інтересах дитини. Неповнолітні діти можуть самостійно отримувати аліменти і розпоряджатися ними.

Як отримати аліменти

За рішенням суду, кошти на утримання дитини присуджуються як частина доходу батька чи матері в твердій грошовій сумі. Яким способом отримувати гроші вирішує той батько чи мати, з яким проживає дитина. Змінити спосіб отримання грошей можна через суд або за домовленістю батьків.

Розмір аліментів в 2021-2022 роках

У законі № 4928 вказано, що розмір аліментів повинен бути достатнім для гармонійного розвитку дитини. Мінімальний розмір аліментів не може бути менше, ніж 50% від прожиткового мінімуму на дитину відповідного віку. 

Сума аліментів на одну дитину не може перевищувати 10 прожиткових мінімумів.

 Мінімальний розмір аліментів в 2021 р

до 6 років  з 6 до 18 років
min min
з 1 січня 960,5 грн  1197,5 грн
з 1 липня 1006,5 грн 1255 грн
з 1 грудня 1050 грн 1309 грн

 Прожитковий мінімум на дітей в 2021 р

до 6 років 6-18 років
01 січня 1921 грн 2395 грн
01 липня 2013 грн 2510 грн
01 грудня 2100 грн 2618 грн

Позивач може звернутися до суду із заявою про стягнення аліментів в таких розмірах:

 • на одну дитину — 1/4 від доходу;
 • на двох дітей — 1/3 від доходу;
 • на трьох і більше дітей — 1/2 від доходу.

Заборгованість по аліментах

Якщо один з батьків, який платить аліменти, прострочив оплату, він зобов’язаний виплатити суму заборгованості за весь час з урахуванням індексу інфляції, а також 3% річних від суми боргу. 

Відсутність офіційної роботи не звільняє від сплати аліментів. Батько зобов’язаний платити на утримання дитини відповідно до статті 180 СК України. Якщо батько безробітний, тоді сума аліментів нараховується згідно середньої зарплати регіону, в якому проживає сім’я.

Аліменти 2022: як зміниться розмір виплат від батьків на дитину

Однак розмір аліментів напряму залежить від прожиткового мінімуму, який закладається в бюджет. Річ у тім, що вони не можуть бути меншими, ніж 50% від прожиткового мінімуму. Також на розмір аліментів впливає й вік дитини. Про усі нюанси та динаміку зростання у 2022 році, розповідаємо далі.

Розмір аліментів в Україні зросте ще у грудні цьогоріч, згідно з останнім підвищенням прожиткового з 1 грудня до 2 393 гривні, що передбачене бюджетом-2021. Тож з останнього місяця цього року на дітей до 6 років потрібно буде платити мінімум 1 050 гривень, а від 6 до 18 років – 1 309 гривень.

Варто зауважити, що розмір аліментів є гарантований та рекомендований й залежить від доходу батька чи матері, які сплачують виплати. Також закон встановлює не лише мінімальний розмір аліментів, але й максимальний. Він складає 10 прожиткових мінімумів для дитини відповідного віку.

Тож з 1 грудня максимальна сума аліментів на дитину до 6 років складатиме – 21 тисяча гривень, а від 6 до 18 років – 26,18 тисячі гривень.

*жовтим кольором позначений гарантований (мінімальний) розмір аліментів; *зеленим – рекомендований.

Читайте также:  Выгодно ли будет принимать на работу беременных?

Гарантований розмір аліментів на одну дитину, тобто мінімальний розмір, який сплачує батько чи матір у разі, якщо у них низькі доходи. Він складає не менше, ніж 50% від прожиткового мінімуму для дитини відповідного до її віку.

Рекомендований розмір аліментів на одну дитину – розмір прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку, котрий встановлює суд у разі достатності заробітку (доходу) платника аліментів.

Нагадаємо, що останній раз розмір аліментів цьогоріч підвищували 1 липня. Тож нині рекомендований розмір виплат на дітей до 6 років – 2 013 гривень, а з 6 до 18 – 2 510 гривень. Детальніше про це, читайте тут.

Читайте також Як змінюватимуться пенсії українців у 2022 році: дані з Держбюджету

Максимальна сума аліментів

На дитину до 6 років:

 • з 1 грудня 2021 року – 21 000 гривень,
 • з 1 липня 2022 року – 22 010 гривень,
 • з 1 грудня 2022 року – 22 720 гривень.

На дитину від 6 років до 18 років:

 • з 1 грудня 2021 року – 26 180 гривень,
 • з 1 липня 2022 року – 27 440 гривні,
 • з 1 грудня 2022 року – 28 330 гривні.

Варто знати! Якщо один з батьків, який платить аліменти, прострочив оплату, він зобов’язаний виплатити суму заборгованості за весь час з урахуванням індексу інфляції, а також 3% річних від суми боргу.

Чи можна розраховувати на аліменти після 18 років

 • Якщо дитина після 18 років продовжує навчання, то батько чи мати, які не проживають з нею, повинні продовжувати сплачувати аліменти, поки триває навчання, але не довше, ніж до 23 років.
 • При розрахунку розмірів аліментів грає роль: вік дитини, кількість дітей та власне вже згаданий вище розмір доходу батька чи матері, що сплачують виплати.
 • В Україні встановлений не лише мінімальний розмір аліментів, але й максимальний / Фото архів 24 каналу
 • З огляду на фактор кількості дітей, маємо наступну схему розрахунку:
 • на одну дитину — 1/4 від доходу;
 • на двох дітей — 1/3 від доходу;
 • на трьох і більше дітей — 1/2 від доходу.

У суді враховують наступні фактори:

 • Стан здоров’я та матеріальний стан дитини та платника аліментів.
 • Наявність у платника інших дітей та непрацездатних родичів.
 • Права власності платника (нерухомість, автомобіль тощо).
 • Витрати й доходи платника.

Корисно! Перевірити чи ви боржник можна в Реєстрі боржників по аліментах, скориставшись сервісом Опендатабот.

За несплату аліментів в Україні передбачена:

 • цивільна,
 • адміністративна (суспільно корисні роботи, обмеження у праві виїзду закордон, керуванні автомобілем, користування зброєю та полювання),
 • кримінальна відповідальність (громадські роботи, домашній арешт та обмеження волі до 2 років).

Обмеження виїзду закордон

Законом передбачена заборона на право виїзду за кордон для батька чи матері, котрий не сплачує аліменти більш як 6 місяців. Передбачається, що заборона буде знята лише у разі повного погашення заборгованості.

Обмеження в керуванні автомобілем

Варто зазначити, що обмеження розповсюджуються на будь-які механічні транспортні засоби. Тож, якщо ви заборгували виплати перед дитиною, то не зможете кермувати, наприклад, мотоциклом чи автомобілем. Однак є декілька виключень.

 1. Якщо ваш транспортний засіб – ваше основне джерело доходу, адже у такому разі ви не зможете погасити заборгованість.
 2. Ви маєте інвалідність І чи II групи або ж допомагає такій особі.
 3. Проходите військову службу.
 4. Маєте розстрочення або відстрочення сплати заборгованості за аліментами.
 1. Цікаво Де в Україні платять найбільше: рейтинг областей – інфографіка
 2. В Україні майже 700 тисяч неповних сімей / Фото Pixabay

Зверніть увагу! Що в Україні передбачене не лише покарання за несплату аліментів, але й нагляд за цільовим їх використання. Тож, якщо інспекції визначать, що мати чи батько, які проживають з дитиною на яку нараховуються аліменти, витрачає гроші не на дитину, а в інших цілях, таку сім’ю позбавлять аліментів.

Скільки в Україні неповних сімей

Згідно з аналітикою Держстату за 2021 рік в Україні 679,4 тисячі сімей, де діти не мають одного з батьків. Це 17,5% від кількості повних сімей у країні.

 • Не мають батька – 94% від загальної кількості неповних сімей, тобто зі 679,4 тисячі.
 • Не мають матері – 5,2%.
 • Проживають з родичами або з іншими особами – 0,8%.

Аліменти на дитину в Україні 2021 / 2022: розмір і порядок нарахування

Аліменти – це певна сума грошей, яка добровільно або ж за рішенням суду виплачується одним з батьків для утримання неповнолітньої дитини.

Якщо батьки вирішують розірвати свої відносини, то виникає питання: хто і як повинен утримувати дитину або декількох дітей, що народилися у шлюбі.

Про це подбала держава і на законодавчому рівні встановила певні норми, згідно з якими проводиться розрахунок матеріального забезпечення, яке зобов’язаний виплачувати один із батьків.

Проживання батьків порізно НЕ знімає відповідальності з жодного з них. Розмір аліментів, на які може претендувати неповнолітній, чітко прописані в законі.

Як нараховуються аліменти в Україні на дитину в 2022 році?

З 1 січня 2022 підвищується прожитковий мінімум в Україні, це впливає й на деякі соціальні виплати. Наприклад, на розмір аліментів на дитину. Отже, існує кілька крітеріїв, за якими визначаються виплати на дітей, а також змінюється розмір виплат в залежності від віку дитини (дітей):

50-відсотковий мінімальний гарантований розмір аліментів на одну дитину з 1 липня 2022 року:

 • для дітей до 6 років – 1 005 грн;
 • для дітей від 6 до 18 років – 1255 грн.

50-відсотковий мінімальний гарантований розмір аліментів на одну дитину з 1 грудня 2022 року:

 • для дітей до 6 років – 1050 грн;
 • для дітей від 6 до 18 років – 1309 грн

Дані за 2020 для порівняння.

Мінімальний гарантований розмір виплат на одну дитину до 6 років:

 • з 1 січня 2020 року – 889,5 гривень;
 • з 1 липня 2020 року – 929,5 гривень;
 • з 1 грудня 2020 року – 960,5 гривень.

Для дитини ВІКОМ 6 -18 років:

 • з 1 січня 2020 року – 1109 гривень;
 • з 1 липня 2020 року – 1 159 гривень;
 • з 1 грудня 2020 року – 1 197,5 гривень.

Мінімальна рекомендована щомісячна сума аліментів у 2022 році:

 • з 1 грудня 2021 року – 1921 гривень;
 • з липня 2022 року – 2 013 грн;
 • з грудня 2022 року – 2100 гривень.

Для дитини віком від 6 до 18 років:

 • з 1 грудня 2021 року – 2395 гривень;
 • з липня 2022 року – 2 510 грн;
 • з грудня 2022 року – 2 618 гривень.

Згідно з українським законодавством, з одного із батьків, який платить аліменти, утримується певна частина зарплати в залежності від кількості дітей:

 • 1/4 – на одну дитину;
 • 1/3 – на двох дітей;
 • 1/2 – на трьох.

Більше трьох дітей – з платника вираховується половина його доходу, але сума не повина перевищувати 10 прожиткових мінімумів на одну дитину відповідного віку.

ЦІ дані слід враховувати роботодавцям, зокрема, якщо з заробітної плати співробітників необхідно утримувати аліментні виплати в прив’язці до прожиткового мінімуму на дітей відповідного віку. Також слід знати, що роботодавець не оплачує аліментні виплати співробітника з нарахованої суми лікарняних.

Відео-розбір: все про аліменти в Україні в 2021 році. Нововведення і зміни

З минулого року вступив у силу новий Закон, що стосується аліментів в Україні. Його мета – посилити відповідальність за несплату грошової допомоги своїм дітям.

Аліменти на неповнолітню або повнолітню дитину можуть виплачуватися в двох варіантах. Перший – це наперед визначена сума (береться до уваги індексація).

Другий – це сума, що відраховується із заробітної плати одного з батьків та залежить від її розміру.

Читайте также:  Юридчна консультація щодо того, чи може неюридина особа укладати договори

Чоловік, який з часом став менше заробляти, може подати клопотання про зменшення розміру аліментів.

В той же час при призначенні суми виплат судом будуть враховані витрати більше 10 мінімальних зарплат, наявність рухомого та нерухомого майна та навіть банківських заощаджень.

Якщо колишня дружина знає, що прибутки у чоловіка вище заявлених, і йому є що приховувати, то в новому Законі про аліменти є нюанси, які дозволяють збирати та пред’являти докази більш високого рівня життя, ніж було заявлено.

Наразі, як і минулого року, боржників можуть обмежувати в наступних правах: вільне пересування за кордон (навіть у випадку відрядження з роботи), керування рухомим засобом, використання зброї. Наведені обмеження будуть у силі, до того моменту, поки людина, що є боржником, не погасить борги.

При призначенні суми виплат судом будуть враховуватися витрати понад десяти мінімальних зарплат, наявність майна й навіть банківських заощаджень. Якщо колишня дружина знає, що доходи чоловіка вище, ніж заявлені, і йому є що приховувати, то в новому Законі про аліменти є норми, які дозволяють збирати та пред’явити докази більш високого рівня життя, ніж було заявлено.

Чоловік, який з часом став менше заробляти, має право подати клопотання про зменшення суми аліментів.

Як розраховується сума аліментів на дитину в Україні?

На одну дитину з платника віднімають 25% від доходу, аліменти на двох дітей в Україні становлять – 33%, на трьох і більше – 50%. Максимальна сума не повинна перевищувати 10 мінімумів, встановлених законом на кожну дитину.

У 2021 році збільшився мінімальний розмір аліментів

З початку нового року в зв’язку зі збільшенням прожиткового мінімуму для дітей збільшився й мінімальний гарантований розмір аліментів, який не може бути менше 50% прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку (до липня 2017 було 30%).

При призначенні суми враховують також:

 • здоров’я дитини та потреба в лікуванні;
 • здоров’я і потреба в лікуванні платника;
 • чи є у платника інші діти, які потребують фінансової підтримки;
 • фінансові можливості першого батька (з ким проживає дитина).

Для зручності мінімальна сума аліментів в Україні за минулі роки наведена в таблиці:

Аліменти на дітей: як в Україні у 2022 році зростуть виплати

Мінімальний гарантований розмір аліментів на одну дитину повинен становити щонайменше 50% прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку.

В Україні від 1 січня 2022 року розмір аліментів залишиться без змін, оскільки прожитковий мінімум зріс 1 грудня 2021 року і він не змінюватиметься до 1 липня 2022 року. Проте збільшення розміру аліментів у 2022 році заплановане 1 липня до 2508 гривень та 1 грудня до 2589 гривень.

Сімейний кодекс України (ч.2 ст.182) передбачає різні розміри аліментів на дітей, які мають бути визначені рішенням суду. Проте є мінімальний гарантований розмір аліментів на одну дитину і він повинен становити щонайменше 50% прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку.

50-відсотковий мінімальний гарантований розмір аліментів на одну дитину від 1 січня 2022 року (залишився на рівні 1 грудня 2021 року):

 • Для дітей віком до 6 років – 1050 гривень.
 • Для дітей віком від 6 до 18 років — 1 309 гривень. 

50-відсотковий мінімальний гарантований розмір аліментів на одну дитину від 1 липня 2022 року:

 • Для дітей віком до 6 років — 1010,5 гривні. 
 • Для дітей віком від 6 до 18 років – 1372 гривень. 

50-відсотковий мінімальний гарантований розмір аліментів на одну дитину від 1 грудня 2022 року:

 • Для дітей віком до 6 років – 1136 гривень. 
 • Для дітей віком від 6 до 18 років – 1416,5 гривень. 

100-відсотковий мінімальний гарантований розмір аліментів на одну дитину від 1 січня 2022 року (залишився на рівні 1 грудня 2021 року):

 • Для дітей віком до 6 років – 2100 гривень. 
 • Для дітей віком від 6 до 18 років – 2618 гривень. 

100-відсотковий мінімальний гарантований розмір аліментів на одну дитину від 1 липня 2022 року:

 • Для дітей віком до 6 — 2201 гривня.
 • Для дітей віком від 6 до 18 років — 2744 гривень. 

100-відсотковий мінімальний гарантований розмір аліментів на одну дитину від 1 грудня 2022 року:

 • Для дітей, віком до 6 років — 2272 гривні. 
 • Для дітей віком від 6 до 18 років — 2833 гривні. 

Максимальна сума аліментів, яка не повинна бути меншою, ніж 10 прожиткових мінімумів на дитину, також збільшилась: 

На дитину до 6 років:

 • від 1 грудня 2021 року – 21 000 гривень;
 • від 1 липня 2022 року – 22 010 гривень;
 • від 1 грудня 2022 року – 22 720 гривень.

На дитину від 6 років до 18 років:

 • від 1 грудня 2021 року – 26 180 гривень;
 • від 1 липня 2022 року – 27 440 гривень.
 • від 1 грудня 2022 року – 28 330 гривень. 

Нагадаємо:

 • Прожитковий мінімум на 2022 рік затвердила Верховна Рада. Цей показник прописано в ухваленому держбюджеті-2022.

Читайте також: 

 • У Вінниці за несплату аліментів судили покійника 
 • У Запоріжжі «батько-лайфхакер», щоб не платити аліменти на дітей, змінив прізвище та ім'я
 • «Завжди ставилися як до засобу заробітку»: у Херсоні батьки вимагають у сина, якого вигнали з дому 17 років тому, аліменти

Новини тижня: як у боротьбі за аліменти не нашкодити власній дитині

Алименты 2022: как изменится размер выплат от родителей на ребенка

Более 17% детей в Украине живут в неполных семьях – это почти 700 тысяч. Чтобы помочь финансово матери или отцу, которые самостоятельно воспитывают ребенка, законом предусмотрены алименты.

Об этом пишет 24 канал.

Размер алиментов в 2022 году

Размер алиментов в Украине вырастет еще в декабре этого года, в соответствии с последним повышением прожиточного минимума с 1 декабря до 2 393 гривен, что предусмотрено бюджетом-2021. Поэтому с последнего месяца этого года на детей до 6 лет нужно будет платить минимум 1 050 гривен, а от 6 до 18 лет – 1 309 гривен.

Стоит заметить, что размер алиментов является гарантированным и рекомендованным и зависит от дохода отца или матери, которые платят выплаты. Также закон устанавливает не только минимальный размер алиментов, но и максимальный. Он составляет 10 прожиточных минимумов для ребенка соответствующего возраста.

Поэтому с 1 декабря максимальная сумма алиментов на ребенка до 6 лет будет составлять – 21 тысячу гривен, а от 6 до 18 лет – 26,18 тысячи гривен.

Гарантирован размер алиментов на одного ребенка, то есть минимальный размер, который платит отец или мать в случае, если у них низкие доходы. Он составляет не менее 50% от прожиточного минимума для ребенка соответствующего возраста.

 • Рекомендуемый размер алиментов на одного ребенка – размер прожиточного минимума для ребенка соответствующего возраста, который устанавливает суд в случае достаточности заработка (дохода) плательщика алиментов.
 • Максимальная сумма алиментов
 • На ребенка до 6 лет:
 • с 1 декабря 2021 года – 21 000 гривен;
 • с 1 июля 2022 года – 22 010 гривен;
 • с 1 декабря 2022 года – 22 720 гривен.

На ребенка от 6 лет до 18 лет:

 • с 1 декабря 2021 года – 26 180 гривен;
 • с 1 июля 2022 года – 27 440 гривны;
 • с 1 декабря 2022 года – 28 330 гривны.
 1. Если ребенок после 18 лет продолжает обучение, то отец или мать, которые не проживают с ним, должны продолжать платить алименты, пока длится обучение, но не дольше, чем до 23 лет.
 2. Как рассчитывается размер алиментов
 3. При расчете размеров алиментов играет роль: возраст ребенка, количество детей и собственно уже упомянутый выше размер дохода отца или матери, уплачивающих выплаты.
 4. Учитывая фактор количества детей, имеем следующую схему расчета:
 • на одного ребенка – 1/4 от дохода;
 • на двоих детей – 1/3 от дохода;
 • на троих и более детей – 1/2 от дохода.

Кстати, если вас интересует быстрый заем до зарплаты, с помощью портала Finance.ua можно подобрать для себя оптимальные условия.

Хочу получить деньги до зарплаты

Ссылка на основную публикацию