Аліменти на одну дитину

При стягненні аліментів на утримання дитини його батьки, перш за все, цікавляться двома основними питаннями – це розмір виплачуваної суми на одну дитину відповідно до вимог закону і способи оформлення аліментних виплат.

Залежно від того, чи досягли батьки компромісу, призначити аліменти можна як добровільним шляхом (за допомогою нотаріальної угоди), так і примусовим – через суд. Розмір аліментів на одну дитину залежить від способу їх нарахування: в частках від доходу або у твердій грошовій сумі.

Також істотно впливає соціальний і сімейний стан, яке займає кожна зі сторін аліментних правовідносин (батько, мати, сама дитина).

Аліменти на одну дитину

Аліменти на дітей: умови виплати

Сторонами аліментних правовідносин при призначенні аліментів на неповнолітню дитину є його батьки: мати й батько. При цьому в 80% випадків платником є батько, а одержувачем – мати (рідше – навпаки).

Такі фактори, як офіційний шлюб батьків або цивільний шлюб (народження дитини поза шлюбом) не мають значення для можливості отримання аліментів на дитину, оскільки виплати сміливо можна стягнути в будь-якому випадку, якщо батько підтверджений документально (в іншому випадку спочатку буде необхідно пройти через процедуру встановлення батьківства).

Безумовно, одержувачем (так само як і платником) аліментів на дитину може стати не кожен батько. Для цього необхідні відповідні законні підстави:

 • Документально обгрунтована спорідненість з дитиною – тільки офіційно зареєстрованого батька можна притягнути до відповідальності за участі в матеріальному утриманні  дитини. Підтверджуючими документами в такому випадку є:
 1. запис в графі “батько” в свідоцтві про народження (не зі слів матері дитини);
 2. свідоцтво про встановлення батьківства (видане органом РАЦС, якщо батьки не реєстрували шлюб);
 3. рішення суду про визнання батьківства;
 4. рішення суду про усиновлення  дитини.
 • Факт ухилення від добровільної участі в утриманні сина або доньки (або відсутність нотаріальної угоди про сплату коштів на їх користь).
 • Недосягнення дитиною повноліття (18 років) або відсутність визнання його  ранньої дієздатності (наприклад вступ в шлюб або укладення трудового договору).
 • Наявність інвалідності у дитини, яка досягла повноліття.

Факт спільного або подільного проживання батьків-ухильника з дитиною не має істотного значення – навіть при спільному проживанні матері і батька – аліменти на дитину призначити можна, якщо буде доведено відсутність грошей для сім’ї від «недбайливого» відповідача.

Аліменти на одну дитину

Розмір платити аліментів на одну дитину?

Однозначної відповіді на це питання просто не існує, оскільки законодавством не встановлено максимального або мінімального розміру аліментів, виплати можуть коливатися від незначних сум до декількох десятків тисяч.

Розмір аліментів – величина, яка напряму залежить від багатьох складових факторів:

 • Способи оформлення: угодою про аліменти чи в судовому порядку;
 • Способу стягнення: процентний, тверда грошова сума, «змішаний» – тобто одночасно в частках і фіксованій сумі;
 • соціального стану платника (наявність у нього інвалідності, пенсійного віку, важкого захворювання, відсутність працевлаштування);
 • сімейного стану платника: наявність інших утриманців (неповнолітніх дітей, вагітної жінки або жінки в декреті тощо);
 • соціального і сімейного стану стягувача і дитини.

Аліменти на одну дитину

Стягнення аліментів по угоді про аліменти

При складанні та підписанні нотаріального угоди батьки спільно визначають суму, яку буде платити батько (рідше – мати) на одну дитину, і строки її сплати (на відміну від судового стягнення виплати не обов’язково повинні бути щомісячними). Головне, щоб розмір аліментів на дитину не був нижче передбаченого Сімейним кодексом України та не зачіпав її прав на гідне утримання.

Аліменти на одну дитину

Сума аліментів на одну дитину в частках від доходу

Згідно Сімейного кодексу України при частковому способі стягнення з усіх доходів батька, який обкладається аліментним тягарем, повинна бути утримана 1/4 частина заробітку (або 25%).

Перелік видів доходу, з яких можуть утримуватися або стягуватися аліменти на утримання неповнолітніх дітей встановлений постановами уряду України.

ПРИКЛАД

При призначенні аліментів з гр. Сабковського на утримання сина щомісячна сума виплат склала 1/4 частки від офіційної заробітної плати чоловіка, що дорівнює 30000 грн. Після вирахування податків та 1/4 частки від доходу при здачі в оренду майна (квартири) в 10000 грн. Разом аліментні виплати в сумі склали 7500 + 2500 = 10000 грн.

Важливо врахувати, що розрахунок суми аліментів із зарплати проводиться після вирахування прибуткового податку.

Аліменти на одну дитину

Розрахунок аліментів у твердій грошовій сумі?

Сімейний кодекс України передбачає призначення виплат на дитину у твердій грошовій сумі, якщо платник аліментів непрацевлаштований (безробітній), отримує зарплатню в іноземній валюті або натуральною продукцією, або частковий спосіб утримання не задовольняє основним потребам дитини.

Як правило, величина твердій грошовій сумі прив’язана до прожиткового мінімуму на дитину, а якщо він не встановлений, трактується цим же середнім значенням по України в цілому.

Оскільки на батьках лежить рівний обов’язок утримання дітей, сума прожиткового мінімуму ділиться навпіл і стягується з платника коштів.

Однак нерідко суд може призначити утримання додаткових витрат на дитину, якщо вона має інвалідність або складне захворювання, займається професійним спортом, мистецтвом. тощо.

ПРИКЛАД

Стягуючи аліменти у фіксованій сумі, громадянка Либідь обгрунтувала їх розмір наступним чином: 2500 гривень – прожитковий мінімум на дитину на початок 2021 року та 3000 – додаткові витрати на сина у зв’язку з захворюванням хребта (масажі, медикаменти).

 • Разом – загальна сума витрат на дитину в місяць:
 • 2500 +3000 = 5500 гривень,
 • 5500/2 (рівне зміст від кожного з батьків) = 2750 гривень – обґрунтований розмір аліментів у твердій грошовій сумі.
 • Також тверда виплата підлягає обов’язковій індексації пропорційно до зростання прожиткового мінімуму, щоб стрибок споживчих цін не погіршив умови утримання дитини.

Аліменти на одну дитину

Як оформити аліменти на одну дитину?

Сімейне законодавство передбачає можливість оформлення аліментів наступними способами:

 • Добровільно – шляхом досягнення взаємної домовленості й підтвердження її аліментною нотаріально завіреною угодою.
 • Примусово – якщо передбачуваний платник проти укладення угоди або не бере участі в матеріальному утриманні дитини. Примусове стягнення відбувається через судову інстанцію, в яку позивач повинен звернутися з відповідною заявою.

Аліменти на одну дитину

Оформлення добровільної нотаріальної угоди про аліменти на одну дитину

Можливість укладання угоди між батьками (платником і одержувачем коштів на утримання дитини) є найкращим способом досягнення компромісу, оскільки угода має складатися на взаємовигідних умовах кожної зі сторін в частині:

 1. розміру виплат;
 2. строків;
 3. передбачення відповідальності за невиконання зобов’язань тощо.

Якщо батьки не можуть досягти домовленості хоча б по одному з пунктів документа, нотаріус не зможе завірити її та запропонує вирішувати питання аліментного змісту в судовому порядку, оскільки основним критерієм угоди є досягнення компромісу з усіх без винятку умов.

Щоб отримати угоду, обом батькам необхідно звернутися до нотаріуса (а якщо дитина досягла 14-річчя – його присутність також обов’язкова) з наступними документами:

 • Паспорти батька і матері.
 • Свідоцтво про народження дитини (а також інші документи, що підтверджують родинні зв’язки – свідоцтво про встановлення батьківства або однойменне рішення суду).
 • Довідка з місця роботи майбутнього платника із зазначенням розміру заробітної плати.
 • Реквізити банківського рахунку (картки) одержувача.

Вартість послуг нотаріуса з оформлення угоди про аліменти бажано уточнювати безпосередньо в нотаріальній конторі. Наприклад, Оплатити послугу батьки можуть порівну, або хтось один візьме на себе витрати (за домовленістю).

Законодавство підкреслює обов’язковість нотаріального засвідчення документа, оскільки прирівнює угоду за юридичною силою до судового виконавчого листа (наказу).

У разі невиконання умов документа платником, одержувач має право передачі оригіналу цього документа за місцем роботи «ухильника» або в державну виконавчу службу для примусової реалізації своїх вимог.

Аліменти на одну дитину

Стягнення аліментів через суд

Шляхом звернення до суду зацікавлений батько зможе призначити аліменти двома способами:

 • Спрощеним прискореним методом – при подачі заяви про видачу судового наказу про призначення аліментів.
 • Повноцінним позовним провадженням – при подачі позовної заяви про стягнення аліментів.

В обох випадках позивач-заявник звільняється від сплати судового збору.

При подачі заяви про видачу судового наказу заявнику необхідно:

 • Скласти письмову заяву.
 • Докласти необхідні документи:
 1. копію паспорта та ІН;
 2. копію свідоцтва про народження дитини;
 3. вказівка точних відомостей про боржника (П. І.Б., адреса проживання, контактні телефони, відомості про місце роботи).
 • Направити зібраний пакет документів до суду за місцем проживання боржника або своїм місцем проживання.

Слід знати, що в рамках вимоги судового наказу аліменти можна призначати тільки в частках від заробітної плати, при цьому можливість стягнення коштів за минулий період відсутня.

Судовий наказ про призначення виплат виноситься без проведення судового засідання в 5-денний строк з моменту надходження заяви до суду.

При подачі позовної заяви позивачу потрібно:

 1. Підготувати позовну заяву за правилами Цивільно процесуального кодексу України.
 2. Забезпечити позов необхідним переліком документів:
 • копія паспорту та ІН позивача;
 • копія паспорту та ІН відповідача (за наявності);
 • копія свідоцтва про народження дитини (і додаткові документи щодо встановлення батьківства при необхідності);
 • копія свідоцтва про шлюб;
 • копія рішення суду про розірвання шлюбу (при наявності);
 • квитанції або чеки, що підтверджують витрати на дитину (не обов’язково, однак бажано);
 • інші документи, на які посилається позивач в тексті заяви.

При розгляді позовної заяви сторонам не уникнути судового засідання, де будуть заслухані показання й аргументи кожної зі сторін. Розгляд справи про аліменти має відбутися в місячний строк з моменту подачі звернення, а датою початку стягнення коштів стане дата подачі заяви.

rozluchennya-onlain.com.ua

 1. Гугл
 2. розмір аліментів 2021 таблиця
 3. аліменти на дитину 2021 року
 4. калькулятор аліментів
 5. все про аліменти
 6. розмір аліментів на двох дітей
 7. аліменти з безробітного 2021
 8. розмір аліментів сімейний кодекс
 9. ЯНДЕКС
 10. аліменти на дитину 2021
 11. аліменти на дитину
 12. аліменти 2021 таблиця
 13. аліменти 2021 з безробітного
 14. аліменти з безробітного
 15. бухгалтерський розрахунок аліментів
 16. АДВЕГО
Слово Количество Частота, %
дитин 23 1.72
батька 22 1.65
про 22 1.65
або 20 1.50
аліментів 19 1.42
від 14 1.05
дитиний 14 1.05
аліменти 12 0.90
україни 12 0.90
кодекс 11 0.82
платник 10 0.75
один 9 0.67
судовой 9 0.67
утримання 9 0.67
якщо 9 0.67
заявить 8 0.60
розмір 8 0.60
стягнення 8 0.60
суд 8 0.60
угодить 8 0.60
виплата 7 0.52
сумі 7 0.52

перевірив Валерій 03.06.2021

Аліменти на дітей при розлученні батьків в Украiні

Тенета шлюбу зобов'язують подружжя виховувати та утримувати своїх дітей. При розлученні виникає цілий ряд проблем, найскладніша з них стосується подальшої долі дітей, які народилися в шлюбі. Дитина у батьків може бути єдиною, але нерідкі випадки, коли рішення про розрив відносин приймається і при існуванні двох і навіть трьох дітей.

Читайте также:  Зразки позовних заяв: шлюбно сімейні відносини

Аліменти на одну дитину

Найчастіше діти залишаються жити разом з матір'ю. Може бути й зворотна ситуація, коли вони проживають з батьком. Іноді питання, з ким залишиться дитина, вирішується в судовому порядку.

Увага! Обоє батьків в однаковій мірі відповідальні за матеріальне забезпечення своїх дітей. Вони можуть прийти до взаємної згоди про необхідні з боку кожного грошових сум, уклавши між собою договір в простій формі.

Це вдається далеко не всім колишнім подружжям, які накопичили один до одного купу взаємних претензій. Той, з ким залишилися жити діти (мати чи батько), подає до суду заяву з проханням стягнути з колишнього чоловіка/дружини аліменти на утримання нащадків, що підростають. Суд приймає рішення на базі українського законодавства у цій сфері.

Аліменти — це встановлена в добровільному порядку або судовими органами сума коштів, які зобов'язаний виплачувати батько, який живе далеко від своїх дітей, на їх утримання і виховання.

В ході судового розгляду суддею, з урахуванням думки позивача, приймається один з варіантів стягнення аліментів:

 • фіксованою грошовою сумою з подальшою індексацією;
 • відсотковою часткою з прибутку батька або матері.

Яку б заробітну плату не отримував батько, він не зможе відраховувати гроші на утримання дитини нижче мінімуму аліментів, встановленого законом України.

Довідка! Законодавчий норматив найменшого розміру аліментів на одну дитину визначається в 50 % від прожиткового мінімуму для дітей певного віку. Дана норма дозволяє стягувати платежі з осіб, які не мають постійного прибутку.

Сума аліментів на одного спадкоємця не може бути вище 10 прожиткових мінімумів.

Зміни законодавства дали право позивачеві, який заявив позов з вимогою призначити аліменти, самому визначати раціональний спосіб їх утримання з прибутків відповідача.

Наприклад, відповідно до статті 7 «Закону про держбюджет України» у 2020 році прожитковий мінімум на дітей буде індексуватися 3 рази: на початку року, з другого півріччя і з початку четвертого кварталу. Відповідно буде змінюватися і мінімальний розмір аліментів.

Для дітей до 6 років

Затверджений законом мінімум аліментів:

 • у першому півріччі — 889,5 грн;
 • у другому і третьому кварталах — 929,5 грн;
 • у четвертому кварталі — 960, 5 грн.

При достатніх прибутках платника аліментів законодавством запроваджено рекомендаційну мінімальну норму стягнення у розмірі 100 % від прожиткового мінімуму:

 • у першому півріччі— 1779 грн;
 • у другому і третьому кварталах — 1859 грн;
 • у четвертому кварталі — 1921 грн.
 • у першому півріччі — 17 790 грн;
 • у другому і третьому кварталах — 18 590 грн;
 • у четвертому кварталі — 19 210 грн.

Граничний розмір стягнень суд може призначити з урахуванням високих прибутків відповідача, особливих обставин і аргументованих доводів позивача.

Для дітей від 6 до 18 років

Гарантована законом мінімальна сума:

 • з початку січня — 1109 грн;
 • з початку липня — 1159 грн;
 • з початку грудня — 1198 грн.

Рекомендована найменша сума аліментів:

 • з початку січня — 2218 грн;
 • з початку липня — 2318 грн;
 • з початку грудня — 2395 грн.

Найвищий розмір відрахувань на утримання дитини цієї вікової групи:

 • з січня — 22 180 грн;
 • з липня — 23 180 грн;
 • з грудня — 23 950 грн.

Крім методики розрахунку фіксованої суми аліментів, батько може заявити в суді про стягнення аліментів як частини прибутків колишнього чоловіка (дружини). У цьому випадку в розрахунках враховується кількість дітей, для яких потрібна матеріальна підтримка.

Українським законодавством встановлено частки утримань з урахуванням числа дітей:

 • на одного спадкоємця — від чверті прибутків;
 • на двох дітей — від третини прибутків;
 • для трьох і більше нащадків — від половини прибутків.

На винесення судовими арбітрами вердикту про розмір аліментів впливають багато факторів:

 • регулярність заробітку і загальна сума прибутків;
 • володіння нерухомістю;
 • утримання інших дітей, похилих батьків, недієздатних членів сім'ї та інших родичів;
 • ступінь матеріального достатку дітей;
 • потреба в додаткових сумах на навчання або лікування дітей.

Остаточний розмір аліментів встановлюється судом з урахуванням всіх обставин в цілому. Для призначення максимально можливих сум аліментів чималу роль відіграє правильно складений позов з використанням хорошої доказової бази.

Позивачі у справах про стягнення аліментів, пені за протермінування виплати, сум індексації, зміні способу призначення аліментів звільнені від сплати судового мита.

Увага! Закон 2019 року визначив аліменти власністю дитини. Батько, який отримує аліменти, зобов'язаний витрачати їх тільки на дитину і в його інтересах. Неповнолітньому спадкоємцю надано право участі в розподілі аліментів. Після 14 років дитина може сама отримувати аліменти, використовувати їх на свій розсуд.

Батько, який проживає з дитиною, виїжджає за кордон на термін до 30 днів без згоди другого з батьків. Навпаки, батько, який живе окремо і виплачує аліменти, при виїзді в іншу країну зобов'язаний отримати від утримувача дитини нотаріально завірений дозвіл.

Посилено покарання за ухилення від сплати аліментів: за протермінування в 3 місяці боржника змусять попрацювати на суспільно-корисних роботах.

Довідка! За запізнення з виплатою в 1 рік до призначеної суми аліментів плюсують 20 %-ву надбавку, понад 2 роки – додають 30 % суми, понад 3 роки – аліменти збільшують на 50 %.

З метою посилення відповідальності по перерахуванню аліментів боржників, мають право не випустити його в закордонну поїздку або обмежити його в користуванні власною автівкою. Застосовані санкції знімаються після погашення боргу.

При розрахунку аліментів суд враховує фінансову спроможність відповідача:

 • підтверджену документами нерухомість;
 • великі придбання вартістю понад 10 мінімальних зарплат;
 • накопичення на банківських рахунках.

У разі зменшення прибутків платник аліментів домагається зниження суми утримань в судовому порядку.

Аліменти на дитину виплачуються до її повноліття. При факті заміжжя, вступу в шлюб до 18 років виплати зупиняються, тому, що дитина переходить в категорію правоздатної особи.

Якщо аліменти приходять на 2 і більше дітей, припинення виплат відбувається частинами у міру досягнення повноліття (18 років) кожною дитиною.

Утримання аліментів з прибутку одного з батьків продовжується до досягнення дитиною 23 років у випадках:

 • продовження навчання після школи у ВНЗ;
 • втрати працездатності дитиною за станом здоров'я;
 • наявності прибутків у батька для виплати аліментів.

Спосіб призначення і сума аліментів подібна до тих, що діють для дітей до 18 років.

При досягненні взаємної згоди про суму та умови виплат, батьки оформляють його в письмовому вигляді, складаючи та підписуючи договір на виплату аліментів. При появі нових обставин в такий договір вносять зміни, на відміну від рішення суду.

Аліментна угода завіряється нотаріусом. Без цього при можливому ухиленні від сплати аліментів договір не буде визнаний виконавчим документом.

Нотаріус допоможе грамотно і правильно скласти угоду, в яку обов'язково включаються:

 • відомості про платника аліментів та отримувача;
 • інформація про терміни, періодичність та інші умови платежів;
 • пункти про відповідальність тієї й іншої сторони;
 • дані про штрафні санкції;
 • дата, термін дії та умови розірвання договору.

Розмір аліментів встановлюється, як фіксована сума або у відсотках від прибутку (зарплати). У будь-якому випадку закріплена в договорі сума не може бути менше тієї, що була б встановлена судом.

Вибирається і записується в договір один зі способів передачі коштів:

 • готівкою в руки;
 • поштовим переказом;
 • відправленням через платіжну систему;
 • зарахуванням на рахунок дитини або батька-опікуна.

Якщо чоловік, який покинув родину, відмовляється добровільно передавати кошти на утримання дитини, питання виплати аліментів вирішують в суді. Позов подає той з батьків, на утриманні якого опинилася дитина і з ким він залишився жити.

Позовна заява направляється до районного суду за місцем реєстрації відповідача (іншого з батьків). Позови по аліментах задовольняються судом в спрощеному порядку без явки до суду позивача і відповідача.

Важливо! Суддя випускає судовий наказ на підставі даних позовної заяви з доведеними й обґрунтованими фактами необхідності аліментів.

У позовному документі вказують П.I.Б. позивача і відповідача, адреси, за якими вони зареєстровані та проживають. Заявляють вимоги, обґрунтовують їх посиланнями на чинне законодавство, підтверджують доказами.

 • копію свідоцтва про шлюб:
 • копію документа про розлучення;
 • копію метрики про народження кожної дитини;
 • копію паспорта позивача;
 • довідку про членів сім'ї;
 • довідки за прибутками позивача та відповідача;
 • витягу з місця проживання учасників справи.

Якщо будь-які документи, що стосуються відповідача, не вдалося отримати, позивач звертається до суду з клопотанням домогтися необхідні папери з другої сторони судової справи.

Увага! Судове мито оплачує відповідач у разі прийняття судом рішення не на його користь.

Позовна заява з усіма вкладеннями подається до суду у 2 примірниках: один для суду, другий для відправки відповідачу. Після його отримання кандидат на присудження аліментів або погоджується з розглядом справи в спрощеному порядку або відправляє до суду аргументовані заперечення у двох примірниках.

Після їх отримання суддя випускає ухвалу про розгляд справи у звичайному порядку з викликом до суду учасників справи.

Важливо! У позовній заяві та судовому розгляді позивачеві потрібно буде запевнити суддю, що дитина не отримує коштів від відповідача і потребує додаткового фінансового забезпечення.

При призначенні суми аліментів на утримання дитини суд керується ст. 182 СК і враховує:

 • ситуацію зі здоров'ям дитини та її матеріальним забезпеченням;
 • стан здоров'я та фінансовий стан платника аліментів;
 • факт утримання відповідачем інших дітей та недієздатних осіб;
 • інші обставини, важливі для прийняття правильного рішення.

Розмір аліментів в суді визначається з урахуванням прибутків, отримуваних батьками. Офіційний прибуток колишнього чоловіка не може бути меншим мінімального розміру оплати праці в Україні. Якщо заробіток відповідача дорівнює МРОТ і колишня дружина не зможе надати суду доказів про інші джерела прибутку, розмір аліментів буде встановлений в сумі, що дорівнює половині МРОТ в місяць.

Увага! Якщо дитина молодша 3 років, аліменти стягуються і на колишню дружину, тому, що вона знаходиться в декретній відпустці та не може себе забезпечувати.

У разі задоволення заявлених вимог, позивач отримує в канцелярії суду виконавчий лист і відносить його до відділу судових приставів для примусового утримання аліментів.

Пристави порушують виконавче провадження і пропонують боржнику погасити борг в добровільному порядку. Якщо цього не відбувається, виконавчі документи передаються на підприємство, де працює боржник. Бухгалтерія починає робити щомісячні утримання з його зарплати.

Увага! Аліменти стягуються не тільки з грошового окладу, а й зі стипендії, пенсії, допомоги по безробіттю.

При невстановленому місці роботи боржника пристави проводять пошук його активів: прибутків, нерухомості, особистого автотранспорту, накопичень на банківських рахунках. Накладають арешт на майно або вилучають його для продажу і покриття боргу.

Якщо батько дитини зареєстрований на біржі як безробітний, на суму аліментів зменшується допомога за відсутності роботи. В іншому випадку розрахунок виробляють виходячи з середнього рівня заробітної плати в місці проживання відповідача.

Читайте также:  Зразки позовних заяв, типовий договорів, процесуальних документів. юридична аналітика. - позовна заява про виселення з квартири та реєстрацію місця проживання особи

З 2019 року за протермінування перерахування аліментів нараховується пеня в розмірі 1 % від обсягу боргу за кожну добу затримки виплати. Сума пені не може бути понад 100 % від місячної суми аліментів.

Крім пені застосовуються штрафи за ухилення від сплати аліментів від 20 до 50 % від розміру боргу.

При тяжкій хворобі дитини пропуск сплати аліментів тягне застосування заборон:

 • на керування автівкою;
 • на виїзд за кордон;
 • на володіння мисливською зброєю та полювання;
 • на перереєстрацію нерухомості;
 • на нотаріальне підтвердження угоди на продаж майна.

До переліку важких захворювань, за якими встановлюється група інвалідності, входять:

 • вроджені вади розвитку;
 • онкологія;
 • гематологія;
 • ДЦП;
 • розлади психіки;
 • цукровий діабет і захворювання нирок у важкій формі.

При нестачі перерахованих вище заходів як покарання можуть застосувати арешт або направлення на суспільно-корисні роботи. За 3 місяці несплати — від 120 до 240 годин відпрацювання.

При наступному подібному порушенні протягом того ж року термін робіт подовжується до 360 годин. Заробітна плата при цьому піде на покриття боргу.

При відмові виходити на роботу піде адміністративний арешт до 10 діб або обмеження волі терміном до 3 років.

Важливо! Відомості про боржника заносять до Єдиного реєстру боржників. Якщо платник аліментів свідомо приховує своє місце проживання та ухиляється від сплати аліментів, щодо нього порушують кримінальну справу за відповідною статтею.

Батько, з якого стягують аліменти, має право ініціювати перевірку цільового використання перерахованих коштів. Якщо контрольні органи встановлять, що кошти витрачені не на дитину, платник аліментів має право подати позов до суду на зниження розміру аліментів або зарахування їх частини на спеціальний рахунок дитини.

Виплата аліментів в Україні відбувається відповідно до норм чинного законодавства: Сімейного кодексу, закону 2037-VIII, ЦК, ЦПК, закону про виконавче провадження, закону про держбюджет, КпАП України.

Алименты на ребенка в Беларуси 2021: минимальный размер, расчет, удержание из зарплаты

Разберемся, в чем заключается суть алиментов на несовершеннолетних детей и каким образом родитель может выполнять свои алиментные обязанности. Рассмотрим, как матери ребенка подать на алименты, если отец ребенка не участвует в его содержании, и на какой размер алиментов она может рассчитывать в таком случае.

1. Что такое алименты?

Содержание несовершеннолетних детей — это обязанность родителей, закрепленная в Кодексе о браке и семье (далее — КоБС).

Как правило, под алиментами понимают периодическую денежную выплату от одного родителя несовершеннолетнего ребенка в пользу другого родителя, на содержании которого находится этот ребенок (как правило, это мать ребенка). При этом не имеет значения, состоят ли родители в браке или нет, живут вместе или раздельно.

 • Алименты могут уплачиваться родителем в добровольном порядке (то есть по соглашению сторон), а могут быть взысканы в судебном порядке.
 • 2. Добровольная уплата алиментов
 • Отец ребенка может уплачивать алименты самостоятельно (например, путем передачи денег лично в руки, почтовым переводом, перечислением на банковский счет).

Возможен вариант, когда родитель обращается по месту работы с письменным заявлением об ежемесячном удержании из его доходов алиментов (ст. 105 КоБС). В этом заявлении указываются данные ребенка, на которого удерживаются алименты, их размер, данные матери ребенка и способ выплаты ей алиментов.

Внимание!
Добровольная уплата алиментов отцом не исключает права матери ребенка в любое время обратиться в суд с заявлением о взыскании алиментов (ч. 2 ст. 104 КоБС).

3. Взыскание алиментов в судебном порядке

Алименты могут быть взысканы в порядке приказного производства (упрощенный вариант) или искового производства (гл. 31, 35 ГПК).

Особенности Приказное производство Исковое производство
Что подается в суд Заявление о возбуждении приказного производства Исковое заявление
Как рассматривается дело Без проведения судебного заседания и вызова сторон С проведением судебного заседания и вызовом сторон
Какой срок рассмотрения дела В течение трех дней со дня поступления заявления в суд В течение одного месяца со дня поступления заявления в суд
Какой исполнительный документ выдается Определение о судебном приказе Исполнительный лист, выданный на основании судебных постановлений в виде решений и определений
———————————
Существуют ограничения по применению этого порядка. В частности, он не возможен, когда требуется установление отцовства или вынесение определения о судебном приказе затронет интересы третьих лиц (например, еще одной матери, взыскивающей алименты).
В зависимости от обстоятельств к заявлению прикладывается необходимый пакет документов (это могут быть копии свидетельства о рождении ребенка и свидетельства о заключении (расторжении) брака, справка с места жительства и о составе семьи и др. документы).
Если в установленный срок от отца ребенка в суд не поступит возражение.

Имея на руках исполнительный документ, можно (ч. 1 ст. 105 КоБС, ч. 2 ст. 41, ч. 1 ст. 106 Закона N 439-З, п. 80, 214 Инструкции N 67):

— передать этот документ в орган принудительного исполнения судебному исполнителю с заявлением о возбуждении исполнительного производства.

Он в свою очередь отправляет данный документ по месту получения отцом ребенка зарплаты или других доходов.

При этом к исполнительному документу судебный исполнитель прилагает предписание об обращении взыскания на зарплату и приравненные к ней доходы;

 1. — самостоятельно направить исполнительный документ по известному месту получения родителем-алиментщиком зарплаты и иных доходов с заявлением об удержании и перечислении алиментов.
 2. Примечание
  Вовлечение в процесс взыскания алиментов судебных исполнителей позволяет обеспечить на более высоком уровне законные интересы матери ребенка (судебные исполнители систематически контролируют правильность и своевременность удержания алиментов из зарплаты и приравненных к ней доходов, а также перечисление удержанных сумм).
 3. 4. Размер алиментов в Беларуси

Ежемесячный размер алиментов указывается в документах, на основании которых алименты удерживаются. То есть каждый месяц мать ребенка должна получать алименты в установленном в исполнительном документе или заявлении размере.

Как правило, алименты удерживаются в процентах от дохода. Размер процента зависит от количества детей, на которых взыскиваются алименты: на одного ребенка — 25%, на двух детей — 33%, на трех и более детей — 50% дохода.

При этом вне зависимости от уровня фактического дохода законодательством установлен минимальный размер алиментов в месяц для трудоспособных родителей.

Это та гарантированная сумма, которую мать должна получить в месяц на содержание ребенка.

Минимальный размер алиментов устанавливается в процентах от бюджета прожиточного минимума в среднем на душу населения (далее — БПМ) (ч. 1 ст. 92 КоБС, ч. 1 п. 205 Инструкции N 67).

Количество детей, на которых уплачиваются алименты Минимальный размер алиментов в % от БПМ

Все об алиментах на ребенка в 2021 году — Юридическая консультация

 • Институт алиментных обязательств в России достаточно развит и регламентирован, вместе с тем нормативное определение понятия алиментов законодательно не установлено.
 • В общем смысле под алиментами понимают денежные выплаты на содержание другого члена семьи.
 • Семейное законодательство РФ определяет три группы алиментных обязательств:
 1. Алиментные обязательства родителей и детей (гл. 13 СК РФ).
 2. Алиментные обязательства супругов (бывших супругов) (гл. 14 СК РФ).
 3. Алиментные обязательства других членов семьи (гл. 15 СК РФ).

В рамках этой статьи будут рассматриваться алиментные выплаты родителей в отношении несовершеннолетних детей и нетрудоспособных нуждающихся в помощи совершеннолетних детей.

Содержание

Кто имеет право на алименты

Общую правовую базу в регулировании алиментных обязательств родителей и детей составляет гл. 13 СК РФ.

Так, согласно ст. 80 СК РФ родители обязаны содержать своих несовершеннолетних детей.  В соответствии со ст. 54 СК РФ ребенком признается лицо, не достигшее возраста 18 лет (совершеннолетия).

Порядок и форма предоставления содержания несовершеннолетним детям определяются родителями самостоятельно. Требовать выплаты можно на всех без исключения общих детей, в том числе усыновленных. Если, например, муж усыновил сына супруги от первого брака, то этот ребенок будет иметь те же права, что и его родные дети.

Более того, дети, рожденные вне брака, при условии, что отцовство подтверждено (доказано) получают те же права, что и дети плательщика, рожденные в браке. Они могут претендовать на алименты на тех же основаниях и в тех же размерах.

Кроме родителя, с которым остался ребенок, подать на алименты на несовершеннолетнего ребенка могут:

 • опекун или попечитель ребенка;
 • приемные родители;
 • усыновитель;
 • организация для сирот и детей, оставшихся без попечения родителей;
 • орган опеки и попечительства.

До какого возраста платят алименты

По общему правилу, родители обязаны платить алименты до достижения ребенком 18 лет или до восстановления трудоспособности совершеннолетнего нетрудоспособного ребенка, нуждающегося в помощи.

Какие виды расходов идут в уменьшение долга по алиментам?

Однако при вступлении в брак до достижения 18 лет лицо, не достигшее 18-летнего возраста, приобретает дееспособность в полном объеме со времени вступления в брак (п. 2 ст. 21 ГК РФ). Таким образом, родительские обязанности по материальному обеспечению ребенка утрачиваются с даты его вступления в брак.

Кроме этого, несовершеннолетний, достигший 16 лет, может быть объявлен полностью дееспособным, если он работает по трудовому договору, в том числе по контракту, или с согласия родителей, усыновителей или попечителя занимается предпринимательской деятельностью. Объявление несовершеннолетнего полностью дееспособным (эмансипация) производится по решению органа опеки и попечительства – с согласия обоих родителей, усыновителей или попечителя либо при отсутствии такого согласия – по решению суда.

Таким образом, выплата алиментов на несовершеннолетнего ребенка или нетрудоспособного нуждающегося в помощи совершеннолетнего ребенка, взыскиваемых в судебном порядке, согласно ст. 120 СК РФ прекращается:

 • по достижении ребенком совершеннолетия или в случае приобретения несовершеннолетними детьми полной дееспособности до достижения ими совершеннолетия;
 • при усыновлении (удочерении) ребенка, на содержание которого взыскивались алименты;
 • при признании судом восстановления трудоспособности или прекращения нуждаемости в помощи получателя алиментов;
 • смертью лица, получающего алименты, или лица, обязанного уплачивать алименты.

Необходимо обратить внимание, что нетрудоспособность родителей, признание их недееспособными в суде или лишение родительских прав не освобождает родителей от обязанности содержать своего ребенка (п. 2 ст. 71 СК РФ).

Уплата алиментов родителем может осуществляться добровольно, на основании соглашения об уплате алиментов, либо взыскиваться с плательщика принудительно – в судебном порядке.

Читайте также:  Устранение препятствий в общении с ребенком

Соглашение об уплате алиментов

Правовое регулирование заключения соглашения об уплате алиментов определяется гл. 16 СК РФ.

Так, соглашение об уплате алиментов заключается между лицом, обязанным уплачивать алименты, и их получателем, а при недееспособности лица, обязанного уплачивать алименты, и (или) получателя алиментов – между законными представителями этих лиц. Не полностью дееспособные лица заключают соглашение об уплате алиментов с согласия их законных представителей.

При этом соглашение об уплате алиментов должно устанавливать размер, условия и порядок выплаты алиментов. Односторонний отказ от исполнения соглашения об уплате алиментов или одностороннее изменение его условий не допускаются.

Размер алиментов, устанавливаемый по соглашению об уплате алиментов на несовершеннолетних детей, не может быть ниже размера алиментов, которые они могли бы получить при взыскании алиментов в судебном порядке. В ином случае такое соглашение может быть признано недействительным в судебном порядке.

Алименты по условиям соглашения могут уплачиваться:

 • в долях к заработку и (или) иному доходу плательщика алиментов;
 • в твердой денежной сумме, уплачиваемой периодически;
 • в твердой денежной сумме, уплачиваемой единовременно;
 • путем предоставления имущества;
 • иными способами, относительно которых достигнуто соглашение.

Также это может быть сочетание различных способов уплаты алиментов.

Установлена ли минимальная сумма по выплате алиментов?

В соглашении об уплате алиментов может быть установлен и порядок индексации. Если такой порядок не оговорен, размер алиментов необходимо индексировать в соответствии со ст. 117 СК РФ, о чем более подробно указано ниже.

Соглашение об уплате алиментов заключается в письменной форме и подлежит нотариальному удостоверению. То есть средства, добровольно перечисленные на содержание члена ребенка, в отсутствие нотариально удостоверенного соглашения об уплате алиментов алиментами не признаются.

 1. Нотариально удостоверенное соглашение об уплате алиментов имеет силу исполнительного листа.
 2. Рекомендуется сохранять все документы, подтверждающие, что алиментные платежи осуществляются регулярно, добросовестно и в необходимом размере.
 3. Возможны следующие способы уплаты алиментов:
 1. Наличными денежными средствами (документом, подтверждающим уплату алиментов, может выступать расписка об их получении).
 2. Почтовым переводом (документом, подтверждающим уплату алиментов, будет являться квитанция, в которой указываются в том числе вид, категория и номер почтового перевода, фамилия адресата, п. 31 Правил оказания услуг почтовой связи, утвержденных приказом Минкомсвязи России от 31.07.2014 № 234).
 3. На банковский счет получателя алиментов (подтверждающим документом в случае, если перечисление будет осуществляться со счета плательщика, будет выступать платежное поручение и выписка из банка по счету, подтверждающая списание денежных средств, или платежное поручение с отметкой банка. В случае если уплата будет производиться без открытия счета в банке, подтверждающим документом может выступать приходно-кассовый ордер, акт о передаче денежных средств).
 4. Работодателем плательщика алиментов на основании его заявления и за его счет (осуществляется в течение трех дней со дня выплаты заработной платы или иного дохода плательщика, ст. 109 СК РФ).

Взыскание алиментов по решению суда

В случае если родители не предоставляют содержание своим несовершеннолетним детям, средства на их содержание (алименты) взыскиваются с родителей в судебном порядке.

В каком размере взыскиваются алименты

Размер взыскиваемых алиментов на детей определяется судом исходя из материального и семейного положения сторон (п. 1 ст. 81, п. 1 ст. 83 СК РФ):

 • в долевом отношении к доходу родителя в размере: на одного ребенка – 1/4, на двух детей – 1/3, на трех и более детей – 1/2 заработка и (или) иного дохода плательщика;
 • в твердой денежной сумме;
 • одновременно в долях и в твердой денежной сумме.

С какого момента взыскиваются алименты

По общему правилу, алименты присуждаются с момента обращения в суд.

Однако возможно и взыскание алиментов за прошлое время, но только в пределах трехлетнего срока с момента обращения в суд, если судом установлено, что до обращения в суд принимались меры к получению средств на содержание, но алименты не были получены вследствие уклонения лица, обязанного уплачивать алименты, от их уплаты (ст. 107 СК РФ).

Уклонение может выразиться в том, что обязанное лицо уклонялось от заключения соглашения об уплате алиментов, скрывало свое местонахождение или доходы, и в других аналогичных действиях.

Взыскание алиментов с детей

О мерах, принятых в целях получения алиментов, могут свидетельствовать обращение истца к ответчику (например, посредством направления телеграмм, заказных писем с уведомлением либо посредством электронной почты) с требованием об уплате алиментов либо с предложением заключить соглашение об уплате алиментов, обращение к мировому судье с заявлением о выдаче судебного приказа о взыскании алиментов на несовершеннолетнего ребенка (если впоследствии судебный приказ был отменен) (п. 11 постановления Пленума Верховного Суда РФ от 26.12.2017 № 56 «О применении судами законодательства при рассмотрении дел, связанных со взысканием алиментов», далее – Постановление Пленума Верховного Суда РФ № 56).

Согласно п. 1 ст. 108 СК РФ при взыскании алиментов на несовершеннолетних детей суд вправе вынести постановление о взыскании алиментов до вынесения судом решения о взыскании алиментов.

Из указанного следует, что взыскание алиментов на несовершеннолетних детей до вынесения судом решения по делу допускается в любое время после принятия судом к производству заявления о взыскании алиментов, если имеются основания полагать, что ответчик не выполняет обязанность по содержанию детей. Такое постановление может быть вынесено судьей или судом вне судебного заседания в рамках судебной процедуры обеспечения иска (ст. 140, 141 ГПК РФ) до вынесения судом решения о взыскании алиментов, т.е. до рассмотрения спора по существу (п. 32 Постановления Пленума Верховного Суда РФ № 56).

В случае ненадлежащего исполнения родителем, получающим алименты, обязанности по расходованию соответствующих выплат на содержание, воспитание и образование ребенка суд по требованию родителя ребенка – плательщика алиментов вправе вынести решение о перечислении не более 50% сумм алиментов, подлежащих выплате, на счета, открытые на имя несовершеннолетних детей в банках (п. 2 ст. 60 СК РФ). Однако в данном случае суд будет учитывать сохранение при таком способе исполнения решения суда уровня материального обеспечения ребенка, достаточного для его полноценного развития (питание, образование, воспитание и т.д., п. 33 Постановления Пленума Верховного Суда РФ № 56).

Алименты на детей, оставшихся без попечения родителей

Алименты на детей, оставшихся без попечения родителей, взыскиваются только через суд. Размер алиментов суд определяет в том же порядке, что и размер алиментов на несовершеннолетних детей.

Они выплачиваются опекуну или попечителю ребенка, его приемным родителям или перечисляются на счет организации, в которой находится ребенок (образовательной, медицинской организаций, организации социального обслуживания и т.п., ст. 84 СК РФ).

Алименты в долях от дохода: общее правило и примеры расчета

По общему правилу, согласно ст. 81 СК РФ при отсутствии соглашения об уплате алиментов алименты на несовершеннолетних детей взыскиваются судом с их родителей ежемесячно в размере:

 • на одного ребенка – 1/4;
 • на двух детей – 1/3;
 • на трех и более детей – 1/2 заработка и (или) иного дохода родителей.

Причем размер долей может быть уменьшен или увеличен судом с учетом материального или семейного положения сторон и иных заслуживающих внимания обстоятельств. К таким обстоятельствам, в частности, могут быть отнесены:

 • наличие у плательщика алиментов других несовершеннолетних и (или) нетрудоспособных совершеннолетних детей, а также иных лиц, которых он обязан по закону содержать;
 • низкий доход плательщика алиментов;
 • состояние здоровья плательщика алиментов (например, нетрудоспособность вследствие возраста или состояния здоровья), а также ребенка, на содержание которого производится взыскание алиментов (например, наличие у ребенка тяжелого заболевания, требующего длительного лечения).

Исходя из указанных размеров пример расчета при заработной плате плательщика алиментов 40 тыс. руб. при перечислении алиментов на банковский счет получателя (с комиссией 1%) выглядит следующим образом.

Могут ли забрать водительские права за долги по алиментам?

 • Один ребенок:
 • 40 000 – 13% = 34 800 (заработная плата за вычетом НДФЛ);
 • 34 800 × 25% = 8700 руб. (размер алиментов);
 • 8700 × 1% = 87 руб. (комиссия банку за перечисление денежных средств);

34 800 – 8700 – 87 = 26 013 руб. (работник получит на руки).

 1. Двое детей:
 2. 40 000 – 13% = 34 800 (заработная плата за вычетом НДФЛ);
 3. 34 800 × 33,33%= 11 598,84 руб. (размер алиментов);
 4. 11 598,84 × 1% = 115,99 руб. (комиссия банку за перечисление денежных средств);

34 800 – 11 598,84 – 115,99 = 23 085,17 руб. (работник получит на руки).

 • Трое и более детей:
 • 40 000 – 13% = 34 800 (заработная плата за вычетом НДФЛ);
 • 34 800 × 50% = 17 400 руб. (размер алиментов);
 • 17 400 × 1% = 174 руб. (комиссия банку за перечисление денежных средств);

34 800 – 17 400 – 174 = 17 226 руб. (работник получит на руки).

Перечень видов заработной платы и иного дохода, из которых производится удержание алиментов на несовершеннолетних детей, утвержден постановлением Правительства РФ от 18.07.1996 № 841.

Удержание алиментов производится из всех видов заработной платы (денежного вознаграждения, содержания) и дополнительного вознаграждения как по основному месту работы, так и за работу по совместительству, которые получают родители в денежной (национальной или иностранной валюте) и натуральной форме, в том числе с заработной платы, начисленной по тарифным ставкам, окладам, по сдельным расценкам и др., в процентах от выручки от реализации продукции (выполнения работ, оказания услуг), выданной в неденежной форме, с премий (вознаграждений), имеющих регулярный или периодический характер, с выплат по итогам работы за год,  с сумм районных коэффициентов и надбавок к заработной плате, с суммы авторского вознаграждения, со всех видов пенсий, со стипендий, пособий, с доходов от занятий предпринимательской деятельностью, с доходов от передачи в аренду имущества  и т.д. и т.п.

В то же время алименты не взыскиваются с отдельных видов доходов:

 • денежных сумм, выплачиваемых лицам, получившим увечья (ранения, травмы, контузии) при исполнении ими служебных обязанностей;
 • компенсационных выплат в связи со служебной командировкой;
 • пенсий по случаю потери кормильца;
 • денежных средств, выделенных гражданам, пострадавшим в результате чрезвычайной ситуации, например, в качестве единовременной материальной помощи (п. 3, пп. «а» п. 8, п. 10, 18 ч. 1 ст. 101 Федерального закона от 02.10.2007 № 229-ФЗ «Об исполнительном производстве», далее – Закон об исполнительном производстве).
Ссылка на основную публикацию