Аліменти в україні

Далеко не завжди батько (мати) сумлінно ставиться до виконання батьківських обов’язків, що виражається не тільки в небажанні виховувати дитину, а й у відсутності від них фінансової допомоги. Страждають від цього, в першу чергу, діти. У зв’язку з цим, українське законодавство передбачає можливість виплати таким дітям аліментів від держави.

Коли держава виплачує аліменти?

Відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України № 189 від 22.02.2006 року, державні аліменти (государственные алименты) призначаються в разі, якщо:

 • рішення суду про стягнення аліментів з одного з батьків не виконується
 • один з батьків визнаний в установленому порядку недієздатним або знаходиться на строковій військовій службі
 • один з батьків перебуває під арештом, слідством, в місцях позбавлення волі або на примусовому лікуванні
 • місце проживання (перебування) батька або матері не встановлено

Тимчасова державна допомога призначається виключно дитині, яка не досягла 18 років.

Як отримати допомогу по несплаті аліментів?

Умови надання допомоги по несплаті аліментів визначаються Постановою КМУ «Про затвердження Порядку призначення та виплати тимчасової державної допомоги дітям, батьки яких ухиляються від сплати аліментів, не мають можливості утримувати дитину або місце проживання їх невідоме».

Куди звертатися, якщо колишній чоловік не сплачує аліменти? Виплата грошової допомоги проводиться управлінням праці та соцзахисту за місцем проживання (перебування) того з батьків, який утримує дитину. Мінімальний допустимий розмір суми аліментів на утримання однієї дитини на 2020 рік встановлений на рівні не нижче 50% прожиткового мінімуму.

Які документи потрібні для оформлення аліментів від держави?

Для призначення держдопомоги замість аліментів необхідно подати в УПСЗН такий пакет документів:

 • копія свідоцтва про народження дитини
 • заява за формою, затвердженою Мінсоцполітики
 • декларація про доходи та майновий стан (заповнюється на підставі довідок про доходи кожного члена сім’ї)

Інформація про склад сім’ї заявника зазначається в декларації.

Крім того, в залежності від підстав, на яких призначається допомога, додатково необхідно подати в управління праці та соціального захисту населення такі документи:

 • рішення суду (виконавчий лист) про стягнення аліментів
 • довідка державної виконавчої служби, що підтверджує факт несплати аліментів на протязі 6 місяців, що передують зверненню
 • довідка відповідної установи про здійснення стосовно одного з батьків кримінального провадження
 • довідка про перебування батька (матері) на примусовому лікуванні, у місцях позбавлення волі або на строковій військовій службі
 • довідка про визнання другого з батьків недієздатним
 • повідомлення МВС про те, що місце перебування аліментщика не встановлено

В які терміни приймається рішення про надання допомоги?

Грошова допомога призначається кожні 6 місяців, починаючи з місяця, в якому подано повний пакет документів. На подачу документів, яких не вистачало при першому зверненні, відводиться один місяць.

Згідно із законодавством, рішення про призначення або відмову в призначенні тимчасової допомоги по несплаті аліментів приймається органом соцзахисту протягом десяти календарних днів після надходження всіх необхідних документів. Термін розгляду справи може бути офіційно продовжений на 15 к.д.

в зв’язку з необхідністю отримання додаткових відомостей від ДФС, інших органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування. На практиці ж рішення приймається в термін від 15 до 30 днів.

Чи призначається допомога на дітей, які перебувають під опікою?

Законодавством України не передбачена виплата допомоги по несплаті аліментів на дитину, яка перебуває під опікою або піклуванням, оскільки таким дітям може бути надана одноіменна допомога.

Діти, які перебувають на повному державному утриманні, можуть отримувати державні аліменти, якщо під час літніх канікул перебувають вдома.

Допомога призначається за повні місяці такого перебування на підставі довідки установи (закладу) про те, що дитина в цей час не перебувала на повному держзабезпеченні.

Який розмір допомоги по несплаті аліментів?

Фінансова допомога на дітей, батьки яких ухиляються від сплати аліментів, надається в розмірі, що дорівнює різниці між 50% прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку та середньомісячним сукупним доходом сім’ї в розрахунку на одну особу за попередні 6 місяців. Таким чином, максимальна сума грошової допомоги дітям, батьки яких не платять аліменти, в 2020 році становить:

Аліменти в Україні

Як визначається дохід сім’ї?

Розрахунок сімейного доходу відбувається відповідно до «Методики обчислення сукупного доходу сім’ї для всіх видів соціальної допомоги».

Визначення фактичного сукупного доходу сім’ї проводиться шляхом підсумовування всіх видів доходу, отриманих сім’єю за півроку до звернення за допомогою. Отриману величину ділять на 6 і на кількість членів сім’ї.

При цьому до сукупного доходу сім’ї не включається розмір допомоги, на яку претендує заявник.

Приватним підприємцям на спрощеній системі оподаткування першої групи до сукупного доходу за кожен місяць зараховується два прожиткових мінімума, що діє на відповідний місяць.

Для фізичних осіб — підприємців, які є платниками єдиного податку другої групи, в дохід враховується три розміри ПМ для працездатних осіб. ФОПам, які отримали третю групу оподаткування, до загального доходу враховують чотири прожиткових мінімума.

Сума отриманого (неотриманого) прибутку від підприємницької діяльності в даному випадку ролі не грає.

Хто входить до складу сім’ї?

Відповідно до Методики до складу сім’ї отримувача допомоги враховуються:

 • чоловік (дружина)
 • рідні, усиновлені та підопічні діти (до 18 років)
 • діти-студенти (до 23 років), які не мають власних сімей
 • жінка і чоловік, які проживають однією сім’єю, не перебувають у шлюбі, але мають спільних дітей
 • непрацездатні батьки чоловіка та дружини, які проживають разом з ними і перебувають на їх утриманні
 • неодружені повнолітні діти, які визнані інвалідами з дитинства I та II групи або інвалідами I групи і проживають разом з батьками

До складу сім’ї не включаються особи, які перебувають на повному державному забезпеченні.

Як розрахувати суму грошових виплат допомоги по несплаті аліментів?

Для визначення права на тимчасову допомогу дітям, батьки яких ухиляються від сплати аліментів, і встановлення суми грошових виплат, наведемо декілька прикладів розрахунку доходу:
Приклад 1.

Сім’я складається з двох осіб: безробітна мама та дитина 13 років. Мати розлучена, аліменти на утримання дитини від колишнього чоловіка не отримує. Перебуває на обліку в центрі зайнятості і має прибуток за 6 місяців в розмірі 3660 гривень.

Відповідно заробіток сім’ї (на двох) в місяць становить 610 грн., а дохід на 1 людину — 305 грн.

Дана сім’я має право на отримання допомоги по несплаті аліментів, оскільки середньомісячний сукупний дохід матері і дитини в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців (305 грн.) не перевищує 50% прожиткового мінімуму на дитину відповідного віку (1109 гривень).

Розмір грошової допомоги від держави дітям, батьки яких ухиляються від сплати аліментів, в цьому випадку становить 804 гривні/месяц (1109 грн. — 305 грн.).

Приклад 2. До складу сім’ї входить мати, дитина у віці 4 років і вітчим. Дитина від першого шлюбу новим чоловіком матері усиновлена не була.

Гроші на утримання дитини колишнім чоловіком не виплачуються. Мати і вітчим офіційно працевлаштовані і отримують мінімальну зарплату в розмірі 4723 гривні.

Дохід на 1 людину в місяць становить: (4723 × 2) ÷ 3 = 3148,6 гривень

Оскільки середньомісячний сукупний дохід сім’ї в розрахунку на одну особу за попередні півроку (3148 грн.) перевищує 50% прожиткового мінімуму на дитину відповідного віку (889,5 грн.), права на отримання державних аліментів сім’я не має.

Як зробити перерахунок аліментів від держави?

УПСЗН робить автоматичний перерахунок розміру допомоги з дня досягнення дитиною відповідного віку, тому додатково звертатися не потрібно. У разі встановлення нового розміру прожиткового мінімуму сума грошової допомоги перераховується також без звернення одержувача (з місяця, в якому вступили в силу зміни ПМ).

Коли припиняється виплата тимчасової державної допомоги?

Згідно норм пункту 10 Постанови КМУ «Про затвердження Порядку призначення та виплати тимчасової державної допомоги дітям, батьки яких ухиляються від сплати аліментів, не мають можливості утримувати дитину або місце проживання їх невідоме», виплата грошової допомоги припиняється у таких випадках:

 • виявлення обставин, які доводять можливість батька (матері) утримувати свою дитину
 • відібрання дитини від того з батьків, з яким він проживає (без позбавлення прав)
 • смерть аліментщика або визнання його безвісно відсутнім або померлим
 • позбавлення одного з батьків, який утримує дитину, батьківських прав
 • повна виплата аліментів у разі виїзду на постійне місце проживання за кордон
 • влаштування дитини до закладу на повне держзабезпечення
 • добровільне виконання рішення суду по сплаті аліментів
 • смерть дитини, якій була призначена тимчасова допомога
 • встановлення місця проживання (перебування) платника аліментів
 • встановлення над дитиною опіки чи піклування
 • скасування або визнання усиновлення недійсним
 • усиновлення дитини (чоловіком матері або дружиною батька)
 • досягнення дитиною повноліття (18 років)
 • скасування рішення суду про стягнення аліментів
 • відмова від стягнення аліментів
Читайте также:  Підтримка - зразок позовної заяви про розірвання шлюбу з іноземцем

Важливо! Термін інформування органу соціального захисту населення про виникнення зазначених вище обставин становить 10 днів. Виплата допомоги припиняється з першого числа місяця, наступного за місяцем, в якому виникла одна із зазначених обставин.

Несвоєчасне повідомлення, приховування інформації, а також подача недостовірних відомостей є підставою для припинення виплат. Подальше отримання державного фінансування можливе не раніше ніж через 12 місяців з моменту виявлення порушення.

Аліменти 2021: як зміниться розмір виплат від батьків на дитину

Майже 40% українських дітей живуть у неповних сім'ях. Законом передбачені аліменти, щоб матеріально допомогти матері чи батьку, які самостійно виховують дитину.

24 канал з’ясував, як зміниться розмір аліментів у 2021 році та що загрожує батькам, які уникають сплати.

Розмір аліментів у 2021

У проєкті бюджету-2021 заклали нові розміри прожиткового мінімуму, до якого прив’язані аліменти. З 1 січня, а точніше навіть з 1 грудня 2020 року аліменти зростуть.

Гарантований розмір аліментів становить 50% від прожиткового мінімуму на дитину відповідного віку. Відтак на дітей до 6 років з 1 грудня потрібно платити 961 гривню на місяць, на старших дітей – 1 198 гривень.

На графіку гарантовані суми позначені синім кольором. Їх збільшення передбачили ще з 1 липня 2021 року та 1 грудня того ж року.

Проте гарантовані суми призначаються лише тим батькам, в кого низький дохід.

Якщо дохід достатній, то суд може зобов’язати одного з батьків сплачувати як мінімум рекомендовану суму аліментів, яка дорівнює одному прожитковому мінімуму.

З 1 грудня це 1 921 гривня для дітей віком до 6 років та 2 395 гривень для дітей від 6 до 18 років. Як зміниться розмір рекомендованих аліментів дивіться у таблиці (червоний колір).

Якщо дитина після 18 років продовжує навчання, то батько чи мати, які не проживають з дитиною, повинні продовжувати сплачувати аліменти, поки триває навчання, але не довше, ніж до 23 років. З 1 грудня гарантований розмір аліментів на повнолітніх дітей, що навчаються, становитиме 1 095 гривень.

Розмір аліментів зараз
Востаннє розмір аліментів збільшувався у липні цього року. Наразі гарантована сума становить 930 гривень для дітей до 6 років та 1 159 гривень для інших дітей. Відповідно рекомендована сума вдвічі більша – 1 859 гривень для малих дітей та 2 318 гривень для дітей від 6 до 18 років.

Закон встановлює не лише мінімальний розмір аліментів, але й максимальний. Він складає 10 прожиткових мінімумів для дитини відповідного віку.

У 2021 році передбачена максимальна сума аліментів на дитину до 6 років:

 • з 1 грудня 2020 року – 19 210 гривень;
 • з 1 липня 2021 року – 20 130 гривень;
 • з 1 грудня 2021 року – 21 000 гривень.

Максимальна сума аліментів на дитину від 6 років до 18 років у 2020 році:

 • з 1 грудня 2020 року – 23 950 гривень;
 • з 1 липня 2021 року – 25 100 гривень;
 • з 1 грудня 2021 року – 26 180 гривень.

Як встановлюють розмір аліментів

У суді враховують наступні фактори:

 • Стан здоров’я та матеріальний стан дитини та платника аліментів.
 • Наявність у платника інших дітей та непрацездатних родичів.
 • Права власності платника (нерухомість, автомобіль тощо).
 • Витрати й доходи платника.

Здебільшого дітей у неповній сім'ї виховує мати або бабуся / Pixabay

Також грає роль кількість дітей. Сума буде вираховуватися в залежності від цього фактору в такий спосіб:

 • 25% від суми загальних доходів – на 1 дитину;
 • 33% від суми загальних доходів – на 2 дітей;
 • 50% від суми загальних доходів – на 3 і більше дітей.

Як каратимуть за несплату аліментів

Подорожі за кордон

Тих, хто не сплачує борги за аліментами понад пів року, не випускають за кордон. Яскравим прикладом нещодавно став чоловік із Рівненщини, який не сплачував аліменти 9 років. Коли він намагався перетнути кордон, йому це не вдалося через заборгованість. В результаті він сплатив понад 180 тисяч гривень з урахуванням штрафів.

Керування автомобілем

Батьки, які заборгували перед власною дитиною, не можуть кермувати автомобілем, мотоциклом чи іншим транспортним засобом. Щоправда, тут є винятки. Це покарання не застосовується до боржника, якщо:

 • Кермування транспортним засобом – є його основним джерелом доходу.
 • Має інвалідність І чи ІІ групи або ж допомагає такій особі.
 • Проходить військову службу.
 • Має розстрочення або відстрочення сплати заборгованості за аліментами.

Полювання та зброя

Батьки, які заборгували аліменти, не можуть користуватися вогнепальною мисливською, пневматичною та вихолощеною зброєю, пристроями вітчизняного виробництва для відстрілу патронів, споряджених гумовими чи аналогічними за своїми властивостями метальними снарядами несмертельної дії. Також вони не мають права полювати.

Батьки, які заборгували власним дітям, мають чітко усвідомити: завдяки роботі органів ДВС, час платити по рахунках неминуче настане. Лише від них самих залежить, наскільки суворим буде покарання – примусовий продаж майна, скасована закордонна подорож чи багатотисячний штраф, – заявив заступник Міністра юстиції з питань виконавчої служби Андрій Гайченко.

З початку року вдалося стягнути
4,3 мільярда гривень аліментів, з них 1 мільярд завдяки застосуванню вище описаних обмежень щодо боржників.

Пеня за місяць прострочення становить 30%, а за рік – 365%.

Як дізнатися чи ви є боржником

Бувають випадки, коли люди дізнаються, що вони заборгували за аліментами на самому кордоні чи в схожій ситуації.

Це буває, якщо мати чи батько отримали гроші готівкою, ніде це не відобразивши, а потім подали в суд за несплату аліментів. Причиною також може бути особливість процедури нарахування аліментів.

Їх присуджують з моменту звернення до суду, а справа може розглядатися місяцями чи навіть понад рік.

Перевірити чи є людина боржником можна в Реєстрі боржників по аліментах. Для цього можна скористатися Опендатабот.

Щоб перевірити себе в Опендатабот:

 1. Додайте Опендатабот в улюбленому месенджері.
 2. Введіть своє прізвище, ім'я по батькові.
 3. Дізнайтеся, чи є обмеження, пов’язане зі сплатою аліментів.

Як каратимуть за нецільове використання грошей

Пильно слідкують не лише за тим, чи виплачують ті батьки, що не живуть з дитиною, аліменти, але й за тими батьками, які ці аліменти отримують.

Органи опіки та піклування проводять регулярні інспекції одержувача аліментів. Окрім того, за заявою платника аліментів, який не має заборгованості зі сплати аліментів, інспекції можуть проводитися позапланово, але не більше за один раз на три місяці.

Якщо визначать, що мати чи батько витрачає гроші не на дитину, а в інших цілях, таку сім’ю позбавлять аліментів.

Скільки в Україні неповних сімей

В Україні з 7,6 мільйона дітей три мільйони проживають у неповних сім'ях, переважно з мамою та бабусею. Це майже 40% дітей. Такі свіжі дані навела Урядовий уповноважений з питань гендерної політики Катерина Левченко в інтерв’ю Укрінформу.

Читайте также:  Заява про оголошення особи померлою

Національна Асоціація Адвокатів УкраЇни — Стягнення аліментів на утримання батьків: що потрібно врахувати?

Насамперед, необхідно пам’ятати, що відповідно до ч. 2 ст. 51 Конституції України повнолітні діти зобов'язані піклуватися про своїх непрацездатних батьків.

Указане  положення знайшло своє відображення, зокрема, у ч. 1 ст.

202 Сімейного кодексу України (далі – СК України), яка передбачає, що повнолітні дочка, син зобов'язані утримувати батьків, які є непрацездатними й потребують матеріальної допомоги.

Тлумачення ст. 202 СК України свідчить, що обов’язок повнолітніх «дітей» утримувати своїх батьків виникає на підставі сукупності наступних умов:

1. Походження дитини від матері, батька (кровне споріднення) або наявність між ними інших юридично значущих зв’язків (зокрема, усиновлення).

2. Непрацездатність матері, батька.

3. Потреба матері, батька в матеріальній допомозі.

Отже, зобов’язання повнолітніх «дітей» утримувати своїх батьків не виникає в разі відсутності хоча б однієї із вказаних умов.

При цьому варто закцентувати увагу на тому, що обов’язок повнолітніх «дітей» не пов’язується з їхньою працездатністю й можливістю надавати батькам матеріальну допомогу (це зазначено, зокрема, у постанові Верховного Суду від 05.09.2019 р.

у справі №212/1055/18-ц), хоча, звичайно, цей чинник ураховують при визначенні розміру аліментів відповідно до ч. 1 ст. 205 СК України.

Пропоную більш детально проаналізувати зазначені вище умови.

Щодо першої – походження дитини від матері, батька (кровне споріднення) або наявність між ними інших юридично значущих зв’язків, зокрема, усиновлення, то, хоча остання й є очевидною, необхідно також урахувати п. 5 ч. 1 ст. 166, ч. 2 ст.

202 СК України, де зазначено, що, якщо мати, батько були позбавлені батьківських прав і ці права не були поновлені, то обов’язок утримувати матір, батька в дочки, сина, щодо яких вони були позбавлені батьківських прав, не виникає.

Це положення є логічним правовим наслідком позбавлення батьківських прав.  

Щодо другої умови – непрацездатності, то варто зауважити, що норми СК України, які стосуються утримання повнолітніми «дітьми» своїх батьків, не передбачають визначення осіб, які є непрацездатними.

У зв’язку із цим, у судовій практиці при визначенні осіб, що є непрацездатними, найчастіше використовують за аналогією ч. 3 ст.

75 СК України, яка регулює право одного з подружжя на утримання й передбачає, що такими є особи, які досягли пенсійного віку, встановленого законом, або особи з інвалідністю І, ІІ чи ІІІ групи (наприклад, постанова Одеського апеляційного суду від 10.04.2020 р. у справі № 523/9834/17).

Також у судовій практиці при визначенні осіб, які є непрацездатними, використовують й абз. 17 ч. 1 ст. 1 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», де вказано, що непрацездатними громадянами є особи, які досягли встановленого ст.

26 цього Закону пенсійного віку, або особи з інвалідністю, а також особи, які мають право на пенсію у зв’язку з втратою годувальника відповідно до закону. Згідно з ч. 1 ст. 26 указаного Закону за загальним правилом пенсійний вік складає 60 років. Ці положення, наприклад, були використані Київським апеляційним судом у постанові від 27.02.2019 р. у справі № 758/13173/17. 

Обліковуємо утримання та виплату аліментів

Одним із видів утримань із заробітної плати можуть бути аліменти на дитину. Багато запитань виникає стосовно розрахунку суми аліментів та відображення її в бухобліку, тому саме це питання і розглянемо.

Лідія Безкоровайна, експерт газети

Сутність У загальному розумінні аліменти — це кошти на утримання певної особи, які присуджуються за рішенням суду від частини доходу іншої особи або ж у чітко визначеній сумі.

Найчастіше утримання аліментів стосується обов’язку батьків утримувати дитину до досягнення нею повноліття, тобто 18 років.

Також існує обов’язок сплачувати аліменти на повнолітню дитину до досягнення нею 23 років за умови, що та потребує матеріальної допомоги або продовжує навчання, а батьки мають можливість надати таку допомогу.

Розмір аліментів Згідно з ч. 2 ст. 182 СКУ розмір аліментів має бути необхідним та достатнім для забезпечення гармонійного розвитку дитини. Такий розмір батьки можуть визначити добровільно. І тут усе зрозуміло: працівник зазначає бажану суму відрахувань та особу отримувача в особистій заяві. Бухгалтеру залишається лише своєчасно цю суму утримати й перерахувати.

В іншому випадку аліменти можна стягнути через суд, і це вже буде примусова сплата. Розмір такої сплати може бути визначено у відсотках від доходу або у твердій сумі.

Одразу зазначимо, що стосовно розміру аліментів має дотримуватись мінімальний гарантований розмір. Мінімальний гарантований розмір аліментів на одну дитину не може бути меншим, ніж 50 % прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку.

Мінімальний рекомендований розмір аліментів на одну дитину становить розмір прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку і може бути присуджений судом у разі достатності заробітку (доходу) платника аліментів.

Частку заробітку одного з батьків, яку будуть стягувати як аліменти, визначає суд. Причому відповідно до ч. 5 ст. 183 СКУ суд може видати наказ про стягнення аліментів на одну дитину в розмірі однієї четвертої, на двох дітей — однієї третьої, на трьох і більше дітей — половини заробітку платника аліментів.

Однак максимальний розмір аліментів становить 10 прожиткових мінімумів на дитину відповідного віку.

Згідно із Законом про Держбюджет на 2020 рік із 1 липня 2020 року для дітей віком до 6 років прожитковий мінімум становить 1 859 грн, а для дітей віком від 6 до 18 років — 2 318 грн, тоді на період липень – листопад 2020 року слід врахувати показники щодо розміру аліментів (табл. 1).

Таблиця 1. Розмір аліментів з 1 липня до 1 грудня 2020 року

Показник Вік дитини Значення показника
Мінімальний гарантований розмір аліментів До 6 років 929,50
Від 6 до 18 років 1 159,00
Мінімальний рекомендований розмір аліментів До 6 років 1 859,00
Від 6 до 18 років 2 318,00
Максимальний розмір аліментів До 6 років 18 590,00
Від 6 до 18 років 23 180,00

Зверніть увагу, що Законом про Держбюджет на 2020 рік передбачено збільшення розміру прожиткового мінімуму з 1 грудня 2020 року для дітей віком до 6 років до 1 921 грн, а для дітей віком від 6 до 18 років — до 2 395 грн. Відповідно, потрібно буде збільшити й мінімальний та максимальний розміри аліментів.

Якщо ж розмір аліментів визначений судом або за домовленістю батьків у твердій грошовій сумі, то вона підлягає щорічній індексації відповідно до закону, якщо платник та одержувач аліментів не домовилися про інше. Індексацію здійснюють відповідно до Порядку № 1078.

ЗВЕРНІТЬ УВАГУ! Під час примусового стягнення аліментів їхній розмір зазначають тільки в рішенні суду, судовому наказі, виконавчому листі та постанові виконавця, виданій на їх виконання. І лише цей розмір роботодавець має утримувати із зарплати працівника. Самостійно роботодавець не має права змінити цю суму.

З якого заробітку утримувати? Якщо розмір аліментів визначено певним відсотком від заробітку працівника, потрібно розуміти, до яких саме доходів працівника потрібно застосовувати визначений відсоток. Так, утримують аліменти з працівників з усіх видів заробітку й додаткової винагороди як за основною роботою, так і за роботою за сумісництвом, у тому числі:

 • з основної заробітної плати за посадовим окладом, тарифною ставкою, відрядними розцінками тощо;
 • усіх видів доплат і надбавок до заробітної плати;
 • грошових і натуральних премій;
 • плати за надурочну роботу, за роботу у святкові, неробочі та вихідні дні;
 • заробітної плати, що зберігається під час відпустки, а також з одержуваної під час звільнення компенсації за не використану протягом кількох років відпустку;
 • заробітної плати, що зберігається під час виконання державних і громадських обов’язків та в інших випадках збереження середньої заробітної плати;
 • в інших, передбачених законодавством випадках.
Читайте также:  Как заморозить кредит: основания, процедура и практические советы

Детально перелік доходів, які враховуються під час визначення розміру аліментів, наведено в додатку до постанови № 146 (текст документа див. раніше у номері). Перелік виплат працівникам, з яких не утримують аліменти, також наведено у згаданому додатку.

Стягуючи з працівника аліменти, слід пам’ятати про обмеження стосовно максимального розміру відрахувань. Так, згідно зі ст. 128 КЗпП та ст. 26 Закону про оплату праці загальний розмір усіх відрахувань із зарплати працівника разом з аліментами на неповнолітніх дітей не може перевищувати 70 %.

Якщо під час перерахування аліментів виникає потреба оплатити комісію банку або «Укрпошті» за обслуговування платежу, то ці витрати сплачують за рахунок працівника, з якого стягують аліменти. При цьому сума комісії має враховуватися в максимальну суму утримань.

Розрахунок Якщо працівнику вистачає зарплати, щоб оплатити поточні суми аліментів за всіма постановами (якщо їх декілька), то слід дотримуватися такого порядку:

 • визначити чисту зарплату платника (нарахована зарплата за вирахуванням податку на доходи фізичних осіб (далі — ПДФО));
 • розрахувати загальну суму утримань (70 % від чистого заробітку);
 • розрахувати за кожною постановою поточну суму аліментів із виконанням мінімальних вимог на кожну дитину;
 • якщо у працівника є борг з аліментів (є відповідна постанова), слід розрахувати суму погашення боргу за кожною з постанов.

До речі, аліменти можуть бути стягнуті за виконавчим листом за минулий час, але не більш як за 10 років, що передували пред’явленню виконавчого листа (ст. 194 СКУ).

Якщо ж заробітку працівника недостатньо для погашення заборгованості з аліментів, то порядок нарахування має бути таким:

 • визначити суму чистого заробітку та розрахувати від неї 70 %;
 • розрахувати суму поточних аліментів, виконуючи вимогу, вказану в постанові;
 • суму аліментів утримати повністю;
 • заборгованість утримати в частині, що залишається після утримання поточних аліментів, з дотриманням граничного розміру відрахувань.

Якщо ж утримати аліменти в установленому розмірі за виконавчими документами неможливо, то роботодавець нараховує боржнику заборгованість зі сплати аліментів, яка підлягає погашенню згодом (ч. 6 ст.

71 Закону про виконавче провадження). Причину боргу та його суму зазначають у Звіті про здійснені відрахування та виплати, форма якого наведена в додатку 9 до Інструкції № 512.

Цей звіт подають щомісяця.

Утримання та виплата Відповідно до п. 13 Переліку № 146 утримання аліментів провадять із суми заробітку (доходу), що належить особі, яка сплачує аліменти, після утримання з цього заробітку (доходу) податків.

Це фактично означає, що аліменти не утримують із суми виплаченого авансу, а утримують за результатами остаточного розрахунку за відпрацьований місяць.

Однак, якщо очевидно, що суми зарплати за другу половину місяця буде недостатньо для утримання аліментів, то їх слід утримувати із зарплати за першу половину місяця (авансу).

Якщо аліменти утримують за ініціативою платника (добровільно), то їх відраховують не пізніше триденного строку від дня, установленого для виплати заробітної плати, пенсії, стипендії (ч. 2 ст. 187 СКУ). Перерахування здійснюють за вказаними в заяві реквізитами або надсилають поштовим переказом.

У разі примусового стягнення аліментів установи здійснюють відрахування із заробітної плати, пенсії, стипендії та інших доходів боржника і перераховують кошти на відповідний рахунок органу державної виконавчої служби, рахунок приватного виконавця у строк, установлений для здійснення зазначених виплат боржнику, а якщо такий строк не встановлено — до десятого числа місяця, наступного за місяцем, за який здійснюють стягнення (ч. 2 ст. 69 Закону про виконавче провадження).

Бухоблік Для обліку такого виду утримань, як аліменти використовують субрахунок 6518 «Розрахунки за виконавчими документами та інші утримання», за кредитом якого відображають утримання із зарплати, а за дебетом — перерахування або виплату відповідного утримання.

У п. 8.8 Типової кореспонденції утримання із заробітної плати та стипендій відповідно до законодавства пропонується відображати кореспонденцією рахунків Дт 6511 — Кт 6518. Перерахування з поточних, реєстраційних рахунків за дорученням працівників сум, утриманих за виконавчими документами, відображають кореспонденцією рахунків Дт 6518 — Кт 2311, 2313.

Виплачують аліменти за рахунок працівника. Установа не має жодних витрат, пов’язаних із перерахуванням аліментів одержувачу.

Далі на прикладі розглянемо, як відображати утримання та виплату аліментів на рахунках бухобліку.

Приклад. Працівнику бюджетної установи за липень 2020 року нараховано зарплату 9 000,00 грн.

Із заробітної плати, окрім обов’язкових утримань, також утримують аліменти в розмірі 1 159,00 грн (50 % від прожиткового мінімуму дитини віком від 6 до 18 років — 2 318,00 грн). Комісія за переказ аліментів становить 1 %.

Працівнику 15 липня перераховано аванс (посадовий оклад становить 6 306,00 грн), а 31 липня нараховано зарплату й перераховано решту зарплати. Виплати здійснили із загального фонду.

У бухобліку ці господарські операції будуть відображені кореспонденцією рахунків, наведеною в табл. 2.

Таблиця 2. Бухоблік нарахування та виплати аліментів

Зміст операції Кореспонденція рахунків Сума, грн Меморіальний ордер
дебет кредит
Виплата зарплати за першу половину місяця
1. Надійшли асигнування з бюджету (3 015,911+ 3 015,91 × 22 %2= 3 679,41 грн) Ставка єдиного соціального внеску (далі — ЄСВ) становить 22 %. Сума авансу — 6 306,00 грн : 23 р. дн. × 11 р. дн. = 3 015,91 грн. 2313 7011 3 679,41 № 2
2. Перераховано суму ЄСВ (3 015,91 × 22 % = 663,50 грн) 6313 2313 663,50 № 2
3. Перераховано суму ПДФО (3 015,91 × 18 % = 542,86 грн) 6311 2313 542,86 № 2
4. Перераховано суму військового збору (далі — ВЗ) (3 015,91 × 1,5 % = 45,24 грн) 6311 2313 45,24 № 2
5. Перераховано аванс на рахунок працівника в банку (3 015,91 – 542,86 – 45,24 = 2 427,81 грн) 6511 2313 2 427,81 № 2
Нарахування зарплати та аліментів
6. Нараховано заробітну плату працівнику 8011 6511 9 000,00 № 5
7. Нараховано ЄСВ (9 000,00 × 22 % = 1 980,00 грн) 8012 6313 1 980,00 № 5
8. Утримано ПДФО (9 000,00 × 18 % = 1 620,00 грн) 6511 6311 1 620,00 № 5
9. Утримано ВЗ (9 000,00 × 1,5 % = 135,00 грн) 6511 6311 135,00 № 5
10. Утримано аліменти 6511 6518 1 159,003 Зверніть увагу, що сума відрахувань із заробітної плати не може перевищувати 70 % (ст. 128 КЗпП). № 5
11. Утримано комісію за переказ аліментів (1 159,00 × 1 % = 11,09 грн) 6511 6518 11,59 № 5
Виплата зарплати за другу половину місяця, перерахування податків, платежів та аліментів
12. Надійшли асигнування з бюджету (9 000,00 + 1 980,00 – 3 679,41 = 7 300,59 грн) 2313 7011 7 300,59 № 2
13. Перераховано суму ЄСВ (1 980,00 – 663,50 = 1 316,50 грн) 6313 2313 1 316,50 № 2
14. Перераховано суму ПДФО (1 620,00 – 542,86 = 1 077,14 грн) 6311 2313 1 077,14 № 2
15. Перераховано суму ВЗ (135,00 – 45,24 = 89,76 грн) 6311 2313 89,76 № 2
16. Перераховано аліменти 6518 2313 1 109,00 № 2
17. Сплачено комісію за переказ аліментів 6518 2313 11,59 № 2
18. Перераховано другу частину зарплати на рахунок працівника в банку (9 000,00 – 1 620,00 – 135,00 – 1 159,00 – 11,59 = 6 074,41 грн) 6511 2313 6 074,41 № 2

Якщо ж максимальна сума, яку можна відрахувати із зарплати працівника, не покриває повністю розміру аліментів, що підлягає сплаті, та комісії, то перераховують лише максимально можливу частину нарахованої суми аліментів, а на решту у працівника виникає заборгованість. Відображати її в обліку вважаємо за доцільне кореспонденцією рахунків Дт 2117 «Інша поточна дебіторська заборгованість» — Кт 6518 «Розрахунки за виконавчими документами та інші утримання».

Ссылка на основную публикацию