Аліменти від держави: розмір, порядок призначення, строки

Далеко не завжди батько (мати) сумлінно ставиться до виконання батьківських обов’язків, що виражається не тільки в небажанні виховувати дитину, а й у відсутності від них фінансової допомоги. Страждають від цього, в першу чергу, діти. У зв’язку з цим, українське законодавство передбачає можливість виплати таким дітям аліментів від держави.

Коли держава виплачує аліменти?

Відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України № 189 від 22.02.2006 року, державні аліменти (государственные алименты) призначаються в разі, якщо:

 • рішення суду про стягнення аліментів з одного з батьків не виконується
 • один з батьків визнаний в установленому порядку недієздатним або знаходиться на строковій військовій службі
 • один з батьків перебуває під арештом, слідством, в місцях позбавлення волі або на примусовому лікуванні
 • місце проживання (перебування) батька або матері не встановлено

Тимчасова державна допомога призначається виключно дитині, яка не досягла 18 років.

Як отримати допомогу по несплаті аліментів?

Умови надання допомоги по несплаті аліментів визначаються Постановою КМУ «Про затвердження Порядку призначення та виплати тимчасової державної допомоги дітям, батьки яких ухиляються від сплати аліментів, не мають можливості утримувати дитину або місце проживання їх невідоме».

Куди звертатися, якщо колишній чоловік не сплачує аліменти? Виплата грошової допомоги проводиться управлінням праці та соцзахисту за місцем проживання (перебування) того з батьків, який утримує дитину. Мінімальний допустимий розмір суми аліментів на утримання однієї дитини на 2020 рік встановлений на рівні не нижче 50% прожиткового мінімуму.

Які документи потрібні для оформлення аліментів від держави?

Для призначення держдопомоги замість аліментів необхідно подати в УПСЗН такий пакет документів:

 • копія свідоцтва про народження дитини
 • заява за формою, затвердженою Мінсоцполітики
 • декларація про доходи та майновий стан (заповнюється на підставі довідок про доходи кожного члена сім’ї)

Інформація про склад сім’ї заявника зазначається в декларації.

Крім того, в залежності від підстав, на яких призначається допомога, додатково необхідно подати в управління праці та соціального захисту населення такі документи:

 • рішення суду (виконавчий лист) про стягнення аліментів
 • довідка державної виконавчої служби, що підтверджує факт несплати аліментів на протязі 6 місяців, що передують зверненню
 • довідка відповідної установи про здійснення стосовно одного з батьків кримінального провадження
 • довідка про перебування батька (матері) на примусовому лікуванні, у місцях позбавлення волі або на строковій військовій службі
 • довідка про визнання другого з батьків недієздатним
 • повідомлення МВС про те, що місце перебування аліментщика не встановлено

В які терміни приймається рішення про надання допомоги?

Грошова допомога призначається кожні 6 місяців, починаючи з місяця, в якому подано повний пакет документів. На подачу документів, яких не вистачало при першому зверненні, відводиться один місяць.

Згідно із законодавством, рішення про призначення або відмову в призначенні тимчасової допомоги по несплаті аліментів приймається органом соцзахисту протягом десяти календарних днів після надходження всіх необхідних документів. Термін розгляду справи може бути офіційно продовжений на 15 к.д.

в зв’язку з необхідністю отримання додаткових відомостей від ДФС, інших органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування. На практиці ж рішення приймається в термін від 15 до 30 днів.

Чи призначається допомога на дітей, які перебувають під опікою?

Законодавством України не передбачена виплата допомоги по несплаті аліментів на дитину, яка перебуває під опікою або піклуванням, оскільки таким дітям може бути надана одноіменна допомога.

Діти, які перебувають на повному державному утриманні, можуть отримувати державні аліменти, якщо під час літніх канікул перебувають вдома.

Допомога призначається за повні місяці такого перебування на підставі довідки установи (закладу) про те, що дитина в цей час не перебувала на повному держзабезпеченні.

Який розмір допомоги по несплаті аліментів?

Фінансова допомога на дітей, батьки яких ухиляються від сплати аліментів, надається в розмірі, що дорівнює різниці між 50% прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку та середньомісячним сукупним доходом сім’ї в розрахунку на одну особу за попередні 6 місяців. Таким чином, максимальна сума грошової допомоги дітям, батьки яких не платять аліменти, в 2020 році становить:

Аліменти від держави: розмір, порядок призначення, строки

Як визначається дохід сім’ї?

Розрахунок сімейного доходу відбувається відповідно до «Методики обчислення сукупного доходу сім’ї для всіх видів соціальної допомоги».

Визначення фактичного сукупного доходу сім’ї проводиться шляхом підсумовування всіх видів доходу, отриманих сім’єю за півроку до звернення за допомогою. Отриману величину ділять на 6 і на кількість членів сім’ї.

При цьому до сукупного доходу сім’ї не включається розмір допомоги, на яку претендує заявник.

Приватним підприємцям на спрощеній системі оподаткування першої групи до сукупного доходу за кожен місяць зараховується два прожиткових мінімума, що діє на відповідний місяць.

Для фізичних осіб — підприємців, які є платниками єдиного податку другої групи, в дохід враховується три розміри ПМ для працездатних осіб. ФОПам, які отримали третю групу оподаткування, до загального доходу враховують чотири прожиткових мінімума.

Сума отриманого (неотриманого) прибутку від підприємницької діяльності в даному випадку ролі не грає.

Хто входить до складу сім’ї?

Відповідно до Методики до складу сім’ї отримувача допомоги враховуються:

 • чоловік (дружина)
 • рідні, усиновлені та підопічні діти (до 18 років)
 • діти-студенти (до 23 років), які не мають власних сімей
 • жінка і чоловік, які проживають однією сім’єю, не перебувають у шлюбі, але мають спільних дітей
 • непрацездатні батьки чоловіка та дружини, які проживають разом з ними і перебувають на їх утриманні
 • неодружені повнолітні діти, які визнані інвалідами з дитинства I та II групи або інвалідами I групи і проживають разом з батьками

До складу сім’ї не включаються особи, які перебувають на повному державному забезпеченні.

Як розрахувати суму грошових виплат допомоги по несплаті аліментів?

Для визначення права на тимчасову допомогу дітям, батьки яких ухиляються від сплати аліментів, і встановлення суми грошових виплат, наведемо декілька прикладів розрахунку доходу:
Приклад 1.

Сім’я складається з двох осіб: безробітна мама та дитина 13 років. Мати розлучена, аліменти на утримання дитини від колишнього чоловіка не отримує. Перебуває на обліку в центрі зайнятості і має прибуток за 6 місяців в розмірі 3660 гривень.

Відповідно заробіток сім’ї (на двох) в місяць становить 610 грн., а дохід на 1 людину — 305 грн.

Дана сім’я має право на отримання допомоги по несплаті аліментів, оскільки середньомісячний сукупний дохід матері і дитини в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців (305 грн.) не перевищує 50% прожиткового мінімуму на дитину відповідного віку (1109 гривень).

Розмір грошової допомоги від держави дітям, батьки яких ухиляються від сплати аліментів, в цьому випадку становить 804 гривні/месяц (1109 грн. — 305 грн.).

Приклад 2. До складу сім’ї входить мати, дитина у віці 4 років і вітчим. Дитина від першого шлюбу новим чоловіком матері усиновлена не була.

Гроші на утримання дитини колишнім чоловіком не виплачуються. Мати і вітчим офіційно працевлаштовані і отримують мінімальну зарплату в розмірі 4723 гривні.

Дохід на 1 людину в місяць становить: (4723 × 2) ÷ 3 = 3148,6 гривень

Оскільки середньомісячний сукупний дохід сім’ї в розрахунку на одну особу за попередні півроку (3148 грн.) перевищує 50% прожиткового мінімуму на дитину відповідного віку (889,5 грн.), права на отримання державних аліментів сім’я не має.

Як зробити перерахунок аліментів від держави?

УПСЗН робить автоматичний перерахунок розміру допомоги з дня досягнення дитиною відповідного віку, тому додатково звертатися не потрібно. У разі встановлення нового розміру прожиткового мінімуму сума грошової допомоги перераховується також без звернення одержувача (з місяця, в якому вступили в силу зміни ПМ).

Коли припиняється виплата тимчасової державної допомоги?

Згідно норм пункту 10 Постанови КМУ «Про затвердження Порядку призначення та виплати тимчасової державної допомоги дітям, батьки яких ухиляються від сплати аліментів, не мають можливості утримувати дитину або місце проживання їх невідоме», виплата грошової допомоги припиняється у таких випадках:

 • виявлення обставин, які доводять можливість батька (матері) утримувати свою дитину
 • відібрання дитини від того з батьків, з яким він проживає (без позбавлення прав)
 • смерть аліментщика або визнання його безвісно відсутнім або померлим
 • позбавлення одного з батьків, який утримує дитину, батьківських прав
 • повна виплата аліментів у разі виїзду на постійне місце проживання за кордон
 • влаштування дитини до закладу на повне держзабезпечення
 • добровільне виконання рішення суду по сплаті аліментів
 • смерть дитини, якій була призначена тимчасова допомога
 • встановлення місця проживання (перебування) платника аліментів
 • встановлення над дитиною опіки чи піклування
 • скасування або визнання усиновлення недійсним
 • усиновлення дитини (чоловіком матері або дружиною батька)
 • досягнення дитиною повноліття (18 років)
 • скасування рішення суду про стягнення аліментів
 • відмова від стягнення аліментів

Важливо! Термін інформування органу соціального захисту населення про виникнення зазначених вище обставин становить 10 днів. Виплата допомоги припиняється з першого числа місяця, наступного за місяцем, в якому виникла одна із зазначених обставин.

Читайте также:  Конституція україни

Несвоєчасне повідомлення, приховування інформації, а також подача недостовірних відомостей є підставою для припинення виплат. Подальше отримання державного фінансування можливе не раніше ніж через 12 місяців з моменту виявлення порушення.

Аліменти від держави. Який порядок, строки, розмір допомоги?

Аліменти від держави: розмір, порядок призначення, строки

Як правило, після розірвання шлюбу традиційно піднімається питання про сплату аліментів і лише одиниці сплачують їх в добровільному порядку. Однак, сьогодні навіть рішення суду, яке встановлює обов'язок сплати аліментів, не є гарантією отримання відповідних коштів для утримання дитини. І на жаль, як показує практика, такі випадки досить поширені.

В такому разі держава готова підставити своє плече та допомогти у скрутній ситуації, а юристи та адвокати Адвокатського об'єднання «Альва Прайвесі» в свою чергу детально розкажуть про всі юридичні аспекти, які потрібно знати, аби належним чином оформити тимчасову державну допомогу.

Який порядок призначення допомоги дітям від держави?

Насамперед необхідно чітко окреслити випадки, коли держава може сплачувати дітям аліменти замість боржника.

 1. По-перше, коли боржник всупереч закону не сплачує аліменти вже як шість місяців. Цей факт повинен бути підтверджений рішенням суду та довідкою виконавчої служби.
 2. По-друге, коли щодо платника аліментів проводиться кримінальне переслідування або ж він знаходиться на примусовому лікуванні чи у місцях позбавлення волі. А також, якщо його визнано недієздатним (лише в судовому порядку) або він перебуває на строковій військовій службі. Зазначені обставини підтверджуються довідкою відповідної установи.
 3. По-третє, в разі, коли місце проживання боржника не може бути встановлено. На підтвердження долучається повідомлення органу внутрішніх справ.

Отримати таку допомогу дітям від держави ви можете за місцем вашого проживання. Для цього вам слід звернутись до органу соціального захисту населення з відповідним пакетом документів. А саме необхідно подати:

 • заяву встановленої форми (зразок можна скачати за посиланням);
 • копію свідоцтва про народження дитини;
 • декларацію про доходи та майновий стан;
 • документ, що підтверджує існування відповідної підстави для отримання виплат.

Строк призначення виплат дітям

Звертаємо вашу увагу, що з 1 січня 2021 р. заяви з необхідними документами приймаються лише у разі надіслання їх поштою або в електронній формі (через офіційний веб-сайт).

Уповноважений орган зобов'язаний прийняти рішення, а саме призначити або відмовити в призначенні допомоги протягом 10 календарних днів з моменту отримання усіх документів.

Держава призначає таку виплату лише строком на шість місяців. В разі, якщо після закінчення цього періоду, підстави для виплат продовжують існувати, вам необхідно поновити строк для виплат.

Який розмір аліментів від держави?

 • Аби розрахувати суму виплат аліментів, які ви можете отримувати, необхідно від 50% прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку відняти середньомісячний сукупний дохід сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців (далі – дохід на одну людину).
 • Щоб розрахувати дохід на одну людину, потрібно суму доходів за шість місяців, що передують зверненню, поділити на 6 і потім отримане число поділити на кількість членів сім'ї.
 • Для того, щоб краще зрозуміти суть розрахунку, пропонуємо наочний приклад.

Сім'я складається з 3 осіб: мати – безробітна, дитина у віці 2 років та вітчим, який протягом останніх шести місяців отримує заробітну плату в розмірі 2010 грн/міс. При цьому, вітчим дитину не всиновив, а батько відмовляється сплачувати аліменти.

Відповідно дохід на одну людину становить 670 грн ((12060÷6) ÷3=670).

Таким чином, різниця між 50% прожиткового мінімуму для дворічної дитини (889,5 грн.) та доходом на одну людину в сім'ї (670 грн.) становить 219,5 грн. Отже, в такому разі держава сплачуватиме «аліменти» в розмірі 219,50 грн. щомісяця.

Адвокати нашої адвокатської компанії звертають вашу увагу: якщо сума доходу на одну людину перевищує 50% прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку, то в такому сім'я не має права на отримання тимчасової допомоги від держави.

На перший погляд, призначення тимчасової допомоги від держави може здатися досить простою процедурою. Однак, насправді, найменші неточності при заповненні та зборі документів можуть затягнути процес оформлення виплат таких аліментів дітям, а то й взагалі, бути причиною для відмови у їх виплаті.

Юрист Мар'яна Гарник.

Дата публікації: 29.03.2021 р.

Аліменти від держави: розмір і порядок призначення

Існують непоодинокі випадки, коли дитина залишається не тільки без уваги матері, батька, а й без матеріального утримання. У зв’язку з цим, українське законодавство передбачає можливість виплати таким дітям АЛІМЕНТІВ ВІД ДЕРЖАВИ.

Механізм надання тимчасової державної допомоги визначений постановою Кабінету Міністрів України від 22 лютого 2006 року № 189 «Про затвердження Порядку призначення та виплати тимчасової державної допомоги дітям, батьки яких ухиляються від сплати аліментів, не мають можливості утримувати дитину або місце проживання їх невідоме» (далі — Порядок).

Державна допомога призначаються у разі, якщо:

 • один з батьків не сплачує аліменти на утримання дитини встановлені рішенням суду та немає майна, на яке в процесі виконавчого провадження може бути звернено стягнення;
 • платник аліментів притягається до кримінальної відповідальності (стосовно платника порушено кримінальне провадження) або він перебуває на примусовому лікуванні, у місцях позбавлення волі, якого визнано в установленому порядку недієздатним;
 • платник аліментів перебуває на строковій військовій службі;
 • місце проживання (перебування) одного з батьків не встановлено.
 • Тимчасова допомога призначається дитині віком до 18 років.
 • На відміну від аліментів, державна допомога не призначається і не виплачується дітям у віці від 18 до 23 років, навіть якщо вони продовжують навчання.
 • Тимчасова допомога не призначається на дітей, які перебувають під опікою чи піклуванням або на повному державному забезпеченні.
 • КУДИ СЛІД ЗВЕРНУТИСЯ ДЛЯ ОТРИМАННЯ ДОПОМОГИ?

Тимчасова допомога призначається та виплачується за місцем проживання (перебування) одного з батьків, який утримує дитину, структурними підрозділами з питань соціального захисту населення районних, районних у мм. Києві та Севастополі держадміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі їх утворення) рад (далі — ОРГАНАМИ СОЦІАЛЬНОГО ЗАХИСТУ НАСЕЛЕННЯ). 

 1. Допомога за місцем фактичного проживання призначається за умови неотримання зазначеної допомоги за зареєстрованим місцем проживання заявника.
 2. У разі утворення об’єднаної територіальної громади заяви з необхідними документами для призначення тимчасової допомоги приймаються уповноваженими особами, що визначені виконавчими органами ради об’єднаної територіальної громади, та передаються відповідним органам соціального захисту населення.
 3. ЯКІ ДОКУМЕНТИ ПОДАЮТЬСЯ ДЛЯ ПРИЗНАЧЕННЯ ДОПОМОГИ?
 4. Для призначення тимчасової допомоги одержувач подає органу соціального захисту населення за місцем проживання (перебування): 
 • заяву за формою, затвердженою Мінсоцполітики; 
 • копію свідоцтва про народження дитини; 
 • декларацію про доходи і майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги (заповнюється на підставі довідок про доходи кожного члена сім'ї).

Залежно від підстав, на яких призначається тимчасова допомога, додатково подаються такі документи:

 • рішення суду (виконавчий лист) про стягнення з одного з батьків аліментів на дитину; 
 • довідка державної виконавчої служби, що підтверджує факт несплати аліментів одним з батьків протягом шести місяців, що передують місяцю звернення; 
 • довідка відповідної установи про здійснення стосовно одного з батьків кримінального провадження або про його перебування на примусовому лікуванні, у місцях позбавлення волі, визнання його в установленому порядку недієздатним, а також перебування на 
 • строковій військовій службі; 
 • повідомлення органу внутрішніх справ про те, що місце проживання (перебування) одного з батьків дитини не встановлено.
 • У ЯКІ СТРОКИ ТА НА ЯКИЙ ПЕРІОД ПРИЗНАЧАЄТЬСЯ ДОПОМОГА?
 • Тимчасова допомога призначається кожні ШІСТЬ місяців починаючи з місяця, в якому подано заяву з усіма необхідними документами.
 • Рішення про призначення або відмову в призначенні тимчасової допомоги приймається органом соціального захисту населення протягом 10 календарних днів після надходження усіх необхідних документів.
 • ЯКИЙ РОЗМІР ДОПОМОГИ?
 • Фінансова допомога на дітей, чиї батьки ухиляються від сплати аліментів, надається в розмірі, що дорівнює РІЗНИЦІ між 50% прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку та середньомісячним сукупним ДОХОДОМ сім’ї в розрахунку на одну особу за попередні 6 місяців.
 • Таким чином, МАКСИМАЛЬНА сума грошової допомоги дітям, чиї батьки не платять аліменти, в 2020 році становить:
 • Для дітей віком до 6 років:
  ▪️ з 01 січня 2020 року – 889,5 гривень;
  ▪️ з 01 липня 2020 року – 929,5 гривень;
 • ▪️ з 01 грудня 2020 року – 960,5 гривень.
 1. Для дітей від 6 до 18 років:
  ▪️ з 01 січня 2020 року – 1 109 гривень;
  ▪️ з 01 липня 2020 року – 1 159 гривень;
 2. ▪️ з 01 грудня 2020 року – 1 197,5 гривень.
 3. ЯК ВИЗНАЧАЄТЬСЯ ДОХІД СІМ'Ї?
 4. Розрахунок сімейного доходу відбувається відповідно до «Методики обчислення сукупного доходу сім’ї для всіх видів соціальної допомоги».
 5. Визначення фактичного сукупного доходу сім’ї проводиться шляхом підсумовування всіх видів доходу, отриманих сім’єю за півроку до звернення за допомогою.
Читайте также:  Разъяснение ВАСУ о порядке взыскания налогового долга

Отриману величину ділять на 6 і на кількість членів сім’ї. При цьому до сукупного доходу сім’ї не включається розмір допомоги, на яку претендує заявник.

 • Приватним підприємцям на спрощеній системі податкування першої групи до сукупного доходу за кожен місяць зараховується два прожиткових мінімуму, що діє на відповідний місяць.
 • Для фізичних осіб – підприємців, які є платниками єдиного податку другої групи, в дохід враховується три розміри ПМ для працездатних осіб.
 • ФОП-ам, який отримав третю групу оподаткування, до загального доходу враховують чотири прожиткові мінімуми.
 • ХТО ВХОДИТЬ ДО СКЛАДУ СІМ'Ї?
 • Відповідно до Методики до складу сім’ї враховуються:
  ▪️ чоловік/дружина;
  ▪️ рідні, усиновлені та підопічні діти (до 18 років);
  ▪️ діти-студенти (до 23 років), які не мають власних сімей;
  ▪️ жінка і чоловік, які проживають однією сім’єю, не перебувають у шлюбі, але мають спільних дітей;
  ▪️ непрацездатні батьки чоловіка та дружини, які проживають разом з ними і перебувають на їх утриманні;
 • ▪️ неодружені повнолітні діти, які визнані інвалідами з дитинства I та II групи або інвалідами I групи і проживають разом з батьками.
 • До складу сім’ї не включаються особи, які перебувають на повному державному забезпеченні.
 • Виплата тимчасової допомоги припиняється у разі: 
 • встановлення місця проживання (перебування) особи, яка зобов'язана сплачувати аліменти за рішенням суду;
 • виявлення обставин, що свідчать про можливість одного з батьків утримувати свою дитину;
 • досягнення дитиною 18-річного віку;
 • виконання в повному обсязі зобов'язань одного з батьків щодо сплати аліментів у разі виїзду на постійне місце проживання за кордон;
 • влаштування дитини до відповідної установи (закладу) на повне державне утримання;
 • скасування або визнання усиновлення недійсним;
 • усиновлення дитини (чоловіком матері або дружиною батька);
 • відмови від стягнення аліментів;
 • добровільного виконання рішення суду особою, зобов'язаною сплачувати аліменти;
 • скасування в установленому законодавством порядку рішення суду щодо стягнення аліментів;
 • смерті дитини, якій була призначена тимчасова допомога;
 • смерті одного з батьків, зобов'язаного сплачувати аліменти, або визнання його в установленому порядку безвісти відсутнім чи оголошення померлим;
 • позбавлення в установленому порядку одного з батьків, який утримує дитину, батьківських прав;
 • відібрання дитини від одного з батьків, який утримує дитину, без позбавлення батьківських прав;
 • встановлення над дитиною опіки чи піклування;
 • сплати аліментів одним з батьків.
 1. Про виникнення зазначених вище обставин одержувач зобов'язаний повідомити у десятиденний строк орган соціального захисту населення.
 2. Виплата тимчасової допомоги припиняється з першого числа місяця, що настає за місяцем, в якому виникла одна із зазначених обставин.
 3. Якщо виникла можливість стягнення аліментів з одного з батьків, виявлено, що один з батьків може утримувати дитину, або встановлено місце проживання (перебування) одного з батьків, у зв’язку з чим можливе стягнення з нього коштів на утримання дитини, орган соціального захисту населення: 
  ▪️ визначає суму сплаченої тимчасової допомоги, яка підлягає поверненню, та встановлює строки її повернення (протягом місяця); 
  ▪️ повідомляє одному з батьків про суму сплаченої тимчасової допомоги, яка підлягає поверненню, та строк її повернення; 
 4. ▪️ у разі неповернення коштів добровільно в установлені строки вирішує питання про їх стягнення у судовому порядку ????‍⚖️. 
 5. Стягнуті кошти зараховуються до державного бюджету.
 6. Покриття витрат, пов'язаних з виплатою тимчасової допомоги, здійснюється за рахунок коштів державного бюджету.

Адвокат Кулик Юлія Василівна

Розмір, підстави та порядок нарахування аліментів

Обов’язок сплачувати аліменти виникає у матері, батька, інших членів сім’ї та родичів з обов’язку утримувати дитину, у повнолітніх дочки, сина інших повнолітніх членів сім’ї та родичів з обов’язків утримувати батьків та інших родичів.

Державний виконавець у разі надходження виконавчого документа повинен підрахувати розмір заборгованості по аліментах і повідомити про нього стягувача і боржника.

Розмір заборгованості з аліментів визначається державним виконавцем за місцем виконання рішення виходячи з фактичного заробітку (доходів), одержаного боржником за час, протягом якого стягнення не провадилося, або одержуваного ним на момент визначення заборгованості в твердій грошовій сумі або у відсотковому відношенні.

Якщо платник аліментів не працював на час виникнення заборгованості, але працює на час визначення її розміру, заборгованість визначається із заробітку (доходу), який він одержує. Якщо платник аліментів не працював на час виникнення заборгованості і не працює на час визначення її розміру, вона обчислюється виходячи із середньої заробітної плати для даної місцевості.

Розмір заборгованості за аліментами обчислюється державним виконавцем, а у разі спору – судом.

Якщо платник аліментів має нерегулярний, мінливий дохід, частину доходу одержує в натурі, а також за наявності інших обставин, що мають істотне значення, суд за заявою платника або одержувача може визначити розмір аліментів у твердій грошовій сумі.

 Розмір аліментів, визначений судом у твердій грошовій сумі, підлягає індексації відповідно до закону.

Розмір аліментів, визначений за рішенням суду або домовленістю між батьками, може бути згодом зменшено або збільшено за рішенням суду за позовом платника або одержувача аліментів у разі зміни матеріального або сімейного стану, погіршення або поліпшення здоров’я когось із них.

 • Аліменти з осіб, що одержують заробітну плату як у гривнях, так і у валюті на підприємствах, в установах, організаціях, розташованих на території України, утримуються бухгалтеріями ( розрахунковими відділами) за місцем роботи у розмірах, встановлених рішеннями судів, як із гривень, так і з валюти.
 • Постановою Кабінету Міністрів України «Про перелік видів доходів, які враховуються при визначенні розміру аліментів на одного з подружжя, дітей, батьків, інших осіб» від 26 лютого 1993 р. визначається порядок утримання аліментів з працівників, який провадиться з усіх видів заробітку і додаткової винагороди як за основною роботою, так і за роботою за сумісництвом, в тому числі з:
 • основної заробітної плати за посадовим окладом, тарифною ставкою, відрядними розцінками тощо;
 • усіх видів доплат і надбавок до заробітної плати;
 • грошових і натуральних премій;
 • оплати за надурочну роботу, за роботу в святкові, неробочі та вихідні дні;
 • заробітної плати, що зберігається під час відпустки, а також з одержуваної при звільненні компенсації за невикористану протягом кількох років відпустку;
 • заробітної плати, що зберігається під час виконання державних і громадських обов’язків, та в інших випадках збереження середньої заробітної плати;
 • в інших, передбачених законодавством випадках.
 • З членів колективних сільськогосподарських підприємств утримання аліментів має провадитися з сум, одержуваних за роботу в цих господарствах (включаючи вартість натуральних видач).
 • З письменників, композиторів, художників та інших творчих працівників утримання аліментів провадиться з сум авторського гонорару і винагороди, одержуваної за публічне виконання творів, а з тих, що одержують заробітну плату, – із заробітної плати.
 • З членів кооперативів, спільних підприємств утримання аліментів провадиться з усіх видів заробітку, одержуваного за роботу в кооперативі чи спільному підприємстві ( в тому числі із заробітку у валюті).
 • З фермерів та осіб, які працюють у сільському господарстві за сімейним підрядом, утримання аліментів провадиться після реалізації продукції з власного господарства в кінці року.
 • З військовослужбовців Збройних Сил України та інших військ, осіб рядового і начальницького складу органу і підрозділів внутрішніх справ утримання аліментів провадиться з усіх видів грошового забезпечення, що надається щомісячно ( оклад за штатною посадою, оклад за військове або спеціальне звання, відсоткова надбавка за вислугу років, вчене звання і науковий ступінь, кваліфікацію та умова служби).

Після закінчення передбаченого законом строку для стягнення аліментів власник підприємства, установи, організації або уповноважений ним орган, який провадив стягнення, повертає виконавчий документ до відділу державної виконавчої служби з відміткою щодо повного перерахування стягувану утриманих сум аліментів. У разі коли утримані суми аліментів стягувачу не перераховуванні, державний виконавець письмово повідомляє стягувача про розмір заборгованості та роз’яснює йому права, встановлені законом.

 1. Особи, які працюють в установах України за кордоном, виплачують аліменти на користь осіб, які проживають в Україні, з подвійного заробітку з установленими надбавками, одержуваного в Україні у національній валюті.
 2. З осіб, зобов’язаних сплачувати аліменти, у разі виїзду їх для постійного проживання у країни, з якими Україна не має договорів про надання правової допомоги, стягнення аліментів провадиться на час виїзду за рішенням суду за весь період до досягнення дитиною повноліття.
 3. У разі відмови особи від добровільної сплати аліментів виконавчий документ надсилається для примусового виконання до спеціального відомства держави, з якою укладено договір про надання правової допомоги.
 4. З осіб, які працюють за контрактами в іноземних компаніях і одержують заробітну плату тільки за кордоном, аліменти утримуються із 100 відсотків заробітної плати, яку платник аліментів одержував до укладення контракту, або виходячи із його заробітної плати за останній місяць роботи на момент від’їзду, або з п’ятикратного розміру неоподаткованого мінімуму доходів громадян на час проведення розрахунків.
Читайте также:  Заява про встановлення факту перебування на утриманні

За наявності спору питання про розмір заборгованості з аліментів вирішується за заявою зацікавленої особи судом у порядку, встановленому законом. Державний виконавець зобов’язаний здійснювати систематичний контроль за правильним і своєчасним відрахуванням утриманих сум аліментів стягувачам.

Якщо вжитими заходами місце проживання та місце роботи боржника не будуть встановлені, то державний виконавець зобов’язаний порушити перед судом питання про розшук боржника через органи внутрішніх справ. Повернення виконавчого документа стягувачеві в зв’язку з не встановленням місця роботи чи проживання боржника не допускається.

Якщо місце проживання батьків невідоме, або вони ухиляються від сплати аліментів, або не мають можливості утримувати дитину, дитині призначається тимчасова державна допомога. Порядок призначення цієї тимчасової державної допомоги визначається Кабінетом Міністрів України.

Статтею 74 Закону України «Про виконавче провадження» також встановлені умови звернення стягнення на майно боржника. Так, у разі неможливості стягнення аліментів із заробітної плати чи інших доходів боржника протягом шести місяців підряд і якщо він не працює і не одержує дохід, то стягнення звертається на майно боржника.

Особи, що виявили бажання сплачувати аліменти добровільно, можуть звернутися до адміністрації за місцем роботи, за місцем отримання пенсії, стипендії тощо з письмовою заявою про утримання з їх заробітку аліментів та передачі їх стягувачеві. Адміністрація підприємства, установи, організації тощо зобов’язана проводити за такою заявою утримання аліментів у тому самому порядку, як і за виконавчим листом.

Заяви про утримання аліментів, а також про зміну їх розміру або припинення утримання аліментів, що надійшли від осіб, які виявили бажання сплачувати їх добровільно, зберігаються адміністрацією в порядку, установленому для зберігання виконавчих документів, і за втрату такої заяви винна посадова особа несе відповідальність. За невиконання вищезазначених обов’язків на винних посадових осіб може бути накладено штраф згідно із законом. Адміністрація підприємства, установи, організації тощо, на підставі письмової заяви платника аліментів або виконавчого листа зобов’язана щомісяця утримувати аліменти із заробітної плати, пенсії, стипендії та інших сум і перераховувати їх не пізніше ніж у 3 – денний термін з дня виплати заробітної плати, пенсії, стипендії, інших сум особі, зазначеній в заяві чи виконавчому листі.

Батьки мають право укласти договір про сплату аліментів на дитину, у якому визначити розмір та строки виплати. Умови договору не можуть порушувати права дитини. Договір укладається у письмовій формі і нотаріально посвідчується. У разі невиконання одним із батьків свого обов’язку за договором аліменти з нього можуть стягуватися на підставі виконавчого напису нотаріуса.

Стягнення аліментів провадиться із суми заробітку платника аліментів після утримання з нього обов’язкових податків. Перерахування їх стягувачем проводиться за рахунок боржника.

Аліменти за минулий час можуть бути присуджені, якщо позивач подасть суду докази того, що він вживав заходів щодо одержання аліментів з відповідача, але не міг їх одержати у зв’язку з ухиленням останнього від їх сплати. У цьому разі суд може присудити аліменти за минулий час, але не більш як за три роки.

Стягнення аліментів за виконавчими листами за минулий час провадиться в межах трирічного терміну, що передував пред’явленню виконавчого листа до виконання.

Якщо за виконавчим документом, пред’явленим до виконання, утримання аліментів не провадилося у зв’язку з розшуком боржника, то стягнення аліментів має провадитись за весь період незалежно від установленого трирічного терміну та досягнення повноліття особою, на утримання якої присуджені аліменти.

Якщо повнолітні дочка, син продовжують навчання і у зв’язку з цим потребують матеріальної допомоги, батьки зобов’язані утримувати їх до досягнення двадцяти трьох років за умови, що вони можуть надавати матеріальну допомогу.

Якщо за рішенням суду з відповідача слід стягувати аліменти на утримання трьох і більше дітей, а також заборгованість з аліментів за минулий час, то державний виконавець дає вказівку про стягнення 50% із заробітку боржника для забезпечення поточних платежів. Заборгованість за минулий час у таких випадках може бути погашена шляхом звернення стягнення на майно боржника.

У випадку, якщо стягуються аліменти на двох і більше дітей, суд визначає єдину частку від заробітку ( доходу) матері, батька на їх утримання, яка буде стягуватися до досягнення найстаршою дитиною повноліття.

Якщо після досягнення повноліття найстаршою дитиною ніхто з батьків не звернувся до суду з позовом про визначення розміру аліментів на інших дітей, аліменти стягуються за вирахуванням тієї рівної частки, що припадала на дитину, яка досягла повноліття.

Влаштування дитини до закладу охорони здоров’я, навчального або іншого закладу не припиняє стягнення аліментів на користь того з батьків, з ким до цього проживала дитина, якщо вони витрачаються за цільовим призначенням.

Якщо батьки не беруть участі в утриманні дитини, влаштованої до державного або комунального закладу охорони здоров’я, навчального або іншого закладу, аліменти на дитину можуть бути стягнуті з них на загальних підставах.

За рішенням суду аліменти можуть перераховуватися на особистий рахунок дитини у відділенні Державного ощадного банку України.

Звільнення від сплати аліментів та питання про розмір заборгованості з них вирішується за заявою зацікавленої особи судом у порядку, встановленому чинним законодавством.

Платник аліментів повинен негайно повідомити державному виконавцю про зміну місця роботи чи проживання, а також про інші доходи. У разі неповідомлення з неповажної причини зазначених відомостей на винних у цьому посадових осіб і громадян, у тому числі й на платника аліментів, може бути накладено штраф.

При виникненні заборгованості з вини особи, яка зобов’язана сплачувати аліменти за рішенням суду, одержувач аліментів має право на стягнення неустойки ( пені) у розмірі одного відсотка від суми несплачених аліментів за кожен день прострочення. Розмір неустойки може бути зменшений судом з урахуванням матеріального та сімейного стану платника аліментів. Неустойка не сплачується, якщо платник аліментів є неповнолітнім.

При виконанні виконавчого провадження по стягненню аліментів з інших членів сім’ї та родичів застосовуються вимоги тих же законодавчих актів, що і при загальному стягненні аліментів, але з особливостями, визначеними у Сімейному кодексу України.

Як отримати аліменти від держави — Розлучення онлайн

Якщо отримавши рішення суду про стягнення аліментів на утримання дитини фактично Ви не отримали ні копійки, законом передбачена можливість отримати тимчасову допомогу від держави. Тож, за яких підстав та як отримати аліменти від держави.

Перш ніж звертатись у відповідні органи, варто з’ясувати за наявності яких підстав призначаються державні аліменти. Так, державні аліменти призначаються в разі, якщо:

 • рішення суду про стягнення аліментів не виконується у зв’язку з ухиленням від сплати аліментів або відсутністю у боржника коштів та іншого майна, на які за законом може бути звернено стягнення;
 • один з батьків визнаний в установленому порядку недієздатним або знаходиться на строковій військовій службі;
 • один з батьків перебуває під арештом, слідством, в місцях позбавлення волі або на примусовому лікуванні;
 • місце проживання (перебування) батька або матері не встановлено.
 • Варто наголосити, що тимчасова державна допомога призначається виключно дитині, яка не досягла 18 років.
 • Отже, якщо Ви не отримуєте аліменти у зв’язку з однією з вищеперелічених підстав, то у Вас є право звернутись за допомогою до держави.
 • Так, виплата грошової допомоги проводиться управлінням праці та соціального захисту за місцем проживання (перебування) того з батьків, який утримує дитину.

Порядок отримання аліментів від держави

Для призначення державної допомоги замість аліментів необхідно звернутись в Управління праці та соціального захисту населення наступний пакет документів:

 • копія свідоцтва про народження дитини;
 • заяву про отримання допомоги;
 • довідку з державного реєстру боржників;
 • декларація про доходи та майновий стан.

Окрім основного пакету документів, та в залежності від підстав, на яких призначається допомога, додатково варто подати наступні документи:

 • рішення суду (виконавчий лист) про стягнення аліментів;
 • довідка державної виконавчої служби, що підтверджує факт несплати аліментів;
 • довідка стосовно одного з батьків про відкриття кримінального провадження;
 • довідка про перебування батька (матері) на примусовому лікуванні, у місцях позбавлення волі або на строковій військовій службі;
 • довідка про визнання другого з батьків недієздатним;
 • повідомлення МВС про те, що місце перебування платника аліментів не встановлено.

Зверніть увагу, що грошова допомога призначається кожні 6 місяців, починаючи з місяця, в якому подано повний пакет документів.

На практиці зустрічаються ситуації, коли стягувач не знає як стягнути аліменти з іноземця. У таких випадках, поки відбувається процедура розшуку іноземця – можна отримувати аліменти від держави.

Ссылка на основную публикацию