Аліменти: як розрахувати, хто платить і яка відповідальність в Україні

Питання аліментів на дітей регулюється Сімейним кодексом України. Одне з головних вимог — забезпечувати дітей повинні обоє батьки, навіть якщо вони в розлученні (або зовсім не укладали шлюб) і не проживають разом. Аліменти на дитину 2021 – справа не добровільна, а закріплена законом. Дорослі можуть самостійно домовитися про суму аліментів, або вирішити питання в суді.

Аліменти: як розрахувати, хто платить і яка відповідальність в Україні

Принципи стягнення аліментів у 2021 році

У 2021 році по аліментним виплат в країні будуть діяти колишні принципи, проте зміняться мінімальні аліменти в Україні (внаслідок подорожчання життя). Можливо, в найближчому майбутньому введуть аліментні виплати від держави і зроблять більш суворою відповідальність для ухильників.

Основні положення аліментного законодавства в 2021 році не зміняться – все буде приблизно так само, як в минулі роки. Якщо батьки бажають добровільно домовитися про суму і частоту аліментних виплат, то вони мають право піти до нотаріуса і підписати угоду про утримання дитини. Якщо не можуть, то аліменти і їх розмір призначить суд.

При виняткових обставинах до основної суми аліментів в суді можна запросити додаткові виплати. Це дозволяється, якщо дитина (неповнолітня або повнолітня з інвалідністю) тяжко захворіє, отримає каліцтво або потребуватиме додаткового догляду. Ще одна причина – якщо дитині і батькові, з яким він проживає, ніде жити і треба знімати житло.

Основні принципи витребування аліментів на дитину в 2021 році:

 • грошове забезпечення від другого з батьків належить всім неповнолітнім дітям (до 18 років);
 • аліменти призначаються у відсотках від доходу батька;
 • стандартний розмір утримання аліментів із заробітної плати – 25%, 33% і 50% від заробітку батька (відповідно на 1-го, 2-х, а також 3-х і більше дітей).
 • аліменти у твердій грошовій сумі виплачуються, якщо у другого з батьків немає стабільного заробітку (зазвичай розмір становить не менше половини ПМ на дитину);
 • суд може відкоригувати розмір в плюс або мінус з урахуванням матеріального становища сторін;
 • на аліменти може розраховувати і повнолітня дитина, якщо вона визнана непрацездатною (інвалідом I, II, III груп) (найчастіше виплати призначаються на дітей з інвалідністю I, II груп, якщо у тих відсутні джерела заробітку).

При всіх інших обставинах аліменти на повнолітню дитину в 2021 не покладені, навіть якщо вона все ще навчається в школі або вступила до інституту на очне відділення. Після повноліття працездатна і дієздатна людина не може розраховувати на матеріальну допомогу батьків, а, скоріше, навпаки повинна надавати їм підтримку.

Хто може отримувати аліменти?

Аліментні зобов’язання можуть бути виконані в обумовленої сторонами формі. Якщо досягти такої домовленості не вдалося або ж той, хто зобов’язаний її виконувати, ухиляється від такого обов’язку, його можна змусити робити це примусово. Зокрема, надаючи гроші на утримання. Такі гроші, як і інше надане утримання, прийнято називати аліментами.

Аліменти: як розрахувати, хто платить і яка відповідальність в Україні

Право на аліменти мають не тільки маленькі діти, а й багато інших родичів і члени сім’ї, правда, при дотриманні певних умов. Розглянемо найпоширеніші категорії одержувачів докладніше.

Неповнолітні діти

Батьківські обов’язки по відношенню до дитини закріплені в українському законодавстві.

Мати і батько зобов’язані утримувати дітей в будь-якому випадку, як при спільному, так і при роздільному проживанні з ними.

Спочатку закон дозволяє батькам самим встановлювати форму виплат, але якщо консенсусу досягти не вдалося та один з них ухиляється від свого обов’язку, порядок виплат і форму визначає суд.

Аліменти на маленьких дітей традиційно присуджуються в частці від зарплати та інших доходів (пенсії, стипендії, відпускних і так далі), яка залежить від кількості дітей, які перебувають на утриманні.

При цьому багато хто цікавиться, як стягнути з моряка закордонного плавання аліменти, якщо у нього немає постійного щомісячного доходу.

На цей випадок кошти на утримання можуть бути стягнуті у фіксованій сумі.

Повнолітні діти

Цікаво, що в деяких ситуаціях можуть знадобитися аліменти на повнолітню дитину. Такими є випадки, коли дорослі діти визнаються непрацездатними і потребують фінансової підтримки. Під непрацездатними дітьми законодавство має на увазі осіб, щодо яких за результатами експертного висновку була встановлена інвалідність I-III груп.

Читайте також:  Субсидія на 2018 рік

Але інвалідність – лише одна з умов присудження аліментів на дорослих дітей. Другою важливою умовою є їх потреба у фінансовій підтримці.

Тобто їх доходів має бути недостатньо для покриття всіх життєвих потреб.

За умови наявності двох цих аспектів (інвалідності та нужденності одночасно) аліменти на дитину інваліда в 2021 році можуть утримуватися з боку батьків.

Мати дитини до трьох років

Мати дитини – ще одна специфічна категорія осіб, які за законом можуть претендувати на утримання з боку батька цієї дитини, однак лише при дотриманні певних умов і протягом певного часу.

Мати дитини може претендувати на аліменти, будучи ще вагітною і до триріччя спільної дитини, лише якщо вона є дружиною або колишньою дружиною батька дитини.

Тобто сам факт материнства, незважаючи на сформований стереотип, не дає права на отримання аліментних виплат від батька спільної дитини – право на утримання виникає у матері лише за умови наявності офіційно зареєстрованих відносин з батьком дитини в сьогоденні або минулому.

На випадок розлучення важливо враховувати, що право на аліментні виплати у матері виникне лише в разі, якщо її вагітність виникла ще в шлюбі, а дитина народжена в дев’ятимісячний період після його розірвання.

Аліменти: як розрахувати, хто платить і яка відповідальність в Україні

Аліменти якщо чоловік працює за кордоном

Аліментні виплати в разі переїзду в іншу державу мають аналогічні варіанти виплат, незалежно від того, чи покидає країну аліментник або сама дитина.

В основному застосовуються одноразові аліменти в рахунок майбутніх відрахувань:

 • виплати у фіксованому розмірі, що представляють собою всю суму по аліментах до моменту настання умов, що припиняють їх стягнення: настання повноліття дитини;
 • в разі передачі батьківських прав аліментів іншій особі;
 • отримання дитиною стабільної суми грошових коштів від комерційної діяльності та ін.;
 • передача в рахунок майбутніх аліментних виплат-нерухомості або іншого великого майна (найчастіше батько залишає своїй дитині квартиру).

Аліменти якщо чоловік працює за кордоном чи проживає там можна затребувати наступними способами:

 • до моменту від’їзду платника за кордон (виконати дані дії можна так: передати особисто в руки одержувачу аліментів);
 • за допомогою переказу між банківськими картами платника та одержувача;
 • з рахунку платника на рахунок одержувача або виплатами на ощадну книжку;
 • поштовим переказом;
 • здійснювати надалі регулярні відрахування по аліментах з іншої держави.

Договір, що стосується виплат аліментів, можна укласти як на території України, так і в новій країні проживання.

Розрахунок аліментів у разі переїзду за межі своєї країни, здійснюється тільки в українській національній валюті. При подачі документів на нарахування аліментів на чоловіка, який знаходиться за кордоном не слід очікувати швидкого вирішення справи. При відсутності угоди між дорослими вона може затягуватися на довгі роки. Все залежить від країни, де мешкає батько та його відношення до дитини.

Читайте також:  Соціальні виплати 2022 в Україні

Утримання аліментів з різної категорії українців

Утримання аліментів в країні в 2021 році здійснюється з різних категорій громадян, в залежності від їх матеріального та фінансового стану.

Подружжя, в тому числі колишні

Право подружжя, в тому числі колишніх, на аліментне утримання закріплено діючим законодавством, на подружжя покладаються обов’язки по взаємній матеріальній підтримці. Якщо вони добровільно цей обов’язок не виконують, їх можуть зобов’язати платити гроші на утримання примусово.

Крім вагітної дружини і жінки, яка виховує спільну дитину до трьох років, виплати від чоловіка, в тому числі і колишнього, можуть вимагати:

 • потребує фінансової підтримки чоловік, в тому числі і колишній, якщо інвалідність була оформлена до або протягом 12 місяців після розриву відносин;
 • вимагає фінансової підтримки чоловік, в тому числі колишній, якщо він містить загальної неповнолітньої дитини-інваліда або інваліда дитинства I групи;
 • вимагає фінансової підтримки колишній чоловік, який став пенсіонером протягом 5 років після розлучення, якщо шлюб тривав тривалий час.

Аліменти: як розрахувати, хто платить і яка відповідальність в Україні

Виплати на чоловіка або на колишню дружину призначаються у фіксованій сумі.

Непрацездатні батьки

У взаєминах батьків і дітей діє взаємний аліментний обов’язок: дорослі діти також повинні фінансово допомагати батькам, якщо ті непрацездатні (за віком або в результаті інвалідності) і потребують підтримки.

Читайте также:  Ликвидация предприятия - услуги закрытия фирмы, компании

Правда, тільки в тому випадку, якщо мати і батько сумлінно виконували свої батьківські обов’язки, коли діти були маленькими.

Якщо суд встановить зворотне або ж батьки були раніше позбавлені батьківських прав, можливість вимагати аліменти від дітей для них виключається.

Кошти на утримання батьків стягуються з усіх дорослих, працездатних і мають можливість платити дітей, а не тільки з тих, щодо яких подано позов. Крім самих аліментів, діти зобов’язані нести і інші додаткові витрати щодо батька або матері.

Як отримати аліменти з безробітного батька?

Розмовляючи про стягнення аліментних виплат, не можна не згадати аліменти з безробітного батька, адже розмір грошової допомоги залежить від заробітку аліментів. В якої сумі повинні бути аліменти на дитину якщо батько не працює 2021 пропонуємо розібрати зараз.

За вимогами законодавства батьки виконуються рівні обов’язки по утриманню неповнолітніх дітей. На аліментні виплати не впливає наявність офіційного місця роботи. Іншими словами, безробітні батьки не можуть бути звільнені від сплати аліментів. Аліменти з безробітного в Україні не можуть бути скасовані.

У нашій країні нерідкі ситуації, коли безробітний аліментник змушений платити занадто велику суму грошей. Оскільки в нашій країні немає законодавчо встановленого мінімального розміру аліментних виплат, радимо вирішувати питання про зниження суми аліментів за допомогою аліментного угоди між батьками.

Аліменти з безробітного батька, зареєстрованого в центрі зайнятості

Розмір аліментів безробітного на 1 дитину залежить від матеріального статусу платників. Якщо батько або мати зареєстрували статус «безробітний» в центрі зайнятості, Допомога по безробіттю прирівнюється до їх офіційного доходу. Саме з допомоги нараховується відсоток по аліментах на дитину.

Розмір допомоги по безробіттю визначається на основі середніх значень заробітної плати з місця роботи. Однак аліменти з допомоги можуть не покрити розмір обов’язкової виплати.

Аліменти з непрацевлаштованого батька, який не звертається до центру зайнятості

Порядок розрахунку аліментів з непрацюючого платника відбувається в загальному порядку, а саме у вигляді відсотка від заробітку. Оскільки офіційного заробітку немає, то держава вирішила проводити розрахунок аліментів з непрацюючого платника на підставі середнього заробітку по регіону або останньої офіційної заробітної плати.

Читайте також:  Податкова соціальна пільга в 2018 році

Розмір аліментів 2021 – якщо подружжя не знайшло порозуміння між собою

Якщо подружжя не підписали угоду, в якій вказано розмір аліментів 2021, мінімальну виплату призначить суд. Вирішення питання про мінімум виплат вважається найсправедливішим методом, тому що при встановленні величини аліментів спирається на життєві ситуації як дитини, так і його батьків:

 • рівень заробітків батьків;
 • сімейне та матеріальне становище;
 • причину звільнення платника з місця роботи;
 • тривалість безробіття.

За згодою платника на виплату аліментів, суд піде йому назустріч при встановленні мінімального розміру аліментів. Якщо він стане ухилятися, то сума аліментів з безробітного визначається за показником про середню заробітну плату в Україні. При необхідності можна вибрати тверду суму аліментів, якщо людина не працює.

Аліменти 2021- скільки будуть платити?

З січня 2021 року в силу вступив Закон, щодо виплати аліментів. Розмір грошової допомоги буде залежати від критеріїв і обставин, які будуть враховувати соціальними та іншими службами при винесенні рішення.

Підвищення виплат цього року буде проводиться двічі: у липні та грудні. Гарантований розмір на одну дитину (50%) залишився на грудневому рівні:

 • для малолітніх дітей, вік яких не перевищує 6 років – 960,5 грн.;
 • для дітей до повнолітнього віку – гарантований 50%-ний мінімум становить 1198 грн.

У липні цього року сума аліментів на першу категорію підвищиться на 46 грн., на другу категорію – на 58 грн. У грудні підвищення на 1 категорію дітей складуть 1050 грн., на другу – 1309 грн.

Розглядаючи приклад розрахунку аліментів не варто розраховувати на мінімальні гарантовані суми. Велика частина аліменщіков забезпечені люди і платять гідні гроші на утримання рідної дитини.

Рекомендовані державою суми набагато перевищують мінімальні. Тому, при підписанні добровільної угоди між батьками розглядаються саме вони. Максимальні аліменти в 2021 році залежать від матеріальної забезпеченості батьків.

Можуть бути різними, складати кілька тисяч.

Як зазначалося раніше аліменти на дитину після 18 років в Україні виплачуються при наявності особливих критеріїв. В інших ситуаціях вони розраховуються в залежності від кількості дітей в сім’ї:

 • ¼ – на одного дитя;
 • 33%   – якщо в сім’ї 2 дітей;
 • ½ – якщо на вихованні одного з батьків залишилося 3 дітей.

Грошова сума, яка вираховується із зарплати не повинна перевищувати 10 ПМ на одного дитя відповідного віку. Зазначена інформація обов’язкова для ознайомлення роботодавцем при утриманні із зарплати аліментів.

Важливо! При проведенні розрахунків вважається обов’язковим прив’язування аліментів до офіційного ПМ. Аліменти не нараховуються з лікарняних.

Резюме

З настанням 2021 року сума аліментів збільшилася. Очікується, що її зміна відбудеться ще двічі на рік. Звичайно, мінімальні розміри виглядають смішно і вони призначаються при певних ситуаціях.

Основна частина батьків люблять рідних дітей і проявляють про них турботу незалежно від відносин між дорослими. Статистична інформація показує, що в дійсності сума виплати аліментів набагато більше рекомендованої законодавством.

Самостійно ознайомитися зі змінами в законодавстві можна на офіційних сайтах влади.

Як розрахувати суму аліментів України?

Відносини між людьми бувають різними. Хтось все життя проводить з одним партнером і щасливий від цього, а хтось має протилежну історію. Ключову роль у будь-яких стосунках відіграє те, чи встигли стати батьками люди під час них.

Їхній обов’язок забезпечувати дитину (двох, трьох тощо) до 18 років — моменту повноліття. За одним із батьків, який більше не проживає у сім’ї, залишається обов’язок фінансово забезпечувати свою дитину і про це наголошує законодавство.

Як розрахувати аліменти? Можна не доводити справу до суду та обійтися мирним рішенням. З цією метою батьки самі встановлюють щомісячну суму до виплати, після чого складають договір, який необхідно завірити у нотаріуса.

На словах краще не домовлятися, навіть якщо розлучення було за погодженням обох сторін, ніхто ні до кого претензій не має і зараз ви у приятельських стосунках. Справа у тому, що сьогодні все добре, а завтра або в інший будь-який день може статися конфлікт.

Потім вам буде вкрай складно довести те, що ви є слухняним і люблячим батьком чи матір’ю, який справно підтримував дитину фінансово.

Якщо ж трапляється так, що в обох сторін, крім любові, не стало і поваги одне до одного, а про мирну домовленість не може бути й мови, то з метою стягнення аліментів необхідно звернутися до суду.

Аби зрозуміти як розраховуються аліменти, потрібно знати, що їхній розмір встановлюється, спираючись на наступні фактори:

 1. стан здоров’я одного з батьків, якому необхідно їх сплачувати;
 2. стан здоров’я дитини/дітей;
 3. матеріальне становище одного з батьків, якому буде необхідно їх виплачувати;
 4. матеріальний стан, в якому знаходиться ця дитина/діти;
 5. чи є у того, хто сплачує аліменти, ще діти;
 6. чи є у того, хто сплачує аліменти, непрацездатні родичі — дитина/діти, чоловік/дружина, батько/мати;
 7. чи є в нього майно та майнові права (сюди входить рухоме та нерухоме майно, гроші, корпоративні права);
 8. витрати (сюди ж входить рухоме та нерухоме майно), сума яких вища за прожитковий мінімум у країні, помножена на 10, що були доведені особою, яка подає на аліменти;
 9. інші важливі фактори.

Аліменти: як розрахувати, хто платить і яка відповідальність в Україні

Аби зрозуміти, як розраховуються аліменти в Україні, потрібно знати, які доходи, підтверджені документально, суд бере до уваги:

 1. основний дохід платника;
 2. премії, що йому належать;
 3. оплата його роботи позаурочно;
 4. компенсація невикористаної відпустки;
 5. інші винагороди по роботі;
 6. пенсійні виплати;
 7. дохід від підприємницької діяльності;
 8. і т.д.

Мінімальний гарантований розмір, що належить до виплати — 50% від прожиткового мінімуму дитині відповідної вікової категорії. Менше 50% він не може бути.

І мінімум сплачує батько, який перебуває у статусі “непрацюючого”. Якщо ж він входить до цієї категорії, то тоді все залежить від того, який офіційний дохід він має, а також скільки дітей.

Читайте также:  Шлюб, який визнається недійсним за рішенням суду

Розрахунок за відсотками для батька:

 • одну дитину у родині — 25% від прибутку;
 • двох дітей – 33% від прибутку;
 • трьох дітей – 50% від прибутку.

Сума аліментів у 2021 році

У 2021 році було три хвилі змін.

 1. З 01 січня до 30 червня. Дитині до 6 років належала виплата у розмірі 960,50 грн. Якщо це дитина 6-18 років, то 1197,50 грн. А з 18 років і до 23 років – 1135,00 грн.
 2. З 01 липня до 30 листопада. Дитині до 6 років належала виплата у розмірі 1006,50 грн. Якщо це дитина 6-18 років, то 1255,00 грн. А з 18 років і до 23 років – 1189,00 грн.
 3. З 01 грудня до 31 грудня. Дитині до 6 років належить виплата у розмірі 1050,00 грн. Якщо це дитина 6-18 років, то 1309,00 грн. А з 18 років і до 23 років — 1240,50 грн.

Важливо: у питанні “Як розрахувати аліменти із зарплати?” або з іншого доходу одного з батьків, треба покладатися на те, що до 23 років вони сплачуються лише тоді, коли дитина чи діти продовжують навчатися.

Існує ще таке поняття”«індексація аліментів”. Вона передбачає підвищення аліментів, що стягуються у судовому процесі, через поріг інфляції. З її допомогою вдається компенсувати витрати батька, що виховує, через підвищення цін на послуги та товари, необхідні для цього.

Аліменти: як розрахувати, хто платить і яка відповідальність в Україні

Скільки часу платити аліменти

Загалом батьки зобов’язані забезпечувати дітей до 18 років — до моменту їхнього повноліття. Звичайно, якщо вони продовжують навчання, то й тоді їм потрібна фінансова допомога.

Тоді така допомога продовжується до 23 років або до моменту, коли навчання закінчується. Якщо ваша дитина вступила на навчання, то вам, як батькові, потрібно звернутися до суду, аби продовжити аліменти.

Таке право є і в самої дитини.

Яка відповідальність за несплату аліментів

У Кримінальному кодексі існує окрема стаття про те, що у разі злісного ухилення від таких зобов’язань громадянину потрібно буде виплатити штраф. Його розмір: 100-200 неоподатковуваних мінімумів доходів. Також це можуть бути виправні роботи або обмеження свободи.

Де можна подивитися заборгованість

Щоб зробити це правильно, потрібно перейти до Єдиного реєстру боржників: https://erb.minjust.gov.ua/#/search-debtors

Виглядає так:

Аліменти: як розрахувати, хто платить і яка відповідальність в Україні

Загалом, якщо громадянин має борги, то:

 1. він не зможе покинути межі країни;
 2. він не зможе відкрити рахунок у банку;
 3. йому буде складно влаштуватися працювати;
 4. йому буде складно продати або купити житло;
 5. його запит на відчуження майна буде відхилено.

Аби не допустити такого, краще платити аліменти справно. Якщо ж все-таки питання щодо заборгованості виникають, то у Реєстрі введіть у спеціально відведених рядках особисті дані та поставте позначку саме там, де «Юридична особа».

На даний момент кризовий боржників стає тільки більше. Пандемія вносить невтішні корективи у життя українських громадян. Через те, що робота бізнесу зараз вкрай нестабільна, торкнулося це й заборгованості з аліментів.

У випадку, якщо ви перевірили у Реєстрі, а своєї заборгованості там не побачили, ці дані необхідно зберегти або в електронному, або в друкованому вигляді.

Якщо ви не отримуєте аліменти від батька чи метрі вашої дитини та грошей на догляд за нею вам не вистачає, то пам’ятайте, що SOS CREDIT готовий допомогти просто зараз. Для цього необхідно заповнити та подати заявку. Процедура проста та витрачається на неї до 20 хвилин.

Якщо ж ви той батько, який не виплачує аліменти — ми допоможемо зробити це, аби ваша совість була чистою перед собою та дитиною (дітьми, якщо ви — батько чи мати не одного, а двох, трьох і більше), яка ні у чому не винна, у першу чергу. Приготуйте паспорт, ІПН та банківську картку, на яку будуть перераховані гроші.

Вся процедура відбувається через інтернет, що прискорює процес отримання коштів. Нехай щасливих дітей буде якомога більше і вони не страждають від нестачі батьківського піклування!

Аліменти: як розрахувати, хто платить і яка відповідальність в Україні ≡ Mitrax

Аліменти: як розрахувати, хто платить і яка відповідальність в Україні

Любов живе 3 роки, а обов’язок утримувати дитину – до її повноліття. Адже законодавство передбачає фінансовий захист дітей на випадок, коли батьки не зійшлися характерами. При цьому дитина має право на матеріальну допомогу за будь-яких обставин, навіть якщо батьки все ще перебувають у шлюбі, але з якихось причин не живуть разом. Підтримувати фінансово повинен той з батьків, який проживає окремо.

Питання з аліментами можна вирішити мирно: колишнє подружжя самостійно домовляється про суму аліментів, складає договір і завіряє його у нотаріуса. Домовлятися “під чесне слово” не варто – якщо відносини з екс-половинкою зіпсуються, буде дуже складно довести, що ви надавали допомогу дитині. Якщо мирно врегулювати питання не вийшло, стягнути аліменти можна через суд.

Визначаємо розмір аліментів у 2021 році 

Розмір аліментів залежить від низки факторів. Деякі з них постійні, інші – змінюються з кожним роком. Розбираємося, як розрахувати суму аліментів.

З яких доходів виплачуються аліменти?  

Суд враховує доходи, які підтверджені документально: 

 • основна зарплата; 
 • премії; 
 • оплата роботи у позаурочний час; 
 • компенсація за невикористану відпустку; 
 • додаткові винагороди; 
 • винагороди за вислугу років; 
 • допомога з безробіття; 
 • пенсія; 
 • стипендія; 
 • доходи від підприємницької діяльності; 
 • доходи від депозитів;
 • орендна плата та інше. 

Розмір аліментів на дитину не може бути меншим за половину прожиткового мінімуму. Так, в січні 2021 року це суми становили:

 • для дитини до шести років – 960 грн.;
 • з шести до вісімнадцяти років – 1198 грн.

Мінімальні суми буде платити тільки безробітний. У інших випадках розмір аліментів залежить від офіційного доходу і кількості дітей:

 • одна дитина – 25% від доходу;
 • двоє дітей – 33% від доходу;
 • троє дітей – 50% від доходу.

Наприклад, якщо зарплата становить 10 000 гривень, то аліменти на двох дітей – 3300 гривень. Наявність у батька дітей від декількох шлюбів не впливає на право цих дітей отримувати фінансову допомогу.

Не можна замінити аліменти іншими видами фінансової допомоги. Наприклад, чоловік відмовлявся виплачувати аліменти, тому що відкрив банківський рахунок і переводив туди кошти на майбутнє дитини. Суд вирішив, що фінансові витрати на дітей відбуваються щомісяця, тому не зарахував альтернативу у вигляді накопичення грошей, у тому числі на депозиті.

Розмір аліментів – не константа. Якщо матеріальне становище платника змінилося, суд може скоригувати суму. Наприклад, дівчина подала позов про збільшення розміру аліментів. Причина – колишній чоловік переїхав на роботу до Лондона, його дохід зріс. Зверніть увагу: в цьому випадку в позовній заяві можна вказати розмір аліментів у фунтах стерлінгів, а не в гривні.

За загальним правилом, не можна стягнути аліменти “заднім числом”. Виняток – ви можете довести, що до звернення до суду вже намагалися стягнути аліменти, а другий з батьків уникав виплат.

Подаємо позов

Щоб заяву прийняли, важливо правильно її оформити. У позові вкажіть:

 • назву суду. Звертатися слід до суду за місцем реєстрації відповідача – того з батьків, з якого вимагають стягнути аліменти, або за місцем реєстрації дитини.
 • інформацію про відповідача: ПІБ, місце реєстрації, номер і серію паспорта, ідентифікаційний код.
 • позовні вимоги. Важливо не просто просити суд стягнути аліменти, а й вказати їх розмір.
 • суму позову. Крім розміру аліментів, сюди може входити компенсація витрат на адвоката. Пам’ятайте, що суму потрібно обґрунтувати: прикладіть до позовної заяви акти виконаних робіт і договір з юристом.
 • обгрунтування позиції.
 • інформацію про те, чи намагалися ви домовитися з екс-чоловіком до звернення в суд. Також потрібно вказати, що ваш спір до цього не розглядався в іншому суді.
 • перелік документів, що є додатками до позову.

При подачі позову про стягнення аліментів не потрібно платити судовий збір. Але цей факт все одно потрібно вказати в позовній заяві, інакше її можуть повернути.

Така ж доля чекає позов, якщо ви забудете прикласти до нього копію вашого паспорта та ідентифікаційного коду; копію свідоцтва про народження дитини; довідку про реєстрацію місця проживання дитини; копії судового рішення про розлучення або свідоцтва про шлюб.

Читайте также:  Как проверить застройщика перед покупкой жилья

Труднощі можуть виникнути з довідкою про доходи відповідача. З нею допоможе адвокат або суддя, який запросить виписку з місця роботи.

До якого віку платять аліменти?

Як правило, обов’язок батьків утримувати дитину закінчується, коли їй виповнюється 18 років. Але є виключення – якщо повнолітня дитина продовжує навчання і потребує матеріальної допомоги.

У такому випадку батьки повинні утримувати її до досягнення 23 років або до припинення навчання. Зверніть увагу, що вступ до навчального закладу не подовжує аліменти автоматично – потрібно знову звертатися до суду.

Зробити це може і сама дитина, і той з батьків, з яким вона проживає.

Додаткові витрати на дитину

Другий з батьків повинен фінансово брати участь у додаткових витратах на дитину, що викликані винятковими обставинами: розвиток здібностей дитини, хвороба, інвалідність.

Але будьте обережні, не всі обставини вважаються винятковими. Наприклад, в 2020 році Верховний Суд вирішив, що до таких обставин не відноситься покупка планшета. Витрати повинні бути необхідністю, а не примхою.

Ще один судовий кейс: дитина вчиться в приватній школі і займається музикою. Мама купила їй музичний інструмент за 20 000 грн. А потім звернулася до суду, щоб стягнути з батька додаткові витрати.

Але суд вирішив, що ця покупка не була вкрай необхідною.

Відповідальність за несплату аліментів

Якщо батько або мати дитини не платить аліменти, на суму боргу нараховується пеня. Штрафні санкції складають 1% від заборгованості і розраховуються з урахуванням кількості днів у місяці. Після 2019 року суд змінив алгоритм підрахунку, і тепер пеня нараховується на всю суму боргу. Наприклад, ви не заплатили по 1000 гривень за листопад і грудень 2020 року. Рахуємо:

 (1000 +1000) * 61 * 0,01 = 1220 грн

де 61 – загальна кількість днів у листопаді та грудні, 0,01 – 1% пені.

Разом отримуємо 1220 гривень. Неправильно рахувати пеню окремо за кожен місяць.

Пеня – далеко не єдиний і не найгірший наслідок для неплатника. Заборгованість за аліментами може стати причиною для заборони виїзду з країни. Злісна несплата аліментів – ще й підстава для кримінальної відповідальності. Вона настає, якщо платник приховує доходи, змінює місце проживання і не інформує про це виконавця, або просто не платить аліменти протягом трьох місяців.

Як дізнатися про заборгованість за аліментами?

Список боржників знайдете в Реєстрі. Щоб дізнатися точну суму заборгованості доведеться дзвонити до виконавчої служби.

Аліменти: як розрахувати, хто платить і яка відповідальність в Україні

Що вам потрібно запам’ятати:

 • розмір аліментів в Україні залежить від доходу батьків і кількості дітей;
 • безробітні платять аліменти в мінімальному розмірі: 50% прожиткового мінімуму для дитини;
 • якщо платник аліментів став заробляти більше, можна повторно звернутися до суду і збільшити розмір аліментів;
 • якщо колишній чоловік ухиляється від виплат, з нього можна стягнути борг;
 • якщо діти продовжують навчатися після повноліття, доведеться платити аліменти до 23 років;
 • ви можете стягнути додаткові витрати на дитину, якщо вони викликані винятковими обставинами.

Адвокат Юрій Бабенко, провідний фахівець Mitrax у вирішенні сімейних спорів, допоможе вирішити проблеми, які виникли при стягненні аліментів.

Олексій Шевченко розповів про кримінальну відповідальність за несплату аліментів

В авторській колонці для «Української правди» керівник юстиції Київської області Олексій Шевченко розповів про кримінальну відповідальність для боржників з виплати аліментів. 

«У минулому році Мін’юст ініціював комплексні зміни законодавства щодо посилення захисту прав українських дітей на належне матеріальне утримання.

Внаслідок запровадження новацій в Україні сформувався повноцінний інститут відповідального батьківства, який серед іншого включає можливість отримати податкову знижку на навчання, спрощену процедуру виїзду дітей за кордон, а також якісно інше регулювання проблеми несплати аліментів.

Якщо хтось гадає, що питання аліментів у нашій країні є надуманим або ж перебільшеним, то сильно помиляється. 3 мільйони – рівно стільки дітей нині живе лише з батьком чи матір’ю.

Понад півмільйона з них не отримують допомоги від одного з батьків. Водночас третина всіх справ, які  розглядаються в українських судах, — це позови про стягнення аліментів.

Тож мова йде не про внутрішні сімейні негаразди, а про масштабну і хронічну соціальну проблему, від якої найбільше потерпають діти.

Тривалий час ситуація ускладнювалася тим, що судові рішення по аліментникам було об’єктивно непросто виконати, навіть попри бажання державних чи приватних виконавців. Останні банально не мали дієвих законодавчих інструментів впливу на боржників.

Наразі ситуація інакша. Тепер виконавець уповноважений застосовувати до батьків-неплатників широкий арсенал заходів, котрі, як свідчить практика, добре нагадують про наявність батьківських обов’язків.

Йдеться про тимчасові обмеження деяких прав, як то керування транспортним засобом, виїзду за кордон, права полювання та володіння зброєю.

Крім того, оновлення законодавства дало змогу не допускати на державну службу та звільняти з неї осіб, які мають заборгованість по аліментах.

Якщо цих стимулів виявляється замало, а боржник до того ж не працює, щоб виплатити аліменти за період понад пів року, на нього чекає до 240 годин суспільно корисних робіт, винагороду за які отримає дитина.

Та, на жаль, існують випадки, коли й такого впливу недостатньо, аби змусити недобросовісних батьків утримувати своїх нащадків. Адже декого не надто обходить, наприклад, заборона покидати країну, тоді як примусову роботу можна просто ігнорувати, заплативши штраф у значно меншому розмірі, ніж сума заборгованих аліментів.

На щастя, цього разу законодавці передбачили таку лінію поведінки і вдалися до рішучих кроків.

Якщо боржника притягнули до суспільно корисних робіт, але протягом двох місяців після цього він так не і сплатив аліменти, йому ще раз призначать аналогічне покарання, але вже тривалістю до 360 годин.

Натомість в разі ухилення від подібного адміністративного стягнення особі загрожує адміністративний арешт строком до 10 діб.

Під ухиленням слід розуміти неприбуття порушником до місця виконання робіт протягом двох днів, відмова виконувати призначену роботу більше двох разів протягом місяця, а також поява на робочому місці в стані алкогольного, наркотичного чи токсичного сп’яніння. Звісно, це не стосується випадків, коли призвідниками неявки або відмови є поважні причини, наприклад, хвороба.

Але якщо ухилення від суспільно корисних робіт тягне за собою адміністративну відповідальність, то за злісне ухилення, коли порушник продовжує уникати згаданого покарання, настає вже кримінальна відповідальність у вигляді позбавлення волі на строк до двох років (ст. 389 ККУ).

Свого часу криміналізація відповідальності для аліментників викликала певні дискусії з приводу співмірності наслідків правопорушення мірі покарання.

Однак слід зауважити, що йдеться не лише про тривале порушення боржником права дитини на матеріальне утримання, але й про систематичне, цілеспрямоване нехтування приписами суду та інших органів державної влади.

Описані вище етапи дають змогу переконатися, що за грати можна потрапити не тоді, коли є борг по аліментах, а через свідоме небажання його усунути і внаслідок злісної непокори закону. Норма про позбавлення волі застосовується лише як крайній захід, коли всі інші засоби впливу повністю вичерпано.

Загалом складно уявити, наскільки байдужим і навіть ворожим до власної дитини треба бути, щоб пройти всі ці кола юридичної безвідповідальності, дотягнувши до останнього застереження у вигляді кримінального покарання.

Однак тривалість і складність притягнення до такої відповідальності не означає, що ця норма – лише бутафорія для залякування.

Наприклад, тільки у Київській області з початку року проти злісних неплатників аліментів порушено 3 кримінальні справи, і швидше за все список поповнюватиметься новими порушниками.

Тому слід підкреслити – кримінальна відповідальність за порушення прав дітей на належне утримання діє, і той, хто оминає шлях добровільного виконання батьківських обов’язків, потрапить до в’язниці примусово.

Наскільки ефективним є комплекс зазначених інструментів?

З ухваленням нового законодавства і паралельною інформкампанією з його адвокації на користь майже мільйона українських дітей стягнуто близько 7 мільярдів гривень заборгованих аліментів.

З них 2,3 млрд діти отримали з початку цього року, що на 700 млн гривень перевищує минулорічний показник. Водночас на Київщині позитивна динаміка за вказаний період склала +57%.

Очевидно, додаткові коментарі будуть зайвими.

Наостанок, варто нагадати батькам: є один гарантований спосіб уникнути всіх перелічених позбавлень – вчасно і в повному обсязі сплатити аліменти своїм дітям.»

Ссылка на основную публикацию