Час, з якого присуджуються аліменти на дитину

Аліменти на дитину присуджуються за рішенням суду від дня пред’явлення позову.

Аліменти за минулий час можуть бути присуджені, якщо позивач подасть суду докази того, що він вживав заходів щодо одержання алі­ментів з відповідача, але не міг їх одержати у зв’язку з ухиленням останнього від їх сплати. У цьому разі суд може присудити аліменти за минулий час, але не більш як за три роки.

Час, з якого присуджуються аліменти на дитину

Позов щодо стягнення аліментів

Аліменти на дитину присуджуються за рішенням суду від дня пред’явлення позову.

Така дата повинна фіксуватися канцелярією суд: оскільки позовна заява на стягнення аліментів подається до суду першої інстанції де вона реєструється, оформлюється та передається судді в порядку черговості.

Тобто положення ЦПК, що заява у будь-якому разі буде пред’являтись через канцелярію суду, гарантуватиме права суб’єктів цивільних процесуальних правовідносин та виключатиме випадки «залежування» позовних заяв у сейфах суддів.

Час, з якого присуджуються аліменти на дитину

Докази вживання заходів щодо отримання аліментів

Аліменти можуть бути за ч. 2 ст. 191 CK присуджені за минулий час, якщо позивач подасть суду докази того, що він вживав заходів щодо одержання аліментів з відповідача, але не міг їх одержати у зв’язку з ухиленням останнього від їх сплати.

Такими доказами можуть бути документи, які підтверджують звернення одного з батьків у різні органи, зокрема фонд зайнятості щодо розшуку місця роботи батька, за місцем роботи батька про встановлення дійсного розміру його зарплати, про оголошення розшуку, документи про одержання тимчасової державної допомоги на дитину, копія рішення про визнання батька безвісно відсутнім, копія рішення про визнання батька обмежено дієздатним у зв’язку зі зловживанням спиртних напоїв.

Якщо суд дійде висновку, що батько чи мати (відповідач) ухилялись від сплати коштів на утримання дитини, то у цьому разі суд може присудити аліменти за минулий час, але не більше ніж за три роки.

Слід визначити, що у разі невиконання аліментного договору, заборгованість за аліментами також має бути підтверджена доказами, але у цьому випадку такими доказами буде: відсутність у відповідача розписки про передачу коштів, відсутність квитанції про перерахування коштів тощо.

Час, з якого присуджуються аліменти на дитину

Сімейний адвокат при присудженні аліментів на дитину

У вирішенні справи про момент присудження аліментів на дитину більш оптимальним є звернення до сімейного адвоката по аліментам на дитину, який допоможе Вам швидко і якісно вирішити справу на Вашу користь.

Наші адвокати спеціалізуються на вирішенні справ у сфері сімейного права, тому знають тонкощі та нюанси, які допоможуть прискорити процес.

Перевагами звернення до юристів з сімейного права є:

 • оперативність вирішення справи про момент присудження аліментів на дитину;
 • швидка підготовка документів для їх подачі в суд;
 • економія матеріальних і часових ресурсів у вирішенні справи;
 • можливість вирішувати питання онлайн.

Кращий спосіб заощадити час і гроші при моменті присудження аліментів на дитину — звернутись за консультацією до хорошого сімейного адвоката!

Для вирішення справи потрібно зателефонувати або написати нашим сімейним адвокатам і ми надамо Вам всю необхідну інформацію найближчим часом!

Час, з якого присуджуються аліменти на дитину

Найчастіші питання адвокату

В якому разі суд може присудити виплатити аліменти за минулий час? Аліменти за минулий час можуть бути присуджені, якщо позивач подасть суду докази того, що він вживав заходів щодо одержання алі­ментів з відповідача, але не міг їх одержати у зв’язку з ухиленням останнього від їх сплати.

За який максимальний строк можуть бути виплачені аліменти за минулий час? Суд може присудити аліменти за минулий час, але не більш як за три роки.

Що вважається доказом вживання заходів позивача щодо одержання аліментів? Такими доказами можуть бути документи, які підтверджують звернення одного з батьків у різні органи, зокрема фонд зайнятості щодо розшуку місця роботи батька, за місцем роботи батька про встановлення дійсного розміру його зарплати, про оголошення розшуку, документи про одержання тимчасової державної допомоги на дитину, копія рішення про визнання батька безвісно відсутнім, копія рішення про визнання батька обмежено дієздатним у зв’язку зі зловживанням спиртних напоїв. Чи потрібна особиста присутність Клієнта в суді? Ні. Ми цінуємо час наших Клієнтів і супроводжуємо судові процеси «під ключ» без їх участі. В результаті Ви отримуєте рішення суду, яке набуло законної сили. Який у Вас досвід роботи у сімейних справах? Наша юридична компанія успішно практикує на ринку юридичних послуг з 2007 року. Яка вартість юридичних послуг у Вашій компанії? Вартість послуг залежить від складності та специфіки конкретної сімейної справи. Наші ціни є доступними, конкурентними і завжди окупаються для наших Клієнтів.

Якщо стаття “З якого моменту присуджуються аліменти на дитину” була корисною для Вас – ставте лайк. Ми будемо надавати Вам найбільш актуальну і корисну інформацію у сфері сімейного права, а також про актуальні зміни в законодавстві України.

Корисні матеріали сайту advokat-family.com.ua:

 • гугл
 • максимальний розмір аліментів
 • який процент аліментів на одну дитину
 • закон про аліменти
 • з якого часу присуджуються аліменти на дитину
 • аліменти на дитину інваліда 2021
 • з якого часу нараховуються аліменти
 • мінімальний розмір аліментів на дитину після 18 років
 • ЯНДЕКС
 • з якого моменту нараховуються аліменти в Україні
 • з якого моменту нараховуються аліменти за виконавчим листом
 • з якого моменту нараховуються аліменти після встановлення батьківства
 • з якого моменту нараховуються аліменти за судовим наказом
 • аліменти 2021
 • з якого часу можна стягнути аліменти

Проверила Виктория 11.06.21

Семейный кодекс размер и уплата алиментов

Внимательно читаем, всего одну 15 Главу, для целостной картинки о начислении и видах алиментов.

 •   ОБОВ'ЯЗОК МАТЕРІ, БАТЬКА УТРИМУВАТИ ДИТИНУ 
 •                         ТА ЙОГО ВИКОНАННЯ 
 •      Стаття 180. Обов'язок батьків утримувати дитину 

     1. Батьки зобов'язані утримувати  дитину  до  досягнення  нею повноліття. 

    Стаття 181.  Способи  виконання батьками обов'язку утримувати дитину 

     1. Способи виконання  батьками  обов'язку  утримувати  дитину визначаються за домовленістю між ними. 

     2. За  домовленістю  між  батьками  дитини  той  із них,  хто проживає окремо від дитини,  може брати участь у  її  утриманні  в грошовій і (або) натуральній формі. 

     3. За  рішенням  суду  кошти  на  утримання дитини (аліменти) присуджуються у частці від доходу її  матері,  батька  і  (або)  у твердій грошовій сумі. 

     4. У  разі  виїзду  одного  з  батьків  за кордон на постійне проживання у державу,  з якою Україна не має договору про  надання правової  допомоги, аліменти стягуються в порядку ( 1203-2002-п ), встановленому Кабінетом Міністрів України. 

     5.

 Якщо  після  виконання  аліментних  зобов'язань  згідно з частиною    четвертою    цієї    статті    один   з   батьків   не виїхав  на  постійне  проживання у державу,  з якою Україна не має договорів про правову допомогу,  та залишився або  повернувся  для постійного  проживання  в  Україну,  порядок стягнення аліментів з урахуванням сплаченої суми встановлюється законодавством.{  Статтю  181  доповнено  частиною  згідно  із  Законом N 3539-IV ( 3539-15 ) від 15.03.2006 } 

Час, з якого присуджуються аліменти на дитину
     6. Якщо після набрання рішенням суду законної сили,  згідно з яким  з  одного  із батьків стягуються аліменти,  він виїжджає для постійного проживання у державу,  з якою Україна не  має  договору про  правову допомогу,  з нього за рішенням суду до його виїзду за 

межі України  може  бути  стягнуто  аліменти  за  весь  період  до 

досягнення дитиною повноліття.{  Статтю  181  доповнено  частиною  згідно  із  Законом N 3539-IV ( 3539-15 ) від 15.03.2006 } 

     7.

Якщо після набрання законної сили рішенням суду про сплату аліментів за весь період до досягнення дитиною повноліття особа, з якої  стягуються аліменти,  продовжує постійно проживати в Україні або повертається в Україну для постійного проживання та змінюються обставини,   які  вплинули  на  визначення  розміру  аліментів,  у судовому  порядку  може  бути  встановлено  періодичне   стягнення аліментів з урахуванням сплаченої суми.{  Статтю  181  доповнено  частиною  згідно  із  Законом N 3539-IV ( 3539-15 ) від 15.03.2006 } 

     8. Якщо місце проживання чи перебування батьків невідоме, або вони  ухиляються  від  сплати  аліментів,  або не мають можливості утримувати   дитину,   дитині   призначається  тимчасова  державна допомога,  яка  не  може бути меншою ніж 30 відсотків прожиткового 

Як подати на аліменти 2022

 • Час, з якого присуджуються аліменти на дитину
 • Частіше за все позов про стягнення аліментів подається після справи про розлучення або парарельно з нею,  коли потрібно вирішити питання місця проживання дитини і виникає потреба в додаткових засобах на її утримання.
 • Інколи матерів зупиняє страх перед “паперовою” тяганиною, державними інстанціями, судовим процесом і змушує відмовитись від аліментів.
Читайте также:  Признание договора недействительным - оспаривание сделки

Так, зібрати документи, скласти позов, відстояти свої права в суді і домогтися повного виконання рішення суду – це не завжди легко. Однак, дана стаття допоможе розібратись в процедурі стягнення аліментів.

 Батьки зобов’язані утримувати спільну дитину.

За домовленістю між батьками дитини той із них, хто проживає окремо від дитини, може брати участь у її утриманні в грошовій і (або) натуральній формі.

У разі недосягнення домовленості за рішенням суду кошти на утримання дитини (аліменти) присуджуються в частці від доходу (наприклад, 1/4, 1/3, 1/2)  і (або) у конкретній сумі (наприклад, 1500, 2000 тис. грн.) щомісяця на дитину.

Аліменти можна стягнути у будь-який момент.

1. Під час подружнього життя. 

Наприклад, батьки перебувають у шлюбі, але не проживають разом і дитина не отримує належного утримання. Або батько, який проживає разом із сім’єю нехтує батьківськими обов’язками.

Шлюб між батьками – не звільняє від обов’язку утримувати дитину, і не є перешкодою для примусового стягнення аліментів.

2. Одночасно з шлюборозлучним процесом.

3. Після розлучення.

При цьому немає значення, коли шлюб було розірвано. Єдине обмеження – досягнення дитиною повноліття.

Важливо знати, що аліменти будуть стягуватись з моменту звернення за ними, а не з моменту розлучення. Аліменти на дитину присуджуються за рішенням суду від дня пред’явлення позову. Це означає, що скільки не затягуй процес, а платити доведеться.

Чи можна стягнути аліменти за минулий час

Позивач має можливість стягнути аліменти і за давніші часи. Аліменти за минулий час можуть бути присуджені, якщо позивач надасть суду докази того, що він уживав заходів щодо одержання аліментів з відповідача, але не міг їх одержати у звязку з  ухиленням останнього від їх сплати. У цьому разі суд може присудити аліменти за минулий час, але не більше як за десять років.

Стягнення аліментів проводиться: 

 • через судовий наказ;
 • через подання позовної заяви про стягнення аліментів до суду.

У першому випадку процедура розгляду спрощена, і вже через декілька днів у Вас буде судовий наказ про стягнення аліментів.

Другий варіант застосовується коли є спір про розмір та форму стягнення аліментів. В суді необхідно буде обгрунтувати розмір аліментів, скласти позовну заяву, зібрати докази по справі, а також отримати виконавчий лист та звернутись з ним до державного виконавця.

 1. Проте, утримання дитини не обмежується лише аліментами.
 2. Підставою для звільнення від аліментних обов’язків є отримання права власності на нерухоме майно: той із батьків, з ким проживає дитина, і той із батьків, хто проживає окремо від неї, з дозволу органу опіки та піклування можуть укласти договір про припинення права на аліменти для дитини у зв’язку з передачею права власності на нерухоме майно (житловий будинок, квартиру, земельну ділянку тощо).
 3. Якщо навіть за наявності рішення суду про стягнення аліментів такий платник ухиляється від сплати аліментів, закон приготував для нього декілька спонукальних заходів:
 4. 1) при виникненні заборгованості з вини особи, зобов’язаної сплачувати аліменти за рішенням суду, одержувач аліментів має право на стягнення неустойки (пені) в розмірі одного відсотка від суми несплачених аліментів за кожен день прострочення.
 5. 2) притягнення до адміністративної відповідальності: суспільно корисні роботи, обмеження у праві виїзду за межі України, у праві керування транспортними засобами, користування зброєю та полювання, відмова та позбавлення права на субсидію.
 6. 2) злісне ухилення від сплати встановлених рішенням суду коштів на утримання дітей, а також злісне ухилення батьків від утримання неповнолітніх чи непрацездатних дітей, що перебувають на їх утриманні тягне за собою кримінальну відповідальність.

Потрібна допомога адвоката? Не затягуйте з вирішенням проблеми – записуйтесь на консультацію за тел. – 096-203-18-51. Інформація про вартість консультації та інших послуг

Читайте більше про стягнення аліментів тут

Переглядів: 4069

Яким є порядок стягнення аліментів? Консультує Міністр юстиції України Павло Петренко

Павле Дмитровичу, роз’ясніть, будь ласка, як стягнути аліменти з колишнього чоловіка? Ми не проживаємо разом більше ріку, батько дитину майже не бачить та матеріально не підтримує. Дякую за відповідь.Світлана Корнєєва

Що треба зробити для виплати аліментів?Є два способи: мирним шляхом та в примусовому порядку.Так, сторони між собою домовляються щодо розміру та періодичності сплати аліментів на дитину в добровільному порядку.

Дана домовленість може бути лише усною, але для додаткових гарантій виконання домовленостей батьки дитини можуть укласти між собою нотаріально посвідчений договір про утримання дитини.

Також один із батьків може подати за місцем своєї роботи заяву про відрахування аліментів на дитину у розмірі та на строк, які визначені у цій заяві.У разі відсутності домовленостей один із батьків може звернутися до суду із заявою про стягнення аліментів.

В подальшому стягувач аліментів може самостійно подати заяву з виконавчим листом про відрахування аліментів за місцем виплати платникові аліментів заробітної плати, пенсії, стипендії або іншого доходу.

Чи потрібно підписувати якісь папери?Обов’язку підписання таких паперів немає. Однак батьки мають право укласти договір про сплату аліментів на дитину, у якому визначаються розмір та строки виплати.

Договір укладається у письмовій формі та підлягає нотаріальному посвідченню. Укладення договору не звільняє того з батьків, хто проживає окремо, від обов'язку брати участь у додаткових витратах на дитину.

У разі невиконання одним із батьків свого обов'язку за договором, аліменти з нього можуть стягуватися на підставі виконавчого напису нотаріуса.

Як стягнути аліменти у судовому порядку?Той з батьків, з ким мешкає дитина, має право звернутися до суду з відповідним позовом. У такому випадку аліменти на дитину присуджуються або як частка від заробітку, або у вигляді конкретно визначеної суми.

 Справи розглядаються місцевими судами за місцем проживання чи реєстрації відповідача.

 Також позови про стягнення аліментів, збільшення їх розміру, оплату додаткових витрат на дитину, стягнення неустойки (пені) за прострочення сплати аліментів, індексацію аліментів, зміну способу їх стягнення можуть пред’являтися за зареєстрованим місцем проживання чи перебування позивача.

У разі видачі судом виконавчого документу, стягувач може самостійно надіслати виконавчий документ за місцем роботи боржника або отримання ним інших доходів із заявою про здійснення відрахування аліментів, або направити/подати заяву разом із оригіналом виконавчого документу для примусового виконання до органу державної виконавчої служби чи приватного виконавця.

 • Яким може бути розмір аліментів?
 • Мінімальний гарантований розмір аліментів на одну дитину не може бути меншим, ніж 50% прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку. 
 • Мінімальний рекомендований розмір аліментів на одну дитину становить розмір прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку і може бути присуджений судом у разі достатності заробітку платника аліментів.У 2019 році прожитковий мінімум на дітей становить:віком до 6 років:з 1 січня– 1626 грн;з 1 липня – 1699 грн;з 1 грудня – 1779 грн

віком від 6 до 18 років:з 1 січня – 2027 грн; з 1 липня – 2118 грн;з 1 грудня – 2218 грнОднак є виключення.

Якщо платник аліментів має нерегулярний дохід, суд може визначити розмір аліментів у твердій грошовій сумі, яка підлягає щорічній індексації.

Той із батьків, разом з яким проживає дитина, має право звернутися до суду із заявою про видачу судового наказу про стягнення аліментів у розмірі 50% прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку.

Коли призначається державна допомога?Тимчасова допомога призначається у разі, якщо:рішення суду про стягнення аліментів не виконується у зв'язку з ухиленням від сплати аліментів або відсутністю у боржника коштів та іншого майна, на які за законом може бути звернено стягнення;стосовно одного з батьків здійснюється кримінальне провадження або він перебуває у місцях позбавлення волі, якого визнано недієздатним, або він перебуває на строковій військовій службі; місце проживання (перебування) одного з батьків не встановлено.Для призначення тимчасової допомоги одержувач подає органу соцзахисту населення за місцем проживання (перебування): заяву;копію свідоцтва про народження дитини; інші документи. Розмір тимчасової допомоги розраховується як різниця між 50% прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку та середньомісячним сукупним доходом сім’ї в розрахунку на одну особу за попередні 6 місяців.

Чи можливо стягнути аліменти за минулий час? Так, законодавством передбачені випадки, коли аліменти можна стягнути за минулий час, але не більше ніж як за 10 років та окремі підстави, коли аліменти стягуються за весь час.

Читайте также:  Гражданский брак и право на наследство (наследование) в Украине

Як виконується рішення суду? Після набрання рішення суду законної сили, стягувач подає до органу державної виконавчої служби або приватному виконавцю заяву та виконавчий лист. На підставі цих документів виконавець відкриває виконавче провадження.

 До пред’явлення на примусове виконання виконавчий документ про стягнення аліментів може бути самостійно надісланий стягувачем за місцем роботи боржника. Під час виконання у примусовому порядку виконавець вживає заходи примусового виконання.

Якщо боржник працює або отримує пенсію державний виконавець виносить постанову, яку направляє за місцем роботи боржника або за місцем отримання пенсії для утримання аліментів. Якщо є заборгованість виконавець робить відповідний розрахунок та зобов’язаний повідомити про нього стягувача і боржника.

У разі якщо розмір заборгованості зі сплати аліментів перевищує 3 місяці: відомості про боржника вносяться до Єдиного реєстру боржників;майно боржника арештовується виконавцем, вилучається та реалізується.

 Якщо боржник ухиляється від виконання рішення та має заборгованість, виконавець застосовує до нього санкції та обмеження встановлені законом. У разі відсутності відомостей про місце перебування боржника, за поданням виконавця судом виноситься ухвала про розшук боржника.

Яка відповідальність боржника за несплату аліментів?Завдяки дії розроблених Мін’юстом законів #ЧужихДітейНеБуває, до неплатників аліментів застосовуються ряд обмежувальних заходів.

Якщо розмір заборгованості по сплаті аліментів перевищує 4 місяці (та 3 місяці для батьків важкохворої дитини) встановлена можливість накладення обмежень на неплатників аліментів щодо:• виїзду за межі України; • керування транспортними засобами; • користування зброєю;• полювання.

Крім того, передбачені обмеження щодо перебування на державній службі. Також боржник з аліментів не може впливати на рішення про тимчасовий виїзд дитини за межі України.

Не менш дієвим є запровадження фінансових санкцій, передбачено штраф за несплату аліментів залежно від суми заборгованості:• понад 1 рік – 20%;• понад 2 роки – 30%;• понад 3 роки – 50%Також, в законах ми передбачили відповідальність для неплатників аліментів у вигляді суспільно корисних робіт, адміністративного арешту та позбавлення волі.

Від себе можу додати: пакет законів #ЧужихДітейНеБуває дійсно працює, про що свідчать результати за 2018 рік, коли боржники сплатили 4,6 млрд грн аліментів на користь 555 тис дітей та майже 50 тис документів було відкликано через відсутність претензій до боржника.

Куди звертатися за більш детальною консультацією та роз’ясненнями?Якщо у вас залишились питання з цього приводу, будь ласка, телефонуйте до контакт-центру системи безоплатної правової допомоги за номером 0 (800) 213 103, цілодобово та безкоштовно в межах України. В центрах та бюро надання безоплатної правової допомоги по всій країні ви можете отримати юридичну консультацію та правовий захист.

Аліменти: як стягнути?

Аліменти – кошти, що виплачуються дитині одним з батьків, згідно чинного законодавства.

Хто має право отримувати аліменти?

Аліменти виплачуються на користь того з батьків з ким фактично проживає дитина. Аліменти сплачуються до досягнення дитиною повноліття.

Які способи стягнення аліментів існують:

Добровільний (мирний)

 • Сторони можуть досягти між собою усних домовленостей щодо розміру аліментів, строків та порядку їх сплати.
 • Батьки дитини можуть укласти та нотаріально посвідчити письмовий договір про сплату аліментів на дитину, в якому так само визначити розмір і строки виплати.
 • Той з батьків, який проживає окремо від дитини, має право подати заяву за місцем своєї роботи/виплати пенсії про відрахування аліментів на дитину з його заробітної плати/пенсії/стипендії, в якій вказати строк і розмір відрахування аліментів. Варто звернути увагу, що така заява може бути відкликана.

У разі, якщо батьками не досягнуто домовленостей щодо розміру та строків сплати аліментів на дитину той з батьків,
з ким проживає дитина, має право звернутися до суду з відповідною:

 • позовною заявою;
 • заявою про видачу судового наказу.

Як стягнути аліменти через суд?

Наказне провадження

Той з батьків з ким проживає дитина має право подати до суду заяву про видачу судового наказу про стягнення аліментів:

 • у розмірі ¼ — на одну дитину, ⅓ — на двох, ½ — на трьох і більше дітей від заробітку іншого з батьків.
 • у розмірі 50 % прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку*.

*Розмір прожиткового мінімуму на дитину в 2021 році

Періоди Для дітей віком дo 6 років: Для дітей вікoм вiд 6 дo 18 рокiв:
з 01 січня по 30 червня 2021 1921 грн. 2395 грн.
з 01 липня пo 30 листопада 2021 2013 грн. 2510 грн.
з 01 грудня 2021 2100 грн. 2618 грн.

Позовне провадження

Той з батьків з ким проживає дитина та який має намір стягнути аліменти в більшому розмірі, ніж зазначено вище, і має можливість довести, що неплатник аліментів має немалі доходи, повинен звернутися до суду з відповідною позовною заявою. Суд присуджує аліменти  в частці від заробітку (доходу) або в твердій грошовій сумі (право вибору способу стягнення аліментів надано позивачу).

Важливо: Суд не обмежується розміром заробітку (доходу) платника аліментів, якщо буде підтверджено витрати,  що  перевищують заробіток і не доведено джерело походження коштів для їх оплати. Одночасно з цим встановлено обмеження, що розмір стягнутих аліментів не може бути більше десяти прожиткових мінімумів на дитину відповідного віку на кожну дитину.

До якого суду необхідно подавати заяву про стягнення аліментів?

Заява про видачу судового наказу або позовна заява (за загальним правилом) пред’являються в суд загальної юрисдикції за зареєстрованим місцем проживання відповідача.

Однак, у відповідності до ст. 28 Цивільного процесуального кодексу України, позови про стягнення аліментів можуть пред’являтися також за зареєстрованим місцем проживання позивача. Таким чином, позивач має право самостійно обрати до якого суду подати позовну заяву.

Чи потрібно оплачувати судовий збір:

Позивачі звільнені від сплати судового збору в усіх судових інстанціях: у справах про стягнення аліментів, збільшення їх розміру, оплату додаткових витрат на дитину, стягнення неустойки (пені) за прострочення сплати аліментів, індексацію аліментів чи зміну способу їх стягнення, а також заявники у разі подання заяви щодо видачі судового наказу про стягнення аліментів.

Яка інформація та документи необхідні для підготовки позовної заяви

 • Прізвище, ім’я та по-батькові позивача та відповідача;
 • Дані про місце проживання сторін (адреса реєстрації місця проживання), їх телефони, електронні адреси.
 • Інша інформація, що стосується справи та має істотне значення.

Позовна заява з усіма додатками до суду подається в двох примірниках (один для суду, інший після відкриття провадження у справі  надсилається судом відповідачу).

До позовної заяви додаються:

 • Копія паспорта та ідентифікаційного коду позивача;
 • Копія паспорта або паспортні дані та ідентифікаційного коду відповідача (за наявності);
 • Копія свідоцтва про шлюб;
 • Рішення суду про розірвання шлюбу;
 • Свідоцтво про народження дитини;
 • Документи, що підтверджують місце проживання дитини;
 • Документи, що підтверджують майновий стан відповідача;
 • Інші документи (в залежності від обставин справи).
 • З якого часу присуджуються аліменти на дитину:
 • З дня пред’явлення позову до суду, а в разі подання заяви про видачу судового наказу – із дня подання такої заяви.
 • Якщо Вам необхідна допомога в складанні позовної заяви або інших процедурах по стягненню аліментів, сміливо звертайтеся в АО “Артіус”

Виплата аліментів | Як виплачуються аліменти на дитину 2022?

Аліментами називають грошові суми, які виплачуються на утримання або підтримку певної особи. У главах 15-16 Сімейного кодексу України встановлено порядок, згідно з яким право на фінансову допомогу мають неповнолітні або дорослі діти, але не довше ніж до досягнення ними 23 років.

Батьки, навіть якщо вони офіційно не розлучені і не проживають разом з дитиною, спільними зусиллями зобов’язані її утримувати. Про порядок грошового забезпечення на неповнолітніх дітей вони повинні домовитися та укласти про це угоду. Якщо до домовленості прийти неможливо, аліменти можуть бути стягнуті через суд.

У Сімейному кодексі України обумовлено, хто, в якому розмірі і як часто повинен сплачувати аліменти.

Право на стягнення виплат по утриманню дитини мають:

 • один з батьків (кровних, прийомних) або опікунів;
 • усиновитель, якщо суд зберіг правовий зв’язок дитини і його рідного батька / матері;
 • адміністрація дитячого будинку або іншого закладу.

Аліменти можуть бути накладені на одного з батьків не тільки після розлучення, але і в разі, якщо батько і мати дитини перебувають у шлюбі.

Сімейний кодекс України нічого не говорить про те, що для виплати аліментів батьки дитини повинні якийсь певний час перебувати в офіційних подружніх стосунках.

Навіть якщо батьки перебували в цивільному шлюбі, але батько записаний у свідоцтві про народження дитини, мати має право вимагати від нього виплат на утримання дитини. Батьківство може бути визнано в ході судового процесу.

Читайте также:  Встановлення факту прийняття спадщини

Якщо суд визнає чоловіка батьком, йому також доведеться платити аліменти.

Стягнення аліментів: з яких доходів нараховуються?

Утримання аліментів відбувається з усіх видів доходу (заробітку) платника податків. Постановою Кабінету Міністрів України вiд 26.02.93 р.

№ 146 затверджено Перелік видiв доходiв, якi враховуються при визначеннi розмiру алiментiв.

Вiдповiдно до цієї Постанови, утримання алiментiв з працiвникiв провадиться з усiх видiв заробiтку i додаткової винагороди як за основною роботою, так i за роботою за сумiсництвом.

Крім основної та регулярної заробітної плати, аліменти утримуються з інших доходів, як в гривні, так і іноземній валюті. Серед них:

 • гонорари та інші винагороди;
 • надбавки за науковий ступінь або кваліфікацію;
 • доплати за шкідливість і важкі умови праці;
 • премії;
 • відпускні;
 • забезпечення військовослужбовців.

Фінансові утримання на дитину утримуються з пенсій і доплат до них, стипендій, виплат по непрацездатності, матеріальної допомоги та інших державних або приватних виплат. Аліменти стягуються після сплати податків.

Доходи, з яких не сплачуються аліменти

 • допомоги по тимчасовiй непрацездатностi по догляду за хворою дитиною вiком до 14 рокiв;
 • вихiдної допомоги при звiльненнi;
 • сум не оподатковуваного податком розмiру матерiальної допомоги;
 • компенсацiї працiвнику за невикористану вiдпустку, крiм випадкiв, коли особа при звiльненнi отримує компенсацiю за вiдпустку, не використану протягом декiлькох рокiв;
 • допомоги на лiкування;
 • допомоги у зв’язку з вагiтнiстю i пологами;
 • компенсацiйних виплат при вiдрядженнях i переведеннi на роботу в iншу мiсцевiсть;
 • вартостi путiвок в санаторiї i дома вiдпочинку, що надаються за рахунок коштiв підприємства;
 • дотацiй на обiди;
 • компенсацiйних сум, якi виплачуються за амортизацiю iнструментiв i зношенiсть одягу.

Порядок сплати аліментів на дитину

Є кілька документів, які можуть бути підставами для аліментних виплат: виконавчі листи, видані на підставі рішення суду про стягнення аліментів або судового наказу, а також добровільні угоди між батьками.

Виплати аліментів на дитину за угодою

 • Угода – оптимальний варіант для встановлення матеріально-грошових правовідносин між батьком, який не проживає з сім’єю, і дитиною. Воно покликане мінімально захистити фінансові дитячі потреби і допомогти тому з батьків, на якого покладено основний тягар турбот по вихованню та утриманню.
 • Документ має силу виконавчого листа.
 • Угода повинна бути складена в письмовій формі, підписана обома батьками та посвідчена у нотаріуса. До обов’язкових пунктів документа відноситься спосіб грошової виплати (щомісяця, щокварталу, одноразово), сума, граничні строки для кожного фінансового переказу на користь дитини.

З огляду на істотної зміни стану здоров’я, матеріальних можливостей і сімейних відносин можлива зміна умов угоди по домовленості. На вимогу однієї із сторін може бути підписаний новий регулюючий документ.

Сплата аліментів на дітей за рішенням суду

 • Судовий орган стягує аліменти за позовом однієї зі сторін: батька, що проживає з дитиною, або того, хто здійснював виплати на підставі угоди, але бажає перегляду умов.
 • Порядок сплати аліментів може встановлюватися виконавчим листом – документом, який встановлює зобов’язання платника щодо сплати аліментів на утримання неповнолітньої дитини.
 • Ще один варіант документа, що зобов’язує фінансові зобов’язання батька – судовий наказ. Він виноситься одноособово суддею на підставі заяви про видачу судового наказу про стягнення аліментів однієї із сторін про стягнення сум або витребування рухомого майна з володіння боржника (платника аліментів). Документ складається за вимогами, які відображені в Цивільно-процесуальному кодексі України.

Приклад

Законодавством передбачено, що офіційно усиновлена ​​дитина зрівнюється в правах з кровною. Всі правові зобов’язання між батьками і прийомними дітьми встановлюються такими ж, як і з рідними дітьми.

Це стосується батьківських прав, правил успадкування та інших питань. Якщо після усиновлення дитини сім’я розпадається, то той з батьків, з яким залишається приймальне чадо, може вимагати від іншого сплати аліментів на загальних підставах.

Їх розмір встановлюється відповідно до Сімейного кодексу України.

Способи сплати аліментів на дітей

У Сімейному кодексі України викладені основні способи грошових виплат на дитину за допомогою угоди:

 • в частках від заробітку або іншого виду доходу;
 • у твердій грошовій сумі з виплатою через певні проміжки часу або одноразово;
 • в комбінації перерахованих варіантів.

Суд у своєму рішенні також вказує один з цих способів. Може бути передбачена інша форма виплат – наприклад, з частковим відшкодуванням в натуральному вигляді.

Аліменти в частинах від доходу (заробітку) зазвичай призначаються, якщо у платника є регулярний підтверджений заробіток.

Тверда сума з періодичною виплатою вноситься в угоду або рішення суду, якщо дохід платника аліментів не має чітко встановленого розміру в прив’язці до тимчасового проміжку. Наприклад, якщо платник має сезонний заробіток, нерегулярно отримує гонорари за виконану роботу.

Одноразова тверда сума призначається при особливих обставинах (наприклад, перед виїздом однієї зі сторін на проживання в іншу країну) або за домовленістю. Вона може поєднуватися з іншим способом щомісячної виплати.

Як аліменти одна зі сторін може надати в користування або володіння другій стороні певне майно.

В угоді може бути призначений будь-який інший спосіб виплат, якщо він влаштовує обидві сторони.

Термін сплати аліментів на дитину

Дата, до якої має бути виплачено кошти на утримання дитини вказується в угоді про аліменти або в судовому наказі чи рішенні суду. Зазвичай допомога на дитину від батька виплачується щомісяця через банк або поштовим переказом.

 • За несвоєчасну виплату, якщо вона не була узгоджена із зацікавленою стороною, остання може вимагати штраф або компенсацію витрат крім обумовленої суми.
 • Термін звернення зацікавленої особи за аліментами не обмежений початковою датою виникнення такого права, але лімітований повноліттям дитини, тобто, досягнення нею 18 років.

Виплати по утриманню дитини присуджуються з моменту звернення до суду. Можна стягнути аліменти за попередній період, але не більше ніж за останні 3 роки.

Сплата аліментів на дитину до трьох років

На дітей до трьох років аліментні виплати нараховуються на загальних підставах, як передбачено Сімейним кодексом України. Однак жінка, що займається вихованням дитини, зазвичай не в змозі піти на роботу і забезпечувати себе самостійно.

Тому мати дитини може розраховувати на додаткові виплати від чоловіка на своє власне забезпечення до моменту, поки чаду не виповниться три роки.

Для цього жінці необхідно звернутись до суду із позовною заявою про стягнення аліментів на утримання матері, до досягнення дитиною трирічного віку.

 • Розмір аліментів визначається фінансовим і сімейним станом сторін. Він може встановлюватися в угоді або за рішенням суду.
 • Мати дитини до трьох років має право одержувати не тільки добровільну грошову підтримку від колишнього чоловіка, але й аліментні виплати в судовому порядку.
 • Виплати матері можуть бути продовжені після закінчення цього строку, але тільки за домовленістю сторін (за згодою).

Сплата аліментів після 18 років

Згідно Сімейного кодексу України, зобов’язання з утримання дитини накладається на батьків тільки до досягнення нею 18-річчя. Вважається, що повнолітня дитина може сам захистити свої інтереси, в тому числі і фінансові. Після того, як дитині виповниться 18 років, батьки можуть надавати матеріальну підтримку, але не зобов’язані це робити. З цієї норми є винятки.

 • Працездатна повнолітня дитина, яка тимчасово не в змозі себе забезпечити через навчання, може розраховувати на соціальні виплати у вигляді аліментів. Для цього необхідно звернутись до суду із позовною заявою про стягнення аліментів на утримання повнолітньої дитини на період навчання.

Варто звернути увагу на те, що батьки зобов’язані утримувати дітей до досягнення двадцяти трьох років за умови, що вони можуть надавати матеріальну допомогу.

Відповідальність за несплату аліментів

Якщо у платника утворилася заборгованість по виплатах, на нього покладається відповідальність відповідно до Сімейного кодексу України у вигляді штрафу або інших санкцій.

Якщо аліменти регулюються угодою, боржник відповідає за несплату згідно з обумовленими в ньому пунктів. Тому при підписанні документа бажано викласти вимоги, що передбачають дії на випадок невиплати або затримки. Якщо боржник не дотримується запропонованої вимоги протягом тривалого часу, зацікавлена ​​сторона має право звернутися до суду з позовом про стягнення заборгованості.

При утворенні прострочення по аліментам, запропонованим судом, боржник має сплатити борг і додатково неустойку. Якщо через затримку одержувач поніс будь-які збитки, він має право стягнути їх з боржника через суд.

Корисні матеріали сайту rozluchennya.com.ua:

rozluchennya.com.ua

 • гугл
 • Розмір аліментів на 1 дитину Розмір аліментів на двох дітей Сума аліментів з безробітного Закон про аліменти 2020 Максимальний розмір аліментів Розмір аліментів на 1 дитину 2021 З якого моменту нараховуються аліменти
 • як нараховуються аліменти, якщо батько не працює
Ссылка на основную публикацию