Чому все більше українців обирає звільнення за угодою сторін

Причин звільнення може бути скільки завгодно – це і переїзд на нове місце проживання, отримання нової високооплачуваної посади та інші. Проте не завжди цей процес проходить швидко і без труднощів.

Звільнення за угодою сторін можна вважати оптимальним варіантом, якщо працівник уклав трудовий договір з наймачем, але разом з тим, мало хто обізнаний, передбачені в такому разі будь-які виплати і як правильно дотримати всі етапи процедури розірвання трудових відносин.

Що означає звільнення за угодою сторін

Вже з самого виразу зрозуміло, що розрив контракту можливий лише при досягненні домовленостей між двома сторонами – наймачем і працівником.

Це є головною особливістю і відмінністю процедури від звільнення за власним бажанням. Розрив трудових відносин можливий при укладеному терміновому або безстроковому договорі.

Головною особливість процедури потрібно назвати те, що кожна із сторін зобов’язана повідомити другу про таке рішення.

З ініціативи працівника

Якщо звернутися до практики, можна зауважити, що частіше розірвання договору відбувається з ініціативи самого працівника.

Якщо ви вирішили розірвати трудові відносини з наймачем, необхідно попередити начальство про своє бажання, написавши відповідну заяву. Після цього генеральний директор накладає резолюцію про згоду звільнити за угодою сторін.

Якщо наймач не згоден, підлеглий може написати іншу заяву, наприклад, за власним бажанням.

Чому все більше українців обирає звільнення за угодою сторін

За ініціативою роботодавця

Роботодавець може запропонувати розірвати контракт до закінчення терміну його закінчення за угодою сторін. Такий спосіб є актуальним, коли керівництво хоче звільнити працівника, але вагомих підстав для цього немає.

Для цього співробітникові надсилається письмове повідомлення, в якому відображається передбачувана дата припинення співпраці. Зі свого боку підлеглий при незгоді може відмовитися або ж вказати свої умови звільнення за угодою сторін.

Їх можна викласти у письмовому вигляді або ж досягти консенсусу шляхом ведення переговорів.

Нормативні документи і закони

Якщо звернутися до законодавства, то ніяких точних рекомендацій щодо припинення трудових відносин між працівником і наймачів за взаємною згодою знайти не вдасться.

Всі питання, що лежать у цій площині, ставляться до практики, що існує на окремо взятому підприємстві. Лише в Трудовому кодексі є невелика глава, яка свідчить, що розірвати співпрацю можна в будь-який час.

Крім цього, там сказано, що ініціатором звільнення може бути як одна, так і друга сторона контракту.

Розірвання трудового договору за угодою сторін

Розірвання трудових відносин за взаємною домовленістю останнім часом набирає популярність. Пов’язано це з тим, що для проведення процедури немає необхідності підготовки великого пакету документів. Угода сторін при звільненні є єдиною умовою процедури. Розірвання контракту дає людині можливість звільнитися в найкоротші терміни без зайвих бюрократичних зволікань.

Простота і зручність оформлення

Якщо з інших причин процедура припинення співпраці між роботодавцем і найманим працівників не завжди буває простою і може займати тривалий час, то у випадку розірвання контракту за домовленістю вирішити це питання легко, але тільки тоді, коли дві сторони згодні на підписання. Крім цього, законодавство не встановлює будь-яких строків, тому звільнення можливе навіть у день попередження.

Що стосується зручності процедури, то тут треба зазначити, що ні працівник, ні роботодавець не зобов’язані письмово повідомляти одна одну про намір припинити співпрацю.

Однак юристи радять все ж дотримуватися документального оформлення свого бажання.

Це допоможе згодом вирішити питання щодо взаємних претензій і спірних ситуацій в судовому порядку, де складений документ буде наданий як доказ.

Чому все більше українців обирає звільнення за угодою сторін

Узгодження умов процедури

У самому формулюванні закладений головний сенс – для розірвання трудового контракту сторони повинні прийти до обопільної згоди. Свої вимоги вони можуть висувати як письмово, так і усному.

Досягнення оптимальних умов дає хорошу можливість отримати максимум від процедури.

Так, для працівника може бути передбачена компенсація при звільненні за угодою сторін, а керівництво, наприклад, може висунути умови обов’язкового відпрацювання певного періоду часу для передачі справ новому співробітнику або ліквідації наявної заборгованості.

Зміна та анулювання тільки за згодою

Звільнення за угодою сторін має відмінну особливість – у нього немає зворотного ходу. Це означає, що анулювати домовленість не можна. Проте в деяких випадках зміни можливі, але тільки якщо знову ж обидві сторони будуть згодні. Ця обставина відрізняє процедуру від звільнення з роботи за власним бажанням, коли працівник може відкликати свою заяву.

Що стосується самого процесу зміни досягнутих раніше домовленостей, то тут бажано виконати деякі формальності. Так, наприклад, якщо працівник направляє своєму керівництву пропозицію внести зміни до домовленості в письмовому вигляді, то наймачу рекомендується відповісти йому теж письмово, де викласти свою незгоду з висунутими умовами або ж висловити готовність піти на поступки.

Можливість звільнення працівників будь-яких категорій

Якщо звернутися до законодавчої бази, можна побачити, що перервати співпрацю з працівником можна в будь-який час, незалежно від того, укладений з ним строковий або безстроковий контракт. Це обставина не заважає звільнити підлеглого в період відпустки або якщо він перебуває на лікарняному, але для цього має бути одержана її згода. В односторонньому порядку наймач звільнити їх не може.

Звільнення за угодою сторін часто застосовується при розірвання трудового контракту з працівником, що допустили дисциплінарне порушення.

Це вигідно обом сторонам, оскільки наймач позбавляється від неугодного працівника, який отримує трудову книжку, в якій не вказується, що він був звільнений «по статті».

Крім цього, відновитися посади можна лише за рішенням суду, яке буде отримати нереально, тому що громадянин сам дав згоду.

Потрібно особливо зазначити, що роботодавець може звільнити вагітну жінку, але (!) тільки якщо вона сама висловить таке бажання – інших винятків бути не може.

При надходженні такої пропозиції роботодавець повинен бути уважним, оскільки якщо жінка не була в курсі про своє становище до підписання угоди, а дізналася про це пізніше, вона має право на відкликання заяви про звільнення, причому суд першої інстанції буде на її боці.

Чому все більше українців обирає звільнення за угодою сторін

Які виплати належать працівнику

Російським законодавством не передбачено будь-яких компенсаційних виплат при підписанні обопільною домовленістю.

Однак це не означає, що звільнення за угодою сторін не дає ніяких привілеїв підлеглому, так як завжди можна висунути власні вимоги, особливо якщо ініціатива виходить від наймача.

Крім цього, керівництво організації повинне повністю розрахуватися з звільняються співробітником, причому крайнім терміном виплат прийнято вважати останній день перед відходом.

Оплата праці за відпрацьований час

Отримати гроші, точніше заробітну плату за фактично відпрацьований час, включаючи останній день перебування на робочому місці, як вже було сказано, співробітник повинен не пізніше останнього дня перед звільненням, який вказано в угоді. Це відноситься і до інших нарахувань, які належать людині за колективним договором. Це може бути різного роду доплати, щорічна матеріальна допомога тощо

В разі невиплати з вини роботодавця належних коштів у строки, встановлені ТК, співробітник першою справою повинен звернутися до роботодавця і зажадати письмові гарантії перерахування грошей протягом місяця.

Крім цього, необхідно подати скаргу в Комісію з трудових спорів на підприємстві.

Якщо нічого з перерахованого вище не принесло результату, кожен громадянин може звернутися в суд з проханням стягнути заборгованість в установленому порядку.

Компенсація за невикористану відпустку

Відповідно до Трудового кодексу мінімальний оплачувана відпустка становить 28 днів.

Якщо до того моменту звільнення працівник не відгуляв належний відпустку, керівництво підприємства зобов’язане виплатити йому компенсацію за кожен день.

Розрахунок виплати нічим не відрізняється від стандартного розрахунку для будь-якого співробітника. За умови, що частина відпустки витрачена або працівник пропрацював менше року, дні обчислюються пропорційно відпрацьованому часу.

Вихідна допомога при звільненні за угодою сторін

Найбільше питань виникає з виплатою вихідної допомоги.

Якщо при скороченні штату або ліквідації організації працівнику належить певна сума, обумовлена законом, то при угоді сторін, закон не встановлює жодних вимог до даної процедури.

Це говорить про те, що наймач може зовсім не платити нічого працівникові, який звільняється, особливо якщо домовленість досягнуто внаслідок дисциплінарного стягнення.

При досягнутої домовленості про звільнення або ж якщо такий пункт є в трудовому договорі, роботодавець виплачує певну суму. Винагорода може бути встановлене незалежно від будь-яких обставин і складати будь-яку суму. Для її розрахунку може використовуватися:

 • середньомісячна заробітна плата;
 • певна кількість окладів та ін.

Чому все більше українців обирає звільнення за угодою сторін

Як звільнитися за угодою сторін – етапи процедури

Законодавством не прописаний процес звільнення з роботи за обопільною згодою сторін.

Читайте также:  Контроль органу опіки та піклування за цільовим витрачанням аліментів

Роботодавець має право не повідомляти службу зайнятості, профспілкову організацію про припинення трудового контракту та не виплачувати звільненому працівникові вихідну допомогу, якщо інше не визначено трудовим, колективним договором або іншими локальними нормативними правовими актами. Як правило, керуються склалася на підприємстві практикою.

Процедура не є тривалою і полягає у виконанні певного порядку дій:

 • досягаються домовленості;
 • складається наказу по підприємству і дається на ознайомлення звільняється;
 • у визначений сторонами термін відбувається повний розрахунок з працівником і йому видається трудова книжка.

Складання угоди про припинення трудового договору

Оскільки згода між наймачем і працівником є підставою для звільнення, воно складається і підписується обома сторонами. Що стосується форми, то тут немає ніяких точних вказівок, тому форма може бути будь-який, але там обов’язково вказується:

 • підстава припинення трудових відносин (угода сторін);
 • дату звільнення;
 • підписи обох сторін.

Сама ж угода може бути у вигляді заяви від звільняється спеціаліста (робітника), де обов’язково зазначається визначена сторонами дата припинення співпраці. На нього накладається резолюція наймача. Крім цього, може бути складений окремий документ. В ньому прописуються всі умови, а сама угода складається у двох примірниках – для кожного учасника домовленості. Примірна форма виглядає так:

Чому все більше українців обирає звільнення за угодою сторін

Наказ на звільнення

Відповідно до постанови Держкомстату, наказ на звільнення складається за уніфікованою формою Т-8, Т-8а. Вона є стандартною для всіх, проте на кожному підприємстві може бути розроблена своя власна форма наказу, яка повинна містити такі пункти:

 • підстава припинення (розірвання) трудового договору – Угоду сторін;
 • документ, на основі якого прийнято рішення – Угода про розірвання трудового договору з номером і датою.

Ознайомлення звільняє з наказом під розпис

Після реєстрації наказу, з вмістом повинен ознайомитися працівник, що звільняється. В обов’язковому порядку він повинен поставити підпис, що буде свідчити про згоду зі всіма викладеними пунктами.

Крім цього, він може одержати копію документа чи витяг з наказу.

Якщо працівник відмовляється підписувати документ або ж не може цього зробити у зв’язку з тимчасовою непрацездатністю, у наказі робиться про це відмітка, а в присутності свідків складається акт про відмову працівника ознайомитися зі змістом наказу.

Запис в особистій картці і трудовій книжці

При прийомі людини на роботу, на нього заводиться особиста картка, в якій фіксуються всі зміни, пов’язані з посадовими обов’язками. Для цього використовується затверджена форма Т-2.

Сюди ж необхідно внести запис про звільнення за згодою сторін, реквізити наказу і дата.

Працівник відділу кадрів ставить свій підпис, а після ознайомлення працівник, що звільняється, повинен поставити і свою.

В трудовій книжці робиться наступна запис: «Трудовий договір припинений за угодою сторін». Вона завіряється підписом відповідального працівника, скріпленим печаткою наймача і розписом працівника, що звільняється. Сама книжка на руки в день звільнення, про що заноситься запис в особисту картку і спеціальний журнал.

Чому все більше українців обирає звільнення за угодою сторін

Складання записки-розрахунку за формою Т-61

З моменту підписання наказу про звільнення організація зобов’язана здійснити остаточний розрахунок зі своїм співробітником. Для цього треба оформити записку за встановленою формою Т-61.

Заповненням її займається спочатку відділ кадрів, який вносить необхідні відомості, а потім бухгалтерія, складаючи розрахунок.

Форма документа розроблена органами статистики, однак кожне підприємство має право мати власний варіант з урахуванням специфіки трудової діяльності.

Повний розрахунок-в останній день роботи працівника

Як вже було відмічено, розрахунок з працівником повинен бути проведений до того як він звільниться зі свого місця роботи.

Важливим аспектом є те, що вся покладена сума виплачується відразу – ніякі розстрочки керівництво застосовувати не може. Єдина виплата.

Яка може бути виплачена після звільнення людини – це преміальні, які розраховуються за підсумками роботи підприємства за попередній період.

Які документи при звільненні за угодою сторін видаються на руки

Звільняючись за угодою сторін, співробітник організації отримує на руки певний набір документів:

 • трудова книжка із записом про звільнення;
 • довідка за формою 182н, де наводиться інформація про заробітну плату працівника за останні два роки, які необхідні для розрахунку виплат за лікарняним листком.
 • довідка з вмістом інформації по внесках у Пенсійний фонд;
 • довідка про середній заробіток, якщо людина стає на облік в Службу зайнятості;
 • довідка за формою СЗВ-СТАЖ із зазначенням стажу працівника;
 • копії внутрішніх документів, якщо такі були витребувані звільняються.

Особливості оподаткування вихідної допомоги

За умови, що сума вихідної допомоги, визначеної угодою, середнього місячного заробітку на період працевлаштування, грошової компенсації керівнику, його заступникам та головному бухгалтеру не перевищує трикратного середньомісячного заробітку або шестимісячного для працівника районів Крайньої Півночі і прирівняним до них районах, не обкладаються ПДФО. За все, що було виплачено вище цієї суми – доведеться сплатити прибутковий податок. Це правило стосується і страхових внесків у Пенсійний фонд та інші організації.

Відео

Звільнення за угодою сторін: алгоритм, зразки заяви, угоди та наказу

Чому все більше українців обирає звільнення за угодою сторін

18 червня 2021 р.
Світлана Іванова

Пунктом 1 статті 36 КЗпП визначено, що обидві сторони трудових відносин можуть
припинити дію трудового договору за угодою сторін. Якщо звільнення за згодою сторін ініціює працівник, порядок оформлення процедури не буде тотожним звільненню за власним бажанням (стаття 38 КЗпП). Це різні статті КЗпП, різні підстави та різні наслідки в правовому полі для обох сторін.

Давайте розглянемо порядок дій, який рекомендується дотримуватись у випадку
звільнення працівника за угодою сторін.

Покроковий алгоритм звільнення працівника за угодою сторін

1. Роботодавець (працівник) отримує пропозицію щодо звільнення та дає згоду розпочати процес припинення трудового договору.

Якщо пропозицію висунув працівник, йому слід надати роботодавцю письмову заяву з проханням про звільнення за пунктом 1 ст. 36 КЗпП. В документі зазначається бажана дата припинення трудового договору, а от роз'яснювати мотиви свого бажання звільнитися працівникові не обов'язково.

Заява на звільнення за угодою сторін (зразок), сформована в SMARTFIN.UA, виглядає так:

Чому все більше українців обирає звільнення за угодою сторін

Подальший крок —
укладання письмової угоди сторін про звільнення за домовленістю сторін. В Угоді роз'яснюються деталі та умови звільнення, визначаються обов'язки сторін. Угода про припинення трудового договору підписується обома сторонами. Після підписання документу сторони не можуть анулювати домовленість в односторонньому порядку. Анулювання Угоди може відбуватися лише при наявності взаємної домовленості про це сторін трудового договору.

Зразок угоди сторін про звільнення в 2021 р. виглядає так:

Чому все більше українців обирає звільнення за угодою сторін

В подальшому у разі виникнення суперечок документ может стати додатковим підтвердженням, що звільнення відбулось саме за згодою сторін.

Якщо ініціатором припинення трудового договору виступає роботодавець, він може викласти письмово свою пропозицію щодо звільнення за п.1 ст. 36 КЗпП, вручити її працівникові на розгляд та витребувати відповідь до закінчення певного терміну — триденного, п'ятиденного тощо.

Зразок пропозиції про припинення трудового договору

Чому все більше українців обирає звільнення за угодою сторін

У разі згоди працівника складається вищезгадана Угода.

2. Роботодавець видає наказ про звільнення за типовою формою № П-4 або в довільній формі.

Працівник ознайомлюється з наказом під підпис.

ВАЖЛИВО! З 10 червня 2021 р.

набрав чинності Закон «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо обліку трудової діяльності працівника в електронній формі» № 1217 — IX (далі — Закон № 1217).

Відповідно до внесених змін роботодавець зобов'язаний видати працівнику копію наказу про звільнення. Раніше копія надавалася лише під запит працівника.

Наказ про звільнення за угодою сторін (зразок), сформований в SMARTFIN.UA, виглядає так:

Чому все більше українців обирає звільнення за угодою сторін

3. Вносимо вiдповiдний запис до трудової книжки працівника.

Запис в трудовій книжці працівника робиться на підставі складеного Наказу.

Яка різниця між звільненням за угодою сторін та власним бажанням?

Процедура припинення трудового договору за згодою сторін відрізняється від звільнення за власним бажанням, адже:

 • ініціатива припинити трудові відносини може надходити від будь-якої із сторін;
 • звільнення може відбутись у будь-який момент, про який погодились роботодавець та працівник, навіть в той же день, коли було повідомлено про намір однієї із сторін;
 • заяву про звільнення можна подати в будь-який момент, а тому числі і в день звільнення;
 • ні роботодавець, ні працівник не зобов'язані попереджати про свої наміри за два тижні;
 • звільнення може відбутися без відпрацювання, в термін менший, ніж два тижні, і для цього працівнику не обов'язково мати поважну причину.

Звільнення за згодою сторін може відбутися без двотижневого відпрацювання працівника день у день, якщо про це домовлено сторонами трудового договору.

Які виплати покладаються працівникові при звільненні за згодою сторін?

Трудове законодавство не передбачає виплату вихідної допомоги при звільненні працівника за згодою сторін. Обов'язок роботодавця — виплатити належні йому суми в останній робочий день (день звільнення), а саме:

 • компенсацію за дні невикористаною відпустки;
 • заробітну плату за відпрацьований час поточного місяця.
Читайте также:  Прекращение договора страхования: как распрощаться со страховой компанией с выгодой для себя

Про розрахунок із працівником у день звільнення додатково можна прочитати в матеріалі:
Розрахунок при звільненні працівника: додано окремий документ.

Про компенсацію за невикористану відпустку — читайте тут:
Розрахунок компенсації за невикористану відпустку у калькуляторі SMARTFIN.UA.

SMARTFIN.UA економить до 3 робочих годин на день!

Розпочати легко! Додайте інформацію про організацію та працівників, виконайте налаштування і отримайте необхідні розрахунки. Нарахування зарплати та індексації, розрахунок податків, лікарняних, відпускних та компенсацій. А ще: будуйте графіки роботи будь-якої складності, формуйте кадрові докумети та звіти, відправляйте звітність у податкову, контролюйте торговельні операції та інше.

Реєструйтесь прямо зараз! Автоматизація бухгалтерського обліку в SMARTFIN.UA — ЦЕ ПРОСТО!

Як краще звільнитися: за власним бажанням або за угодою сторін? | БІЗНЕС

Чинне трудове законодавство передбачає безліч способів звільнення, але в цій консультації зупинимося тільки на наступних:

— припинення трудового договору за угодою сторін (ч.1 ст.36 КЗпП);

— розірвання трудового договору, укладеного на невизначений термін, з ініціативи працівника (ст. 38 КЗпП);

— розірвання строкового трудового договору з ініціативи працівника (ст. 39 КЗпП).

 • Що слід знати при звільненні за власним бажанням?
 • Цей варіант менш поширений, ніж звільнення за угодою сторін, але в повсякденному житті зустрічається досить часто.
 • У Кодексі законів про працю України для врегулювання даного питання передбачені: стаття 38 (розірвання трудового договору, укладеного на невизначений термін, з ініціативи працівника) і стаття 39 (розірвання строкового трудового договору з ініціативи працівника).

Перед тим, як приймати рішення звільнятися за власним бажанням, слід знати, що чинне трудове законодавство містить для працівника зобов'язання попередити роботодавця про свій намір (бажання звільнитися) за два тижні. Прості обивателі це зобов'язання називають відпрацюванням.

Відповідно звільнитися в будь-який момент не вийде, але в статтях так само передбачені виключні випадки, коли не потрібно обов'язкове письмове попередження роботодавця про свій намір за два тижні.

При наявності документального підтвердження передбаченого законом обставини, відпрацьовувати два тижні не доведеться.

Як звільнитися за власним бажанням без двотижневого відпрацювання?

Згідно ч. 1 ст. 38 КЗпП, законодавцем передбачено ряд виняткових випадків, коли може бути розірвано трудовий договір, який був укладений на невизначений строк з ініціативи працівника (за власним бажанням), а саме:

 1. — в разі, коли заява працівника про звільнення з роботи за власним бажанням зумовлена неможливістю продовжувати роботу (переїзд на нове місце проживання);
 2. — переведення чоловіка або дружини на роботу в іншу місцевість;
 3. — вступ до навчального закладу;
 4. — неможливість проживання у даній місцевості, підтверджена медичним висновком;
 5. — вагітність;
 6. — догляд за дитиною до досягнення нею чотирнадцятирічного віку або дитиною з інвалідністю;
 7. — догляд за хворим членом сім'ї відповідно до медичного висновку або особою з інвалідністю I групи;
 8. — вихід на пенсію;
 9. — прийом на роботу за конкурсом, а також з інших поважних причин.
 10. Даний вище перелік так само поширюється для випадків, коли був укладений строковий трудовий договір, який розривається з ініціативи працівника.
 11. Частиною 1 ст. 39 КЗпП так само передбачений додатковий перелік випадків, коли достроково підлягає розірванню строковий трудовий договір на вимогу працівника, а саме:
 12. — в разі його хвороби або інвалідності, які перешкоджають виконанню роботи за договором;
 13. — порушення власником або уповноваженим ним органом законодавства про працю, колективного або трудового договору.
 14. Обставини, які дозволяють звільнитися без відпрацювання необхідно підтвердити документально.
 15. Що слід знати при звільненні за угодою сторін?

Звільнення за угодою сторін значно відрізняється від звільнення за власним бажанням. Однією з відмінностей є наявність волевиявлення (ініціативи) однієї зі сторін: як роботодавця, так і працівника.

Другою відмінністю є те, що, якщо ініціатива про звільнення виходить від працівника, то останній може бути звільнений в будь-який обумовлений з роботодавцем момент і для цього закон не вимагає вказувати поважну причину звільнення, як у випадку зі звільненням за власним бажанням. Це так само означає, що не потрібно роботодавця попереджати за два тижні до бажаної дати звільнення. Звільнитися можна і в день написання заяви.

 • Станом на листопад 2019 року в Україні, звільнення за угодою сторін один з самих поширених варіантів при припиненні трудових правовідносин між працівником і роботодавцем.
 • Даний варіант найбільш підходящий для більшості випадків, за що і знайшов таку високу популярність.
 • Щоб звільнитися за угодою сторін, необхідно наступне:
 • — обумовити і узгодити варіант звільнення за угодою сторін;

— написати заяву на звільнення за ч. 1 ст. 36 КЗпП (за угодою сторін).

 1. Чи є відмінність (різниця) між звільненням за власним бажанням та звільненням за угодою сторін?
 2. Звільнення за угодою сторін:
 3. — ініціатива може виходити від будь-якої зі сторін;
 4. — можна звільнитися в будь-який момент, який узгоджений між працівником і роботодавцем;
 5. — заяву про звільнення за угодою сторін може бути подано в будь-який момент (в тому числі і в день звільнення).
 6. — сторони не зобов'язані попереджати один одного за два тижні і звільнення може відбутися в будь-який момент;
 7. — щоб звільнитися в термін менше, ніж два тижні, не потрібно вказувати поважну причину.
 8. Звільнення за власним бажанням:
 9. — ініціатива звільнення завжди виходить тільки від працівника;
 10. — не можна звільнитися в будь-який момент, без наявності поважної причини і її документального підтвердження;

— заяву на звільнення не може бути подано в строк менше двох тижнів до бажаної дати звільнення (крім випадків, коли зазначена і документально підтверджена поважна причина передбачена ч. 1 ст. 38 КЗпП);

— щоб звільнитися в термін менше двох тижнів до бажаної дати звільнення необхідно в заяві на звільнення за власним бажанням вказати і документально підтвердити поважну причину, яка передбачена ч. 1 ст. 38 КЗпП;

Вирішили відкрити власний бізнес? Нагадаємо, що за допомогою PatentBot— інноваційного партнерського сервісу ЛІГА:ЗАКОН — можна онлайн реєструвати торгові марки в Україні, ЄС та США. Сервіс доступний цілодобово. Ознайомитися з сервісом можна за посиланням.

Що робити, якщо заяву на звільнення за власним бажанням написано, але звільнятися передумав?

Згідно ч.2 ст.38 КЗпП, якщо працівник після закінчення строку попередження про звільнення не залишив роботи і не вимагає розірвання трудового договору, власник або уповноважений ним орган не вправі звільнити його за поданою раніше заявою, крім випадків, коли на його місце запрошено іншого працівника, якому відповідно до законодавства не може бути відмовлено в укладенні трудового договору.

З практичної точки зору це виглядає так: якщо на вашу посаду не запрошений новий працівник, ви не вимагаєте вас звільнити і виходите на роботу в наступний день за днем ??звільнення, то вас звільнити не можуть, а подана раніше заява вважається такою, що поданою не була.

Перевірте потенційного роботодавця за допомогою сервісу CONTR AGENT від ЛІГА:ЗАКОН. Оформити заявку на тестовий доступ можна тут.

Що робити, якщо працівник хоче звільнитися і написав заяву на звільнення за власним бажанням, а роботодавець відмовляється її приймати?

Не виключено, що подібна ситуація може статися, але не варто засмучуватися. Необхідно написати і правильно оформити заяву на звільнення за власним бажанням і відправити її рекомендованим листом з описом вкладення на юридичну адресу підприємства.

Заява на звільнення вважається поданою з моменту отримання роботодавцем листа, а підтвердженням про отримання є повідомлення про вручення.

З моменту вручення відраховуємо 14 календарних днів і з точки зору законодавства з наступного календарного дня вважаємося безробітними.

Читайте також: Працівники можуть поскаржитися в на роботодавця через мобільний додаток

Так само можна розглянути і альтернативний варіант: подати для реєстрації вхідної кореспонденції заяву на звільнення особі уповноваженій здійснювати подібний документообіг, як правило — це секретар.

Обов'язкова умова для обох варіантів: заява на звільнення має бути написана в двох ідентичних примірниках.

У разі подання заяви на звільнення безпосередньо секретарю, останній повинен у вашій присутності звірити обидва примірника документа, зареєструвати його в журналі вхідної кореспонденції і на вашому екземплярі поставити відмітку про отримання (як правило, це штамп, в якому зазначено найменування підприємства і заздалегідь заготовлені порожні графи для реєстраційного номера і дати згідно журналу вхідної кореспонденції), а так само поставити підпис і розшифровку ініціалів.

Читайте также:  Договорная работа. Договор. Порядок заключения предприятием

Якщо в процесі вам знадобиться кваліфікована допомога юриста, ви можете знайти його в Національному професійному юридичному каталозі Liga:BOOK. Ви приватно практикуючий юрист (нотаріус) і хочете посилити вашу присутність в Інтернеті? Потрібні нові клієнти? Зареєструйтесь в каталозі Liga:BOOK або поновіть вже існуючий профіль!

 • Які виплати та компенсації покладені при звільненні за угодою сторін і при звільненні за власним бажанням?
 • При звільненні працівник може розраховувати на наступні виплати:
 • — заробітна плата за фактично відпрацьований час до звільнення (сюди так само враховується день звільнення);
 • — вихідна допомога;
 • — компенсація за невикористані дні відпустки.

На виплату вихідної допомоги при звільненні, працівник може розраховувати лише у випадках передбачених ст. 44 КЗпП.

 1. У розмірі середнього місячного заробітку виплачується вихідна допомога в таких випадках:
 2. — за відмову працівника від переведення на роботу в іншу місцевість разом з підприємством, установою, організацією, а також відмова від продовження роботи у зв'язку зі зміною істотних умов праці;
 3. — змін в організації виробництва і праці, в тому числі ліквідації, реорганізації, банкрутства або перепрофілювання підприємства, установи, організації, скорочення чисельності або штату працівників;
 4. — виявленої невідповідності працівника займаній посаді або виконуваній роботі внаслідок недостатньої кваліфікації або стану здоров'я, які перешкоджають продовженню даної роботи, а так само в разі відмови у наданні допуску до державної таємниці або скасування допуску до державної таємниці, якщо виконання покладених на нього обов'язків вимагає доступу до державної таємниці;
 5. — відновлення на роботі працівника, який раніше виконував цю роботу.
 6. У розмірі двох мінімальних заробітних плат виплачується вихідна допомога у разі призову або вступу працівника або власника-фізичної особи на військову службу, направлення на альтернативну (невійськову) службу, крім випадків, коли за працівником зберігаються місце роботи, посаду.

У розмірі, передбаченому колективним договором, але не менше тримісячного середнього заробітку в разі розірвання трудового договору, укладеного на невизначений термін, з ініціативи працівника (ст.

38 КЗпП) або розірвання строкового трудового договору з ініціативи працівника (ст.

39 КЗпП) виплачується вихідна допомога внаслідок порушення роботодавцем або уповноваженим ним органом законодавства про працю, колективного або трудового договору.

У розмірі не менше шестимісячного середнього заробітку виплачується вихідна допомога при припиненні повноважень посадових осіб.

Якихось особливостей нарахування при виплаті компенсації за невикористану відпустку при звільненні немає. Необхідно правильно порахувати кількість невикористаних днів відпустки і середній заробіток.

Читайте також: Коли слід перенести щорічну відпустку: нагадування від Держпраці

Згідно ст. 116 КЗпП, при звільненні працівника виплата всіх сум, що належать йому від підприємства, установи, організації, провадиться в день звільнення. Якщо працівник в день звільнення не працював, то зазначені суми мають бути виплачені не пізніше наступного дня після пред'явлення звільненим працівником вимоги про розрахунок.

Про нараховані суми, належні працівникові при звільненні, власник або уповноважений ним орган повинен письмово повідомити працівника перед виплатою зазначених сум.

У разі спору про розмір сум, належних працівникові при звільненні, власник або уповноважений ним орган, у всякому разі, повинен в зазначений у цій статті строк виплатити не оспорювану ним суму.

Згідно ст.117 КЗпП, у разі невиплати з вини власника або уповноваженого ним органу належних звільненому працівникові сум у строки, зазначені в ст. 116 КЗпП, при відсутності спору про їх розмір підприємство, установа, організація повинні виплатити працівникові його середній заробіток за весь час затримки по день фактичного розрахунку.

При наявності спору про розміри належних звільненому працівникові сум власник або уповноважений ним орган повинен сплатити зазначене в цій статті відшкодування в тому разі, коли спір вирішено на користь працівника.

Якщо спір вирішено на користь працівника частково, то розмір відшкодування за час затримки визначає орган, який виносить рішення по суті спору.

Cудові рішення за цією тематикою, ви можете знайти у системі аналізу судових рішень VERDICTUM. Отримати тестовий доступ в VERDICTUM можна за посиланням.

 • Читайте також:
 • Робота є надурочною, тільки коли працівник виконує її за розпорядженням роботодавця
 • Працівника можна притягнути до відповідальності за відмову проходити медогляд

Звільнення. Що обрати — "за угодою сторін" чи "за власним бажанням"?

У чинному Кодексі законів про працю України (КЗпПУ) у ст. 36 окремо виділено підставу припинення трудового договору угода сторін (п.1). Розірвання трудового договору, укладеного на невизначений строк, з ініціативи працівника, в тому числі за власним бажанням, регламентовано у статті 38.

Можна виділити основні відмінності між цими підставами для припинення трудового договору:

1. Порядок ініціювання розірвання трудового договору:

ст. 38Передбачає, що при звільненні за ініціативою працівника (у загальному випадку) умовою розірвання трудового договору, укладеного на невизначений строк, є письмове попередження працівником про це роботодавця за два тижні до запланованої дати звільнення.

 — ст. 36 ч.1 У разі звільнення за угодою сторін, законодавство не містить вищевказаних обмежень щодо строку повідомлення та наявності поважних причин для припинення трудових відносин у більш короткий строк. Таким чином, за п. 1 ст.

36 КЗпПУ безстроковий трудовий договір може бути припинено у будь-який строк, стосовно якого досягли домовленості працівник та роботодавець.

Такий строк може бути як меншим, так і перевищувати встановлений для звільнення за власним бажанням двотижневий період.

 2. Можливість відкликання заяви працівника про звільнення за власним бажанням та за угодою сторін.

— ст. 38 Відповідно до ст. 38 КЗпПУ, якщо працівник після закінчення строку попередження про звільнення за власним бажанням не залишив роботи і не вимагає розірвання трудового договору, роботодавець не вправі звільнити його за поданою раніше заявою, крім окремих випадків.

 — ст. 36 ч.1 При досягненні домовленості про припинення трудового договору за п. 1 ст. 36 КЗпПУ анулювання такої домовленості може мати місце лише при взаємній згоді про це роботодавця і працівника. Тобто якщо роботодавець і працівник домовились про певну дату припинення трудового договору, працівник не має права відкликати свою заяву про звільнення.

 3. Документальне оформлення звільнення

— ст. 38 Вимагає від працівника обов'язкового письмового повідомлення роботодавця шляхом подання працівником письмової заяви про звільнення. Звільнення працівника оформлюється наказом роботодавця.

— ст. 36 ч.1 Ініціатором звільнення може бути як працівник шляхом подання роботодавцеві відповідної заяви так і роботодавець шляхом направлення працівникові повідомлення про запропоноване звільнення за угодою сторін.

Чинне законодавство не вимагає письмового оформлення цих документів(заяви працівника або повідомлення роботодавця). Це може бути усна домовленість. При цьому достатньо оформлення роботодавцем наказу про звільнення за угодою сторін.

Згоду працівника фіксується шляхом ознайомлення з наказом під розпис.

4. Строки отримання допомоги по безробіттю

— ст. 38 звільнення працівника за власним бажанням, окрім звільнення за частиною третьою ст.

38 КЗпП, порушення роботодавцем законодавства про працю, умов колективного чи трудового договору, не дає права в перші три місяці з моменту реєстрації у центрі зайнятості отримувати допомогу по безробіттю.(ст.

23 Закону України «Про загальнообов’язкове державне страхування на випадок безробіття» від 2 березня 2000 року № 1533-III)

— ст. 36 ч.1 Звільнення працівника за угодою сторін (Пункт 1 статті 36 КЗпП)  дає йому право отримувати у центрі зайнятості за місцем проживання допомогу по безробіттю, починаючи з 8-го дня (ст. 22 Закону України «Про загальнообов’язкове державне страхування на випадок безробіття» )

На сьогодні звільнення за ініціативою робітника — найбільш «популярна» підстава припинення трудових відносин. Звільнення за угодою сторін менш поширене, мабуть, з причин необізнаності особливостей і можливостей, які надає звільнення за угодою сторін, як працівників, так і більшості роботодавців.

При звільнені за угодою сторін можуть «виграти» як роботодавці, так і працівники. Тому, вважаю, що ця підстава може значно частіше використовуватися. Це може бути просто знахідкою в деяких ситуаціях.

Наприклад, при звільненні у випадку порушення працівником трудової дисципліни або при невідповідності працівника займаній посаді. Для працівника запис у трудовій книжці про звільнення за угодою сторін в цій ситуації є найбільш вигідним, а роботодавець в цьому випадку більш захищений від оскарження працівником його звільнення.

Часто при закритті підприємства дуже важко(практично неможливо) звільнити за ініціативою роботодавця осіб пільгових категорій, наприклад, жінок з дітьми. І тут в нагоді може стати звільнення за угодою сторін.

Ссылка на основную публикацию