Де заказати розірвання шлюбу

Де заказати розірвання шлюбуДе заказати розірвання шлюбу

Де заказати розірвання шлюбу

Свідоцтво про розлучення: що це таке?

Приймаючи рішення про те, що необхідно офіційно припинити сімейні відносини, багато пар задають питання, який документ є підтвердженням того, що шлюб розірвано.

Свідоцтво про розірвання шлюбу підтверджує факт розлучення. Отримуючи на руки цей документ, кожен з подружжя може заново вступати в офіційні сімейні відносини.

Де заказати розірвання шлюбу

В яких ситуаціях потрібно свідоцтво про розлучення?

Свідоцтво, яке підтверджує завершення шлюборозлучного процесу, потрібно надати в таких випадках:

 • для укладання повторного шлюбу;
 • для оформлення рухомого і нерухомого майна;
 • для здійснення реєстраційних дій іншого характеру.

Де заказати розірвання шлюбу

Як отримати свідоцтво про розлучення?

Розірвання шлюбу може бути оформлено в суді та в РАЦСі. Так, при оформленні розлучення в суді, підтверджуючим документом цього факту є судове рішення про розлучення.При розірванні шлюбу через РАЦС видається свідоцтво про розлучення.Тому отримати свідоцтво, яке підтверджує факт розлучення можна у відділенні РАЦСу, в якому було оформлено розірвання шлюбу.

Де заказати розірвання шлюбу

На якій підставі видається свідоцтво про розірвання шлюбу?

Свідоцтво, яке підтверджує факт офіційного припинення відносин видається на підставі:

 • спільної заяви на розлучення;
 • односторонньої заяви, а також судового рішення про недієздатність або зникнення безвісти другого партнера;
 • заяви одного з подружжя і рішенні суду про розлучення.

Де заказати розірвання шлюбу

Як отримати свідоцтво про розірвання шлюбу, якщо немає свідоцтва про шлюб?

Для того, щоб почати шлюборозлучний процес через РАЦС, необхідно надати документи, серед яких є свідоцтво про шлюб. Якщо ви загубили таке свідоцтво або воно зіпсоване, то його можна замінити актовим записом про шлюб або штампом в паспорті. Якщо зазначені свідоцтва укладення шлюбу відсутні, то свідоцтво необхідно відновити.

В такому випадку слід звернутися до хорошого юриста, який допоможе відновити документ і супроводить Вас протягом усього процесу розлучення.

Де заказати розірвання шлюбу

Як відновити свідоцтво про розлучення?

Для відновлення свідоцтва про розірвання шлюбу слід:

 • звернутися до відділення РАЦСу за місцем проживання;
 • заповнити заяву на видачу дубліката;
 • оплатити квитанцію.

Якщо шлюб був укладений в іншому місті або в іншій країні, то буде потрібно більше часу на відновлення. Процес відновлення в такому випадку буде більш скрутний з точки зору необхідності виконання бюрократичних процедур. Адвокат по сімейним справам швидко і якісно відновить свідоцтво про шлюб, а також допоможе у вирішенні питань шлюборозлучного процесу.

ВІДПОВІДІ НА АКТУАЛЬНІ ПИТАННЯ

 • ЯКИЙ ОРГАН ЗАЙМАЄТЬСЯ ВИДАЧЕЮ СВІДОЦТВА ПРО РОЗЛУЧЕННЯ?

Отримати свідоцтво про розірвання шлюбу можна у відділенні РАЦСу за місцем проживання одного з подружжя.

 • ОБОВ’ЯЗКОВО ОФОРМЛЯТИ СВІДОЦТВО ПРО РОЗЛУЧЕННЯ, ЯКЩО Є СУДОВЕ РІШЕННЯ ПРО РОЗІРВАННЯ ШЛЮБУ?

Судове рішення про розлучення є підтверджуючим документом офіційного припинення шлюбу. При цьому свідоцтво про розлучення необхідно для укладання повторного шлюбу, оформлення нерухомості та вчинення реєстраційних дій.

КОРИСНІ МАТЕРІАЛИ:

Теги сайту rastorzhenie-braka.com.

ua: свідоцтво про розлучення, купити свідоцтво про розлучення, після розлучення свідоцтво, свідоцтво про шлюб при розлученні, подати свідоцтво про розлучення, РАЦС свідоцтво про розлучення, як отримати свідоцтво про розлучення, розлучення без свідоцтва, де отримати свідоцтво про розлучення, свідоцтво про розлучення онлайн, отримати свідоцтво про розлучення за рішенням суду, свідоцтво про розлучення Україна.

Розірвання шлюбу онлайн — міф чи реальність 7 порад від адвоката

Де заказати розірвання шлюбу

Інфографіка

Розірвання шлюбу онлайн через відділ РАЦС

Спочатку розглянемо варіант розірвання шлюбу онлайн через відділ РАЦС. Відразу скажу, що сервіс від Міністерства юстиції, який пропонує розлучення онлайн, дає можливість лише подати документи на розлучення.

Однак, для того щоб зареєструвати розірвання шлюбу, все-одно, потрібно прийти особисто у відділ РАЦС.
Для того щоб розлучитись через РАЦС у подружжя має бути спільна згода на розірвання шлюбу та немає бути спільних дітей.

Подати заяву на розлучення через відділ РАЦС можна через спеціально створений сервіс від Міністерства юстиції України.

Де заказати розірвання шлюбу

Після входу в кабінет слід вибрати розділ – заява про державну реєстрацію розірвання шлюбу, натиснути кнопку Подати заяву, після чого, обрати вид заяви, а саме “заява про розірвання шлюбу подружжя, яке немає дітей”. Далі, ви можете вибрати будь який відділ реєстрації актів цивільного стану для реєстрації заяви на розлучення онлайн, а також, дату.

Де заказати розірвання шлюбу
Важливо запам’ятати, що дата відвідування відділу РАЦС, яку ви обираєте, має бути не раніше ніж через місяць після дати заповнення і подання цієї заяви онлайн. Тому, що за законом реєстрація розірвання шлюбу відбувається не раніше ніж через місяць після подання заяви до РАЦСу.
Далі слід уважно та без помилок заповнити персональні дані та додати скан-копії свідоцтва про шлюб та паспортних документів обох з подружжя.

Коли всі персональні дані заповнені, а скан-копії додані та завантажені, кожен з подружжя має підписати таку заяву своїм електронним цифровим підписом.

Використання електронного цифрового підпису для розірвання шлюбу

Електронний цифровий підпис можна зробити онлайн при наявності банківської карти від Приватбанку, через банківський сервіс Приват24.  Це займе п’ять хвилин Вашого часу і жодних проблем не викличе. Якщо не розберетесь самостійно, зателефонуйте на гарячу лінію в Приватбанк і вам там допоможуть це зробити.

Чому важливо поставити електронний підпис на заяві, яку ви подаєте. Тому що якщо надіслати заяву без електронного підпису, то вам потрібно буде з’явитись особисто у відділ РАЦС двічі – перший раз для підписання вашої заяви, яку ви подали онлайн, а вдруге – для реєстрації розірвання шлюбу.

Якщо ж заяву підписано електронним цифровим підписом, то зявитись в РАЦС потрібно буде не два рази, а лише один.

Де заказати розірвання шлюбу

Тепер пропоную перейти до важливого питання, яке вас цікавить, а саме, чи можливо  розлучитись через суд самостійно онлайн без допомоги адвоката, тобто взагалі без відвідування судових засідань.

Розірвання шлюбу онлайн через суд

Розірвання шлюбу онлайн через суд цілком можливо, але як уникнути проблем, які можуть виникати при розлученні саме через суд.

Ви вже знаєте, що розірвання шлюбу онлайн через РАЦС це є насправді міф – оскільки, в будь-якому випадку, з’являтися до відділу РАЦС буде потрібно. Зовсім інша історія при розірванні шлюбу через суд.

Якщо правильно оформити та подати всі документи, а також постійно слідкувати за станом розгляду вашої справи в суді через веб-портал Судової влади то розлучення через суд без особистої участі це цілком реально.

Зараз я детально розповім вам як самостійно розірвати шлюб онлайн, тобто без присутності в суді, починаючи від подання позовної заяви, закінчуючи отриманням рішення суду про розірвання шлюбу.

Подання позовної заяви на розірвання шлюбу онлайн

Важливо пам’ятати, що  розірвати шлюб без участі в суді можна, при умові, що у вас немає жодних майнових претензій чи майнового спору з відповідачем.

Якщо ж такий спір є, то я рекомендую подавати окремий позов про поділ майна подружжя та для цього обов’язково наймати адвоката.
Розірвання шлюбу онлайн починається з подання позовної заяви до суду.

Тому, перше, що потрібно зробити для розлучення онлайн це підготувати позовну заяву.

Позовна заява має бути оформлена у відповідності до вимог Цивільного-процесуального кодексу України. У мережі інтернет можна знайти різні платні сервіси, це веб-сторінки або чат-боти, які пропонують вам підготувати таку позовну заяву.

Тобто ви вносите свої дані у спеціальні форми, далі ці форми обробляються, підставляються у вже готовий шаблон позовної заяви та така заява надсилається вам на електронну пошту, а також надсилається інструкція про те, як подати цей позов до суду.

Сервіси для розірвання шлюбу онлайн

Я особисто би не рекомендував користуватись такими сервісами, оскільки, до мене приходять клієнти, яким суди залишають такі позовні заяви без руху та навіть без розгляду.

Так може відбуватись тому, що при заповненні анкетних даних чи іншої інформації, необхідної для формування позову клієнт робить описку у назві вулиці або назві органу, який реєстрував шлюб і автоматично така помилка потрапляє у позовну заяву, а потім і до суду. Фактично така позовна заява є оформлена з суттєвими недоліками.

Дуже добре, якщо суд дасть можливість усунути такі недоліки, або поверне заяву, гірше коли суд виносить рішення, і вже в рішенні ви бачите, що там є описка чи неточність. Цю проблему виправити вже важче.

Для того щоб гарантовано підготувати якісну позовну заяву краще все-таки звернутись до адвоката, оплатити лише за підготовку позовної заяви, отримати консультацію про подальші дії. Ви будете мати контакт цього адвоката для того щоб, у разі чого, було до кого звернутись за допомогою.

До речі, спеціально для підписників ютуб каналу Блог юриста, у нас є спеціальна пропозиція про яку ви дізнаєтесь, якщо переглянете це відео та підришетесь на канал Блог Юриста.

Знижки для клієнтів Розлучення онлайн

Крім того, для клієнтів Розлучення Онлайн діє постійна знижка у розмірі двадцяти відсотків на інші юридичні послуги у сфері сімейних відносин.

Тобто якщо ви замовили в нас підготовку позову, то ви маєте право на отримання двадцятивідсоткової знижки на інші послуги Розлучення Онлайн, не лише на підготовку інших позовних заяв, але й у тому числі і на представництво ваших інтересів в суді.

Розгляд справи про розірвання шлюбу в суді

Отже, перший етап позаду, ви подали позовну заяву до суду. Тепер, слід дочекатись призначення справи до розгляду та подавати клопотання про розгляд справи без вашої участі в суді або клопотання про участь в режимі відеоконференції.

Для того, щоб дізнатись хто розглядатиме вашу справу та чи призначена вона до розгляду слід скористатись веб-порталом Судової влади України.
На цьому порталі вам слід буде обрати назву суду до якого ви подали позовну заяву, вказати дату подання заяви та ваше прізвище та натиснути пошук.

Читайте также:  Зміна умов шлюбного договору

Якщо ваша справа вже призначена до розгляду, то в колонці стадія розгляду буде стояти дата судового засідання у вашій справі.

Де заказати розірвання шлюбу

Зображення

Повідомляю, що в залежності від конкретного суду та судді, час протягом, якого ця інформація з’являється в реєстрі може суттєво відрізнятись: від декількох днів до декількох тижнів.

Тому, рекомендую вам запастись терпінням.

Якщо ж інформації про призначення справи до розгляду немає протягом місяця – а розлучитись потрібно терміново, то у таких випадках, я рекомендую писати запит на ім’я судді, або навіть скаргу.

Участь в судових засіданнях у справі про розірвання шлюбу онлайн

Якщо інформація про те, хто розглядає справу вже є, також є інформація про дату судового засідання – у вас є два варіанти дій:

 1. подати клопотання про розгляд справи без вашої участі в суді. Рекомендую його використовувати, якщо відповідач не заперечує проти розлучення;
 2. подати клопотання про участь в судовому засіданні в режимі відеоконференції з використання системи відеозв’язку EASY CON COURT.

Перевагою системи EASY CON COURT, або “ІЗІКОН”  є те, що ви можете взяти участь у судовому засіданні з будь-якої точки планети де є Інтернет.

Для того щоб зареєструватись у цій системі потрібен електронний цифровий підпис. Як його зробити, я розповідав раніше.
Таким чином, маючи комп’ютер та доступ до інтернету ви можете взяти участь у вашій справі в режимі онлайн.

І це дійсно проривне рішення, яке дозволить вам зекономити багато часу.

Зразки обидвох клопотань, про розгляд справи без Вашої участі та щодо розгляду справи в режимі відеоконференції  є у нас на веб-сайті де ви можете їх безкоштовно завантажити. Або якщо ви скористались нашими послугами з підготовки позову, то ви отримали такі клопотання вже готові.

Строк на примирення при розірванні шлюбу

Якщо ви вирішили взяти участь у справі, то під час судового розгляду вам слід бути готовим до того, що суд може запропонувати вам строк на примирення. Такий строк, суд переважно встановлює від двох до шести місяців, але лише у тому випадку, якщо інший з подружжя заперечує проти розірвання шлюбу та хоче примирення.

Ви маєте право заперечити щодо тривалості строку на примирення, особливо якщо у вас в планах створити іншу сім’ю. Суд враховує ваші аргументи та відповідно визначає строк на примирення.

Такий строк суд вправі визначати лише раз, і якщо після завершення цього строку сторони не примирились і наполягають на розірвання шлюбу – суд виносить рішення про розлучення.

Як отримати рішення суду про розірвання шлюбу

Рішення суду є документом, який підтверджує розірвання шлюбу. Свідоцтво про розірвання шлюбу, якщо шлюб було розірвано судом не видається. Таке рішення може бути оскаржене протягом тридцяти календарних днів до апеляційного суду.

Якщо рішення не оскаржувалось, то воно набирає чинності та для того щоб його отримати, вам слід надіслати відповідну заяву до суду.
Надсилати таку заяву я рекомендую через двадцять п’ять днів після винесення рішення про розірвання шлюбу.

Також бувають й інші підстави припинення шлюбу.

Зразок заяви для розірвання шлюбу онлайн

Зразки всіх документів для розірвання шлюбу, про які йшлося вище, а саме зразок заяви на розірвання шлюбу, клопотання про розгляд справи без участі, заява на отримання рішення суду та інші документи, є на веб сайті Розлучення онлайн в розділі Зразки заяв.

  Також там ви знайдете посилання на інші статті, а саме з розірвання шлюбу з іноземцем, розлучення за згодою сторін, розлучення через відділ РАЦС та інші.
Тому,  можете сміливо переходити за цими посиланнями та використовувати зразки документів які там розміщено. Будь ласка, якщо у вас є запитання з приводу інформації, яку я надав у цій статті – напишіть в коментарях- я всім відповім.

Навіть, якщо ви зараз за кордоном, то сміливо можете звертатись – обов’язково допоможу вам вирішити  ваші юридичні сімейні питання.

ᐉ Як розірвати шлюб переселенцям з зони АТО у 2020

Де заказати розірвання шлюбу

Реалії нашої країни є такими, що досить багато наших співгромадян були змушені покинути місця свого постійного проживання в Криму, в Донецькій та Луганській областях, внаслідок їх тимчасової окупації. У зв’язку з вимушеним переселенням у наших співвітчизників виникло багато питань, пов’язаних, у тому числу, із сімейними стосунками.

Часто постає питання, як розірвати шлюб переселенцям. Куди треба звернутися, щоб розлучитись, як скласти й куди подавати документи на розлучення. Внутрішньо переміщені особи не втрачають свій статус громадян України, а обсяг їх прав нічим не обмежується.

Відповідно, вступати в шлюб та розлучатися вони можуть на тих же підставах, що й інші українські громадяни.

Де заказати розірвання шлюбуРозлучення Онлайн // Заява на розірвання шлюбу через суд

Особливості процедури розлучення для людей з реєстрацією місця проживання на території так званих ДНР, ЛНР, а також на території АР Крим виникають у зв’язку з Законом України “Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб”.

Там передбачено, що внутрішньо переміщена особа має право на проведення держреєстрації актів цивільного стану та внесення змін до відповідних актових записів за місцем знаходження.

Тобто перед тим, як розпочати судовий процес або позасудову процедуру розлучення, переселенцю з Донбасу або з Криму потрібно отримати довідку про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, а її копію додати до позовної заяви або заяви про розірвання шлюбу за взаємною згодою.

Далі все відбувається за процедурою, передбаченою українським законодавством для всіх українських громадян.

При цьому, не змінюються ані терміни для прийняття рішень про розлучення судами, ані терміни оформлення РАЦСами документів про розлучення.

Розлучитися за місцем проживання (перебування в цьому випадку) може будь-який громадянин, зареєстрований у зоні проведення антитерористичної операції та на територіях, не підконтрольних Україні.

Якщо розірвати шлюб переселенцям необхідно за взаємною згодою, то за наявності неповнолітніх дітей вони подають спільну заяву до суду, а якщо дітей в них немає — до РАЦСу за місцем знаходження згідно з відомостями, які вказані в довідці про взяття на облік. Якщо має місце розлучення в односторонньому порядку — подається позовна заява до суду.

При виникненні додаткових питань або ускладнень із оформленням необхідних документів для розірвання шлюбу в ДНР, ЛНР, можна звернутися за допомогою до наших адвокатів.

Зразки документів

Зразок позовної заяви про розірвання шлюбу Зразок спільної заяви на розірвання шлюбу Зразок заяви про розірвання шлюбу та поділ майна

Кількість переглядів: 4,992

Развод через ЗАГС: процедура расторжения брака

Для развода требуется соблюдение двух основных условий:

 • отсутствие совместных несовершеннолетних детей
 • обоюдное согласие супругов на расторжение брака

При отсутствии ребенка и взаимном согласии, развод через ЗАГС является самым простым вариантом прекращения брака в Украине.

Для оформления развода супругам необходимо обратиться в орган регистрации актов гражданского состояния, по месту жительства (прописки) одного из них. В ЗАГСе нужно заполнить совместное заявление о регистрации расторжения брака (см. ниже).

Кроме личной подачи супругами заявлений, инициировать развод можно через интернет-портал Минюста, оформив все необходимые документы в online-режиме (подробности в статье).

Наличие несовершеннолетних детей от других браков не влияет на возможность развода в РАГСе.

Какие сроки расторжения брака через ЗАГС в Украине?

Процедура оформления расторжения брачных отношений через органы государственной регистрации актов гражданского состояния занимает один месяц. Именно столько времени, в соответствии с ч.2 ст.

106 Семейного кодекса Украины, отведено супругам для отзыва заявления. Если желание развестись за этот месяц не пропало, муж и жена в назначенный день обязаны явиться в РАГС для регистрации расторжения брака.

При подтверждении намерений, выдается свидетельство о разводе.

Отзыв заявления мужем или женой аннулирует возможность развода в ЗАГСе. Если один из супругов не согласен на развод и не хочет никуда идти, инициатор процесса должен обращаться в районный суд и подавать иск о прекращении брачных отношений (судебная процедура).

Дата государственной регистрации расторжения брака может быть перенесена на другой день по письменной просьбе супругов, если они по уважительной причине не могут явиться в орган государственной регистрации актов гражданского состояния в установленный для них срок. Это регламентировано ч. 4 ст. 15 Закона Украины «Про державну реєстрацію актів цивільного стану».
Важно: срок переноса расторжения брака не может превышать одного года со дня подачи заявления.

Можно ли развестись через РАГС без присутствия мужа или жены?

Отсутствие из-за уважительной причины одного из супругов при подаче заявления на развод не является проблемой, поскольку в соответствии с ч.

1 статьи 106 Семейного кодекса второй супруг может подать заявление про развод от имени жены или мужа.

Для этого отсутствующему супругу необходимо самостоятельно заполнить свою часть заявления о регистрации расторжения брака и заверить ее у нотариуса.

Если муж или жена заранее знает, что не сможет явиться в ЗАГС для оформления развода в назначенное время, при подаче заявления (или в течение месяца после этого) следует письменно уведомить орган госрегистрации актов гражданского состояния о возможности расторжения брака в отсутствии одного из супругов. Этот документ подается инспектору регистрационной службы.

При направлении письменного уведомления, подпись на нем должна быть нотариально удостоверена.

Какой список документов нужен для развода в ЗАГСе?

Для прекращения брака в ЗАГС необходимо подать такие документы:

 • совместное заявление супругов;
 • свидетельство о браке;
 • паспорт.

Сколько стоит развод через ЗАГС в 2020 году?

С финансовой точки зрения бракоразводный процесс через ЗАГС является малозатратным и общая сумма расходов, как правило, не превышает размера административного сбора.

Читайте также:  Развод через суд

В соответствии с Декретом Кабмина «О государственной пошлине», в случае регистрации расторжения брака по взаимному согласию супругов не имеющих детей уплачивается госпошлина в размере 0,5 необлагаемого минимума доходов граждан (8,5 грн.).

При этом сумма налога, который необходимо заплатить за развод с лицами, признанными в установленном порядке безвестно отсутствующими или недееспособными, составляет 0,03 НМДГ. Кроме того, в цену бракоразводного процесса могут включаться дополнительные платные услуги РАГСа (Постановление КМУ № 1168 от 22.12.2010 года).

Можно ли в РАГСе развестись с иностранцем?

Процедура расторжения брачных отношений с гражданином иностранного государства производится аналогично бракоразводному порядку, установленному для граждан Украины (подробнее).

Где получить заявление о расторжении брака через ЗАГС?

Посмотреть и скачать образец заявления о разводе можно на нашем сайте.

Де заказати розірвання шлюбу

Загрузить образец заявления о разводе

Можно ли расторгнуть брак через интернет?

Развод онлайн в Украине представляет собой возможность записаться через Интернет на прием в отделы государственной регистрации актов гражданского состояния, задать интересующие вас вопросы в режиме online и подать заявление на регистрацию бракоразводного процесса в электронной форме. Все это можно сделать через специальный веб-портал Министерства юстиции Украины «Обращение в сфере государственной регистрации актов гражданского состояния».

Для того, чтобы подать онлайн-заявление на развод, нужны такие документы:

 • паспорта мужа и жены
 • квитанция об уплате госпошлины
 • для иностранцев — документ, подтверждающий законность пребывания в Украине

В течение суток после подачи заявления на расторжение брака через Интернет супругам придет уведомление о дате и времени госрегистрации прекращения брачных отношений.

Для завершения процесса нужно лично прийти в орган регистрации актов гражданского состояния с паспортом, квитанцией и оригиналом свидетельства о браке, на котором после развода ставится отметка (штамп) о расторжении брака.

Таким образом, подача заявления о разводе в онлайн-режиме не освобождает мужа и жену от необходимости прийти в ЗАГС, но значительно ускоряет процедуру бракоразводного процесса.

Обратите внимание, что развод без согласия одного из супругов (в одностороннем порядке) в Украине возможен только через суд. Развестись в ЗАГСе можно по обоюдному согласию жены и мужа, без наличия детей.

Розлучення: чи подавати до суду оригінал свідоцтва про шлюб? — Вища школа адвокатури НААУ

Новини

Де заказати розірвання шлюбу

За 10 років адвокатської практики постійно стикаємося з тим, що деякі суди/судді не відкривають провадження у справах про розірвання шлюбу, оскільки до заяви не додано оригінал свідоцтва про шлюб. Можна апелювати, але надаємо, бо для клієнта важливі строки, але кожного разу питаємо суддю на засіданні «чому так?».

 • І чуємо у відповідь: «Щоб недобросовісна сторона не використала його під час судового процесу, який може тривати рік і більше».
 • Ну так, якщо сторона ще не розлучилась, то має право використовувати свідоцтво про шлюб.
 • «Але головне, – каже суддя, – щоб на руках у сторін не було одночасно два взаємосуперечливих документа – свідоцтво про шлюб та рішення суду про його розірвання, коли в одній ситуації вигідно бути розлученим/ою, а в іншому – одруженим/ою».
 • Так, згодні, можуть бути й такі ситуації, особливо при нотаріальному посвідченні правочинів, але ж нотаріус зобов’язаний перевіряти реєстрацію шлюбу чи його розірвання у Державному реєстрі актів цивільного стану, до якого нотаріуси мають доступ.

То чи потрібно додавати до заяви про розірвання шлюбу оригінал свідоцтва про шлюб? Давайте розберемося разом.

Справи про розірвання шлюбу у судовому порядку розглядаються в порядку цивільного судочинства. У разі наявності спору між подружжям щодо розірвання шлюбу – у позовному провадженні, а якщо розірвання шлюбу відбувається за спільною заявою подружжя, яке має дітей або за заявою будь-кого з подружжя, якщо один з нього засуджений до позбавлення волі – в окремому провадження.

Цивільний процесуальний кодекс не містить чіткого переліку доказів, які потрібно додати до заяви про розірвання шлюбу. Згідно ч. 5 ст.

177 ЦПК України позивач зобов`язаний додати до позовної заяви всі наявні в нього докази, що підтверджують обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги.

Виходить, що для розірвання шлюбу до суду треба надати докази на підтвердження осіб сторін, наявності дитини та факту реєстрації шлюбу. Тобто в кожному окремому випадку може бути свій перелік доказів.

Як бачимо, прямої вказівки на необхідність подання саме оригіналу відповідного документа чинне законодавство не містить.

Що каже судова практика?

Як це часто буває, судова практика не дає однозначної відповіді на це питання. Однак, переважно питання необхідності подання оригіналу свідоцтва про шлюб виникає на рівні судів першої інстанції.

Так, в ухвалі від 30 вересня 2019 року у справі № 522/16329/19 суддя Приморського районного суду міста Одеси зазначив:

«Позивач звернувся до суду з позовом до ОСОБА_2 про розірвання шлюбу.

Вирішуючи питання про можливість відкриття провадження у справі, суд приходить до наступного висновку. Зазначена позовна заява підлягає залишенню без руху, виходячи з наступного.

Згідно п.

4 Постанови Пленуму Верховного Суду України № 11 від 21 грудня 2007 року «Про практику застосування судами законодавства при розгляді справ про право на шлюб, розірвання шлюбу, визнання його недійсним та поділ спільного майна подружжя», до позовної заяви про розірвання шлюбу додаються: оригінал свідоцтва про реєстрацію шлюбу, копії свідоцтв про народження дітей, довідки щодо розміру заробітку та інших доходів, а також усі необхідні документи відповідно до заявлених вимог.

Таким чином, позивач, звертаючись до суду з заявою про розірвання шлюбу, повинен надати суду оригінал свідоцтва про реєстрацію шлюбу, однак у матеріалах, доданих до позову, оригінал даного свідоцтва відсутній і позивач не вказує в позовній заяві, де саме перебуває оригінал свідоцтва про шлюб і що він буде наданий у судовому засіданні, будь-які клопотання з цього приводу відсутні.

Частиною 5 статті 177 ЦПК України передбачено, що позивач зобов`язаний додати до позовної заяви всі наявні в нього докази, що підтверджують обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги.

Відповідно до ст. 95 ЦПК України письмові докази подаються в оригіналі або в належним чином засвідченій копії, якщо інше не передбачено цим Кодексом. Учасник справи підтверджує відповідність копії письмового доказу оригіналу, який заходиться у нього, своїм підписом із зазначенням дати такого засвідчення.

Вищевикладене не дає підставу суду зробити висновок про належне оформлення позовної заяви у відповідності до ст.175,177 ЦПК України.

З урахуванням викладеного, суд вбачає, що позивачу необхідно усунути недоліки заяви (до позовної заяви не додано оригінал свідоцтва про шлюб)».

Недоліком заяви, в даному випадку, скоріше варто було б вказати те, що позивач не зазначив щодо наявності у нього оригіналу доказу (свідоцтва про шлюб), як того вимагає ст. 175 ЦПК України. Проте, суд акцентував саме на потребі надати оригінал такого документу.

 Іншої позиції притримуються значна частина судів апеляційної інстанції. Так, до прикладу, Полтавський апеляційний суд у справі №526/1108/20, вказав, що:

«Висновок суду першої інстанції про те, що позивачем не додано оригінал свідоцтва про шлюб, надання якого є обов`язковою умовою при подачі позову про розірвання шлюбу є необґрунтованим, виходячи з наступного.

У п.4 постанови Пленуму Верховного суду України від 21.02.

2007 року №11 «Про практику застосування судами законодавства при розгляді справ про право на шлюб, розірвання шлюбу, визнання його недійсним та поділ спільного майна подружжя» зазначено, що до заяви про розірвання шлюбу додаються: свідоцтво про реєстрацію шлюбу, копії свідоцтв про народження дітей, довідки щодо розміру заробітку та інших доходів, а також усі необхідні документи відповідно до заявлених вимог.

Згідно ст.175 ЦПК України свідоцтво про шлюб є одним із доказів, який підтверджує факт укладення шлюбу.

Так, при подачі позовної заяви до суду позивачем на підтвердження укладення шлюбу з відповідачем були надані копії паспортів як позивача так і відповідача, в яких міститься інформація (штамп) про укладення шлюбу.

Крім того, суд не позбавлений можливості витребувати оригінал свідоцтва про шлюб в подальшому при розгляді справи.

Відповідно до п. 7 постанови Пленуму Верховного суду України від 12.06.2009 року «Про застосування норм цивільного процесуального законодавства при розгляді справ у суді першої інстанції» подання доказів можливе на наступних стадіях цивільного процесу, тому суд не вправі через неподання доказів при пред`явленні позову залишати заяву без руху та повертати заявнику.

За змістом ст.ст.13, 175 ЦПК України позивач (заявник) на власний розсуд обґрунтовує свої вимоги з викладом відповідних обставин та зазначенням доказів, що підтверджують такі обставини, а тому суд не вправі через неподання доказів при пред`явленні заяви залишати її без руху та повертати заявнику.

 1. Крім того, на стадії пред`явлення позовної заяви, вирішення питання про наявність/відсутність підстав для відкриття провадження у справі, суд першої інстанції перевіряє відповідність позовної заяви вимогам статті 175 ЦПК України, тобто перевіряє передумови права на пред`явлення позову особи та дотримання порядку її подання, та не вправі уточнювати, пропонувати позивачу надати (зазначити) докази, які на думку суду повинні відповідати за позовом.
 2. З урахуванням вищевикладеного колегія суддів вважає, що місцевим судом питання про повернення позовної заяви ОСОБА_1 вирішено з порушення встановленого порядку».
 3. Іноді суди першої інстанції також проявляють надмірний формалізм, вимагаючи від позивача надати оригінал свідоцтва про шлюб навіть якщо у останнього відсутній такий документ, про що він повідомив суд.
 4. Так, у справі №454/3934/20, що перебувала у провадженні Сокальського районного суду Львівської області та Львівського апеляційного суду, суд апеляційної інстанції вказав:
 5. «З матеріалів справи убачається, що ухвалою судді Сокальського районного суду Львівської області від 27 листопада 2020 року залишено без руху позовну заяву ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про розірвання шлюбу та надано позивачу строк до п`яти днів з дня отримання копії ухвали для усунення недоліку, а саме надання оригіналу свідоцтва про шлюб.
 6. Ухвалою судді Сокальського районного суду Львівської області від 22 грудня 2020 року позовну заяву ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про розірвання шлюбу визнано неподаною та повернуто ОСОБА_1.
Читайте также:  Часто задаваємі питання по аліментам (отримайте відповідь на протязі 1хв.)

Аналіз змісту позовної заяви дає підстави стверджувати, що у ній міститься клопотання позивача про витребування від відповідача оригіналу свідоцтва про шлюб, оскільки таке знаходиться у неї і вона відмовляється надати його позивачу (а.с. 4).

Визнаючи позовну заяву неподаною та повертаючи її заявнику, без вирішення заявленого позивачем клопотання про витребування оригіналу доказу, суд першої інстанції проявив надмірний формалізм, який у розумінні Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод порушує права на доступ до суду як елемента права на справедливий суд згідно зі статтею 6 цієї Конвенції.

Відтак, ухвала суду першої інстанції постановлена з порушенням норм процесуального права, обмежує права позивача та перешкоджає йому у доступі до правосуддя».

Отже, суди, вказуючи на необхідність додавати до позову/заяви про розірвання шлюбу оригінал свідоцтва про шлюб, зазвичай посилаються на положення п.

4 Постанови Пленуму Верховного Суду України № 11 від 21.12.

2007 року «Про практику застосування судами законодавства при розгляді справ про право на шлюб, розірвання шлюбу, визнання його недійсним та поділ спільного майна подружжя», який визначає:

«Оскільки розгляд справи провадиться в межах заявлених вимог і на підставі поданих доказів, суди згідно зі ст. 119 ЦПК повинні вимагати від осіб, що подали заяву, повного викладення обставин, якими обґрунтовуються дані вимоги, й посилання на засоби їх доказування.

Наприклад, у заяві про розірвання шлюбу має бути зазначено дату й місце реєстрації шлюбу, мотиви його розірвання, чи є від шлюбу неповнолітні діти, при кому з батьків вони перебувають, пропозиції щодо участі подружжя в утриманні та вихованні дітей після розірвання шлюбу, чи заявляються інші вимоги, які може бути вирішено одночасно з позовом про розірвання шлюбу. До заяви додаються: свідоцтво про реєстрацію шлюбу, копії свідоцтв про народження дітей, довідки щодо розміру заробітку та інших доходів, а також усі необхідні документи відповідно до заявлених вимог. Якщо заява не відповідає вимогам закону, слід застосовувати правила ст. 121 ЦПК».

Однак, відповідні положення Постанови Пленуму Верховного суду України відповідали нормам цивільного процесуального законодавства того часу. Так, ч. 2 ст. 64 ЦПК України (в редакції від 16.06.

2007 року) визначала, що «письмові докази, як правило, подаються в оригіналі.

Якщо подано копію письмового доказу, суд за клопотанням осіб, які беруть участь у справі, має право вимагати подання оригіналу».

Відтак, на момент її прийняття, Постанова Пленуму Верховного Суду України № 11 відображала обґрунтовану позицію судів щодо необхідності подання саме оригіналів письмових доказів, зокрема, й оригіналу свідоцтва про шлюб.

Проте, чинна редакція ЦПК України встановлює вже інші положення щодо письмових доказів. Так, відповідно до ст. 95 ЦПК України:

«Письмові докази подаються в оригіналі або в належним чином засвідченій копії, якщо інше не передбачено цим Кодексом. Якщо для вирішення спору має значення лише частина документа, подається засвідчений витяг з нього.

Учасники справи мають право подавати письмові докази в електронних копіях, посвідчених електронним підписом, прирівняним до власноручного підпису відповідно до закону. Електронна копія письмового доказу не вважається електронним доказом.

 • Учасник справи, який подає письмові докази в копіях (електронних копіях), повинен зазначити про наявність у нього або іншої особи оригіналу письмового доказу.

Якщо подано копію (електронну копію) письмового доказу, суд за клопотанням учасника справи або з власної ініціативи може витребувати у відповідної особи оригінал письмового доказу. Якщо оригінал письмового доказу не подано, а учасник справи або суд ставить під сумнів відповідність поданої копії (електронної копії) оригіналу, такий доказ не береться судом до уваги».

Як бачимо, чинні норми ЦПК України не надають перевагу оригіналам доказів, а залишають це питання на розсуд особи, яка їх подає (якщо інше прямо не визначено законом).

Що ж до повернення оригіналів письмових доказів, то відповідно до положень ст. 96 чинного ЦПК України оригінали письмових доказів до набрання судовим рішенням законної сили повертаються судом за клопотанням осіб, які їх подали, якщо це можливо без шкоди для розгляду справи. У справі залишається засвідчена суддею копія письмового доказу.

Однак, наразі судова практика переважно стоїть на позиції відмови у поверненні поданого до суду оригінал свідоцтва про шлюб. Так, у справі №415/8277/19, що перебувала у провадженні Лисичанського міського суду Луганської області, було винесено наступну ухвалу:

«Згідно роз`яснень Міністерства юстиції України від 04.08.

2011 «Порядок видачі документів про державну реєстрацію актів цивільного стану», після припинення шлюбу внаслідок його розірвання свідоцтва про шлюб повторно не видаються.

У таких випадках на письмове прохання заявників відділ державної реєстрації актів цивільного стану видає витяг з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про шлюб щодо підтвердження дошлюбного прізвища.

Суд, розглянувши клопотання позивача про повернення оригіналу свідоцтва про шлюб вважає, що дане клопотання не підлягає задоволенню, оскільки повернення оригіналу письмового доказу допускається лише у разі, якщо це не шкодить розгляду справи. Оригінал свідоцтва про шлюб після його розірвання на підставі рішення суду зберігається у матеріалах цивільної справи та не підлягає поверненню».

 1. Аналогічна позиція викладена судами у справах № 433/1020/20, № 735/1496/20 та №415/9217/19.
 2. Ухвали про повернення собі оригіналу свідоцтва про шлюб постановляються судами у випадках, коли позов про розірвання шлюбу було залишено без розгляду.
 3. Отже, залишення судами без руху позовів про розірвання шлюбу з причини неподання позивачем оригіналу свідоцтва про шлюб з посиланням на положення постанови Пленуму Верховного суду України є необґрунтованими.

Узагальнення, викладені в Постановах Пленуму, містять рекомендаційний характер (наразі це підтверджується положеннями п. 10-2 ч. 2 ст.

46 Закону України «Про судоустрій і статус суддів) та не є нормами закону, а тому їх недотримання не містить ознак порушення вимог до позовної заяви та доданих до неї документів, передбачених положеннями ст. 175,177 ЦПК України.

Відтак, відповідні дії суду щодо залишення позовної заяви без руху є проявом надмірного формалізму та порушують право на доступ до за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.

Вміння аналізувати та робити правильні висновки – найцінніше в професії сімейного адвоката. І якщо вам кажуть, що це визначено законом, варто детально розібратися яким. Можливо є інший закон, яким ці норми вже змінені.

Що варто знати, якщо Ви збираєтесь розлучитись?

Що варто знати, якщо Ви збираєтесь розлучитись?

Шлюб припиняється внаслідок його розірвання, смерті одного з подружжя або оголошення його померлим.

В яких випадках шлюб припиняється внаслідок його розірвання?

— за спільною заявою подружжя або одного з них (статті 106, 107 Сімейного кодексу України);

— за спільною заявою подружжя (або за позовом одного з подружжя) на підставі рішення суду (стаття 109, 110 Сімейного кодексу України).

— за спільною заявою подружжя: проводиться відповідним органом ДРАЦС за місцем проживання подружжя або одного з них за умови спільної згоди та відсутності неповнолітніх дітей.

Шлюб розривається незалежно від наявності між подружжям майнового спору.

Якщо один із подружжя через поважну причину не може особисто подати заяву про розірвання шлюбу, нотаріально засвідчену або прирівняну до неї заяву від його імені може подати другий з подружжя.

— за заявою одного з подружжя: проводиться відповідним органом ДРАЦС за місцем проживання подружжя або одного з них, якщо другий із подружжя:

 • визнаний безвісно відсутнім;
 • визнаний недієздатним.
 • Перелік необхідних документів:
 • 1. заява про розірвання шлюбу;
 • 2. свідоцтво про шлюб (за наявності);

3. копія рішення суду (витяг з рішення суду) про визнання другого з подружжя безвісно відсутнім чи недієздатним (у випадку розірвання шлюбу за заявою одного з подружжя).

ВАЖЛИВО!

Той із подружжя, який бажає відновити своє дошлюбне прізвище , повинен письмово заявити про це у відділі ДРАЦС під час державної реєстрації розірвання шлюбу.

Скільки коштує розірвати шлюб?

За реєстрацію розірвання шлюбу справляється державне мито у розмірі:

 • за взаємною згодою подружжя, яке не має неповнолітніх дітей → 0,5 неоподатковуваного мінімуму доходів громадян;
 • з особами, визнаними в установленому порядку безвісно відсутніми або недієздатними → 0,03 неоподатковуваного мінімуму доходів громадян.

Через скільки часу офіційно зареєструють розірвання шлюбу?

Орган ДРАЦС складає актовий запис про розірвання шлюбу після спливу 1 місяця від дня подання такої заяви, якщо вона не була відкликана, та видає свідоцтво про розірвання шлюбу.

У разі розірвання шлюбу органом ДРАЦС шлюб припиняється у день реєстрації розірвання шлюбу.

ВАЖЛИВО!

Якщо подружжя через поважну причину не може з'явитися до органу ДРАЦС для державної реєстрації розірвання шлюбу у встановлений для них день, строк такої реєстрації на письмове прохання подружжя може бути перенесений на інший день.

Але строк перенесення не може перевищувати 1 року з дня подання заяви.

ВАЖЛИВО!

Заява втрачає чинність — якщо подружжя не з'явилося для проведення державної реєстрації розірвання шлюбу і не повідомило про причину неявки протягом 3 місяців з дня подання відповідної заяви.

Щодо розірвання шлюбу в судовому порядку 

У випадку, коли подружжя має неповнолітніх дітей, або один з подружжя заперечує проти розірвання шлюбу, шлюб може бути розірваний лише в судовому порядку.

У разі розірвання шлюбу у судовому порядку шлюб припиняється у день набрання чинності рішенням суду про розірвання шлюбу.

Ссылка на основную публикацию