Державна реєстрація розірвання шлюбу

 • Державна реєстрація розірвання шлюбу
 • Державна реєстрація розірвання шлюбу

Реєстрація розірвання шлюбу

Розірвання шлюбу, здійснене за рішенням суду, має бути зареєст­роване в державному органі реєстрації актів цивільного стану, за зая­вою колишньої дружини або чоловіка.

Розірвання шлюбу засвідчується Свідоцтвом про розірвання шлю­бу, зразок якого затверджує Кабінет Міністрів України.

За заявою колишньої дружини або чоловіка розірвання шлюбу, здійснене за рішенням суду, має бути зареєстроване в державному органі реєстрації актів цивільного стану.

Вжитий у цій частині норми сполучник «або» вказує на те, що реєстрація розірвання шлюбу в органах РАЦСу мо­же бути здійснена за заявою одного із колишнього подружжя.

Відповідно до такої заяви одного із колишнього подружжя вчиняється реєстрація розірвання шлюбу на підставі рішення суду у книзі актових записів згідно зі ст. 180 КпШС, яка діє відповідно до ч. 2 Прикінцевих положень CK.

Державна реєстрація розірвання шлюбу

Свідоцтво про розірвання шлюбу

Дру­гий із колишнього подружжя саме на підставі цього запису може отримати Свідоцтво про розірвання шлюбу.

Свідоцтво про розірвання шлюбу згідно з ч. 2 коментованої норми є документом, який засвідчує факт реєстрації розірвання шлюбу.

Зразок та­кого Свідоцтва затверджений постановою Кабінету Міністрів України «Про затвердження зразків книг реєстрації актів цивільного стану та описів бланків свідоцтв, що видаються державними органами реєстрації актів цивільного стану» від 12 вересня 2002 р. № 1367.

 1. Але правовий рі­вень цього питання, на наш погляд, не потребує вирішення вищим органом виконавчої влади.
 2. Вважаємо, що зразок такого свідоцтва може затверджу­ватися та удосконалюватися Мін’юстом.
 3. Державна реєстрація розірвання шлюбу

Сімейний адвокат при вирішенні справ про державну реєстрацію розірвання шлюбу

У вирішенні справи про державну реєстрацію розірвання шлюбу більш оптимальним є звернення до сімейного адвоката, який допоможе Вам швидко і якісно вирішити справу на Вашу користь.

Наші адвокати спеціалізуються на вирішенні справ у сфері сімейного права, тому знають тонкощі та нюанси, які допоможуть прискорити процес.

Перевагами звернення до юристів з сімейного права є:

 • оперативність вирішення справи про державну реєстрацію розірвання шлюбу;
 • швидка підготовка документів для їх подання в суд;
 • економія матеріальних і часових ресурсів у вирішенні справи;
 • можливість розв’язувати питання онлайн.

Кращий спосіб заощадити час і гроші при державній реєстрації розірвання шлюбу — звернутись за консультацією до хорошого сімейного адвоката!

Звертайтеся до наших сімейних адвокатів, якщо для Вас важливий позитивний результат при державній реєстрації розірвання шлюбу.

Якщо Ви не знаєте, як краще діяти при державній реєстрації розірвання шлюбу – зателефонуйте нашим сімейним адвокатам і вони допоможуть розібратися в ситуації!

Державна реєстрація розірвання шлюбу

Найчастіші питання адвокату

Чи потрібно реєструвати рішення суду про розлучення? За заявою колишньої дружини або чоловіка розірвання шлюбу, здійснене за рішенням суду, має бути зареєстроване в державному органі реєстрації актів цивільного стану. Який документ засвідчує факт розірвання шлюбу? Свідоцтво про розірвання шлюбу згідно СК, є документом, який засвідчує факт реєстрації розірвання шлюбу.

Чи потрібна особиста присутність Клієнта в суді? Ні. Ми цінуємо час наших Клієнтів і супроводжуємо судові процеси «під ключ» без їх участі. В результаті Ви отримуєте рішення суду, яке набуло законної сили. Який у Вас досвід роботи у сімейних справах? Наша юридична компанія успішно практикує на ринку юридичних послуг з 2007 року.

Яка вартість юридичних послуг у Вашій компанії? Вартість послуг залежить від складності та специфіки конкретної сімейної справи. Наші ціни є доступними, конкурентними і завжди окупаються для наших Клієнтів.

Якщо стаття “Державна реєстрація розірвання шлюбу” була корисною для Вас – ставте лайк.

Ми будемо надавати Вам найбільш актуальну і корисну інформацію в сфері сімейного права, а також про актуальні зміни в законодавстві України.

Корисні матеріали сайту advokat-family.com.ua:

 • Гугл
 • державний реєстр розірвання шлюбу
 • державна реєстрація розірвання шлюбу проводиться за місцем
 • заява про розірвання шлюбу в окремому провадженні зразок
 • розірвання шлюбу онлайн
 • розірвання шлюбу за заявою одного з подружжя
 • свідоцтво про розірвання шлюбу онлайн
 • чи видається свідоцтво про розірвання шлюбу 2021
 • яндекс
 • державна реєстрація розірвання шлюбу
 • державної реєстрації розірвання шлюбу в суді
 • заяву про державну реєстрацію розірвання шлюбу
 • державна реєстрація розірвання шлюбу проводиться
 • порядок державної реєстрації розірвання шлюбу
 • державне мито за державну реєстрацію розірвання шлюбу
 • державна реєстрація укладення і розірвання шлюбу
 • свідоцтво про державну реєстрацію розірвання шлюбу

Проверила Виктория 07.06.21

Державна реєстрація розірвання шлюбу

Назва послуги: Державна реєстрація розірвання шлюбу

Адміністративний збір: Суб’єкт звернення сплачує державне мито у розмірі 0,5 неоподаткованого мінімуму доходів громадян (8,50 грн.).

Від сплати державного мита звільняються: громадяни, віднесені до першої та другої категорій постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи; громадяни, віднесені до третьої категорії постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи, – які постійно проживають до відселення чи самостійного переселення або постійно працюють на території зон відчуження, безумовного (обов’язкового) і гарантованого добровільного відселення, за умови, що вони за станом на 1 січня 1993 року прожили або відпрацювали у зоні безумовного (обов’язкового) відселення не менше двох років, а у зоні гарантованого добровільного відселення не менше трьох років; громадяни, віднесені до четвертої категорії потерпілих внаслідок Чорнобильської катастрофи, які постійно працюють і проживають або постійно проживають на території зони посиленого радіоекологічного контролю, за умови, що за станом на 1 січня 1993 року вони прожили або відпрацювали в цій зоні не менше чотирьох років; інваліди Великої Вітчизняної війни та сім’ї воїнів (партизанів), які загинули чи пропали безвісті, і прирівняні до них у встановленому порядку особи; інваліди I та II групи

Строк надання послуги: Державна реєстрація розірвання шлюбу проводиться відділом державної реєстрації актів цивільного стану: відповідно до статті 106 Сімейного кодексу України – після спливу одного місяця від дня подання відповідної заяви, якщо вона не була відкликана; відповідно до статті 107 Сімейного кодексу України – у день подання відповідної заяви суб’єктом звернення

Результат надання: 1. Складання актового запису про розірвання шлюбу в електронному вигляді в Державному реєстрі актів цивільного стану громадян та на паперових носіях і видача кожному з подружжя свідоцтва про розірвання шлюбу. 2. Письмова відмова в проведенні державної реєстрації розірвання шлюбу

Способи отримання результату: Суб’єкт звернення отримує свідоцтво про розірвання шлюбу безпосередньо у відділі державної реєстрації актів цивільного стану. У разі подання документів через центр надання адміністративних послуг отримання письмової відмови в проведенні державної реєстрації розірвання шлюбу здійснюється в центрі надання адміністративних послуг.

Читайте также:  Гражданское право - услуги адвоката, юриста

Підстави для відмови: 1. Державна реєстрація суперечить вимогам законодавства України. 2. Державна реєстрація повинна проводитися в іншому органі державної реєстрації актів цивільного стану. 3. З проханням про державну реєстрацію звернулася недієздатна особа або особа, яка не має необхідних для цього повноважень.

Нормативно-правові акти з питань надання адміністративної послуги:

Регіональний центр послуг

 • ПОВЕРНУТИСЯ
 • БІЗНЕСУ
 • ГРОМАДЯНАМ
 • ЗА СУБ'ЄКТАМИ НАДАННЯ
 • ЕЛЕКТРОННІ ПОСЛУГИ

Надрукувати

Суб’єкти надання адміністративної послуги:

Відділи ДРАЦС Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Харків) (Новобаварський, Холодногірський, Московський, Індустріально-Немишлянський, Основ'янсько-Слобідський, Відділ у місті Харкові)

Московський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у місті Харкові Східного межрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Харків)

Категорія заявників:

Громадяни України, які зареєстровані у  м. Харкові, іноземці, особи без громадянства

Громадяни України, які проживають на тимчасово окупованій території України або переселилися з неї

Центри надання послуг, у яких можливо отримати послугу:

 • Центр надання адміністративних послуг м. Харкова (м. Харків, Гімназійна наб, 26)
 • ЦНАП Новобаварського району (м. Харків, вул. Полтавський Шлях, 11)
 • ЦНАП Холодногірського району (м. Харків, вул. Благовіщенська, 34)
 • ЦНАП Шевченківського району (м. Харків, пр. Науки, 17а)
 • ЦНАП Київського району (м. Харків, вул. Чернишевська, 55)
 • ЦНАП Основ'янського району (м. Харків, вул. Богдана Хмельницького, 11)
 • ЦНАП Індустріального району (м. Харків, пр. Архітектора Альошина, 11)
 • ЦНАП Московського району (м. Харків, вул. Юр'ївська, 13)
 • ЦНАП Слобідського району (м. Харків, вул. Плеханівська, 42)
 • ЦНАП Немишлянського району (м. Харків, пр. Петра Григоренка, 17)
 • Регіональний центр послуг (м. Харків, пр.Тракторобудівників, 144)

Документи, які подаються:

 1. Заява та документи подаються Особисто у відповідний територіальний підрозділ за зареєстрованим місцем проживання
 2. Заява про розірвання шлюбу відповідно до статті 106 Сімейного кодексу України подружжя, яке не має дітей, встановленої форми, що формується та реєструється за допомогою програмних засобів ведення Державного реєстру актів цивільного стану громадян
 3. Паспорт громадянина України (паспортний документ іноземця, особи без громадянства)- пред'являється
 4. Свідоцтво про шлюб
 5. Документ або інформація (реквізити платежу) про сплату (внесення плати) державного мита за державну реєстрацію розірвання шлюбу, або документ, що підтверджує право на звільнення від сплати державного мита

Платність:

 • Платність надання адміністративної послуги: Так
 • Суб’єкт звернення сплачує державне мито у розмірі 0,5 неоподаткованого мінімуму доходів громадян (8,50 грн.) 
 • Можлива сплата адмінзбору через POS-термінал
 •  РОЗРАХУНКОВИЙ РАХУНОК ДЛЯ ВНЕСЕННЯ ПЛАТИ ЗА ПОСЛУГУ:
 •             Від сплати державного мита звільняються:
 • громадяни, віднесені до першої та другої категорій постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи;
 • громадяни, віднесені до третьої категорії постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи, – які постійно проживають до відселення чи самостійного переселення або постійно працюють на території зон відчуження, безумовного (обов’язкового) і гарантованого добровільного відселення, за умови, що вони за станом на 1 січня 1993 року прожили або відпрацювали у зоні безумовного (обов’язкового) відселення не менше двох років, а у зоні гарантованого добровільного відселення не менше трьох років;
 • громадяни, віднесені до четвертої категорії потерпілих внаслідок Чорнобильської катастрофи, які постійно працюють і проживають або постійно проживають на території зони посиленого радіоекологічного контролю, за умови, що за станом на 1 січня 1993 року вони прожили або відпрацювали в цій зоні не менше чотирьох років;
 • інваліди Великої Вітчизняної війни та сім’ї воїнів (партизанів), які загинули чи пропали безвісті, і прирівняні до них у встановленому порядку особи;
 • інваліди I та II групи

Спосіб отримання послуги:

 1. У паперовій формі документи подаються заявниками особисто у відповідний територіальний підрозділ за зареєстрованим місцем проживання
 2.  Якщо один з подружжя через поважну причину не може особисто подати заяву про розірвання шлюбу, таку заяву нотаріально засвідчену або прирівняну до нотаріально засвідченої, від його імені може подати другий з подружжя
 3. Через мережу Інтернет з використанням веб-порталу «Звернення у сфері державної реєстрації актів цивільного стану» з накладенням електронних цифрових підписів 

Строк надання адміністративної послуги:

 Після спливу одного місяця від дня подання відповідної заяви, якщо вона не була відкликана

Результат надання адміністративної послуги:

 •   Суб’єкт звернення отримує особисто письмову відмову в проведенні державної реєстрації розірвання шлюбу у центрі надання адміністративних послуг у разі подання до нього відповідної заяви 
 • або
 • Отримує свідоцтво (кожний з подружжя) про розірвання шлюбу безпосередньо у відділі державної реєстрації актів цивільного стану за зареєстрованим місцем проживання

Додаткова iнформацiя:

Підстава для отримання адміністративної послуги: 

Заява подружжя, яке не має дітей, або одного з них, подана за місцем проживання подружжя

Нормативні акти, які регламентують надання адміністративної послуги

 1. Закони України:
 2. Акти Кабінету Міністрів України:
 3. Акти центральних органів виконавчої влади:
 1. Правила державної реєстрації актів цивільного стану в Україні, затверджені наказом Міністерства юстиції України від 18 жовтня 2000 року № 52/5   https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/z0719-00
 2. Порядок розгляду відділами державної реєстрації актів цивільного стану- учасниками пілотного проекту заяв у сфері державної реєстрації актів цивільного стану, поданих через мережу Інтернет (наказ Мінюсту від 09.07.2015 № 1187/5)   https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/z0812-15

Вичерпний перелік підстав для відмови у наданні адміністративної послуги

 1. Державна реєстрація суперечить вимогам законодавства України
 2. Державна реєстрація повинна проводитися в іншому органі державної реєстрації актів цивільного стану
 3. З проханням про державну реєстрацію звернулася недієздатна особа або особа, яка не має необхідних для цього повноважень

Файли для завантаження

Реєстрація розірвання шлюбу | Порядок реєстрації розлучення РАЦС

Державною реєстрацією розірвання шлюбу є юридичний акт, який підтверджує свідоме припинення раніше укладеного і дійсного сімейного союзу між подружжям. Здійснювати таку дію уповноважені органи ДРАЦС, при цьому створюючи відповідний запис в книзі реєстрації актів цивільного стану.

Безпосередньо процедура розірвання шлюбу може бути реалізована різними способами, але результатом її буде спеціальний документ – свідоцтво про розірвання шлюбу або рішення суду.

Так, розірвати шлюб сторони можуть як в адміністративному порядку (в Загсі), так і в судовому порядку. Розлучення через ДРАЦС, як правило, можливо при спільній згоді подружжя, але у виняткових випадках може бути здійснене і за бажанням тільки одного з них. Для розірвання шлюбу необхідно подати заяви та документи до обраного відділення ЗАГС або в судову інстанцію.

Читайте также:  Згода дитини на усиновлення

Державна реєстрація розлучення через РАЦС

Найшвидшим і простим способом розлучитися є процедура розірвання шлюбу через відділ ДРАЦС, чоловікові та дружині доведеться відвідати цю державну установу лише двічі: в день подачі заяви, і в день отримання свідоцтва про розірвання шлюбу.

Відділ ЗАГС обирається або за місцем реєстрації шлюбу, або за місцем проживання подружжя (або одного з них) на момент розлучення.

Проте, щоб розлучитися в органі ДРАЦС, для сімейної пари повинен виконуватися ряд певних умов:

 • відсутність спільних дітей, які не досягли повноліття (якщо загальним дітям вже виповнилося по 18 років, чоловік і жінка мають право розлучитися в органі ДРАЦС);
 • обопільне бажання розірвати союз (якщо один з подружжя проти розлучення, не є в ЗАГС для спільної подачі заяви, то розривати сімейний союз доведеться через суд).

Однак законодавчо все ж передбачена можливість одностороннього розлучення. Відповідно до Сімейного кодексу України розірвати шлюб можна за бажанням одного з подружжя, якщо другий з подружжя:

 • Рішенням суду визнаний безвісно відсутнім або недієздатним.

Реєстрація розірвання шлюбу за взаємною згодою

Якщо перешкод до розірвання шлюбу через РАЦС немає, порядок дій подружжя повинен бути наступним:

Спільне відвідування відділу ДРАЦС.

Важливо врахувати, що прийом заяв уповноважений орган здійснює, як правило, тільки в будні приймальні дні. Напередодні візиту не буде зайвим зателефонувати і уточнити графік роботи.

Надання переліку необхідних документів:

 • спільно написана заява про розірвання шлюбу за формою;
 • оригінали паспортів чоловіка та дружини;
 • оригінал свідоцтва про шлюб;
 • квитанція про сплату державного мита.

Фактичне припинення шлюбу та видача свідоцтва про його розірвання відбувається через один місяць з моменту звернення подружньої пари із заявою про розлучення відповідно. Якщо за цей час дружина і чоловік помирилися, вони мають право не йти за свідоцтвом про розлучення, тобто, не розривати шлюб.

В такому випадку шлюб не буде вважатися розірваним, а раніше подана заява анулюється. Однак сплачене держмито модна повернути лише на підставі відповідної заяви та оригіналу чеку (квитанції).

Як зареєструвати розлучення в односторонньому порядку через РАЦС

При розлученні в односторонньому порядку РАЦС відвідує тільки чоловік, який бажає оформити розлучення, і пред’являє наступні документи:

 • заяву про розірвання шлюбу за формою;
 • паспорт;
 • свідоцтво про шлюб;
 • квитанція про оплату держмита;
 • рішення суду, що стосується статусу другої половини:
 • про недієздатність;
 • про відсутність безвісти.

Розірвання шлюбу в односторонньому порядку здійснюється також протягом одного місяця з моменту подачі заяви відповідно до Правила реєстрації актів цивільного стану.

Якщо визнаний безвісно відсутнім чоловік раптом з’явиться, шлюб можна буде відновити за спільною заявою дружини і чоловіка. Але це буде здійснено за умови, що скасовано рішення суду про статус «зниклого» чоловіка і другий з подружжя не встиг вступити в новий шлюб.

Реєстрація розірвання шлюбу на підставі рішення суду

Шлюборозлучний процес здійснюється з обов’язковим призначенням судових засідань, на які викликають подружжя для заслуховування доводів обох сторін. Деякі такі судові процеси, обтяжені спорами про дітей або розділом майна, затягуються на тривалі строки.

Підсумком судового засідання за позовною заявою про розірвання шлюбу стає судове рішення, в якому прописується дата припинення шлюбу.

Після набрання рішенням суду законної сили колишнє подружжя повинні звернутися в ЗАГС для внесення відповідних відомостей до актового запису, це рішення суду вже буде остаточним документом, яке підтверджує розірвання шлюбу.

Тобто, сімейний союз вважається припиненим за рішенням суду.

Порядок реєстрації розлучення на сайті онлайн

У яких випадках можна подавати на розлучення через онлайн

Подати документи на розлучення через інтернет за обопільною згодою можна при дотриманні наступних умов:

 • чоловік і дружина згодні розлучитися і готові подати спільну заяву;
 • у сімейної пари, яка наважилася на розлучення, немає неповнолітніх;

Слід врахувати, що наявність майнових суперечок не є перешкодою для розлучення через органи ДРАЦС, якщо у пари немає неповнолітніх дітей і кожен чоловік згоден на розлучення.

Нагадуємо, що з 27.07.2010 року свідоцтво про розірвання шлюбу (на підставі рішення суду) не видається.

Щоб мати можливість запросити послугу по розірванню шлюбу через вебпортал «Звернення у сфері державної реєстрації актів цивільного стану» необхідно бути на ньому зареєстрованим, зайти на сайт і авторизуватися в особистому кабінеті. Обліковий запис на вебпорталі повинен бути підтвердженим.

Якщо заяву на розлучення подається за взаємною згодою, то по суті, подружжя проходять повний цикл розлучення: від подачі заяви до отримання свідоцтва в органах ДРАЦСі, строк надання послуги становить приблизно 30 днів. Однак, для отримання свідоцтва про розірвання шлюбу таки доведеться особисто звернутись до органів ДРАЦС.

Щоб подати на розлучення за взаємною згодою через портал онлайн необхідно зробити наступні кроки:

 • В каталозі вибрати розділ “Заява про державну реєстрацію розірвання шлюбу”
 • Обрати вид заяви “Про розірвання шлюбу подружжя, яке не має дітей”;
 • Обрати необхідний орган ДРАЦС;
 • Обрати зручний день та час;
 • Заповнити відомості про чоловіка та дружину;
 • Додати (прикріпити) документи до заяви;
 • З’явитись особисто до органу ДРАЦС у вибраний вами день та час.

Скільки коштує розлучення

Розмір державного мита за розірвання шлюбу і видачу відповідного свідоцтва не залежить від регіону і міста проживання подружжя, оскільки визначається Податковим кодексом України в єдиному розмірі для всієї країни.

Однак якщо припинення шлюбу відбувається в судовому порядку, ініціатора припинення шлюбу буде потрібно оплатити ще й судовий збір за подачу позовної заяви про розірвання шлюбу. Також на остаточну вартість розлучення впливає наявність спору про поділ спільно нажитого майна подружжя.

Послуги адвоката по сімейним справам

Сімейний адвоката надасть Вам юридичну консультацію та допоможе скласти всі необхідні документи для державної реєстрація розірвання шлюбу.

Ми відповідаємо за якість виконання юридичних послуг та гарантуємо позитивний результат.

За допомогою послуг сімейного адвоката або юриста Ваша справа  державної реєстрація розірвання шлюбу буде вирішена більш професіонально та швидко.

Звернувшись до нас Ви гарантовано отримуєте професійну юридичну допомогу з державної реєстрації розірвання шлюбу.

Наш багаторічний досвід в юридичній сфері є гарантією Вашого успіху – це те, що потрібно Вам зараз для вирішення Вашої проблеми.

Читайте также:  Як перевірити забудовника перед купівлею житла

Ви заслуговуєте нашої професійної юридичної допомоги!

Зробіть перший крок до Вашої перемоги для державної реєстрація розірвання шлюбу, подзвоніть або напишіть адвокату і Ви отримаєте відповіді на всі Ваші питання.

Сімейний адвокат в Україні

державний реєстр розірвання шлюбу розірвання шлюбу онлайн свідоцтво про розірвання шлюбу онлайн свідоцтво про розірвання шлюбу 2020 розірвання шлюбу в судовому порядку розірвання шлюбу за заявою одного з подружжя рішення суду про розірвання шлюбу, яке набрало законної сили

проверила Виктория Халимон 20.05.2021

Державні нотаріуси зникнуть: реформа нотаріату схвалена Комітетом

16:46, 20 октября 2021

В Україні запроваджується єдиний нотаріат, а нотаріуси отримають право реєструвати шлюби та засвідчувати факти.

Комітет з питань правової політики рекомендував Верховній Раді ухвалити в першому читанні реформу нотаріату. Мова йде про законопроект № 5644 від 10.06.2021 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення регулювання нотаріальної діяльності», автором якого зазначений нардеп Ігор Фріс.

Мету законопроекту назвав його автор Ігор Фріс: приведення національного законодавства про нотаріат у відповідність до світового рівня.

Нардеп сподівається до другого читання збільшити види нотаріальних дій, у тому числі запровадити можливість вчиняти виконавчі написи на документах, які підписані за допомого електронного кваліфікованого підпису.

Він пояснює, що «ми приберемо ту вакханалію, яка відбувається в процесі звернення стягнення за простими письмовими договорами, які можна укласти заднім числом, а потім нести повну відповідальність».

Законопроект значно розширює права нотаріусів, зокрема у сфері реєстрації шлюбів.

Сьогодні монопольним правом на таку реєстрацію володіє держава. Якщо реформу ухвалять у запронованому вигляді, заяву про реєстрацію шлюбу можна буде подати до нотаріуса.

Безперечно, нотаріус зобов'язаний буде ознайомити наречених з їхніми правами та обов'язками як майбутнє подружжя і батьків та попередити про відповідальність за приховання перешкод до реєстрації шлюбу.

Радянський рудимент про реєстрацію шлюбу протягом одного місяця від дня подання заяви змінять. Строк реєстрації шлюбу пропонують встановлювати законом. Також виключать норми про реєстрацію шлюбу в день подання заяви у разі народження дитини, вагітності, відкладення реєстрації шлюбу. Виключать і норму про місце реєстрації шлюбу.

 • Як буде розриватися шлюб
 • У разі взаємної згоди на розірвання шлюбу подружжя буде право подати до органу державної реєстрації актів цивільного стану, нотаріусу заяву про розірвання шлюбу.
 • Якщо один із подружжя не може особисто подати заяву про розірвання шлюбу, таку заяву, нотаріально засвідчену або прирівняну до неї, може подати другий з подружжя.
 • Шлюб між подружжям, яке має дітей, розривається органом державної реєстрації актів цивільного стану, нотаріусом виключно за наявності нотаріально посвідченого договору про визначення місця проживання дітей, участі у забезпеченні створення умов для їх життя, яку братиме той з батьків, хто буде проживати окремо, умов здійснення ним права на особисте виховання, утримання дітей, розмір аліментів та додаткових витрат на дитину.
 • Орган державної реєстрації актів цивільного стану, нотаріус складає актовий запис про розірвання шлюбу після спливу тридцяти календарних днів з дня подання такої заяви, якщо вона не була відкликана.
 • Шлюб розривається незалежно від наявності між подружжям майнового спору.
 • Шлюб розривається у судовому порядку у разі існування спору щодо його розірвання.
 • Стаття 109 Сімейного кодексу, згідно з якою шлюб подружжя, яке має дітей, розривався через суд, виключається.
 • Справи про надання права на шлюб, про розірвання шлюбу за заявою подружжя, яке має дітей, більше не будуть розглядатися в порядку окремого провадження.
 • Які повноваження отримають нотаріуси
 • Крім того, нотаріуси зможуть проводити огляд речей, інших об'єктів, у тому числі вебсайтів, і засвідчувати дані, на підставі яких встановлюється наявність або відсутність обставин, що мають юридичне значення.

У проекті пропонується надати нотаріусу право встановлення факту родинних відносин між фізичними особами (зміни до ст. 34, нова ст. 83-1 Закону). Проти цього виступило ГНЕУ, яке вважає, що таким чином нотаріусам делегуються функції судів.

Головне управління звертає увагу, що порядок встановлення фактів, що мають юридичне значення передбачений у цивільному процесуальному законодавстві України. Так, наприклад відповідно до ст. 293 ЦПК встановлення фактів, що мають юридичне значення відноситься до справ, що розглядаються судом в порядку окремого провадження.

Згідно п. 1 ч. 1 ст. 315 ЦПК суд розглядає справи про встановлення факту родинних відносин між фізичними особам. Таким чином, у проекті пропонується надати нотаріусу функції суду, що не узгоджується зі ст. 124 Конституції України, згідно з якою правосуддя в Україні здійснюється виключно судами.

Делегування функцій судів, а також привласнення цих функцій іншими органами чи посадовими особами не допускаються.

Аналогічні зауваження ГНЕУ стосуються нового п. 23 ч. 1 ст. 34, нових ст.ст.

97-1, 97-2 Закону щодо запровадження можливості забезпечення нотаріусом доказів, оскільки чинне процесуальне законодавство України вже передбачає порядок забезпечення доказів у відповідному провадженні (ст. 116 ЦПК, ст.

110 Господарського процесуального кодексу України, ст. 114 Кодексу України про адміністративні правопорушення). Відповідні зміни до процесуальних кодексів про те, що докази можуть бути забезпечені нотаріусом не вносяться.

 1. Крім того, буде запроваджений електронний нотаріат, який передбачає електронний реєстр нотаріальних дій, електронний архів, робоче місце нотаріуса, е-документообіг та інші зміни.
 2. Також одним з концептуальних положень проекту є розширення повноважень Нотаріальної палати України, зокрема, передання їй низки повноважень, що належать Міністерству юстиції України щодо здійснення контролю за організацією нотаріату, проведення перевірки за діяльністю нотаріату, діловодством, визначення порядку допуску до складання кваліфікаційного іспиту на право на зайняття нотаріальною діяльністю та його проведення, реєстрація нотаріальної діяльності, визначення вимог до нотаріального офісу, вирішення питання про припинення нотаріальної діяльності нотаріуса тощо.
 3. Заступник міністра юстиції Євген Горовець пояснив, що Нотаріальна палата отримає право видавати власні нормативні акти, які регулюють нотаріальну діяльність.
 4. Передбачається також, що Вища кваліфікаційна комісія нотаріату буде утворюватися відтепер при НПУ.
 5. Одночасно припиниться практика поділу нотаріусів на приватних та державних, тобто передбачається перехід на єдиний нотаріат.
 6. Євген Горовець повідомив, що державні нотаріальні контори будуть ліквідовані поступово протягом 5 років.
 7. Раніше Рада змінила статус НАБУ та порядок призначення його директора.
 8. Підписуйтесь на наш Telegram-канал та на Youtube Право ТВ, щоб бути в курсі найважливіших подій.
Ссылка на основную публикацию