До котрої години можна шуміти?

У співака Роббі Вільямса зав’язався конфлікт із сусідом – колишнім гітаристом гурту Led Zeppelin Джиммі Пейджем. Їхні будинки в Лондоні розташовані по сусідству.

Щоразу, коли Пейдж виходить на вулицю, Вільямс на всю гучність вмикає пісні Deep Purple, Pink Floyd і Black Sabbath – конкурентів Led Zeppelin, розповідають місцеві жителі. Раніше співак також перевдягався у колишнього вокаліста Led Zeppelin Роберта Планта: він нібито ходив по саду в перуці.

Причиною конфлікту став ремонт. Роббі Вільямс вирішив розширити підвал і побудувати там басейн зі спортзалом. Джиммі Пейджа такі плани злякали, адже роботи можуть пошкодити його історичний будинок 1875 року – він написав скаргу. 

Місцева влада відхилила плани перебудови будинку Вільямса та оштрафувала його майже на 5 тисяч фунтів за перевищення максимально дозволеної гучності будівельних робіт.

Представники співака таку інформацію спростовують і називають ці звинувачення  неправдивими. Однак редакція все ж вирішила розібратись, які штрафи за гучні будівельні роботи в Україні та що робити із сусідами, які проводять ремонт занадто гучно.

До котрої години можна шуміти?

Керівна партнерка юридичної фірми «Ліфер та Партнери»

Законом України «Про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення» забороняється з 22:00 до 8:00 користуватися звуковідтворювальною апаратурою та іншими джерелами шуму. Це стосується і шуму під час проведення ремонтних робіт. Заборона поширюється також на святкові й неробочі дні: тоді шуму не повинно бути взагалі.

Ремонтні та будівельні роботи можна проводити у святкові та неробочі дні за умови, що є згода на це від мешканців усіх прилеглих квартир (бажано письмова).

За санітарними нормами, максимально допустимі рівні шуму у багатоквартирних будинках вдень становлять до 55 децибелів, вночі (з 22:00 до 08:00) – до 45 децибелів. Для територій, які прилягають до житлових будинків – вдень до 70 децибелів, вночі – до 60 децибелів.

У Києві, відповідно до розділу 9 правил благоустрою міста, заборонено проводити ремонтні роботи з 19:00 до 08:00 у робочі дні, а також у святкові та неробочі дні впродовж доби. Рівень шуму при цьому не повинен перевищувати 40 децибелів.

До котрої години можна шуміти?

Прокурор Київської місцевої прокуратури №10

Перше, що варто зробити – піти до сусідів і попросити їх припинити ремонтні роботи. Якщо люди на контакт не йдуть – викликати патрульних. Працівники поліції вже фіксують адміністративне правопорушення та складають протокол.

Існують випадки, що поліція приїжджає вже у момент, коли шум завершився. Фіксувати шум за допомогою аудіо чи відео можна, але ці докази не мають належної сили. Суддя може їх використати як другорядні, оскільки є певні вимоги щодо фіксації цих порушень шуму і записував їх не фахівець.

У будь-якому разі зафіксувати порушення повинен працівник поліції та скласти протокол – це найдієвіший спосіб. І тут важливо також проконтролювати, щоб у документі не було помилок стосовно дати, часу, особистих даних та інших деталей. Наявність помилок у протоколі може бути підставою для його скасування.

Є ще один орган, який може зафіксувати порушення у Києві – це управління контролю за благоустроєм. Але викликати їх можна лише у робочий час і працюють вони не так оперативно, як патрульні. 

Якщо громадяни не виконують встановлених законом вимог щодо рівня шуму – їм загрожує штраф. Це регулюється Кодексом України про адміністративні правопорушення (стаття 182).

Штраф при такому адмінпорушенні становить від 85 до 510 гривень. Якщо порушення відбувається повторно протягом року, то в порушника можуть конфіскувати техніку, яка є джерелом шуму. Це може бути, наприклад, перфоратор.

До котрої години можна шуміти?

командир батальйону в Патрульній поліції України

Поліцію потрібно викликати, якщо шумно після 22-ї. Найчастіше скаржаться як на сусідів, так і на шум від компаній, які голосно відпочивають під вікнами. Часто про шум заявляють у час, коли він дозволений. Тоді по телефону пояснюємо, що порушення закону немає.

Патрульні приїжджають завжди, проте вони не мають приладів для вимірювання шуму. Інколи заявник не виходить на зв’язок, а джерело шуму знайти важко. Тоді поліцейські їдуть працювати далі, а в рапорті вказують, що порушень не виявили.

Патрульні опитують підозрюваного, але не повідомляють, хто на нього поскаржився. Якщо вирішили складати протокол, тоді для повноти доказів розпитують заявника та інших сусідів. Якщо порушник не відчиняє, тоді поліцейські можуть провести виховну бесіду через двері. Інших способів впливу немає, примусово відчиняти двері і припиняти шум заборонено.

Патрульні можуть заходити до квартири без запрошення власника лише у надзвичайних ситуаціях: порятунок життя людей або цінного майна, під час переслідування осіб, яких підозрюють у вчиненні злочину або для припинення злочину.

Якщо це перший виклик на адресу, особа йде на зустріч та припиняє шуміти, тоді поліцейські обмежаться усним зауваженням, попередженням або оформлять протокол за статтею 182 КУпАП (можливий штраф від 85 до 255 гривень). Щодо кожного виклику патрульні обов’язково пишуть рапорт, який залишається в базі.

Якщо заявник не задоволений рішенням поліції, раджу спочатку розібратися із законодавством і подумати, чи могли патрульні діяти інакше. Усі свої зауваження можна залишити на «102» або на гарячій лінії.

До котрої години можна шуміти?

Закон України «Про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення» забороняє гучний спів і викрики, користування звуковідтворювальною апаратурою та іншими джерелами побутового шуму, проведення салютів, феєрверків, використання піротехнічних засобів із 22:00 до 8:00 години на «захищених об’єктах». Захищені об’єкти: житлові будинки та прибудинкові території, заклади освіти і культури, гуртожитки, заклади громадського харчування, торгівлі, побутового та розважального бізнесу, парки та інші об’єкти, де постійно або тимчасово перебувають люди.

Згідно із законом, ремонтні роботи можна проводити, якщо завчасно поінформувати про це мешканців прилеглих квартир, у будні дні з 8:00 до 21:00.

Норми допустимого шуму визначено в Державних будівельних нормах України. Вони не можуть перевищувати в нічний час 45 дБ (децибелів) і в денний 55 дБ. Міські громади можуть встановлювати більш сприятливі рівні допустимого шуму та час їхнього застосування.

У Києві діють «Правила благоустрою м. Києва». Вони регламентують питання дотримання тиші в громадських місцях.

У денний час забороняється перевищення рівня шуму в 40 дБ, а в нічний – у 30 дБ: в офісах, закладах громадського харчування, торгівлі, при проведенні концертів, масових святкових і загальноміських заходів.

Якщо звернення до шумних сусідів / ресторану / магазину не допомагає, варто викликати поліцію. Перевищення рівнів допустимого шуму, як і спричинення шуму в нічний час – це адміністративне правопорушення (ст.

152 Кодексу України про адміністративні правопорушення). Поліція має скласти протокол і зафіксувати всі суттєві обставини події. Повноваженнями щодо складання таких протоколів наділене також Управління контролю за благоустроєм м.

Києва, але його представників так швидко, як поліцію, викликати не вдасться.

За даними Єдиного державного реєстру судових справ, такі справи вкрай рідко доходять до суду. Коли й доходять, то суди застосовують санкції, якщо правопорушення було гарно зафіксоване в протоколі й вчинене повторно (перший факт правопорушення теж зафіксований у відповідному протоколі).

 • Відповідальність у вигляді попередження або штрафу: від 5 до 15 неоподатковуваних мінімумів доходів (85-255 грн) для громадян і від 15 до 30 для посадових осіб, підприємств (255-510 грн).
 • Якщо порушення вчинили повторно протягом року, воно карається штрафом від 15 до 30 неоподатковуваних мінімумів доходів (255-510 грн) для громадян і від 50 до 100 (850-1700 грн) – для посадових осіб, підприємств із конфіскацією звуковідтворювальної апаратури, піротехнічних засобів та інших предметів порушення тиші.
 • Текст: Віра Стадник, Євгенія Луценко
 • Обкладинка: Sherchle

До скількох можна шуміти в Україні?

До котрої години можна шуміти?

Дотримання режиму тиші регламентується законодавством України (Закон про тишу) і є обов’язковим для всіх вимогою. Будучи членом спільноти, кожен з нас повинен виконувати певні правила цивілізованого добросусідства: не видавати гучні звуки в нічний час, не проводити ремонтні або інші роботи, виконання яких пов’язане з використанням верещалих, свистячих, деренчливих інструментів і пристосувань.

Навіть проводити домашні репетиції, граючи на музичних інструментах, слід дуже акуратно, щоб не створювати дискомфорт своєму близькому і сусідському оточенню. Що робити, якщо у вас є «гучні» сусіди, куди звертатися і як діяти, якщо гучна музика або працююча техніка порушує ваш нічний відпочинок, в описі нижче.

У статті дається відповідь на питання: ««До скількох можна шуміти?», розглядаються випадки, які найбільш часто зустрічаються порушенням тиші, наводяться приклади, які правила і законодавчі норми діють в Україні в 2020 році щодо допустимого рівня шуму.

Закон про тишу в Україні: до скількох можна шуміти?

Закон про дотримання тиші, був прийнятий ще в 1994 році, але з тих пір зазнав безліч поправок і доповнень. Закон про тишу прописує, коли можна шуміти, а коли слід строго дотримуватися максимальної тиші.

Серед безлічі будівель виділяють категорії приміщень, які називаються захищеними і де обов’язково повинен дотримуватися режим тиші:

 • житлові багатоквартирні будинки і дворові території;
 • медичні та освітні заклади, санаторії, клуби, театри;
 • готелі;
 • хостели;
 • магазини, кафе, ресторани, сервісні побутові центри, які знаходяться на території населеного пункту;
 • міські парки і зони відпочинку, арт-простору і прогулянкові площадки.

Перераховані вище об’єкти відносяться до категорій захищених і на них поширюються санітарні вимоги щодо рівня шуму.

На захищених об’єктах заборонено з 22 годин до 8 годин:

 1. Голосно співати;
 2. Голосно кричати;
 3. Включати програвачі, радіо, медіа системи на всю потужність;
 4. Користуватися будь-якими іншими джерелами шуму, в тому числі рупори, гучномовці, ретранслятори;
 5. Підривати піротехнічні засоби;
 6. Запуск феєрверків і салютів.

До котрої години можна шуміти?

До скількох можна шуміти при будівельних роботах в квартирі: коли не можна шуміти?

Нинішнє законодавство України окремо виділяє і регламентує «гучні» роботи, звуки від яких можуть проникати в закрите приміщення.

На захищених об’єктах забороняється проводити будівельні, відновлювальні, ремонтні або декоративні роботи, які супроводжуються звуковими ефектами, в період:

 • з 21 години до 8 години у будні;
 • цілодобово (24 hours) – у вихідні;
 • цілодобово (24 hours) – у святкові дні.

Таким чином, якщо ваші сусіди затіяли свердлити стіни в вихідний або святковий день, вони порушують закон. Якщо будівельний шум чути після 21 години, має місце порушення правил дотримання тиші на захищеному об’єкті, до якого, як вказувалося вище, відноситься будь-яке житлове приміщення. У таких випадках ви маєте повне право вимагати припинити роботи, посилаючись на букву закону.

Порушення дотримання закону про тишу: в яких випадках можна шуміти?

Дія Закону України про тишу не регламентує деякі «гучні» ситуації, зокрема:

 • коли працюють екстрені служби в умовах лих, аварій, подій;
 • при наданні медичної допомоги, при оперативній роботі представників органів правопорядку (наприклад, при затриманні правопорушника або при попередженні правопорушення);
 • при запобіганні аварійних ситуацій, усунення вогневих ризиків, інших факторів, які можуть спричинити за собою пошкодження майна або нести загрозу життю людей;
 • при проведенні термінових (аварійних) робіт із залученням техніки (наприклад, при аварії на магістральному трубопроводі, газопроводі тощо);
 • під час проведення заходів за участю численної публіки: мітингів, демонстрацій, які проводяться з відома муніципалітетів;
 • при запуску святкових феєрверків, які узгоджені з органами місцевого самоврядування;
 • якщо «гучні» заходи не заважають оточуючим, а звуки не доносяться назовні.

До цього списку слід додати можливість розширення (або скорочення) випадків порушення тиші, які затверджуються або узгоджуються з місцевими органами влади.

Допустимий рівень шуму: законодавчі норми

Дозволені граничні показники рівня шуму в приміщеннях, які належать до категорії захищених, прописані в будівельних нормах – «Державнi будiвельнi норми».

Читайте также:  Цивільний позов по кримінальній справі про відшкодування матеріальної та моральної шкоди
№ п/п Категорія приміщення Min, дбА Max, дбА
1 Житлові приміщення (квартира) в денний час 40 55
2 Житлові приміщення (квартира) в нічний час 30 45
3 Житлові кімнати в гуртожитку, денний час 45 60
4 Житлові кімнати в гуртожитку, нічний час 35 50
5 Спальні приміщення в дитячих садах, вдень 40 55
6 Класи, навчальні кабінети, аудиторії 40 55
7 Конферент.зали, бібліотеки, читальні зали 40 55
8 Торгові зали магазинів, вокзалів, аеропортів 60 75
9 Прибудинкові території в денний час 55 70
10 Прибудинкові території в нічний час 45 60

Правила захисту від шуму для Києва: до котрої години можна шуміти?

Максимально допустимі норми шуму можуть відрізнятися за регіональною або адміністративною ознакою, оскільки місцеві органи влади наділені повноваженнями змінювати їх у бік зменшення максимально допустимих показників шумового фону.

Наприклад, у Києві, відповідно до Правил благоустрою, в житлових багатоквартирних будинках рівень шуму не повинен перевищувати 40 дбА в денний час і 30 дбА – в нічний.

Крім цього, правилами для киян заборонено протягом доби встановлювати на балконах і лоджіях звукову апаратуру і відтворювати музику зі звуковою потужністю вище 40 бдА.

На території біля житлового будинку також забороняється протягом доби включати на повну потужність гучномовці, радіотранслятори, музичні програвачі тощо. Ремонтні роботи в житлових приміщеннях також заборонено проводити після 19 годин до 8 годин в будні – у вихідні та святкові дні. Зрозуміло, на ремонтні роботи, які не супроводжуються підвищеним шумом, заборона не поширюється.

Як визначити рівень шуму в квартирі?

Якщо вище говорилося про те, до скількох і зі скількох можна шуміти, то закономірно виникає питання: як зрозуміти, що шум у квартирі перевищує допустиму норму? Покладатися на особисте сприйняття не варто, оскільки оціночні критерії сприйняття у кожного індивідуальні. Комусь здається гучним шепіт, а інші і зовсім не звертають уваги, якщо шумлять сусіди.

Вимірювати рівень шуму і, відповідно, зробити висновок про перевищення допустимої норми, можна за допомогою спеціального шумовимірювального приладу. Але це досить специфічний прилад і навряд чи він є у когось вдома.

Пропонуємо ознайомитися з порівняльною таблицею рівня шуму. У ній наведено еквіваленти, хоча і вони не можуть вважатися абсолютно точними.

Характеристика звуку Порівняльний аналог звуку Рівень, дбА
Тихо Шепіт 30
Чути Неголосна розмова 35
Добре чути Розмова до 45
Чітко чути Активна розмова 50
Шумно Розмова на підвищених тонах до 70
Шумно Крик, плач, сміх, лайка 75
Дуже шумно Гучний крик, рев мотора 85
Дуже шумно Дуже гучний крик, звук вантажного ж/д вагона 90
Дуже шумно Вагон метро 95
Вкрай шумно Вереск газонокосарки, грім 100

Який штраф за шум у квартирі?

Якщо ваші сусіди не знають, до скількох можна робити ремонт, в який час і в які дні можна шуміти, а в які це робити категорично заборонено, то їх слід попередити і попросити поважати ваш простір (в тому числі і звуковий). Однак, якщо ваші зауваження ігноруються, то до порушників режиму тиші можна застосувати штрафні санкції, які прописані Кодексом України про цивільні правопорушення.

Згідно зі статтею 182 ЦКУ, розмір штрафу становить від п’яти до п’ятнадцяти НМДГ, якщо таке ж порушення зафіксовано неодноразово, то штраф сягає тридцяти неоподатковуваних мінімумів. Штраф накладається після складання протоколу із залученням представника правоохоронних органів.

Важливо розуміти, що перевищення шуму (що вже є порушенням) найчастіше супроводжується іншими протиправними діями. Якщо таке сталося, то штраф буде значно вище або замінений іншою, більш суворої, мірою адміністративного стягнення.

Як втихомирити галасливих сусідів: практичні поради

 • Якщо ваше терпіння закінчується, спробуйте спочатку домовитися «по-хорошому», – в дуже ввічливій і доброзичливій формі попросіть зробити звук тихіше, вимкнути джерело шуму і дотримуватися режиму тиші.
 • Другим аргументом в досягненні домовленості повинна стати інформація про ваш намір звернутися в поліцію зі скаргою на гучну музику/звуки/крики.
 • Якщо перспектива приїзду поліції не привела до тями розгулявшихся сусідів, просто зробіть дзвінок в поліцію. Будьте готові, що оператор на лінії попросить вас представитися і описати ситуацію. Іноді на повідомлення про порушення тиші з боку сусідів або розгулялися у дворі галасливих компаній можна отримати відповідь, що цим займаються дільничні. Будьте наполегливі і не здавайтеся, на ваш виклик повинна послідувати відповідна реакція правоохоронних органів.
 • При зверненні в поліцію подбайте про те, щоб у вас були свідки, які підтвердять факт порушення режиму тиші. У цьому сенсі також незайвим буде зробити фотознімки або аудіозаписи попереджувальних розмов з порушниками спокою.

Нестандартні методи боротьби з галасливими сусідами

Втихомирити неспокійних сусідів можна своїми силами, не залучаючи до цього представників органів правопорядку. Наскільки ці методи дієві, судіть самі, але як показує практика, іноді вони працюють:

 • Клин клином: якщо за сусідською стіною лунає тупіт танцюючих ніг і гучна музика, робіть те ж саме, але в ранкові години. Як тільки порушники вашого спокою втомляться веселитися, включайте музику і свою уяву, даючи зрозуміти, що за кожною безсонною ніччю піде такий же безсонний ранок, але вже для них.
 • Спробуйте відключити автомати на електролічильнику, тим самим знеструмивши квартиру сусідів.
 • Вступіть з ними в жанрове протистояння, якщо вони вважають за краще техно або хард-рок, здолайте їх класичними аріями для сопрано.
 • Чи давно ви працювали з перфоратором? Може, варто відновити свої навички під музичний супровід, що доноситься з-за стіни.

Якщо розглядати проблему всерйоз, то вибір за вами: або змиритися з неповажним відношенням до вашого відпочинку або протидіяти цьому. Способи, якими ви будете діяти, залишаємо на ваш вибір.

До котрої години можна шуміти?

Підсумкові тези

 1. На сьогоднішній день діє норма, що дозволяє відтворювати шум виключно в денний час в будні.
 2. З настанням 10 години вечора (PM) до 8 години ранку (AM) заборонено видавати або відтворювати гучні звуки.
 3. Ремонт, який викликає багато шуму, можна проводити з 8 години ранку (AM) до 7 години вечора (PM). Така норма діє щодня, крім суботи та неділі.

  У вихідні будь-який стук по стіні вважається незаконним і таким, що порушує режим тиші і правил добросусідства.

 4. Якщо потрібно терміново «пошуміти», то заручитися згодою оточуючих.
 5. Шуміти в нічні години можуть тільки представники екстрених служб для усунення аварій або надання медичної допомоги.

 6. Штраф за порушення режиму тиші в будинку або на прибудинковій території досягає 255 грн. при первинному порушенні і 510 грн. при повторному.
 7. Норми шуму для житлових будинків, установ і зон відпочинку встановлюють муніципальні органи влади.

Продовжуючи користуватися цим сайтом або натиснувши «Приймаю», Ви даєте згоду на обробку файлів cookie і приймаєте умови Політики конфіденційності.

До якої години можна шуміти в Україні? — що робити та куди скаржитися на шумних сусідів ➜ АКМЦ

Антикризовий медіа-центр / Аналітика / До якої години можна шуміти в Україні: що робити та куди скаржитися на шумних сусідів?

До котрої години можна шуміти?

На всіх без виключення громадян покладається обов’язок дотримуватися встановлених санітарними правилами норми допустимого шуму і звучання. Також ці правила поширюються на підприємства, установи, організації, державні та місцеві органи влади. Детально про обмеження йдеться у статті 24 Закону України “Про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення“.

Ці норми доречно згадати саме зараз, коли дехто гучно відмічає Новий рік і Різдво, запускаючи феєрверки та петарди. Обмеження щодо їх використання також містяться у законі.

Закон чітко визначає, з якої та до якої години можна шуміти в квартирі, а коли – категорично заборонено. Окремі правила прописані для будніх, святкових та вихідних днів. Час, коли забороняється шуміти у будь-який день, – це період від 10 години вечора до 8 години ранку.

В нічний час забороняється:

 • гучний спів і гучний крик;
 • використання феєрверків, салютів, апаратури, яка відтворює звук (колонки з музикою, аудіоплеєри та інше);
 • використання побутових речей, що видають шум. Якщо це побутові речі для ремонту, то їх використання забороняється не з 10 години вечора, а з 9, і також триває до 8 ранку.

Крім того, в Україні закон забороняє проводити шумні ремонтні роботи по неробочим і святковим дням протягом будь-якого часу доби. Але ж ця заборона не діє, якщо заздалегідь отримано дозвіл всіх сусідів на тимчасове порушення режиму тиші.

Тож ми з’ясували, з котрої години та до скількох можна шуміти, а коли це заборонено. Втім є певні виключення.

Іноді шуміти можна

У законі передбачені виключення, коли шуміти все ж таки можна. Заборона на перевищення встановленого рівня шуму не поширюється у таких випадках: 

 • потрібно надати екстрену медичну допомогу;
 • необхідність попередити злочин;
 • виникла надзвичайна ситуація (наприклад аварія, пожежа, потоп, впало дерево на будинок тощо);
 • місцева влада надала дозвіл на проведення салютів, феєрверків в заборонений час;
 • проведення масових заходів, мітингів, демонстрацій, якщо про це своєчасно повідомлені органи місцевого самоврядування;
 • коли шум відбувається в закритому приміщенні і його не чутно жителям прилеглих квартир;
 • якщо шум спричиняють механізми, що потрібні для забезпечення життєдіяльності житлових і громадських будівель, але за умови прийняття заходів щодо мінімізації проникнення шуму в прилеглі приміщення.

Ліміти на шум та сприймання децибел

Наказом Міністерства охорони здоров’я № 463, виданому у 2019 році, визначені загальні норми допустимої гучності. Вони використовуються для оцінки рівня шуму в житлових приміщеннях. Згідно з цими нормам, рівень шуму не повинен перевищувати:

 • вдень 55 дБ, вночі 45 дБ – в квартирах і житлових будинках, пансіонатах, інтернатах і спальнях дитсадків; 
 • вдень 60 дБ, вночі 50 дБ – для готелів і гуртожитків;
 • вдень до 70 дБ, вночі до 60 дБ – на прилеглих до житлових будинків територіях; 
 • 60 дБ – на майданчиках відпочинку на території мікрорайонів і груп житлових будинків, будинків відпочинку, пансіонатів, будинків-інтернатів для громадян похилого віку та інвалідів, майданчиках дитячих дошкільних установ, шкіл та ін. навчальних закладів;
 • 70 дБ – в залах кафе і ресторанів; 
 • 75 дБ – в торгових залах або в пасажирських залах аеропортів і вокзалів.

Для оцінювання всіх цих децибел на слух є зручні порівняння: рівень звуку 20 дБ – це шепіт і цокання настінного годинника; 35-40 дБ – звук звичайної розмови; 50-60 дБ – звук голосної розмови, який чітко чутно стороннім, 90-100 дБ – шум потягу метро.

Для того, щоб виміряти рівень шуму приладом, можна звернутися в місцеве управління Державної служби України з питань безпеки харчових продуктів і захисту споживачів (Держпродспоживслужби). За допомогою приладу-шумоміру фахівці з’ясують, чи не перевищено норми допустимого шуму. Також за сучасних умов можна використати відповідний додаток у смартфоні.

Як та куди скаржитися на галасливих сусідів

Перед усім варто спробувати мирним шляхом вирішити питання тиші. А якщо не допомагає, можна звертатися в поліцію. Є два варіанти такого звернення:

 • Усне звернення в поліцію. Бува що на вимогу відреагувати на шум сусідів в денний час, скаржники отримають відмову на підставі того, що вдень шуміти можна. У такій ситуації необхідно звертатися до управління Держпродспоживслужби, яка складає відповідний акт про перевищення встановленого санітарними нормами рівня шуму.
 • Письмове звернення в поліцію. Для цього потрібно зібрати докази порушення перевищення сусідами допустимого рівня шуму (це може бути аудіозапис або колективна скарга мешканців усіх прилеглих квартир) і направити заяву з доказами на адресу поліції.

 Також можна замовити екологічну експертизу. Її проведення є ефективним тоді, коли джерело шуму носить відносно постійний характер (наприклад, шум кондиціонера, холодильника або іншого обладнання від магазину чи кафе, вбудованого у житловий будинок). За допомогою такої експертизи можна виміряти точний рівень шуму та вібрації.

Важливо! Протоколи і акти Державної служби України з питань безпеки харчових продуктів і захисту споживачів – найкращий і надійний доказ порушення перевищення допустимих норм шуму. Цей державний орган уповноважений стежити за дотриманням всіх санітарних норм, в тому числі і норм допустимого шуму.

Покарання для шумних сусідів

До порушників громадського порядку, органами поліції або судом можуть бути застосовані покарання, передбачені Кодексом України про адміністративні правопорушення (ст. 182). Зокрема, якщо сусіди шумлять вночі, не дотримуючись норм, з якого часу та до котрої години можна шуміти, вони можуть отримати попередження, або сплатити штраф в розмірі від 85 до 255 гривень.

Якщо сусідом-порушником є підприємець або фірма, організація, підприємство, компанія, то розмір штрафу за перше порушення складає від 255 до 510 гривень; за повторне порушення протягом одного року – від 850 до 2550 гривень з конфіскацією предмета порушення.

Світлана Денисенко, “Донеччина. ЗмІнИ”

До скількох можна шуміти в квартирі в Україні? Стаття 182, штраф в 2021 році

Ми можемо вибрати країну, місто, район, вулицю і будинок проживання, але на жаль, не можемо вибирати сусідів.

Як показує практика, рівень комфортності проживання у власній квартирі залежить від порядності наших сусідів. Одним везе з сусідами, у них дружні стосунки, а деяким — важко знайти спільну мову і домовитися.

У цій статті Prostopravo підкаже, що можна зробити, якщо сусіди шумлять в недозволений час.

Важливо відзначити, що згідно із законодавством України, сусіди зобов'язані дотримуватися тиші в багатоквартирному будинку в певний час. Крім багатоквартирних будинків, Закон про тишу поширюється на такі категорії приміщень:

 • медичні та освітні заклади, санаторії, клуби, театри;
 • готелі та хостели;
 • магазини, кафе, ресторани, сервісно-побутові центри, які знаходяться на території населеного пункту;
 • міські парки і зони відпочинку, арт-простору і прогулянкові площадки
 • Адже дуже часто ми страждаємо не тільки від галасливих сусідів, але і від відвідувачів ресторанів, кафе, клубів, які знаходяться поруч.
 • На перерахованих вище об'єктах заборонено шуміти з 22 години ночі до 8 години ранку!
 • Відповідно до закону про тишу під фразою «шуміти» мається на увазі:
 • Голосно кричати і співати;
 • Включати програвачі, радіо, медіа системи на всю потужність;
 • Користуватися рупорами, гучномовцями, ретрансляторами;
 • Підривати піротехнічні засоби і запускати феєрверки і салюти

Окремий вид шуму — це ремонтні або будівельні роботи в сусідній квартирі. Іноді пережити ремонт сусідів дуже важко, особливо, якщо ви працюєте вдома або у вас маленькі діти. Звичайно, сусіди хочуть швидше зробити ремонт, але ви повинні знати свої права і вимагати тиші в години дня, коли це передбачено законодавством.

Отже, якщо ви не змогли домовитися з сусідами «по-доброму», ознайомте їх з Законом про тишу, згідно з яким не можна шуміти і робити ремонтні роботи:

 • з 21 години до 8 години у будні дні;
 • цілодобово (24 години) — у вихідні;
 • цілодобово (24 години) — в святкові дні.

Дуже часто сусіди в суботу роблять ремонт, що протипоказано законодавством. Тому у вихідні та святкові дні ви можете насолоджуватися тишею і закон буде на вашому боці. Крім того, після 21-ї години в будній день ви не повинні чути будівельний шум.

Крім того, місцева влада має право встановлювати свої правила (час проведення будівельних робіт). Так, наприклад, в Києві згідно Правил благоустрою не можна шуміти і виконувати будівельні, ремонтні роботи в період з 19 години до 8 години ранку. Більше того, в житлових багатоквартирних будинках столиці рівень шуму не повинен перевищувати 40 дбА в денний час і 30 дбА — в нічний.

Винятком з правил є галасливі роботи екстрених служб в аварійних ситуаціях, при оперативній роботі представників органів правопорядку, медичної служби і т.д.

Для того щоб врегулювати взаємовідносини галасливих сусідів з оточуючими, розроблено показник допустимого рівня шуму в приміщеннях, які належать до категорії захищені. Цей показник прописаний в будівельних нормах ( «Державні будівельні норми»). Адже сусідам, які роблять ремонт або голосно слухають музику, може здатися, що вони зовсім і не шумлять, а оточуючим може бути нестерпно.

Отже, максимально допустимий рівень шуму в залежності від категорії приміщення:

 • Житлові приміщення (квартира) в денний час — 55 дбА;
 • Житлові приміщення (квартира) в нічний час — 45 дбА;
 • Житлові кімнати в гуртожитку, в денний час — 60 дбА;
 • Житлові кімнати в гуртожитку, в нічний час — 50 дбА;
 • Спальні приміщення в дитячих садах, вдень — 55 дбА;
 • Класи, навчальні кабінети, аудиторії — 55 дбА;
 • Конференц зали, бібліотеки, читальні зали — 55 дбА;
 • Торгові зали магазинів, вокзалів, аеропортів — 75 дбА;
 • Прибудинкові території в денний час — 70 дбА;
 • Прибудинкові території в нічний час — 60 дбА;

Ми вже знаємо, коли не можна шуміти, який допустимий рівень шуму в різний час і в різних приміщеннях. Але як же визначити рівень шуму?

Для вимірювання рівня шуму існує спеціальний шумовимірювальний прилад. Природно, більшість громадян не має вдома такого приладу. Тому ми зібрали показники рівня шуму в залежності від певних дій.

До котрої години можна шуміти?

Оскільки в законі прописані норми шуму, варто визначити відповідальність за порушення законодавства. Регулюється таке порушення статею 182 Цивільного Кодексу України. Штраф за порушення становить 5-15 НМДГ (неоподатковуваний мінімум доходів громадян). Якщо правоохоронні органи зафіксують повторне порушення Закону про тишу, розмір штрафу може бути збільшений до 30 НМДГ.

Ваші дії, якщо сусіди голосно шумлять

Отже, якщо ви не змогли мирно вирішити питання з гучними сусідами, вам потрібно викликати поліцію. Якщо поліція не приїжджає, то ви можете скласти заяву, зібрати підписи щонайменше 3-х сусідів і відправитися до дільничного. Дільничний повинен зареєструвати вашу заяву і провести бесіду з порушниками спокою.

Якщо ці дії не дали потрібного результату, необхідно настояти на складанні протоколу про адміністративне правопорушення. Протокол складає співробітник поліції, який приїхав за викликом або ж дільничний. Підстави: ст.

182 Кодексу України про адміністративні правопорушення (порушення вимог законодавчих та інших нормативно-правових актів щодо захисту населення від шкідливого впливу шуму чи правил додержання тиші в населених пунктах і громадських місцях).

Закон про тишу: до якої години можна шуміти в Україні, норми шуму | Юридичний самозахист

Стаття актуальна на 2021 рік

Якщо вам не пощастило з галасливими сусідами, які полюбляють влаштовувати ремонти або нічні вечірки, інформація з цієї статті буде вам корисна.

Зі статті ви дізнаєтеся, від котрої до котрої години можна шуміти в Україні у денний або нічний час, у святкові та вихідні дні, які встановлені норми шуму в багатоквартирному будинку в 2021 році, яка відповідальність передбачена за шум у квартирі.

Шум у квартирі: законодавство

Окремого закону про тишу в Україні немає. Законом про шум можна вважати Закон України «Про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення». У статті 24 вищевказаного закону встановлено заборону на шум у нічний час (з 22 до 8 години ранку) в житлових будинках та прибудинкових територіях.

Передусім, заборонено:

 • голосний спів та крики;
 • користування звуковідтворювальною апаратурою та іншими джерелами побутового шуму;
 • проведення салютів, феєрверків, використання піротехніки.

Норми шуму в житлових приміщеннях та громадських місцях, а також норми шуму на вулиці можна подивитися в Державних будівельних нормах України (ДБН В.1.1-31:2013). Для окремих населених пунктів норми шуму прописані в рішеннях органів місцевої влади.

Наприклад, в місті Києві питання шуму регулюються Рішенням Київського міського голови від 25.12.2008 р. № 1051/1051 «Про правила благоустрою м. Києва».

Рівень шуму в квартирі за законом

Допустимі норми шуму в житлових приміщеннях в Україні залежать від часу доби:

 • рівень шуму в квартирі в нічний час, з 23 до 7 години, складає 45 ДБА
 • норми шуму в квартирі в денний час, з 7 до 23 години – 55 ДБА.

Для жителів міста Києва:

 • допустимий шум у квартирі в нічний час складає 30 ДБА;
 • в денний час — 40 ДБА.

Вказані норми стосуються не тільки громадян, але й закладів громадського харчування, торгівлі, побутового обслуговування, при проведенні концертів, дискотек, масових свят тощо.

Звертаємо вашу увагу, що тільки для киян також заборонено встановлювати на балкони звукову апаратуру та вмикати її на гучність понад 40 ДБА протягом всього дня.

До якої години можна шуміти в Україні

Проведення будівельних робіт, які супроводжуються шумом, заборонено в робочі дні з 21:00 до 8:00 години ранку та в святкові та неробочі дні цілодобово.

Якщо власник (або орендар) квартири збирається робити ремонт, то за законом він зобов’язаний повідомити всіх мешканців квартир про початок проведення вказаних робіт.

Ремонтні роботи в святкові та неробочі дні допускаються тільки за згодою мешканців всіх прилеглих квартир. Шум, який створюється під час проведення будівельних робіт, в який би час вони не проводилися, не повинен перевищувати санітарних норм.

Локальні правила щодо обмеження часу та рівня шуму можуть бути більш жорсткими. Так, наприклад, для міста Києва встановлено заборону на шум з 19:00 до 8:00, в тому числі це стосується проведення ремонтних робіт.

Шум у квартирі від магазину та діяльності інших підприємств торгівлі

На територіях, які безпосередньо прилягають до житлових будинків, рівень шуму не повинен перевищувати 70 ДБА в денний час та 60 ДБА – в нічний час. Однак додатково слід уточнити, з якого саме об’єкту (закладу) походить шум, оскільки для окремих об’єктів (офісів, банків, вокзалів, музикальних шкіл) можуть бути інші норми.

Що стосується м. Києва, то відповідно до Правил благоустрою в офісах, кафе, ресторанах, інших розважальних закладах або містах громадського харчування, якщо вони знаходяться в житловому будинку або є прибудовою до будинку, допустимим є шум – до 40 ДБА вдень та до 30 ДБА – вночі (до 22:00).

Виміряти рівень шуму в квартирі можна за допомогою шумоміру.

Але якщо ви його не маєте, це не заважає вам оцінити гучність шуму та звернутися до органів поліції в випадку, якщо, на ваш погляд, хтось порушує встановлені норми шуму.

Таблиця порівняння рівня деяких шумів

30 Тихо шепіт, цокання настінного годинника.
35 Доволі чутно приглушена  розмова.
40 — 45 Доволі чутно звичайна мова.
50 Чітко чутно розмова, друкарська машинка
65-70 Шумно гучна розмова (1м)
75 Шумно крик, сміх (1м)
80-85 Дуже  шумно крик, мотоцикл з глушником, шум пилесосу (з більшою гучністю двигуна  еля — 2 киловати).
90 Дуже  шумно Гучні крики, вантажний залізничний вагон (в семи метрах)
95 Дуже  шумно вагон метро (в 7 метрах ззовні або всередині вагону)
100 Надзвичайно шумно оркестр, вагон метро (переривчасто), гуркіт грому, вереску, бензопили, що працює

Який штраф передбачено Законом України про шум в квартирах

Відповідальність за порушення норм про шум передбачена у виді попередження або у виді штрафів. Розмір штрафів незначний: від 85 до 255 грн – для громадян, від 255 до 510 грн – для підприємств (стаття 182 Кодексу України про адміністративні правопорушення).

За повторне протягом року порушення (якщо штраф вже виписували або офіційно зі складанням постанови виносили попередження) розміри відповідальності збільшуються: для громадян штрафи зростають від 255 до 510 грн з конфіскацією звукової апаратури, піротехнічних засобів або інших джерел шуму, а для підприємств – від 850 до 2550 грн.

Штрафи виписуються співробітниками поліції, а за повторні порушення – суди. В обох випадках потрібно викликати поліцію для складання протоколу.

Захист від шуму за ДБН та як покарати сусідів зверху за порушення

Якщо ви хочете притягти галасливих сусідів до відповідальності за законом, то викликайте поліцію та просіть скласти протокол за ст.182 КУпАП. Інше питання, що в поліціянтів може не бути в наявності шумоміру, а інакше ви не зможете довести, що рівень шуму, що створюється сусідами, перевищує встановлені норми. Як варіант, можна купити або позичити шумомір для цих цілей.

Крім того, як показує практика, навіть суди обмежуються попередженням як різновидом покарання за подібні порушення, хоча такий вид покарання можливий тільки за перше протягом року порушення.

Тому для початку спробуйте залагодити конфлікт мирно, просто поговоривши з порушником громадського порядку та попередивши його про відповідальність та ваші дії в випадку, якщо він продовжуватиме шуміти. Доволі суттєвим аргументом може бути те, що за повторне порушення законом передбачена конфіскація апаратури.

Якщо ж жодні аргументи не діють, а ви серйозно взялися за боротьбу з тими, хто часто та багато шумить, то викликайте поліцію без будь-яких попереджень, шукайте свідків правопорушення (мешканців з інших квартир та навіть повнолітніх членів своєї сім’ї).

Під час приїзду поліції просіть взяти в усіх присутніх показання свідків. В Інтернеті ви можете знайти й інші способи, щоб провчити шумних сусідів, але оскільки такі методи вже виходять за межі юридичних, у даній статті ми їх не наводимо.

Підводимо підсумки по темі норм шуму в житлових будівлях:

 1. Допустимий шум у квартирі за законом залежить від часу доби, а в багатьох випадках = від населеного пункту, де ви мешкаєте, в окремих населених пунктах можуть бути встановлені більш жорсткі обмеження за часом та рівнем шуму.
 2. За загальним правилом з 22 до 8 години ранку заборонені гучні крики, спів, створення іншого шуму, що перевищує 45 ДБА, для м. Києва – 30 ДБА. Шум у денний час також має обмеження за кількістю ДБА, однак, щоб його виміряти, вам знадобиться шумомір.
 3. Ремонтні роботи можна проводити тільки в робочі дні до 21 години, а в вихідні – тільки за попередньою згодою сусідів.
 4. Відповідальність за порушення законодавства про шум передбачена в виді попередження та штрафів до 255 грн – для громадян, до 510 грн – для підприємств. Притягненням до відповідальності винних повинна займатися поліція, тому в усіх випадках в першу чергу необхідно телефонувати саме до правоохоронних органів.

Закон о тишине в Украине: куда жаловаться и какие штрафы за шум

С началом карантина и по сей день в полицию поступает поток жалоб на шумных соседей. Это и не странно, ведь люди стали больше находиться в стенах своих жилищ, кто-то решил обновить свой дом, а кто-то вместо посещения привычных им ночных заведений стал устраивать шумные вечеринки в личных квартирах.

Кроме того, на носу весна, а значит начнется традиционное время ремонтов, и многие опасаются, что уже совсем скоро отбойные молотки, перфораторы и дрели опять не будут давать спать по ночам.

Поэтому к нам в редакцию стали обращаться люди с просьбой помочь разобраться, до которого часа можно шуметь по закону, и подсказать, как найти управу на шумных соседей.

Разобраться в законе о тишине и рассказать, с какого и до какого времени можно шуметь в квартире, взялся наш эксперт Александр Вишневый, адвокат адвокатского объединения «Вишневый и Партнеры».

Чтобы к вам в двери не постучала внезапно полиция, первым делом нужно понимать, что такое шум. Это может быть как работа строительной техники, так и громкая музыка, пение или лай собак.

«Шумом считается любой нежелательный звук, который воспринимается негативно и мешает слуховому восприятию, обработке и передаче полезной информации, нарушает сон и отдых и тем самым наносит вред здоровью человека и снижает его работоспособность», — рассказывает адвокат.

Но есть и исключения в характере шума, который нарушает закон о тишине (Закона Украины «Об обеспечении санитарного и эпидемического благополучия населения», ст. 24). Например, детский плач или шум от домашних животных к шумам, нарушающим закон о тишине, не относятся. Но если все-таки они мешают вам, то вы можете обратиться в службу опеки или службу по защите прав животных.

Но у каждого человека своя чувствительность шума. И для кого-то игра на скрипке соседского ребенка будет казаться немыслимым испытанием, а у кого-то репетиция рок-группы, поселившейся в квартире сверху, не вызовет дискомфорта. Поэтому, согласно закону о тишине, есть установленные нормы.

«В жилых домах уровень шума, согласно санитарным нормам, не должен превышать 55 дБ днем и 45 дБ ночью. Для сравнения — настенные часы звучат с громкостью громкости около 30 дБ, звук обычного разговора — 45 дБ, звук разговора на повышенных тонах (который можно расценивать как крик) — 65 дБ», — рассказывает Александр Вишневый.

Поэтому будьте готовы к тому, что привлечь к ответственности вас могут даже за крик. Причем не обязательно, чтобы вы кричали вечером или ночью. Громкость крика выходит за пределы санитарных норм даже допустимых дневных шумов. 

Также надо учесть, что местные власти имеют право устанавливать свои нормы шума. Например, в жилых многоквартирных домах столицы уровень шума не должен превышать 40 дБ в дневное время и 30 дБ — в ночное.

Закон Украины о тишине касается не только жилых домов и квартир. Он распространяется и на различные учреждения. Поэтому если компания на улице включила громко музыку или из соседнего кафе ночью доносятся раздражающие басы — вы вправе вызвать полицию, ссылаясь на закон Украины о тишине.

Нормы шума вне жилых домов

 1. В гостиницах и общежитиях — до 60 дБ днем и до 50 дБ ночью.
 2. На прилегающих к жилым домам территориях — до 70 дБ днем и до 60 дБ ночью.

 3. В домах отдыха, пансионатах, домах-интернатах для престарелых и инвалидов, площадках детских дошкольных учреждений, школ и других учебных заведений — до 60 дБ.
 4. В залах кафе и ресторанов уровень не должен превышать 70 дБ.

 5. В торговых залах, а также в пассажирских залах аэропортов и вокзалов — 75 дБ.

До которого часа можно шуметь

Согласно законодательству, «время тишины» наступает с 22:00 вечера и продолжается до 08:00 утра как в будни, так и в выходные.

«Поэтому в это время не только нельзя громко включать музыку, но и бытовые приборы — миксер, пылесос, стиральную машинку, если они работают громче определенных законом децибел, — предупреждает Александр Вишневый. — Ну и, конечно же, традиционно любимые всеми салюты и фейерверки в конце праздничного вечера, если он завершается позже 22:00, тоже вне закона».

До которого часа можно делать ремонт 

Особенно много споров с соседями происходит на этапе ремонта в квартирах. Здесь действуют несколько иные нормы.

«Согласно закону Украины, шуметь и проводить ремонтные работы разрешается только с 08:00 до 21:00 в рабочие дни, то есть с понедельника по пятницу. Что же касается выходных и праздничных дней, то законом четко предусмотрено, что проводить любые ремонтные работы, превышающие допустимый уровень шума, запрещено», — предупреждает юрист.

Хотя могут быть и исключения из правил до которого часа можно шуметь. «Если вы сможете договориться со всеми соседями прилегающих квартир, то делать шумный ремонт в праздничнее и выходные дни можно. Но для этого у вас должно быть на руках их письменное согласие», — советуют Вишневый.

В этом случае вывод только один: если вам предстоит ремонт и вы знаете, что с вашими соседями могут возникнуть проблемы, нужно сначала хорошенько обесшумить квартиру, ну или нанять бригаду мастеров, которые смогут выполнить шумные работы до того, как приедет наряд полиции, вызванный соседями.

Как измерить и зафиксировать децибелы?

Определить, нарушается ли закон Украины о тишине несложно. На слух это сделать, конечно же, не получится, но на помощь могут прийти специальные приборы. К слову, когда вы вызываете полицию из-за шумных соседей, наряд должен приехать со специальным оборудованием.

«Уровень шума можно зафиксировать и самостоятельно. Сделать это можно с помощью специального профессионального «шумомера» (стоимость — от 350 грн). Но т. к. это устройство мало у кого есть, как альтернативу ему можно использовать приложение смартфона. И с его помощью определить, нарушается ли допустимая норма шума», — подсказывает юрист.

Если громкость шума выводит вас из равновесия, первым делом стоит обратиться к соседям лично и объяснить, до какого времени можно слушать музыку, а также попросить прекратить нарушать закон. Если те не идут на контакт, придется вызывать полицию.

«Однако следует понимать, что если нарушитель не открывает дверь, принудительно открывать ее и прекращать шум полиции запрещено, — говорит адвокат. — В этом случае полицейские проведут воспитательную беседу через двери и составят протокол об административном нарушении. Но, опять же, если на момент их присутствия есть шум».

После того, как полицейские составили протокол, вы можете обратиться в один из следующих органов:

 • органы местного самоуправления (в сельские или городские советы, к старосте совета объединенной территориальной общины и т. д.);
 • органы внутренних дел;
 • санитарно-эпидемиологическую службу.

Чтобы иметь на руках больше доказательств, следует к протоколу, составленному полицией, приложить аудиозапись и видеозапись нарушения, самостоятельно сделанные жителями дома или квартиры.

«На практике, суд обычно оценивает такие записи только вместе с другими доказательствами (показаниями других соседей и т. д.). Но в любом случае стоит фиксировать нарушения.

Кроме этого, можно обратиться в Государственную службу Украины по вопросам безопасности пищевых продуктов и защиты потребителей и составить акты — этот государственный орган уполномочен следить за соблюдением всех санитарных норм, в том числе и норм допустимого шума», — советует Вишневый.

Какой штраф грозит

В случае если ваши шумные соседи не идут на мировую, и вы отстояли свою правоту в суде, нарушителям грозит штраф, предусмотренный ст. 182 КУоАП:

 • предупреждение или штраф в размере от 85 до 255 грн, если нарушитель — физическое лицо;
 • штраф от 255 до 510 грн за первое нарушение, если нарушителем тишины является юридическое лицо. За повторное нарушение в течение 1 года — от 850 до 2550 грн с конфискацией устройства, которое издавало повышенный шум (строительного инструмента, аудиотехники, бытового прибора и т. д.).

Материал опубликован в газете «Вести» от 22 февраля №031. Полный выпуск газеты «Вести» вы можете приобрести в местах распространения прессы или оформить онлайн-подписку.

Ссылка на основную публикацию