Договір дарування або заповіт — що краще та дешевше?

Договір дарування або заповіт - що краще та дешевше?

Договір дарування квартири, заповіт чи продаж квартири? Як краще і вигідніше майно, щоб не платити податки або не зазнавати інших неприємних наслідків? Розбираємось.

Багато хто впевнений в тому, що найкращим способом передачі нерухомості у власність є договір дарування.

Частково це вірно, але бувають ситуації, коли щоб уникнути різних проблем краще скласти заповіт або передати квартиру чи будинок шляхом укладення договору купівлі-продажу.

Експерти впевнені в тому, що все залежить від обставин і специфіки конкретної ситуації. Якщо говорити більше предметно, то необхідно розглянути кожний з варіантів, виходячи з особливостей конкретної справи.

Продаж квартири

Наприклад, договір купівлі-продажу квартири (нерухомості) не варто укладати між близькими родичами, оскільки ніяких переваг він в собі не несе. Єдиним плюсом є швидкість термінів оформлення, оскільки вже через місяць покупець стає повноправним власником квартири (термін оформлення документації після того, як вона передана на державну реєстрацію).

Договір купівлі-продажу квартири краще всього укладати і в тому випадку, коли люди одружуються, тому після розлучення один з подружжя цілком зможе претендувати на половину квартири, що не можна зробити у тому випадку, якщо майно переходить в дар одному з подружжя.

Враховуючи ці і багато інших обставин, при передачі об’єктів нерухомості родичі вважають за краще укладати договори дарування або використати заповіт. Тут варто врахувати ще один не менш важливий момент. Багато хто досі плутає заповіт з договором дарування, але єдиною схожою рисою цих двох угод є відсутність факту передачі грошей, як у випадку з купівлею-продажем.

Тобто, нерухомість передається безоплатно, а відмінною рисою є процедура і момент моменту переходу права власності на подароване або заповідане майно.

Договір дарування або заповіт - що краще та дешевше?

Заповіт

 • Так, заповіт припускає перехід нерухомості спадкоємцеві тільки після смерті спадкодавця.
 • У випадку зі складанням договору дарування нерухомість переходить в дар відразу після того, як проходить процедуру реєстрації в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно.
 • Обмовимося, що заповіт, на відміну від договору дарування, має бути завірений нотаріально.
 • В іншому відмінностей не багато, тому подальший вибір залежатиме тільки від особливостей внутрішньосімейних відносин між дарувальником і обдарованим.

Договір дарування

За традицією під час переходу нерухомості від одного близького родича до іншого найчастіше використовують договір дарування квартири, оскільки цей документ не припускає сплату досить значного податку, а вірніше ставка податку для родичів дорівнює нулю. Податок сплачується тільки у тому випадку, якщо договір дарування укладається між “неспорідненими душами”.

Майно, що перейшло в дар, вважається доходом і передбачає сплату податку, розмір якого залежить від балансової вартості житла.

Експерти взагалі вважають, що з трьох можливих способів передання нерухомості у власність між родичами саме договір дарування квартири має найбільшу кількість безперечних переваг : відсутність податку на доход фізичних осіб і податку на майно, що переходить в порядку дарування.

“Розщедритися” прийдеться тільки на державне мито, яке стягується за реєстрацію договору дарування і реєстрацію права на нерухомість.

Про це детальніше ми писали тут: «Обережно підписуйте договір дарування квартири!»

Договір дарування або заповіт - що краще та дешевше?

Якщо договір дарування укладається між неспорідненими особами, то доведеться заплатити податок на дохід фізичної особи, визначуваний від вартості об’єкта нерухомості.

Але і тут є шлях, щоб зменшити цей податок.

Буде цікаво:  «Автострахование в Украине: 5 шокирующих мошеннических схем»

Дарувальник сам може визначити вартість своєї квартири, понизивши тим самим розмір податку в багато разів. Проте, не варто зовсім знецінювати своє житло, оскільки це може викликати в подальшому спори з податковою і додаткові процедури, що уповільнюють процес передачі нерухомості.

Однак багато юристів погоджуються з тим, що їм з подібними справами щодо спростування договорів дарування, доводиться мати справу дуже і дуже рідко.

 • Близькі родичі досить нечасо хочуть змінювати свої рішення відносно того, кому бажають подарувати своє житло.
 • До позитивних нюансів можна віднести і мінімальну кількість документів, необхідних для оформлення договору дарування. До того ж обдаровуваній особі зовсім не обов’язково чекати шість місяців, щоб законно оформити право на майно (як у випадку із заповітом або прийняттям спадщини). Така особа може відразу почати жити в подарованій квартирі або продати її.

Договір дарування: небезпечні моменти!

Договір дарування або заповіт - що краще та дешевше?

У випадку з договором дарування є один невеликий, але досить істотний нюанс, що припускає ризик для самого дарувальника.

Річ у тому, що після того, як документ підписується, майно вмить переходить в розпорядження обдаровуваного, який відразу ж може розпоряджатися їм на власний розсуд. Він може навіть одразу виселити дарувальника з квартири, тому кожен з тих, хто вирішує передати нерухомість за таким договором, втрачає усі права на об’єкт дарування.

Саме через те, що люди часто плутають договори дарування із заповітом, потім просять повернути подароване, визнавши договір дарування недійсним.

Довести те, що дарувальник погано розбирається в тонкощах цих документів і не хотів відразу ж втратити усі права на житло, дуже складно, а іноді – неможливо.

В цій ситуації можна сподіватися тільки на суддю, який вникне в усі нюанси питання і встане на сторону дарувальника, який сам або діти якого заявлять, що на момент підписання договору дарування дарувальник не усвідомлював власний дій або не міг керувати ними, тому передав нерухомість в дар абсолютно сторонній особі. В доказ своїм словам можна надати документи з медичних установ, свідчення свідків, фото і відеодокументи.

По-іншому йдуть справи із заповітом, оскільки його можна переписувати хоч щодня, відвідуючи нотаріуса і замінюючи одного спадкоємця іншим.

Чинне законодавство встановлює, що подарувати майно від імені недієздатного громадянина або малолітньої особи не можна. Вкрай негативно подібні подарунки сприймаються відносно державних службовців, оскільки це вмить викликає низку запитань до посадовця.

Те ж саме стосується і дарування об’єктів нерухомості працівникам лікувальних і виховних установ і установ соціального захисту від імені тих, хто там виховується або міститься, тому заборонено реєструвати такі договори дарування. Завжди незаконними визнаються договори дарування, укладені між організаціями, що займаються комерційною діяльністю.

Перш ніж відчужити майно іншим особам за певним договором, потрібно зважити всі переваги та недоліки кожного з них, адже наслідки можуть бути для Вас дуже “несподіваними”.

На схожі питання відповідають колеги на відео:

Юрій Усманов2019-03-07T20:10:40+02:00

Що краще: подарувати чи заповісти нерухомість?

У житті трапляються різні ситуації і бувають випадки, коли необхідно передати квартиру чи будинок третій особі. Договір дарування і заповіт залишаються найбільш часто використовуваними інструментами у взаєминах близьких родичів і не тільки по частині передачі нерухомості. Виникає логічне питання: подарувати чи заповісти? При цьому, достатньо часто люди плутають дарування із заповітом, не розуміючи суті цих угод. Тому для ясності питання, спробуємо розібратися, яка між ними різниця.

Що є договором дарування та що таке заповіт?

Договір дарування

Договір дарування – це правочин, за яким дарувальник дарує або зобов’язується в майбутньому подарувати іншій особі — обдаровуваному — об’єкт нерухомості безоплатно, і обдаровуваний має право власності на неї – право володіти, користуватися та розпоряджатися — безпосередньо після вчинення угоди та її державної реєстрації.

Договір дарування або заповіт - що краще та дешевше?

Згадайте новину: Як змінилася вартість вторинного житла з 2014 року (інфографіка)

Заповіт

Заповіт — це правочин, за яким заповідач особисто розпоряджається своїм майном, яке йому належить, у випадку його смерті. Спадкоємець отримає у власність успадковане майно через 6 місяців після смерті заповідача. Тобто, головна і сама суттєва різниця між цими двома угодами – це момент переходу права власності на нерухоме майно.

Момент переходу права власності на житло за договором дарування та заповітом

Право власності за договором дарування виникає після нотаріального посвідчення договору та його державної реєстрації. Що ж до заповіту, то спадкоємець може отримати у нотаріуса свідоцтво про право на спадщину, яке видається після закінчення 6 місяців з часу відкриття спадщини.

Таким чином, у випадку з договором дарування є один невеликий, але досить істотний нюанс, що припускає ризик для самого дарувальника.

Річ у тім, що після того, як документ підписується та реєструється, майно вмить переходить в розпорядження обдаровуваного, який відразу ж може розпоряджатися їм на власний розсуд. Він може навіть одразу виселити дарувальника з квартири, тому кожен з тих, хто вирішує передати нерухомість за таким договором, втрачає усі права на об’єкт дарування.

На подароване майно більше ніхто не має права претендувати. Людина, яка подарувала, відразу залишається з порожніми руками. На практиці існують непоодинокі випадки, коли після підписання дарчої відносини між родичами псувалися, старих людей виганяли на вулицю. Юридично людина, яка подарувала нерухомість, є незахищеною, якщо, звичайно, у неї немає іншої квартири чи будинку.

 • Фінансові витрати для того аби подарувати або заповісти нерухоме майно
 • При нотаріальному оформленні як договору дарування, так і заповіту необхідно сплатити державне мито та послуги нотаріуса.
 • За нотаріальне посвідчення договору дарування доведеться сплатити державне мито в розмірі 1% суми договору (тобто вартості квартири), але не менше одного неоподатковуваного мінімуму доходів громадян (17 гривень).

При складанні заповіту необхідно сплатити державне мито за нотаріальне посвідчення заповіту у розмірі 0,05 неоподатковуваного мінімуму доходів громадян – 0,85 коп.

, а за видачу свідоцтва про право на спадщину спадкоємцеві доведеться заплатити 2 неоподатковуваних мінімуми доходів громадян.

Крім того, як при посвідченні договору дарування, так і при посвідченні заповіту необхідно сплатити послуги нотаріуса. Ціна на такі послуги у кожного нотаріуса різна.

Крім того, дарувальнику необхідно проводити оцінку об’єкта нерухомості, що передається в якості подарунка одаровуваному.

Договір дарування або заповіт - що краще та дешевше?

Користуйтесь консультацією: «Як з квартири зробити магазин? З житлового фонду в нежитлове приміщення!»

Згідно з нормами Податкового кодексу України оподаткування доходу, зокрема майна, отриманого платником податку як подарунок, відбувається в тому ж порядку, що і майна, отриманого в якості спадщини. Таким чином, за отримане майно у спадок чи в подарунок необхідно заплатити податок, при чому за різними ставками.

Прийняття в дар нерухомого майна від членів сім’ї першого ступеня споріднення (батьків, подружжя і дітей), обкладається податком за нульовою ставкою. Таким же чином оподатковується вартість подарунка і для інвалідів I групи, осіб які мають статус дітей-сиріт або дітей, позбавлених батьківського піклування, а також дітей-інвалідів.

Подарунки від всіх інших родичів, у тому числі, від бабусь і дідусів, дядьком і тіткою, оподатковуються за ставкою 5% від вартості такого подарунка.

Можливість зміни чи скасування договору дарування або заповіту

Цивільний кодекс передбачає наступні підстави припинення договору дарування: відмова однієї зі сторін від договору; розірвання договору дарування; визнання договору недійсним.

Таким чином, можна розірвати чи визнати недійсним договір дарування в судовому порядку.

Проте, довести те, що дарувальник погано розбирається в тонкощах документів і не хотів відразу ж втратити усі права на житло — дуже складно, а іноді – неможливо.

У цій ситуації можна сподіватися тільки на суддю, який вникне в усі нюанси питання і буде на стороні дарувальника, який заявить, що на момент підписання договору дарування він не усвідомлював власних дій або не міг керувати ними, тому передав нерухомість у дар іншій особі. В доказ своїм словам можна надати документи з медичних установ, свідчення свідків, фото і відеодокументи.

Ще одна важлива особливість договору дарування – це строк позовної давності. За договором дарування цей термін встановлюється тривалістю в 1 рік на відміну від загальної трирічної позовної давності. Протягом цього року будь-яка особа, не тільки дарувальник і обдаровуваний, може звернутися до суду у разі, якщо його інтереси порушені укладенням договору дарування.

Читайте также:  Поняття усиновлення

По-іншому йдуть справи із заповітом, оскільки його можна переписувати хоч щодня, відвідуючи нотаріуса і замінюючи одного спадкоємця іншим.

Заповідач має право у будь-який час внести до заповіту зміни.

Крім того, він може у будь-який час скасувати заповіт або скласти новий. Заповіт, який було складено пізніше, скасовує попередній повністю або у тій частині, в якій він йому суперечить. Скасування заповіту, внесення до нього змін провадяться заповідачем особисто.

Важливо, що кожний новий заповіт скасовує попередній і не відновлює заповіту, який заповідач склав перед ним.

Договір дарування або заповіт - що краще та дешевше?

Користуйтесь консультацією: Спадкування за заповітом. Що потрібно знати?

Форма правочинів

Згідно з нормами ст.ст. 719, 1247 Цивільного кодексу України договір дарування нерхомої речі і заповіт укладаються у письмовій формі та підлягають нотаріальному посвідченню.

Нотаріальне посвідчення правочину здійснюється нотаріусом або іншою посадовою особою, яка відповідно до закону має право на вчинення такої нотаріальної дії, шляхом вчинення на документі, в якому викладено текст правочину, посвідчувального напису.

Таким чином, спільним у цих двох правочинах є однакова форма їх укладення.

Договір дарування Заповіт
Визначення Правочин, за яким дарувальник дарує або зобов’язується в майбутньому подарувати іншій особі — обдаровуваному — об’єкт нерухомості безоплатно Правочин, за яким заповідач особисто розпоряджається своїм майном, яке йому належить, у випадку його смерті
Момент переходу права власності Безпосередньо після вчинення правочину та його державної реєстрації Через 6 місяців після смерті спадкоємця – власника спадкового майна
Фінансові витрати Послуги нотаріуса

 1. Державне мито-1% від суми договору
 2. Податок за отримане подароване майно
 3. Оцінка майна
 • Послуги нотаріуса
 • Державне мито – 0,05 неоподатковуваного мінімуму доходів громадян
 • Податок за отримане майно в спадок
Можливість зміни чи скасування У судовому порядку, достатньо складно довести, що людина помилялася щодо природи правочину Новий заповіт можна складати хоч щодня, тобто не проблема сьогодні заповісти майно на одну людину, завтра передумати і переписати його на іншу
Форма правочину Укладається у письмовій формі та підлягає нотаріальному посвідченню Укладається у письмовій формі та підлягає нотаріальному посвідченню

Таким чином, чи укладати договір дарування чи заповідати нерухомість – вирішує кожен сам, зваживши всі ризики і нюанси викладених вище правочинів.

Користуйтесь консультацією: Визнання заповіту недійсним

Що краще: дарча на квартиру або заповіт

Давайте уявимо, що ви власник квартири і хочете залишити її своїй близькій людині. Способів зробити це, насправді не так вже й багато: або оформити договір дарування, або заповідати. І у заповіту, і у договору дарування є як свої плюси, так і мінуси — юридичні, фізичні та фінансові.

Однаково зручними ці види передачі майна є не завжди, адже вони сильно відрізняються один від одного. Один з них, як правило, виявляється більш вигідним і все залежить від конкретної ситуації. То який же з них краще?

Дарчий на квартиру

Договір, на основі якого нерухомість передається в дар — це угода двостороннього порядку, результатом якої, стає безоплатна передача в дар майна від дарувальника до обдаровуваного.

заповіт

Це офіційний документ, юридично значиме волевиявлення людини щодо належного йому майна, яке вступає в силу лише після смерті заповідача.

Основні відмінності

Основна особливість особливість дарування особливість заповіту
Необхідний час для оформлення документів Згідно із законом така угода не повинна займати більше двох тижнів. Спочатку збираються документи, далі оплачують мито і проводять реєстрацію в Росреестра. Такий договір вступає в законну силу, після смерті особи яка його склала. Однак свідоцтво у нотаріуса ви зможете отримати не раніше ніж через півроку.
Момент, з якого майно переходить у власність Відразу ж після підписання всіх документів і реєстрації у відповідних органах. Після смерті, того хто є заповідачем, процедура оформлення майна у власність, тільки починається. Власником ви станете після оформлення всіх документів.
Скасування або поправки в договорі Дарчу ви можете скасувати тільки в суді і лише на підставі тих причин, які передбачені в законодавстві. Скасувати і внести поправки ви можете в будь-який час.
витрати Оплачується лише держмито в 1000 руб. Нотаріально оформляти документи не потрібно, відповідно і платити нотаріусу не треба. Потрібно буде зробити оплату оцінки в БТІ. Заплатити нотаріусові за завірення. За видачу документів на спадщину доведеться сплатити від 0.3 до 0.6%. До того як буде видано свідоцтво справа буде вести нотаріус і його послуги також доведеться сплатити.
оподаткування Якщо угода укладається між людьми, які не є близькими родичами, то доведеться заплатити 13% ПДФО. Для того щоб стати власником, вам доведеться заплатити, податок, якщо успадковане майно перевищує за вартістю МРОТ більш ніж в 850 разів.
Проблеми, які тягне за собою договір Для обдаровуваного, ніяких проблем немає, а дарувальник ж, в свою чергу, повинен розуміти, що подароване майно повернути буде вкрай складно, а іноді і зовсім неможливо. Незалежно від того, хто вписаний в заповіт, на спадок можуть претендувати і близькі непрацездатні родичі.
утримання майна Витрати на утримання лежать на обдаровували з моменту укладення угоди. Витрати на утримання лежать на заповідача, до моменту його смерті.
Оформлення щодо неповнолітнього Дарчу на дитину, можна буде оформити, тільки в присутності людини з органів опіки. Для того щоб вписати дитину в заповіт, потрібно просто внести його дані і дані про його частці, в документ.
Смерть того кому майно передається Якщо в договорі, не прописано, що станеться з майном у разі смерті обдаровуваного, то майно переходить його спадкоємцям. Якщо спадкоємець помирає, раніше ніж спадкодавець, то заповіт можна переписати.
Згода чоловіка / дружини Подарувати спільне майно можна тільки за згодою чоловіка (дружини). Заповідати можна тільки майно, яке належить вам особисто.

Умови укладання угоди

Умови договору дарування умови заповіту
Умови дарування регулюються ст.432 ГК і такими умовами є:

 1. Майнові права обдаровуваного.
 2. У документі повинні бути вказані:
  • дані про місцезнаходження;
  • найменування;
  • Характеристики;
  • кадастровий номер.
 3. Звільнення від будь-яких майнових зобов'язань щодо дарувальника.
Істотними умовами заповіту є:

 1. Відомості про спадкодавця.
 2. Повна дієздатність особи становить заповіт.
 3. Заповіт має складатися безпосередньо спадкодавцем.
 4. У заповіт необхідно вказати час і місце його складання (це не стосується заповітів закритого типу).
 5. Заповіт має бути, завірено або нотаріусом, або іншою уповноваженою особою.

Для неповнолітніх спадкоємців

 • Законодавством РФ передбачено, що людина має право оформляти договір дарування самостійно в простій довільній формі або ж він може знайти зразок цього договору передачі в дар житлоплощі неповнолітньому, також такий договір можна укласти у нотаріуса.
 • Для того щоб договір дарування майна, вступив в свою законну силу, потрібно обов'язково зареєструвати його в Росреестра.
 • Після отримання на руки свідоцтва про реєстрацію права власності, неповнолітній ставати власником подарованого майна.

ВАЖЛИВО! Але договір дарування може бути відкладений (неповнолітній буде в цьому випадку бути власником, але право розпоряджатися майном отримає лише після настання тієї події, що було обумовлено в дарчим).

При складанні документ в якому можливість розпорядження подарунком настає лише після певних подій, реєструють, але в свідоцтві про власність повинна в такому разі стояти позначка, що даний документ є договором з обтяженням. Обтяження може бути такого плану, як:

 1. одруження;
 2. закінчення школи;
 3. досягнення певного віку і т.д.

Якщо ви плануєте скласти договір з обтяженням, то краще за все такий документ оформляти за допомогою нотаріуса або ж юриста.

Коли настає подія, яка вказана в договорі, то про вступ в право власності на майно в Росреестра ставитися оцінка.

Щоб надалі у неповнолітнього обдаровуваного не було проблем з подарованим йому майном, краще при складанні договору обговорити з юристом питання про оскарження такої угоди.

Неповнолітньому передати в дар майно мають право як люди, які перебувають з ним у близькій спорідненості (тато, мама, бабуся і т.д., тоді податок платити не потрібно), так і сторонні йому люди.

Законодавством теж не забороняється заповіт будь-якого майна щодо неповнолітнього. Своє бажання заповідати майно дитині, яка не досягла повноліття ви, можете легко здійснити вписавши його ПІБ в документ заповіту.

Законодавство також не обмежує число спадкоємців і їх часткою в заповіті. Ви можете вписати туди конкретної людини, якому дістанеться все або розділити майно між кількома людьми.

ВАЖЛИВО! Навіть якщо заповіт щодо своєї дитини ви не складете він все одно отримає частку вашого майна.

Громадяни не досягли повноліття мають право, бути власником майна. Складати заповіт необхідно особисто і, звичайно ж, завіряти його власним підписом, а то воно може бути визнано недійсним.

Якщо майно, нажите в шлюбі

Якщо було складено заповіт яке, до речі, потрібно завірити нотаріально, то частка в майні яке було нажито подружжям в період шлюбу, розподіляється відповідно до волі людини склав цей заповіт (ст. 1118 — 1119 Цивільного Кодексу).

Стаття 1119, ГК РФ. Свобода заповіту

 1. Заповідач має право на свій розсуд заповідати майно будь-яким особам, будь-яким чином визначити частки спадкоємців у спадщині, позбавити спадщини одного, кількох або всіх спадкоємців за законом, не вказуючи причин такого позбавлення, а у випадках, передбачених цим Кодексом, включити в заповіт інші розпорядження. Заповідач має право скасувати або змінити вчинене заповіт відповідно до правил статті 1130 цього Кодексу.

  Свобода заповіту обмежується правилами про обов'язкову частку у спадщині (стаття 1149).

 2. Заповідач не зобов'язаний повідомляти будь-кому про зміст, вчиненні, про зміну або скасування заповіту.

Але при цьому слід врахувати, що незважаючи на свободу волевиявлення в заповіті, є ще й правило про частку у спадщині, яке є обов'язковим. Згідно з цим правилом людина, що відображає свою волю в заповіті, не має права позбавити успадкованого майна, таких членів сім'ї, як:

 1. Дітей, які не досягли повноліття.
 2. Непрацездатних дітей.
 3. Дружина або батьків, які непрацездатні.
 4. Всіх осіб, які перебувають на утриманні заповідача.

Щодо заповіту все зрозуміло, а ось питання дарування майна яке було придбано в період шлюбу виникає дуже часто. І відповідь на це питання не такий вже легкий, як може здатися з першого погляду і вимагає детального аналізу.

Читайте также:  Право на таємницю усиновлення

Для того щоб стало зрозуміло коли при укладанні дарчим потрібна згода другого з подружжя, А коли ні, потрібно в першу чергу зрозуміти кому це майно належить.

Якщо не вдаватися в подробиці, то згода дружини / чоловіка не потрібно лише тоді коли власником майна є саме ви, тобто друга сторона ніякого відношення до майна не має.

У разі ж коли, якась частина (12, 13, та хоч 116) належить чоловікові, то його згода для передачі майна в дар потрібно однозначно. Угода, яка полягає без згоди другої половини, щодо нерухомості, придбаної людьми в офіційному шлюбі, судом, може бути скасована через недійсності.

Офіційне оформлення відносин, має для подружжя певного роду наслідки. Як тільки відносини офіційно оформлені, то будь-який майно, що купується стає спільним надбанням. Це таке майно, гроші на яке витрачаються із загального бюджету.

Перелік документів

для дарування для заповіту
 • Паспорт громадянина.
 • ІПН.
 • Всі документи, що стосуються майна переданого в дар.
 • Довідка про дієздатність, яку отримують у лікаря.
 • ІПН.
 • Паспорт громадянина.

Витрати на оформлення: що вигідніше і дешевше?

Роблячи свій вибір між заповітом і оформленням дарчої, слід розуміти які фінансові витрати вас чекають в будь-якому вигляді.

 • Якщо ви оформляєте угоду дарування у нотаріуса, то вам доведеться сплатити від 0.5 до 1 відсотка від вартості майна. Оцінка вартості проводиться в БТІ. Якщо ж ви укладаєте договір в простій формі у юриста або агентстві нерухомості, то такий договір обійдеться вам в суму від 2 до 5 тисяч.
 • Реєстрація договору в Росреестра також увійде до статті витрат. Заплатити за реєстрацію вам доведеться не менше п'яти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
 • Наступною статтею витрат стане оплата державних мит. За оформлення реєстрації договору вам потрібно буде сплатити 1000 руб. і стільки ж ви, заплатите оформляючи право власності на майно.
 • Якщо угода укладається між людьми, які не мають близької спорідненості, то людина приймає майно в дар буде зобов'язаний оплатити 13% податок на доходи з фізичних осіб. 13% обчислюються з оціночної вартості нерухомості, яка відображена в документах БТІ. Близькі родичі від цього податку звільняються.
 • При оформленні заповіту, спадкодавець повинен буде заплатити приблизно 1000 руб. за саме оформлення цього документа.

Крім цього, доведеться сплатити:

 1. Близькі родичі спадкодавця повинні будуть, при оформленні майна у власність, оплатити 0.3% від вартості завещенного, але не більше 100000 крб.
 2. Спадкоємці, які не мають близького споріднення з спадкодавцем, повинні будуть сплатити 0.6% від вартості одержуваного в спадщину майна, але не більше 1000000 крб.
 3. При оформленні права на одержувану у спадок власність доведеться також заплатити мито в державну казну, рівну 1000 руб.
 4. Якщо збирати документи і оформляти майно за вас будуть ріелтори або інші уповноважені особи, то їх послуги будуть коштувати вам ніяк не менше 5000 руб.

Коли легше оскаржити?

Для того щоб оскаржити в залі суду, будь-який з цих договорів, вам доведеться довести суду, що людина уклав договір був недієздатним або підписував договір під загрозою розправи.

Заповіт оскаржити легше, ніж дарування. Договір дарчим можна оскаржити, в тому випадку якщо з моменту операції не пройшло 3 років. Дарчу можна оскаржити лише у випадках передбачених законом:

 • Коли дарування заперечується самим дарувальником (У визначених законом випадках, таких як загроза життю дарувальника з боку обдаровуваного і т. Д.).
 • Дарчу може оскаржити третя особа, Довівши фак недієздатності дарувальника в останній момент укладання угоди. Або якщо у нього на це є вагомі підстави (наприклад, договір був неправильно складений або у дарувальника була відсутня реєстрація права власності).

ВАЖЛИВО! Оскаржити будь-який з цих договорів, можна, але це дуже складна процедура.

Для цього вам буде потрібна допомога хорошого адвоката, послуги якого коштують не дешево, але і це не гарантує вам позитивного результату.

В якій ситуації простіше скасувати договір?

Внести будь-які зміни до заповіту, або ж взагалі, його анулювати можна без будь-яких проблем. Заповідач має повне право скласти стільки заповітів скільки йому заманеться (Кожне наступне заповіт, буде скасовувати попереднє).

А ось дарчу ви зможете скасувати лише у випадках, які прописані в законодавстві.

Такими випадками є:

 1. Якщо обдарований вчинив щодо дарувальника або його близьких родичів протиправні дії, які стосуються здоров'я або ж життя.
 2. Якщо людина, якій майно було передано в дар, розпоряджається ним безгосподарно і є загроза втрати подарованого майна.
 3. Якщо договір на передачу майна в дар укладений з порушенням норм законодавства (наприклад, з недієздатним або під фізичним або моральним тиском і т.д.), то такий договір визнається недійсним.
 4. Якщо людина якій майно було передано в дар помер раніше, ніж дарувальник (ця умова має бути, прописано в договорі).

То який же з варіантів буде кращим? У обох цих варіантів є як плюси, так і, звичайно ж, мінуси.

Для того, хто хоче залишити спадщину, більш вигідним буде варіант з заповітом.

Почнемо з того, що сам процес оформлення заповіту набагато простіше, ніж оформлення дарчої. Також не слід забувати і про те, що власником успадкованого майна, спадкодавець буде до кінця свого життя.

Ну і, звичайно ж, важливим є той факт, що цей документ можна легко переробити або скасувати, Таким чином, виходить так, що майбутній спадкоємець не може бути до кінця впевнений, що отримає в результаті те, що йому обіцяв спадкодавець. Мінуси такого варіанту, стосуються тільки спадкоємця.

А ось договір за яким, майно дарується, навпаки, буде для обдаровуваного більш вигідним варіантом.Але самому дарувальнику, такий варіант підійде лише за умови, що розлучитися зі своїм майном він хочетеще при своєму житті. Який з цих варіантів віддати перевагу кожен вирішує сам.

Відео по темі

Дивіться думку адвоката-нотаріуса в матеріалі нижче:

Дивіться відео: Як купити не оформлену, не стопроцентну спадкову квартиру? — юрист консультує по спадкуванню (Квітня 2020)

Договір дарування або заповіт – що краще та дешевше?

Нерідко людина, яка володіє квартирою або іншою нерухомістю, бажає передати її близькому родичу. Що краще зробити – заповісти квартиру або оформити договір дарування? І перше, і друге має свої «плюси» та «мінуси». Ми розповімо, чим відрізняється заповіт від дарчої, що дешевше оформити та що все ж таки краще – заповісти чи подарувати?

Раніше в статті “Спадщина за заповітом” ми розповіли, як знайти заповіт, як прийняти майно, які для цього потрібні документа та скільки це коштує. А з чого взагалі починати оформлення спадкового майна? Про це ми розповіли тут.

До речі, в інтернеті поширюється інформація, що з 1 листопада 2018 року оформити договір дарування та спадщину стане неможливим. Це не так. В статті “Спадщина з 1 листопада 2018″ ми докладно розповіли, чому, та надали скриншоти підтверджуючих нормативно-правових документів.

Поняття заповіту та договору дарування

Ми порівняємо характеристики заповіту та дарчої угоди, але перш за все розберемося з цими поняттями.

 • Заповіт – односторонній акт, у якому викладено волевиявлення власника щодо розпорядження власністю після його смерті.
 • Договір дарування – безоплатна та безумовна згода, на підставі якої право власності переходить від однієї особи (дарителя) до іншої особи (обдаровуваному).

Таким чином, на підставі цих документів здійснюється перехід права власності. Однак вони суттєво різняться. Чим же відрізняється договір дарування від заповіту?

Договір дарування та заповіт: відмінності

Дані правові акти відрізняються моментом переходу права власності.

 • При оформленні дарчої право власності переходить до обдароваваному відразу після підписання документу. А дарувальник, в свою чергу, втрачає право власності. Змінити рішення та забрати подароване майно не можна, і це дуже вигідно для другої сторони.
 • Заповіт оформляється власником за життя, проте право власності переходить до спадкоємців лише після його смерті. І то не відразу, а після 6 місяців, встановлених законом для оформлення майна. Крім цього, рішення заповідача неостаточне – завжди існує ймовірність, що воно буде змінено.

Власник має право змінити своє волевиявлення та розпорядиться майном по-іншому, для цього потрібно всього лише оформити новий заповіт. Закон не обмежує їх кількість. Кожний наступний документ анулює попередній. А ось повідомляти потенційних правонаступників про зміну заповіту зовсім не обов’язково.

Звичайно, така форма передачі власності менш вигідна родичам, оскільки гарантій на одержання спадкової власності немає ніяких. Однак таке положення речей цілком влаштовує заповідача – він залишається власником та може в будь-який момент змінити своє рішення.

Порада юриста: оформляйте договір дарування, тільки якщо повністю впевнені, що обдарований в майбутньому буде поступати по-людськи (наприклад, не виселить з дому або не припинить матеріальне утримання).

 • В статті “Спадщина на нерухомість: строк позовної давності” ми розповіли, які терміни існують у спадковому праві та що робити, якщо вони пропущені.
 • Крім цієї особливості, обидва документи мають і інші відмінності:
 • Скасування договору дарування та заповіту

Заповіт заснований на вільному волевиявленні однієї особи – власника майна. В документі можна згадати кількох правонаступників, вирішити долю всієї власності або її частини, анулювати документ або внести зміни, оформити кілька заповітів (за умови, що вони не суперечать попереднім). Заповідач не зобов’язаний повідомляти про своє рішення спадкоємців.

Читайте також:  Термін прийняття спадщини

Дарча – двостороння угода, для оформлення якої повинна бути взаємна згода сторін. Скасувати договір за бажанням однієї сторони досить важко, фактично неможливо.

В законі чітко визначені умови, за яких договір підлягає скасуванню (наприклад, один із учасників перебував під впливом алкоголю, наркотичних або медичних препаратів, при підписанні документу застосовувалися насильницькі методи, погрози, обман).

Оформлення договору дарування та заповіту

Обов’язкова умова для легітимності заповіту – нотаріальне завірення. У деяких випадках документ може бути посвідчений не нотаріусом, а іншими особами (керівниками медичних, виправних, військових установ).

 1. Зверніть увагу: підписаний, але не засвідчений в установленому порядку документ є недійсним!
 2. Договір дарування також потрібно нотаріально завірити, оскільки надалі дарча є підставою для реєстрації прав власності в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно (Держреєстр).
 3. Сплата податків

Правонаступники зобов’язані сплатити держмито, нотаріальні послуги, а також послуги технічного характеру. Сума держмита залежить від оціночної вартості спадкової маси. Від сплати державного мита звільняються спадкоємці першої черги – батьки, діти, переживший чоловік (жінка). Більше про те, скільки коштує вступити у спадок, ми розповіли в цій статті.

У випадку із договором дарування, від податку також звільняються найближчі родичі першого ступеню спорідненності: батьки, діти, переживший чоловік або жінка. Інші особи зобов’язані сплачувати адміністративний збір – за внесення відомостей у Держреєстр. Базою оподаткування у даному випадку є дохід, отриманий по договору дарування.

Терміни оформлення

Заповіт оформляється (підписується та засвідчується нотаріусом) за життя власника, реалізовується після смерті. Оформити плаво власності спадкоємці зможуть тільки через півроку – стільки часу відводиться для встановлення всіх правонаступників та оформлення всіх документів. Більше про терміни вступу в спадщину ми розповіли тут.

Договір дарування набирає чинності відразу після підписання. Особа, яка отримала подарунок, надає пакет документів у держоргани та реєструє власність. Тільки після цього обдарований вважається повноцінним власником.

Перехід права власності

Читайте также:  Усиновлення дитини, яка є громадянином України, але проживає за межами України

Правонаступник може володіти та користуватися спадковим майном після відкриття процедури спадкування, або після фактичного прийняття власності.

Як ми зазначили раніше, юридичне оформлення спадщини відбувається у 6-ти місячний строк, який не скорочується (як правило).

Протягом цього часу правонаступники подають заяви, збирають документи, сплачують державне мито, їх данні заносяться в Державний електронний реєстр прав власності.

Зверніть увагу – з 2016 року свідоцтво на право власності не видаються. Відомості у Держреєстр вносить нотаріус або реєстратор. Власнику, на його вимогу, може бути виданий витяг із Держрежстру, який не має ні підпису, не печатки. Але дані, що там відображені, мають юридичну значимість. Вартість послуги – від 17 грн. (витяг у електронному вигляді) або 34 грн. (витяг на паперовому носії).

 • При переоформленні нерухомості, право власності переходить з моменту внесення данних у електронний державний реєстр (до реєстра відкритий публічний доступ).
 • Витрати при оформленні
 • При підписанні заповіту спадкодавця з стягується:
 • плата за нотаріальне посвідчення документу.

Читайте також:  Виплата боргів, які входять у склад спадщини

З правонаступників утримується:

 • адміністративний збір за внесення інформацій у держреєстр (близько 150 грн. – розцінки встановлюються урядом та залежать від бюджетної політики).
 • оплата послуг оцінювача або організації – при проведенні оцінки спадкової власності;
 • нотаріальна плата за надані юридичні, консультаційні та технічні послуги. (наприклад, за отримання інформації із реестру – від 20 до 40 грн.

Нотаріальне засвідчення дарчої також потрібно. Крім того, обдаровуваному потрібно заплатити держмито за реєстрацію нерухомості.

Обмеження волевиявлення

Оформляючи заповіт, не можна забувати про родичів, які мають обов’язкову частку в спадщині. До правонаступників належать…

 • неповнолітні або повнолітні непрацездатні діти;
 • батько/мати;
 • пережший чоловік/дружина.

Всі ці особи отримують частину майна, навіть якщо вони не згадані в заповіті.

Після підписання договору дарування та перереєстрації майна, одноосібним та беззаперечним його власником стає одарована особа.

Інші громадяни (в тому числі непрацездатні родичі, неповнолітні діти) не вправі претендувати на майно. З моменту підписання договору, дарувальник втрачає право власності.

У свою чергу, обдарований може законно відчужувати передану йому по договору дарування власність, не повідомляючи колишнього власника.

Якщо бажаєте знати, чи можуть онуки отримати спадщину дідуся або бабусі, прочитайте нашу статтю.

Що дешевше – оформити дарування або заповіт?

Дане питання цікавить багатьох, тому зупинимося на ньому детальніше.

Як ми відзначили раніше, при оформленні заповіту та в процесі реєстрації спадщини витрати будуть нести як заповідач, так і спадкоємець.

З власника майна утримується держмито та нотаріальний збір. Якщо посвідчення відбувається на території власника, у медичному чи іншому закладі, розмір послуг нотаріуса збільшуються.

 1. В подальшому, під час оформлення права на спадщину, родичу необхідно сплатити нотаріусу державне мито – 0,5% від вартості спадкового майна, а також військовий збір – 1,5%.
 2. Крім цього, родичі несуть витрати при оформленні нерухомості в реєстраційних органах.
 3. У випадку з договором дарування – наступні статті витрат:
 • Оформлення самого договору. Угода нотаріально засвідчуються, тому сторони повинні будуть сплатити послуги нотаріуса – процент від ціни об’єкта, вказаній довідці МБТІ. Даритель та одарований самі вирішують, хто із них понесе витрати.
 • Договір дарування можна скласти, скориставшись типовим зразком. Але краще всього звернутися за допомогою в консультацію, ріелтерську або адвокатську фірму. Вартість оформлення документа у різних фахівців варіюється від 400 до 2000 грн.
 • Реєстрація майна в держорганах. В держреєстр необхідно надати безпосередньо договір та документи для перереєстрації майна (паспорт, код, квитанцію про сплату адміністративного збору).

Що вигідніше – заповісти чи подарувати?

Якщо одержувач власності – близький родич (дитина, батько/мати, брат/сестра, бабуся, дідусь, чоловік/дружина, онук/онука), договір дарування – більш економний варіант, оскільки дані особи звільнені від сплати податків та зборів.

Якщо є бажання передати майно представнику далекої рідні або людині, яка не перебуває у родинних стосунках із власником, дешевше обійдеться заповіт. Адже 0,5 відсотка від ціни майна менше, ніж 19,5 відсотків податку.

Різниця в інших витратах незначна.

Що надійніше – подарувати або заповісти?

Якщо говорити про юридичні та міжособистісні аспекти правовідносин, то, як у дарчих, так і у заповітів є свої позитивні та негативні сторони.

 • Сьогодні податок при оформленні даних договорів відсутній, проте до певного часу він утримувався. Чи є гарантія, що влада не введе його знову? Якщо ви плануєте передати власність близькому родичу, оформляйте дарчу. Адже до того часу, поки заповіт буде реалізовано, можуть ввести податок, який «з’їсть» значну частину спадщини.
 • Бажаєте переписати майно на одного родича, але є інші правонаступники з правом обов’язкової частки (неповнолітня дитина, чоловік-пенсіонер або близький родич-інвалід)? Оформляйте дарчу. При наявності недієздатних родичів, спадкова маса буде розділена з урахуванням їх частки. І абсолютно неважливо, чи хочете ви залишити їм спадщину, чи ні. Обов’язкова частка становить ½ спадщини, на яку вони могли б претендувати за законом.

Читайте також:  Заява про прийняття спадщини (зразок заяви)

Наведемо приклад: у спадкодавця з найближчих родичів брат і повнолітня непрацездатна донька-інвалід. У відповідності із законом, після його смерті вони обидва успадкують майно в рівних частинах.

Однак спадкодавець бажає переписати квартиру на брата, оскільки з дочкою тривалий час не спілкується.

Навіть якщо він оформить заповіт на брата, дочка все одно отримає свою частку – ½ від половини спадкової нерухомості.

 • Якщо вишикувалася довга черга претендентів, але спадкодавець бажаєте, щоб майно дісталося комусь одному, також треба оформити договір дарування. Його родичі не можуть анулювати. А заповідальний документ оскаржити нескладно. Судові інстанції завалені позовними заявами від родичів. Ображені заявники наводять докази, що на заповідача психологічно тиснули більш щасливі претенденти, спадкодавець вживав медичні препарати, страждав алкоголізмом або просто не віддавав звіт своїм діям, страждаючи на старческий маразм. А якщо заповідач був похилого віку або хворів, ймовірність визнання документа недійсним досить висока. Крім того, суди за заявами даної категорії тягнуться не один рік, «полегшуючи» спадкоємців на гроші і забираючи їх час.
 • Але з іншої точки зору, в житті часто трапляються випадки, коли ніжні, люблячі та дбайливі онуки віддають улюблену бабусю і дідуся в будинок пристарілих, як тільки ті підпишуть договір дарування. Оформивши дарчу, власник втрачає всі права на квартиру та повинен звільнити її за першою вимогою нового власника. У такому випадку найкращим варіантом є договір довічного утримання (ренти). Це особливо актуально, якщо ви плануєте надалі переписати нерухомість на сторонніх людей.

Бажаєте знати, як оформити заповіт? Прочитайте нашу статтю “Спадщина за заповітом: порядок оформлення, форма і зміст“.

У статті “Все про договір дарування (зразок)” ми розповіли, як правильно оформити угоду, коли дарча визнається недійсною, скільки коштує оформлення договору дарування у нотаріуса та надали багато іншої інформації.

Зверніть увагу!

 • У зв’язку з частими змінами в законодавстві інформація може стати неактуальною швидше, ніж ми встигаємо її оновлювати на сайті.
 • Всі випадки індивідуальні та залежать від багатьох факторів.
 • Тому для вас працюють безкоштовно експерти-консультанти! Розкажіть про вашу проблему – ми допоможемо її вирішити! Запитайте прямо зараз!

Що краще договір дарування чи заповіт? | Статті

Щоб зробити правильний вибір між договором дарування і заповітом, необхідно правльно розуміти, в чому полягає принципові відмінності, плюси і мінуси.

На перший погляд, вони дуже схожі. І в тому і в іншому випадку, до спадкоємців (Правонаступників) переходить право власності. Але не все так просто, різниця досить суттєва:

1. Момент переходу права власності.У випадку з заповітом спадкоємець стає власником, тільки повністю пройшовши процедуру оформлення спадщини, яка включає в себе:? відкриття спадщини (слід подати заяву про прийняття спадщини протягом 6 місяців починаючи з дня смерті спадкодавця);? ведення спадкової справи і збір документів;? реєстрацію права власності.

У разі дарування обдаровуваний стає повноправним власником вже при житті дарувальника

2. Терміни оформлення.За наявності всіх необхідних документів договір дарування оформляється за 30 каледарних днів. Складається договір дарування, оплачується державне мито і в цей же день договір реєструється у відповідному державному реєстрі, про що Вам надається витяг з єдиного державного реєстру прав власності на нерухоме майно.

3. Обов’язкові витрати.При оформленні договору дарування необхідно буде оплатити послуги бюро технічної інвентаризації та нотаріуса, квитанції за видачу довідок про відсутність арешту та податкової застави. Пільги по оплаті за вище перераховані послуги відсутні.

Крім цього, на обдарованого покладається обов’язок сплати державного мита, що становить 1 % ціни договору. У договорі дарування завжди вказується вартість подарованого майна. Саме з цієї вартості і нараховується мито.

Якщо в дар Ви отримуєте квартиру, будинок чи інше приміщення, його вартість зазначається у витязі з реєстру прав власності, що надає відповідний відділ Реєстраційної служби Головного управління юстиції у Черкаській області.

У випадку з успадкуванням необхідно буде платити нотаріусу за посвідчення заповіту, оцінювачам за підготовку звіту про ринкову вартість майна, нотаріальний тариф за видачу свідоцтва про право на спадщину. Додайте до цього тимчасові витрати в 6 місяців і оплату послуг «технічного та правового характеру» у самій нотаріальній конторі.

4. Можливість скасування.Заповіт надає значну свободу вибору для спадкодавця. Він може скласти один заповіт, а може й двадцять один, визначити виконавця заповіту, підназначить спадкоємців.

Заповіт можна скласти на будь-яке майно (навіть те, якого немає у власності у спадкодавця на момент складання заповіту).Одночасно може діяти як одне, так і декілька заповітів. Головне, щоб вони не суперечили один одному.

Заповіт спадкодавець може змінити або скасувати у будь-який момент (що на практиці нерідко і робиться в останні роки життя).

Договір дарування скасувати практично неможливо, якщо немає надзвичайно вагомих обставин. Як, наприклад, недієздатність на момент вчинення правочину (складання договору).

5. Потенційна проблемність.Хоч при складанні заповіту законодавець надав спадкодавцеві значну свободу при виявленні своєї «останньої волі», слід пам'ятати про обов'язкову частку у спадщині, яка обмежує свободу заповіту.

Право на обов'язкову частку мають пенсіонери за віком, неповнолітні та інваліди НЕЗАЛЕЖНО від змісту заповіту. Таким чином, договір дарування є більш вигідною та безпечною для обдарованого, а заповіт — для спадкодавця.

Отже, якщо у Вас виникають труднощі та Ви не можете остаточно визначитись із вибором між Заповітом та Договором дарування, зверніться до мене і Ви отримаєте всі відповіді на Ваші запитання. Успіхів Вам!

Ссылка на основную публикацию