Договір найму (оренди) житлового приміщення із правом викупу. зразок

Video stream not available.

Ви молода сім'я і вирішили з'їхати на знімну квартиру від настирливих батьків? Хочете переїхати жити в інше місто і плануєте знімати житло? Або може бути, навпаки, у вас є вільна житлоплощу, яку хочете здавати в оренду?

Договір найму (оренди) житлового приміщення із правом викупу. Зразок

У будь-якому випадку, після прийняття рішення про винаймання / здачі квартири в оренду, бажано оформити і підписати договір найму.

Що це за документ, для чого він потрібен, які права квартирантів і господарів квартир захищає, як правильно оформити договір та інші питання розглянемо в даній статті.

Тут ми постаралися зібрати найбільш актуальну інформацію, яка збереже ваші нерви і гроші, �� також допоможе грамотно організувати оренду / здачу квартири.

Договір оренди квартири: навіщо?

Почнемо з того, що договір оренди квартири в Україні — це юридичний документ, місія якого врегулювати відносини і захистити права, як власника квартири, так і квартиранта. У документі детально прописують усі умови здачі житла в оренду. На рівні держави дані відносини регулюються Цивільним кодексом України, а саме, главою 59, яка так і називається «Найм, оренда житла».

Сьогодні в Україні працюють два види договору по даному напрямку: ●        Договір найму — застосовується для врегулювання відносин між фізичними особами. Тобто, коли одна фізична особа здає житлоплощу іншій фізичній особі; ●        Договір оренди — регулює відносини між фізичними і юридичними особами. Тобто, коли однією зі сторін договору є юридична особа.

Крім того, даний договір застосовується в угодах з нежитловий площею, наприклад, складськими приміщеннями. Важливо! Так уже повелося в побуті, що договір оренди квартири називають саме «договором оренди» (хоча в більшості випадків це угода між фізичними особами), а не найму.

У статті, для зручності, ми теж будемо називати його так, але варто запам'ятати, що правильна назва документа, який повинен підписуватися між фізичними особами, саме «Договір найму». Укладенню договору передують пошук квартири, її огляд, перевірка документів власника житла (що засвідчують його особу і право власності на житлоплощу), обговорення прийнятних для сторін умов.

Деякі люди для цього часто користуються послугами ріелтора, але в наш час можна впоратися і самостійно, благо, зараз це не проблема — в інтернеті працює маса спеціалізованих сайтів з пропозиціями від господарів квартир. У другому випадку ви навіть заощадите, так як не доведеться платити комісію посередникові — 50% від місячної вартості оренди.

Прийнявши рішення про самостійний пошук житла, слід бути «напоготові», щоб не потрапити до рук шахраїв.

Тому підходите до цього процесу максимально уважно: ✓        не «ведіться» на пропозиції з відверто заниженими цінами, ✓        не надсилайте автору оголошення гроші, для того щоб вас поставили в чергу перегляду (буває і таке), ✓        ніяких передоплат на карту без перегляду житла і особистої зустрічі, ✓        в процесі огляду квартири і знайомства з власником, вивчіть його документи і переконайтеся в тому, що маєте справу саме з власником житлоплощі. Ну, або, як варіант, можна підписувати договір з людиною, який надасть завірену нотаріусом довіреність на вчинення подібних угод. У свою чергу, власник квартири повинен ознайомитися з документами майбутнього квартиранта, отримати інформацію про місце роботи та його графіку, про звички, наприклад, курить він, в такому випадку обговорюються місця для куріння і т.д.

Зразок договору на оренду квартири

Сьогодні в інтернеті можна знайти величезну кількість зразків договору оренди квартири. Але пам'ятайте, що кожен з цих зразків — це не фінальна версія до підписання. Ви можете вносити свої правки і додавати пункти, виходячи з ситуації. Завантажити договір оренди квартири можна на спеціалізованих сайтах, а також тут.

Отже, відповідна квартира знайдена, знайомство з власником і його документами сталося, огляд житла підтвердив факт, що вам все підходить.

Що далі? А далі має бути підписання договору, але спочатку рекомендуємо проговорити основні нюанси умов проживання: ●        число осіб, які будуть проживати в квартирі; ●        термін оренди — довгострокова це оренда (від 1 року) або короткострокова (до 1 року), оренда з певним терміном закінчення і т.д.

●        діти і тварини — варто обговорити можливість проживання дітей і тварин, як правило, їх наявність передбачає пункт про умови відшкодування збитків, які можуть бути нанесені під час проживання. Наприклад, порвані кішками крісла та дивани, помальовані дітьми шпалери і т.д. ●        комунальні послуги — хто оплачує, чи є в квартирі лічильники і т.д.

●        дата оплати оренди і валюта — позначається конкретні тимчасові рамки внесення оплати, наприклад, до 5 числа кожного місяця і т.д. ●        заставу — чи потрібен заставу, в якій сумі, умови його повернення і т.д. ●        інші деталі, які залежать від самої квартири і умов проживання.

Важливо! за законодавством договір оренди квартири складається і підписується виключно в паперовому вигляді. Він може бути завірений нотаріусом чи ні — це не впливає на його законність і юридичну силу і поширюється на договори терміном оренди до 3-х років.

Зверніть увагу, що після цього терміну орендар отримує можливість суборенди (здача житло третім особам), але обов'язково після узгодження з орендодавцем.

Основна частина типового договору оренди квартири в Україні повинна складатися з наступних пунктів, і в разі їх відсутності втрачає свою силу: ●        паспортні дані та підписи сторін; ●        предмет договору — інформація про квартиру: метраж, адреса, документи, що підтверджують право власності, інформація про те, що квартира не подарована, чи не продана або закладена, не перебуває під арештом; ●        призначення оренди (тут же прописуються ПІБ всіх майбутніх мешканців) і порядок передачі квартири наймачеві; ●        оплата і терміни дії документа — зверніть увагу, що при відсутності чітких термінів оренди, передбачає автоматичне застосування терміну — 5 років; ●        розмір орендної плати і графік платежів. Тут же підписуються умови оплати комунальних, застави і т.д.

Договір найму (оренди) житлового приміщення із правом викупу. Зразок Важливо! Кожен орендодавець повинен пам'ятати, що після підписання договору про найм квартири, він повинен сповістити податкову службу про даний факт для оплати податку (18% від доходу + 1,5% військового збору). Можна, звичайно, не сповіщати і не платити, але пам'ятайте про штрафні санкції, які можуть стати непідйомною ношею або дуже боляче вдарити по бюджету (від 17 тис. Грн до 136 тис. Грн в залежності від ситуації). Після того, як всі пункти документа обумовлені і внесені, відбувається підписання двох примірників договору, внесення першого платежу і передача ключів мешканцям. Отже, тепер ви знаєте, як правильно оформити договір оренди квартири.

Можлива оренда житла і без оформлення договору. До слова, іноді орендодавцям досить копій документів, що підтверджують особу майбутнього мешканця, особливо, якщо це подобова здача квартир.

І таких орендодавців переважна більшість. Вони вважають за краще не витрачати час на оформлення документів, оплату податків і т.д.

Тим же, позбавляючи себе можливості «цивілізованого» вирішення нестандартних ситуацій, які, на жаль, теж трапляються часто.

Чим відрізняється договір оренди квартири в залежності від міста

На наш погляд, немає значної різниці, в якому місті відбувається угода: оформлення чи — це договору оренди квартири в Києві, договору оренди квартири в Одесі або договору оренди квартири в Харкові.

Законодавство діє в рівній мірі по всій території країни. Відмінності можуть бути тільк�� в додаткових умовах, які залежать від менталітету того чи іншого регіону, особливостей проживання, звичаїв і т.д.

Як правильно складати договір оренди на житло: вказівки

Економіка України

Подобається Договір найму (оренди) житлового приміщення із правом викупу. Зразок

Оренда житлових приміщень користується великим попитом як у Києві, так і в інших містах України.

Однак великий попит на оренду житла створює умови для реалізації різних афер.

Зловмисники часто здають в орену квартири, які їм не належать, підроблюють документи, вигадують різномантні схеми шахрайства .

Відповідно, орендарі житлової нерухомості не можуть захистити свої права, адже доволі часто не підписують договір оренди , розраховуючи на усні домовленності, або укладають його неправильно.

 • Договір найму (оренди) житлового приміщення із правом викупу. Зразок
 • Рекомендації, як перевірити юридичну чистоту житлової нерухомості перед орендою та правильно укласти договір оренди.
 • ЯК ПРАВИЛЬНО СКЛАДАТИ ДОГОВІР ОРЕНДИ ЖИТЛОВОГО ПРИМІЩЕННЯ КВАРТИРОНАЙМАЧУ
 • Укладення договору оренди житлового приміщення можна розділити на 2 основні етапи:
 • Підготовка до укладення договору.
 • Складання договору оренди та його підписання.

ПІДГОТОВКА ДО УКЛАДЕННЯ ДОГОВОРУ

Перш ніж укладати договорів оренди квартири, необхідно з’ясувати:

 • чи є орендодавець власником цієї квартири;
 • чи є квартира спільною власністю декількох осіб;
 • чи перебуває квартира в іпотеці;
 • чи не укладався орендарем інший договір оренди квартири з іншою особою;
 • чи майнові права на квартиру предметом спору в суді.
 1. Відповідно до вимог Цивільного кодексу України передавати в оренду нерухоме майно може лише її власник або довірена особа на підставі нотаріально посвідченої довіреності, а у випадку суборенди (піднайму) – первинний орендатор (наймач) з дозволу власника.
 2. Отже, перш ніж укладати договір оренди, особливо на тривалий строк, необхідно впевнитися, що особа, з якою ви збираєтеся укладати договір оренди є власником об’єкту нерухомості.
 3. Перед укладанням договору оренди вимагайте у орендодавця пред’явити Вам:
 • оригінал паспорту орендодавця;
 • оригінал картки платника податку;
 • оригінал правовстановлюючого документу на об’єкт нерухомості (нотаріально засвідчений договір купівлі-продажу квартири, договір дарування, свідоцтво на спадщину з відміткою про державну реєстрацію права власності, свідоцтво про права власності на об’єкт нерухомості, рішення суду тощо).

Зробіть копії таких документів для себе. Порівняйте дані паспорту орендодавця з даними правовстановлюючих документів власника.

Право власності орендодавця на квартиру можна перевірити самостійно шляхом отримання Інформаційної довідки щодо об’єкта нерухомого майна з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно через мережу Інтернет, а саме: Кабінет електронних сервісів на сайті Міністерства юстиції України. Така послуга є платною та коштує лише 20 грн (з ПДВ).

Читайте также:  Доступ до публічної інформації за законодавством україни

Слід мати на увазі, що у вказаних реєстрах може не бути відомостей щодо нерухомого майна, держану реєстрацію якого проводило бюро технічної інвентаризації, оскільки такі бюро дуже повільно передають інформацію до відповідних реєстрів.

Новою редакцією Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» не передбачена видача свідоцтв на право власності або проставлення відміток на правовстановлюючих документах, а тому підтвердженням права власності на нерухоме майно, зареєстроване після 01 січня 2016 року є лише наявність відповідного запису в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно.

У разі, якщо квартира перебуває у спільній власності декількох осіб, то передача квартири в оренду одним із власників можлива лише з письмового дозволу інших співвласників.

Це також стосується випадку, коли орендодавець перебуває у зареєстрованому шлюбі.

Враховуючи викладене, перед укладенням договору перевірте наявність або відсутність відповідної відмітки в паспорті орендодавця, а якщо така відмітка таки є, вимагайте письмового дозволу дружини або чоловіка орендодавця.

Крім того, до укладення договору оренди необхідно перевірити, чи не перебуває об’єкт оренди під арештом, в іпотеці або іншими обмеженнями. Відповідно до ст. 9 Закону України «Про іпотеку» передача в оренду нерухомого майна, що є предметом іпотеки можливе лише з дозволу іпотекодержателя. Це також можна зробити, отримавши інформаційну довідку через Кабінет електронних сервісів.

Перевірити, чи не передана квартира в оренду іншій особі на той же період можливо лише, якщо такий договір посвідчувався нотаріусом шляхом отримання через нотаріуса витягу з реєстру правочинів щодо цього об’єкту нерухомості.

Якщо ж орендар уклав договір оренди в простій письмовій формі, з’ясувати таку інформацію можливо лише з його слів, вписавши таке його твердження в договір оренди та передбачивши відповідні штрафні санкції за невідповідність такої інформації фактичним обставинам.

Що стосується суборенди житлових приміщень, то відповідно до ст. 774 Цивільного кодексу України та ст. 91 чинної редакції Житлового кодексу передача в суборенду житла можливо лише за згодою власника приміщення та членів сім’ї орендаря (наймача), які проживають разом з ним.

Слід також мати на увазі, що відповідно до ст. 93 Житлового кодексу з усіма змінами здача жилого приміщення в суборенду (піднайом) не допускається, якщо:

1) у результаті вселення піднаймача розмір жилої площі, що припадатиме на кожну особу, яка проживає у цьому приміщенні, буде меншим від установленого для надання жилих приміщень (ч. 1 ст. 48);

2) у квартиру, в якій проживає два або більше наймачі, вселяється особа (піднаймач жилого приміщення або член його сім'ї), яка хворіє на тяжку форму хронічного захворювання, у зв'язку з чим не може проживати в такій квартирі.

 • Недотримання зазначених правил передачі житлового приміщення в суборенду тягне за собою недійсність договору піднайму.
 • СКЛАДАННЯ ДОГОВОРУ ОРЕНДИ
 • Форма договору оренди
 • Часто під час укладення договорів оренди квартири виникає питання: чи обов’язково посвідчувати такий договір нотаріально?

Договір оренди житлових приміщень, в тому числі квартири, не підлягає обов’язковому нотаріальному посвідченню навіть, якщо він укладається на строк більше ніж 3 роки. Однак, договір може бути посвідчений нотаріально за вимогою однієї зі сторін. Тобто, за бажання ви можете домовитися з орендодавцем про нотаріальне посвідчення договору оренди.

Щоправда орендарі, які не зареєстровані як фізичні особи-підприємці не завжди погоджуються на це, оскільки нотаріус при посвідчені договору самостійно направляє до податкових органів інформацію про здійснення такого правочину.

Особливості складання договору

Відповідно до ст. 638 договір є укладеним, якщо сторони досягли в належній формі згоди з усіх істотних умов договору. Враховуючи, що договір оренди квартири має бути укладений в письмовій формі, то і всі істотні умови мають викладені також в письмовій формі.

Якщо хоч одна з обов’язкових умов буде відсутня в підписаному договорі оренди такий договір вважатиметься неукладеним, а отже і права оренди Ви не набудете.

Для договору оренди житлових приміщень передбачено такі істотні умови:

 • предмет договору
 • вартість користування
 • перелік осіб, які проживатимуть з орендарем (якщо договір оренди укладається на строк 1 рік і більше).

Крім обов’язкових умов, в договорі оренди також необхідно визначити ряд умов, які хоч і не є обов’язковими однак, їх наявність може одразу вирішити проблемні моменти, які можуть виникнути в майбутньому. Наприклад, такі як:

Порядок розрахунків (готівкою або шляхом внесення коштів на банківський рахунок орендаря тощо, періодичність та граничний термін розрахунків).

Якщо, за користування квартирою ви сплачуєте готівкою, обов’язково вимагайте у орендаря розписку, в якій має бути зазначено, коли отримано гроші, в якій сумі, а також, те що кошти отримані в рахунок плати за користування квартирою згідно із договором оренди. У договорі також можна прописати такий обов’язок орендаря.

Строк дії договору оренди. Строк дії договору оренди квартирою може і не зазначатись у договорі. Однак, у такому випадку відповідно до закону такий договір буде вважатись укладеним строком на 5 років.

Також необхідно передбачити порядок та умови продовження дії договору оренди та переважне право орендаря на отримання цього приміщення на новий строк.

Якщо договір оренди, укладається на строк, менший за 1 рік, орендар не має переважного права на укладання договору оренди на новий строк.

Право суборенди . Можна передбачити право орендаря за його рішенням передавати квартиру в суборенду (піднайом) без отримання додаткової згоди орендодавця (власника) квартири.

Стан квартири на момент укладення договору. Визначте в договорі стан квартири на момент його укладання, перелік майна, яке передається з квартирою (меблі, техніка), всі наявні недоліки.

Також можна зробити фотографії майна та долучити їх до договору у якості додатків. Бажано також, на фотографіях проставити підписи сторін та дати їх створення.

Це необхідно, що б у майбутньому орендодавець не змушував вас оплачувати збитки, завдані йому внаслідок пошкодження квартири або майна, до яких ви фактично не маєте відношення.

Порядок здійснення ремонту квартири . Враховуючи те, що оскільки законом перевлаштування та реконструкцію житла орендарю дозволяється здійснювати лише з дозволу орендаря, рекомендується одразу в договорі прописати порядок отримання такого дозволу. Крім того, необхідно обов’язково обумовити, хто зі сторін здійснюватиме поточний та капітальний ремонт об’єкту оренди.

Порядок розрахунків за комунальні послуги. Наймач зобов'язаний самостійно вносити плату за комунальні послуги, якщо інше не встановлено договором оренди. Варто вказати в договорі показники лічильників, а також стан розрахунків за комунальні послуги на дату укладання договору оренди.

Припинення договору у разі відчуження квартири. Цивільним кодексом України встановлено, що у разі зміни власника речі, переданої у оренду, до нового власника переходять права та обов'язки наймодавця. Однак, сторони можуть встановити у договорі оренди, що у разі відчуження орендодавцем квартири дія договору оренди припиняється.

Передача квартири

Орендодавець зобов'язаний передати орендарю майно у користування негайно або у строк, встановлений договором оренди. Враховуючи те, що сторони можуть по-різному розуміти термін «негайно», краще одразу в договорі встановити чіткі строки та порядок передачі об’єкта оренди орендарю.

Відповідальність сторін

Детально вивчіть відповідальність сторін за порушення умов договору. Одразу порахуйте скільки ви будете платити за прострочення виконання своїх зобов’язань та чи не є така сума занадто великою.

 1. Право орендаря провести реєстрацію місця проживання за адресою квартири, а також осіб, що проживають разом з ним
 2. Рекомендується також одразу вирішити питання реєстрації постійного місця проживання орендаря та осіб, які з ним будуть проживати та у разі надання такої згоди Орендодавцем одразу прописати таку умову в договорі.
 3. У будь-якому разі, якщо ви плануєте взяти в оренду житлове приміщення на тривалий строк, краще звернутися до професійного юриста, який вам допоможе правильно підготуватися та складе договір оренди, що буде враховувати всі ваші інтереси та зведе негативні ризики до мінімуму.  

Договір оренди нежитлового приміщення 2022 — завантажити зразок

Договір найму (оренди) житлового приміщення із правом викупу. Зразок

Безліч людей, які починають займатися бізнесом або знаходяться на стадії планування, стикаються з важливим питанням – де і як правильно знайти будівлю для ведення своєї діяльності, а також правильно оформити договір оренди нежитлового приміщення.

Така проблема виникає і при розширенні підприємства. Все тому, що склади, торгові майданчики або офісні будівлі є необхідністю, без якої навряд чи можна організувати хорошу фінансову діяльність.

Особливості оформлення договору оренди нежитлового приміщення в Україні

Звичайна оренда нежитлових приміщень передбачає правильно складений і заповнений договір. Письмове і документальне його оформлення дозволить уникнути різних проблем і великих грошових втрат у майбутньому.

З огляду на положення договору, господар передає орендарю нежитлове майно за конкретну плату і на певний період. При цьому слід ретельно обговорити всі деталі і подробиці, які потрібно вказати і прописати в договорі.

Зразок договору оренди нежитлового приміщення в Україні містить основні положення і пункти, а також деякі особливості, які слід враховувати. Завантажити його ви можете далі у статті.

Головними умовами, які є істотними та обов’язковими, можна виділити наступні:

 1. об’єкт оренди – вказується вартість і особливості майна;
 2. період, на який орендарю надається приміщення;
 3. плата за оренду, яка може враховувати амортизацію;
 4. особливості повернення і можливого відновлення;
 5. положення про виконання зобов’язань і відповідальності обома учасниками договору;
 6. умови повернення, викупу, питання, що стосуються ремонтних робіт або відновлення при нанесенні збитку.

Основними ж ознаками, які дозволяють відокремити оренду від інших видів, є наступні:

 • майно передається виключно на тимчасове використання, тому як передача у власність вже означає покупку;
 • такі ж умови і з приводу повернення – коли закінчується термін дії або за інших незапланованих обставин, необхідно обов’язково передати майно законному власнику;
 • інші тимчасові і постійні умови, що стосуються оплати та інших операцій з фінансовими ресурсами.
Читайте также:  Рівність прав та обовьязків дітей щодо батьків

Обов’язковою є умова письмового оформлення договору оренди нежитлового приміщення, а якщо період перевищує три роки, то слід його нотаріально завірити. Якщо домовленість відбулася тільки в усній формі, то важко довести цей факт у суді при виникненні неприємних і спірних ситуацій.

Договір може визнатися судом недійсним, якщо при укладенні його у будь-якій формі не було звернення і завірення нотаріусом. При цьому орендар повинен повернути нежитлове приміщення в тому вигляді, який був до оформлення угоди.

Якщо є якісь пошкодження або зміни – це відшкодовується матеріально, причому вартість розраховується вже на момент факту відшкодування.

Договір найму (оренди) житлового приміщення із правом викупу. Зразок

Правильне заповнення договору оренди нежитлового приміщення передбачає також і надання точних характеристик майна.

Для будь-якої будівлі чи споруди потрібно вказати точне місцезнаходження, площу, наявність земельної ділянки та інші ознаки, що виділяють саме предмет договору.

При оренді разом із приміщенням обладнання, а також транспортних засобів, не зайвим буде вказування серійних і реєстраційних номерів, технічних характеристик, деталей зовнішнього вигляду і інвентаризаційних номерів.

Не передбачається законодавством, втім, як і багатьма орендодавцями, передача в оренду майна, яке в кінцевому результаті не матиме первинний вигляд або більш ніж на 40% змінений.

Однак, це краще обговорювати заздалегідь і вже спільно вирішувати, наскільки можливо і необхідно буде використовувати різноманітні зміни, оскільки невеликі правки і доповнення все ж можуть бути.

Договір оренди нежитлового приміщення скачати для детального ознайомлення можна на нашому сайті.

Як правильно визначити вартість майна?

При первинному придбанні власності, незважаючи на спосіб покупки, визначається ціна об’єкта, позначена в документації попереднього власника. Інвентаризаційна вартість або реальна часто визначається після проведення оцінки нерухомості товарознавцем або комісією.

В ідеальному випадку найкраще провести незалежну оцінку вартості, після чого внести ці показники в акт. Хоч це і призведе до додаткових фінансових витрат, але результат буде максимально точним і незалежним від бажань однієї чи іншої сторони. Крім того, не виникатимуть зайві суперечки, а час на оформлення скоротиться.

Окремо варто виділити користування земельною ділянкою, де знаходиться об’єкт оренди нежитлового характеру, який згідно з українським законодавством також переходить у володіння орендаря. Сюди входить прилегла територія та споруди, що знаходяться в її межах.

Якщо орендодавець не вказує розміри території, то орендар отримує повністю всю земельну ділянку, яка була у володінні господаря. При значній і дуже великій ділянці, без потреби використання її в повному обсязі, варто окремо укласти договір оренди земельної ділянки.

Відрахування на амортизацію при оренді

Державний Кодекс України передбачає обов’язковою умовою амортизаційні відрахування навіть для оренди нежитлового майна. Щоправда, при цьому будь-яких вимог не висувається, і сторони самостійно встановлюють відповідний порядок амортизації. Іншими словами, ці кошти будуть йти на відновлення основних фондів, які знаходяться в оренді.

Такі умови хоч і не регулюються Кодексом, але встановлюють наступне:

 • відновлення, ремонт або поліпшення орендованого об’єкта можна здійснювати виключно з дозволу та згоди орендодавця;
 • господар майна має право отримувати фінансові ресурси за допомогою удосконалення об’єкта орендарем, якщо останній не має нічого проти;
 • орендар автоматично стає співвласником поліпшення або нових придбаних речей, які були придбані за згодою з орендодавцем.

Якщо подивитися на цей момент на практиці, то помітно, що всі такі питання вирішуються виключно між сторонами, причому всі деталі і особливості можуть бути одразу позначені в договорі оренди нежитлового приміщення або шляхом листа-пропозиції.

Іншою стороною медалі виділяється наступна особливість: якщо новинка не відділяється від орендованого об’єкта без пошкоджень і шкоди, вона переходить у володіння орендодавця. Якщо ж це окремі вироби, які не несуть шкоди, то орендар може спокійно забрати їх собі, якщо раніше це не було обумовлено або прописано в договорі оренди.

Оплата комунальних послуг, передача і повернення майна

Щоб уникнути розбіжностей в оплаті за комунальні послуги, всі такі моменти прописуються безпосередньо в договорі оренди нежитлового майна або заочно обговорюються між сторонами.

Також господар може виставляти рахунки за комуналку за конкретний період.

У договорі ще варто вказати, що в залежності від підвищення вартості за послуги, може змінюватися і орендна плата за користування нерухомістю.

Що стосується передачі об’єкта в оренду, то це здійснюється при оформленні двостороннього акту, де слід чітко прописати і зафіксувати стан, несправності і проблеми з майном, а також записати зауваження. На даний момент досить поширене використання фото та відео фіксації загального стану та інших особливостей.

Якщо при отриманні майна і підписанні договору не перевіряти його стан, то вважається, що воно передане в ідеальному стані, і довести зворотне практично неможливо. Такі ж положення враховуються і при поверненні нежитлового майна його повноправному господарю.

Завантажити акт прийому-передачі нерухомості в оренду.

У разі бажання викупити орендований об’єкт, ніяких застережень і заборон від держави немає, проте можна виділити норму, де вказується, що при дотриманні всіх домовленостей і обов’язків за договором, орендарю надається перевага покупки. При цьому інші особи можуть пропонувати суму і побільше, але власник не повинен переступати межу закону, якщо орендар дійсно бажає придбати даний об’єкт.

Терміни дії договору оренди нежитлового приміщення

Законодавство України обмежує терміни дії договорів оренди нежитлових приміщень тільки для деяких їх видів, а для інших передбачено самостійне рішення орендаря з орендодавцем. Зазвичай, якщо термін не проставлено і не обговорено, він вважається оформленим на невизначений період.

Так, одним з обмежень вважається оренда земельних ділянок, яка не повинна перевищувати більше 50 років. Не може бути більшого терміну і суборенда, адже домовлятися необхідно, в першу чергу, з господарем, з’ясовуючи його наміри на майбутнє. При цьому орендар не може розпоряджатися майном без повідомлення орендодавця, перевищуючи терміни суборенди.

Тому тим, хто хоче оформити такий договір оренди, варто поспілкуватися з їхнім власником, щоб уникнути неприємностей у майбутньому і втрати фінансових коштів, а також приміщення. Закон же говорить про те, що навіть перевищений період буде дорівнювати граничному. Знаючи закони і положення, можна уникнути обману від аферистів і недобросовісних людей.

На перших етапах одразу вирішується і можливість продовження оренди, а також варіанти, які ведуть до дострокового розірвання, тому як в практиці може бути по-різному, і зміни в економіці іноді призводять до значних фінансових втрат.

Щоб уникнути додаткових витрат і втрат часу на оформлення нової угоди, слід вказати про автоматичне його продовження. В такому випадку договір оренди нежитлового приміщення розривається тільки за заявою однієї зі сторін.

Розірвання договору оренди нежитлових приміщень

Основними причинами для розірвання договору можуть виступати будь-які невдоволення з обох сторін і невиконання зобов’язань.

Саме тоді договір оренди нежитлових приміщень може бути розірваний за згодою орендаря і орендодавця або по судновому рішенню.

Якщо орендодавець у письмовій формі повідомляє орендаря про виправлення порушень або зміни, а він не бажає нічого змінювати, власник має право звернутися до суду для розірвання.

Якщо укласти договір на певний період, його припинення здійснюється шляхом подання відповідного повідомлення орендодавця за три місяці до встановленої дати передбачуваного розірвання. Цей термін не обов’язковий і може визначатися за бажанням орендаря або обумовлюватися в договорі.

Якщо приміщення не було звільнено вчасно, виплачується орендна плата за весь період прострочення.

Також можливий варіант прописаних в договорі непередбачених законодавством умов, які орендодавець вимагає від орендаря. Це покладання на себе контролюючих функцій, розцінюється судом, як перешкоджання в раціональному і законному володінні орендованого нежитлового приміщення.

Можливими умовами для дострокового припинення можна виділити смерть орендаря, якщо він перебував у статусі фізичної особи, і це не було прописано в договорі. Також ліквідація орендодавця або орендаря, які знаходяться в статусі юридичної особи.

Завантажити зразок договору оренди нежитлового приміщення

Зразок договору оренди нежитлового приміщення містить не тільки все найголовніше і необхідне, але й інші особливості і деталі. Типовий договір оренди нежитлового приміщення також має певний шаблон, умови якого поширюються на оренду приміщень для бізнесу, офісів, складів тощо.

Завантажити договір оренди нежитлового приміщення.

Висновок

Уважність до всіх деталей і особливостей, знання законодавства і своїх прав, а також правильна і якісна юридична допомога за необхідності, дозволять позбутися непередбачених ситуацій і безлічі проблем, які можуть виникнути під час співпраці з недобросовісними людьми. Якщо договір оренди нежитлового приміщення буде повністю відповідати всім правилам, то не варто переживати за подальше користування майном. Обов’язково варто дотримуватися всіх умов і зобов’язань, а також зберігати хороші відносини один з одним.

Договір найму (оренди) житлового приміщення зразок, Україна — скачати Договір оренди

 • Підійде тим, хто збирається здати або зняти житло.
 • Приміщення передається в користування за плату.
 • Поняття і предмет
 • Договір оренди (найму) житлового приміщення – це угода про передачу в користування житлового приміщення за плату.
 • Передати в найм за цим договором можна лише приміщення, цільовим призначенням якого є проживання в ньому.
 • Сторони

Укласти таку угоду можуть фізичні особи, фізичні особи — підприємці, юридичні особи.

Але юридичні особи можуть наймати житло лише для проживання своїх працівників.

 1. Особа, яка передає житлове приміщення в найм, називається Орендодавець, а та, що приймає – Орендар.
 2. Орендодавцем може виступити тільки власник житлового приміщення, а інші особи можуть це зробити лише за його офіційним дозволом (наприклад, довіреність, договір доручення, письмовий дозвіл).
 3. Істотні умови договору (які обов'язково потрібно включити)
 4. Закон вимагає обов'язково визначити в договорі:
 • ідентифікуючу інформацію про житлове приміщення (адреса, площа, кількість поверхів, кімнат тощо);
 • строк договору;
 • розмір плати за найм.

За вибором сторін плата може вноситися грошима або речами. Вона має бути щомісячною, якщо інші умови не зазначені в договорі.

Якщо строк договору не зазначити, то він буде вважатися укладеним на 5 років. Якщо обидві сторони фізичні особи — підприємці і/або юридичні особи, то в договорі потрібно вказати:

 • приміщення (склад і вартість приміщення з урахуванням її індексації);
 • строк, на який укладається договір оренди;
 • орендну плату з урахуванням її індексації;
 • порядок використання амортизаційних відрахувань;
 • відновлення орендованого приміщення та умови його повернення або викупу.
Читайте также:  Усиновлення дитини громадянами України.

Форма договору

Договір має бути укладено у письмовій формі.

Норми права

Відносини, що виникають за договором найму житла, регулюються Житловим кодексом УРСР, Цивільним кодексом України, а якщо договір укладено між юридичними особами та/або фізичними особами — підприємцями – також Господарським кодексом України.

Укладення договору Договір вважається укладеним з моменту його підписання, якщо в ньому прописані всі істотні умови (див. «Істотні умови договору»).

Зміна та розірвання

За згодою сторін договір оренди житлового приміщення можна змінити або розірвати укладенням додаткової угоди до договору. Вона повинна бути укладена в письмовій формі.

Законом передбачені також випадки, коли сторони можуть односторонньо розірвати договір найму.

Договір може бути розірваний за рішенням суду на вимогу Орендодавця у разі: 

 • невнесення Орендарем плати за житло за шість місяців, якщо договором не встановлений більш тривалий строк, а при короткостроковій оренді — понад два рази; 
 • руйнування або псування житла Орендарем або іншими особами, за дії яких він відповідає.

Якщо предметом договору є частина житлового будинку, договір може бути розірваний на вимогу Орендодавця у разі необхідності використання житла для проживання самого Орендодавця та членів його сім'ї. Орендодавець повинен попередити Орендаря про розірвання договору не пізніше ніж за два місяці. 

Орендар житла має право за згодою інших осіб, які постійно проживають разом з ним, у будь-який час відмовитися від договору, письмово попередивши про це Орендодавця за три місяці. Також він може відмовитися від договору, якщо житло стало непридатним для постійного проживання у ньому. 

Типовий договір оренди квартири, житлового приміщення — зразок, бланк на українській мові

Договір для оренди квартири — юридичний документ, згідно з яким власник передає іншій особі своє приміщення для проживання на певний період. Ця угода має юридичну силу і передбачає, що орендар буде оплачувати проживання в зазначені терміни. Допускається оформлення оренди:

 • квартири;
 • приватного будинку;
 • кімнати.

Для гарантії комфортного проживання об'єкт повинен відповідати технічним, санітарним вимогам, встановленим на території України.

Типовий договір оренди квартири: особливості

Особи з будь-яким статусом допускаються до участі в угоді. Законом не заборонено укладати договір оренди житлового приміщення між фізичною та юридичною особою, між двома фізичними особами.

Юрособа може бути зареєстровано з будь-якою формою господарювання, фізична особа — як приватний підприємець.

Якщо організація виступає як орендар, вона не має права використовувати орендований об'єкт в комерційних цілях — допустимо тільки проживання фізичної особи.

Правильний договір оренди квартири також повинен охоплювати наступні умови:

 • Сторони можуть достроково розірвати угоду — письмово або за усною домовленістю.
 • Будь-який простий договір оренди квартири встановлює, що якщо орендодавцю необхідно зайняти житлоплощу або звільнити її з інших причин, він повинен повідомити про це орендаря за 2 місяці.
 • Коли договір оренди житлового приміщення з фізичною особою фактично перестав діяти і орендар проживає 1 місяць без заперечень з боку орендодавця, документ вважається автоматично пролонгованим. Термін пролонгації — спочатку зазначений в умовах документа.

Стандартний договір оренди квартири набуває чинності в момент фактичного підписання сторонами. Засвідчення угоди у нотаріуса здійснюється за бажанням сторін. Однак в разі, якщо житло орендується з подальшим викупом, обов'язкові:

 • нотаріальне посвідчення;
 • державна реєстрація.

Чому потрібно укладати договір оренди житлового приміщення

Згідно з чинним законодавством, після того як був підписаний договір оренди квартири, бланк в заповненому вигляді надається до фіскальної служби. Сплата податку повинна проводитися 4 рази на рік протягом 40 днів з останнього дня звітного кварталу. Платник податків самостійно розраховує суму в залежності від величини орендної плати.

Зрозуміло, кожен може заповнити бланк-договір оренди квартири, який матиме неофіційний характер. Однак слід пам'ятати, що дані дії вважаються правопорушенням. При виявленні незаконної діяльності орендодавець повинен виплатити штраф у розмірі від 17 до 34 тисяч гривень, про це зазначається в статті 212 Кримінального Кодексу України.

Договір оренди квартири між фізичними особами та організаціями: переваги

Як правило, в укладанні угоди з оренди зацікавлені власники приміщення. Але і квартиронаймачі також відзначають плюси:

 • Гарантія наявності місця проживання. Договір оренди квартири, зразок зі стандартними умовами, перш за все захищає орендаря від передчасного виселення.
 • Фінансова стабільність. Умови угоди включають в себе фіксовану плату за оренду на певний термін, без можливості її спонтанного підвищення.
 • Особистий простір. Договір оренди житлового приміщення між фізичними особами повинен включати в себе умови відвідування об'єкта з боку власника. Це захистить проживаючого від незручностей — раптових і частих візитів.

Для власника житла переваги від укладення договору очевидні:

 • Стандартний договір оренди житлового приміщення, квартири, а також іншого житлового об'єкта, захищає власника від недобросовісних наймачів. У разі псування майна умови угоди передбачають відшкодування шкоди.
 • Якщо квартиронаймач здає приміщення третім особами, порушує терміни оплати або інші умови, власник може звернутися до правоохоронних органів.
 • Можливість поліпшення житла. Ремонтні роботи, заміна сантехніки або будь-якого обладнання можуть бути зроблені за взаємовигідною домовленістю.

Типовий договір оренди житлового приміщення на сервісі FastDoc

Якщо вас цікавить простий договір оренди квартири, зразок документа представлений перед вами.

Угода розроблена нашими досвідченими юристами і включає в себе всі стандартні умови, що захищають інтереси і права орендаря і орендодавця.

Зверніть увагу, наш простий договір оренди квартири, зразок 2021 року між фізичною та юридичною особою, а також фізособами, не включає в себе опцію викупу. Документ представлений українською мовою.

Щоб придбати договір житлового приміщення, зразок потрібно заповнити — натисніть кнопку «Заповнити шаблон». Введіть необхідну інформацію по вашому об'єкту, і після оплати скачайте готовий документ в форматі pdf або word. Ми також відправляємо готову угоду на e-mail.

Договір найму (оренди): особливості укладення та виконання | Бухгалтерський сервіс «Iнтерактивна бухгалтерія»

Незалежно від історичних, політичних й інших обставин суспільства, договори найму не втрачають своєї актуальності. Що й не дивно, адже доволі часто як у суб’єктів господарювання, так і в пересічних громадян виникає потреба в тимчасовому використанні корисних властивостей певної речі.

При цьому придбання такої речі у власність не завжди відповідає їхнім інтересам — як з огляду на високу вартість речі, так і з інших причин.
Своєю чергою, договори найму можуть неабияк відрізнятись один від одного через певні причини — відмінні один від одного об’єкти найму, статуси сторін, специфічна сфера відносин тощо.

Сьогодні ми розглянемо особливості договорів найму, що є загальними для більшості з договорів такого виду, а також окремі особливості договору найму житла

Загальна характеристика договору найму

Загальноприйняте визначення договору найму (оренди) надано у ч. 1 ст. 759 ЦКУ, згідно з якою договором найму є договір, за яким наймодавець передає або зобов’язується передати наймачеві майно в користування за плату на певний строк.

Зверніть увагу: на підставі ЦКУ можна зробити висновок, що «найм» і «оренда» законодавець вважає тотожними поняттями.

Наведене визначення договору найму, яке надає ЦКУ, містить у собі його істотні характеристики.

Зокрема, договір найму за своєю природою є домовленістю сторін про передання однією стороною (наймодавцем чи орендодавцем) права користування майном другій стороні (наймачеві чи орендарю), за визначену сторонами плату на певний строк. Залежно від змісту такої домовленості наймачеві може передаватися також право володіння майном — об’єктом найму.

Наприклад, під час передання в оренду певного приміщення, якщо умови договору не передбачають можливості використання об’єкта найму наймодавцем, то до наймача переходить не тільки право користування, а й право володіння орендованим майном. При цьому під час укладення договорів найму, за якими ту чи іншу річ (обладнання тощо) надають у короткострокове користування, скажімо, за місцезнаходженням наймодавця, до наймача переходить лише право користування, а не володіння такою річчю.

Зауважимо, що вказаний аспект має не лише теоретичне, а й суто практичне значення, оскільки в першому випадку наймач є титульним володільцем отриманої в оренду речі, а відтак — у разі порушення його прав на орендоване майно третіми особами наймач матиме право на їх захист відповідно до положень гл. 29 ЦКУ (ст. 396 ЦКУ).

У другому випадку «на захист» наймача стануть лише положення відповідного договору найму (у разі його письмового оформлення) та норми відповідної глави ЦКУ, присвяченої цьому виду договору (глави 58 та 59), а також загальні положення цивільного законодавства.

За своїми основними правовими характеристиками договір найму можна вважати оплатним і двостороннім.

Зауважимо: якщо за користування майном не передбачена будь-яка оплата, договір найму фактично перетвориться на договір позички, і в такому випадку на відносини між сторонами поширюватимуться як норми гл. 58 ЦКУ, присвячені договорам найму, так і норми гл. 60 ЦКУ, що стосуються договорів позички. Двосторонній характер договору означає, що правами й обов’язками наділені обидві його сторони.

Тим часом договори найму поділені на такі види:

 • договір прокату ;
 • договір найму земельної ділянки (будівлі чи іншої капітальної споруди, транспортного засобу);
 • договір найму житла;
 • договір лізингу,
 • договір оренди державного (комунального) майна.

 Договір прокату — це договір, за яким наймодавець, що провадить підприємницьку діяльність із передання речей у найм, передає чи зобов’язується передати рухому річ наймачеві в користування за плату на певний строк (ст. 787 ЦКУ).

Для перелічених вище різновидів договору найму законодавством установлені певні особливості, що заслуговують на окрему увагу під час укладення та виконання таких договорів. Наразі зупинімося передусім на загальних особливостях договорів найму.

Чи є найм (оренда) послугою?

Ссылка на основную публикацию