Договір позики чи розписка? як кращі дати гроші в борг

Договір позики чи розписка? Як кращі дати гроші в борг

Гроші, як відомо, мають властивість закінчуватися в самий незручний момент. Процес їх пошуку – завдання з багатьма невідомими. В принципі, ланцюжок давно відпрацьований: спочатку ми звертаємося до родичів, потім – до знайомих, після йдемо в банк. Але система може дати збій, і ми ризикуємо залишитися без фінансової підтримки. Де ще можна позичити грошей?

Лихварство – одна з найстаріших професій, відома своєю прибутковістю. По суті, банківські кредити вийшли з цієї ж сфери. Але сьогодні мова піде саме про лихварів, або, як ми сьогодні їх називаємо, приватних кредиторів і послуги, які вони нам пропонують.

Brobank.уа розкриє нюанси оформлення кредитів під розписку в Україні, а також спробує визначити ступінь надійності подібних позик.

Конкуренти банків

Приватне кредитування в нашій країні набирає обертів. Чим жорсткішою стає політика верифікації, яку впроваджують банки, тим більша кількість клієнтів дістається альтернативним кредиторам. Приватні особи, звичайно ж, не можуть суперничати з серйозними фінансовими установами, але стабільний заробіток їм забезпечений.

У ролі приватних інвесторів зазвичай виступають фізичні особи, що володіють власним капіталом, або дрібні фінансові компанії. Гроші видаються всім бажаючим під відсотки, а гарантією повернення є розписка, що оформляється на місці.

Договір позики чи розписка? Як кращі дати гроші в борг

Макс. сума: 500 000 грн.
Ставка: Від 30%
Термін кредиту: До 2 років
Мін. сума: 50 000 грн.

Подібні угоди цілком законні, вони регулюються Цивільним кодексом України, на відміну від багатьох країн світу, де приватні позики знаходяться під забороною.

Так, Глава 71 Кодексу визначає положення кредитного договору, які в подальшому допоможуть вирішити спірні ситуації між сторонами.

Йдеться про права і зобов’язання, умови нарахування відсотків та особливості їх погашення, санкції за порушення пунктів договору.

Приватні позики мають свою цільову аудиторію. В першу чергу їх оформляють ті категорії населення, яким закрита дорога в банк:

 • особи з безнадійно зіпсованою кредитною історією;
 • надто закредитовані клієнти, які мають кілька непогашених позик;
 • громадяни, що хоча б один раз переступили закон.

Договір позики чи розписка? Як кращі дати гроші в борг

Умови кредитів під розписку

У нашій країні на законодавчому рівні допускається два різновиди кредитної угоди.

 1. Усна. У цьому випадку діє обмеження за наданою сумою: не більше 10 неоподатковуваних податком мінімальних доходів.
 2. Письмова. Розмір суми не лімітується.

Якщо позичальник бере позику у фізичної особи, можливі обидва види договору, а в разі угоди з юридичною особою обов’язкове складання документа в письмовому вигляді.

Важливим моментом для успішної співпраці з приватним кредитором є доказ платоспроможності з боку клієнта. Крім розписки гарантією повернення коштів стає надання застави. Так лихвар зможе покрити можливі збитки в разі невиплати боргу.

Звичайні варіанти застави:

 • рухоме та нерухоме майно;
 • дорогоцінні метали та прикраси;
 • цінні папери.

Договір позики чи розписка? Як кращі дати гроші в борг

Сума позики: 12 000 грн.
Термін позики: 1-30 днів
Ставка на день: 1,6%
Кредитна історія: Будь-яка

Як правило, кредит готівкою під розписку є останньою надією для людини, що зневірилася знайти гроші. Кредитори прекрасно це розуміють і використовують ситуацію на свою користь.

З цієї причини процентні ставки не просто вище, ніж в банках і навіть МФО, вони часто непідйомні і можуть досягати 500% річних.

З іншого боку, «приватники» рідко відмовляють в позиках, не вимагають довідок про доходи і абсолютно не цікавляться вашою кредитною історією.

Що з себе представляє розписка

Боргове зобов’язання оформляється за домовленістю між приватним кредитором і клієнтом. Формат розписки не регламентується ніякими правилами, тому вона складається у вільній формі і пишеться від руки. Незважаючи на це, розписка визнається повноправним документом, що підтверджує факт отримання коштів (ЦКУ, ст.1042, 1046).

Договір позики чи розписка? Як кращі дати гроші в борг

Оскільки розписка є основою угоди і єдиною гарантією безпеки для обох сторін, до її складання слід підійти з особливою відповідальністю. Є ряд вимог, яких варто дотримуватися.

 1. Розписка пишеться безпосередньо самим позичальником, використання друкарської техніки і залучення третіх осіб неприпустимо. У разі необхідності це дозволить провести графологічну експертизу, щоб підтвердити справжність документа.
 2. Прописуються ПІБ сторін договору з чітким зазначенням, хто є кредитором, а хто – позичальником. Також вносяться паспортні дані, ІПН клієнта, прописка.
 3. Підтверджується факт передачі коштів із зазначенням дати, часу і місця проведення угоди.
 4. Вказується сума позики (цифрами і прописом), а також спосіб і термін виплати. Якщо дата повернення відсутня, борг слід повернути протягом 30 днів, як того вимагає закон.
 5. Фіксується вид кредиту – під відсотки чи ні. Відсутність цієї інформації наділяє кредитора правом нараховувати проценти відповідно до актуальної облікової ставки НБУ (ЦКУ, ст.1048).
 6. Обумовлюються санкції, які настигнуть позичальника в разі невиконання зобов’язань.
 7. Сторони підписують документ, при цьому ніяких печаток або підписів свідків угоди не потрібно.

Договір позики чи розписка? Як кращі дати гроші в борг

Макс. сума: 200 000 грн.
Ставка: Від 0,01%
Термін кредиту: До 60 міс.
Мін. сума: 2 000 грн.

Розписка повинна бути оформлена в двох примірниках, обидва варіанти є правомочними і рівноцінними. Не забудьте всі цифри дублювати прописом, щоб виключити майбутні зміни в тексті. Для більшої надійності кредитну угоду можна завірити нотаріально.

Як тільки позичальник ставить свій підпис під розпискою, документ набуває юридичної сили. Отже, його можна використовувати в суді для стягнення боргу (термін позовної давності в цьому випадку становить 3 роки). Єдина умова – оформляти розписку має дієздатна особа, в іншому випадку суд має право анулювати договір.

Переваги позик під розписку

З усього різноманіття кредитних пропозицій на вітчизняному фінансовому ринку багато позичальників вибирають саме співпрацю з приватними інвесторами. І це не дивно – умови видачі та обслуговування подібних позик можна змінювати «під себе», обговорюючи з кредитором кожен пункт окремо.

Договір позики чи розписка? Як кращі дати гроші в борг

Крім індивідуального підходу, привабливими для клієнтів виявляються і такі фактори:

 • позику можна оформити тільки за паспортом;
 • рішення про видачу грошей приймається відразу ж по зверненні;
 • позичальник має право запитувати суму будь-якого розміру на зручний для нього термін;
 • офіційне працевлаштування та чистота кредитної історії – зайва інформація для приватного кредитора, йому від вас потрібна тільки застава як гарантія повернення коштів;
 • даний вид позики не передбачає наявності прихованих комісій, позичальник повинен виплатити безпосередньо борг і обумовлені відсотки.

Як гарантувати безпеку угоди

Кредит під розписку може як стати порятунком в період кризи, так і обернутися великим розчаруванням з перспективою втрати грошей. Причому ризику піддаються обидві сторони. Кредитор може зіткнутися з недобросовісним клієнтом, який не поверне борг. Позичальник же, в свою чергу, може нарватися на шахрая, який витягне з нього все до останньої копійки.

Договір позики чи розписка? Як кращі дати гроші в борг

Отже, потрібно спробувати забезпечити максимальну прозорість майбутніх домовленостей:

 • ретельно вибирайте приватного кредитора, краще за рекомендаціями людей, яким ви довіряєте;
 • на зустріч з лихварем йдіть у супроводі хоча б одного свідка – родича або друга;
 • умови позики обговорюються до найдрібніших деталей, ви повинні чітко розуміти значення кожного пункту;
 • ще до підписання документів переконайтеся, що у кредитора є в наявності необхідна сума;
 • наполягайте на нотаріальному завіренні майбутньої розписки;
 • пункт про передоплату – головна ознака шахрайських дій з боку «приватника»;
 • вимагайте документального оформлення кожного платежу по позиці, найпростіше це зробити за допомогою окремих розписок від кредитора;
 • факт повного закриття боргу і відсутності будь-яких претензій повинен бути задокументований.

Договір позики чи розписка? Як кращі дати гроші в борг

Сума позики: 30 000 грн.
Термін позики: 1-60 днів
Ставка на день: Від 0%
Кредитна історія: Будь-яка

Таким чином, позика під розписку – досить зручний і демократичний вид кредитування. Проте, вдаватися до нього доцільно тільки в тих випадках, коли вичерпані інші варіанти (банки, МФО, родичі і знайомі та ін.).

Це пов’язано з позамежними переплатами і високим ризиком банального шахрайства в цій сфері. Перш ніж піти на такий крок, зважте свої можливості і зберіть якомога більше інформації про ту людину, яка дає позику.

Взяти гроші в борг у приватної особи під розписку і без застави, правила оформлення позики

При фінансових труднощах, спеціальні організації, кредитори пропонують взяти гроші в борг у приватної особи під відсотки (деякі беруть передоплату) з оформленням розписки, договору.

Такий вид позики дозволяє отримати гроші, якщо в банківських послугах повсюдно відмовляють.

Інвестори готові видати позику на певних умовах, під заставу нерухомості та річні відсотки без надання документів, крім паспорта громадянина.

Хто такий приватний кредитор

Грошовий позику від індивідуального фізичної особи або компанії – це передача грошей готівкою на руки або електронним переказом у тимчасове користування іншій фізичній особі, компанії або індивідуальному підприємцю.

Читайте также:  Викуп боргу у банку: плюси, мінуси та підводні камені

Приватний кредитор для надання фінансових послуг використовує особисті кошти. Цілі надання позики за кредитним договором: малий і середній бізнес, особисті витрати, терміновий позику для погашення боргів.

Взяти гроші в борг у приватних осіб можна під заставу майна.

Як взяти в борг у приватної особи

Грошові суми для кредитування фізичних, юридичних осіб можна оформити за допомогою спеціальних мікрофінансових організацій, інвесторів. Необхідно вибрати відповідну МФО, залишити онлайн заявку на сайті або оформити позику особисто в офісі у секретаря.

Після цього, через кілька хвилин, заявка буде розглянута інвестором, після чого позичальнику спочатку усно, а потім письмово, озвучують персональні варіанти кредитування. Взяти гроші в борг у приватної особи можливо навіть маючи погану КИ (кредитну історію).

Особливості кредитування

У такої послуги, як кредитування приватником, існує радий переваг і недоліків. Серед плюсів використання подібної фінансової допомоги:

 • короткі терміни видачі великих сум;
 • частково можна регулювати щомісячну оплату мінімальних розмірів в сторону збільшення без штрафів;
 • допомагає погасити сторонні кредити;
 • власника бізнесу надаються більш гнучкі строки повернення коштів, розстрочки;
 • своєчасне повернення гарантує поліпшення КИ;
 • можна повернути гроші достроковим погашенням без штрафів, змінивши терміни кредитування в односторонньому порядку;
 • допомагає уникнути оформлення кредитних карт від банку з менш вигідними умовами кредитування.

Недоліками отримання грошових коштів від приватного кредитора є високі нараховуються відсотки, розмір яких регулюється виключно бажанням самого кредитора, умови договору, які іноді містять вкрай невигідні для позичальника пункти. У інвесторів відсутні системи лояльності, наприклад, позичальник не може рефінансувати позику, оформити відстрочку платежів.

Договір позики чи розписка? Як кращі дати гроші в борг

Позика від приватного особи під розписку

Офіційно зареєстровані мікрофінансові організації дають грошей у борг з обов’язковим оформленням договору або боргової розписки, засвідченої нотаріально.

Кредитори видають кошти під розписку, в якій зазначаються точні терміни повернення, сума, розмір нарахованих відсотків.

Брати позику краще з розгорнутою формою договору, із зазначеними на папері усіма умовами кредитування, даних інвестора-приватника.

Умови кредитування

Прописані в договорі або розписці умови за кредитом найчастіше містять невигідні для позичальника пункти (наприклад, маленькі терміни повернення або високі відсотки), але це компенсується швидкістю оформлення позики. Фізичній особі, яка бере гроші у недержавної організації, слід уважно вивчити договір кредиту, правильність оформлення нотаріально завіреної розписки, документи інвестора.

Під який відсоток дають гроші приватній особі

Розміри процентів за кредитом призначаються тільки самим інвестором. Простежується наступна залежність розміру процентної ставки – чим менше сума позики, тим вище відсоток за позикою від приватного особи.

При підписанні договору, оформлення розписки потрібно звернути увагу не тільки на розмір відсотків по кредиту, але і на часовий інтервал, за який вони нараховуються (місяць або тиждень).

Іноді підсумкова сума відсотків перевищує суму основного кредиту.

Величина нараховуються на суму кредиту відсотків залежить також від його виду, наявності і вартості застави. Якщо є запорукою квартира, інше нерухоме майно, коштовності, автомобіль, процентна ставка буде істотно нижче. Чим вище ринкова вартість застави, тим менше буде підсумковий борг, але не менше спочатку взятої суми + 5% (на оплату комісій).

Взяти гроші під відсотки у приватної особи — покрокова інструкція

Оформлення кредиту у інвестора-приватника відбувається в кілька етапів. Порядок розгляду заявок, оформлення договору або розписки, як правило, ідентичний у всіх інвесторів (за винятком організацій, що працюють через інтернет-офіси). Для того, щоб позичити гроші під відсотки, необхідно:

 1. Вибрати підходящого інвестора. Слід ретельно вибирати, де взяти гроші під відсотки, вивчити всі нюанси договору. Юристами, нотаріусами настійно не рекомендується оформляти позику за допомогою інтернету, без особистої зустрічі.
 2. Вивчення умов позики. Бажаючий зайняти гроші в борг у приватної особи вказує бажану суму і приблизний термін кредиту в бланках для оформлення угод та розгляду заявки. Інвестор пропонує у відповідь свої умови (річну ставку) або висуває альтернативні суму і термін.
 3. Складання договору позики, оформлення боргової розписки. Договір майже у всіх кредиторів стандартний, крім пунктів про розмір грошової суми і термінів повернення.
 4. Видача грошових коштів. Позики видаються готівкою або за допомогою електронних грошей на картку або рахунок.
 5. Поступове погашення кредиту. Погасити кредити можна готівкою або електронним переказом.

Договір позики чи розписка? Як кращі дати гроші в борг

Вибір інвестора

Перш ніж вибрати компанію, що займається позиками без участі банку, слід уважно вивчити всі умови кредиту, так як вони можуть відрізнятися у різних інвесторів, знайти реальні відгуки від людей про кредитора-приватнику на тематичних форумах або сайтах. Краще всього, якщо приватного інвестора порадить хто-небудь із знайомих, колег чи родичів, які вже користувалися послугами даної компанії. Взяти гроші в борг у приватної особи можна через інтернет без надання особистих даних, крім паспорта.

Оформлення і підписання договору

Боргова розписка або договір складається спільно кредитором і позичальником.

Якщо письмове зобов’язання завіряється юристом, то в додатку до договору прикріплюється нотаріальна розписка про те, що він складений згідно з правилами і має юридичну силу.

Роздруковується договір у трьох примірниках: один – кредитору, другий – позичальнику, третій – нотаріусу. Оформлення угод по позиці обов’язково має реєструватися в бухгалтерії організації.

Нотаріальне оформлення розписки

При складанні розписки для позики грошей, зазначаються такі дані:

 • повна адреса реєстрації, фактичного місця проживання обох сторін;
 • суму боргу прописом з обов’язковим акцентуванням на тип валюти, в якій видається кредит;
 • точну дату повернення грошей;
 • розмір процентної ставки штрафу за прострочення;
 • прикріпити ксерокопії документів на цінне майно, що оформляється під заставу (якщо є).

Розписку слід підписувати повними прізвищем, ім’ям і по батькові, точно як зазначено в документі, що посвідчує особу громадянина. Передається інвестору при особистій зустрічі.

Рекомендується здійснювати передачу розписки у присутності третіх осіб, з зазначенням їх даних, підписів. Позика під розписку бажано реєструвати у нотаріуса або юриста. Взяти гроші в борг у приватної особи можна і без розписки, договору.

Однак повернення боргу при цьому може значно затягнутися.

Отримання позики

Забрати позичені кошти можна прямо в офісі організації готівкою або надати реквізити банківської картки, ощадного рахунки для зарахування позики.

Деякі кредитні брокери, при взяття в борг у них великої суми готівкою видають гроші за допомогою посередників (приватних банків).

Лихвар повинен надати відповідні документи, що підтверджують свою співпрацю з банком, прикріпити до договору їх копію та чек на видачу коштів. Після чого необхідно пред’явити договір та чек в офіс банку, отримати гроші.

Договір позики чи розписка? Як кращі дати гроші в борг

Як вибрати приватного кредитора

На ринку кредитування, інтернет-майданчиках, форумах, оголошеннях існує безліч пропозицій по мікропозик від фізичних осіб. Позичити кошти до зарплати без поручителя, довідок, можна в системах електронних грошей. Для того щоб серед всіх пропозицій обрати чесних кредиторів, необхідно відстежити такі критерії потенційного кредитора:

 • відсутність обов’язкової передоплати (бере передоплату тільки шахрайська організація);
 • реальні інвестори цікавляться віком позичальника, власними доходами, пропискою за паспортом РФ;
 • шахраї розсилають спам на електронну пошту, мобільні телефони потенційних позичальників;
 • у чесних кредиторів є свій штатний консультує юрист.

На тематичних форумах

На популярних інтернет-форумах, присвячених кредитування, як правило, розміщують свої оголошення користувачі, готові видати грошові кошти людям, яким офіційні кредити банки не надають. На тематичних форумах є окремі теми, присвячені оголошенням про приватне кредитування під нотаріально завірену розписку, наприклад:

 1. Зразок оголошення: «Добрий день! Видам гроші під розписку у себе в офісі. Послуги і консультацію нотаріуса надаю безкоштовно. При бажанні позичальника, оформляю договір у незалежного юриста за його рахунок. Кредити видаю людям від 21 року».
 2. Зразок оголошення: «Під розписку переведу гроші в борг на банківську картку або рахунок. під 33% річних, до 50 000, термін до 3 років».

Дошка оголошень в інтернеті

Про приватному кредиті часто подають оголошення люди, у яких є в особистому розпорядженні деяка сума, яку вони хочуть збільшити за рахунок відсотків боргу. Взяти гроші в борг у приватних осіб можна прямо по телефону. Приклад оголошень:

 1. «Дам гроші в борг під розписку, завірену у нотаріуса. До 20 000 строком на півроку особи від 18 років, які мають громадянство і пропискуі».
 2. «Позики на банківську карту. Під 25% річних, повнолітнім особам з московською пропискою. Під розписку».

Приватний кредит онлайн

Позика онлайн від інвестора-приватника можна отримати за допомогою спеціальних інтернет-сервісів. Необхідно ввести паспортні дані, суму боргу і термін для повернення грошей, поставити електронний підпис під договором і отримати гроші на рахунок. Весь процес оформлення такої позики займає близько 10-15 хвилин.

Читайте также:  Коли відмова в екстрадиції скасовує червону картку Інтерполу

Договір позики чи розписка? Як кращі дати гроші в борг

Хто дає гроші в борг під відсотки

Можна взяти гроші в борг у фізичних осіб, які офіційно зареєстровані і готові надати кредити готівкою або банківським переказом з швидким оформленням кредиту. Існує кілька типів кредиторів:

 • асоціації індивідуальних інвесторів;
 • електронні платіжні системи;
 • брокерські компанії;
 • фізичні особи, індивідуальні підприємці.

Асоціації приватних інвесторів

Організації, асоціації приватних лихварів мають юридичну реєстрацію в органах місцевого самоврядування, встановлені порядки видачі грошей, повернення боргу.

Електронні платіжні системи

Деякі платіжні шлюзи автоматично надають кредит при введенні паспортних даних. На сьогоднішній день це цілком надійно, але потрібно так само оцінювати умови кредитування.

Брокерські компанії

Взяти гроші в борг у приватних осіб можна за допомогою брокерських компаній. Це такі організації, які виконують роль посередників на валютному вітчизняному та зарубіжному ринку, забезпечують взаємодію між трейдерами і, безпосередньо, валютної майданчиком. Брокерські компанії виконують важливу функцію отримання прибутку з валютних торгів. Крім того, вони видають кредити.

Договір позики чи розписка? Як кращі дати гроші в борг

Гроші в борг від приватних осіб по оголошенню

На багатьох реальних або віртуальних дошках оголошень вивішені пропозиції про приватному позику. Такі лихварі часто беруть передоплату на банківський рахунок. Приклади оголошень:

 1. «Добрий день! Мене звуть Олексій, я власник власної компанії, пропоную приватне кредитування з невеликими річними відсотками. Сума позики від 5 000 до 100 000».
 2. «Кредит для індивідуальних підприємців від 50 000. Гарантією повернення є передоплата».
 3. «Якщо вас переслідують в банках відмови за кредитами, зверніться за грошима до нас! Видачу готівки здійснюємо в той же день! До 100 000».

Як не стати жертвою шахрая

Якщо необхідно взяти гроші в борг у фізичних осіб, слід уважно вибирати лихваря і вивчати їх принципи видачі кредиту.

Часто у вигідних пропозиціях отримання готівки криється шахрайська схема, наприклад, якщо лихвар пропонує за внесення передоплати знизити розмір річної ставки, з такою умовою, що чим більша сума передоплати, тим менше ставка.

Друга за поширеністю схема – після вдалого оформлення першого позики, наступні оформляються за замовчуванням.

Як перевірити потенційного інвестора

Переконатися в тому, що лихвар або інвестор чесний, можна кількома способами:

 • знайти реальні відгуки клієнтів не тільки на сайті кредитора, але й на сторонніх майданчиках;
 • перевірити наявність імені інвестора або назви мікрофінансової організації в чорні списки недобросовісних лихварів по місту, області або на федеральному рівні;
 • зробити звернення або запит для МВС по місту на предмет наявності МФО в реєстрі шахраїв.

Відео

Договір позики чи розписка?: нюанси про які варто знати кожному

Договір позики чи розписка? Як кращі дати гроші в боргНа практиці достатньо часто виникає питання яким чином краще давати гроші у борг. Основних два способи: розписка та договір позики. У цій статті ви знайдете відповіді на питання чим відрізняється перший документ від другого, в яких випадках краще скласти договір, а в яких випадках можна обійтися розпискою.

По-перше, необхідно з’ясувати чим відрізняється договір позики від розписки.

Загальні вимоги до договору позики

Відповідно до ст.

1046 Цивільного кодексу України за договором позики одна сторона (позикодавець) передає у власність другій стороні (позичальникові) грошові кошти або інші речі, визначені родовими ознаками, а позичальник зобов’язується повернути позикодавцеві таку ж суму грошових коштів (суму позики) або таку ж кількість речей того ж роду та такої ж якості. Договір позики є укладеним з моменту передання грошей або інших речей, визначених родовими ознаками.

За своїми ознаками договір позики є реальним, оплатним або диспозитивно безоплатним, одностороннім, строковим або безстроковим.

Договір позики вважається укладеним в момент здійснення дій з передачі предмета договору на основі попередньої домовленості (п.2 ч.1 ст.1046 ЦК).

Ця особливість реальних договорів зазначена в частині другій ст.640 ЦК, за якою якщо відповідно до акта цивільного законодавства для укладення договору необхідні також передання майна або вчинення іншої дії, договір є укладеним з моменту передання відповідного майна або вчинення певної дії.

Письмова форма договору позики внаслідок його реального характеру є доказом не лише факту укладення договору, а й передачі грошової суми позичальнику. На сьогоднішній день сторони за домовленістю між ними достатньо часто обирають письмову форму з нотаріальним посвідченням.

Договір позики в письмовій формі може бути укладений як шляхом складання одного документа, так і шляхом обміну листами (ч.1 ст.207 ЦК).

Особливості укладення договору позики

При укладанні даного договору сторони повинні врахувати усі основні умови відносин між ними. У заголовку договору необхідно вказати місце та дату його оформлення, повні контактні дані обох сторін (наприклад, паспортні дані).

У тому числі необхідно зазначити суму, яку сторона передає у борг, вказати її валюту та визначити порядок повернення грошей (готівковий чи безготівковий). А також вказати момент передачі грошей кредитору.

Краще було б передавати грошові кошти через розрахунковий рахунок фінансової установи, щоб наперед мати доказ фактичної передачі грошей.

У договорі обов’язково необхідно зазначити права та обов’язки сторін, відповідальність сторін за прострочення виконання зобов’язання (штраф або пеня).

 Серед основних прав та обов’язків позичальника можна виділити: порядок повернення грошей готівковий чи безготівковий), вказавши при цьому про можливість повернення грошових коштів частинами чи ні, у якій термін позичальник повинен їх повернути.

Якщо договором не встановлений строк повернення позики або цей строк визначений моментом пред’явлення вимоги, позика має бути повернена позичальником протягом тридцяти днів від дня пред’явлення позикодавцем вимоги про це, якщо інше не встановлено договором.

У випадку коли грошові кошти передаються під відстоки, необхідно уточнити їх розмір у договорі. Якщо договором не встановлений розмір процентів, їх розмір визначається на рівні облікової ставки Національного банку України. У разі відсутності іншої домовленості сторін проценти виплачуються щомісяця до дня повернення позики.

Цікавим моментом є те що, позика, надана за договором безпроцентної позики, може бути повернена позичальником достроково, якщо інше не встановлено договором. Договір позики вважається безпроцентним, якщо:

 • він укладений між фізичними особами на суму, яка не перевищує п’ятдесятикратного розміру неоподатковуваного мінімуму доходів громадян,  тобто на сьогоднішній день це 850,00 гривень та непов’язаний  із здійсненням підприємницької діяльності хоча б однією із сторін;
 • позичальникові передані речі, визначені родовими ознаками.

Наслідки порушення договору позики позичальником

Необхідно пам’ятати, що у випадку, коли позичальник своєчасно не повернув суму позики, він зобов’язаний сплатити грошову суму відповідно до статті 625 Кодексу, тобто сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.

Якщо позичальник своєчасно не повернув речі, визначені родовими ознаками, він зобов’язаний сплатити неустойку відповідно до  ст. 549-552 Цивільного Кодексу, яка нараховується від дня, коли речі мали бути повернуті, до дня їх фактичного повернення позикодавцеві, незалежно від сплати процентів, належних йому відповідно до статті 1048 ЦКУ.

У випадку, якщо договором встановлений обов’язок позичальника повернути позику частинами (з розстроченням), то в разі прострочення повернення чергової частини позикодавець має право вимагати дострокового повернення частини позики, що залишилася, та сплати процентів, належних йому відповідно до статті 1048 ЦКУ.

Вимоги до розписки

Щодо розписки чи боргової розписки, то це більш спрощений варіант позики, яка представляє собою документ у письмовій формі.  Розписка пишеться власноруч позичальником, у ній чітко вказується:

 • дата складання розписки та місце
 • прізвище, ім’я, по-батькові позичальника, його ідентифікаційний код та паспортні дані
 • прізвище, ім’я, по-батькові кредитора (позикодавця), його ідентифікаційний код та паспортні дані
 • сума, яку позичальник отримав від кредитора, її валюта та факт передачі грошей
 • сума та термін повернення коштів
 • особистий підпис боржника

У випадку коли сторони домовились укласти розписку у вигляді надрукованого тексту, необхідно для зменшення ризику визнання її недійсною, у кінці поставити не тільки особистий підпис позичальника та дату отримання грошей, а також позичальник повинен повністю власноруч написати своє прізвище, ім’я та по-батькові. Таким чином, навіть якщо позичальник буде оспорювати свій підпис чи відмовлятись від нього, судова експертиза з більшою вірогідністю встановить зворотне.

На практиці інколи виникає питання чи важливо вказувати у розписці мету отримання грошей, на наш погляд це не є обов’язковим.

Однак, сторони можуть домовитись між собою про це та вказати за бажанням позичальника (наприклад, мета отримання грошей для покупки автомобіля).

У майбутньому це може слугувати доказом у суді, якщо позичальник буде себе недобросовісно поводити та не захоче повертати гроші.

Також цікавим моментом є отримання згоди дружини (чоловіка) позичальника, яку на наш погляд бажано отримати. У судовій практиці виникають випадки визнання договору позики та розписки недійними саме на підставі не отримання згоди одного з подружжя при укладанні розписки. Тобто дружина (або чоловік)  посилаються на те, що на підставі ч.2. ст.

Читайте также:  Обовьязок подружжя турбуватися про сімью

65 Сімейного кодексу України при укладенні договорів одним із подружжя вважається, що він діє за згодою іншого з подружжя.

Кожен із подружжя (чоловік або дружина) мають право на звернення до суду з позовом про визнання договору недійсним як такого, що укладений другим із подружжя без її (його) згоди, у зв’язку, якщо даний договір виходить за межі дрібного побутового.

Висновки

Підсумовуючи, можна прийти до висновку, що розписка більш простіший спосіб отримання грошей, однак ризиковий, у зв’язку з вище переліченими підставами, хоча більшість людей обирають саме його.

Це пов’язано з тим, що укладаючи договір позики сторони не завжди хочуть нести матеріальні затрати у вигляді оплати послуг юриста та нотаріуса.

Але наш погляд, саме цей спосіб отримання грошей є більш захищеним, особливо коли позичальник окрім договору позики укладає ще договір застави.

Берназ-Лукавецька О.М. доцент кафедри цивільного права Національного Університету  «Одеська юридична академія»,  кандидат юридичних наук, доцент 

Договір позики: як правильно позичити гроші та чи потрібна розписка? | БІЗНЕС

Скільки ми позичаємо кошти, стільки продовжуємо зустрічати очевидні та не дуже питання щодо правильності договорів, які ми укладаємо, та пов'язаних з ними ризиків. Анна Гнип, старший юрист юридичної фірми «Астерс», розповіла, як правильно укласти договір позики та навела цікаві приклади із судової практики.

Хто може укласти договір позики?

Сторонами договору позики можуть бути як фізичні особи, так і юридичні, незалежно від їх статусу та видів діяльності.

Тривалий час залишалось дискусійним питання права юридичних осіб, що не мають статусу фінансових установ, надавати процентні позики. Однак наразі в цьому питанні поставлена доволі впевнена крапка.

Позики, як безпроцентні, так і з нарахуванням проценту, можуть надаватися будь-якими юридичними особами за рахунок їх власних коштів.

В окремих випадках обмеження щодо надання позик можуть встановлюватися установчими документами деяких юридичних осіб.

Уникайте ризиків за договірними зобов'язаннями. Спробуйте LIGA360:Юрист з функцією Contractum. Цей інструмент визначить тип вашого договору, сформує структуру та паспорт договору, здійснить пошук ризик-слів та загальних помилок. Замовте тест-драйв системи прямо зараз.

Як правильно укласти договір позики та чи потрібна розписка?

Договір позики має укладатися в письмовій формі, якщо ви позичаєте не менше 170 гривень або позичальником виступає юридична особа.

Зазвичай письмова форма передбачає наявність єдиного документу, підписаного обома сторонами — позикодавцем та позичальником.

Однак порушення цього принципу не вплине прямо на дійсність договору та обов'язковість повернення позики.

Письмовою буде вважатися будь-яка форма договору, яка фактично підтверджуватиметься належними документами, в яких зафіксовано умови надання позики. Серед таких документів і всім відома розписка.

 • Необхідність розписки, як документу, що підтверджує надання позики, обумовлене тим, що, у випадку виникнення спору про стягнення боргу, суд не прийматиме до уваги свідчення свідків для підтвердження факту одержання позики в певному розмірі.
 • Зверніть увагу, що розписка може виступати і як документ, що підтверджує фактичне передання позики, за умови наявності окремого письмового двостороннього договору, і як документ, що сам по собі є підтвердженням укладення договору (навіть якщо окремий двосторонній документ сторонами не підписувався).
 • Незалежно від того, яку конструкцію ви обираєте, ключовим є відобразити письмово: 
 • суму позики та підтвердження правової природи договору (тобто надання саме позики, а не, наприклад, здійснення оплати за якимось іншим договором);
 • фактичне отримання позичальником позики; та

Розписка як окремий документ потрібна далеко не завжди. Вас можуть не лякати конструкції, в яких підтвердження факту отримання позики зазначається безпосередньо в двосторонньому договорі, який підписується сторонами. Такий спосіб також відповідає вимогам закону. 

Окремо варто зазначити, що факт надання позики у випадку безготівкових розрахунків, зокрема між юридичними особами, не потребує жодних додаткових посвідчень, та може бути підтверджений документами, що підтверджують зарахування коштів на рахунок позичальника. 

Детальніше: постанова ВС від 24.02.2016 № 6-50цс16 

Продовження матеріалу читайте тут

ЛІГА:ЗАКОН презентує можливості штучного інтелекту для договірної роботи. Ми перевірили роботу AI на тисячах договорів, щоб економити ще більше вашого часу. Детальніше за посиланням.

Як правильно дати гроші в борг, що б потім повернути – Я и закон

Часто рідні, друзі чи просто знайомі просять вас надати гроші в борг. Але що треба знати, щоб борг повернули вчасно та у повній мірі?

 Про це повідомляє «Я і Закон» з посиланням на пресслужбу Мінюсту.

Зафіксувати момент передачі грошей

Найчастіше гроші в борг дають під обіцянку повернути в певний термін, і в цьому є помилка. Адже, якщо не зафіксувати момент передачі грошей у борг, потім не можливо буде довести факт такої передачі.

Цивільним кодексом України передбачено порядок надання та передачі коштів однієї особи іншій чи то фізичній, чи юридичній особі.

Особа, яка передає кошти в борг іменується позикодавцем, а особа, яка отримує гроші в борг, – позичальником.

Якщо сума коштів є не досить значною та не перевищує у десять разів встановлений законом розмір неоподаткованого мінімуму доходів громадян (ця сума становить 170 грн.), то договір можна укласти в усній формі. А от факт передачі грошей краще підтвердити розпискою позичальника.

Потрібен письмовий документ

Якщо сума, яка надається в борг, перевищує у десять разів встановлений законом розмір неоподаткованого мінімуму доходів громадян, тобто, більше 170 грн., то договір позики доцільно укладати у письмовій формі.

Відповідно до частини другої статті 1047 Цивільного кодексу України на підтвердження укладення договору позики та його умов може бути представлена розписка позичальника або інший документ, який посвідчує передання йому позикодавцем визначеної грошової суми або визначеної кількості речей.

Варто наголосити, що розписка сама по собі не є договором позики – це лише підтвердження такого договору, який був укладений між сторонами, а також вона засвідчує й безпосередньо факт отримання боржником від кредитора грошових коштів у певному розмірі або речей. Така правова позиція висловлена в постанові Великої Палати Верховного Суду від 16 січня 2019 року у справі № 464/3790/16-ц.

Зі змісту боргової розписки наявність боргових відносин повинна бути очевидною. Інформація повинна надавати можливість точно ідентифікувати осіб, які вступили у відносини.

Якою має бути розписка

Позичальник власноручно пише розписку, що повинна містити таку інформацію:

 • назва документа – «Розписка»;
 • дата та місце складання розписки;
 • прізвище ім’я та по батькові позичальника, його паспортні дані та місце проживання (також місце фактичного проживання у разі, якщо місце реєстрації та місце проживання не співпадають);
 • прізвище ім’я та по батькові позикодавця, його місце проживання і паспортні дані;
 • боргова сума (точна сума і валюта) (варто зазначити, як цифрами так і прописом, щоб унеможливити виправлення сум);
 • дата, коли борг повинен бути повернутий;
 • дата та місце складання розписки;
 • особистий підпис боржника;
 • прізвище ім’я та по батькові свідків (щонайменше двох) їх паспортні дані та місце проживання (у тому числі фактичного проживання), підписи.

Що таке договір позики

Договір позики – це домовленість двох сторін, за якою одна сторона (позикодавець) передає у власність другій стороні (позичальникові) грошові кошти або інші речі, визначені родовими ознаками, а позичальник зобов’язується повернути позикодавцеві таку ж суму грошових коштів або таку ж кількість речей того ж роду та такої ж якості.

Договір позики може укладатися як у простій письмовій формі, так і з нотаріальним посвідченням. Письмова форма договору позики має переваги, адже можна детально зазначити його умови: обов’язки сторін, порядок та терміни розрахунку та ін.

 • Якщо у договорі позики не зазначено дати, коли договір вступає в силу, то  він вважається укладеним з моменту передачі грошей або речей, визначених родовими ознаками.
 • Факт передачі грошей (речей) за договором можна підтвердити розпискою.
 • Зберігати розписку чи договір потрібно до моменту повернення боргу.
Ссылка на основную публикацию