Договір про визначення місця проживання дитини (зразок)

За інформацією прес-служби Міністерства юстиції України в 2019 році понад 37 000 подружніх пар в Україні розлучились «мирно», лише звернувшись до органів РАЦС. Проте, статистику звернень до суду з аналогічними заявами впродовж року навіть не підраховували.


 Найбільш прикрим, у даній ситуації, залишається те, що після припинення спільного проживання подружжя не знаходить спільної мови з приводу питання, а з ким же з батьків проживатиме дитина чи діти. Таким чином, насамперед від таких перепитій дорослих страждають діти.

 • Далі ми надамо зрозумілі і чіткі відповіді на ряд питань та проблем, з якими стикаються батьки, розберемо декілька варіантів вирішення даної проблеми, а також поділимося корисними порадами з приводу визначення місця проживання дитини.
 • Законодавче регулювання питання визначення місця проживання дитини
  Законодавець передбачив три шляхи вирішення даного конфлікту:
  1. – самостійне вирішення подружжям даного питання, шляхом укладення цивільного договору «утримання та виховання дитини» з завіренням даного документу у нотаріуса;
  2 – звернення до органів опіки та піклування;
 • 3 – судовий спосіб.

Окрім цього, згідно зі статтею 160 Сімейного кодексу України, місце проживання малолітньої дитини визначається за згодою батьків, якщо дитина не досягла 10 років.

Якщо ж дитині від 10 до 14 років, вона спільно з батьками бере участь у прийнятті рішення щодо свого місця проживання.

В свою чергу, дитина, якій виповнилося 14 років та батьки якої проживають окремо, самостійно приймає рішення щодо місця свого проживання.

Отже, у разі якщо батьки не можуть дійти згоди та укласти цивільно-правову угоду, тоді даний спір розглядатиметься вже органами опіки та піклування, або судом.

Укладення цивільної угоди між батьками.

Визначення місця проживання дитини шляхом укладення угоди між батьками є найменш затратним та швидким варіантом вирішення проблеми. Проте, для реалізації даного варіанту необхідною є надважлива умова – згода між батьками.

Перевагами даного шляху вирішення проблеми є безконфліктність, оперативність та економність. Законодавець не встановлює будь-яких типових чи обов’язкових форм таких договорів.

Тому, сторони, тобто батьки, можуть вирішити та закріпити у даному договорі будь-які права та обов’язки кожного з них з приводу утримання та виховання дитини, які їх хвилюють та є важливими для нормального розвитку та життя дитини.

Наприклад, уклавши дану угоду, можна закріпити з ким проживатиме дитина, визначити графік зустрічей дитини з тим з батьків, який проживає окремо, визначити розмір аліментів, які сплачуватиме той з батьків, який проживає окремо, розплановувати сумісні відпустки, визначати обов’язки батьків з приводу сумісного виділення коштів на навчання дитини, врегулювати питання пов’язане з виїздом дитини за кордон з одним із батьків, тощо.

Тобто, ми ще раз звертаємо увагу, що даний перелік є невичерпним.

Тому, батькам потрібно залучитися юридичною допомогою, сісти за стіл переговорів одне з одним, визначити коло питань, які потребують юридичного закріплення, підписати угоду, та насамперед дотримуватись її положень і виконувати взяті на себе обов’язки.

Більше того, як раніше зазначалось, даний процес є економним порівняно із судовою тяганиною, оскільки у даному випадку Ваші витрати обмежуються лише виїздом адвоката на переговори та аналізом чи розробкою угоди про утримання та виховання дитини.

Наша команда юристів та адвокатів також має досвід юридичного супроводження таких переговорів, вміє чітко формалізувати та безкомпромісно відстоювати позиції наших клієнтів, має низку розроблених та опрацьованих договорів з приводу визначення місця проживання дитини.

Звернення до органів опіки та піклування

Частіше за все виникають ситуації, що після розлучення закохана в минулому пара не може дійти будь-яких компромісів щодо місця проживання дитини. Такі випадки, нажаль, превалюють.

З урахуванням того, що в такому випадку неможливо дійти згоди та укласти угоду між батьками, альтернативою судового вирішення спору є звернення до органів опіки і піклування.

Тобто, не потрібно спочатку звертатись до органів опіки і піклування, а лише потім до суду.

Порядок вирішення спору органом опіки та піклування конкретизований у пункті 72 Порядку провадження органами опіки та піклування діяльності, пов’язаної із захистом прав дитини, затвердженим постановою КМУ №866 від 24.09.2008 р.

, та передбачає подання відповідної заяви службі у справах дітей за місцем проживання (перебування) дитини, до якої слід долучити копію паспорта, довідку з місця реєстрації (проживання), копію свідоцтва про шлюб та докази розірвання шлюбу (у разі наявності), копію свідоцтва про народження дитини, довідку з місця навчання, виховання дитини, довідку про сплату аліментів (у разі наявності).

Працівник служби у справах дітей, за місцем проживання (перебування) дитини, проводить бесіду з батьками та відвідує дитину за місцем проживання, про що складає акт обстеження умов проживання.

Крім цього, представники служби у справах дітей повинні звернутися до соціального закладу та/або фахівця із соціальної роботи для забезпечення проведення оцінки потреб сім’ї з метою встановлення спроможності матері, батька виконувати обов’язки з виховання дитини та догляду за нею.

Після обстеження житлово-побутових умов, проведення бесіди з батьками та дитиною служба у справах дітей складає висновок про визначення місця проживання дитини і подає його органу опіки та піклування для прийняття відповідного рішення.

При визначенні місця проживання малолітньої дитини органом опіки та піклування або суд враховує наступні фактори:
1. ставлення батьків до виконання своїх батьківських обов’язків;
2. особиста прихильність дитини до кожного з батьків;
3. вік дитини, стан її здоров’я;

4.

інші обставини, що мають істотне значення (до інших обставин, що мають істотне значення, можна віднести зокрема такі: особисті якості батьків; відносини, які існують між кожним з батьків і дитиною (як виконують батьки свої батьківські обов`язки по відношенню до дитини, як враховують її інтереси, чи є взаєморозуміння між кожним з батьків і дитиною); можливість створення дитині умов для виховання і розвитку.).

Орган опіки та піклування або суд не можуть передати дитину для проживання з тим із батьків, хто:
1. не має самостійного доходу;
2. зловживає спиртними напоями або наркотичними засобами;

3. своєю аморальною поведінкою може зашкодити розвиткові дитини.

Окремо також слід зазначити, що рішення органу опіки і піклування не є остаточним та беззаперечним. Тому, у разі невдоволення таким рішенням будь-кого із батьків, він має право оскаржити його до суду та, таким чином, перенести поле битви до зали судових засідань.

Отже, законодавець передбачив дану можливість для того, щоб батьки, які не можуть дійти згоди, могли все одно вирішити цю проблему поза межами судів, залучивши органи опіки і піклування як профільний орган державної влади у якості певного медіатора між батьками.

Судовий спосіб

Судовий захист інтересів матері чи батька починається з написання позовної заяви та її формування з додатками, а також її подачі безпосередньо до суду за місцем реєстрації чи проживання другого з батьків. Таким чином, потрібно написати позовну заяву, додати до неї додатки, які є або можуть бути доказами Вашої правоти. Насамперед, додатками є:
1.

копії паспорту як позивача так і за наявності відповідача;
2. копія ідентифікаційного коду;
3. копія свідоцтва про народження дитини;
4. копія свідоцтва про укладення шлюбу та докази його розірвання;
5. висновок органу опіки і піклування за наявності;
6. рекомендаційні листи з місця навчання дитини;
7.

докази належного майнового стану для нормального розвитку та життя дитини (витяги з державного реєстру речових прав на нерухоме майно, що свідчитиме, що у вас наявна нерухомість, де дитина разом з вами проживатиме, якщо квартира орендована – договір оренди; також це може бути довідка з місця роботи про розмір вашої заробітної плати, тощо);
8.

Читайте также:  Позовна давність при розподілі майна подружжя при розлученні

будь-які інші відомості, що можуть підтвердити, що проживання дитини саме з Вами буде їй на користь та не суперечить її інтересам;

9. квитанція про сплату судового збору (судовий збір на день написання даної статті складає 840,80 грн.);

Даний перелік не є вичерпним.

Також слід зазначити, що також до судового розгляду справи залучається орган опіки і піклування.

Даний орган є обов’язковим учасником такої категорії справ, оскільки саме він уповноважений перевірити та надати свій висновок щодо того, чи не порушуються права та інтереси дитини і чи дослухались її думки.

Висновок органу опіки і піклування також є доказом в даній справі, проте він не є беззаперечним та вичерпним. Право остаточного вирішення питання все ж таки залишається за суддею.

Також зазначаємо, що в даному випадку, слід скористатись юридичною допомогою, оскільки судові процеси є довготривалими та виснажливими, особливо в даній категорії судових спорів. Адвокат допоможе чітко сформувати позовні вимоги, грамотно підготувати доказову базу та якісно представити Ваші інтереси в суді.

Рубрика «руйнуємо міфи»

В категорії сімейних спорів з приводу визначення місця проживання дитини вже дуже давно існує міф, що перевагу завжди матиме матір дитини. Стверджується, що батькові майже нереально відстояти своє право на спільне проживання з дитиною та участь у її вихованні, акцентується увага на виключність обставин, які можуть розірвати зв’язки між матір’ю та дитиною.

Проте, ми можемо Вас запевнити, що батько і мати дитини мають абсолютно рівноправні права щодо проживання спільно з дитиною. І ми Вам це доведемо.

Дійсно, судова практика в Україні у справах про визначення місця проживання дитини відображала певну «презумпцію правоти матері». Переважна кількість рішень була саме на користь матері дитини. Приймаючи дані рішення, суди посилались на ст.

6 Декларації прав дитини, яка вказувала, що малолітня дитина не повинна, крім випадків, коли існують виняткові обставини, бути розлученою з матір’ю. Українські суди трактували дану норму на власний розсуд, і не встановлюючи наявність чи відсутність цих виключних обставин, переважну більшість рішень приймали на користь матері.

Тим самим, склалась судова практика, які дійсно показувала, що захистити права батька майже неможливо.

Зразки документів з сімейного права

ШЛЮБ Позовна заява на розірвання шлюбу зразок Позовна заява про розірвання шлюбу 2017 зразок Позовна заява про встановлення режиму окремого проживання подружжя Зразок позовної заяви про встановлення режиму окремого проживання подружжя Позовна заява про визнання шлюбу недійсним Позовна заява про визнання шлюбу з особою, яка перебувала в іншому шлюбі, недійсним Позовна заява про визнання шлюбу, укладеного без наміру створити сім'ю, недійсним Позовна заява про визнання шлюбу, зареєстрованого без наміру створити сім’ю, недійсним Позовна заява про стягнення затрат, понесених у зв’язку з приготуванням до реєстрації шлюбу та весілля ПОДІЛ МАЙНА

Позовна заява про поділ спільного майна подружжя

Позовна заява про поділ майна подружжя Зустрічна позовна заява про визнання особистою власністю майна, набутого за час окремого проживання та фактичного припинення шлюбних відносин ВИЗНАЧЕННЯ МІСЦЯ ПРОЖИВАННЯ ТА СПОСОБІВ ПОБАЧЕННЯ

Позовна заява про визначення місця проживання малолітньої дитини

Исковое заявление об опрелелении места жительства ребенка Позовна заява про усунення перешкод у спілкуванні з дітьми та їх вихованні Позовна заява про усунення перешкод у спілкуванні з дитиною та у її вихованні УТРИМАННЯ (СТЯГНЕННЯ АЛІМЕНТІВ)

Позовна заява про стягнення аліментів на повнолітню дитину

Позовна заява про стягнення коштів на утримання непрацездатної матері Позовна заява про стягнення коштів на утримання непрацездатної баби

Позовна заява про стягнення коштів на утримання дружини

Позовна заява про стягнення аліментів на утримання матері дитини до досягнення дитиною трьох років Позовна заява про встановлення батьківства та стягнення аліментів на дитину Исковое заявление (о взыскании средств на содержание супруга в связи с проживанием с ним ребенка-инвалида)

Обов’язок матері, батька утримувати дитину та його виконання Діяльність нотаріусів з оформлення договорів про утримання батьками їх дітей (аліментні договори) Проект аліментного договору про утримання дитини з визначенням розміру утримання в твердій грошовій сумі Проект аліментного договору про утримання дитини з визначенням розміру утримання у частці від заробітку або доходу. Проект аліментного договору про погашення аліментного обов’язку з утримання дитини за рахунок нерухомого майна, що передається дитині. Проект аліментного договору про погашення аліментної заборгованості за минулий період за рахунок нерухомого майна, що передається матері та наступні виплати Проект аліментного договору про погашення аліментного обов’язку та заборгованості за рахунок нерухомого майна, що передається дитині та її матері Проект аліментного договору з участю неповнолітньої дитини про погашення аліментного обов’язку за рахунок нерухомого майна, що передається матері та дитині Проект аліментного договору з участю кількох отримувачів аліментів про погашення аліментного обов’язку за рахунок нерухомого майна Проект аліментного договору про строкове погашення аліментного обов’язку з утримання дитини за рахунок нерухомого майна

 • Проект договору про розірвання аліментного договору.
 • Судовий порядок стягнення аліментів Позов про стягнення аліментів на неповнолітню дитину Позовна заява про стягнення аліментів на неповнолітнію дитину у твердій грошовій сумі Позовна заява про стягнення аліментів у твердій грошовій сумі Позовна заява про зміну розміру аліментів (зменшення) Позовна заява про збільшення розміру аліментів на дитину Позовна заява про стягнення додаткових витрат на дитину Позовна заява про покладення додаткових витрат на батька неповнолітнього у зв'язку з винятковими обставинами Позовна заява про стягнення аліментів, неустойки та додаткових витрат на дитину Позовна заява про зменшення розміру неустойки за несвоєчасну сплату аліментів Заява платника про розстрочку або відстрочку сплати заборгованості Позовна заява про визначення розміру аліментів у зв’язку з досягненням старшою дитиною повноліття і встановленням реального доходу відповідача Проект позовної заяви про зменшення розміру аліментів з утримання дитини Проект позовної заяви про зменшення (збільшення) розміру аліментів, якщо дитина перебуває на утриманні держави Проект позовної заяви про визнання договору недійсним (за вимогою відчужувана у разі вилучення його імені як батька) Проект позовної заяви про нецільове використання аліментів батьками Проект позовної заяви про скасування рішення органу опіки та піклування і нецільове використання аліментів опікуном
 • Обов’язок батьків утримувати повнолітніх дочку, сина та його виконання Проект договору про виплату аліментів на утримання дитини, яка продовжує навчання Проект договору про погашення аліментного обов’язку з утримання дитини за рахунок нерухомого майна Проект позовної заяви про виплату аліментів на утримання дитини, яка продовжує навчання, з одного з батьків Проект позовної заяви про виплату аліментів на утримання дитини, яка продовжує навчання, обома батьками
 • Проект позовної заяви про стягнення аліментів на утримання повнолітньої дитини, яка є батьком та перебувала в шлюбі .

Обов’язок повнолітніх дочки та сина утримувати батьків та його виконання Проект аліментного договору про утримання батька з визначенням аліментів у твердій грошовій сумі .

Читайте также:  Аліменти на 4 дітей: порядок, розмір, кількість відсотків

Проект аліментного договору про утримання батька з визначенням обов'язків кількох дітей Проект позовної заяви непрацездатних батьків до повнолітніх дочки, сина про стягнення аліментів.

Проект позовної заяви про стягнення додаткових витрат з дочки, сина

 1. Проект позовної заяви батьків про одноразове стягнення коштів на покриття витрат, пов'язаних із лікуванням та доглядом за ними.
 2. Права та обов’язки подружжя із взаємного утримання Проект позовної заяви про стягнення аліментів
 3. Право на утримання під час перебування у шлюбі
 4. Право на утримання після розірвання шлюбу
 5. Тимчасове право на утримання
 6. Способи надання утримання

Проект позовної заяви дружини про її утримання чоловіком—батьком дитини, яка проживає з нею Проект позовної заяви дружини про утримання під час вагітності Проект позовної заяви про стягнення аліментів Проект заперечення проти позову одного із подружжя про стягнення аліментівПроект позовної заяви про стягнення аліментів Проект заперечень проти позову одного із подружжя про позбавлення права на утримання Проект позовної заяви про утримання жінки чоловіком, які не перебувають у шлюбі Проект позовної заяви про утримання дружини у зв’язку з її непрацездатністю Проект позовної заяви дружини про її утримання чоловіком—батьком дитини, яка має фізичні вади та проживає з нею Проект позовної заяви чоловіка про його утримання дружиною—матір’ю дитини, яка проживає з ним Особливості діяльності суду та адвокатів з вирішення справ про. встановлення утримання для одного із подружжя Проект позовної заяви про утримання того з батьків, з ким проживає дитина-інвалід Проект позовної заяви чоловіка про його утримання дружиною-матір’ю дитини, яка має фізичні вади та проживає з ним Проект позовної заяви про встановлення утримання жінки, яка не перебувала у шлюбі, у зв’язку з вихованням дитини та аліментів на утримання дитини

Особливості діяльності суду та адвокатів з вирішення справ про припинення утримання для одного із подружжя або зміну способу його надання

Проект позовної заяви про зміну розміру аліментів Проект позовної заяви про зміну розміру аліментів одержувачем аліментів Проект позовної заяви про припинення права на аліменти

Особливості нотаріального посвідчення договорів про припинення права на утримання у порядку ст. 89 СК . . .

Проект договору про припинення права на утримання дитини та її матері взамін набуття права власності на квартиру

 • Проект договору про припинення права на утримання взамін на одержання одноразової грошової виплати
 • Обов’язок з утримання інших членів сім’ї та родичів Обов’язок баби, діда утримувати онуків Проект позовної заяви про стягнення аліментів на утримання онуків Проект позовної заяві про надання допомоги онукам і неповнолітнім батькам Проект змішаного аліментного договору Проект позовної заяви про стягнення аліментів на утримання дитини
 • Обов’язок онуків, правнуків утримувати бабу, діда, прабабу, прадіда
 • Проект позовної заяви про звільнення від сплати заборгованості за аліментами
 • ВСТАНОВЛЕННЯ БАТЬКІВСТВА
 • Позовна заява про визнання батьківства та стягнення аліментів

Проект позовної заяви про стягнення аліментів на утримання баби Проект позовної заяви про стягнення аліментів на утримання брата Проект позовної заяви про стягнення аліментів на утримання падчерки Проект заперечення проти позову та про звільнення вітчима, мачухи від обов’язку утримувати падчерку Проект заперечень проти, позову щодо утримання пасинка Проект позовної заяви про стягнення аліментів на утримання мачухи Проект позовної заяви про стягнення аліментів на утримання Проект позовної заяви про зменшення розміру аліментів Проект позовної заяви про звільнення від сплати аліментів на утримання Проект заяви про розстрочку та відстрочку заборгованості за аліментами Позовна заява про виключення з актового запису відомостей про батьківство Позовна заява про виключення відомостей з актового запису про народження дитини Позовна заява про визнання батьківства Исковое заявление о признании отцовства 1(46) Исковое заявление о признании отцовства 2(47) Исковое заявление о признании отцовства 3(48) Заявление об установлении факта отцовства Заявление о признании материнства Исковое заявление об исключении записи как отце из актовой записи о рождении ребенка Позовна заява про оспорювання батьківства (материнства)

Зустрічна Позовна заява про визнання особистою власністю квартири, набутої під час фактичного припинення шлюбних відносин

Зустрічна Позовна заява про визнання особистою власністю майна, набутого під час шлюбу Позовна заява про визнання договору купівлі-продажу автомобіля, відчуженого без письмової згоди дружини, недійсним Позовна заява про відібрання дитини у батька Позовна заява про стягнення витрат на лікування і догляд з повнолітнього сина Юридичний порадник Сімейне право.

Судова практика Сімейні справи

Місце проживання дитини. Зразки позовних заяв про визначення місця проживання дитини

СК України виходить із принципу повної рівноправності обох батьків — батька і матері — у всіх правах і обов'язках відносно  своїх дітей.

Всі питання, що стосуються виховання і утримання дітей, повинні вирішуватися батьками по їхній взаємній згоді виходячи з інтересів дітей і з урахуванням їх думки. Якщо батьки і діти проживають разом, вони, як правило, із всіх питань виховання дітей домовляються самі.

Інша обстановка складається, коли батьки розірвали шлюб або, не розриваючи шлюбу, за якимись причинами проживають окремо.

Питання визначення місця проживання дитини, при відсутності домовленості між батьками (усної або письмової) вирішується органом піки та піклування або судом.

Це дуже складна й важка категорія судових справ: адже від правильного вирішення такої справи залежить не тільки задоволення справедливих вимог кожної із сторін, від цього залежить доля дитини. Вирішуючи такі спори, суд в першу чергу керується інтересами самої дитини.

При цьому суд враховує, хто з батьків піклується про дитину; бере до уваги прихильність дитини до кожного із батьків, а якщо в родині є ще діти — то їхню прихильність один до одного. Береться в рахунок і вік дитини, і стан її здоров'я, і інші індивідуальні якості.

Оцінюються також особисті якості і спосіб життя кожного з батьків. Абсолютно ясно, що не можна, наприклад, довірити дитину батькові-алкоголікові, наркоманові або матері, що веде аморальний спосіб життя.

Якщо з'ясовується, що мати і батько рівною мірою  мають необхідні якості вихователя, суд звертає увагу на інше:  чи мають вони реальну можливість займатися дитиною, створити їй необхідні умови для виховання й розвитку.

Тут суд враховує рід діяльності кожного з батьків, режим їхньої роботи, наявність у родині матері (батька) осіб, здатних надати допомогу в догляді за дитиною (бабусь, дідусів, інших родичів), матеріальне становище батьків і т.п.

Але кращі побутові умови, більше високий рівень матеріальної забезпеченості одного з батьків самі по собі ніколи не кладуться судом в основу рішення про визначення місця проживання дитини.

При вирішенні судом питання про визначення місця проживання дитини, не приймається до уваги, хто з батьків був ініціатором розлучення або винуватцем розладу в сім’ї або її розпаді.

Бажання самої дитини проживати з тим або іншим із батьків враховується, але не має для суду вирішального значення.

Суд з’ясовує думку дитини, якщо вона по своєму віку, стану здоров'я, розвитку може її усвідомлено висловити.

Для того щоб не травмувати дитину, розмова з нею проводиться, як правило, у позасудовій обстановці, у присутності педагога й у відсутності осіб, які могли б зробити на дитину психологічний тиск.

Допомогу суду у вирішенні складних, часом досить конфліктних ситуацій про визначення місця проживання дитини здійснюють органи опіки та піклування. Вони проводять необхідні обстеження й представляють у суд свій професійний висновок по суті суперечки між батьками.

Їхня участь у судовому процесі законом визнається обов'язковою. Висновок органів опіки та піклування не має для суду обов'язкового значення. Однак суд не може не надати такому висновку ніякого значення.

Якщо суд прийде до іншого висновку, він у своєму рішенні повинен обґрунтувати, чому думка органа опіки та піклування ним у цьому випадку відкидається.

Читайте также:  Час та місце відкриття спадщини

Визначення місця проживання дитини з одним із батьків не відбивається на батьківських правах іншого із батьків.

Договір про визначення місця проживання дитини (зразок)

Подружжя, які мають неповнолітніх дітей, можуть розірвати шлюб тільки в суді. З цього правила існує виняток. Детальніше про це ми розповіли у статті “Як оформити та подати заяву на розлучення, якщо є неповнолітні діти (зразок заяви)“.

Найважливіше питання, яке необхідно вирішити в суді – з ким залишиться проживати неповнолітня дитина? Якщо це питання батьками не піднімалося, судове рішення буде містити формулювання: «спір щодо місця проживання дитини відсутній». Або суддя в рішенні конкретизує: «дитина залишається проживати з позивачем (або відповідачем)».

Іншими словами, якщо в ході шлюборозлучного процесу сторони не піднімають питання про місце проживання спільних дітей, факт їх проживання з матір’ю або батьком відображається в рішенні суду – формально. Однак таке визначення будь-якої юридичної значимості в подальшому немає.

А якщо між батьком і матір’ю дитини не був зареєстрований шлюб (отже, процедура розлучення відсутня), питання про місце проживання неповнолітнього юридично не вирішується.

Якщо ви хочете розлучитися, але не бажаєте зустрічатися з колишньою “другою половиною”, прочитайте нашу статтю “Розлучення у відсутності одного з продружжя та без участі обох сторін“.

Для чого потрібний договір про місце проживання дитини?

Для чого тоді встановлюють місце проживання неповнолітніх, якщо така процедура, як правило, формальна?

 • По-перше, укладають Угоду, якщо батько і мати не можуть визначити, з ким дітям буде краще. Кожен стоїть на своєму, і в таких випадках існує єдиний варіант – вирішити це питання в суді.
 • По-друге, діти дуже часто стають засобом маніпуляції, задоволення власних амбіцій. Щоб припинити таку практику, слід остаточно вирішити, з ким – з батьком або матір’ю – залишаться діти.

Читайте також:  Все про розлучення подружжя без дітей

Батьки після розлучення можуть визначити місце проживання дітей двома способами:

 1. Самостійно обговорити питання подальшого проживання дитини, прийти до згоди і викласти домовленість письмово, оформивши все договором. Крім цього, в документі можна прописати інші умови, які стосуються дітей і дорослих (визначити порядок зустрічей, умови спілкування і проведення вільного часу, прийняття значущих рішень – в якій школі вчитися, які відвідувати секції, де проводити відпочинок та інше).
 2. Звернутися з позовною заявою, якщо між батьком і матір’ю виникне нерозв’язна суперечка. У цьому випадку подальше місце проживання неповнолітнього буде визначено в суді.

Зразок позовної заяви про визначення місця проживання дитини

Краще, якщо батьки без чиєї-небудь допомоги вирішать питання, які стосуються дітей. Подружжю потрібно постаратися досягти взаєморозуміння. З великою ймовірністю це виключить ризики виникнення спорів або відмови виконувати умови, які прописані в договорі або судовому рішенні.

Разом з тим, батьки можуть досягти згоди з питаннь проживання дитини, якщо тільки будуть створені ідеальні умови – як для них самих, так і для дитини. Обов’язково має бути довіра між батьком і матір’ю, дорослі не повинні мати шкідливих звичок, психологічний і фізичний розвиток дитини не повинний піддаватися загрозі.

Однак у більшості випадків подружжя розлучається зі скандалами і взаємними претензіями. А значить добровільно оформлена (на перший погляд), Угода, не завжди вирішує питання. І єдиний вихід із ситуації – звернутися проблемою до суду.

Бажаєте знати, скільки коштує розлучення в Україні? Прочитайте нашу статтю.

Договір про місце проживання неповнолітнього (зразок)

На щастя, батьки, які думають більш за все про дітей – не виняток.

Далі ми розповімо, як правильно оформити добровільну батьківську Угоду про місце проживання дитини.

Читайте також:  Процедура розлучення якщо є діти

Закон не пред’являє будь-яких обов’язкових вимог до документа. Батько і мати можуть звернутися до послуг юриста або самостійно оформити договір.

Слід врахувати, що положення документа мають відповідати нормам сімейного законодавства. Якщо договір порушує права батька, матері або неповнолітнього, суд визнає його незаконним – відмовить у затвердженні і винесе інше рішення.

В Угоді необхідно відобразити такі відомості:

 • місце і дата оформлення;
 • інформація про учасників (П.І.Б. тата і мами, дата народження, дані паспорта, адреса, реєстрація);
 • дані про дитину (П.І.Б., коли народився);
 • коли і яким органом РАЦСу зареєстрований і розірваний шлюб;
 • умови домовленості: з ким залишиться проживати син або донька після розлучення батьків. Порядок реалізації батьківських прав і обов’язків. Умови виховання дитини батьком, який проживає окремо. Порядок зустрічей з батьком (з іншими родичами) – з якою тривалістю і як часто будуть проходити зустрічі.
 • термін дії договору;
 • умови розірвання та внесення змін;
 • підписи сторін.

На відміну від аліментного договору, Угоду про встановлення місця проживання посвідчувати в нотаріальному порядку не обов’язково (хоча законом це не заборонено). Батькам потрібно грамотно скласти документ і подати в судове засідання. Суддя стверджує його, і тільки тоді Угода набуває юридичну значимість.

Зразок договору про здійснення батьківських прав та визначення місця проживання дитини

Юридична практика

Домовитися про те, з ким дитина залишиться після розлучення, можна і усно. Однак у цьому випадку мати не буде захищена від можливого свавілля батька, який може в будь-який час забрати дитину до себе.

Якщо це відбувається, матері потрібно звернутися до суду і поставити питання про місце проживання неповнолітнього (якщо відсутній договір).

Що робити, якщо колишній чоловік не виконує умови раніше укладеного договору? Матері дитини слід звернутися з позовом і вимагати передачі їй неповнолітнього. Угода є двостороннім договором, який завжди можна змінити або припинити – але тільки за згодою батьків.

Читайте також:  Термін дії виконавчого листа за аліментними зобов'язаннями

Як показує практика, умови договору порушуються іноді і матір’ю, з якою залишився неповнолітній. У цьому випадку батькові необхідно звернутися з позовом і через суд зобов’язати мати дитини виконувати умови договору.

Визначаючи місце проживання неповнолітнього, суд, по суті, надає право «першому» батьку визначати життя дитини, встановлює право повної опіки. Друга сторона не позбавляється прав щодо дитини, але дані права серйозно регламентовані і «впорядковані». А можливо, й обмежені.

Ще один важливий нюанс: батько, з яким залишилася проживати дитина, завжди може вимагати її повернення. У першу чергу, з-за кордону, а також з країни, в якій діє Конвенція про цивільно-правові аспекти міжнародного викрадення дітей.

В статті “Розірвання шлюбу в судовому порядку: порядок розлучення через суд” ми детально розповіли про судову процедуру розірвання шлюбу.

Зверніть увагу!

 • У зв’язку з частими змінами в законодавстві інформація може стати неактуальною швидше, ніж ми встигаємо її оновлювати на сайті.
 • Всі випадки індивідуальні і залежать від багатьох факторів.
 • Тому для вас працюють безкоштовно експерти-консультанти! Розкажіть про вашу проблему – ми допоможемо її вирішити! Запитайте прямо зараз!
Ссылка на основную публикацию