Дозвіл на виїзд дитини за кордон за рішенням суду

Дозвіл на виїзд дитини за кордон за рішенням суду

Взимку, в період шкільних канікул та відпусток, актуальним є питання виїзду дітей на відпочинок та оздоровлення. Якщо батьки вирішили оздоровити своїх дітей за межами України за взаємною згодою, проблем із таким виїздом, як правило, не виникає. Однак, коли дітей збирається вивезти один із батьків без згоди іншого, в такому випадку першому доведеться підготуватись.

Ненадання нотаріально посвідченої згоди одним із батьків є одним з найбільш поширених інструментів у боротьбі між конфліктуючим подружжям або колишніми чоловіком та жінкою. Прикро, що часто розмінною монетою в таких «батьківських баталіях» стають саме інтереси дитини.

Що робити, якщо батько не дає дозволу на виїзд дитини за межі України? Не слід опускати руки, адже вирішенням такої проблеми є отримання рішення суду, з яким Вам оформлять дитячий проїзний квиток та дозволять перетнути кордон.

Роз’яснення із зазначеного питання надають фахівці Кременчуцького  місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги.

Єдиним способом вирішення проблеми виїзду неповнолітньої дитини за кордон без згоди другого з батьків є звернення до суду. Дана можливість передбачена як Правилами перетинання державного кордону громадянами України, так і Законом України «Про порядок виїзду з України і в’їзду в Україну громадян України». Зокрема, п. 2 ч.

4 Правил перетинання державного кордону громадянами України, передбачено, що виїзд неповнолітнього за кордон в супроводі одного з батьків без нотаріально посвідченої згоди другого з батьків допускається, якщо є рішення суду про надання дозволу на виїзд з України громадянину, який не досяг шістнадцятирічного віку без згоди та супроводу другого з батьків.

Що є важливим при зверненні із позовною заявою до суду аби дана справа позитивно закінчилася для заявника із зазначеним формулюванням в резолютивній частині судового рішення : «позов задовольнити повністю».

Зазначимо, що при зверненні із позовом до суду аби дана справа позитивно закінчилася для заявника, в позовній заяві слід довести, що поїздка дитини за кордон здійснюється в інтересах дитини. Такими доводами можуть бути:

 1. Доводи заявника, що за кордоном він має родичів, до яких має намір поїхати у гості з дитиною (підтвердити родинні відносини письмовими доказами).
 2. Доводи заявника, що за кордон він їде з метою оздоровлення дитини:
 • довідка із лікувального закладу, що дитина перебуває на обліку у лікарів конкретного лікувального закладу, постійно хворіє і потребує щорічного оздоровлення (наприклад, довідка дитячого лора, що дитина потребує оздоровленню у зв’язку з тим, що постійно хворіє гайморитом; проживає у екологічно несприятливому місті); довідка із лікувального закладу, що дитина потребує відновного лікування за кордоном. Доводи заявника, що за кордон він бажає повезти дітей на відпочинок з метою розширення їх кругозору, ознайомлення з культурою інших народів, стимулювання вивчення іноземних мов та підготовкою до самостійного життя, однак не може отримати згоди на такі поїздки у відповідача.
 • 3. Доводи заявника, що він має бажання та можливість забезпечити виїзд дитини за кордон.

Додатково потрібно також викласти доводи заявника, що його бажання отримати дозвіл на виїзд дитини за кордон повністю узгоджується з його правами та обов’язками, покладеними на нього Сімейним кодексом України, і що відсутні обставини, які обмежують згідно із законодавством право виїзду дитини за кордон, відповідно, надання дозволу на виготовлення проїзного документа дитині для виїзду за кордон без згоди другого з батьків відповідає інтересам дитини та вимогам законодавства. Після цього судом досліджуються докази, що містяться в матеріалах справи, поданих як позивачем, так і відповідачем. У випадку, якщо відповідачем не подано доказів, які б засвідчували, що виїзд дитини за кордон не відповідає її інтересам, суд заслухавши думку дитини, оцінюючи зібрані докази по справі аби пересвідчитися, що виїзд за кордон відповідає інтересам дитини, ухвалює рішення про задоволення позову. Аналізуючи судову практику по даній категорії справ, можна зробити висновок, що усні заперечення відповідача проти надання дозволу позивачу для поїздки дитини за кордон не беруться судом до уваги. Аби заперечити даний позов, суду потрібно надати лише обґрунтовані докази, які засвідчили б той факт, що поїздка дитини за кордон не відповідає її інтересам, що перебування дитини з одним з батьків є шкідливим для неї, що не здійснюється належне виховання дитини, її утримання. Тому, викладення в позовній заяві зазначених вище доводів, підтверджених належними доказами, забезпечить досить швидке та позитивне вирішення справи для заявника.

 • Контакти центру:
 • Кременчуцький  місцевий центр з надання безоплатної вторинної правової допомоги розташований за адресою: місто  Кременчук, вул. Небесної сотні, 54
 • Режим роботи центру: з понеділка по п’ятницю з 9-00 до 18-00, субота, неділя вихідний.
 • Тел. (05366) 3-00-38

e–mail: kremenchuk.poltava@legalaid.gov.ua

 1. Всеукраїнська гаряча лінія правової допомоги 0-800-213-103
 2. (цілодобово та безкоштовно зі стаціонарних і мобільних телефонів у межах України)
 3. ДОВІДКОВО:       

З більш детальною інформацію щодо роз’яснення норм чинного законодавства  можна ознайомитися на веб-сайті Регіонального центру з надання безоплатної правової допомоги у Полтавській області (http://poltava.legalaid.gov.ua) у рубриці «Відповіді на поширені питання».

Як отримати дозвіл на виїзд дитини за кордон на підставі рішення суду

Досить часто батько чи мати дитини не надають один одному згоду на вивіз дитини за кордон через виникнення між ними сімейних конфліктів та непорозумінь. В той же час така поведінка не є підставою для позбавлення дитини можливості відвідати іншу країну.

На сьогодні єдиним способом вирішення зазначеної конфліктної ситуації є отримання рішення суду про надання дозволу на виїзд дитини за кордон за відсутності згоди одного з батьків.

Загальні положення законодавства України щодо виїзду дітей за межі України

Положенням частини 3 статті 313 ЦК України передбачено, що фізична особа, яка не досягла шістнадцяти років, має право на виїзд за межі України лише за згодою батьків (усиновлювачів), піклувальників та в їхньому супроводі або в супроводі осіб, які уповноважені ними.

Пунктом 3 Правил перетинання державного кордону громадянами України передбачено виїзд з України громадян, які не досягли шістнадцятирічного віку, за згодою обох батьків (усиновлювачів) та в їх супроводі або в супроводі осіб, уповноважених ними, які на момент виїзду з України досягли вісімнадцятирічного віку.

Виїзд з України громадян, які не досягли шістнадцятирічного віку, в супроводі одного з батьків або інших осіб, уповноважених одним з батьків за нотаріально посвідченою згодою, якщо другий з батьків відсутній у пункті пропуску, здійснюється за нотаріально посвідченою згодою другого з батьків із зазначенням у ній держави прямування та відповідного часового проміжку перебування у цій державі (підпункт 1 пункту 4 Правил).

Тимчасовий виїзд малолітньої дитини за межі України повинен відбуватись лише за погодженням з іншим з батьків, оскільки такий переїзд спричиняє зміну режиму спілкування дитини з іншим з батьків, порядку його участі у вихованні дитини, звичайного соціального, культурного, мовного середовища дитини, що впливає на її подальше життя, розвиток і виховання.

Виїзд дитини з України на підставі рішення суду

 • За відсутності згоди одного з батьків виїзд неповнолітнього громадянина України за кордон може бути дозволено на підставі рішення суду.
 • Так, відповідно до положень підпункту 2 пункту 4 Правил перетинання державного кордону громадянами України виїзд з України громадян,  які не досягли 16-річного віку, в супроводі одного з батьків здійснюється без нотаріально посвідченої згоди другого з батьків за  рішенням суду  про  надання  дозволу  на   виїзд   з   України громадянину, який не досяг 16-річного віку, без згоди та супроводу другого з батьків.
 • Відповідно до частини сьомої статті 7 Сімейного кодексу України дитина має бути забезпечена можливістю здійснення її прав, установлених Конституцією України, Конвенцією про права дитини, іншими міжнародними договорами України, згода на обов’язковість яких надана Верховною Радою України.

Пунктами 1, 2 статті 3 Конвенції про права дитини від 20 листопада 1989 року, яка набрала чинності для України 27 вересня 1991 року, передбачено, що в усіх діях щодо дітей, незалежно від того, здійснюються вони державними чи приватними установами, що займаються питаннями соціального забезпечення, судами, адміністративними чи законодавчими органами, першочергова увага приділяється якнайкращому забезпеченню інтересів дитини. Дитині забезпечується такий захист і піклування, які необхідні для її благополуччя, беручи до уваги права й обов’язки її батьків, опікунів чи інших осіб, які відповідають за неї за законом.Положеннями Сімейного кодексу України, зокрема статтями 141, 150, 155, передбачено, що мати і батько мають рівні права та обов’язки щодо дитини. Батьки зобов’язані піклуватися про здоров’я дитини, її фізичний, духовний та моральний розвиток. Здійснення батьками своїх прав та виконання обов’язків мають ґрунтуватися на повазі до прав дитини та її людської гідності. Батьківські права не можуть здійснюватися всупереч інтересам дитини.

Отже, законодавством України забороняються будь-які зловживання своїми батьківськими правами по відношенню до дитини, а батьківське виховання та піклування про її здоров’я, фізичний, духовний та моральний розвиток має здійснюватися виключно в її інтересах.

Саме необґрунтована та безпідставна відмова одного із батьків у наданні згоди на вивіз дитини за кордон, здійснена усупереч інтересам дитини, є підставою для звернення до суду для вирішення питання про надання дозволу на виїзд дитини за кордон за відсутності згоди одного з батьків.

Аналіз судової практики

З аналізу судової практики вбачається, що встановивши безпідставну та необґрунтовану відмову одного із батьків у наданні дозволу, суд надає дозвіл іншому з батьків на вивіз дитини за кордон у разі, якщо подорож (поїздка) здійснюється з метою оздоровлення та лікування дитини, зустрічі та спілкуванні дитини з родичами, розвитку культурного та освітнього виховання дитини, стимулювання вивчення іноземних мов та підготовки дитини до самостійного життя. Вказаний перелік випадків не є вичерпним. При вирішенні питання про надання дозволу одному з батьків на вивіз дитини за кордон суди мають діяти виключно в інтересах дитини.

Ухвалою Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 05.07.

2017 у справі № 757/64466/16-ц залишено в силі рішення судів першої та апеляційної інстанцій, які прийшли до правильних висновків стосовно того, що задоволення позову матері дитини про надання дозволу на виїзд дитини за кордон (до Сполучених Штатів Америки, Республіки Австралія) без згоди батька здійснюється в інтересах дитини, яка потребує лікування за кордоном, оскільки захворювання дитини не лікується в Україні, і надання дозволу не позбавляє батька фактичного спілкування з дитиною.

Ухвалою Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 02.08.

2017 у справі № 372/1459/16-ц було скасовано ухвалу суду апеляційної інстанції та залишено в силі рішення суду першої інстанції, яким було задоволено позов матері про надання дозволу на виїзд дитини за кордон (до Російської Федерації) з метою духовного та морального розвитку дитини, знайомства з іноземною культурою, відвідування визначних пам’яток природи, архітектури та закладів дитячого дозвілля. Судом касаційної інстанції встановлено, що рішення суду першої інстанції ухвалено виключно в інтересах малолітньої дитини. Доводи батька, який заперечував проти виїзду дитини за кордон, про те, що існує реальна небезпека неповернення дитини до України в силу працевлаштування колишньої дружини та прийняття її на облік в ході судового розгляду не знайшли свого підтвердження.

Читайте также:  Стоматологический бизнес - Юридическое сопровождение

Згідно з текстом ухвали Апеляційного суду м. Києва від 21.06.

2017 у справі № 756/15066/16-ц залишено в силі рішення суду першої інстанції, яким було задоволено позов батька дитини про надання дозволу на виїзд дітей за кордон (до Республіки Болгарії та Арабської Республіки Єгипет) без згоди матері.

Судами обох інстанцій встановлено, що батьки дітей на час вирішення спору районним судом перебували у процесі розлучення і проживали окремо.

Спільний відпочинок дочок із батьком, який проживає окремо від них, буде проявом батьківської любові та турботи, послугує забезпеченню позитивного клімату у відносинах дітей з батьком для зниження їх тривожності та емоційної напруги, а тому поїздка дітей за кордон з батьком відповідає інтересам дітей і засадам справедливості, добросовісності та розумності сімейних відносин.

Ухвалою Апеляційного суду м. Києва від 05.07.2017 у справі № 752/19490/16-ц залишено в силі рішення суду першої інстанції, відповідно до якого надано дозвіл матері на виїзд дитини за кордон (до Республіки Франції) без згоди батька.

Судами першої та апеляційної інстанцій встановлено, що надання судового дозволу на виготовлення проїзних документів та вивезення дитини за межі країни, щоб відвідати Диснейленд в місті Парижі Республіки Франції, буде відповідати інтересам дитини, сприяти її розвитку та вихованню, а відмова батька у наданні такого дозволу є безпідставною.

Однією з важливих підстав для задоволення судом позову під час вирішення такої категорії справ є зазначення в позовній заяві країни, до якої має виїхати дитина, загальний строк надання такого дозволу, часового проміжку перебування дитини в іноземній державі, та надання суду доказів відмови батька чи матері у наданні згоди на виїзд дитини за кордон.

Так, ухвалою Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 21.06.

2017 у справі 628/1973/16-ц було підтверджено правомірність відмови судів першої та апеляційної інстанцій у задоволенні позовних вимог матері про надання дозволу на виїзд дитини за кордон без згоди батька, оскільки, заявляючи вимоги про надання дозволу на виїзд дитини за кордон, вона не визначила загальний термін надання такого дозволу, не зазначила часового проміжку перебування дитини в іноземній державі. Судом встановлено, що за таких обставин виїзд дитини за кордон фактично позбавить її батька можливості брати участь у вихованні та спілкуванні з дитиною.

Відповідно до тексту ухвали Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 07.06.

2017 у справі № 783/14/15-ц судом касаційної інстанції було залишено в силі рішення суду апеляційної інстанції, яким було відмовлено у задоволенні позову матері дитини про надання дозволу на виїзд дитини за кордон без згоди батька.

Судом касаційної інстанції встановлено правомірність висновку суду апеляційної інстанції, що у разі відсутності згоди одного з батьків, питання про виїзд неповнолітньої дитини за кордон вирішується судом за позовом іншого з батьків із з’ясуванням питання про країну виїзду, строку та мети виїзду.

У даному спорі мати дитини, звертаючись до суду з позовом, ставила питання про надання дозволу на виїзд неповнолітньої дитини до 36 країн без визначення конкретного строку та періоду такого виїзду, без визначення його початку й закінчення.

Задоволення таких вимог та надання такого дозволу матері позбавить можливості батька бути обізнаним про виїзд його дитини за межі України і про строк та мету поїздки. Крім цього, судом було звернено увагу, що в матеріалах судової справи були відсутні докази відмови батька про надання дозволу на виїзд дитини за кордон та звернення матері до батька з приводу надання нотаріально посвідченого клопотання про оформлення проїзного документа дитини.

Аналізуючи судові рішення з приводу даного питання, доказами на підтвердження відмови батька чи матері про надання дозволу на виїзд дитини за кордон можуть бути листи одного з батьків з проханням про надання такого дозволу та поштові чеки про їх відправлення, відповіді на такі листи. Підтверджувати безпідставну відмову у наданні дозволу на виїзд дитини за кордон одним із батьків може відсутність відповідей на звернення іншого з батьків щодо надання такого дозволу, не з’явлення у призначений в листі час до нотаріальних органів з приводу оформлення нотаріально посвідченої заяви про надання згоди на виїзд спільної дитини в іноземну країну.На підтвердження мети поїздки дитини за кордон до суду необхідно подати документи (письмові докази), які будуть підтверджувати дійсність намірів такої поїздки, і що вона буде в інтересах дитини.

Такими документами можуть бути: квитки; довідка про бронювання квитків; документи, що підтверджують бронювання місць в готелі на час перебування в іноземній країні; довідка про доходи, що підтверджує фінансову спроможність одного з батьків забезпечити відпочинок (поїздку) дитини; документи, що підтверджують родинні зв’язки з особами, до яких має приїхати дитини з метою родинного спілкування та відпочинку; довідка з медичного закладу про те, що дитина перебуває на обліку у лікарів як така, що постійно хворіє і потребує щорічного оздоровлення або відновного лікування за кордоном; довідка з закладу освіту про те, що дитина поглиблено вивчає іноземну мову тощо.

Надання судового дозволу на виїзд дитини за кордон з метою постійного проживання

Дозвіл на виїзд дитини за кордон за рішенням суду

Олена Доманчук, адвокат, керівник практики Приватні Клієнти в  KPD Consulting Law Firm.

Інші публікації Олени Доманчук

Нюанси оформлення дозволу на виїзд дитини за кордон | Апостолівська міська рада

Дозвіл на виїзд дитини за кордон за рішенням суду

Під час планування подорожі за кордон із дітьми часто виникають питання щодо необхідності оформлення дозволу батьків (чи одного з батьків) на виїзд дитини, зокрема: як бути, якщо батьки розлучені; яким є термін дії дозволу на виїзд дитини за кордон тощо. 

 Як оформити дозвіл на виїзд дитини за кордон?

Законодавством України передбачено, що дитина яка не досягла 16-річного віку, має право на виїзд за межі України лише за згодою батьків (усиновлювачів), піклувальників, та в їхньому супроводі або в супроводі осіб, які уповноважені ними. Окрім того, згода на виїзд дитини повинна бути нотаріально посвідченою (!).

Нотаріальна згода батьків на вивезення дітей за кордон є юридичним документом, що запобігає незаконному вивезенню (викраденню) дітей з України. Дозвіл батька (матері) на перетин дитиною кордону потрібен тільки громадянам України. Діти, які мають громадянство інших держав, виїжджають з України без пред’явлення такого дозволу.

Для посвідчення дозволу, нотаріусу потрібно надати такі документи: оригінали паспортів батьків, індивідуальних податкових номерів та свідоцтва про народження дитини.

При цьому, форма дозволу залежить від того, хто буде супроводжувати дитину в подорожі. Якщо дитина виїжджає з країни в супроводі одного з батьків, потрібен нотаріально посвідчений дозвіл іншого з батьків; якщо ж дитина виїжджає з країни в супроводі інших осіб -нотаріально посвідчений дозвіл повинен надаватися і батьком, і матір’ю.

 • При складанні нотаріально посвідченої згоди на виїзд малолітньої (неповнолітньої) дитини з України обов’язково вказується інформація про особу, що супроводжує дитину, країни подорожі (включаючи транзитні), а також цілі і терміни поїздки.
 • Перетин кордону здійснюється виключно з оригіналом згоди на виїзд!
 • Який термін дії дозволу на вивезення дитини за кордон?

Строк чинності дозволу на виїзд дитини за кордон визначається індивідуально, так як період його дії безпосередньо залежить від цілей подорожі. На законодавчому рівні передбачено оформлення батьківської згоди на кожну поїздку окремо, однак в деяких випадках (лікування, навчання, спілкування з родичами тощо) згода може бути оформлена на кілька поїздок.

 1. Коли така згода іншого з батьків не потрібна?
 2. У випадках, коли другий з батьків є іноземцем або особою без громадянства, що підтверджується записом про батька у свідоцтві про народження дитини, та який (яка) відсутній у пункті пропуску.
 3. Якщо у паспорті громадянина України для виїзду за кордон, з яким перетинає державний кордон дитина, що не досягла 16-річного віку, або її проїзному документі є запис про вибуття на постійне місце проживання за межі України чи відмітка про взяття на постійний консульський облік у дипломатичному представництві або консульській установі України за кордоном.
 4. У разі пред’явлення документів або їх нотаріально засвідчених копій:
 • свідоцтва про смерть другого з батьків;
 • рішення суду про позбавлення батьківських прав другого з батьків;
 • рішення суду про визнання другого з батьків безвісно відсутнім;
 • рішення суду про визнання другого з батьків недієздатним;
 • рішення суду про надання дозволу на виїзд з України громадянину, який не досяг 16-річного віку, без згоди та супроводу другого з батьків;
 • довідки про народження дитини, виданої відділом реєстрації актів цивільного стану, із зазначенням підстав невнесення відомостей про батька (під час виїзду дитини за кордон у супроводі одинокої матері);
 • довідки про наявність заборгованості із сплати аліментів, сукупний розмір якої перевищує суму відповідних платежів за шість місяців, виданої органом державної виконавчої служби.

Окрім того, важливо:

Якщо поїздку за кордон з дитиною планує той із батьків, хто проживає окремо від дитини, тобто місце проживання дитини служба в справах дітей або суд визначив не з ним, то він, незалежно від строку поїздки та за умови відсутності в нього заборгованості з виплати аліментів, повинен отримати нотаріально засвідчену згоду другого з батьків на виїзд дитини за кордон. Отримувати нотаріальну згоду другого з батьків належить напередодні кожної поїздки дитини.

Читайте также:  Розірвання шлюбу з іноземцем 2022

Якщо дитина, місце проживання якої офіційно зареєстровано з одним з батьків, проте фактично вона проживає з іншим, в такому випадку нотаріальну посвідчену згоду надає той з батьків, з яким дитина проживає офіційно.

Досить часто зустрічаються випадки, коли один з батьків не дає згоду на виїзд неповнолітніх дітей з України з тієї чи іншої причини. Якщо мирним шляхом досягти компромісу не вдається, єдиним варіантом вирішення проблеми є звернення до суду.

Слід зазначити, що в Україні основні підходи до реалізації прав дітей на виїзд за межі України протягом останнього часу істотно змінилися. Це пов’язано зокрема з посиленням уваги з боку держави до інтересів дітей, удосконаленням механізму контролю за дотриманням чинного законодавства у сфері охорони дитинства.

Особливості виїзду дитини за кордон

Маєте борги перед своєю дитиною понад 4 місяці?

В такому разі Ви не зможете впливати на рішення щодо виїзду дитини за кордон.

За законодавством України дитина, яка не досягла 16 років, має право на виїзд за межі України, тільки за згодою батьків (усиновлювачів), піклувальників (в їхньому супроводі або в супроводі осіб, уповноважених ними).

Така згода потребує нотаріального оформлення та залежить від того, хто буде супроводжувати дитину в подорожі.

Якщо дитина виїжджає з країни в супроводі одного з батьків, потрібна нотаріально посвідчена згода іншого з батьків; якщо ж дитина виїжджає з країни в супроводі інших осіб — нотаріально посвідчена згода і батька, і матері.

Однак, безперешкодно поїхати з дитиною в іншу країну на строк до 1 місяця і більше може один із батьків, який проживає з дитиною, якщо інший з батьків, має заборгованість з аліментів 4 місяці (для дітей з інвалідністю та тяжко хворих дітей – цей строк скорочено до 3 місяців).

На кордоні потрібно пред’явити довідку,

видану органом державної виконавчої служби або приватним виконавцем, про наявність заборгованості із сплати аліментів (у разі коли сукупний розмір заборгованості перевищує суму відповідних платежів за 4 або 3 місяців).

Якщо мова йде про виїзд з хворою дитиною, додатково необхідно буде пред’явити документи, які підтверджують інвалідність або тяжке захворювання дитини.

В яких ще випадках можливий виїзд з дитиною за кордон у супроводі одного з батьків без нотаріально засвідченої заяви про згоду іншого з батьків?

Розповідаємо

 • Така поїздка також можлива у разі якщо:
 • — судом наданий дозвіл на виїзд дитини без згоди а супроводу другого з батьків;
 • — другий з батьків помер/ позбавлений батьківських прав/ визнаний судом недієздатним чи безвісно відсутнім;
 • — дитина виїжджає у супроводі одинокої матері;
 • — другий з батьків є іноземцем чи особою без громадянства;
 • — дитина тимчасово виїжджає на лікування на строк до 1 місяця;
 • — дитина вибуває на постійне місце проживання чи взята на постійний консульський облік у дипломатичному представництві України за кордоном;
 • — дитина виїжджає на строк до 1 місяця (у разі визнченого місця проживання дитини з тим із батьків, який супроводжує дитину).

Усі підстави повинні бути документально підтверджені.

Так, при виїзді з дитиною за кордон необхідно мати:

 1. — свідоцтва про смерть другого з батьків;
 2. — рішення суду про надання дозволу на виїзд з України громадянину, який не досяг 16-річного віку, без згоди та супроводу другого з батьків;
 3. — рішення суду про визнання другого з батьків безвісно відсутнім;
 4. — рішення суду про позбавлення батьківських прав другого з батьків;
 5. — рішення суду про визнання другого з батьків недієздатним;
 6. — довідки про народження дитини, виданої відділом реєстрації актів цивільного стану, із зазначенням підстав внесення відомостей про батька відповідно до частини першої статті 135 Сімейного кодексу України (під час виїзду дитини за кордон у супроводі одинокої матері);
 7. — свідоцтва про народження дитини, виданого компетентним органом іноземної держави, що не містить відомостей про батька дитини, легалізованого або засвідченого апостилем, а також без будь-якого додаткового засвідчення у випадках, передбачених міжнародним договором України;
 8. — рішення суду або органу опіки та піклування ради об’єднаної територіальної громади або їх копій, засвідчених нотаріально чи органом, який їх видав, у якому визначено (підтверджено) місце проживання дитини з одним із батьків, який має намір виїзду з дитиною або який уповноважив на це нотаріально посвідченою згодою інших осіб.

Батьки ж, які вчасно сплачують аліменти можуть виїхати за кордон з дитиною на строк передбачений нотаріально посвідченою згодою або рішенням суду.

Для цього Вам слід рекомендованим листом надіслати відповідне звернення про отримання згоди до того з батьків, з ким дитина проживає.

Якщо нотаріально посвідчену згоду не надано впродовж 10 днів з моменту, коли Ви отримали відмітку про вручення повідомлення, можете сміливо йти до суду.

За скороченою процедурою (в порядку наказного провадження) суддя має розглянути вашу заяву та надати дозвіл на виїзд дитини за кордон без згоди другого з батьків.

Тож при виїзді з України прикордонникам необхідно пред’явити нотаріально посвідчену згоду другого з батьків на вивезення дитини або відповідне рішення суду.

Важливо!!!

Памятайте, що повернутися в Україну необхідно до завершення строку, який вказаний у нотаріально посвідченій згоді або визначений у рішенні суду.

Оскільки за умисне порушення місячного строку встановлена адміністративна відповідальність — штраф від 100 до 200 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (від 1700 до 3400 грн).

Також, Ви втратите право виїзду з дитиною за кордон на 1 рік (крім випадку, коли є нотаріально посвідчена згода на виїзд дитини другого з батьків).

Дозвіл на виїзд дитини за кордон за рішенням суду

Дозвіл на виїзд дитини за кордон

Дозвіл на виїзд дитини за кордон за рішенням суду

Трапляється, що з дітьми може поїхати в подорож або тато, або мама, а іноді тільки бабуся або няня, керівник танцювального колективу, в якому бере участь дитина, або тренер футбольної команди, за яку вона грає. Якщо йдеться про подорож за межі нашої країни, постає проблема підготовки документів, які санкціонують виїзд дитини за кордон з одним із батьків, іншими членами родини дитини, або з нянею, викладачем, керівником ансамблю або спортивної команди. Нижче читайте про те, яким чином оформлюються документи, щоб вам з дитиною дозволили перетнути кордон, кому й де треба їх оформити.

Якщо діти, яким на момент подорожі не виповнилося 16 років, виїжджають до іншої країни з одним із батьків, то згідно з приписами нормативного документа “Правила перетину державного кордону громадянами України”, спільна подорож дитини з одним із батьків може відбутися тільки при наданні прикордонникам такого документу, як “письмова згода” другого з батьків, завірена у нотаріуса, зі вказівкою в цьому документі країни призначення та відповідного проміжку часу перебування дитини в цій країні.

Наведене вище правило розкриває суть того, як оформити згоду на виїзд дитини за кордон.

Якщо, наприклад, тато залишається вдома, він повинен звернутися до будь-якого нотаріуса в Україні та надавши інформацію, яка повинна бути відбита у згоді: а саме: прізвище, ім’я, по батькові тощо, в тому числі паспортні дані мами, дані дитини, назва країни, до якої вони їдуть та строк подорожі, – оформити письмову згоду на виїзд. Щодо кожної дитини оформлюється окрема згода.

До нотаріуса треба йти з:

 • паспортом;
 • довідкою про привласнення ідентифікаційного коду;
 • свідоцтвом про народження дитини;
 • бажано хоча б з копією паспорту та довідки про привласнення ідентифікаційного коду другого з подружжя, щоб не припуститися помилок при написанні відомостей про нього в дозволі.

Закордонна поїздка дитини з одним із її батьків є можливою за письмовою згодою другого з них, завіреною нотаріусом.

Документ готує сам нотаріус на спеціальному бланку, засвідчуючи після підписання підпис одного з батьків. Звернувшись за консультацією до наших адвокатів з розірвання шлюбу, клієнти запитують: якщо отримати згоду немає можливості, то як вивезти дитину за кордон без згоди батька чи матері.

Треба почати з того, що немає потреби отримувати письмову згоду одного з батьків для виїзду за кордон тоді, коли той — іноземець або особа без громадянства, що підтверджується відповідним записом у свідоцтві про народження дитини, або якщо дитину вивозять до іншої країни на постійне місце мешкання, або якщо вона знаходиться на консульському обліку в українському дипломатичному представництві або консульській установі в іншій країні, про що є відповідна відмітка в її документах.

Крім того, дитину не затримають на кордоні, якщо вона буде тільки з одним із батьків, якщо на підтвердження факту відсутності іншого з них буде наданий один з таких документів (його нотаріально завірена копія):

 • свідоцтво про смерть;
 • судове рішення про позбавлення цієї особи батьківських прав;
 • судове рішення про визнання її без вісті відсутньою;
 • судове рішення про визнання її недієздатною;
 • судове рішення, яким надається дозвіл на виїзд дитини за кордон, без згоди та супроводу другого з батьків;
 • довідка про народження дитини, в якій написано, що відомості про батька вказані зі слів матері, якщо дитина їде в супроводі одинокої матері.

Отримання дозволу на виїзд дитини за кордон через суд

Як бачимо, якщо отримати дозвіл на виїзд дитини за кордон не вдається через небажання другого з батьків це зробити, можна звернутися до суду та отримати відповідне рішення.

При цьому треба розуміти, що судовий процес може затягнутися, зокрема і навмисно іншим з батьків, тому звертатися до суду необхідно не перед поїздкою, яка вже запланована, а якомога раніше, щоб на момент перетину кордону рішення суду вже набуло сили.

Наприкінці 2017 року Парламент вніс зміни до законодавства з метою посилення захисту прав дітей. Зміни стосуються й правил виїзду дитини за межу України з одним із батьків.

З 06 лютого 2018 року, коли прийняті зміни набувають сили, той із батьків, з яким за рішенням суду мешкає дитина, зможе сам, без згоди другого, вивозити дитину на відпочинок або лікування за кордон, якщо в нього є довідка, видана органом державної виконавчої служби, про наявність заборгованості по сплаті аліментів, сукупний розмір якої перевищує суму відповідних платежів за шість місяців.

Окремо скажемо про те, що при виїзді дитини за кордон у супроводі людей, які не є батьками дитини: бабусь, дідусів, нянь, викладачів, тренерів тощо, згоду на виїзд дають обидва батьки. Вона також завіряється нотаріусом, і в ній вказуються назва країни призначення і термін перебування.

 • Джерела: Сімейний кодекс України Закон України “Про порядок виїзду з України та в’їзду в Україну громадян України”
 • Правила перетину державного кордону громадянами України
 • Кількість переглядів: 5,973
Читайте также:  Адвокат по корпоративным делам и спорам

Що треба знати про подорожі за кордон: відповіді на поширені питання

МЗС України підготувало відповіді на поширені питання про подорожі у 2021. Якщо ви плануєте поїздку за кордон у справах або відпочинок, обов’язково перевірте режим в’їзду і документи, які вам знадобляться.

Де дізнатися про відкриті країни і умови перетину кордону

Список країн, до яких дозволено в’їзд, постійно змінюється. Де можна знайти найсвіжішу інформацію?

Актуальна інформація  про правила  в’їзду для громадян України в різні країни світу доступна на порталі МЗС https://tripadvisor.mfa.gov.ua/. МЗС України оперативно оновлює інформацію про обмеження і вимоги на онлайн-карті цього ресурсу. Рекомендуємо до початку поїздки за кордон (навіть якщо ви придбали туристичну путівку або тур) перевіряти умови, аби уникнути ускладнень на кордоні.

Чи є можливість потрапити в країну, до якої в’їзд заборонений на час пандемії? Які є винятки?

Насправді попри заборону в’їзду у певну країну можуть бути передбачені винятки для категорій громадян. Немає уніфікованого для усіх країн списку винятків. Перевірити категорії громадян, яким попри заборону можна потрапити у конкретну країну, можна на порталі МЗС за посиланням: https://tripadvisor.mfa.gov.ua/ у розділі “Інтерактивна мапа світу”. Виберіть країну і ознайомтесь з деталями.

Чи можна транзитом перетнути територію країни, до якої в’їзд заборонений на час пандемії?

Попри заборону в’їзду одні країни можна перетнути транзитом, інші – ні. Порядок транзитного проїзду територією іноземної держави наразі визначається карантинним законодавством відповідної країни.

Перевірте інформацію щодо умов в’їзду та  транзитного проїзду територією іноземних країн на порталі МЗС за посиланням: https://tripadvisor.mfa.gov.ua/. На онлайн-карті оберіть країну і опцію “Режим тимчасового транзиту”.

Чи має значення для подорожей моє громадянство і країна, де я проживаю?

В цілому так. Загальна інформація щодо режиму в’їзду громадян України до країн світу розміщена на веб-сторінці МЗС за цим посиланням. Водночас, деякі країни можуть дозволяти безвізовий в’їзд за умови наявності дозволу на проживання в конкретних країнах. Також зважайте на режим в’їзду.

Якщо я виїду до країни, до якої заборонено в’їзд іноземцям, мене не пропустять на прикордонному контролі в аеропорту?

Дозвіл про посадку на рейс насамперед надає авіаперевізник. При цьому остаточне рішення щодо дозволу на в’їзд приймається відповідним компетентним органом іноземної держави.

Відтак радимо ретельно перевіряти умови в’їзду та транзитного проїзду територією іноземної держави на порталі МЗС за посиланням: https://tripadvisor.mfa.gov.ua/. На онлайн-карті оберіть країну і опцію “Режим тимчасового в’їзду” або “Режим тимчасового транзиту”.

Що робити, якщо правила зміняться під час мого перебування в країні за кордоном? Чи зможу я повернутися?

Громадянин України ні за яких підстав не може бути обмежений у праві на в’їзд в Україну, отже, має право повернутись в Україну за будь-яких обставин.

У разі надзвичайних ситуацій ви зможете звернутись на відповідні “гарячі лінії” українських посольств і консульств  за кордоном (повний перелік з контактами можна знайти тут: https://bit.ly/38TFB7f). Водночас МЗС рекомендує перед кожною поїздкою зареєструвались в системі “ДРУГ” (https://friend.mfa.gov.ua/), це спростить зв’язок з вами у випадку кризової ситуації.

Для в’їзду в країну необхідне свідоцтво про вакцинацію від COVID-19. Де можна перевірити перелік затверджених в цій країні вакцин?

У разі, якщо в’їзд громадян України до відповідної держави можливий за умови пред’явлення міжнародного свідоцтва про вакцинацію від COVID-19, інформація щодо переліку визнаних вакцин розміщується на порталі МЗС за посиланням: https://tripadvisor.mfa.gov.ua/. Шукайте необхідну інформацію в розділі «Режим тимчасового в‘їзду для громадян України» по країні, яка вас цікавить.

 • Чи потрібен мені дозвіл, щоб вивезти дітей за кордон?
 • Згідно з інформацією Держприкордонслужби, виїзд за кордон громадян України, яким не виповнилося 16 років, у супроводі одного з батьків здійснюється за нотаріально посвідченою згодою другого з батьків із зазначенням у ній держави прямування та відповідного часового проміжку перебування у цій державі.
 • У такій згоді достатньо зазначити:
 • громадянство, прізвище, ім’я, по-батькові і дату народження особи, яка надає згоду;
 • громадянство, прізвище, ім’я, по-батькові і дату народження особи, якій надається згода;
 • громадянство, прізвище, ім’я, по-батькові і дату народження дитини;

Виїзд дитини за кордон у 2020 році | Юридичний самозахист

Стаття актуальна на 2021 рік

 • У цій статті ми розповімо про те, що необхідно для того, щоб вивезти дитину за кордон у 2020 році, та приділимо особливу увагу правилам отримання дозволу на вивезення дитини за кордон без згоди другого із батьків.
 • За законом про вивіз дитини за кордон, виїзд дитини за кордон (до 16 років) можливий за згодою обох батьків та в їх супроводі або в супроводі осіб, що досягли 18 років та уповноважені батьками.
 • Тобто, для виїзду дитини з України за кордон необхідна одночасна наявність двох умов:
 1. наявність згоди на вивіз дитини (від обох батьків);
 2. супровід дитини.

Відповідно до законодавства України можливі наступні варіанти дотримання цих умов:

 • наявність згоди обох батьків та у супроводі батьків;
 • наявність нотаріально засвідченої згоди обох батьків (у формі довіреності на вивіз дитини) і в супроводі дитини повіреними особами.

Перетин кордону з дитиною у супроводі одного з батьків

Виїзд дитини без згоди одного з батьків можливий тільки за наявності його нотаріально засвідченої згоди (довіреності на виїзд дитини за кордон з одним з батьків), в якому буде вказана країна прямування та строк перебування там дитини.

Оформити нотаріально засвідчений дозвіл на виїзд дитини за кордон за зразком можливо у будь-якого нотаріуса.

Як зробити довіреність на вивіз дитини за кордон без згоди батька (матері)

Якщо другий з батьків відмовляється дати дозвіл на вивіз дитини, то без нього можливо вивезти дитину у випадках, якщо:

 1. другий із батьків – іноземець або особа без громадянства, що зафіксовано у свідоцтві про народження дитини;
 2. другий із батьків – помер. У такому випадку необхідно надати оригінал або нотаріально засвідчену копію свідоцтва про смерть;
 3. у проїзному документі дитини проставлено запис про виїзд одного з батьків з України на ПМЖ;
 4. у проїзному документі дитини наявна відмітка про взяття на постійний консульський облік у дипломатичному представництві або консульській установі України за кордоном;
 5. другого із батьків позбавлено батьківських прав за рішенням суду. Про те, як відбувається позбавлення батьківських прав, можна прочитати у статті «Як позбавити батьківських прав»;
 6. другого із батьків визнано недієздатним або безвісно відсутнім. Такі факти встановлюються також судом і для отримання рішення необхідно звернутися із заявою;
 7. дані про батька внесені зі слів матері та про це наявна довідка РАЦС (у супроводі одинокої матері);
 8. за рішенням суду про надання дозволу на вивезення дитини з України без згоди та супроводу другого із батьків;
 9. за наявності заборгованості з виплати аліментів, сукупний розмір якої перевищує суму відповідних платежів за 6 місяців (підтверджується довідкою з державної виконавчої служби).

Як подати в суд на виїзд дитини за кордон без згоди одного з батьків

Як видно з вищенаведеного переліку, універсальним варіантом для більшості одиноких батьків є виїзд з дитиною за рішенням суду про дозвіл на вивіз дитини без згоди другого із батьків.

Для звернення до суду із заявою на виїзд дитини за кордон вам необхідно зробити наступні кроки:

 1. звернутися з листом до другого із батьків з проханням надати вам нотаріально засвідчений дозвіл на виїзд дитини за кордон з одним із батьків (тобто з вами й у вашому супроводі). Вказати країну та строк перебування у ній. На відповідь дати кілька днів. Лист відправляти з описом вкладення та з повідомленням про отримання;
 2. як тільки вам повернеться повідомлення про отримання листа та сплине строк на отримання відповіді – готувати позов та звертатися з ним за місцем реєстрації (прописки) другого із батьків;
 3. у позові необхідно вказати в хронологічній послідовності, коли ви перебували у шлюбі, коли народилася дитина, коли ви звернулися з листом та коли ви отримали відмову або не отримали відповідь. До позову додати копії документів, що підтверджують ці факти. Просити суд про надання дозволу на виїзд з дитиною за кордон без згоди та супроводу другого із батьків із зазначенням країни та строку перебування в ній;
 4. за звернення з позовом сплатити судовий збір у розмірі 704,8 грн та додати до позову квитанцію;
 5. позов разом з усіма документами для оформлення дозволу на виїзд дитини за кордон подати у двох екземплярах.

При плануванні періоду виїзду з дитиною за кордон враховуйте, що на судовий розгляд може піти кілька місяців, тому з цим питанням краще розібратися завчасно.

На жаль, за відсутності бажання другого із батьків надати згоду на виїзд дитини, процедуру отримання дозволу на вивезення дитини за кордон через суд доведеться надалі повторювати окремо для кожної поїздки.

Підводимо підсумки по темі виїзду дитини за кордон без батьків:

 1. Вивіз дитини за кордон можливий за згодою обох батьків та в їх супроводі або в супроводі повірених осіб.
 2. Виїхати з дитиною з України без згоди батька/матері дитини можна у випадках, визначених законом.
 3. Універсальний спосіб виїхати з дитиною за кордон без згоди другого із батьків – за рішенням суду про дозвіл на виїзд.
 4. Однією з підстав вивезення дитини за кордон без згоди батька є наявність заборгованості зі сплати аліментів за 6 місяців, оформлена довідкою органів виконавчої служби.
Ссылка на основную публикацию