Фіктивний шлюб ≡ Що це таке. Його причини і наслідки

Вважається, що люди, які перебувають у шлюбі обов’язково повинні любити один одного. Без цього інститут сім’ї просто не може існувати. Але на жаль, сучасні люди стали настільки цинічні та егоїстичні, що навіть у святій справі як любов і сім’я шукають не стільки комфорт, скільки матеріальну вигоду. Раніше підсумком любові молодих пар було одруження, а далі довге спільне життя.

І навіть якщо хтось і використовував цей союз у своїх інтересах, то йому доводилося все життя жити з нелюбом. Адже раніше шлюби укладалися тільки на небесах, а священик, до прикладу, не міг підписати контракт і розвести молодих.

Сьогодні до розлучення ставляться, як до чогось звичайного, сам по собі цей процес простий, тому багато направо і наліво одружуються, а потім розходяться. Вважається, що в таких умовах і зародився шлюб за розрахунком.

Особливо гостро ця проблема стоїть в 2016 році в Росії.

Що таке фіктивний шлюб

Фіктивний шлюб ≡ Що це таке. Його причини і наслідки

Простіше кажучи, фіктивний шлюб – це союз, який існує лише юридично на папері, але немає ніякої щасливою і люблячої сім’ї. В основному це шлюб за розрахунком, і люди навіть не замислюються про кохання і сім’ї. Можливо, люди не спілкуються, і навіть не живуть один з одним. У них тільки в паспорті є друк, більше їх нічого не пов’язує.

Буває також односторонній фіктивний шлюб, коли, наприклад, жінка виходить заміж за багатого нареченого, тільки заради грошей. При цьому друга сторона нічого про це не підозрює. Такі союзи незаконні, адже держави намагаються зберегти святість інституту сім’ї, тому існують також певні покарання та наслідки такого союзу, тільки, на жаль, не у всіх країнах, він карається.

З яких причин укладають фіктивний шлюб

Фіктивний шлюб ≡ Що це таке. Його причини і наслідки

Так, можливо, для вирішення яких-небудь проблем, шлюб за розрахунком є виходом із ситуації. Розберемо кожну таку ситуація детальніше:

 • Для отримання громадянства або виду на проживання. Наприклад, існують країни (Західна Європа, США), де досить складно отримати громадянство, і саме тому приїжджі користуються незаконним союзом, щоб прискорити цей процес. У Росії отримати громадянство через незаконний союз простіше.
 • Наступна причина прийшла до нас ще за часів радянського союзу, а саме прописка. Якщо ви живете в якомусь місті без прописки, або маючи прописку де-небудь у глибинці, ви не влаштуєтеся на роботу, скільки б ви не бігали, ви не зможете отримати ніяких соціальних послуг, ви навіть не потрапите до лікаря без прописки. Саме тому відсутність прописки і гостра потреба в ньому спонукає багатьох на створення незаконного союзу.
 • До речі, для призовників це відмінний варіант відкосити від армії. Як? А ось як, знайшов багатодітну матусю, швиденько одружився на ній, отже, і діток усиновив, і отримав заповітну відстрочку від армії. Але, варто обмовитися, що ці юнаки рідкісні дурні, так, від армії відкосили, але платити аліменти у випадку розлучення доведеться вдвічі більше, а, може, і втричі, дивлячись скільки дітей він усиновив.
 • Також фіктивний шлюб може використовуватися для того, щоб поліпшити своє матеріальне становище. Частіше жінка вискакує заміж за мільйонера, але буває і навпаки. Скільки б не було оповідань з сумним кінцем про «золотих клітках, а вони все туди ж.
 • Для прискорення процесу усиновлення дитини, жінка теж часом вирішується вийти заміж, використовуючи шлюб за розрахунком. Та й напевно в цьому немає нічого поганого, якщо фіктивний шлюб використовується в благих цілях.

Насправді причин у такого нелегального союзу більше, ніж може здатися. І на жаль, їх буде з’являтися ще більше, поки будуть наявні прогалини в законах РФ.

Фіктивний шлюб в Росії

Фіктивний шлюб ≡ Що це таке. Його причини і наслідки

У Росії на 2016 рік фіктивний шлюб досі не є кримінально караним діянням, воно називається простим словом афера. Отже, ніякого покарання за нього не слід. Проблемою брехливого шлюбу в РФ в 2016, а також у минулих роках, є отримання громадянства іноземними громадянами. Статистика жахає, більше 60 % укладаються спілок в місті Москва є фіктивними, з метою отримання прописки або отримання виду на проживання.

За законом РФ на 2016 рік іноземним громадянам дозволяється проживати в країні не більше 3 років без виду на проживання, але вступ в союз іноземця з росіянкою цей закон скасовує. На 2016 рік в Росії існує безліч організацій, які займаються ці незаконним бізнесом.

Як «наречених», зазвичай виступають пенсіонерки або жінки, які відчувають фінансову скруту. Вони за певну суму, яка в 2016 році варіюється від 10 до 100 тисяч рублів, готові вийти заміж за будь-якого іноземця.

І вони часом забувають той момент, що, так звані «чоловік», може стати справжнім шахраєм, а все майно нажите в цьому союзі, доведеться ділити.

І якщо це сталося, то довести факт у суді, що шлюб укладався лише за контрактом, буде дуже складно. Перш ніж зважитися вийти заміж або одружуватися за контрактом, сто разів подумайте, чи варто це того.

А поки в Росії будуть такі прогалини в законі, подібний «бізнес» буде і далі процвітати.

На 2016 рік закону ніякого поки не прийнято, але депутати розглядають нову статтю «незаконне отримання дозволу на тимчасове проживання в РФ», що буде передбачати штраф до 300 тисяч рублів або позбавлення волі до 3 років.

Як до фіктивного шлюбу ставляться в інших країнах

Фіктивний шлюб ≡ Що це таке. Його причини і наслідки

Самої суворої країною в питанні фіктивного шлюбу є Німеччина. Якщо іноземний громадянин, шляхом укладення брехливого союзу отримав громадянство Німеччини, то при виявленні цього факту, суд засудить його до трьох років позбавлення волі, а після відбування рядок, депортує злочинця і введе на нього заборону на в’їзд не тільки у ФРН, але і в інші країни Шенгену.

Майже у всіх країнах, крім Росії, фіктивний шлюб є видом шахрайства, і має суворе покарання, а його наслідки лякають людей в майбутньому навіть думати про подібному шлюбі.

Фіктивний шлюб у США теж має досить суворе покарання, а саме до 5 років в’язниці і штраф у розмірі 250 тисяч американської валюти.

Обійти закони і наслідки цих країн, і багатьох інших, досить складно, і краще не випробовувати долю, а отримати громадянство законним шляхом.

Вважається, що шлюб з розрахунку – найміцніший шлюб, але багато хто з цим готові посперечатися, адже для когось шлюб, який укладається за контрактом просто неприйнятний, адже виходити заміж і одружуватися потрібно тільки по любові.

Так, раніше за, приміром, династичних міркувань, могли видати заміж дочку, не запитавши її бажання, але тоді подібні шлюби не несли шкоди суспільству, страждали тільки молодята, а ось в 2016 році шлюб за розрахунком є проблемою Росії, який не несе ніяких серйозних наслідків.

Фіктивний шлюб в Україні та його наслідки: чи все так просто?

Фіктивний шлюб ≡ Що це таке. Його причини і наслідки

Загальна згода на створення сім’ї з юридичної точки зору дає право укласти між чоловіком і жінкою офіційний шлюб. Це можливість бачити спільне майно і примножувати, отримувати взаємну вигоду, ділити загальні права та обов’язки. За згодою обох сторін шлюб реєструється в органах державної влади на основі Сімейного Кодексу України. Якщо ж потрібен фіктивний шлюб з українкою, важливо вивчити всі нюанси і розуміти наслідки його укладення.

Що таке фіктивний шлюб?

З юридичної точки зору, фіктивний шлюб укладається між фізичними особами, які не мають на меті створювати сім’ю. Єдине завдання – придбання матеріальних або інших благ з боку одного з подружжя. Фіктивний шлюб вважається неправомірним!

ОСНОВНІ ПРИЧИНИ фіктивного шлюбу

На сьогодні існує кілька причин для оформлення фіктивного шлюбу. Основні з них:

Отримання посвідки на проживання в іноземних державах, якщо один з подружжя є громадянином іншої країни. Це один з популярних і найпростіших способів. Протягом короткого часу іноземець отримує документ, що підтверджує його легалізацію перебування на території України.

 • Отримання повноцінного громадянства в іншій країні.
 • Оформлення комерційного шлюбу з метою збагачення (за гроші).
 • Діловий шлюб з метою працевлаштування в іншій країні.
 • Отримання житла та інших матеріальних благ.

Все частіше згадується і пропонується фіктивний шлюб в Україні, як спосіб швидкого заробітку і взаємної вигоди. Зараз є маса подібних пропозицій, за певну грошову суму можна укласти шлюб на договірних умовах, підкріплених юридичною стороною.

Це на жаль дієвий і цілком реальний шанс для іноземних осіб отримати громадянство. З кожним роком кількість бажаючих збільшується.

ОСОБЛИВОСТІ УКЛАДАННЯ фіктивного шлюбу

Оформлення фіктивного шлюбу для отримання посвідки на проживання включає кілька етапів:

 • Укладення шлюбу;
 • Офіційна реєстрація;
 • Дії після укладення шлюбу;
 • Подача документів на отримання ВНЖ в Україні;
 • Термін розгляду документів;

Для початкового укладення необхідно переконатися, що перебування іноземця, кому потрібен фіктивний шлюб, є легалізованим, відвідування дозволено законним шляхом.

Даний факт перевіряється співробітниками міграційної служби України. З юридичного боку немає необхідності прив’язуватися до місця реєстрації, це може бути будь-яка країна. Зареєструвати шлюб можливо протягом доби.

Це можна зробити за допомогою додаткової вартості.

Далі, в залежності від країни громадянства іноземця, важливо провести ряд дій. Це може бути перетин кордонів, виїзд за кордон на певний термін, отримання візи встановленої категорії, особисту співбесіду з консулом, перевірка документів правоохоронними органами. Документи подають в обласний центр України, але так само оформляють фіктивний шлюб в Києві.

УМОВИ фіктивного шлюбу

Основна мета фіктивного шлюбу – це отримання громадянства. Важливо розуміти, що тільки після двох років спільного проживання, іноземець може вважати себе громадянином України.

Також, необхідно зібрати всі відповідні документи і принести до державного органу. Найголовніше подати український паспорт одного з подружжя і свідоцтво про укладення шлюбу.

Саме ці папери мають підставу і є гарантією отримання громадянства по шлюбу.

Основні умови для громадян України:

 • Дотримання законодавчих актів країни, в якій проживаєш;
 • Наявність офіційного дозволу на імміграцію в Україну;
 • Відмова від громадянства іншої країни, надати зобов’язання про відмову;
 • Спільне перебування в шлюбі з іноземцем не менше 2-х років;
 • Знання української мови та документальне підтвердження цього;
 • Виписка з банківського рахунка, як підтвердження фінансового забезпечення, достатнього для сім’ї.
Читайте также:  Главой комитета ААУ по семейным делам назначен Олег Голубничий

ВАРТІСТЬ фіктивного шлюбу В УКРАЇНІ

На питання скільки коштує фіктивний банк в Україні, немає однозначної відповіді. Багато що залежить від умов, які обумовлюють обидві сторони при складанні шлюбного договору.

Також, остаточна мета грає важливу роль. Можливо отримати ВНЖ, документ на імміграцію чи повноцінне громадянство. Даний факт може змінити остаточну вартість фіктивного шлюбу.

Нотаріальні послуги встановлює юридична компанія в індивідуальному порядку.

ВИСНОВОК

Фіктивний шлюб заборонений законом! Ми не надаємо такого роду послуг! Тому ми настійно рекомендуємо не вестися на легкі гроші або громадянство. Так само часто трапляються шахраї, які обіцяють зробити фіктивний шлюб швидко і недорого. Після цього ви просто втратите чималу суму грошей, так і не отримавши бажаного.

Кількість переглядів: 2,107

Що таке фіктивний шлюб

Фіктивний шлюб ≡ Що це таке. Його причини і наслідки

Люди зустрічаються, закохуються, одружуються, інколи розлучаються, інколи живуть довго і щасливо, інколи довго і нещасливо. Проте є й такі, які разом не живуть і дня. Роблять вони це для задоволення своїх власних інтересів. Те, що вони роблять, у народі називають «фіктивним шлюбом».

Слово «фікція» похідне від латинського fictio – вигадка. Фікція – щось неіснуюче, уявне, помилкове. Фіктивний – уявний, що видається за дійсність.

Частина 2 статті 40 Сімейного кодексу України визначає, що шлюб є фіктивним, якщо його укладено жінкою та чоловіком або одним із них без наміру створення сім'ї та набуття прав та обов'язків подружжя.

Визнати шлюб фіктивним можна виключно в судовому порядку.

Нині склалася думка про те, що фіктивний шлюб – це щось сучасне, однак це далеко не так. Такими шлюбами користувалися монархи, яким не можна було не те, що одружуватися з особою без дворянського походження, а й робити простолюдинку навіть фавориткою при дворі. Серцю монарха не накажеш, а тому пастушку усе ж робили дворянкою.

Для цього дівчині вибирали титулованого чоловіка, якого підкуповували королівським приданим і монаршою милістю, і вінчали. Таким чином, дівчина отримувала дворянський титул, фіктивний чоловік – придане і роги, а монарх – нову фаворитку. І всі умовності були дотримані.

Яскравий приклад – коханка, а згодом і дружина, короля-сонце Людовика ХІV Франсуаза де Монтенон, яку одружили з поетом Скароном.

У теперішній час найчастіше вигадані шлюби укладають з метою отримання посвідки на проживання іноземної держави та, у майбутньому, набуття громадянства.

Зрозуміло, що здебільшого це робиться не за красиві очі, а за чималу суму.

Практика така: українці одружуються з американцями, німцями, поляками та громадянами інших європейських держав, до українців же «свататися» їдуть громадяни арабських та кавказьких країн.

Україна для іноземців з більш бідних держав просто рай, оскільки фіктивність шлюбу тут ніхто не перевіряє, а відповідальності за обман в Україні просто не передбачено, на відміну від США та країн ЄС, де шлюб з іноземцем на наявність ознак фіктивності досить ретельно перевіряється, а за обман передбачена навіть кримінальна відповідальність. Щоправда, не скрізь – в законодавстві Польщі взагалі відсутнє таке поняття як фіктивний шлюб.

Фіктивний шлюб – це дієвий спосіб уберегти репутацію жінки у випадку вагітності від невідомої особи. Вийшовши заміж жінка дає своїй дитині реального батька, що дозволяє позбавити такої дитини клейма «Нагуляний». Через рік-два, можливо, і раніше, такий шлюб розривається, а для дитини залишаються лише фото її тата, «який був суперагентов і не повернувся з останнього завдання»…

 «Кому потрібно одружуватися з вагітною жінкою?» запитаєте ви. «Призовникам» відповім я.

Пункт 8 частини 2 статті 17 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» надає право призовнику на відстрочку від призову на строкову військову службу, якщо такий призовник має вагітну дружину.

Відстрочка звісно буде не дуже тривалою, але все ж дасть час для вирішення питання про звільнення від проходження строкової військової служби.

Напевно ви бачили фільм Вілена Новака «Принцеса на бобах», у якому багатий бізнесмен Пупков за допомогою фіктивного шлюбу намагається змінити своє прізвище на більш благородне. Так ось в житті такі випадки теж трапляються, проте навіщо усе так ускладнювати мені не відомо, адже змінити власне прізвище можна і без одруження (постанова Кабінету Міністрів України від 11.07.2007 № 915).

Трапляється й таке, що фіктивні шлюби укладаються з метою отримання престижної роботи. Практика це здебільшого західна, оскільки українські компанії на сьогодні ще не настільки вимогливі до своїх працівників. Вважається, що одружений працівник не буде заводити службові романи, є більш відповідальним, оскільки боїться втратити роботи, а, отже, і засоби для утримання сім’ї.

Реєстрація вигаданого шлюбу для вирішення житлового питання в Україні, здається, є реальною лише на умові, якщо про фіктивність знає лише один із подружжя. Однак це не зовсім так. В Україні існує така примарна, але все ж реальна програма як молодіжне житлове кредитування.

Аби отримати кредит від держави треба чимало терпіння та грошових коштів, але, якщо ви його вже отримали, то варто скористатися можливими пільгами: молоді сім'ї, які не мають дітей, сплачують кредит з відсотковою ставкою у розмірі 3% річних від суми заборгованості по кредиту, молоді сім'ї, які мають одну дитину, звільняються від сплати відсотків за користування кредитом; ті, які мають двох дітей, за рахунок бюджетних коштів, крім того, погашається 25 відсотків суми зобов'язань по кредиту, а молодим сім'ям, які мають трьох і більше дітей, — 50 відсотків суми зобов'язань по кредиту. Отже, щоб отримати відповідні пільги можна плодитися, як кролик, або укласти фіктивний шлюб і з багатодітною жінкою.

Однак варто звернути увагу на те, що законодавство України визначило, що фіктивним є не лише той шлюб, який укладено за змовою чоловіка і жінки, а й той, у якому наміру створити сім’ю не мала хоча б один із подружжя. Відповідний юридичний нюанс є досить цікавим, оскільки дозволяє визнати поза законом навіть той шлюб, який першочергово укладався із найблагороднішою метою.

Щодо наслідків фіктивного шлюбу, то їх як би і не має. Зокрема кримінальної чи адміністративної відповідальності за фіктивний шлюб законодавством України прямо не передбачено.

Фіктивний шлюб не є підставою для виникнення у осіб, між якими він був зареєстрований, прав та обов'язків подружжя, а також прав та обов'язків, які встановлені для подружжя іншими законами України.

Якщо протягом штучного шлюбу особи набули майно, воно вважається таким, що належить їм на праві спільної часткової власності. Розмір часток кожного з них визначається відповідно до їхньої участі у придбанні цього майна своєю працею та коштами.

Якщо особа одержувала аліменти від того, з ким була в недійсному шлюбі, сума сплачених аліментів вважається такою, що одержана без достатньої правової підстави, і підлягає поверненню.

Особа, яка поселилася у житлове приміщення іншої особи у зв'язку з реєстрацією з нею фіктивного шлюбу, не набула права на проживання у ньому і може бути виселена.

Особа, яка у зв'язку з реєстрацією недійсного шлюбу змінила своє прізвище, вважається такою, що іменується цим прізвищем без достатньої правової підстави.

Ось і всі наслідки, тобто переваги, які можуть бути отримані від фіктивного шлюбу є більш значимими, тому гра варта свічок, якщо цього вимагають життєві обставини.

Проте пам’ятайте, що українські закони, як дишло – куди повернеш туди і вийшло, тому у разі, якщо ваш фіктивний шлюб завдасть майнової шкоди, наприклад, державі, цілком ймовірно, що такі дії правоохоронними органами розцінюватимуться як заподіяння майнової шкоди шляхом обману або зловживання довірою (стаття 192 Кримінального кодексу України).

Фіктивний шлюб: поняття та наслідки | ЮРЛІГА

Визнання шлюбу фіктивним та застосування наслідків його фіктивності не можна назвати надзвичайно поширеним явищем у юридичній практиці.

Засоби масової інформації, прес-служби державних органів і пересічні громадяни регулярно послуговуються цим терміном для позначення різноманітних, на їх погляд, порушень і зловживань у шлюбних відносинах, що найчастіше не є фіктивним шлюбом у розумінні законодавця.

Коли ж насправді шлюб підпадає під ознаки фіктивного і які юридичні наслідки можуть настати, розглянемо у цій статті.

Кому і навіщо потрібні фіктивні шлюби

«Причини реєстрації фіктивного шлюбу можуть бути різними, як правило, вони пояснюються та обумовлюються бажанням отримати певні права, підставою виникнення яких самостійно чи у складі інших юридичних фактів є шлюб, наприклад, отримання спадщини, житлової площі тощо» (постанова Верховного Суду від 17 квітня 2019 року у справі № 752/2337/16-ц).

Так, укладення фіктивних шлюбів з метою отримання права на пільги, одержання пенсій, допомог та інших платежів, виїзду за кордон як члена сім'ї певної особи, забезпечення права на спадок, можливості «прописатися» у квартирі чи будинку другого з подружжя — притаманно в більшості громадянам України.

Зазвичай у таких шлюбах критерій фіктивності має місце лише зі сторони одного з подружжя, інший же вступає в шлюб з наміром створити сім'ю.

Однак, такий «інструмент» як фіктивний шлюб з громадянами України користується популярністю і у іноземців.

Вони переслідують мету отримання посвідки на тимчасове/постійне проживання в Україні, набуття громадянства України у спрощеному порядку, використання України як транзитної країни, через яку завдяки безвізовому режиму можна потрапити до країн Європейського Союзу (чим користуються переважно жителі країн Близького Сходу та Африки).

Наразі набули «популярності» фіктивні шлюби іноземців з громадянами України задля дотримання формальних вимог для участі в програмах допоміжних репродуктивних технологій та усиновлення дитини-громадянина України, де обов'язковою умовою участі є перебування у зареєстрованому шлюбі.

Цим користуються в основному одинокі потенційні батьки чи одностатеві подружжя, шлюб яких не визнається на території України. У вищевказаних випадках зазвичай обидва з подружжя наперед домовляються і усвідомлюють мету такого шлюбу, часто громадянин України за свої «послуги» з надання подружнього статусу іноземцю отримує певну винагороду.

Читайте также:  Заява про укладення мирової угоди

Реальний vs фіктивний шлюб

Сімейний кодекс визначає шлюб як сімейний союз жінки та чоловіка, зареєстрований у органі державної реєстрації актів цивільного стану (ч. 1 ст. 21 Сімейного кодексу України).

Під ознаку «сімейний» підпадають союзи жінки і чоловіка, які спільно проживають, пов'язані спільним побутом, мають взаємні права та обов'язки.

Спільність проживання у виняткових випадках може бути відсутня, зокрема, у разі навчання, роботи, лікування, необхідністю догляду за батьками, дітьми та інших поважних причин (ч. 2 ст. 3 Сімейного кодексу України).

Таким чином, обов'язковими ознаками шлюбу є: 1) визнання такого союзу державою, що здійснюється шляхом проведення державної реєстрації; 2) виникнення у подружжя внаслідок шлюбу взаємних прав та обов'язків; 3) добровільність шлюбу, тобто наявність взаємної вільної згоди жінки та чоловіка на укладення шлюбу; 4) досягнення чоловіком та жінкою, які вступають у шлюб, шлюбного віку; 5) різностатевість подружжя (одностатеві шлюби в Україні не визнаються).

Фіктивність шлюбу виникає у разі, якщо з переліку обов'язкових ознак шлюбу «випадає» намір створення сім'ї і набуття прав та обов'язків подружжя (ч. 2 ст. 40 Сімейного кодексу України).

Тобто обидва з подружжя (за їх взаємною згодою та обізнаністю) або один з подружжя (у той час, коли інший з подружжя націлений на створення сім'ї) має намір на реєстрацію шлюбу, однак без мети створити повноцінну сім'ю в розумінні сімейного законодавства.

«Намір створення сім'ї» — оціночне поняття і у кожній конкретній справі суд на підставі оцінки обставин справи та поданих доказів визначає його наявність чи відсутність.

Своєрідними маркерами фіктивного шлюбу можуть бути окремо або у сукупності, зокрема: 1) наявність корисливої мети (реєстрація шлюбу задля чогось) чи майнової вигоди від такого шлюбу; 2) окреме проживання подружжя; 3) відсутність спільно набутого майна; 4) відсутність турботи один про одного та взаємної матеріальної підтримки; 5) невизнання подружніх стосунків перед іншими людьми; 6) небажання народжувати спільних дітей чи їх відсутність; 7) фактичні сімейні стосунки з третіми особами; 8) демонстрування перед третіми особами відсутності фактичних шлюбних відносин і наголошення на фіктивності реєстрації шлюбу.

Доказування фіктивності шлюбу

Особливістю доказування у справах про визнання шлюбу недійсним у зв'язку з фіктивністю є те, що «намір створення сім'ї визначається стосовно речей неправового характеру — бажання проживати разом, вести спільне господарство, дбати про добробут та моральний стан сім'ї тощо. Саме по речах неправового характеру, що супроводжують відносини осіб після реєстрації шлюбу, можна визначити намір осіб щодо шлюбу» (постанова Верховного Суду від 17 квітня 2019 року у справі № 752/2337/16-ц).

До прикладу, у справі № 760/15645/15-ц, за результатами розгляду якої шлюб було визнано недійсним (постанова Верховного Суду від 24 червня 2019 року), суд встановив, що подружжя з часу укладення шлюбу і до дня смерті чоловіка спільно не проживали, спільним побутом пов'язані не були, взаємних прав та обов'язків, притаманних подружжю, не мали, а отже не мали наміру створити сім'ю. Дружина не брала участі у лікуванні чоловіка та не була присутньою під час його поховання, оскільки їй взагалі не було відомо про його смерть. Дружина укладала шлюб з тих причин, що їй було потрібно житло і реєстрація місця проживання з метою заволодіння житлом. Доказами відсутності реальних шлюбних відносин були: 1) акти, складені мешканцями будинку, у якому проживав другий з подружжя, та дільничним інспектором про те, що дружина не проживала у квартирі чоловіка; 2) квитанції оплати житлово-комунальних послуг та платіжні документи щодо оплати лікування і поховання чоловіка його родичами, а не дружиною; 3) свідчення свідків.

Викликає інтерес і постанова Верховного Суду від 25 серпня 2020 року по справі № 553/1268/15-ц. Так, суд визнав шлюб недійсним на підставі аудіозапису розмови родичів покійного чоловіка з дружиною, що фіксував цинічні вислови останньої щодо корисливих підстав для укладення шлюбу.

Крім того, у справі було встановлено, що чоловік страждав на хронічний психічний розлад у вигляді судинного недоумства та за своїм психічним станом на момент подачі заяви про реєстрацію шлюбу і на момент реєстрації шлюбу не усвідомлював значення своїх дій та не міг керувати ними, що було підтверджено висновком судово-психіатричної експертизи.

Доказування реальності шлюбу

Бувають випадки, коли позивачі, зловживаючи своїм правом на захист, подають позов про визнання шлюбу недійсним на підставі фіктивності для уникнення наслідків розірвання реального шлюбу, наприклад, поділу спільного сумісного майна подружжя.

До прикладу, позивач звернувся з позовом про визнання шлюбу недійсним, посилаючись на те, що відповідач «укладаючи з ним шлюб, переслідувала мету отримання реєстрації у м.

Івано-Франківську, продаж його житла, отримання відповідної частки коштів для придбання власної квартири, проведення релігійної та цивільної церемонії реєстрації шлюбу та отримання статусу заміжньої жінки для покращення своєї репутації у суспільстві, погашення боргів, заощадження коштів та покращення свого здоров'я».

Суд дійшов висновку про безпідставність і надуманість позовних вимог, оскільки: 1) позов було подано через чотири роки після розірвання шлюбу; 2) реальність шлюбу підтверджувалася: копіями любовних листів з наміром одруження; фактом укладення церковного шлюбу; спільними фотографіями з подорожей; копією медичної карти з місцевого центру репродукції людини щодо намірів завагітніти в період шлюбу; розпискою про повернення речей, побутової техніки як доказ спільного господарства (постанова Верховного Суду від 04 березня 2019 року по справі № 522/11172/16-ц).

Значна частина справ про визнання шлюбів недійсними у зв'язку з фіктивністю ініціюються родичами спадкодавця з метою усунення від спадкування того з подружжя, який пережив спадкодавця.

Так, двоюрідний брат оскаржував дійсність шлюбу свого померлого родича на тій підставі, що дружина працювала за кордоном, чоловік зловживав алкоголем та вів аморальний спосіб життя.

Суд відмовив у задоволенні позову, врахувавши, що дружина і чоловік були знайомі задовго до шлюбу, останній був ініціатором укладення шлюбу, що до того ж проводився урочисто зі святкуванням.

Оскільки дружина працювала за кордоном, вона не проживала спільно з чоловіком постійно, проте під час перебування її в Україні вони проживали однією сім'єю, вели спільне господарство, облаштовували будинок, вона надавала йому кошти для лікування та допомоги його матері, що підтверджувалось відповідними квитанціями. Шлюб тривав більш ніж 10 років, протягом яких чоловік мав можливість оскаржити дійсність шлюбу, однак таких дій не вчинив (постанова Верховного Суду від 01 липня 2021 року по справі № 295/472/18).

 • Загалом у справах про визнання шлюбів недійсними у зв'язку з фіктивністю найчастіше суд обґрунтовує свої рішення наявністю або відсутністю наступних обставин: 1) піклування дружини, чоловіка за іншим з подружжя, коли він/вона потребує догляду та лікування, навідування його/її у лікарні (постанови Верховного Суду від 27 січня 2020 року у справі № 189/1003/18, від 24 червня 2019 року у справі № 760/15645/15-ц, від 17 квітня 2019 року у справі № 752/2337/16-ц); 2) участь та організація в похованні померлого з подружжя (постанова Верховного Суду від 20 травня 2019 року у справі № 760/16498/15-ц); 3) тривалістю шлюбу і моментом звернення або ж незвернення одного з подружжя з вимогою про визнання шлюбу фіктивним (постанови Верховного Суду від 27 квітня 2020 року у справі № 569/23252/18 та від 01 липня 2021 року у справі № 295/472/18, від 04 березня 2019 року у справі № 522/11172/16-ц); 4) спільністю проживання (періодичною, постійною) та причинами такого проживання, наданням матеріальної підтримки один одному (постанова Верховного Суду від 01 липня 2021 року у справі № 295/472/18).
 • Наслідки фіктивного шлюбу
 • Фіктивний шлюб може бути визнаний судом недійсним або згодом перетворитись у повноцінний шлюб, так звана санація шлюбу.

У разі визнання судом фіктивного шлюбу недійснимдо такого шлюбу застосовуються правові наслідки недійсного шлюбу (ст.

45 Сімейного кодексу України): подружжя вважається таким, що не існувало; на спільно набуте майно поширюється режим часткової власності (розмір частки дорівнює розміру участі в придбанні такого майна); якщо один з подружжя отримував на себе від іншого аліменти — вони підлягають поверненню (але не більш як за останні три роки); втрачається право проживати в будинку/квартирі другого з подружжя (така особа може бути виселена); повертається «дівоче» прізвище; анулюється шлюбний договір та інші документи, підставною укладення або видачі яких був шлюб.

Закон передбачає можливість настання негативних правових наслідків недійсності шлюбу лише для однієї сторони (ч. 6 ст. 45 СК України) і, навпаки, збереження прав подружжя за сумлінною стороною, яка не мала намірів на укладення фіктивного шлюбу.

Так, якщо особа не знала і не могла знати про перешкоди до реєстрації шлюбу, вона має право: на поділ майна, набутого у недійсному шлюбі, як спільної сумісної власності подружжя; на проживання у житловому приміщенні, в яке вона поселилася у зв'язку з недійсним шлюбом; на аліменти; на прізвище, яке вона обрала при реєстрації шлюбу (ст. 46 Сімейного кодексу України).

Якщо ж обидві сторони реєстрували шлюб без наміру створення сім'ї, то негативні наслідки будуть застосовуватись щодо дружини та чоловіка одночасно.

Проте недійсний шлюб не впливає на права та обов'язки батьків і дітей, що народилися у такому шлюбі. Батьки, незалежно від їх шлюбного статусу, зобов'язані утримувати дитину, виховувати і піклуватися про неї.

Якщо суд відмовляє у задоволенні вимоги про визнання шлюбу фіктивним, такий шлюб вважається законним і дійсним, на нього поширюються усі наслідки звичайного шлюбу. Так, зберігаються черги спадкоємства, зберігається право на утримання іншим з подружжя у законодавчо встановлених випадках, а майно презюмується набутим у спільну сумісну власність.

Якщо ж на момент розгляду справи судом відпали обставини, які засвідчували небажання особи створити сім'ю, шлюб не може бути визнаний недійсним (ч. 3 ст. 40 СК України).

З цього приводу Верховний Суд зазначив, щовідсутність наміру створити сім'ю у момент укладення шлюбу може бути цілком компенсовано його появою після реєстрації шлюбу,коли за всіма об'єктивними обставинами можна стверджувати, що у особи з'явився намір створити сім'ю, наприклад коли після реєстрації шлюбу, який мав ознаки фіктивності, особи почали разом проживати, вести спільне господарство, дружина завагітніла або у подружжя народилися діти, батько піклується про дружину та дітей, подружжя запрошує до себе своїх батьків та друзів, підтримують інтимні стосунки, разом відпочивають та відвідують своїх рідних та близьких тощо (постанова від 17 квітня 2019 року у справі № 752/2337/16-ц).

Читайте также:  Залишити проживати дитину з батьком або матір’ю після розлучення

* * *

Таким чином, інститут фіктивного шлюбу запроваджений законодавцем насамперед для захисту інтересів добросовісного подружжя (або його родичів у разі його смерті) та цивільно-правового покарання недобросовісного, тобто настання для нього наслідків недійсності шлюбу. Найчастіше цей механізм захисту використовується у рамках спадкових справ, коли родичі спадкодавця намагаються перерозподілити спадщину, шляхом усунення від спадкування дружини чи чоловіка померлого.

Ольга Лепіхіна,

радниця юридичної фірми «Астерс»

Найзручніша робота із судовими рішеннями — у системі VerdictumPRO. 94 млн судових справ, 20 фільтрів для точного пошуку справ за інстанцією, прізвищем судді, із позицією Верховного Суду. Подробиці за посиланням.

Як отримати більше клієнтів для юридичного бізнесу? Зареєструйте компанію в Liga:BOOK. Цей каталог допомагає клієнтам знайти юристів, адвокатів, нотаріусів. Учасники Liga:BOOK публікують статті й розміщують банери на новинних майданчиках ЛІГА:ЗАКОН, беруть участь у юридичному рейтингу. Дізнайтеся про всі можливості Liga:BOOK прямо зараз.

Фіктивний шлюб: укладення та наслідки

Дружини повинні бути самими близькими один одному людьми, як вважається, так що закон робить союз двох сердець вигідним ще й з економічної точки зору. Деякі цим користуються, укладаючи фіктивний шлюб з тих чи інших причин. Що це таке і які наслідки може мати?

Інститут шлюбу у сучасному світі

Люди стали більш цинічними, ми шукаємо у всьому в першу чергу вигоду. З одного боку, це можна зрозуміти: складно жити, і кожен шукає свої найбільш ефективні способи досягти успіху. З іншого боку, інститут шлюбу не повинен страждати від зміни менталітету, сім’я повинна залишатися для кожної людини чимось святим, тихою гаванню у бурхливому океані.

Два виміри, можливо, призвели до того, що, по-перше, в розвинутих країнах знижується абсолютна кількість шлюбів, а по-друге, зростає число спілок, які можна, скоріше, назвати угодами, настільки вони цинічні та фальшиві по своїй суті. Зображуючи щасливих наречених, тисячі чоловіків і жінок стають за документами чоловіком і дружиною, але всі з них тим же ввечері повернуться в одну і ту ж квартиру, а не роз’їдуться по своїм?

Види шлюбу

Раніше все було трохи складніше і простіше одночасно. Людськими любовними спілками завідувала церква, і тільки вона могла оголосити пару справжньою родиною. Такий шлюб називали церковним. Пізніше, коли Росію накрила хвиля атеїзму, для реєстрації бажаючих створити сім’ю з’явилися окремі органи – Рагси. І шлюб, укладений таким чином, стали називати цивільним, на противагу церковному.

Зараз же діє дещо інший понятійний апарат. Цивільним шлюбом називають звичайне співжиття, тобто спільне ведення господарства без офіційної реєстрації відносин. Втім, все йде до того, що такий спосіб створення сім’ї з часом і при певних умовах прирівняють до звичайного. Наявність чи відсутність штампа в паспорті не буде мати особливого значення, якщо ведеться спільна економічна діяльність.

Про сенсі

Можна довго розмірковувати над тим, що є шлюб і навіщо він потрібен. Історія показала, що за допомогою сімейних уз починали і зупиняли війни, зміцнювали співробітництво, шукали для себе якусь вигоду і т. д. Звичайно, хотілося б бачити у споконвічному прагненні створити сім’ю любов, взаємоповага, любов і т. д.

Але, на жаль, у сучасному світі щось подібне можна зустріти не так часто, як хотілося б. Все частіше люди одружуються за натхненням і першим покликом серця, не прислухавшись до голосу розуму, а через пару років розлучаються, зрозумівши, що не сходяться характерами, і навіть не спробувавши шукати компроміс.

Але є одна причина для створення сім’ї, яка, згідно народній приказці, славиться тим, що тримає пару разом найбільш довго. Це тверезий розрахунок.

Що таке фіктивний шлюб?

Під цим терміном звичайно розуміють сім’ю, яка існує тільки на папері, а не в реальності. Таким чином, ситуація виходить зворотного цивільного шлюбу. За документами люди чоловік і дружина, але насправді вони, можливо, погано знають один одного, живуть окремо і не цікавляться життям “дружина”. Тобто наміри створити сім’ю у них спочатку взагалі і не було.

В останні кілька десятиліть у ряді країн фіктивний шлюб став справжньою соціальною проблемою. Існує навіть своєрідний ринок “наречених” і “наречених”, що пропонує потенційним кандидатам у подружжя свої послуги та документи для штампа.

Не дивно, що працівники московських Рагсів впевнені, що близько третини весільних церемоній, які вони проводять, лише банальне укладення фіктивного шлюбу.

Можливі причини

Найбільш простим рішенням ряду проблем може стати саме фіктивний шлюб:

 • для отримання громадянства (вкрай популярно в Західній Європі і США);
 • бажання поправити своє матеріальне становище;
 • вирішення побутових та/або квартирних питань;
 • прагнення приховати нетрадиційну орієнтацію;
 • бажання отримати престижну роботу з певними вимогами;
 • плани виїхати за кордон на тимчасове та постійне проживання;
 • придбання милозвучним прізвищем або хорошим родоводом;
 • ухилення від призову;
 • отримання права на побачення з ув’язненим;
 • інші ситуації.

Причин насправді може бути безліч, але навряд чи варто виправдовувати підприємливих людей тим, що життя змушує йти на подібні кроки. Часто бути сім’єю дійсно вигідніше, ніж бути двома окремими людьми. А буває, що тверезий розрахунок все-таки переростає у щось більше.

Ознаки фіктивності

Відносини подружжя – завжди загадка для чужих людей, до того ж на таку делікатну тему досить незручно ставити питання і говорити. Але фіктивний шлюб завжди має головний і основний ознака – відсутність наміру створити сім’ю, переслідування цілі, зовсім відмінної від цієї.

З боку це може бути видно, лише якщо подружжя не обтяжують себе тим, щоб приховувати фальшивість свого союзу. Вони можуть жити окремо і взагалі не спілкуватися один з одним, не кажучи вже про те, щоб планувати спільне майбутнє або дітей.

Вони не думають і не піклуються про своїй “половинці”, для них це звичайний економічний союз, який буде рано чи пізно розірваний, коли в ньому відпаде необхідність. Між ними немає ніяких відносин, характерних для подружжя.

Якщо судом буде доведено, що це фіктивний шлюб, наслідки не змусять себе чекати.

Виявлення і доказ

Гучних судових процесів про визнання тих чи інших шлюбів недійсними взагалі не дуже багато, не надто часто можна про них почути і в Росії. Але це не означає, що в РФ пари одружуються виключно з любові, швидше, це свідчення того, що поки не існує ефективних методик виявлення того, фіктивний шлюб чи ні.

Це ускладнюється ще й тим, що сімейні відносини – надзвичайно особиста територія, адже не можуть співробітники правоохоронних органів справді лізти в подружнє ліжко, підозрюючи чоловіка і дружину в тому, що вони витягають зі свого становища лише економічну вигоду? І все ж іноді виходить вивести “сімейну” пару на чисту воду.

Що ж відбувається тоді, коли у представників держави міцніє підозра, що це фіктивний шлюб?

Наслідки в РФ

Що відбувається з угодою, яка була укладена з порушенням правових норм? Її наслідки скасовуються. Те ж саме відбувається і з фальшивою сім’єю. В Росії існує однозначне покарання, якщо відбулося визнання шлюбу фіктивним – він стає недійсним з дня його укладення.

Тягар вирішення цього питання покладається на суд. В останні роки все частіше чути про процеси, в ході яких виявляється фіктивний шлюб між російською громадянкою та іноземцем-гастарбайтером.

Ймовірно, причиною цього є введення квот для трудових мігрантів, що змусило працівників шукати нові способи вирішення своїх проблем.

Подати заяву до суду про визнання шлюбу недійсним може лише прокурор. Однак якщо видимість сім’ї створювалася тільки з однієї сторони, а другий чоловік був у невіданні і чесно збирався створити любовний союз, він також може звернутися у відповідні органи з позовом.

Фіктивний шлюб рідко закінчується розлученням, як правило, в результаті його просто анулюють, як ніби його взагалі ніколи не було. При цьому всі угоди, на які впливав сімейний статус, також визнаються нікчемними. Тобто якщо було укладено фіктивний шлюб для громадянства, з новим паспортом можна попрощатися.

В деяких випадках доведеться доплатити податки, а то й зіткнутися ще з кількома позовами і набагато більш серйозними проблемами.

Так що, перш ніж подавати оголошення про те, що потрібен фіктивний шлюб, варто кілька разів подумати, чи варто ризикувати і порушувати закон, якщо можна домогтися своєї мети, хоч і більш важким способом, але чесно?

До речі, крім відсутності щирого бажання створити сім’ю, суд також може прийняти до уваги і інші деталі, анулюючи штамп в паспорті:

 • обман, погрози, примушення;
 • близьке споріднення;
 • недієздатність одного або обох подружжя;
 • недосягнення шлюбного віку і/або відсутність згоди відповідних органів;
 • стан одного або обох подружжя вже зареєстрованому шлюбі;
 • приховування венеричної хвороби та/або ВІЛ.

Санація

В Росії існує одна досить цікава правова норма, яка іноді дозволяє нечесним парам обвести суд навколо пальця. Мова йде про санацію фіктивного шлюбу, тобто зміну відносин між подружжям з ділових або дружніх на справжні сімейні.

Є одна тонкість – це має відбутися до того, як справа потрапить до суду. У цьому випадку фіктивний шлюб може бути визнаний справжнім.

Короткочасна імітація сім’ї, втім, не потрапляє під це правило, оскільки мета в даному випадку не змінюється.

Ссылка на основную публикацию