Мистецтво переговорів або як змусити повернути борг злісного боржника

Мистецтво переговорів або як змусити повернути борг злісного боржника

Так чи інакше кожен суб'єкт цивільних правовідносин, тобто будь-який громадянин або компанія, стикається з проблемою неповернення боргів. Це відбувається незалежно від рівня добробуту, обачності та досвіду.

Причин і обставин, що сприяють виникненню боргів, — безліч

Не кожен зможе відмовитися дати в борг близькому знайомому, який опинився у важкій ситуації. Адже це може означати кінець довгої і міцної дружби. Однак, позичаючи енну суму грошей товаришеві, з яким знайомі зі школи, ми часто розуміємо, що повернути борг для нього буде важко.

Щоб витримати конкуренцію на ринку, бізнесменам доводиться йти на поступки контрагентам, відмовлятися від практики повної передоплати товарів і послуг. При цьому значно зростає ризик появи дебіторської заборгованості.

Взявши в кредит дорогий мобільний телефон, людина може посваритися з начальством і звільнитися з високооплачуваної роботи, в зв'язку з чим зникає джерело доходу, під який брався кредит.

Подібних ситуацій можна навести чимало

І шляхів вирішення боргових спорів також кілька. Ось лише кілька, найбільш часто зустрічаються на практиці:

 • Самостійне вирішення проблеми за допомогою переговорів з боржником.
 • Звернення до судових інстанцій для офіційного стягнення заборгованості.
 • Звернення до кримінальних структур для «вибивання» боргу.
 • Звернення до офіційних силових структур: в міліцію, прокуратуру, ФСБ.
 • Звернення до спеціалізованих колекторські організації як https://talion-plus.com.ua/.

Звернення до спеціалізованих колекторські організації

Цей варіант вирішення проблеми з невиплаченими боргом представляється найбільш зручним і ефективним для більшості кредиторів. По-перше, колектори, як правило, отримують свою винагороду лише в разі успішного повернення боргу. Кредитор отримує реальні гроші і тільки після цього виплачує колектору гонорар.

По-друге, максимальний термін повернення боргу, зазвичай, становить 6 місяців. Для спеціалізованої організації, в штаті якої працюють професійні психологи, юристи та економісти, не важко буде за цей час знайти влаштовующий всіх варіант вирішення проблеми.

По-третє, колекторська діяльність здійснюється строго в рамках законодавства, що виключає можливі претензії з боку боржника. А якщо вони все-таки мають місце, то співробітники колекторського агентства негайно зв'яжуться з правоохоронними органами, підтвердять правомірність своїх дій і пояснять ситуацію, що склалася.

По-четверте, в разі залучення для вирішення проблеми колектора, знижується ймовірність переходу економічних проблем в площину міжособистісних відносин.

Зустрічі кредитора і боржника проходять в присутності представника колекторської організації, що виступає в ролі медіатора-посередника.

Професійні навички і знання, а також багатий досвід ведення переговорів дозволяють колектору направляти бесіду в потрібне русло, припиняти можливі нападки й образи сторін.

Особливості магії боржників

Далеко не завжди позичальник згоден добровільно повернути гроші або інші цінності. Якщо звернутися до суду, то щоб змусити повернути борг, необхідно ще довести, що грошова позика мав місце, і навіть після цього віддавати кошти недобросовісний людина може дуже довго.

А що робити в разі, коли законні методи не спрацювали? Як змусити боржника повернути все швидко? Ефективним в такому випадку буде тільки обряд на повернення боргу. За допомогою змов можна змусити людину понести заслужене покарання. Обряд на повернення боргів – це побутова магія, чаклунство з випробуваними методами.

Зміст

Навчимося робити все правильно

Щоб зробити ритуальний обряд на повернення боргу дієвим, дотримуйтеся наступних принципів:

 • слід триразово звернутися до позичальника, перед тим як здійснювати повернення боргів по чорній магії, через змову Черних Ангелів;
 • місяць повинна мати повний диск, бажано відсутність хмар, щоб світло від неї доходив до землі;
 • якщо для проведення ритуалу необхідна свічка, її потрібно купувати, без торгу про вартість;
 • ритуал на повернення боргу може сильно вплинути на здоров’я і долю боржника, тому краще переконатися, що він так чинить не по причині свого важкого матеріального становища, а віддати борг йому заважає тільки небажання вчинити по совісті;
 • запальнички не застосовуються, так як повернути борги вони не допоможуть;
 • після того як ритуал допоміг повернути гроші, обов’язково варто хоча б не вербально віддячити цю людину: якщо не зробити цього, то відданий предмет матиме магічний характер і може нашкодити самому позичальникові.

Слід розуміти, що біла магія не завжди в силах допомогти в даному випадку. А забрати займ за допомогою чорної, не зашкодивши собі, можна тільки, якщо оволодіти всіма нюансами процедури. В ідеалі чорна магія на повернення боргу застосовується тільки людьми, що мають певні надприродні сили, недоступні обивателю.

Наслідки, що наносяться магією без підготовки, можуть бути дуже серйозними.

Мистецтво переговорів або як змусити повернути борг злісного боржникаВ ідеалі чорна магія на повернення боргу застосовується тільки людьми, що мають певні надприродні сили

Існуючі варіанти змов

Магія на повернення боргу за багатовікову практику використання обросла цілою списком варіантів змов. Найпростіші серед них.

 1. Обряд на повернення боргу з двома віниками. Купленим недавно і ще не використаним віником необхідно обмести вхід в будинок боржника у напрямку до свого дому, і вимовити слова змови. Потім, повторити дію старим. Після цього піти до себе, не розмовляючи по дорозі ні з ким.
 2. Ритуал на повернення боргу за допомогою нового сірникової коробки і тонкої церковної свічки. Починати підпалювати вечорами сірник і свічку бажано в повний місяць. Пока горит сірник, повторюють певні слова. Слід піти на перехрестя і розвіяти попіл від сірників, який збирався в блюдце зі свічкою. Повернення до свого дому слід зробити іншим шляхом.
 3. Магія змусити повернути гроші може і за допомогою світлої металевою монетки середнього номіналу. Буде потрібно знайти ялина віддалік домоволодіння, де проживає дав у борг людина. Під цим деревом рано вранці закопується монета, і тричі проговорюються певні слова. Повертатися до себе потрібно мовчки і не обертаючись. Це так звана щадна магія на боржника, що дозволяє залишитися друзями позичальникові і позикодавцеві. Повернув не відчує впливу негативних наслідків, які несе магія для повернення боргів в інших обрядах. Для цього монету, після того, як повернути борг за допомогою магії вдалося, викопують.
 4. Змусити людину повернути борг за допомогою магії можна, використовуючи ще один метод – дії із запаленою зеленої свічок, застосовуваний протягом наростання місяця. Свічка повинна бути без аромату і не декоративна, а з езотеричного магазина. Щовечора перед сном промовляють заклинання. Після того, як повернути борг за допомогою магії вдалося, недогоревшей залишок потрібно віднести до вівтаря за здравіє свого позичальника.

Магія для повернення боргу зі старовинним ритуалом, описаним нижче, має силу змушувати повертати не тільки позики від іншої людини, але і прискорити виплату заробітної плати. І це вже більш сильний вплив, ніж дозволяє здійснювати магія боржника.

 Для проведення обряду потрібно: зелена свічка, яку попередньо занурили в мед, встановлена ​​на блюдце на столі, аркуш паперу, простий олівець і коробок сірників.

 Умови для ритуалу, щоб змусити боржника повернути борг, обряд в даному випадку висуває наступні: приміщення повинно бути повністю ізольовано від навколишнього середовища; боржник проживає недалеко від довшого борг.

Над полум’ям свічки гріють руки і говорять певні слова.

Повернути борги через магію також допоможуть і більш складні ритуали:

 • з ніжкою від старого стільця;
 • з циганськими голками, сіллю, пір’ям, клаптиками вовни від собак і кішок і чорною квадратною тканиною;
 • з іконою;
 • яйцями.

Ображений має право помститися

Є багато варіантів, як повернути борг за допомогою магії.

 Магія повернення боргу здатна прискорити, але чи здатна магія покарати боржника? Відповідь однозначна – якщо використовується дуже сильна магія на повернення боргу, а після того, як повернути свій борг за допомогою магії вдалося, не була прочитана вибачаюча молитва, вплив потойбічних сил не знімається.

 Щоб уберегти себе слід прочитати «Отче Наш», а також пам’ятати, що повернути борг біла магія також здатна. Адже на повернення боргу завдяки обрядам впливають енергетичні потоки, а чорна магія, щоб повернули борг, може значно нашкодити обом сторонам.

Магія боргу – це одночасно і чорна, і біла магія. І навіть якщо позикодавець не вірить в її силу, часто вдається до неї, як до єдиному варіанту. Однак, саме прагматикам властиво не дотримуватися правил виконання обряду до кінця, що і спричиняє серйозні наслідки для обох сторін. Сфера підсвідомого, енергетичні потоки якого і задіюються, потребує дуже трепетного ставлення.

Повернути борг можна, але діяти слід після ретельного вивчення як самого принципу здійснення обряду, так і його наслідків, здатних багато в чому визначити подальшу долю людини. На це варто звернути увагу хоча б тому, що повернути своє майно легше у живої людини, а чорна магія може привести і до летального результату.

Особливості магії боржників

Країна-боржник: як українцям стягнути гроші з держави

Якщо держава заборгувала вам гроші й не повертає, будьте певні — їх повернути можна! Але через прогалини в законах і відсутність ефективного механізму стягнення боргу з держави тисячі громадян часто залишаються ні з чим. Невже можновладці уникають відповідальності, прикриваючись посадами й мандатами? Як змусити державу повернути чесно зароблені вами гроші? На ці та інші питання відповідає юрист ЮК «Центр Конфліктології і Права» Олена Садовець

— Якою є практика виконання судових рішень в Україні, де боржником є держава? Наскільки реально сьогодні стягнути кошти з державного підприємства або державного органу?

На жаль, на сьогодні склалося так, що Державна виконавча служба та Державна казначейська служба перенаправляють стягувача одне до одного. Тож громадянам доводиться звертатися до суду та оскаржувати їхні дії, адже за таких умов повернути свої гроші практично нереально.

Читайте также:  Статистика применения в 2022 г. нового УПК Украины

Після таких бюрократичних гойдалок виконавчий документ врешті-решт потрапляє до Держказначейства, яке не виносить ніяких постанов. Документ просто лежить десь на полиці роками, а вам повідомляють, ніби ви просто в черзі.

До того ж багато громадян не ознайомлені з процедурами стягнення боргу з держпідприємства та держоргану. А вони — дещо різні.

Дуже часто, прагнучи стягнути борг з держпідприємства, замість того, аби звернутися до виконавчої служби, громадяни звертаються до Держказначейства.

Що робить у такому випадку Держказначейство? Звичайно, звертає стягнення до казначейського рахунку боржника, на якому, як правило, ніяких коштів немає. І знову стягувачу доводиться блукати замкненим колом.

— Тож як діяти тим, хто отримав на руки рішення суду про стягнення боргу з держпідприємства? Куди звертатися та яких помилок слід уникати, аби гроші пвернули якнайшвидше?

Ця процедура врегульована законами «Про виконавче провадження» та «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень». Передусім, потрібно звернутися до виконавчої служби, що зобов’язана протягом півроку з дня відкриття виконавчого провадження стягнути борг з держпідприємства.

Документи до виконавчої служби необхідно подати протягом одного року з дня, коли рішення суду набрало законної сили, не пізніше. Після цього державний виконавець накладає арешт на майно вашого боржника та надає строк, протягом якого останній може повернути борг добровільно.

Якщо ж підприємство не здійснило повернення коштів стягувачу, державний виконавець має здійснити стягнення у примусовому порядку, зокрема, звернувши стягнення на грошові кошти боржника до Держказначейства.

— Які документи подаються до виконавчої служби?

Ви маєте подати заяву, в якій варто зазначити реквізити для перерахування коштів. Якщо рахунку у вас немає, неодмінно вкажіть про перерахування коштів у готівковій формі через банк або відділення пошти.

Окрім цього, до заяви слід додати виконавчий лист, судове рішення та копію розрахункового документа.

Якщо у вас на руках є інші документи, наприклад, рішення органів досудового розслідування чи прокуратури, теж їх подавайте, адже це може пришвидшити процедуру стягнення боргу.

— Яка процедура стягнення коштів, якщо боржник – державний орган? На що тут слід звернути увагу?

Звертатися потрібно безпосередньо до Державної казначейської служби. Більше того, саме до того відділення, де обслуговується ваш боржник. Перелік документів, які необхідно подати до органу, такий самий, що й у попередньому випадку.

— Якщо стягувач подав не весь пакет документів, його сповіщають про це чи відразу повертають заяву?

За таких обставин Держказначейство протягом 5-ти днів має сповістити вас, яких саме документів не вистачає. Але, якщо після цього протягом одного місяця ви так і не подасте додаткові відомості, заяву вам все-таки повернуть. Проте її можна подати повторно.

— Трапляється так, що Державна казначейська служба або виконавчий орган не перераховують кошти протягом зазначеного строку. Чи передбачена за це відповідальність?

Так, якщо протягом трьох місяців вам не були перераховані кошти, вам зобов’язані виплатити додатково 3% річних від цієї суми.

Якщо це порушення строку перерахування коштів за рішенням суду про стягнення боргу з держоргану, то відповідну компенсацію сплачує Держказначейство.

Якщо це стягнення коштів з держпідприємства, то цю суму вам має сплатити Державна виконавча служба. Це є обов’язкова вимога закону.

— З якими проблемами сьогодні стикаються українці, які намагаються стягнути борг з держави?

Справа в тому, що з набранням чинності Закону України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень» було встановлено особливості для примусового виконання рішення суду про стягнення коштів. Зокрема, нововведенням стало запровадження спеціальної бюджетної програми, за рахунок якої має здійснюватися погашення заборгованості держпідприємств та державних органів.

Проблема полягає в тому, що стягувачу не так просто потрапити під дію саме цієї програми, адже таких програм у Держазначействі декілька і поставити вас можуть на будь-яку з них

Іще одна розповсюджена практика: державний виконавець виносить постанову про розшук майна боржника, на цей час зупиняє виконавче провадження до моменту розшуку цього майна, а майно тим часом ніхто навіть не розшукує. Звичайно, це унеможливлює виконання судового рішення протягом встановленого законом строку, а саме – 6-ти місяців. Як наслідок, громадяни роками, а подекуди й узагалі не можуть отримати своїх грошей.

— Чи може стягувач за таких обставин якось вплинути на процес виконання рішення суду?

Єдиний вихід – вчасно оскаржувати дії держвиконавця та виконавчої служби взагалі. Суд має визнати їхні дії протиправними та такими, що перешкоджають виконанню рішення суду і спрямовані на затягування стягнення боргу з держпідприємства або державного органу.

Якщо ситуація вкрай складна і не обмежується протиправними діями або бездіяльністю державного виконавця, – можна подати позов до Європейського суду з прав людини, який вправі зобов’язати державу віддати вам борг разом із сумами компенсації матеріальної та моральної шкоди.

Єлизавета Ковальова

Биография:

Поділіться корисною інформацією з друзями:

Боргова розписка як гарантія повернення боргу

 • Владислав Штика, Юрист, помічник адвоката.
 • Боргова розписка є доказом надання грошових коштів у борг.
 • Тому для спокою та впевненості, що у подальшому не виникне проблем із поверненням боргу через невідповідність Розписки, варто її складати правильно.
 • Тож розглянемо як вірно скласти боргову розписку щоб вона мала силу угоди та можливо було стягнути борг в судовому порядку.

І. Форма розписки.

Розписка складається повністю від руки (для встановлення справжності почерку у разі спору) та виключно в одному примірнику (оскільки повернення примірника розписки боржнику є доказом повернення боргу).

ІІ. Зміст розписки.

 • У Розписці має міститися:
 • — назва («РОЗПИСКА»);
 • — де та у якому місці складена, дата складення;
 • — хто надає Розписку (із зазначенням паспортних даних (серія та номер), РНОКПП, місце проживання);
 • — на кого видається Розписка (із зазначенням паспортних даних (серія та номер), РНОКПП, місце проживання);
 • — зазначення суми, яка передається у борг (цифрами та прописом);
 • — період, на який надаються грошові кошти;
 • — зазначення відсотків (якщо така умова наявна);
 • — вказівка на зобов'язання боржника повернути кошти та зазначення останнього дня повернення боргу;
 • — наслідки, якщо кошти на останній день не будуть повернуті;
 • — якщо є свідки надання розписки (передачі коштів) – вказати їх – із зазначенням паспортних даних (серія та номер), ідентифікаційний номер, місце проживання;

— підпис особи, яка надає розписку (у випадку наявності свідків — їх підписи також).

Наголошую, що після повернення боргу — Розписка повертається тому, хто її видав. У іншому випадку вважається, що борг не повернуто.

Якщо ж боргова розписка втрачена – у разі повернення боргу, пишеться нова розписка із зазначенням, що борг повернуто.

Важливо! Перед тим, як надавати кошти у борг, перевірте, чи вірно вказані у Розписці паспортні данні особи, котра отримує кошти задля уникнення негативних наслідків у майбутньому.

Крім того, виправлення у Розписці у жодному разі не допускаються. Якщо при написанні розписки допущена помилка – варто переписати всю Розписку.

Також варто сказати, що строк позовної давності у справах про стягнення боргу складає три роки. Тому якщо строк повернення боргу настав, а кошти боржник не віддав чи ухиляється від їх повернення – слід задуматися про їх повернення, щоб не втратити зовсім.

Тож будьте максимально уважні при укладенні таких угод.

Переведення боргу: загальні питання та правова основа. Податки & бухоб

У чому суть переведення боргу?

Договір переведення боргу передбачає заміну боржника в зобов’язанні. Причому саме по собі зобов’язання (як і кредитор у ньому) не змінюється — змінюється тільки боржник.

Інакше кажучи, на підставі цього договору у старого боржника зобов’язання припиняються, а новий боржник вступає в зобов’язання і зобов’язаний виконати борг перед кредитором.

Безумовно, набагато зручніше в такому разі змінити боржника у грошовому зобов’язанні, а не, наприклад, у товарному, хоча жодних обмежень у формі боргу, що передається, немає.

При переведенні боргу первісний боржник вибуває з відносин з кредитором і його місце як сторони в зобов’язанні займає новий боржник. Це, у свою чергу, означає, що новий боржник у відносинах з кредитором діє у своїх інтересах, виступаючи самостійною стороною договору.

Проілюструємо переведення боргу на прикладі.

Приклад. Підприємство «А» оплатило підприємству «Б» постачання товару (операція 1), проте підприємство «Б» не може виконати зобов’язання з постачання товару у строк.

Щоб уникнути штрафних санкцій, підприємство «Б» вирішує перевести борг з постачання товару на підприємство «В» (операція 2) з подальшою грошовою компенсацією (операція 3). Тобто відбувається заміна боржника в зобов’язанні з відвантаження товару.

Підприємство «В» виконує зобов’язання (операція 4). Схематично ситуація виглядає так:

Переведення боргу ≠ фінансова послуга

Одразу зауважимо: на відміну від відступлення права вимоги, імовірність визнання договору про переведення боргу фінансовою послугою повністю відсутня.

І пояснюється це просто. Фінансова послуга — це, перш за все, операція з фінансовими активами (п. 5 ч. 1 ст. 1 Закону про фінпослуги), а під фінансовим активом розуміють кошти, цінні папери, боргові зобов’язання і право вимоги боргу, що не належать до цінних паперів (п. 4 ч. 1 ст. 1 Закону про фінпослуги).

Як бачимо, борг, що передається, поняттям фінансового активу не охоплений, а отже, і операції з ним фінпослугою вважатися не можуть.

Вимоги до оформлення договору переведення боргу

Читайте также:  Как узаконить перепланировку - Стоит обратиться к юристам?

З метою оформлення договору переведення боргу необхідно керуватися нормами ст. 520 — 524 ЦКУ, що регулюють правовий порядок заміни боржника в зобов’язанні.Отже, перерахуємо найважливіші моменти, які необхідно враховувати.

 • 1. На відміну від відступлення права вимоги боргу, де відбувається заміна кредитора в зобов’язанні,
 • переведення боргу допускається тільки з відома кредитора, якщо інше не передбачено законом ( ст. 520 ЦКУ)
 • Пов’язано це з тим, що для кредитора має величезне значення, хто виконуватиме зобов’язання, адже різні боржники мають різну платоспроможність, сумлінність та інші індивідуальні характеристики, що прямо впливають не тільки на своєчасність, а й на ймовірність погашення боргу.

Причому ст. 520 ЦКУ не містить вказівок щодо того, в якій формі має бути виражена згода кредитора. Важливе тільки підтвердження її наявності.

 1. Тому
 2. згода від кредитора може бути отримана боржником і в усній формі, проте майте на увазі: надалі існуватимуть ризики заперечення кредитора про надання такої згоди
 3. Як правило, згода кредитора оформляється двома способами:
 4. — шляхом підписання тристороннього договору або
 5. — шляхом надання відповідного листа, повідомлення тощо.

З точки зору мінімізації шансів на оскарження правомірності заміни боржника в зобов’язанні, рекомендуємо укладати тристоронній договір про переведення боргу. Таким чином сторони, що підписали договір, автоматично будуть повідомлені про зміну боржника, а також належним чином ознайомлені зі своїми правами, обов’язками і строками виконання зобов’язань.

А ось згода кредитора не потребуватиметься в чітко прописаних законодавством моментах. Зокрема, відповідно до ст.

80 Закону України «Про банки і банківську діяльність», згідно з якою тимчасовий адміністратор вживає заходів, передбачених програмою фінансового оздоровлення банку, у тому числі відступлення вимоги, переведення боргу або реорганізації банку, без повідомлення та отримання згоди акціонерів, боржників, кредиторів (вкладників) банку.

2. Договір переведення боргу, як і договір відступлення права вимоги, укладають у тій самій формі, що й основне зобов’язання ( ст. 521 ЦКУ).

3. Заміна сторін у зобов’язанні (як у разі переведення боргу, так і при відступленні права вимоги) не змінює порядку обчислення та перебігу позовної давності ( ч. 1 ст. 262 ЦКУ). Тобто

заміна сторони в зобов’язанні жодним чином не впливає на позовну давність — не припиняє її перебіг та не перериває її

4. Переведення боргу передбачає перехід від первісного боржника до нового як обов’язків, так і відповідальності за їх невиконання. Новий боржник у зобов’язанні має право висунути проти вимоги кредитора всі заперечення, що ґрунтуються на відносинах між кредитором і первісним боржником ( ст. 522 ЦКУ). Тобто, по суті, для первісного боржника зобов’язання повністю припиняється.

Це є відмінною рисою між переведенням боргу і покладанням виконання зобов’язань на третю особу ( ст. 528 ЦКУ), де третя особа тільки виконує певні дії, але боржником не стає. І якщо третя особа не виконає зобов’язання, то виконувати його доведеться самому боржнику ( п. 2 ст. 528 ЦКУ).

Важливо! На відміну від відступлення права вимоги, перевести можна тільки реально існуючий борг, а не той, що може виникнути в майбутньому.

висновки

 • Переведення боргу — це заміна боржника в зобов’язанні.
 • Переведення боргу допускається тільки з відома кредитора, якщо інше не зазначено в законі.
 • Шляхом укладення договору переведення боргу припиняються зобов’язання первісного боржника.

Як позбутися від колекторів в Україні в 2021 році

Після змін податкового законодавства, яке стосується продажу банками портфелів боргів колекторам, ринок таких угод істотно активізувався. За оцінками «Європейського агентства з повернення боргів» за останні 4-5 місяців банки продали близько 1,7 млрд. грн. колекторським (фінансовим або факторинговим) компаніям.

Це означає, що позичальникам, які перестали платити за кредитами, тепер доводиться спілкуватися з колекторами набагато частіше, ніж раніше. При цьому на піку запитання колекторських послуг року близько півсотні компаній на українському ринку позиціонують себе колекторами, з них трохи більше десятка великих компаній, решта — зовсім невеликі.

І як перші, так і другі можуть використовувати при зборі боргів аж ніяк не «добропорядні» методи.

Варто почитати:

 • боротьба і спілкування з колекторами
 • банкрутство фізособи

«Хороший колектор — це той, хто може переконати несумлінного позичальника погасити прострочену заборгованість повністю або частково в найбільш короткий термін, діючи в рамках закону, — розповідає Андреас Марнеріс, директор департаменту з управління дебіторською заборгованістю Universal Bank. — Хороший колектор — це також консультант, здатний оцінити реальне фінансове становище позичальника і підказати оптимальне рішення».

При цьому багато банків розуміють, що якщо колектори, до яких він звернувся, змусять позичальника «силою» заплатити борг, то це не може не вплинути на імідж і репутацію установи. Проте, на практиці «гуманно» виходить далеко не завжди.

«Колекторний бізнес має на увазі проведення системної та ефективної роботи, спрямованої на повернення боргів.

На жаль, деякі учасники ринку іноді забувають, що даний бізнес повинен знаходитися виключно в правовій області, і принцип «на війні всі засоби хороші» неприпустимий у врегулюванні подібних питань», — пояснює існуючі проблеми Олексій Вуйко, заступник директора департаменту по роботі з проблемними активами фізичних осіб VAB Банку. Часто в такій ситуації «винен» недостатній досвід компаній, в тому числі по контролю за власними співробітниками. «На сьогоднішній день багато колекторських компаній не мають досвідченого менеджменту та достатнього фінансування, що тягне за собою неякісну побудову процесів і слабкий контроль цих процесів», — додає Роман Самойлик, керівник напрямку коллекшен Platinum Bank.

Існуючу проблему в сфері повернення боргів підтверджують і представники авторитетних колекторських компаній — на щастя, з прогнозами зміни ситуації в кращу сторону. «Як і в будь-якому іншому бізнесі, на ринку колекторських послуг існують компанії, які застосовують несанкціоновані методи роботи з боржниками.

Як правило, це невеликі компанії-одноденки, для яких метою є швидке повернення боргу будь-якими засобами, а не забезпечення довгострокових відносин з клієнтами, позичальниками і відсутність іміджевих ризиків, — пояснює В'ячеслав Голуб, директор «Агентства комплексного захисту бізнесу «Дельта М».

— Практика свідчить про те, що навіть ті компанії, які заслужили довіру банків, але в зв'язку з кризою застосовують несанкціоновані заходи впливу на боржників, поступово втрачають клієнтів, позиції і починають йти з ринку.

До кінця цього року, за нашими прогнозами, близько 4-5 колекторських компаній, які сьогодні називають себе професіоналами, просто будуть змушені піти з ринку».

А поки «природний відбір» колекторів не закінчений, боржникам, які постраждали від недоброчесних дій «сірих» колекторів, потрібно вміти себе захистити.

Головне і, по суті, єдине правило всіх добропорядних колекторів — дія в рамках законодавчого поля України.

І хоча окремого закону про діяльність такого роду немає, регулює цю сферу Конституція, Цивільний та Господарський кодекси, а також Закони «Про господарські товариства» та «Про житлово-комунальні послуги».

Також діяльність колекторів регулюють внутрішні положення компанії — часто вони схожі, але бувають і відмінності.

Самі представники колекторів виділяють наступні можливі порушення в роботі з боржниками деяких працюючих на ринку компаній:

 • телефонні дзвінки або відвідування під час відпочинку (офіційно таким вважають години після 22.00 і до 7.00);
 • загрози життю, здоров'ю, майну боржника або членів його сім'ї (в тому числі із застосуванням ненормативної лексики);
 • навмисне завищення суми заборгованості;
 • порушення громадського порядку;
 • застосування заходів, які загрожують честі, гідності, діловій репутації та іншим немайновим правам боржника;
 • поширення конфіденційної інформації про позичальника.

При цьому колектори все ж зобов'язані переконати вас повернути борг.

«Представники колекторських компаній в процесі спілкування з боржником мають право і зобов'язані повідомити йому про можливі правові наслідки несплати боргу, а саме: передачу справи до суду або примусове стягнення боргу шляхом продажу майна через державну (приватну) виконавчу службу», — пояснює Олександр Ільчук, директор «Європейського агентства з повернення боргів».

Щоб співставити діяльність українських колекторів в рамки допустимих дій і визначити неприпустимі, існують Кодекси етики колекторів.

Є два діючих у всеукраїнському масштабі Кодексу, розроблені об'єднаннями колекторів: Асоціацією учасників Колекторського Бізнесу України (АКБУ), куди входять шість українських компаній, і Незалежною Асоціацією українських Колекторних Агентств (НАУКА), що об'єднує дев'ять компаній.

Кодекс останньої можна знайти в онлайн-доступі на сайті організації. Крім цього, існують кодекси етики і на рівні окремих компаній, які розробили його самостійно (прикладом може служити Кодекс етики Агентства комплексного захисту бізнесу «Дельта М»).

В таких документах чітко виписано, що неприпустимо при спілкуванні з боржниками. Наприклад, Кодекс етики колекторів від НАУКА зобов'язує представників подібних служб серед іншого:

 • вказувати на всіх відправлених листах повну адресу, телефон та електронну пошту;
 • берегти конфіденційну інформацію про боржника;
 • обробляти всі поступаючі скарги боржників за певною процедурою;
 • не використовувати процедури стягнення, які можуть образити честь і гідність боржника;
 • якщо немає особливих інструкцій і є об'єктивні причини, чому боржник не може сплатити борг одразу — прийняти пропозиції боржників погашати борг окремими платежами;
 • не натякати ні в письмовій, ні в усній формі на кримінальне переслідування або цивільний позов, якщо для цього немає правових підстав;
 • стимулювати боржників через фінансову скруту проінформувати членів сім'ї про їх труднощі для уникнення конфліктних ситуацій.

Приклади внутрішнього Кодексу етики однієї з компаній-колекторів наступні:

 • категоричну заборону загроз життю, здоров'ю, майну боржника і його сім'ї;
 • обов'язок співробітників надавати лише правдиву інформацію про назву компанії, строки і розміри боргу;
 • уникати будь-яких дій, які можуть обдурити боржника (в тому числі заборона представлятися виконавчими органами).
Читайте также:  Страхування творів мистецтва

Висновок з перерахованого вище наступний.

Якщо з таким позичальником, що прострочив кредит «працюють», виходячи за зазначені етичні рамки, то це може бути або співробітник авторитетної компанії, який порушує закон і корпоративні правила (що малоймовірно, адже професійні колекторські компанії дорожать своєю репутацією), або — представник непорядної компанії-колектора .

«Специфіка колекторської діяльності полягає в строгому дотриманні вимог чинного законодавства. Якщо до боржника застосовуються «неетичні методи», то сміливо можна говорити про те, що це працює «чорний колектор». У такому випадку боржник має право і повинен звернутися за юридичною підтримкою для захисту своїх прав », — рекомендує Олександр Ільчук.

Зіткнувшись з недоброчесністю багатьох колекторів, об'єднання колекторських компаній розробили свої методи допомоги боржникам, які постраждали від протиправних дій.

Так НАУКА приймає на сайті скарги на колекторські компанії, які поводяться неналежним чином.

При цьому до листа потрібно докласти всі копії кореспонденції і документів, які мають відношення до скарги; вказати, яким чином співробітник компанії порушив Кодекс НАУКА, і вказати всі дати і імена співробітників.

Інше об'єднання колекторів — АКБУ — організувало цілодобову «гарячу лінію» для боржників, куди можуть телефонувати постраждалі — 044-590-04-37, і регулярно аналізує отриману інформацію.

Крім вищезгаданих можливостей поскаржитися асоціаціям колекторів, спектр інстанцій, в які можна звернутися у разі порушення прав, досить широкий.

«Якщо позичальник усвідомлює, що колектор порушує його права, застосовує заборонені методи впливу або загрожує їх застосуванням, то може вдатися до тих же методів, які використовують для захисту від посягань з боку будь-яких інших фізичних або юридичних осіб, зокрема, звернутися до його роботодавця (колекторської компанії), банка-кредитора, в правоохоронні органи, суд та інші інстанції », — радить В'ячеслав Голуб, директор« Агентства комплексного захисту бізнесу «Дельта М».

Для позичальника, з яким колектор спілкується в рамках закону, але який не може погасити борг, теж є вихід — можна спробувати розбити платіж на частини. Як правило, більшість представників стягувачів боргів погоджуються на такий варіант, але мають свої умови такої реструктуризації.

Наприклад, одна з компаній-колекторів погоджується розбити виплати на 12 місяців, але обов'язковою умовою є попереднє погашення від 5% до 50% від суми боргу. «Основне завдання колектора — допомогти боржнику розібратися в ситуації, що склалася, а також переконати в тому, що борг необхідно погасити.

Якщо у боржника є фінансові труднощі, і він не готовий погасити заборгованість відразу, фахівці компанії пропонують йому реструктуризувати борг.

По суті, робота колектора співвідносна з роботою фінансово-юридичного консультанта», — розповідає Олександр Ільчук, директор« Європейського агентства з повернення боргів».

Так склалося, що колектори для українців асоціюються переважно з простроченими банківськими кредитами. При цьому мало хто знає, що деякі колекторські служби можуть стягнути борги і для фізичних осіб — в тому числі і борги інших фізосіб.

Йдеться, звичайно, не про борги «під чесне слово» або під розписку, що не завірену нотаріусом, яка не може бути доказом у суді — а таких боргів, не підкріплених жодними юридичними підставами, переважна більшість.

Та й компанії-колектори не завжди зацікавлені в такій співпраці навіть при наявності документальних підтверджень боргу — тому що витрати на стягнення заборгованості та судові витрати можуть виявитися набагато більшими, ніж комісія, яку колектори можуть отримати за послуги.

Проте, якщо звернення до колекторів має сенс, то перш ніж укладати договір, потрібно переконатися, що компанія буде працювати з вами на належному рівні.

«Компанія, що займається поверненням боргу, зобов'язана, як мінімум, повідомити клієнту методи і процедурний порядок повернення боргу, — пояснює В'ячеслав Голуб, директор« Агентства комплексного захисту бізнесу «Дельта М». — Крім цього, вона повинна проінформувати клієнта про його законні права; чітко визначити схему оплати своїх послуг (відсоток від суми повернення або фіксована сума за надання послуг) і державних зборів при судовому розгляді, а також на постійній основі повідомляти клієнтові про хід справи».

Як повернути борг, — рекомендації адвоката

Столичний адвокат розповів, що робити, якщо позичені гроші не повертають або позичальник помер.

Отже, якщо Ви позичили гроші, але їх не повертають, можна звернутися в колекторську службу, яка за певний відсоток допоможе вирішити проблему. Але все ж краще скористатися законними методами повернення грошей.

Як діяти та куди звертатися, залежить від того, які документи Ви оформляли, коли давали гроші в борг.

Так, у розписці може бути прописана дата повернення грошей або борг виданий на невизначений строк (до запитання).

Якщо в зазначені дати гроші не повернули, то починає діяти санкція: до обов'язку додаються 3% річних та інфляція (згідно діючих інфляційних індексів).

Ви можете написати боржнику письмове повідомлення (грошове витребування), на яке він впродовж семи днів повинен дати письмову відповідь. У разі мовчання звертайтеся в суд. У позичальника є місяць, щоб повернути гроші.

Повернення коштів потрібно фіксувати письмовою заявою (повідомленням) про те, що гроші повернені в повному обсязі та претензій щодо виконання розписки немає.

Також до суду потрібно звертатися, якщо сторони склали договір позики. При цьому, якщо Ваш боржник має прописку в іншому місті, то доведеться їхати і там судитися. Позбавити себе від судової тяганини можна в разі складання договору у нотаріуса, який вчиняє виконавчий напис, і далі вже виконавча служба стягує борг.

Звертатися до суду також доведеться, якщо Ваш основний договір був підкріплений договором поруки.

Для того, щоб, наприклад, стягнути квартиру з боржника, потрібно звернутися до суду, надати всі документи і потім в судовому порядку, через виконавчу службу Ви можете отримати необхідні гроші з продажу цієї квартири. При цьому важливо, щоб договір поруки був оформлений нотаріально, інакше майно можна не вимагати.

Трапляється, що позичальник не може повернути борг в силу непередбачених обставин, наприклад, смерті. В цьому випадку борг переходить до спадкоємців пропорційно частини спадщини. Кредитор повинен звернутися до спадкоємців позичальника протягом шести місяців. Якщо він не знав про смерть боржника, то в цілому має рік від настання дати погашення боргу, щоб витребувати його у спадкоємців.

Ситуація складніше, якщо вмирає сам кредитор. Але в цьому випадку також все вирішується в судовому порядку.

 • Отже, рекомендації адвоката:
 • — не давайте в борг гроші без письмових документів, що посвідчують цей факт;
 • — у розписці бажано вказувати максимальну кількість даних про позичальника, особливо ідентифікаційний код;
 • — якщо сума грошей — велика, то складайте договір позики і підкріплюйте його розпискою та договором поруки;
 • — завіряйте ці документи у нотаріуса — це полегшить процедуру повернення боргу.
 • Джерело:

Як змусити боржника повернути гроші?

Практично кожен чоловік знає, що дані в борг купюри не завжди повертають. На жаль, таке трапляється і в такій ситуації єдине, що хочеться знати, це як змусити боржника повернути гроші. Адже зароблені власною працею кошти не хочеться просто “подарувати” навіть дуже близького знайомого.

Як змусити людину повернути гроші?

Існує кілька способів, які допоможуть отримати назад суму, дану на час. Але для початку варто все-таки спробувати самий просто – розмова з боржником. Це допоможе, по-перше, розібратися і зрозуміти, чому сталася така ситуація, а по-друге, зберегти дружні відносини з цією людиною.

Буває і так, що один не може повернути борг з цілком зрозумілих всім і об’єктивних причин. Тому поговоріть з приятелем і дізнатися, що змусило його порушити обіцянку.

Можливо, дізнавшись про причину повернення суми, ви вже не будете міркувати про те, як змусити боржника повернути гроші швидко, а самі запропонуйте продовжити строк погашення боргу. Цей спосіб допомагає і зберегти стосунки між друзями, і повернути купюри.

Однак діяти їм варто тільки в тому випадку, якщо один вперше повів себе настільки непривабливо.

Як змусити повернути гроші, якщо вони вам терміново знадобилися?

Якщо ж ваше матеріальне становище не дозволяє чекати повернення боргу ні дня, то необхідно скористатися більш дієвими методами. Наприклад, можна звернутися до дружині чи близькому родичу людини і розповісти про сформовану ситуацію. Часто родичі боржників відчувають сором за своїх близьких і сприяють поверненню суми.

Якщо мова йде про дуже великому боргу, можна скористатися послугами колекторів. Правда, в цьому випадку вам доведеться заплатити відсоток від суми в якості винагороди фахівця. Можна і скористатися змовою, який змусить повернути взяті гроші. Це теж дієвий метод. У тому разі, коли на руках є розписка, допоможе звернення до суду. Спосіб цей не швидкий, але дуже ефективний.

Але ось що точно не варто робити, так це влаштовувати бійку. В цьому випадку боржник може звернутися в поліцію, де буде заведено справу. Факт того, що людина не віддає купюри, не буде розглядатися як виправдувальний, тому не ризикуйте власною безпекою. Краще витратити більше часу на повернення грошей, ніж стати підсудним за фактом побиття.

(1 votes, average: 5.00

Ссылка на основную публикацию