Незаконна зупинка тз(автомобіля) поліцією

Дотримання правил дорожнього руху не виступає гарантом того, що вас не зупинять представники поліції. Іноді правоохоронці забувають про визначені законом підстави для зупинення авто та вимагають від водіїв показати документи та багажник, пройти огляд і т.д.

А нещодавно Верховна Рада запропонувала ухвалити законопроект № 2695 в якому поліцейські матимуть право безпідставно зупиняти авто, перевіряти водіїв на стан алкогольного сп’яніння. Якщо цей закон приймуть, то після 22 години поліція матиме право зупиняти всіх підряд водіїв.

Крім того, протягом трьох днів, з суботи по понеділок, правоохоронці зможуть зупинити водія, незалежно від часу. То ж варто знати, що потрібно робити, якщо вас зупинили правоохоронці.

Якщо  зупинила поліція

Передусім хочеться наголосити, що у разі, якщо Ваш транспортний засіб зупиняє поліція, ні в якому разі: 

 • Ви не повинні виходити з машини і бігти до полісмена, наче Ви самі зупинилися, щоб з ним привітатися; 
 • Не потрібно хамити і вживати нецензурні епітети у спілкуванні з інспектором поліції. 

Пам’ятайте, що для того, щоб захистити свої права, потрібно знати їх, і вміти чемно донести свою позицію у разі, якщо Ви вважаєте, що хтось з учасників правовідносин порушує ваші законні права.

НЕЗАКОННА ЗУПИНКА ТЗ(автомобіля) ПОЛІЦІЄЮ

 • КОЛИ ВАС МАЮТЬ ПРАВО ЗУПИНИТИ? 10 причин:
 • Згідно частини першої статті 35 Закону України поліцейський має право і обов’язок зупиняти транспортний засіб у таких випадках: 
 • 1) якщо водій порушив Правила дорожнього руху;
 • 2) якщо є очевидні ознаки, що свідчать про технічну несправність транспортного засобу;
 • 3) якщо є інформація, що свідчить про причетність водія, пасажирів, транспортного засобу чи вантажу до вчинення ДТП, кримінального чи адміністративного правопорушення.
 • 4) якщо транспортний засіб перебуває в розшуку;
 • 5) якщо необхідно здійснити опитування водія чи пасажирів про обставини вчинення ДТП, кримінального чи адміністративного правопорушення, свідками якого вони є або могли бути;
 • 6) якщо необхідно залучити водія транспортного засобу до надання допомоги іншим учасникам дорожнього руху,  або поліцейським як свідка під час оформлення протоколів про адміністративні правопорушення чи матеріалів ДТП;
 • 7) якщо уповноважений орган державної влади прийняв рішення про обмеження чи заборону руху;
 • 8) якщо спосіб закріплення вантажу на транспортному засобі створює небезпеку для інших учасників дорожнього руху;
 • 9) порушення порядку визначення і використання на транспортному засобі спеціальних світлових або звукових сигнальних пристроїв;
 • 10) якщо зупинка транспортного засобу, який зареєстрований в іншій країні, здійснюється з метою виявлення його передачі у володіння, користування або розпорядження особам, які не ввозили такий транспортний засіб на митну територію України або не поміщували в митний режим транзиту.
 • Важливо знати, що згідно із статтею 35, поліцейський зобов’язаний поінформувати водія про конкретну причину зупинки транспортного засобу з детальним описом підстави зупинки,.

НЕЗАКОННА ЗУПИНКА ТЗ(автомобіля) ПОЛІЦІЄЮ

Як зазначає «Дорожній адвокат», поліція не може зупиняти авто за допомогою жезла. Автомобіль може бути зупинено інспектором виключно за допомогою:

 • сигнального диска з червоним сигналом або руки, що вказує на авто та подальше місце його зупинки;
 • увімкненого проблискового маячка синього і червоного або лише червоного кольору;
 • гучномовного пристрою;
 • спеціального табла, на якому зазначається вимога про зупинку.

То ж якщо інспектор махає вам смугастою паличкою, маєте право ігнорувати, адже це незаконно.

НЕЗАКОННА ЗУПИНКА ТЗ(автомобіля) ПОЛІЦІЄЮ

Що ж робити, коли вас зупинили працівники поліції?

Ви можете звернутися до вашого адвоката, але якщо такої можливості немає, то варто дотримуватися таких рекомендацій:

 • Не поспішайте виходити з власного авто, поки інспектор не пояснить, що він від вас хоче. Закрийте машину та приспустіть скло водійських дверей для розмови із поліцейськими. 
 • Не віддавайте в руки поліцейському свої документи.
 1. Вас можуть запросити вийти з автомобіля за таких обставин: 
 2. — потрібно усунути технічні несправності авто або порушено правило перевезення вантажів;
 3. — коли є достатні підстави вважати, що водій знаходиться в стані сп’яніння;
 4. — коли водій або пасажири підозрюються в скоєнні злочину;
 5. — коли є необхідною участь водія в оформленні документів або наданні допомоги іншим учасникам дорожнього руху.
 6. Зупинимося детальніше на такій підставі, як стан алкогольного  чи наркотичного сп’яніння. Ви повинні знати, що поліцейський повинен оглянути водія лише за таких ознак сп’яніння як:
 • почервоніння обличчя;
 • запах з ротової порожнини;
 • порушення координація руху;
 • неадекватна поведінка;
 • виражене тремтіння рук.

Поліцейський має запропонувати пройти огляд на місці, у присутності двох свідків. Краще не відмовляйтеся від огляду, адже відповідальність за відмову така ж, як і за керування авто у нетверезому стані. Але не погоджуйтеся на вимогу інспектора «дихніть», бо це незаконно. Для цього є спеціальний прилад,який має перевірку та відповідний сертифікат. 

Встановити, що ви знаходитеся у стані алкогольного сп’яніння, інспектор має може, якщо показник тесту буде сягати більше 0,2 проміле алкоголю в крові. Далі поліцейський повинен скласти відповідний акт з вказаним результатом.

Якщо ви не згодні з результатом тесту, ви можете просити, бажано у письмовому вигляді, направити вас до закладу охорони здоров’я для перевірки. Поліцейські зобов’язані вас направити на огляд та видати спеціальне направлення. У закладі охорони здоров’я вас повинен оглянути лише лікар.

Проте, найкращий спосіб довести свою невинуватість — здати кров на аналіз. 

Взагалі усе це варто фіксувати на відео та фото, щоб у разі необхідності вказати на порушення поліцейського чи доведення своєї невинуватості. 

НЕЗАКОННА ЗУПИНКА ТЗ(автомобіля) ПОЛІЦІЄЮ

Права та обов’язки поліцейського та водія

Обов’язки інспектора під час зупинки автомобіля:

 1. Представитись, назвавши своє прізвище, посаду, спеціальне звання;
 2. Показати на вимогу водія своє службове посвідчення та надати можливість детально ознайомитися з викладеною в ньому інформацією;
 3. Повідомити водієві конкретну причину зупинки, яка повинна міститися у ст.35 закону.

Лише після цього всього поліцейський має право вимагати у водія документи.

Права водія при зупинці поліції 

Якщо інспектор не виконав свої обов’язки, які ми перерахували вище, він не має права надавати водієві подальші вказівки. Водій може запитати про можливість подальшого руху. Якщо поліцейський наполягає на пред’явлення документів, не виконавши свої обов’язки, водій має право телефонувати 102 повідомити про порушення інспектора. 

Коли прибуде інший екіпаж, водій має повідомити про порушення інспектора, краще письмово. Якщо все це підтвердиться, водію дозволяється продовжити рух. Але якщо інший екіпаж без підстав буде на стороні інспектора-колеги, водій має право повідомити про порушення керівництву поліції, прокуратурі, державному бюро розслідувань та підрозділу внутрішньої безпеки МВС.

 • Якщо поліцейський відмовляється виконувати свої обов’язки відповідно до передбаченого Законом алгоритму (представитись, показати службове посвідчення та повідомити конкретні підстави зупинки із перелічених у статті 35 Закону), він не має надавати водієві подальші вказівки щодо пред’явлення документів на право керування, накладення на водія штрафу тощо.
 • Каріна Цимбалюк
 • Дивіться також: Як в Україні їздять на єврономерах

Зупинення транспортного засобу. права та обовязки

НЕЗАКОННА ЗУПИНКА ТЗ(автомобіля) ПОЛІЦІЄЮ

Зупинення транспортного засобу. права та обовязки

1. Зупинення транспортного засобу здійснюється виключно жезлом, а у виняткових випадках – жестом руки. При цьому поліцейський спочатку вказує на транспортний засіб, який повинен зупинитися, а потім – на місце, де йому слід зупинитися (п. 27.3. Наказу № 111 від 27.03.

2009 р. «Про затвердження Інструкції з питань діяльності підрозділів дорожньо-патрульної служби Державтоінспекції МВС»). Законом (п. 1-9 ч. 1 ст.

35 ЗУ «Про Національну поліцію») визначений вичерпний перелік випадків, які надають право працівнику поліції зупинити транспортний засіб, а саме:

 • 1) якщо водій порушив Правила дорожнього руху;
 • 2) якщо є очевидні ознаки, що свідчать про технічну несправність транспортного засобу;
 • 3) якщо є інформація, що свідчить про причетність водія або пасажирів транспортного засобу до вчинення дорожньо-транспортної пригоди, кримінального чи адміністративного правопорушення, або якщо є інформація, що свідчить про те, що транспортний засіб чи вантаж можуть бути об’єктом чи знаряддям учинення дорожньо-транспортної пригоди, кримінального чи адміністративного правопорушення;
 • 4) якщо транспортний засіб перебуває в розшуку;
 • 5) якщо необхідно здійснити опитування водія чи пасажирів про обставини вчинення дорожньо-транспортної пригоди, кримінального чи адміністративного правопорушення, свідками якого вони є або могли бути;
 • 6) якщо необхідно залучити водія транспортного засобу до надання допомоги іншим учасникам дорожнього руху або поліцейським, або як свідка під час оформлення протоколів про адміністративні правопорушення чи матеріалів дорожньо-транспортних пригод;
 • 7) якщо уповноважений орган державної влади прийняв рішення про обмеження чи заборону руху;
 • 8) якщо спосіб закріплення вантажу на транспортному засобі створює небезпеку для інших учасників дорожнього руху;

9) порушення порядку визначення і використання на транспортному засобі спеціальних світлових або звукових сигнальних пристроїв. Всі інші причини зупинки автомобіля — незаконні.

Читайте также:  Identification code for child

У кожному разі працівник поліції зобов’язаний поінформувати водія про конкретну причину зупинення ним транспортного засобу з детальним описом підстави зупинки, визначеної у цих статтях.

На вимогу поліцейського зупинку варто здійснювати з дотриманням вимог ПДР (п. 2.4 ПДР). Якщо поліцейський не може назвати причину зупинки, його подальші дії є незаконні і ви не зобов’язані їх виконувати.

Не поспішайте «кидатись в обійми поліцейським», вибігаючи з автомобіля, поки не з’ясуєте його намірів. З автомобіля не виходьте, а зачекайте працівника поліції, знаходячись в автомобілі. Фіксатори дверей установіть у нижнє положення, для спілкування приспустіть скло водійських дверей.

Поліцейський, відповідно до п. 27.4. Наказу 111, має право запросити водія вийти з автомобіля лише:

 1. — з метою усунення технічної несправності транспортного засобу або порушень правил перевезення вантажів;
 2. — коли є достатні підстави вважати, що водій знаходиться в стані сп’яніння;
 3. — коли водій або пасажири підозрюються в скоєнні злочину;
 4. — коли є необхідною участь водія в оформленні документів або наданні допомоги іншим учасникам дорожнього руху.

При наявності аудіо-, відеофіксуючого пристрою (мобільний телефон з технічними можливостями тощо) – увімкніть його.

Зафіксуйте автомобіль, на якому несе службу поліцейський. У разі знаходження поблизу інших зупинених транспортних засобів, водіїв чи пасажирів – зафіксуйте їх та запишіть номерні знаки цих транспортних засобів з метою встановлення потенційних свідків на випадок суперечливих правовідносин з поліцією.

Якщо поліцейський змусив Вас зупинитися в одному з місць, заборонених для зупинки (п. 15.9. ПДР) – зафіксуйте об’єкти, розташовані біля Вас, таким чином, щоб можна було ідентифікувати місце розташування Вашого автомобіля.

Зупиняти транспортні засоби в місцях, заборонених ПДР (крім залізничних переїздів), поліцейський має право лише у виключних випадках (достатні підстави вважати, що водій перебуває у стані сп’яніння, підозрюється у скоєнні злочину, залишив місце ДТП, створює аварійні ситуації іншим учасникам руху) (п. 12.11. Наказу 111).

2. Як вести бесіду із поліцейським на дорозі? Під час зупинки транспортного засобу поліцейський зобов’язаний без затримки підійти до водія, а не змушувати його витрачати час (п. 27.4. Наказу 111).

Уважно вислухайте і зафіксуйте звернення до Вас працівника поліції, заборона таких дії є протиправною.

Під час звернення до водія поліцейський зобов’язаний: привітатися; чітко й зрозуміло назвати свою посаду, звання та прізвище; повідомити про причину зупинки транспортного засобу, суть звернення, суть скоєного правопорушення у випадку його вчинення.

На вимогу учасника дорожнього руху поліцейський зобов’язаний пред’явити своє службове посвідчення (ч. 3 ст. 18 ЗУ «Про Національну поліцію»). Поліцейський має право висловити вимогу про пред’явлення водієм:

а) посвідчення на право керування транспортним засобом;

б) реєстраційного документа на транспортний засіб;

в) поліса (сертифіката) обов’язкового страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів для перевірки ( пункти. 14.7., 27.2. Наказу 111; підпункт «а» п. 2.4. ПДР).

Названі документи надавати в руки поліцейського не обов’язково, достатньо показати в розгорнутому вигляді. Вимога працівника поліції передати йому у руки документи протиправна (абзац 2 ч. 2 ст. 16 ЗУ «Про дорожній рух»; підпункт «а» п. 2.4. ПДР). Перед тим, як пред’явити свої документи, бажано висловити вимогу до нього пред’явити його службове посвідчення).

З посвідчення бажано переписати прізвище, ім’я, по батькові, звання, посаду для можливого оскарження дій до прокуратури чи до суду, також уточнити причину зупинки і суть скоєного правопорушення.

Не забудьте записати номер нагрудного знака працівника, він також може Вам знадобитися для його ідентифікації (його не можна приховувати або будь-яким чином перешкоджати прочитанню інформації на ньому та фіксуванню його за допомогою технічних засобів – ч.3 ст. 20 ЗУ «Про Національну поліцію»).

У взаємовідносинах з учасниками дорожнього руху працівнику поліції забороняється: звертатися на «ти»; використовувати погрозливі чи ображаючі жести; допускати при спілкуванні зневажливий тон, грубість, неввічливе викладення зауважень, вирази або репліки, які ображають людську гідність, погрози; пред’являти безпідставні звинувачення (п. 17.2. Наказу 111).

Зверніть увагу, чи відповідають прізвище, звання та посада тим, які назвав поліцейський при зверненні, і чи не закінчився термін дії посвідчення.

У разі виявлення невідповідності чи закінчення терміну дії посвідчення, вимоги такого працівника не виконуйте, негайно телефонуйте черговому поліції за телефоном 102 та на телефон довіри (телефони є на сайті МВС).

Можливо, такий «поліцейський» є просто шахраєм у формі, який таким чином заробляє гроші, що є злочином, передбаченим ст. 390 КК України.

3. Працівники поліції хочуть здійснити огляд Вашого автомобіля. Згідно підпункту «в» пункту 2.4. ПДР, на вимогу працівника поліції водій повинен дати можливість оглянути транспортний засіб, але відповідно до законодавства та за наявності на те законних підстав.

Крім ПДР, право працівникам правоохоронних органів оглянути в певних випадках Ваш автомобіль надається також низкою норм КУпАП, ЗУ «Про Національну поліцію», ЗУ «Про заходи протидії…» тощо.

Проте жодна з цих норм не визначає межі такого огляду (оглянути автомобіль зовні, чи оглянути салон автомобіля, у тому числі важкодоступні місця). Така невизначеність працівниками поліції, як правило, тлумачиться на свою користь.

Більш того, новий Закон «Про Національну поліцію» встановлює додаткову форму огляду — «поверхневу перевірку», якій також піддаються транспортні засоби.

У такому випадку поліцейський має право вимагати відкрити кришку багажника та/або двері салону (ч. 5 ст. 34 ЗУ «Про Національну поліцію»). Але Ви все одно повинні самостійно показати поліцейському вміст особистих речей чи транспортного засобу.

Крім того майте на увазі, що огляд від обшуку відрізняється тим, що при огляді активні дії здійснюються Вами (наприклад, Ви самостійно відкриваєте багажник, двері салону, демонструєте закриті місця салону тощо), виконуючи вимоги поліцейського, а він, в свою чергу, лише спостерігає за Вашими діями та речами, ні до чого не торкаючись руками. За результатами огляду обов’язково складається протокол, один екземпляр якого Ви маєте отримати. Але, якщо це «поверхнева перевірка», межу між якою відрізнити в цьому випадку складно, протокол не складається, такі дії, на жаль, ніяким чином не фіксуються.

Обшук проводиться тільки в рамках кримінального провадження на підставі Ухвали суду в присутності понятих і т.д. Але якщо працівник поліції сам особисто у Вашому автомобілі перекладає речі бере їх в руки оглядає та інше це означає, що він проводить незаконний обшук, тобто його дії незаконні, їх варто задокументувати (за фільмувати) а потім оскаржити.

Загалом якщо притримуватись вищевикладених процедур при спілкуванні з поліцейськими під час зупинки автомобіля при цьому себе вести вічливо і коректно то через декілька хвилин такого спілкування у поліцейського пропадає інтересі до Вас тому що він розуміє,що може втрапити в халепу, тому краще він буде шукати іншого водія і інший транспортний засіб. З цього висновок простий. Все що вказано вище бажано знати всім водіям.

З повагою

Юридичний Центр «Алекс»

www.alexcenter.com.ua

 • 044-240-19-88
 • 050-462-19-88
 • 067-408-65-88

Стаття 35 закону про поліцію: причини зупинки поліцією | Юридичний самозахист

Стаття актуальна на 2021 рік

Реформування, безумовно, покращило імідж Національної поліції, проте й досі можна зіткнутися з неправомірними діями правоохоронців у взаєминах із водіями. Дуже часто прикладом таких дій є безпричинна зупинка автомобіля Національною поліцією.

Досить часто працівники поліції не дотримуються статті 35 Закону про Національну поліцію та допускають перевищення своїх повноважень. Іноді справа навіть доходить до бійок та образ.

Це відбувається як через незнання водіями своїх прав, так і у зв’язку з неправильним тлумаченням закону самими співробітниками поліції, нерозумінням обсягу наданих їм повноважень. Детальніше про права та обов’язки Національної поліції в Україні ви можете дізнатися у нашій статті «Завдання, система Національної поліції України».

А у цій статті ми розглянемо права та обов’язки водіїв під час зупинки транспортного засобу Національною поліцією у 2020 році. А також дамо рекомендації, як запобігти незаконним діям з боку представників правоохоронних органів та розберемося, що являє собою стаття 35 Закону про поліцію та які положення й правила у ній визначено.

Насамперед, почнемо із зупинки автомобіля. Часто поліцейські вимагають негайно зупинити авто, незважаючи на те, що зупинка в якомусь місці може суперечити правилам дорожнього руху. Беззаперечне виконання такої вимоги без причини, як це не парадоксально, часто може стати причиною притягнення водія до відповідальності за неправильну зупинку автомобіля.

Пам’ятайте, згідно пункту 2.

4 Правил дорожнього руху, затверджених Постановою Кабінету Міністрів України від 10 жовтня 2001 року №1306 (далі по тексту – Правила дорожнього руху), якщо зупинка автомобіля проводиться на вимогу поліції, водій зобов’язаний дотримуватись ПДР.

Читайте также:  Участь батьків у додаткових витратах на дитину

В разі відсутності засобів відео-фіксації пізніше буде досить непросто довести, що саме поліція без причини змусила вас зробити зупинку у недозволеному місці, чим й було спровоковано порушення закону з вашого боку.

Крім того, ніхто не може знати на всі сто відсотків, чим закінчиться спілкування, можливо, вас незабаром відпустять додому, а може бути й так, що вас чекає допит у поліції.

Тому завжди розумніше поставити автомобіль так, щоб не було підстав для його примусової евакуації. Підкоряючись вимогам поліції про зупинку автомобіля, дійте згідно закону.

Стаття 35 Закону України про Національну поліцію створена саме з цією метою. Намагайтеся не порушувати ПДР.

Після того, як ви зупинили свій автомобіль, вам доведеться познайомитися з охоронцем. Згідно із статтею 35 Закону України «Про Національну поліцію» від 2 липня 2015 року № 580-VIII (далі – Закон про поліцію), таке знайомство повинно відбуватися при дотриманні декількох обов’язкових умов:

 1. співробітник поліції повинен представитися;
 2. співробітник поліції зобов’язаний назвати вам свою посаду;
 3. на вашу вимогу співробітник Національної поліції зобов’язаний пред’явити службове посвідчення.

На цій стадії рекомендуємо уважно вивчити та по можливості запам’ятати звання й прізвище охоронця правопорядку, який вас зупинив – в разі його неправомірних дій та порушення закону це допоможе вам у подальшому при складанні скарги.

Ваш автомобіль може бути зупинений тільки з тих причин, які передбачає стаття 35 Закону про Національну поліцію. Якщо в якості причини зупинки називаються якісь інші підстави, то така «самодіяльність» буде неправомірною дією.

Причини зупинки поліцією чітко описані в статті:

 • основна причина – ви порушили ПДР;
 • є очевидні ознаки несправності вашого автомобіля, які унеможливлюють його подальше використання;
 • з причини наявності у співробітників Національної поліції є орієнтування на автомобіль, водія, пасажирів (мається на увазі оперативна інформація про причетність до якоїсь дорожньо-транспортної пригоди або до вчинення правопорушення);
 • автомобіль знаходиться в розшуку (є орієнтування на авто);
 • причина в необхідності опитати водія чи пасажирів як свідків;
 • співробітникам Національної поліції потрібна ваша допомога або сприяння в наданні допомоги іншим учасникам дорожнього руху; вас хочуть залучити в якості понятого при оформленні матеріалів адміністративного порушення, вчиненого іншими учасниками дорожнього руху;
 • вагома причина, коли на ділянці дороги обмежено рух;
 • через незакріплений належним чином вантаж, якщо він може створити небезпеку (більше актуально для вантажівок);
 • ваше авто обладнане спеціальними сигналами (сиренами чи «мигалками») без належного дозволу.

Отже, всі можливі причини для зупинки вказані в ст. 35 ЗУ Про Національну Поліцію зі змінами.

Якщо співробітник поліції не може чітко назвати причину зупинки або, як часто буває, взагалі ухиляється від пояснень, то ви можете не виконувати його вимоги, вони незаконні! Тобто, у відповідь на питання, чи має право поліція зупиняти без причини відповідь однозначна – ні, повинна бути вказана чітка і обґрунтована причина, незалежно від ситуації.

Це ж стосується і зупинки автомобілів на так званих «Єврономерах», тобто зареєстрованих в інших країнах.

Стаття 35 Закону про Національну поліцію України не містить причин для зупинки, як, наприклад, «порушення митного законодавства» чи «режим ввезення транспортного засобу».

Це означає, що подібних причин зупинки в статті 35 Закону немає, поширюється однаково на всіх, незалежно чи авто з українською реєстрацією, чи з єврономером.

Які документи водій пред’являє поліції

Припустимо, співробітники Національної поліції вам пояснили причину зупинки автомобіля та вона відповідає ЗУ Про національну поліцію, наступним кроком буде вимога про пред’явлення ваших документів.

Про які саме документи йдеться? Законом встановлено вичерпний перелік документів, які ви, як водій, зобов’язані пред’явити на вимогу поліції:

 1. посвідчення на право керування транспортним засобом (або просто «права»);
 2. страховий поліс (договір на страхування цивільної відповідальності);
 3. техпаспорт на автомобіль;
 4. у вас встановлені спеціальні сигнали – згідно закону має бути дозвіл на їх використання.

Існують свої особливості для вантажоперевезень і пасажироперевезень, наприклад, ви керуєте вантажівкою, то у вас можуть попросити пред’явити транспортні документи на вантаж.

Детальніше про перелік документів, які у вас по закону можуть запитати ви можете дізнатися в роз’яснення від 23 лютого 2017 року № 1031/20/10/04-2017, їх можна знайти на сайті Національної поліції України (https://www.npu .gov.ua/).

Як показує практика, крім документів, пред’явлення яких передбачено законом, співробітники Національної поліції можуть попросити вас показати довіреність на авто. Така вимога не може вважатись законною, так як ніде в законі не сказано, що водій зобов’язаний мати з собою довіреність на право керування.

Право водія на відео-зйомку співробітників Національної поліції

Як уже зазначалося, наявність відео-фіксації вашого спілкування із співробітниками поліції багато в чому забезпечує можливість подальшого відстоювання своїх прав.

У зв’язку з цим слід звернути увагу на положення частини 1 статті 9 Закону «Про Національну поліцію», де зазначено, що поліція здійснює свою діяльність на засадах відкритості та прозорості в рамках, визначених Конституцією і законами України.

Це означає, що при фактичному виконанні обов’язків правоохоронця зупинка транспортного засобу може бути зафіксована на камеру телефону чи іншим способом. Спроби співробітників поліції заборонити зйомку, пряма протидія відео-зйомці, спроби відібрати телефон чи вибити його з ваших рук – це грубе порушення закону.

Проведення поверхневої перевірки співробітниками поліції

Як показує практика, крім зупинки вашого транспортного засобу та вимоги про пред’явлення документів, часто проводиться інша неприємна процедура – поверхневий огляд.

Звернемося до статті 35 Закону про поліцію, під поверхневою перевіркою мається на увазі «превентивна міра», яка полягає у візуальному огляді особи, проведенні по поверхні одягу долонею, спеціальним приладом або засобом, візуальним оглядом речей чи транспортних засобів.

Тут слід розуміти, що поверхневий огляд і обшук – це різні речі. Тобто, співробітник поліції вправі попросити показати салон авто чи відкрити багажник, але не має права самостійно переглядати ваші речі чи досліджувати вміст вашого «бардачка», якщо мова йде саме про поверхневу перевірку.

Якщо ситуація розвивається так, що поверхневий огляд на практиці перетворюється в обшук без причини – слід негайно вимагати проводити цю процедуру саме як обшук, тобто при наявності двох понятих і з складанням протоколу. Таке вчасне зауваження, як правило, запобігає незаконному завзяттю правоохоронців.

Для проведення поверхневого огляду потрібні певні підстави:

 • є об’єктивна інформація, що в машині знаходиться правопорушник чи незаконно утримуються люди;
 • є переконливі причини припускати, що в автомобілі знаходяться заборонені чи обмежені до обороту речовини, а також якщо там можуть знаходитися шкідливі і небезпечні для інших осіб предмети (наркотики, зброя, якісь радіоактивні матеріали);
 • у співробітників Національної поліції є обґрунтовані припущення, що в машині знаходяться речі, які мають відношення до вчинення злочину або сам автомобіль був задіяний в його скоєнні.

В разі, коли вас зупинили правоохоронці та, посилаючись на право проведення поверхневого огляду, починають обшук авто, такі дії будуть вважатися незаконними. Обшук не може проводитись, якщо при цьому вам не забезпечать право на присутність двох понятих, а сам процес не буде належним чином фіксуватися в протоколі.

В разі наявності незаконних дій з боку поліції заявляйте про свої права та відстоюйте їх, фіксуйте порушення на відео – це допоможе довести свою правоту й покарати недбайливих охоронців правопорядку.

Підводимо підсумки по темі статті 35 Закону про поліцію та причинах зупинки авто:

 1. При зупинці автомобіля ви та поліція повинні дотримуватися статті 35 Закону про Національну поліцію.
 2. Причини зупинки транспортного засобу перераховані законом та повинні чітко називатись правоохоронцем.
 3. Згідно статті 35 закону, на вашу вимогу співробітники поліції зобов’язані пред’явити свої документи.
 4. При зупинці авто керуйтесь правилами статті 35, дотримуйтесь правил дорожнього руху.
 5. Якщо у вас вимагають документи, то ви повинні пред’явити лише ті із них, які перелічені в законі.
 6. Поверхневий огляд автомобіля та обшук – це різні процедури! Коли авто починають обшукувати – вимагайте все робити згідно закону (при понятих та із складанням протоколу).
 7. Не забувайте, що всі ми люди, часто ввічлива та спокійна манера поведінки з правоохоронцями запобігає загостренню проблем з обох сторін.

Вперше суд визнав безпідставну зупинку автомобіля незаконним переслідуванням людини! Матеріали передано для притягнення працівників поліції до відповідальності! — ДОРОЖНІЙ АДВОКАТ

Як розгортались події на місці зупинки

Водій здійснював рух на автомобілі та не порушував жодних Правил дорожнього руху. Навпроти їхали працівники поліції. Один з працівників поліції під час руху вирішив перевірити у службовому планшеті за номерними знаками історію цього автомобіля щодо скоєних у минулому порушень ПДР.

Читайте также:  Аліменти: як розрахувати, хто платить і яка відповідальність в Україні

Під час перевірки інформації в службовій базі даних “Армор”, інспектор виявив, що на водія цього автомобіля раніше складався протокол за статтею 130 КУпАП (керування в стані алкогольного чи наркотичного сп’яніння).

На підставі цієї інформації, співробітники поліції вирішили повторно перевірити, чи не перебуває водій автомобіля знову у стані алкогольного чи наркотичного сп’яніння.

Розвернувшись та увімкнувши проблискові маячки синього та червоного кольору, працівники поліції наздогнали цей автомобіль і подали вимогу водію зупинитись.

Під час зупинки водій попросив повідомити його про причини зупинки. Як причину зупинки інспектори зазначили його «негативну історію» в частині притягнення до відповідальності за керування у стані алкогольного сп’яніння.

На місці зупинки водію повідомили про необхідність проїхати до медичного закладу. Вимагали від нього показати руки на предмет тремтіння, а також плюнути на землю з метою перевірки в`язкості його слини.

Однак після спілкування з водієм інспектори побачили, що жодні ознаки алкогольного сп’яніння були відсутні. Тому на водія склали звичайну постанову за порушення ПДР, якого він фактично не вчиняв. Штраф становив 510 грн на підставі ч.2 ст.122 КУпАП.

Оцінка дій працівників поліції судом

Обурений такими діями, водій оскаржив штраф поліції в суді. Суд визнав відсутність з боку водія порушень ПДР та скасував штраф поліції.

Однак цим суд не обмежився. Суд вирішив детальніше дослідити саме законність зупинки автомобіля працівниками поліції і надати їх діям окремої оцінки.

 • Переглянувши відеозаписи з камер працівників поліції, суд дослідив, що дійсно – реальною причиною зупинки була наявна в інформаційній базі поліції інформація про керування водієм цього автомобіля в минулому в стані алкогольного сп’яніння.
 • Також суд дослідив, що окрім «негативної історії» в базах даних поліції, жодних інших законних підстав для зупинки автомобіля, передбачених статтею 35 Закону «Про національну поліцію», у працівників поліції не було.
 • Суд наголосив: навіть за умови, якщо особа декілька разів вчинила правопорушення, це не дає підстав працівникам поліції її переслідувати та зупиняти безпідставно автомобіль.
 • Працівники поліції не можуть свавільно переслідувати та зупиняти кожну особу, щодо якої в інформаційних базах даних зазначені відомості про попереднє її притягнення до адміністративної чи іншої відповідальності.
 • Суд визнав дану безпідставну зупинку порушенням прав людини, що гарантовані Конституцією.

За наслідками розгляду справи суд виніс окрему Ухвалу, якою передав вказані матеріали на розгляд керівництву поліції. При цьому, суд зобов’язав проінформувати про вжиті відносно працівників поліції заходи щодо притягнення їх до відповідальності (Справа №136/651/21).

 1. Зважаючи на виявлені грубі порушення прав людини, які гарантовані Конституцією, працівників поліції можуть притягнути навіть до кримінальної відповідальності.
 2. Таким чином, якщо Ваш автомобіль зупинено безпідставно, Ви маєте право просити в суді винести окрему Ухвалу щодо проведення за фактами безпідставної зупинки службового розслідування та притягнення інспекторів до відповідальності.
 3. Щоб отримувати корисні юридичні консультації безпосередньо на свій мобільний телефон, приєднуйтесь до нас на каналі Telegram.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Якщо зупинила патрульна поліція: поради для водіїв і поліцейських

Адвокат Катерина Коваленко пояснює, коли поліцейські можуть зупиняти водіїв, як має поводитися український патрульний і що йому робити, якщо водій погрожує розправою

Напевне, немає водія, якого бодай раз у житті не зупинив би працівник автоінспекції. З появою Національної патрульної поліції стереотип про хабарника інспектора Петренка, що гальмує кожну другу машину і просить «дихнути в трубочку», почав відходити в минуле. Але як зрозуміти, що поліцейський зупинив вас правомірно, а не просто так, і що робити, якщо ви не згодні з обвинуваченням у порушенні Правил дорожнього руху?

Катерина Коваленко, адвокат

Транспортний засіб можна зупинити тільки жезлом, а у виняткових випадках — жестом руки. При цьому поліцейський спочатку має вказати на сам транспортний засіб, а потім— на місце, де водій має його зупинити.

Коли ваш автомобіль можуть зупинити?

Зупинка транспортного засобу (далі – ТЗ) регулюється Законом «Про Національну поліцію України».

Відповідно до 35-ої статті цього Закону, існує 9 підстав, за яких поліцейський має право зупинити вашу автівку або інший ТЗ:

 • якщо ви порушили ПДР;
 • якщо є очевидні ознаки, що свідчать про технічну несправність вашого ТЗ;
 • якщо є інформація, що свідчить про причетність водія або пасажирів ТЗ до вчинення дорожньо-транспортної пригоди (ДТП), кримінального чи адміністративного правопорушення, або якщо є інформація, що свідчить про те, що ТЗ чи вантаж можуть бути об’єктом чи знаряддям учинення ДТП, кримінального чи адміністративного правопорушення;
 • якщо ТЗ перебуває в розшуку;
 • якщо необхідно здійснити опитування водія чи пасажирів про обставини вчинення ДТП, кримінального чи адміністративного правопорушення, свідками якого вони є або могли бути;
 • якщо необхідно залучити водія ТЗ до надання допомоги іншим учасникам дорожнього руху або поліцейським або як свідка під час оформлення протоколів про адміністративні правопорушення чи матеріалів ДТП;
 • якщо уповноважений орган державної влади прийняв рішення про обмеження чи заборону руху;
 • якщо спосіб закріплення вантажу на транспортному засобі створює небезпеку для інших учасників дорожнього руху;
 • якщо ви порушили порядок визначення і використання на транспортному засобі спеціальних світлових або звукових сигнальних пристроїв.
 • Зверніть увагу, що Закон про Нацполіцію покладає обов’язок на поліцейського поінформувати вас про конкретну причину зупинення ним вашого ТЗ із детальним описом підстави зупинки, що було описано вище.
 • Пам’ятайте також, що зупинятися на вимогу поліцейського варто з дотриманням вимог ПДР.
 • Якщо ж наведені у цій статті Закону підстави для зупинки транспортного засобу відсутні, то, звичайно, зупинка його є незаконною.

Чи має право поліцейський зупинити транспортний засіб для перевірки документів водія?

Відповідно до вказаної статті, поліцейський має право вимагати у вас пред’явлення документів, що посвідчують особу, та/або документів, що підтверджують ваше право на керування транспортним засобом.

Документ, який посвідчує особу, – це паспорт. Документи, які посвідчують право керувати автомобілем: посвідчення водія відповідної категорії, реєстраційний документ на транспортний засіб, а також поліс (договір) обов’язкового страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів (зокрема страховий сертифікат “Зелена картка”).

Поліцейський також має право зупинити особу, приміром, коли вона схожа на людину, що перебуває в розшуку або пропала безвісти. Або коли існує достатньо підстав вважати, що особа вчинила правопорушення або має намір його вчинити.

Також вас можуть зупинити, якщо в поліцейського є достатні підстави вважати, що за кермом перебуває особа, яка не має права керувати транспортним засобом.

Як має поводитися поліцейський

Недовіра і скептицизм водіїв до патрульних — розповсюджене явище. Усе це додатково стимулюється популярними відеороликами водіїв-провокаторів. Так, нерідко вони виводять недбалих полісменів на чисту воду, показуючи українському загалу, наскільки некомпетентними є сучасні правоохоронці.

Проте так само часто водії і слухати не хочуть поліцейського, який їх зупинив, і відразу ж починають нападати на нього словесно, а іноді й фізично.

Як повинен поводити себе поліцейський, якщо водій провокує конфлікт та за яких підстав поліцейський може застосувати силу та спецзасоби?

Для працівників МВС є свій «моральний кодекс» – затверджені Правила етичної поведінки, про які ми писали раніше.

У вказаних Правилах передбачено, що працівники МВС повинні дотримуватися гідної поведінки, що передбачає ввічливе й доброзичливе спілкування з громадянами, передбачена заборона вживати ненормативну лексику, також патрульний має виявляти неупереджене ставлення до кожного громадянина.

Отже, якщо водій після зупинки не погоджується з працівником поліції, погрожує розправою та звільненням, і понад того, провокує патрульного, — поліцейський повинен дотримуватися гідної поведінки. В жодному разі «не вестися» на провокації, не вдаватися до грубості та образ, зберігати спокій та ввічливо спілкуватися з громадянами.

Найкращий спосіб уникнути конфлікту для поліцейського — це роз’яснити особі, яка притягається до адміністративної відповідальності, її права, передбачені Кодексом про адміністративні правопорушення, зокрема: право щодо надання пояснень, доказів по справі та право на оскарження складеної постанови, — зауважує адвокат

Водночас, статтею 44 Закону «Про Національну поліцію» передбачено, що поліцейський може застосовувати фізичну силу та спеціальні прийоми задля забезпечення особистої безпеки або/та безпеки інших осіб, припинення правопорушення чи затримання особи.

Підстави застосування спеціальних засобів визначені у статті 45 вказаного Закону.

Найліпшим виходом для водія, якого зупинила поліція, є повага до поліцейського та знання своїх прав і обов’язків. Попросіть правоохоронця пояснити підстави для зупинки вашого авто, якщо ж він відмовляється це робити, не бійтеся доводити свою правоту у визначені законом способи.

Дізнайтеся, як можна оскаржити штраф за порушення ПДР за посиланням.

Єлизавета Ковальова

Биография:

Поділіться корисною інформацією з друзями:

Ссылка на основную публикацию