Оплата послуг із здійснення патронату над дитиною

Оплата послуг із здійснення патронату над дитиною

 •   Діти, які опинилися у складних життєвих обставинах і відповідно до рішення опіки та піклування потребують захисту та тимчасового догляду, такі діти, у разі відсутності близьких родичів направляються до закладів, притулків, центрів соціально-психологічної реабілітації (ЦСПР), будинків дитини, дитячих будинків, інтернатів .
 •   Наразі Міністерством  розроблено проект постанови Кабінету Міністрів України «Про проведення експерименту із здійснення патронату над дитиною», яким передбачається затвердити Положення про патронат над дитиною» Порядок та умови використання коштів на оплату послуг із здійснення патронату над дитиною та виплату соціальної допомоги на утримання дитини в сім’ї патронатного вихователя ( розміщений на сайті Мінсоцполітики).
 •   Сімейний патронат – є шляхом, який попереджає потраплянню дитини в інтернат, це комплексна послуга, що передбачає тимчасовий догляд та виховання дитини в сім’ї патронатного вихователя на період подолання дитиною, батьками складних життєвих обставин або на період прийняття рішення про набуття дитиною статусу дитини-сироти чи дитини, позбавленої батьківського піклування, та визначення форми її влаштування.
 •   Юридичними підставами встановлення патронату над дитиною є договір про патронат, який укладається за рішенням органу опіки та піклування  ССД, уповноваженим закладом, з сім’єю патронатного вихователя та батьками дитини. 
 •   Суть послуги полягає в комплексному підході, а саме: патронатного вихователя, який доглядає за дитиною в умовах сім’ї, та фахівця з соціальної роботи, який здійснює супровід сім’ї дитини, а у разі потреби сприяє залученню спеціалістів (психолог, юрист, психотерапевт, логопед, тощо), отриманню необхідних соціальних виплат, послуг.

  Важливим є те, що базові послуги догляду, виховання дитина отримує у сімейних умовах, і в більшості випадків така дитина продовжує спілкування з близькими людьми, відвідує свій же дитячий садок, чи школу, відповідальність за долю дитини не перекладається на інших спеціалістів притулків. У такій ситуації, коли дитина знаходиться не далеко і біологічні батьки можуть з нею бачитись і спілкуватись, соціальним працівникам легше сформувати у батьків мотивацію для змін, що дає можливість органу опіки та піклування приймати обґрунтовані рішення, спрямовані на забезпечення найкращих інтересів дитини.

  За детальною інформацією стосовно сімейного патронату над дітьми звертатись до Томашпільського районного центру соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді за тел. 

(04348) 2 -22-40

Директор РЦСССДМ                                            Полтавська Г.Ю.

Оплата послуг із здійснення патронату над дитиною

Що таке патронатні сім’ї і навіщо це потрібно

26 січня 2016 року Верховною Радою прийнятий Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо посилення соціального захисту дітей та підтримки сімей з дітьми», який регламентує функціонування патронатної сім’ї

Оплата послуг із здійснення патронату над дитиною Оплата послуг із здійснення патронату над дитиною

26 січня 2016 року Верховною Радою прийнятий Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо посилення соціального захисту дітей та підтримки сімей з дітьми», який регламентує функціонування патронатної сім’ї.

Навіщо потрібні патронатні сім’ї

Сімейний патронат допомагає дітям, які втратили батьків або чиї батьки чи особи, що їх замінюють не здійснюють своїх батьківських обов’язків унаслідок різних причин .

 Передбачається він і для дітей, які зазнали наслідків батьківської недбалості або жорстокого поводження і ризикують наразитись на це в подальшому, а також для немовлят, від яких матері відмовились відразу після народження. Держава влаштовує таких дітей на тимчасове проживання та виховання у професійні  патронатні сім’ї. Така форма сімейного догляду та виховання є альтернативою перебуванню дитини в інтернатному закладі. Відповідно до ситуації у кожному окремому випадку дитина, що перебувала під патронатом, або повертається до біологічної сім’ї, – у разі подолання чи мінімізації в ній наслідків складних життєвих обставин — або влаштовується на постійне перебування до інших форм сімейного виховання (усиновлення, опікунська чи прийомна сім’я, дитячий будинок сімейного типу) чи до профільного інтернатного закладу. 

Хто може бути патронатними вихователями

Патронатний вихователь — це особа, яка за участі інших членів сім'ї надає послуги з догляду, виховання та реабілітації дитини у своїй сім'ї. Помічник патронатного вихователя – його чоловік/дружина чи інший дорослий член його сім'ї.  

Сім'я патронатного вихователя — сім'я, в якій за згоди всіх її членів повнолітня особа, яка пройшла спеціальний курс підготовки, виконує обов'язки патронатного вихователя на професійній основі.

Патронатними вихователями можуть бути громадяни України, які перебувають у зареєстрованому шлюбі, мають вищу освіту у галузі соціальної роботи, освіти, охорони здоров'я, соціальних та поведінкових наук та досвід виховання дітей у сім'ї (окрім осіб, зазначених у  статті 212 Сімейного кодексу України).

 • Які документи треба щоб стати патронатним вихователем
 • Кандидати у патронатні вихователі подають до соціального закладу  за місцем їх проживання, зокрема до Ніжинського міського центру соціальних служб для сім҆ї, дітей та молоді, такі документи:
 • —  заяву кандидата у патронатні вихователі;
 • —  заяву кандидата у помічники патронатного вихователя про готовність участі у наданні послуг з догляду, виховання та реабілітації дитини у своїй сім'ї; 
 • — копії паспортів кандидатів у патронатні вихователі та помічники патронатних вихователів;
 • —  довідку про склад сім'ї (форма N 3);
 • —  копію свідоцтва про шлюб;
 • —  копію диплома про вищу освіту кандидата у патронатні вихователі;
 • довідки про стан здоров'я патронатного вихователя та членів сім'ї, які проживають разом із ним (відсутність хронічних захворювань, результати обстеження повнолітніх членів сім'ї наркологом, венерологом, психіатром);
 • —  довідки про доходи повнолітніх членів сім'ї;
 • — довідки про наявність чи відсутність судимості кандидата в патронатні вихователі та членів сім'ї, які проживають разом із ним;
 • — документ, що підтверджує право власності на житло або користування житловим приміщенням;
 • — письмову згоду всіх повнолітніх членів сім'ї, які проживають разом із кандидатами у патронатні вихователі, на тимчасове влаштування дітей; згода дітей надається за умови досягнення ними віку, коли вони спроможні самостійно висловлювати свою думку.
 • Скільки дитина може перебувати в патронатній сім’ї
Читайте также:  Заява про зміну предмета позову. зразок

Термін перебування дитини у патронатній сім'ї залежить від потреб дитини та обставин, що спричинили влаштування дитини, але орієнтовно становить від 1 до 6 місяців відповідно до вимог статей 252 — 253 Сімейного кодексу України. На період перебування дитини в сім'ї патронатного вихователя за нею зберігається право на аліменти, пенсію у зв'язку із втратою годувальника, інші соціальні виплати, які вона мала до влаштування в сім'ю патронатного вихователя.

Які щодо грошей

Фінансування сімей патронатних вихователів, що передбачає оплату послуг зі здійснення патронату над дитиною та виплату соціальної допомоги на утримання дитини в сім'ї патронатного вихователя, здійснюється за рахунок коштів державного бюджету у порядку та за умов, затверджених Кабінетом Міністрів України (на період до 31.12.2018 року), надалі — за рахунок коштів, що передбачаються у відповідних місцевих бюджетах.

 • Починаючи з лютого 2021 року управління соціального захисту населення Долинської райдержадміністрації реорганізовано (шляхом приєднання) у Долинський відділ з питань призначення та виплати державних соціальних допомог управління соціального захисту населення Кропивницької райдержадміністрації.
 • Документи на всі види допомог, пільг та компенсацій прийматимуться Долинською та Гурівською обєднаними територіальними громадами або старостатами.
 • В звязку з цим офіційний сайт управління соціального захисту населення Долинської райдержадміністрації припиняє своє існування.

29 січня 2021 року під головуванням заступника голови комісії  Іващенко Т.В. відбулося чергове засідання комісії по вирішенню спірних питань щодо призначення всіх видів державної соціальної допомоги.   

 1. На розгляд комісії було винесено 61 звернення з наступних питань:
 2. — надання субсидій на понаднормову площу житла непрацездатним особам, які проживають самі;
 3. — призначення субсидії без урахуванням окремих осіб з числа зареєстрованих  (враховуючи норми щодо розміру отриманих ними доходів та перебування за кордоном);
 4. Детальніше: Засідання комісії

18 січня 2021 року надійшли кошти ІІ траншу державної субвенції на виплату державної допомоги сім’ям з дітьми, малозабезпеченим сім’ям,  особам, які не мають права на пенсію, особам з інвалідністю, дітям з інвалідністю, тимчасової державної допомоги дітям, тимчасової державної соціальної допомоги непрацюючій особі, яка досягла загального пенсійного віку, але не набула права на пенсійну виплату, допомоги по догляду за особами з інвалідністю І чи ІІ групи внаслідок психічного розладу, компенсаційної виплати непрацюючій працездатній особі, яка доглядає за особою з інвалідністю І групи, а також за особою, яка досягла 80-річного віку та державної соціальної допомоги на дітей – сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, грошового забезпечення батькам – вихователям і прийомним батькам за надання соціальних послуг у дитячих будинках сімейного типу та прийомних сім’ях за принципом “гроші ходять за дитиною”, послуг із здійснення патронату над дитиною та соціальної допомоги на утримання дитини в сім'ї патронатного вихователя, які найближчим часом будуть перераховані на особові рахунки одержувачів допомоги.

Детальніше: Про стан виплати державної допомоги 2

14 січня 2021 року надійшли кошти І траншу державної субвенції на виплату державної допомоги сім’ям з дітьми, малозабезпеченим сім’ям,  особам, які не мають права на пенсію, особам з інвалідністю, дітям з інвалідністю, тимчасової державної допомоги дітям, тимчасової державної соціальної допомоги непрацюючій особі, яка досягла загального пенсійного віку, але не набула права на пенсійну виплату, допомоги по догляду за особами з інвалідністю І чи ІІ групи внаслідок психічного розладу, компенсаційної виплати непрацюючій працездатній особі, яка доглядає за особою з інвалідністю І групи, а також за особою, яка досягла 80-річного віку та державної соціальної допомоги на дітей – сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, грошового забезпечення батькам – вихователям і прийомним батькам за надання соціальних послуг у дитячих будинках сімейного типу та прийомних сім’ях за принципом “гроші ходять за дитиною”, послуг із здійснення патронату над дитиною та соціальної допомоги на утримання дитини в сім'ї патронатного вихователя, які найближчим часом будуть перераховані на особові рахунки одержувачів допомоги.

 • ПРО РОЗМІРИ ДОПОМОГ У 2021 РОЦІ
 • Статтею 7 Закону України  «Про Державний бюджет України на 2021 рік», установлено у 2021 році прожитковий мінімум на одну особу в розрахунку на місяць у розмірі
 • з 1 січня 2021 року   2189,00 грн.
 •             з 1 липня  2021року  — 2294,00грн.
 • з 1 грудня 2021року  — 2393,00грн.,
 • а для основних соціальних і демографічних груп населення:
 • Детальніше: ПРО РОЗМІРИ ДОПОМОГ У 2021 РОЦІ

Більше статей..

Патронат над детьми

Патронат является одной из форм устройства детей, лишенных родительского попечения, в чужую семью на воспитание. В соответствии со ст. 252 СК по договору о патронате орган опеки и попечительства передает ребенка, являющегося сиротой или по другой причине лишенная родительской заботы, на воспитание в семью другого лица (патронатного воспитателя) до достижения им совершеннолетия.

Читайте также:  5 советов от юриста для безопасных покупок в Instagram

Договор о патронате заключается между органом опеки и попечительства и лицом, изъявившим желание принять ребенка на воспитание (патронатным воспитателем).

Как указано в литературе, по своей природе он не является гражданско-правовим1. Ведь его предмет представляет надлежащее воспитание детей.

А отношения, направленные на обеспечение семейного воспитания детей — это предмет семейного права (ст. 2 СК). Поэтому указанный договор является семейно-правовым.

Между договору о патронате и соглашениями об организации деятельности детского дома семейного типа и об устройстве детей на воспитание и совместное проживание в приемную семью есть некоторые общие черты.

Целью передачи детей в детский дом семейного типа и в приемную семью, как и заключение договора о патронате над ними, является обеспечение семейного воспитания детей до достижения ими совершеннолетия (см.

: статьи 1 и 2 Положения о детском доме семейного типа и статьи 1 и 2 Положения о приемной семье).

Во всех указанных выше случаях не прекращаются правоотношения между ребенком и его родственниками. Родители-воспитатели, приемные родители и патронатные воспитатели выполняют функции опекуна относительно ребенка в возрасте до 14 лет и попечителя относительно ребенка в возрасте от 14 до 18 лет.

Однако детский дом семейного типа — это отдельная семья, которая создается по желанию супругов или лица, которое не находится в браке, которые должны брать на воспитание и совместное проживание не менее пяти детей (ст. 2 Положения о детском доме семейного типа ). Приемными родителями могут быть только лица, состоящие в браке между собой (ст. 14 Положения о приемной семье).

При передаче ребенка на воспитание в семью патронатного воспитателя соблюдать эти требования не требуется.

Сторонами договора о патронате является орган опеки и попечительства и патронатного воспитателя. Вместе с тем согласно ст.

253 СК на передачу ребенка в семью патронатного воспитателя нужна согласие ребенка, если он достиг такого возраста, может ее выразить. Это положение соответствует ч. 1 ст.

171 СК, согласно которой ребенок имеет право на то, чтобы быть выслушанным родителями, другими членами семьи, должностными лицами по вопросам, имеющих отношение ее лично, а также вопросам семьи.

Патронатный воспитатель, как указано в литературе, является опекуном или попечителем дитини1.

Поэтому целесообразно законодательное закрепление положения о том, что патронатного воспитателя не могут быть лица, которые злоупотребляют спиртными напитками, наркотическими средствами, лица, лишенные родительских прав, а также лица, интересы которых противоречат интересам ребенка, то есть лица, которые по закону не могут быть опекунами, попечителями ребенка (ст. 244 СК). Следовало бы также, как это предусмотрено ст. 153 СК РФ, установить, что патронатного воспитателя не могут быть лица, отстранены от исполнения полномочий опекуна, попечителя за ненадлежащее выполнение возложенных на них обязанностей; бывшие усиновлюва-чи, если усыновление отменено по их вине, лица, которые по состоянию здоровья я не могут выполнять обязанности, связанные с воспитанием детей.

Поскольку основной задачей патронатного воспитателя является обеспечение надлежащего воспитания ребенка, передается в его семью, нужно было бы предположить, что перед заключением договора о патронате орган опеки и попечительства обследовать условия жизни будущего патронатного воспитателя и получать от лечебного учреждения справку об отсутствии у него и членов его семьи заболеваний, которые могут препятствовать передаче ребенка, который нуждается в патронатному воспитании, в новую семью, то есть речь идет о применении положений п. 3.3 Правил опеки.

Патронатный воспитатель в отличие от опекуна и попечителя, исполняющих свои обязанности безвозмездно (ч. 5 ст. 249 СК), делает это за плату, размер которой в соответствии со ст. 254 СК определяется по договоренности патронатного воспитателя с органом опеки и попечительства.

Он должен создавать ребенку условия для обучения, физического и духовного развития, защищать его права и интересы как опекун или попечитель без специальных на то полномочий.

А поскольку патронатный воспитатель ис-ет свои обязанности за плату, он обязан обеспечивать ребенка жильем, одеждой, питанием и т.п..

В связи с тем, что патронатный воспитатель выполняет функ-ции опекуна, попечителя, ему на основании ч. 4 ст. 249 СК, применяемой по аналогии, относятся закрепленные в ГК гражданские права и обязанности, связанные с воспитанием ребенка, переданного в его семью.

Как опекун патронатный воспитатель совершает сделки от имени и в интересах ребенка, взятой на воспитание (ч. З ст. 67 ГК) и осуществляет управление его имуществом (ст. 72 ГК).

Он, его жена, муж и близкие родственники (родители, дети, братья, сестры) не имеют права заключать с ребенком, взятой на воспитание, договоров, кроме передачи ему имущества в собственность по договору дарения или в безвозмездное пользование по договору ссуды (ч. 1 ст. 68 ГК).

Патронатный воспитатель не имеет права от имени ребенка, взятой на воспитание, без разрешения органа опеки и попечительства совершать сделки, предусмотренные ч. 1 ст. 71 ГК.

Как попечитель патронатный воспитатель дает согласие на учи-ния ребенком сделок, предусмотренных ч. 2 ст. 32 ГК.

Он не может давать согласие на заключение договоров между ребенком, взятой на воспитание, и своей женой, мужем или своими близкими родственниками, кроме передачи ребенку имущества в собственность по договору дарения или в безвозмездное пользование на основании договора ссуды (ст.

70 ГК). На совершение сделок, предусмотренных ч. 1 ст. 71 ГК, патронатный воспитатель может давать согласие только с разрешения органа опеки и попечительства (ч. 2 ст. 71 ГК).

Читайте также:  Децентралізація влади - проект змін до конституції україни

Согласно ч. 1 ст. 256 СК договор о патронате прекращается в случае отказа от него воспитателя или ребенка, достигшего 14 лет. До назначения ребенку нового воспитателя или передачи ее другому лицу, учебному заведению, учреждению здравоохранения или социальной защиты воспитатель, отказался от договора, обязан заботиться о ребенке.

Договор о патронате может быть расторгнут по соглашению сторон или по решению суда в случае невыполнения воспитателем своих обязанностей или если между ним и ребенком сложились отношения, которые препятствуют выполнению обязанностей по договору (ч. 2 ст. 256 СК).

Патронат над дитиною: запитання та відповіді

Кількість переглядів: 833

 • З 2016 року запроваджено нову форму тимчасового сімейного виховання дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування – сім’я патронатного вихователя.
 • Що таке сімейний патронат?
 • Сімейний патронат — це інноваційна професійна комплексна послуга, що передбачає тимчасовий догляд і виховання дитини, яка опинилася у складних життєвих обставинах та потребує захисту, в сім’ї патронатного вихователя та одночасне надання фахівцями соціальної сфери інтенсивних підтримуючих послуг біологічній сім’ї дитини для відновлення її здорового функціонування.
 • Метою патронату є забезпечення права кожної дитини, яка опинилася у складних життєвих обставинах, виховуватися у сприятливому та безпечному сімейному середовищі шляхом відновлення здатності батьків(осіб, які їх замінюють) опікуватися дитиною та виховувати її, а в разі неможливості-вчиненння заходів щодо захисту дитини та прийнятті рішень щодо влаштування до постійної форми сімейного виховання, яка найбільше відповідає потребам дитини.
 • Що забезпечує cімейний патронат?
 • Сімейний патронат допомагає дітям, чиї батьки деякий час не можуть опікуватися ними в силу різних життєвих обставин, адже бувають випадки, коли через хворобу чи смерть батьків за дітьми нікому доглянути, або через недбалість чи жорстоке поводження дитині загрожує небезпека.
 • Хто такі патронатні вихователі?
 • Патронатний вихователь — це спеціально підготовлений працівник, який на договірній основі з уповноваженим закладом здійснює догляд, виховання дітей, тимчасово влаштованих у його сім’ю, та несе відповідальність за їх життя та стан здоров’я під час перебування.
 • Сім'я патронатного вихователя – це подружжя, в якому один із членів на професійній основі виконує обов'язки патронатного вихователя.
 • Патронатні вихователі проходять спеціальну підготовку – навчальний курс, що дозволяє опанувати всі нюанси роботи з дітьми, які перебувають у складних життєвих обставинах.
 • Вихователів професійно підтримують фахівці соціальної роботи та психологи, для роботи з дитиною залучаються необхідні спеціалісти.
 • Обовязки патронатного вихователя.
 • Патронатний вихователь зобов’язаний:
 • — забезпечити дитину житлом, одягом, харчуванням тощо;
 • — створити дитині умови для навчання, фізичного та духовного розвитку;
 • — співпрацювати з батьками, іншими законними представниками дитини задля подолання складних життєвих обставин у межах та у спосіб, визначені органом опіки та піклування;
 • — забезпечити надання чи доступ до послуг, визначених договором про патронат над дитиною;
 • — сприяти контактам дитини з батьками, іншими законними представниками, родичами, крім випадків, коли батьки позбавлені батьківських прав або в судовому порядку обмежені у праві спілкування з дитиною.
 • — підготовка дитини до повернення в біологічну сім’ю чи влаштування в іншу форму сімейного виховання.
 • Які сімї можуть виконувати функції патронатних вихователів?
 • громадяни України віком від 35 до 60 років (для жінки) і від 35 до 65 років (для чоловіка), які перебувають у зареєстрованому шлюбі та проживають на спільній житловій площі;
 • мають позитивний досвід сімейного виховання дітей;
 • мають житло (власне, орендоване чи на правах користування);
 • не мають судимості;
 • стан здоров’я яких дозволяє забезпечувати догляд та виховання дітей;
 • одна (один) з яких виконання обов’язків патронатного вихователя не поєднує з іншою трудовою діяльністю;
 • зібрали та надали відповідний пакет документів, необхідний для кандидатів у патронатні вихователі;
 • пройшли навчання та отримали довідку та рекомендацію за результатами навчання за тренінговою Програмою підготовки сімей-кандидатів у патронатні вихователі.

Термін перебування дитини у патронатній сімї.

Залежить від потреб дитини та обставин, що спричинили влаштування дитини, але орієнтовно становить від 1до 6місяців.

У цей час соціальні працівники допомагають батькам подолати труднощі, через які дитину було вилучено. Якщо ж відновити здатність батьків виховувати свою дитину неможливо, їй знаходять іншу форму сімейного виховання.

Оплата послуг із здійснення патронату над дитиною.

За надання послуги патронатний вихователь щомісяця отримує:

 • соціальну допомогу. На утримання влаштованих дітей виплачується патронатному вихователю у розмірі двох прожиткових мінімумів на дитину відповідного віку за кожен місяць її перебування.
 • заробітну плату. Розмір грошового забезпечення становить п’ять прожиткових мінімумів на місяць.
 • сплату єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування за патронатного вихователя.

Запрошуємо до співпраці усіх небайдужих до долі дітей, усіх, хто готовий приділити увагу чужому горю та допомогти слабшому.

Детальніше про патронат ви можете дізнатисязвернувшись за адресою: смт Іршанськ, вул. Гулія, 7 або за тел.: 04145-4-42-22

Коментарі:

 1. Ваш коментар може бути першим 🙂
 2. Додати коментар
 3. « повернутися
Ссылка на основную публикацию