Підстави для розірвання шлюбу за позовом одного з подружжя

Відмова в розірванні шлюбу

Відмова (ухилення) від розірвання шлюбних відносин найчастіше виникає у одного з подружжя – у вигляді небажання в принципі розривати шлюб. Ця обставина зобов’язує «другу половину» оформляти розлучення виключно в судовому порядку.

Подружжя може передумати розлучатися вже після того, коли заява про розлучення вже була подана до органів РАЦС або суд.

Якщо відбувається відмова від розлучення в суді, то позивачеві необхідно написати заяву про відмову від позову (ознайомитися зі зразком).

Не виключені ситуації, коли в розірванні шлюбу може бути відмовлено офіційними структурами – органом РАЦС або судом – подібні випадки виникають, коли заявниками або одним з них порушено цивільне законодавство, яке регламентує процес розірвання шлюбу.

Підстави для розірвання шлюбу за позовом одного з подружжя

Відмова в розірванні шлюбу через РАЦС, суд

Подружжю слід мати на увазі, що офіційні структури можуть відмовитися від проведення процедури розірвання шлюбу.

РАЦС відмовить в розлученні, якщо:

 • він не уповноважений розглядати заяву про розлучення, оскільки сім’я має неповнолітніх спільних дітей, або відсутня згода на розірвання союзу одного із подружжя;
 • подружжя не може надати необхідні документи: втрачено свідоцтво про укладення шлюбу, немає документа, що встановлює особу одного із заявників;
 • раніше сімейний союз був визнаний недійсним.

Судова інстанція поверне позовну заяву про розірвання шлюбу, якщо бажання розлучитися висловлює чоловік вагітної жінки або яка виховує дитину віком до одного року.

Якщо ж позивач-заявник що-небудь наплутав з підсудністю або доданими документами, неправильно сплатив судовий збір – суд винесе ухвалу про усунення порушень, а лише після виправлення «помилки» справа буде прийнята до розгляду.

Необхідно також відзначити, що неявка відповідача на шлюборозлучний процес не стане перешкодою позивачу в отриманні розлучення – через два відкладених засідання суд винесе рішення та оформить розлучення без присутності одного з подружжя.

Підстави для розірвання шлюбу за позовом одного з подружжя

Як відмовитись від розірвання шлюбу: підстави

В реєстрації розірвання шлюбу, поданого в органм РАЦС або до суду, може бути відмовлено в таких випадках:

 1. якщо є розбіжності з нормами, встановленими чинним законодавством;
 2. подані документи не відповідають необхідним нормам.

Особа, якій відмовлено в реєстрації розірвання шлюбу, має право вимагати пояснення причин відмови. У зв’язку з чим керівник РАЦС зобов’язаний їх повідомити в письмовому вигляді.

Також корисною інформацією на сайті “Розлучення онлайн” сімейного адвоката Скрябіна Олексія Миколайовича для Вас може бути: держмито на розлучення, свідоцтво про розірвання шлюбу, відновлення свідоцтва про розлучення, недійсність шлюбу, вік вступу в шлюб в Україні, відновлення шлюбу, розлучення при наявності спільних неповнолітніх дітей, розлучення під час вагітності.

Підстави для розірвання шлюбу за позовом одного з подружжя

Як відізвати заяву на розлучення в РАЦСі, якщо передумали розлучатися

Необхідність відмови від заяви при розірванні шлюбу в РАГСі виникає в тому випадку, якщо подружжя примирилося і не бажає оформляти розлучення. Не випадково сторонам відводиться місячний строк на повторне підтвердження свого рішення.

 • Оскільки збереження сім’ї – одна з пріоритетних завдань держави, законодавством не затверджено жодного механізму відмови від заяви на розлучення, який оформлюється в РАЦСі.
 • Якщо подружжя не прибуває в РАЦС (РАГС) по закінченню місяця за отриманням свідоцтва про розірвання шлюбу, заява про розлучення анулюється за замовчуванням, і шлюб вважається збереженим.
 • Іншими словами, якщо чоловік і жінка передумали оформляти розлучення, вони мають право не відкликати подану раніше заяву, а просто не з’явитися за свідоцтвом про розлучення.

Важливо відзначити: якщо реєстрація розірвання шлюбу не була проведена і подружжя відмовляються від заяви про розлучення, то сплачене державне мито не підлягає поверненню.

Підстави для розірвання шлюбу за позовом одного з подружжя

Як відмовитися від позовної заяви про розірвання шлюбу

Процес розлучення в судовому порядку регламентується сімейним і цивільно-процесуальним законодавством. Позовна заява про розірвання шлюбу подається в суд одним з подружжя і розглядається судом від одного до трьох місяців.

У разі, якщо сторони на моменту розгляду заяви судом прийняли рішення про примирення, позивач-заявник має право відмовитися від позову. Для здійснення цього права позивачеві можливо:

 • безпосередньо на судовому процесі заявити усну відмову від позовних вимог у зв’язку з примиренням сторін (дана заява буде занесено в протокол судового засідання);
 • до призначення судового процесу написати письмову заяву про відмову від позову (залишення позовної заяви без розгляду).

За таких обставин судом припиняється провадження по розірванню шлюбу, і виноситься ухвала суду, що пояснює припинення справи відмовою позивача від позовних вимог.

Слід зазначити, що наслідки відмови від позову, зазначені в Цивільно процесуальному кодексі України, не поширюються на сімейні відносини, і позивач надалі матиме право звернення до суду з тими ж позовними вимогами.

Якщо ж по справі про розлучення вже винесено рішення, відмова від позову неможлива – сторонам, які бажають зберегти спільне сімейне життя в шлюбі, необхідно буде вступати в новий шлюб.

При цьому новий шлюбний союз часто плутають з відновленням шлюбу, однак процесуально це різні поняття.

Відновлення шлюбу можливе лише в тому випадку, якщо з’явився чоловік, раніше визнаний судом померлим чи безвісно відсутнім, і обидві сторони шлюбних відносин спільнно бажають возз’єднатися, у всіх інших ситуаціях відновити сімейний союз можливо тільки знов уклавши шлюб.

В даному випадку свідоцтво про укладення шлюбу подружжю видається нове (з іншими реквізитами), і загальний «шлюбний стаж» буде перериватися на період з моменту набрання рішенням суду про розірвання шлюбу в законну силу до фактичної дати укладення нового шлюбу.

Підстави для розірвання шлюбу за позовом одного з подружжя

Що робити, якщо один з подружжя не хоче розлучатися

У шлюборозлучному процесі велике значення має поняття «спільність волевиявлення подружжя». На підставі взаємного бажання розлучитися цю процедуру можна здійснити в органах РАЦС в тому випадку, якщо:

 1. сторони не мають спільних неповнолітніх дітей;
 2. між ними не виникає спору про приналежність спільно нажитого майна.

Якщо дружина або чоловік не дає розлучення або ухиляється від спільного звернення в РАЦС, другій стороні оформляти розірвання шлюбу доведеться в суді в односторонньому порядку.

Покроковий порядок подачі односторонньої позовної заяви на розірвання шлюбу:

 • Визначити підсудність позовної заяви.
 • Визначитися з оплатою судового збору, щоб позов був вчасно прийнятий до провадження, оскільки невірно оплачений судовий збір спричинить винесення судом ухвали та загальмує прийняття справи до провадження, до моменту усунення позивачем порушення (тобто внесення правильної оплати).

З огляду на те, що при відсутності згоди другої сторони на розірвання шлюбу судом приймаються необхідні заходи для можливого примирення членів сім’ї, розгляд судового процесу розлучення справи може бути відкладено до шести місяців.

Якщо через шість місяців чоловік або дружина не змінили свого рішення про розірвання сімейного союзу і наполягають на розлученні, суд приймає рішення про розірвання шлюбу. Шлюб розривається судом, і вважається припиненим з моменту набрання відповідним рішенням законної сили.

Неявка відповідача на судові засідання про розірвання шлюбу при його належне повідомлення судом зможе дещо затягнути судовий процес: суддя просто перенесе його на іншу дату (не більше ніж двічі). Однак перешкодою для розлучення це не стане: на третьому засіданні суд винесе рішення про розірвання шлюбу без участі особи, яка ухиляється від процесу.

Корисні матеріали сайту rozluchennya-onlain.com.ua:

rozluchennya-onlain.com.ua

 1. Гугл
 2. відмова від позову про розірвання шлюбу
 3. розірвання шлюбу через рацс
 4. заява про надання строку для примирення подружжя зразок
 5. розірвання шлюбу в судовому порядку
 6. розірвання шлюбу судова практика
 7. розірвання шлюбу стаття
 8. розірвання шлюбу онлайн
 9. ЯНДЕКС
 10. відмова від позову про розірвання шлюбу зразок
 11. ухилення від розірвання шлюбу
 12. відгук на позовну заяву про розірвання шлюбу приклад
 13. чи може орган загсу відмовити в розірванні шлюбу
 14. заяву про скасування розлучення
 15. якщо позивач передумав розлучатися
 16. як відмовитися від розірвання шлюбу
 17. АДВЕГО
Фраза/слово Количество Частота, %
шлюб 30 2.99
про 22 2.20
суд 20 2.00
розірвання 19 1.90
розлучення 18 1.80
від 17 1.70
якщо 17 1.70
розірвання шлюбу 16 1.60 / 3.19
подружжя 11 1.10
або 10 1.00
один 10 1.00
відмова від 8 0.80 / 1.60
заявить 8 0.80
про розірвання 8 0.80 / 1.60
про розлучення 7 0.70 / 1.40
про розірвання шлюбу 7 0.70 / 2.10
рішення 7 0.70
судовой 7 0.70
драцс 6 0.60

перевірив Валерій 21.05.2021

ᐉ Розірвання шлюбу без згоди одного з подружжя в Україні

Підстави для розірвання шлюбу за позовом одного з подружжя

Зміст: Розлучення без згоди одного з подружжя Права подружжя при розлученні Зразки документів

Проблема розлучення в односторонньому порядку, як правило, виникає, коли хтось із подружжя заперечує проти продовження сімейних стосунків, а інший або не дає дозволу на розлучення, або відсутній (наприклад, не проживає з родиною з будь-якої причини). Говорячи про те, як розлучитися з чоловіком без його згоди, слід враховувати те, що таке одностороннє розлучення є здійсненним винятково на підставі судового рішення, а отже, тому з подружжя, хто бажає розлучитися, необхідно йти до суду.

Розлучення без згоди одного з подружжя

В ситуації, яка вимагає припинення шлюбу без згоди іншого з подружжя, перше, з чого необхідно почати — підготувати позовну заяву на припинення шлюбу в односторонньому порядку, та подати її до суду.

Заяву можна підготувати самостійно, користуючись онлайн-ресурсами.

Однак, якщо один із подружжя не погоджується припиняти сімейні стосунки, то до складання позовної заяви треба поставитися серйозно і для цього краще звернутися за консультацією до адвоката з розлучень.

Читайте также:  Оскарження порушень права на доступ до публічної інформації

Розірвання шлюбу в односторонньому порядку проходить за такою процедурою. Той із подружжя, який наполягає на розлученні, подає до суду позовну заяву, складену згідно з правилами, передбаченими Сімейним кодексом України та Цивільним процесуальним кодексом України.

Слід пам’ятати, що в законодавстві передбачені деякі умови, які роблять подачу позову про розірвання шлюбу неможливою. Ці умови передбачені статтею 110 Сімейного кодексу України (далі — СКУ).

Не можна подати позов про розірвання шлюбу, поки дружина вагітна, а також до того часу, коли дитині виповниться один рік, хоча з цих правил та умов є свої винятки.

Одним з головних положень позовної заяви на розірвання шлюбу без згоди одного з подружжя являються причини звернення позивача до суду. Чим більш вагомими вони є, тим легше буде переконати суддю у необхідності розлучення в односторонньому порядку.

Саме суд на підставі статті 112 СКУ з’ясовує, якими являються фактичні стосунки між подружжям, встановлює реальні причини звернення з позовом про розірвання шлюбу, розглядає інші питання, пов’язані із заявою на розлучення в односторонньому порядку.

Підстави для розірвання шлюбу за позовом одного з подружжяАдвокат про розірвання шлюбу через суд // Заява на розірвання шлюбу

У підсумку, суд прийме рішення про припинення шлюбних стосунків, якщо встановить, що подальше життя сторін в майбутньому як сімейної пари, а також збереження такого шлюбу суперечитиме їх інтересам, або інтересам їх дітей.

Цивільним процесуальним кодексом України визначено, як відбувається розлучення в односторонньому порядку, як необхідно складати позовну заяву, які документи та письмові докази до нього слід додати, яких свідків можна запросити.

Позов, як правило, може бути поданий до суду за місцем реєстрації відповідача, однак у певних випадках закон наділяє позивача правом обирати, до якого суду йому звернутися. Крім того, подача позову про розірвання шлюбу обкладається судовим збором.

Якщо відповідач намагається затягнути процес, не з’явившись на судові засідання, то суддя може прийняти заочне рішення про розлучення, якщо вважатиме, що позивач належним чином переконав суд у необхідності прийняття такого рішення.

У тому випадку, якщо чоловік (дружина) не погоджується з рішенням суду про припинення шлюбних відносин, законодавство надає йому право звернутися до апеляційного суду та оскаржити це рішення. Якщо ж апеляційний суд підтвердить законність прийнятого рішення, воно вступить у законну силу, і шлюб з цього моменту буде офіційно припинений.

Права подружжя при розлученні

У процесі судового розгляду справи про припинення шлюбу в односторонньому порядку чоловік та дружина мають однаковий обсяг прав, що гарантується Сімейним кодексом України та Цивільним процесуальним кодексом України. Судовий процес передбачає рівність у правах як позивача, так і відповідача. Тому докази, наведені в процесі слухання справи в суді, можуть переконати суд не розривати шлюб своїм рішенням, а зберегти родину.

Зразки документів розірвання шлюбу без згоди одного з подружжя

Зразок позовної заяви про розірвання шлюбу

Кількість переглядів: 33,065

Способи та підстави для розірвання шлюбу

Підстави для розірвання шлюбу за позовом одного з подружжяПодружжя, у зв’язку з деякими обставинами, приходить до рішення розірвати шлюб. Є можливість розлучитися через РАЦС мирно або звернутися до суду.

Розлучення через РАЦС

Звісно, якщо є спільна згода припинити шлюб та за відсутності дітей у подружжя чи вагітності дружини, це зробити досить просто. Потрібно звернутися подружжю разом в РАЦС та написати заяву про розірвання шлюбу. Кожному з подружжя надається окремий бланк заяви.

Після подання заяви проходить місяць. За цей час хтось із подружжя має можливість передумати та забрати свою заяву. В тому випадку, якщо за цей термін ніхто з пари не змінив свою думку, то пара з’являється в РАЦС в призначений попередньо день та час, щоб зареєструвати розірвання шлюбу.

Можливо подати онлайн документи на розлучення. Є можливість подання заяви через Інтернет в електронному форматі. Насамперед варто записатися до РАЦСу і можна поставити питання консультантам.

Розлучення через суд

Можливим є розлучення в судовому порядку. Позовну заяву до суду пише один з подружжя. Це є можливим не зважаючи на категоричну відмову розлучатися іншого з подружжя.

Позивачеві варто представити суду вагомі докази того, що збереження шлюбу неможливе. Для консультації юриста чи адвоката з приводу розлучення, можна скористатися сервісом юридичних послуг https://consultant.net.ua/, завантажити мобільний додаток та отримати відповіді професіонала.

Важливі причини для розлучення:

 • алкоголізм чи наркотична залежність когось із подружжя, супротив лікуватися, що може бути небезпечним для малолітніх дітей, якщо вони є у пари;
 • неприпустима поведінка когось із подружжя, яка завдає стресу дітям та іншому із подружжя;
 • уникання чоловіком забезпечення сім’ї в фінансовому плані, передусім тоді, коли дружина вагітна чи є маленькі діти, оскільки в такій ситуації жінка не спроможна заробляти гроші для себе і дитини;
 • проблеми в сексуальному житті пари, що характеризуються зрадою чи відсутністю потягу;
 • власні мотиви, такі як неповага, недовіра, ворожість, збайдужіння.

Щоб підготувати позовну заяву, необхідно володіти інформацією про адресу реєстрації іншого з подружжя чи адресу тієї установи, в якій працює.

Потрібно з позовом надати підтвердження, що сплачений судовий збір. Він складає 40% від прожиткового мінімуму.

Розірвання шлюбу здійснюється судом, якщо є малолітні діти в пари.

Є два випадки, коли позов про розірвання шлюбу не приймає суд. По-перше, якщо вагітна дружина. По-друге, якщо з народження дитини не минув 1 рік. Однак і тут існують винятки. В разі вчинення злочину одним з подружжя стосовно іншого чи їхніх дітей. А також якщо з актового запису про народження дитини видалені відомості про батька.

Етапи шлюборозлучного процесу

Судове засідання призначається суддею через місяць після подання заяви. Пара сповіщає про час та дату засідання. Розлучення відкладається, якщо хтось із подружжя не навідується у суд та не повідомляє причину цього.

Один із подружжя може просити про примирення. Коли воно відповідає інтересам іншого з подружжя та дітей, суддя може задовольнити такий запит.

Коли буде підтверджено, що збереження сім’ї не відповідає інтересам одного з подружжя чи дітей, то суддя приймає рішення про розірвання шлюбу.

Підстави і порядок розірвання шлюбу

Шлюб
може припинитися у смертю одного з
подружжя або внаслідок розірвання.

Шлюб
розривається за спільною заявою подружжя
на підставі постанови ДОРАЦС або рішення
суду. При відсутності згоди подружжя,
шлюб розривається за заявою одного з
них на підставі рішення суду.

Якщо
в подружжя немає дітей
,
ДОРАЦС виносить постанову про розірвання
шлюбу через місяць після подання
відповідної заяви. ДОРАЦС розриває шлюб
за заявою одного з подружжя якщо інший
визнаний безвісно відсутнім, померлим
чи засуджений за вчинення злочину на
строк не менш як 3 роки.

Якщо
в подружжя є діти
,
шлюб розривається через суд, до якого
подружжя подає заяву з зазначенням з
ким з подружжя діти будуть проживати.
Протягом 1 місяця з дня подачі заяви,
після визначення дійсності намірів
подружжя, збереження їх інтересів та
інтересів їхніх дітей, суд виносить
рішення про розірвання шлюбу.

При
відсутності згоди подружжя
,
одне з них може подати до суду позов про
розірвання шлюбу. Позов не може бути
пред’явлений протягом вагітності
дружини та протягом 1 року після народження
дитини, крім випадків коли один з подружжя
вчинив протиправну поведінку щодо
другого чи дитини, чи якщо батьківство
дитини визнане за іншою особою.

 • Підставами
  для розірвання шлюбу за позовом одного
  з подружжя є суперечення подальшого
  спільного життя інтересам подружжя чи
  їхніх дітей.
 • Розірвання
  шлюбу реєструється в ДОРАЦС, про що
  видається свідоцтво.
 • Розірвання
  шлюбу може бути визнане судом фіктивним
  по заяві зацікавленої особи, якщо
  подружжя продовжує подальше сумісне
  проживання.

Особисті та майнові права і обов’язки подружжя

 1. Права
  та обов’язки подружжя регламентуються
  Конституцією України та СКУ (ІІ розділ).

 2. До
  основних особистих
  немайнових прав та обов’язків

  подружжя належать: право на материнство,
  право на батьківство, право чоловіка
  та дружини на повагу своєї індивідуальності,
  право чоловіка та дружини на фізичний
  та духовний розвиток, право чоловіка
  та дружини на зміну прізвища, право
  дружини та чоловіка на розподіл обов’язків
  та спільне вирішення питань життя сім’ї,
  обов’язок подружжя турбуватися про
  сім’ю, право чоловіка та дружини на
  особисту свободу.
 3. Серед
  майнових
  прав

  чоловік та дружина мають право на
  особисту та спільну приватну власність.
 4. Особистою
  приватною власністю

  кожного з подружжя є:
 1. майно, набуте ними до шлюбу;

 2. майно, набуте в шлюбі на підставі договорів дарування та в порядку спадкування;

 3. майно, набуте під час шлюбу, але за кошти, які належали їм особисто;

 4. речі індивідуального користування, набуті за спільні кошти;

 5. премії, виплати за пошкодження особистих речей, страхові суми;

 6. доходи від речей, які перебувають у їхній особистій власності.

До
спільної
сумісної власності

подружжя входить майно, набуте ними за
час шлюбу незалежно від того, що один з
них не мав з поважної причини самостійного
доходу. Якщо особисте майно чоловіка
чи дружини за час шлюбу істотно збільшилося
у своїх вартості внаслідок спільних
грошових чи трудових затрат, воно у разі
спору може бути визнано судом спільною
сумісною власністю.

Читайте также:  Александ Строкань поделился опытом защиты бизнеса от недобросовестной конкуренции на ix Ежегодном форуме юрисконсультов

Розірвання
шлюбу не припиняє права спільної сумісної
власності. Розпорядження таким майном
здійснюється відповідно до ЦКУ.

Чоловік
та дружина мають право розділити спільне
майно незалежно від розірвання шлюбу.
При розподілі майна частки подружжя є
рівними, якщо інше не визначено
домовленістю між ними чи шлюбним
договором, чи рішенням суду.

За
зобов’язаннями одного з подружжя
стягнення не може накладатися на спільне
сумісне майно, якщо тільки дії цього
подружжя, внаслідок яких виникло
зобов’язання були в інтересах сім’ї.

Якщо
чоловік та жінка проживають однією
сім’єю без укладення шлюбу, майно набуте
ними під час такого проживання є спільною
сумісною власністю, якщо інше не
передбачене договором.

Подружжя
мають права
та обов’язки по утриманню

один одного. Якщо один з подружжя
перебуває на утриманні іншого з поважних
причин, розірвання шлюбу не припиняє
утримання.

Подружжя
мають право укласти шлюбний
договір
,
який буде регулювати майнові права та
обов’язки подружжя в шлюбі та у випадку
його припинення.

Особисті
та майнові права і обов’язки батьків
та дітей

Батьками
дитини народженої в шлюбі є обидва з
подружжя. Батько позашлюбної дитини
визнається за його особистою заявою,
про що вноситься запис у свідоцтво про
народження.

До
особистих
прав і обов’язків

батьків та дітей входять:

 1. Батьки мають рівні права та обов’язки щодо дитини, незалежно від того, перебували вони в шлюбі чи ні, знаходяться в розірваному шлюбі, повнолітні батьки чи ні. Так само й діти мають рівні права та обов’язки щодо своїх батьків.

 2. Батьки зобов’язані забрати дитину з пологового будинку або іншого закладу охорони здоров’я та зареєструвати дитину в ДОРАЦС протягом 1 місяця.

 3. Ім’я дитини визначається за згодою батьків, прізвище – за прізвищем батьків, по-батькові – за іменем батька чи вказівкою матері.

 4. Батьки зобов’язані виховувати дитину в дусі поваги до прав та свобод інших людей, любові до сім’ї та родини, свого народу, своєї Батьківщини, піклуватися про здоров’я дитини, фізичний та моральний розвиток. Забороняються фізичні покарання дитини батьками, та покарання, які принижують гідність дитини.

 5. Батьки мають переважне перед іншими особами право на особисте виховання дитини. Усі питання виховання вирішуються ними спільно.

 6. Дитина має право противитися неналежному виконанню батьками своїх обов’язків щодо неї.

 7. Дитина має право звертатися за захистом своїх прав до органів опіки та піклування, інших органів державної влади, суду (по досягненні 14 років).

 8. Мати, батько та дитина мають право на безперешкодне спілкування.

 9. Батьки мають право на самозахист своєї дитини.

 10. Батьки мають право відібрати малолітню дитину від інших осіб.

 11. Дитина, повнолітні дочка та син зобов’язані піклуватися про своїх батьків, надавати їм допомогу, турботу.

Майнові
права и обов’язки

батьків та дітей наступні:

 1. Бути самостійними власниками майна навіть й при сумісному проживанні.

 2. Власністю дитини є майно, придбане її батьками для її розвитку, навчання, виховання.

 3. Якщо у малолітньої дитини є майно, батьки управляють ним без спеціального на те повноваження, використовувати дохід від нього на розвиток дитини та потреби сім’ї.

 4. Аліменти на дитину є власністю того батька, на ім’я якого вони отримуються і використовуються за цільовим призначенням.

 5. Батьки зобов’язані утримувати дитину до досягнення нею повноліття, а після повноліття по обставинам.

Позбавлення
батьківських прав

За
ст. 164 СКУ мати, батько можуть бути
позбавлені судом батьківських прав,
якщо вони:

 1. не забрали дитину з пологового будинку чи іншого закладу охорони здоров’я без поважних причин і протягом 6 місяців не виявили щодо неї батьківського піклування;

 2. ухиляються від обов’язків по вихованню дитини;

 3. жорстоко поводяться с дитиною;

 4. є хронічними алкоголіками та наркоманами;

 5. вдаються до експлуатації дитини, примушують її жебракувати та бродяжничати;

 6. засуджені за вчинення умисного злочину щодо дитини.

 • Особа може бути
  позбавлена батьківських прав як щодо
  усіх своїх дітей, так і щодо одного чи
  декількох з них.
 • Звернутися
  до суду с позовом про позбавлення
  батьківських прав можуть один з батьків,
  опікун, піклувальник, особа, в сім’ї
  якої проживає дитина, заклад охорони
  здоров’я або навчальний заклад, в якому
  вона перебуває, орган опіки та піклування,
  прокурор, сама дитина, яка досягла 14
  років.
 • Особа,
  позбавлена батьківських прав:
 1. втрачає особисті немайнові права щодо дитини та звільняється від обов’язків щодо її виховання;

 2. перестає бути законним представником дитини;

 3. втрачає права на державні пільги та допомогу сім’ям з дітьми;

 4. не може бути усиновлювачем, опікуном, піклувальником;

 5. не може отримати у майбутньому майнових прав, пов’язаних з батьківством.

 1. Особа,
  позбавлена батьківських прав не
  звільняється від обов’язку утримання
  дитини.
 2. Суд
  може дозволити особам, що позбавлені
  батьківських прав разові періодичні
  побачення з дитиною, якщо це не завдає
  їй шкоди.
 3. При
  наявній можливості суд може прийняти
  рішення про виселення позбавленого
  прав батьки з помешкання, де проживає
  дитина, або примусово поділити помешкання.

Переважні
права на виховання дитини при позбавленні
її батьків батьківських прав має інший
батько або найближчі родичі (брати,
сестри, бабка, дід), якщо така передача
неможлива, дитина передається до органів
опіки та піклування. За дитиною
зберігається її житлове приміщення.

Особи,
позбавлені батьківських прав можуть
звернутися до суду з проханням їх
поновлення.

Суд
може постановити рішення про відібрання
дитини від одного чи обох з батьків без
позбавлення батьківських прав, якщо
залишення у них дитини є небезпечним
для її здоров’я, життя, морального
виховання.

Порядок розірвання шлюбу

Не всім подружнім парам вдається збудувати гармонійні сімейні стосунки. Трапляється, що прекрасна історія про довгу і щасливу «любов до гроба» закінчується. І тоді чоловік (або дружина) вирішує остаточно розлучитися зі своєю другою половинкою, яка не виправдала очікування про щасливу сім’ю, дітей та інші радощі. Сьогодні ми поговоримо про порядок розірвання шлюбу в РАГСі та в суді.

Загальний порядок розірвання шлюбу

Якщо взаємна згода на розлучення відсутня, подружжя виховує неповнолітню дитину чи відсутні взаєморозуміння з питання розподілу власності – з позовом про розлучення необхідно звернутися до суду.

Розлучення за ініціативою однієї сторони та припинення шлюбу без урахування думки другої сторони – поняття абсолютно різні. В останньому випадку згода другого з подружжя не потрібно. Більш того, його думка зовсім ігнорується.

Іншими словами, ініціювати бракоразводную процедуру без згоди другої половини має право кожен в будь-який час. А ось отримати розлучення без урахування думки другого чоловіка – можливо за наявності певних умов, встановлених законом.

До речі, причин для розірвання шлюбу в односторонньому порядку безліч – від банальної неможливості відвідати РАГС до активної протидії з боку колись гаряче улюбленої другої половини. У такій ситуації законодавець передбачив можливість припинення союзу без згоди або без урахування думки другого з подружжя.

Отже, одностороннє розірвання шлюбу можливе, якщо один із подружжя…

 • не може відвідати РАГС або брати участь у судових засіданнях;
 • противиться розлученню.

Порядок розірвання шлюбу стандартний: адміністративний, спрощений (в РАГСі) або ж судовий (в суді).

Одностороннє розлучення в РАГСі

Отже, самий простий та швидкий спосіб анулювати шлюб – у РАГСі. Однак не всі подружні пари можуть вибрати такий порядок розірвання шлюбу. Потрібні певні умови, а саме:

 • обидві сторони виявили бажання розірвати союз;
 • у подружньої пари відсутні діти;
 • врегульовані всі майнові претензії;
 • подружжя можуть прибути в РАГС та взяти участь у процедурі – оформити заяву, бути присутнім при реєстрації, отримати свідоцтво.

Як правило, для реєстрації розлучення необхідна присутність обох сторін, оскільки чоловік та жінка повинні оформити відповідну заяву. Але якщо один із них не може відвідати РАГС, документ можна надіслати поштою або передати кур’єрською службою, перед цим нотаріально завірити. Тоді при реєстрації розлучення буде присутній тільки один чоловік, він же отримає свідоцтво.

Реєстрація розлучення в РАГСі можлива незалежно від наявності дітей, якщо один з подружжя …

 • визнаний померлим за рішенням суду;
 • визнаний безвісно відсутнім що такаж підтверджується рішенням суду;
 • являється недієздатним (за судовим рішенням).

Зрозуміло, що отримати згоду у недієздатної або відсутньої особи проблематично. Тому реєстрація розлучення відбувається тільки за ініціативою другого з подружжя.

Цей перелік умов, за наявності яких можна розлучитися без урахування думки другого чоловіка – вичерпний, його розширене тлумачення не допускається. Якщо ці умови відсутні, розірвання шлюбу відбувається виключно в судовому порядку. Більше про порядок розірвання в РАГСі ми розповіли в статті “Розірвання шлюбу за заявою одного з подружжя (зразок заяви)“.

Порядок розірвання шлюбу в суді

Шлюборозлучна процедура без участі чоловіка (або дружини) у суді починається з того, що її ініціатору потрібно подати позов. Документ складається з урахуванням вимог, передбачених статтями ЦПК України.

Так, позовна заява має містити такі дані:

вступна частина –

 • назву, адресу суду, якому підсудна справа;
 • інформація про позивача і відповідача;

описова частина –

 • коли та яким органом РАГС оформлений союз;
 • чи є у подружньої пари діти, які не досягли 18-річного віку;
 • причини розірвання шлюбу;
 • згода відповідач на розлучення (або незгода);

заключна частина –

 • посилання на нормативно-правові акти;
 • заявлені вимоги (розірвати шлюб, встановити аліментні зобов’язання, провести поділ власності).
Читайте также:  Договір між Творцем (творцями) і Роботодавцем про передання права на одержання охоронного документа на об’єкти права інтелектуальної власності, створені у зв’язку з виконанням трудового договору чи окремого доручення

У завершенні перераховуються документи, на які посилається заявник у позові.

Докладно те, як відбувається процес розлучення в судовому порядку, ми розповіли у статті “Розірвання шлюбу в судовому порядку (зразок позовної заяви)“.

Як ми відзначили вище, в заяві про розлучення зазначаються причини такого рішення. У більшості випадків вказується стандартна фраза – «не зійшлися характерами». Можна детально розписати причини, чому подальше спільне життя з відповідачем неможливе. Якщо заявник наполягає на своєму рішенні, суддя не буде вдаватися в подробиці – шлюбний союз анулюється у будь-якому випадку.

Зверніть увагу: заяву та всі додаткові документи необхідно підготувати у 3-х примірниках. Один пакет документів залишається в суді, другий – надсилається відповідачу, третій (з відміткою про прийняття) – зберігається у позивача.

Документи, що додаються до позову

Крім заяви, судді слід направити додаткові документи, а саме:

 • копію паспорта заявника;
 • довідки про прописку заявника, відповідача, неповнолітніх дітей;
 • копію свідоцтва про народження дитини;
 • документи, що підтверджують викладену раніше інформацію: довідки з місця проживання/роботи, характеристика, довідки з ОВС, що свідчать про притягнення відповідача до адміністративної відповідальності та інше;
 • документи, які підтверджують право власності на майно, що підлягає поділу (якщо заявлені позовні вимоги такого роду);
 • документи про доходи позивача та відповідача (якщо заявлені позовні вимоги про стягнення коштів на утримання дитини);
 • оригінал довіреності – якщо позов подається представником;
 • квитанцію про перерахування судового збору.

В який суд направляти документи?

Якщо чоловік та жінка проживають разом – проблем немає. Документи направляються в суд, розташований за місцем проживання подружжя. Але що робити, якщо позивач живе в Києві, а відповідач – у Львові? Не їхати ж, насправді, через всю країну?…

Згідно із законом, позов такого характеру подається в судову інстанцію за місцем проживання відповідача. Заява може розглядати судом також за місцем знаходження позивача, якщо тільки стан його здоров’я не дозволяє виїжджати та брати участь у засідання, або якщо з заявником залишився проживати дитина, яка не досягла повноліття.

Скільки коштує розлучитися в РАГСі або в суді?

 • При анулювання шлюбу в РАГСі за ініціативою однієї сторони (якщо другий представник подружжя помер, безвісти відсутній, недієздатний) розмір державного мита складе 0,03 неоподаткованих мінімальних доходів громадян.
 • Якщо ж документи направляють обидві сторони, державне мито сплачується кожним окремо і становить 0,5 мінімальних доходів.
 • Якщо розлучення відбувається в суді, (без поділу власності), заявник повинен буде сплатити податок у сумі 0,4 прожиткового мінімуму громадян. За наявності заявлених вимог про поділ власності, сума мита залежить від оціночної вартості майна. (1% від суми позову, але не менше 0,4 прожиткового мінімуму).

Після отримання судового рішення, розведеним подружжю слід відвідати РАГС, офіційно зареєструвати розлучення і отримати на руки свідоцтво. Дана процедура платна – чоловікові та жінці доведеться заплатити держмито.

Бажаєте знати, скільки доведеться заплатити при розділі майна? прочитайте статтю “Скільки коштує розділ майна подружжя при розлученні в 2018 році?“.

Заходи по примиренню

Чоловік, що чинить опір розлученню, повинен знати одне: навіть якщо він категорично не згоден розходитися, або в справі є різного роду нюанси та складнощі, суд все одно задовольнить позовні вимоги заявника, розірве союз.

Однак, якщо відповідач не дає згоди та клопоче про надання часу для примирення, суддя не зможе йому відмовити.

Тоді шлюборозлучна процедура значно затягується, у деяких випадках – на строк більше трьох місяців (враховуючи час, який надається на оскарження судового рішення).

Такий захід для примирення дає сторонам можливість переглянути своє рішення, переосмислити та вирішити виниклі проблеми, встановити розуміння. А в перспективі – зберегти сімейні відносини. Якщо конфліктна ситуація вирішена, подружжя, що примиродося, має звернутися до суду із заявою про закриття справи.

Якщо час, даний суддею для примирення, минув, а заявник не змінив рішення та наполягає на ньому, суддя задовольнить заявлені позовні вимоги – розірве союз.

Порядок розірвання шлюбу заочно

Закон дозволяє судді винести рішення заочно, якщо відповідач, завідомо знаючи про судову процедуру, навмисне ігнорує засідання.

Як правило, повторне сповіщення та неявка без причини в суд дає підставу для винесення заочного рішення.

При цьому, відсутній чоловік може оскаржити рішення, прийняте за його відсутності – у встановлений строк подати апеляцію. Але тільки якщо доведе, що дане рішення порушує його інтереси.

Більше про заочному розлучення ми розповіли в цій статті “Заочний розлучення – чи можна розірвати шлюб без участі одного з подружжя?”.

Коли не можна розлучитися в односторонньому порядку?

Право на розлучення є у кожного дієздатного громадянина, що перебуває в шлюбі – як у чоловіка, так і у жінки. Природно, якщо супутник життя з якихось причин не влаштовує та не виправдав очікування.

Однак закон обмежує право на одностороннє розлучення без урахування думки другого представника подружньої пари. Так, існують деякі обмеження, і вони стосуються саме чоловіків. Чоловік не зможе ініціювати шлюборозлучну процедуру, якщо його дружина…

 • вагітна;
 • виховує малолітню дитину, якій не виповнився один рік.

Якщо має місце одна із зазначених ситуацій, але жінка заперечує проти розлучення, суд не задовольнить поданий чоловіком позов. А ось якщо наполягає на розлученні дружина, вагітна або така, що виховує малолітню дитину – перешкоди взагалі відсутні. Тоді жінка сама буде нести відповідальність за фінансове благополуччя – своє та своєї дитини.

У статті “чи Обов’язково при розлученні подавати на аліменти?” ми розповіли, потрібно вимагати з колишньої другої половини кошти на утримання дитини. І якщо так, то як краще це зробити.

Коли можна отримати розлучення?

Зовсім не обов’язково, щоб розставання відбувалося зі скандалами, взаємними докорами. Якщо любов пройшла, подальша спільне життя неможливе,  рішення прийнято остаточно – слід просто юридично узаконити розлучення сімейної пари.

Порядок розірвання шлюбу завершується видачею свідоцтва про розлучення. Скільки часу займає увесь шлюборозлучний процес?

 • Якщо процедура припинення шлюбу відбувається в РАГСі, сторони  отримають довгоочікуваний документ вже через 30 днів.
 • Якщо шлюб анулюється через суд, треба чекати мінімум два місяці. Перше слухання суддя призначає через місяць після реєстрації позову в канцелярії. Але навіть якщо рішення приймається на першому засіданні, воно вступить в силу тільки через місяць.

Читайте також:  Як швидко розлучитися?

Більше про терміни шлюборозлучної процедури ми розповіли тут.

Порядок розірвання шлюбу онлайн

В силу різних причин, деякі люди не бажають або не можуть відвідати РАГС – треба їхати за кілька сотень кілометрів, спланувати свій графік, гаяти час у чергах та брати участь у формальному шлюборозлучному процесі. Іноді рішення про розлучення відкладається, оскільки потрібно зустрічатися з колишньою другою половиною в РАГСі та спільно оформляти заяву.

 • Виявляється, можна все це зробити віддалено, через інтернет.
 • Люди, які не бажають втрачати дорогоцінний час або зустрічатися з «майбутнім колишнім», можуть подати заявку на розлучення в Інтернеті, а саме на сайті Міністерства юстиції.
 • Таке право надано наказом Мінюста України «Про введення пілотного проекту щодо подання заяв в сфері державної реєстрації актів цивільного стану через мережу Інтернет» та «Порядком розгляду відділами державної реєстрації актів цивільного стану – учасниками пілотного проекту заяв у сфері державної реєстрації актів цивільного стану, поданих через мережу Інтернет ».
 • Але тут існують певні нюанси:
 • За допомогою цього сайту можна лише зареєструвати заявку, але не сам розлучення.

Онлайн – порядок розірвання шлюбу є прекрасною альтернативою особистого відвідування РАГСу, куди подається письмова заява.

Сам портал являється свого роду посередником – приймає інформацію від зареєстрованих користувачів та передає її в державні установи. Однак дані про припинення шлюбного союзу вносяться до актової книги саме співробітниками РАГСу.

Це значить, що візит в РАГС та проведення стандартної процедури через 30 днів після подачі документів – процедура неминуча.

 •  Онлайн-заву можна подати тільки за місцем реєстрації подружжя (на відміну від реєстрації шлюбу).
 • Оформити документи в онлайн-режимі можна, лише якщо є підстави для анулювання шлюбу в РАГСі.

Як ми зазначили вище, умови розірвання союзу такі:

 • обопільне бажання розійтися;
 • відсутність дитини;
 • відсутність будь-яких матеріальних претензій;
 • наявність законного судового рішення, згідно якого один із подружжя визнаний померлим, безвісно відсутнім, недієздатним.

Для подачі онлайн-заявки ініціатору розлучення слід зареєструватися, а також заповнити стандартний бланк. Крім цього, необхідно завантажити скановані копії документів, що підтверджують викладену в заявці інформацію.

Після того, як документи будуть оброблені, заявнику на телефон приходить смс-повідомлення – коли і куди потрібно з’явитися для реєстрації розлучення та отримання свідоцтва. Якщо з якихось причин сторони не з’являться в РАГС, заявку буде анульовано.

Якщо потрібна ще інформація по даній темі – прочитайте нашу статтю “Як подати на розлучення?“.

Зверніть увагу!

 • У зв’язку з частими змінами в законодавстві інформація може стати неактуальною швидше, ніж ми встигаємо її оновлювати на сайті.
 • Всі випадки індивідуальні та залежать від багатьох факторів.
 • Тому для вас працюють безкоштовно експерти-консультанти! Розкажіть про вашу проблему – ми допоможемо її вирішити! Запитайте прямо зараз!
Ссылка на основную публикацию