Підстави припинення шлюбу

Підстави припинення шлюбу

Підстави припинення шлюбу

Підстави припинення шлюбу

Шлюб припиняється внаслідок смерті одного з подружжя або ого­лошення його померлим.

Шлюб припиняється внаслідок його розірвання.

Якщо у день набрання чинності рішенням суду про розірвання шлюбу один із подружжя помер, вважається, що шлюб припинився внаслідок його розірвання.

Підстави припинення шлюбу

Адвокат по сімейним справам

Нашим адвокатам часто ставлять питання: Як припинити шлюб? Які підстави припинення шлюбу? Чи потрібно реєструвати припинення шлюбу, якщо один з подружжя помер?

На нашому сайті advokat-family.com.ua Ви знайдете всі відповіді на Ваші запитання в галузі сімейного законодавства України.

Підстави припинення шлюбу

Поняття і порядок припинення шлюбу

У СК зазначається, що шлюб припиняється у разі:

 • смерті одного із подружжя або оголошення його померлим;
 • його розірвання.

Щодо сутності припинення шлюбу, то під ним розуміється зумовлене певними юридичними фактами при­пинення на майбутнє правовідносин між подружжям, які виникли з за­реєстрованого дійсного шлюбу. До таких юридичних фактів законодавець відносить смерть одного із подружжя або оголошення його померлим (або встановлення факту смерті у порядку окремого провадження) та розірвання шлюбу.

Але щодо такої підстави, як смерть одного з подружжя, то слід врахову­вати такі моменти: якщо один із подружжя помер до набрання рішенням суду про розірвання шлюбу законної сили, то шлюб вважається припине­ним внаслідок його смерті, а якщо у день набрання рішенням про розірван­ня шлюбу законної сили, то шлюб вважається припиненим внаслідок його розірвання.

Підстави припинення шлюбу

Визнання шлюбу недійсним

Щодо фактичної смерті, то даний юридичний факт другим із подружжя має бути підтверджений документально для органу РАЦСу, тобто на підставі безспірних доказів, серед яких можуть бути свідоцтво про смерть особи, ви­дане органом РАЦСу на підставі реєстрації цим органом факту смерті, що і буде підставою для припинення шлюбу.

У даному разі сам факт реєстрації припинення шлюбу законом не передбачено.

Щодо такої підстави, як оголошення особи померлою, то цей юридичний факт підлягає встановленню у порядку окремого провадження.

Після набрання законної сили рішенням про оголошення особи померлою суд надсилає рішення відповідному органу державної реєстрації актів цивільного стану для реєстрації смерті фізичної особи за місцем проживання заявника. Після такої реєстрації орган РАЦС також видає свідоцтво.

У частині 1 ст. 104 СК серед підстав припинен­ня шлюбу повинен знайти місце також юридичний факт, який встанов­люється судом у порядку окремого провадження – це факт смерті.

Цей факт встановлюється судом, коли існують докази смерті особи у певний час та за певних обставин. Але органи РАЦСу відмовляють у реєстрації смерті, наприклад, у зв’язку з пропуском строку такої реєстрації або відсутністю безспірних письмових доказів.

Суд, ухва­ливши рішення про встановлення факту смерті, після набрання ним закон­ної сили направляє його копію органу РАЦСу за місцем проживання заявни­ка для реєстрації цього факту, на підтвердження якого видається свідоцтво.

Серед підстав припинення шлюбу законодавцем у СК виділена така, як розірвання шлюбу.

Щодо державних органів, наділе­них повноваженнями щодо розірвання шлюбу, то законом передбачена альтернатива, тобто шлюб може бути розірвано органом РАЦСу, але за умо­ви подання подружжям спільної заяви (ст. 105 СК) або одного із них (ст. 107 СК), а також судом (частини 2, 3 ст. 105 СК): за спільною заявою подружжя на розлучення (ст.

109 СК), та за умови попереднього укладення та нотаріально посвідченого письмового договору про визначення місця проживання дітей, їх виховання та визначення аліментних обов’язків, або одним із подружжя (ст. 110 СК). Підстави припинення шлюбу

Сімейний адвокат при вирішенні справ про підстави припинення шлюбу

У вирішенні справи про підстави припинення шлюбу більш оптимальним є звернення до сімейного адвоката, який допоможе Вам швидко і якісно вирішити справу на Вашу користь. Наші адвокати спеціалізуються на вирішенні справ у сфері сімейного права, тому знають тонкощі та нюанси, які допоможуть прискорити процес.

Перевагами звернення до юристів з сімейного права є:

 • оперативність вирішення справи про підстави припинення шлюбу;
 • швидка підготовка документів для їх подачі в суд;
 • економія матеріальних і часових ресурсів у вирішенні справи;
 • можливість розв’язати питання онлайн.

Кращий спосіб заощадити час і гроші при припиненні шлюбу — звернутись за консультацією до хорошого сімейного адвоката!

Для вирішення справи потрібно зателефонувати або написати нашим сімейним адвокатам і ми надамо Вам всю необхідну інформацію найближчим часом!

Сьогодні можна розв’язувати будь-яке питання дистанційно – онлайн, просто напишіть в месенджер (Viber, Telegram, Whatsapp) нашим сімейним юристам. Підстави припинення шлюбу

Найчастіші питання адвокату

Чи потрібно реєструвати припинення шлюбу, якщо один з подружжя помер? У цьому випадку факт реєстрації припинення шлюбу законом не передбачено. В якому випадку органи РАЦСу відмовляють у реєстрації смерті? У реєстрації смерті може бути відмовлено у зв’язку з пропуском строку такої реєстрації або відсутністю безспірних письмових доказів.

Чи потрібна особиста присутність Клієнта в суді? Ні. Ми цінуємо час наших Клієнтів і супроводжуємо судові процеси «під ключ» без їх участі. В результаті Ви отримуєте рішення суду яке набуло законної сили. Який у Вас досвід роботи у сімейних справах? Наша юридична компанія успішно практикує на ринку юридичних послуг з 2007 року.

Яка вартість юридичних послуг у Вашій компанії? Вартість послуг залежить від складності та специфіки конкретної сімейної справи. Наші ціни є доступними, конкурентними та завжди окупаються для наших Клієнтів.

Якщо стаття “Підстави припинення шлюбу” була корисною для Вас – ставте лайк.

Ми будемо надавати Вам найбільш актуальну і корисну інформацію у сфері сімейного права, а також про актуальні зміни в законодавстві України.

Корисні матеріали сайту advokat-family.com.ua:

Гугл припинення шлюбу сімейне право порядок припинення шлюбу поняття і підстави припинення шлюбу поняття і порядок припинення шлюбу сімейний кодекс визнання шлюбу недійсним недійсності шлюбу розірвання шлюбу яндекс підстави припинення шлюбу порядок припинення шлюбу момент припинення шлюбу підстави розірвання шлюбу в судовому порядку підстави та порядок розірвання шлюбу в суді які три підстави припинення шлюбу поняття і підстави припинення шлюбу. припинення шлюбу Проверила Виктория 09.06.21

Підстави припинення шлюбу — Розлучення онлайн ⭐️⭐️⭐️⭐️⭐️

У житті буває, що Ви давно живете окремо, можливо навіть не знаєте про долю колишнього партнера але формально і досі не розлучились. Прийнявши рішення про офіційне розірвання шлюбу варто зважити і на інші підстави припинення шлюбу, що передбачені Законом.

Так, Сімейний кодекс України передбачає наступні причини припинення шлюбу.

Основні підстави припинення шлюбу

Підстави припинення шлюбу

Інфографіка

Смерть одного з подружжя або визнання особи померлою, як підстава припинення шлюбу

Отже, зазвичай при смерті одного з подружжя не виникає жодних проблем, та Ви можете в будь який момент вступити в новий шлюб. Але, якщо сталась помилка, Вам відмовили у реєстрації нового шлюбу та факт смерті партнера виявиться не зафіксованим у реєстрі РАЦС, це легко виправити. Вам варто звернутись в органи РАЦС, при цьому необхідно надати Свідоцтво про смерть колишнього партнера.

У випадку якщо Вам достовірно не відомо про смерть партнера, але він вже довгий час безвісті відсутній необхідно отримати докази цієї обставини. Так, Вам варто зібрати ряд документів,  та звернутись до суду із заявою про оголошення померлим одного з подружжя. На основі рішення суду про оголошення партнера померлим РАЦС видасть Свідоцтво про смерть, а Ваш шлюб буде припинено.

Розірвання шлюбу, як підстава його припинення

Останньою підставою для припинення шлюбу є власне його розірвання. Розірвання шлюбу може відбуватись двома способами:

 1. Розлучення через РАЦС
 2. Розлучення в судовому порядку

Проте, варто знати, що для розлучення через РАЦС потрібна присутність та згода обох з подружжя. Слід пам’ятати, що припинення шлюбу не припиняє права на утримання іншого з подружжя, якщо той за законом має таке право.

Якщо ж життєві обставини склались по іншому, ви можете розірвати шлюб в односторонньому порядку. Для цього Вам необхідно звернутись до суду із позовною заявою про розірвання шлюбу. Порядок розлучення в Україні, якщо немає дітей.

Після розгляду судом Вашої заяви про розірвання шлюбу та прийняття відповідного рішення, необхідно зачекати набрання рішенням суду законної сили. Після вступу рішення в законну силу Ваш шлюб буде вважатись припиненим. Також, суд самостійно направляє рішення про розірвання шлюбу в РАЦС для внесення необхідних відомостей в електронний реєстр.

Додатково зауважте, якщо рішення про розірвання шлюбу прийняте судом до 27.07.2010 року, Вам необхідно самостійно звернутись до РАЦСу для внесення відомостей про розлучення в реєстр. Припинення шлюбу має свої юридичні наслідки.

Читайте также:  Выезд ребенка за границу без согласия родителя

Порядок припинення шлюбу | Процедура розлучення в Україні 2022

Виходячи з теорії сімейного права, поняття припинення шлюбу можна сформулювати як припинення майнових, а також особистих немайнових відносин, що виникли між подружжям в період їхнього перебування в шлюбі, що обумовлено настанням конкретних юридичних фактів.

Шлюб може припинитися в силу різних підстав: внаслідок смерті одного з подружжя або в результаті шлюборозлучного процесу. Для кожного з варіантів законодавством України встановлено визначення офіційної дати припинення шлюбу.

Якщо говорити про процедуру розірвання шлюбу, то оформити розлучення можна двома способами – в органах ДРАЦС або в суді – в залежності від конкретної ситуації. Як і будь-яка юридично значуща дія, припинення шлюбу матиме свої правові наслідки.

Крім врегулювання питань про майно, утримання та виховання дітей, колишнього подружжя може турбувати, наприклад, питання про зміну прізвища. Однак, незважаючи на обсяги бюрократичних процедур, ці всі питання можна вирішити.

Підстави припинення шлюбу (розлучення)

Найчастіше шлюб припиняється за рахунок розлучення за взаємною згодою подружжя або за бажанням тільки одного з них. Однак законодавством також передбачено й інші обставини, які можуть стати підставою для розриву шлюбних відносин незалежно від волевиявлення сторін.

Всі ці обставини визначені в Сімейному кодексі України, до них відносяться:

 1. Смерть одного з подружжя або визнання його померлим. Такі обставини є природними й випливають зі шлюбу, як з довічного союзу. Тому при настанні одного з них припинення шлюбу не вимагає проведення спеціальної процедури. Шлюб вважається припиненим або з моменту смерті чоловіка, зазначеного у свідоцтві про смерть, або з моменту набрання законної сили відповідним рішенням суду.
 2. Заява подружжя або одного з них про розірвання шлюбу. Принцип добровільності шлюбу передбачає також і свободу його розірвання, у зв’язку з чим кожен з подружжя (за рідкісним винятком) може виступити ініціатором шлюборозлучного процесу, просто виходячи зі своїх особистих спонукань. Залежно від ряду обставин розлучення може здійснюється різними способами.
 3. Заява про розірвання шлюбу, подана опікуном чоловіка, визнаного недієздатним. Право на подання такої заяви ґрунтується на необхідності захисту прав недієздатного, визнаного таким відповідно до Цивільного кодексу України. Варто відзначити, що недієздатність одного з подружжя може бути причиною для розірвання шлюбу з боку другого чоловіка.

Способи розірвання шлюбу

Способи припинення шлюбу після його розірвання залежать від особливостей ситуації кожної конкретної пари. Так, сімейне законодавство передбачає можливість розірвання шлюбу в судовому або адміністративному порядку (через органи ДРАЦС).

Право на ініціювання шлюборозлучного процесу є у кожного з подружжя, за винятком випадків розірвання шлюбу без згоди дружини в період її вагітності і протягом року після народження дитини.

Вибір способу припинення шлюбу повністю залежить від наступних умов:

Розірвання шлюбу через органи ДРАЦС (в адміністративному порядку) можливе у випадках, коли подружжя розлучається зі спільної згоди і при цьому не мають спільних неповнолітніх дітей. При наявності інших умов шлюб може бути припинений через органи ДРАЦС тільки в ситуаціях, коли один з подружжя визнаний судом безвісно відсутнім або недієздатним.

Згідно Сімейного кодексу України при наявності неповнолітніх дітей або відсутності згоди від одного з подружжя шлюб розривається в судовому порядку. Крім того, розлучення через суд здійснюється у випадках, коли один з подружжя, навіть при відсутності заперечень, прямо ухиляється від розірвання шлюбу в органах ДРАЦС.

Незалежно від застосовуваного подружжям способу припинення шлюбу, згідно Сімейного кодексу України шлюб розривається не раніше, ніж після закінчення місяця з моменту подачі подружжям або одним з них відповідної заяви до вищевказаних органів.

Момент припинення шлюбу (розлучення)

Офіційне настання моменту, коли шлюб може вважатися припиненим, залежить в першу чергу від застосовуваного способу розірвання подружніх відносин, а також від можливих інших особливостей ситуації.

До настання моменту припинення шлюбу, подружні права і обов’язки продовжують діяти, незалежно від періоду відсутності фактичних відносин. Саме тому до моменту отримання відповідного статусу не має права вступити в новий шлюб.

У разі смерті одного з подружжя або оголошення його померлим, момент припинення шлюбу визначається датою смерті, зазначеної у свідоцтві, або датою вступу в силу відповідного рішення суду. Якщо чоловік, визнаний судом померлим, з’явиться (і судове рішення буде скасовано), шлюб може бути відновлений за взаємної згоди подружжя за умови, що другий не встиг укласти новий шлюб.

Згідно Сімейного кодексу України при розлученні через органи РАЦСУ шлюб слід вважати припиненим з дня державної реєстрації розлучення у відповідній книзі записів актів цивільного стану.

При цьому на підставі Правил реєстрації актів цивільного стану кожному з подружжя, який розірвав шлюб, видається відповідне свідоцтво, в якому в тому числі зазначено дату припинення шлюбу.

номер актового запису та інше.

Шлюб, розриваний через суд, вважається припиненим з моменту вступу в силу рішення суду, яким і визначено таке розірвання. Проте припинення шлюбу через суд також підлягає обов’язковій реєстрації в органах РАЦСу. З цією метою суд направляє рішення суду про розірвання шлюбу до органу ДРАЦС за місцем реєстрації шлюбу, для проставлення відповідної відмітки.

Правові наслідки припинення шлюбу (розлучення)

Найважливішим наслідком вважається припинення майнових і особистих немайнових відносин, які були між чоловіком і дружиною в період шлюбу. Однак деякі з них можуть бути збережені і після розлучення.

Це стосується таких прав і обов’язків, як: взаємне утримання подружжя, збереження шлюбного прізвища, а також тих, які виникли в зв’язку з укладенням шлюбного договору щодо майна.

Розглянемо ці та інші правові наслідки більш докладно:

Згідно Сімейного кодексу України колишня дружина має право на отримання аліментів протягом вагітності та догляду за спільною дитиною до досягнення нею трьох років.

Приклад

Громадянин К. вирішив ініціювати процес розлучення зі своєю дружиною Ж. У них була дворічна спільна дитина, тому процедура розірвання шлюбу проходила в судовому порядку. Оскільки розлучення здійснювався за взаємною заявою та згодою К. і Ж.

, суд розірвав шлюб без з’ясування мотивів. Разом з вимогою про розлучення Ж. зажадала стягнути з К. аліменти на утримання дитини, а також аліменти на своє утримання до досягнення дитиною трирічного віку.

Керуючись чинним законодавством, суд задовольнив зазначену вимогу, незважаючи на заперечення К.

З моменту припинення шлюбу перестає діяти встановлений режим власності подружжя щодо знову придбаного майна. Для речей, придбаних раніше, він припиняється після їх розділу відповідно до, так як сам по собі розрив відносин цього не передбачає.

Після припинення шлюбних відносин перестає діяти презумпція згоди другого з подружжя на розпорядження їхнім спільним майном, що визначається, через що потрібно чітко виражену згоду з боку колишнього чоловіка або дружини.

При припиненні шлюбу втрачається право на спадкування один за одним, як спадкоємці першої черги згідно з Цивільним кодексом України, втрачається можливе право на пенсійне забезпечення у зв’язку з втратою чоловіка і т.д.

Припинення шлюбу не впливає на обсяг і можливість реалізації батьківських прав. Окремо проживає від дитини батько не тільки має право, але і зобов’язаний брати безпосередню участь у вихованні дитини. Для врегулювання спірних питань розлучені батьки дитини можуть укласти угоду відповідно до Сімейного кодексу України.

Читайте также:  Право на материнство

Оформлення розлучення подружжям

Процедура оформлення розлучення починається з подачі до органів ДРАЦС обома з подружжям або одним з них заяви про розірвання шлюбу відповідно до Правила реєстрації актів цивільного стану, а у випадках, що вимагають судового розгляду, – шляхом подачі відповідної позовної заяви.

Разом із заявою надаються необхідні документи:

 • паспорт;
 • свідоцтво про шлюб;
 • квитанція про оплату держмита;
 • документи, що є підставою для розлучення в односторонньому порядку через ЗАГС (відповідне рішення суду).

Для розлучення через суд будуть потрібні також свідоцтва про народження дітей, угода про дітей або документи, що підтверджують позиції подружжя з даного питання, а також інші документи при наявності додаткових майнових чи немайнових суперечок.

Штамп в паспорті про розлучення

У разі розірвання шлюбу за рішенням суду – рішення суду є документом, що підтверджує припинення шлюбу. Відмітки в паспортах про розірвання шлюбу не проставляються, також, вже не видаються свідоцтва про розірвання шлюбу.

Зміна прізвища після розлучення

При розлученні кожен з подружжя наділяється правом на збереження спільного прізвища або відновлення свого дошлюбного прізвища. Змінити прізвище на дошлюбне можна як в рамках шлюборозлучного процесу, вказавши таку вимогу в поданій позовній заяві про розлучення, так і після його проведення – в загальному порядку.

За зміну прізвища стягується державне мито. Квитанція про оплату подається в ЗАГС разом з іншими документами та заявою.

При зміні прізвища на дошлюбне необхідно також замінити особисті документи, оскільки нове прізвище не буде відповідати прізвищу, зазначеному в них. Так, основним документом, який підлягає заміні в такому випадку, є паспорт громадянина України. Разом з ним підлягають заміні:

 • закордонний паспорт;
 • водійське посвідчення;
 • пенсійне посвідчення;
 • ідентифікаційний номер.

При наявності свідоцтва ЗАГС про зміну прізвища не вимагають заміни дипломи про освіту, свідоцтва про закінчення курсів та навчання, трудова книжка, реєстраційне свідоцтво підприємця, правовстановлюючі документи на майно та інше.

Питання наших читачів і відповіді консультанта

Після закінчення якого строку з моменту безвісті відсутності мого чоловіка я можу оформити новий шлюб?

Визнання Вашого чоловіка в судовому порядку безвісно відсутнім автоматично не припиняє Ваш шлюб, проте є підставою для його розірвання. Так, доки Ви не розірвете шлюб з Вашим зниклим чоловіком і не отримаєте свідоцтво про розірвання шлюбу, Ви не маєте права укладати новий шлюб незалежно від строку відсутності Вашого чоловіка.

Послуги адвоката по сімейним справам

Сімейний адвоката надасть Вам юридичну консультацію та допоможе скласти всі необхідні документи для розлучення.

Ми відповідаємо за якість виконання юридичних послуг та гарантуємо позитивний результат.

За допомогою послуг сімейного адвоката або юриста Ваша справа з розлучення буде вирішена більш професіонально та швидко.

Звернувшись до нас Ви гарантовано отримуєте професійну юридичну допомогу з розлучення.

Наш багаторічний досвід в юридичній сфері є гарантією Вашого успіху – це те, що потрібно Вам зараз для вирішення Вашої проблеми.

Ви заслуговуєте нашої професійної юридичної допомоги!

Зробіть перший крок до Вашої перемоги по юридичній справі з розлучення, подзвоніть або напишіть адвокату і Ви отримаєте відповіді на всі Ваші питання.

Сімейний адвокат в Україні

розірвання шлюбу через рацс правові наслідки припинення шлюбу підстави розірвання шлюбу розірвання шлюбу в судовому порядку розірвання шлюбу сімейний кодекс розірвання шлюбу судовий порядок розірвання шлюбу в судовому порядку термін розірвання шлюбу онлайн

проверила Виктория Халимон 20.05.2021

Статті, поради, інструкції

Стаття 16. Підстави для припинення шлюбу

1. Шлюб припиняється внаслідок смерті чи внаслідок оголошення судом одного з подружжя померлим. 2. Шлюб може бути припинений шляхом його розірвання за заявою одного або обох подружжя, а також за заявою опікуна чоловіка, визнаного судом недієздатним.

Стаття 17. Обмеження права на пред'явлення чоловіком вимоги про розірвання шлюбу Чоловік не має права без згоди дружини порушувати справу про розірвання шлюбу під час вагітності дружини і протягом року після народження дитини.

Стаття 18. Порядок розірвання шлюбу Розірвання шлюбу провадиться в органах реєстрації актів цивільного стану, а у випадках, передбачених статтями 21 — 23 цього Кодексу, в судовому порядку.

Стаття 19. Розірвання шлюбу в органах реєстрації актів громадянського стану 1. При взаємній згоді на розірвання шлюбу подружжя, які мають спільних неповнолітніх дітей, розірвання шлюбу провадиться в органах реєстрації актів громадянського стану.

2. Розірвання шлюбу за заявою одного з подружжя незалежно від наявності у подружжя спільних неповнолітніх дітей проводиться в органах реєстрації актів цивільного стану, якщо інший чоловік: визнаний судом безвісно відсутнім; визнаний судом недієздатним; засуджений за вчинення злочину до позбавлення волі на термін понад три роки. 3. Розірвання шлюбу та видача свідоцтва про розірвання шлюбу здійснюються органом реєстрації актів цивільного стану після закінчення місяця з дня подання заяви про розірвання шлюбу. 4. Державна реєстрація розірвання шлюбу провадиться органом реєстрації актів цивільного стану в порядку, встановленому для державної реєстрації актів громадянського стану.

Стаття 20.

Розгляд спорів, що виникають між подружжям при розірванні шлюбу в органах реєстрації актів громадянського стану Суперечки про поділ спільного майна подружжя, виплати коштів на утримання потребує непрацездатного чоловіка, а також спори про дітей, які виникають між подружжям, один з яких визнано судом недієздатним або засуджений за вчинення злочину до позбавлення волі на термін понад три роки (пункт 2 статті 19 цього Кодексу), розглядаються в судовому порядку незалежно від розірвання шлюбу в органах реєстрації актів громадянського стану.

Стаття 21. Розірвання шлюбу в судовому порядку 1. Розірвання шлюбу провадиться в судовому порядку за наявності у подружжя спільних неповнолітніх дітей, за винятком випадків, передбачених пунктом 2 статті 19 цього Кодексу, або за відсутності згоди одного з подружжя на розірвання шлюбу.

2. Розірвання шлюбу провадиться в судовому порядку також у випадках, якщо один з подружжя, незважаючи на відсутність у нього заперечень, ухиляється від розірвання шлюбу в органі реєстрації актів цивільного стану (відмовляється подати заяву, не бажає з'явитися для державної реєстрації розірвання шлюбу та інше).

Стаття 22. Розірвання шлюбу в судовому порядку за відсутності згоди одного з подружжя на розірвання шлюбу 1. Розірвання шлюбу в судовому порядку провадиться, якщо судом встановлено, що подальше спільне життя подружжя і збереження сім'ї неможливі.

2. При розгляді справи про розірвання шлюбу при відсутності згоди одного з подружжя на розірвання шлюбу суд має право вжити заходів до примирення подружжя і має право відкласти розгляд справи, призначивши подружжю строк для примирення в межах трьох місяців.

Розірвання шлюбу провадиться, якщо заходи щодо примирення подружжя виявилися безрезультатними і подружжя (один з них) наполягають на розірванні шлюбу.

Стаття 23. Розірвання шлюбу в судовому порядку при взаємній згоді подружжя на розірвання шлюбу 1.

При наявності взаємної згоди на розірвання шлюбу подружжя, мають спільних неповнолітніх дітей, а також подружжя, зазначених у пункті 2 статті 21 цього Кодексу, суд розриває шлюб без з'ясування мотивів розлучення.

Подружжя має право подати на розгляд суду угоду про дітей, передбачене пунктом 1 статті 24 цього Кодексу. При відсутності такої угоди або у випадку, якщо угода порушує інтереси дітей, суд вживає заходів до захисту їх інтересів в порядку, передбаченому пунктом 2 статті 24 цього Кодексу.

2. Розірвання шлюбу провадиться судом не раніше закінчення місяця з дня подачі подружжям заяви про розірвання шлюбу.

Стаття 24. Питання, які вирішуються судом при винесенні рішення про розірвання шлюбу 1. При розірванні шлюбу в судовому порядку подружжя може подати на розгляд суду угоду про те, з ким із них будуть проживати неповнолітні діти, про порядок виплати коштів на утримання дітей та (або) непрацездатного потребує дружина, про розміри цих коштів або про поділ спільного майна подружжя .

Читайте также:  Тендерна війна: що робити, коли переможець тендеру виконав замовлення, а Держаудитслужба вимагає розірвати договір

2. У разі, якщо відсутня угода між подружжям з питань, зазначених у пункті 1 цієї статті, а також у разі, якщо встановлено, що дана угода порушує інтереси дітей чи одного з подружжя, суд зобов'язаний: визначити, з ким з батьків будуть проживати неповнолітні діти після розлучення; визначити, з кого з батьків і в яких розмірах стягуються аліменти на їхніх дітей; на вимогу подружжя (одного з них) провести поділ майна, що знаходиться у їх спільній власності; на вимогу чоловіка, що має право на одержання утримання від другого з подружжя, визначити розмір цього змісту. 3. У випадку, якщо розділ майна зачіпає інтереси третіх осіб, суд має право виділити вимогу про розділ майна в окреме виробництво.

Стаття 25. Момент припинення шлюбу при його розірванні 1. Шлюб, розривається в органах реєстрації актів громадянського стану, припиняється з дня державної реєстрації розірвання шлюбу в книзі реєстрації актів цивільного стану, а при розірванні шлюбу в суді — з дня набрання рішенням суду законної сили.

2. Розірвання шлюбу в суді підлягає державній реєстрації в порядку, встановленому для державної реєстрації актів громадянського стану. Суд зобов'язаний протягом трьох днів з дня набрання законної сили рішенням суду про розірвання шлюбу направити витяг з цього рішення суду до органу реєстрації актів громадянського стану за місцем державної реєстрації укладення шлюбу. Подружжя не вправі вступити в новий шлюб до отримання свідоцтва про розірвання шлюбу в органі реєстрації актів цивільного стану за місцем проживання кожного з них.

Стаття 26. Відновлення шлюбу у разі явки чоловіка, оголошеного померлим або визнаного безвісно відсутнім 1. У разі явки чоловіка, оголошеного судом померлим або визнаного судом безвісно відсутнім, і скасування відповідних судових рішень шлюб може бути поновлений органом реєстрації актів громадянського стану за спільною заявою подружжя.

2. Шлюб не може бути відновлений, якщо інший чоловік вступив у новий шлюб.

Припинення шлюбу та правові наслідки припинення шлюбу визна­чаються правом, яке діє на цей час щодо правових наслідків шлюбу

⇐ ПредыдущаяСтр 55 из 71Следующая ⇒

1.Необхідність нормативного закріплення колізійного правила ст. 63 викликана існуючими численними розбіжностями серед

А

норм внутрішніх законодавств держав, які стосуються припинен­ня шлюбу та його правових наслідків.

І хоча правовідносини щодо припинення шлюбу, як правило, традиційно підпорядковуються особистому статутові, тим не менш складні колізійні питання у цій сфері постають як через неоднорідність існуючих підстав та порядку припинення шлюбу, так і через нерідкі випадки не­визнання іноземних розлучень у національних юрисдикційних органах країн різних правових систем.

Так, в одних країнах розірвання шлюбу категорично заборонено (Аргентина, Ірландія, Колумбія, Парагвай), в інших (Данія, Єгипет, Росія) можливе лише за наявності чітко визначених підстав (наприклад, на під­ставі заяви одного з подружжя, позбавлення волі на тривалий строк за злочин тощо).

У більшості країн світу для розірвання шлюбу встановлено виключно судовий порядок (наприклад, Польща, Німеччина, Франція), однак в деяких (наприклад, Україна, Японія) визнається припинення шлюбу і на підставі постанови державного органу реєстрації актів цивільного стану.

Так, наприклад, § 1564 НЦУ встановлює, що шлюб може бути припинений тільки за рішенням суду на підставі заяви одного або обох з подружжя. Відповідно до ст. 227 ФЦК шлюб припиняєть­ся у випадку смерті одного з подружжя або законно вчиненого розлучення. При цьому випадками розлучення закон (ст. 229) називає: взаємну згоду, припинення спільного життя та винну поведінку подружжя. Тільки суд великої інстанції у цивільних справах компетений прийняти рішення про розлучення та його наслідки (ст. 247 ФЦК).

За чинним сімейним законодавством України шлюб припи­няється внаслідок смерті одного з подружжя чи оголошення його померлим або внаслідок його розірвання (ст. 104 СК).

В остан­ньому випадку шлюб припиняється внаслідок його розірвання за спільною заявою подружжя або одного з них на підставі постанови державного органу реєстрації актів цивільного стану після спливу одного місяця від дня подання такої заяви, якщо вона не була відкликана. Відповідно до ст.

107 СК України шлюб розривається державним органом реєстрації актів цивільного стану за заявою одного із подружжя, якщо другий із подружжя: 1) визнаний безвісно відсутнім; 2) визнаний недієздатним; 3) засуджений за вчинення злочину до позбавлення волі на строк не менш як три роки.

Розірвання шлюбу за рішенням суду передбачається або за спільною заявою подружжя, яке має дітей (ст. 109 СК), або за заявою заінтересованої особи про визнання шлюбу фіктивним (ст. 108 СК).

Колізійне правило, передбачене статтею 63 цього Закону, підпорядковує усі питання щодо припинення шлюбу та правові наслідки припинення шлюбу праву, яке діє на цей час щодо правових наслідків шлюбу.

Отже, норма ст.

63 відсилає для визначення усіх питань щодо припинення шлюбу та правових наслідків, що випливають з цього — до права певної держави, яким згідно з загальними приписами цього розділу є особистий

закон кожної з осіб (а саме Іех раїгіае), які подали заяву про укладення шлюбу. Використання формули прикріплення Іех регзопаїіз у різних її варіаціях (Іех раїгіае або Іех йотісіїіі) при регламентації припинення шлюбу є широко вживаним у на­ціональному законодавстві багатьох країн світу.

Так, прив'язка громадянства чоловіка використовується у законодавстві Алжиру, Єгипту, Південної Кореї, ОАЄ та ряду інших. Наприклад, ч. 2 ст. 12 ЦК Алжиру підпорядковує питання розірвання шлюбу закону чоловіка, який є чинним на момент подання позовної заяви.

Як внутрішнє законодавство латиноамериканських країн (зокрема, Венесуели, Перу, Уругваю), так і уніфіковані регіональ­ні норми (Кодекс Бустаманте) надають перевагу прив'язці Іех дотісШі. Наприклад, згідно із ст. 52 Кодексу Бустаманте право на розлучення подружжя регулюється «законом подружнього доміцилію».

Законодавство Австрії, Грузії та Німеччини для ви­рішення даного виду колізійних питань відсилає до права, яке встановлює загальні підстави шлюбу. Так, ч. 1 ст.

17 Ввідного закону до НЦУ встановлює, що розірвання шлюбу підпоряд­ковується праву, яке є визначальним для загальних наслідків шлюбу на момент прийняття до судового провадження заяви про розірвання шлюбу. Стаття 310 ФЦК прив'язує питання щодо розлучення та роздільного проживання до французького права (Іех Гогі).

Аналогіча прив'язка використовуються законодавством В'єтнаму, Ємену, Китаю, Латвії та ряду інших країн. Для значної кількості законодавств країн світу є характерним встановлення у різних комбінаціях кумулятивних прив'язок щодо вирішення питань припинення шлюбу та його правових наслідків (напри­клад, Естонія, Італія, Португалія, Румунія, Туніс, Туреччина, Угорщина, Швейцарія та ін.).

Приписи відповідних договорів про правову допомогу, укладе­них Україною у питанні припинення шлюбу та правових наслідків припинення шлюбу, також виходять з чіткого поділу колізійних норм залежно від громадянства подружжя (див. відповідні до­говори з В'єтнамом (ст. 26), Литвою (ст. 27), Польщею (ст. 26), Узбекистаном (ст. 29), Чехією (ст. 30) та ін.).

При вирішенні питань про право, що підлягає застосуванню у справах щодо розірвання шлюбу, з закону спільного громадянства виходить і Мінська конвенція 1993 р. (ст. 28). Проблему визнання або невизнання іноземних розлучень також необхідно вирішувати у контексті існуючих двосторонніх договорів про правову допо­могу. Так, наприклад, відповідно до ст. ст.

48, 49 Договору між Польщею і Україною рішення суду, яке винесене на підставі законодавства однієї країни, визнається таким, що має юридичну чинність у країні-контрагенті. Відповідно до Конвенції про виз­нання розлучень та рішень щодо окремого проживання подружжя (Гаага, 1970 р.

) для визнання розлучень необхідно, щоб відповідач або позивач мали своє останнє місце проживання у договірній державі (або обидві сторони), або лише позивач був громадянином договірної держави (ст. 2).

Стаття 64. Визнання шлюбу недійсним

⇐ Предыдущая48495051525354555657585960616263Следующая ⇒

Поиск по сайту:

Ссылка на основную публикацию