Підтримка — зразок позовна заява про аліменти на повнолітню дитину ( навчання )

Підтримка - ЗРАЗОК Позовна заява про аліменти на повнолітню дитину ( НАВЧАННЯ )

Згідно діючого законодавства, аліменти — це обов’язок по утриманню у встановлених законом випадках, одним членом сім’ї іншого члена чи членів сім’ї, які цього потребують. Існує дві форми сплати аліментів: добровільна та за рішенням суду.

Позовна заява про стягнення аліментів подається у випадках, коли особа що зобов’язана сплачувати аліменти не виконує цей обов’язок добровільно, або виконує у меншому обсязі аніж встановлений законом.

Традиційно аліменти сплачуються батьками на утримання дітей. Причому, це стосуються не тільки неповнолітніх дітей, а й дітей, які досягли свого повноліття, але є непрацездатними та потребують матеріальної допомоги. Окрім аліментів на утримання дітей, вони можуть сплачуватися дітьми на утримання своїх батьків, у тому випадку, коли батьки стали непрацездатними.

На сьогоднішній день в Україні існує широкий перелік осіб встановлений Сімейним Кодексом України, які володіють правом отримувати аліменти. До таких осіб належать:

 • Вагітна дружина, їй аліменти повинні сплачуються після народження дитини, при чому, додаткове рішення суду не потрібне, окрім випадків, коли чоловік умисне їх не сплачує;
 • Той з батьків, з яким проживає дитина. Слід зауважити, що матеріальний стан другого з батьків не впливає на цей обов’язок, до досягнення дитиною трирічного віку. А у випадках, коли дитина має фізичні чи психологічні вади розвитку, то до досягнення шести років;
 • Коли один з учасників подружжя має змогу надати матеріальну допомогу, то той з членів подружжя, що проживає і піклується про дитину-інваліда, може вимагати від іншого отримання цієї допомоги, якщо така дитина потребує постійного нагляду. Матеріальне становище батька чи матері піклувальника на це право не впливає;
 • Чоловік або жінка, що не перебувають між собою у шлюбі, у тому випадку, коли один з них проживає та піклується про їх спільну дитину;
 • Діти що досягли повноліття, але яким ще не виповнилося 23 роки, у випадку коли вони навчаються та потребують стороннього матеріального забезпечення. Їх утримання є обов’язковим для батьків до закінчення навчання, або до настання 23 річного віку дитини;
 • У тих випадках, коли у дітей та непрацездатних повнолітніх дітей немає батьків, вони мають право на аліменти від інших членів сім’ї та родичів.

Коло осіб що мають право на отримання аліментів досить широке. Але найчастіше, аліменти у судовому порядку стягуються після розлучення у сім’ї де є діти. Коли особа, яка не проживає разом зі своєю дитиною/дітьми не бажає сплачувати аліменти, чи виникає суперечка про їх розмір, що вона зобов’язана сплатити.

Зразок позовної заяви про стягнення аліментів на дитину

Підтримка - ЗРАЗОК Позовна заява про аліменти на повнолітню дитину ( НАВЧАННЯ )

Позовна заява про стягнення аліментів має достатньо просту структуру, яка в цілому не відрізняється від класичної. В ній містяться:

 1. Найменування суду
 2. Повне ім’я – П.І.Б. рік народження, адреса, номер телефону позивача.
 3. Аналогічні дані з другого пункту для відповідача.
 4. По центру аркушу пишеться: «Позовна заява про стягнення аліментів».
  Далі викладається опис обставин справи, що дають право на стягнення аліментів. Наприклад вказується ПІБ сторін, дата та місце укладення між ними шлюбу, номер свідоцтва про реєстрацію шлюбу, дані про народження дітей, дані про час та місце розірвання шлюбу. Викладається опис факту ухиляння відповідача від обов’язків сплати аліментів.
 5. Виклавши обставини та сутність претензій, треба вказати відповідні статі Сімейного, Цивільного та Цивільно-процесуальних кодексів, на основі яких подається позов.
 6. Після слова «Прошу» викладається суть вимог. Викладене може мати ряд варіацій.
 7. Перелік усіх документів, що додаються до позовної заяви.
 8. Ставиться дата, підпис та прізвище з ініціалами позивача.

Позовну заяву та усі додатки до неї, треба подавати до суду у двох примірниках. Один з них залишиться в суді, а другий буде направлений відповідачу для ознайомлення.

Зразки позовних заяв, в тому числі і на стягнення аліментів, можна знайти у кожному суді та в електронному вигляді. Їх невеликі відмінності залежать від особливостей кожної конкретної справи.

Аліменти на студента: порядок стягнення виплат на утримання повнолітньої дитини, яка продовжує навчання

Підтримка - ЗРАЗОК Позовна заява про аліменти на повнолітню дитину ( НАВЧАННЯ )В межах правопросвітницької кампанії «Відповідальне батьківство», відділом «Олександрівське  бюро правової допомоги» проводиться правове інформування щодо порядку стягнення аліментів на повнолітню дитину, яка продовжує навчатися. 

Аліменти в Україні стягуються як на утримання неповнолітньої дитини, так і на утримання повнолітнього. Тобто, якщо Ваша дитина продовжує вчитися після закінчення школи.

Обов’язок платити аліменти в Україну після досягнення дитиною 18 років виникає виключно в тих випадках, коли ця дитина:

 • продовжує вчитися (в навчальному закладі будь-якого роду);
 • у зв’язку з навчанням потребує матеріальної допомоги;
 • батько має можливість платити дитині аліменти.

     Але при цьому обов’язок платити аліменти на дитину після 18 років припиняється в разі, якщо дитина:

 • досяг 23 років;
 • припинила навчання.

Аліменти на повнолітню дитину можуть бути присуджені у формі частки (відсотків) від доходів, а також у вигляді твердої (фіксованої) грошової суми.

На практиці суд може призначити аліменти в твердій грошовій сумі в тому випадку, якщо платник аліментів має нерегулярний, мінливий дохід, частину аліментів одержує в натурі, і теж за наявності інших обставин, що мають істотне значення. У той же час, якщо людина має регулярний постійний дохід, то в такому випадку суд швидше за все призначить сплату аліментів після 18 років у відсотку від доходу.

До суду з позовом про стягнення аліментів на повнолітню дитину, може як сам повнолітній, так і його мати (батько) в інтересах дитини.

      Як стягнути аліменти на повнолітнього і куди подавати заяву?

Заява на виплату аліментів на навчання може подаватися до суду як за місцем проживання позивача, так і за місцем проживання відповідача. Так згідно ч.1 ст. 28 Цивільного процесуального кодексу України, позови про стягнення аліментів також можуть подаватися за місцем проживання позивача.

Сімейним кодексом України передбачено, що якщо повнолітні дочка, син продовжують навчання і у зв’язку з цим потребують матеріальної допомоги, батьки зобов’язані утримувати їх до досягнення двадцяти трьох років за умови, що вони можуть надавати матеріальну допомогу.

При визначенні розміру аліментів на повнолітніх дочку, сина у твердій грошовій сумі і (або) у частці від заробітку (доходу) платника аліментів суд буде враховувати наступне:

 • стан здоров’я та матеріальне становище дитини;
 • стан здоров’я та матеріальне становище платника аліментів;
 • наявність у платника аліментів на інших дітей, непрацездатних дружини, чоловіка, батьків, сина, дочки;
 • інші обставини, що мають істотне значення.

До відділу «Олександрівське бюро правової допомоги» Олександрійського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги можна звернутися за адресою: смт. Олександрівка, вул. Незалежності України, 63тел.: (05242) 3-25-98.

Для цілодобового доступу громадян до безоплатної вторинної правової допомоги діє єдиний контакт-центр за номером 0-800-213-103, дзвінки безкоштовні зі стаціонарних та мобільних телефонів у межах України.

Позовна заява про стягнення аліментів на утримання повнолітньої дитини, що продовжує навчання

24 липня 2010

До ________ районного суду м.__________, адреса:_______________________

 • Позивач: Особа_1, проживаю за адресою:________________________, тел.:____________________________
 • Відповідач: Особа_2, проживає за адресою:________________________, тел.:____________________________
 • Третя особа: Особа_3, проживає за адресою:________________________, тел.:____________________________
 • Позовна заява
 • про стягнення аліментів на утримання повнолітньої дитини, що продовжує навчання
 • З 1991 по 1997 рік я перебувала у шлюбі із Особою_2, від якого маю доньку – Особу_3, «__»______ року народження, яка мешкає зі мною та знаходиться на моєму повному утриманні.

У 1997 році шлюб із Особою_2 розірвано і він сплачував аліменти на утримання доньки. У 2003 році я зареєструвала шлюб із Особою_4, змінила прізвище на прізвище чоловіка і у цьому шлюбі народила доньку Особу_5, яка мешкає зі мною та знаходиться на моєму утриманні. Шлюб із Особою_4 розірвано і я отримую з нього аліменти на утримання доньки Особи_5.

З 01 вересня 2009 року Особа_3 навчається на денному відділенні _____________ технікуму, на платній основі. Строк закінчення навчання – 29 червня 2012 року.

 1. Я працюю, але у зв’язку з тим, що одна утримую двох дітей, маю тяжке матеріальне становище і у зв’язку з тим, що відповідач зобов’язаний утримувати свою дитину до досягнення нею 23 років, вимушена прохати стягувати з нього аліменти на мою користь на утримання доньки Особи_3 до закінчення нею навчання.     
 2. Відповідно до довідки ВАТ «НАЗВА» про середню заробітну плату я маю середньомісячний заробіток 1829 гривень 05 копійок.
 3. Згідно з довідкою КП «НАЗВА» борг відповідача Особи_2 про стягнення з нього аліментів на мою користь на утримання доньки Особи_3 станом на 01 червня 2010 року становить 2767 гривень 63 копійок.

Згідно з вимогами ст.

199 СК України, якщо повнолітні донька чи син продовжують навчання і у зв'язку із цим потребують матеріальної допомоги, батьки зобов'язані утримувати їх до досягнення двадцяти трьох років за умови, що вони можуть надавати таку допомогу. Право на утримання припиняється у разі припинення навчання. Відповідно до вимог ч. 1 ст. 200 СК України, суд визначає розмір аліментів на повнолітніх дітей з урахуванням обставин, зазначених у ст. 182 цього Кодексу. 

Враховуючи те, що Особа_3 навчається на стаціонарній формі навчання у навчальному закладі, не має ніякого джерела доходів, а знаходиться на утриманні матері, вона потребує матеріальної допомоги.

Враховуючи те, що відповідач не є інвалідом, знаходиться у працездатному віці, він зобов'язаний та має можливість утримувати свою повнолітню доньку – Особу_3, яка продовжує навчання та потребує матеріальної допомоги, так як працює та отримує грошові кошти.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 182, 191, 199, 200  СК України, ст.ст. 3, 118-120 ЦПК України, — 

ПРОШУ:

Щомісячно стягувати із Особи_2, «__»________ року народження, уродженого у м.________, на мою користь аліменти на утримання Особи_3, «__»________ року народження, як повнолітньої дитини, що продовжує навчання, у розмірі 1/3 частини від усіх видів його заробітку, починаючи стягнення з 27 квітня 2010 року і до закінчення дитиною навчання — до 29 червня 2012 року.

 • Допустити негайне виконання рішення суду у частині стягнення аліментів за один місяць.
 • Стягнути зі Особи_2 судовий збір у сумі 51 гривня та витрати на інформаційно-технічне забезпечення розгляду справи у сумі 120 гривень.
 • Додаток:
 • Дата              Підпис
Читайте также:  Заява про усиновлення дитини

Аліменти на дитину: як отримати (+шаблон заяви) — LDN

Стягнення аліментів на дитину є однією з найбільш затребуваних тем, з якими клієнти звертаються до юристів Офісів Мережі правового розвитку.

З урахуванням змін законодавства та запиту тих, хто потребує безоплатної правової допомоги,  адвокат  Хмельницького офісу Мережі правового розвитку  Анастасія Площинська підготувала актуальну консультацію.

Також стаття містить шаблон заяви* про стягнення аліментів з переліком доданих документів.

 • Відповідно до Сімейного кодексу України, батьки
  зобов’язані утримувати дитину до досягнення нею повноліття, тобто 18 років.
 • Також існує
  обов’язок батьків сплачувати аліменти на повнолітню дитину до досягнення нею 23
  років за умови, що та потребує матеріальної допомоги або продовжує навчання, а
  батьки мають можливість надати таку допомогу.
 • Розмір аліментів
  має бути необхідним та достатнім для забезпечення гармонійного розвитку дитини.

Розмір
аліментних зобов’язань батьки можуть визначити добровільно. В іншому випадку
аліменти можна стягнути через суд.

 1. Правовими підставами стягнення аліментів є:

 2. заява платника аліментів, в якій він добровільно визначає розмір та строк
  відрахувань аліментів на дитину з його доходів;

 3. договір про утримання дитини, укладений між батьками;

 4. рішення суду про стягнення аліментів.
 5. Для добровільної сплати аліментів один із
  батьків може подати заяву про відрахування аліментів на дитину з його
  заробітної плати, пенсії, стипендії у розмірі та на строк, які визначені у цій
  заяві.

Договір про утримання дитини укладається у письмовій формі і нотаріально посвідчується.
Батьки узгоджують в договорі форму, в якій сплачуються аліменти, періодичність
та способи.

Як стягуються аліменти в судовому порядку

В судовому порядку
аліменти стягуються за двома процедурами: в порядку наказного та в порядку
позовного провадження.

Наказне
провадження є спрощеним і передбачає прискорену процедуру видачі судового
наказу у 5-денний строк без виклику учасників в судове засідання. Судовий наказ
виступає виконавчим документом та підлягає примусовому виконанню без видачі на
нього виконавчого листа.

Щоб звернутися в
порядку наказного провадження, потрібно подати заяву про видачу судового
наказу, яка повинна відповідати вимогам встановленим в Цивільному процесуальному
кодексі України (ст. 163).

 • В порядку наказного провадження розглядаються
  такі дві вимоги про стягнення аліментів:
 • 1)
  на одну дитину – 1/4, на двох дітей – 1/3, на трьох і більше дітей – 1/2
  заробітку (доходу) платника аліментів, але не більше 10 прожиткових мінімумів
  на дитину відповідного віку на кожну дитину;
 • 2)
  у твердій грошовій сумі – 50% прожиткового мінімуму для дитини відповідного
  віку.
 • Прожитковий мінімум на дитину 2020 pоку в Україні складає:
 • На дитину віком дo 6 років:починаючи з січня 2020 – 1779 грн, з липня – 1859 грн, з грудня –
  1921 грн.
 • На дитину вікoм від 6 дo 18 рокiв: починаючи з січня 2020 –
  2218 грн, з липня – 2318 грн, з грудня – 2395 грн.
 1. В порядку позовного провадження аліменти
  стягуються якщо:

 2. заявляється вимога про стягнення аліментів у фіксованій сумі у більшому
  розмірі;

 3. вимога пов’язана із встановленням чи оспорюванням батьківства (материнства) та
  необхідністю залучення інших заінтересованих осіб.

Із заявою, що
відповідає вимогам встановленим в Цивільному
процесуальному кодексі України (ст. 175), потрібно звернутися до місцевого
загального суду за зареєстрованим місцем проживання стягувача або платника
аліментів.

Результатом є
рішення суду, для виконання якого видається виконавчий лист.

Увага! У
справах про стягнення аліментів судовий збір не сплачується.

*Шаблон можна скопіювати або завантажити за посиланням нижче.

Stiahnennia_-alimentiv_zaiavaЗавантажити

P.S. Будьте в курсі кожної новини та події — підпишіться на наш Telegram-канал: https://t.me/LegalDevelopmentNetwork

 • Зразок заяви про стягнення аліментів
 • До _____________________________ суду,
 • адреса:
  ________________________________
 • Заявник:       _____________________________________,
 •              адреса місця проживання:
  ________________________________________________
 •              РНОКПП:
  __________________________________
 •              номер засобу
  зв’язку:__________________________
 • Боржник:   
 • ______________________________________,
 •                  адреса місця проживання:
 •                  _______________________________________
 • _______________________________________
 •                  РНОКПП:
  ____________________________
 • номер
  засобу зв’язку : ____________________
 • ЗАЯВА
 • / про видачу судового наказу про
  стягнення аліментів /

Позовна заява про стягнення аліментів на дитину: скачать образец искового заявления о взыскании алиментов на ребенка бесплатно

Позовна заява про стягнення аліментів на дитину

Потрібно скласти позовну заяву про стягнення аліментів на дитину або декількох дітей? Як правильно все оформити і подати документи в суд, зібрати необхідні докази? Як добитися винесення рішення суду на свою користь?

Здається, що це дуже складно, але, насправді, все вирішується. Потрібно тільки знати, як все зробити правильно, Скачать зразок позовної заяви про стягнення аліментів на дитину і виконати всі наші рекомендації. Скласти і подати позовну заяву на аліменти може кожен, це не складно.

Давайте розберемося в усьому разом.

Хто має право подати позовну заяву про стягнення аліментів на дитину

Правом на подання такого позову користуються батьки, опікуни, адміністрація дитячих закладів, державні органи, що діють в інтересах дитини. 

Якщо аліменти стягує батько або мати, обов'язковою умовою є їх спільне проживання з дітьми. Цей батько повинен утримувати дитину за свій рахунок, а утримання від іншого з батьків недостатньо або зовсім відсутній. При цьому не важливо разом проживають батьки або окремо, складаються в шлюбі або вже розлучилися. Тут головним буде саме відсутність матеріальної допомоги на утримання дітей.

Якщо дитина з якоїсь причини, залишився без піклування батьків, то правом на стягнення аліментів буде мати його опікун. Опікун повинен офіційно мати цей статус, що підтверджується документів з органів опіки. Якщо дитина живе у родичів або інших людей без оформлення опікунства, ці люди права на стягнення аліментів не мають, поки офіційно не стануть опікунами.

Які документи потрібно зібрати для подачі позовної заяви про стягнення аліментів на дитину

Для складання позовної заяви про стягнення аліментів потрібно мінімальну кількість документів. Найголовніший з них — це свідоцтво про народження дитини. Свідоцтво про народження підтверджує наявність батьків у дитини, право одного з них на пред'явлення вимог про аліменти і обов'язок другого на їх сплату.

Якщо батько дитини не вписаний в свідоцтво про народження або вписаний туди тільки за заявою матері (без його згоди), стягнути аліменти просто так не вийде. Спочатку потрібно буде встановити батьківство. Для цього оформляється інше позовну заяву. 

Опікунам, у додаток до свідоцтва про народження, необхідно додати документ про встановлення опіки. Якщо аліменти стягуються на кількох дітей, то додаються свідоцтва про народження на кожного.

Іншим документом, обов'язково прикладаються до позовної заяви про стягнення аліментів, є довідка житлових органів з місця проживання дитини. Цей документ підтверджує. що позивач і дитина проживають спільно, а дитина перебуває на утриманні цього батька.

Наступним документом, який додається до заяви на аліменти є свідоцтво про укладення або розірвання шлюбу. Цей документ не такий обов'язковий, проте підтвердить доводи позивача про наявність або відсутність спільного проживання і допомоги з боку батьків, зобов'язаного виплачувати аліменти.

Буде добре, якщо при стягненні аліментів, позивач докладе довідку з місця роботи відповідача про розмір його заробітку за 1 рік. Це дозволить суду розрахувати держмито, що підлягає сплаті відповідачем та вказати дані про його місце роботи у виконавчому листі, що прискорить подальше стягнення аліментів.

Після складання позовної заяви зробіть його копію для відповідача. Це повний перелік документів, необхідний для стягнення аліментів на дитину або декількох дітей в судовому порядку. Однак ситуації можуть бути різними, якщо в тексті позовної заяви позивач згадує якісь інші обставини, він повинен буде докласти документи, що підтверджують власні доводи.

Всі документи додаються до позовної заяви у вигляді простих копій. Справжні документи потім потрібно буде представити в судове засідання.

Складання позовної заяви про стягнення аліментів

Для складання заяви скачайте зразок з нашого сайту. Заповніть його. При цьому можна вказати тільки ті дані, які наведені нами або довести свою позицію щодо стягнення аліментів до суду більш докладно. 

При складанні позовної заяви можна друкувати його на комп'ютері або записати від рук. Всі дані про себе, відповідача та дітей вносите повністю, без скорочень (особливо це стосується ПІБ та адресу проживання).

Вкажіть адресу той, де фактично кожен проживає. За цими адресами суд надсилатиме судові повістки про виклик у судове засідання. По можливості вкажіть телефони, як свій, так і відповідача.

Це допоможе суду повідомити все більш оперативно. 

При оформленні своїх вимог слід враховувати. що аліменти стягуються з моменту подачі позовної заяви про стягнення аліментів до суду. Можна просити про стягнення аліментів та за більший час однак для цього повинні бути дуже вагомі підстави. 

Позивач обов'язково повинен вказати розмір аліментів, що підлягають стягненню з відповідача. Розмір аліментів зазвичай визначається в частках до заробітку та інших доходів відповідача і записується у вигляді дробу: 1/4 частки від заробітку на одну дитину, 1/3 частка — на двох дітей і так далі.

Крім визначення розміру стягуваних аліментів в частках до заробітку, їх можна стягнути і в конкретній грошовій сумі. Для цього в законі встановлено певні умови.

В кінці позовної заяви обов'язково потрібно вказати дату його складання і поставити свій підпис.

Куди подавати позовну заяву про стягнення аліментів на дитину

Всі позовні заяви про стягнення аліментів розглядаються тільки світовими суддями. Це їх підсудність. У районному суді такий позов не візьмуть.

Подача позовної заяви про стягнення аліментів світового судді не залежить ні від місця проживання позивача і відповідача, ні від розміру стягуваних аліментів.

Друге питання, яке потрібно вирішити при поданні позовної заяви, це вибрати світового суддю, який уповноважений розглядати цю справу. 

Як подати позовну заяву про стягнення аліментів

При подачі позовної заяви світового судді треба обов'язково зафіксувати факт його передачі. Можна прийти особисто в години прийому на ділянку світового судді і віддати позовна заява про стягнення аліментів під розпис на своєму примірнику (тобто. в цьому випадку потрібно принести з собою ще одну копію заяви). 

Читайте также:  Политические преследования с использованием Интерпола: реальные кейсы от Дмитрия Коноваленко

Другим варіантом подачі документів є напрямок їх поштою. При цьому слід оформити рекомендований лист з описом вкладення та повідомленням про вручення. У такому випадку у позивача на руках буде підтвердження того, що заяву прийнято на дільниці мирового судді.

Світовий суддя, після надходження позовної заяви буде вирішувати питання про його прийняття. Якщо все в порядку, позовну заяву буде прийнято, позивач отримає повідомлення про час і місце судового засідання щодо розгляду позовної заяви про стягнення аліментів на утримання дітей. 

Однак рішення про прийняття позову не завжди може вирішитися позитивно, в цьому випадку позивачу необхідно оперативно відреагувати на дії мирового судді.

Розгляд позовної заяви про стягнення аліментів на дітей

При розгляді справи суд з'ясовує, чи має позивач право стягнути аліменти, чи зобов'язаний відповідач їх виплачувати, чи отримує дитина необхідне утримання від батьків і визначає розмір цього змісту.

Розгляд справи закінчується винесенням рішення. Таким рішенням суд стягує аліменти або відмовляє у задоволенні вимог. Якщо особам, які беруть участь у справі, не зрозумілі висновки суду і вони хочуть ознайомитися з доводами суду, потрібно подати відповідну заяву.

При незгоді з рішенням суду сторони мають право його оскаржити.

Рішення суду за позовом про стягнення аліментів вступає в законну силу і підлягає виконанню через 1 місяць після його винесення, якщо не було скарги. А у випадку апеляційного оскарження рішення ступає з моменту розгляду апеляційною інстанцією.

Після вступу рішення в законну силу потрібно отримати виконавчий лист і пред'явити його в службу судових приставів або вирішити питання про стягнення аліментів іншим способом.

Як подати на аліменти в Україні в 2020 році, які документи потрібні?

Стандартна картинка з соціальної реклами або анекдотів на сімейну тему – це страждання батька-аліментщика.

 Але в реаліях подачу на аліменти може здійснити не тільки мати, а й батько, а також батьки на своїх вже дорослих дітей, якщо ті не виконують взяті на себе зобов’язання по їх змісту.

Правда, частіше потреба подати на аліменти виникає у одного з батьків – переважно матері, яка одна вирішує проблему утримання неповнолітніх дітей.

До речі, офіційну претензію щодо грошей можна подавати навіть без розлучення, не перебуваючи у шлюбі і так далі

Подача на аліменти без розлучення

Іноді, бувають обставини, коли подати на розлучення важко. Але згідно зі статтею 180 КК України – батько й мати в обов’язковому порядку зобов’язані утримувати неповнолітніх дітей.

Подавати на аліменти можна навіть в тому випадку, якщо один з батьків не проживає на території України. В цьому випадку забезпечення буде за рахунок держави.

Щоб подати на аліменти без розлучення, необхідно скласти позов до суду, підготувати всі необхідні документи (список такий же, як і при розлученні). Тобто все відбувається за загальними правилами, згідно СК України.

Суд враховує всі обставини платника. Зазвичай, сума аліментів складає не менше 30% від дитячого прожиткового мінімуму.

Рекомендації юриста: способи подати на аліменти

У 2020 році в Україні існує два основних шляхи отримання аліментів з неплатників. У першому випадку є можливість отримати гроші швидше, у другому – отримати більший розмір виплат. Юристи кажуть про наступні правові тонкощі стягнення коштів.

У разі добровільного стягнення, рекомендується не розраховувати на усвідомленість платника аліментів, оскільки усні домовленості часто порушуються. Краще зробити спеціальний договір, який надалі полегшить стягнення аліментних коштів через суд. Що стосується примусового стягнення аліментних коштів, є два варіанти, як поступити. У першому випадку можна подати позивну заяву.

Таким чином, будуть враховуватися офіційні і неофіційні доходи платника аліментів. Але наявність неофіційної частини доходів потрібно буде довести.

Другий спосіб більш простий. Потрібно буде звернутися в суд, де буде видано наказ. Але в даному випадку буде враховуватися тільки офіційний заробіток або тверда сума коштів. Доречі, нарахована сума не повинна бути менше половини прожиткового мінімуму.

Як подати на аліменти? Перелік документів

Щоб ініціювати процес стягнення грошей, людина повинна звернутися в суд. Для цього їй необхідно підготувати наступні документи:

 1. Копії сторінок паспорта громадянина – перша, друга, плюс сторінка з пропискою.
 2. Копія ідентифікаційного коду – 2 примірника.
 3. Копія Свідоцтва про шлюб. Це робиться в разі, якщо дитина / діти народжені в шлюбі, а позивач і відповідач знаходяться в юридичних відносинах, визначених сімейним кодексом. 2 примірника.
 4. Копія Рішення суду про розірвання шлюбу, якщо він розірваний на момент подання позовної заяви.
 5. Копія свідоцтва Народження дитини або кожного з дітей у двох примірниках.
 6. Дві копії довідки про склад сім’ї. Ці документи на аліменти беруться в ЖЕКу або голови ОСББ. У довідці має бути вказано, що дитина проживає разом з позивачем і фактично знаходиться на його утриманні.
 7. Якщо дитина має проблеми зі здоров’ям, визначена, як людина з обмеженими можливостями, то будуть потрібні документальні свідчення – виписки з історії хвороби, копії свідоцтва про перебування в стаціонарі, квитанції, що залишилися після покупки ліків. 2 примірники кожного паперового носія інформації. В цьому випадку можна розраховувати на максимальне – в межах норми закону, збільшення розміру грошової допомоги.
 8. Перед тим, як подати на аліменти в Україні, позивач складає сам або замовляє у юриста позовну заяву. Зразок заяви можна знайти в мережі, але буде розумним доручити його складання професіоналові.

Нюанс! Якщо відповідач вже виконує аліментні зобов’язання по відношенню до інших людей (наприклад – діти від попереднього шлюбу або літні батьки), то їх інтереси теж враховуються, а самі зацікавлені особи будуть запрошені бути присутнім на судовому засіданні в якості третіх осіб. У цьому випадку кількість копій поданих до суду документів збільшується до 3-х примірників.

Важливо! До суду для стягнення аліментів подаються тільки копії потрібних документів, а оригінали позивач приносить на судове засідання.

Принцип стягнення аліментів в Україні – на що може розраховувати позивач

Перед тим, як подати на аліменти в Україні, багато людей хочуть дізнатися розмір грошової допомоги. Якщо позивач фінансово забезпечений, то йому цікаво, чи варто «шкурка вичинки» або можна обійтися власними силами.

Розмір допомоги визначається статтями 183-184 Сімейного кодексу України. Згідно з цими нормативними документами суддя призначає, а аліменти стягуються наступним чином:

 1. Якщо відповідач працює офіційно, держслужбовець або співробітник серйозної компанії, то призначається сума – частина від його зарплати. Вилка – від 1/6 до 1/4 на одну дитину, 1/3 – на двох дітей, далі – індивідуально.
 2. Якщо людина не має офіційного місця роботи або індивідуальний підприємець, то призначається жорстка грошова сума. Наприклад, 1000 гривень, 15 тисяч гривень.

Фахівці, які консультують про те, які документи потрібні для подачі на аліменти, рекомендують вказувати в позовній заяві прохання про стягнення частини від доходу. Це пов’язано з регулярним збільшенням зарплат в країні.

Особливо у держслужбовців, співробітників бюджетних установ, робітників підприємств. Тому сума відрахувань на користь дитини буде постійно збільшуватися. Крім того, під стягнення автоматично потрапляють будь-які додаткові офіційні доходи платника аліментів.

Наприклад, премії, стипендії, відпускні.

Можливий варіант, коли відповідач не має офіційного місця роботи, не зареєстрований як безробітний, не є ІП. При цьому позивач стверджує, що він працює або має інше джерело доходу. Тоді після подачі на аліменти в Україні суд призначає розмір виплати, рівний середній зарплаті в регіоні.

Практика стягнення аліментів в Україні в 2020 – розмір грошової суми

У судовій практиці – відповідно до статей Сімейного кодексу, виробилася наступна позиція.

На одну дитину призначають ¼ частина від усіх доходів відповідача, якщо в документах на аліменти в Україні було вказано про бажання отримувати відсоток, а не фіксовану суму.

Якщо дітей більше, ніж один, то на кожного з них буде призначено 1/6 частина від доходу батьків. Тобто, дві дитини отримуватимуть 1/3 частину зарплати та інших доходів відповідача.

При цьому сума виплат не повинна перевищувати половину доходів відповідача. 50% йому залишають «на життя». Правда, у виняткових випадках з відповідача може бути стягнуто 70% сумарного доходу. Наприклад, документи були подані на стягнення грошових коштів на 4-х дітей. При цьому кожен з них претендує на 1/6 частину доходу батьків.

Невелике виключення з практики – це призначення допомоги дитині з проблемами зі здоров’ям. У цьому випадку на одну маленьку людину буде припадати не 1/4, а 1/3 доходу батьків. Якщо відповідач погодиться, то суд прийме постанову про стягнення максимального розміру передбачених законом грошей.

Ще один нюанс! Хоч би яким не був відсоток від зарплати або фіксована сума виплати грошової допомоги, її розмір не повинен бути нижче, ніж на 30% від актуального прожиткового мінімуму. Ця вимога виписана в статті 182, частина 2, Сімейний Кодекс України.

Судовий збір. Платити чи не платити?

У законі України «Про судовий збір» – стаття 1, пункт 3, написано, що при виконанні завдання, як оформити аліменти на неповнолітню дитину / дітей, позивач не оплачує судовий збір.

Дата отримання грошей

Відповідно до статті 191 Сімейного Кодексу України грошова допомога неповнолітнім дітям нараховується з того дня, в який був поданий позов.

Але у вітчизняних реаліях перший фінансовий транш «приходить» протягом 5-7 місяців.

Правда, в нього увійдуть всі гроші або будуть «відібрані» великі частки від зарплати, поки не буде виплачена вся заборгованість, що накопичилася з дня подачі позову.

Терміни та черговість процедури отримання аліментів – на що розраховувати позивачеві

 1. Розгляд справи. Після того, як позивачем була зібрана інформація про те, які документи потрібні для аліментів, складений текст претензії, підготовлена необхідна кількість копій всіх документів, в суді формується Діло. Залежно від графіка роботи суддів і кількості справ, які перебувають у них у виробництві, призначається дата розгляду позову. В середньому по Україні на це йде 1-3 місяці. Вся задача вирішується в ході одного судового засідання, якщо немає «обтяжливих обставин» або нез’ясованих питань.
 2. Суд. Можливе перенесення судового засідання. Якщо відповідач до суду не з’явився, то суддя переносить розгляд справи. Перенесення може бути зроблено більше 3-х разів. Хоча вже в разі повторної неявки, в справі, що стосується того, хто оформив аліменти, більшість суддів готові прийняти (і приймають) заочне рішення. Термін, протягом якого призначається нове судове засідання – 14-30 днів.
 3. Вирок суду. Можлива апеляція. Після того, як суд прийняв постанову, його рішення набирає законної сили тільки через 10 днів. Причина? Можливість для відповідача, передбачена законом, щоб подати на апеляцію. Разом, плюс 10 днів.
 4. Через 10 днів після того, як рішення суду набрало законної сили, позивач забирає в канцелярії (потрібно написати заяву встановленого зразка) суду копію судового рішення і виконавчий лист.
 5. А тепер найголовніше питання – як вибити гроші? Якщо відповідач не погоджується добровільно виплачувати призначений судом обсяг грошової допомоги, то підключаються співробітники державної виконавчої служби. Звернення проводиться за місцем проживання або роботи платником аліментів. Після цього турбота на стягнення аліментів повністю лягає на плечі державного виконавця. Він взаємодіє з бухгалтерією підприємства, компанії, в якій працює відповідач. У разі відсутності місця роботи ініціює процедуру накладення на боржника грошових штрафів і пені при простроченнях, відторгнення майна в разі виникнення заборгованості.
Читайте также:  Регулювання сімейних відносин за домовленістю (договором) сторін

В Україні розроблений досить об’єктивний, з мінімізованої паперовою тяганиною механізм отримання аліментів. Тому самостійно пройти всю процедуру від завдання, куди подавати на аліменти, до судового виконавця, який подбає про «доставку» грошей позивачеві, цілком реально.

ВІДЗИВ НА ПОЗОВНУ ЗАЯВУ ПРО СТЯГНЕННЯ АЛІМЕНТІВ

 • АДВОКАТ АЛІМЕНТИ КИЇВ
 • ЮРИДИЧНІ КОНСУЛЬТАЦІЇ ПО СІМЕЙНИМ ПИТАННЯМ
 • ПОЗОВНІ ЗАЯВИ: СІМЕЙНІ СУПЕРЕЧКИ
 • СУДОВА ПРАКТИКА: СІМЕЙНІ ПИТАННЯ
 • ЗРАЗКИ ДОКУМЕНТІВ ПИ СІМЕЙНИХ ПИТАННЯХ
 • Бориспільський міськрайонний суд Київської області

08301, м. Бориспіль, вул. Київський шлях, 00

Судді ПІБ

Справа №__________

Позивач:Відповідач: ПІБ00.00.0000 р.н., реєстраційний номер облікової картки платника податків __________02121, м. Київ, вул. Вербицького, 00, кв.0

 1. тел. __________
 2. адреси електронної пошти немає
 3. ПІБ

00.00.0000 р.н., реєстраційний номер облікової картки платника податків __________08343, Київська обл., Бориспільський р-н., с. Мартусівка, вул. Шкільна, 00тел. __________адреси електронної пошти немає

 • ВІДЗИВ
 •      В провадженні Бориспільського міськрайонного суду знаходиться цивільна справа №__________ за позовом ПІБ до мене – ПІБ про стягнення аліментів на утримання повнолітньої доньки.
 • Розглянувши вказаний позов, пред’явлені вимоги не визнаю повністю, оскільки:
 •      Обставини, які визнаються Відповідачем:

Так, дійсно 00.00.0000 р. між мною, ПІБ (Відповідачем), та ПІБ (Позивачем) було укладено шлюб, зареєстрований відділом державної реєстрації актів цивільного стану Дарницького РУЮ у м. Києві.

Вказаний шлюб було розірвано рішенням Дарницького районного суду м. Києва по справі №_________ від 00.00.0000 р. (копія додається, оригінал знаходиться в Дарницькому районному суді м. Києва).

За час сумісного проживання до укладення шлюбу в нас народились діти ПІБ 00.00.0000 р.н. та ПІБ 00.00.0000 р.н.

Зазначеним вище рішенням Дарницького районного суду м. Києва, на мене було покладено обов’язок сплачувати на користь Позивача аліменти на утримання ПІБ та ПІБ в твердій сумі 4300,00 грн. до досягнення дітьми повноліття.

     Обставини, які заперечуються Відповідачем:

1) В позовній заяві від 00.00.0000 р. ПІБ зазначає, що вона несе витрати на утримання повнолітньої доньки ПІБ в розмірі 11801,50 грн.

Однак, відповідно до частини першої ст.34 Цивільного кодексу України, повну цивільну дієздатність має фізична особа, яка досягла вісімнадцяти років (повноліття).

Як вбачається із свідоцтва про народження ПІБ (копія знаходиться в матеріалах справи) вона народилась 00 січня 0000 року, таким чином вона досягла повноліття – вісімнадцяти років 00 січня 00 року.

Таким чином, твердження Позивача, що нею станом на 00.00.0000 р. несуться витрати на утримання повнолітньої доньки суперечать наявним доказам у даній справі, а зазначені в позовній заяві витрати  в розмірі 11801,50 грн. було понесено нею на утримання неповнолітньої дитини.

В той же час, я, як батько, також в цей період ніс витрати на утримання неповнолітніх дітей ПІБ та ПІБ в сумі 4300,00 грн., добровільно виконуючи рішення  Дарницького районного суду м. Києва №_________ від 00.00.0000 р. та порушене за ним виконавче провадження № _________ (копія постанови про порушення виконавчого провадження та інформація з Реєстру боржників додаються).

Вказані обставини свідчать про належне виконання мною обов’язків батька встановлені ст.180 Сімейного кодексу України.

Крім того, відповідно до ч.1 ст.81 ЦПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Всупереч вказаним положенням процесуального законодавства, Позивач не надала суду жодного доказу понесення нею витрат у розмірі 11801,50 грн. на утримання доньки ПІБ, а тому позовні вимоги про стягнення з Відповідача ½ від вказаної суми в розмірі 5900,75 грн. є повністю безпідставними і задоволенню не підлягають.

     За таких обставин, позовні вимоги ПІБ про стягнення з мене ПІБ, на підставі положень ст.ст.198-199 СК України, щомісячно з дня подання позовної заяви (00.00.0000 р.

) на її користь аліментів на утримання повнолітньої ПІБ в розмірі 5900,75 до досягнення нею 23-річчя задоволенню не підлягають, оскільки на день подання позовної заяви (00.00.0000 р.

)  ПІБ не досягла повноліття. 

2) Як вже зазначалось, 00.00.0000 року моїй доньці ПІБ виповнилось 18 років і вона досягла повноліття, в зв’язку з чим в мене як батька виник обов’язок, визначений частиною першою ст.199 СК України, в зв’язку з продовженням навчання, утримувати її до досягнення 23 річного віку.

Відповідно до довідки про доходи від 00.00.0000 р. (копія додається оригінал наявний у Відповідача) мій середньомісячний дохід за останні 6 місяців, що залишається після утримання податків та зборів, становить 10 711,11 грн.

Одночасно, відповідно до рішення  Дарницького районного суду м. Києва №__________ від 00.00.0000 р., я маю сплачувати  на користь Позивача 4300,00 грн. аліментів до досягнення повноліття нашим сином ПІБ 00.00.0000 р.н.

В своїй позовній заяві ПІБ просить суд додатково покласти на мене обов’язок щомісячно сплачувати на її користь 5900,75 грн. аліментів, що разом з зазначеними вище аліментами буде складати 10 200,75 грн., тобто більше 95% моєї заробітної плати.

В той же час, абзацом другим частини другої статті 70 Закону України «Про виконавче провадження»  передбачено, що із заробітної плати боржника може бути утримано за виконавчими документами до погашення у повному обсязі заборгованості у разі стягнення аліментів, відшкодування шкоди, заподіяної каліцтвом, іншим ушкодженням здоров’я або смертю особи, у зв’язку із втратою годувальника, майнової та/або моральної шкоди, завданої кримінальним правопорушенням або іншим суспільно небезпечним діянням, – 50 відсотків.

     За таких обставин, позовні вимоги ПІБ про стягнення з мене ПІБ аліментів на утримання повнолітньої ПІБ в розмірі 5900,75 до досягнення нею 23-річчя, враховуючи вже наявні аліментні зобов’язання перед Позивачем, прямо суперечать положенням абз.2 ч.2 ст.70 Закону України «Про виконавче провадження».

Одночасно звертаю увагу суду на те, що не заперечую проти виплати матеріальної допомоги мої повнолітній доньці ПІБ в розмірі, який відповідає вимогам абз.2 ч.2 ст.70 Закону України «Про виконавче провадження», а саме 1100,00 грн., однак проти цього категорично заперечує Позивач.

Крім того, про безпідставність заявленого Позивачем розміру аліментів свідчить та обставина, що до досягнення донькою ПІБ повноліття, Позивачці вистачало 4300,00 грн. аліментів на 2х неповнолітніх дітей. В той же час, в своєму позові вона просить стягнути суму 5900,75 грн. тільки на одну дитину, яка до того ж на сьогоднішній день є повнолітньою.

Стосовно оплати навчання  доньки ПІБ, то ні вона, ні її мати ПІБ перед вступом до вищого навчального закладу не погоджували зі мною  ні його вибір, ні майбутню професію доньки, ні розмір оплати за навчання, тому покладати на мене обов’язок на відшкодування його вартості суперечить приписам ч.1 ст.141 СК України.

На час складання відзиву, Відповідач судових витрат не поніс і не очікує понести в зв’язку із розглядом справи.

Враховуючи викладене, відповідно до ст.34 Цивільного кодексу України, абз.2 ч.2 ст.70 Закону України «Про виконавче провадження», керуючись ст.ст.174,178 ЦПК України,

прошу суд:

 1. Відмовити в задоволенні позову ПІБ про стягнення з мене ПІБ, щомісячно з дня подання позовної заяви (00.00.0000 р.) на її користь аліментів на утримання повнолітньої доньки ПІБ в розмірі 5900,75 до досягнення нею 23-річчя.
 2. Судові витрати покласти на Позивача.

Додаток:

 1. Копія рішення Дарницького районного суду м. Києва №__________ від 00.00.0000р.
 2. Копія постанови про відкриття виконавчого провадження ВП №__________ від 00.00.0000 р.
 3. Інформація з Реєстру боржників стосовно ПІБ, 00.00.0000 р.н.
 4. Копія довідки про доходи від 00.00.0000 р.
 5. Докази направлення копії відзиву та доданих до нього документів іншим учасникам справи.
 1. 00 лютого 0000 року                                                     _________ ПІБ
 2. Позовна заява про позбавлення батьківських (позбавлення прав матері) прав
 3. Позовна заява про надання дозволу на виїзд закордон
 4. Заперечення на апеляційну скаргу

ДУРІСТЬ ПРИ СТЯГНЕННІ АЛІМЕНТІВ В СУДОВОМУ ПОРЯДКУ.ЯК ПРАВИЛЬНО ПЛАТИТИ АЛІМЕНТИ?КОЛИ НЕ ВАРТО СТЯГУВАТИ АЛІМЕНТИ ЧЕРЕЗ СУД?ПРО ПОМИЛКИ БАТЬКА ПРИ СТЯГНЕННІ З НЬОГО АЛІМЕНТІВ…ПОЗБАВЛЕННЯ БАТЬКІВСЬКИХ ПРАВ І АЛІМЕНТИЛишение родительских прав и алименты — связанные вопросыПодумай двічі перед тим, як визнати в суді певну суму аліментів !!!Подумай дважды перед согласием на определенную суму алиментов — советы юристаМАКСИМАЛЬНЫЙ РАЗМЕР АЛИМЕНТОВ В УКРАИНЕ…ЯКИЙ МАКСИМАЛЬНО ВСТАНОВЛЕНИЙ РОЗМІР АЛІМЕНТІВ В УКРАЇНІ?КРИМІНАЛЬНА ВІДПОВІДАДЬНІСТЬ ЗА НЕВИПЛАТУ АЛІМЕНТІВКриминальная ответственность за неуплату алиментов — юридическая консультацияLAWYER / SOLICITOR / ADVOCATE IN UKRAINE / KYIVЗМІНА РОЗМІРУ АЛІМЕНТІВ НА ДІТЕЙ 2017РАЗМЕР АЛИМЕНТОВ НА ДЕТЕЙ — НОВОСТИ 2017 ГОДА

З повагою, адвокат по сімейних питаннях юк домправо

Ссылка на основную публикацию