Підтримка — зразок позовна заява про стягнення додаткових витрат на утримання дитини

Зазвичай, окрім основних потреб дитини, виникають і інші потреби, задоволення яких є важливим для її належного розвитку. Так, можна стягнути аліменти, щоб покрити додаткові витрати на утримання дитини.

Законом передбачено, що той з батьків, з кого присуджено стягнення аліментів на дитину, а також той з батьків, до кого така вимога не подавалась, зобов’язані брати участь у додаткових витратах на дитину, що викликані особливими обставинами (розвитком здібностей дитини, її хворобою, каліцтвом тощо).  Тому, кошти на одяг, розваги, відпочинок, іграшки, канцелярське приладдя, витрати на навчання – не є додатковими витратами.

 Додатковими витратами, які підлягають стягненню є:

 • Періодичні витрати на лікування дитини (в тому числі на оздоровлення);
 • Систематичні витрати, понесені у зв’язку з каліцтвом дитини чи постійною хворобою;
 • Витрати на гуртки, заняття, які розвивають конкретні здібності дитини.

Додаткові аліменти на утримання дитини може стягнути лише той з батьків, з ким проживає дитина.

Стягуючи додаткові витрати матір/батько повинні довести наявність таких витрат відповідними чеками, квитанціями.

Тож, якщо чек або квитанцію при оплаті гуртка не дають, Вам варто оплачувати послуги репетиторів, викладачів гуртків та ін. через банк, щоб в майбутньому на руках були докази понесених витрат.

У випадку стягнення додаткових витрат на дитину ідеться про фактично зазнані або  передбачувані  витрати, тому їх необхідно визначати у твердій грошовій сумі. При одночасному розгляді вимог про  стягнення  аліментів  і додаткових витрат їх має бути визначено у рішенні окремо.

Підтримка - ЗРАЗОК Позовна заява про стягнення ДОДАТКОВИХ ВИТРАТ на утримання дитини

Яку суму додаткових витрат на дитину можна стягнути?

Сума, яка підлягає стягненню за додаткові витрати на утримання дитини залежить від суми витрат, які підтверджені в суді чеками. Згідно СК України батьки зобов’язані утримувати своїх дітей у рівних частках. Тому, стягуючи додаткові аліменти на утримання дитини, Ви повинні розраховувати на те, що від витраченої суми суд стягне з батька/матері дитини лише половину.

Умовно додаткові витрати можна поділити на такі, що стягуються разово або періодично. Якщо батько дитини іноземець, це не перешкоджає стягненню додаткових витрат на утримання дитини. Якщо ви знаєте як стягнути аліменти з іноземця, то і стягнення додаткових витрат не буде проблемою.

Як разовий платіж стягуються понесені витрати на лікування та розвиток здібностей дитини. При кожних наступних витратах на лікування Вам потрібно буде знову звертатися в суд з позовом про стягнення додаткових витрат.

Як періодичні платежі стягуються додаткові витрати пов’язані з каліцтвом чи хронічною, вродженою хворобою дитини. Суд може зобов’язати батька/матір сплачувати кошти на додаткові витрати щомісячно, щоквартально тощо.

Чи можна стягнути додаткові витрати на утримання повнолітньої дитини?

Законодавством передбачений обов’язок батьків утримувати повнолітніх дочку, сина на період навчання, які продовжують навчання і у зв’язку з цим потребують матеріальної допомоги. Проте, обов’язок компенсовувати додаткові витрати на повнолітнього законодавством непередбачений. Також законодавством передбачено випадки, коли забезпечується утримання дружини після розлучення.

Отже, для того, щоб стягнути додаткові витрати на дитину вам потрібно зібрати максимальну кількість чеків та квитанцій, які це підтверджують, або докази того, що додаткові витрати є систематичними і виникнуть у майбутньому і подати позов до суду. При досягненні дитиною 18 років відбувається припинення права на утримання, тобто стягувати аліменти, якщо дитина навчається можна, а додаткові витрати вже ні.

Як стягнути додаткові витрати на утримання дитини | Безоплатна правова допомога

Що робити, коли аліменти на утримання дитини – лише 400 грн., грошей не вистачає навіть на найнеобхідніше? Тим більше, якщо дитина потребує лікування. У такому випадку можна не лише збільшити розмір аліментів, а й стягнути додаткові витрати на утримання дитини.

До Гайсинського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги звернулася Тетяна З., яка хотіла збільшити розмір раніше призначених аліментів та стягнути додаткові витрати на утримання дитини з інвалідністю. Цією справою зайнялась юристка місцевого центру Юлія Жук.

У 2017 році суд призначив аліменти в розмірі 400 грн. на утримання сина. Дитина з народження хворіє на дитячий церебральний параліч та має ще декілька супутніх захворювань. Грошей на лікування постійно не вистачає. А вийти на роботу жінка не може, оскільки хлопчик потребує постійного догляду.

Після того, як Тетяна розійшлася з чоловіком, батько дитини припинив спілкування зі своєю сім’єю, не відвідував сина та навіть припинив сплачувати аліменти.

Тому жінка вимушена брати кошти на лікування дитини у своїх батьків, родичів та друзів.

Однак, враховуючи що дитячий церебральний параліч – це невиліковна хвороба,  а можливо лише полегшити симптоми та підтримувати певний рівень комфортності життя, такі витрати є постійними.

Юристка системи БПД склала та подала до суду дві позовні заяви про збільшення розміру аліментів та про стягнення додаткових витрат на утримання дитини.

Були зібрані докази, підтверджуть витрати на утримання дитини, що не перекриваються сплаченими аліментами, та які викликані станом здоров’я хлопчика. Дитина перенесла операцію, проводився курс реабілітації та витрачені кошти на медичні препарати.

Всі ці витрати в загальному склали понад 28,6 тис. грн. Тому у позові була зазначена сума 14,3 тис. грн.

Невдовзі судом було ухвалено рішення про задоволення позовних вимог в повному обсязі по кожній справі.

Підтримка - ЗРАЗОК Позовна заява про стягнення ДОДАТКОВИХ ВИТРАТ на утримання дитини

Коментує спеціаліст Гайсинського місцевого центру з надання БВПД Юлія Жук.

Що таке додаткові витрати на утримання дитини?

Згідно зі ст.185 Сімейного кодексу України той з батьків, з кого присуджено стягнення аліментів на дитину, а також той з батьків, до кого вимога про стягнення аліментів не була подана, зобов’язані брати участь у додаткових витратах на дитину, що викликані особливими обставинами (розвитком здібностей дитини, її хворобою, каліцтвом тощо).

 • Звідси випливає, що витрати мають бути зумовлені лише особливими обставинами, такими як хвороба, каліцтво, розвиток здібностей.
 • Додатковими витратами, які підлягають стягненню є:
 • періодичні витрати на лікування дитини (в тому числі на оздоровлення);
 • систематичні витрати, понесені у зв’язку з каліцтвом дитини чи постійною хворобою;
 • витрати на гуртки, заняття, які розвивають конкретні здібності дитини.
 • Хто може стягнути додаткові витрати на дитину?

Додаткові витрати на утримання дитини може стягнути лише той з батьків, з ким проживає дитина. Стягуючи додаткові витрати матір/батько повинні довести наявність таких витрат відповідними чеками, квитанціями. Не варто забувати про те, що кожна сторона в суді повинна довести те, на що вона посилається.

Відповідно до Постанови Пленуму ВСУ №3 від 15.05.2006 р.

«Про застосування судами окремих норм Сімейного кодексу України при розгляді справ щодо батьківства, материнства та стягнення аліментів» для стягнення додаткових витрат, викликаних  особливими  обставинами, можна притягати лише батьків. У цих випадках ідеться про фактично зазнані або  передбачувані  витрати, тому їх необхідно визначати у твердій грошовій сумі.

 1. При одночасному розгляді вимог про стягнення  аліментів  і додаткових витрат вони мають бути визначені у рішенні окремо.
 2. Яку суму можна стягнути?
 3. Сума, яка підлягає стягненню за додаткові витрати на утримання дитини, залежить від суми витрат, які підтверджені в суді чеками.

Згідно з Сімейним кодексом України, батьки зобов’язані утримувати своїх дітей у рівних частках. Тому, стягуючи додаткові витрати на утримання дитини, Ви повинні розраховувати на те, що від витраченої суми суд стягне з батька/матері дитини лише половину.

Варто пам’ятати, що додаткові витрати на дитину стягуються разово або періодично. Як платіж разовий, то стягуються понесені витрати на лікування та розвиток здібностей дитини. При кожних наступних витратах на лікування Вам потрібно буде знову звертатися в суд з позовом про їх стягнення.

Як періодичні платежі стягуються додаткові витрати, пов’язані з каліцтвом чи хронічною, вродженою хворобою дитини. Суд може зобов’язати батька/матір сплачувати кошти на додаткові витрати щомісячно, щоквартально тощо.

Чи потрібно сплачувати судовий збір за подання позову про стягнення додаткових витрат на дитину?

Відповідно до положень ч.3 ст.5 Закону України «Про судовий збір», за подачу позовної заяви до суду про стягнення додаткових витрат на утримання дитини, позивач звільняється від сплати судового збору.

Яка процедура стягнення додаткових витрат на утримання дитини?

Процедура стягнення додаткових витрат починається з подання до суду позовної заяви. Позивачу слід обов’язково надати докази, на яких ґрунтуються його позовні вимоги. Якщо ці документи не можуть бути отримані позивачем самостійно, вони витребовуються  за відповідним запитом суду. Для цього зацікавленій особі необхідно подати заяву про забезпечення доказів.

Доказами, що підтверджують наявність особливих обставин, що спричинили додаткові витрати на дитину, можуть бути документи, які свідчать, наприклад, про витрати на придбання спеціальних інструментів, призначених для розвитку здібностей дитини (музичного інструменту або спортивного спорядження тощо), витрати на навчання дитини у платному навчальному закладі, на заняття у музичних, мистецьких або спортивних закладах, на додаткові заняття, висновки МСЕК, довідки медичних закладів та інші документи, що підтверджують відповідний стан здоров’я дитини (хвороба, каліцтво), і свідчать про необхідність додаткових витрат на лікування (придбання ліків, спеціальний медичний догляд, санаторно-курортне лікування тощо).

Чи можна стягнути додаткові витрати на повнолітні доньку/сина?

Згідно з нормами Сімейного кодексу України, додаткові витрати стягуються на неповнолітніх дітей. Можливість стягнення додаткових витрат на повнолітніх доньку/сина законодавством не передбачена.

Аналіз судової практики, зокрема Постанов ВСУ також дає можливість стверджувати, що додаткові витрати на повнолітніх дітей не стягуються. Суди зобов’язані враховувати додаткові витрати на повнолітніх доньку/сина при стягненні аліментів.

Позовна заява про стягнення додаткових витрат на утримання неповнолітньої дитини

23 червня 2010

До ________ районного суду м.___________ адреса:_______________________

 • Позивач: Особа_1, проживаю за адресою:__________________, тел.:_________________
 • Відповідач:Особа_2, проживає за адресою:_____________, тел:__________________
 • Позовна заява
 • про стягнення додаткових витрат на утримання неповнолітньої дитини
Читайте также:  Підтримка - зразок апеляційної скарги у цивільному процесі

Я Особа_1 перебувала у зареєстрованому шлюбі із Особою_2. Від шлюбу маємо неповнолітню дитину Особу_3, яка проживає разом зі мною.

«__»________ року шлюб між мною та Особою_2 розірвано.

Згідно з рішенням Белградського районного суду Одеської області від 14 травня 2004 року, Особа_2 повинен сплачувати аліменти на мою користь на утримання дитини — Особи_3 до досягнення нею повноліття.

Згідно із довідкою поліклінічного відділення Полтавської обласної клінічної лікарні ім. М.В. Скліфосовського, Особа_3, перебуває на диспансерному обліку з діагнозом: Хронічний пієлонефрит.

Відповідно до виписок із історій хвороб, вона лікується тривалий час, у тому числі і стаціонарно.

Згідно із копіями платіжних документів — чеків на придбання ліків, квитків на залізничний транспорт та квитанцією на благодійні внески, витрати на придбання ліків, проїзд залізницею до м. Києва і назад, у м. Полтаву та благодійний внесок, складають 3930 гривень 93 копійки.

Згідно з вимогами ст. 180 СК України, батьки зобов’язані утримувати дитину до досягнення нею повноліття. Відповідно до вимог ст. 183 СК України, частка заробітку (доходу) матері, батька, яка буде стягуватися як аліменти на дитину, визначається судом. Згідно із вимогами 1 ст.

185 СК України, той з батьків, з кого присуджено стягнення аліментів на дитину, також той з батьків, до кого вимога про стягнення аліментів не була подана, зобов’язаний брати участь у додаткових витратах на дитину, що викликані особливими обставинами (розвитком здібностей дитини, її хворобою, каліцтвом, тощо).

З наведених норм чинного законодавства України про особисті немайнові і майнові права та обов’язки батьків і дітей, випливає наступне. Відповідач зобов’язаний утримувати свою дитину до досягнення нею повноліття шляхом сплати аліментів на її утримання у розмірі, визначеному судом, нести додаткові витрати на утримання дитини, у зв’язку з її хворобою.

Дитина хворіє на хронічне захворювання, перебуває на диспансерному клінічному обліку, а тому потребує постійних витрат на лікування. Відповідач жодної участі у додаткових витратах на лікування дитини, які несу я, не бере.

З цих підстав вважаю за можливе задоволення позовних вимог та стягнення з відповідача грошових коштів на відшкодування понесених мною додаткових витрат на лікування неповнолітньої дитини.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 180, 183, 185 СК України, ст.ст. 3, 88, 118, 119 ЦПК України, —

ПРОШУ:

Стягнути із Особи_2, уродженого у с.м.т. ______________ ____________ району Дніпропетровської області, на мою користь додаткові витрати на утримання дитини – Особи_3, «__»________ 1998 року народження, у сумі 3930 гривні 93 копійки.

 1. Стягнути з Особи_2 судовий збір та витрати на інформаційно-технічне забезпечення на користь держави.
 2. Додаток:
 3. Копія позовної заяви;
 4. Копія свідоцтва про розірвання шлюбу — 2;
 5. Копія свідоцтва про народження дитини — 2;
 6. Копія рішення суду від 14 травня 2004 року – 2;
 7. Копія довідки ПОКЛ ім. Скліфософського — 2;
 8. Копії виписок із історії хвороб – 4;

Копії квитанцій за придбання ліків, транспортні витрати, благодійні внески  і т.д.

Дата                Підпис

Позовна заява про стягнення додаткових витрат на дитину | Як самостійно написати (зразок, шаблон) 2021

Позовна заява про стягнення додаткових витрат на дитину

Серед широкого розмаїття документів, які надходять до суду з цивільних  та сімейних справ, одними з найпоширеніших є Позовна заява про стягнення додаткових витрат на дитину. Тому для Вас корисним буде ознайомлення на сайті «Розлучення онлайн» зі зразком, прикладом, шаблоном, формою документа: Позовної заяви про стягнення додаткових витрат на дитину.

До Суворовського районного суду міста Одеси 65003, м. Одеса, вул. Чорноморського козацтва, 68 Позивач: ______________________________ Адреса: ________________________________ Засіб зв’язку: __________________________ Відповідач: _____________________________ Адреса: _______________________ Засіб зв’язку _______________________

Позовна заява про стягнення додаткових витрат на дитину

З відповідачем я з _________ року по _______ рік перебувала у зареєстрованому шлюбі. Від шлюбу маємо неповнолітню доньку _______________, _____________ року народження, яка проживає разом зі мною. Згідно з рішенням Суворовського районного суду м.

Одеси від __________ року відповідач повинен сплачувати аліменти на мою користь на утримання дитини у розмірі ¼ частини з всіх видів заробітку щомісячно до досягнення нею повноліття. Згідно з договором про підготовку фахівця від _________ 2015 року наша донька _________ проходить навчання в ___________________. Повна вартість навчання 35100 грн.

Згідно з вимогами ст. 180 СК України, батьки зобов’язані утримувати дитину до досягнення нею повноліття. Відповідно до вимог ст. 183 СК України, частка заробітку (доходу) матері, батька, яка буде стягуватися як аліменти на дитину, визначається судом. Згідно із вимогами 1 ст.

185 СК України, той з батьків, з кого присуджено стягнення аліментів на дитину, також той з батьків, до кого вимога про стягнення аліментів не була подана, зобов’язаний брати участь у додаткових витратах на дитину, що викликані особливими обставинами (розвитком здібностей дитини, її хворобою, каліцтвом тощо).

З наведених норм чинного законодавства України про особисті немайнові і майнові права та обов’язки батьків і дітей, випливає наступне.

Відповідач зобов’язаний утримувати свою дитину до досягнення нею повноліття шляхом сплати аліментів на її утримання у розмірі, визначеному судом, нести додаткові витрати на утримання дитини, у зв’язку з розвитком її здібностей. Відповідач жодної участі у додаткових витратах не несе. Навіть присуджені аліменти сплачує не в повному обсязі.

З цих підстав вважаю за можливе задоволення позовних вимог та стягнення з відповідача грошових коштів на відшкодування понесених мною додаткових витрат на лікування неповнолітньої дитини. Згідно п. 3 ст. 5 Закону України «Про судовий збір», від сплати судового збору звільняються позивачі за подання позовів про стягнення аліментів. На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 180, 183, 185 СК України, ст.ст. 3, 88, ст.ст. 118-120 ЦПК України, –

ПРОШУ:

1) Позов задовольнити. 2) Стягнути із _____________ на користь _____________ додаткові витрати на утримання дитини ____________, __________ року народження, у сумі 35100 грн. 00 коп. Додатки: – копія паспорта та ІПН; – копія рішення Суворовського районного суду м.

Одеси від ________р.; – копія свідоцтва про народження; – копія договору про підготовку фахівця ______ 2015р.; – копія розрахунку заборгованості по аліментам; – позовної заяви з доданими документами для відповідача. 01.07.

20__                                                         (підпис)

Наголошуємо, що в судах України існують зразки, приклади, шаблони Позовної заяви про стягнення додаткових витрат на дитину, які можуть відрізнятись за змістом між собою. Кожний зразок, документ може мати свої унікальні особливості, в залежності від конкретних обставин сімейних обставин.

Для того, щоб Позовна заява про стягнення додаткових витрат на дитину була складена юридичного грамотно та в суді цей документ не залишили без руху, ми рекомендуємо звертатися за допомогою до сімейного адвоката по розлученням онлайн який допоможе підготувати Позовну заяву про стягнення додаткових витрат на дитину дистанційно.

Стягнення додаткових коштів на утримання дитини

Турбота батьків про дітей після розлучення не обмежується аліментами. Українським законодавством також передбачено обов’язок сплачувати додаткові витрати на дитину. Якщо особа ухиляється від своїх сімейних обов’язків, то її можна залучити до стягнення.

Що таке додаткові витрати на утримання дитини

Додаткові витрати на дитину – це грошові витрати, прямо не пов’язані з основними потребами дітей, але бажані для повноцінного розвитку. Тривалість зазначених витрат може бути будь-якою: одноразовою чи періодичною (все залежить від конкретних обставин справи). У ст.185 Сімейного Кодексу України зазначено, що батьки зобов’язані забезпечувати своїм підопічним:

 • розвиток можливостей;
 • лікування хвороб;
 • відновлення після каліцтв;
 • другим важливими заходами підтримки.

Отже, список має відкритий характер. Сюди можна віднести заняття дитини в секціях та гуртках, її путівки до таборів та санаторій, лікування хронічних хвороб у клініках та інші важливі заходи. Важливо розуміти, що фінансову допомогу батьки можуть надавати безпосередньо до виникнення зазначених обставин, так і після їх появи.

Усі додаткові витрати на дитину підлягають стягненню у разі, якщо зобов’язана особа ухиляється від виплат. Право на отримання коштів має батько, з яким мешкають неповнолітні після розірвання шлюбу.

Що не стосується додаткових витрат

Оскільки перелік витрат носить відкритий характер, нерідко в батьків може виникнути питання, яке фінансування варто відносити до додаткового, яке – до аліментного. Це важливе розмежування.

До аліментів відносяться всі грошові та матеріальні витрати, спрямовані на утримання дитини та задоволення її базових потреб. Головним чином йдеться про:

 • живлення;
 • одяг;
 • шкільне приладдя та предмети гігієни;
 • комунальні послуги;
 • лікування легких захворювань.

Аліменти стягуються для традиційного дитячого розвитку. Але може виникнути ситуація, коли їх буде замало. У такому разі потрібні додаткові витрати на дитину. Наприклад, для заняття в музичній школі потрібен нотний зошит. Її покупка відноситься до аліментних витрат. Але придбання музичного інструменту для домашніх тренувань та ігор вже вважатиметься додатковими витратами.

Слід зазначити, що ці витрати повинні бути спрямовані саме на розвиток неповнолітнього, але не на його дозвілля. Іграшки, розваги, непотрібні речі не підпадають під потрібну статтю витрат. Державні органи в більшості випадків охоче стягують суми, пов’язані з дитячим лікуванням. Про це свідчить судова практика щодо додаткових витрат на дитину.

Інший важливий критерій – це доказ існування самих витрат. Щоб стягнути кошти, які були спрямовані на розвиток дітей, потрібно спочатку довести факт витрачання та конкретні суми.

Розмір додаткових витрат на утримання дитини

Додаткові витрати на дитину стягуються у твердій грошовій сумі. Конкретна величина залежить від обставин виховання та потреб неповнолітнього. Немає мінімального розміру, ні максимальної суми.

Читайте также:  Заборгованість по аліментам (розрахунок боргу, зразок заяви)

Якщо дитині потрібне лікування в клініці, то вартість медичного обслуговування і складатиме основну статтю витрат. Проте, варто пам’ятати, що батьки несуть рівні обов’язки щодо утримання своїх дітей.

Це означає, що ви зможете стягнути з іншої особи лише половину понесених витрат.

Якщо за рахунок аліментних коштів не виходить погасити хоча б половину матеріальних потреб дітей, то може заявити про стягнення додаткових сум. І тут розмір виплат прив’язаний до величині аліментів.

Як подати позовну заяву про стягнення додаткових витрат

Для початку судового розгляду потрібно скласти позовну заяву про стягнення додаткових витрат на дитину. Його зміст повинен обов’язково включати такі відомості:

 • реквізити суду, в якому проводитиметься судовий розгляд;
 • ПІБ, місце проживання та паспортні дані позивача та відповідача;
 • обставини розвитку дітей;
 • докази витрат;
 • список программ;
 • дата та підпис заявника.

Ключове значення мають аргументація та список додатків. На них суд звертає увагу насамперед. Заявник повинен довести не лише факт здійснення конкретних витрат на дитину та їхню величину, а й їхню корисність.

У практиці Верховного суду є справи, в яких інстанція відмовила у стягненні коштів навіть у випадках, коли дитина потребувала особливого харчування.

Заявник просто не зміг документально довести потребу неповнолітнього в конкретному раціоні.

Розмір та потребу можна підтвердити безліччю документів:

 • договорами надання освітніх послуг;
 • товарними чеками;
 • довідками із клініки;
 • проїзними документами;
 • рецептами від лікарів;
 • медичними висновками;
 • путівками та іншими свідченнями.

Чим більше доказів буде надано, тим більший шанс добитися стягнення додаткових витрат на дитину у потрібному розмірі.

При зверненні до суду рекомендується заручитись підтримкою професійного юриста, який зможе оперативно зібрати всі свідоцтва та правильно оформити позовну заяву.

Чому варто звернутися до Факторії-Груп

Компанія «Факторія Груп» на професійній основі допомагає стягнути додаткові витрати на дитину в повному розмірі. При зверненні до наших юристів ви отримуєте:

 • збирання всіх необхідних доказів матеріальних та грошових витрат на дитячий розвиток;
 • точне визначення величини, що стягується;
 • гарантоване рішення суду на вашу користь.

Якщо ви хочете добитися від іншого батька участі у розвитку дитини, звертайтесь до компанії «Факторія Груп». Ми притягнемо до відповідальності осіб, які уникають своїх батьківських обов’язків за законодавством України.

Стягнення з батька додаткових витрат на дитину: процедура і практика

Відповідно до положень статті 185 Сімейного кодексу України, батько зобов’язаний приймати участь у додаткових витратах на свою дитину, якщо це обумовлено розвитком її здібностей, хворобою тощо. Цей перелік не є вичерпним — сюди входять усі потреби дитини, які не покриваються аліментами на її утримання.

Розмір додаткових витрат встановлюється рішенням місцевого суду за позовом матері. При цьому повинні враховуватися всі обставини, які мають суттєве значення для визначення суми стягнення.

На практиці суди зобов’язують батька компенсувати половину витрат, які понесла мати, якщо вона зможе довести їх необхідність і підтвердити це документально.

Додаткові витрати на дитину можуть сплачуватися наперед, або вони покриваються після їх фактичного понесення. Конкретна форма залежить від наявних документів — чеків, квитанцій, актів виконаних робіт, рекомендацій чи діагнозів тощо.

При цьому стягнення грошових коштів може відбуватися разово, з певною періодичністю або постійно (до досягнення дитиною повноліття). Спосіб участі батька в додаткових витратах визначається, наприклад, таким чином. Якщо мова йде про відвідування дитячого садку, фінансування здійснюється періодично.

Коли дитина захворіла, оплата її лікування зазвичай відбувається на протязі певного часу, згідно рекомендації лікаря.

Процедура стягнення додаткових витрат починається з подання до суду позовної заяви. В додатках до цього позову матері слід обов’язково надати докази, на яких ґрунтуються її позовні вимоги. Якщо ці документи не можуть бути отримані позивачем самостійно, вони витребуються за відповідним запитом суду.

Для цього зацікавленій особі необхідно подати заяву про забезпечення доказів. Слід зазначити, що просити про витребування певних документів має право як позивач, так і відповідач.

Останній може бути зацікавлений у цьому в тих випадках, коли він не погоджується з позовними вимогами, або вважає їх необґрунтованими (завищеними чи безпідставними).

Позов до батька про стягнення з нього додаткових витрат на утримання спільної дитини зазвичай подається разом із заявою про стягнення аліментів. Однак це не є обов’язковим — подібна позовна заява може бути подана й окремо (з дотриманням вимог, зазначених вище).

Такі випадки трапляються коли про додаткові витрати стало відомо вже після встановлення розміру аліментів. Наприклад, з досягненням певного віку з’явилась потреба у відвідуванні дитиною басейну, розвиваючого гуртка або спортивної секції.

Також іноді на життєвому шляху дітей трапляються різного роду порушення здоров’я, які вимагають проведення обстежень та купівлі ліків.

На відміну від встановлення аліментів на дитину, питання про стягнення додаткових витрат з батька не завжди вирішується успішно. На практиці головною проблемою для матерів стає неможливість доведення необхідності задоволення позовних заяв.

В першу чергу це відбувається через брак доказів і неналежну аргументацію сум грошових коштів, які просить стягнути матір.

Другою причиною зазвичай є відсутність у батька офіційного місця роботи, працевлаштування без оформлення чи періодичні заробітки, або низький рівень заробітної плати (загального доходу), що не дозволяє сплачувати додаткові витрати. За таких умов суди відмовляють у їх стягненні.

Для підвищення шансів на успіх в судовому процесі по отриманню додаткових грошей на утримання дітей, матерям слід об’єктивно оцінювати матеріальне становище відповідача. Наприклад, якщо батько безробітний, або працевлаштований неофіційно, не варто розраховувати на компенсацію 50 % витрат.

В цьому випадку рекомендується просити суд стягнути меншу частину, демонструючи в такій спосіб врахування фінансового становища батька дитини. Зверніть увагу, що розмір додаткових витрат завжди встановлюється в твердій грошовій сумі.

Відсоток або частка від заробітку в цій категорії справ не застосовуються (на відміну від стягнення аліментів).

Образец искового заявления о взыскании дополнительных расходов на содержание ребенка

Ниже вам представлен образец искового заявления о взыскании дополнительных расходов на содержание ребенка в 2021 году. В данном примере показан порядок взыскания возникших дополнительных расходов на ребенка.

Пример искового заявления о взыскании дополнительных расходов на содержание ребенка

До _(повне найменування)_ суду
м. ________ вул. ________

ПОЗИВАЧ: ПІБ повністю, дата народження, ІНН
місце реєстрації та проживання:
повна адреса та поштовий індекс,
номер та серія паспорту

засоби зв’язку.

 • ВІДПОВІДАЧ: ПІБ повністю, дата народження, ІНН
  місце реєстрації та проживання:
  повна адреса та поштовий індекс,
  номер та серія паспорту
 • засоби зв’язку.

Если адрес регистрации и места жительства отличаются, то они указываются по отдельности. Это необходимо для того, чтобы ответчик и истец смогли вовремя получать все документы из суда.

ПОЗОВНА ЗАЯВА
про стягнення додаткових витрат на утримання дитини

__________ року я, ПІБ, ________ року народження, зареєструвала шлюб з відповідачем – ПІБ, ____ року народження, що підтверджується свідоцтвом про укладення шлюбу _(серія)_ № ____ від _____ , виданим відділом державної реєстрації актів цивільного стану по м. ____ міськрайонного управління юстиції ____ області, актовий запис № ____.

Від браку ми маємо неповнолітню дитину – ПІБ, ____ року народження.

Дитина проживає разом зі мною, що підтверджується відповідною довідкою з місця проживання.

Ст. 51 Конституції України, якій кореспондує ч.1 ст.180 СК України, встановлено, що батьки зобов’язані утримувати дітей до їх повноліття. У відповідності зі ст. 141 СК України мати та батько мають рівні права та обов’язки щодо дитини, а «розірвання шлюбу між батьками, проживання їх окремо від дитини не впливає на обсяг їхніх прав і не звільняє від обов’язків щодо дитини».

Статтею 185 СК України встановлено, що той з батьків, з кого присуджено стягнення аліментів на дитину, а також той з батьків, до кого вимога про стягнення аліментів не була подана, зобов’язані брати участь у додаткових витратах на дитину, що викликані особливими обставинами (розвитком здібностей дитини, її хворобою, каліцтвом тощо).

Згідно довідки (договору) ________ (вказуємо які саме додаткові витрати ви сплачуєте на дитину, наприклад — витрати на лікування, навчання по розвитку здібностей дитини).

У відповідності з п.18 Постанови Пленуму Верховного суду України № 3 від 15.05.2006 «Про застосування судами окремих норм Сімейного кодексу України при розгляді справ щодо батьківства, материнства та стягнення аліментів» у випадках стягнення додаткових витрат мова йде про фактично зазнані або передбачувані витрати, тому їх необхідно визначати у твердій грошовій сумі.

На день подання позовної заяви фактично зазначені додаткові витрати на дитину складають ______ грн. Ці витрати підтверджуються квитанціями, які додані до позовної заяви.

Відповідно до ст. 5 ЗУ «Про судовий збір»: «Від сплати судового збору під час розгляду справи в усіх судових інстанціях звільняються:

3) позивачі — у справах про стягнення аліментів, оплату додаткових витрат на дитину, стягнення неустойки (пені) за прострочення сплати аліментів, індексацію аліментів чи зміну способу їх стягнення».

На підставі вищевикладеного та керуючись ст.ст. 141, 180, 185 СК України, ст.ст. 174, 175 ЦПК України, —

ПРОШУ:

 1. Стягнути з відповідача — _______________ (ПІБ), _________ року народження, на користь __________ (ПІБ), ________ року народження, додаткові витрати на утримання дитини ___________ (ПІБ), _______ року народження, в розмірі ____ грн.

Додатки:

 1. Квитанція про сплату судового збору та її копія — 2 екз.
 2. Копії паспорту – 2 екз.
 3. Копії довідки при присвоєння ідентифікаційного номера – 2 екз.
 4. Копії свідоцтва про шлюб – 2 екз.
 5. Копії свідоцтва про народження – 2 екз.
 6. Довідка про склад сім’ї та її копія – 2 екз.
 7. Копії рішення суду про розірвання шлюбу — 2 екз.
 8. Копії документів, які підтверджують додаткові витрати — 2 екз.
 9. Копія позовної заяви
Читайте также:  Фіктивний шлюб ≡ Що це таке. Його причини і наслідки

Все документы, которые мы подкрепляем к исковому заявлению, в том числе и сам иск, необходимо делать в двух экземплярах:

 • первый для суда. Как правило в суд мы предоставляем оригиналы всех документов. Их не обязательно подкреплять под исковое заявление. Достаточным будет взять их в судебное заседании и предоставить их судье по ее требованию.
 • второй для ответчика (только копии документов).

«____»______________2021 р.       __(підпис)__ ПІБ

Заява про стягнення додаткових витрат | Позов на додаткові витрати

Стягнення додаткових коштів на утримання дітей, крім аліментних виплат, здійснюється в разі виявлення у дитини важкого захворювання, серйозних травм, а також при необхідності постійного догляду за дитиною, тобто при наявності виняткових підстав.

У тих ситуаціях, коли обидва з батьків не змогли дійти згоди про розмір додаткових виплат питання про стягнення грошових коштів з батьків буде вирішуватися судом. Позовна заява про стягнення додаткових витрат на утримання дитини подається до суду за місцем проживання ініціатора звернення або відповідача.

Суддя при задоволенні вимог позивача вказує в винесеному рішенні величину додаткових витрат у твердій грошовій сумі, яку відповідач повинен буде щомісяця перераховувати на утримання дитини.

Судовий орган може відмовити в задоволенні позовних вимог, якщо в ході процесу буде встановлено, що додаткові витрати не пов’язані зі збереженням здоров’я дитини, а також, якщо буде достатньо підстав припускати, що у відповідача недостатньо коштів на додаткове утримання дитини і він займається вихованням неповнолітніх дітей.

Позовна заява про стягнення додаткових витрат на неповнолітню дитину-інваліда

 • Якщо утримання аліментів при шлюборозлучному процесі відбувається за фактом наявності хоча б однієї дитини, то стягнення додаткових коштів на утримання дітей здійснюється в порядку винятку.
 • До виняткових випадків, коли крім аліментних виплат батькові потрібно понести додаткові витрати, відносяться обставини, описані в Сімейному кодексі України.
 • До них відносяться:
 • важкі захворювання (наприклад, церебральний параліч);
 • каліцтва і серйозні травми;
 • постійний догляд за дитиною (що вимагає матеріальних витрат), встановлений лікарем тощо (Сімейний кодекс України).

Таким чином, додаткові витрати можуть припускати витрати на хірургічне втручання, дорогі медикаменти, протези, курси реабілітації тощо.

У багатьох випадках, наявність перерахованих вище захворювань у дитини підтверджується присвоєнням йому певної групи інвалідності.

Практика показує, що, наприклад, витрати на освіту дітей не розглядаються судами як додаткові витрати.

Всі виключні обставини, перелічені в Сімейному кодексі України, не є вичерпними, але їх загальним критерієм можна вважати те, що вони пов’язані з необхідністю збереження життя і здоров’я дитини.

 • Батьки беруть на себе додаткові витрати на утримання дитини-інваліда виходячи з обопільного угоди або за рішенням судового органу. Добровільна угода між батьками укладається у письмовій формі з обов’язковою процедурою нотаріального посвідчення. Складена угода може використовуватися в якості виконавчого листа, що дозволить в разі невиконання договору, стягнути заборгованість з батьків за допомогою співробітників Державної виконавчої служби України.
 • Якщо сторони не змогли домовитися про мирне вирішення спору щодо додаткових коштів на утримання дитини-інваліда, то конфлікт буде врегульовано в суді при подачі позовної заяви.

Позов на стягнення додаткових витрат на дитину

Позивач, при складанні заяви, повинен вказати в документі вагомі підстави, що призвели до звернення в суд, а також факти, що підтверджують причину звернення.

У позовній заяві в обов’язковому порядку зазначаються:

 • назва та адреса судового органу, що розглядає заяву;
 • відомості про обидві сторони справи (ПІБ, місце проживання та ін.);
 • дані про представника (якщо є);
 • дані про дитину;
 • обставини, які призвели до звернення в суд (інвалідність, серйозна травма);
 • факти, що підтверджують причину звернення (медичні висновки, історія хвороби та ін.);
 • вимоги про стягнення грошових сум;
 • перелік документів, що додаються тощо.

Куди подавати заяву про стягнення додаткових витрат на дітей

Позов з вимогою про стягнення додаткових витрат на дитину подається до суду за місцем проживання позивача або відповідача.

Позивачу необхідно підготувати два примірники позовної заяви, один з яких здається в канцелярію суду, а другий суд буде надсилати відповідачу для ознайомлення з вимогами і доводами ініціатора спору.

Крім позову позивач надає в суд:

 • копію документа, що посвідчує особу (паспорт);
 • копію свідоцтва про шлюб;
 • копію рішення суду про розірвання шлюбу;
 • копію свідоцтва про народження дитини, щодо якої необхідні додаткові витрати;
 • історію хвороби (копія);
 • копію рішення суду про стягнення аліментів на дитину;
 • висновок лікуючого лікаря про призначення лікарських препаратів, особливого режиму харчування (копія);
 • медичний висновок (копія);
 • касові чеки, що підтверджують покупку медикаментів, продуктів харчування, надання діагностичних (УЗД, томографія та ін.) і оздоровчих послуг (наприклад, масаж);
 • розрахунки грошових сум на утримання дитини (майбутні та вже зроблені витрати);
 • документи, що вказують на спільне проживання неповнолітнього і його батьків;
 • інші документи, що підтверджують необхідність здійснення додаткових витрат на утримання дитини.

Для оцінки матеріального становища позивача до суду необхідно надати:

 • інформацію про доходи;
 • довідку про величину пенсійних та інших виплат на дитину-інваліда;
 • довідку про склад сім’ї;
 • інші значущі документи.

Порядок розгляду позову про стягнення додаткових витрат

Слухання у справі про стягнення додаткових коштів на неповнолітню дитину починаються через кілька тижнів після надходження позовної заяви до суду.

 • Справа розглядається суддею в присутності обох з подружжя, а також їх дитини (якщо буде потрібно). Суддя ретельно вивчає всі представлені докази по справі до початку судових слухань, а також може запросити на бесіду кожного з подружжя для уточнення їх позицій по справі.
 • В рамках судового засідання кожна сторона викладає свою точку зору на предмет спору. Позивач надає судді документальні підтвердження додаткових витрат, понесених в результаті лікування дитини (квитанції, накладні, договори на надання медичних послуг), довідку про заробітну плату, розмір компенсаційних виплат на дитину (якщо такі виплати здійснюються), а також інші докази.
 • Також позивач в ході засідання (на вимогу судді) доводить обґрунтованість і правильність розрахунку додаткових грошових сум, призначених на утримання дитини в майбутньому.
 • Крім цього, суд враховує доводи відповідача, пов’язані з його доходами й витратами, наявністю інших неповнолітніх дітей на утриманні, станом здоров’я, наявністю або відсутністю фактів заборгованості по аліментних платежах тощо

В рамках судової тяганини обоє зі сторін мають повне право викласти додаткові аргументи та докази, не включені раніше в позовну заяву.

Рішення суду про стягнення додаткових витрат на дитину

Суд після закінчення судового розгляду справи виносить рішення, в якому вказується сума додаткових витрат, яку відповідач повинен буде щомісяця виплачувати стосовно своєї дитини.

Суд виносить рішення суду в присутності обох сторін. Якщо один з подружжя відсутній без поважної причини, суддя оголошує рішення без його участі.

В результаті рішення суду позовну вимогу може бути:

 • задоволено (в повному обсязі або частково);
 • відхилено;
 • розглянуто пізніше (перенесення судового засідання).

У разі задоволення вимог позивача, суддя встановлює величину додаткових виплат не в певній частці від сукупного доходу батьків, а виключно у твердій грошовій сумі. Розмір виплат залежатиме від матеріального становища відповідача, а також інших значущих обставин (наявності або відсутності працевлаштування, дітей).

Сума додаткових витрат і аліментних виплат в сукупності не може перевищувати 70% від доходу відповідача.

Додаткові витрати на дитину, понесені позивачем до судової тяганини, у випадку задоволення позову, також підлягають стягненню з відповідача (як правило, половина суми).

За рішенням суду додаткові витрати можуть стягуватися як на неповнолітню дитину, так і на повнолітню дитину, якій також може знадобитися матеріальна допомога.

Суд здійснює стягнення додаткових витрат:

 • на обмежений термін (на час курсу лікування);
 • на невизначений термін (наприклад, при лікуванні СНІДу).

Суддя має право відмовити в задоволенні позову, якщо в ході судового засідання буде доведено, що додаткові витрати не пов’язані з обставинами, передбаченими чинним законодавством, а також, якщо у відповідача невеликий прибуток і на його утриманні перебувають інші неповнолітні. Крім цього, в ситуаціях, коли є можливість отримання безкоштовної допомоги, суд може порахувати додаткові видатки невиправданими (наприклад, позивач лікує дитину в платній клініці, хоча є можливість повноцінного безкоштовного лікування).

Судове рішення набирає законної сили через один місяць (30 днів) після винесення, що дозволяє обом сторонам, у випадку незгоди з рішенням, оскаржити його, тобто подати апеляцію. При задоволенні позову судовий орган здійснює видачу виконавчого листа

Послуги адвоката по сімейним справам

Сімейний адвоката надасть Вам юридичну консультацію та допоможе скласти всі необхідні документи по спілкуванню батька з дитиною після розлучення.

Ми відповідаємо за якість виконання юридичних послуг та гарантуємо позитивний результат.

За допомогою послуг сімейного адвоката або юриста Ваша справа по спілкуванню батька з дитиною після розлучення буде вирішена більш професіонально та швидко.

Звернувшись до нас Ви гарантовано отримуєте професійну юридичну допомогу по спілкуванню батька з дитиною після розлучення.

Наш багаторічний досвід в юридичній сфері є гарантією Вашого успіху – це те, що потрібно Вам зараз для вирішення Вашої проблеми.

Ви заслуговуєте нашої професійної юридичної допомоги!

Зробить перший крок до Вашої перемоги по юридичній справі по спілкуванню батька з дитиною після розлучення, подзвоніть або напишіть адвокату і Ви отримуєте відповіді на всі Ваші питання.

ROZLUCHENNYA.COM.UA

Корисні матеріали сайту rozluchennya.com.ua:

rozluchennya.com.ua

 1. гугл
 2. Позовна заява про стягнення додаткових витрат на дитину Практика ВС про стягнення додаткових витрат на дитину Сума аліментів з безробітного Додаткові витрати на дитину Як нараховуються аліменти Додаткові витрати на навчання дитини Додаткові витрати на дитину Сімейний кодекс
 3. Як розрахувати аліменти 2020
Ссылка на основную публикацию