Письмовий договір про утримання дитини — ЗРАЗОК

Розірвання шлюбу подружжя, які мають неповнолітніх сина або доньку, відбувається в суді. При цьому не має значення, чи є дитина біологічною, або усиновленою. Таким чином держава вживає заходів щодо захисту інтересів неповнолітніх при розлученні.

У деяких випадках припинення шлюбних відносин, навіть при наявності дітей, може статися через органи РАЦС.

Так, батько, з яким залишилася дитина, не направляє позовну заяву про розірвання шлюбу, а може клопотати про розлучення, минаючи суд, якщо другий із подружжя:

 • у встановленому порядку визнаний недієздатним;
 • визнаний безвісно відсутнім;
 • засуджений до відбування покарання на строк від 3 і більше років.

Батьківська угода при розлученні

Найкращим варіантом є взаємна домовленість батьків щодо місця проживання сина або доньки, фінансового забезпечення та виховання.

Але якщо батько з матір’ю не можуть досягти консенсусу, за них питання щодо утримання дитини вирішує суд. Не виключена можливість отримати рішення, яке не буде задовольняти обидві сторони.

Воно не буде виконуватися, тому важливо, щоб судове рішення відповідало волі батьків.

При розірванні шлюбу подружжя, разом з позовом, надають до суду угоду про дітей незалежно від того, чи є спірні питання щодо неповнолітніх. Суд оцінює документ, визначає, чи не порушені права неповнолітнього, затверджує своїм рішенням.

Таким чином, якщо батьки надали угоду, проте вона обмежує або порушує права неповнолітнього, суддя визначить, з ким із батьків залишиться дитина, а з кого будуть стягуватися кошти.

Мирова угода про утримання важлива, оскільки документ…

 • вирішує всі важливі «дитячі» питання;
 • спрощує, прискорює процес розлучення;
 • дозволяє уникнути спірних ситуацій, зловживань, порушень прав сторін.

До речі, аліменти можна не сплачувати цілком законно. В яких випадках це можливо, ми розповіли в даній статті.

Порядок укладання угоди

Законодавець не обмежує батьків у формі документа і положеннях, які будуть відображені. Важливо, щоб вони відповідали інтересам дитини. Сторони мають право висвітлити питання, які стосуються не тільки місця проживання, матеріального забезпечення та виховання дітей, але й інші моменти, які вважатимуть за потрібне.

Читайте також:  Порядок стягнення аліментів за виконавчим листом

В юридичній практиці документ такого роду може бути названий угодою:

 • про дітей
 • про спільне утримання дитини;
 • про місце проживання дитини;
 • про аліментні виплати на дитину;
 • про порядок спілкування та виховання і таке інше.

Існують основні принципи укладання угоди:

 • добровільне волевиявлення сторін;
 • відсутність суперечностей з нормами закону;
 • забезпечення сприятливих умов для життя неповнолітнього після розлучення та роз’їзду його батьків.

Як правило, батьківська угода про утримання дитини оформляється у зв’язку з розірванням шлюбу.

Документ може бути складений до подання позову про розірвання шлюбу, або в процесі розлучення. Угода має бути надана судді до винесення рішення по шлюборозлучному позову.

Не забороняється скласти кілька мирових угод, які будуть регулювати різні сторони взаємовідносин батьків-дітей. Наприклад, в одному документі відобразити питання фінансового утримання дитини, у другому – встановити порядок виховання та проведення дозвілля. Якщо подружжя мають кількох дітей, можна скласти окрему угоду на кожну неповнолітню дитину.

Основні положення

Подружні пари, які зберегли взаєморозуміння, повинні обговорити основні «дитячі» питання:

З ким буде проживати дитина після розлучення? Тут враховується не лише побажання батька та матері, але також:

 • бажання самої дитини;
 • рівень життя батьків;
 • умови проживання сторін;
 • віддаленість квартири або будинку від школи чи дошкільного закладу.

Як буде проходити спілкування дитини з батьком, який проживає окремо? Регулярні зустрічі, спільне проведення часу повинні компенсувати роздільне проживання. Угода визначає, чи буде спільний дозвілля регулярним або по певних днях тижня або годинах. Чи потрібна присутність другої сторони?

Які обов’язки буде виконувати батько, який проживає окремо, які права матиме? Роздільне проживання – не привід самоусунутися від виховання, спілкування, проведення дозвілля з дитиною та прийняття рішень, пов’язаних з вихованням, оздоровленням, відпочинком.

Читайте також:  Неустойка по аліментах та борг — як їх зменшити?

Як батьки будуть виконувати зобов’язання щодо матеріального забезпечення дитини? Сторони визначаю, хто з них забезпечує харчування, купляє одяг, взуття, оплачує житло, навчання.

Іноді батько, який проживає окремо, передає одноразово значну суму для забезпечення всіх життєвих потреб неповнолітнього аж до його 18-річчя. Але в більшості випадків батьки приймають рішення про регулярні аліментні виплати.

Тоді в угоді сторони визначають розміри, порядок платежів.

Зверніть увагу: щомісячна сума аліментних зобов’язань не повинна бути нижче 25% від сукупного доходу платника – на одну дитину, 33,3% — на двох дітей, 50% — на трьох і більше дітей.

Даний перелік не є вичерпним, тут включені найбільш актуальні питання. Безумовно, кожна сторона визначає власні унікальні умови угоди.

Якщо дитина досягла належного рівня моральної зрілості, можна залучити її до обговорення «дитячих» питань. Таким чином подружжя подбають насамперед про інтереси самої дитини.

Зміст документа

Законодавець не встановлює жорстких правил щодо змісту угоди. Разом з тим умови, прописані в документі, не повинні мати двоякого тлумачення.

Типовий документ включає наступну інформацію:

 • назва;
 • місце, дата складання;
 • анкетні, паспортні дані сторін, адреса реєстрації та проживання;
 • дані неповнолітнього (П.І.П., дата народження, адреса проживання);
 • посилання на закони, нормативні документи, що регулюють порядок укладення угоди;
 • права та обов’язки сторін;
 • порядок здійснення сторонами батьківських прав та зобов’язань;
 • порядок вирішення спорів;
 • термін дії документа (як правило, до повноліття дитини);
 • підписи сторін.

Зразок договору між батьками про спільне утримання дитини

Форма угоди, нотаріальне завірення

Батьки можуть не укладати угоду в письмовому вигляді. Достатньо прийти до згоди та озвучити рішення по всім пунктам безпосередньо в судовому засіданні. Суддя при винесенні рішення затвердить та викладе умови мирової угоди документально. Разом з тим, письмова угода з підписами батьків дозволяє уникнути розбіжностей в майбутньому.

Багатьох хвилює питання: чи потрібно нотаріально засвідчувати документ?

Якщо угода містить умови виплати аліментних зобов’язань, вона повинна бути завірена нотаріусом. Таким чином документ набирає юридичної сили виконавчого листа, буде підставою для стягнення аліментів судовими виконавцями.

В інших випадках нотаріальне засвідчення документа необов’язково.

Читайте також:  Як розраховують аліменти на одну дитину (формула розрахунку)

Порядок затвердження угоди судом

Як ми зазначили раніше, батьки можуть озвучити домовленість про виховання та утримання дітей у суді, або ж надати письмову угоду. В останньому випадку документ є доповненням до позову і буде розглядатися судом в процесі.

Суддя:

 • вивчає умови та положення, викладені у мировій угоді;
 • оцінює їх на предмет відповідності нормативно-правовим актам;
 • перевіряє, чи не порушені права неповнолітнього або батьків.

Треба врахувати, що суддя має право вислухати і взяти до уваги точку зору неповнолітнього, якщо той досяг віку 10 років. Батькові і матері потрібно заздалегідь поцікавитися думкою дитини, щоб встановити можливі розбіжності між угодою та бажаннями неповнолітнього.

 • Якщо буде встановлено, що документ не відповідає нормам закону або порушує будь-чиї інтереси, суддя особисто розгляне «дитячий» питання і винесе рішення на свій розсуд.
 • Угода про утримання дітей складається в трьох примірниках: один – для суду, по одному – для кожного з батьків.
 • В статті “Аліменти на дитину в 2018 році: термін позовної давності в Україні” ми розповіли, коли можна стягувати аліменти на дитину, та які для цього потрібні документи.

Зверніть увагу!

 • У зв’язку з частими змінами в законодавстві інформація може стати неактуальною швидше, ніж ми встигаємо її оновлювати на сайті.
 • Всі випадки індивідуальні і залежать від багатьох факторів.
 • Тому для вас працюють безкоштовно експерти-консультанти! Розкажіть про вашу проблему, і ми допоможемо її вирішити! Запитайте прямо зараз!

Зразок позовної заяви про стягнення додаткових витрат на утримання дитини

Законом встановлені певні порядки для стягнення аліментів, але трапляються ситуації, коли на дітей можуть виникати якісь непередбачені витрати, які частіше за все несе один з батьків. У таких випадках законодавство передбачає можливість стягнення додаткових витрат на утримання дитини з іншої сторони, незважаючи на отримувані аліменти, якщо причина достатньо вагома та обґрунтована.

В залежності від конкретних обставин справи, зміст позовної заяви про стягнення додаткових витрат на утримання дитини може мати відмінності від представленого зразка. У той же час, структура заяви є незмінною. Тому у випадку, коли ви складаєте заяву самостійно, без допомоги юриста, ви можете спиратися на структуру наведену нижче.

До __________ суду
м._________
адреса:___________________
ПОЗИВАЧ: Фесюк Ольга Сергіївна, паспорт __ № ______, виданий _________ _____ року, код _______, адреса реєстрації: ______________, від імені якої на підтаві договору про надання правової допомоги діє адвокат Законний А.А. адреса для листування: ______________ тел.: __________
ВІДПОВІДАЧ: Фесюк Андрій Олегович, _______ року народження, код ____________, адреса: _____________, тел. _________

Позовна заява
про стягнення додаткових витрат на утримання дитини

«__» _______ 20__ року між Фесюк Ольгою Сергіївною та Фесюк Андрієм Олеговичем було укладено шлюб, який зареєстрований Відділом реєстрації актів цивільного стану __________________, актовий запис № __, свідоцтво про шлюб серія ___ № _______.

Від даного шлюбу є одна неповнолітня дитина:
— Фесюк Олександр Андрійович, ________ року народження, про що свідчить свідоцтво про народження серії __ № ______, виданий відділом державної реєстрації актів цивільного стану ___________________.
Рішенням ______________ суду від _______ року шлюб між Фесюк А.О. та Фесюк О.С. розірвано.

Рішенням _____________ суду від ______ року за № _______ Відповідачу присуджено сплачувати на користь Фесюк О.С. на утримання дитини щомісячно аліменти у розмірі ¼ частини всіх видів заробітку. Виконавчий лист по даній справі видано ______ року та пред’явлено до державної виконавчої служби _______________.

Читайте также:  Раздел объекта самовольного строительства через суд невозможен?

Так, за період з ______ року по _______ року відповідач не сплатив жодної суми аліментів.
Станом на день звернення з даним позовом утворилась заборгованість в розмірі ________ грн.
Разом з тим, _______ року, у Фесюка Олександра Андрійовича було діагностовано цукровий діабет 1-го типу.
Вказане захворювання має досить серйозний характер з тяжкими наслідками для здоров’я.

Лікування при такому діагнозі потребує значних коштів, які Позивач не має можливості заробити оскільки виховує свою дитину самостійно, тим більше батько Фесюка Олександра Андрійовича не бере жодної участі у вихованні дитини та взагалі не сплачує аліменти на його утримання.

Так, з метою врятування життя Фесюка Олександра Андрійовича, для здійснення постійного контролю рівня глюкози у крові, Фесюк Ольга Сергіївна змушена була за власний кошт придбати добовий вимірювач глюкози у крові, за ціною _____грн. А також набір сенсорів до вказаного апарату в кількості 6 штук на загальну суму _____ грн. Всього одноразово було витрачено _____ грн.

Крім того, вказана хвороба потребує постійного придбання додаткових ліків, інсулінових голок, спеціальних продуктів харчування.
Відповідно до статті 180 СК України батьки зобов’язані утримувати дитину до досягнення нею повноліття.

Частинами першою – третьою статті 181 СК України передбачено, що способи виконання батьками обов’язку утримувати дитину визначаються за домовленістю між ними; за домовленістю між батьками дитини той із них, хто проживає окремо від дитини, може брати участь у її утриманні в грошовій і (або) натуральній формі; за рішенням суду кошти на утримання дитини (аліменти) присуджуються у частці від доходу її матері, батька і (або) у твердій грошовій сумі.
Положеннями статей 180, 183, 185 СК України визначаються декілька способів виконання цього обов’язку, зокрема: утримання неповнолітньої дитини, на що стягуються аліменти у частках від заробітку (доходу) або в твердій грошовій сумі (статті 180, 183); участь батьків у додаткових витратах на дитину, викликаних особливими обставинами (розвитком здібностей дитини, її хворобою, каліцтвом тощо) (стаття 185).
СК України виходить з принципу рівності прав та обов’язків батьків. Відповідно до закону брати участь у додаткових витратах зобов’язані обоє з батьків, незалежно від того, з ким з них проживає дитина. При визначенні розміру стягнення з одного з батьків суд відносить частину витрат на іншого.
Згідно із частиною першою статті 185 СК України той з батьків, з кого присуджено стягнення аліментів на дитину, а також той з батьків, до кого вимога про стягнення аліментів не була подана, зобов’язані брати участь у додаткових витратах на дитину, що викликані особливими обставинами (розвитком здібностей дитини, її хворобою, каліцтвом тощо).
Це положення стосується особливих обставин, приблизний перелік яких надається цією статтею. До таких особливих обставин закон відносить насамперед випадки, коли дитина, яка знаходиться на утриманні батьків, потребує додаткових витрат, у тому числі у зв’язку хворобою та каліцтвом. Визначення таких особливих обставин відноситься до компетенції суду, і вони є індивідуальними в кожному конкретному випадку.
За частиною другою статті 185 СК України розмір участі одного з батьків у додаткових витратах на дитину в разі спору визначається за рішенням суду, з урахуванням обставин, що мають істотне значення.
Вирішуючи питання щодо розміру коштів, які підлягають стягненню на додаткові витрати, суди повинні враховувати, в якій мірі кожен із батьків зобов’язаний брати участь у цих витратах з огляду на матеріальне та сімейне становище сторін та інші інтереси й обставини, що мають істотне значення. У випадку, коли матеріальне становище батьків не дозволяє забезпечити повну оплату додаткових витрат, вони можуть бути компенсовані лише частково.
Ураховуючи зазначені обставини, суд визначає розмір додаткових витрат на дитину, зумовлених особливими обставинами, одному з батьків у твердій грошовій сумі.
Наявність таких додаткових витрат має довести особа, що заявляє позовні вимоги про їх стягнення. Ці кошти є додатковими, на відміну від коштів, які отримуються одним з батьків на утримання дитини.
У цих випадках ідеться про фактично зазнані або передбачувані витрати, тому їх необхідно визначати у твердій грошовій сумі.
Так, Фесюк Ольгою Сергіївною було витрачено ____ грн. на придбання добового вимірювача глюкози у крові та _____грн на придбання сенсорів до нього, яких вистачає на 3 місяці. Тобто по два сенсори щомісячно вартістю по ____ грн. пара.
Також на придбання додаткових медичних препаратів і відповідної їжі Фесюк Ольга Сергіївна витрачає ще близько _____ грн.
Таким чином додаткові щомісячні витрати сягають _____ грн. щомісячно.
Відповідно до викладеного відповідач зобов’язаний платити на користь позивача ½ частину зазначених витрат.
Згідно ст.5 ЗУ «Про судовий збір» від сплати судового збору звільняються позивачі за позовом у справах про стягнення аліментів, збільшення їх розміру, оплату додаткових витрат на дитину, стягнення неустойки (пені) за прострочення сплати аліментів, індексацію аліментів чи зміну способу їх стягнення, а також заявники у разі подання заяви щодо видачі судового наказу про стягнення аліментів;

З врахуванням викладеного та понесених мною витрат прошу суд на підставі ст. 174-175 Цивільного процесуального кодексу України, ст. ст. 141, 180, 185, Сімейного кодексу України –

Прошу:

1. Стягнути з Фесюка Андрія Олеговича, _______ року народження, код ____________, адреса: _____________, на користь Фесюк Ольги Сергіївни, паспорт __ № ______, код _______, адреса реєстрації: ______________, додаткові витрати на придбання апарату та сенсорів одноразово в розмірі _____ грн.
2.

Стягнути з Фесюка Андрія Олеговича, _______ року народження, код ____________, адреса: _____________, на користь Фесюк Ольги Сергіївни, паспорт __ № ______, код _______, адреса реєстрації: ______________, додаткові витрати у розмірі _____ (сума прописана в гривнях) щомісячно на утримання неповнолітнього сина — Фесюка Олександра Андрійовича, _____ року народження, починаючи з ______ року, і до досягнення дитиною повноліття.

3. Судові витрати по розгляду справи покласти на відповідача по справі.

 • Оригінали доданих документів містяться у Позивача
 • Додатки:

1. Копія паспорта позивача.
2. Копія рішення про розірвання шлюбу.
3. Копія свідоцтва про народження.
4. Копія виконавчого документу про стягнення аліментів.
5. Копія довідки про заборгованість за аліментами
6.

Копія медичного висновку від _______ року № __.
7. Копія довідки про перебування на обліку дитини-інваліда.
8. Копії рахунків на медичні апарати та засоби
9. Копії касових чеків.
10.

Копія договору на надання правової допомоги

11. Копія ордеру.

Адвокат
«___» _________ 20___р.              Законний А.А.

Перш ніж подавати заяву, якщо ви складаєте її самостійно, без допомоги юриста, вам варто вивчити зміст статей, на які ви будете спиратися при її подачі та впевнитися, що ви маєте усі необхідні документи, докази і свідків по справі. Потрібно правильно обрати суд, до якого буде подаватися позовна заява.

Більше готових зразків знаходяться в розділі зразки позовних заяв. Підіберіть найбільш оптимальний приклад для вашого конкретного випадку.

Зразок договору довічного утримання

 • ДОГОВІР
 • довічного утримання
 • Місто Київ, Україна, _______________ дві тисячі ____________ року.
 • Ми, що нижче підписалися:
 • гр. ____________________, який проживає за адресою: _______________________, податковий номер ________________________ (надалі – ВІДЧУЖУВАЧ), з однієї сторони та
 • гр. _______________________, яка проживає за адресою: _________________________________________, податковий номер ______________________ (надалі – НАБУВАЧ), – з другої сторони, а далі разом – Сторони, діючи добровільно та перебуваючи при здоровому розумі та ясній пам’яті, розуміючи значення своїх дій та правові наслідки укладеного Договору, без будь-якого примусу і погроз, попередньо ознайомлені нотаріусом з приписами цивільного законодавства, що регулюють укладений нами правочин (зокрема, з вимогами щодо недійсності правочину), уклали цей Договір (далі – Договір) про таке:
 1. Я, гр. _______________________,  передаю у власність, а НАБУВАЧ отримує у власність квартиру номер ____ (____________________) в будинку номер _________ (_______________) по вулиці ___________________ (далі – квартира), та взамін чого я, гр. __________________________, зобов’язуюсь забезпечувати ВІДЧУЖУВАЧА утриманням довічно на умовах цього Договору.

Вказана квартира, яка відчужується, складається з двох житлових кімнат, загальною площею – _________ кв.м., у тому числі жилою площею – _______ кв. м.

 1. Відчужувана квартира є особистою приватною власністю та належить ВІДЧУЖУВАЧУ на підставі Свідоцтва про право на спадщину за заповітом, виданого Шістнадцятою київською державною нотаріальною конторою ____________ року за реєстровим № __________ та зареєстрованого в Комунальному підприємстві Київське міське бюро технічної інвентаризації та реєстрації права власності на об’єкти нерухомого майна ______ року у реєстровій книзі № ________ за № _________.
 2. Згідно Витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності № ____________ від ___________ року, право власності гр. __________________ зареєстровано за № _____________; реєстраційний номер об’єкта нерухомого майна: _______________________.
 3. Відповідно до Звіту про незалежну оцінку майна, виданого Товариством з обмеженою відповідальністю «________________» ______________ року, оціночна вартість відчужуваної квартири становить __________________ (______________________________) гривень 00 копійок.
 4. Ціну відчужуваної  квартири   Сторонами  визначено  в   розмірі  (__________________________) гривень 00 копійок, як таку, що відповідає їх домовленості.
 5. ВІДЧУЖУВАЧ гарантує, що на момент укладання цього Договору вказана вище квартира, нікому не продана, не подарована, іншим чином не відчужена, не перебуває під арештом чи іншою забороною, щодо неї не ведуться судові чи інші спори, вона не передана в іпотеку, не перебуває у податковій заставі, відносно неї не укладено будь-яких правочинів, вона не передана як внесок до статутного фонду юридичних осіб, не використовується як юридична адреса або місце реєстрації інших осіб, ніж Сторони цього Договору, та не обтяжена у інший спосіб. Треті особи не мають жодних прав на квартиру, що відчужується. ВІДЧУЖУВАЧ заявляє, що в належній їй квартирі, що відчужується, відсутні малолітні та неповнолітні члени її сім’ї, які проживають разом з нею та мають право на користування цим житлом згідно вимог ст. 405 ЦК України. Своїм підписом під цим договором ВІДЧУЖУВАЧ підтверджує, що відчуження нерухомого майна протягом звітного податкового року нею здійснюється вперше.
Читайте также:  Как создать Франкенштейна своими руками. Легенда про Общество с ограниченной ответственностью

Приватним нотаріусом Київського міського нотаріального округу ___________________, _____________________ року, перевірено відсутність іпотечного обтяження, податкової застави та відсутність заборони відчуження квартири, що є предметом цього договору.

 1. Я, гр. ________________, зобов’язуюсь довічно утримувати гр. _____________________, тобто забезпечувати   грошовими   ресурсами    для   задоволення    потреб    та

створення умов для нормальної життєдіяльності, на які ВІДЧУЖУВАЧ самостійно буде забезпечувати себе харчуванням, одягом, лікарськими засобами, необхідними послугами та всім необхідним для повноцінного життя.

Сторони домовились про те, що один раз на тиждень буде виділятися під побутові потреби, при необхідності буде здійснено забезпечення харчуванням, медикаментами. День в який будуть виконуватися обов’язки по даному договору буде обиратися на власній розсуд НАБУВАЧЕМ.

Сторони дійшли згоди про розмір щомісячної допомоги яка становитиме 1 000,00 (одну тисячу) грн. на місяць і буде щомісячно надаватися ВІДЧУЖУВАЧУ шляхом банківського або поштового переказу. Днем нарахування щомісячної допомоги встановлюється остання п’ятниця поточного місяця.

В разі неможливості виконання обов’язків по договору і за згодою ВІДЧУЖУВАЧА їх виконання лягає на третю сторону. Третьою стороною виступає доглядальниця.

 1. Якщо в поточному місяці суми витрат на харчування, ліки, необхідні послуги будуть більшими чи меншими зазначеної у пункті 7 цього Договору середньомісячної суми, вважається належним виконанням відповідне перерахування суми на харчування, одяг, ліки, необхідні послуги у наступних місяцях, але не більше ніж за один рік.
 2. Крім вищезазначеної суми, НАБУВАЧ зобов’язана щомісячно сплачувати комунальні послуги за квартиру у терміни, встановлені відповідними договорами про надання таких послуг, незалежно від того, з ким вони укладені (НАБУВАЧЕМ чи ВІДЧУЖУВАЧЕМ). Кошти на оплату комунальних послуг повинні щомісячно надаватись ВІДЧУЖУВАЧУ шляхом банківського або поштового переказу, або готівкою під розписку. До оплачуваних щомісячних витрат на комунальні послуги належать: послуги ЖЕК по утриманню будинку, плата за користування природним газом, теплопостачання, водопостачання. Якщо на момент укладання цього Договору ВІДЧУЖУВАЧ не користувався якимось видом вищезазначених послуг, а згодом почав ними користуватись, він зобов’язаний протягом п’яти календарних днів письмово повідомити про це НАБУВАЧА. У випадку зміни тарифів на вищезазначені послуги ВІДЧУЖУВАЧ зобов’язаний письмово повідомити про це НАБУВАЧА протягом 5 днів з дня отримання ним квитанцій з новими тарифами. У випадку несвоєчасного повідомлення ВІДЧУЖУВАЧЕМ про зміну тарифів НАБУВАЧ не несе відповідальності за виникнення заборгованості по сплаті комунальних послуг.

У випадку виникнення, в майбутньому, потреби забезпечення ВІДЧУЖУВАЧА іншими видами матеріального забезпечення чи догляду, ВІДЧУЖУВАЧ самостійно, на свій розсуд, несе всі витрати на ці види забезпечення в межах грошового утримання, передбаченого цим Договором, згідно обумовлених сум.

НАБУВАЧ зобов’язується здійснити поховання ВІДЧУЖУВАЧА квартири після його смерті, або компенсувати вартість ритуальних послуг особі, яка здійснила поховання, у разі неможливості здійснити поховання НАБУВАЧЕМ самостійно через поважні причини.

 1. Грошове утримання буде щомісячно виплачуватись, починаючи з моменту укладання цього Договору до 29 числа поточного місяця поштовим переказом за адресою: __________________________________________, або готівкою на руки під розписку, або на розрахунковий рахунок ВІДЧУЖУВАЧА, який він зобов’язаний повідомити НАБУВАЧУ додатково. У випадку зміни способу отримання щомісячного грошового утримання ВІДЧУЖУВАЧ зобов’язаний вчасно (за п’ятнадцять днів до сплати наступного платежу) в письмовій формі повідомити про це НАБУВАЧА за адресою: _______________________________________. Сума грошового щомісячного утримання, вказана в пункті 7 цього Договору, підлягає індексації та нараховується щорічно в лютому місяці чергового року за попередній рік з урахуванням річного індексу інфляції споживчих цін за інформацією Державної служби статистики України. Не своєчасна сплата індексації не є порушенням істотних умов договору. У разі наявності у ВІДЧУЖУВАЧА претензій щодо виконання НАБУВАЧЕМ умов даного договору за календарний місяць, який минув, ВІДЧУЖУВАЧ зобов’язаний надати письмову претензію НАБУВАЧЕВІ до 5-го числа наступного місяця. У разі відсутності претензій вважається, що ВІДЧУЖУВАЧ задоволений виконанням умов даного договору НАБУВАЧЕМ.
 2. ВІДЧУЖУВАЧ засвідчує, що визначене Сторонами щомісячне грошове утримання є достатнім для підтримання повноцінного та якісного життєвого рівня ВІДЧУЖУВАЧА та не потребуватиме подальшого перегляду Сторонами умов Договору.
 3. При надходженні грошового переказу на поштове відділення за місцем проживання ВІДЧУЖУВАЧА коштів відповідно до п. 7, п. 8 цього Договору, зобов’язання НАБУВАЧА за цим Договором за відповідний місяць вважаються виконаними в повному обсязі.
 4. НАБУВАЧ гарантує, що ВІДЧУЖУВАЧ залишає за собою довічне право на проживання у вказаній квартирі. ВІДЧУЖУВАЧ не має права вселяти та реєструвати в квартиру інших осіб. Сторони домовились, що стороння особа, зареєстрована у відчужуваній квартирі, буде знята з реєстраційного обліку у строк до _________________ року.
 5. 14. Право власності на квартиру підлягає державній реєстрації (ст. 182 ЦК України). Право власності виникає у НАБУВАЧА з дня державної реєстрації такого права в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно відповідно до ч. 4 статті 334 Цивільного кодексу України та ч. 3 ст. 3 Закону України “Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень”.
 6. Істотними умовами договору вважатимуться вчасна проплата щомісячних платежів і довічне право на проживання ВІДЧУЖУВАЧА у вказаній квартирі. Разом з правом проживання в квартирі, ВІДЧУЖУВАЧ приймає на себе обов’язок її зберігання та підтримання в належному стані. ВІДЧУЖУВАЧ несе повну відповідальність за шкоду, спричинену його діями третім особам в процесі використання квартири для свого проживання.
 7. Цей Договір може бути розірваний за згодою Сторін, а у випадку невиконання його істотних умов і відмови від добровільного розірвання однієї зі Сторін – у судовому порядку. При розірванні договору у судовому порядку ВІДЧУЖУВАЧ зобов’язаний повернути НАБУВАЧУ усі витрати, які НАБУВАЧ понесла при виконанні Договору протягом його дії згідно п.п.7-9 цього Договору.
 8. Випадкова загибель квартири, одержаної НАБУВАЧЕМ від ВІДЧУЖУВАЧА, не звільняє НАБУВАЧА від обов’язків, взятих на себе за цим Договором довічно.
 9. У разі смерті НАБУВАЧА, обов’язки за Договором переходять до тих спадкоємців, до яких перейде відчужена за цим Договором квартира.
 10. У разі неможливості подальшого виконання НАБУВАЧЕМ своїх обов’язків за цим Договором з підстав, що мають істотне значення, обов’язки НАБУВАЧА можуть бути передані по додатковій угоді за згодою ВІДЧУЖУВАЧА іншій особі за спільною згодою Сторін Договору. Відмова у наданні згоди на передання обов’язків НАБУВАЧА за цим Договором іншій особі може бути оскаржена в суді, згідно чинного законодавства України.
 11. Зміст ст. ст. 203, 215, 229-235, 334, 744-757 Цивільного Кодексу України, СТОРОНАМ роз’яснено.
 12. Договір укладається з витребуванням заяви про згоду на укладення договору довічного утримання від чоловіка НАБУВАЧА, справжність підпису на якій засвідчено Іценко О.Г., приватним нотаріусом Київського міського нотаріального округу, 20.08.2014 року за реєстровим № 1621, своїм підписом під цим договором ВІДЧУЖУВАЧ свідчить, що зміст вказаної заяви йому доведений до відома.
 13. Я, гр. _________________________, до смерті гр. ___________________ зобов’язуюсь не укладати щодо квартири правочинів купівлі-продажу, міни, дарування, ренти, застави чи іншим способом не передавати її у власність іншим особам. На квартиру, що є предметом цього договору накладається заборона відчуження, яка знімається за заявою НАБУВАЧА після смерті гр. ___________________.
 14. СТОРОНИ зобов’язані дотримуватись умов цього Договору та вимог чинного законодавства України. У випадках, не передбачених цим Договором, СТОРОНИ керуються чинним законодавством України.
 15. Усі зміни та доповнення до цього Договору, що зроблені за узгодженням СТОРІН, повинні бути нотаріально посвідчені.
 16. СТОРОНИ підтверджують, що Договір не носить характеру уявного та удаваного правочину; ВІДЧУЖУВАЧ та НАБУВАЧ не визнані недієздатними чи обмежено дієздатними, не страждають на психічний розлад, не вживають наркотичні засоби, токсичні речовини, тощо, не стоять на обліку у психоневрологічних та наркологічних закладах, тощо, укладення договору відповідає їх інтересам, волевиявлення є вільним, усвідомленим та відповідає їхній внутрішній волі, умови договору зрозумілі і відповідають реальній домовленості сторін, текст цього договору прочитано і схвалено ними до його посвідчення, договір не приховує іншого правочину і спрямований на настання наслідків, які обумовлені у ньому.
 17. Сторони підтверджують, що вони однаково розуміють значення, умови правочину та його правові наслідки, про що свідчать особисті підписи сторін на договорі. Встановлення дійсних намірів кожної із сторін правочину було здійснено нотаріусом за відсутності іншої сторони.
 18. Витрати, що пов’язані з оформленням цього Договору, здійснюються за рахунок НАБУВАЧА.
 19. Текст Договору до підписання прочитаний сторонами вголос, кожною окремо. Після прочитання договору сторони підтвердили нотаріусу, що його зміст повністю відповідає їх дійсним намірам.
 20. Цей Договір складено у трьох примірниках, з яких один залишається в справах приватного нотаріуса, а інші видаються СТОРОНАМ.
 1. Підписи:
 2. ВІДЧУЖУВАЧ  ______________________________________________________________________
 3. НАБУВАЧ___________________________________________________________________________
 4. Місто Київ, Україна, _______________________________ року.
 5. Цей договiр посвiдчено мною, __________________, приватним нотарiусом Київського мiського нотарiального округу.
 6. Договiр пiдписано сторонами  в моїй присутностi.

Особи сторін встановлено, їх дiєздатнiсть, а також належнiсть гр. ___________________________ квартири, що вiдчужуються, перевiрено.

Вiдповiдно до статті 182 Цивiльного кодексу України право власності на квартиру підлягає державній реєстрації у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень.

Читайте также:  Розмір аліментів на дитину - зміни у 2022 році.

Зареєстровано в реєстрi за № __________.

Стягнуто плати згiдно ст. 31 Закону України `Про нотарiат`.

 • Приватний нотарiус:
 • ЗАБОРОНА
 • Місто Київ, Україна, ___________________________________ року.

Мною, __________________, приватним нотаріусом Київського міського нотаріального округу на підставі статті 73 Закону України “Про нотаріат” та у зв’язку з посвідченням цього договору довічного утримання, накладається заборона відчуження зазначеної в договорі квартири ________________________________, яка належить гр. _________________________________ до припинення договору.

Зареєстровано в реєстрi за № ___________.

Стягнуто плати згiдно ст. 31 Закону України «Про нотарiат».

 1. Приватний нотарiус:
 2. Юридичні послуги (адвокат, юрист) супровід укладення і розірвання договору довічного утримання.
 3. Юридичні консультації — Договори довічного утримання.
 4. Судова практика — договори довічного утримання.
 5. Позовні заяви по нерухомості (в тому числі договри довічного утримання).
 6. Юридичні послуги (адвокат, юрист, нотаріус)  укладення і розірвання договору довічного утримання на російській.

Договір довічного утримання з правом успадкування житла в Україні | Юридичний самозахист

Стаття актуальна на 2021 рік

У цивільному законодавстві України договір довічного утримання є самостійним видом договору серед договорів про передачу майна у власність.

У порівнянні нормативним врегулюванням в старому законодавстві, він зазнав істотних змін після прийняття чинного Цивільного кодексу України.

Зокрема, були зняті обмеження, які містилися в радянських правових актах щодо того, хто може бути сторонами договору і щодо якого майна він може стосуватися. Тому тепер довічне утримання пенсіонерів не є винятковою можливістю укладати такий договір.

Розглянемо в цій статті питання про договір довічного утримання, стаття 744 ЦКУ, як укласти цей договір у 2020 році, як його оформити, чи можливо говорити про договір довічного утримання з правом успадкування житла, довічне утримання в цивільному процесі та ін.

Договір довічного утримання (догляду) в Україні

За договором довічного утримання одна сторона (далі по тексту – відчужувач) повинна передати у власність житловий будинок, квартиру або їх частину, інше нерухоме майно або рухоме майно, яке має значну цінність. Друга сторона (далі по тексту – набувач) повинна забезпечити довічне утримання і (або) догляд власника майна.

Тому це змішаний договір, в якому мова йде і про передачу майна, і про надання послуг. Також може укладатися договір довічного утримання на користь третьої особи.

Форма договору довічного утримання

Форма договору – письмова і нотаріально посвідчена. Слід звернути увагу на те, що до 2010 року в законі існувала вимога про державну реєстрацію договору, за яким передавалося у власність нерухоме майно.

Вимога про державну реєстрацію такого договору відсутня. Моментом набуття права власності за договором є момент нотаріального посвідчення, якщо мова про рухоме майно або ж момент державної реєстрації права власності – для нерухомого майна. Відзначимо, що при оформленні договору нотаріус відразу ж виробляє перереєстрацію права, тому ці два моменти фактично збігаються.

Договір довічного утримання та право успадкування майна

Іноді суть договору довічного утримання розуміють невірно вважаючи, що після смерті відчужувача той, хто здійснював догляд за ним або утримання, отримує квартиру або будинок у спадок. Однак це не відповідає дійсності.

Як ми вже говорили вище, перехід права власності на майно відбувається в момент оформлення договору, а не після смерті відчужувача, тобто ні про яке спадкуванні мова не йде.

Спадкоємці колишнього власника майна не зможуть претендувати на майно, щодо якого було укладено договір довічного утримання.

Інша справа, що новий власник не може розпоряджатися придбаним за договором довічного утримання будинком або квартирою (тобто продавати, дарувати, міняти майно, передавати його в заставу, а також у власність іншій особі на підставі іншого правочину) до моменту припинення дії договору.

Момент припинення договору довічного утримання (догляду)

Договір закінчує свою дію в наступних випадках.

За загальним правилом, смерть відчужувача є моментом припинення зобов’язань по його утриманню та догляду, а отже і моментом припинення дії договору.

З цього моменту набувач стає повноправним власником майна і може не тільки володіти й користуватися, але й розпоряджатися їм.

Наголошуємо, що для цього не потрібно проходити процедуру прийняття спадщини, оскільки успадкування та перехід майна за договором довічного утримання – це різні поняття та правовідносини.

Договір може бути розірваний на вимогу однієї зі сторін, а якщо вимога не набула дії – за рішенням суду у випадках, якщо:

 • той, хто повинен утримувати та доглядати відчужувача, не виконує або неналежним чином виконує догляд, в тому числі якщо в цьому немає провини сторони, яка здійснює догляд;
 • за бажанням набувача, якщо він не хоче або не може більше виконувати свої обов’язки.

Як було сказано вище, договір укладається довічно, а отже закон не допускає укладення його на певний строк. Термін «довічно» означає, що дія такого договору триватиме невизначений період часу до настання смерті сторони, яка передає майно, а це може тривати кілька років (десятків років).

Договір довічного утримання є односторонньо зобов’язуючим, адже набувач за таким договором наділений тільки обов’язками по утриманню відчужувача, а відчужувач має право вимагати надання такого утримання та не несе ніяких обов’язків за договором, крім передачі майна. Договір вимагає систематичного виконання набувачем своїх обов’язків.

Якщо ви плануєте взяти на себе зобов’язання за подібним договором, слід ретельно зважити витрати, які доведеться понести в зв’язку з його виконанням, вартість майна, тривалість дії договору.

Ризики договору довічного утримання для набувача

У такому договорі слід ретельно прописувати, які конкретно обов’язки будуть покладатися на набувача, в якій формі та в чому полягатиме утримання і догляд.

Вважаємо, що слід при цьому уникати оціночних, невизначених і неоднозначних формулювань в договорі, оскільки недобросовісний відчужувач може подати позов до суду в зв’язку з неналежним виконанням обов’язків набувачем і розірвати договір, використовуючи недосконалі формулювання умов договору.

І якщо ви як набувач протягом тривалого періоду часу реально здійснювали догляд і утримували відчужувача, то при розірванні договору в зв’язку з невиконанням або неналежним виконанням набувачем обов’язків, відчужувач повертає собі право власності на майно.

Набувач в такому випадку втрачає і право на майно, і право на відшкодування витрат, зроблених ним на утримання та (або) догляд відчужувача, тому що ці витрати поверненню не підлягають. Вас чекають тривалі судові процеси по доведенню факту належного виконання своїх обов’язків.

Тому для уникнення ризику втрати майна, часу, зусиль і коштів, які ви витратите на утримання іншої сторони договору, слід звертатися до кваліфікованих фахівців за юридичним супроводом угоди та самостійно не укладати таких договорів.

Слід звернути увагу на те, що договором може бути передбачено тільки перехід права власності на будинок чи інше майно, але договором може бути не передбачено право на вселення набувача або спільне проживання з відчужувачем.

Може виникнути ситуація, що набувач стане юридичним власником нерухомого майна, однак в залежності від умов договору, він може навіть бути обмеженим у фізичному володінні і користуванні майном, якщо такі обтяження будуть прописані в договорі, тобто не стати його фактичним власником.

На це слід звернути особливу увагу при укладанні такого договору.

Ризики для відчужувача за договором довічного утримання

Не тільки набувач, а й відчужувач може стати жертвою недобросовісної поведінки іншої сторони. Хоча відчужувач в порівнянні з набувачем має більше важелів впливу в разі неналежного виконання або невиконання взятих на себе зобов’язань, аж до розірвання договору з набувачем і втрати ним права на компенсацію витрат, понесених під час дії договору.

Однак відчужувачу слід ретельно перевіряти особистість потенційного набувача за договором на предмет його добросовісності, адже договір вважається припиненим з моменту смерті відчужувача.

Набувач, як правило, зацікавлений в прискоренні припинення дії договору для того, щоб стати повноправним власником майна (особливо, якщо мова йде про нерухоме майно), а тому може вдаватися до протиправних дій, спрямованих проти життя і здоров’я відчужувача.

Крім того відчужувачу слід пам’ятати, що набувач може розірвати договір довічного утримання в будь-який час і з будь-якої причини. В такому випадку в будь-який момент ви можете залишитися без утримання та догляду, якщо набувач був єдиним, хто здійснював цей догляд.

Скільки коштує оформити договір довічного утримання

При оформленні договору сторони несуть витрати у вигляді оплати послуг нотаріуса (близько 3-4 тисяч гривень, але залежить від нотаріуса), 1% від вартості майна – державного мита.

Сам договір розглядається податковими органами як договір відчуження майна, тобто вважається, що відчужувач одержує дохід (як при продажі), а значить, повинен заплатити податок як при продажі нерухомості. Дуже детально про те, хто платить і хто не платить податки при продажу нерухомості розказано в статті «Яким є податок на продаж квартири».

Підводимо підсумки по темі договору довічного утримання в Україні:

 1. Договір довічного утримання (догляду) є договором, за яким одна сторона повинна передати у власність нерухоме майно або цінне рухоме майно, а друга повинна здійснювати утримання та (або) догляд того, хто передає майно до кінця життя (тобто довічно).
 2. Форма договору письмова і нотаріально посвідчена.
 3. Спадкування та перехід майна за договором довічного утримання – це різні правові категорії, не пов’язані один з одним так само, як і договір довічного утримання та спадковий договір.
 4. Договір містить елементи ризику як для однієї сторони, так і для іншої, тому не слід укладати такі договори без юридичного супроводу фахівця.
Ссылка на основную публикацию