Початок дії шлюбного договору

Шлюбний договір буває дуже корисним, особливо якщо подружжя бояться втратити своє майно або не хочуть ділити його у випадку розлучення. У нашій статті ви дізнаєтеся, що представляє собою шлюбний договір, як і де він полягає.

Шлюбний договір сьогодні викликає все більше інтересу і пари різного віку часто вдаються до його укладення. Досить згадати «зоряні шлюби, які точно не обходяться без цього документа.

Багато хто може сказати, що це непотрібний документ, адже коли люди люблять один одного, то ніякої паювання і бути не може. Але це неправильна думка, багатьом незважаючи на все, не хотілося б ділитися власним майном при розлученні.

До того ж, це допомагає уникнути шахрайства, коли шлюб спеціально полягає для отримання вигоди.

Що таке шлюбний договір?

Початок дії шлюбного договоруЩо таке шлюбний договір?

Поки що шлюбні контракти не так широко використовуються в Росії, але з кожним роком на них звертають все більше уваги. Цей документ призначений для визначення прав на майно та гроші. Згідно з нашим законодавством, все, що було придбано в шлюбі, у тому числі борги і вклади, є загальними і поділяються в рівній мірі між подружжям. Але це за умови, що відсутня шлюбний договір.

Як правило, подружжя заздалегідь між собою домовляються про укладення такого контракту. В основному, якщо кожен збирається запустити бізнес. Так, якщо один потерпить банкрутство, то буде розраховуватися за боргами самостійно. Це ж відноситься і до різних кредитами.

Навіщо потрібен шлюбний договір — що він дає?

Початок дії шлюбного договоруНавіщо потрібен шлюбний договір?

Шлюбний контракт укладається за різних причин, але частіше всього зустрічаються наступні:

Маніпуляції і помста

Дуже рідко розлучення проходить мирно, якщо один чоловік відчуває себе скривдженим. І от як раз майно і стає предметом помсти. Тобто, чоловіки можуть маніпулювати ситуацією і погрожувати забрати дитину, якщо дружина не віддасть квартиру, а дружини можуть просто швиденько переписати все майно на родичів.

Якщо ж має місце шлюбний договір, то так вже зробити не вийде, тому що в ньому прописується все, що має кожен чоловік і навіть можливе майно, яке буде ділитися. Крім того, подружжя може відразу визначити, хто буде відповідати за виховання дітей, а хто — за їх зміст. Причому при розлученні пред'явити нічого не можна, що нібито один працював, а другий вдома сидів.

Безпека майна, придбаного до шлюбу

За допомогою офіційного документа можна захистити себе від таких проблем. Приміром, чоловік мав квартиру до шлюбу. Так, її можна поділити при розлученні. Але от тільки вона була продана і натомість куплений будинок без доплати. Тоді, нерухомість вже вважається загальною. Якщо скласти договір, то можна визначити частки кожного з подружжя, а за його відсутності вона поділиться навпіл.

Визначення відповідальності

Шлюбний договір може визначити відповідальність кожного з подружжя. Це стосується наступних моментів:

 • Утримання одного з подружжя іншим після розлучення
 • Як беруть участь обидва чоловіка у витратах
 • Відкриття банківських рахунків для дітей та сума, яку планується вносити щомісяця або щороку

Відповідальність за кредитами після розлучення

Ще можна в документах прописати, що буде, якщо один з партнерів змінить. Але тільки тут все не так просто, тому що за законом не можна обмежувати права і свободи людини. Так що, якщо ви вирішили прописати такий пункт, то вам буде потрібно дуже досвідчений юрист, здатний захистити інтереси.

Врятувати накопичення

Шлюбний контракт може захистити від втрати сімейних коштів. Так, якщо один чоловік бере позику, а кредитор просить виділити частку з майна, то цього зробити не вдасться, якщо все майно, що належить другому з подружжя, так як він не може відповідати за боргами другого.

Як оформляється і складається шлюбний контракт: порядок

Початок дії шлюбного договоруЕтапи складання шлюбного договору

Оформлення шлюбного договору здійснюється в кілька етапів.

Етап 1. Згода щодо предмета договору

Це початковий етап, який є визначальним. Подружжя мають між собою домовитися і обговорити кожен пункт, а потім все це письмово закріпити. Іноді доводиться вдаватися до допомоги юриста, щоб визначитися, як зробити краще, що і як ділити і так далі.

Важливо розуміти, що вирішити таким способом можна тільки питання, пов'язані з боргами, накопиченнями і майном. Якщо ви хочете закріпити в пунктах подружню вірність, ведення господарства або кількість дітей, то нічого не вийде, тому що згідно з законодавством, права інших порушуватися не повинні.

Етап 2. Складання шлюбного договору

Так як шлюбний контракт серйозний документ, то він апріорі не може укладатися в усній формі. До того ж йому потрібне нотаріальне завірення. Для складання хорошого тексту можна звернутися до юриста, написати його самостійно або відразу піти до нотаріуса. Останній також займається подібними питаннями.

Етап 3. З'явитися особисто до нотаріуса

Початок дії шлюбного договоруЗавірення договору у нотаріуса

Отже, коли текст у вас буде готовий і роздрукований, необхідно звернутися до нотаріуса, щоб він затвердив «угоду». З собою треба взяти паспорти подружжя, а ще свідоцтво про шлюб (за наявності).

Крім того, в обов'язковому порядку надаються документи, які підтверджують, що майно належить тому чи іншому дружину. Приміром, якщо це кредит, то береться договір з банком, якщо квартира — то свідоцтво про право власності. В залежності від ситуації документи можуть відрізнятися і тому краще їх список уточнити у нотаріуса.

Етап 4. Оплата мита за посвідчення договору

Мито за посвідчення договору коштує 500 рублів. Вона для всіх єдина, але додатково доведеться платити і за роботу нотаріуса.

Зазвичай в прайсах ця послуга називається — «правова і технічна праця» та її ціна коливається в межах 5-10 тисяч рублів. Справа в тому, що нотаріус повинен перевірити договір на відповідність всім нормам, а також переконатися, що майно належить подружжю.

Варто відзначити, що краще з самого початку робити все через нотаріуса, тому що складання тексту та засвідчення обходиться навіть дешевше. Адже після себе нотаріуса нічого перевіряти не доведеться.

Етап 5. Отримання готового договору

Шлюбний договір завжди складається в трьох примірниках, так що знімати копії не доведеться. Один примірник зберігається у нотаріуса, а два інші віддаються кожному чоловікові.

Коли можна укладати шлюбний договір?

Початок дії шлюбного договоруКоли укладається шлюбний договір?

Багатьох цікавить питання — в якій конкретно момент потрібно укладати шлюбний договір? Насправді, скласти його і залагодити всі питання можна ще в статусі нареченого і нареченої. Так буде навіть простіше, тому що спільного майна доки ще немає і не треба додатково його описувати. Хоча, і після реєстрації це можна зробити. Але, якщо з'явилося спільне майно, то одразу ж треба зазначити в договорі, кому воно дістанеться або як поділиться.

Важливо розуміти і те, коли починає діяти договір. Взагалі, звичайно, він починає дію з моменту вступу в шлюб, тобто з дня його реєстрації. Якщо ж він складається безпосередньо у шлюбі, то після підписання та завірення він набуде чинності.

Ще деякі бояться, що якщо шлюб не відбудеться, то договір все одно буде діяти. Але це всього лише домисли. Насправді він буде анульований.

Де полягає і оформляється шлюбний договір?

Шлюбний договір в обов'язковому порядку треба завіряти в нотаріуса. Таким чином, місце укладання — це нотаріальна контора. При цьому скласти текст договору можна у юриста, але, як ми вже сказали, до нього йти не обов'язково, можна відразу ж відправитися до нотаріуса.

Форма шлюбного договору — письмова або усна?

Початок дії шлюбного договоруФорми шлюбного договору

Шлюбний договір є строгим документом, який не можна складати в усній формі. Він повинен обов'язково бути письмовим і дотримуватися законів, інакше будь-який суд визнає його недійсним.

В першу чергу, важливо серйозно ставитися до форми документа. Ми вже говорили, що вона повинна бути письмовою і завіреної у нотаріуса. До того ж, повинна відповідати законодавству.

Якщо подружжя вважають, що самі можуть домовитися і висловити це все на папері, то вони мають на це право. Важливо, щоб договором регулюються лише майнові відносини, він дотримувався права кожної сторони і не суперечив іншим законам.

Коли документ буде складено, то залишається тільки піти до нотаріуса і завірити його.

Можна укласти шлюбний договір через представника?

Початок дії шлюбного договоруУкладення договору через представника

У законі немає прямої заборони, який не дозволяв би укладати таку угоду через третю особу, тобто представника. Ось тільки у відповідності з Цивільним кодексом заборонено укладати які-небудь особисті угоди через інших. А шлюбний договір як раз таким є.

Так що, ніколи нотаріуси не погодяться завіряти договір при особистому відсутності одного з подружжя.

Які документи потрібні для оформлення шлюбного договору?

Для оформлення і завершення шлюбного контракту у нотаріуса буде потрібно певний пакет документів:

Початок дії шлюбного договоруДокументи для шлюбного договору

Вартість укладення шлюбного договору: ціна

Початок дії шлюбного договоруШлюбний договір — ціна

Вартість шлюбного договору, як правило, обходиться в кругленьку суму. Його укладають зазвичай ті, у кого є що поділити.

Ціна проекту договору залежить від того, які ціни встановлені в юридичній фірмі або нотаріальній конторі. Так, складання договору може обійтися в межах 3-20 тисяч рублів. Тут все залежить від складності. Конкретна ціна буде названа юристом, так як у кожного свої розцінки.

Читайте также:  Риски покупки и пригона авто из-за границы: договора

Ще потрібно сплатити нотаріальні послуги. Перш за все, є мито за договір і вона становить 500 рублів. Це фіксована сума і вона не змінюється в залежності від регіону або нотаріуса. Ця сума сплачується тільки за реєстрацію договору, а також відмітку нотаріуса на документі.

Але і це ще не все. Нотаріусу додатково буде потрібно перевірити договір на відповідність законодавству, що теж коштує чимало. Та й до того ж, можна замовити проект відразу в нього за окрему плату.

Чи можна оформити шлюбний договір до шлюбу?

Початок дії шлюбного договоруШлюбний договір до шлюбу

Так, безумовно, дозволяється оформляти договір і обговорювати всі його умови до моменту реєстрації шлюбу. Ось тільки дія його почнеться з того моменту, як відносини стануть законними. Якщо молодята передумають реєструвати шлюб незалежно від причини, то і договір так і залишиться папером.

В рамках шлюбного договору не визначається доля майна, яке було нажите кожним до шлюбу. Воно так і залишиться у власника і при розлученні ділитися не буде.

Якщо ж хтось бажає передати майно іншому, то для цього оформляється договір дарування. Найкраще цю угоду не відображати в шлюбному договорі.

Крім того, визначається і те, як буде ділитися при розлученні загальне майно, яке подружжя наживут разом.

Як оформити шлюбний договір у шлюбі?

Шлюбний договір у шлюбі

Коли пара узаконила свої стосунки, то вона завжди може укласти між собою договір у будь-який час. До цього моменту, крім особистого, вже може з'явитися спільне майно. Тому в договір воно теж додається. Також вказується власник. Більш того, визначаються умови поділу майна, яке поки ще не нажито.

Законом визначено, що спільним майном вважається вся власність. Але сюди не входять подарунки, спадщина, предмети особистого використання та інтелектуальна власність.

До речі, боргові зобов'язання також є загальними.

Щоб у складній ситуації не залишитися без своїх накопичень і майна, договором можна визначити, що кожен чоловік буде самостійно гасити свої борги і залишиться при своєму майні.

Звичайно, обидва варіанти володіють своїми достоїнствами і недоліками. Наприклад, якщо один з подружжя підприємець, то в залежності від виду діяльності, другий чоловік може отримати багато, а може і все втратити.

Наприклад, ви домовилися, як будете ділити майно і бізнес цілком належить чоловікові. Безумовно, він може відмовитися його ділити при розлученні.

Так от, поки що все йде відмінно, ніяких питань не виникає, але варто бізнесу прогоріти і у чоловіка почнуться великі проблеми.

Всі борги йому доведеться погашати самостійно, а згідно зі шлюбним договором, майно дружини вважається її особистим і вона не зобов'язана гасити борги. Виходить, для чоловіка-бізнесмена, такий договір може стати згубним, хоча і дружина у випадку розлучення при нормальних обставинах нічого не отримає.

Можна укласти шлюбний договір після розлучення?

Шлюбний договір після розлучення

Шлюбний договір тому так і називається, що дві людини можуть скласти його, перебуваючи у шлюбі. Відповідно, в розлученні подружжя вже нічого зробити не можуть. Хоча, можна скласти інший документ і називається він — Угода про розділ майна.

Як скласти шлюбний договір — що писати: зразок

Шлюбний договір є офіційним документом, де приписується багато інформації. У його тексті прописуються наступні пункти:

Зміст шлюбного контракту

Зразок готового договору виглядає наступним чином:

Зразок шлюбного договору

Відео: Шлюбний договір

Визнання шлюбного договору недійсним згідно зі ст. 103 Сімейного кодексу України

Початок дії шлюбного договору

Зміст:

Підстави недійсності шлюбного договору Чим відрізняється визнання недійсним шлюбного контракту від розірвання Хто має право вимагати визнати угоду недійсною Порядок визнання угоди між подружжям недійсною та перелік необхідних документів Чи визнає суд контракт між подружжям недійсним повністю або частково? Наслідки недійсності контракту Приклад

Шлюбний договір укладається між подружжям з метою регулювання майнових відносин. Однак підписана угода може розглядатись як заперечуваний правочин. Визнання шлюбного договору недійсним відбувається, якщо його положення порушують законодавство та права сторін.

Підстави недійсності шлюбного договору

Шлюбний контракт можливо визнати недійсним лише в судовому порядку. Ініціює процес один із подружжя або третя особа, інтереси якої цей контракт порушує. Звернутися до суду для оскарження правочину можна тільки за наявності підстав, які встановлені Цивільним кодексом (ЦК) України.

“Шлюбний договір має бути анульованим у випадку, коли він ставить у несприятливе становище одну зі сторін, зачіпає інтереси третіх осіб або ж сам шлюб визнаний недійсним”

Законодавство встановлює підстави, з яких контракт може бути визнаним недійсним:

 • недотримання встановленої законодавством нотаріальної форми угоди, або наявність положень, що йдуть всупереч законам України та моральним засадам;
 • укладення контракту чоловіком та жінкою, які не досягли повноліття та укладають шлюб без погодження їх батьків (піклувальників);
 • угоду укладено між особами, які не мають повного обсягу дієздатності (ст. 223 ЦК);
 • одна зі сторін, повністю дієздатна, перебувала у стані, коли не могла усвідомлювати значення своїх дій (ст. 225 ЦК);
 • підписання контракту без добровільної згоди однієї зі сторін – внаслідок обману, погроз, насильницьких дій, помилки або використання важких обставин життя особи (ст. 230-233 ЦК);
 • укладена угода порушує законодавчі норми (зокрема, прописані питання щодо особистих прав та обов’язків чоловіка та дружини;
 • наявність положень, що спричиняють збитки одному з подружжя або поставлять його в невигідне положення;
 • включення умов, що зменшують обсяг прав та обмежують інтереси дитини тощо.

За наявності цих підстав або інших, які встановлені в ст. 203 ЦК щодо недійсності укладених правочинів, контракт між подружжям визнається судом недійсним (повністю або частково).

Чим відрізняється визнання недійсним шлюбного контракту від розірвання

У випадку розірвання шлюбного договору між чоловіком та дружиною, цей документ втрачає чинність на майбутній час. Коли аналогічний правочин визнається недійсним, його вважають анульованим і він не діє з того дня, коли угода була укладена.

Якщо чоловік (дружина) усвідомлює, що його права порушені цією угодою, він вправі оскаржити її, навіть після розірвання шлюбу.

Хто має право вимагати визнати угоду недійсною

При виявленні порушення прав та інтересів необхідно звернутися до суду із заявою про визнання шлюбного договору недійсним та скасування його наслідків.

Хто вправі подати заяву до суду:

 • чоловік або дружина;
 • законний представник одного з подружжя (якщо зацікавлена особа не має повного обсягу дієздатності);
 • інші зацікавлені особи (родичі).

Порядок визнання угоди між подружжям недійсною та перелік необхідних документів

Недійсність правочину встановлюється в такому порядку:

 1. Підготовка позовної заяви, достатніх та переконливих доказів для обґрунтування вимог.
 2. Подання пакету документів до суду.
 3. Судовий розгляд, засідання.
 4. Винесення суддею рішення.

До переліку документів, необхідних для суду, входять: позов, ксерокопія паспорту, підтвердження повноважень представника (якщо позов подає третя особа), квитанція про сплату судового збору, свідоцтво про шлюб, шлюбний контракт та докази.

Необхідно звертатися до суду за місцем проживання (прописки) відповідача у справі. До подання заяви треба ретельно готуватися, оскільки саме від етапу підготовки залежить успіх справи. Краще звернутися до досвідченого адвоката із вузькою спеціалізацією на сімейних справах. Він використає свої знання та досвід на захист прав клієнта.

Чи визнає суд контракт між подружжям недійсним повністю або частково?

За наслідками судового розгляду виноситься рішення, яке визнає недійсність угоди, що оскаржується, в повному обсязі або частково. Якщо оскаржені будуть лише певні положення, решта угоди зберігає чинність.

Ст. 217 ЦК встановлює, що недійсність певного пункту угоди не поширюється на інші положення та повний документ, якщо правочин вважатиметься вчиненим і без наявності в ньому тієї частини, яка визнана недійсною.

Наслідки недійсності контракту

Початок дії шлюбного договору

Визнання шлюбного договору недійсним має конкретні наслідки. Всі дії, вчинені за договором, скасовуються, навіть у ситуації, коли вже відбулася передача майна, виконання обов’язків сторін.

Якщо документ був оскаржений у суді, то його чинність припиняється з моменту укладення. За судовим рішенням, подружжя зобов’язані повернути майно, отримане за контрактом.

Майно, що було придбано впродовж спільного проживання подружжя, розглядається як спільне. Його поділ відбувається в рівних частинах, навіть якщо угода передбачала інший порядок.

Приклад

Наведена ситуація наочно демонструє недійсність угоди між подружжям.

Внаслідок ДТП громадянинові І. була заподіяна значна шкода. Громадянин К. був визнаний винним у ДТП, і на нього покладений обов’язок відшкодувати постраждалому заподіяну шкоду. Для того, щоб уникнути сплати повної суми, К.

уклав шлюбний контракт зі своєю дружиною. За цією угодою 90% майна подружжя належало жінці. Дізнавшись про укладення угоди, постраждалий І.

звернувся до суду з позовною заявою та вимогою визнати контракт фіктивним і припинити його дію, оскільки метою укладення було завдати шкоди його інтересам.

Отже, у цій ситуації сталося зловживання правом та використання угоди з іншою метою, для завдання шкоди інтересам третьої особи. Суд винесе рішення про визнання недійсним укладеного правочину.

Якщо ви опинилися в ситуації, коли шлюбний договір завдає шкоди вашим інтересам, і ви не знаєте, як захистити себе або близьких людей, анулювати незаконну угоду, звертайтеся за юридичною допомогою. “Альянс Сімейних Адвокатів” спеціалізується на веденні складних та заплутаних справ. Телефонуйте, пишіть у чат або залиште заявку на сайті. Наші адвокати завжди допоможуть.

Читайте также:  Как открыть свой бизнес в Украине - правовые аспекты

Кількість переглядів: 3,096

Шлюбний договір: вартість та як укласти. Зразок контракту

Початок дії шлюбного договору

Значення шлюбного договору в подружньому житті складно переоцінити. На жаль, більша частина (63%) молодих сімей в кінцевому підсумку не витримують побуту і розлучаються. Як і будь-який правовий інститут, шлюбний договір не виникає без належних підстав. Попри те, що словосполучення «шлюбний контракт» знайоме багатьом, специфіку та умови даного документа в Україні розуміють лише одиниці. У громадян України лише починає зароджуватися правова і фінансова грамотність, що пояснює малу кількість висновків подружніх угод.

Що являє собою шлюбний договір в Україні

Згідно зі статистичними даними, щорічна кількість шлюбів, укладених на території України, не перевищує 300 тисяч. Так, у 2016 році було зареєстровано 229,5 тис. шлюбів.

Питання щодо укладення, змісту, поправок і визнання шлюбного договору недійсним вперше були висвітлені в українському законодавстві ще в 1992 році. Однак в чинному на той момент «Кодексі про шлюб та сім’ю України» питання про шлюбний договір було приділено лише кілька рядків.

У статті 27-1 було сказано, що при бажанні подружжя має право підписати угоду про характер вирішення сімейних і побутових питань, заздалегідь обумовити матеріальну частину питання, розподілити майнові права та обов’язки.

На сьогоднішній момент Сімейний кодекс України містить близько 12-ти статей, що включають подробиці такого документа, як шлюбний договір. Офіційний початок висновків шлюбних договорів в Україні припадає на 2004 рік.

Укладений подружжям шлюбний договір є офіційною угодою між сторонами, в якому визначені права та обов’язки майнового характеру подружжя.

В мережі й у пресі описано безліч життєвих прикладів світових зірок і відомих особистостей, які потрапили в неприємну історію з розділом майна при розірванні шлюбу.

В ході судових засідань колишнє подружжя активно відстоюють права на майно, погіршуючи тим самим і без того не дружні відносини. Запобігти паперову тяганину і витрати на суди та адвокатів можливо шляхом укладення шлюбного договору.

Таким чином, шлюбний договір – це письмова угода, укладена між чоловіком і дружиною, з метою регулювання майнових відносин, чіткого поділу прав і обов’язків. Визначення дається в Главі 10 Сімейного кодексу України.

Іншими словами під час шлюбу партнерам буде простіше розв’язувати сімейні питання матеріального характеру. Документ чітко визначає, хто з подружжя і за що платить, хто володіє кожним конкретним майном і кому дістанеться власність або інші речі при настанні розлучення.

Також в договір дозволяється включати деякі обмеження дій для подружжя. Зразок оформлення шлюбного договору можна завантажити в нас на сайті.

Хто має право укладати шлюбний договір

Дослідження, проведені психологами показують, що люди не прагнуть укладати шлюбні контракти через низький ступінь обізнаності. У розумінні українців, підписання договору означає натяк на розлучення, що може образити чоловіка або дружину. Ця думка помилкова. Перш ніж робити поспішні судження рекомендується детальніше ознайомитися з правовим аспектом питання.

Не варто думати, що укласти шлюбний договір дозволено кожному бажаючому. Категорії громадян, які мають право на укладення шлюбного договору, строго обмежені. Отже, підписати контракт мають право:

 • Особи, що володіють наміром вступити в законний шлюб і подали заяву на реєстрацію шлюбу за встановленою формою.
 • Особи, що знаходяться в законному шлюбі.

Найбільш поширений випадок в Європі, це оформлення шлюбного договору після вступу в шлюб. Поживши деякий час в шлюбі, люди набувають здатність мислити раціонально і з перспективою на майбутнє.

Коли закохані планують укласти шлюб, їх думками, як правило, керує пристрасть. Варто відзначити, що дозвіл на оформлення угоди дається виключно при вступі в шлюб.

Якщо партнери мають статус, так званого «цивільного подружжя», в оформленні буде відмовлено.

У випадках з неповнолітніми громадянами (які не досягли 18-ти років), закон також дозволяє оформити шлюбний договір. Якщо один з подружжя (або обидва) не досягнули повноліття, для оформлення потрібно письмовий дозвіл від батьків або офіційних опікунів. Крім того згоду відповідальної особи завіряється у нотаріуса.

Порядок написання (укладення) шлюбного договору

Як показує практика, можливістю укласти шлюбний договір більшою мірою користуються заможні люди, яким є що ділити. В Україні шлюбний договір виступає як набираючий популярність різновид договірних відносин.

Далекі від правової сфери громадяни активно твердять, що саме по собі бажання одного з подружжя укласти договір є ознакою недовіри, а сам договір підтверджує фальшивість почуттів подружжя.

Але як вже було сказано контракт допомагає запобігти виникненню скандальних ситуацій, тому саме з цієї причини необхідно підійти з усією відповідальністю.

Завантажити безкоштовно зразок Шлюбного договору 2021 р.

Якщо взяти в приклад про поділ майна при розлученні (зразок) з інтернет-ресурсу, то є ризик втратити важливі нюанси.

Проте мало просто написати документ, важливо завірити його нотаріально, інакше він не набере чинності. Договір складається в 3-х примірниках.

Що дозволено включити до шлюбного договору

Сфера регулювання шлюбного контракту досить широка і включає:

 • Порядок користування і розпорядження майном, що належить кожному з подружжя;
 • Поділ майна (актуально при розлученні);
 • Встановлюється порядок користування нерухомим майном;
 • Поділ прав у різних сфери діяльності;
 • Поділ і реалізація майнових прав і обов’язків по відношенню до дітей.

На особливу увагу заслуговує шлюбний договір для іпотеки. Майно, придбане в шлюбі вважається спільним, в тому числі квартира в іпотеку. Залежно від обставин може знадобитися укладення договору. Прикладом такого роду обставин є відсутність в одного з подружжя офіційного працевлаштування або категоричне заперечення одного з подружжя проти іпотеки.

Список необхідних документів

Для оформлення буде потрібно:

 • Паспорт кожного з подружжя;
 • Ідентифікаційні коди;
 • Свідоцтво про шлюб або довідка про подачу заяви в РАЦС;
 • При наявності пунктів договору, що стосуються дитини, свідоцтво про народження.

Крім того, якщо буде потрібно закріплення прав власності на наявне майно, яке підлягало державної реєстрації, буде потрібно відповідні підтверджуючі документи. Це може бути свідоцтво, яке підтверджує факт знаходження майна у власності у конкретної особи, оригінал договору.

Вартість укладання договору

Розраховувати витрати на укладення шлюбного договору варто комплексно, з урахуванням особистих побажань щодо використання послуг юристів або нотаріуса.

Тому чіткої відповіді на питання про фінансові витрати не існує. В середньому грамотна підготовка договору вийде подружжю у 18500 грн. (Консультація юриста 500 грн., Підготовка тексту адвокатом від 13 тис.

грн., Робота нотаріуса – близько 5 тис. грн.)

Порядок внесення змін до договору

Перше, що доведеться врахувати – це факт, що рішення про внесення змін має прийматися узгоджено. Змінювати вміст документа без відома або згоди партнера не дозволяється.

Однак якщо зміни вносять на благо неповнолітніх дітей або одного з подружжя, є сенс звернутися до суду, у якого є повноваження внести зміни в односторонньому порядку.

Угода про внесені зміни повинно містити підписи обох сторін подружжя, а також нотаріуса.

Порядок розірвання шлюбного договору

Відмовитися від договору дозволяється як за взаємною згодою, так і на вимогу одного з подружжя, але з дозволу суду. Щоб суд визнав шлюбний договір недійсним, необхідно:

 • Навести докази того, що документ порушує права чоловіка або дітей;
 • Виконання умов договору неможливо з об’єктивних причин;
 • Пункти договору суперечать законодавству (майнові права партнера занадто обмежені).

Розірвання шлюбного договору через суд пов’язане з подачею позову, пошуку того, хто зможе відстояти інтереси особи.

Поради та рекомендації

Для того щоб уникнути неприємних наслідків у разі настання непередбачених обставин, рекомендується укладати шлюбний договір, скориставшись послугами нотаріуса і юриста.

Документ складається виключно за встановленою формою, зразок якої є у ​​нотаріуса.

Допомога юриста дозволить уникнути помилок і неточностей у формулюваннях. В середньому консультації юриста обійдеться клієнтові у 200 – 500 грн, але це істотно заощадить час і сили. Залежно від запитів і ступеня складності, вартість послуги буде різнитися.

Так, комплексний аналіз наявного шлюбного договору з внесенням позначок і виправлень обійдеться в суму від 1000 до 3000 гривень. За завірення нотаріусом доведеться віддати близько 1 200 – 6 000 гривень. На вартість послуг впливає обсяг роботи (обсяг майна) і індивідуальні особливості умов договору.

Крім того, ціна у нотаріуса різниться в залежності від міста. Так, в Києві, Харкові розцінки фахівців знаходяться на порядок вище.

Якщо шлюб укладається з представником іншої країни, то місце реєстрації не має значення. Оформляється договір як на території України, так і в іншій державі. Однак якщо пункти шлюбного договору суперечать українському законодавству, документ визнається недійсним.

Таким чином, при відсутності бажання підходити до питання про укладення шлюбного договору з повною серйозністю, краще залишити цю тему до кращих часів.

Недбало складений документ з малою ймовірністю принесе користь, а справжній документ вимагає спільного зусилля. Контракт створюється з перспективою на роки вперед, тому поспіх недоречний.

Вносити зміни в завірений нотаріусом документ складно і дорого.

Строк дії шлюбного договору

Стаття 95. Початок дії шлюбного договору 1. Якщо шлюбний договір укладено до реєстрації шлюбу, він набирає чинності у день реєстрації шлюбу.

Читайте также:  Оплата послуг із здійснення патронату над дитиною

2. Якщо шлюбний договір укладено подружжям, він набирає чинності у день його нотаріального посвідчення.

Стаття 96. Строк дії шлюбного договору 1. У шлюбному договорі може бути встановлено загальний строк його дії, а також строки тривалості окремих прав та обов’язків. 2. У шлюбному договорі може бути встановлена чинність договору або ' , окремих його умов і після припинення шлюбу.

Сімейний кодекс України

Шлюбний договір укладається безстроково або з певним терміном дії. Безстроковий договір закінчується тоді, коли розривається шлюб. Шлюбний договір на певний термін закінчується по досягненню цього терміну. Водночас, в договорі може бути передбачено строки дії окремих прав та обов’язків, виникнення яких залежить від певних обставин, наприклад, народження дітей.

У договорі можуть бути обумовлені строки дії певних прав і обов’язків подружжя, які існуватимуть і після припинення шлюбних відносин, наприклад, строк проживання в житловому приміщенні дружини або чоловіка після розірвання шлюбу, строк чинності права на аліменти одного із подружжя.

Також умова договору, за якою надається одному із подружжя право довічного проживання в помешканні (особистий сервітут) у разі смерті іншого з подружжя, накладає відповідний обов’язок на спадкоємця померлого. Договір може передбачати право одного з подружжя на утримання після розірвання шлюбу із зазначенням конкретного розміру утримання тощо.

Шлюбний договір в Україні може бути розірваний або змінений достроково, але тільки у разі згоди подружжя.

Зверни увагу! Шлюбний договір, укладений до реєстрації шлюбу, набирає чинності в день реєстрації шлюбу, а шлюбний договір, укладений подружжям, — у день його нотаріального посвідчення, про що має бути зазначено в тексті договору.

Подружжя може укласти шлюбний договір лише на певний час, наприклад, на перші 5 років після реєстрації шлюбу. Після їх спливу подружжя вправі укласти новий договір або погодитися з законним (легальним) режимом свого майна, який встановлено законодавством України.

Важливим є також правило щодо можливості встановлення сторонами в договорі прав та обов’язків, які будуть виникати після припинення шлюбу.

В цьому відбиваються особливості подружніх стосунків, коли навіть після припинення сімейних відносин особи відчувають потребу добровільно взяти на себе певні обов’язки щодо колишнього чоловіка або дружини.

Юридичний порадник Сімейне право. Зміст

Шлюбний договір. Как уберечь от раздела имущество, которое было до брака?

Главная › Консультация на сайте › Семейное право
Вопрос: Шлюбний договір. Как уберечь от раздела имущество, которое было до брака?

В скором будущем собираюсь жениться и завести детей.

Как можно сохранить, уберечь свое имущество, которое было у меня до брака, а также имущество, купленное лично мною в браке, от посягательств на него жены и детей в дальнейшем!
Если вдруг не сложиться жизнь, хотелось бы что бы мое имущество осталось при мне и то, что куплено в браке тоже сохранить за мной.

Александр, Кривой Рог

Дети при жизни родителей не имеют право на имущество родителей, т.е. от детей ваше имущество уберег закон.

ИЗ СЕМЕЙНОГО КОДЕКСА УКРАИНЫ:

«Стаття 173. Роздільність майна батьків і дітей 1. Батьки і діти, зокрема ті, які спільно проживають, можуть бути самостійними власниками майна. 

2. При вирішенні спору між батьками та малолітніми, неповнолітніми дітьми, які спільно проживають, щодо належності їм майна вважається, що воно є власністю батьків, якщо інше не встановлено судом. 

Стаття 174. Право власності дитини на майно, призначене для її розвитку, навчання та виховання 1. Майно, придбане батьками або одним із них для забезпечення розвитку, навчання та виховання дитини (одяг, інші речі особистого вжитку, іграшки, книги, музичні інструменти, спортивне обладнання тощо), є власністю дитини. Стаття 175. Право спільної сумісної власності батьків і дітей 1.

Майно, набуте батьками і дітьми за рахунок їхньої спільної праці чи спільних коштів, належить їм на праві спільної сумісної власності. Стаття 176. Права батьків та дітей щодо користування майном 1. Батьки зобов'язані передати у користування дитини майно, яке має забезпечити її виховання та розвиток. 2.

Права батьків та дітей на користування житлом, яке є власністю когось із них, встановлюються законом».

 

Что же касается жены, то если вы найдете такую, которая согласилась бы выйти за вас замуж на вышеизложенных вами условиях относительно права собственности на имущество, которое будет приобретено в браке, то такие договоренности с ней следует обязательно оформить брачным договором (контрактом), который должен быть удостоверен нотариусом.

ИЗ СЕМЕЙНОГО КОДЕКСА УКРАИНЫ:

«Стаття 92. Право на укладення шлюбного договору 1. Шлюбний договір може бути укладено особами, які подали заяву про реєстрацію шлюбу, а також подружжям. 2. На укладення шлюбного договору до реєстрації шлюбу, якщо його стороною є неповнолітня особа, потрібна письмова згода її батьків або піклувальника, засвідчена нотаріусом. Стаття 93. Зміст шлюбного договору 1.

Шлюбним договором регулюються майнові відносини між подружжям, визначаються їхні майнові права та обов'язки. 2. Шлюбним договором можуть бути визначені майнові права та обов'язки подружжя як батьків. 3. Шлюбний договір не може регулювати особисті відносини подружжя, а також особисті відносини між ними та дітьми. 4.

Шлюбний договір не може зменшувати обсягу прав дитини, які встановлені цим Кодексом, а також ставити одного з подружжя у надзвичайно невигідне матеріальне становище. 5. За шлюбним договором не може передаватися у власність одному з подружжя нерухоме майно та інше майно, право на яке підлягає державній реєстрації. Стаття 94. Форма шлюбного договору 1.

Шлюбний договір укладається у письмовій формі і нотаріально посвідчується. Стаття 95. Початок дії шлюбного договору 1. Якщо шлюбний договір укладено до реєстрації шлюбу, він набирає чинності у день реєстрації шлюбу. 2. Якщо шлюбний договір укладено подружжям, він набирає чинності у день його нотаріального посвідчення. Стаття 96. Строк дії шлюбного договору 1.

У шлюбному договорі може бути встановлено загальний строк його дії, а також строки тривалості окремих прав та обов'язків. 2. У шлюбному договорі може бути встановлена чинність договору або окремих його умов і після припинення шлюбу. Стаття 97. Визначення у шлюбному договорі правового режиму майна 1.

У шлюбному договорі може бути визначене майно, яке дружина, чоловік передає для використання на спільні потреби сім'ї, а також правовий режим майна, подарованого подружжю у зв'язку з реєстрацією шлюбу. 2.

Сторони можуть домовитися про непоширення на майно, набуте ними за час шлюбу, положень статті 60 цього Кодексу і вважати його спільною частковою власністю або особистою приватною власністю кожного з них. 3. Сторони можуть домовитися про можливий порядок поділу майна, у тому числі і в разі розірвання шлюбу. 4.

У шлюбному договорі сторони можуть передбачити використання належного їм обом або одному з них майна для забезпечення потреб їхніх дітей, а також інших осіб. 5. Сторони можуть включити до шлюбного договору будь-які інші умови щодо правового режиму майна, якщо вони не суперечать моральним засадам суспільства. Стаття 98. Визначення у шлюбному договорі порядку користування житлом 1.

Якщо у зв'язку з укладенням шлюбу один із подружжя вселяється в житлове приміщення, яке належить другому з подружжя, сторони у шлюбному договорі можуть домовитися про порядок користування ним. Подружжя може домовитися про звільнення житлового приміщення тим з подружжя, хто вселився в нього, в разі розірвання шлюбу, з виплатою грошової компенсації або без неї. 2.

Сторони можуть домовитися про проживання у житловому приміщенні, яке належить одному з них чи є їхньою спільною власністю, їхніх родичів. Стаття 99. Визначення у шлюбному договорі права на утримання 1. Сторони можуть домовитися про надання утримання одному з подружжя незалежно від непрацездатності та потреби у матеріальній допомозі на умовах, визначених шлюбним договором. 2.

Якщо у шлюбному договорі визначені умови, розмір та строки виплати аліментів, то в разі невиконання одним із подружжя свого обов'язку за договором аліменти можуть стягуватися на підставі виконавчого напису нотаріуса. 3.

Шлюбним договором може бути встановлена можливість припинення права на утримання одного з подружжя у зв'язку з одержанням ним майнової (грошової) компенсації. Стаття 100. Зміна умов шлюбного договору 1. Одностороння зміна умов шлюбного договору не допускається. 2. Шлюбний договір може бути змінено подружжям. Угода про зміну шлюбного договору нотаріально посвідчується. 3.

На вимогу одного з подружжя шлюбний договір за рішенням суду може бути змінений, якщо цього вимагають його інтереси, інтереси дітей, а також непрацездатних повнолітніх дочки, сина, що мають істотне значення. Стаття 101. Право на відмову від шлюбного договору 1. Одностороння відмова від шлюбного договору не допускається. 2. Подружжя має право відмовитися від шлюбного договору.

У такому разі, за вибором подружжя, права та обов'язки, встановлені шлюбним договором, припиняються з моменту його укладення або в день подання нотаріусу заяви про відмову від нього. Стаття 102. Розірвання шлюбного договору 1. На вимогу одного з подружжя шлюбний договір може бути розірваний за рішенням суду з підстав, що мають істотне значення, зокрема в разі неможливості його виконання. Стаття 103. Визнання шлюбного договору недійсним 1. Шлюбний договір на вимогу одного з подружжя або іншої особи, права та інтереси якої цим договором порушені, може бути визнаний недійсним за рішенням суду з підстав, встановлених Цивільним кодексом України».

Ссылка на основную публикацию