Поділ земельної ділянки між співвласниками (зразок)

Поділ земельної ділянки між співвласниками (зразок)

Власники землі при бажанні можуть розділяти або об’єднувати свої земельні ділянки. Мова йде не тільки про земельні ділянки, які перебувають у спільній частковій власності осіб, але і про земельні ділянки з одним власником.

Грамотно провести поділ чи об’єднання земельних ділянок від початку до кінця Вам з радістю допоможуть фахівці компанії «УкрЗемКонсалт». Наші юристи мають колосальний досвід в сфері оформлення землі, завдяки чому Ви отримаєте результат в найкоротші терміни, заощадите час та гроші, і що головне — уникнете бюрократичної метушні.

Інженери-геодезисти, а також землевпорядники компанії «УкрЗемКонсалт» проведуть повний комплекс землевпорядних робіт і підготують якісну технічну документацію із поділу земельної ділянки або ж об’єднання кількох наділів з метою подальшої реєстрації в Державному земельному кадастрі.

Детальніше ознайомитися з послугами щодо поділу і об’єднання земельних ділянок Ви можете, перейшовши за посиланнями:

 • Поділ земельних ділянок
 • Об’єднання земельних ділянок

Для отримання інформації про вартість послуг і безкоштовну консультацію звертайтеся за телефонами: (044) 384-14-41, (067) 114-14-41

Поділ земельної ділянки між співвласниками (зразок) Поділ земельної ділянки між співвласниками (зразок) Поділ земельної ділянки між співвласниками (зразок) Поділ земельної ділянки між співвласниками (зразок) Поділ земельної ділянки між співвласниками (зразок) Поділ земельної ділянки між співвласниками (зразок) Поділ земельної ділянки між співвласниками (зразок) Поділ земельної ділянки між співвласниками (зразок) Поділ земельної ділянки між співвласниками (зразок)

Якщо власник вирішує відокремити від своєї ділянки одну або кілька частин, то він може провести розподіл землі. При цьому, коли ділянку поділяють на кілька частин, то необхідно встановити нові межові знаки. Також вся технічна документація на земельну ділянку має бути підготовлена правильно.

Існує кілька випадків і умов, за яких можливий поділ земельних ділянок:

 • якщо власник землі виявив відповідне бажання, але за умови, що після поділу не буде порушено межі ділянки;
 • при відчуженні однієї або декількох частин земельної ділянки;
 • розподіл землі в натурі у разі поділу між пайовими співвласниками ділянки;
 • за умови, що після поділу кожна з новостворених частин землі може стати індивідуальною ділянкою.

Під час поділу ділянки необхідно дотримуватися певних правил, а новоутворені ділянки повинні відповідати певним критеріям. Наприклад, цільове призначення новостворених ділянок, а також категорія земель не можуть відрізнятися від цих самих критеріїв у початковій ділянці. Водночас кожна ділянка після поділу повинна мати доступ до дороги або проїзду. У разі якщо разом із земельною ділянкою ділиться будинок, лінія поділу ділянки повинна чітко проходити по лінії поділу будинку.

Проведення розподілу землі можливо тільки після розробки техдокументації щодо встановлення меж ділянок, а також після формування створених в результаті поділу ділянок у Державному земельному кадастрі, щоб була можливість присвоїти кадастровий номер кожній новоствореній ділянці та окремо провести держреєстрацію права власності на кожну з них.

Об’єднання земельних ділянок

Власник за бажанням може об’єднати свої земельні ділянки в одну. В такому випадку новостворена ділянка після процедури оформлення документів в Держгеокадастрі обов’язково проходить реєстрацію в Державній реєстраційній службі.

Об’єднати земельні ділянки можна, якщо дотриматися таких умов:

 • усі ділянки, які збираються об’єднувати, знаходяться в межах одного населеного пункту;
 • у земділянок спільна межа;
 • всі об’єднувані землі ідентичні за цільовим призначенням.

Документи, необхідні для поділу чи об’єднання земельних ділянок:

 • нотаріально завірена заява про поділ/об’єднання земельних ділянок або нотаріально завірений договір про поділ ділянки в натурі,
 • копія правовстановлюючого документа на земельну ділянку, завірена нотаріально,
 • нотаріально завірені копії правовстановлюючих документів на будівлі (при наявності будівель),
 • копії паспорта та податкового номера для фізичної особи, або ж завірені копії статутних документів — для юридичної,
 • довіреність.

Компанія «УкрЗемКонсалт» гарантує довести до кінця Ваше замовлення і з мінімальними часовими та грошовими витратами оформити і передати Вам офіційний правовстановлюючий документ на земельну ділянку. З нами реєстрація договору оренди земельної ділянки, зміна цільового призначення землі, оформлення (відведення) земельної ділянки пройде для Вас практично непомітно і не потребуватиме значних зусиль. Доручіть свої турботи нам!

Для отримання інформації про вартість послуг і безкоштовну консультацію звертайтеся за телефонами: (044) 384-14-41, (067) 114-14-41

«УкрЗемКонсалт» — це перевага!

(3

DOM.RIA – Акт погодження меж земельної ділянки

Невід'ємною частиною проекту землеустрою є акт погодження меж земельної ділянки. Ця документація оформляється в разі приватизації, оренди, зміни цільового призначення землі, відведення територій під будівництво тощо. Документ підписує суб'єкт, який оформляє право на землю, а також власники та користувачі сусідніх територій.

Що таке акт погодження меж земельної ділянки

Акт погодження меж земельної ділянки – документ, що підтверджує відсутність претензій з боку правовласників сусідніх земель на встановлення меж території, яка відводиться. Підписання акту власниками та землекористувачами прилеглих ділянок означає, що вони згодні з розташуванням і контурами відведеної території.

Поділ земельної ділянки між співвласниками (зразок)

Актом підтверджується узгодження межових знаків щодо сформованої ділянки між суб'єктами земельних відносин. Без цього документа ані приватна особа, ані забудовник не зможе законно оформити права на землю, що є одним з ключових моментів в будівництві. Тому під час оформлення прав на землю під новобудову без отримання згоди третіх осіб не обійтися.

Ділянка під будівництво будинку: оренда або власність забудовника

Узгодження меж проводиться в рамках кадастрової зйомки – вивчення ділянки зі встановленням її границь, розмірів, розташування тощо. Підписаний акт прикладається до технічної документації землеустрою щодо встановлення меж в натурі (на місцевості).

Коли оформляють акт погодження меж земельної ділянки

Погодження меж земельної ділянки проводиться в разі кадастрової зйомки, яка необхідна в наступних випадках:

 • приватизації земель або передача в користування;
 • відведення земельної ділянки під будівництво;
 • зміна цільового призначення територій;
 • поділ землі на дві чи декілька ділянок тощо.

Поділ земельної ділянки між співвласниками (зразок)

Комплекс робіт з кадастрової зйомки проводиться як за необхідності встановити межі нової ділянки, так і в разі їх відновлення на території, яка раніше мала межові знаки. Питанням погодження меж із сусідами, як правило, займається компанія, яка розробляє землевпорядну документацію. Вона організовує зустріч з особами, які мають поставити підписи на акті.

Як отримати акт погодження меж земельної ділянки

Акт погодження меж земельної ділянки оформляється ліцензованою організацією в ході розробки землевпорядної документації.

Сертифіковані інженери-геодезисти, які в обов'язковому порядку повинні бути в компанії, що займається розробкою проекту землеустрою, визначають межі, розміри, конфігурацію, площу, місце розташування та інші параметри земельної ділянки. Процедура виконується безпосередньо на території за допомогою спеціального обладнання.

За фактом проведення геодезичних робіт складається акт, який підписують власники і землекористувачі суміжних ділянок. Виконавець робіт закріплює межі ділянки межовими знаками, які встановлюються в натурі в присутності сторін, що підписують акт.

Поділ земельної ділянки між співвласниками (зразок)

Особливості кадастрового обліку в Україні

Ці роботи є частиною створення документації щодо відведення земельної ділянки. Без них неможливо узгодити проект в Держгеокадастрі, органах архітектури та містобудування тощо. Відповідно далі не вийде зареєструвати право на користування або володіння ділянкою.

Якщо сусід відмовляється підписувати акт узгодження меж

Нерідко під час оформлення акту погодження меж земельної ділянки доводиться зустрічатися з труднощами, коли немає можливості отримати підпис власника або користувача суміжної території. Поширені ситуації:

 • власник або орендар землі не дає згоду з особистих мотивів;
 • немає можливості отримати підпис суб'єкта з причини відсутності останнього.

В будь-якому з цих випадків існує два шляхи вирішення проблеми: за допомогою органів місцевого самоврядування або за допомогою суду.

Звернутися до органів місцевого самоврядування

Згідно зі статтею 158 Земельного кодексу конфлікти щодо земельних питань вправі вирішувати органи місцевого самоврядування.

Тому, якщо власник або орендар сусідньої території відмовляється підписувати акт, можна звернутися з відповідною заявою в міськ- або сільраду.

Влада призначать комісію, яка обстежить ділянку, після чого проведе засідання за участю осіб, що виступають сторонами в суперечці.

Поділ земельної ділянки між співвласниками (зразок)

Довівши безпідставну відмову від підписання акта, комісія рекомендує сторонам залагодити конфлікт мирним шляхом. Протокол засідання прикладається до землевпорядної документації.

Якщо підписання документа неможливе з причини відсутності суб'єкта земельних правовідносин, комісія приймає рішення про погодження меж без участі цієї сторони.

Якщо ж за рекомендацією органів місцевої влади власник або землекористувач сусідньої ділянки відмовляється підписувати акт узгодження меж, доведеться переходити до другого способу врегулювання конфлікту – за допомогою суду.

Звернутися до суду

Відповідно до Земельного кодексу суб'єкти земельних правовідносин повинні дотримуватися добросусідства і не порушувати права власників та землекористувачів сусідніх земельних ділянок.

Безпідставна відмова від підписання акта погодження меж кваліфікується судом як протиправна дія, що перешкоджає особі вільно розпоряджатися належною йому землею.

Тому в разі вирішення спору на користь позивача акт змусять підписати примусово або підтвердять узгодження меж без підпису відповідної сторони.

Поділ земельної ділянки між співвласниками (зразок)

Дарування земельної ділянки

Таким чином, спочатку вам варто спробувати вирішити конфлікт мирно, домовившись з сусідом без сторонньої допомоги.

Якщо перемовини безуспішні, зверніться до міськради, але в цьому випадку навіть прийнявши рішення на вашу користь, підписати акт ніхто нікого не змусить. Органи місцевого самоврядування лише рекомендують сторонам оптимальний шлях вирішення проблеми.

Читайте также:  Исковое заявление – основные ошибки при составлении

Якщо ж землекористувач або власник все одно наполягає на своєму і не підписує документ, доведеться відстоювати свої права в суді.

Поділ земельної ділянки

Поділ земельної ділянки між співвласниками (зразок) 

Поділ земельної ділянки – ділення однієї ділянки на декілька земельних ділянок з виготовленням окремих правовстановлюючих документів на кожну з них та присвоєнням окремих кадастрових номерів.

Документи необхідні для поділу земельної ділянки:

 • нотаріально посвідчена копія заяви про поділ земельної ділянки (договору поділу земельної ділянки), рішення суду;
 • нотаріально посвідчена копія правовстановлюючого документу на земельну ділянку (державний акт, договір оренди тощо);
 • нотаріально посвідчена копія правовстановлюючих документів на нерухоме майно та матеріалів технічної інвентаризації (при їх наявності);
 • для фізичних осіб: копія паспорта, копія довідки про присвоєння ідентифікаційного номера;
 • для юридичних осіб: засвідчені печаткою (за наявності) та підписом керівника зацікавленої особи копії установчих документів, витяг з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб – підприємців.

Важливо:

 • нотаріально посвідчена заява про поділ земельної ділянки – потрібна, якщо поділу підлягає ділянка, що належить одному власнику.
 • договір поділу земельної ділянки – потрібен, коли поділу підлягає ділянка, що належить декільком власникам і у новоутворених ділянок будуть окремі власники.

Договір поділу земельної ділянки укладається на основі плану поділу земельної ділянки.

Поділ і об’єднання земельних ділянок  — це процедури обернено протилежні, але документи та процес повністю ідентичний один одному.

Процедура поділу (об’єднання) земельної ділянки:

 1. розробка землевпорядної документації по поділу земельної ділянки;
 2. перевірка цієї документації в органах по земельним ресурсам, присвоєння кадастрових номерів земельним ділянкам та отримання Витягів з Державного земельного кадастру на новоутворені земельні ділянки, з новими кадастровими номерами, після отримання витягів з ДЗК новоутворені ділянки вже можна буде перевірити на Публічній кадастровій карті України.
 3. реєстрація права власності на земельні ділянки в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно, отримання витіяв з державного реєстру речових прав про реєстрацію права власності на земельну ділянку, кожну окремо.

Термін виконання: від 3-х до 5-ти тижнів (в залежності від місця розташування ділянки).

Скористайтесь формою ЗАМОВЛЕННЯ ПОСЛУГИ, в якій одразу передбачена можливість завантаження необхідних документів, що будуть доставлені в нашу скриньку та будуть використанні лише для проведення попереднього аналізу робіт та визначення вартості надання послуг.

Поділ земельної ділянки. Порядок 2020

Поділити земельну ділянку – це питання виникає досить часто в житті та потребує певної обізнаності щодо порядку поділу земельної ділянки, визначеного чинним законодавством, та деякого практичного досвіду.

Поділ земельної ділянки між співвласниками (зразок)

Документи та дії, необхідні для поділу земельної ділянки

Перш за все, необхідно зазначити, що підставою для поділу земельної ділянки є засвідчена нотаріально заява власника земельної ділянки та розроблена землевпорядною організацією технічна документація на поділ земельної ділянки. Дивіться зразок нотаріальної заяви на поділ земельної ділянки.

Крім нотаріальної заяви на поділ земельної ділянки, землевпорядній організації також треба надати:

 • засвідчену нотаріально копію правовстановлюючого документу на земельну ділянку (держакт, договір купівлі-продажу, дарування, міни, тощо);
 • копії ідентифікаційних даних власника (паспорт, ідентифікаційний номер).

Треба розуміти, що якщо власників земельної ділянки декілька (спільна часткова власність між співвласниками), то в такому випадку укладається нотаріальний договір на поділ земельної ділянки між співвласниками.

Також треба розуміти, що цільове призначення земельних ділянок, утворених в результаті поділу первісної земельної ділянки, не може змінитись, а залишається таким, як і в первісної земельної ділянки (до поділу). Про зміну цільового призначення земельної ділянки читайте більш детально в нашій статті Порядок зміни цільового призначення земельної ділянки.

Якщо ділянка ділиться особливим чином, не окремими рівними частинами, або на земельній ділянці є забудова, то в цьому випадку необхідна також кадастрова зйомка земельної ділянки.

Реєстрація технічної документації на поділ земельної ділянки в ДЗК та витяг з кадастру 

Розроблена землевпорядною організацією технічна документація на поділ земельної ділянки подається на розгляд місцевого управління Держгеокадастру (за місцезнаходженням земельної ділянки), яке реєструє новоутворені в результаті поділу земельні ділянки в Державному земельному кадастрі України. Після реєстрації нових ділянок в ДЗК, державний кадастровий реєстратор (працює при місцевому управлінні Держгеокадастру) видає витяги з кадастру (ДЗК) на підтвердження проведених змін.

Кожній земельній ділянці, що утворилась в результаті поділу, присвоюється новий кадастровий номер, який буде зазначено у відповідному витягу з кадастру. Окремо дивіться Витяг з кадастру (ДЗК) в якості зразка.

Реєстрація права власності на земельні ділянки, утворені в результаті поділу

Після отримання витягів з кадастру на земельні ділянки, що утворились в результаті поділу, необхідно звернутись до центру надання адміністративних послуг чи нотаріуса з метою реєстрації права власності окремо на кожну новоутворену в результаті поділу земельну ділянку. Для більш детального розуміння порядку реєстрації речового права на земельну ділянку читайте нашу статтю Порядок реєстрації права на земельну ділянку в Укрдержреєстрі.

Пару слів щодо об’єднання земельних ділянок

Порядок об’єднання земельних ділянок істотно не відрізняється від порядку поділу земельної ділянки, здійснюється на тих же підставах, але на практиці зустрічається значно рідше. Саме тому ми не приділили уваги такому виду землевпорядних робіт в цій статті.

Пропозиції щодо розробки технічної документації на поділ (об'єднання) земельної ділянки від нашої компанії

Наша компанія має великий досвід, технічні можливості та відповідних спеціалістів для розробки технічної документації на поділ (об'єднання) земельної ділянки. Ми маємо можливість виконувати повний комплекс робіт під ключ. Починаючи з розробки безпосередньо технічної документації, закінчуючи отриманням витягу з кадастру та реєстрацією права власності.

 • Для виконання кадастрової зйомки ми використовуємо якісне і точне обладнання від визнаного лідера галузі — компанії
 • Вартість розробки технічної документації на поділ (об'єднання): від 3000 грн. Натисніть для переходу до контактної інформації
 • Строк виконання: від 5 днів Натисніть для переходу до контактної інформації
 • Дивіться також: проект відведення земельної ділянки, витяг з кадастру, технічна документація щодо встановлення меж

Отримати земельну ділянку

 • Рівноправність не в тому, що всім надані права,
 • а в тому, що всі можуть ними скористатися.
 • Сенека
 • Знати свої права, вміти ними користуватися – ось основа громадянського суспільства.

В умовах політичних дискусій на рахунок запуску ринку землі, доцільним буде замилитись над реалізацією права отримати земельну ділянку. Мало кому відомо, але як виявляється, наша держава піклується про громадян, і надала їм право БЕЗКОШТОВНО отримати земельну ділянку. (Конституція – ст.14; Земельний кодекс – ст.121). Звичайно «відхопити ділянку в центрі» навряд чи вдасться, але претендувати на ділянку землі в передмісті – цілком реально.

Процедура отримання землі досить складна, але перспектива отримання вигоди однозначно перевершує можливі витрати, пов’язані з оформленням документів.

Які земельні ділянки можна отримати?

Виходячи з цільового призначення, ЗК України передбачає можливість передачі таких земельних ділянок.

№ з/п Призначення Розмір
1. Фермерське господарство середній по селу / району
2. Приватне сільське господарство 2,0 га
3. Садівництво до 0,12 га
– в селі до 0,25 га
– в селищі до 0,15 га
– в місті до 0,10 га
4. Будівництво дачі до 0,10 га
5. Будівництво гаража 0,01 га

Важливо! Згідно ст. 116 ЗК України кожен з нас має право отримати 1 раз кожну з перелічених ділянок!

Знати про свої права мало – потрібно вміти ними користуватися, отримання земельної ділянки передбачає кілька етапів.

Вибір земельної ділянки

Перш за все необхідно виходячи з цільового призначення знайти земельну ділянку відповідного розміру і переконається що вона знаходиться в комунальній / державної власності.

Для цього можна використовувати дані Internet, інформацію від третіх осіб та ін. Так само можна звернуться із запитом до держ.

орган, за місцем знаходження земельної ділянки, з питанням чи є земельні ділянки з таким призначенням і підходять за розміром.

Важливо! ЗК України не зобов’язує прив’язуватися до місця прописки, шукати земельну ділянку можна на території всієї України.

Подання заяви

Підшукавши відповідну земельну ділянку, необхідно звернуться в держорган за місцем знаходження землі (наприклад, сільська рада, виконком, далі – держорган) із заявою.

У заяві потрібно вказати розмір ділянки і її цільове призначення (можна підкласти роздруковану кадастрову карту).

Заяву рекомендуємо подавати у 2 примірниках, щоб мати можливість проставити позначку діловода реєстрації вхідних документів.

Розгляд справи

Термін розгляду заяви – 1 місяць. За цей період держ.орган, в який ви звернулися направляє запити в ряд інших органів, які дають інформацію про можливість передачі землі.

Читайте также:  Основні права батька на дитину після розлучення

На виході ми отримуємо:

 • згоду на підготовку проекту землевідведення;
 • мотивовану відмову. Причина відмови одна – невідповідність місця знаходження ділянки вимогам законодавства і тех.документації (тобто все що завгодно).

Підготовка проекту землевідведення – це процес організації роботи зі збору документів, необхідних для отримання ділянки землі у власність.

Важливо! Відсутність протягом місяця відповіді, дає нам право на підготовку проекту землевідведення.

Проект землевідведення

Проект землевідведення розробляється організаціями, що мають ліцензію. Перелік таких організацій можна отримати в Держгеокадастрі. Вартість, терміни підготовки проекту обговорюються замовником і виконавцем.

Важливо! Необхідно перевірити, щоб форма договору на послуги, відповідала Типовий, затвердженої Кабміном. Зазвичай термін розробки такого проекту не перевищує 6 місяців.

Важливо! По закінченню робіт, виконавець повинен видати паперовий варіант проекту. Він необхідний, у разі судового спору.

Після завершення розробки, підготовлений проект узгоджується з Держагентством земельних ресурсів. Якщо проект стосується будівництва будинку, то його необхідно додатково узгодити з органом, який відповідає за питання містобудування. Термін узгодження – 10 днів.

Державна реєстрація

Для реєстрації проекту землевідведення потрібно подати заяву кадастровому реєстратору. Звернуться може як організація, що займається розробкою проекту, так і сам заявник. Держгеокадастр розглядає заяву протягом 2 тижнів і за результатами (якщо все Ок) видає Виписку з Земельного кадастру про реєстрацію ділянки землі.

Право власності

Наявність Виписки дає право звернеуться в держорган, в який заявник звертався в самому початку. Подається клопотання, сам проект землевідведення і Виписка.

Відповідний держорган своїм рішенням затверджує проект і передає відомості в реєстраційну службу, або кадастровому реєстратору (заявник може це зробити сам).

Результатом всієї нашої роботи стане реєстрація права власності на земельну ділянку.

Післямова

Право безкоштовно отримати 6 ділянок землі з різним призначенням має кожен громадянин. Але мати право і мати можливість ним скористатися – різні речі.

У селах землю отримати значно простіше, ніж в місті. Порядок отримання земельної ділянки складний через бюрократію. Для того, щоб стати законним власником, доведеться зіткнутися з усіма «принадами високих кабінетів». Термін отримання земельної ділянки може варіюватися від півроку до двох років.

Так само на «безкоштовне виділення» обійдеться в середньому 3-5 тисячі гривень (залежить від регіону / місця / специфіки). І це не хабарі !!! а витрати на підготовку проекту землевідведення.

Корисні матеріали:

Як реалізувати своє право на безоплатне отримання земельної ділянки?

Кількість переглядів: 68495

Про що:  З цієї інструкції Ви дізнаєтесь про всі етапи безоплатного отримання земельної ділянки, а також куди скаржитися, якщо вам відмовляють у її наданні.

Законодавством передбачена можливість для громадян України набути права власності на земельні ділянки на підставі безоплатної передачі із земель державної і комунальної власності (п. б ч. 1 ст. 81 Земельного Кодексу України, далі – ЗКУ).

Якого розміру земельну ділянку можна отримати?

Згідно з ч.1 ст. 121 ЗКУ громадяни України мають право на безоплатну передачу їм земельних ділянок із земель державної або комунальної власності у таких розмірах:

 • для ведення фермерського господарства — в розмірі земельної частки (паю), визначеної для членів сільськогосподарських підприємств, розташованих на території сільської, селищної, міської ради, де знаходиться фермерське господарство. Якщо на території сільської, селищної, міської ради розташовано декілька сільськогосподарських підприємств, розмір земельної частки (паю) визначається як середній по цих підприємствах. У разі відсутності сільськогосподарських підприємств на території відповідної ради розмір земельної частки (паю) визначається як середній по району;
 • для ведення особистого селянського господарства — не більше 2,0 гектара;
 • для ведення садівництва — не більше 0,12 гектара;
 • для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) у селах — не більше 0,25 гектара, в селищах — не більше 0,15 гектара, в містах — не більше 0,10 гектара;
 • для індивідуального дачного будівництва — не більше 0,10 гектара;
 • для будівництва індивідуальних гаражів — не більше 0,01 гектара.

Важливо! Передача земельних ділянок безоплатно у власність громадян у межах вищезазначених норм провадиться один раз по кожному виду використання (ч. 4 ст. 116 ЗКУ ).

Це означає, що Ви маєте право отримати у приватну власність до шести земельних ділянок різного цільового призначення (згідно з переліком наведеним у ст. 121 ЗКУ).

 • Однак, якщо Ви отримали безоплатно земельну ділянку, наприклад, для індивідуального дачного будівництва у розмірі 0,07 гектара (законодавством закріплено максимально 0,10 гектара), Ви не зможете у майбутньому отримати решту (інші 0,03 гектара).
 • Розмір земельних ділянок, що передаються безоплатно громадянину для ведення особистого селянського господарства, може бути збільшено у разі отримання в натурі (на місцевості) земельної частки (паю).
 • З чого починати? 
 • Першочергово необхідно визначитись із призначення земельної ділянки та обрати вільну земельну ділянку.
 • Як отримати інформацію про вільні земельні ділянки читайте тут.
 • Розробка та затвердження детального плану території

Відповідно до ч. 3 ст.

24 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» у разі відсутності плану зонування або детального плану території, затвердженого відповідно до вимог цього Закону, передача (надання) земельних ділянок із земель державної або комунальної власності у власність чи користування фізичним та юридичним особам для містобудівних потреб забороняється, крім окремих визначених цією статтею випадків. Враховуючи те, що більшість містечок та сіл не мають детальних планів території, цілком ймовірно, що ініціювати його розроблення прийдеться Вам. 

Детальний план території належить до містобудівної документації.  Порядок його розроблення встановлений Порядком розроблення містобудівної документації, затвердженим наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 16.11.2011  N 290.  

Варто зауважити, що процедура розробки та затвердження детального плану території є досить комплексною та тривалою. Зокрема, обов’язковою умовою для розробки та затвердження детального плану території є проведення громадських слухань. Детальніше про процедуру Ви можете дізнатися тут. 

Куди звертатися далі?

 • до місцевої ради (якщо питання стосується земель комунальної власності, які розташовані в населених пунктах)
 • до районної держадміністрації (якщо питання стосується земель державної власності поза межами населених пунктів)
 • до Головного управління Держгеокадастру в області (якщо питання стосується земель для ведення особистого селянського господарства або садівництва державної власності поза межами населених пунктів).

Відповідно до ч. 6 ст.

118 ЗКУ, громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри.

До клопотання Ви повинні додати:

 • графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, наприклад, викопіювання з кадастрової карти;
 • у випадку вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб, — погодження землекористувача;
 • у випадку надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства, — документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі;
 • копію паспорта та ідентифікаційного номера.

Увага! Забороняється вимагати додаткові матеріали та документи, в тому числі довідки з земельного кадастру про те, що раніше Ви не реалізовували своє право на безоплатне отримання земельної ділянки.

Виготовлення графічних матеріалів

Обравши вільну земельну ділянку, Ви можете звернутися до територіального органу Державної служби з питань геодезії, картографії та кадастру (Держгеокадастр) та замовити вказані вище графічні матеріали — викопіювання з кадастрової карти або плану. Вартість викопіювання — 0,03 розміру мінімальної заробітної плати.

Розміри плати та види послуг, які надаються Держгеокадастром, встановлені постановою КМУ від 1 серпня 2011 року № 835 «Деякі питання надання Державною службою з питань геодезії, картографії та кадастру та її територіальними органами адміністративних послуг».

Що потрібно знати про поділ земельної ділянки – Головне управління Держгеокадастру в Одеській області

Земельна ділянка – це частина земної поверхні з установленими межами, певним місцем розташування, з визначеними щодо неї правами (ст. 79 Земельного кодексу України).

За нормою статті 791 Земельного кодексу України формування земельної ділянки полягає у визначенні земельної ділянки як об’єкта цивільних прав. Формування земельної ділянки передбачає визначення її площі, меж та внесення інформації про неї до Державного земельного кадастру.

 • Відповідно до вимог цієї статті формування земельних ділянок здійснюється:
 • – у порядку відведення земельних ділянок із земель державної та комунальної власності;
 • – шляхом поділу чи об’єднання раніше сформованих земельних ділянок;
 • – шляхом визначення меж земельних ділянок державної чи комунальної власності за проектами землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, проектами землеустрою щодо впорядкування території для містобудівних потреб, проектами землеустрою щодо приватизації земель державних і комунальних сільськогосподарських підприємств, установ та організацій;
 • – шляхом інвентаризації земель у випадках, передбачених законом;
 • – за проектами землеустрою щодо організації території земельних часток (паїв).
 • Формування земельних ділянок шляхом поділу та об’єднання раніше сформованих земельних ділянок, які перебувають у власності або користуванні, без зміни їх цільового призначення здійснюються за технічною документацією із землеустрою щодо поділу та об’єднання земельних ділянок.
 • Аналіз цієї норми свідчить про те, законодавець чітко визначив об’єкт земельних відносин, щодо яких можливо здійснювати формування земельних ділянок шляхом поділу, а саме: це земельні ділянки, які перебувають у власності або у користуванні.
 • Спеціальний Закон, який визначає правові та організаційні основи діяльності сфері землеустрою і спрямований  на  регулювання  відносин,  які виникають між органами державної влади, органами місцевого самоврядування, юридичними та фізичними особами  із  забезпечення сталого розвитку землекористування, є Закон України «Про землеустрій» (далі – Закон).
Читайте также:  Час та місце відкриття спадщини

Серед видів технічної документації із землеустрою відповідно до пункту «й» ст. 25 Закону України «Про землеустрій» зазначена технічна документація із землеустрою щодо поділу та об’єднання земельних ділянок.

Статтею 26 Закону України «Про землеустрій» наголошено, що замовниками документації із землеустрою можуть бути органи державної влади, органи місцевого самоврядування, землевласники і землекористувачі.

Склад технічної документації із землеустрою щодо поділу та об’єднання земельних ділянок визначений статтею 56 Закону.

Відповідно до вимог пункту «є» ст.

56 Закону технічна документація із землеустрою щодо поділу та об’єднання земельних ділянок повинна включати згоду власника земельної ділянки, для земель державної власності –  органу, уповноваженого здійснювати розпорядження земельною ділянкою,  на  поділ чи об’єднання земельних ділянок користувачем (крім  випадків поділу земельної ділянки у зв’язку з набуттям права власності  на  житловий  будинок,  розташований  на ній).

Отже, виключний перелік документів, який включає технічна документація із землеустрою щодо поділу та об’єднання земельних ділянок, наведено у статті 56 Закону. Поділити земельну ділянку може сам власник земельної ділянки або за його згодою землекористувач.

 1. Відповідно до пункту 12 статті 186 Земельного кодексу України технічна документація із землеустрою щодо поділу та об’єднання земельних ділянок погоджується:
 2. – у разі якщо поділ, об’єднання земельних ділянок здійснюється її користувачем – власником земельних ділянок, а щодо земельних ділянок державної або комунальної власності – органом виконавчої влади, органом місцевого самоврядування, уповноваженими розпоряджатися земельними ділянками відповідно до повноважень, визначених статтею 122 Земельного кодексу України;
 3. – у разі поділу, об’єднання земельної ділянки, що перебуває у заставі, – заставодержателем;
 4. – у разі поділу, об’єднання власником земельної ділянки, що перебуває у користуванні, – землекористувачем.
 5. Технічна документація із землеустрою щодо поділу та об’єднання земельних ділянок затверджується замовником.
 6. Звертаємо увагу на те, що відповідно до пункту 10 статті 24 «Про державний земельний кадастр» у разі поділу земельної ділянки державна реєстрація земельної ділянки скасовується Державним кадастровим реєстратором, який здійснює таку реєстрацію.

За нормою пункту 114 Порядку ведення Державного земельного кадастру, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України                               від 17.10.2012 № 1051, відомості про земельну ділянку у разі скасування її державної реєстрації:

 • – набувають статусу архівних за рішенням Державного кадастрового реєстратора;
 • – відображаються на кадастровій карті в архівному шарі даних геоінформаційної системи;
 • – зберігаються в Державному земельному кадастрі постійно разом з відомостями про відповідного Державного кадастрового реєстратора, дату та час набуття статусу архівних такими відомостями.
 • Виходячи з вищевикладеного, поділ земельної ділянки призведе до скасування її державної реєстрації, як об’єкта цивільних прав, формування нових земельних ділянок та внесення інформації про них до Державного земельного кадастру.
 • Звертаємо увагу на те, що на підставі технічної документації із землеустрою щодо поділу та об’єднання земельних ділянок не відбувається зміна угідь земельних ділянок, сформованих за результатом поділу земельної ділянки.

Процедура внесення до Державного земельного кадастру змін до відомостей про зареєстровані земельні ділянки визначена пунктами 116-134 Порядку ведення Державного земельного кадастру, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.10.2012 № 1051 (далі – Порядок).

 1. Так, згідно із пунктом 116 Порядку, внесення до Державного земельного кадастру змін до відомостей про зареєстровану земельну ділянку, зазначених у пункті 24 цього Порядку (підпункт 11 пункту 24 – відомості про склад угідь), здійснюється шляхом внесення таких відомостей до відповідної Поземельної книги.
 2. Відповідно до пункту 121 Порядку для внесення до відомостей про земельну ділянку змін щодо цільового призначення земельної ділянки, складу угідь, нормативної грошової оцінки, а також до відомостей про межі земельної ділянки (у разі їх встановлення (відновлення) за фактичним використанням земельної ділянки) Державному кадастровому реєстраторові подаються:
 3. 1) заява за формою згідно з додатком 12;
 4. 2) оригінал документації із землеустрою або оцінки земель, яка є підставою для внесення таких змін (крім випадків зміни виду використання земельної ділянки в межах земель певної категорії);
 5. 3) електронний документ (крім випадків внесення відомостей про зміну виду використання).
 6. Підстави для відмови у внесенні до Поземельної книги змін до відомостей про земельну ділянку визначені пунктом 122 Порядку.

Поділ земельної ділянки та встановлення порядку користування

Поділ, виділ земельної ділянки та встановлення порядку користування.

Земельна ділянка — це частина земної поверхні, що має певні кордони (межі), і площу. Ділянка може належати кільком власникам, у зв'язку з чим може виникнути необхідність в її розподілі між співвласниками.

Термін проведення судових експертиз та експертних досліджень залежить від складності дослідження, кількості поставлених питань та завантаженості фахівців відповідної галузі знань.

Встановлюється після попереднього аналізу документів в межах передбачених п. 1.13 розділу І «Інструкції про призначення та проведення судових експертиз та експертних досліджень», затвердженої Наказом Міністерства юстиції України 08.10.1998 р. № 53/5.

Орієнтовний термін проведення становить:

 • для судових експертиз — до 30 днів;
 • для експертних досліджень — до 10 днів.

Детальніше

Отримати персональну консультацію

Земельно-технічне експертне дослідження, розподіл землі та порядок користування

Детальніше

Розподіл або виділ земельної ділянки

Між співвласниками можуть виникати суперечки про те, як зробити поділ ділянки. Ми допоможемо вам знайти відповідь на це питання.

Будь-який розподіл повинен бути проведений таким чином, щоб кожен співвласник міг володіти і розпоряджатися своєю частиною земельної ділянки, без порушення прав та інтересів інших співвласників.

Такий розподіл, дозволяє кожному співвласнику, отримати окремий державний акт на свою частину, і розпоряджатися, володіти, землею на свій розсуд (продаж, дарування, застава та інші цивільно-правові дії).

Виділ частини земельної ділянки доцільно проводити, коли співвласників більше двох. При цьому один співвласник виділяється, а інші залишаються у спільній частковій власності.

При поділі всі співвласники мають бути розділені між собою не залежно від їх кількості.

Схожі матеріали:

Визначення порядку користування земельною ділянкою

Не всі земельні ділянки приватизовані. Якщо ділянка знаходитися в користуванні говорити про розподіл некоректно. В даному випадку має бути застосоване встановлений порядок користування.

Визначити порядок користування земельною ділянкою, може суд, або самі власники.

Для того щоб це зробити на законних підставах і правильно, необхідно звернеться до кваліфікованих фахівців, експерти Судової незалежної експертизи України, запропонують можливі варіанти встановлення порядку користування земельною ділянкою з урахуванням вимог законодавства.

Розподіл, виділ або визначення порядку користування земельною ділянкою можна замовити в одному з наших відділень у містах Києві, Одесі, Чернігові, Миколаєві, Кіровограді, Житомирі, Чернівцях, Хмельницькому. Кваліфіковані фахівці судові експерти, геодезисти і землевпорядники наддадуть об'єктивні варіанти розділу, які допоможуть досягти згоди у вашому спорі.

Орієнтовний перелік необхідних документів:

 • правоустановчі документи на земельну ділянку (Державний акт або рішення про передачу у користування);
 • правовстановлюючі документи на будинок;
 • технічний паспорт на будинок;
 • інформація про порядок користування приміщеннями будинку та господарськими спорудами;
 • інформація про частки співвласників.

Отримати консультацію з приводу проведення експертизи з поділу земельних ділянок ви можете за телефоном, або в наших регіональних відділеннях. Прийом громадян здійснюється за попереднім записом.

Корисна інформація:

Ссылка на основную публикацию