Порядок стягнення аліментів в суді (позовна заява)

Скласти правильно документ – справжня мудрість! Кожна організація висуває свої вимоги до оформлення і послідовності викладу інформації.

 Думаєте, зразок заяви на аліменти на утримання дитини та інші приклади процесуальних паперів в приміщенні суду розміщені випадково? Ні, вони допомагають громадянам скласти грамотно потрібний документ, і одночасно інформують «бувалих» правозахисників про зміни в оформленні матеріалів.

У осіб, які звертаються до суду вперше, закономірно виникають запитання щодо складання заяви на подачу аліментів на дитину, відповісти на які можуть лише співробітники судового органу і правознавці.

Що необхідно для подачі позову на стягнення аліментів?

Не варто сприймати шаблони заяв, розміщені в судах, як уніфіковані документи, форма яких затверджена головою судового органу. Це просто грамотно оформлений іншими юристами позов на аліменти на дитину, зразок цей можна використовувати як «фундамент» для майбутньої заяви.

Такі папери:

 • виступають прикладом для оформлення;
 • дозволяють збагатити мова юридичною термінологією;
 • визначають приблизний перелік матеріалів, що додаються.
 • допомагають визначитися з підсудністю.

Знайти приклад заяви на аліменти на дитину можна не тільки в судових установах. Універсальний екземпляр представлений нижче.

Щоб отримати повноцінний позов, досить зберегти картинку, роздрукувати та заповнити інформацією порожні поля. Підтвердити правдивість зазначених відомостей слід документально. Тому, до заяви прикладають копії:

 • посвідчення особи позивача;
 • шлюбного свідоцтва;
 • свідоцтв про народження дітей;
 • свідоцтва про розірвання шлюбу (при наявності);
 • довідка про інвалідність (якщо є).

 Оригінали паперів заявник надає суду тільки на першому засіданні для огляду. Документи, видані держ органами інших держав, подаються з нотаріально посвідченим перекладом.

 Позовна заява про стягнення аліментів зразок 2017

Порядок стягнення аліментів в суді (позовна заява)

Як правильно скласти заяву

Бездумне переписування (копіювання) тексту зразка позову про стягнення аліментів на дитину може негативно відбитися на підсумковому варіанті заяви. Чому? Шаблон – універсальний документ, що містить узагальнені фрази, який позивач використовує для формулювання своїх вимог. Неправильні посилання на законодавчі норми, поверхневий опис ситуації сприяють затягуванню судового розгляду.

Рекомендації з оформлення позову

Українське законодавство не передбачає уніфікованих шаблонів для позовів. Однак, існують основні вимоги до оформлення заяви:

 • найменування судового органу;
 • реквізити сторін, представників (ПІБ, адреса реєстрації (постійної, тимчасової), телефони, електронна пошта);
 • виклад суті справи;
 • зазначення доказів;
 • суть вимог;
 • список матеріалів, які додаються.

Позовні заяви на аліменти на дитину можуть розглядатися судовим органом як за місцем постійної реєстрації позивача, так і відповідача. Законодавство залишає право вибору за позивачем. Стягнення фін. виплат щодо кількох дітей проводиться в рамках одного судового процесу, але виконавчі листи видаються кожній неповнолітній окремо.

 Як скласти позов про стягнення виплат на утримання дружини

Право вимагати у колишнього фінансової допомоги на своє утримання у матері неповнолітнього виникає при наступних обставинах:

 • наявність малюка молодше трьох років;
 • вагітність;
 • інвалідність;
 • відсутність стабільного заробітку.

Зазначені відомості показані в зразку заяви на аліменти на матір дитини. Змінюється і перелік матеріалів, що додаються. Суду надаються:

 • ксерокопії українського паспорта;
 • ксерокопії свідоцтв про шлюб, розлучення;
 • ксерокопії свідоцтва про народження малюка, якщо йому менше трьох років;
 • довідка, що підтверджує вагітність;
 • підтвердження інвалідності;
 • інформація про доходи.

Позов може подаватися до суду за місцем проживання заявника або відповідача.

Навіщо потрібна розписка про отримання аліментів?

Батьки нерідко надають матеріальну допомогу колишній сім’ї без судового рішення, яке визначає розмір платежів. Але де гарантія, що завтра колишня дружина не потребують виконання зобов’язань за трирічний період. Тривалий процес, пошук свідків, доказів – ось, що очікує.

Не подобається перспектива? Уникнути судових позовів можна завдяки одному документу – розписці на аліменти на дитину. Папір оформляється довільно, не вимагає нотаріального посвідчення. Її зберігає колишній чоловік. Обов’язковими реквізитами є:

 • назва;
 • дата, місце складання (передачі коштів);
 • паспортні дані подружжя;
 • місце їх постійної, тимчасової реєстрації;
 • мета надання грошей;
 • сума;
 • підписи.

При виникненні питань і труднощів під час складання скористайтеся порадами юристів, у нього можна взяти і зразок позовної заяви на аліменти на дитину або на себе особисто.

Як змінилися порядок обчислення аліментів та розгляд позовних заяв про їх стягнення

Як змінилися порядок обчислення аліментів та розгляд позовних заяв про їх стягнення

Ганна ГАРО, адвокат, медіатор, голова комітету сімейного права ААУ; Оксана БОБАК, юрист ТОВ «Юридична фірма «Гаро та партнери»

8 липня набрав чинності закон «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо посилення захисту права дитини на належне утримання шляхом вдосконалення порядку стягнення аліментів» від 17.05.2017 №2037-VIII. Про важливі новели цього акта «ЗіБ» розповіла одна з розробниць законопроекту Ганна ГАРО.

Нові мінімум і частка

Закон передбачає збільшення мінімального розміру аліментів із 30 до 50% від прожиткового мінімуму на дитину відповідного віку. Станом на вересень це становить 713 грн. для дитини віком до 6 років та 888,5 — від 6 до 18 років, а з 1 грудня цього року — 746 та 930 грн. відповідно.

Визначено законом і розмір аліментів у частці від заробітку (доходу) платника аліментів. Зокрема, на одну дитину він становить 1/4, на двох — 1/3, на трьох та більше — 1/2 частки, виходячи із середньостатистичної заробітної плати в країні.

 • На практиці це означає, що в разі звернення особи з позовною заявою про стягнення аліментів їх розмір, установлений рішенням суду, не може бути меншим за 50% від прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку або 1/4, 1/3, 1/2 частки від заробітку (доходу) платника аліментів.
 • При цьому в разі наявності в особи рішення суду (судового наказу), постановленого ще до внесення змін, про стягнення аліментів не менше ніж 30% від прожиткового мінімуму потрібно отримати чергове рішення з визначенням нового розміру.
 • Спрощене провадження

Змінами, внесеними до Сімейного кодексу, передбачається стягнення аліментів у наказному (спрощеному) провадженні за заявою про видачу судового наказу про стягнення аліментів. Вона подається до суду тим із батьків або іншим законним представником дитини, разом з яким вона проживає.

Читайте также:  Неофіційна сплата аліментів: як підтвердити, що батько утримує дитину?

Раніше таке питання вирішувалося переважно в порядку позовного провадження. При цьому судові процеси затягувались і тривали зазвичай не менше від року. Аліменти протягом цього часу не сплачувалися.

Суд вирішує питання про відкриття наказного провадження не пізніше від наступного дня після надходження заяви, закінчення строку, встановленого для усунення недоліків заяви про видачу судового наказу та не пізніше від наступного дня після отримання інформації про зареєстроване в установленому законом порядку місце проживання (перебування) фізичної особи — боржника. При цьому положення ст.102 Цивільного процесуального кодексу передбачають, що видача судового наказу проводиться в триденний строк з моменту винесення ухвали про відкриття провадження, без судового засідання й виклику сторін. Після цього судовий наказ уже може бути поданий в орган державної виконавчої служби для відкриття провадження й починає виконуватися.

Аліменти стягуються від дня подання заяви про видачу судового наказу. Таким чином, особа без зайвої тяганини, у короткий термін має на руках судовий наказ про стягнення аліментів.

Однак у спрощеному порядку можна стягнути аліменти лише в розмірі 1/4 заробітку (доходу) платника аліментів на одну дитину, 1/3 — на двох і 1/2 — на трьох і більше дітей, але не більше за 10 прожиткових мінімумів на кожну (наразі це 14260 грн. для дитини віком до 6 років та 17770 грн. — від 6 до 18). Також можна подати заяву про видачу судового наказу на стягнення аліментів у розмірі 50% прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку.

Обмеження в розмірі 10 прожиткових мінімумів на дитину відповідного віку стосується лише випадку обрання спрощеного порядку стягнення, тобто в разі одержання судового наказу. У випадку звернення до суду в порядку позовного провадження максимальної межі для розміру аліментів не існує.

Якщо ж особа бажає стягувати аліменти в більшому розмірі, подається позовна заява у звичайному порядку, передбаченому ЦПК, з обґрунтуванням такої вимоги.

Згідно із законом стягувачу аліментів гарантується також якнайшвидший розгляд його заяви без ризику зупинення провадження в разі звернення іншої сторони до суду з позовами про оспорювання батьківства (материнства), визначення місця проживання, порядку участі у вихованні дитини та спілкуванні з нею. Це дозволить унеможливити ситуацію, коли платники аліментів, свідомо ухиляючись від утримання дітей, використовують процесуальні можливості для затягування процесу, що призводить до порушення прав дітей.

Таким чином, зазначені зміни спрощують і вдосконалюють механізм стягнення аліментів шляхом скорочення строку розгляду судом таких справ, зменшення витрат на юридичну (адвокатську) допомогу, переносять тягар доказування на платника.

Врахувати все

До обставин, які враховуються судом при визначенні розміру аліментів, законом віднесено наявність у платника рухомого та нерухомого майна, коштів; витрат, у тому числі на придбання нерухомого або рухомого майна, сума яких перевищує десятикратний розмір прожиткового мінімуму для працездатної особи, якщо не вказано джерела походження грошей. Таким чином, наявність значних неофіційних доходів тепер буде враховуватися при визначенні розміру аліментів.

Правову допомогу щодо збору доказів зможе надати адвокат (у випадку малозабезпеченості сторони — із системи безоплатної правової допомоги).

Такі докази можуть бути отримані, зокрема, з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб — підприємців, Єдиного реєстру МВС, від Державної прикордонної і фіскальної служб або у відповідь на адвокатські запити тощо.

При цьому наявність у платника аліментів рухомого та нерухомого майна слід тлумачити як право володіння, користування або розпорядження таким майном.

Тому, якщо боржник фактично проживає, прописаний чи іншим чином користується нерухомістю, знімає гроші з картки/банківського рахунку на підставі доручення або керує автомобілем та має при собі технічний паспорт (оформлений на іншу особу), вважатиметься, що таке майно наявне в платника аліментів.

Спосіб стягнення

Зміни торкнулись і способу стягнення. Зокрема, тепер його визначає виключно стягувач, а не суд.

Так, передбачається, що за рішенням суду аліменти на дитину присуджуються в частці від доходу її матері, батька або у твердій грошовій сумі за вибором того з батьків або іншого законного представника дитини, разом з яким вона проживає. Визначений спосіб стягнення змінюється рішенням суду за позовом одержувача аліментів.

Суд за заявою одержувача визначає розмір аліментів у твердій грошовій сумі. На практиці це означає, що суд за заявою одного з батьків про бажання одержувати аліменти у твердій грошовій сумі або в частці від доходу прийматиме відповідне рішення про спосіб стягнення незалежно від наявності офіційного працевлаштування чи мінливого, нерегулярного доходу платника.

Проте платник аліментів змінити визначений судом спосіб їх стягнення вже не зможе. Відповідно до ст.

192 СК в такої особи є право згодом зменшити розмір аліментів у разі зміни її матеріального або сімейного стану, погіршення або поліпшення здоров’я платника чи одержувача аліментів, дитини та в інших випадках, передбачених законодавством. Тобто платник зможе домагатися зміни розміру лише в межах способу, обраного стягувачем.

Із позовом на батьків

Законом чітко закріплено норму, що аліменти є власністю саме дитини, а не того з батьків, на ім’я якого вони виплачуються. Суми утримання не можуть використовуватися батьками на власні потреби всупереч інтересам мало- чи неповнолітніх.

Платник аліментів може подати заяву до органів опіки та піклування про перевірку цільового використання коштів, а також до суду — про зменшення розміру аліментів у разі їх нецільового використання або про переказування грошей на банківський рахунок дитини тощо.

Також дитина, досягнувши 14 років, може вчинити позов проти фактичного одержувача аліментів щодо їх відшкодування у випадку використання коштів не за цільовим призначенням.

Читайте также:  Довідка про доходи (бланк)

Позивачі у справах щодо стягнення додаткових витрат на дитину, неустойки (пені) за прострочення сплати коштів, індексації чи зміни способу стягнення аліментів тепер звільняються від сплати судового збору. Крім цього, у таких справах заяву до суду можна буде подавати також за місцем проживання позивача, а не відповідача, як було раніше.

Розрахунок заборгованості

До ч.1 ст.195 СК також додано положення, відповідно до якого заборгованість за аліментами, присудженими в частці від заробітку, визначається виходячи з фактичного доходу, який платник одержував за час, протягом якого не провадилося їх стягнення, незалежно від того, одержано такий заробіток в Україні чи за кордоном.

У законі чітко сказано, що заборгованість платника аліментів, який не працював на час її виникнення, є фізичною особою — підприємцем і перебував на спрощеній системі оподаткування або є громадянином України, котрий одержує дохід у державі, з якою немає договору про правову допомогу, визначається виходячи із середньої заробітної плати працівника для даної місцевості. Отже, відповідно до внесених змін, стягувачам більше не потрібно витрачати кошти на іноземних адвокатів. Якщо ж платник чи стягувач надасть державному виконавцю докази про справжній рівень доходів, заборгованість буде перерахована.

Пеня — до 100%

У разі виникнення заборгованості з вини особи, яка зобов’язана сплачувати аліменти за рішенням суду або за домовленістю між батьками, одержувач тепер має право на стягнення неустойки (пені) в розмірі 1% від суми несплачених коштів. Вона обраховується за кожен день прострочення — до повного погашення або ухвалення судом рішення про стягнення пені, але не більше ніж 100% від заборгованості.

Процес стягнення пені за аліментами завжди був суперечливим, а судова практика із цього питання — досить неоднозначною. При обчисленні розміру пені на суму боргу за попередній період, вже збільшену на суму пені, знову нараховувалася пеня. Це хибний підхід.

Зміни є надзвичайно важливими, оскільки чітко визначають період, за який повинна стягуватися пеня, встановлюють її максимальний розмір, закріплюють право на стягнення пені й у разі, якщо аліменти сплачуються за домовленістю між батьками, а також уперше запроваджують відповідальність за ухилення від додаткових витрат на дитину.

Пеня тепер нараховується не на загальну заборгованість, а тільки на суму несплачених коштів за певний місяць. Загальний розмір обчислюється шляхом складення нарахованої неустойки за кожен такий період.

Окрім цього, у разі прострочення з виділенням коштів для додаткових витрат на дитину з вини платника останній зобов’язаний на вимогу одержувача погасити заборгованість з урахуванням установленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також 3% річних від цієї суми.

Поділ майна

Також доповнено ч.2 ст.70 СК, яка, зокрема, передбачає, що при вирішенні спору про поділ майна суд може відступити від засади рівності часток подружжя, якщо один із його членів ухилявся від участі в утриманні дітей. Довести такий факт можна й без наявності рішення про стягнення аліментів та визначення місця проживання дитини.

Водночас передбачено, що факти ухилення можуть мати місце як у період дії зареєстрованого шлюбу чи спільного проживання однією сім’єю, так і після його розірвання (припинення фактичних шлюбних відносин). Однак у будь-якому разі — до вирішення судом спору про поділ майна подружжя або встановлення факту спільного проживання однією сім’єю та поділу спільного сумісного майна.

Зазначені зміни є кроком уперед на шляху покращення системи захисту прав та законних інтересів дітей щодо отримання аліментів та покриття додаткових витрат. Вони дозволяють значно пришвидшити та вдосконалити процедуру їх призначення та стягнення таких сум.

Позовна заява про стягнення аліментів на дитину: скачать образец искового заявления о взыскании алиментов на ребенка бесплатно

Позовна заява про стягнення аліментів на дитину

Потрібно скласти позовну заяву про стягнення аліментів на дитину або декількох дітей? Як правильно все оформити і подати документи в суд, зібрати необхідні докази? Як добитися винесення рішення суду на свою користь?

Здається, що це дуже складно, але, насправді, все вирішується. Потрібно тільки знати, як все зробити правильно, Скачать зразок позовної заяви про стягнення аліментів на дитину і виконати всі наші рекомендації. Скласти і подати позовну заяву на аліменти може кожен, це не складно.

Давайте розберемося в усьому разом.

Хто має право подати позовну заяву про стягнення аліментів на дитину

Правом на подання такого позову користуються батьки, опікуни, адміністрація дитячих закладів, державні органи, що діють в інтересах дитини. 

Якщо аліменти стягує батько або мати, обов'язковою умовою є їх спільне проживання з дітьми. Цей батько повинен утримувати дитину за свій рахунок, а утримання від іншого з батьків недостатньо або зовсім відсутній. При цьому не важливо разом проживають батьки або окремо, складаються в шлюбі або вже розлучилися. Тут головним буде саме відсутність матеріальної допомоги на утримання дітей.

Якщо дитина з якоїсь причини, залишився без піклування батьків, то правом на стягнення аліментів буде мати його опікун. Опікун повинен офіційно мати цей статус, що підтверджується документів з органів опіки. Якщо дитина живе у родичів або інших людей без оформлення опікунства, ці люди права на стягнення аліментів не мають, поки офіційно не стануть опікунами.

Які документи потрібно зібрати для подачі позовної заяви про стягнення аліментів на дитину

Для складання позовної заяви про стягнення аліментів потрібно мінімальну кількість документів. Найголовніший з них — це свідоцтво про народження дитини. Свідоцтво про народження підтверджує наявність батьків у дитини, право одного з них на пред'явлення вимог про аліменти і обов'язок другого на їх сплату.

Читайте также:  Спадщина через суд (зразок позовної заяви)

Якщо батько дитини не вписаний в свідоцтво про народження або вписаний туди тільки за заявою матері (без його згоди), стягнути аліменти просто так не вийде. Спочатку потрібно буде встановити батьківство. Для цього оформляється інше позовну заяву. 

Опікунам, у додаток до свідоцтва про народження, необхідно додати документ про встановлення опіки. Якщо аліменти стягуються на кількох дітей, то додаються свідоцтва про народження на кожного.

Іншим документом, обов'язково прикладаються до позовної заяви про стягнення аліментів, є довідка житлових органів з місця проживання дитини. Цей документ підтверджує. що позивач і дитина проживають спільно, а дитина перебуває на утриманні цього батька.

Наступним документом, який додається до заяви на аліменти є свідоцтво про укладення або розірвання шлюбу. Цей документ не такий обов'язковий, проте підтвердить доводи позивача про наявність або відсутність спільного проживання і допомоги з боку батьків, зобов'язаного виплачувати аліменти.

Буде добре, якщо при стягненні аліментів, позивач докладе довідку з місця роботи відповідача про розмір його заробітку за 1 рік. Це дозволить суду розрахувати держмито, що підлягає сплаті відповідачем та вказати дані про його місце роботи у виконавчому листі, що прискорить подальше стягнення аліментів.

Після складання позовної заяви зробіть його копію для відповідача. Це повний перелік документів, необхідний для стягнення аліментів на дитину або декількох дітей в судовому порядку. Однак ситуації можуть бути різними, якщо в тексті позовної заяви позивач згадує якісь інші обставини, він повинен буде докласти документи, що підтверджують власні доводи.

Всі документи додаються до позовної заяви у вигляді простих копій. Справжні документи потім потрібно буде представити в судове засідання.

Складання позовної заяви про стягнення аліментів

Для складання заяви скачайте зразок з нашого сайту. Заповніть його. При цьому можна вказати тільки ті дані, які наведені нами або довести свою позицію щодо стягнення аліментів до суду більш докладно. 

При складанні позовної заяви можна друкувати його на комп'ютері або записати від рук. Всі дані про себе, відповідача та дітей вносите повністю, без скорочень (особливо це стосується ПІБ та адресу проживання).

Вкажіть адресу той, де фактично кожен проживає. За цими адресами суд надсилатиме судові повістки про виклик у судове засідання. По можливості вкажіть телефони, як свій, так і відповідача.

Це допоможе суду повідомити все більш оперативно. 

При оформленні своїх вимог слід враховувати. що аліменти стягуються з моменту подачі позовної заяви про стягнення аліментів до суду. Можна просити про стягнення аліментів та за більший час однак для цього повинні бути дуже вагомі підстави. 

Позивач обов'язково повинен вказати розмір аліментів, що підлягають стягненню з відповідача. Розмір аліментів зазвичай визначається в частках до заробітку та інших доходів відповідача і записується у вигляді дробу: 1/4 частки від заробітку на одну дитину, 1/3 частка — на двох дітей і так далі.

Крім визначення розміру стягуваних аліментів в частках до заробітку, їх можна стягнути і в конкретній грошовій сумі. Для цього в законі встановлено певні умови.

В кінці позовної заяви обов'язково потрібно вказати дату його складання і поставити свій підпис.

Куди подавати позовну заяву про стягнення аліментів на дитину

Всі позовні заяви про стягнення аліментів розглядаються тільки світовими суддями. Це їх підсудність. У районному суді такий позов не візьмуть.

Подача позовної заяви про стягнення аліментів світового судді не залежить ні від місця проживання позивача і відповідача, ні від розміру стягуваних аліментів.

Друге питання, яке потрібно вирішити при поданні позовної заяви, це вибрати світового суддю, який уповноважений розглядати цю справу. 

Як подати позовну заяву про стягнення аліментів

При подачі позовної заяви світового судді треба обов'язково зафіксувати факт його передачі. Можна прийти особисто в години прийому на ділянку світового судді і віддати позовна заява про стягнення аліментів під розпис на своєму примірнику (тобто. в цьому випадку потрібно принести з собою ще одну копію заяви). 

Другим варіантом подачі документів є напрямок їх поштою. При цьому слід оформити рекомендований лист з описом вкладення та повідомленням про вручення. У такому випадку у позивача на руках буде підтвердження того, що заяву прийнято на дільниці мирового судді.

Світовий суддя, після надходження позовної заяви буде вирішувати питання про його прийняття. Якщо все в порядку, позовну заяву буде прийнято, позивач отримає повідомлення про час і місце судового засідання щодо розгляду позовної заяви про стягнення аліментів на утримання дітей. 

Однак рішення про прийняття позову не завжди може вирішитися позитивно, в цьому випадку позивачу необхідно оперативно відреагувати на дії мирового судді.

Розгляд позовної заяви про стягнення аліментів на дітей

При розгляді справи суд з'ясовує, чи має позивач право стягнути аліменти, чи зобов'язаний відповідач їх виплачувати, чи отримує дитина необхідне утримання від батьків і визначає розмір цього змісту.

Розгляд справи закінчується винесенням рішення. Таким рішенням суд стягує аліменти або відмовляє у задоволенні вимог. Якщо особам, які беруть участь у справі, не зрозумілі висновки суду і вони хочуть ознайомитися з доводами суду, потрібно подати відповідну заяву.

При незгоді з рішенням суду сторони мають право його оскаржити.

Рішення суду за позовом про стягнення аліментів вступає в законну силу і підлягає виконанню через 1 місяць після його винесення, якщо не було скарги. А у випадку апеляційного оскарження рішення ступає з моменту розгляду апеляційною інстанцією.

Після вступу рішення в законну силу потрібно отримати виконавчий лист і пред'явити його в службу судових приставів або вирішити питання про стягнення аліментів іншим способом.

Ссылка на основную публикацию