Позбавлення батьківських прав батька ≡ Як позбавити батьківських прав батька в Україні ≡ Блог юристів

Позбавлення батьківських прав батька ≡ Як позбавити батьківських прав батька в Україні ≡ Блог юристів

Реклама

Позбавити одного з батьків батьківських прав — справа, що вимагає міцних нервів та достатніх юридичних знань. Ще складніше, коли чоловік задіяний у військовому конфлікті. Але спеціалістам юридичної клініки «Pro bono» це вдалося. Тонкощами судовго процесу вони поділилися й із нами.

Проблема

До юридичної клініки «Pro bono» звернулася пані Олена (ім’я змінено з етичних міркувань) із проханням допомогти у позбавленні батьківських прав колишнього чоловіка стосовно малолітньої дитини.

Своє бажання вона мотивувала тим, що чоловік не бере участі у вихованні дитини та не сплачує аліментів.

Сам він перебуває на окупованій території Донецької області і воює на боці незаконних збройних формувань, так званих ДНР/ЛНР.

Вирішення

Перш, ніж звертатися до суду, необхідно знати, за невиконання яких обов’язків можна позбавити людину батьківських прав. Також потрібно підготувати пакет документів. Особа, позбавлена батьківських прав, не звільняється від обов’язку щодо утримання дитини. Одночасно з позбавленням батьківських прав суд має право вирішити питання про стягнення аліментів на дитину.

За українським законодавством батьки зобов’язані утримувати дитину до досягнення нею 18 років. Проте, відповідно до ст. 199 Сімейного кодексу України, якщо повнолітня дитина продовжує навчання, то термін її утримування продовжується до 23 років, за умови, якщо батьки мають змогу надавати матеріальну допомогу.

Перед тим, як іти до суду, необхідно звернутися до служби у справах дітей за отриманням висновку про те, що батько не бере участі у вихованні дитини. Адже, відповідно до ч. 4 ст. 19 Сімейного кодексу України, у справах про позбавлення батьківських прав участь органів опіки та піклування є обов’язковою.

Витяг із законодавства України:

 • Відповідно до ч. 2 ст. 150 Сімейного кодексу України, батьки зобов’язані піклуватися про здоров’я дитини, її фізичний, духовний та моральний розвиток. Згідно ч. 2 ст. 141 СК України, розірвання шлюбу між батьками, проживання їх окремо від дитини не впливає на обсяг їхніх прав і не звільняє від обов’язків щодо дитини.
 • Відповідно до ч. 2 ст. 157 СК України, той із батьків, хто проживає окремо від дитини, зобов’язаний брати участь у її вихованні і має право на особисте спілкування з нею.
 • Згідно ч. 4 ст. 155 СК України, ухилення батьків від виконання батьківських обов’язків є підставою для покладення на них відповідальності, установленої законом.
 • Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 164 СК України, мати, батько можуть бути позбавлені судом батьківських прав, якщо вона, він ухиляються від виконання своїх обов’язків щодо виховання дитини. На підставі ст. 165 СК України, право на звернення до суду з позовом про позбавлення батьківських прав мають один із батьків, опікун, піклувальник, особа, у сім’ї якої проживає дитина, заклад охорони здоров’я, навчальний або інший дитячий заклад, у якому вона перебуває, орган опіки та піклування, прокурор, а також сама дитина, яка досягла чотирнадцяти років.
 • Згідно п. 16 Постанови Пленуму Верховного Суду України № 3 від 30 березня 2007 року «Про практику застосування судами законодавства при розгляді справ про всиновлення і про позбавлення та поновлення батьківських прав» особи можуть бути позбавлені батьківських прав лише щодо дитини, яка не досягла вісімнадцяти років, і тільки з підстав, передбачених ст. 164 СК України. Ухилення батьків від виконання своїх обов’язків має місце, коли вони не піклуються про фізичний і духовний розвиток дитини, її навчання, підготовку до самостійного життя, зокрема: не забезпечують необхідного харчування, медичного догляду, лікування дитини, що негативно впливає на її фізичний розвиток як складову виховання; не спілкуються з дитиною в обсязі, необхідному для її нормального самоусвідомлення; не надають дитині доступу до культурних та інших духовних цінностей; не сприяють засвоєнню нею загальновизнаних норм моралі; не виявляють інтересу до її внутрішнього світу; не створюють умов для отримання нею освіти. Зазначені фактори, як кожен окремо, так і в сукупності, можна розцінювати як ухилення від виховання дитини лише за умови винної поведінки батьків, свідомого нехтування ними своїми обов’язками.

Усі ці обставини можуть бути доводами у позовній заяві. Доказами також можуть бути свідчення родичів або сусідів, довідка з дитячого садка або школи про те, що батько не бере участі у шкільному житті дитини, у її вихованні, заява самої дитини та ін.

Для звернення до суду необхідно правильно скласти позовну заяву. Позовними вимогами в цьому випадку є вимоги про позбавлення батьківських прав і, можливо, про стягнення невиплачених аліментів.

До позовної заяви необхідно додати докази, що підтверджують позовні вимоги.

 Висновок служби з прав дітей не є обов’язковим, але бажано у позовній заяві покликатися на норми законодавства, якими особа керувалася під час складанні позовної заяви.

Позбавлення батьківських прав є крайнім  заходом.  Суд  може  відмовити в задоволенні позову про позбавлення цих прав,  попередивши  відповідача про необхідність змінити ставлення  до  виховання  дитини  (дітей)  і  поклавши  на органи опіки та піклування  контроль  за  виконанням  ним батьківських обов’язків.

Перелік документів, які варто долучити до позовної заяви:

 1. Свідоцтво  про  народження  дитини.
 2. Паспорт  та ідентифікаційний номер  дитини (за  наявності).
 3. Паспорт  та ідентифікаційний номер  заявника.
 4. Свідоцтво  про  шлюб  та свідоцтво  про  розірвання шлюбу або  рішення суду  про  розірвання  шлюбу в  разі, якщо  шлюб  між вами розірваний.
 5. За  наявності  рішення  суду  про стягнення аліментів  на утримання  дитини.
 6. Довідка  про  склад сім’ї, із  якої  стає відомо,  із  ким  проживає дитина.
 7. У  відповідному відділі   державної виконавчої  служби  витребувати  довідку  про заборгованість  зі  сплати  аліментів.
 8. Довідка  з  місцевої  поліклініки, до  якої  прикріплена дитина, про  те, у  якому  стані  здоров’я  перебуває дитина  та  хто з  батьків  здійснює  її  супровід під час  відвідування  лікарів і  догляд за  дитиною.
 9. Акт  про  обстеження житлово-побутових  умов  проживання дитини  з матір’ю.
 10. Характеристику  з  місця  навчання  дитини, у якій  зокрема  відображаються   участь та  значення обох батьків  у  її  вихованні та  догляді за  дитиною.

Зверніть увагу, що такий перелік не є вичерпним і, залежно від обставин кожної конкретної справи, можуть знадобитися й інші докази або ж суд може витребувати їх за власною ініціативою.

За подання до суду позовної заяви про позбавлення батьківських прав сплачується судовий збір згідно визначених законом ставок як за позов немайнового характеру — 0.

4 розміру мінімальної заробітної плати, встановленої станом на 01 січня поточного року (з 1 січня 2016 року встановлено мінімальну заробітну плату у місячному розмірі 1378 гривень).

Таким чином, розмір судового збору у 2016 році становить 551,20 грн.

До позову  необхідно додати  копії  всіх  вище перелічених  документів, указати в тексті  позову свідків (їхнє прізвище, ім’я та по батькові, домашню адресу для надсилання судом повісток про виклик), яких  необхідно  викликати  для  підтвердження відповідних доводів. Клопотання про виклик свідків може бути складено та подано окремо від позовної заяви в судовому засіданні.

 • За потреби консультанти клініки можуть допомогти у складані позовної заяви або надати додаткові роз’яснення.
 • Юридична клініка «Pro bono» діє на базі Острозької академії та надає безкоштовні  професійні консультації.
 • Підготувала Ірина Величко
 • Реклама

Як позбавити батьківських прав батька дитини

Добрий день, дорогі домосіди. Сьогодні ми пояснимо, як позбавити батьківських прав батька дитини. Ідеальними умовами для виховання дитини є любляча повна сім’я, що складається з 2 батьків, як мінімум, як максимум ще з братів, сестер, бабусь і дідусів.

Але, на жаль, у нашому житті трапляється так, що для дитини краще рости без батька, ніж з таким, який у нього є.

Всі ми робимо помилки, але є ті, які батьки не мають права допустити. Якщо справа стосується безпеки, життя і здоров’я дитини, як психологічного, так і тілесного, не може бути компромісів і упущень.

Трапляється так, що один з батьків представляє потенційну загрозу для дитини. Згідно зі статистикою, найчастіше – це батьки.

В даному випадку матері або опікуна залишається тільки один вихід – позбавити батька батьківських прав. А як позбавити батьківських прав батька дитини – детально розберемо в цій статті.

 • Позбавлення батьківських прав батька, зможе стати єдиним рішенням, щоб захистити дитину від потенційної небезпеки, яку несуть в собі контакти з батьком.
 • Зміст статті
 • Як позбавити батьківських прав батька дитини

Зробити це можна незалежно від того, у шлюбі чи батьки або в розлученні, на волі він або в тюрмі, оплачує він аліменти або ж відмовляється від цього. Також позбавлення батьківських прав батька дитини може бути здійснене як за згодою батька, так і без нього.

Позбавлення батька батьківських прав без його згоди

Як вже згадувалося вище, при наявності доказової бази, у опікуна або матері є можливість вимагати позбавлення батьківських прав законного батька дитини, навіть якщо він не дає на це своєї згоди. Якщо батько дитини не згоден або ж мати не знає його думки з приводу позбавлення батьківських прав, може бути два варіанти подій.

Варіант № 1, як позбавити батьківських прав батька дитини. У першому випадку ініціатор позбавлення батька батьківських повинен подати запити у відповідні інстанції і скласти позовну заяву.

Також важливо разом із заявою надати підстави для позбавлення батьківства – докази того, що той потенційно небезпечний для дитини або не виконує свій прямий батьківський борг. Заяву необхідно подавати в суд за місцем проживання батька.

Варіант № 2, як позбавити батьківських прав батька дитини. Трапляється так, що матері або іншій опікуну не відомо де проживає законний батько дитини.

В такому випадку необхідно спробувати розшукати його. Але, якщо це не завершиться успіхом, слід адресувати свою позовну заяву до суду за останнім відомим місцем проживання чоловіка.

Позбавлення батька батьківських прав у разі його згоди

Бувають випадки, що батько дитини не заперечує проти позбавлення його прав на дитину. В такому в принципі нічого не змінюється – на рішення суду батьківську згоду не в змозі вплинути.

Справа в тому, що чинне законодавство не передбачає сценарій добровільної відмови від батька від своїх прав, тому, процедура розгляду позовної заяви буде такою ж, як і в попередньому випадку.

Рішення буде винесено не на підставі згоди батька, але буде базуватися на фактах, що підтверджують невиконання батьком свого боргу або будь-яких протиправних дій у відношенні дитини.

Тому, не слід при підготовці позовної заяви розраховувати на те, що суд прийме рішення виходячи з згоди батька – цього не буде. Незалежно від того, як законний батько ставиться до майбутньої тяжбі, ініціатору позову необхідно підготувати вичерпну доказову базу. Тільки так ви зможете домогтися необхідного вам і дитині рішення суду.

Як позбавити батьківських прав батька дитини? З чого почати?

Найбільш важливий етап в процесі позбавлення батька батьківських прав – це підготовка. Саме на даному етапі в принципі все і вирішується, і якщо не допрацювати зараз, суд може і не винести рішення щодо позбавлення батька батьківських прав, так як вважає недостатніми підстави. Ось поради по збору документів для позовної заяви.

 • У тому випадку, якщо батьком було скоєно кримінальний злочин, необхідно запросити в суді копію вироку. У документі, який ви отримаєте будуть міститися докази провини, склад вчиненого злочину і ступінь тяжкості заподіяної шкоди потерпілій стороні.
 • Якщо законний батько дитини не притягувався до кримінальної відповідальності, але були випадки адміністративних порушень, також важливо отримати довідку в суді таабо запитати особистісну характеристику у вашого дільничного.
 • Для отримання довідки про заборгованість виплат аліментів, вам необхідно подати запит судового пристава, який веде вашу справу.
 • Для гарантованого успіху в справі позбавлення батька батьківських прав рекомендується залучення органів опіки для проведення перевірки. Органи опіки виступають в суді, захищаючи інтереси дитини, але при цьому є нейтральною стороною. Саме висновок представників органів опіки має великий вплив на остаточне рішення суду щодо позбавлення батьківських прав.
 • По можливості отримайте характеристики та свідоцтва про належному поведінці батька з різних нейтральних джерел – наприклад, з роботи, у сусідів, вчителів і т. д.
Читайте также:  Ідентифікаційний код для дитини

Подальші дії щодо позбавлення батька батьківських прав

Після того, як всі необхідні довідки та інші документи були зібрані, можна приступати до наступного етапу, а саме – написання вашого позовної заяви. Як його правильно скласти?

Дізнайтеся точну назву районного суду і напишіть його в шапці, потім під ним дані ініціатора позбавлення його представника, і ще нижче – відповідача, тобто батька. Вам необхідно вказати, окрім ПІБ, адресу, дату народження та місце роботи.

Назва позовної заява пишеться посередині, а під ним йде сам текст позову. Необхідно викладати коротко і лаконічно все, що безпосередньо стосується справи, а нижче написати свою вимогу, та вказати пункти законодавства, на яких ґрунтується ваше прохання.

Важливо в позовній заяві вказати перелік додаткових документів, і нижче, під ним вказати поточну дату і поставити свій підпис. Тепер можна відправляти заяву в суд. Можна відправити позов поштою, передати судді особисто або ж залишити в судовій канцелярії.

Після того, як суд попередньо ознайомитися з вашим позовною заявою, вам будуть надані роз’яснення щодо подальших дій. Суд може видати запити для отримання додаткових документів, які відповідні органи не могли видати вам.

Можуть знадобитися додаткові відсутні довідки та документи, в такому випадку вам вишлють порядку на підготовку до слухання.

Як позбавити батьківських прав батька дитини? Завдяки активній співпраці з судом на етапі підготовки, ви зможете зібрати максимум необхідних доказових документів, а також проявіть себе, як відповідального людини, що піклується про рішення суду, що також матиме вплив на результат.

Не раніше, ніж через 2 тижні, судом буде призначений день і час слухання справи. Засідання суду має обов’язково проходити з участю прокурора і представника органів опіки.

Сценарій судового засідання такий – спочатку позивач викладає свою позицію і має право задавати питання відповідачу. Далі суд зобов’язаний вислухати відповідача, і задати обом сторонам питання, що стосуються справи. Також питання задають прокурор та представник органів опіки.

В самому першому етапі, під час викладу суду позиції позивача, важливо зберігати максимальну точність і підтверджувати кожне своє твердження або вимога законодавчою базою і зібраними документами.

В яких випадках суд позбавляє батька батьківських прав?

Як вже говорилося вище, для законного позбавлення батька батьківських прав потрібні досить вагомі підстави, які передбачені чинним законодавством. Ось список причин, на підставі яких можна вимагати позбавлення батьківських прав через суд.

 • Відмова від матеріального забезпечення дитини.
 • Якщо батько ухиляється сплачувати аліменти більше, ніж півроку.
 • Батько не дбати про розвиток дитини, як духовному, так і фізичному.
 • Батько без поважної причини відмовився забирати дитину з дошкільного навчального закладу, школи та інших закладів.
 • Нанесення шкоди дитині в результаті зловживання батьківськими правами.
 • Якщо батько схиляє дитини до аморальним і протизаконним діям.
 • Насильство, образа, приниження гідності дитини.
 • Розбещення, сексуальний злочин, вчинений батьком щодо дитини.
 • Хронічна залежність від хімічних речовин (алкоголізм або наркотична залежність).
 • Злочин по відношенню до матері або опікуна дитини.

Як позбавити батьківських прав батька алкоголіка

У нашому суспільстві зустрічаються родини, у яких один з батьків зловживає алкоголем. Як відомо, особа має залежність від випивки, несе потенційну загрозу здоров’ю дитини і його психіці.

Однозначно, дитині не корисно виховуватися батьком, який веде аморальний спосіб життя, деградує і шкодить власному здоров’ю та життю. Такий батько може бути позбавлений батьківських прав.

Проблема в тому, що дуже часто довести наявність хронічного алкоголізму у батька буває досить складно. Найвагомішим доказом для суду буде медичний висновок, довідка з лікарні, де чоловік проходив лікування або ж перебуває на обліку.

Але, дуже багато залежні від алкоголю люди не перебувають на обліку у нарколога, а також не роблять спроб лікування або ж роблять це анонімно, в приватних клініках.

В такому випадку, доказом можуть служити свідчення сусідів, друзів і родичів. Але, важливо не просто довести суду наявність у законного батька пристрасті до алкоголю, але ще переконати в тому, що це несе шкоду і загрозу дитині.

Як позбавити батьківських прав батька дитини http://lishit-roditelskih-prav.ru/kak-lishit-otca-roditelskih-prav.html ми пояснили. Для успішного завершення судового процесу, важливо підійти до цього питання відповідально.

 1. Вам може допомогти попередня консультація компетентного юриста та підтримка органів опіки.
 2. Позбавлення батьківських прав батька – http://lishit-roditelskih-prav.ru +7 (499) 390-29-31
 3. +7 (929) 684-70-36

р. Москва, вул. Профспілкова, д. 15.

© 2015,

Чи можна позбавити батьківських прав одного із батьків, що не утримує дитину

15:30, 1 октября 2018

Що може стати причиною позбавлення батьківських прав.

Павло Петренко,

До Міністерства юстиції надійшло питання: «Доброго дня! Шановний міністре, скажіть, будь ласка, чи можна якось позбавити батьківських прав одного із батьків, який зовсім забув про дитину?». Спробуємо розібрати дану ситуацію та дати відповідь на запитання.

Чи можна позбавити батьківських прав одного із батьків, який не виконує свої обов’язки щодо виховання та утримання дитини?

Інститут позбавлення батьківських прав залишається виключним, крайнім заходом впливу на батьків, які недобросовісно виконують свої обов’язки щодо виховання та утримання своїх дітей.

Що може стати причиною позбавлення батьківських прав?

 • Сімейний кодекс містить виключний перелік підстав позбавлення батьківських прав, якщо батьки:
 • 1) не забрали дитину з пологового будинку або з іншого закладу охорони здоров’я і протягом 6 місяців не виявляли щодо неї батьківського піклування;
 • 2) ухиляються від виконання своїх обов’язків по вихованню дитини;
 • 3) жорстоко поводяться з дитиною;
 • 4) є хронічними алкоголіками або наркоманами;
 • 5) вдаються до будь-яких видів експлуатації дитини, примушують її до жебракування та бродяжництва;
 • 6) засуджені за вчинення умисного кримінального правопорушення щодо дитини.

Що потрібно для позбавлення батьківських прав?

 1. Для позбавлення батьківських прав необхідно:
 2. → встановити, що особа свідомо порушує батьківські обов’язки, злісно не виконує вимоги та рекомендації органів опіки і піклування, служб у справах неповнолітніх, навмисно ухиляється від лікування;
 3. → звернутись до органу опіки та піклування з тим, щоб отримати висновок щодо умов життя і виховання дитини, поведінку батьків, їх взаємини з дітьми та відношення до виконання своїх батьківських обов'язків;
 4. → звернутись до суду з заявою про позбавлення батьківських прав.

Хто може звернутися до суду?

Суд розглядає справи про позбавлення батьківських прав розглядаються за заявою:

 1. одного із батьків, опікуна, піклувальника, особи в сім’ї якої проживає дитина;
 2. закладу охорони здоров'я, навчального або іншого дитячого закладу, в якому вона перебуває;
 3. органу опіки та піклування;
 4. прокурора;
 5. самої дитини, яка досягла чотирнадцяти років.

Справи про позбавлення батьківських прав розглядає суд за місцем реєстрації того з батьків, якого хочуть позбавити прав.

При розгляді судом таких питань є обов’язковою участь органу опіки та піклування, який подає суду письмовий висновок щодо обставин справи.

Які права втрачають батьки, позбавлені батьківських прав?

 • 1) особисті немайнові права щодо дитини (наприклад, право вирішувати питання виховання дитини та навіть вільно спілкуватися з нею, право давати дозвіл на зміну дитиною свого і’мя прізвища чи імені, право визначати місце проживання дитини та дозволяти чи забороняти її виїзд закордон тощо);
 • 2) перестають бути законним представником дитини (не можуть представляти без окремої довіреності її інтереси в судах чи інших органах);
 • 3) втрачають права на будь-які пільги та державну допомогу, що надаються сім'ям з дітьми;
 • 4) не можуть бути усиновлювачем, опікуном та піклувальником (тобто не зможуть усиновити іншу дитину);
 • 5) не можуть одержати в майбутньому тих майнових прав, пов'язаних із батьківством, які вони могли б мати у разі своєї непрацездатності;
 • 6) втрачають інші права, засновані на спорідненості з дитиною (наприклад, їх дитина може бути усиновлена без їх згоди, як батьків);
 • 7) втрачають право на спадкування після дитини (крім випадків, коли це передбачене заповітом дитини).

Слід зауважити, що особа, позбавлена батьківських прав, не звільняється від обов’язку утримувати дитину. При задоволенні позову щодо позбавлення батьківських прав суд одночасно приймає рішення про стягнення аліментів на дитину.

Якими будуть наслідки позбавлення батьківських прав?

Позбавлення батьківських прав одного з батьків. Дитина залишається жити з другим з батьків. Суд може прийняти рішення про виселення того з батьків, хто позбавлений батьківських прав, з житла, в якому він проживає з дитиною, якщо у нього є інше житло, або примусово поділити житло чи зобов'язати здійснити його примусовий обмін.

Позбавлення батьківських прав обох батьків. Дитина передається під опіку органам опіки та піклування. Ці органи вирішують, яким особам або установам слід передати дитину на виховання.

Вони призначають опікуна (піклувальника) (наприклад, дитина може бути передана на виховання бабусі та дідусю, повнолітнім брату та сестри, іншим родичам дитини, мачусі, вітчиму, які виявили таке бажання та звернулися з відповідною заявою) або, враховуючи вік та стан її здоров'я, обирають інші форми влаштування дітей, зокрема: усиновлення, передача дитини до прийомної сім’ї, до дитячого будинку сімейного типу, патронатному вихователю, інших спеціальних закладів для дітей, позбавлених батьківського піклування.

Куди звертатися, щоб отримати детальну консультацію?

Київський регіональний центр з надання безоплатної правової допомоги

Єдиний телефонний номер системи безоплатної правової допомоги: 0-800-213103

Адреса: вул. Платона Майбороди (Мануїльського), 23, м. Київ, 04050, Україна

Контактний телефон:  (044) 593-98-00

Як позбавити батька батьківських прав: покрокова інструкція. Заява про позбавлення батьківських прав

Як позбавити батька батьківських прав? На жаль, таке питання нерідко виникає у багатьох сім’ях.

Боротися зі свавіллям глави сімейства жінкам доводиться радикальними способами, однак іншого виходу просто не існує у випадку, коли життю і здоров’ю (як фізичному, так і психічному) улюбленого чада загрожує домашній тиран.

Процедура позбавлення прав одного з батьків відрізняється складністю і великою кількістю бюрократичних зволікань. Саме тому так важливо знати всі аспекти і нюанси майбутньої тяжби. Якщо вам не по кишені консультація професійного юриста, обов’язково ознайомтеся з наведеними нижче порадами.

Що повинен робити кожен батько?

Для того, щоб ніхто не міг заперечувати ваші батьківські права та обов’язки, необхідно піклуватися про свою дитину належним чином. Чого саме вимагає законодавство РФ від матерів і батьків по відношенню до їх улюбленим нащадкам? Основні постулати, як правило, виглядають наступним чином:

 • турбота про здоров’я;
 • розвиток дитини в психологічної, моральної та фізичної області;
 • забезпечення отримання середньої освіти;
 • подання прав;
 • захист інтересів.

Спочатку встановлено, що обоє батьків, зазначених у свідоцтві про народження, несуть рівні права і обов’язки по вихованню дитини з моменту її народження і до настання повноліття.

Зазначений строк може бути скорочений у разі, якщо дитина визнаний повністю дієздатним до настання вісімнадцяти років (набрав шлюб, працює з 16 років).

Якщо мати неповнолітнього зазначає, що батько негативним чином впливає на стан і здоров’я їх спільного нащадка, в його завдання буде входити забезпечення захисту інтересів дитини.

Основні причини, що дозволяють обмежити права батьків

В першу чергу слід зазначити, що позбавити батька його прав на виховання дитини досить складно, причини такої події повинні бути дійсно серйозними і не викликати сумніви у судовій інстанції. Серед найбільш реальних підстав для позитивного вирішення такого спору можна виділити наступні передумови:

 • регулярне ухилення від оплати аліментів на виховання дитини;
 • використання батьківських прав у будь-яких корисливих і протиправних цілях;
 • насильство фізичного або психологічного характеру відносно неповнолітнього;
 • насильство сексуального характеру стосовно дитини;
 • зловживання алкоголем або наркотичними засобами;
 • замах на життя та здоров’я другого з батьків;
 • замах на життя і здоров’я самого неповнолітнього;
 • відмова від виконання прямих батьківських обов’язків;
 • відмову забрати дитину з пологового будинку, медичного або навчального закладу без серйозних на те обставин.
Читайте также:  Розлучення під час епідемії коронавируса covid-19

Будь-яке підстава, на яке ви плануєте розраховувати, повинно бути підтверджено відповідним комплектом документів, тільки тоді ви зможете відправити до суду офіційну заяву.

Позбавлення батька батьківських прав має бути підкріплене відповідними справжніми документами. В іншому випадку справа не буде розглядатися.

Уявімо докладний перелік необхідних дій у кількох конкретних випадках, описаних вище.

Що робити, якщо вчинено насильство?

Як позбавити батька батьківських прав, якщо він піднімає руку на дитину? Такий проступок з боку глави сімейства, безумовно, є дуже серйозною підставою для заборони на його спілкування з малюком в майбутньому. Для початку вам рекомендується заспокоїтися і надалі робити максимально зважені рішення, без емоцій.

Перше установа, що вам потрібно відвідати, – це лікарня чи поліклініка. Медичні працівники зафіксують нанесені побої і видадуть відповідну довідку. Крім того, дитині буде надана необхідна допомога, можливо навіть психологічного характеру.

Даний документ (довідка) має бути наданий у поліцію разом з заявою позовного характеру. Вивчивши представлені папери, правоохоронні органи мають право відмовити в порушенні справи або ж, навпаки, дати їй хід.

У разі незгоди з прийнятим ними постановою ви завжди можете оскаржити його у вищестоящих інстанціях. Якщо відповідальні особи приймають рішення, що злочин має місце бути, починається розслідування.

Після завершення слідчих дій знайдені докази провини або її відсутності передаються в судову інстанцію.

Як діяти при небажанні сплачувати аліменти?

Позов про позбавлення батьківських прав батька може бути поданий і в тому випадку, якщо чоловік ухиляється від обов’язку утримувати свою дитину, тобто виплачувати аліменти. Не забудьте, що забезпечувати неповнолітнього сина батько повинен незалежно від того, розірваний офіційний шлюб з матір’ю малюка чи ні.

Якщо протягом декількох місяців жінка не отримує грошей на їжу, одяг та інші першочергові потреби, то вона вправі звернутися до приставам для вирішення подібного питання. Слід знати, що довести факт невиплати фінансів досить складно, тому рекомендується запастися терпінням.

Для вирішення подібного питання потрібно підготувати наступні офіційні документи:

 • виконавчий лист про призначення стягнення;
 • довідку про заборгованість.

Також вкрай важливо з’ясувати, чи не приховує батько частину свого доходу, свідомо занижуючи свою заробітну плату чи не оформлюючи трудову діяльність. В даному випадку недбайливого татуся легко можна буде залучити не лише до адміністративної, але й кримінальної відповідальності, адже подібні дії класифікуються законодавством як протиправні і злочинні.

Як діяти, якщо батько має згубні звички?

Наркоманія і алкоголізм – справжній бич нашого часу, з кожним роком все більше і більше людей занурюються в пучину згубних звичок, забуваючи про своє справжнє життя і обов’язках в ній.

Людина, яка живе в догоду спиртних напоїв або наркотиків, не може віддавати звіт своїм діям і абсолютно точно не може виховувати неповнолітніх дітей.

У даному випадку позбавлення батьківських прав батьків (батька) буде здійснюватися на підставі медичних документів і довідок з місця роботи або навчання з негативними характеристиками, що підтверджують наявність згубних звичок.

Інструкція: як слід діяти?

Перед тим як ви звернетеся з пакетом документів до суду, не забудьте відвідати органи опіки та піклування. Вони запитають у вас перелік паперів, які в обов’язковому порядку слід представити.

Крім іншого, співробітники, швидше за все, проведуть перевірку і оцінять житлово-побутові умови за місцем проживання як батька, так і дитини.

Для дітей старше 10 років передбачена можливість висловлювання власної думки про бажання або небажання спільного перебування з матір’ю.

Наступний етап – подача документів та заяви до суду. Під час слухання справи з наданими даними ознайомитися не тільки суддя, але і всі ті ж органи опіки. Рішення про подальшу долю прав батька буде прийняте колективно перерахованими вище учасниками процесу.

Приблизний перелік необхідних документів для судової інстанції

Що потрібно, щоб ініціювати позбавлення батьківських прав? Підстави визначені, пора подбати і про документи, що підкріплюють їх. Оскільки рішення такого плану приймаються тільки в судовій інстанції, то саме вона і визначає необхідний перелік паперів. Слід зауважити, що в окремих випадках він може бути розширений. Базовий комплект включає такі документи, як:

 • заява про позбавлення батьківських прав від певної особи (це може бути мати дитини або опікун);
 • ксерокопія основних документів (паспорта заявника, свідоцтва про народження неповнолітнього);
 • офіційний висновок лікаря-психолога за результатами спілкування з дитиною;
 • документи, які є підтвердженням факту ухилення або неналежного виконання обов’язків;
 • характеристика з місця навчання або роботи заявника, описує його з позитивного боку;
 • довідка про доходи заявника, що підтверджує його фінансову стабільність;
 • довідка з місця навчання дитини, а також характеристика його поведінкових особливостей і рівня сприйняття знань;
 • документ, у якому містяться дані про житлово-побутових умов для всіх учасників судового спору (батька, матері, дитини, опікуна, якщо такий є);
 • довідка з місця проживання заявника.

Можливі нюанси процесу позбавлення батьківських прав

Тепер ви знаєте, як позбавити батька батьківських прав. Крім цього, необхідно знати і певну базову інформацію, яка допоможе вам набагато простіше орієнтуватися в нюансах справи. В першу чергу зверніть увагу на той факт, хто може бути заявником за вказаною вище питання. Ініціювати позбавлення або обмеження батьківських прав батька може:

 • матір дитини;
 • законний опікун/представник;
 • прокурор;
 • органи опіки та піклування.

Також вкрай важливо знати, що, поки суд розглядає справу, батько як і раніше повинен виплачувати аліменти на утримання своєї дитини або дітей.

Якщо вищою інстанцією було прийнято позитивне рішення, і батько програв суд, то його в обов’язковому порядку позбавляють усіх прав і привілеїв, він не може претендувати на пільги, грошові допомоги, пов’язані з наявністю у нього дитини, а також у майбутньому вимагати від нащадка фінансового змісту.

Разом з тим батько і надалі буде зобов’язаний утримувати неповнолітнього до тих пір, поки той не досягне вісімнадцяти років чи не буде визнаний дієздатним.

При бажанні батьки можуть погодити в судовій інстанції перерахування аліментів на розрахунковий рахунок сина/дочки в банку.

Що стосується самої дитини, то він аж ніяк не втрачає права проживання на житловій площі батьків, а також має право претендувати на залишене ним або його найближчими родичами спадщину.

Не позбавити, а обмежити!

В окремих випадках допускається і обмеження батьківських прав. Проводиться воно також виключно за рішенням суду на підставі досить вагомих причин, підтверджених доказами і фактами. Передумовою для прийняття такого рішення може бути ризик для здоров’я (фізичного та психічного) дитини при знаходженні поруч з одним з батьків (в даному випадку – батьком).

Зверніть увагу на те, чим дане питання відрізняється від такої процедури, як позбавлення батьківських прав. Підстави для обмеження зазвичай не настільки значні, як у першому випадку. Основна відмінність такої міри покарання полягає в тому, що батькові надається випробувальний термін протягом шести місяців.

Якщо за вказаний період батько не змінить своєї поведінки, він буде позбавлений своїх прав по відношенню до дитини остаточно. Ініціатором процесу прав може виступати другий батько (мати), опікун чи законний представник, прокурор або співробітник органів опіки.

Обмеження прав поширюється тільки на особисте спілкування батька і дитини, проте не звільняє від першого фінансових зобов’язань.

Як здійснюється позбавлення батьківських прав. Заява-зразок

Давайте поговоримо про те, яким чином має виглядати заява (позовну) про позбавлення батьківських прав. Документ умовно можна розділити на три частини: шапку, загальний текст і укладення з перерахуванням додаються довідок.

 • У першому розділі повинна міститися інформація про те, в яку інстанцію подається папір, від кого, хто є відповідачем, а хто – третьою стороною.
 • Основний текст містить інформацію про права, обов’язки та можливі порушення, тобто з якими завданнями не справляється батько дитини, які протиправні дії він здійснює.
 • В кінці необхідно висловити своє прохання, а також перерахувати список документів, що виступають доказами порушень.

Нижче ви можете подивитися, як виглядає заява, вірніше, його типовий зразок.

Позбавлення батьківських прав можна досягти тільки приклавши масу зусиль, зокрема, зібравши всі потрібні документи і грамотно оформивши позовну заяву.

Дуже вам знадобляться поради професійного юриста, адже лише фахівець своєї справи знає найдрібніші нюанси і подробиці.

Якщо ви заздалегідь врахуєте з його допомогою всі деталі, це допоможе скоротити бюрократичну тяганину і прискорити проведення процесу.

Чи можна повернути свої права?

Яким чином здійснюється відновлення в батьківських правах і чи взагалі це можливо? Існує кілька базових рекомендацій, дотримання яких допоможе вам знову стати зразковим батьком. Основні з них зводяться до:

 • відновлення позитивного соціального статусу;
 • покращення умов проживання;
 • наявності постійної роботи;
 • задовільного фінансового стану;
 • ліквідації причини обмеження або позбавлення батьківських прав.

Відновлення в батьківських правах здійснюється також строго через суд.

Дуже важливо своєчасно звернутися до інстанцію, адже вже через півроку дитину з дитячого будинку можуть усиновити, а згодом і не передати колишнім батькам.

Безумовно, така інформація актуальна лише в тому випадку, якщо позивачем є орган опіки, а не мати. Постарайтеся зібрати якомога більше документальних підтверджень виправлення минулої негативної ситуації.

Важливо не тільки знати, як позбавити батька батьківських прав, але і до чого може призвести подібна крайня міра. Пам’ятайте: розлучати тата і малюка варто лише в самих рідкісних, виняткових випадках.

Подібне втручання може негативним чином позначитися на психологічному стані дитини і завдати йому серйозної шкоди в майбутньому. Спробуйте спочатку відвідати психолога.

Можливо, допомога професіонала допоможе вам вирішити виниклі проблеми і не допустити значного погіршення існуючої ситуації.

Позбавлення батьківських прав (позовна заява)

C кожним роком зростає кількість дітей, які позбавлені батьківського піклування. І хоча законодавець передбачив, що із батьків та матерів, які позбавлені батьківських прав, не знімаються обов’язки (зокрема, обов’язок матеріально забезпечувати дитину), у реальному житті – справа набагато складніша.

Добитися від горе-батьків сплати грошей на забезпечення сина/доньки буває непросто. У цій статті ми розглянемо питання про позбавлення батьківських прав, а також порядок стягнення аліментних виплат після анулювання батьківства.

Підстави позбавлення батьківських прав

Щоб ініціювати процес анулювання батьківства, мають бути вагомі підстави. Закон надає перелік причин, коли це можливо. Наприклад, якщо батько/мати…

 • ухиляється від сплати аліментів та не виконує свій обов’язок щодо забезпечення сина/доньки (підтверджується довідкою про аліментну заборгованість);
 • відмовляється забрати власну новонароджену дитину із медустанови;
 • проявляє насильство (психологічне, фізичне, сексуальне) по відношенню щодо неповнолітнього;
 • зловживає алкоголем, наркотиками (підтверджується довідкою наркологічного диспансеру);
 • вчинив злочині дії проти сина, дочки чи іншого члена сім’ї (підтверджується вироком);
 • зловживає своїми правами, наприклад, необгрунтовано перешкоджає спілкуванню неповнолітнього з матір’ю, іншими родичами, заставляє дитину жебракувати, тощо.

Чи можна позбавити батьківських прав, якщо батько/мати сплачує аліменти?

Як ми зазначили раніше, причиною анулювання батьківства може служити несплата аліментів. Це зовсім не значить, що чоловіка або жінку, які сумлінно виконують свої аліментні зобов’язання, не можна позбавити батьківських прав.

У ст. 150 СК України перераховані батьківські обов’язки, серед яких – не лише обов’язок матеріально забезпечувати дитину, але й виховувати, піклуватися її про здоров’я, сприяти всебічному розвитку. Невиконання будь-якого батьківського обов’язку – привід для анулювання батьківства.

Крім безробіття та несплат аліментів, причиною може також послужити негативний вплив на сина/доньку, заборона відвідувати школу, відсутність необхідного догляду за неповнолітнім, невиконання приписів лікаря при хворобі дитини і таке інше.

В статті “Як розраховують аліменти на одну дитину” ми привели формулу розрахунку грошового стягнення.

Читайте также:  Стягнення неустойки (пені) за несплату аліментів (зразок позовної заяви)

Звернення до суду з позовом про позбавлення батьківських прав

Нижче ми розглянемо, яким чином реалізувати передбачену законом процедуру скасування батьківства.

Хто може подати до суду позов про анулювання батьківства?

Ініціатором цього процесу може бути другий із батьків, опікун, піклувальник неповнолітнього. І не тільки.

Справу можуть ініціювати також службові особи (наприклад, співробітники прокуратури), державні, муніципальні органи (орган опіки та піклування, адміністрація притулку, дитячого будинку) – тобто органи, які піклуються про інтереси дітей.

Інші особи (наприклад, родичі, вчителі, вихователі освітніх установ) не можуть звертатися з позовом, проте вони можуть направити клопотання до правомочних посадових осіб чи органів, які захищають інтереси неповнолітніх.

Перелік документів, що подаються до суду

 • паспорт;
 • свідоцтво про укладення шлюбу (про розлучення);
 • свідоцтво про народження неповнолітнього;
 • виписка будинкової книги;
 • акт перевірки житлових умов, за місцем проживання неповнолітнього;
 • характеристики сторін — позивача та відповідача, видані за місцем працевлаштування кожного;
 • характеристики на дитину (зі школи чи дошкільного виховного закладу);
 • довідки про доходи батьків, документи, які підтверджують наявність додаткових джерел доходу (наприклад, договори про здачу в оренду майна, договір підряду);
 • довідки від судового виконавця про наявність аліментного боргу;
 • довідки медичного закладу;
 • інші документи, які підтверджують факт невиконання батьками своїх обов’язків чи ухилення його поведінки від загальноприйнятих норм.

Читайте також:  Як оголосити в розшук боржника по аліментах?

Це лише приблизний перелік документів, які можуть бути додані до позову – список може бути доповнений чи змінений залежно від конкретних обставин.

якщо чоловік/жінка проявлє жорстокість, б’є власних дітей, доказами можуть бути показання свідків, лікарські висновки огляду дитини, адміністративні протоколи. Якщо батько або мати здійснювали замах на статеву недоторканість дитини, доказом тому можуть послужити показання дитини, свідків. Якщо по даній справі вже є судовий вирок, його слід докласти до позову в якості доказу. Якщо батько/мати вчинили злочин проти членів своєї сім’ї (проти другого подружжя, дитини), необхідно надати чинний судовий вирок.

Якщо батько/мати страждає хронічним алкоголізмом, наркоманією, це повинно бути підтверджено довідками медичних установ (диспансерів). Якщо особа вже обмежена у дієздатності, необхідно надати відповідне судове рішення.

Зверніть увагу! Чим більше переконливих, безперечних доказів буде підготовлено, тим швидше та лаконічніше проходить судовий процес.

Позовна заява про позбавлення батьківських прав батька або матері (зразок позовної заяви)

Безумовно, крім вказаних вище документів, направляється правильно оформлений позов.

Позов складається з трьох частин: «шапка», опис обставин та мотивування вимог, формулювання вимог, список додатків. Розглянемо більш докладно кожен елемент позовної заяви.

Перший елемент – так звана «шапка» — повинен містити відомості про сторони процесу у справі: щодо суду, позивача, відповідача, третіх осіб. В цій частині зазначається така інформація:

 • найменування та адреса судової установи, де буде розглядатися позов;
 • дані про позивача і відповідача — П.І.Б., дата народження, місце реєстрації та знаходження, контакти;
 • найменування та адреси третіх осіб-учасників процесу – ООП, прокурора;
 • відмітка про суму судового збору (оплату чи звільнення від оплати).

Далі йде найменування документа – «Позовна заява про позбавлення батьківських прав».

Другий елемент позовної заяви «описово-мотивувальний». Тут викладаються обставини – коротко, точно, інформативно. Слід вказати, коли та де був укладений шлюб, перерахувати народжених у шлюбі дітей (зазначити П.І.Б., дату народження). Якщо шлюб розірваний, потрібно вказати дату та причину розлучення.

Далі, слід описати наявні підстави для анулювання отця чи матері батьківства, послатися на підтверджуючі докази. Незайвим буде перерахувати законодавчі норми, що підтверджують позовні вимоги.

Останній, третій елемент заяви – «резолютивний». Тут формулюються позовні вимоги. Наприклад, про позбавлення батьківських прав, про стягнення аліментів, про стягнення заборгованості.

Після основної частини вказується перелік документів, які підтверджуються викладену інформацію.

Позовна заява завершується підписом позивача, зазначенням дати складання.

Зразок позовної заяви про позбавлення батьківських прав та стягнення аліментів у 2018 р.

Як подати позов до суду (розмір судового збору)

Отже, із складанням заяви ви впоралися, стопку документів підготували. Що далі? Вирушати до суду подавати позов.

Нижче ми дамо кілька корисних порад щодо порядку подачі позовної заяви:

 • Готова позовна заява разом та пакет необхідних документів подаються в районний суд по місцю знаходження відповідача.
 • Позовні заяви приймаються в суді не цілодобово. Є певні прийомні дні та години. Як правило, розпорядок роботи розміщений на видному місці у приміщенні суду чи на сайті.
 • Позовну заяву та пакет документів необхідно підготовити в такій кількості примірників, що відповідає кількості сторін, що беруть участь у судовому процесі. Як правило, це суд, позивач та відповідач, зацікавлені особи – прокурор, ОПіП. Значить, заявнику потрібно підготувати 4 пакети документів, які, після прийняття позову до канцелярії, будуть розіслані учасникам процесу. А ще краще мати при собі 5 (додатковий) пакет документів із позначкою про прийняття, який залишити у себе.
 • Документи, що подаються з позовом, повинні бути в копіях. Разом з тим, необхідно надати також оригінали, щоб працівники канцелярії могли переконатися в достовірності копій та завірити їх у вашій присутності.
 • Перш ніж подавати позов, необхідно сплатити судовий збір. Квитанцію про сплату збору потрібно також прикласти до позову.

Читайте також:  Аліменти з продажу автомобіля: платити чи не платити?

Судовий збір у 2018 році

Розмір ставки збору за подання позову такого характеру встановлений ст. 4 Закону України «Про судовий збір» та залежить від прожиткового мінімуму. Так, із січня 2018 року розмір збору складає 0,4 прожиткового мінімуму.

Якщо разом з вимогами про анулювання батьківства заявляються інші позовні вимоги, наприклад, про утримання заборгованості, неустойки за несплату аліментів, розмір судового збору може бути змінений у відповідності з ціною позову.

Порядок та наслідки позбавлення батьківських прав

Як зрозуміло із усього вищевикладеного, єдиним органів, у компетенції якого знаходиться такі питання, є суд. На підставі позу відкривається судове провадження, в якому беруть участь батьки, дитина (діти), прокурор, ООП.

Одразу заначимо: судовий процес – тривалий та складний. Суддя ретельно аналізує обставини, що склалися, вивчає психологічний та соціальний портрет батьків та дітей, перевіряє дані, вказані в заяві, переконується в достовірності наданих доказів.

Суд, а також представники прокуратури та ООП, можуть вимагати від сторін необхідні документи, що відносяться до справи. Приймаючи рішення, суддя керується не лише інформацією, наданою позивачем, але й висновками прокурора, органів ОП.

Приймаючи рішення, суд буде вирішувати інші супутні питання: про встановлення опіки над дитиною, про встановлення місця проживання неповнолітнього, утримання аліментних виплат із відповідача. Якщо у заявника є власна позиція, її необхідно викласти в позові висловити в суді у формі клопотання.

Наслідки, які настають після анулювання батьківства, сформульовані в СКУ. Так, батько або мати…

 • позбавляється правовідносин, які засновані на кровній спорідненості між ним та дитиною.
 • втрачає можливість бачитися та спілкуватися із сином/донькою, виховувати, захищати інтереси дітей, бути їх представником.
 • не може вимагати утримання від дитини у разі непрацездатності та потреби, втрачає можливість на законне спадкоємство після смерті неповнолітнього.
 • втрачає всі надані державою пільги, пов’язані з наявністю дітей.

Всі перераховані вище наслідки – своєрідне покарання для дорослих, що нехтували своїми обов’язками.

Однак це покарання має відношення тільки до батьків, та не повинно спричинити негативного наслідку для дитини. Неповнолітній може претендувати на утримання, на оплату додаткових витрат (освіта, лікування), на користування житлом, яке належить батькові або матері, на законне спадкоємство після його смерті.

Піклуючись про дитину, законодавець передбачив можливість батькам реабілітуватися. До тих пір, поки вони не переглянуть свою поведінку та не виправиться, вказані вище негативні наслідки зберігаються.

Виплата аліментів після позбавлення батьківських прав

Як зазначили вище, у разі анулювання батьківства, обов’язок матеріально забезпечувати свою дитину – зберігається. Ця норма встановлена Сімейним кодексом.

Якщо до анулювання батьківства аліменти не стягувалися, то в одночасно в судовому процесі чи в окремому  процесі (позовному, наказовому) можна врегулювати питання про утримання дитини – встановити аліменти.

Розмір аліментів не залежить від факту позбавлення батьківських прав – вони стягуються за загальними правилами:

 • на одного неповнолітнього – 25%;
 • на двох – 33%
 • на трьох та більше дітей – 50%.

Беручи до уваги обставини справи (наприклад, рівень матеріальної забезпеченості сторін, відсутність роботи, непостійний заробіток), зазначені вище стандартні розміри аліментів можуть бути змінені, чи встановлені аліменти у фіксованому розмірі.

В статті “Кримінальна відповідальність за несплату аліментів” ми розповіли, яким чином притягнути батька або матір за ст. 165 КК України.

Усиновлення дитини та виплата аліментів

Батько або матір, позбавлені батьківських прав, несуть обов’язок по утриманню дитини аж до її 18-річчя. Чи до тих пір, поки дитину не усиновлять. У такому разі обов’язок фінансово забезпечувати неповнолітнього лягає на плечі усиновлювача, а з колишнього батька/матір – знімається.

Зацікавлені в усиновленні громадяни можуть подавати документи не раніше, ніж через півроку після набрання чинності судовим рішенням.

Судова практика

В суди нашої країни щодня подаються позови такого характеру. На жаль, більшість із них підлягає задоволенню. Це означає, що кожен день діти стають сиротами, маючи живих батьків.

Судова практика рясніє банальними випадками — беззахисних дітей доводиться захищати від безвідповідальних батьків. Хоча суди прагнуть зберігати повноцінні сім’ї, інтереси дітей вимагають кардинальних та часом жорстких заходів.

Позивач, Іванова І.І., перебувала у шлюбі із відповідачем, Івановим А.А. Народилися діти – дочка та син.

Сімейне життя не склалося. Чоловік не працював, зловживав спиртними напоями, застосовував фізичне насильство до жінки, чинив психологічний тиск на дітей. Дружина подала на розлучення, зажадала від чоловіка аліментів. Після офіційного розірвання шлюбу взаємини між колишнім подружжям не покращилися. Іванов А.А.

не тільки не надавав ніякої допомоги жінці та дітям, але застосовував погрози фізичною розправою, вимагав грошей на алкоголь та їжу, на розваги, на погашення боргів перед друзями. Обстановка не сприяла нормальному розвитку дітей, позначалася на їх успішності у школі, на спілкуванні з однолітками, на стані здоров’я. Ні про яке виховання з боку батька не могло бути мови.

Аліменти також не виплачувалися через відсутність роботи – утворилася значна сума заборгованості.

Іванова І.І. направила документи про позбавлення Іванова А.А. батьківства відносно доньки та сина. Вивчивши надані позивачем докази, вислухавши висновок опікунської ради, прокурора, суддя задовольнив вимоги.

Позбавлення батьківських прав — це тривала та не найприємніша процедура. Уявіть тільки, що вам доводиться власноруч позбавляти дитину можливості бачитися із батьком. Часто цей складний процес супроводжується сварками, фізичним насильством, викраденням дитини та іншими негативними моментами.

В доповнення до цього не всі знають, як законно позбавити безвідповідальну “другу половину” піклування відносно власної дитини. Брак часу на звернення, слабка аргументована база, нездатність протистояти нападкам протилежної сторони та постійний стрес — тільки погіршують ситуацію.

Як бути?

Найкращим рішенням є звернення за безкоштовної онлайн консультацією до адвоката. Ми готові надати вам актуальну інформацію по сімейним правовідносинам. Адвокат допоможе розібратися в складній справі та підкаже вихід із ситуації. Якщо виникне необхідність, ви можете замовити повноцінні послуги адвоката.

До речі, з 2018 року санкції за несплату коштів на утримання дитини посуворішали. Більше про це – в нашій статті “Відповідальність за несплату аліментів у Україні“.

Зверніть увагу!

 • У зв’язку з частими змінами в законодавстві інформація може стати неактуальною швидше, ніж ми встигаємо її оновлювати на сайті.
 • Всі випадки індивідуальні та залежать від багатьох факторів.
 • Тому для вас працюють безкоштовно експерти-консультанти! Розкажіть про вашу проблему – ми допоможемо її вирішити! Запитайте прямо зараз!
Ссылка на основную публикацию