Позовна давність при розподілі майна подружжя при розлученні

Позовна давність при розподілі майна подружжя при розлученні

Замовити

Розлучення – це процес формального припинення раніше укладеного шлюбу між чоловіком та жінкою. Практично завжди в таких випадках виникають майнові питання між колишнім подружжям. Поділ майна при розлученні в м. Київ допоможе провести юрист нашої компанії.

Бувають ситуації, коли чоловік та жінка, що вступили в шлюб, підписали відповідний шлюбний договір, у якому чітко і зрозуміло викладені всі їхні права на майно. Але, виходячи з нашого практичного досвіду, співмешканці в рідких випадках можуть урегулювати подібне питання без професійної допомоги.

В остаточному підсумку все закінчується тим, що відбувається поділ майна через суд. А ділити майно при розлученні у суді без допомоги, обізнаної в подібних справах, людини – практично неможливо. Тому в такому випадку неодмінно знадобиться як юрист з поділу майна, так і адвокат.

Адже без їхньої підтримки колишньому подружжю занадто важко буде прийти до якоїсь загальної угоди, а сам судовий процес відповідно затягнеться на тривалий час.

Поділ майна при розлученні в Україні: особливості та нюанси процесу

Всі дії та їхній порядок, по якому відбувається поділ майна після розлучення в Україні, встановлений Цивільним Кодексом. Необхідно сказати, що найчастіше суперечки виникають навколо квартир, будинків або, придбаних у шлюбі, автомобілів.

Хоча іноді бувають й зовсім неординарні випадки, коли суперечка виникає навколо таких дрібниць, які дорогі тільки для самого колишнього подружжя. У такій і подібній їй ситуації юристові також доводиться мислити нестандартно та приймати досить незвичайні рішення під час збору доказів.

Розібратися в подібних делікатних ситуаціях зможе тільки кваліфікований адвокат з поділу майна.

Поділ спільного майна подружжя при розлученні в Україні

Процес розподілу майна відбувається тільки в суді. Звичайно, обійтися можна й без судового рішення, поділивши нажите майно між собою самостійно. Як показує практика, здійснити таке вдається лише деяким українським сімейним парам.

Перш, ніж буде винесене остаточне рішення, суд повинен з'ясувати наступні обставини:

Пройти подібну судову процедуру, коли з'ясовуються будь-які деталі про майно досить складно самотужки, адже необхідно не піддаватися негативним емоціям, не переходити на особистості й оцінювати ситуацію тверезо. На цьому етапі процесу поділу спільного майна вам неодмінно знадобиться досвідчений адвокат, що дасть необхідну пораду в потрібний момент.

Також досить часто виникає й інша неприємна ситуація, коли розлучення вже давно пройшло, але майнова суперечка ще залишилася між колишньою парою. У такому випадку вам можуть знадобитися не тільки послуги адвоката, але й послуги юриста з поділу майна, що зможе грамотно проконсультувати вас, для того щоб поділ майна подружжя після розлучення пройшов легко й просто.

Якщо затягти із судовим процесом та вчасно не подати позов про поділ майна, ви, тим самим, можете погіршити сформовану ситуацію, а саме пошук документів, свідків, інших доказів або фактів, які допоможуть адвокатам та юристам вчасно й успішно завершити справу.

Наприклад, нерідко складаються такі ситуації, коли важко скласти правильний список всіх речей і цінностей, нажитих під час шлюбу.

Один із подружжя може забути про недавно зроблену покупку або навмисно не вказати на деяке спільно нажите майно, виходячи з особистих міркувань.

Поділ квартири при розлученні

Одне із найпоширеніших питань – це поділ квартири при розлученні. Воно особливо актуальне при наявності в подружжя дітей. У такому разі також доводиться зважати на інтереси дітей.

Звичайно, більше шансів на отримання квартири в матері, тому що дитина найчастіше залишається з нею, а відповідно їм обом житло найбільш необхідне.

Але для того щоб збільшити шанси на отримання житла, обов'язково буде потрібна допомога юриста при поділі майна, а також адвоката.

Найчастіше процес поділу займає не менше 60 днів, а вартість завжди можна уточнити на консультації. Можна також поділити майно подружжя вже після самого розірвання шлюбу.

Не можна буде це виконати тільки тоді, коли в справі будуть замішані суперечки про виплату аліментів та розподіл дітей між колишнім подружжям.

Але навіть у такому випадку весь процес буде відбуватися без вашої особистої участі, якщо ви заздалегідь звернетеся по допомогу до юристів.

Крім того, коли розглядається подібна категорія справ, обов'язково необхідно взяти до уваги багато факторів. Подати позовну заяву про поділ майна, а саме бізнесу, може будь-який спадкоємець, діловий партнер або інша особа, але найчастіше такі негаразди охоплюють саме колишнього чоловіка та дружину. Без кваліфікованої юридичної підтримки у такому випадку ніяк не обійтися.

Поділ майна переданого в іпотеку або придбаного в кредит

Поділ майна переданого в іпотеку або придбаного в кредит – важкий процес, тому що суд не завжди може винести рішення, яке зможе задовольнити обидві сторони (подружжя).

У подібних ситуаціях до судового процесу притягаються не тільки чоловік із дружиною, але й представник банку, тому що вирішується питання поділу нерухомості, на яку подружжя взяли загальний кредит.

Коли є спільне майно в іпотеку, тоді в подружжя, яке розводиться, існує тільки три варіанти виходу із ситуації:

Поділ земельної ділянки при розлученні

Безліч післяшлюбних сварок виникає й тоді, коли відбувається поділ майна в судовому порядку, де об'єктом розділу служить земельна ділянка.

Відбувається поділ земельної ділянки при розлученні не тільки відповідно до Земельного кодексу, але й згідно із всіма законами й нормами цивільного та сімейного права.

Подібний судовий процес здійснюється тільки при попередній оцінці ділянки та зборі офіційних документів, які послужать доказом того, що на неї в одного з подружжя (або у подружжя) є права.

Поділ майна у цивільному шлюбі

На співмешканців, які живуть, як одна родина, але не зареєстровані офіційно як чоловік та дружина, теж поширюється Сімейний кодекс. Тому поділ майна в цивільному шлюбі відбувається так само, як у зареєстрованого подружжя, через суд.

При цьому чоловік і жінка мають повне право поділити між собою придбані речі, а також нерухомість, що вони купили під час їхнього спільного проживання. Єдиним виключенням є те, що в такому випадку буде здійснений поділ майна без розлучення.

Між двома співмешканцями просто укладається своєрідний договір поділу майна.

Поділ майна та інтереси дітей

Розлучення з поділом майна подружжя несе за собою безліч негативних наслідків, які зачіпають не тільки їх самих, але й інтереси їхніх дітей.

Інакше кажучи, відповідно до українського законодавства дитина, у випадку поділу житла, повинна в обов'язковому порядку одержати свою частку й у жодному разі не залишитися без даху над головою.

У такому випадку, суддя повинен винести те рішення, що, у першу чергу, не зачепить інтереси дитини й захистить її від безрозсудності батьків, а також втрати житла. У таких і подібних ситуаціях може знадобитися не тільки консультація спеціаліста з поділу, але й сімейний юрист, який зможе відстояти інтереси та права дитини.

Поділ майна після смерті

Поділ майна після смерті чоловіка (або дружини) в обов'язковому порядку повинен здійснюватися відповідно до складеного покійним (покійною) заповіту. Отримати свою частку від майна може не тільки співмешканець покійного (-ої), але й інші особи, згадані у документі, а також близькі родичі.

У кожному з перерахованих вище випадків неодмінно знадобиться допомога професійних юристів, які зможуть належним чином вас проконсультувати, а також адвокатів, які захистять ваші інтереси у суді.

Позовна заява про поділ спільного майна подружжя

Заява про поділ майна подружжя подається у вигляді позову, у якому, крім самого звернення, перераховується спільно нажите майно, що потребує поділу.

Перш, ніж подавати позовну заяву про поділ спільного майна подружжя, пара повинна дати згоду та підтвердити, що все майно, вказане в позові належить саме їм обом, а не комусь одному (чоловікові або дружині).

Наприклад, для підтвердження того, що квартира є їхньою загальною власністю, у суд необхідно пред'явити відповідні папери і документи, у яких подружжя зазначено власниками.

Допомога юристів та адвокатів

Наша команда досвідчених юристів та адвокатів пропонує вам наступні юридичні послуги:

Юрист дійсно допоможе вам перебороти усі труднощі оформлення процесуальних документів, у тому числі й позовної заяви. Адже, як відомо, грамотно складена угода про поділ майна – це вже 50 % успіху у виграші судової справи.

Інші 50 % додасть наш адвокат, який виступить у ролі вашого особистого представника інтересів на всіх судових засіданнях.

Якщо ви маєте потребу у кваліфікованій юридичній підтримці, можете зв'язатися з нашими юристами прямо зараз!

Розподіл майна при розлученні подружжя

Сімейний союз чоловіка та жінки породжує право спільної сумісної власності. Відповідно до Сімейного кодексу України кожна річ, набута за час шлюбу, крім речей індивідуального користування, є об'єктом права спільної сумісної власності подружжя. Це означає, що подружжя разом на рівних правах користується набутим ними майном.

Позовна давність при розподілі майна подружжя при розлученні

Проте як бути у випадку розлучення? Розподіл майна при розлученні можливо реалізувати двома шляхами:

 1. Звернутися до суду з заявою про розподіл майна подружжя.
 2. Зареєструвати своє право власності. (За згодою власника, частина майна може перейти до іншого з подружжя на підставі цивільно-правових угод).

Дружина і чоловік мають право на розподіл майна, що належить їм на праві спільної сумісної власності, незалежно від розірвання шлюбу.

Розподіл майна при розлученні в Україні

Маючи право на частку в нерухомості при розподілі майна при розлученні в Україні можна порушувати питання виділу. Наприклад, у випадку з домоволодінням — виділити частку домоволодіння.

У разі неможливості виділу, можна визначити вартість частки домоволодіння для компенсації одному з подружжя, або розробити порядок спільного користування майном. Як правило, у випадку з квартирами не існує технічної можливості розділити їх на окремі частки у відповідності до норм.

Проте у більшості випадків можна встановлювати порядок користування приміщеннями квартири. Де коридор, кухня, санвузол будуть у спільному користуванні.

У випадку з однокімнатною квартирою, як правило, експерту необхідно ставити питання про визначення ринкової вартості частки квартири для компенсації одному із співвласників. При цьому квартира залишиться у власності іншого співвласника. Наші експерти допоможуть Вам правильно та об'єктивно розділити майно.

Детальніше про розподіл квартири при розлученні тут

Розподіл майна, що знаходиться у власності одного з подружжя

Часто майно зареєстроване лише на одного з подружжя. В такому випадку загальний порядок проведення розподілу (виділу) не зміниться, проте необхідно звернуту особливу увагу на частки у відповідності до яких експерт розроблятиме варіанти розподілу майна при розлученні.

Розподіл майна при громадянському шлюбі

Відповідно до Сімейного кодексу України сім'ю складають особи, які спільно проживають, пов'язані спільним побутом, мають взаємні права та обов'язки.

Люди які проживають разом, ведуть спільне господарство, покращують свою умови життя, але стосунки яких не склалися, також можуть претендувати на поділ спільного майна.

Важливим моментом є визначення в суді долі на яку претендує кожен, відповідно до якої експерт зможе зробити розподіл спільнонабутого майна.

Розподіл майна в іпотеці

Майно що знаходиться в іпотеці, також можна розділити між подружжям у випадку розлучення. При цьому необхідно звернути увагу на взаємовідносини з банком (кредитором) оскільки майно може знаходитись під забороною відчуження.

Розподіл майна при розлученні з дітьми

У випадку поділу майна лише між подружжям майно як правило ділиться навпіл, а як же ділиться майно при розлученні з дітьми? Слід звернути увагу на те що у разі наявності дітей, частки за рішенням суду або за домовленістю подружжя можуть бути змінені.

Наприклад дружині, з якою залишається дитина, відводиться 2/3 домоволодіння, а чоловіку 1/3. В такому випадку суддя має вказати в Ухвалі про призначення судової експертизи відповідно до яких часток слід проводити розподіл.

Також звертаємо Вашу увагу що рішення про те кому яку частку виділити не може прийматися судовим експертом.

У відповідності до вимог чинного законодавства на вирішення експерту має бути поставлено питання щодо розподілу майна із зазначеними частками у відповідності до яких необхідно розробляти технічно можливі варіанти поділу.

Розподіл землі при розлученні

Розподіл землі при розлученні проводиться на загальних підставах так само як інше нерухоме майно. Проте, радимо спочатку вирішити питання з поділу будинку та господарськими спорудами, якщо воно не було вирішено раніше.

Важливо зауважити, що експерт не вирішує юридичні питання, тому не може визнавати права власності за будь-ким. Ми розробляємо технічно можливі варіанти розподілу земельних ділянок.

Для проведення судової експертизи або експертного дослідження щодо розподілу домоволодіння що є спільним майном подружжя необхідні правовстановлювальні документи та технічний паспорт на житловий будинок з господарськими спорудами, документи що підтверджують право власності або право користування земельною ділянкою. У випадку необхідності проведення розподілу земельної ділянки додатково необхідно надати технічну документацію (проект землеустрою) у відповідності до якої виготовлявся державний акт на право власності на земельну ділянку.

Наші експерти нададуть обґрунтований висновок в найкоротший термін з питань що пов'язані з поділом, виділом майна або встановленням порядку користування майном.

Читайте также:  Аліменти з лікарняного листа: утримуються чи ні?

Поновлення порушенного права строку позовної давності при розподілі майна подружжя в Україне

Дуже велике значення має для судового захисту майнових прав колишніх подружжя, право яких порушено, строк позовної давності.

У раніше діючому сімейному законодавстві (стаття 125 Кодексу Законів про сім'ю, опіку, шлюб і акти громадянського стану Української РСР, 1926 р.

) не було спеціальної норми щодо цього питання і судові органи застосовували положення Цивільного кодексу про позовну давність; у Кодексі про шлюб та сім'ю, 1971 р.

(стаття 29) встановлений трирічний строк позовної давності, який обчислювався не з моменту припинення шлюбних відносин і не з моменту розірвання шлюбу, а з моменту порушення права на майно, що могло статися як під час шлюбу, так і після його розірвання.

Нині ж діючий Сімейний кодекс України (стаття 72) передбачає інший порядок застосування позовної давності до майнових справ подружжя. Строк позовної давності для захисту майнових прав подружжя не застосовується незалежно від того, коли подружжя припинили шлюбні стосунки.

Для застосування цього строку необхідно, щоб шлюб був розірваний, оскільки після розірвання шлюбу майно стає спільною частковою власністю, а колишні подружжя відносно нього — співвласниками, а частка майна, яка була оформлена на ім'я одного з подружжя, наприклад автомобіль, житловий будинок, припускається належним на праві особистої власності тому із колишнього подружжя, на якого воно зареєстровано. Відповідно, після розірвання шлюбу другий з подружжя, право якого порушено, може у межах названого трьохрічного строку позовної давності пред'явити позов про виділ йому його частки із колишнього спільного майна і передачу йому у власність.

З цього приводу Пленум Верховного Суду України в пункті 15 своєї постанови Хе 11 від 21 грудня 2007 року дав судам такі роз'яснення: «Звернути увагу судів на те, що хоча розірвання шлюбу, здійснене на підставі рішення суду, потребує подальшої реєстрації у державному органі РАЦС, моментом припинення шлюбу є день набрання чинності рішення суду про його розірвання (ч. 2 ст. 114 СК). Це правило це поширюється на випадки, коли шлюб було розірвано в судовому порядку до 1 січня 2004 року, до дня набрання чинності СК.

Відповідно до ч. 1 ст. 115 СК розірвання шлюбу, здійснене за рішенням суду, має бути зареєстровано в державному органі РАЦС за заявою колишньої дружини чи

чоловіка.

Початок позовної давності для вимоги про поділ спільного майна подружжя, шлюб якого розірвано, обчислюється не з дня прийняття постанови державного органу РАЦС (статті 106, 107 СК) чи з дати набрання рішенням суду законної сили (статті 109, 100 СК), а від дня, коли один із співвласників дізнався або міг дізнатися про порушення свого права власності (ч. 2 ст. 72 СК)».

Як бачимо, навіть після розірвання шлюбу, до того часу, поки не буде порушено право одного з подружжя-співвласника на майно другого подружжя-співвласника, строк позовної давності не розпочнеться.

Перебіг позовної давності починається від дня, коли особа довідалась або могла довідатися про порушення свого права або про особу, яка його порушила (ч. 1 ст. 261ЦК).

 • У зв'язку з цим для правильного обчислення строку позовної давності дуже важливим є визначення його початкового моменту.
 • Сімейне законодавство визначає також перебіг строку позовної давності від дня, коли один із співвласників дізнався або міг дізнатися про порушення свого права власності.
 • Частина друга статті 72 СК містить загальне правило, відповідно до якого перебіг позовної давності починається з дня виникнення права на позов в матеріальному розумінні з урахуванням об'єктивних і суб'єктивних передумов.

Так, наприклад, подружжя розірвали шлюб, але продовжують проживати в одному помешканні, колишній чоловік користується автомобілем, який зареєстрований на його ім'я; останній через деякий час його продав.

Колишня дружина, як співвласник автомобіля, через чотири роки пред'явила позов про поділ автомобіля, посилаючись на те, що чоловік її обдурив, оскільки коли продав автомобіль, то пообіцяв, що не буде претендувати на його частку в будинку, але зараз подає позов до суду про його поділ в натурі.

Суд, перевіривши доводи дружини, подані по цьому приводу докази, подовжив їй трьохрічний строк позовної давності і включив автомобіль у майно, яке підлягає поділу.

Другий випадок: після розірвання шлюбу колишні подружжя роз'їхалися і довгий час не спілкувалися, залишеним майном колишнього чоловіка співвласниця не цікавилася, а через 5 років пред'явила позов про його поділ, оскільки чоловік відмовився добровільно повернути її частину в майні. В судовому засіданні колишній чоловік позов не визнав, заявивши, що минуло більше п'яти років і майна в будинку немає, позивачка пропустила трьохрічний строк позовної давності.

 1. Суд позов задовольнив, визнавши, що строк позовної давності не пропущений, оскільки його перебіг, відповідно до статті 72 СК, розпочався з дня, коли дружина Дізналася про порушення її права на майно чоловіком шляхом відмови повернути його в добровільному порядку.
 2. Утримування майна, належного другому співвласнику, колишньому подружжю може викликати незручності, великі затрати.
 3. Так, відповідно до статті 360 ЦК України, співвласник, а ним є колишній подружжя, відповідно до своєї частки у праві спільної часткової власності зобов'язаний брати
 4. участь у витратах на управління, утримання та збереження спільного майна, у СПЛаті податків, зборів, комунальних платежів (обов'язкових платежів), а також нести відповідальність перед третіми особами за зобов'язаннями, пов'язаними із спільним майном.
 5. У той же час співвласник майна, яке знаходиться у другого співвласника і яким він користується і володіє, має право по аналогії зі статтею 390 ЦК України вимагати від нього усіх доходів від майна, які він одержав тощо.
 6. _____________________________________________________________________________

Если вы цените свое время и считаете, что юридической стороной вопросов по наследству должны заниматься профессионалы, обращайтесь в юридическую компанию «ПРАВО-ЗАЩИТА».

Мы предоставим вам квалифицированные консультации и обеспечим сопровождение вашего дела в досудебном и судебном порядке.Чтобы присоединится к числу наших клиентов, достаточно позвонить специалистам компании по номерам телефонов указанным на сайте.

Адвокаты и юрист оперативно решат существующие проблемы.Результатом нашей работы будет наличие у Вас права части собственности на имущество.

Узнать более подробнее информацию в Вашем конкретном случае и регионе, сроках, стоимости, Вы можете по телефонам: (057) 737-12-91, +38(066)290-53-22, +38(096)497-76-78,+38(063)523-80-81, или связавщись с нами по элетронному адресу:pravo_zashita2013@mail.ru

Мы работаем для Вас по всей Украине!

Принципами нашей работы являются индивидуальный подход к каждому клиенту, высокое качество, оперативность, профессионализм и опыт наших юристов.Девиз нашей компании — «Доверяйте опытным!»

 • Обращайтесь к нам для решения Ваших проблем!
 • 02 сентября 2015

Розподіл майна при розлученні подружжя — Біла хата

 • Тамара Твердохліб
 • ЮРИДИЧНУ КОНСУЛЬТАЦІЮ НАДАЄ МІНІСТР ЮСТИЦІЇ УКРАЇНИ ПАВЛО ПЕТРЕНКО.

ПАВЛО ПЕТРЕНКО

Яке майно є спільною сумісною власністю подружжя?

Майно, яке набуте за час шлюбу, незалежно від того, що один з них не мав з поважної причини самостійного заробітку. Такими поважними причинами можуть бути, наприклад, навчання, ведення домашнього господарства, догляд за дітьми, хвороба тощо.

 1. Дружина та чоловік мають рівні права на володіння, користування і розпоряджання цим майном, якщо інше не встановлено домовленістю між ними.
 2. До майна, що належить подружжю на праві спільної сумісної власності відноситься:
 3. ● майно, набуте за час шлюбу (за винятком речей індивідуального користування);
 4. ● доходи, отримані кожним із подружжя (заробітна плата, пенсія, стипендія та інші);
 5. ● речі придбані для одного із подружжя для професійних занять (музичні інструменти, лікарське устаткування, оргтехніка тощо).
 6. Якщо майно дружини/чоловіка за час шлюбу істотно збільшилося у своїй вартості внаслідок спільних трудових чи грошових затрат або затрат другого з подружжя, або якщо один із подружжя своєю працею чи коштами брав участь в утриманні майна, управлінні цим майном чи догляді за ним, то таке майно або дохід, одержаний від цього майна, у разі спору можуть бути визнані за рішенням суду об’єктом права спільної сумісної власності.

Увага! Якщо жінка та чоловік проживають однією сім’єю, але не перебувають у шлюбі, майно, набуте ними за час спільного проживання, належить їм на праві спільної сумісної власності, якщо інше не встановлено письмовим договором між ними.

 • Яке майно є особистою приватною власністю дружини, чоловіка?
 • Особистою приватною власністю дружини, чоловіка є:
 • ● майно, набуте до шлюбу;
 • ● майно, набуте за час шлюбу на підставі договору дарування або в порядку спадкування;
 • ● майно, набуте за час шлюбу за кошти, які належали їй чи йому особисто;
 • ● житло, набуте за час шлюбу внаслідок його приватизації;
 • ● земельна ділянка, набута за час шлюбу внаслідок приватизації;
 • ● речі індивідуального користування, в тому числі коштовності, навіть тоді, коли вони були придбані за рахунок спільних коштів подружжя;
 • ● премії, нагороди, які вона, він одержала за особисті заслуги (суд може визнати за другим з подружжя право на частку цієї премії, нагороди, якщо буде встановлено, що він своїми діями сприяв її одержанню);
 • ● кошти, одержані як відшкодування за втрату (пошкодження) речі, яка їй, йому належала та відшкодування завданої моральної шкоди;
 • ● страхові суми за обов'язковим чи добровільним особистим страхуванням, якщо страхові внески сплачувалися за рахунок коштів, які були особистою приватною власністю кожного з подружжя;
 • ● майно, набуте за час їхнього окремого проживання у зв’язку з фактичним припиненням шлюбних відносин (за рішенням суду);
 • ● якщо у придбання майна вкладені крім спільних коштів і кошти, які належали одному з подружжя, то частка у цьому майні, відповідно до розміру внеску, є його особистою приватною власністю;
 • ● якщо річ, що належить одному з подружжя, плодоносить, дає приплід або дохід (дивіденди), він є власником цих плодів, приплоду або доходу (дивідендів).
 • Як провести розділ майна добровільно?
 • Дружина і чоловік мають право розділити майно за взаємною згодою, уклавши договір про поділ майна або договір про виділ майна зі складу майна подружжя.
 • Договір про поділ чи виділ нерухомого майна підлягає обов’язковому нотаріальному посвідченню.
 • Який порядок поділу майна через суд?
 • Неподільні речі присуджуються одному з подружжя, якщо інше не визначено домовленістю між ними.

Речі для професійних занять присуджуються тому з подружжя, хто використовував їх у своїй професійній діяльності. Вартість цих речей враховується при присудженні іншого майна другому з подружжя.

 1. Присудження одному з подружжя грошової компенсації замість його частки у праві спільної сумісної власності на майно, зокрема, на житловий будинок, квартиру, земельну ділянку, допускається лише за його згодою та попереднього внесення другим із подружжя відповідної грошової суми на депозитний рахунок суду.
 2. У разі, коли жоден із подружжя не вчинив таких дій, а неподільні речі не можуть бути реально поділені між ними, суд визнає ідеальні частки подружжя в цьому майні без його реального поділу і залишає майно у їх спільній частковій власності.
 3. За рішенням суду частка майна дружини, чоловіка може бути збільшена, якщо з нею/ним проживають діти, а також непрацездатні повнолітні син, дочка, за умови, що розмір аліментів, які вони одержують, недостатній для забезпечення їхнього фізичного, духовного розвитку та лікування.
 4. До якого суду звертатися і скільки це коштує?
 5. Справи щодо поділу спільного майна подружжя розглядаються місцевими загальними судами в порядку позовного провадження за місцем розташування майна або його основної частини (якщо це стосується нерухомого майна) або за зареєстрованим у встановленому законом порядку місцем проживання або перебування відповідача (якщо стосується поділу рухомого майна).
 6. Слід відзначити, що до вимог про поділ майна, що є об’єктом права спільної сумісної власності подружжя, позовна давність не застосовується за умови, якщо шлюб між ними не розірвано.
 7. До вимоги про поділ майна, заявленої після розірвання шлюбу, застосовується позовна давність у 3 роки, яка обчислюється від дня, коли один зі співвласників дізнався або міг дізнатися про порушення свого права власності.
Читайте также:  Як відсудити спадщину (визнання заповіту недійсним та інші підстави)

При поданні позову сплачується судовий збір, який визначається виходячи із вартості майна, яке підлягає поділу – 1% вартості. Однак судовий збір не може бути менше 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб та більшим за 5 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

При визначенні ставок судового збору застосовується розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановлений на 01 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду. Розмір вказаного прожиткового мінімуму на 01 січня 2018 року становить 1762 гривні.

Чи є якісь особливі випадки?

Під час поділу майна важливу роль відіграє багато різних нюансів, які індивідуальні для кожного окремо взятого подружжя. Це можуть бути і питання поділу боргових зобов’язань, і питання поділу майна між подружжям у випадках, коли один із них (або обидва) є фізичними особами – підприємцями, або ж серед майна є недобудоване майно.

Аби більш детально розглянути ситуацію кожної окремої людини, раджу звернутися до одного з наших центрів або бюро безоплатної правової допомоги. Наші юристи та адвокати допоможуть вирішити Ваші проблеми. Дізнатись, де працює найближча точка юридичної допомоги можна на сайті Мін’юсту або за телефоном гарячої лінії 0 (800) 213-103.

Позовна давність при поділі майна подружжя

Строк у межах якого, особа може звернутися до суду з вимогою про захист свого права — називається строком позовної давності. Про нього і піде мова у цій статті.

Історія проста: зустрілися чоловік та жінка, покохали один одного та вирішили створити сім’ю. РАЦС, весілля, діти… Здавалось би «Happy End». Але жити довго та щасливо не вийшло. Постійні сварки, биття посуду та врешті-решт зрада чоловіка призвели до розлучення.

Жінка вигнала негідника з квартири з усіма речами, а той особливо й не пручався. Пройшов час, чоловік схаменувся та вирішив спробувати відновити стосунки з колишньою жінкою.

Та до квартири колишня дружина його не пустила, віддала залишки його речей та змінила всі замки в квартирі.

Пройшло майже 20 років і чоловік звернувся до суду з метою відсудити собі половину квартири. Згадав, що будучи у шлюбі, колись давав свої «сто гривень» на її придбання, а тому має рівні права з колишньою жінкою на квартиру.

От тільки дещо чоловік не врахував. Строк позовної давності минув. Саме тому суд відмовився йому присудити половину квартири. Що ж це за «строк позовної давності».

Позовна давність – це строк, у межах якого особа може звернутися до суду з вимогою про захист свого цивільного права або інтересу.

Тобто, строк, у межах якого чоловік міг звернутися до суду, щоб визнати право власності на ½ квартири і називається строком позовної давності.

Тому коли виникає потреба поділити спільне майно, необхідно пам’ятати, що термін подачі позовної зави обмежений.


Тривалість позовної давності

Якщо особи перебувають у зареєстрованому шлюбі – позовна давність не застосовується.
Будучи у зареєстрованому шлюбі кожен із подружжя може вимагати поділити спільне майно у будь-який час.

Позовна давність до таких вимог не застосовується.
Зовсім інше правило поширюється на осіб, шлюб між якими розірвано.

Законом установлена позовна давність у три роки для осіб, які розлучилися.

 • Початок позовної давності
  Позовна давність обчислюється від дня, коли особа
  — дізналася або
 • — могла дізнатися про порушення свого права власності.
 • І ці дві обставини повністю незалежні одна від одної.

Дехто вважає, що строк позовної давності починає відраховуватися від дати розірвання шлюбу. Певний час такої позиції дотримувалися і деякі суди. Проте суди вищих інстанцій виправили цю помилку.

При поділі спільного майна подружжя строк позовної давності відраховується НЕ з дати розірвання шлюбу, А з моменту, коли позивач дізнався або міг дізнатися про порушення свого права на таке майно.
Що таке «порушення права»? — Це момент, коли між колишніми чоловіком і дружиною виникає спір стосовно цього майна.

У випадку з нашим подружжям, строк позовної давності у чоловіка почав відраховуватися, коли його вигнали з квартири. Саме з цього часу він не міг користуватися квартирою, яка належала спільно йому і дружині.
Наслідки спливу позовної давності


 1. Закінчення строку позовної давності є підставою для відмови в задоволенні позову.

 2. Зупинення та поновлення позовної давності
 3. Також, позивач може обґрунтувати перед судом поважність причин пропуску позовної давності.
 4. Якщо суд визнає поважними причини пропуску позовної давності, то він може поділити майно подружжя і після спливу цих строків.

У той же час, навіть, якщо 3-річний строк позовної давності минув, позивач все одно має право звернутися до суду і суд розгляне його позов.
Суд самостійно не застосовує позовну давність, а тільки якщо про це просить відповідач.
Суд може застосувати позовну давність тільки за заявою відповідача. Якщо відповідач протягом розгляду справи не попросить про це, то суд може розглянути справу і поділити майно, навіть коли строк давності вже давно пропущений.
Навіть якщо відповідач і заявить про пропуск позовної давності, то це ще не гарантує, що суд відмовить у позові.
Законодавство передбачає декілька підстав, коли перебіг строку позовної давності зупиняється, а також коли позовна давність переривається.

Отже, у будь-якому випадку не варто затягувати з питанням поділу майна після розлучення. Чим більше часу пройде, тим менше шансів поділити це майно.

Якщо подружні стосунки не склалися, необхідно вирішувати питання поділу майна одночасно з розірванням шлюбу і краще це робити з підтримкою адвоката.

Городищенське бюро правової допомогиЯк відбуваєтья поділ майна подружжя в Україні | Юридичний самозахист

Стаття актуальна на 2020 рік

Розлучення, а з ним і розділ майна, трапляється досить часто в житті українців.

І якщо подружжя пішло на такий рішучий крок, оформлено усі документи (а як це зробити – дізнаєтеся з нашої статті «Як подати на розлучення в Україні»), то можемо переходити до питань матеріальних.

Саме тут виникає більшість суперечок між колишнім подружжям, так як при розлученні завжди важко і морально, і фінансово.

Якраз у цій статі ми і розповімо, на що кожен може справедливо претендувати, в разі, якщо відбувається поділ майна подружжя у 2020 гоці, а що ні за яких умов забрати не вийде.

Як відбувається поділ майна подружжя

Будь-яке майно може перебувати або у власності однієї людини, або у власності кількох осіб.

Так, наприклад, єдиним власником квартири, купленої до шлюбу, є тільки той з подружжя, ким вона придбана. Це приватна власність. А ось якщо квартиру купили вже в шлюбі, то власниками є вже за загальним правилом і чоловік, і дружина. В такому випадку це – спільна власність.

Загальну власність можна умовно розділити ще на два підвиди: спільну і часткову.

Спільна часткова власність виникає, коли за документами кожному із співвласників належить певна частка майна. І це необов’язково половина. Наприклад, ¾ і 1/4.

При цьому, в Державному Реєстрі речових прав на нерухоме майно, це буде зафіксовано в вигляді відповідних записів.

Такий вид власності виникає, коли майно спочатку купується в нерівних частках або в рівних, але це фіксується в документах.

Загальна спільна власність – це коли власність за законом ділиться навпіл, але це документально не фіксується. Такий вид власності і має місце в шлюбі. За документами записаний один з подружжя, але мається на увазі спільна сумісна власність. Якщо, звичайно, це стандартний, а не винятковий випадок.

Після виділення часток спільна сумісна власності перетворюється в часткову.

Ці знання нам знадобляться далі при процедурі розділу.

Розділ майна: що ділити не можна

У Сімейному кодексі України від 10.01.2002 № 2947-III (далі – СКУ) закріплено загальне правило: все майно, яке подружжя набуває у шлюбі, вважається їх спільною сумісною власністю.

Але з кожного правила є свої винятки. Законодавством України встановлено випадки, коли майно, яке знаходиться у фактичному розпорядженні двох із подружжя, але яке не є їхньою спільною власністю, а належить тільки одному з них. Якраз це має велике значення при поділі майна.

Отже, до особистого майна, яке не ділиться при розлученні, відноситься наступне:

 • придбане до шлюбу;
 • подароване (хоч до, хоч під час шлюбу);
 • отримане у спадок (точно також хоч до, хоч під час шлюбу);
 • те, що вважається доходом від особистого майна (наприклад, гроші від оренди квартири, придбаної до шлюбу або подарованої);
 • приватизоване майно;
 • нагороди і премії за особисті заслуги (крім тих випадків, коли другий з подружжя доведе при поділі, що своїми діями він сприяв їх отримання);
 • куплене під час шлюбу, але за особисті кошти (тут потрібна сильна доказова база, інакше можна довести при поділі, що це спільна сумісна власність);
 • компенсація за завдані особисто вам шкоди (в тому числі моральна);
 • страхові суми, одержані за обов’язковим особистим страхуванням, а також за добровільним особистим страхуванням (це працює при поділі майна тільки в тому випадку, якщо страхові внески сплачувалися за рахунок коштів, що були особистою приватною власністю кожного з подружжя);
 • коштовності і речі індивідуального користування, навіть в тому випадку, якщо вони купувалися за спільні кошти (тут дружини можуть видихнути і спати спокійно, діаманти ніхто не забере при поділі майна).

Зрозуміло, що для того, аби довести, що це майно вважається особистою власністю, варто зібрати необхідні документи для поділу. Серед них можуть бути, наприклад, договір дарування, свідоцтво про спадщину або ж заповіт і т.д.

Розділ майна: що ділити можна

Все інше майно можна сміливо ділити, оскільки в силу законодавчих норм воно вважається спільною сумісною власністю.

І навіть якщо один із подружжя працює, а другий не працює з поважних причин (наприклад, догляд за дітьми, ведення домашнього господарства) на поділ це не вплине.

Під час поділу навіть не важливо, на кого саме майно записане (якщо, звичайно, воно не потрапляє до ніші приватної власності).

Наприклад, якщо квартира, куплена в шлюбі за спільні кошти, але записана тільки на дружину, то вона все одно вважається спільною власністю подружжя. А це означає, що при поділі чоловік та дружина можуть на неї претендувати.

А якщо раптом вартість майна, що належало повністю одному з подружжя, за час шлюбу істотно змінилася в результаті спільної роботи, загальних або особистих грошей другого з подружжя, таке майно при поділі може бути визнано загальним. Що вважається «значно» – закон не уточнює, тому цим поняттям можна буде маніпулювати тоді, коли відбувається розподіл майна при розлученні.

Якщо утримання майна здійснювалося за рахунок коштів другого з подружжя, то він (вона) має рівне право на отримання доходу від майна під час поділу, а в певних випадках – визнання його загальним. Але зробити це не просто – потрібно зібрати докази на вашу користь. В основному, без допомоги юриста самому обійтися важко.

Розділ майна: як ділити

Звичайно, за правилами нашого законодавства, розлучення не припиняє права спільної сумісної власності. Але так вже у нас прийнято зазвичай: якщо подружжя збирається розлучатися, то питання про розподіл виникає неодмінно.

Є два способи того, як ділиться майно при розлученні: добровільно або за рішенням суду.

Розподіл майна подружжя у першому варіанті можливий в тому випадку, якщо є згода між сторонами. Це можна зробити як шляхом укладення шлюбного договору на початкових етапах подружнього життя, так і на етапі розлучення – укласти угоду про розподіл майна.

Запам’ятайте загальне правило: чоловік і жінка мають рівні права на спільне майно, тобто, в ідеалі, при поділі кожному дістанеться половина майна, якщо інше не встановлено домовленістю між ними.

Угода про розподіл майна – це той же договір, сторонами якого є чоловік і дружина. У ньому подружжя вирішує, що і в якому обсязі буде належати кожному з них.

В угоді про поділ вказуються:

 • інформація про сторони договору;
 • стан подружжя: у шлюбі або в розлученні;
 • перелік майна;
 • умови компенсації для сторін;
 • порядок користування певним майном.
Читайте также:  Як швидко розлучитися, ящо є діти, якщо немає дітей?

Договір посвідчується нотаріально, особливо, якщо мова йде про розподіл квартири, будинку, земельних ділянок та іншого нерухомого майна.

Проте, якщо згоди між подружжям на поділ немає, то розділити майно допоможе тільки суд.

Поділ майна в суді

Якщо чоловік і дружина за час подружнього життя між собою шлюбний договір не укладали, домовитися про поділ майна не змогли, тоді подається позов про поділ сумісного майна подружжя у суд.

Мало хто знає, як правильно подати позов до суду, на що посилатися в ньому, якою має бути форма позову в найпростіших справах, таких як розірвання шлюбу, стягнення заборгованості по розписці або аліментах. Про це читайте в нашій статті «Як подати процесуальний позов в цивільній справі».

Для того, щоб довести, що майно є спільним сумісним, суду необхідно надати докази, що воно придбане за час шлюбу.

За загальним правилом: при поділі спільного майна розміри часток подружжя вважаються рівними.

По факту: при поділі зменшити частку одного з подружжя цілком можливо. Для цього потрібно довести, що один не дбав про матеріальне забезпечення сім’ї, не має дитини (дітей), приховав, знищив чи пошкодив спільне майно, витрачав його на шкоду інтересам сім’ї.

І, навпаки, можна й збільшити частку при поділі, якщо довести, що з одним з подружжя будуть проживати діти (тільки якщо їм недостатньо аліментів для фізичного і духовного розвитку).

В такому випадку варто грунтовно підготуватися, оскільки як для збільшення, так і для зменшення частки, при поділі потрібно зібрати докази. Саме тому не радимо вам ризикувати. Перед тим, як буде подана позовна заява про поділ майна подружжя, варто проконсультуватися з юристом для того, щоб оцінити шанси на поділ, зібрати докази.

Майно, яке не можна фізично поділити, як правило, присуджується тільки одному з подружжя, а тому другому присуджують:

 • іншу неподільну річ такої ж вартості, або
 • грошову компенсацію, або
 • річ меншої вартості і часткову грошову компенсацію.

Застосування судом компенсації при поділі допускається тільки, якщо особа добровільно погодиться попередньо внести відповідну суму на депозитний рахунок суду.

Розділ майна в «цивільному» шлюбі

Досить поширені випадки, коли чоловік і жінка, які проживають в «цивільному шлюбі», вирішують розлучитися, а спільне майно у них залишається. Що ж робити в такому випадку, адже, по суті, вони не перебували в офіційному шлюбі?

За правилами Сімейного Кодексу майно, яке придбано в цивільному шлюбі, вважається спільним сумісним майном.

В цьому випадку варто надати докази, що такі особи не перебувають в інших зареєстрованих шлюбах, та між ними склалися фактичні шлюбні відносини, тобто вони постійно проживають разом, ведуть спільне господарство. В такому випадку, поділ майна подружжя в цивільному шлюбі буде відбуватися так само, як і між законним подружжям.

Якщо довести, що майно було придбано за час роздільного проживання, то таке майно можна постаратися визнати особистою власністю.

Скільки коштує поділ майна подружжя

За умови договірного вирішення цього питання оплата послуг нотаріуса є основною витратою колишнього подружжя.

А ось якщо спір добровільно не вирішується, сторони планують через суд зробити розділ, їм варто враховувати, що разом з подачею позову доведеться заплатити і судовий збір.

Плата за подачу позову про поділ майна подружжя встановлена ​​в Законі України «Про судовий збір» від 08.07.2011 № 3674-VI. За правилами цього Закону, за розділ майна в шлюборозлучному процесі стягується збір у розмірі 1 відсотка ціни позову, але не менше 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, і не більше 3-х розмірів такого прожиткового мінімуму.

Що таке ціна позову і судовий збір, хто може його не платити судовий збір – читайте в статті «Який судовий збір платити до суду».

Саме тому багато хто не звертається до юриста, бажаючи заощадити. І це зовсім не дивно, з огляду на те, скільки коштують послуги адвоката.

Проте, саме через відсутність юридичного супроводу справи, можна багато втратити при поділі майна.

Із статті «Як стягнути витрати на правову допомогу в цивільному процесі» ви дізнаєтеся про те, як можна отримати компенсацію за послуги адвоката в судовій справі.

Суперечка про поділ майна подружжя: позовна давність

Якщо шлюб не розірвано, позовна давність до вимог про поділ майна не застосовується.

А ось якщо чоловік і дружина спочатку розлучилися, а потім вже затіяли суперечку про поділ майна, у них є 3 роки з моменту розлучення. Позовна давність обчислюється від дня, коли один із співвласників дізнався або міг дізнатися про порушення свого права власності.

Для того, щоб позов не залишився без уваги, потрібно знати, що таке позовна давність, як обчислюється такий термін, чим відрізняється загальний строк позовної давності від спеціального і що робити, якщо цей термін був пропущений.

 1. Будь-яке майно може перебувати або у власності однієї людини, або у власності кількох осіб. У першому випадку такий вид власності називається приватна, в другому – загальна (часткова або спільна).
 2. За загальним правилом все майно, придбане в шлюбі, вважається спільною сумісною власністю.
 3. Поділ майна може відбуватися двома способами: добровільно (уклавши угоду про розподіл), або за рішенням суду.
 4. За правилами, спільно нажите майно (сімейний кодекс чітко на це вказує), придбане в цивільному шлюбі, вважається спільним сумісним майном. Однак, для його поділу необхідно спочатку встановити факт перебування в цивільному шлюбі.

Коли після розлучення можна подавати позовну заяву про розподіл майна подружжя

Кожного хто мав справу з розірванням шлюбу або принаймні подумував про його припинення цікавить питання «шлюбного майна». Це і зрозуміло, бо немає бажання кому-небудь залишати те, в що вкладали свої сили і енергію.

Зазвичай деякі наші клієнти телефонують нам і замовляють послугу тільки розірвати шлюб, а майно ділити не бажають. Це відбувається по ряду причин.

Помилки й позов про поділ майна подружжя

 1. Небажання походить від переконання, що потрібно подати спочатку позов про розлучення і тільки після розірвання шлюбу закон дозволяє подавати позов про поділ майна подружжя. Насправді це не так. Закон дозволяє одночасно подати позов про розлучення і розподіл майна. Іншими словами, можна з'єднати ці дві вимоги в одній позовній заяві.

  Це значно заощадить час і гроші, які ви заплатите юристу за юридичний супровід цих питань.

 2. Вважають, що розділ майна не варто піднімати одночасно з розлученням, оскільки це затягне саме розлучення. Дійсно це так, але частково. Якщо хочете, щоб це не було взаємопов'язано, то визначайтеся з юристом про подачу двох окремих позовів — про розлучення і про розподіл.

  В такому випадку це будуть дві різні справи, які розглядатимуться швидше за все  двома різними суддями хоча і не факт, але в будь-якому випадку, це прискорить процес розлучення.

 3. Деякі вважають, що майно, нажите в шлюбі їм не належить, оскільки воно зареєстровано на другого з подружжя або куплено на його зарплату. Це далеко не так.

  У цьому моменті майно теж є загальним і ставити питання про їх розподіл цілком резонно.

Термін позовної давності розділу майна після розлучення

Також, досить-таки, часто у нас цікавляться про терміни, в рамках яких подається позов і поділ майна подружжя.

Можливо, для вас це буде новина, але ділити майно можна вже будучи в шлюбі.

Що стосується терміну після розлучення, то він до розлучення взагалі не має ніякого відношення. Що це означає?

Вважати термін позовної давності потрібно з моменту відчуження спільного майна другим з подружжя, і він дорівнює три роки. Тобто, після розлучення нажита квартира в шлюбі так і буде загальною, як буде і через десять років після розлучення. Це означає, що і по закінченню цього часу ми зможемо розділити це майно.

Якщо ж цю загальну квартиру якимось чином екс-дружині вдасться продати, то ось в цьому випадку, є якраз три роки, щоб вирішити питання по розділу цієї загальної квартири.

Позов про поділ майна подружжя

Інструментом для розділу майна є відповідна позовна заява. Від правильності підготовки і написання цього найважливішого документа залежить те, скільки майна у вас за підсумком залишиться.

Коли ви до нас зателефонуєте і замовите послугу по розподілу майна, то для того, щоб у вас його було побільше юристу потрібні будуть копії документів на це майно. Надання цих паперів значно прискорить роботу і більш гарантовано посприяє виявлення загального майна яке поділяється.

А якщо немає документів на майно на руках? Це для нас не проблема.

Зараз мало-помалу почали відкриватися міністерством юстиції реєстри про право власників, і ми можемо прямо в нашому офісі отримати інформацію про те, яке майно зареєстровано за вашою другою половиною.

Хоча, слід зазначити, що не все воно можливо потрапило до реєстру, і ми також будемо робити адвокатські запити в той орган, який раніше займався реєстрацією права власності. Зазвичай це БТІ.

Зразок позовної заяви про поділ майна подружжя

Як ви вже, напевно, здогадалися, читаючи цю корисну замітку, що завантажувати зразок позовної заяви і намагатися самому особисто ділити майно буде марною тратою часу. У той час як позовну заяву про розлучення ви можете ще спробувати скласти і величезна кількість людей таки робить, то позовну заяву з приводу поділу майно навряд чи.

І як ви розумієте, справа як в правильності його складання, так і в пошуку всього спільного майна, а також в обґрунтуванні, що воно є спільним.

Прочитавши цю замітку ви стали на рівень розумнішими і перед тим, як будете нам дзвонити і замовляти послугу по розділу майна, то будете мати уявлення про вигоди, які можете отримати. Телефонуйте вже.

Василь МАСЮК, сімейний адвокат

Поділ спільного нажитого майна подружжя: строк позовної давності

Під час шлюбу дружина ніде не працювала, єдиним доходом родини була заробітна палата чоловіка, відтак все майно було придбане за його кошти.

Чи є це майно спільною сумісною власністю подружжя та чи підлягатиме розподілу в разі розірвання шлюбу? І чи вважається спільною сумісною власністю квартира, в якій подружжя прожило разом 17 років, але яка оформлена на брата дружини? Саме з такими запитами звернувся до Білозерського офісу Мережі правового розвитку місцевий житель. Роз’яснення подає юрист Офісу при громадській організації «Білозерський центр регіонального розвитку» В’ячеслав Лях.

Спільно нажитим майном подружжя вважається майно, яке було придбане парою під час шлюбу. Винятком є лише майно, що було подароване, успадковане або приватизоване.
В разі розподілу майна частини чоловіка та дружини будуть рівними, якщо, звісно, вони не погодять інші умови або не затверджені умовами договору.

Майно подружжя може поділити і самостійно або за умови укладення нотаріально завіреного договору про поділ майна подружжя.
Якщо в добровільному порядку чоловік і дружина не можуть дійти згоди щодо поділу майна, єдиним вирішенням цього питання є звернення до суду з відповідним позовом.

Але слід звернути увагу на наступне: якщо подружжя вирішить розпочати процедуру поділу майна під час шлюбу, то в такому випадку строків позовної давності не існує.

Якщо ж поділ майна родини відбувається вже після розірвання шлюбу, то слід пам’ятати, що строк позовної давності складає три роки (ст.72 Сімейного кодексу України).

Строк позовної давності вираховується від дня, коли один із подружжя дізнався про факт порушення свого права. Але під час судового засідання раджу не зловживати даною нормою, оскільки факт пропуску позовної давності слід чітко документально аргументувати.
Отже, все що придбано подружжям під час шлюбу, є спільною сумісною власністю і є об’єктом права на поділ майна.

Однак квартира, яка є власністю брата дружини, не може бути спільною сумісною власністю, оскільки не є майном подружжя.

P.S. Офіси Мережі правового розвитку створені та працюють за підтримки  програмної ініціативи «Права людини та правосуддя» Міжнародного Фонду «Відродження».

Погляди, відображені у цьому матеріалі, належать його авторам і можуть не співпадати з думкою Міжнародного фонду «Відродження».

Якщо помітили помилку на сайті, будь ласка, виділіть текст та натисніть ctrl-enter.

Ссылка на основную публикацию