Позовна заява про поділ житлового будинку в натурі між власниками (виділення частки)

Завжди актуальним буде питання про поділ нерухомого майна, адже таке рішення є справедливим і правильним при виникненні конфліктних ситуацій між власниками, в разі розлучення. Потрібно враховувати всі нюанси і особливості процедури оформлення, щоб в майбутньому стати повноцінним власником своєї частки об’єкта нерухомості.

Позовна заява про поділ житлового будинку в натурі між власниками (виділення частки)

Низький рівень поінформованості законодавства значно ускладнює відносини між суб’єктами. Кваліфіковані юристи «Консалт Інвест Буд» допоможуть знайти відповіді на безліч питань: як розділити майно, які документи необхідні, скільки це коштує. Завдяки великому досвіду у вирішенні правових сімейних питань наші фахівці здійснюють комплексну правовий захист і представляють сторону клієнта в суді.

Як правильно зробити реальний поділ будинку?

Можливість розділу об’єкта нерухомості регулюється на законодавчому рівні. Розділити будинок на 2 господаря можливо, якщо виконуються основні умови при розділі будинку:

 • Є технічна можливість для проведення процедури. Якщо на ділянці розташовані господарські будівлі, на них право власності також буде розділено.
 • Всі власники об’єкта повинні дати згоду на проведення процедури. Якщо виникнуть суперечки, вони вирішуються в судовому порядку.
 • Ділянка землі повинен бути між власниками розділений, при цьому обов’язково присвоюються окремі кадастрові номери. Ділянки вносяться до спеціального реєстру майнових прав.
 • Розділити будинок не можна, якщо не буде оформлена реконструкція об’єкта або прибудови, господарської будівлі (це лазня, гараж, сарай та інші). Також оформляється обов’язково дозвільна документація на недобудований будинок, винятком буде тільки прийняття рішення в судовому порядку.

Якщо будинок в заставі, заарештований судом або є предметом розгляду судового, його також неможливо оформити.

Позовна заява про поділ житлового будинку в натурі між власниками (виділення частки)

Процедура розділу приватного будинку

Стаття 364 Цивільного кодексу передбачає для будь-якого з співвласників нерухомості виділення частки з наявної спільної власності об’єкта. Поділ можливо різними методами:

 • Перший – розділ на кілька квартир. Для виконання процедури необхідно отримати висновок про технічну можливість проведення поділу. На кожну квартиру розробляється свій технічний паспорт, а також нотаріально посвідчується і підписується заяву на розділ будинку. Після цього оформляється документація для присвоєння кожній квартирі поштової адреси і реєструється право власності на них.
 • Другий – розділ на два будинки (адреси). Аналогічно розробляється висновок про технічну можливість для розділу, технічний паспорт на кожен будинок, документ на поштову адресу. Також необхідно укласти нотаріальний договір, предметом якого буде виділення частин з власності спільної.
 • Третій – поділ з втручанням в несучі конструкції. Для такого процесу необхідно замовити проект у архітектора, отримати техпаспорт, документи про нагляд, технічне і авторське. Повідомлення про готовність об’єктів до експлуатації і початку будівельних робіт обов’язково реєструються. Після цього потрібен документ на нову поштову адресу і зареєструвати право власності.

Якщо будинок не оформлений, його не можна розділити. Він вважається самобудом поки не буде отримана декларація про введення в експлуатацію і безпосередньо саме право власності на об’єкт нерухомості.

Позовна заява про поділ житлового будинку в натурі між власниками (виділення частки)

Розділ будинку може здійснюватися як на добровільній основі (за обопільною згодою всіх його власників) або за рішенням суду (більш тривалий і складний процес).

 Що таке спільна часткова власність на приватний будинок?

Будь-який об’єкт нерухомості може бути або в загальній, або в індивідуальній власності. Різниця лише в кількості осіб, яким належить право на нерухомість.

Важливо розуміти, що частка у власності не означає частку в самому майні. Наприклад, частка ½ в праві на володіння двокімнатною квартирою нічого очікувати дорівнює одній кімнаті.

Володар такої частки братиме участь в управлінні лише на ½. Для отримання своєї законної частини майна, необхідно виділити свою частку в натурі, розділити загальні місця, облаштувати окремий вхід в приміщення.

Будь-яке будову має бути узаконено і погоджено у відповідних органах.

Документи для розділу будинку

Перш ніж розділити будинок на частки, необхідно підготувати стандартні документи, які включають ідентифікаційний код, паспорт, технічний паспорт (якщо є), а також документи, що підтверджують право власності на певний об’єкт.

Співвласники будинку обов’язково повинні дати свою згоду і брати участь в процедурі. Якщо хоч один з них проти і не зможе зробити довіреність, необхідне рішення суду.

Позовна заява про поділ житлового будинку в натурі між власниками (виділення частки)

 Вартість оформлення розділу будинку

Розділ будинку з ділянкою на двох господарів буде коштує дешевше, ніж поділ на кімнати. На формування ціни послуги оформлення розділу впливає ряд факторів, які включають:

 • загальну площу об’єкта;
 • місце розміщення будинку;
 • наявність необхідної технічної документації;
 • наявність поділу землі на ділянки;
 • відповідність схеми розділу будинку нормам будівництва.

Оформлення документації може зайняти близько трьох тижнів. Процедури без реєстрації декларації про введення в експлуатацію та підготовки повідомлень до початку робіт будуть коштувати недорого. Якщо потрібна дозвільна документація, то підсумкова вартість формується для кожного об’єкта індивідуально і процедура займає не менше 6 місяців.

Позовна заява про поділ житлового будинку в натурі між власниками (виділення частки)

Якщо вам потрібен розділ будинку або ви не знаєте з чого почати цю процедуру, скористайтеся послугами компанії «Консалт Інвест Буд».

Наші ключові переваги – це кваліфіковані співробітники, доступні ціни та оперативні терміни виконання робіт.

Нестандартний підхід до вирішення проблем в поєднанні з високою якістю правової експертизи дозволяє виграти час і досягти бажаного для клієнта результату.

Виділ у натурі частки із спільного майна або повний розподіл будинковолодіння

Позовна заява про поділ житлового будинку в натурі між власниками (виділення частки)

 • Виділ у натурі частки із спільного майна або повний розподіл будинковолодіння
 • Нажаль в нашій дружній ти миролюбивій державі є поширеним явищем коли одна сім’я не може жити мирно та в спокої в одному будинку (будинковолодінні).
 • В такій ситуації найкращим вирішенням даної проблеми є виділ у натурі частки із спільного майна.
 • Виділ у натурі частки із майна — це поділ одного будинку на самостійні об’єкти нерухомого майна, з власним входом та допоміжними приміщеннями/спорудами.
 • Є декілька шляхів вирішення проблеми розподілу будинковолодіння – це мирний порядок та в суді.
 • В подальшому для зручності під поняттям «Будинок» будемо вважати лише сам будинок, а під поняттям «Будинковолодіння» — будинок разом з обслуговуючими спорудами (гараж, сарай, погріб, тощо) та земельною ділянкою під ним.
 • Користуйтесь консультацією: Как присоединить к квартире чердак или тамбур
 • Звертаю увагу на нюанси у вирішені даного питання:
 1. Поділ будинку на самостійні об’єкти нерухомого майна повинен відповідати умовам, що передбачені чинними державними будівельними нормами.
 2. Поділ у добровільному або судовому порядку можливий лише за умови, якщо співвласники оформили право власності або право користування на земельну ділянку під будинком. Без документів на землю виділ часток неможливий.
 3. Для поділу будинку у добровільному чи судовому порядку необхідна технічна можливість виділити кожному співвласнику відокремлене приміщення з власним входом.
 1. За відсутності будь-якої з цих умов, виділ суперечитиме вимогам Закону, а отже є неможливим як в добровільному так і в судовому порядку.
 2. Користуйтесь консультацією: Как узаконить дом — самострой без права на землю в Украине
 3. Порядок розподілу будинку.

По-перше, співвласники повинні зверутись до нотаріуса та посвідчити договір щодо порядку користування будинком, будівлями та спорудами. В подальшому з таким договором звертаються в БТІ. БТІ готує висновок щодо технічної можливості поділу об’єкта нерухомого майна та здійснює розрахунок часток у спільній власності на об’єкти нерухомого майна який виконується в результаті зареєстрованих заяв всіх співвласників об’єктів нерухомого майна.

Після отримання Висновку, у випадку необхідності перепланувань чи виконання інших будівельних робіт, необхідно звернутися до Державної архітектурної будівельної інспекції та зареєструвати повідомлення про початок виконання будівельних робіт.

Початок виконання будівельних робіт – це роботи з нового будівництва, реконструкції, технічного переоснащення, реставрації, капітального ремонту.

Тобто усі перепланування, прибудови (в тому числі і другий вхід в Будинок), вбудови, тощо є будівельними роботами, а тому без реєстрації повідомлення про початок виконання будівельних робіт не дозволяється створювати фактично відокремлені приміщення з власним входом.

Після отримання Висновку БТІ та реєстрації повідомлення про початок виконання будівельних робіт співвласники мають звернутися до нотаріуса та укласти Договір про виділ частки в натурі майна.

Одночасно з посвідченням договору про виділ частки в натурі (поділ) житлового будинку нотаріусом посвідчується договір про виділ частки в натурі на місцевості земельної ділянки. Для цього нотаріусу подається нотаріально посвідчений договір про спільну часткову власність на земельну ділянку.

Звертаю увагу, що на кожному з цих етапів від співвласників вимагається документ на землю та технічна можливість поділити Будинок або Будинковолодіння. Укладення договору про виділ частки в натурі припиняє спільну часткову власність для особи, частка якої виділяється за цим договором. Такий договір є окремим новим правовстановлюючим документом на Будинковолодіння.

Якщо між учасниками спільної часткової власності виникають спори щодо визначення, зміни розміру часток, а також виділу частки спільного майна в натурі (поділу), нотаріус відмовляє у вчиненні такої нотаріальної дії і роз’яснює заінтересованим особам їх право звернутися до суду для вирішення цих спорів.

Користуйтесь консультацією: Роз’яснення ДАБІ (ГАСКу) про порядок та способи оформлення документів на будівництво та прийняття в експлуатацію будинків I-III категорій складності

Читайте также:  Регистрация патента: услуги по оформлению, получению

Поділ в судовому порядку:

Для поділу будинку (будинковолодіння) в судовому порядку необхідно звертатись з до суду з позовною заявою про виділ у натурі частки із майна, що є у спільній частковій власності. Проте в позові повинно бути обґрунтована технічна можливість виділити частку.

Таким обґрунтуванням, зазвичай, є висновок судової будівельно-технічної експертизи, який за своєю суттю, дублює/змінює висновок БТІ. Таку експертизу також можна замовити в приватному порядку.

Також в суд необхідно надати докази реєстрації повідомлення про початок виконання будівельних робіт. Такий доказ необхідний для підтвердження позивачем дійсного наміру щодо виділу своєї частки. При цьому потрібно вирішити питання щодо права власності на земельну ділянку.

 • Законодавство, яке регулює дане питання:
 • Статтю підготував,
 • адвокат Натина Андрій Олексійович
 • (096-94-374-94, 099-775-73-95)

Особливості поділу домоволодіння в натурі

Необхідність отримання відповідних дозвільних документів на переобладнання та перепланування будинку у разі поділу його в натурі

 • 27 січня 2021 року Верховний Суд у складі колегії суддів Першої судової палати Касаційного цивільного суду в рамках справи № 361/2430/18-ц, провадження № 61-12338св20 (ЄДРСРУ № 94525170) досліджував питання щодо особливостей поділу домоволодіння в натурі.
 • Відповідно до частини першої статті 356 ЦК України власність двох чи більше осіб із визначенням часток кожного з них у праві власності є спільною частковою власністю.
 • Частиною першою статті 358 ЦК України передбачено, що право спільної часткової власності здійснюється співвласниками за їхньою згодою.

Згідно з частинами другою-третьою статті 358 ЦК України співвласники можуть домовитися про порядок володіння та користування майно, що є їхньою спільною частковою власністю.

Кожен із співвласників має право на надання йому у володіння та користування тієї частини спільного майна в натурі, яка відповідає його частці у праві спільної часткової власності.

У разі неможливості цього він має право вимагати від інших співвласників, які володіють і користуються спільним майном, відповідної матеріальної компенсації.

Відповідно до статті 361 ЦК України співвласник має право самостійно розпорядитися своєю часткою у праві спільної часткової власності.

Згідно з частиною другою статті 364 ЦК України якщо виділ в натурі частки із спільного майна не допускається згідно із законом або є неможливим (частина друга статті 183 цього Кодексу), співвласник, який бажає виділу, має право на одержання від інших співвласників грошової або іншої матеріальної компенсації вартості його частки. Компенсація співвласникові може бути надана лише за його згодою.

 1. Статтями 364, 367 ЦК України передбачено, що кожен із співвласників має право на виділ його частки майна, що є у спільній частковій власності, в натурі або його поділ з дотриманням вимог статті 183 ЦК України.
 2. За відсутності згоди співвласників про поділ спільного майна таке питання вирішується судом.
 3. Відповідно до статей 183, 367 ЦК України виділ частки в натурі (поділ будинку) може мати місце за наявності технічної можливості виділення кожній із сторін відокремленої частини будинку із самостійним виходом (квартири), яка відповідає розміру їх часток у приватній власності або наявності технічної можливості переобладнання будинку в ізольовані квартири.
 4. Системний аналіз положень статей 183, 358, 364, 379, 380, 382 ЦК України дає підстави дійти висновку, що у спорах про поділ будинку в натурі учасникам спільної часткової власності на будинок може бути виділено відокремлену частину будинку, яка відповідає розміру їх часток у праві власності.

Виділ часток (поділ) будинку, що перебуває у спільній частковій власності, є можливим, якщо кожній зі сторін може бути виділено відокремлену частину будинку із самостійним входом (квартиру) або в разі, коли є технічна можливість переобладнання будинку в ізольовані квартири, які за розміром відповідають розміру часток співвласників у праві власності. Якщо виділ (поділ) технічно можливий, але з відхиленням від розміру ідеальних часток співвласників, з урахуванням конкретних обставин поділ (виділ) може бути проведений зі зміною ідеальних часток і присудженням грошової компенсації співвласнику, частка якого зменшилася.

Враховуючи те, що після виділу частки зі спільного нерухомого майна відповідно до статті 364 ЦК України право спільної часткової власності припиняється, при виділі такої частки власнику, що виділяється, та власнику (власникам), що залишається, має бути виділена окрема площа, яка повинна бути ізольованою від приміщення іншого (інших) співвласників, мати окремий вхід, окрему систему життєзабезпечення (водопостачання, водовідведення, опалення тощо), тобто складати окремий об`єкт нерухомого майна в розумінні статті 181 ЦК України.

Для виділу частки або поділу будинку в натурі, який перебуває в спільній частковій власності, визначальним є не порядок користування будинком, а розмір часток співвласників та технічна можливість виділу частки або поділу будинку відповідно до часток співвласників. Здійснюючи поділ майна в натурі (виділ частки), суд повинен передати співвласнику частку житлового будинку та нежилих будівель, яка відповідає розміру й вартості його частки, якщо це можливо без завдання неспівмірної шкоди господарському призначенню будівлі.

 • У тих випадках, коли в результаті поділу (виділу) співвласнику передається частина жилого будинку, яка перевищує його частку, суд стягує з нього відповідну грошову компенсацію і зазначає в рішенні про зміну часток у праві власності на будинок.
 • Таких висновків дійшов Верховний Суд України у постанові від 03 квітня 2013 року у справі № 6-12цс13, які підтримав Верховний Суд у постанові від 05 грудня 2018 року у справі № 170/289/16-ц, від 24 грудня 2020 року у справі № 457/725/16-ц (ЄДРСРУ №93879756).
 • ВАЖЛИВО: Відтак визначальним для виділу частки або поділу будинку в натурі, який перебуває у спільній частковій власності, є не порядок користування будинком, а розмір часток співвласників та технічна можливість виділу частки або поділу будинку відповідно до часток співвласників.

Таким чином, у разі виділу співвласник отримує свою частку в майні в натурі й вибуває зі складу учасників спільної власності. За всіма іншими співвласниками спільна власність при виділі частки зберігається.

На відміну від виділу, за якого право власності припиняється лише для того співвласника, частка якого виділяється із спільної власності в разі поділу (ст.367 ЦК) спільна часткова власність припиняється для всіх її учасників.

Таким чином, юридичним наслідком поділу майна завжди є припинення права спільної часткової власності між колишніми учасниками. Оскільки ЦК не містить детальної регламентації порядку поділу спільного майна у натурі, слід використовувати норми, що визначають процедуру виділу майна ст. 364 ЦК.

Статтею 152 ЖК УРСР передбачено, що виконання власниками робіт з переобладнання та перепланування жилого будинку і жилого приміщення приватного житлового фонду, які не передбачають втручання в несучі конструкції та/або інженерні системи загального користування, не потребує отримання документів, що дають право на їх виконання. Після завершення зазначених робіт введення об`єкта в експлуатацію не потребується.

Перепланування (переобладнання) квартир та нежитлових приміщень повинно відповідати проектній документації, будівельним нормам і правилам, Державним будівельним нормам України «Житлові будинки.

Реконструкція та капітальний ремонт» та виконуватися згідно з Правилами користування приміщеннями житлових будинків і гуртожитків, затвердженими постановою Кабінету Міністрів України від 08 жовтня 1992 року № 572.

 1. Згідно з цими Правилами до елементів перепланування жилих приміщень належать: перенесення і розбирання перегородок, перенесення і влаштування дверних прорізів, улаштування і переустаткування тамбурів, прибудова балконів на рівні перших поверхів багатоповерхових будинків.
 2. Переобладнання — улаштування в окремих жилих будинках, квартирах багатоквартирних будинків індивідуального опалення та іншого інженерного обладнання, перенесення нагрівальних, сантехнічних і газових приладів; влаштування і переустаткування туалетів, ванних кімнат, вентиляційних каналів.
 3. Водночас, при поділі нерухомого майна в натурі в разі необхідності його переобладнання та перепланування, до ухвалення рішення суду повинні бути надані відповідні висновки: технічний висновок про відповідність перепланування будівельним нормам і правилам, санітарно-епідеміологічним вимогам, пропонованим до будинків і приміщень, і правилам пожежної безпеки.
 4. Залежно від обставин справи підлягають поданню висновки й інших служб, зокрема погодження для встановлення відокремленого газо-, водо- та енергопостачання.
 5. ВИСНОВОК: Отже, отримання відповідних документів на переобладнання та перепланування будинку необхідне лише у випадку втручання в несучі конструкції та/або інженерні системи загального користування, в іншому випадку дозвільна документація не є необхідною.
 6. Такий правовий висновок викладено Верховним Судом у складі колегії суддів Другої судової палати Касаційного цивільного суду у постанові від 23 вересня 2020 року у справі № 654/2080/17-ц (провадження № 61-3792св19, ЄДРСРУ № 92092907).

Поділ майна між спадкоємцями

Дуже часто після смерті спадкодавця залишаються декілька спадкоємців.

Якщо кожен із них виявить намір прийняти спадщину, то в подальшому може виникнути питання про поділ майна між спадкоємцями. За загальним правилом вважається, що їхні частки є рівними.

Виняток становлять випадки, коли є заповіт, у якому вказано нерівний розмір часток. Тоді свідоцтво оформляють на частину майна, зазначену у заповіті.

Читайте также:  Стягнення аліментів за минулий час та заборгованості за аліментами

Поділ майна за домовленістю між спадкоємцями

Спадкоємці, які  оформили спадщину, можуть узгодити між собою порядок розподілу майна. Для цього їм потрібно укласти договір про виділення частки в натурі.

Відповідний документ складається у письмовій формі.

Однак, якщо спадщина складається з майна, право власності на яке потребує державної реєстрації (наприклад, нерухомість), то договір потрібно посвідчити у нотаріуса.

Умови договору передбачають визначення реальних часток в спадковому майні. У цьому випадку право спільної сумісної власності припиняється та кожен із спадкоємців володіє і використовує виділену йому частку на власний розсуд.

Також угодою можна передбачити збільшення частки одного із співвласників за рахунок зменшення частки іншого. Як правило, спадкоємець, який відмовляється від певної частини належного йому майна, отримує грошову компенсацію.

Чинне законодавство передбачає спрощений порядок виділення частки в натурі у майні, яке перейшло у порядку спадкування до кількох спадкоємців.

Особливості поділу спадщини через суд

Якщо спадкоємцям не вдалося досягнути згоди, то зацікавлена особа вправі подати позов про виділення частки в натурі та передати його на розгляд до суду. Відповідна заява до суду подається за місцем знаходження спірної нерухомості. А якщо предметом позову виступає інше майно, то звертатися слід в установу, розташовану за місцем проживання відповідача.

При визначенні часток суд зазвичай виходить із засад їх рівності. Однак, якщо наявний заповіт, умовами якого передбачено інше, то суд відступає від цього принципу. У будь-якому випадку виділення частки майна в натурі відбувається на підставі глави 26 ЦК України, яка врегульовує правовідносини щодо спільної часткової власності.

Слід зазначити, що законодавством встановлені певні категорії спадкоємців, які мають переваги при вирішенні такого спору. Мова іде про наступних осіб:

 • Громадян, які проживали разом із спадкодавцем як одна сім’я;
 • Спадкоємців, які спільно з померлим володіли майном;
 • Осіб, які перебували у близьких відносинах з померлим.

Однак, зазначені переваги розповсюджують свою дію не на усе спадкове майно, а лише на певну його частину.

Так, особи, які проживали з померлим як одна сім’я (а також мали спільне господарство та бюджет), можуть розраховувати на першочергове отримання предметів побуту та домашнього вжитку.

А особи, які спільно з ним володіли нерухомістю, вправі претендувати на виділення часток будинку в натурі.

Необхідно взяти до уваги, що достатньо рідко вдається провести поділ між спадкоємцями таким чином, щоб вартість виділеного їм реально майна відповідала розміру належної їм частки. Значно частіше спадкоємцям передається нерівнозначне по своїй вартості майно.

Так позовна заява про виділення частки в натурі може містити вимогу про передачу позивачу певного об’єкту.

У такому випадку суд ухвалює рішення про стягнення грошової компенсації на користь іншого спадкоємця з співвласника, якому було виділено в натурі майно, вартість якого перевищує розмір його частки.

Якщо у Вас є запитання, то ми надамо юридичну консультацію допоможемо Вам. Звертайтесь за вказаними контактами.

Загальна спільна власність на квартиру в Україні: як розділити в 2021 році

Перш за все, слід зазначити, що в цивільному праві виділяють спільну сумісну та спільну часткову власність. Спільною сумісною вважається власність без визначення часток кожного з власників.

Типовий приклад — власність подружжя. Однак не тільки подружжя може бути спільними власниками.

Майно, придбане в результаті спільної праці та за спільні кошти членами сім'ї, також вважається їх спільною сумісною власністю.

Спільною частковою вважається власність двох або більше осіб з визначенням частки кожного з них.

Як правило, у спільну часткову власність з рівними частками передавалися квартири в результаті приватизації житла.

Крім того, в Україні діє презумпція часткової власності: загальна власність вважається частковою, якщо законом або договором не встановлена спільна сумісна власність.

Співвласник майна, що перебуває у спільній сумісній власності, може розпорядитися спільним майном лише за згодою всіх інших власників. Якщо мова йде про угоду, яка підлягає нотаріальному посвідченню та (або) державній реєстрації, така згода повинна бути висловлена ​​письмово і завірена нотаріально. Перш за все, це стосується угод з нерухомістю.

Відсутність письмової згоди на укладення угоди співвласником може бути приводом для звернення до суду з позовом про визнання договору недійсним, тому покупцям потрібно бути напоготові, особливо коли мова йде про спільну сумісну власність подружжя. Адже згідно ст.

60 Сімейного кодексу України (далі — СКУ) спільним вважається все майно, нажите подружжям під час шлюбу, незалежно від того, що один з них не мав самостійного доходу.

Навіть особисте майно одного з подружжя може за рішенням суду бути визнано спільним, якщо буде доведено, що за час шлюбу воно значно збільшилося у своїй вартості за рахунок спільних витрат або витрат другого з подружжя (ч.1 ст.62 СКУ).

Режим спільної сумісної власності поширюється і на майно чоловіка і жінки, які проживають однією сім'єю, але без реєстрації шлюбу (ч.1 ст.74 СКУ). Навіть якщо шлюб був розірваний, спільна сумісна власність на майно, нажите в шлюбі, зберігається, якщо жоден з подружжя не пред'явив вимог про поділ майна.

До вимог про поділ майна після розірвання шлюбу застосовується позовна давність у три роки. Однак термін обчислюється від дня, коли один із подружжя дізнався або міг дізнатися про порушення свого права власності.

Тому на практиці зустрічаються випадки звернення до суду одного з колишнього подружжя з позовом про визнання недійсною угоди, укладеної через 5 і більше років після розлучення.

Підстрахуватися в таких випадках можна, спробувавши зібрати якнайповнішу інформацію про продавця. Зрештою, не зайвим буде поговорити з сусідами про сімейний стан потенційного відчужувача.

І найголовніше: в договорі завжди слід вказувати реальну вартість, за якою отримується нерухомість.

У такому випадку, якщо навіть угода буде визнана судом недійсною, покупець отримає назад всю заплачену суму.

Для того щоб продати власну частку в загальному спільному майні, необхідно спочатку виділити її в натурі. Єдиним винятком є ​​договір про відчуження одним із подружжя своєї частки на користь іншого, який може бути укладений без виділення цієї частки.

Співвласники можуть укласти між собою договір про виділення в натурі частки в нерухомому майні. Такий договір повинен бути обов'язково нотаріально посвідчений. Якщо ж згоди між співвласниками немає, суперечка про виділення частки вирішується судом.

При цьому вважається, що частки кожного із власників рівні.

Однак бувають і винятки. Так, суд може зменшити розмір частки одного з подружжя, якщо він не дбав про матеріальне забезпечення сім'ї, приховав, зіпсував або знищив спільне майно або використав його на шкоду інтересам сім'ї. Частка чоловіка або дружини у спільній власності може бути збільшена, якщо з ним або з нею залишаються проживати неповнолітні або непрацездатні діти і т.п.

Радимо почитати юридичні статті по темі:

Основні складності при продажі частини нерухомості, що знаходиться у спільній частковій власності, пов'язані з так званим «правом переважної купівлі», яке має співвласник.

Мається на увазі, що в разі продажу частки у праві спільної часткової власності співвласник даного майна має переважне перед іншими особами право придбати її за ціною, оголошеною для продажу і на інших рівних умовах (ч.

1 ст.362 Цивільного Кодексу України).

Продавець частки у праві спільної часткової власності зобов'язаний письмово повідомити інших співвласників про свій намір продати частку, вказавши при цьому ціну та інші умови, на яких він її продає.

І тільки в разі, якщо інші співвласники відмовилися від свого права або не скористалися ним протягом одного місяця (а в разі відчуження рухомого майна — протягом 10 днів), продавець має право укласти договір з іншими особами. При цьому не має значення, якою часткою володіє особа: половиною або однією сотою.

У будь-якому випадку він має переважне перед іншими особами право купити іншу частину власності.

Якщо співвласників кілька, і всі вони виявили бажання придбати іншу частину нерухомості, продавець має право вибрати покупця серед них.

У разі порушення переважного права купівлі співвласник може звернутися до суду з вимогою про переведення на нього прав і обов'язків покупця.

В такому випадку позивач зобов'язаний внести на депозит суду грошову суму, яку за договором повинен сплатити покупець.

На практиці продавці часто намагаються обійти вимоги закону. Найпростішим і дієвим є спосіб запропонувати співвласнику свідомо високу ціну, заплатити яку він не має можливості. Але в такому випадку, швидше за все, доведеться місяць чекати відповіді від розсердженого сусіда.

Якщо час «підтискає», як правило, намагаються знайти інші обхідні шляхи. Наприклад, укласти не договір купівлі-продажу, а договір дарування. Але, по-перше, якщо сторони договору не родичі, така угода буде виглядати підозріло, так що можуть виникнути проблеми з пошуком нотаріуса, який би її засвідчив.

По-друге, обдарованому, який не є близьким родичем дарувальника, доведеться заплатити прибутковий податок в Україні. По-третє, існує великий ризик для покупця, адже факт передачі їм грошей ніде документально не зафіксовано.

Читайте также:  Досудове врегулювання спорів

У разі визнання угоди недійсною, він ризикує залишитися і без нерухомості, і без грошей.

Іноді договір купівлі-продажу намагаються прикрити іншими договорами: наприклад, довічного утримання або ренти. У випадку з довічним утриманням існує ризик шахрайства з боку продавця.

Такий договір може бути розірваний на вимогу відчужувача, якщо він вважатиме і доведе в суді, що набувач майна виконує свої обов'язки по догляду або забезпеченню відчужувача неналежним чином. В такому випадку, набувач позбудеться купленого майна. Факт передачі грошей знову-таки не зафіксовано, так що їх набувач теж не зможе повернути.

А кошти, витрачені нібито на догляд за продавцем, поверненню не підлягають згідно із законом. Крім того, договір довічного утримання виглядає більш ніж підозріло, якщо продавець ще цілком працездатний.

Що стосується договору ренти, то основним мінусом є те, що одержувач ренти (тобто продавець) набуває право застави на передане під виплату ренти нерухоме майно. Крім того, відчужувати майно, передане нібито під виплату ренти, можна тільки за згодою того ж одержувача ренти.

Поширеним способом відчуження частки у спільній частковій власності є її передача покупцеві нібито за борги. Наприклад, продавець і покупець нерухомості укладають між собою договір позики. Продавець, звичайно, борг не віддає.

Покупець звертається до суду з вимогою стягнути з «боржника» прострочену заборгованість, в результаті чого вони з продавцем укладають мирову угоду, за якою продавець передає покупцеві свою частку в об'єкті нерухомості в рахунок погашення боргу.

Мирова угода затверджується ухвалою суду і є правовстановлюючим документом, який підлягає державній реєстрації.

Цей спосіб найбільш трудомісткий і пов'язаний з додатковими судовими процедурами. Крім того, співвласники, чиї права зачіпає подібне судове визначення, можуть його оскаржити в апеляційній інстанції, що також може ускладнити життя в більшій мірі покупцеві.

Як бачимо, від спроб обійти закон в разі продажу частки у праві спільної часткової власності найчастіше може постраждати покупець. Тому, намагаючись замаскувати договір купівлі-продажу частки в об'єкті нерухомості, варто ретельно зважити всі ризики. І головне, не забудьте проконсультуватися у юриста.

Позовна заява про поділ майна подружжя

Головна ››› Обрати позов ››› Позовна заява про поділ майна подружжя

Вітаємо Вас, шановні відвідувачі!

На цій сторінці ви зможете згенерувати та завантажити позовну заяву про поділ майна подружжя, яка є актуальною станом на 23.12.2021 р. з урахуванням останньої судової практики. В кінці сторінки знаходиться форма генерації позовної заяви, однак, якщо Вам цікаво, пропонуємо спочатку ознайомитися з порадами наших адвокатів по сімейним справам в питаннях поділу майна подружжя.

Коли можна подавати позовну заяву про поділ майна подружжя?

Ділити майно подружжя може як до, так і після розірвання шлюбу. Жодних обмежень законодавство не встановлює.

Тому найрозповсюдженішою є помилка коли особа вважає, що не зможе звернутися до суду без попереднього розірвання шлюбу. Знайте, це не так!

Чи можна одночасно подати до суду позовну заяву про розірвання шлюбу та поділ майна подружжя?

Формально, так, це зробити можна. Однак, на практиці, судді найчастіше роз’єднують їх по окремим справам у зв’язку з тим, що за своєю правовою природою вимоги про розірвання шлюбу та поділ майна є різними та їх одночасний розгляд є недоцільним.

Тому радимо Вам, все ж таки, подавати окремі позови.

Які документи потрібні для подання позовної заяви про поділ майна подружжя?

До позовної заяви про поділ майна подружжя необхідно долучити наступні документи:

 • копію Вашого паспорту та ід. коду;
 • копію свідоцтва про шлюб (якщо перебуваєте у шлюбі);
 • копія свідоцтва про розірвання шлюбу або відповідне рішення суду (якщо шлюб розірваний);
 • копії свідоцтв про народження дітей (якщо маєте спільних неповнолітніх дітей);
 • копії правовстановлюючих документів на спільне майно (що це таке читайте далі).

Що таке правовстановлюючі документи на спільне майно?

Правовстановлюючими є документи, які підтверджують право власності на спільно нажите майно, тобто це такі документи, в яких записано, що власником конкретного майна є певна особа, зокрема, один з подружжя.

Ось основний перелік таких документів:

 • договір купівлі-продажу / міни / дарування;
 • свідоцтво про право власності на майно;
 • договір довічного утримання, в якому передається право власності;
 • свідоцтво про право на спадщину;
 • рішення суду про визнання права власності;
 • свідоцтво про придбання майна з прилюдних торгів / аукціону;
 • свідоцтво про державну реєстрацію транспортного засобу (техпаспорт на автомобіль / мотоцикл);
 • державний акт про право власності на земельну ділянку (видавався до 2010 р.).

Увага! До правовстановлюючих документів НЕ належать, зокрема:

 • технічний паспорт на будинок / квартиру;
 • заповіт.

Чи потрібні оригінали правовстановлюючих документів?

Ні, не потрібні. Якщо у Вас є їх копія, цього вистачить.

Що робити якщо у мене немає копії правовстановлюючого документу?

Якщо Ви ділите нерухоме майно, в такому випадку можете звернутися до будь-якого нотаріуса і він видасть Вам витяг з Реєстру нерухомого майна, в якому буде зазначено, що власником певного майна є один з подружжя. Надання цього витягу замінить необхідність подання правовстановлюючого документу.

Ви також можете отримати витяг самостійно за посиланням https://online.minjust.gov.ua/login, однак для цього потрібно мати електронний цифровий підпис.

Якщо ж Ви ділите автомобіль, і у Вас немає техпаспорту, в такому випадку, необхідно заявляти клопотання про витребування доказів судом.

Не турбуйтесь, система «Позов online» згенерує його автоматично.

Чи потрібно подавати позовну заяву про поділ майна подружжя, якщо власником майна зазначений я?

Так, потрібно, згідно з п. 23 Постанови Пленуму Верховного Суду України «Про практику застосування судами законодавства при розгляді справ про право на шлюб, розірвання шлюбу, визнання його недійсним та поділ спільного майна подружжя», майно, яке набуто за час шлюбу автоматично є спільним, незалежно від того на чиє ім’я воно було оформлене.

Таким чином, якщо навіть після розірвання шлюбу Ви захочете продати / подарити це майно, нотаріус не засвідчить договір, адже по реєстрам побачить, що воно придбано за час шлюбу.

Як ділиться спільне майно подружжя?

Узагальнюючи судову практику, можна сказати, що спільно нажите майно подружжя ділиться між ними порівну.

Так, Сімейним кодексом України передбачені випадки коли суд може відступити від рівності часток та присудити одному з подружжя більшу частину, наприклад, у випадку ухилення іншого з подружжя від сплати аліментів, розтрати спільного бюджету не на користь сім’ї, доведення сім’ї до важкого фінансового стану тощо, однак, на практиці це на працює. Нажаль, це вже закріплено чисельними рішеннями Верховного Суду, а тому не будемо зупинятися на цьому детальніше, наше завдання – практична та реальна допомога клієнтам.

Увага! Найпоширеніше питання, яке нам задають, – а чи приймають участь діти у поділі майна подружжя? Відповідь – ні. Спільне майно розподіляється лише між чоловіком та дружиною.

Для яких випадків підходить позовна заява про поділ майна подружжя, яка буде згенерована на цій сторінці?

 • Майно, яке бажаєте поділити, набуто за договором купівлі-продажу, довічного утримання або міни за час зареєстрованого шлюбу;
 • Ви ділите наступне майно: квартира, будинок, земельна ділянка або автомобіль. Кількість цього майна необмежена;
 • Майно, яке ділите, не було протиправно відчужене (продано, подароване тощо) за час шлюбу або після його припинення. Наприклад, якщо ви ділите автомобіль, то він на теперішній час нікому не проданий/подарований, а перебуває у власності одного з подружжя;
 • Якщо ділите автомобіль, то право власності на нього офіційно зареєстровано за одним з подружжя, тобто він не був придбаний «по довіреності».

Для яких випадків НЕ підходить позовна заява про поділ майна подружжя, яка буде згенерована на цій сторінці?

 • Якщо Ви перебували в цивільному шлюбі, який офіційно не був зареєстрований;
 • Якщо майно, яке Ви бажаєте поділити, було придбано за договором дарування, у разі спадкування або внаслідок приватизації;
 • Якщо Ви хочете замість певного майна, наприклад, автомобіля, отримати грошову компенсацію;
 • Якщо Ви хочете поділити грошові кошти;
 • Якщо майно, яке бажаєте поділити, протиправно відчужене відповідачем, наприклад, після розірвання шлюбу, чоловік продав автомобіль.

Який пакет документів Ви отримаєте після генерації позовної заяви про поділ майна подружжя?

 • Позовна заява про поділ майна подружжя;
 • Заява про накладення арешту на спільне майно до закінчення розгляду справи (щоб відповідач його не зміг переоформити);
 • Клопотання про витребування доказів (якщо Ви ділите автомобіль, однак не маєте копій всіх необхідних документів на нього, що часто буває);
 • Заява про розгляд справи без Вашої присутності (якщо не бажаєте відвідувати судові засідання);
 • Реквізити для сплати судового збору за подання позову.
Ссылка на основную публикацию