Позовна заява про позбавлення батьківських прав

Така важлива юридична дія, як позбавлення прав на дитину конкретного суб'єкта, може відбуватися тільки при розгляді в суді.

Наводимо перелік необхідних документів, які повинні бути додані до позову:

      

 1. Довідка, надана з місця проживання.
 2.     

 3. Копія документа щодо народження дитини.
 4.     

 5. Копія виданого свідоцтва про розлучення.
 6.     

 7. Доказ, що підтверджує батьківство, якщо немає шлюбу (копія).
 8.     

 9. Відомості щодо заборгованості по аліментах (вони беруться у Вашого судового пристава).
 10.     

 11. Копія судового вироку (якщо батько вчинив стосовно дитини злочин).
 12.     

 13. Довідка з місцевого РВВС, якщо відповідач був оголошений у розшук.
 14.     

 15. Довідка про стан здоров'я дитини, дана з медкарти (при побоях).
 16.     

 17. Квитанція сплати державного мита.

Підстави, які необхідні для втрати статусу батька

Підстави, завдяки яким суб'єкт може позбутися батьківства, були встановлені положеннями нашого сімейного законодавства. Наприклад, до зазначених підстав належать:

      

 • ухилення такого суб'єкта від обов'язку забезпечення дитині нормального матеріального утримання;
 •     

 • надзвичайно жорстоке поводження разом з дитиною;
 •     

 • злісне зловживання суб'єктом власних батьківських прав;
 •     

 • алкоголізм / наркозалежність;
 •     

 • вчинення злочину, що носить умисний характер, спрямований проти життя, проти здоров'я дитини або власної дружини;
 •     

 • залишення дитини десь в пологовому будинку чи іншому дитячому закладі.

Законодавством було встановлено коло осіб, які володіють правом подати позовну заяву стосовно позбавлення батьківства. До цих осіб належать, у першу чергу, мати дитини або обидва її прийомних батька, а також опікуни або піклувальники, представники ряду дитячих установ, виховного або освітнього типу, в тому числі, органи піклування, прокурор.

Вимоги до заяви стосовно позбавлення батьківства

Запам'ятайте, що позовна заява щодо позбавлення батьківства подається лише у письмовому вигляді, а саме: до суду за місцем проживання тієї сторони, яка зараз бере участь у справі.

У заяві повинна, в обов'язковому порядку, міститись інформація такого змісту:

      

 • назва судової інстанції;
 •     

 • дані і безпосереднє місце проживання позивача;
 •     

 • дані та місце проживання відповідача;
 •     

 • в чому саме виражається порушення законних інтересів і невід'ємних прав заявника;
 •     

 • підстави для подальшого пред'явлення вимог заявника, необхідні докази, які будуть підтверджувати всі вищезазначені підстави;
 •     

 • перелік різних документів, які додаються до заяви.

До слова, позовну заяву стосовно позбавлення батьківства має бути завірено власним підписом заявника. До того ж, до цієї заяви додаються:

      

 • документ, який служить підтвердженням сплати мита;
 •     

 • документи, які підтверджують підстави, які необхідні для пред'явлення;
 •     

 • якісь ще додаткові відомості.

При розгляді справи судовою інстанцією вирішується питання, який пов'язаний зі стягненням певних аліментів з суб'єкта, який позбавлений батьківства, так як позбавлення батьківських прав за собою звільнення перерахованого суб'єкта від матеріальної відповідальності за нормальне виховання власної дитини не тягне.

Після того, як рішення про позбавлення батьківства, винесене судом, набуває чинності, судова інстанція в триденний термін повинна направити окрему виписку з рішення безпосередньо в органи РАЦС, які розташовані за місцем держреєстрації народження дитини.

Підсумки

Так як від того, наскільки правильно складалася заява стосовно позбавлення батьківства, буде прямо залежати успішний підсумок судового розгляду, то, природно, не володіючи достатніми юридичними знаннями, навряд чи є сенс намагатися зуміти скласти його самим.

Слід звернутися за наданням кваліфікованої допомоги професійних юристів, що спеціалізуються на розгляді справ, безпосередньо пов'язаних з сімейними стосунками.

Вони будуть в змозі належним чином допомогти скласти позовну заяву, в тому числі, підготувати пакет документів, також зможуть представляти законні інтереси в судовому процесі.

Лише в такому ось випадку Ви будете впевнені в тому, що кінцевий підсумок судового розгляду виявиться позитивним.

Позовна заява про позбавлення батьківських правПредпринимательство и семьяЕсли два частных предпринимателя состоят в общем браке, им все равно может потребоваться составить договор аренды общей собственности.Необхідні документи для припинення батьківських правПозбавлення батьківських прав здійснюється виключно за допомогою суду, а саме, за заявою прокурора або органів опіки. Позовна заява про позбавлення батьківських правРозлучення в Україні або величезні витрати даремно?Природно, багато хто з нас бачив, коли розлучаються близькі нам люди, товариші, знайомі, і щоразу ми чуємо все одне: як важко зараз проходять розлучення.Позовна заява про позбавлення батьківських правСемейный юристРешение семейных споров семейным юристом, написание искового заявления в суд, консультация по семейному праву

Батьківські права. Позбавлення батьківських прав. Поновлення батьківських прав. Зразки позовних заяв

Позбавлення батьківських прав — це санкція, застосовувана в тих випадках, коли здоров'я, фізичний, психічний, духовний і моральний розвиток дитини піддається небезпеці внаслідок застосування батьками неправомірних способів здійснення батьківських прав, неналежного їхнього поводження або злісного ухилення від виконання батьківських обов'язків.

Позбавлення батьківських прав — міра крайня. Насамперед, неблагополучній родині намагаються допомогти, але коли інтереси дитини під загрозою і довірити її подальше виховання батькам ніяк не можна, приймається рішення про позбавлення батьків батьківських прав.

 • Мати,  батько  можуть  бути  позбавлені судом батьківських прав, якщо вона, він:      1) не забрали  дитину з пологового будинку або з іншого закладу охорони здоров'я без поважної причини і протягом шести місяців не виявляли щодо неї батьківського піклування;      2) ухиляються від виконання своїх обов'язків по вихованню дитини;      3) жорстоко поводяться з дитиною;      4) є хронічними алкоголіками або наркоманами;      5) вдаються до будь-яких видів експлуатації дитини, примушують її до жебракування та бродяжництва;
 •      6) засуджені за вчинення умисного злочину щодо дитини.

Позбавлення батьківських прав торкається найважливіших прав дітей і батьків, тому позбавлення батьківських прав можливо тільки в судовому порядку. Такі справи розглядаються судом у порядку позовного провадження, установленому нормами ЦПК України.

З позовом у суд про позбавлення батьківських прав вправі звернутися один з батьків, опікун (піклувальник) дитини, органи опіки і піклування, адміністрація установи, у якому дитина перебуває на утриманні і вихованні (будинку дитини, дитячого будинку і т.п.), інші органи і установи, на які покладені обов'язки по охороні прав неповнолітніх, а також прокурор.

Родичі дитини, сусіди, педагоги шкіл, дитячих дошкільних установ і інших громадян, що є свідками неналежного поводження батьків, вправі звернутися із заявою про це в органи опіки та піклування або до прокурора, від яких залежить передача справи в суд.

Справи про позбавлення батьківських прав завжди дуже складні. До прийняття судом рішення необхідно ретельно досліджувати всі обставини життя дитини. Для цього потрібні спеціальні знання й досвід роботи з дітьми. Тому до участі у вирішенні подібних справ залучаються органи опіки та піклування.

Ці органи (навіть у тих випадках, коли вони самі є ініціаторами порушення справи) проводять відповідні обстеження, дають свій висновок, і їхній представник обов'язково бере участь у розгляді справи.

Суд не зв'язаний висновком органу опіки та піклування (позбавляти або не позбавляти батьків батьківських прав), але якщо він з ним не погоджується, то зобов'язаний мотивувати, чому дійшов  іншого висновку.

Позовна заява позбавлення батьківських прав. Інструкція щодо заповнення

Відподвідно до статті 164 Сімейного кодексу України Мати, батько можуть бути позбавлені судом батьківських прав, якщо вона, він:

 1. не забрали дитину з пологового будинку або з іншого закладу охорони здоров'я без поважної причини і протягом шести місяців не виявляли щодо неї батьківського піклування;
 2. ухиляються від виконання своїх обов'язків по вихованню дитини та/або забезпечення здобуття нею повної загальної середньої освіти;
 3. жорстоко поводяться з дитиною;
 4. є хронічними алкоголіками або наркоманами;
 5. вдаються до будь-яких видів експлуатації дитини, примушують її до жебракування та бродяжництва;
 6. засуджені за вчинення умисного кримінального правопорушення щодо дитини.
 • Право на звернення до суду з позовом про позбавлення батьківських прав мають один з батьків, опікун, піклувальник, особа, в сім'ї якої проживає дитина, заклад охорони здоров'я, навчальний або інший дитячий заклад, в якому вона перебуває, орган опіки та піклування, прокурор, а також сама дитина, яка досягла чотирнадцяти років.
 • Позовна заява про позбавлення батьківських прав подається до загального суду за місцезнаходженням відповідача.
 • До позовної заяви обов’язково додаються:
 • Квитанція про сплату судового збору в розмірі 0,4 розміру прожиткового мінімуму, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому подано позов.
 • копія свідоцтва про шлюб або розірвання шлюбу
 • копія свідоцтва про народження дитини (дітей) щодо якої здійснюється позбавлення батьківських прав.
 • Документи, що підтверджують підстави позбавлення батьківських прав, передбачені Законом, (довідки, характеристики тощо)
 • Копія позовної заяви та доданих до неї матеріалів.
Читайте также:  Банкротство физического лица по-украински: год спустя вступления в силу нового кодекса

Позовну заяву слід роздрукувати у трьох екземплярах, якщо Ви плануєте подати її до суду особисто, або у двох, якщо направлятимете поштою (рекомендованим листом з повідомленням про вручення). Всі документи до заяви додаються у копіях, у двох екземплярах (другий – для Відповідача), оригінали слід мати з собою у судовому засіданні.

Зразок позову

До __________(назва суду)
адреса: _________
 1. Позивач: _______ (ПІБ позивача)
 2. адреса: ____________
 3. номер засобу зв'язку (телефон): _____
 • Відповідач: ________(ПІБ відповідача)
 • адреса: _____________
 • номер засобу зв'язку (телефон): _____
 1. Третя особа: _____________ (назва органу опіки та піклування)
 2. адреса:
 3. номер засобу зв’язку (телефон): ___________
Ціна позову: немайновий позов
Судовий збір:

Позовна заява про позбавлення батьківських прав

«….» ……………… ……. року я уклала (-ав) шлюб з ……………………………………, який ми зареєстрували у відділі реєстрації актів цивільного стану ……………………………., і прожила з ним до «…» …………. 20….. року, після чого ми розлучилися / і проживаємо разом до цього часу. (вибрати необхідне)

Від шлюбу ми маємо дитину (дітей) — ………………………………….., «….» …………….. …… року народження. Дитина проживає разом зі мною / з нами разом. (обрати необхідне)

Оберіть одну з підстав, запропонованих нижче, і виділених курсивом, що відповідає Вашим обставинам:

А) З ………….. …….. року відповідач зловживає спиртними напоями і з приводу хронічного алкоголізму перебуває на обліку в ______________ наркологічному диспансері. З зазначеного часу він ухиляється від  виконання своїх обов’язків по вихованню сина  і примушує його до жебракування.

Б) з ……… 20…… Відповідач ухиляється від виконання своїх обов'язків по вихованню дитини, а саме: ……………..

В) протягом всього часу Відповідач жорстоко поводиться з дитиною: б’є, принижує її гідність, постійно підвищує на дитину голос… Після  побиттів дитині неодноразово надавали медичну допомогу.

У зв’язку з цим я неодноразово зверталася до відділу опіки та піклування ……………………..…………………., до …………………………… управління внутрішніх справ із скаргами на його поведінку. Однак це не дало позитивного результату.

Г) «….» …………… 20….р. набув чинності вирок ………………………….. суду у кримінальній справі щодо Відповідача за вчинення ним умисного кримінального правопорушення щодо дитини.

Зазначені мною обставини у відповідності з ч.1 ст. 164 Сімейного кодексу України є підставою для позбавлення відповідача батьківських прав.

У відповідності з ч. 4, 5 ст.

19 Сімейного кодексу України при розгляді судом спорів щодо позбавлення батьківських прав обов’язковою є участь органу опіки та піклування, який подає суду письмовий висновок щодо розв’язання спору на підставі відомостей, одержаних у результаті обстеження умов проживання дитини, батьків, а також на підставі інших документів, які стосуються справи. У зв’язку з цим зазначений орган необхідно залучити до участі у справі як третю особу, яка не заявляє самостійних вимог.

Крім доданих до заяви документів вказані в цій позовній заяві  можуть підтвердити свідки:

 • ……………………………………… (ПІБ свідка, адреса проживання)
 • ……………………………………… (ПІБ свідка, адреса проживання)

На підставі викладеного й у відповідності з ч. 4, 5 ст. 19, п. 2, 4, 5  ч. 1 ст. 164, ст. 165 СК України, керуючись ст. ст. 4, 19, 23, 28, 175, 184 ЦПК України

ПРОШУ:

 1. Позбавити ……………………………, ……… року народження, уродженця і жителя м. ______________ ______________області, батьківських прав відносно дитини ……………………………………………, «…..» ……………………… ….. року народження.
 2. Стягнути з відповідача на мою користь судові витрати.
 3. Під час попереднього судового засідання вирішити питання про виклик до суду свідків:

— ………………………………., яка (-ий) проживає за адресою: ………………………………….,

— ………………………………., яка (-ий) проживає за адресою: …………………………………..

Додатки:

 1. Копія свідоцтва про розірвання шлюбу / копія свідоцтва про шлюб (якщо шлюб не розірвано).
 2. Копія свідоцтва про  народження дитини.
 3. Копія довідки з місця проживання.
 4. Копія довідки ______________ …….. УМВС. (якщо є)
 5. Копія довідка ______________ наркологічного диспансеру. (якщо є)
 6. Копія довідки медичного закладу щодо лікування дитини (якщо є)
 7. Копія вироку, що набрав законної сили. (якщо є)
 8. Копія характеристики з місця проживання.
 9. Квитанція про сплату судового збору.
 10. Дві копії позовної заяви з копіями доданих до неї матеріалів.

«____»___________20….. р.                                                    ____________…………………….

Оновлене: 04.02.2021

Prostopravo

Позовна заява про позбавлення батьківських прав зразок: исковое заявление о лишении родительских прав скачать

На данной странице Вы можете скачать бесплатно исковое заявление о лишении родительских прав.

Як скласти і подати в суд позовну заяву про позбавлення батьківських прав? Таке питання задають багато жінок, чиї колишні чоловіки не приймають ніякої участі в житті дитини.

Вони не платять аліменти, не хочуть бачитися і спілкуватися з дитиною, вони не надають ніякої допомоги дітям. І адже не рідко такі батьки самі потім, у старості, хочуть отримати аліменти зі своїх дітей.

Для того, щоб позбавити дитину від проблем в майбутньому, потрібно скласти і подати в суд позовну заяву про позбавлення батьківських прав недбайливого батька.

Що таке позбавлення батьківських прав?

Позбавлення батьківських прав — це позбавлення батьків права виховувати свою дитину. Позбавлення батьківських прав включає замкнений на спільне проживання дитини і позбавленого прав батьків, турботу про здоров'я дитини, її навчання, виховання і розвиток. 

Позбавлені батьківських прав громадяни, втрачають всі права, засновані на факті спорідненості з дітьми. Юридично вони вже не вважаються його батьками, нащадки дітей не будуть їх родичами. Такі батьки не вправі претендувати на спадщину, одержання утримання, позбавляються пільг і допомог, пов'язаних з наявністю дітей. 

Позбавити батьківських прав може тільки суд. Для цього складається і подається позовна заява про позбавлення батьківських прав. якщо у громадянина є кілька дітей, то позбавлення прав щодо одного з них не позбавляє прав стосовно інших. Тобто щодо кожної дитини потрібно своє рішення суду.

Хто має право подати позовну заяву про позбавлення батьківських прав

Пред'явити позов про позбавлення батьківських прав може не кожен. Законом визначено, що правом звернення до суду користуються лише певні категорії громадян або державних органів.

По-перше, позовна заява про позбавлення батьківських прав може подати один з батьків дитини (мати або батько) щодо другого з батьків. В цьому випадку право подачі підтверджується самим фактом родинних відносин з дитиною.

підтверджених відповідним записом у свідоцтві про народження.

При цьому не має значення спільно або роздільно проживають батьки, з ким із них проживають діти, це право на подання позову про позбавлення батьківських прав ніяк не впливає.

По-друге, позивачем може виступити опікун або піклувальник дитини. Тут головне, щоб опіка і піклування були встановлені офіційно. Опікуни можуть бути, як родичами дітей, так і абсолютно сторонніми людьми.

опікуни і піклувальники вправі просити позбавити батьківських прав як одного батька, так і обох.

Тут хочеться відзначити, що бабуся і дідусь не мають права на подання позову про позбавлення батьківських прав без оформлення опікунства. 

По-третє, правом подати позовну заяву про позбавлення батьківських прав мають спеціальні органи, які виступають на захист прав дітей (прокуратура, органи опіки і піклування, адміністрації притулків, дитячих будинків та спеціалізованих закладів для дітей). Саме в ці органи потрібно звертатися громадянам, якщо вони самі не мають права позбавити прав батьків на дітей, клопочучись про звернення до суду з позовною заявою.

Підстави для позбавлення батьківських прав

 • Підставами для позбавлення батьківських прав є:
 • ухилення від виконання батьківських обов'язків батьків;
 • злісне ухилення від сплати аліментів;
 • відмову забрати дитину з пологового будинку або спеціальної установи для дітей;
 • зловживання батьківськими правами;
 • жорстоке поводження з дітьми;
 • наявність хронічного алкоголізму або наркоманії;
 • вчинення умисного злочину проти життя чи здоров'я своїх дітей або проти життя або здоров'я чоловіка.

Це вичерпний перелік підстав для позбавлення батьківських прав. В тексті позовної заяви обов'язково повинно бути вказано одне або декілька з цих підстав. Крім того, потрібно докладно описати у чому полягають підстави стосовно до конкретного випадку, привести найбільш характерні приклади.

Складання позовної заяви про позбавлення батьківських прав

Найскладніше в позбавленні батьківських прав — це почати цей процес. Не завжди зрозуміло з чого потрібно почати і як діяти. Навіть подолавши психологічний бар'єр, завжди виникають проблеми в обґрунтуванні своєї позиції, сумніви у правильності цих дій. Тому треба бути твердо впевненим, що без позбавлення батьківських прав ніяк не обійтися.

Читайте также:  Как у нашего клиента завод угнали

Почати процес позбавлення найкраще з відвідування органу опіки за місцем проживання. Інспектор вислухає, дасть рекомендації, окреслить перспективи справи.

Маючи досвід у вирішенні таких ситуацій, він зможе порадити, як краще вчинити, які дії зробити і які докази потрібні в суді.

Орган опіки обов'язково бере участь у розгляді таких справ, обстежує житлово-побутові умови, дає висновок про можливість позбавлення батьківських прав, тому потрібно відразу ж налагодити хороший контакт.

В тексті позовної заяви потрібно детально викласти сімейну ситуацію, описати коли відповідач проживав з дитиною, чому перестав спілкуватися, яку допомогу і коли чинив.

Потрібно описати ставлення дитини до цього процесу. Слід враховувати, що дитина старше 10 років буде обов'язково викликаний до суду і висловить там свою позицію з питання про можливість позбавлення батьківських прав. Тому потрібно заздалегідь підготувати дитину до цього, провести з ним бесіду і роз'яснити навіщо все це робиться.

Подання і розгляд позовної заяви про позбавлення батьківських прав

Позов подається в районний суд за місцем проживання відповідача. При подачі позовної заяви про позбавлення батьківських прав держмито не сплачується, оскільки заява подається на захист прав неповнолітньої дитини.

У справах про позбавлення прав батька (чи матері) обов'язково бере участь представник органу опіки і піклування та прокурор.

Іноді виникає питання: якщо відповідач проживає в іншому місті, який орган опіки та прокурора залучати до справи? Судова практика вказує, що необхідно залучати органи, що знаходяться в тому ж районі, що і суд.

При необхідності суд може витребувати всі необхідні докази з органів опіки, які знаходяться за місцем проживання позивача. При необхідності допиту свідків або про витребування доказів, які перебувають в іншому районі, можна заявити суду клопотання про судовому дорученні.

При розгляді справи і винесенні рішення суд зобов'язаний вирішити питання, кому буде переданий дитина після позбавлення батьківських прав. Тому в позовній заяві позивача слід обґрунтувати свою позицію з цього питання. Дитина може бути передана другому з батьків, опікуну або органам опіки.

У підсумковому судовому рішенні вирішується питання про стягнення аліментів на утримання дитини. Позиція позивача про розмір аліментів та порядок стягнення також буде врахована судом.

Рекомендуємо при складанні позовної заяви про позбавлення батьківських прав суд дотримуватися загальних правил оформлення позовної заяви.

Зразок Позовної заяви про позбавлення батьківських прав | Київське юридичне бюро

Кременчуцького районного суду

Полтавської області

 39600, м. Кременчук, вул. Цюрупи, 31

Позивач :      П.І.П.________________________

 •  дата народження_______________
 • зареєстрована:
 •   _____________________________
 • фактично проживає :
 •  _____________________________
 • номер телефону (за наявності)
 •  _____________________________

 Відповідач :    П.І.П._________________________

 1. дата народження_______________
 2. зареєстрований:
 3.  _____________________________
 4. фактично проживає :
 5. _____________________________
 6. номер телефону (за наявності)
 7.  _____________________________

Третя особа: Орган опіки та піклування в особі
 ______________________________,

який знаходиться за адресою:_____

 •  ______________________________
 • Позовна заява
  про позбавлення батьківських прав

«___» «___» _____ року був зареєстрований мій шлюб з відповідачем по справі ______П.І.П.
«___» «___» _____ року у нас народилася донька П.І.П., про що в книзі реєстрації актів про народження зроблено запис №_________ та видано свідоцтво серія ______ №_________.
«___» «___» _____року між мною та відповідачем був розірваний шлюб, що підтверджується повторним свідоцтвом про розірвання шлюбу від «___» «___» _____ року серія____№____.
З моменту розлучення і по цей час її батько П.І.П., бачив доньку лише одного разу.
Крім стягнених аліментів, які відповідач платив невчасно і не в повному обсязі (підтверджується довідками: _______районного відділу державної виконавчої служби: №______ від______року., №________ від ______ року) ніякої іншої матеріальної допомоги на утримання дитини П.І.П. відповідача не надавав і не надає по цей час, не піклується про її фізичний і духовний розвиток, не спілкується з дитиною взагалі, тобто не дбає про її нормальне самоусвідомлення, не сприяє засвоєнню загальновизнаних норм моралі, не надає доступу до культурних та інших духовних цінностей, так як це встановлено ч.1 ст. 12 Закону України «Про охорону дитинства». Донька від П.І.П. відповідача не отримує від батька жодного подарунку на день народження, жодної іграшки. Все наведене буде підтверджене у судовому засіданні показаннями свідків.
Відповідач про справі ухиляється від виконання своїх батьківських обов’язків по вихованню дитини, навіть не цікавився життям, не відвідував і не відвідує її вдома, в дитячому дошкільному закладі, у гімназії №____, що підтверджується відповідними письмовими доказами та поясненнями свідків. 
Згідно з п. 7 Постанови Пленуму Верховного Суду України №3 від 30.03.2007 року «Про застосування судами законодавства при розгляді справ про усиновлення і про позбавлення та поновлення батьківських прав» факт ухилення від виховання може бути підтверджено наведеними доказами.

Все вищезазначене свідчить виключно про одне: відповідач П.І.П. самоусунувся від виконання батьківсьикх обов'язків.

 

На підставі викладеного та керуючись ч.1 ст. 12 Закону України «Про охорону дитинства», ст.ст. 164-166 Сімейного кодексу України, ст.ст. 3, 88, 118, 122 ЦПК України, —ПРОШУ:

1. Постановити рішення про позбавлення П.І.П. відповідач  батьківських прав відносно доньки – П.І.П., яка народилася «___»«___» _____ року.
2. Зобов’язати орган опіки та піклування, в особі ________________________ надати висновок щодо доцільності позбавлення батьківських прав відповідача П.І.П..
 

Додатки:
1) квитанція про сплату держмита;
2) свідоцтво про народження дитини;
3) свідоцтво про розірвання шлюбу;
4) довідка про склад сім’ї;
5) довідка державної виконавчої служби __________районного управління юстиції від «__» «__» _____ р.;
6) довідка державної виконавчої служби __________районного управління юстиції від. «__» «__» _____ р.;
7) виконавчий лист від «__» «__» _____ р.;
8) акт обстеження від 23.жовтня 2008 р.;

9) довідка гімназії №___;

10) характеристика з гімназії №______;
11) пояснення свідків на 5 арк.

12) позовної заяви у 2-х екземплярах.

 Дата __________________                                               Підпис _______________________

Позбавлення батьківських прав: підстави та порядок розгляду

Відповідно до статті 164 СК України мати, батько можуть бути позбавлені батьківських прав якщо вони:

 1. не забрали дитину з пологового будинку або з іншого закладу охорони здоров'я і протягом 6 місяців не виявляли щодо неї батьківського піклування (без поважної причини);
 2. ухиляються від виконання своїх обов’язків щодо виховання дитини та/або забезпечення здобуття нею повної загальної середньої освіти;
 3. жорстоко поводяться з дитиною (застосовують фізичне або психічне насильство, недопустимі методи виховання, принижують людську гідність дитини тощо);
 4. є хронічними алкоголіками або наркоманами (ці факти мають бути підтверджені відповідними медичними висновками);
 5. вдаються до будь-яких видів експлуатації дитини (наприклад, залучають її до непосильної праці, заняття проституцією чи злочинною діяльністю), примушують її до жебракування та бродяжництва; 
 6. засуджені за вчинення умисного кримінального правопорушення щодо дитини.

Хто не може бути позбавлений батьківських прав?

Підстави для позбавлення батьківських прав відсутні при вчиненні злочину батьками з необережності (наприклад, випадкове заподіяння шкоди здоров'ю дитини у ході гри, при домашніх роботах і тощо).

 Не може бути позбавлена батьківських прав особа, яка не виконує своїх батьківських обов'язків внаслідок душевної хвороби, недоумства, тривалого відрядження, утворення перешкод з боку іншого з батьків, з яким проживає дитина відповідно до Постанови Пленуму Верховного Суду України від 30 березня 2007 року № 3. Відповідно ч.2 статті 164 СК України Не можуть бути позбавлені батьківських прав особи до досягнення повноліття з підстав коли вони ухиляються від виконання своїх обов’язків щодо виховання дитини та/або здобуття нею освіти,є хронічними алкоголіками або наркоманами, чи вдаються до будь яких видів експлуатації дитини.

 • Порядок позбавлення батьківських прав
 • Позбавлення батьківських прав допускається тільки лише щодо дітей, які не досягли 18 років.Для позбавлення батьківських прав необхідно вчинити наступні дії:
 • Судовий розгляд позовної заяви
 • Суд розглядає справи про позбавлення батьківських прав за позовною заявою: 
 1. одного із батьків, опікуна, піклувальника, особи в сім'ї якої проживає дитина;
 2. закладу охорони здоров'я, навчального або іншого дитячого закладу, в якому вона перебуває;
 3. органу опіки та піклування;
 4. прокурора;
 5. самої дитини, яка досягла чотирнадцяти років.

При розгляді судом справи обов'язковою є участь органу опіки та піклування, який подає суду письмовий висновок щодо обставин справи. При цьому, такий висновок не є обов'язковим для суду і він може не погодитися з ним, якщо вважатиме, що він є недостатньо обґрунтованим чи суперечить інтересам дитини.

Під час ухвалення рішення про позбавлення батьківських прав суд бере до уваги інформацію про здійснення соціального супроводу сім’ї (особи) у разі здійснення такого супроводу.

Читайте также:  Расширены полномочия Омбудсмена для защиты прав бизнеса

 Відповідно до частини першої статті 170 СК України суд може постановити рішення про відібрання дитини від батьків або одного з них, не позбавляючи їх батьківських прав, у випадках, якщо батьки:

 • ухиляються від виконання своїх обов'язків по вихованню дитини;
 • жорстоко поводяться з дитиною;
 • є хронічними алкоголіками або наркоманами;
 • вдаються до будь-яких видів експлуатації дитини, примушують її до жебракування та бродяжництва.

А також в інших випадках, якщо залишення дитини у них є небезпечним для її життя, здоров'я і морального виховання. У цьому разі дитина передається другому з батьків, бабі, дідові, іншим родичам — за їх бажанням або органові опіки та піклування.

 1. Підсудність справи
 2. Справи про позбавлення батьківських прав батька чи матері за загальним правилом розглядає місцевий суд за місцем реєстрації/проживання того з батьків, якого хочуть позбавити прав.
 3. Якщо особа, яка подає позов до суду про позбавлення батьківських прав доповнить позовні вимоги стягненням чи зміною розміру аліментів, то заяву можна подавати до суду за місцем знаходження позивача.
 4. Вартість

За подання позову немайнового характеру особою сплачується судовий збір у розмірі 0,4 прожиткового мінімуму для працездатних осіб встановленого законом на 1 січня календарного року відповідно до Закону України «Про судовий збір» (840,80 грн. у 2020 році, 908,00 грн у 2021 році).

 • Реквізити для сплати судового збору, формування квитанції або онлайн сплати судового збору на сайті «Судова влада»
 • Позбавлення батьківських прав (частина 1)
 • Позбавлення батьківських прав (частина 2)
 • Документи, які подаються до позовної заяви
 • До позовної заяви додаються:
 • свідоцтво про народження дитини;
 • свідоцтво, що підтверджує укладення шлюбу (його розірвання);
 • довіреність на представлення інтересів дитини (якщо позов подається опікунською радою або навчальною/медичною установою);
 • акт обстеження побутових та житлових умов за адресою проживання дитини;
 • висновок органу опіки та піклування про обгрунтованість подачі позову в суд;
 • рішення суду про стягнення аліментів (якщо на відповідача були раніше покладені такі зобов’язання);
 • відомості з виконавчої служби про наявність боргу за аліментними виплатами, порушення виконавчого провадження, кримінального провадження;
 • довідка з навчального закладу (про те, що батька дитини не забирав дитину, не цікавився фізичиним, духовним, моральним розвитком дитини)
 • судовий вирок (якщо відповідач був засуджений за ухилення від сплати аліментів, нанесення побоїв дитині, неналежне виконання батьківських обов’язків і т. д.);
 • відомості з органів поліції про факти жорстокого поводження з неповнолітнім або іншим членом сім’ї;
 • довідка з наркологічного лікувального закладу про наявність у відповідача захворювань на алкоголізм, наркоманію;
 • пояснення, свідчення;
 • аудіо-, фото-, відеофайли;
 • квитанція про сплату судового збору

Які наслідки позбавлення батьківських прав настають для батька (матері)?

Мати чи батько, яких було позбавлено батьківських прав, втрачають свої права щодо дитини, які за загальним правилом належать їм як батькам за фактом спорідненості з нею, а саме:

 1. втрачають особисті немайнові права щодо дитини (наприклад, право вирішувати питання виховання дитини та навіть вільно спілкуватися з нею, право давати дозвіл на зміну дитиною свого прізвища чи імені, право визначати місце проживання дитини та дозволяти чи забороняти її виїзд закордон тощо), а також звільняються від обов'язків щодо її виховання;
 2. перестають бути законним представником дитини (не можуть як раніше представляти без окремої довіреності її інтереси в судах чи інших органах і тощо);
 3. втрачають права на будь-які пільги та державну допомогу, що надаються сім'ям з дітьми;
 4. не можуть бути усиновлювачем, опікуном та піклувальником (тобто не зможуть усиновити іншу дитину);
 5. не можуть одержати в майбутньому тих майнових прав, пов'язаних із батьківством, які вони могли б мати у разі своєї непрацездатності (право на утримання від дитини, право на пенсію та відшкодування шкоди у разі втрати годувальника тощо); 
 6. втрачають інші права, засновані на спорідненості з дитиною (наприклад, їх дитина може бути усиновлена без їх згоди, як батьків);
 7. втрачають право на спадкування після дитини (крім випадків, коли їх спадкування передбачене заповітом дитини).

Увага! Особа, позбавлена батьківських прав, не звільняється від обов'язку щодо утримання дитини. Крім того, одночасно з позбавленням батьківських прав суд може вирішити питання про стягнення аліментів на дитину з боку такого батька (матері).

Які наслідки позбавлення батьківських прав настають для дитини?

 1. Позбавлення батьківських прав одного з батьків: дитина залишається жити з другим з батьків. Суд може прийняти рішення про виселення того з батьків, хто позбавлений батьківських прав, з житла, в якому він проживає з дитиною, якщо у нього є інше житло, або примусово поділити житло чи зобов'язати здійснити його примусовий обмін.
 2. Позбавлення батьківських прав обох батьків: дитина передається під опіку органам опіки та піклування. Ці органи вирішують, яким особам або установам слід передати дитину на виховання: призначають опікуна (піклувальника) або, в залежності від віку та стану здоров'я, віддають дитину до дитячого будинку, сімейного дитячого будинку, школи-інтернату. Дитина може бути передана на виховання бабусі та дідусю, повнолітнім брату та сестри, іншим родичам дитини, мачусі, вітчиму, які виявили таке бажання та звернулися з відповідною заявою.

Чи може мати або батько, які позбавлені батьківських прав, бачитися з дитиною?

Згідно статті 168 СК України , мати та батько, позбавлені батьківських прав, мають право бачитися з дитиною з дозволу суду. З цією метою необхідно подати до суду відповідну заяву про надання їм права на побачення.

Розглядаючи заяву, суд перевіряє чи не завдасть шкоди життю, здоров'ю та моральному вихованню дитини такі побачення та може дозволити разові або періодичні побачення з дитиною за умови присутності іншої особи.

Чи можливо позбавити батьківських прав, якщо один із батьків знаходиться на непідконтрольній території?

Так, можна. Позбавлення батьківських прав особи, що знаходиться на тимчасово окупованій території, відбувається у такому ж порядку, як і всіх інших.

Особливості такої справи пов’язані з тим, до якого суду необхідно звертатися для розгляду справи. Адже, за загальним правилом, позов про позбавлення батьківських прав подається до суду за зареєстрованим місцем проживання відповідача.

На окупованій території українські суди не працюють. Але для кожного населеного пункту, який залишився на цій території, визначений відповідний суд на підконтрольній території, до якого можна звернутися з позовом.

Незначна складність розгляду таких справ пов’язана із викликами відповідача у судове засідання. Для цього суд просто розміщує відповідне оголошення на своєму сайті.

У такому випадку не має значення чи прибув відповідач у судове засідання, воно може відбутися і без нього.

Якщо позивач також не може особисто бути присутнім у судовому засіданні, бо проживає в іншому місті, то можливо провести розгляд справи у режимі відеоконференції.

Чи можливо відмовитися від дитини?

Добровільно відмовитися від дитини неможливо! Якщо чоловік не є біологічним батьком дитини – застосовується процедура оспорювання батьківства.

В останній час набуває поширення експертиза, що зветься «Генна дактилоскопія» (судово-генетична експертиза), висновок якої на 100% дає ствердну відповідь, чи є дана особа батьком (матір'ю) дитини, чи ні.

Водночас, висновки судово-генетичної експертизи суд оцінює з урахуванням положень статті 89 Цивільного процесуального кодексу України, згідно з якою жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили, він суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв’язок доказів у їх сукупності (пункт 9 постанови Пленуму Верховного Суду України від 15 травня 2006 року № 3 «Про застосування судами окремих норм Сімейного кодексу України при розгляді справ щодо батьківства, материнства та стягнення аліментів»).

Однак, при розгляді справ про позбавлення батьківських прав трапляються випадки, коли батько подає до суду заяву про те, що він не заперечує проти позбавлення батьківських прав. Суд оцінює таку заяву, разом з усіма іншими доказами, а тому навіть у такому випадку потрібно доводити наявність підстав для позбавлення батьківських прав.

Як поновити батьківські права?

Мати чи батько, які були позбавлені батьківських прав, мають право їх поновити в судовому порядку. 

Для отримання детальної інформації, роз'яснень та консультацій звертайтесь до Добровеличківського бюро правової допомоги за адресою: вул. Центральна, 103/7, смт. Добровеличківка, тел. 5-15-40, а також Ви можете звернутися до нас, надіславши своє звернення на електронну адресу бюро dobrovelychkivske@legalaid.kr.ua.

Ссылка на основную публикацию