Позовна заява про стягнення аліментів на утримання матері (батька)

Позовна заява про стягнення аліментів на утримання матері (батька)

Ниже вам представлен образец искового заявления о взыскании алиментов на ребенка в 2017 году. На примере показано, как составлять иск в суд на взыскание алиментов на ребенка в том случае, когда родители оформили развод.

В образце показано взыскание алиментов в части от заработка (дохода) и в твердой денежной сумме. Какой из данных способов выбрать вам — решаете вы. Но как правило в твердой денежной сумме взыскиваются алименты в том случае, когда второй родитель имеет непостоянный заработок или часто меняет работу.

Пример искового заявления о взыскании алиментов на ребенка

До _(повне найменування)_ суду
м. ________ вул. ________

ПОЗИВАЧ: ПІБ повністю, дата народження, ІНН
місце реєстрації та проживання:
повна адреса та поштовий індекс,
номер та серія паспорту

засоби зв’язку.

 • ВІДПОВІДАЧ: ПІБ повністю, дата народження, ІНН
  місце реєстрації та проживання:
  повна адреса та поштовий індекс,
  номер та серія паспорту
 • засоби зв’язку.

Если адрес регистрации и места жительства отличаются, то они указываются по отдельности. Это необходимо для того, чтобы ответчик и истец смогли вовремя получать все документы из суда.

ПОЗОВНА ЗАЯВА
про стягнення аліментних платежів на утримання дитини

__________ року я, ПІБ, ________ року народження, зареєструвала шлюб з відповідачем – ПІБ, ____ року народження, що підтверджується свідоцтвом про укладення шлюбу _(серія)_ № ____ від _____ , виданим відділом державної реєстрації актів цивільного стану по м. ____ міськрайонного управління юстиції ____ області, актовий запис № ____ .

Від шлюбу ми маємо неповнолітню дитину – ПІБ, ____ року народження.

Шлюб між нами розірвано _______ року.

Если брак между сторонами расторгнут, то обязательно указываем об этом и прилагаем копию соответствующего решения суда.

Дитина проживає разом зі мною.

Відповідно до ст. 180 СК України: «Батьки зобов’язані утримувати дитину до досягнення нею повноліття». При цьому обоє батьків мають рівні зобов’язання по утриманню дитини. Але з ______ року відповідач перестав допомагати мені утримувати нашу неповнолітню дитину.

Необходимо указать время, начиная с которого ответчик перестал содержать ребенка.

Відповідно до ч. 3 ст. 181 СК України: «За рішенням суду кошти на утримання дитини (аліменти) призначаються в частці від доходу її матері, батька і (або) у твердій грошовій сумі».

Відповідач має можливість сплачувати кошти на утримання нашої спільної дитини, оскільки він працює в ТОВ «_____» на посаді _____ та має регулярний і стабільний заробіток у розмірі 2500 грн. (довідка з місця роботи відповідача).

Обязательно указываем о доходах ответчика: его место работы, должность и размер заработной платы. Идеальным будет, если вы приобщите к материалам дела справку о доходах ответчика. Если возникнут проблемы в ее получении, то вам необходимо просить суд затребовать ее у соответствующего субъекта хозяйственной деятельности.

Если ответчик не имеет доходов, не работает или работает без официального оформления, то указываем об этом в иске и просим взыскать алименты в твердой денежной сумме:

Згідно ст. 184 СК України: «Суд за заявою одержувача визначає  розмір аліментів у твердій грошовій сумі».

Відповідач має нерегулярний дохід, оскільки ______ (вказуємо причини). Тому, я вважаю, що аліменти повинні бути визначені у твердій грошовій сумі.

Відповідно до вимог Сімейного кодексу України (ст. 182-184), вирішуючи питання щодо розміру аліментів, суд повинен ураховувати: стан здоров’я, матеріальне становище дитини і платника аліментів; наявність в останнього інших неповнолітніх дітей, непрацездатних чоловіка, дружини, батьків, повнолітніх дочки, сина; інші обставини, що мають істотне значення.

 1. Відповідач інших утриманців немає, він працездатний, його стан здоров’я дозволяє працювати, а тому вважаю він може сплачувати аліменти на утримання нашої неповнолітньої дитини.
 2. Оскільки відповідач в добровільному порядку відмовився від надання матеріальної допомоги нашій дитині та ухиляється від обов’язку утримувати її до досягнення нею повноліття, я вимушена звернутися в суд з цією позовною заявою.
 3. Відповідно до ст. 5 ЗУ «Про судовий збір»: «Від сплати судового збору під час розгляду справи в усіх судових інстанціях звільняються:
 4. 3) позивачі — у справах про стягнення аліментів, оплату додаткових витрат на дитину, стягнення неустойки (пені) за прострочення сплати аліментів, індексацію аліментів чи зміну способу їх стягнення».

На підставі вищевикладеного та керуючись ст.ст. 150, 180-184 СК України, ст.ст. 174, 175 ЦПК України, ЗУ «Про судовий збір», —

ПРОШУ:

 1. Стягнути з відповідача — _______________ (ПІБ), _________ року народження, на користь __________ (ПІБ), ________ року народження, аліменти на утримання дитини ___________ (ПІБ), _______ року народження, в розмірі 1/4 частки з усіх видів заробітку (або у твердій грошовій сумі в розмірі ____ грн.), але не менше 50 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку, щомісячно, починаючи стягнення з моменту подачі даної позовної заяви і до досягнення дитиною повноліття.

Додатки:

 1. Копії свідоцтва про шлюб – 2 екз.
 2. Копії свідоцтва про народження – 2 екз.
 3. Копії паспорту – 2 екз.
 4. Копії довідок при присвоєння ідентифікаційного номера – 2 екз.
 5. Копії рішення суду про розірвання шлюбу — 2 екз.
 6. Копія позовної заяви

Все документы, которые мы подкрепляем к исковому заявлению, в том числе и сам иск, необходимо делать в двух экземплярах:

 • первый для суда. Как правило в суд мы предоставляем оригиналы всех документов. Их не обязательно подкреплять под исковое заявление. Достаточным будет взять их в судебное заседании и предоставить их судье по ее требованию.
 • второй для ответчика (только копии документов).

«____»______________2017 р.       __(підпис)__ ПІБ

Стягнення аліментів — Юридична компанія ENTIRE

 • Юридична компанія «ENTIRE» здійснює представництво та захист інтересів у судових інстанціях у сімейних справах, зокрема, коли постає питання щодо стягнення аліментів в судовому порядку в місті Києві.
 • Стягнення аліментів у судовому порядку – необхідна процедура, якщо немає змоги досягти компромісу з регулярних виплат на основі офіційної угоди або без такої.
 • Стягнення аліментів через суд можливе в ситуації, коли один з батьків відмовляється від фінансових зобов'язань, передбачених законом.
 • Найбільш поширені ситуації, коли громадяни подають позовну заяву до суду про стягнення аліментів:
 • необхідність фінансового забезпечення неповнолітньої дитини або декількох дітей;
 • стягнення аліментів на утримання батьків;
 • потреба виплат аліментів колишній дружині/чоловіку.

Ситуації можуть бути різними, але їх об'єднує тимчасова або постійна недієздатність позивача, його потреба в матеріальній допомозі, а також вимога виконання прямих зобов'язань відповідача.

Стягнення аліментів на утримання дитини

Утримання дитини – обов'язок обох батьків. Тому в разі розлучення сторона, з якою залишаються діти, повинна отримувати фінансові внески для забезпечення особистих потреб, згідно з Сімейним Кодексом України. Позов про стягнення аліментів на дитину може бути надано на розгляд з моменту народження і до досягнення нею 18-ти років.

Законодавство дозволяє подавати позовну заяву про стягнення аліментів на одну дитину або декількох дітей до суду, який знаходиться за місцем проживання відповідача.

Цікава особливість: позов про стягнення аліментів на дитину не має стандартного терміну давності, він може бути пред'явлений в будь-який момент до повноліття дитини.

Але зволікати не варто, адже датою початку виплат є момент, коли позовну про стягнення аліментів було подано до суду.

При цьому несуттєво, який був термін розгляду документів і підготовки рішення.

Стягнення аліментів на дітей в Україні захищає інтереси дитини, якій вже виповнилося 18 років, але вона знаходиться на навчанні у ВНЗ. Формат навчання не змінює дану норму, важливо звернути увагу на інший момент: стягнення аліментів на дитину по досягненню повноліття можливе за умови платоспроможності батьків.

Якщо заплановано або розпочато стягнення аліментів на дитину, варто звернути увагу, що суму визначає суд. Вона залежить від доходів батьків, наявності особливих потреб у дитини, і може варіюватися в залежності від різних факторів.

При цьому стягнення аліментів на утримання дитини передбачає наявність мінімальної суми, гарантованої законодавчо.

Цифра залежить від прожиткового мінімуму на відповідний вік дитини, відповідно, з кожним його зростанням підіймається і розмір виплат батьком.

Фінансова підтримка одного з батьків

Сімейний кодекс України гарантує надання матеріальної підтримки другій половині при виникненні визначених законом ситуацій. Серед них – стягнення аліментів на утримання дружини при наявності дитини до 3-х років, яка живе з матір'ю. Обставини можуть бути та протилежними – стягнення аліментів на утримання чоловіка, якщо він залишився з малолітньою дитиною.

Позовна заява про стягнення аліментів на утримання дружини може бути подана з перших місяців життя дитини та до досягнення нею трирічного віку.

У цей період виплата є необхідною підтримкою, адже жінка не може працевлаштуватися через догляд за малюком. Рішення суду про стягнення аліментів на утримання дружини може продовжити період виплат до 6-ти років, якщо дитина страждає складними захворюваннями, або має вроджені фізичні проблеми, особливості психічного сприйняття і т.д.

Стягнення аліментів на утримання дружини або чоловіка має багато спірних моментів, які враховує суд. Серед них:

 • рішення суду про стягнення аліментів на утримання дружини буде відхилено, якщо син чи донька проживає не разом з матір'ю. Наприклад, у бабусі чи дідуся, інших родичів;
 • стягнення аліментів на дружину не буде проведено у разі відсутності у другого з батьків фінансової можливості: істотних обставин, які не дозволяють виплачувати додаткові кошти. Наприклад, наявність у батька інших осіб на утриманні – неповнолітніх, недієздатних і т.д. А також за результатами розгляду не буде позитивного рішення, або виплати будуть мінімальними, якщо у другого з батьків немає стабільного достатнього доходу;
 • стягнення аліментів на дитину і матір через суд передбачає обов'язкову наявність оформленого батьківства. При цьому дитина може бути народжена поза шлюбом: це не впливає на результат позовного звернення.
Читайте также:  Зміна розміру аліментів

Але важливо пам'ятати, що в основі відрахувань – позовна заява про стягнення аліментів на дитину і дружину, з підготовкою якої не потрібно зволікати.

Стягнення аліментів з дітей на утримання батьків

Дорослі повинні турбуватися про своїх дітей, забезпечуючи їх всім необхідним.

Законодавство України також передбачає й аналогічні зобов'язання для сина чи дочки: стягнення аліментів на батьків можливе по досягненню останніми похилого віку, втрати дієздатності, фінансових труднощів. Більш детально стягнення аліментів з дітей на користь батьків описано в статтях 172 і 202 Сімейного кодексу України.

Стягнення аліментів батьками з дітей проводиться в разі відсутності прямої участі повнолітньої дитини в житті одного з батьків, щоб в останніх з'явилася можливість оплатити опіку. Навіть якщо дочка або син непрацездатні, не мають стабільного джерела доходу і т.д., вони зобов'язані підтримувати матір і батька, в іншому випадку суд зобов'яже до примусових виплат.

Основою для рішення суду є позовна заява про стягнення аліментів на утримання батьків, яку надають на розгляд з пакетом супутніх документів.

Суду надано право не задовольнити позов про стягнення аліментів, якщо у матері або батька забрали батьківські права, або ж вони не брали участі в житті дитини.

Друга ситуація вимагає доказової бази: при наданні достатньої та законної аргументації, позовна заява про стягнення аліментів на утримання батьків анулюється, або ж стягнення аліментів на батьків обмежується трьома роками виплат.

Сума також варіюється: обсяг стягнення аліментів з дітей на утримання батьків залежить від кількості їх доходів, піклування над іншими родичами. Також суд бере до уваги участь в опіці над непрацездатним батьком його інших дітей і т.д.

Позовна заява про стягнення аліментів: основні особливості

Позов про стягнення аліментів вимагає уваги до деталей: документ повинен бути написаний за формою, містити правдиву та актуальну інформацію, а також законні вимоги. Позовну заяву про стягнення аліментів доповнює законодавче обґрунтування, що спростить завдання суду.

Судовий збір не сплачується позивачем: ціна позову про стягнення аліментів покладається на іншу сторону – відповідача. Але це лише державний платіж: допомогу приватного юриста або адвоката в Києві, або ж в будь-якому регіоні України оплачує клієнт.

Документи для стягнення аліментів через суд

Пакет документів не є ідентичним: в кожній ситуації та з різними обставинами комплектація документів буде різнитися. У будь-якому випадку, серед документів повинні бути:

 • позовна заява про стягнення аліментів на утримання дитини, недієздатних батьків, або ж матері дітей до 3-х років;
 • ксерокопії документів, що засвідчують особу;
 • довідка про матеріальне становище, з місця роботи або зі служби зайнятості та т.і.

При наявності дітей, слід додати до документів їх свідоцтва про народження, довідки про стан здоров'я та ін.

Допомогти правильно підготувати позовну заяву може досвідчений юрист в Києві, в тому числі дистанційно по Україні.

Послуги ЮФ «ENTIRE»: продуктивна співпраця

Багаторічний досвід роботи доводить, що без юридичної підтримки складно відстояти свої інтереси. Необхідність знання законодавчої бази, психологічний фактор при конфлікті інтересів з відповідачем, потреба аргументувати власну позицію і надати докази, а також витрати часу на підготовку до судового засідання – основні причини скористатися допомогою адвоката в Києві.

Ще до початку процесу фахівець оцінить перспективи на стягнення аліментів, підготує позов, доповнивши його супутніми паперами, а також візьме на себе спілкування з державними органами та іншою стороною.

Ми гарантуємо індивідуальний підхід і увагу до деталей.

Пакет послуг зі стягнення аліментів в судовому порядку «ЕКОНОМ»

Складові пакету

 1. Усна консультація та аналіз документів.
 2. Підготовка заяви про видачу судового наказу про стягнення аліментів.
 3. Консультація стосовно алгоритму дій клієнта у суді.

Ціна та час надання послуги

Вартість послуги — від 2000 грн

Термін виконання — від 1-2 дня

ЗАМОВИТИ БЕЗКОШТОВНУ КОНСУЛЬТАЦІЮ

Пакет послуг зі стягнення аліментів в судовому порядку «СТАНДАРТ»

Складові пакету

 1. Усна консультація та аналіз документів.
 2. Проведення зустрічей та переговорів з іншою стороною.
 3. Підготовка та подача до суду заяви про видачу судового наказу про стягнення аліментів.

 4. Представництво та участь в судових засіданнях.
 5. Отримання рішення суду.

Ціна та час надання послуги

Вартість послуги — від 4000 грн

Термін виконання — від 1 місяця

ЗАМОВИТИ ПАКЕТ «СТАНДАРТ»

ЗАМОВИТИ БЕЗКОШТОВНУ КОНСУЛЬТАЦІЮ

Пакет послуг зі стягнення аліментів в судовому порядку «ПІД КЛЮЧ»

Складові пакету

 1. Усна консультація та аналіз документів.
 2. Проведення зустрічей та переговорів з іншою стороною.
 3. Підготовка та подача до суду заяви про видачу судового наказу про стягнення аліментів.

 4. Представництво та участь в судових засіданнях.
 5. Отримання рішення суду.
 6. Пред'явлення судового рішення до виконання і здійснення подальшого контролю за його виконанням.

Документи, які надаються клієнтом

 • Копія паспорту та реєстраційної картки платника податку.
 • Копія свідоцтва про реєстрацію шлюбу.
 • Копія свідоцтва про народження дитини.
 • Інформація про другого з батьків.

Ціна та час надання послуги

Вартість послуги — від 6000 грн

Термін виконання — від 1-2 місяців

ЗАМОВИТИ ПАКЕТ «ПІД КЛЮЧ»

ЗАМОВИТИ БЕЗКОШТОВНУ КОНСУЛЬТАЦІЮ

Співпраця з ЮК «ENTIRE» – це максимальний захист інтересів на всіх етапах досудового та / або судового розгляду при стягненні аліментів у місті Києві. Юридична компанія гарантує компетентність, результативність, активність і уважність до деталей. Цим відрізняється наш представник у суді, а ціна при цьому залишається одним з найбільш вигідних пропозицій.

Зразок заяви про видачу судового наказу про стягнення аліментів на утримання неповнолітньої дитини

В ситуаціях коли неможливо встановити факт родинних відносин (пряме або не пряме споріднення), наприклад через помилку в документах, необхідно звернутися з заявою до суду. До заяви обовязково мають бути додані докази, що підтверджують викладені в заяві обставини, і довідка про неможливість відновлення втрачених документів.

В залежності від конкретних обставин справи, зміст заяви про встановлення факту родинних відносин може мати відмінності від представленого зразка. У той же час, структура заяви є незмінною. Тому у випадку, коли ви складаєте заяву самостійно, без допомоги кваліфікованого юриста, ви можете спиратися на структуру наведену нижче.

До __________ суду _________
адреса:_______________
Заявник: Степанюк Марина Іванівна, паспорт (серія та номер, ким виданий, коли), ідентифікаційний код, адреса:___________________, тел.:___________, ел. адреса відсутня
Відповідач: Степанюк Анатолій Олексійович, паспорт (серія та номер, ким виданий, коли), ідентифікаційний код, адреса:___________________, тел.: не відомий, ел. адреса відсутня

ЗАЯВА
про видачу судового наказу про стягнення аліментів на утримання неповнолітньої дитини

«__» _______ 20__ року між мною та відповідачем по справі було укладено шлюб, який зареєстрований Відділом реєстрації актів цивільного стану _________________, актовий запис № ______ від _______ року.

Від даного шлюбу ми маємо неповнолітню дитину:
— Стапанюка Олексія Анатолійовича, _________ року народження, про що свідчить свідоцтво про народження серії __ № _____, виданий відділом державної реєстрації актів цивільного стану __________________.

Ми з відповідачем проживаємо окремо, участі в утриманні дитини він не приймає, наш шлюб фактично розпався, в суді наразі перебуває справа за його заявою про розірвання шлюбу, спільне господарство у нас відсутнє.
Всі витрати на утримання дитини я здійснюю самостійно або за допомогою своїх батьків.

В свою чергу відповідач відмовляється від надання матеріальної допомоги на дитину, матеріально не здійснює жодної підтримки, однак має на постійній основі декілька робіт.
Статтею 141 СК України визначено рівність прав та обов’язків батьків щодо дитини не залежно від того, чи перебувають вони у шлюбі.

Розірвання шлюбу між батьками, окреме проживання їх від дитини не впливає на обсяг їхніх прав та не звільняє від обов’язків щодо дитини.
Відповідно до ст. 180 СК України, батьки зобов’язані утримувати дитину до досягнення нею повноліття, однак, відповідач ухиляється від покладеного на нього у відповідності до вказаного положення СК України обов’язку.

Оскільки відповідач відмовляється добровільно надавати допомогу на утримання нашої спільної дитини, я змушена звернутися до суду з відповідним позовом.
Згідно з ч.2 ст. 181 СК України за рішенням суду кошти на утримання дитини (аліменти) присуджуються у частці від доходу її матері, батька і (або) у твердій грошовій сумі.
У відповідності до ч.2 ст.

Читайте также:  Поділ земельної ділянки між співвласниками (зразок)

182 СК України мінімальний розмір аліментів на одну дитину не може бути меншим, ніж 50 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку.
Відповідно до ч. 2 ст. 183 СК України, якщо стягуються аліменти на двох і більше дітей, суд визначає єдину частку від заробітку (доходу) матері, батька на їх утримання, яка буде стягуватися до досягнення найстаршою дитиною повноліття.
Аліменти відповідач не платить, у шлюбі до нашого одруження не перебував, інших неповнолітніх дітей та непрацездатних батьків не має.
Згідно ст.5 ЗУ «Про судовий збір» від сплати судового збору звільняються позивачі за позовом про стягнення аліментів.

На підставі вищенаведеного та керуючись ст. 161, 163 Цивільного процесуального кодексу України, ст. ст. 141, 180, 182, 183 Сімейного кодексу України –

Прошу:

1.

Відкрити провадження у справі;
Стягнути з Степанюка Анатолія Олексійовича, паспорт (серія та номер, ким виданий, коли), ідентифікаційний код_________, на мою користь аліменти на утримання неповнолітнього сина:
— Стапанюка Олексія Анатолійовича, _________ року народження, про що свідчить свідоцтво про народження серії __ № _____, виданий відділом державної реєстрації актів цивільного стану __________________, у розмірі 14 частини всіх видів заробітку (доходів) щомісячно, але не менше ніж 50% прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку до досягнення ним повноліття.

2. Судові витрати по розгляду справи покласти на відповідача.

Додатки:

1. Копія паспорта позивача.
2. Копія паспорта відповідача.
3. Копія свідоцтва про шлюб.

4. Копія свідоцтва про народження дитини.

«___» _________ 20___р.              (ПІБ заявника)

Розмір аліментів є або фіксованою сумою, або залежить від розміру доходів. Обидва варіанти можливі, і якщо ви прийшли до угоди зі своєю колишньою половиною, таке рішення необхідно завірити у нотаріуса. Зазначимо тільки, що закон встановлює певний нижній поріг: аліменти, зафіксовані у домовленості сторін, не можуть бути меншими визначених рішенням суду.

За загальним правилом вони обчислюються в пайовому співвідношенні і складають: чверть заробітку і (або) іншого доходу батька — на одну дитину, третину — на двох дітей, половину — на трьох і більше дітей.

Якщо ж з якихось причин у цьому випадку порушуються інтереси сторін, суд може встановити і фіксовану суму виплат.

Таке рішення приймається, зокрема, коли одержувач аліментів доведе, що платник має нерегулярний або «сірий» заробіток, чи повністю або частково отримує зарплату у валюті.

Важливо, що законом періодичність виплат не встановлена. Сторони вільні передбачити будь-який графік у завіреній у нотаріуса угоді. Скажімо, аліменти в певному обсязі виплачуються раз на рік у заздалегідь обумовлену дату. Більш того, закон допускає і одноразову виплату аліментів на весь період аж до досягнення дитиною повноліття.

Буває, що тягар виплат стає непосильним. Якщо аліменти сплачуються за угодою сторін, необхідно, обговоривши ситуацію, укласти додаткову угоду і знову ж завірити її у нотаріуса. Якщо ж рішення приймав суд, платнику доведеться подавати новий позов, пояснивши причини, по яким розмір аліментів повинен бути зменшений.

Найбільш поширеними обставинами, які потрібно буде підтвердити документально, є зниження розміру зарплати, народження у платника в новому шлюбі дитини, поява позикових зобов’язань (кредиту, іпотеки), важкі захворювання.

Врахуйте, суди дуже трепетно ставляться до захисту прав дитини, тому наявності тільки якоїсь однієї підстави може бути недостатньо.

Індивідуальним підприємцям варто врахувати, що суд може не прийняти в якості обґрунтування низьких доходів податкову декларацію, якщо, наприклад, платник працює за спрощеною системою оподаткування. В одному з таких спорів суд вказав, що ЧП орендує нежитлове приміщення і здійснює закупівлі на суми, що в рази перевищують задекларований дохід.

Платник аліментів має право надати опікуну, який проживає з дитиною, продукти харчування, одяг, медикаменти, спортивне приладдя, а також квартиру, будинок або автомобіль. Однак необхідно мати на увазі, що якщо це нерухоме майно неліквідне, мова буде йти про неналежне виконання зобов’язань, а отже, така форма виплат може бути оскаржена в суді.

Якщо платнику здається, що одержувач аліментів витрачає їх не за призначенням, то закон у такому випадку передбачає перерахування певної частки виплат (до 50%) на особистий рахунок дитини. Рішення приймає суд на підставі позову, що подається платником аліментів.

Необхідно бути готовим до того, що тягар доведення нецільового використання коштів лежить на позивачеві.

Найчастіше підставами необхідності перерахування частини аліментів на підконтрольний рахунок служать відомості про те, що один з батьків, який проживає з дитиною не працевлаштований і не має якого-небудь заробітку. Аргументами стануть квитанції і чеки, наприклад, на шубу, коштовності та інші явно не дитячі речі.

При цьому платник аліментів має право подати клопотання про запит виписки з банківської картки одержувача. Не виключаються і показання свідків, які можуть підтвердити нецільове витрачання коштів.

Не будуть зайвими і роздруковані і завірені нотаріусом пости в соцмережах з фотографіями одержувача аліментів з кращого готелю Парижа або на тлі новенького спорткара.

Однак доказами нецільового витрачання аліментів такі атрибути «солодкого життя» стануть лише при наявності виписок з банківського рахунку та/або квитанцій, що підтверджують оплату зазначених благ саме відповідачем.

До речі, таке ж правило буде діяти і в разі, якщо одержувач аліментів подасть позов про збільшення їх розміру, мотивуючи своє прохання явною невідповідністю низького заявленого доходу платника і його розкішного способу життя.

Опікун, що проживає з дитиною, повинен підтвердити, що аліменти витрачаються тільки на дитячі потреби. Доказами стануть чеки, квитанції та виписки з банківської картки. Тому рекомендується зберігати навіть чеки з продуктових магазинів, не кажучи вже про такі придбання, як іграшки, дитячий одяг і меблі, або витрати на освіту та відпочинок нащадка.

Більше готових зразків знаходяться в розділі зразки позовних заяв. Підіберіть найбільш оптимальний приклад для вашого конкретного випадку.

Все про аліменти: як розрахувати, як стягнути, як припинити виплати | ЮРЛІГА

 • Загальні положення
 • Відповідно до Сімейного кодексу батьки зобов'язані утримувати дитину до досягнення нею повноліття, тобто 18 років.
 • Також існує обов'язок батьків сплачувати аліменти на повнолітню дитину до досягнення нею 23 років за умови, що та потребує матеріальної допомоги або продовжує навчання, а батьки мають можливість надати таку допомогу.
 • Розмір аліментів має бути необхідним та достатнім для забезпечення гармонійного розвитку дитини.

Розмір аліментних зобов'язань батьки можуть визначити добровільно. В іншому випадку аліменти можна стягнути через суд.

Звернення до суду

Якщо згоди не досягнуто, аліменти на дитину в Україні стягуються судом. Для цього той з батьків, з ким проживає дитина подає позовну заяву до суду. Позов про стягнення аліментів може подати самі дочка, син, які продовжують навчання. Разом з заявою надаються:

 1. — копія свідоцтва про шлюб батьків (копія свідоцтва про розірвання шлюбу);
 2. — копія свідоцтва про народження дитини;
 3. — докази про наявність доходів у відповідача;
 4. — документ, що підтверджує спільне проживання разом з дитиною;
 5. — копія паспорта та ІНН позивача.

Судовий збір за такий позов платити не потрібно. Всі витрати стягуються з відповідача.

Встановлена судом сума грошових виплат може бути змінена при необхідності.

Це питання врегульовано нормами Сімейного кодексу та Закону «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо посилення захисту права дитини на належне утримання шляхом вдосконалення порядку стягнення аліментів».

Змінити розмір аліментів можна лише з вагомої причини, зокрема, у разі зміни матеріального або сімейного стану, погіршення або поліпшення здоров'я когось із нихта в інших випадках, передбачених Сімейним кодексом.

 • Які обставини враховує суд при визначенні розміру аліментів
 • При визначенні розміру аліментів суд враховує:
 • — стан здоров'я та матеріальне становище дитини та платника;
 • — наявність у платника аліментів на інших дітей, непрацездатних чоловіка, дружини, батьків;
 • — наявність на праві власності, володіння та/або користування у платника аліментів майна та майнових прав, у тому числі рухомого та нерухомого майна, грошових коштів, виключних прав на результати інтелектуальної діяльності, корпоративних прав;
 • — доведені стягувачем витрати платника, у тому числі на придбання нерухомого або рухомого майна, сума яких перевищує 20070 грн (десятикратний розмір прожиткового мінімуму для працездатної особи), якщо платником аліментів не доведено джерело походження коштів;
 • — інші обставини, що мають істотне значення.
 • Суд не обмежується розміром заробітку (доходу) платника аліментів, якщо останній має необгрунтовані його заробітком витрати та не підтвердив джерело походження коштів для їх оплати.
 • З яких доходів утримуються аліменти
Читайте также:  Впало дерево на авто, як відшкодувати збитки?

Утримання аліментів з працівників провадиться з усіх видів заробітку і додаткових винагород як за основною роботою, так і за роботою за сумісництвом (перелік встановив Кабмін, проте він не є вичерпним). Аліменти можуть утримуватися з стипендії; пенсії; допомоги по державному соціальному страхуванню, допомоги по тимчасовій непрацездатності, а також допомоги по безробіттю тощо.

 1. З яких доходів аліменти не утримуються
 2. Постановою Кабміну визначено перелік видів доходу, з яких аліменти не утримаються:
 3. — вихідної допомоги при звільненні і сум неоподаткованого розміру матеріальної допомоги;
 4. — компенсації працівникові за невикористану відпустку, крім випадків, коли особа при звільненні одержує компенсацію за відпустку, не використану протягом кількох років;
 5. — допомоги на лікування;
 6. — допомоги у зв'язку з вагітністю та пологами;
 7. — матеріальної допомоги осіб, які втратили право на допомогу по безробіттю;
 8. — одноразової допомоги при народженні дитини;
 9. — державної допомоги на поховання;
 10. — допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку;
 11. — допомоги на дітей, які перебувають під опікою чи піклуванням;
 12. — допомоги малозабезпеченим сім'ям з дітьми;
 13. — соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям;
 14. — державної соціальної допомоги на дітей з інвалідністю, а також надбавки на догляд за особою з інвалідністю з дитинства та дитиною з інвалідністю, що передбачені Законом «Про державну соціальну допомогу особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю»;
 15. — допомоги по тимчасовій непрацездатності по догляду за хворою дитиною віком до 14 років;
 16. — тимчасової державної допомоги, якщо місце проживання батьків невідоме, або вони ухиляються від сплати аліментів, або не мають можливості утримувати дитину та інші.
 17. Як сплачувати аліменти
 18. Аліменти можуть сплачуватися:
 19. — у частці від доходу матері, батька;
 20. — в твердій грошовій формі.
 21. Розмір аліментів не може бути меншим від половини прожиткового мінімуму, визначеного для дітей відповідної вікової категорії.

З 1 липня 2019 року до 30 листопада 2019 року прожитковий мінімум для дітей віком до 6 років становить 1699 грн., для дітей віком від 6 до 18 років — 2118 грн., для осіб від 18 до 23 років — 2007 грн.

Таким чином, для дітей віком до 6 років мінімальний розмір аліментів дорівнює 849,5 грн. (50% від прожиткового мінімуму). Для дітей віком від 6 до 18 років мінімум — 1059 грн.

Нагадуємо, зараз розмір прожиткового мінімуму встановлюється Законом про Держбюджет на відповідний рік. Дізнатися його розмір можна в модулі «Довідники» ІПС ЛІГА:ЗАКОН. Переконайтесь у зручності подання інформації, замовивши тестовий доступ.

 • Коли батьки не зобовя'зані утримувати дитину
 • Суд може звільнити батьків від обов'язку утримувати дитину, якщо дохід дитини набагато перевищує дохід кожного з них і забезпечує повністю її потреби.
 • Якщо дитина перестала отримувати дохід або її дохід зменшився, заінтересована особа має право звернутися до суду з позовом про стягнення аліментів.
 • Чи можна стягнути аліменти за минулий час
 • Аліменти можуть бути стягнуті за виконавчим листом за минулий час, але не більш як за десять років, що передували пред'явленню виконавчого листа до виконання.
 • Якщо за виконавчим листом, пред'явленим до виконання, аліменти не стягувалися у зв'язку з розшуком платника аліментів або у зв'язку з його перебуванням за кордоном, вони мають бути сплачені за весь минулий час.
 • Які наслідки прострочення сплати аліментів
 • У разі виникнення заборгованості з вини особи, яка зобов'язана сплачувати аліменти за рішенням суду або за домовленістю між батьками, одержувач аліментів має право на стягнення неустойки (пені) у розмірі 1 % суми несплачених аліментів за кожен день прострочення від дня прострочення сплати аліментів до дня їх повного погашення або до дня ухвалення судом рішення про стягнення пені, але не більше 100 % заборгованості.
 • Розмір неустойки може бути зменшений судом з урахуванням матеріального та сімейного стану платника аліментів.
 • Неустойка не сплачується, якщо платник аліментів є неповнолітнім.
 • Звертаємо увагу, що у Калькуляторі штрафів, який входить до складу Інформаційно-правових систем ЛІГА:ЗАКОН, можна зручно та легко розрахувати суму несплачених аліментів.
 • Чи можна перестати платити аліменти
 • Коментар експерта
 • Як зауважила суддя Касаційного цивільного суду Верховного Суду Ірина Дундар, існує законодавчо врегульована можливість припинення сплати аліментів на дитину у зв'язку з набуттям нею права власності на нерухоме майно.
 • Той із батьків, з ким проживає дитина, і той із батьків, хто проживає окремо від неї, з дозволу органу опіки та піклування можуть укласти договір про припинення права на аліменти для дитини у зв'язку з передачею права власності на нерухоме майно (житловий будинок, квартиру, земельну ділянку тощо).

Такий договір нотаріально посвідчується. Право власності на нерухоме майно за таким договором виникає з моменту державної реєстрації цього права відповідно до закону.

 1. Якщо дитина досягла чотирнадцяти років, вона бере участь в укладенні цього договору.
 2. Набувачем права власності на нерухоме майно є сама дитина або дитина і той із батьків, з ким вона проживає, на праві спільної часткової власності на це майно.
 3. У разі укладення такого договору той із батьків, з ким проживає дитина, зобов'язується самостійно утримувати її.
 4. Ольга Баранова, ЮРЛІГА

Позовна заява про стягнення аліментів на утримання матері (батька)

http://zahist-prava.com.ua e-mail: zahist.prava@gmail.com

До _____________ районного(міського) суду ___________ПОЗИВАЧ __________________(п.і.п.б.,адреса) ВІДПОВІДАЧ(І)_____________(п.і.п.б.,адреса) ТРЕТЯ(І) ОСОБА(И)_________(п.і.п.б., адреса)

Позовна заявапро стягнення аліментів на утримання матері (батька)

  Мені ____ років, я не працюю, пенсію за віком (інвалідністю) отримую в сумі ___ грн., інших джерел доходів не маю, тому моє матеріальне становище є вкрай нужденним. Мій (моя, мої) ________ (прізвище, їм 'я, по батькові рік народження сина (дочки, дітей) матеріальну допомогу мені добровільно не надає (ють).Відповідач(і) працює(ють) ________ (вказати місце роботи і заробіток відповідача(чів), склад сім'і, кількість утримуваних за наявності таких даних у позивача) і мають можливість надавати мені матеріальну допомогу.Відповідно до статей 202 і 203 Сімейного кодексу України та статей 3, 15, 118 і 119 Цивільного процесуального кодексу України,

ПРОШУ СУД:

Щомісячно утримувати з відповідача(чів) ________ (прізвище, ім 'я та по батькові) кошти на моє утримання у розмірі _____ грн., починаючи з ________ (число, місяць, рік) до зміни матеріального та сімейного стану сторін.Додаток:Довідка про заробітну плату відповідача(чів). Довідка про стан сім'ї відповідача(чів). Довідка про пенсію позивача.

Копія(ї) позовної заяви (за кількістю відповідачів і третіх осіб). Копія свідоцтва про народження дитини (дітей) або інші документи на підтвердження батьківства позивача щодо відповідача(ів).Квитанція про сплату судового збору. (Судові витрати, відповідно до ст. 81 Цивільного процесуального кодексу України не сплачуються).

Підпис Дата

Обов'язки дітей щодо батьків визначається главою 17 Сімейного Кодексу. Повнолітні дочка, син зобов'язані утримувати батьків, які є непрацездатними і потребують матеріальної допомоги.

Крім того дочка, син крім сплати аліментів зобов'язані брати участь у додаткових витратах на батьків, викликаних тяжкою хворобою, інвалідністю або немічністю.

Суд визначає розмір аліментів на батьків у твердій грошовій сумі і (або) у частці від заробітку (доходу) з урахуванням матеріального та сімейного стану сторін.

При визначенні розміру аліментів та додаткових витрат суд бере до уваги можливість одержання утримання від інших дітей, до яких не пред'явлено позову про стягнення аліментів, дружини, чоловіка та своїх батьків.

Згідно з ст. 204 Сімейного кодексу дочка, син можуть бути звільнені судом від обов'язку утримувати матір, батька та обов'язку брати участь у додаткових витратах, якщо буде встановлено, що мати, батько ухилялися від виконання своїх батьківських обов'язків, юристи об’єднання «ЗАХИСТ ПРАВА».

Адвокатське об’єдання “ЗАХИСТ ПРАВА” Київ, 2011

Ссылка на основную публикацию