Позовна заява про визнання права власності на самочинно збудований гараж

Кожен власник гаража повинен мати на руках спеціальний сертифікат від реєстраційної палати, що підтверджує право власності. Саме офіційний документ вбереже Вас від проблем з владою і дасть Вам право на проведення операцій з нерухомістю. Визнання права власності на гараж – важливий крок до грамотного розпорядження власними активами.

Позовна заява про визнання права власності на самочинно збудований гараж

Перше, про що Ви повинні пам’ятати – оформлення гаража необхідно для захисту Ваших прав, це не просто бюрократія і данина владі, у разі виникнення спірних питань і претензій з боку третіх осіб, Ви зможете довести своє право на гараж, пред’явивши один єдиний документ.

Неприємності, що очікують власника, який не бажає визнавати права власності на гараж

Якщо Ви не хочете оформляти гараж у власність, Вас в майбутньому можуть підстерегти істотні проблеми, при виникненні яких процедура оформлення ще більше затягнеться.

Проблема перша

Безліч гаражів побудовано на землях, виданих в радянські часи на умові довічного користування. Для полегшення оформлення споруд, побудованих на таких ділянках, влади випустили закон «Про дачної амністії». За запропонованою в законі схемою можна легко легалізувати гараж і приватизувати землю під ним. Право на гараж все одно доведеться спочатку довести в суді.

Один час влади в добровільно-примусовому порядку пропонували власникам гаражів об’єднатися в гаражно-колективні спільноти, з якими підписувався договір оренди землі на кілька років.

Власники гаражів у зв’язку з цим позбавлялися пільг, належних їм за законом «Про дачної амністії». Право власності в цьому випадку відбивалося з використанням судових розглядів.

Не оформивши земельну ділянку у власність, Ви можете згодом позбутися і гаража.

Проблема друга

Державна реєстрація обов’язкова для всіх власників нерухомості з 1998 року. Якщо у Вас немає потрібного сертифіката, Ви не зможете розпоряджатися майном, тобто продавати, обмінювати, дарувати, заповідати і здавати в оренду. Всі ці операції будуть вважатися незаконними і недійсними. В результаті Ви стаєте безправним господарем власного майна.

Проблема третя

Затягнувши з визнанням прав, Ви ризикуєте і зовсім втратити своє майно.

Спірні питання в суді не завжди вирішуються на користь позивачів, до того ж наші громадяни звертаються до суду лише в разі крайньої необхідності, коли вирішити проблему стає дуже складно.

Такі справи забирають багато часу і сил і вимагають великої уваги з боку суду, так як часто оформити гараж намагаються і ті, хто його незаконно побудував або купив.

Якщо перераховані можливі неприємності змусили Вас задуматися, і Ви вирішили зайнятися оформленням гаража, Вам слід визначитися, чи обов’язково за відновленням своїх прав йти у вищу інстанцію, чи достатньо звернутися в Реєстраційну палату.

У яких випадках слід йти в суд?

Позовна заява про визнання права власності на самочинно збудований гараж

 • Якщо ваш гараж є самовільною спорудою
 • Гараж, «подстроенный» до гаражного кооперативу, нехай він і був згодом включений в нього і йому був привласнений номер, і власнику навіть був виданий паспорт на нього, все одно є самовільною спорудою. По суті, у Вас немає ніяких прав на ділянку землі під гаражем. Оформити такий гараж мирним шляхом не вийде, доведеться звертатися до суду.
  Самовільною спорудою можуть визнати гараж, який:

  • Зведений на земельній ділянці, не призначеному для нього
  • Не відповідає будівельним нормам і має суттєві відхилення від проекту
  • Побудований без відповідного дозволу на будівництво

  Раніше господареві подібного споруди доводилося його позбутися, такі гаражі просто зносили. На сьогоднішній день завдяки поправкам до Федеральним законом №93-ФЗ від 30.06.2006 р. ці споруди можна зберегти у разі, якщо вони не порушують прав інших громадян і не загрожують їх життю та здоров’ю.

  Якщо у Вас є можливість купити, продати або взяти в оренду землю під гаражем, звертайтеся в суд за його легалізацією.

 • Якщо гараж знаходиться у новобудові
 • Цей момент стосується громадян, які брали участь у пайовому будівництві. Відомо, що при пайовому будівництві в кінцевому підсумку об’єкт нерухомості обходиться істотно дешевше, ніж при покупці його в готовому будинку. Якщо Ви будували гараж на основі інвестиційного договору, забудовник повинен самостійно зайнятися оформленням гаражів у Вашу власність.

  В таких випадках часто виникають неприємні ситуації, пов’язані з негаразди забудовника з міською адміністрацією або з неприемом споруди в експлуатацію. Найчастіше нещасним власникам доводиться витратити роки, щоб дочекатися вирішення подібних питань.

  В такому випадку єдино вірним виходом буде звернення до суду. Якщо при укладенні договору забудовником була взята окрема плата за подальше оформлення гаража, її можна вимагати назад.

  Компенсувати можна і судові витрати, та послуги адвоката і навіть моральну шкоду.

 • Якщо гараж був отриманий у спадок
 • Якщо гараж не був зареєстрований вашим спадкодавцем, Вас доведеться зробити це самостійно. Як Ви вже напевно зрозуміли, без звернення в судові інстанції тут не обійтися. Необхідно вибрати один з двох видів позовних заяв – небудь подавати заяву на визнання права власності на гараж, або на визнання права спадкування. Щоб визначитися з цими тонкощами, краще звернутися до юриста.

  Інше питання, якщо гараж знаходиться в гаражному кооперативі є легальною спорудою. В цьому випадку звертатися в суд не потрібно.

  Якщо голова кооперативу заздалегідь надавав до реєструвального органу пакет документів на свій кооператив разом зі списком його членів, він тим самим відкрив для всіх учасників можливість реєстрації прав.

  У цьому випадку Вам достатньо взяти у голови кооперативу довідку на померлого про те, що той повністю погасив свої грошові зобов’язання (виплатив пай). Цей документ Ви несете до нотаріуса, який видає свідоцтво про право на спадщину. Це свідоцтво і стане підставою для звернення до державного органу реєстрації.

 • Якщо Ви втратили документи на гараж
 • Якщо у Вас збереглися копії документів або виписки з них, Ви можете звернутися до суду за відновленням прав на гараж. Рішення суду здатне замінити будь відсутніх документ, і за допомогою нього Ви легко отримаєте свідоцтво про реєстрацію.

 • Якщо Ваш гараж претендує хтось ще
 • У разі якщо своє право на володіння спорудою заявляє кілька людей, доведеться звертатися до суду. Така ситуація може виникнути в результаті неправильного оформлення договорів оренди або купівлі-продажу. Вам доведеться надати переконливі докази і свідків, щоб довести своє право на володіння майном.

Порада юриста: без допомоги адвоката приступати до судового розгляду можна у випадку, коли у Вас є наочний приклад аналогічного судового розгляду. Якщо ж Ваш випадок складний, або Ви не впевнені в своїх силах, краще звернутися за професійними юридичними послугами.

Реєстрація права власності на гараж з гаражного кооперативу

Отже, Вам знадобляться установчі документи ДСК:

 • Статут
 • Свідоцтво про постановку на податковий облік
 • Виписка з Єдиного державного реєстру юридичних осіб

Також Вам знадобляться документи, що підтверджують повноваження голови та документи, що підтверджують законність будівництва кооперативу. До останніх належать дозвіл на будівництво, документ про відвід землі на будівництво гаражів, акт на введення будівлі в експлуатацію.

Крім цього Вам доведеться надати:

 • Заява
 • 2 примірники довідки про повної виплати паю
 • Кадастровий паспорт
 • Документ про сплату державного мита

Заява формується спеціалістом відділу прийому-видачі документів в електронному форматі. Довідка про видачу паю є правовстановлюючим документом на гараж і береться у голови кооперативу. Кадастровий паспорт можна отримати в органі технічної інвентаризації.

Право власності на землю під гаражем

Якщо у Вас вже є право власності в ГСК, в деяких випадках Ви можете оформити у власність і землю під ним. Перший крок, який потрібно зробити, підійти до голови кооперативу і дізнатися, на якому праві кооперативу було надано земельну ділянку.

 • Якщо земельну ділянку виданий на праві безстрокового користування, Вам на допомогу ст. 36 Земельного кодексу, згідно з якою ГСК має право оформити земельну ділянку на себе
 • Якщо земельну ділянку виданий на праві оренди, після закінчення її терміну орендний договір може бути продовжений, або земельна ділянка може бути викуплена у власність. У першому випадку за продовженням терміну оренди необхідно звертатися в уповноважені органи (місцеву адміністрацію, органи державної влади, органи місцевого самоврядування). У другому випадку всі члени гаражного кооперативу повинні прийняти рішення про викуп у спільну часткову власність земельної ділянки. Потрібна реєстрація прав на всю земельну ділянку, так як він є неподільним, тому відмова хоча б одного члена кооперативу стане перешкодою справі.

Заяву до суду

Якщо з яких-небудь з вищеперелічених причин Вам доводиться домагатися права на володіння гаражем в суді, одним з основних моментів для Вас є написання позовної заяви. Нагромадження юридичних термінів та різноманіття законів можуть поставити в безвихідь навіть самого освіченого громадянина, впоратися з цими труднощами можна за допомогою використання готової форми позовної заяви.

Структура заяви:

 • Шапка, в ній зазначаються реквізити позивача та судової інстанції
 • «Тіло» заяви: спочатку викладаються аргументи і обставини справи, далі перераховуються вимоги
 • Документи, що використовуються для підтвердження правомірності позову (зазначаються окремим списком)
 • Дата, підпис

Зауваження юриста: неправильне визначення позовних вимог призведе до відмови в розгляді справи.

Здавалося б, форма подачі заяви проста, проте не завжди необхідні аргументи і обґрунтування лежать на поверхні. Як би там не було, а за допомогою все ж краще звертатися до досвідченого юриста, який правильно підбере законодавчих актів, на які варто спиратися, і переконливі докази Вашої правоти.

Попередньо Вам слід ознайомитися з наступними статтями закону:

 • ГК РФ, стаття 214 (для новобудови при пайовому будівництві)
 • ГК РФ, стаття 218 (для кооперативного гаража)
 • ГК РФ, стаття 222 (для самочинно збудованих гаражів)

Перш ніж приступати до судового розгляду, слід грамотно визначити відповідача за позовом. Якщо Ви помилитеся у виборі відповідача, це тільки затягне справу. Якщо Ви точно не впевнені, хто саме винен у Вашій ситуації (наприклад, місцеві органи влади або забудовник), знову ж зверніться за допомогою до юриста.

Читайте также:  Financial club: Проверки банков ФГВФЛ. Критерии и планы по изменениям

Який судовий орган вибрати?

Визнання права власності на гараж може бути здійснено в кількох судових органах:

 • Світовий суддя – фізичні особи з сумою інвентаризаційного майна перевищує 100 тис. рублів
 • Районний суд – фізичні особи з сумою інвентаризаційного майна нижче 100 тис. рублів
 • Арбітражний суд – юридичні особи

Визнання права власності на гараж – дуже важливий захід для тих, хто бажає розпоряджатися своїм майном в повній мірі. Без реєстрації прав власності на гараж, Ви не зможете його продати, якщо виникне така термінова необхідність.

Угода продажу затягнеться на невизначений термін у зв’язку із необхідністю займатися оформленням гаража. Оформити у власність гараж слід і тим, хто не хоче зіткнутися з проблемами з оскарження права на неї між декількома особами.

Сертифікат від Реєстраційної палати вбереже Вас від безлічі проблем, з якими Вам не варто зустрічатися.

Исковое заявление о признании права собственности: образец, как составить

Исковое заявление о признании права собственности подается в суд в случае, когда у истца есть основания, по которым он вправе претендовать на определенную вещь.

В статье расскажем, в каких случаях при решении имущественных споров без привлечения суда не обойтись, как выбрать надлежащего ответчика, какие требования ему предъявить и как рассчитать госпошлину, которую потребуется уплатить.

Необходимость в обращении в суд с иском о признании права собственности может возникнуть в разных ситуациях. Рассмотрим те из них, что наиболее часто встречаются на практике:

 1. Признание права в порядке наследования. Вступать в наследство через суд придется, если:
 • наследодатель собирался приватизировать недвижимость, подал соответствующее заявление, но закончить дело не успел (умер до окончания процедуры оформления документов);
 • наследник фактически принял наследство, но к нотариусу в установленный законом срок (6 месяцев со дня открытия наследства) для вступления в свои права не обратился;
 • есть лица, претендующие на долю в наследстве и оспаривающие право наследника на ее получение;
 • после распределения имущества в порядке наследования по закону было обнаружено завещание;
 • завещание допускает неоднозначное толкование;
 • имеются основания для признания существующего завещания недействительным.
 1. Признание права на самовольную постройку. К таким постройкам относятся здания и сооружения, возведенные на участке земли без разрешения органов власти. Самовольную постройку придется снести или узаконить. Во втором случае потребуется оформлять право собственности через суд (п. 3 ст. 222 ГК РФ).
 2. Признание права на недвижимость в случае, если документы на нее не были оформлены, но установлен факт длительного (более 15 лет) добросовестного пользования этой недвижимостью — так называемая приобретательная давность (п. 1 ст. 234 ГПК РФ).

Как составить исковое заявление о признании права собственности на самовольную постройку, подробно разъяснили эксперты КонсультантПлюс. Если у вас нет доступа к системе К+, оформите пробный демо-доступ бесплатно.

Основания для иска

Основаниями для подачи искового заявления являются доказательства, подтверждающие наличие обстоятельств, на которые при заявлении своих требований ссылается истец.

Прежде всего, в суде потребуется доказать:

 • Обстоятельства, при которых возникло право собственности (п. 59 постановления Пленумов ВС и ВАС РФ «О некоторых вопросах…» от 29.04.2010 № 10/22). В качестве доказательства при этом может выступать, например, постановление органа государственной власти об утверждении плана приватизации и пр.
 • Факт владения имуществом, правом на которое обладает третье лицо (п. 58 постановления № 10/22). Доказательством в этом случае могут стать свидетельские показания, налоговые декларации и пр.
 • Невозможность зарегистрировать право собственности в установленном законом порядке из-за наличия несоответствий, неточностей и ошибок в документах;
 • Иные обстоятельства, которые зависят от оснований возникновения права собственности, взаимоотношений с ответчиком, характеристик спорного имущества и пр.

Выбор ответчика

Ответчиком по иску о признании права собственности может быть:

 • физическое лицо (наследник, покупатель или продавец недвижимости, лицо, получившее имущество в дар, и пр.);
 • юридическое лицо (организация, использующая имущество в своих целях);
 • орган власти, уполномоченный на совершение определенных действий с имуществом, или муниципалитет (например, департамент городского имущества и пр.).

Например, при легализации самовольной постройки в качестве ответчика может выступать администрация муниципального образования. При признании права собственности в силу приобретательной давности ответчиком является ее бывший собственник (п. 19 постановления № 10/22).

Как составить исковое заявление

Исковое заявление о признании права собственности должно содержать следующие сведения (ч. 2 ст. 131 ГПК РФ):

 • наименование суда, в который обращается истец;
 • информацию об истце и ответчике: Ф. И. О., место жительства, контактные данные, идентификатор (СНИЛС, ИНН, данные паспорта и т. д.); если ответчиком является организация, потребуется указать ее наименование и адрес;
 • информация о правах, которые были нарушены, и перечень требований, предъявляемых к ответчику;
 • перечень оснований для подачи иска, а также перечень доказательств, подтверждающих эти основания;
 • цену иска;
 • перечень прилагаемых документов.

Позовна заява про визнання права власності на самочинно збудований гараж

Скачайте образец заполнения искового заявления о признании права собственности

Какие документы нужно приложить к такому иску, узнайте в КонсультантПлюс. Получите пробный демо-доступ и бесплатно переходите в Готовое решение.

Какие требования выставить

Чтобы увеличить вероятность исхода дела в пользу истца, необходимо правильно сформулировать требования к ответчику и подкрепить их объективными доказательствами (как правило, документальными). В исковом заявлении о признании права собственности на имущество истец может заявить следующие требования:

 • признать за ним право собственности на имущество;
 • обязать произвести государственную регистрацию перехода права собственности на недвижимое имущество;
 • взыскать с ответчика понесенные судебные расходы, в том числе расходы по уплате госпошлины;
 • взыскать с ответчика компенсацию морального вреда, причиненного им истцу.

Подсудность и подведомственность

Подсудность — это распределение дел между судами внутри отдельной ветви судебной системы (например, между судами общей юрисдикции разных уровней). Подведомственность — это распределение дел между судами, обладающими разными компетенциями (например, между арбитражными судами и судами общей юрисдикции).

При подаче иска о признании права собственности важно правильно выбрать суд. В противном случае заявление не будет принято к рассмотрению.

В общем случае дела о признании права собственности в первой инстанции рассматривает районный суд общей юрисдикции по месту жительства ответчика (ст. 28 ГПК РФ).

Если ответчиков в деле несколько (например, при рассмотрении наследственных споров), иск подается по месту жительства любого из них.

В случае если истцом по делу о признании права собственности на имущество является организация, иск подается в арбитражный суд по месту жительства ответчика (ч. 1 ст. 34, ст. 35 АПК РФ).

Если предметом спора является недвижимость, подать иск можно в суд по месту ее нахождения (п. 3 постановления Пленума ВС РФ «О судебной…» от 29.05.2012 № 9).

Расчет госпошлины

Подавая иск о признании права собственности, нужно помнить о необходимости уплаты госпошлины:

Ее размер находится в прямой зависимости от цены иска. Расчет суммы платежа в соответствии с подп. 1 п. 1 ст. 333.19 НК РФ приведен ниже.

 1. При цене иска до 20 000 руб. размер госпошлины составляет 4% от этой суммы, но не меньше 400 руб.
 2. При цене иска от 20 000 до 100 000 руб. нужно уплатить 800 руб. плюс 3% от суммы свыше 20 000 руб.
 3. Если цена иска составляет от 100 000 до 200 000 руб., то пошлина равна 3200 руб. плюс 2% от суммы, которая выше 100 000 руб.
 4. Если цена иска больше 200 000 руб., но меньше одного миллиона, размер пошлины составит 5200 руб. плюс 1% от суммы свыше 200 000 руб.
 5. При цене иска свыше одного миллиона размер пошлины равен 13 200 руб. плюс 0,5% от суммы свыше одного миллиона рублей, но не больше 60 000 руб.

При определении размера госпошлины нужно правильно рассчитать стоимость имущества. В соответствии с п. 9 ч. 1 ст.

 91 ГПК РФ она определяется по результатам проведенной инвентаризационной оценки: используемая в расчетах стоимость не может быть ниже стоимости, установленной по итогам инвентаризации.

Если же такая оценка не проводилась, минимальная стоимость объекта определяется исходя из суммы, указанной в договоре страхования, а для организаций — исходя из его балансовой стоимости.

Итоги

Итак, решать вопрос о признании права собственности через суд может понадобиться в различных ситуациях.

Например, если на оформление прав на один и тот же имущественный объект претендует одновременно несколько человек.

Чтобы обращение в суд увенчалось успехом, необходимо изложить в иске перечень обстоятельств, позволяющих заявить требование, а также указать на доказательства, подтверждающие эти обстоятельства.

Более полную информацию по теме вы можете найти в КонсультантПлюс. Пробный бесплатный доступ к системе на 2 дня.

Позовна заява про визнання права власності на самочинно збудований гараж (зразок) | Юридичні послуги в Хмельницькому. Юрист. Фурман Руслан Вікторович

До Хмельницького міськрайонного суду

29000, м. Хмельницький, вул. Героїв Майдану, 54

Позивач: Марципанова Олена Володимирівна

29000, Хмельницька область, Хмельницький район,

м. Хмельницький, вул. Екскаваторів,13/3

 • тел.:**********
 • Відповідач: Виконавчий комітет Хмельницької міської ради
 • (поштовий індекс, адреса, телефон)
 • про визнання права власності на самочинно збудований гараж

Влітку 2012 року за житловим будинком № 13/3 по вул. Екскаваторів у м. Хмельницькому Хмельницької області я самочинно збудувала капітальний гараж розміром 4,0 м. х 8,0 м.

На початку лютого 2013 року я вирішила його узаконити і звернулася до Хмельницького міськвиконкому із заявою про надання мені у користування земельної ділянки під уже забудований гараж.

12 травня 2013 року виконком розглянув моє звернення і задовольнив його, що підтверджується рішенням Виконавчим комітетом Хмельницької міської ради за № 123/3141.

15 травня 2013 року я звернулася до уповноважених осіб Виконавчого комітету Хмельницької міської ради з проханням надати мені копію даного рішення. Проте мені відмовили обґрунтовуючи свою відповідь відсутністю у них рішення, яке було прийняте Виконавчим комітетом Хмельницької міської ради за № 123/3141 від 12 травня 2013 року.

З огляду на це, суд на підставі ч. 3 ст. 376 Цивільного кодексу України може визнати за мною права власності на самочинно збудоване нерухоме майно.

Читайте также:  Зустрічна позовна заява про визнання особи такою, що втратила право користування жилим приміщенням

Крім доданих до заяви документів, зазначені мною обставини зможуть підтвердити Свідок 1 та Свідок 2.

На підставі викладеного й у відповідності із ст. 16, ч. 1, 2, 3 ст. 376 ЦК України, керуючись п. 5 ч. 6 ст. 130 ЦПК України

Прошу:

1. Визнати за мною право власності на капітальний гараж, розташований за будинком № 13/3 по вул. Екскаваторів у  м.  Хмельницькому Хмельницької області.

 1. 2. Під час попереднього судового засідання вирішити питання про виклик до суду свідків:
 2. Свідок 1 (поштовий індекс, адреса, телефон).
 3. Свідок 2 (поштовий індекс, адреса, телефон).
 4. Додатки:

«___» ____________ 2013 р.                           ____________________ /Марципанова О.В./

 • Відповідно до Закону України «Про судовий збір» судовий збір справляється від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, – у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
 • Згідно абзацу 4 статті 7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2017 рік» з 01 січня 2017 року встановлено прожитковий мінімум на одну працездатну особу в розрахунку на місяць у розмірі 1600,00 гривень.
 • Пільги щодо сплати судового збору (для активації потрібно натиснути на нього).

Порядок легалізації самочинного будівництва

Кількість переглядів: 878

Легалізація самочинного будівництва в позасудовому порядку

Позасудовий порядок легалізації самочинного будівництва можливий щодо наступних видів самочинного будівництва за умови, що забудовник мав право власності (користування) на земельну ділянку:

 • індивідуальні (садибні) житлові будинки, садові, дачні будинки, господарські (присадибні) будівлі і споруди, збудовані у період до 5 серпня 1992 року
 • індивідуальні (садибні) житлові будинки, садові, дачні будинки загальною площею до 300 квадратних метрів, а також господарські (присадибні) будівлі і споруди загальною площею до 300 квадратних метрів, збудовані у період з 05 серпня 1992 року по 09 квітня 2015 року
 • будівлі і споруди сільськогосподарського призначення, збудовані до 12 березня 2011 року

Перш ніж звернутись до суду необхідно подати до органу державного архітектурно-будівельного контролю декларацію про готовність об’єкта до експлуатації (для об’єктів з незначними наслідками (СС1)) або звернутись із заявою про видачу сертифіката (для об’єктів із середніми (СС2) та значними (СС3) наслідками). За результатом розгляду декларації про готовність об’єкта до експлуатації органом архітектурно-будівельного контролю буде відмовлено в реєстрації декларації (повернуто декларацію) або відмовлено у видачі сертифікату.

Легалізація самочинного будівництва в судовому порядку

Підстави для звернення до суду

Відповідно до п. 2 Постанови Пленуму Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 30.03.2012 № 6 «Про практику застосування судами статті 376 Цивільного кодексу України (про правовий режим самочинного будівництва)» суди розглядають спори щодо самочинного будівництва, зокрема:

 • про визнання права власності на самочинно збудоване нерухоме майно власником земельної ділянки;
 • про визнання права власності на самочинно збудоване майно на земельній ділянці, що не була відведена особі, яка здійснила самочинне будівництво.

У цьому випадку обовязковою умовою є надання земельної ділянки у встановленому порядку особі під уже збудоване нерухоме майно.

Надання земельної ділянки у встановленому порядку може здійснюватись шляхом її отримання у власність у межах норм безоплатної приватизації; купівлі, у тому числі на конкурентних засадах; набуття права власності на підставі інших цивільно-правових угод (міни, ренти, дарування, спадкування тощо); отримання у спадок; постійне користування; шляхом укладення договору оренди, суперфіцію.

 • Куди звертатися?
 • Позовна заява про визнання права власності на самочинне будівництво подається до загального суду за місцем знаходження самочинно збудованого майна.
 • Вимоги до позовної заяви
 • Позовна заява має відповідати вимогам, визначеним Цивільним процесуальним кодексом України.
 • При поданні позову про визнання права власності на самочинно збудоване нерухоме майно власником земельної ділянки відповідачем зазначається орган місцевого самоврядування.
 • Позов про визнання права власності на самочинно збудоване нерухоме майно на чужій земельній ділянці може бути пред'явлено до органу державної влади або органу місцевого самоврядування та власника (користувача) земельної ділянки у випадку забудови на земельній ділянці, яка належить до державної чи комунальної власності або фізичній чи юридичній особі.
 • У позові має бути зазначено:
 • ким збудовано (будується) нерухоме майно;
 • рік початку та закінчення будівництва;
 • інформацію про наявну документацію на земельну ділянку, на якій здійснювалось або здійснюється будівництво;
 • її власників (користувачів);
 • загальну площу самочинно збудованого нерухомого майна, його склад (кількість поверхів, кімнат, прибудов відповідно до даних технічного паспорту).

Зазначається, що будівництво об’єкта здійснювалось з додержання архітектурних, будівельних, санітарних, екологічних та інших норм і правил, за умови використання земельної ділянки за її цільовим призначенням (якщо її цільове призначення не змінювалось) і не порушує права інших осіб. Останнє може бути підтверджено показаннями свідків, в даному випадку сусідів.

До позовної заяви додаються належним чином завірені копії наступних документів:

 • довідка про відсоток готовності об’єкта самочинного будівництва;
 • технічний паспорт будівлі;
 • технічний висновок проектної організації (спеціаліста, експерта) щодо відповідності стану об’єкта самочинного будівництва державним будівельним нормам;
 • документ, що засвідчує право власності чи користування земельною ділянкою, а у разі, якщо замовник (забудовник) не є власником чи користувачем земельної ділянки, також подається нотаріально засвідчена згода власника земельної ділянки на забудову цієї ділянки;
 • висновки державних органів, що здійснюють контроль за дотриманням природоохоронних, санітарно-гігієнічних, протипожежних вимог.

Судовий збір

За подання позову про визнання права власності на самочинне будівництво сплачується судовий збір у розмірі:

 • 1 відсотка ціни позову, але не менше 0, 4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб та не більше 5 розмірів прожиткового мінімум для працездатних осіб (для фізичних осіб);
 • 1,5 відсотка ціни позову, але не менше 1 розміру прожиткового мінімум для працездатних осіб (для юридичних осіб).

Ціна позову визначається вартістю нерухомого майна на підставі оцінки самочинно збудованого об’єкта.

Отримати консультацію з правових питань можна у Миколаївському місцевому центрі з надання безоплатної вторинної правової допомоги, який працює за адресою: 54056, м. Миколаїв, вул. Космонавтів, 61, тел. (0512) 44-54-60, 44-54-61

Перейти на офіційну сторінку на

Вирок від 13.12.2013 по справі № 428/9889/13-ц Сєверодонецький міський

Справа № 428/9889/13-ц

 • УХВАЛА
 • ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
 • 13 грудня 2013 року                                                                      м. Сєвєродонецьк

Суддя Сєвєродонецького міського суду Луганської області Олійник В.М.

, розглянувши матеріали позовної заяви ОСОБА_1 до Сєвєродонецької міської ради про визнання права власності на самочинно збудований гараж,-

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до Сєвєродонецького міського суду з позовом до Сєвєродонецької міської ради про визнання права власності на самочинно збудований гараж.

Вказана позовна заява була подана без додержання вимог, викладених у ст.

119 ЦПК України, а саме: не додано документів в підтвердження дійсної вартості гаражу, що позбавляє можливості суд встановити правильність сплати судового збору, у зв’язку з чим вочевидь не вірно визначено ціну позову та не вірно сплачено судовий збір.

Не викладено обставин, якими позивач обґрунтовує свої позовні вимоги та не зазначено доказів, що підтверджують кожну обставину, наявність підстав для звільнення від доказування. Не додано документів в підтвердження, що саме позивач здійснив будівництво гаражу.

Копії доданих документів не завірені належним чином. Не додано документів в підтвердження невизнання або оспорювання прав чи інтересів позивача відповідачем, неможливості вирішення спору (реєстрації права власності) в іншому порядку, передбаченому діючим законодавством.

Крім того відповідно до п.

9 Постанови Пленуму ВСУ від 30 березня 2012 року № 6 «Про практику застосування судами статті 376 Цивільного кодексу України (про правовий режим самочинного будівництва)» за загальним правилом кожна особа має право на захист свого цивільного права лише в разі його порушення, невизнання або оспорювання (частина перша статті 15 ЦК, частина перша статті 3 Цивільного процесуального кодексу України. У зв'язку із цим звернення до суду з позовом про визнання права власності на самочинне будівництво має здійснюватися за наявності даних про те, що порушене питання було предметом розгляду компетентного державного органу, рішення якого чи його відсутність дають підстави вважати про наявність спору про право. Враховуючи наведене, при вирішенні питання про відкриття провадження у справі за позовом про визнання права власності на самочинно збудовані об'єкти суд має звертати увагу чи зазначено у позовній заяві відповідно до вимог статті 119 ЦПК обставини щодо звернення позивача до інспекції державного будівельного архітектурного контролю про прийняття об'єкта до експлуатації та посилання на докази щодо зазначених обставин. У разі відсутності посилання на такі обставини або докази суд має відповідно до вимог статті 121 ЦПК залишити позовну заяву без руху та надати строк для усунення недоліків із наслідками, передбаченими частиною другою статті 121 ЦПК.

При розгляді справ зазначеної категорії судам слід мати на увазі, що відповідно до статті 26 Закону України від 16 листопада 1992 року № 2780-XII «Про основи містобудування» спори з питань містобудування вирішуються радами, інспекціями державного будівельного архітектурного контролю у межах їх повноважень, а також судом відповідно до законодавства.

За загальним правилом кожна особа має право на захист свого цивільного права лише в разі його порушення, невизнання або оспорювання (частина перша статті 15 ЦК, частина перша статті 3 Цивільного процесуального кодексу України).

У зв'язку із цим звернення до суду з позовом про визнання права власності на самочинне будівництво має здійснюватися за наявності даних про те, що порушене питання було предметом розгляду компетентного державного органу, рішення якого чи його відсутність дають підстави вважати про наявність спору про право.

Відповідно до ч.1 ст.

Читайте также:  Місце реєстрації шлюбу

121 ЦПК України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених у статтях 119 і 120 цього Кодексу, або не сплачено судовий збір, постановляє ухвалу, в якій зазначаються підстави залишення заяви без руху, про що повідомляє позивача і надає йому строк для усунення недоліків, який не може перевищувати п'яти днів з дня отримання позивачем ухвали.

За таких обставин позовна заява ОСОБА_1 до Сєвєродонецької міської ради про визнання права власності на самочинно збудований гараж підлягає залишенню без руху, а позивач в п’ятиденний термін з дня отримання ухвали повинен усунути зазначені недоліки, в іншому випадку позовна заява буде вважатиметеся неподаною і буде повернута позивачу.

Керуючись ст.ст. 119, 121, 210 ЦПК України, суддя, –

 1. УХВАЛИВ:
 2. Позовну заяву ОСОБА_1 до Сєвєродонецької міської ради про визнання права власності на самочинно збудований гараж, залишити без руху, про що сповістити позивача, надавши йому п’ятиденний термін для усунення зазначених недоліків з моменту отримання ухвали.
 3. Роз’яснити, що у випадку не усунення зазначених недоліків, позовна заява буде повернута позивачеві.
 4. Ухвала суду оскарженню не підлягає.

Суддя                                                                                          В. М. Олійник

Гараж своїми руками — Визнання права власності на гараж

  1. Що якщо не визнати право власності на гараж?  2. Йдемо до суду, якщо …  3. Як самостійно написати заяву до суду на визнання права власності на гараж?Кожний, хто стикався з проблемною ситуацією в сфері нерухомості, може підтвердити просту істину: «головна зброя власника-офіційний документ».

Для власника «автобудиночка» — це право власності на гараж, яке підтверджує сертифікат, виданий Реєстраційною палатою. Держава суворо регламентує операції з нерухомістю, поступово привчаючи своїх громадян цивілізовано распоряджатися наявними активами.Список документів для подачі в Реєстраційну Палату значний.

Але, якщо немає можливості надати його в повному обсязі, залишається одне — визнання права власності на гараж в судовому порядку. Рішення вищої інстанції замінить відсутні документи і дозволить правильно оформити свію споруду.«Не хочете звертатися всуд …

Що якщо не визнати право власності на гараж?»Для захисту прав власника та вирішення спірних питань передбачено визнання права власності на гараж. В судовому порядку визначають законного господаря будівлі. Під час розгляду справи позивач надає докази (документи, свідчення свідків тощо), на підставі яких він хоче підтвердити своє право на нерухомість.

Про те, як написати заяву до суду на визнання права власності на гараж, поговоримо нижче. Зараз зупинимося детальніше на тих «незручності», які чекають господаря «автобудиночка», у разі відмови від правильного оформлення цієї споруди.І. Земельне питанняЦе найболючіша тема, оскільки земельні паї в радянські часи часто виділялися на умови вічного користування.

Для полегшення процедури оформлення гаражів і дач, побудованих на таких умовах, був виданий закон про «дачну амністію». Він дозволяє за спрощеною схемою легалізувати свою будівлю і приватизувати землю під нею. Підтвердити це право найчастіше доводиться в судовому порядку, тому що влада не зацікавлена в розбазарюванні землі.

Власникам окремих гаражів для оформлення будівель «рекомендувалося» об'єднатися в ДКЗІ підписати договір оренди землі на 1-2 роки. Це позбавляло їх пільг, прописаних в «дачному» законі. Щоб визнати право власності на гараж, багатьом довелося йти до суду і таким чином побороти «бюрократичну машину».

Якщо власник гаража відмовляється від боротьби, то він ризикує втратити свою земельну ділянку. А це означає, що в недалекому майбутньому можна залишитися без гаража.ІІ.Хозяін, але «без прав»З 1998 року вся нерухомість підлягає державній реєстрації.

Якщо у господаря немає всіх необхідних документів для оформлення, то визнання права власності на гараж в суді — останній шанс вирішити дану проблему.Що чекає на тих, хто відмовляється від «легалізації»? Господар не зможе повноцінно розпоряджатися своєю нерухомістю: ні продати, ні подарувати, ні заповідати, ні здати в оренду.

Всі угоди з неоформленим гаражем будуть визнані недійсними.ІІІ. Ризик опинитися біля «розбитого корита»

Наші громадяни не звикли звертатися до суду. Туди йдуть лише в крайніх випадках, коли справа настільки занедбана, що розплутувати «клубок» доводиться довго. Спірні питання не завжди вирішуються на користь позивачів, оскільки на визнання права власності часто претендують ті, хто незаконно купив чи побудував гараж. Не всі господарі вчасно дбають про легалізацію своєї споруди, що призводить до неприємностей в майбутньому.

Наведені аргументи вагомі, і варто задуматися про наслідки своєї «байдужості» до законів.У судовій практиці вже позначилися типові випадки, які змушують громадян звернутися у вищу інстанцію для того, щоб визнати своє право власності на гараж.Гараж відноситься до розряду самовільних будівель.

Дефіцит «машиномісць» часто призводить до самозахоплення земель, що оточують гаражні кооперативи. Добудовані самобуди навіть включалися в ці об'єднання. Їм присвоювалися номера, а господарям видавалися «гаражні» паспорта. Але на перевірку виявлялося, що прав на земельну ділянку для будівництва немає.

Оформити такий гараж без суду неможливо.

Термін «самовільна споруда» використовується у випадках, коли:    * Споруда зведена на земельній ділянці, що не виділялася для цих цілей    * Під час будівлі порушувалися будівельні норми або були відхилення від початкового проекту    * Не було дозволу на будівництвоЯкщо раніше такі гаражі мали зносити, то тепер є можливість легалізувати споруди, які не порушують права інших осіб і не погрожують життю оточуючих.

Простіше сказати, якщо є можливість орендувати або викупити землю під «автобудиночок», то визнання права власності на гараж за допомогою суду — єдина можливість його легалізувати.

Багато громадян беруть участь у пайовому будівництві, яке обходиться набагато дешевше, ніж придбання готового об'єкта нерухомості. Якщо споруда вашого гаража велася на основі інвестиційного договору, то забудовник бере зобов'язання провести процедуру оформлення вашої власності самостійно.

Але якщо у підрядника є «проблеми» з адміністрацією міста або держкомісія не приймає об'єкт в експлуатацію, то чекати результату доводиться довго (іноді кілька років). Щоб прискорити цей процес, краще звернутися до суду. Вища інстанція врахує всі ваші аргументи і прийме правомірне рішення.

Якщо забудовник за умовами договору стягував плату за оформлення права власності на гараж, то можна одночасно вимагати свої гроші назад. Теж стосується розтрат на адвоката, судові витрати і моральний збиток.Гараж в спадщину.

Типова ситуація: «споруда побудована в радянські часи ще батьками, які померли, не встигнувши її зареєструвати».

Спадкоємцям належить довести своє право володіння, провівши всю процедуру самостоятійно. Тут можливі два варіанти дії.

Слід добре зважити, як правильно написати заяву в суд: чи варто подавати на визнання права власності на гараж або ж акцентувати увагу на право спадщини. У цьому випадку краще звернутися за допомогою до юриста.

Втрата правовстановлюючих документів на «автобудиночок»Досить поширена ситуація, коли на руках у власника гаража є лише виписки та копії документів, а самі оригінали не збереглися.

В Реєстраційній Палаті необхідно подати ксерокопії паперів, завірені нотаріусом, а для цього потрібно пред'явити оригінали, які пропали. Що робити? Звертатися до суду. Його рішення заповнить «пролом» в недостатньому пакеті документів для оформлення власності гаража.

Захоплення вашого майна або опротестування укладеного договору (купівлі-продажу, оренди тощо)

Ситуації, коли на гараж претендують декілька власників, вирішуються лише в судовому порядку. Вони виникають через неправильно оформлених договорів купівлі-продажу або оренди. Суд вислухає аргументи сторін і винесе рішення на користь кого потрібно визнати право власності на «спірний» гараж.Ті, хто змушений шукати правду в суді, стикаються з певними труднощами. Це достаток малозрозумілих юридичних термінів і заплутаність законів. Як написати заяву до суду на визнання права власності на гараж? Це питання найчастіше задають на спеціалізованих форумах юристів.Існує готова форма позовної заяви, яку легко знайти в інтернеті. Його структура така:   1. «Шапка», де вказані дані і реквізити подавця, судової інстанції   2. На початку заяви описуються обставини і аргументи у справі   3. Далі слід перерахувати по пунктах ваші вимоги   4. Окремим списком вказують документи, що підтверджують правомірність вашого позову   5. Підпис і датаОсновне правило при складанні заяви до суду: менше — «води», більше — по суті справи. Чітко й аргументовано викладайте ваші вимоги. Постарайтеся зібрати максимальну кількість документів, що підтверджують ваші слова, так як переносяться судові розгляди в зв'язку з необхідністю донести ту чи іншу довідку.Термін розгляду справи по визнанню права власності на нерухомість: 2 місяці.Незважаючи на, здавалося б, просту форму позовної заяви, багато автовласників не знають, як правильно написати заяву до суду на визнання їх права власності на гараж. Заявлені вимоги позивача повинні відповідати наявної законодавчої бази, а лише юрист може правильно підказати ту норму закону, на яку слід опиратися саме у вашому випадку.ЗАПАМ'ЯТАЄТЕ!Неправильне визначення своїх позовних претензій веде до відмови у розгляді справи.Наступним важливим моментом є правильне визначення відповідача за позовом. Найчастіше це не конкретна особа, а забудовник (що взяв на себе зобов'язання оформити власність) або місцеві органи управління. Помилка у визначенні може призвести до відмови або затягуванні справи, так як доведеться «докопуватися» до істинного «винуватця» виниклих у вас претензій.ВАЖЛИВО!Слід знати, в якій судовий орган звернутися. Для цього буде корисна така підказка:Арбітражний суд — для підприємств і підприємців.Районний суд — для фізичних осібМировий суддя — для фізичних осібПОРАДА!Якщо має бути серйозна «боротьба» за свої права, то скористайтеся послугами досвідченого юриста. Самостійно позов можна скласти тільки «по аналогії», маючи в арсеналі зразок успішного завершення схожого судового розгляду.

Ссылка на основную публикацию