Позовна заява про встановлення опіки над малолітнім

Позовна заява про встановлення опіки над малолітнім

Опіка і піклування встановлюються над малолітніми, неповнолітніми особами і над повнолітніми, але не здатними подбати про себе самостійно. Опікунство в першу чергу покликане забезпечити дотримання інтересів, майнових і немайнових прав опікуваних. Опікунства в основному потребують діти, які залишилися з різних причин без батьків або дорослі, але недієздатні – фізично або психічно хворі люди.

Нормативна база опікунства в Україні

Опікунство в Україні регулюється на законодавчому рівні. Україна розробила основні механізми оформлення опікунства і інші його аспекти, які викладені в статтях 51, 52 Конституції, статтях 243-251 Сімейного кодексу та статтях 55-79 Цивільного кодексу.

Різниця між опікунством і піклуванням полягає в тому, що піклування оформляється на дитину 14-18 років, і його присутність при рішенні суду про призначення піклування обов’язково. В іншому процедури оформлення опікунства та піклування ідентичні.

Щоб оформити опікунство над дитиною, необхідно визнання її офіційного статусу сироти або відсутності батьківського піклування. В Україні існує база даних дітей-сиріт.

Просто так оформити опікунство над дитиною, у якої є батьки і вони не позбавлені батьківських прав, не можна.

Можливий варіант оформлення опікунства над дитиною за згодою його батьків, які з якихось причин не можуть виконувати свої батьківські обов’язки – знаходяться далеко, не мають достатніх коштів для утримання дитини або з інших причин. Існує і тимчасове опікунство, яке припиняється при зміні статусу дитини, при поверненні батьків з тривалої поїздки або їх одужанні.

Популярні новини зараз Показати ще

Позовна заява про встановлення опіки над малолітнім

Хто може стати опікуном

Згідно з Цивільним кодексом України, опікуном може стати людина, яка сама повністю дієздатна.

Переважно, це людина, у якої є родинні зв’язки з опікуваним, перевага віддається бабусі чи дідусеві, тітці, дядькові, але й відсутність спорідненості з опікуваним не є перешкодою для оформлення опікунства. Опікунство може бути оформлено і при розлученні батьків.

Опікуваний, навіть якщо він дитина старше 10 років, має право висловити своє бажання або небажання щодо конкретного опікуна. Основні вимоги до опікуна наступні:

 1. він повинен бути повнолітнім і дієздатним
 2. Не мати судимостей за тяжкі і умисні злочини.
 3. Опікун повинен мати постійне місце проживання і постійний дохід.
 4. Потенційні опікуни не повинні бути позбавлені батьківських прав. Якщо такий факт і був в їх біографії, на момент оформлення опікунства вони повинні бути відновленими в батьківських правах.
 5. Потенційний опікун не повинен мати онкологічні та інфекційні захворювання.
 6. У його біографії не повинно бути доведених випадків зловживання алкоголем та наркотичними засобами.

Якщо опікунство над дитиною хочуть оформити рідні бабуся і дідусь, вони повинні відповідати таким умовам:

 1. їм має бути не більше 60 років;
 2. вони не повинні мати захворювань, що перешкоджають повноцінній турботі про дитину;
 3. вони повинні мати умови для утримання та виховання дитини.

Опікунство бабусею чи дідусем можливо при від’їзді батьків на тривалий термін, при неналежному виконанні обов’язків мамою чи батьком.

Позовна заява про встановлення опіки над малолітнім

Як оформити опікунство

Для оформлення опіки необхідно звернутися в органи опіки та піклування або місцеву адміністрацію. Не виключено, що знадобиться розгляд питання і в суді.

Якщо мова йде про простий випадок – опікунство над родичем (дитиною або літньою людиною), то рішення може прийняти уповноважений орган влади.

У разі спірних моментів, при встановленні опікунства над психічно хворим або фізично недієздатною дорослою людиною може бути необхідність рішення суду.

Для оформлення опікунства знадобиться зібрати пакет документів.

Заява про бажання оформити опікунство. Якщо опікунами стає сім’я, подається спільна заява, але підписана кожним членом подружжя.

 1. Копії паспорта,
 2. свідоцтва про шлюб (якщо потенційні опікуни знаходяться в офіційному шлюбі),
 3. документи про право власності на житло або договір оренди житла,
 4. довідка про відсутність судимості,
 5. довідка про стан здоров’я на поточний момент, в тому числі висновок психіатра і нарколога про відсутність психічних відхилень і наявності залежностей від алкоголю і наркотиків,
 6. нотаріально завірена згода всіх членів сім’ї, які будуть проживати з опікуваним.

Кожен документ має свій термін придатності – довідка про стан здоров’я дійсна протягом трьох місяців, про судимості – протягом одного року. Також може бути проведена перевірка про наявність у опікуна навичок догляду за хворою людиною, вміння правильно здійснювати догляд за людьми похилого віку.

Оформлення опікунства відбувається у встановлені законом терміни.

Позовна заява про встановлення опіки над малолітнім

Скільки грошей отримує опікун дитини

Так як повноцінне утримання та харчування дитини вимагає певних витрат, опікуну призначаються виплати від держави. На сьогоднішній день вони становлять два прожиткових мінімуми. Закон досить чітко визначає, що допомога повинна витрачатися виключно на потреби дитини.

З 1 липня 2019 максимальний розмір соціальних виплат на дітей, які перебувають під опікою чи піклуванням, становить:

 • для дітей до 6 років – 3398 грн.;
 • для дітей від 6 до 18 років – 4236 грн.

Якщо на дитину виплачуються інші гроші – аліменти, пенсія, стипендія, то розмір допомоги є різницею між максимальною сумою допомоги і інших виплат.

Позовна заява про встановлення опіки над малолітнім

Як оформити опікунство над літньою і хворою дорослою людиною

Взяти опікунство над літніми або хворими недієздатними дорослими людьми може будь-який родич, в тому числі брат, сестра, батьки або діти. Також опікуном може стати і людина, не пов’язана з підопічним родинними зв’язками. Оформити опікунство можна над своїми старими батьками.

Опіку над дорослими людьми поділяють на повне опікунство і патронаж.

Повне опікунство, як правило, встановлюється над психічно хворим або літньою людиною з психологічними відхиленнями, повністю недієздатною особою, такий варіант опікунства визначається судом.

При обмеженій дієздатності призначається патронаж і піклування. Патронаж здійснюється на підставі договору між підопічним і опікуном.

Для оформлення патронажу потрібні наступні документи:

 • заява від руки, написана бажаючим взяти опікуна;
 • заяву потенційного опікуна про добровільну згоду здійснювати догляд над заявником;
 • проект договору.
 • Договір довічного утримання, який часто супроводжує дарча на майно підопічного – це інший варіант оформлення відносин опікуна і підопічного.
 • Рішення приймається протягом 30 днів, після чого приходить повідомлення з позитивною відповіддю або відмовою.
 • Підопічним, що знаходяться під патронажем, призначається додаткова сума до пенсії.
 • Догляд за дітьми і людьми похилого віку прирівнюється до роботи і враховується в загальний трудовий стаж при оформленні пенсії.

Позовна заява про встановлення опіки над малолітнім

Грошові виплати опікунам літніх і хворих людей в 2019 році

Скільки платять опікуну в Україні? У 2019 році Кабінет міністрів у зв’язку з численними скаргами на недостатній розмір виплат скасував Постанову Кабміну від 26 липня 1996 року, яка встановлювала виплати по догляду за інвалідом або людиною, яка досягла 80-річного віку на рівні 4,80 гривень.

З 2019 року сума виплат компенсації розраховується за певним алгоритмом, і залежить від прожиткового мінімуму і коефіцієнта по кожній категорії підопічних, групи інвалідності підопічного. І хоча виплати отримують опікуни, вони повинні бути витрачені на потреби підопічних.

Позовна заява про встановлення опіки над малолітнім

Права і обов’язки опікуна в Україні

 • Опікуни недієздатних людей зобов’язані піклуватися про підопічних, забезпечувати їм нормальні побутові умови, медичний догляд, ліки, а також стежити за тим, щоб дотримувалися інтереси підопічного, але при цьому, щоб недієздатна особа не порушувала інтереси інших громадян.
 • Опікуни дітей мають майже ті ж права, що і батьки, але при цьому підлягати підвищеному контролю з боку органів опіки та піклування. Опікуни несуть відповідальність за виховання і розвиток дітей, їх безпеку та дотримання дітьми громадських норм поведінки.
 • Опікуни мають право самостійно визначати методи виховання з урахуванням рекомендацій відповідних органів. Виховання повинно враховувати інтереси дитини і держави, готувати дитину до самостійного життя.
 • Опікун відповідає за поведінку підопічного, стежить за тим, щоб з його боку не було завдано шкоди іншим особам.
 • Опікун не зобов’язаний здійснювати догляд за підопічним за рахунок власних коштів, утримання оплачується державою шляхом виплат різних допомог. Самі обов’язки опікуна здійснюються безоплатно.
 • Опікуни зобов’язані піклуватися про дотримання майнових і житлових прав, права спадкування неповнолітнього підопічного. Продати квартиру, яка належить опікуваному, не можна без згоди органів опіки.

Заява про встановлення опіки над малолітньою особою (зразок) | Юридичні послуги в Хмельницькому. Юрист. Фурман Руслан Вікторович

До Хмельницького міськрайонного суду

29000, м. Хмельницький, вул. Героїв Майдану, 54

Заявник: Марципанова Олена Володимирівна

29000, Хмельницька область, Хмельницький район,

м. Хмельницький, вул. Екскаваторів,13/3

 • тел.:**********
 • Заінтересовані особи:
 • Орган опіки та піклування
 • (поштовий індекс, адреса телефон)
 • ЗАЯВА
 • про встановлення опіки над малолітньою особою 
 • Я, Марципанова Олена Володимирівна, являюся рідною матір’ю Паламар Інни Василівни, що підтверджується свідоцтвом про народження серія ___ №_______, видане ________ сільською радою _______ району, _________ області «__»_________ року.
Читайте также:  Поділ спільного майна подружжя. Що потрібно знати?

«__»_________ року між моєю донькою, Паламар Інною Василівною та Паламар Артемом Васильовичем було укладено шлюб. За час перебуванні їх у шлюбі в них 14 липня 2010 р.

народилася дочка – Паламар Каріна Василівна про що в Книзі записів актів громадянського стану про народження «__»_________ року було зроблено відповідний запис № ____, що підтверджується Свідоцтвом про народження серія ___ №________, виданим ________ районним управлінням юстиції м. __________.

Внаслідок дорожньо-транспортної пригоди, яка сталася 28 травня 2012 р. неподалік м.

Хмельницького моя дочка та зять загинули, про що в Книзі реєстрації смертей «__»_________ року було зроблено відповідний актовий запис № _____, що підтверджується свідоцтвом про смерть серія ___ № ______, видане Центральним відділом реєстрації актів цивільного стану ______ міського управління юстиції «__»_________ року на Паламар Інну Василівну та Паламар Артема Васильовича.

Після смерті батьків Паламар Каріни Василівни я стала опікуватися долею онуки. До цього часу я доглядаю та утримую її, піклуюся про її здоров’я та всебічний розвиток.

Паламар Каріна Василівна проживає разом зі мною у моїй квартирі.

Я намагаюся максимально забезпечувати всі її потреби, займаюся її виховання, проявляю турботу про фізичний та духовний розвиток дитини, купую одяг, взуття інші необхідні речі, докладаю всіх зусиль, щоб онука отримувала відповідне для її віку та потреб харчування. Дані факти підтверджуються поясненнями сусідів та довідкою з дитячого садочку.

Крім того, після смерті моєї доньки та зятя залишилося спадкове майно, а саме квартира та приватизована земельна ділянка. Відповідно до рішення Хмельницького міськрайонного суду від 16 лютого 2013 року я у спадок отримала від доньки квартиру та земельну ділянку.

До того ж варто відзначити, що я маю на депозитному рахунку в банку грошові кошти в розмірі 48 000,00 грн. (сорок вісім тисяч грн. 00 коп.), що підтверджується договором № _________ від «__»_________ року та довідкою № ____ від «__»_________ року  видана відділенням «__________ Банк». Також я отримую пенсію, що підтверджується довідкою № _____ від «__»_________ року.

Таким чином я маю можливість утримувати та виховувати Паламар Каріну Василівну.

Відповідно до ст. 243 СК України, опіка встановлюється над дитиною органом опіки та піклування, а також судом у випадках, передбачених Цивільним кодексом України.

Як зазначено у ст. 60 ЦК України, суд встановлює опіку над малолітньою особою, якщо при розгляді справи буде встановлено, що вона позбавлена батьківського піклування.

Згідно ст. 244 СК України, опікуном дитини може бути за її згодою повнолітня дієздатна особа.

На підставі викладеного та керуючись ст. ст. З, 15, 118 – 120 ЦПК України, ст. ст. 18, 234, 244, 180 СК України, ст. 60 ЦК України,-

 1. ПРОШУ:
 2. Встановити опіку над Паламар Каріною Василівною, 14 липня 2010 року народження.
 3. Зобов’язати орган опіки та піклування, виконавчий комітет _________ районної у м. ______ ради, направити на адресу суду подання про призначення опікуна для Паламар Каріни Василівни;
 4. Встановити опікуном малолітньої Паламар Каріни Василівн 14 липня 2010 року народження мене, Марципанову Олену Володимирівну.
 5. Додатки:

«____»  ___________ 2013 р. __________________ /Марципанова О.В./

 • Відповідно до Закону України «Про судовий збір» судовий збір справляється від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, – у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
 • Згідно абзацу 4 статті 7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2017 рік» з 01 січня 2017 року встановлено прожитковий мінімум на одну працездатну особу в розрахунку на місяць у розмірі 1600,00 гривень.
 • Пільги щодо сплати судового збору (для активації потрібно натиснути на нього).

Заява до органу опіки та піклування про визначення місця проживання малолітньої дитини | Як самостійно написати (зразок, шаблон) 2021

Заява до органу опіки та піклування про визначення місця проживання малолітньої дитини

Серед широкого розмаїття документів з цивільних  та сімейних справ, одними з найпоширеніших є Заява до органу опіки та піклування про визначення місця проживання малолітньої дитини. Тому, для Вас корисним буде ознайомлення на сайті «Розлучення онлайн» зі зразком, прикладом, шаблоном, формою документа: Заяви до органу опіки та піклування про визначення місця проживання малолітньої дитини.

Пишеться власноручно заявником

 • Голові органу опіки та піклування
 • Золочівської райдержадміністрації
 • _____________________________________
 • (прізвище ім’я по батькові)
 • ______________________________________
 • (ПІБ, дата народження заявника)
 • проживаю___________________________ (адреса)
 • ________________________________________
 • ________________________________________
 • паспорт серія______ номер________________
 • виданий ________________________________
 • (ким і коли виданий паспорт) ________________
 • телефон ________________________________
 • Заява до органу опіки та піклування про визначення місця проживання малолітньої дитини

Прошу визначити місце проживання моєї малолітньої (неповнолітньої) дитини ________________________________ за моїм місцем проживання, а саме: (прізвище ім’я по батькові, дата народження) _____________________________________________________________________ .

(адреса проживання) Ми із колишньою дружиною ________________________________________ (прізвище ім’я по батькові, дата народження) розлучились у ______ році. У нас від шлюбу у нас народилися ________ спільних дітей _________________________________________________________________.

(прізвище ім’я по батькові, дата народження кожної дитини) Після розлучення діти залишились проживати разом зі мною, а колишня дружина _______________________________ (прізвище ім’я) проживає за іншою адресою: ______________________________________________________________________.

Наводяться факти, що стосуються кожної конкретної справи ______________ _________________ _______________________

Даю згоду на використання моїх персональних даних.

01.07.20__                                              (підпис)

Наголошуємо, що в судах України існують зразки, приклади, шаблони Заяви до органу опіки та піклування про визначення місця проживання малолітньої дитини, які можуть відрізнятись за змістом між собою. Кожний зразок, документ може мати свої унікальні особливості, в залежності від конкретних обставин сімейних обставин.

Для того, щоб Заява до органу опіки та піклування про визначення місця проживання малолітньої дитини була складена юридично грамотно та в суді цей документ не залишили без руху, ми рекомендуємо звертатися за допомогою до сімейного адвоката по розлученням онлайн який допоможе підготувати Заяву до органу опіки та піклування про визначення місця проживання малолітньої дитини дистанційно.

Виплати опікунам у 2020 році в Україні | Юридичний самозахист

Стаття актуальна на 2021 рік

Держава повинна вживати всіх можливих заходів для того, щоб дитині, яка залишилася сиротою або позбавлена батьківського піклування, було забезпечено право на виховання в сімейних формах.

Законодавець чітко визначає таку пріоритетність, вказуючи на те, що при втраті дитиною батьківського піклування уповноважені органи державної влади та місцевого самоврядування повинні вжити вичерпних заходів щодо влаштування дитини в сім’ї громадян України.

Пріоритет повинен надаватися, по-перше, громадянам України, а по-друге, це має бути влаштування дитини до сімейних форм виховання, таких як:

 1. усиновлення,
 2. опіка чи піклування,
 3. прийомні сім’ї,
 4. дитячі будинки сімейного типу.

Влаштування дітей до інтернатних закладів або дитбудинків є крайнім способом вирішення цього питання, і має застосовуватися за відсутності перерахованих вище шляхів влаштування дитини на виховання в сім’ю.

У цій статті ми розглянемо одну з таких форм влаштування дітей, а саме – встановлення над дитиною, позбавленою батьківського піклування, опіки або піклування.

Ми проаналізуємо, як врегульована опіка та піклування в цивільному праві, як відбувається встановлення опіки над дитиною, право на які виплати належать дитині внаслідок встановлення над нею опіки чи піклування, які органи державної влади займаються вирішенням цих питань у 2020 році.

Що таке опіка над дитиною з дитбудинку

Згідно із законодавчим визначенням встановлення опіки або піклування – це влаштування дітей-сиріт або дітей, позбавлених батьківського піклування, в сім’ї громадян України, які перебувають переважно в сімейних, родинних відносинах з цими дітьми, з метою забезпечення їх виховання, освіти, розвитку і захисту їх прав та інтересів.

Опікун та піклувальник: різниця

Опіка відрізняється від піклування за критерієм віку дитини: якщо мова йде про малолітню дитину до 14 років, то над нею встановлюється опіка, а якщо ця дитина неповнолітня від 14 до 18 років, то над нею встановлюється піклування.

До якого віку встановлюється опіка над дитиною

Відповідаючи на запитання про те, до скількох років можна оформити опікунство, зауважимо, що слід відрізняти опіку та піклування над дітьми без батьківського піклування, та опіку й піклування над дорослими повнолітніми особами від 18 років, оскільки правові підстави їх встановлення абсолютно відрізняються в першому і другому випадку.

Читайте также:  Зняти з місця реєстрації у примусовому порядку

Про опіку та піклування над повнолітніми можна прочитати в нашій статті «Правила опіки та піклування в Україні».

Опіка над дитиною, позбавленою батьківського піклування

Позбавлення матері або батька батьківських прав є крайнім заходом, який застосовується при наявності достатніх доказів, що підтверджують повне небажання людини здійснювати батьківські права й обов’язки щодо своїх дітей.

Як правило, органи опіки та піклування, служби у справах дітей, центри соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді максимально вживають вичерпних заходів для того, щоб зберегти право дитини на перебування в біологічній сім’ї.

Тому в окремих випадках з дотриманням певних умов суд може прийняти рішення про те, щоб забрати дитину в батьків або одного з них, не позбавляючи їх батьківських прав.

Це рішення може бути прийнято у випадках, якщо батьки або один з них:

 1. ухиляються від виконання своїх обов’язків по вихованню дитини;
 2. жорстоко поводяться з дитиною;
 3. є хронічними алкоголіками або наркоманами;
 4. вдаються до будь-яких видів експлуатації дитини, примушують її до жебракування та бродяжництва;
 5. в інших випадках, якщо залишення дитини у них є небезпечним для неї.
 • Коли є безпосередня загроза дитині, уповноважені органи можуть прийняти рішення негайно забрати дитину від батьків.
 • Поки не відпадуть причини, які перешкоджали належному вихованню дитини її батьками, і поки суд за заявою батьків не прийме рішення про повернення їм дитини, така дитина передається другому з батьків, бабі, дідові, іншим родичам – за їх бажанням – або органові опіки та піклування.
 • Тимчасове влаштування дитини, що залишилася без батьківського піклування, здійснюють служби у справах дітей та уповноважені відділи Національної поліції за місцем проживання дитини.

Дитина, яка залишилася без піклування батьків, може бути тимчасово влаштована в сім’ю родичів.

Тимчасове опікунство над онуком, племінником, сестрою або братом може взяти на себе, відповідно, бабуся, дідусь, тітка, дядько, повнолітній брат або сестра такої дитини.

І поки буде остаточно вирішуватися питання про вибір форми влаштування дитини, вона може перебувати на правах тимчасового перебування у родичів.

Підставою для такого тимчасового перебування дитини в сім’ї родичів або інших осіб, з якими у неї склалися близькі стосунки, є наказ служби у справах дітей про тимчасове влаштування дитини, виданий на підставі документів, перелік яких встановлений законодавством України.

Правовий статус дитини-сироти та дитини, позбавленої батьківського піклування

Перед тим, як відповідати на питання про те, як стати опікуном дитини з дитбудинку, відзначимо, що в першу чергу дитина повинна набути статусу дитини-сироти або дитини, позбавленої батьківського піклування. Законодавством України визначено підстави, за наявності яких дитина може його набути.

Статус дитини-сироти надається дітям, у яких батьки померли або загинули.

Статус дитини, позбавленої батьківського піклування, надається дітям в разі, якщо суд прийме рішення про:

 1. позбавлення батьківських прав батьків;
 2. відібрання дітей від батьків без позбавлення їх батьківських прав;
 3. визнання батьків безвісно відсутніми;
 4. оголошенні батьків померлими;
 5. визнання батьків недієздатними;
 6. відбування батьками покарання в місцях позбавлення волі;
 7. утриманні батьків під вартою при розслідуванні та розгляді кримінальної справи.

Також такий статус надається у випадках, якщо:

 • батьки перебувають у розшуку, пов’язаному з ухиленням від сплати аліментів та відсутністю відомостей про їх місцезнаходження;
 • батьки хворіють тривалий час, і це заважає їм виконувати свої батьківські обов’язки, що підтверджується висновком ЛКК;
 • батьки невідомі, залишили дитину в пологовому будинку, іншому закладі охорони здоров’я або відмовилися забрати з цих закладів;
 • неможливо з’ясувати причини невиконання батьківських обов’язків батьками дитини в зв’язку з перебуванням їх на тимчасово окупованій території або в районі проведення АТО;
 • діти розлучені з сім’єю, яких визнано біженцями або особами, які потребують додаткового захисту.

Для цього служба у справах дітей протягом 2 місяців збирає необхідні документи, а саме – свідоцтво про народження дитини та документи, що засвідчують обставини, внаслідок яких дитина залишилась без батьківського піклування, про які сказано вище, та приймає рішення про надання дитині відповідного правового статусу.

Як стати опікуном дитини з дитбудинку

Для того щоб оформити опіку (піклування) над дитиною, потенційний опікун або піклувальник повинен в першу чергу зібрати для цього пакет документів, зокрема:

 1. заяву (спільну заяву від подружжя, підписану чоловіком і дружиною);
 2. довідку про доходи за останні півроку або завірену копію декларації про доходи;
 3. документ, що підтверджує право власності або користування житлом;
 4. копію свідоцтва про шлюб (для осіб, які перебувають у шлюбі);
 5. копію паспорта;
 6. висновок про стан здоров’я заявника, складений за встановленою законом формою;
 7. довідку від нарколога та психіатра для осіб, які проживають разом із заявниками;
 8. довідку про наявність чи відсутність судимості для кожного заявника;
 9. письмову згоду всіх повнолітніх членів сім’ї, які проживають разом з особою, які бажають взяти дитину під опіку, піклування у встановленій законодавством формі.

Термін дії зазначених документів становить 12 місяців з дати їх видачі.

Як ми вже відзначали вище, опікуном чи піклувальником призначається переважно особа, яка перебуває в сімейних, родинних відносинах з підопічним, з урахуванням особистих стосунків між ними, можливості особи виконувати обов’язки опікуна чи піклувальника. Тому цілком можливим є опікунство над онуком, племінником, братом чи сестрою і т.д.

Рішення про встановлення опіки, піклування приймається районною, районною у місті Києві та Севастополі держадміністрацією, виконавчим органом міської, районної в місті ради в одномісячний термін після подачі заяви та документів.

Якщо дитина до прийняття рішення про встановлення опіки чи піклування перебувала в інтернаті або дитячому будинку, то служба у справах дітей спільно з адміністрацією такого закладу повинні відрахувати дитину із закладу та передати її опікуну, піклувальнику в 15 – денний термін після прийняття рішення про встановлення опіки, піклування.

Виплати опікунам

 1. На дітей, над якими встановлено опіку чи піклування, призначається державна допомога в розмірі двох прожиткових мінімумів для дитини відповідного віку.
 2. Розмір прожиткового мінімуму можна подивитися в законі України про державний бюджет України на відповідний рік.

 3. Якщо на дитину виплачуються призначені їй пенсія, аліменти, стипендія, державна допомога, тоді розмір допомоги на цю дитину визначається як різниця між двома прожитковими мінімумами для дитини відповідного віку та розміром призначених дитині інших виплат.

 4. Допомога на дітей, над якими встановлено опіку чи піклування, призначається на 12 місяців і продовжується на підставі заяви та довідок про місячні розміри пенсії, аліментів, стипендії, державної допомоги, які отримує опікун або піклувальник дитини.

 5. Державна допомога призначається органами соціального захисту населення за місцем проживання опікуна чи піклувальника або дитини та виплачується щомісяця включно до моменту досягнення дитиною повноліття.
 6. Питання про те, чи дає опікунство над дитиною пільги, частково порушувалося в статті «Як надається відпустка по догляду за дитиною до 3 років».

Підводимо підсумки по темі опікунства над дитиною в Україні:

 1. Держава повинна вживати заходів для забезпечення дитині, яка залишилася сиротою або позбавленою батьківського піклування, права на виховання в сім’ї. Опікунство (піклування), у свою чергу, є однією з таких пріоритетних форм влаштування дитини.
 2. Опіка і піклування оформляється тільки над дитиною-сиротою або позбавленою батьківського піклування.
 3. Опіка над дитиною може оформлятися як у випадку, якщо дитина відібрана у батьків без позбавлення їх батьківських прав, так і в разі позбавлення батьків батьківських прав.
 4. Перед встановленням опіки або піклування дитині повинні оформити правовий статус дитини-сироти або дитини, позбавленої батьківського піклування.
 5. Рішення про встановлення опіки, піклування приймається районною, районною у місті Києві та Севастополі держадміністрацією, виконавчим органом міської, районної в місті ради.
 6. На дітей, над якими встановлено опіку чи піклування, призначається державна допомога в розмірі 2 прожиткових мінімумів для дитини відповідного віку.

Опіка та піклування в цивільному праві: загальна характеристика в 2021 році

Опіка і піклування встановлюються з метою забезпечення особистих немайнових і майнових прав та інтересів малолітніх, неповнолітніх осіб, а також повнолітніх осіб, які за станом здоров'я не можуть самостійно здійснювати свої права і виконувати обов'язки, над недієздатними особами.

Опіка встановлюється над малолітніми дітьми (віком до 14 років), які є сиротами або позбавлені батьківського піклування, а також над недієздатними особами.

Піклувальник призначається неповнолітнім (від 14 до 18 років), які є сиротами або позбавлені батьківського піклування та фізичним особам, що визнані обмежено дієздатними.

Опікуна малолітній дитині і попечителя неповнолітнього може призначити орган опіки та піклування, який діє при місцевій державній адміністрації, за місцем проживання дитини або опікуна та піклувальника.

В інших випадках опікуна та піклувальника призначає суд, за поданням органів опіки та піклування.

Читайте также:  Визнання розірвання шлюбу фіктивним

Як скласти заяву про усиновлення дитини

Опікуном чи піклувальником може бути лише фізична особа з повною цивільною дієздатністю.

Фізична особа може бути призначена опікуном чи піклувальником лише за її письмовою заявою.Опікун або піклувальник назначаються переважно з осіб, які перебувають у сімейних, родинних відносинах з підопічним, з урахуванням особистих стосунків між ними, можливості особи виконувати обов'язки опікуна чи піклувальника.

 • При призначенні опікуна для малолітньої особи та при призначенні піклувальника для неповнолітньої особи враховується бажання підопічного.
 • Фізичній особі може бути призначений один або кілька опікунів або піклувальників.
 • Не може бути опікуном чи піклувальником особа:
 1. Позбавлена ​​батьківських прав, якщо ці права не були поновлені;
 2. Особа, поведінка та інтереси якої суперечать інтересам фізичної особи, яка потребує опіки або піклування.

Не можуть бути опікунами, піклувальниками дитини особи, які:

 • обмежені у дієздатності;
 • визнані недієздатними;
 • позбавлені батьківських прав, якщо ці права не були поновлені;
 • були усиновлювачами (опікунами, піклувальниками, прийомними батьками, батьками-вихователями) іншої дитини, але усиновлення було скасовано або визнано недійсним (було припинено опіку, піклування чи діяльність прийомної сім'ї або дитячого будинку сімейного типу) з їхньої вини;
 • перебувають на обліку або на лікуванні у психоневрологічному чи наркологічному диспансері;
 • зловживають спиртними напоями або наркотичними речовинами;
 • не мають постійного місця проживання та постійного заробітку (доходу);
 • страждають на хвороби, перелік яких затверджений Міністерством охорони здоров'я;
 • є іноземцями, які не перебувають у шлюбі, крім випадків, коли іноземець є родичем дитини;
 • були засуджені за злочини проти життя і здоров'я, волі, честі та гідності, статевої свободи та статевої недоторканості особи, проти громадської безпеки, громадського порядку та моральності, у сфері обігу наркотичних речовин, психотропних речовин, їх аналогів або прекурсорів, а також за злочини, передбачені статтями 148, 150, 150-1, 164, 166, 167, 169, 181, 187, 324, 442 Кримінального кодексу України, або мають непогашену чи не зняту в установленому законом порядку судимість за вчинення інших злочинів;
 • за станом здоров'я потребують постійного стороннього догляду;
 • є особами без громадянства;
 • перебувають у шлюбі з особою, яка відповідно до пунктів 3-6, 8 і 10 не може бути опікуном.

Опікун зобов'язаний дбати про підопічного, про створення йому необхідних побутових умов, забезпечення його доглядом та лікуванням.Опікун малолітньої особи зобов'язаний також дбати про її виховання, навчання та розвиток.

Опікун має право вимагати повернення підопічного від осіб, які тримають його без законної підстави.

Опікун вчиняє правочини від імені та в інтересах підопічного.

Опікун, його дружина, чоловік та близькі родичі (батьки, діти, брати, сестри) не можуть укладати з підопічним договорів, крім передання майна підопічному у власність за договором дарування або у безоплатне користування за договором позики.Опікун не може здійснювати дарування від імені підопічного, а також зобов'язуватися від його імені порукою.

Крім того, опікун не має права без дозволу органу опіки та піклування:

 1. відмовитися від майнових прав підопічного;
 2. видавати письмові зобов'язання від імені підопічного;
 3. укладати договори, які підлягають нотаріальному посвідченню та (або) державній реєстрації, в тому числі договори щодо поділу або обміну житлового будинку, квартири;
 4. укладати договори щодо іншого цінного майна.
 1. Опікун зобов'язаний вживати заходів щодо захисту цивільних прав та інтересів підопічного.
 2. Опікун зобов'язаний дбати про збереження та використання майна підопічного в його інтересах.
 3. Якщо малолітня особа може самостійно визначити свої потреби та інтереси, опікун, здійснюючи управління її майном, повинен враховувати її бажання.
 4. Опікун самостійно здійснює витрати, необхідні для задоволення потреб підопічного, за рахунок пенсії, аліментів, відшкодування шкоди у зв'язку з втратою годувальника, допомоги на підопічну дитину та інших соціальних виплат, призначених на підопічну дитину відповідно до законів України, доходів від майна підопічного і тому подібне.
 5. Якщо підопічний є власником нерухомого майна або майна, яке потребує постійного управління, опікун може з дозволу органу опіки та піклування управляти цим майном або передати його за договором в управління іншій особі.

Піклувальник над неповнолітньою особою зобов'язаний дбати про створення для неї необхідних побутових умов, про її виховання, навчання та розвиток.Піклувальник над фізичною особою, цивільна дієздатність якої обмежена, зобов'язаний дбати про її лікування, створення необхідних побутових умов.

 • Піклувальник дає згоду на укладання підопічним угод.
 • Піклувальник не може давати згоду на укладення договорів між підопічним та своєю дружиною (чоловіком) або своїми близькими родичами, крім передання майна підопічному у власність за договором дарування або у безоплатне користування на підставі договору позики.
 • Піклувальник дає згоду на вчинення наступних угод тільки з дозволу органів опіки та піклування:
 1. відмова від майнових прав підопічного;
 2. видача письменних зобов'язань від імені підопічного;
 3. укладання договорів, які підлягають нотаріальному посвідченню та (або) державній реєстрації, в тому числі договорів щодо поділу або обміну житлового будинку, квартири;
 4. укладання договорів щодо іншого цінного майна.

Піклувальник зобов'язаний вживати заходів щодо захисту цивільних прав та інтересів підопічного.

Суд, якщо він призначив опікуна чи піклувальника, або орган опіки та піклування за заявою особи звільняє її від повноважень опікуна або піклувальника.Ця заява розглядається судом або органом опіки та піклування протягом одного місяця.

 1. Особа виконує повноваження опікуна або піклувальника до винесення рішення про звільнення її від повноважень опікуна або піклувальника чи до закінчення місячного терміну з дня подачі заяви, якщо вона не була розглянута протягом цього строку.
 2. Суд, якщо він призначив піклувальника, або орган опіки та піклування може звільнити піклувальника від його повноважень за заявою особи, над якою встановлено опіку.
 3. За заявою органу опіки та піклування суд може звільнити особу від повноважень опікуна або піклувальника у разі невиконання нею своїх обов'язків, порушення прав підопічного, а також у разі поміщення підопічного до навчального закладу, закладу охорони здоров'я або закладу соціального захисту.

Опікуна дорослим недієздатним особам, або піклувальника обмежено дієздатним повнолітнім особам призначає суд за поданням органів опіки та піклування.

Такі справи розглядаються судом за місцем проживання особи, над якими встановлюється опіка чи піклування, якщо така особа перебуває на лікуванні — за місцем знаходження лікувального закладу.Заява про призначення опікуна чи піклувальника розглядається в порядку окремого провадження.

Як правило, рішення про призначення опікуна чи піклувальника приймається одночасно з рішенням про визнання особи недієздатною або обмежено дієздатною.

Рішення суду після набрання ним чинності надсилається органу опіки та піклування, а також органу ведення Державного реєстру виборців.

Особа, яка виявила бажання взяти на виховання в сім'ю дитину-сироту або дитину, позбавлену батьківського піклування, подає службі у справах дітей за місцем проживання:

 • заяву (від подружжя приймається спільна заява, підписана обома подружжям)
 • довідку про доходи за останні шість місяців або копію декларації про доходи, завірену в установленому порядку;
 • документ, що підтверджує право власності або користування житловим приміщенням;
 • копію свідоцтва про шлюб (для осіб, які перебувають у шлюбі);
 • довідку про проходження курсу навчання з виховання дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування;
 • копію паспорта;
 • висновок про стан здоров'я заявника;
 • довідку від нарколога та психіатра для осіб, які проживають разом із заявниками;
 • довідку про наявність чи відсутність судимості для кожного заявника, видану територіальним центром з надання сервісних послуг МВС за місцем проживання заявника;
 • письмову згоду всіх повнолітніх членів сім'ї, які проживають разом з особою, яка бажає взяти дитину-сироту або дитину, позбавлену батьківського піклування, під опіку, піклування, засвідчену нотаріально або написану власноручно в присутності посадової особи, яка здійснює прийом документів, про що робиться відмітка на заяві з зазначенням прізвища, імені, по батькові, підпису посадової особи та дати.

Термін дії зазначених документів становить дванадцять місяців з дати видачі.

Рішення про встановлення опіки чи піклування приймається протягом місяця з моменту подачі документів.

Опіка припиняється у разі передачі малолітньої дитини батькам (усиновлювачам).

Опіка припиняється у разі досягнення підопічним чотирнадцяти років.У цьому випадку особа, яка здійснювала обов'язки опікуна, стає піклувальником без спеціального рішення щодо цього.

Опіка припиняється у разі поновлення цивільної дієздатності фізичної особи, визнаної недієздатною.

Піклування припиняється у разі:

 1. досягнення фізичною особою повноліття;
 2. реєстрації шлюбу неповнолітньої особи;
 3. надання неповнолітній особі повної цивільної дієздатності;
 4. відновлення дієздатності фізичної особи, цивільна дієздатність якої була обмежена.
Ссылка на основную публикацию