Право батьків на визначення місця проживання дитини

Процедура розлучення – сама по собі є формальною процедурою, адже чоловік чи жінка вже давно «про себе» прийняли таке рішення. Тому розлучення не викликає багато питань. Інша справа – визначити із ким залишиться проживати дитина.

Якщо шлюб між батьками не був укладений, або був розірваний за рішенням суду, то проживання когось окремо від дитини не зменшує прав та обов’язків батьків. Якщо батько (мати) не виконують свої обов’язки відносно дитини, то вони притягуються відповідними органами до відповідальності.

Виховання, піклування, забезпечення розвитку покладаються як на матір, так і на батька після розлучення.

Конвенція про права дитини наголошує, що при розлученні дитини з одним або обома батьками дитина все одно має право на підтримання стосунків та контактів з ними на регулярній основі.

Мати, батько та дитина мають право безперешкодно спілкуватись між собою, крім випадків, коли таке право обмежене (наприклад, один з батьків жорстоко поводиться з дитиною).

Батьки повинні поважати права дитини і її людську гідність, тому вони мають дотримуватися своїх прав та обов’язків.

Інтереси дитини є пріоритетними при визначенні того із ким залишиться проживати дитина.

Сімейним кодексом передбачено, що місце проживання дитини визначається:

 • до 10 років – за згодою обох батьків;
 • з 10 до 14 років – за спільною згодою батьків та дитини;
 • з 14 років – самостійно дитиною.

Батьки або інші особи, які виховують дитину, зобов’язані забезпечити в межах своїх здібностей умови життя, які необхідні дитині для її розвитку.

 Варіанти визначення місця проживання дитини:

 1. договірний — батьки домовляються щодо здійснення батьківських прав та обов’язків і укладають договір, завірений нотаріально.
 2. вирішення спору органом опіки та піклування.
 3. судовий – за рішенням суду.

Нотаріальний договір є більш детальним і сторони можуть домовитися про будь-які нюанси.

Наприклад, в дні та час, визначені в договорі мати зобов’язана кожну п’ятницю приводити дитину у місце проживання батька за адресою:  ________ для зустрічі з батьком. При цьому надавати дитині кількість речей, які необхідні для перебування у батька на протязі ___ днів та ін.

 • Крім того, в такому договорі можливо визначити розмір аліментів для того з батьків, хто проживає окремо.
 • Нотаріально посвідчений договір може бути розірвано у судовому порядку на підставі його неналежного виконання матір’ю або батьком.
 • Необхідно пам’ятати, що умови такого договору не можуть порушувати права дитини.
 • Визначення місця проживання дитини за нотаріальним договором між обома батьками можливе лише до досягнення дитиною 14 років, адже згідно Цивільного кодексу України особа, що досягла 14 років може самостійно обирати собі місце проживання.
 • Через органи опіки і піклування

Один із батьків, який бажає визначити місце проживання дитини звертається до органу опіки та піклування за місцем перебування дитини із відповідною заявою. На засіданні спеціальна комісія проведе бесіди з обома батьками, обстежить житлово-побутові умов кожного, оцінить всі інші обставини і винесе рішення щодо місця проживання дитини.

Під час складання висновку оцінюється ставлення дитини до кожного з батьків, їх відношення до своїх обов’язків, вік дитини, стан здоров’я, тощо.

Дані комісії скликаються раз або два рази на місяць. Тобто питання вирішиться однозначно швидше, ніж у судовому порядку.

 1. Якщо особа не має самостійного доходу, то ані суд, ані органи опіки не можуть передати їй дитину для проживання.
 2. Судовий порядок – коли сторони не можуть визначитись із місцем проживання дитини.
 3. Особливості:
 • Позовна заява подається за зареєстрованим місцем проживання або перебування відповідача.
 • третьою особою залучається орган опіки та піклування за адресою перебування дитини.
 • Позивачу необхідно довести чому саме із ним має проживати дитина (надати докази заробітку, стану здоров’я, тощо).
 • Розглядаючи позовну заяву суди вважають, що права батька і матері є рівними, але також оцінюють і виконання ними своїх батьківських обов’язків.
 • При визнафченні місця проживання дитини з одним із батків суди насамперед виходять з інтересів самої дитини, враховуючи при цьому сталі соціальні зв’язки, місце навчання, психологічний стан тощо.
 • Дитині не визначать місце проживання із батьком (матір’ю) якщо:
 • у них відсутній самостійний дохід;
 • вони зловживають спиртним або наркотиками;
 • мають аморальну поведінку і спосіб життя;
 • дитиною піклується інша особа;
 • створюють для дитини атмосферу нелюбові;
 • не забезпечують дитину морально та матеріально.

Отже, підсумовуючи викладене можна дійти висновків, що:

 1. рівність прав обох батьків щодо проживання дитини з одним із них;
 2. при вирішення питання інтереси дитини мають першочергове значення;
 3. перевага надається тому, хто найкраще зможе забезпечити інтереси дитини.

Визначення місця проживання дитини

На сьогоднішній день число розлучень в Україні незмінно росте. Вже в перші п’ять років після весілля більше половини пар розпадаються. Звичайно ж, розлучення не завжди проходить мирно.

Багато моментів доводиться вирішувати через суд. Одним з таких моментів є вирішення, з ким із батьків залишаться діти. Саме це питання зазвичай найбільше хвилює людей, які розлучаються.

Це не дивно, адже діти – наше майбутнє, і для багатьох людей – найцінніше в житті.

Якщо ви хочете, щоб після розлучення дитина залишилась з вами, вам прийдеться довести, що у вас є усі засоби та якості, необхідні для її виховання. Часто це буває непросто.

Тому найкращим виходом буде знайти хорошого юриста, який зможе захистити ваші інтереси. Адвокатське об’єднання «Бачинський, Коломієць та партнери» пропонує вам свою підтримку.

У нас працюють найкращі професіонали у сфері юриспруденції, які з радістю допоможуть вам відстояти свої права під час судового розгляду.

Що має значення під час розгляду справ про місце проживання дитини

Існує досить багато факторів, які можуть вплинути на думку суддів, коли вони будуть вирішувати, з ким із батьків залишиться дитина. Ось перелік головних:

 • прибутки;
 • місце проживання;
 • ставлення дитини;
 • показання свідків;
 • наявність нової сім’ї.

Фінансове становище

Голлівудські фільми показують нам, що саме фінансове становище батьків є першочерговим фактором у визначенні того, з ким залишиться дитина. Однак це не завжди так. Дохід, без сумніву, є надзвичайно важливим в даному питанні.

Вам потрібно буде довести, що у вас є засоби для того, щоб забезпечити і себе, і дитину. Показати, що ваше фінансове становище краще, ніж у протилежної сторони, теж буде хорошим рішенням.

Потрібно буде представити в суді довідки про усі свої доходи, дивіденди, отримання спадку, тощо.

Також дуже важливо зберігати чеки і квитанції, які підтверджують те, що ви витрачаєте гроші на потреби дитини. Серед них: купівля одягу, подарунки на свята, відпочинок, оплата навчання і гуртків, тощо.

Однак фінанси не можуть стати єдиною підставою для того, щоб залишити дитину з вами. Судді будуть дивитись і на інші нюанси.

Житло

Ще одним надзвичайно важливим фактором є те, де саме ви збираєтесь жити з дитиною. Бажано, щоби квартира була ваша власна, або хоча б орендована на декілька років. Найбільшу перевагу судді нададуть квартирі, яка належить самій дитині. Варто, щоби у кожного із членів сім’ї була окрема кімната.

Також важливим є те, щоби в житлі були усі необхідні умови для перебування там дитини. Маються на увазі і базові побутові умови, такі як меблі, ремонт, тощо; і безпека для дитини, як санітарна, так і технологічна; і наявність іграшок, які підходять дитині за віком.

Хорошим рішенням буде показати в суді фотографії квартири, щоб суддя сам міг переконатись у тому, що всі потрібні умови наявні.

Також досить важливим є те, де саме дитина живе в момент розгляду справи. В цьому місці у неї, найімовірніше, вже є друзі і приятелі, тому перевезення її на інше місце може викликати стрес. Місце проживання дитини зазвичай підтверджують фотографіями.

Особисті якості

Важливо також буде довести, що ви можете виховувати дитину. Вам потрібно буде принести довідки про те, що у вас немає залежностей, важких хвороб, судимостей, тощо.

Також в якості доказів можна приводити характеристики від роботодавців, нагороди, показання сусідів та родичів і навіть записи з соціальних мереж.

Останні можна використати і для того, щоб довести неспроможність вашого опонента виховувати дитину.

Суд буде розглядати інформацію про моральні якості кожного з батьків. Для цього будуть опитувати родичів та сусідів, брати до уваги наявність судимостей, аморальної поведінки, зловживання алкоголем, повідомлення у засобах масової інформації, тощо.

Також судді зважають на професії батьків. Вважається, що людина, чия робота пов’язана з дітьми (вчителі, психологи, тощо) зможе краще виховати власну дитину. З іншого боку, професії, що пов’язані з частими відрядженнями і поїздками, або з ризиком для життя і здоров’я, можуть завадити повноцінному піклуванню про дитину.

Інформація про дитину та її ставлення до батьків

Також, розглядаючи вашу справу, суд братиме до уваги відомості про дитину.

Читайте также:  Як змусити зробити аналіз ДНК Відповідача?

Серед них:

 • вік дитини;
 • стан її здоров’я;
 • ставлення до батьків.

Зазвичай з дитиною проводить бесіду психолог чи представник органів опіки, щоби скласти висновок про неї. Якщо ви захочете запросити психолога для розмови з дитиною, вам потрібно буде підтвердити його кваліфікацію.

Органи опіки мають провести бесіду з дитиною та її родичами і сусідами, оглянути квартиру та винести свій висновок. Діти від десяти років можуть висловити свою думку, про те, з ким з батьків вони бажають жити.

Після чотирнадцяти років дитина сама приймає це рішення, і в суді такі справи вже не розглядаються.

Іще один важливий фактор – місце навчання дитини. Судді будуть дивитись на те, від кого з батьків дитині буде легше добиратись до нього, а потім повертатись додому. Також важливим є те, хто з батьків платить за навчання, бере участь в батьківських зборах, відводить дитину на навчання і забирає додому, робить із нею домашню роботу, тощо. Це саме стосується усіх гуртків, які дитина відвідує.

Нова сім’я

Якщо одна із сторін має нову сім’ю, суд зважатиме на те, чи комфортно з нею дитині. З одного боку, вона може відчувати стрес через необхідність жити з новим татом, мамою, з іншого боку – вона могла вже звикнути до них і навпаки, відчує дискомфорт від розлуки.

Аліменти

Побутує думка, що людина, яка виплачує аліменти, вже автоматично відмовилась від права жити з дитиною. Однак насправді це не так. Навпаки, якщо дитина буде жити з такою людиною, це буде підставою для того, щоб переглянути рішення про сплату аліментів.

Наявність зброї та автомобіля

Досить спірним фактором є володіння зброєю. З одного боку, при отриманні ліцензії на неї, людина проходить психологічні тести, які доводять її адекватність. Крім цього, зброя дає можливість значно краще захистити дитину в небезпечній ситуації.

Однак, з іншого боку, наявність вдома зброї підвищує ризик для дитини.

Тому, якщо у вас є зброя, окрім документів на неї і результатів психологічних тестів, потрібно буде подати в суд фотографії сейфу, в якому ви її зберігаєте, і докази того, що дитина не зможе отримати до неї доступ.

Наявність автомобіля є позитивним фактором. Автомобіль сприяє свободі пересування дитини, допомагає в її розвитку.

Наявність інших дітей

У ситуаціях, коли в сім’ї є декілька дітей, окремо розглядають можливість їхнього окремого виховання. Часто розділення з братами і сестрами може призвести до стресу і психологічної травми.

Поведінка щодо дитини під час судового розгляду

Спроби завадити вашому опоненту бачитись з дитиною, спілкуватись з нею, передавати подарунки або листи, дадуть в суді лише негативний результат. Крім цього, така поведінка може вплинути на світосприйняття дитини, тому варто уникати подібних дій.

Також потрібно постаратись, щоб участь самої дитини у процесі була мінімальною. Стрес, пов’язаний з хаосом судового розгляду, може негативно вплинути на її психічне здоров’я.

Переваги матері перед батьком

Через суспільну думку, традиції та власні переконання суддів, діти значно частіше залишаються з матір’ю, ніж з батьком. Нещодавно Верховний суд України виніс постанову, яка робить таке рішення майже єдиним правильним.

Тому батькові в судовому процесі прийдеться докласти надзвичайно багато зусиль, щоб відстояти своє право проживати з дитиною. Суд залишить дитину з ним тільки у виняткових обставинах.

Через це батькові потрібно буде доводити, що матір абсолютно неспроможна виховувати дитину.

Аргументами в такому випадку можуть бути психічні розлади, зловживання алкоголем чи наркотичними речовинами, аморальна поведінка, тощо.

В деяких випадках дитина може залишитись з батьком і за відсутності серйозних проблем у матері. Зазвичай таке стається, якщо психолог на основі розмови з дитиною робить висновок, що перебувати з батьком буде краще для її психіки. Однак такі випадки – рідкість, тому чоловікам, що хочуть залишити дитину при собі, потрібно особливо уважно обирати адвоката.

Повторне звернення до суду

Якщо суд вже виніс рішення про те, з ким залишиться дитина, але з того часу обставини суттєво змінились, можна подати позовну заяву знову. Якщо суддя вирішить, що ситуація дійсно значно змінилась з моменту винесення рішення, справу розглянуть повторно.

Як підвищити свої шанси в суді

Питання про те, з ким залишиться дитина, після розлучення батьків досить часто є надзвичайно важливим і болісним для усіх сторін. Тому, якщо ви хочете мати більше шансів на те, щоб жити зі своєю дитиною, варто звернутись по допомогу до кваліфікованих юристів. Особливо це стосується чоловіків, оскільки в цьому питанні до них часто ставляться упереджено.

Адвокатське об’єднання «Бачинський, Коломієць та партнери» пропонує вам свої послуги. У нас працюють одні з найкращих спеціалістів в Україні. Ми з радістю допоможемо вам відстояти свої права та узгодити питання розлучення і проживання дитини найкращим для вас чином.

Право ребёнка на выбор места проживания

В соответствии с законом ребенок, достигший четырнадцатилетнего возраста, имеет право самостоятельно выбирать с кем из родителей ему проживать.

Сімейний
кодекс України

N
2947-III, 10.01.2002, Кодекс України, 
Верховна Рада України 

Стаття 160.
Право батьків на визначення місця проживання дитини

1. Місце проживання дитини, яка
не досягла десяти років, визначається за згодою батьків.

2. Місце проживання дитини, яка
досягла десяти років, визначається за спільною згодою батьків та самої дитини.

3. Якщо батьки проживають окремо,
місце проживання дитини, яка досягла чотирнадцяти років, визначається нею самою.

Однако, ваш бывший муж не учитывает, что приведенная норма закона регулирует право выбора ребенком своего места проживания только в пределах Украины, т.е. когда оба родителя живут в Украине. Только в этом случае ребенок, достигший 14 лет, имеет право самостоятельно выбирать с кем из родителей ему проживать.

Для выезда несовершеннолетнего ребенка заграницу (независимо от целей выезда) одного желания ребенка мало.

Для выезда заграницу несовершеннолетнего ребенка, т.е. не достигшего 18-тилетнего возраста, требуется согласие обоих родителей

Про
порядок виїзду з України і в'їзду в Україну громадян України

N
3857-XII, 21.01.1994, Закон,  Верховна
Рада України 

 2.

Оформлення проїзного документа дитини провадиться
на підставі нотаріально засвідченого клопотання батьків або законних
представників батьків чи дітей у разі потреби самостійного виїзду
неповнолітнього за кордон. У клопотанні зазначаються відомості про дитину, а
також про відсутність обставин, що обмежують відповідно до цього Закону право
на виїзд за кордон (лише для дітей віком від 14 до 18 років).

 За відсутності згоди одного з батьків виїзд неповнолітнього громадянина України за кордон
може бути дозволено на підставі рішення
суду
.

 Проїзний документ
дитини видається органами внутрішніх справ за місцем проживання. 

 •  Проїзний
  документ на дитину оформляється терміном на три роки або до досягнення нею
  18-річного віку.
 • Виїзд
  з України на постійне проживання дітей віком від 14 до 18 років може бути
  здійснено лише за їх згодою, оформленою письмово і нотаріально засвідченою.
 • За
  видачу проїзного документа дитини державне мито не справляється. 
 • Таким образом, закон не позволяет вашему бывшему мужу забрать ребенка к себе в Швейцарию без вашего согласия, даже если ребенку исполнилось 14 лет и он желает проживать с отцом.
 • Для того, чтобы вывезти ребенка за границу без вашего согласия вашему мужу необходимо будет обратиться в суд.
 • В суде он должен будет доказать, что выезд ребенка в Швейцарию соответствует интересам ребенка.
 • Для того, чтобы ребенок остался в Украине вам необходимо будет доказать, что в интересах ребенка было бы лучше проживать в Украине.
 • Решение суда должно соответствовать не вашим интересам или интересам вашего мужа, а исключительно интересам вашего ребенка. 

З ким має проживати дитина після розлучення батьків? який вихід пропонує закон за відсутності згоди між батьками з питань виховання дітей? — law firm "viktor reshetov & partners"

Законодавством визначено, що батьки, як у шлюбі, так і після його розірвання, мають право визначити місце проживання спільних дітей. Деякі приходять до обопільної згоди з цього питання, але нерідкі випадки, коли визначення місця проживання дитини неможливо без участі органів опіки, піклування або суду.

 • В яких випадках при розлученні дитина залишається з батьком?
 • Судовий порядок визначення місця проживання дитиниЯк вже говорилося, якщо батьки не можуть дійти згоди про те, з ким залишиться жити чадо, ініціюється судове провадження із залученням в якості третіх осіб органів опіки та піклування.При визначенні місця проживання суд враховує масу факторів, серед яких:· Наявність у батьків шкідливих звичок;· Рівень матеріального забезпечення кожного з батьків;· Стан здоров'я дітей і кожного з батьків;· Ступінь відповідальності матері та батька по відношенню до своїх батьківських обов'язків;· Поточний сімейний стан кожного з батьків;· Наявність у батька або матері власного житла і сам рівень житлових умов;
 • · Інші фактори, які можуть як опосередковано, так і прямо вплинути на дітей і їх виховання.
Читайте также:  Как снять арест с ипотечной квартиры: пошаговая инструкция от адвоката

Як відсудити дитину від матері або батька?Незважаючи на те, що українське законодавство визначає рівноправність між двома батьками по відношенню до дитини, до недавнього часу суди, в більшості випадків, переважне право на спільне з ним проживання для матері.

Дана позиція обґрунтовувалася положеннями Декларації прав дитини ООН від 1959 р., які говорять про те, що діти не повинні бути розлучені з матір'ю, крім випадків з винятковими обставинами.

Таким чином, шанс відстояти свої права в суді з'являвся у батька тільки тоді, коли вдавалося встановити, що мати не має власного доходу, веде аморальний спосіб життя, має шкідливі звички (вживає наркотичні засоби, алкоголь) і т.д.

І навіть в цьому випадку суд міг проігнорувати зазначені обставини, формально розглянути суть спору і відмовити в позовних вимогах.

Починаючи з 2012 року, позиція судів в корені змінилася. Тепер враховуються положення Конвенції про права дитини від 1989 року, що будується на пріоритеті інтересів дітей і не встановлює дискримінаційних положень прав матері над правами батька.

Таким чином, сьогодні кожен батько, який хоче залишити дітей і в стані про них піклуватися, може бути впевнений, що в разі звернення в суд з правильно складеними паперами і при наявності значної доказової бази, він зможе отримати позитивне рішення.

Проте, при зверненні до суду важливо пам'ятати, що всі подібні суперечки є дуже складними з моральної точки зору, а також вимагатимуть від батька терпіння, витримки і готовності до визначеної кілька судових інстанцій.

 1. Як відсудити дитину у матері або батька?
 2. Чи може батько забрати дитину у матері?
 3. Який вихід пропонує закон за відсутності згоди між батьками з питань виховання дітей?
 4. Отже, це складні справи, оскільки суд та орган опіки і піклування мають враховувати багато факторів.
 5. Найкращий вихід для обох батьків це вирішити питання мирно: або шляхом укладення мирової угоди в суді, або шляхом укладення договору, в якому визначено з ким проживатиме дитина після розлучення.
 6. Як правильно укласти мирову угоду в суді?
 7. Давайте розглянемо на прикладах, як вирішуються такі справи в судах і на що звертають увагу.
 8. Приклади з судової практики:
 9. Приклад № 1

Донька проживала з матір`ю. Мама ніде не працює.

 • Дитина переїхала до батька, де проживає на час розгляду справи в суді.
 • Працює офіційно офіс-менеджером.
 • Батько писав скарги на мати щодо вчинення нею насилля по відношенню до доньки.
 • Мати скаржилась, що батько протиправно забрав доньку до себе, і донька виявила бажання залишитись з батьком

Класний керівник зазначала, що зі слів доньки, мама її б`є, сварить, тому вона від неї лякається.

Мати ще декілька разів приходила до школи, намагалася налагодити контакт з донькою, але дівчинка ховалася від матері, йшла до їдальні і поверталася лише по дзвонику, просила не віддавати її матері.

Під час уроків учениця активна, у стані тривожності не знаходиться. Поведінка у дитини спокійна. На даний момент зі школи щоденно забирає батько.

Мати скаржилась, що батько перешкодає бачитись з донькою. Батько зазначав, що дитина сама не бажає спілкуватися з Мамою та заставляти дівчинку це робити він також не буде, а одного разу, коли він знаходився на роботі, до нього зателефонувала заплакана донька та повідомила, що вона заховалася в ванній кімнаті через те, що боїться матері.

Орган опіки зробив висновок про доцільність визначити місце проживання доньки з батьком.

У обох батьків житлово-побутові умови відповідають нормам. Однак за місцем мешкання матері існують психологічно несприятливі умови, оскільки Матір дитини має напружені взаємовідносини зі своєю матір`ю.

 Дівчинка каже, що любить батька, бажає проживати лише з ним та з бабусею. Пояснила, що матір вона боїться, бо та її била, не приділяла їй уваги.

 Суди вирішили залишити дитину з Батьком.

Приклад № 2

Рівні умови у батька, і у матері. Діти люблять обох батьків. Діти періодично живуть як з батьком, так і з мамою.

 1. Орган опіки та піклування у висновку вирішив, що дітям буде краще з матір’ю.  
 2. Між батьками конфлікт.
 3. Батько в присутності дітей, ображав матір.
 4. Суди вирішили визначити місце проживання з матір’ю, враховуючи поведінку батька та те, що старші сини проживають з матір`ю. 
 5. Читайте також: 
 6. Як розділити автомобіль при розлученні?
 7. Поділ кредитних зобов'язань між подружжям при розлученні
 8. Поділ квартири між подружжям при розлученні
 9. Раздел имущества супругов в Украине
 10. Поділ незавершеного будівництва між подружжям при розлученні  

Визначення місця проживання дитини | З ким буде жити дитина при розлученні

Юридична консультація щодо визначення місця проживання дитини

Підготовка та подача документів до органів опіки та піклування для визначення місця проживання дитини

 • Визначення місця проживання дитини – процес встановлення місця проживання дитини з одним з батьків за допомогою органів опіки та піклування, або через суд.
 • Часто виникає ситуація, коли батьки через сварку припиняють шлюбні відносини, або розлучаються, після чого дитина залишається проживати з одним із батьків.
 • Традиційно діти залишаються проживати з матір’ю, особливо якщо діти маленькі і потребують грудному вигодовуванні і цілодобовому материнському догляді.

Ми рекомендуємо вирішувати питання про місце проживання дітей виходячи з пріоритетності інтересів саме дитини, а не батьків. Дитина повинна проживати з тим із батьків, який може максимально забезпечити дитину не тільки матеріально, але також духовно і психологічно. При цьому слід не забувати про інтереси другого з батьків, з яким також потрібно забезпечити можливість зустрічей з дитиною.

Таку домовленість можна закріпити шляхом укладення нотаріального договору, яким визначається як місце проживання дитини, так і порядок оплати аліментів, що передбачено ст. 109 СК України.

Якщо ж добровільно домовитися батькам про місце проживання дитини не виходить, такий спір спочатку вирішується органом опіки та піклування або судом.

Наші адвокати по сімейним справам мають великий досвід у справах про визначення місця проживання дитини. Наші адвокати захищають інтереси клієнта в органах опіки та піклування, а також в судах України.

З ким буде проживати дитина після розлучення?

Згідно зі статтею 33 Конституції України, ст 2 Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні» кожному громадянину України а також особам без громадянства та іноземцям, гарантується свобода пересування і вільний вибір місця проживання, за винятком обмежень, передбачених Законом.

У той же час, відповідно до ст. 160 Сімейного кодексу і ст. 29 Цивільного кодексу України, малолітні діти не можуть самостійно вирішувати питання проживання, так як в силу віку безпосередньо залежать від батьків.

Місце проживання дитини, яка не досягла 10 років, вирішується за згодою батьків, після 10 років – за згодою батьків і дитини.

Якщо батьки проживають окремо, місце проживання дитини, якій виповнилося 14 років, вирішується дитиною самостійно.

Таким чином, сімейним кодексом визначено право обох батьків як в шлюбі, так і після його розірвання, спільно визначати з ким із них буде проживати дитина. Це означає, що батьки повинні разом і обопільно вирішувати дане питання, виходячи з інтересів дитини. На жаль, батькам не завжди вдається домовитися про місце проживання дитини.

На практиці, відразу після народження дитини, його реєстрації за місцем проживання батьків, які як правило, проживають разом.

У тому випадку, коли батьки розлучаються, і наприклад, мати після розірвання шлюбу з дитиною змушена проживати за іншою адресою, відмінному від колишнього, виникають проблеми з закріпленням дитини за поліклінікою, надходженням в садок або школу, отриманням різних пільг і соціальної допомоги.

Для того, що б вирішити дану проблему, необхідно звернутися до юриста або адвоката за юридичною допомогою.

Як визначити місце проживання дитини?

Після розірвання шлюбу, батьки дитини як правило, проживають окремо. У цей момент між ними виникає суперечка про те, з ким буде проживати дитина. Ми рекомендуємо добровільно вирішити дане питання, що б дитина проживала з тим із батьків, який може максимально приділити йому належне виховання і духовний розвиток, а не з тим, хто фінансово благополучніше.

Найчастіше діти залишаються проживати з матір’ю, особливо якщо діти віком до 6 років і потребують постійного догляду. Батько дитини в свою чергу не позбавлений можливість зустрічатися з дитиною, піклуватися про нього не тільки фінансово, а й дарувати дитині свою любов і виховання.

Читайте также:  Банкротство предприятия - Сопровождение процедуры, услуги

Не рідкісні випадки, коли суд в позові про розірвання шлюбу вказує, з ким буде проживати дитина після розірвання шлюбу.

Якщо відповідач не заперечує проти такої мотивування позову, суд закріплює своїм рішенням такий стан справ.

Потрібно відзначити в разі зміни обставин, в майбутньому відповідач може звернутися за захистом своїх інтересів до суду або до органів опіки та піклування, якщо буде виникне суперечка про місце проживання дитини.

Також можна зробити висновок нотаріальне угоду про місце проживання дитини, яким будуть контролювати права обох батьків.

Договір про місце проживання дитини: послуги юриста

Чинним Сімейним кодексом України передбачено право батьків на підставі договору, який посвідчується нотаріусом, визначити місце проживання дитини.

Такий договір укладається подружжям перед подачею до суду заяви подружжя про розірвання шлюбу.

У договорі вказується, з ким після розірвання шлюбу будуть проживати діти, яку участь у забезпеченні умов їхнього життя братиме той з батьків, хто буде проживати окремо, а також про умови здійснення ним права на особисте виховання дітей.

По Україні практика укладання таких договором дуже мала, в зв’язку з тим, що багато нотаріусів відмовляють в укладенні таких договорів.

Як виграти в суді справу про місце проживання дитини?

Сформована судова практика як правило, стає на бік матері в суперечках про місце проживання дитини. Це пов’язано з психологічної та фізичної зв’язком дитини і матері, особливо, якщо дитина в силу свого віку потребує постійного догляду та уваги.

Зокрема, в п. 6 Декларації про права дитини, яка була ратифікована Україною, дітей не рекомендується розлучати з матір’ю, без явної і гострої необхідності.

У той же час, наша практика свідчить про наявність позитивних рішень на користь батька про місце проживання дитини. У таких справах суди вивчивши всі обставини справи встановлювали, що проживання дитини саме з батьком найбільш захистити інтереси дитини. При цьому суд враховував також особистість батька і матері, їх соціальний статус і характеристику.

Яким чином вирішується спір про місце проживання дитини?

Якщо мати та батько, які проживають окремо, не дійшли згоди щодо того, з ким із них буде проживати малолітня дитина, спір між ними може вирішуватися органом опіки та піклування або судом.

При вирішенні спору за місцем проживання малолітньої дитини беруться до уваги ставлення батьків до виконання своїх батьківських обов’язків, особиста прихильність дитини до кожного з них, вік дитини, стан її здоров’я та інші обставини, що мають істотне значення.

Орган опіки та піклування або суд не можуть передати дитину для проживання з тим із батьків, хто не має самостійного доходу, зловживає спиртними напоями або наркотичними засобами, своєю аморальною поведінкою може зашкодити розвиткові дитини.

Якщо орган опіки та піклування або суд визнав, що жоден із батьків не може створити дитині належних умов для виховання та розвитку, на вимогу баби, діда або інших родичів, залучених до участі в справі, дитина може бути передана комусь із них.

Якщо дитина не може бути переданий одному з цих осіб, суд на вимогу органу опіки та піклування може прийняти рішення про відібрання дитини від особи, з якою вона проживає, і передання її для опікування органу опіки та піклування.

Визначення місця проживання дитини органів опіки та піклування

Для визначення місця проживання дитини органом опіки та піклування, один з батьків може звернутися в органи опіки та піклування за поточним місцем проживання дитини.

До органів опіки та піклування подаються такі документи:

 • заяву за встановленою формою;
 • копія паспорта заявника;
 • довідка з місця реєстрації (проживання) заявника;
 • документи про право власності на житло (при наявності);
 • копія свідоцтва про укладення або розірвання шлюбу (при наявності), або рішення суду;
 • копія свідоцтва про народження дитини;
 • довідка з садка або школи, які відвідує дитина;
 • довідка про заборгованість по аліментах (при наявності).

Після отримання даного списку документів, представники органів опіки і піклування виїжджають для огляду умов проживання дитини як до батька так і до матері, про що складається акт. З цього необхідно заздалегідь подбати про те, що б у дитини були належні умови для проживання: окреме місце для сну і навчання. Книги, іграшки, речі.

Бажано, якщо у дитини (дітей) буде окрема кімната, яка відповідає всім санітарним нормам. Представники органів опіки та піклування можуть критично поставитися до того з батьків, у який в квартирі (будинку) будуть відсутні комунікації, будинок буде знаходиться в аварійному стані тощо.

Наступний етап: батьків дитини викликають на комісію органу опіки та піклування, на якій заслуховуються пояснення батьків, після чого приймається рішення про місце проживання дитини. Дане рішення є обов’язковим для батьків, але на жаль, примусово його виконати неможливо, у зв’язку з чим багато батьків змушені звертатися до суду для вирішення даного питання.

Визначення місця проживання дитини судом

Один з батьків має право подати позов до суду про визначення місця проживання дитини як відразу, так і після того, як порядок визначення місця проживання дитини було визначено органом опіки та піклування, але рішення органів опіки не виконується.

Для підготовки позовної заяви до суду необхідно звернутися з юристом або адвокатом по сімейним спорах.

До позову про визначення місця проживання дитини необхідно додати такі документи:

 • копія паспорта позивача;
 • довідка з місця реєстрації (проживання) позивача;
 • документи про право власності на житло (при наявності);
 • копія свідоцтва про укладення або розірвання шлюбу (при наявності), або рішення суду;
 • копія свідоцтва про народження дитини;
 • довідка з садка або школи, які відвідує дитина;
 • довідка про заборгованість по аліментах (при наявності);
 • документи про стан здоров’я дитини і батька;
 • документи про матеріальний стан позивача;
 • документи, що свідчать про можливість належного забезпечення дитини позивачем;
 • інші обставини, що мають істотне значення (шкідливі звички, графіки роботи, професія тощо.);
 • якщо до подачі позову в суд питання про місце проживання дитини вже вирішувалося органами опіки та піклування, необхідно подати рішення даного органу

Ми рекомендуємо подати суду всі докази, які можуть стати на Вашу сторону: наявність квартири у власності, відвідування дитини садка або школи біля квартири. Підтвердження достатнього матеріального стану. Також до суду можуть бути викликані і допитані свідки, які також дадуть суду необхідні пояснення.

Якщо багато доказів і документи зібрати складно. З цього ми рекомендуємо звернутися за допомогою саме до адвокатів по сімейним справам, так як на підставі адвокатських запитів ми можемо зібрати необхідні докази в короткі строки.

В судовому засіданні також можуть бути допитані свідки, або дитина, якій більше 10 років, щодо бажання проживання з одним із батьків. Думка дитини про особисті прихильності до одного з батьків буде враховуватися судом.

До розгляду справи в обов’язковому порядку залучається орган опіки та піклування, яким складаються акти умов проживання, а також готується висновок щодо позову. Висновок органу опіки та піклування хоч і не є обов’язковим для суду, на практиці істотно впливає на результат справи.

Рішення суду про місце проживання дитини може бути підставою для офіційної реєстрації (прописки) дитини без згоди другого з батьків.

Також рішення суду про місце проживання дитини з одним з них, може бути підставою для вивезення дитини за кордон без дозволу другого з батьків (який в будь-якому випадку повинен бути повідомлений про це).

До якого суду подається позов про місце проживання дитини?

Позов про визначення місця проживання дитини подається за місцем проживання відповідача до районного (місцевий суд).

Який судовий збір потрібно оплатити за позовом про місце проживання дитини?

За подачу позову про визначення місця проживання дитини необхідно сплатити судовий збір в розмірі 0,4 від прожиткового мінімуму. Решта витрати складуть послуги адвоката за складання позовної заяви, документів по суті справи і участь в судових засіданнях.

Як виконується рішення суду про визначення місця проживання дитини?

Рішення суду про визначення місця проживання дитини, на жаль, не підлягає обов’язковому виконанню. У тому випадку, якщо судом було визначено, з ким і де буде проживати дитина, а відповідач дитини не віддає, слід звертатися з позовом до суду про витребування дитини, яке буде виконуватися державним виконавцем і органами опіки та піклування.

Корисні матеріали сайту rozluchennya.com.ua:

 1. адвокат по визначенню місця проживання дитини;
 2. адвокат по розірванню шлюбу (юрист з розлучень);
 3. адвокат по аліментам (стягнення аліментів);
 4. усунення перешкод у спілкуванні з дитиною;
 5. адвокат по позбавленню батьківських прав;
 6. встановлення факту перебування в шлюбі;
 7. адвокат по поділу майна подружжя;
 8. адвокат по усиновленню;
 9. виїзд дитини за кордон.
Ссылка на основную публикацию