Припинення шлюбу внаслідок його розірвання

Припинення шлюбу внаслідок його розірвання

Припинення шлюбу внаслідок його розірвання

Шлюб припиняється внаслідок його розірвання за спільною заявою подружжя на розлучення, відповідно до статті 106 або одного з них відповідно до статті 107 Сімейного Кодексу.

Шлюб припиняється внаслідок його розірвання за спільною заявою подружжя на підставі рішення суду, відповідно до статті 109 Сімейного Ко­дексу.

Шлюб припиняється внаслідок його розірвання за позовом одного з подружжя на підставі рішення суду про розлучення, відповідно до статті 110 Сімейного Ко­дексу.

Припинення шлюбу внаслідок його розірвання

Адвокат по сімейним справам

Нашим адвокатам часто ставлять питання: Які юридичні наслідки припинення шлюбу? Як припинити шлюб внаслідок смерті чоловіка? В якому випадку можливе розірвання шлюбу судом?

На нашому сайті advokat-family.com.ua Ви знайдете всі відповіді на Ваші запитання в галузі сімейного законодавства України.

Припинення шлюбу внаслідок його розірвання

Порядок розірвання шлюбу

У частині 4 ст. 104 СК закріплено положення про те, що шлюб припи­няється у разі його розірвання. У цій статті виписані усі випадки та порядок розірвання шлюбу.

Частина 1 визначає, що шлюб може бути ро­зірваний за спільною заявою подружжя відповідно до ст.

106 СК, а саме: ор­ганом РАЦСу, але за умови, якщо таке подружжя не має дітей та незалеж­но від наявності у подружжя майнового спору.

Шлюб може також бути при­пиненим органом РАЦСу й у випадку, коли один із подружжя подасть зая­ву про його розірвання, але при цьому таке розірвання може мати місце ли­ше за наявності підстав припинення шлюбу, передбачених ч. 1 ст. 107 СК, перелік яких є виче­рпним, а також незалежно від наявності між подружжям майнового спору.

Припинення шлюбу внаслідок його розірвання

Випадки розірвання шлюбу судом

У частинах 2, 3 ст. 105 СК йдеться про випадки розірвання шлюбу судом: відповідно до ст. 109 СК – за спільною заявою подружжя  ст. 110 СК – за заявою одного із подружжя (у порядку позовного провадження).

Але для обох випадків ро­зірвання шлюбу судом обов’язковою умовою є наявність малолітніх та не­повнолітніх дітей.

Щодо підстав розірвання шлюбу судом як за ст. 109 СК, так і ст. 110 СК вони є загальними, тобто спеціальний їх перелік не перед­бачений цими нормами.

Припинення шлюбу внаслідок його розірвання

Сімейний адвокат при вирішенні справ про припинення шлюбу внаслідок його розірвання

У вирішенні справи про припинення шлюбу внаслідок його розірвання більш оптимальним є звернення до сімейного адвоката, який допоможе Вам швидко і якісно вирішити справу на Вашу користь.

Наші адвокати спеціалізуються на вирішенні справ у сфері сімейного права, тому знають тонкощі та нюанси, які допоможуть прискорити процес.

Перевагами звернення до юристів з сімейного права є:

 • оперативність вирішення справи про припинення шлюбу внаслідок його розірвання;
 • швидка підготовка документів для їх подачі в суд;
 • економія матеріальних і часових ресурсів у вирішенні справи;
 • можливість розв’язати питання онлайн.

Кращий спосіб заощадити час і гроші при припиненні шлюбу внаслідок його розірвання — звернутись за консультацією до хорошого сімейного адвоката!

Для вирішення справи потрібно зателефонувати або написати нашим сімейним адвокатам і ми надамо Вам всю необхідну інформацію найближчим часом!

Сьогодні можна розв’язати будь-яке питання дистанційно – онлайн, просто напишіть в месенджер (Viber, Telegram, Whatsapp) нашим сімейним юристам.

Припинення шлюбу внаслідок його розірвання

Найчастіші питання адвокату

Чи може шлюб бути припинено за згодою лише одного з подружжя? Шлюб припиняється внаслідок його розірвання за спільною заявою подружжя відповідно до статті 106 або одного з них відповідно до статті 107 Сімейного Кодексу. В якому випадку можливе розірвання шлюбу судом? Для ро­зірвання шлюбу судом обов’язковою умовою є наявність малолітніх та не­повнолітніх дітей.

Чи потрібна особиста присутність Клієнта в суді? Ні. Ми цінуємо час наших Клієнтів і супроводжуємо судові процеси «під ключ» без їх участі. В результаті Ви отримуєте рішення суду яке набуло законної сили. Який у Вас досвід роботи у сімейних справах? Наша юридична компанія успішно практикує на ринку юридичних послуг з 2007 року.

Яка вартість юридичних послуг у Вашій компанії? Вартість послуг залежить від складності та специфіки конкретної сімейної справи. Наші ціни є доступними, конкурентними та завжди окупаються для наших Клієнтів.

Якщо стаття “Припинення шлюбу внаслідок його розірвання” була корисною для Вас – ставте лайк.

Ми будемо надавати Вам найбільш актуальну і корисну інформацію в сфері сімейного права, а також про актуальні зміни в законодавстві України.

Корисні матеріали сайту advokat-family.com.ua:

 • Гугл
 • правові наслідки припинення шлюбу
 • підстави припинення шлюбу
 • розірвання шлюбу
 • сімейний кодекс
 • юридичні наслідки припинення шлюбу
 • поновлення шлюбу після його розірвання
 • порядок припинення шлюбу
 • шлюб припиняється внаслідок
 • яндекс
 • шлюб припинення внаслідок
 • припинення шлюбу внаслідок смерті чоловіка
 • припинення шлюбу внаслідок його розірвання

Проверила Виктория 09.06.21

Що варто знати, якщо Ви збираєтесь розлучитись?

Що варто знати, якщо Ви збираєтесь розлучитись?

Шлюб припиняється внаслідок його розірвання, смерті одного з подружжя або оголошення його померлим.

В яких випадках шлюб припиняється внаслідок його розірвання?

— за спільною заявою подружжя або одного з них (статті 106, 107 Сімейного кодексу України);

— за спільною заявою подружжя (або за позовом одного з подружжя) на підставі рішення суду (стаття 109, 110 Сімейного кодексу України).

— за спільною заявою подружжя: проводиться відповідним органом ДРАЦС за місцем проживання подружжя або одного з них за умови спільної згоди та відсутності неповнолітніх дітей.

Шлюб розривається незалежно від наявності між подружжям майнового спору.

Якщо один із подружжя через поважну причину не може особисто подати заяву про розірвання шлюбу, нотаріально засвідчену або прирівняну до неї заяву від його імені може подати другий з подружжя.

— за заявою одного з подружжя: проводиться відповідним органом ДРАЦС за місцем проживання подружжя або одного з них, якщо другий із подружжя:

 • визнаний безвісно відсутнім;
 • визнаний недієздатним.
 • Перелік необхідних документів:
 • 1. заява про розірвання шлюбу;
 • 2. свідоцтво про шлюб (за наявності);

3. копія рішення суду (витяг з рішення суду) про визнання другого з подружжя безвісно відсутнім чи недієздатним (у випадку розірвання шлюбу за заявою одного з подружжя).

ВАЖЛИВО!

Той із подружжя, який бажає відновити своє дошлюбне прізвище , повинен письмово заявити про це у відділі ДРАЦС під час державної реєстрації розірвання шлюбу.

Скільки коштує розірвати шлюб?

За реєстрацію розірвання шлюбу справляється державне мито у розмірі:

 • за взаємною згодою подружжя, яке не має неповнолітніх дітей → 0,5 неоподатковуваного мінімуму доходів громадян;
 • з особами, визнаними в установленому порядку безвісно відсутніми або недієздатними → 0,03 неоподатковуваного мінімуму доходів громадян.

Через скільки часу офіційно зареєструють розірвання шлюбу?

Орган ДРАЦС складає актовий запис про розірвання шлюбу після спливу 1 місяця від дня подання такої заяви, якщо вона не була відкликана, та видає свідоцтво про розірвання шлюбу.

У разі розірвання шлюбу органом ДРАЦС шлюб припиняється у день реєстрації розірвання шлюбу.

ВАЖЛИВО!

Якщо подружжя через поважну причину не може з'явитися до органу ДРАЦС для державної реєстрації розірвання шлюбу у встановлений для них день, строк такої реєстрації на письмове прохання подружжя може бути перенесений на інший день.

Але строк перенесення не може перевищувати 1 року з дня подання заяви.

ВАЖЛИВО!

Заява втрачає чинність — якщо подружжя не з'явилося для проведення державної реєстрації розірвання шлюбу і не повідомило про причину неявки протягом 3 місяців з дня подання відповідної заяви.

Щодо розірвання шлюбу в судовому порядку 

У випадку, коли подружжя має неповнолітніх дітей, або один з подружжя заперечує проти розірвання шлюбу, шлюб може бути розірваний лише в судовому порядку.

У разі розірвання шлюбу у судовому порядку шлюб припиняється у день набрання чинності рішенням суду про розірвання шлюбу.

Поняття та підстави припинення шлюбу. Порядок розірвання шлюбу. Момент припинення шлюбу при його розірванні — Електронна бібліотека Бібліограф

Юриспруденція
Розділ: Економіка
 • Припинення шлюбу — це обумовлене настанням передбачених законом юридичних фактів припинення подружніх правовідносин.
 • Підставами припинення шлюбу є:
 • — смерть одного з подружжя;
 • — оголошення одного з подружжя померлим;
 • — розірвання шлюбу за заявою одного або обох подружжя;
 • — розірвання шлюбуза заявою опікуна чоловіка, визнаного судом недієздатним;
 • — визнання шлюбу недійсним.
Читайте также:  Как составить заявление на развод

У разі смерті чоловіка або оголошення її померлою шлюб вважається припиненим з моменту реєстрації смерті дружина або вступу в законну силу рішення суду про оголошення громадянина померлим. Спеціального оформлення припинення шлюбу із зазначених підстав не вимагається.

Оскільки оголошення громадянина померлою грунтується на презумпції його смерті, то можлива явка такої особи. В даному випадку відповідно до п. 1 ст. 26 СК РФ, шлюб може бути поновлено за спільною заявою обох подружжя при наявності рішення суду, який скасовує рішення про оголошення громадянина померлим.

Шлюб не може бути відновлений, якщо інший чоловік вступив у новий шлюб (п. 2 ст. 26 СК РФ).

Порядок розірвання шлюбу

За життя подружжя шлюб може бути припинений шляхом його розірвання. Розірвання шлюбу є юридичним актом, припиняє на майбутнє права та обов'язки між подружжям, за винятками, передбаченими законом.

Сімейний кодекс РФ, як і раніше діяв, передбачає дві процедури розірвання шлюбу: в судовому порядку — в судах загальної юрисдикції та в адміністративному порядку — в органах загсу. При цьому державна реєстрація розірвання шлюбу проводиться тільки в органах запису актів громадянського стану.

Розірвання шлюбу органах запису актів громадянського стану

Відповідно до п. 1 ст. 19 СК РФ шлюб розривається в органах рагсу, якщо у подружжя немає загальних неповнолітніх дітей і обоє згодні на розірвання шлюбу. Взаємне згоду на розлучення має бути виражене у письмовій формі у спільному заяві подружжя або двох роздільних. Підпис чоловіка, який не з'явився в загс для подачі заяви, повинна бути нотаріально посвідчена.

Незалежно від наявності спільних неповнолітніх дітей в органах загсу розривається також шлюб між подружжям, один з яких визнаний безвісно відсутнім, недієздатним або засуджений за вчинення злочину до позбавлення волі на строк більше трьох років (п. 2 ст. 19 СК РФ).

Розірвання шлюбу в зазначених вище випадках проводиться за заявою одного з подружжя. Згода недієздатного чоловіка або чоловіка, засудженого до позбавлення волі на строк не менше трьох років, не має юридичної значення.

Згода чоловіка, визнаного безвісно відсутнім, не може бути отримано з причини його відсутності.

Крім заяви про розірвання шлюбу, орган загсу повинні бути представлено рішення суду про визнання другого з подружжя безвісно відсутньою або недієздатною, або вступив в законну силу вирок суду про засудження другого з подружжя до позбавлення волі на строк понад три років.

Державна реєстрація розірвання шлюбу в органах рагсу за заявою одного з подружжя проводиться в його присутності після закінчення місяця з дня подачі заяви.

Незважаючи на розірвання шлюбу в органах рагсу, у всіх перерахованих випадках спори про поділ спільного майна подружжя, виплати коштів на утримання непрацездатного потребує дружина, а такожспори про дітей розглядаються судом (ст. 20 СК РФ).

 1. Розірвання шлюбу в судовому порядку
 2. У судах загальної юрисдикції розглядаються справи про розірвання шлюбу, якщо:
 3. — подружжя, мають спільних неповнолітніх дітей;
 4. — відсутня згода на розлучення одного з подружжя;
 5. — один з подружжя, незважаючи на відсутність у нього заперечень, ухиляється від розірвання шлюбу в органі загсу.
 6. Розірвання шлюбу провадиться в загальнопозовному порядку на підставі норм Цивільно-процесуального кодексу РРФСР.

Відповідно до п. 1 ст. 22 СК РФ розірвання шлюбу судом провадиться, якщо буде встановлено, що подальше спільне життя подружжя і збереження сім'ї неможливі. Таким чином, у законі не встановлено перелік підстав, при наявності яких суд повинен розірвати шлюб. При розгляді справи про розірвання шлюбу при відсутності згоди на розлучення одного з подружжя суд може:

 • — винести рішення про розірвання шлюбу;
 • — відмовити в задоволенні позовних вимог;
 • — відкласти розгляд справи і призначити строк для примирення подружжя у межах трьох місяців.

Якщо обоє згодні на розлучення, а звернення до суду викликано наявністю спільних неповнолітніх дітей або ухиленням одного з подружжя від розірвання шлюбу в загсі, суд виносить рішення про розірвання шлюбу без з'ясування мотивів розлучення (п. 1 ст. 23 СК РФ). Завдання судів при розгляді справ даної категорії полягає в забезпеченні дотримання інтересів неповнолітніх дітей.

 1. Питання, дозволяються судом при винесенні рішення про розірвання шлюбу
 2. Суд розглядає угоду подружжя:
 3. — про те, з ким із них будуть проживати неповнолітні діти;
 4. — про порядок і розміри виплати коштів на утримання дітей та (або) непрацездатного потребує чоловіка;

— про розділ майна перебуває у їх спільній власності. Якщо зазначені угоди не порушує інтереси дітей чи одного з подружжя, суд затверджує їх своїм рішенням. В іншому разі або при відсутності угод суд зобов'язаний визначити:

 • — з ким з батьків будуть проживати неповнолітні діти після розлучення;
 • — з кого з батьків і в яких розмірах стягуються аліменти на дітей;
 • — на вимогу чоловіка, що має права на утримання від іншого з подружжя, — розмір такого змісту.

На вимогу подружжя або одного з них суд здійснює поділ майна, що перебуває у спільній власності. Якщо такий поділ зачіпає інтереси третіх осіб, суд вправі виділити його в окреме провадження.

Момент припинення шлюбу після його розірвання (ст. 25 СК РФ)

Шлюб, расторгаемый в органах рагсу припиняється з дня державної реєстрації розірвання шлюбу в книзі реєстрації актів цивільного стану.

Моментом припинення шлюбу при розірвання його в суді є день набрання рішенням суду законної сили. В протягом трьох днів з дня вступу рішення суду в законну силу суд зобов'язаний направити виписку з цього рішення в орган загсу за місцем державної реєстрації укладення шлюбу.

На підставі виписки з рішення суду будь-який з подружжя вправі одержати свідоцтво про розірвання шлюбу в органі загсу за місцем свого проживання. До отримання свідоцтва про розірвання шлюбу подружжя не має права вступати у новий шлюб.

 1. До змісту книги: Сімейний право. ПИТАННЯ І ВІДПОВІДІ
 2. Дивіться також:
 3. Сімейне право. Підручник

  Укладення та припинення шлюбу. Основним моментом власне …

Відмінності в цих двох формах були істотні для майнових відносин у сім'ї і для долі жінки у разі припинення шлюбу. … bibliograph.com.ua/rimskoe-pravo-1/66 .htm

  Припинення шлюбу. Коментар до статті 16 кодексу

не послідує, попередній шлюб визнається припиненим (див. ст.26 СК та коментар. до неї). 4. Смерть чоловіка або оголошення його померлим та припинення шлюбу … www.bibliograph.com.ua/kodex-semya/18.htm

  Випадки припинення шлюбу. Для того, щоб шлюб міг юридично …

Випадки припинення шлюбу. Для того, щоб шлюб міг юридично існувати, треба, щоб весь час були в наявності ті умови, без яких шлюб не міг би бути … bibliograph.com.ua/rimskoe-pravo-2/147 .htm

  СІМЕЙНИЙ КОДЕКС. Укладення та припинення шлюбу

Розділ II. Укладення та припинення шлюбу … моногамний шлюб як добровільний і рівноправний союз чоловіка і жінки, укладений … bibliograph.com.ua/kodex-semya/11.htm

  СІМЕЙНИЙ КОДЕКС. Укладення та припинення шлюбу. Умови порядок …

Розділ 3. Умови і порядок укладення шлюбу. Коментар до статті 10 кодексу … є особистою справою вступаючих в шлюб і може мати місце як до, так і … bibliograph.com.ua/kodex-semya/12.htm

  Підстави для припинення шлюбу. Смерть одного з подружжя …

Дійсний шлюб припиняється внаслідок смерті подружжя або оголошення подружжя померлим, а також шляхом його розірвання — розлучення (ст. 16 СК РФ). … www.bibliograph.com.ua/semeynoe-pravo-1/14 .htm

  Шлюб, розірваний в загсі, вважається припиненим з дня …

при розірванні шлюбу в суді є момент набрання рішенням суду ст. законну силу (п.1 ст.25). Згідно з Кпшс (ст.40) припинення шлюбу при його … bibliograph.com.ua/kodex-semya/27.htm
Читайте также:  Конвенція про права дитини

Реферат Припинення шлюбу

Лекція

 • Лекція
 • на тему
 • “Припинення шлюбу”
 • Припинення шлюбу

Під припиненням шлюбу розуміється зумовлене певними юридичними фактами припинення на майбутнє правовідносин між подружжям, які виникли з зареєстрованого дійсного шлю-бу. Припинення шлюбу відрізняється від визнання останнього недійсним тим, що воно спрямоване на майбутнє, тоді як виз-нання шлюбу недійсним має зворотну силу і припиняє правові наслідки шлюбу з моменту його укладення.

Шлюб припиняється внаслідок смерті одного з подружжя, оголошення одного з подружжя померлим, розірвання шлюбу. Зазначені підстави припинення шлюбу закріплені у статті, що коментується.

Право- та дієздатність людини припиняються з настанням її смерті — певного юридичного факту, який підтверджується довідкою лікувальної установи або показаннями свідків.

При цьому реєстрація припинення шлюбу в органах РАЦСу не потрібна, реєстрації підлягає лише сам факт смерті.

Ця реєс-трація провадиться відповідно до правил, передбачених статтями 169—172 КпШС, що є чинними у частині, яка не су-перечить новому СК, до прийняття спеціального закону (див. ч. 2 розділу VII), а також Правил реєстрації актів цивільного ста-ну в Україні.

Порядок та умови оголошення громадянина померлим виз-начаються цивільним законодавством. Згідно зі ст.

46 ЦК фізична особа може бути оголошена судом померлою, якщо у місці її постійного проживання немає відомостей про місце її перебування протягом трьох років, а якщо вона пропала безвісти за обставин, що загрожували їй смертю або давали підставу припускати її загибель від певного нещасного випад-ку, — протягом шести місяців.

Фізична особа, яка пропала безвісти у зв'язку з воєнними діями, може бути оголошена судом померлою після спливу двох років від дня закінчення воєнних дій. З урахуванням конкрет-них обставин справи суд може оголосити фізичну особу помер-лою і до спливу цього строку, але не раніше спливу шести місяців.

Питання про оголошення громадянина померлим вирі-шується судом за місцем проживання заявника. Юридичні нас-лідки судового рішення прирівнюються до аналогічних наслідків, що настають при смерті особи. Відповідно до статті 264 ЦПК рішення суду про оголошення громадянина померлим є підставою для реєстрації його смерті в органах РАЦСу і видачі Свідоцтва про смерть.

З моменту винесення судом рішення про оголошення грома-дянина померлим шлюб з ним вважається припиненим.

Чо-ловік або дружина зазначеної особи мають право вступити у но-вий шлюб, маючи на руках рішення суду про оголошення по-мерлим колишнього чоловіка або колишньої дружини.

Однак особа, оголошена померлою (якщо насправді вона жива) не має права вступати у новий шлюб незалежно від того, відомо їй чи ні про оголошення її померлою (такий шлюб може бути визна-ний недійсним).

У разі появи особи, оголошеної померлою, або виявлення місця її перебування суд згідно зі ст. 48 ЦК скасовує рішення про оголошення цієї особи померлою.

У такому разі її шлюб з іншою особою поновлюється за умови, що ніхто з них не пере-буває у повторному шлюбі (ст. 118 СК). При цьому жодних за-яв про поновлення шлюбу не потрібно.

Орган РАЦСУ анулює актовий запис про розірвання шлюбу і відповідне Свідоцтво, видане на його підставі.

У коментованій статті зазначена ще одна підстава припинен-ня шлюбу — його розірвання. Шлюб може бути припинено шляхом його розірвання за життя подружжя внаслідок волеви-явлення обох або одного з них. Ця підстава є найпоширенішою (докладніше про розірвання шлюбу див. у коментарях до на-ступних статей).

У житті трапляються випадки, коли один з подружжя поми-рає після розірвання шлюбу в суді, але до або у день набрання судовим рішенням чинності.

У зв'язку з цим постає питання: що треба вважати в такому разі підставою припинення шлюбу — смерть одного з подружжя або ж розірвання шлюбу в судовому порядку? Це питання має велике практичне значення, оскільки від його вирішення залежать правові наслідки, що настають для того з подружжя, хто залишився живим.

Адже якщо шлюб при-пинено внаслідок смерті одного з подружжя, то другий з по-дружжя успадкує його майно, а якщо внаслідок розірвання шлюбу в судовому порядку, то ні.

Стаття, що коментується, закріплює правове регулювання цього питання. Так, ч. З встановлює, що якщо один із подруж-жя помер до набрання чинності рішенням суду про розірвання шлюбу, вважається, що шлюб припинився внаслідок його смерті.

Відповідно до ЦПК судове рішення набирає чинності через десять днів після його винесення судом, якщо за цей час воно не було оскаржене чи опротестоване.

Таким чином, якщо один із подружжя помирає протягом цього часу, згідно з зазначеною частиною коментованої статті шлюб вважається розірва-ним внаслідок смерті одного з подружжя і, отже, другий з по-дружжя може бути спадкоємцем першої черги після померлого.

Тому можна стверджувати, що дане положення відповідає чин-ному цивільно-процесуальному законодавству. Але водночас воно не відповідає висловленому волевиявленню померлого. У цьому разі фактично спадкоємцем буде колишній чоловік або колишня дружина.

Якщо ж один із подружжя помирає у день набрання чин-ності рішенням суду про розірвання шлюбу, цілком справедли-во вважати, що останній припинився внаслідок його розірван-ня (ч. 4 статті, що коментується).

Коментована стаття встановлює порядок розірвання шлюбу (судовий або в органах РАЦСу) і загалом має відсильний харак-тер.

Відповідно до неї шлюб може бути припинено внаслідок волевиявлення обох чи одного з подружжя шляхом його розірвання (у суді чи органах РАЦСу).

Можливість припинен-ня шлюбу на зазначеній підставі є виявом принципу його вільності та рівності подружжя, закріпленого у ст. 51 Консти-туції. Оскільки укладання шлюбу здійснюється на вільних та добровільних засадах, ніхто

Правознавство — Молдован В.В. — Припинення шлюбу і визнання шлюбу недійсним

СК передбачає, що кожен із подружжя користується рівними правами і має рівні обов'язки. Права та обов'язки подружжя поділяються на особисті і майнові.

Особисті права та обов'язки — обрання прізвища, вільний вибір кожним занять, професії і місця проживання. Питання виховання дітей та інші питання життя сім'ї вирішуються спільно.

Якщо наречені бажають мати подвійне прізвище, за їхньою згодою визначається, з якого прізвища воно буде починатися.

Складення більше двох прізвищ не допускається, якщо інше не випливає із звичаю національної меншини, до якої належить наречений (наречена).

Якщо на момент реєстрації шлюбу прізвище нареченого (нареченої) вже є подвійним, він має право замінити одну з частин свого прізвища на прізвище іншого.

СК встановлює, що дружина та чоловік мають рівне право на повагу до своєї індивідуальності, до своїх звичок та уподобань.

Дружина та чоловік зобов'язані спільно піклуватися про побудову сімейних відносин між собою та з іншими членами сім'ї на почуттях взаємної любові, поваги, дружби, взаємодопомоги, спільно дбати про матеріальне забезпечення сім'ї. Чоловік зобов'язаний утверджувати в сім'ї повагу до матері, дружина — повагу до батька.

Майнові права подружжя — це їх права на особисту приватну власність, на спільну сумісну власність, на набуття та статус цих видів власності, права та обов'язки подружжя по утриманню. Незалежно від того, на чиє ім'я придбано майно (наприклад машину чи квартиру), при розірванні шлюбу воно ділиться порівно.

Суд може визнати особистою приватною власністю майно, набуте за час окремого проживання у зв'язку з фактичним припиненням шлюбних відносин.

Якщо річ, що належить одному, плодоносить, дає приплід або дохід (дивіденди), то він і є власником цих плодів, приплоду або доходу. Той з подружжя, хто є власником майна, визначає порядок володіння, користування і розпорядження ним, але при цьому мають враховуватися інтереси інших членів сім'ї, насамперед дітей.

Майно, набуте подружжям за час шлюбу, належить дружині та чоловікові на праві спільної сумісної власності незалежно від того, що один з них не мав з поважної причини самостійного заробітку (навчання, ведення домашнього господарства, догляд за дитиною, хвороба тощо).

Читайте также:  Розлучення для мешканців донбасу

Об'єктом права спільної сумісної власності є заробітна плата, пенсія, стипендія, інші доходи, одержані одним із подружжя і внесені до сімейного бюджету або внесені на його особистий рахунок у банківську установу. Якщо одним із подружжя укладено договір в інтересах сім'ї, то гроші, інше майно, у тому числі гонорар, виграш, які були одержані за цим договором, є об'єктом права спільної сумісної власності подружжя.

Дружина та чоловік мають право на укладення між собою усіх договорів, які не заборонені законом, стосовно майна, яке є їхньою особистою приватною власністю, а також щодо майна, яке є об'єктом права спільної сумісної власності подружжя. Дружина та чоловік розпоряджаються майном, яке є об'єктом права спільної сумісної власності подружжя, за взаємною згодою.

Для укладення одним із подружжя договорів, які потребують нотаріального посвідчення і (або) державної реєстрації, а також договорів стосовно цінного майна згода другого з подружжя має бути подана письмово і до того ж нотаріально посвідчена. Договір, укладений одним із подружжя в інтересах сім'ї, створює обов'язки для другого з подружжя, якщо майно, одержане за договором, використане в інтересах сім'ї.

Подружжя має право домовитися між собою про порядок користування майном, що належать чоловіку та дружині на праві спільної сумісної власності.

Дружина та чоловік мають право на поділ майна, що належить їм на праві спільної сумісної власності, незалежно від розірвання шлюбу.

Розірвання шлюбу не припиняє права спільної сумісної власності на майно, що є об'єктом права спільної сумісної власності, після розірвання шлюбу здійснюється співвласниками виключно за взаємною згодою, відповідно до ЦК.

Якщо дружина та чоловік не домовилися про порядок поділу майна, спір може бути вирішений судом.

У разі поділу майна частки майна дружини та чоловіка є рівними, якщо інше не визначено домовленістю між ними або шлюбним договором. При вирішенні спору про поділ майна суд може відступити від засади рівності часток подружжя за обставин, що мають істотне значення.

Наприклад, один із них не дбав про матеріальне забезпечення сім'ї, приховав, знищив чи пошкодив спільне майно, витрачав його на шкоду інтересам сім'ї.

За рішенням суду частка майна одного з них може бути збільшена, якщо з ним проживають діти, а також непрацездатні повнолітні діти, якщо розмір аліментів, які вони одержують, недостатній для їхнього фізичного, духовного розвитку та лікування.

Майно ділиться в натурі, але неподільні речі присуджуються одному з подружжя, якщо інше не визначено домовленістю між ними. Речі для професійних занять присуджуються тому із подружжя, хто використовує їх у своїй професійній діяльності. Вартість цих речей враховується при присудженні іншого майна другому з подружжя.

 • Коли жінка та чоловік проживають однією сім'єю, але не перебувають у шлюбі між собою, майно, набуте ними за часів спільного проживання, належить їм на праві спільної сумісної власності, Яшко інше не встановлено письмовим договором між ними.
 • Дружина і чоловік повинні матеріально підтримувати один одного.
 • Право на утримання (аліменти) має той, хто є непрацездатним, потребує матеріальної допомоги, за умови, що другий із подружжя може надати матеріальну допомогу.

Непрацездатним вважається той, хто досяг пенсійного віку, або інваліди І-III групи. Один із подружжя є таким, що потребує матеріальної допомоги, якщо заробітна плата, пенсія, інші доходи не забезпечують йому прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Права на утримання не має той із подружжя, хто негідно поводився у шлюбних відносинах, а також той, хто став непрацездатним у зв'язку із вчиненням ним умисного злочину, якщо це встановлено судом.

Після розірвання шлюбу особа має право на утримання, якщо вона стала непрацездатною до розірвання шлюбу або протягом одного року від дня розірвання шлюбу і потребує матеріальної допомоги і якщо її колишній чоловік (дружина) може надавати матеріальну допомогу1.

Подружжя має право укласти договір про надання утримання одному з них, у якому визначаються умови, розмір та строки виплати аліментів. Договір укладається у письмовій формі і нотаріально посвідчується.

Припинення шлюбу і визнання шлюбу недійсним

Шлюб припиняється внаслідок смерті або оголошення у судовому порядку померлим одного з подружжя. За життя шлюб може бути розірваний шляхом розлучення за заявою одного з подружжя або їх обох.

Розірвання шлюбу може провадитися як у судовому порядку, так і органами реєстрації актів цивільного стану.

Подружжя, яке не має дітей, має право подати до державного органу реєстрації заяву про розірвання шлюбу. Цей орган виносить постанову про розірвання шлюбу після спливу одного місяця від дня подання заяви, якщо вона не була відкликана. Шлюб розривається незалежно від наявності між подружжям майнового спору.

Підстави для розірвання шлюбу в органах реєстрації актів цивільного стану за заявою одного із подружжя: інший визнаний безвісно відсутнім; інший визнаний недієздатним; інший засуджений за вчинення злочину до позбавлення волі на строк не менше, як на 3 роки.

Подружжя, яке має дітей, наділене правом подати до суду заяву про розірвання шлюбу. Суд постановляє рішення про розірвання шлюбу, якщо буде встановлено, що заява відповідає дійсній волі дружини та чоловіка і що після розірвання шлюбу не будуть порушені їх особисті та майнові права, а також права їхніх дітей.

Суд постановляє рішення про розірвання шлюбу після спливу 1 місяця від дня подання заяви. До закінчення цього строку дружина і чоловік мають право відкликати заяву. Позов про розірвання шлюбу може бути поданий і одним із подружжя.

Але позов не може бути пред'явлений протягом вагітності дружини та протягом одного року після народження дитини, крім випадків, коли один із подружжя вчинив щодо другого або дитини протиправну поведінку, яка містить ознаки злочину.

 1. При розгляді справи про розірвання шлюбу суд повинен установити дійсні мотиви розлучення, з'ясувати фактичні взаємини і вжити заходів до примирення, якщо це не суперечить моральним засадам суспільства.
 2. Шлюб розривається, якщо буде встановлено, що подальше спільне життя подружжя і збереження сім'ї стали неможливими і спільне життя суперечило б інтересам одного з них та інтересам їх дітей.
 3. Жінка та чоловік, шлюб між якими було розірвано, мають право подавати до суду заяву про поновлення їхнього шлюбу за умови, що жоден із них не перебував після цього у повторному шлюбі1.
 4. Від розлучення відрізняється визнання шлюбу недійсним.
 5. Визнання шлюбу недійсним провадиться в судовому порядку і лише тоді, коли були порушені умови укладення шлюбу, зокрема:
 6. 1) шлюб зареєстрований з особою, яка перебуває в іншому зареєстрованому шлюбі;
 7. 2) шлюб зареєстрований між особами, які є родичами прямої лінії споріднення;
 8. 3) шлюб був зареєстрований без вільної згоди жінки або чоловіка;
 9. 4) коли такий шлюб є фіктивний, тобто без наміру створення сім'ї;
 10. 5) коли шлюб зареєстрований з особою, яка визнана недієздатною.
 11. Позов про визнання шлюбу недійсним може бути пред'явлений одним із подружжя, прокурором і особами, права яких порушені (батьками, органами опіки та піклування).

Шлюб, визнаний судом недійсним, вважається таким з часу його укладання. Суд вирішує й інші питання щодо прав і обов'язків осіб, що перебувають у фіктивному шлюбі.

Визнання шлюбу недійсним не впливає на права дітей, які народилися в такому шлюбі. Діти, зачаті або народжені у шлюбі, визнаному недійсним, мають ті самі права та обов'язки, що й діти, народжені в дійсному шлюбі.

3. Взаємні права та обов'язки батьків і дітейОбов'язок дітей піклуватися про батьків4. Усиновлення (удочеріння). Патронат. Опіка. ПіклуванняУмови усиновленняПатронатОпіка і піклуванняМіні-модуль 2.4. Основи трудового законодавства України1. Сучасне трудове законодавство України2. Колективний договір, трудовий договір: поняття та порядок укладенняПорядок укладення трудового договору

Ссылка на основную публикацию