Процедура розірвання шлюбу або розлучення в суді

Проєкт «Онлайн-марафон Спитай юристку ЮрФем» реалізовується Асоціацією жінок-юристок України «ЮрФем» за підтримки Українського Жіночого Фонду.

З початку запровадження карантину в інформаційному просторі почалися дискусії про зростання кількости розлучень, неможливість спільно проживати в замкнутому просторі, особливо це стосується сімей, де має місце домашнє насильство. Крім того, адвокатки й адвокати фіксують численні звернення про несплату аліментів на утримання дітей під час карантину.

Як вплинула пандемія COVID 19 на реалізацію наших прав щодо розірвання шлюбу? Чи можемо ми стягнути аліменти під час карантину і як вплине карантин на обов’язок батьків утримувати дитину? Чи можливо розірвати шлюб в умовах карантину?

Процедура розірвання шлюбу або розлучення в суді

Запровадження карантину в Україні вплинуло на роботу органів державної влади, проте не зупинило її.

Суди працювали і далі працюють у звичному режимі, але Рада суддів України рекомендувала учасникам справи писати заяви про розгляд справи за їх відсутности або про відкладення розгляду справи.

На початку карантину ще не було забезпечено можливість брати участь у судовому засіданні через відеозв’язок, тому чималу кількість справ відкладали. Така ситуація виникла не лише в Україні, а і в інших європейських країнах та США, де окремі суди взагалі закрилися[1].

В Україні, зокрема під час карантину, можна розірвати шлюб шляхом звернення або до суду, або до органів державної реєстрації актів цивільного стану (РАЦС). У чому відмінність та які особливості?

Процедура розірвання шлюбу або розлучення в суді

Розірвання шлюбу через РАЦС

Якщо в пари немає спільних дітей і обоє членів подружжя погоджуються розірвати шлюб, слід звернутися до відділу РАЦС за місцем проживання і подати заяву про розірвання шлюбу разом з усіма необхідними документами.

Щоб зекономити час та уникнути можливого скупчення людей, Міністерство юстиції України створило сайт, на якому можна зареєструвати заяву про розірвання шлюбу, подати сканкопії документів та призначити дату і час прийому в РАЦС.

Шлюб буде розірвано лише після того, коли спливе один місяць з дати подання документів. Протягом цього періоду у членів подружжя є право відтермінувати дату розірвання шлюбу або забрати заяву на розірвання шлюбу. Важливо пам’ятати, що шлюб буде розірвано лише в присутності жінки й чоловіка, які мають намір розлучитися.

За даними Міністерства юстиції України, станом на 8 квітня 2020 року відділи реєстрації актів цивільного стану зафіксували розірвання 1 753 шлюбів.

Розірвання шлюбу в судовому порядку

За даними Єдиного державного реєстру судових рішень, від 1 квітня до 1 травня 2020 року суди України ухвалили 6 266 рішень у справах про розірвання шлюбу. Це не означає, що ці люди подавали заяви під час карантину; серед цих справ могли бути й такі, що їх почали розглядати ще на початку року, а розгляд завершився лише тепер.

Наразі, на мою думку, немає підстав стверджувати, що під час карантину кількість розлучень зросла. Через самоізоляцію, обмежений рух транспорту, з інших причин люди можуть не звертатися із заявами про розірвання шлюбу, а чекати завершення карантину. Проте суди не припиняли свою роботу і далі працюють, зокрема онлайн.

Тому якщо подружжя хоче розірвати шлюб і у нього є спільні діти або хтось із подружжя заперечує проти розірвання шлюбу, можна звернутися до суду із заявою про розірвання шлюбу. У суді також передбачено дві процедури розгляду заяви про розірвання шлюбу.

 • 1. Розгляд спільної заяви подружжя про розірвання шлюбу
 • Подружжя, яке має спільних дітей до 18 років, має право звернутися до суду із заявою про розірвання шлюбу.
 • Вимоги до спільної заяви подружжя про розірвання шлюбу:
 1. Подається до суду за місце проживання одного із подружжя.
 2. Підписується обома сторонами.
 3. Обов’язковим додатком до такої заяви повинен бути нотаріально засвідчений договір про визначення місця проживання дитини й участи того з батьків, хто проживає окремо, у її вихованні.

Можна також подати нотаріально завірений договір про утримання дитини (сплату аліментів) тим із батьків, хто проживає окремо. Такий договір у разі його невиконання підлягає примусовому виконанню, так само як рішення суду. Проте часто подружжя відмовляється його укладати і нотаріально завіряти через високу вартість послуг нотаріуса.

Спільну заяву подружжя про розірвання шлюбу суд розглядає винятково в присутності чоловіка й дружини, які цю заяву подали. На практиці бувають випадки, коли хтось із подружжя після подання такої заяви відмовляється приходити в суд. У зв’язку з цим розгляд справи затягується, і в кінцевому результаті суд залишає справу без розгляду.

Тому подання такої заяви має і переваги, і недоліки.

Перевага — це спільно укладений договір з усіма визначеними умовами участи у вихованні й утриманні дітей, а також скорочена процедура розгляду справи судом (через місяць уже може бути рішення суду про розірвання шлюбу разом із визначеними умовами виховання і місця проживання дітей). Недолік — те, що якщо хтось із подружжя відмовиться з’являтися до суду, справа може затягнутися і зрештою не розглядатися. У такому разі доведеться писати позовну заяву про розірвання шлюбу.

2. Позовна заява про розірвання шлюбу подається одним із подружжям у разі відсутности згоди другого на розірвання шлюбу або неможливости подання спільної заяви

Особливість таких категорій справ — те, що жінка не може подати заяву до суду про розірвання шлюбу, якщо дитині не виповнилося одного року або якщо жінка вагітна. Таку заборону встановлено Сімейним кодексом України, і вона суперечить принципу добровільности шлюбу.

Відповідно до цього принципу, ніхто не має права змушувати когось ні укладати шлюб, ні перебувати в шлюбі. На жаль, наше законодавство містить таку заборону.

Крім того, Сімейним кодексом України передбачено, що суд має право давати час подружжю на примирення, що часто призводить до затягування розгляду справи.

Негативне ставлення до розірвання шлюбу і бажання держави вжити всіх можливих заходів для збереження сім’ї пов’язано з роллю церкви в суспільстві. Це притаманно не лише Україні, а й багатьом консервативним країнам.

За українським законодавством, суд не має права відмовити в розірванні шлюбу, навіть якщо ви напишете в заяві, що просто не хочете більше перебувати в шлюбі. Сам судовий процес може тривати кілька місяців, якщо друга сторона, яка не хоче розривати шлюб, у різні способи відкладатиме слухання справи в суді. У кожному разі, якщо примирення не відбудеться, суд зобов’язаний розірвати шлюб.

Варто зазначити, що часто питання розірвання шлюбу має важливе значення для жінок, які потерпають від домашнього насильства. Інколи постраждалі розповідають, що кривдник так їм і говорив: «Ти моя дружина, а отже, я маю право робити з тобою все що завгодно.

От коли розлучишся, тоді можеш бути вільною».

У таких випадках тривалий процес розірвання шлюбу не сприяє захисту прав постраждалих від домашнього насильства, і суд, відповідно до практики Європейського суду з прав людини та міжнародних стандартів, зобов’язаний ужити заходів для ефективного розгляду справи і якнайшвидше розірвати шлюб.

Звертаючись до суду з позовною заявою про розірвання шлюбу, не слід приховувати реальні причини розлучення, особливо якщо це домашнє насильство. Адже при розгляді справ про розірвання шлюбу, пов’язаних із домашнім насильством, суд повинен застосовувати інші підходи, і схиляння сторін до примирення в таких справах заборонено.

Стягнення аліментів у період пандемії

Пандемія COVID 19 і карантинні заходи негативно вплинули на економічну систему країни і ринок праці. Відпустки за власний рахунок, що їх беруть працівники, звільнення за власним бажанням, скорочення посад і ліквідація підприємств позначаються на виконанні батьками своїх обов’язків з утримання дітей.

У цій ситуації в гіршому становищі опиняться жінки, з котрими, як правило, проживають діти після розірвання шлюбу. Адже якщо батько дітей не платитиме аліменти або платитиме в істотно меншому розмірі, на жінок лягатиме обов’язок самостійно повністю забезпечувати дітям належні умови проживання, харчування тощо.

Сімейний кодекс України передбачає, що із заявою про стягнення аліментів можна звернутися до суду у два способи.

1. Заява про видачу судового наказу — у випадку, якщо вам достатньо мінімального розміру аліментів на утримання дитини

Процедура розірвання шлюбу або розлучення в суді

Така заява розглядається без виклику позивача і боржника (того, хто має платити аліменти) протягом 5 днів. У період карантинних обмежень такий спосіб захистити свої права видається ефективним.

2. Звернення до суду з позовною заявою про стягнення аліментів

Таку заяву суд розглядає протягом 60 днів, але розгляд справи може тривати й довше через затягування з боку іншої сторони та можливість оскаржити таке рішення.

Процедура розірвання шлюбу або розлучення в суді

У кожному конкретному випадку треба вирішувати, який шлях обрати, попередньо порадившись з адвокаткою / адвокатом.

Не менш актуальне в період карантину виконання вже наявних рішень суду про стягнення аліментів. У юридичній спільноті, і не лише в Україні[2], обговорюють імовірність збільшення кількости позовів до суду з вимогою зменшити розмір аліментів.

Батьки, які платили аліменти на утримання дитину в розмірі більшому за мінімальний, мають право звернутися до суду із заявою про зменшення розміру аліментів до мінімального.

Підставою для цього може бути звільнення з роботи чи зменшення розміру заробітної плати.

Також якщо особа під час карантину не отримувала доходу, внаслідок чого утворилася заборгованість по аліментах, вона має право звернутися до суду із заявою про звільнення від сплати заборгованости по аліментах, яка утворилася не з її вини.

Читайте также:  Встановлення режиму окремого проживання подружжя

З одного боку, таке право особи логічне і цілком законне. Та що робити жінці, яка незалежно від того, чи втратила вона роботу, чи вплинув карантин на зміну її матеріального стану, залишається сам на сам із дітьми, батька яких, відповідно до закону, буде звільнено від сплати заборгованости по аліментах або суд зменшить розмір таких аліментів?

Пам’ятайте, що пандемія COVID 19 не звільняє від обов’язку утримувати дитину. Суди приймають заяви про стягнення аліментів і заяви про збільшення розміру аліментів.

Якщо ваш матеріальний стан погіршився порівняно з тим, який був на час ухвалення рішення суду, ви можете звернутися до суду із заявою про збільшення розміру аліментів, попередньо зібравши всі докази, які свідчать про погіршення вашого матеріального стану (довідку про доходи, копію трудової книжки із записом про звільнення, закриття підприємницької діяльности тощо).

У кожному конкретному випадку звертайтеся по правову допомогу, адже типових справ не існує.

Список використаних джерел:

1. Сімейний кодекс України // https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2947-14

2. Sullivan, Paul. The Pandemic Has Slowed the Divorce Process. Here’s What to Expect // https://www.nytimes.com/2020/05/08/your-money/divorce-coronavirus-courts.html

Розірвання шлюбу через РАЦС ⭐️⭐️⭐️⭐️⭐️ — Розлучення онлайн

❗️Якщо Ви з партнером прийняли рішення про розлучення, тоді Законом України передбачено два шляхи розірвання шлюбу:

 • розлучення через РАЦС та
 • розлучення в судовому порядку.

Я пропоную вам дізнатись ⚠️ розірвання шлюбу онлайн це міф чи реальність, а також все про ⚠️ документи для розірвання шлюбу.

Проте судова тяганина, доволі громіздка та затратна процедура. Ось тут можна дізнатись про порядок розлучення в Україні, якщо немає дітей. До того ж, затратна вона як в фінансовому плані, адже доведеться сплатити чималий судовий збір, так і в плані часових затрат. Процедура розлучення в суді, в середньому триває від двох місяців і довше.

Саме тому, більш доцільним при розлученні буде скористатись послугами РАЦСу, та здійснити процедуру розірвання шлюбу з їх допомогою.

✅ Вам варто знати, що є декілька умов, для реалізації права на розлучення через РАЦС:

 1. Згода подружжя на розлучення;
 2. Відсутність спільних неповнолітніх дітей;
 3. Відсутність вагітності у дружини.

✅ Таким чином, якщо усі вищеперелічені умови дотримано, Ваш шлюб буде розірвано органом РАЦС без з’ясування причини розлучення, у Вас не вимагатимуть доказів неможливості збереження шлюбу та не проводитимуть процедуру примирення. Також, Ваш шлюб буде розірвано не зважаючи на наявність майнового спору між подружжям.

Процедура розірвання шлюбу або розлучення в суді

Інфографіка

Важливою умовою розлучення через орган реєстрації актів цивільного стану є взаємна згода подружжя, це передбачає особисту подачу заяви про розірвання шлюбу до РАЦСу.

В окремих випадках, за неможливості особою особисто подати заяву про розлучення, Законом передбачена подача нотаріально завіреної заяви через належного представника.

Таким чином, після подачі такої заяви, офіційна реєстрація розірвання шлюбу буде проведена через місяць.

❗️Пам’ятайте, протягом місяця з дня подачі заяви про розлучення Ви маєте можливість її відкликати, а Ваш шлюб не буде розірвано.

Одноособове звернення до органу РАЦС з заявою про розірвання шлюбу, допустиме лише в окремих випадках. Так, РАЦС складає актовий запис про розірвання шлюбу в разі визнання судом одного з подружжя безвісно відсутнім або недієздатним.

Процедура розірвання шлюбу або розлучення в суді

Документи необхідні для розлучення через РАЦС

⚠️ Отже, при зверненні до РАЦСу для розірвання шлюбу Вам необхідно наступні документи:

 1. Спільна заява подружжя про розлучення;
 2. Свідоцтво про укладення шлюбу;
 3. Паспорт обох з подружжя.

У результаті розгляду Вашого звернення, орган РАЦС видає ✔️Свідоцтво про розірвання шлюбу та вносить відповідні відомості в електронний реєстр. На цьому етапі процедура розлучення буде завершена.

Розірвання шлюбу в 2020 році

Якщо подружжя або один із подружжя усвідомив, що спільне життя більше не є можливим, й якщо було прийнято рішення про початок процедури розлучення, необхідно пам’ятати про правила, за якими ця процедура відбувається.

Як відомо, в Україні можна піти двома шляхами: звернутися до органів РАГС або до суду.

Проте, пропонуємо звернути Вашу увагу на деякі особливості, які притаманні процедурі розлучення в Україні:
По-перше, існує можливість подання заяви про розлучення через електронну форму, тобто онлайн.

Це значно полегшує процедуру подання документів й дозволяє заощадити час громадян, які вирішили розлучитися. Відтак, в першу чергу необхідно пройти процедуру реєстрації на порталі: https://dracs.minjust.gov.ua.

Під час такої реєстрації, необхідно буде вказати ваші анкетні дані, вказати вид заяви про розлучення, ввійти до системи за допомогою систем електронної ідентифікації ( електронний цифровий підпис, тощо), обрати відповідний відділ РАГСу та зручний час для запису на прийом.

Необхідно також пам’ятати, що обов’язково через цю систему потрібно буде надати скан-копії наступних документів: свідоцтва про шлюб, квитанцію про сплату цієї послуги, а також, у разі наявності, рішення суду.
По-друге, варто зосередити увагуна процедурі розлучення з іноземними громадянами. Вона також може відбуватися через суд або органи РАГС.

Однак, у таких випадках необхідно вибрати право якої держави буде застосовуватися під час процедури розлучення. Враховуючи положення Закону України «Про міжнародне приватне право», припинення шлюбу та правові наслідки припинення шлюбу, будуть визначатися за спільним особистим законом подружжя, останнім місцем проживання подружжя або правом тієї країни з якою є найбільш тісний зв’язок.

Відтак, якщо подружжя проживає на території України й має спільне набуте майно, то процедура розлучення буде відбуватися за правилами українського законодавства.
У разі якщо один з подружжя є іноземцем, й неможливо встановити його місцеперебування, то процедура розлучення відбуватиметься без його присутності.

Звертаємо увагу, що процес розлучення в Україні значно легший та економічно вигідний для обох з подружжя, оскільки за іноземним законодавством ця процедура тримає значно довше, приміромв Україні цей процес займає 1,5 – 3 місяця, в той час як у європейських країнах може тривати до року. Тому подружжю треба буде належно аргументувати, що повинно бути застосоване саме українське право, пославшись на один з критеріїв, які зазначені в ЗУ «Про міжнародне приватне право».

Попри те, що розлучитися можна через РАГС, рекомендуємо Вам все ж таки розривати шлюб з іноземцем через судові органи, оскількирішення суду визнаватиметься поза межами України на підставі міжнародних договорів про правову допомогу між державами, в той час як документи органів державної влади, а саме РАГС, можуть потребувати здійснення процедури апостилю та легалізації.

Отже, у разі остаточного вирішення розірвання шлюбу, пам’ятайте про можливість онлайн процедури подання документів та не забувайте про важливість визнання права держави, яке має застосовуватися під час розлучення з іноземцем.

Адвокат (Юрист) з розлучень Київ ᐈ Розірвання шлюбу

Для того, щоб скористатися послугами адвоката з розірвання шлюбу  (розлучення), натисніть на обраний варіант месенжера або скористайтеся номером телефону вказаним на сайті.

Адвокат по сімейних справах бере участь в процесі розірвання шлюбу (розлучення). В обов’язок входить складання та направлення до суду мотивованих позовних заяв про розірвання шлюбу. З урахуванням вимог законодавства адвокати консультують клієнтів про заснування розлучення, можливості розірвання шлюбу за взаємною згодою без залучення суду, зміну прізвища.

Розірвання шлюбу через РАЦС

З урахуванням норм Сімейного Кодексу, адвокат по сімейних справах консультує клієнтів, про можливість розірвання шлюбу минаючи суд за допомогою органу державної реєстрації актів цивільного стану (РАЦС).

Як правило, до такої можливості вдаються при наявності ряду умов записаних в Сімейному кодексі.

Розлучитися з допомогою РАЦСу можливо за допомогою заяви про розлучення за відсутності дітей, якщо один з подружжя визнаний недієздатним або безвісти відсутній.

Розірвання шлюбу через суд

Основу практики юристів з сімейного права складають судові справи щодо розірвання шлюбу за допомогою суду. Такі позови подаються при наявності бажання хоча б одного боку сімейного конфлікту. Якщо в сім’ї є діти, то розлучитися можливо тільки в суді.

При цьому сторони можуть подати як спільну заяву про розлучення, так і підписана одним із подружжя. Існують обмеження на пред’явлення позову про розлучення.

Суд не прийме позитивне рішення про розлучення, якщо буде встановлено, що дружина вагітна або не пройшов термін один рік з моменту народження дитини.

Розірвання шлюбу без згоди другої сторони

Для розірвання шлюбу не обов’язкова наявність згоди однієї зі сторін. Адвокати з питань сімейного права складають позови про розлучення з урахуванням норм Сімейного кодексу і судової практики в цій сфері.

Практично всі позови про розлучення боку подають в односторонньому порядку без згоди другої сторони.

До цього шляху приходять в разі неможливості знайти спільну мову з одним з подружжя для цивілізованого вирішення сімейної драми або в разі визнання його недієздатним або безвісно відсутнім.

Розірвання шлюбу за взаємною згодою

Менш морально травмує спосіб розлучення подружжя в практиці адвоката з питань сімейного права існує. Це розірвання шлюбу за взаємною згодою. Розлучитися з обопільної згоди можливо при наявності спільних дітей за взаємною заявою до суду. При відсутності спільних дітей, такий шлях можна пройти шляхом подачі заяви в ЗАГС.

Тонкощі процесу розірвання шлюбу в суді

Тонкощі розірвання шлюбу за допомогою суду існують в основному в процесуальної площині. Постійно розширюється судова практика в таких, здавалося б, простих справах, підносить сюрпризи.

До них відноситься, наприклад, вимога суддів подачі в суд одночасно з позовною заявою в якості доказу про укладення шлюбу оригінал свідоцтва про шлюб.

Читайте также:  Українська модель банкрутства фізичної особи: рік від набуття чинності нового кодексу

Ігнорування постійних змін в судовій практиці, може привести до затягування термінів щодо вирішення проблеми розлучення.

Переваги компанії «Турій та Партнери»

Адвокати компанії з питань сімейного права для підвищення якості своєї роботи постійно відвідують обов’язкові семінари з підвищення кваліфікації. Поряд з постійною участю в сімейних справах підвищенню кваліфікації та вивчення судової практики, фахівці з питань сімейного права весь час знаходяться в курсі останніх віянь сфери сімейного права.

Ціна на послуги юриста по розірванню шлюбу

На просторах Інтернету зустрічається різна інформація щодо ціни на послуги юриста по розлученню. В середньому в 2019 році вартість розлучення становитиме від 3500 грн і вище. Але така ціна вкрай приблизна.

Якщо обоє з подружжя солідарні в питанні бажання розлучитися, то, як ми говорили, процедура обійдеться дешевше. Крім послуг юриста ще буде оплачуватися судовий збір.

Якщо немає згоди одного з подружжя, і засідань буде більше, то послуги юриста будуть дорожче відсотків на 40-50%. Отже, ціна розлучення буде складатися з ціни за послуги адвоката та судових витрат.

Вся процедура при стандартному розвитку подій займає два-три місяці.

З чого потрібно почати розлучення?

Найкраще почати з юридичної консультації. Якщо Ви укладаєте договір про комплексну допомоги юриста, то, швидше за все, первинна консультація буде безкоштовною. Потрібно отримати інформацію про: аліменти на дітей, про сутність процедури розлучення, з усіх питань щодо розділу майна, про сімейний змісті.

Досвідчені адвокати можуть зустрітися з клієнтом для того, щоб поговорити про ситуацію, що склалася, а також дати поради щодо вирішення питань. Досвідчений фахівець повинен добре розбиратися в питаннях сімейного права.

Консультація юриста з розлучень

Юридична консультація при розлученні в Києві полягає в бесіді людини з юристом або адвокатом.

В процесі розмови клієнт повідомляє спеціаліста ситуацію, утруднення, проблему, а юрист, адвокат відповідає на виниклі питання, роз’яснює людині варіанти вирішення проблеми, наслідки, повідомляє норми законодавства, якими потрібно керуватися.

Також на консультації юрист підбирає документи, постанови, законодавчі акти і норми, які відносяться до даного питання. Також можливе складання висновок щодо юридичної консультації в письмовому вигляді.

Яка консультація при розлученні хороша? Це та, яка дається компетентними юристами, які здатні спочатку провести правовий аналіз питань, виявити оптимальне рішення на принципах дотримання інтересів клієнта. Юрист або адвокат шукає правові норми, які вирішать це правове питання – розлучення при конкретних сімейних обставин.

Які послуги може юрист при розлученні запропонувати на юридичній консультації?

 • Подальші консультації, як усні, так і в письмовому вигляді;
 • Вироблення стратегії і позиції для клієнта для поведінки в суді при шлюборозлучному процесі;
 • Складання документів, а також позовних заяв;
 • Представлення інтересів клієнта в суді на території України;
 • Проведення аналізу документів, складання висновків, заяв, претензій, клопотань тощо. На підставі тієї інформації і документів, що є у клієнта і в тій ситуації, яка є;
 • Захист інтересів клієнта в суді;
 • Все, що стосується оскарження рішення суду.

Турій Андрій

Адвокат з більш ніж 15-річним досвідом роботи. Спеціаліст з судової практики.

Розірвання шлюбу між іноземцями в Україні: міф чи реальність? (укр)

Підсудність

За загальним правилом, при вирішенні питання юрисдикції, суди керуються принципом спільного громадянства або спільного місця проживання подружжя. Саме останній принцип надає підстави українському суду розглядати справи про розлучення між іноземцями.

Розглядаючи спірні правовідносини з іноземним елементом, суди, за наявності, керуються чинними двосторонніми договорами про правову допомогу у сімейних та цивільних справах. Україна уклала більше 20 договорів про правову допомогу, які передбачають різні правила підсудності, що застосовуються до справ про розірвання шлюбу.

Так, наприклад, Договір між Україною та Турецькою Республікою про правову допомогу та співробітництво в цивільних справах встановлює, що український суд компетентний розглядати справу про розірвання шлюбу між громадянами Туреччини, коли вони постійно проживають на території України. В той час як Договір про правову допомогу між Україною і Республікою Польща, не передбачає можливості розгляду справи про розірвання шлюбу між громадянами Польщі українськими судами, незважаючи на постійне місце проживання подружжя на території України.

У разі відсутності міжнародного договору, компетенція українського суду визначається відповідно до ст. 76 ЗУ № 2709-VI «Про міжнародне приватне право» від 23.06.2005.

Положення зазначеної статті передбачають, що суди України можуть приймати до свого провадження і розглядати будь-які справи з іноземним елементом, якщо відповідач у справі має на території України місце проживання або місце знаходження, або рухоме чи нерухоме майно, на яке можна накласти стягнення.

Варто підкреслити, що вищезазначена норма має своє ефективне практичне застосування. З власного досвіду можемо навести приклад розірвання шлюбу українським судом між громадянами Франції, що тимчасово проживають на території України. З огляду на те, що позивач і відповідач у справі були громадянами Франції, питання юрисдикції виявилося досить неоднозначним.

На сьогоднішній день між Україною та Францією не укладено договору про правову допомогу, а отже при визначенні підсудності суд керувався ст. 76 ЗУ «Про міжнародне приватне право».

Суд України підтвердив свою компетенцію розглядати справу у зв’язку з проживанням відповідача на території України на момент порушення провадження на підставі діючої посвідки про тимчасове проживання.

Право, що підлягає застосуванню

Варто звернути увагу, що в таких категоріях справ спірним може виявитись питання застосовуваного права.

Застосовуване право визначається, знову ж таки на підставі міжнародних угод, а у разі відсутності —  на підставі ЗУ «Про міжнародне приватне право». Відповідно до ст.ст.

60, 63 ЗУ «Про міжнародне приватне право», припинення шлюбу та правові наслідки припинення шлюбу визначаються, за наявності, спільним особистим законом подружжя.

Тобто, якщо подружжя є громадянами іншої держави, але постійно проживають на території України, суд України має застосовувати норми іноземного законодавства. Однак, на практиці, українські суди у переважній більшості справ застосовують норми українського права.

У випадках, коли питання застосовуваного права виноситься на розгляд суду, обов’язок доведення застосування норм іноземного законодавства належить відповідачеві.

Відповідач має обґрунтувати свою позицію, надавши належним чином засвідчені акти іноземного законодавства, що регулюють відповідні правовідносини, офіційне тлумачення норм іноземного права, практику застосування і доктрину відповідної іноземної держави.

Зважаючи на складнощі пов’язані з тлумаченням правових норм іноземної держави, українські суди, як правило, відмовляють у застосуванні іноземного законодавства, посилаючись на неможливість встановити зміст норм іноземного законодавства та розглядають справи, керуючись правом України. Між тим, повністю виключати застосування іноземних права не варто.

Чому українська юрисдикція видається такою привабливою для іноземців?

Щоб відповісти на це питання досить порівняти законодавство України, що регулює процедуру розлучення, з законодавством інших країн. В Україні, у порівнянні з переважною більшістю країн Європи, процедура розлучення є набагато простішою.

Відповідно до ст. 105 СК України шлюб може бути припинений внаслідок волевиявлення одного або обох з подружжя шляхом його розірвання через суд або органи РАГСу. Разом з тим, перелік підстав для розірвання шлюбу не є вичерпним. На практиці, суди, постановляючи рішення, керуються ст.

56 СК, та зазначають в якості підстави для розірвання шлюбу неможливість продовження шлюбно-сімейних відносин.

Якщо подружжя звернулося до суду про розірвання шлюбу за спільною заявою, суд постановляє рішення про розлучення після сплину одного місяця від дня подання заяви, якщо буде встановлено, що заява відповідає дійсній волі чоловіка та дружини і, що після розірвання шлюбу, не будуть порушені їхні особисті та майнові права, а також права їхніх дітей.

У багатьох країнах Європи процедура розірвання шлюбу у порівнянні з Україною є більш складною та тривалою.

Наприклад, у таких країнах, як Англія і Франція, суди приймають рішення щодо розлучення лише за наявності підстав, перелік яких зазначено у законодавстві.

У Німеччині передумовою звернення до суду з заявою про розірвання шлюбу є окреме проживання подружжя протягом року на момент подання такої заяви

Ще однією перевагою розірвання шлюбу в Україні є порівняно невеликі судові витрати.

Розмір судового збору за подання позову про розірвання шлюбу складає 0,2 розміру мінімальної заробітної плати (на сьогоднішній день це дорівнює 243,60 грн).

Однак, витрати на судовий процес не обмежуються судовим збором, необхідно врахувати вартість послуг перекладачів, нотаріуса та кур’єрських служб, залучення яких буде обов’язковим у справах з іноземцями.

Визнання рішення українського суду за кордоном

У випадку, коли подружжя або один з подружжя, має намір проживати за кордоном, постає питання визнання рішення суду України у відповідній державі. Як правило, рішення українських судів про розірвання шлюбу визнаються за кордоном за аналогією визнання рішення іноземних судів в Україні.

З огляду на те, що Україна на даний час не є учасницею Гаазької Конвенції про визнання розлучень та рішень щодо окремого проживання подружжя від 1 червня 1970 року, процес визнання та виконання рішень визначається двосторонніми договорами України про правову допомогу, про які йшла мова вище.

У разі відсутності договору про правову допомогу, питання екзекватури буде визначатися на підставі принципу взаємності, існування якого презюмується.

Слід звернути увагу, що у кожній країні є свої особливості надання дозволу на визнання рішення іноземної держави. Наприклад у Франції, під час вирішення питання визнання і виконання рішення українського суду, суди будуть досліджувати чи були дотримані формальні вимоги вручення судової повістки відповідно до правил французького законодавства.

Читайте также:  Obtaining an identification code for a foreigner in ukraine

Процес глобалізації в рамках міжнародних приватних відносин набуває обертів і отримання рішення суду України про розлучення між іноземцями вже не є новиною.

Однак, перш ніж звертатися до суду, необхідно враховувати усі ризики судового процесу та правові наслідки для сторін.

Основна складність справ про розірвання шлюбу між іноземцями полягає у тому, що судовий процес та рішення про розлучення мають відповідати не тільки вимогам українського законодавства, але й нормам іноземного права.

 • Ірина Мороз, партнер AGA Partners
 • Христина Кушнір
 • Ссылка на источник

Новини 31 січня 2018 року (Процедура оформлення розлучення через суд)

Процедура оформлення розлучення через суд

Чи не головним при розірванні шлюбу через суд, є вирішення суперечливих питань до звернення в суд. Тому, як взаємна/двустороння згода подружжя на розлучення і відсутність спорів про дітей або майно, безумовно є підставою для швидкого розірвання шлюбу в суді.

 • Наведемо приклад. Для швидкого оформлення розлучення через суд з дітьми, необхідно скласти угоду, в якій будуть визначені суттєві положення:
 • — з ким із подружжя будуть проживати неповнолітні діти (або кожен з дітей) після розлучення;
 • — на кого з подружжя будуть покладені аліментні зобов’язання, в яких розмірах будуть стягуватися аліменти на дітей, а у деяких випадках і на одного з подружжя, що має право на утримання (наприклад, мати дитини, яка перебуває у відпустці по догляду за дитиною до досягнення нею 3-х років);
 • — порядок реалізації батьківських прав тим чоловіком, який буде проживати окремо від дітей.
 • Укладання вказаної угоди не є обов’язковим для розлучення через суд з дітьми, але значно спростить і прискорить процедуру розлучення.
 • Далі коротко про сам процес. Розлучення через суд відбувається строго у відповідності з процесуальним законодавством та складається з наступних етапів:
 • 1) Позивач подає позовну заяву;
 • 2) Суд приймає заяву і призначає дату слухання;
 • 3) Далі суд розглядає справу в судовому засіданні;
 • 4) Суд приймає рішення;
 • 5) Судове рішення вступає в силу;
 • 6) Сторони отримують копію рішення суду;
 • 7) Рішення реєструється в органах Міністерства юстиції України в ЗАГС.
 • Тепер пройдемось по кожному з цих етапів дектальніше.
 • Підготовка позовної заяви та документів на розлучення

Існує загальне поняття «подати на розлучення». Останнє значить підготовку і подачу в суд правильно складеної позовної заяви про розірвання шлюбу та повного пакету необхідних документів.

 1. У відповідності до статті 119 Цивільного процесуального кодексу України позовна заява подається в письмовій формі та повинна містити:
 2. 1) найменування суду, до якого подається заява;
 3. 2) ім'я (найменування) позивача і відповідача, а також ім'я представника позивача, якщо позовна заява подається представником, їх місце проживання (перебування) або місцезнаходження, поштовий індекс, номери засобів зв'язку, якщо такі відомі;
 4. 3) зміст позовних вимог;
 5. 4) ціну позову щодо вимог майнового характеру;
 6. 5) виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги;
 7. 6) зазначення доказів, що підтверджують кожну обставину, наявність підстав для звільнення від доказування;
 8. 7) перелік документів, що додаються до заяви.
 9. Позовна заява підписується позивачем або його представником із зазначенням дати її подання до суду за місцем проживання відповідача, за винятком випадків, коли допускається подача заяви за місцем проживання позивача (за наявності неповнолітніх дітей або у зв’язку зі станом здоров’я).

Після прийняття позовної заяви і документів, суд призначає дату попереднього засідання (на останньому суд визначить готовність матеріалів справи до розгляду, а також зробить спроби примирити сторони і запропонує їм укласти мирову угоду) і основного засідання (на якому будуть розглянуті обставини справи та ухвалено рішення). Дата першого судового засідання призначається не раніше ніж через місяць після подання заяви, про що сторони повідомляються письмовими повістками (чи смс повідомленнями, у разі попереднього надання заяви про таке повідомлення).

На початку судового засідання перевіряється присутність сторін, роз’яснюються права та обов’язки, розглядаються заявлені сторонами клопотання.

Далі суд надає слово сторонам: вислуховує вимоги позивача, згоду або незгоду з цими вимогами відповідача, розглядає докази сторін. Останньою частиною судового засідання є дебати — почергові висловлювання сторін щодо позовних вимог і звернення до суду про їх задоволення.

 • Після зазначеного вище та розгляду матеріалів справи, суд видаляється в кімнату для нарад для ухвалення рішення.
 • Сторонам оголошується резолютивна частина рішення суду про розлучення, а документ з повним текстом (з вступної, описової, мотивувальної і резолютивної частинами) вручається через п’ять днів після оголошення резолютивної частини.
 • Коли подружжя не досягло згоди у питаннях про дітей або майно, рішенням суду можуть бути визначені умови подальшого місця проживання дітей, аліментних зобов’язань стосовно дітей і зобов’язань про утримання дружини, умови поділу спільного майна.
 • У відповідності до процесуального законодавства — судове рішення вступає в законну силу через 30 днів після його прийняття, якщо від сторін не надходить оскарження.

Але, в разі подачі однією із сторін апеляційної скарги на рішення суду, воно набирає законної сили після розгляду скарги, якщо не було скасовано. Якщо в апеляційній інстанції рішення суду скасовано, змінено або прийнято нове рішення, воно набирає законної сили негайно.

Таким чином, на підставі всього вищезазначеного, припиненням шлюбних відносин є момент вступу в законну силу відповідного рішення суду.

Процесуально, після закінчення 30-денного строку оскарження, кожній із сторін видається примірник рішення суду з поміткою про вступ в законну силу. У деяких випадках суд видає тільки виписку з судового рішення, дійсну тільки для подання в орган ЗАГСУ.

Органи ЗАГСУ проводять держарну реєстрацію факту розірвання шлюбу судом після отримання копії судового рішення про розлучення або виписки з нього. Станом на сьогодення отримання свідоцтва про розлучення не потрібно, такого документа після розлучення в суді вже не існує.

________________________________________________________

Деяки моменти при оформленні розлучення через суд.

Звертаємо увагу, що триразова неявка в судове засідання є підставою для розгляду справи за відсутності сторони (відповідача) та прийняття судового рішення — задоволення вимог другої сторони (позивача). Відсутність поважної причини або неповідомлення про неї буде причиною заборони на оскарження судового рішення, прийнятого в судовому засіданні у відсутності сторони (відповідача).

Якщо на судове засідання не з’явилася жодна із сторін, справа про розлучення закривається.

В разі, коли ви не хочете особисто брати участь у шлюборозлучному процесі і бути присутнім на малоприємних судових засіданнях, існують більш розумні варіанти вирішення проблеми, ніж неявка в суд. Наприклад, Ви можете покласти обов’язок виступати від свого імені в суді на представника — адвоката.

Процедура розлучення в середньому становить від 2 до 6 місяців (у нашій практиці середній термін розлучення триває 2-3 місяці) і залежить від таких факторів, як взаємна згода або незгода сторін, наявності спільних дітей і спорів про них, наявність спільного майна та необхідності його розділу. Існують і інші фактори, що впливають на строки судового розгляду справи.

Фінансова сторона розлучення, а точніше вартість державного мита та додаткових юридичних та нотаріальних послуг, безсумнівно, важлива. Вам просто необхідно знати, скільки коштує розлучення через суд, і бути готовим до несення певних грошових витрат.

Таким чином, вартість розлучення через суд складається з:

— судового сбору за подачу позовної заяви про розірвання шлюбу (за Законом України «Про судовий збір», в 2018 році розмір плати за розлучення становить 704.80 грн.);

— судового збору за подання позовної заяви про поділ майна при розірванні шлюбу (розраховується за спеціальною формулою на основі ціни позову — позовних вимог позивача, що стягуються з відповідача — наприклад, вартості частки майна або розміру аліментів. Збір в 2018 році становить — 1 відсоток ціни позову, але не менш як 0,4 розміру прожиткового мінімуму на одну працездатну особу (704.80 грн.) і не більше 3 розмірів прожиткового мінімуму на одну працездатну особу (5286.00 грн.));

— нотаріальних послуг (нотаріальне засвідчення письмової угоди подружжя (наприклад, про розподіл майна або визначенні місця проживання дітей), а також послуга нотаріуса щодо складання цих документів);

— юридичного супроводу процесу розірвання шлюбу (Складання позовної заяви у відповідності з законом і особливостями конкретної ситуації, підготовка пакету документів, подання позову до суду, участь у судових засіданнях, підготовка та подання заяв та клопотань, оскарження судового рішення і т. д.)

 1. _______________________________________________________
 2. СХОЖІ НОВИНИ ЗА ПОПЕРЕДНІЙ ПЕРІОД:
 3. 31 січня 2018 року (Умови для розірвання шлюбу у судовому порядку)
 4. 18 січня 2018 року (Позов до суду і права громадян при цьому за новим ЦПК)

18 січня 2018 року (Cудитися з нового року стало дорожче. Нові ставки судового збору.)

09 січня 2018 року (Вже відомий перелік засобів массової інформації (ЗМІ), що друкуватимуть оголошення про виклик до суду у 2018 році)

28 листопада 2017 року (Судова реформа триває. Сьогодні про зміни у процесуальному законодавстві.)

 • 07 червня 2016 року (ВРУ щодо внесення змін до Сімейного кодексу)
 • 26 липня 2016 року (щодо нового пілотного проекту з реєстрації шлюбу за 24 години)
 • 18 липня 2016 року (щодо реєстрації шлюбу за 24 години)
Ссылка на основную публикацию