Процедура розлучення в україні

Якщо подружжя вирішило розірвати шлюб, то виникає питання: яким способом це можна зробити — через суд або РАЦС. Щоб було простіше, визначимо основні умови, за якими можна розлучитися через РАЦС згідно із Законодавством України. це:

 • відсутність у подружжя неповнолітніх дітей;
 • обоє повинні бути згодні на розлучення.

У разі невиконання однієї з умов, шлюборозлучний процес проходить через суд. Розглянемо докладніше особливості розлучення через РАЦС і суд окремо.

 • Читайте далі, щоб дізнатися про нюанси процедури розлучення
 • Можете отримати ЮРИДИЧНУ КОНСУЛЬТАЦІЮ від наших сімейних адвокатів
 • Телефонуйте в офіс адвоката з розлучення, телефон в Києві +38(097) 321-14-56 Viber, WhatsApp, Telegram ми розпочнемо процедуру розлучення в найближчі 24 години

Розлучення через РАЦС: скільки коштує і як відбувається

Якщо дотримуються дві вищеперераховані умови, то для оформлення буде потрібно звернутися В РАЦС за місцем проживання. Співробітники органу реєстрації видадуть бланк заяви про розірвання шлюбу, який заповнюють обоє з подружжя.

Процедура розірвання шлюбу триває 1 місяць, протягом якого існує можливість відкликання заяви згідно Сімейного кодексу України.

Якщо подружжя не змінили свого рішення, тоді РАЦС офіційно реєструє розірвання шлюбу і видає спеціальне свідоцтво. Вартість процедури становить 0,5 неоподатковуваного мінімуму доходу громадян.

У суму можуть додатково включатися інші платні послуги органу реєстрації.

Розлучення через суд: особливості та ціна

 Якщо подружня пара обопільно згодна на розлучення, але є неповнолітні діти, тоді слід дотримуватися певного алгоритму. Він дозволить пришвидшити судовий процес без постійних відвідувань судової зали.

Для цього необхідно надати в суд договір в письмовій формі, в якому прописано: з ким залишається проживати дитина, яку участь у вихованні братиме чоловік, який проживає окремо. До того ж слід нотаріально завірити угоду про сплату аліментів (яка сума, терміни, порядок виплати та ін.).

Термін шлюборозлучного процесу через суд в цьому випадку досягає близько місяця. Якщо один з подружжя не згоден, тоді процес може затягнутися. Це не означає, що розлучитися в цьому випадку не вийде. Суд приймає рішення, але тільки тривалість процесу може досягати декількох місяців.

Вартість шлюборозлучного процесу складається з ряду факторів:

 • послуги адвоката по сімейних справах;
 • 0,4 розміру прожиткового мінімуму на одну особу, в 2022 році судовий збір за розірвання шлюбу складає 908 грн.;
 • оплата за позов по розподілу спільно нажитого майна — 1% ціни позову, але не перевищуючи трьох розмірів мінімальної заробітної плати.

Про всі нюанси шлюборозлучного процесу можна уточнити у юриста по сімейних справах, або безпосередньо в суді / РАЦСі .

Скільки коштує розлучення

Записатись на консультацію

 • Процедура розлучення в Україні
 • Процедура розлучення в Україні
 • Процедура розлучення в Україні

Розлучення через суд, Україна — Юридична компанія ENTIRE

Юридична компанія «ENTIRE» здійснює представництво та захист інтересів у судових інстанціях у сімейних справах, в тому числі у випадку розірвання шлюбу в судовому порядку в місті Києві. Щоб подати позов на розлучення через суд, необхідно звернутися до юриста для отримання кваліфікованої консультації.

Розірвання шлюбу в судовому порядку передбачено в декількох випадках: якщо є діти, які не досягли повноліття, або ж одна зі сторін не дає згоди на розірвання шлюбу.

Альтернативний варіант, при якому також буде необхідним розлучення в Україні через суд, – якщо у сторін не було можливості або бажання відвідати РАГС в обумовлений час, без подання відповідної заяви із зазначенням поважної причини відсутності.

Також розлучення через суд Україна може бути проведено, якщо друга половина визнана зниклим або зниклою безвісти, або має недієздатність. Але в цьому випадку є свої нюанси: наприклад, даний статус потрібно підтвердити в судовому порядку, або мати вже підготовлені документи, які свідчать про це.

Не потрібні особливі підстави для розірвання шлюбу в судовому порядку односторонньо: достатньо бажання одного з подружжя. Безумовно, готуючи заяву в суд на розлучення, потрібно буде вказати причину такого рішення.

Але при цьому можна не вдаватися в подробиці: є стандартні формулювання, досить вичерпні, що дозволять обійтися без опису особистісних моментів.

Вибрати оптимальне формулювання допоможе юрист для розлучення через суд: це може бути фахівець в Києві або в будь-якому регіоні України.

Процедура розлучення через суд: що важливо врахувати

Щоб почати розірвання шлюбу в судовому порядку Україна, готують документи для розлучення через суд. Законодавчо передбачено дві різні процедури, в залежності від підстави. Нею може бути:

 • позовна заява для розлучення через суд. У першому випадку один з подружжя не виявляє бажання розривати шлюб, сторони не мають згоди в даному питанні;
 • заява на розлучення в суд зі спільним договором. Її потрібно підготувати, якщо подружня пара обопільно дає згоду на офіційне завершення шлюбу.

Кожен з варіантів вимагає різні документи в суд на розлучення.

Також істотно відрізняється тривалість процедури: при відсутності взаємної згоди, буде надано час для примирення, що передбачає більший строк розгляду справи в Україні.

Якщо поданий позов до суду на розлучення, крім показань позивача, можуть бути залучені свідки для отримання об'єктивної інформації, що також ускладнить процес розірвання шлюбу в судовому порядку.

Важливо пам'ятати, що розлучення через суд має обмеження: є ряд випадків, коли розірвання шлюбу не буде проведено. Серед них – вагітність дружини і вік дитини до 1 року.

Але і в цій ситуації можна написати заяву на розлучення в суд, адже в даному правилі також є винятки.

Розірвання шлюбу в судовому порядку під час вагітності дружини, або недосягнення дитиною віку одного року можливе у випадках, коли:

 • один з подружжя вчиняє незаконні дії, що фактично або потенційно можуть завдати фізичної, психологічний чи матеріальної шкоди іншій стороні, що є безумовною причиною подати заяву в суд на розлучення;
 • існують проступки, які можна визначити як один з видів правопорушень по відношенню до другої половини або дитини. При цьому необов'язково, щоб злочин належав до тяжких: досвідчений адвокат в Києві і регіонах допоможе обґрунтувати заяву на розлучення в суд за будь-який проступок іншої сторони, що передбачає законодавчу відповідальність, а також має пряме відношення до дружини / чоловіка або дітей;
 • дружина вагітна в шлюбі, але батьківство визнає інша людина. У даній ситуації розлучення через суд в Україні неминуче з ініціативи однієї зі сторін;
 • розірвання шлюбу в судовому порядку при наявності дітей віком до 1 року, якщо батьківство визнане іншою особою.
Читайте также:  Розлучення без згоди одного з подружжя

Якщо заплановане розлучення через суд, терміни мають важливе значення. Наприклад, розлучення через суд без дітей і за обопільною згодою займе мінімальний термін, в той же час наявність неповнолітніх членів сім'ї, будь-яких спірних ситуацій може призвести до тривалої і складної процедури.

Мінімальний термін розлучення через суд за взаємною згодою в Києві і регіонах – календарний місяць, протягом якого один з подружжя може відкликати свою заяву.

Документи для розлучення через суд

Перелік офіційних паперів, які подають, щоб провести розірвання шлюбу в судовому порядку за місцем реєстрації проживання сімейної пари, може істотно відрізнятися. Якщо ініціатором завершення сімейних відносин є одна сторона, потрібно підготувати:

 • позов до суду на розлучення. Він повинен бути наданий в двох примірниках, один з яких – для ознайомлення з ним відповідача;
 • ксерокопію паспорта;
 • свідоцтво про шлюб в оригіналі, а в разі, коли воно знаходиться у другої половини, включити в позов вимоги про його надання;
 • квитанцію про внесення судового збору.

Якщо в шлюбі є неповнолітні діти, документи для розлучення через суд потрібно доповнити свідоцтвами про народження кожної дитини. Але даний перелік офіційних паперів не є вичерпним: залежно від обставин, він може бути доповнений і іншими документами.

В основі початку процесу – правильно складений позов до суду на розлучення. У цьому може допомогти кваліфікований юрист в Києві або будь-якій іншій області України.

Позовна заява для розлучення через суд повинна містити інформацію, з якого часу не ведеться загальний побут, наявність майнових суперечок і дітей, а також причини розлучення – різні погляди на життя, відсутність взаєморозуміння і т.д.

Розлучення через суд: ціна питання

Ціна розлучення через суд в Україні передбачає оплату судового збору. Це фіксована сума, квитанцію про внесення якої потрібно прикріпити до пакету офіційних паперів, що подаються на розгляд до суду.

Але даний внесок – це лише офіційний платіж для розірвання шлюбу в судовому порядку: щоб отримати допомогу в оформленні паперів або подальше представництво власних інтересів під час судових засідань, варто скористатися послугами адвоката в Києві та інших регіонах України.

Послуги юриста особливо актуальні, якщо необхідне розлучення з іноземцем через суд, є спірні майнові питання, суперечка про те, з ким залишаться діти.

Якщо розлучення подружжя через суд буде тривалим, про що адвокат в Києві попереджає заздалегідь на підставі аналізу ситуації, за допомогою юриста можна встановити режим роздільного проживання: майно, нажите за цей час, не буде визначене як загальне.

Розірвання шлюбу в судовому порядку з підтримкою фахівців ЮК «ENTIRE»

Підстави для розірвання шлюбу в судовому порядку можуть бути різними, обставини також дуже індивідуальні, тому й допомога юриста затребувана в різному обсязі.

Фахівці нашої компанії це розуміють, тому пропонують окремі пакети послуг.

Це дозволить не переплачувати, а також забезпечити необхідну підтримку юриста на всіх етапах, які передбачає розлучення в Україні через суд.

Перш ніж домовитися про оплату послуг, юрист для розлучення через суд в Києві обов'язково надасть первинну безкоштовну консультацію, що дозволить визначитися з об'ємом юридичної допомоги та термінами її надання.

Пакет послуг із розірвання шлюбу в судовому порядку «ЕКОНОМ»

Складові пакету

 1. Усна консультація та аналіз документів для розлучення через суд.
 2. Підготовка позовної заяви до суду на розлучення, відзиву на позовну заяву, відзиву на відзив, заперечення на відзив про розірвання шлюбу.
 3. Консультація стосовно алгоритму дій клієнта у суді.
 4. Підготовка та заповнення квитанції для самостійної сплати клієнтом судового збору.

Ціна та час надання послуги

Вартість послуги — від 1000 грн

Термін виконання — 1-2 дні

 • ЗАМОВИТИ БЕЗКОШТОВНУ КОНСУЛЬТАЦІЮ
 • УВАГА!
 • Судовий збір є додатковими витратами та сплачується окремо.

Судовий збір є додатковими витратами та сплачується окремо.

Порядок припинення шлюбу | Процедура розлучення в Україні 2022

Виходячи з теорії сімейного права, поняття припинення шлюбу можна сформулювати як припинення майнових, а також особистих немайнових відносин, що виникли між подружжям в період їхнього перебування в шлюбі, що обумовлено настанням конкретних юридичних фактів.

Читайте также:  Визначення імені дитини

Шлюб може припинитися в силу різних підстав: внаслідок смерті одного з подружжя або в результаті шлюборозлучного процесу. Для кожного з варіантів законодавством України встановлено визначення офіційної дати припинення шлюбу.

Якщо говорити про процедуру розірвання шлюбу, то оформити розлучення можна двома способами – в органах ДРАЦС або в суді – в залежності від конкретної ситуації. Як і будь-яка юридично значуща дія, припинення шлюбу матиме свої правові наслідки.

Крім врегулювання питань про майно, утримання та виховання дітей, колишнього подружжя може турбувати, наприклад, питання про зміну прізвища. Однак, незважаючи на обсяги бюрократичних процедур, ці всі питання можна вирішити.

Підстави припинення шлюбу (розлучення)

Найчастіше шлюб припиняється за рахунок розлучення за взаємною згодою подружжя або за бажанням тільки одного з них. Однак законодавством також передбачено й інші обставини, які можуть стати підставою для розриву шлюбних відносин незалежно від волевиявлення сторін.

Всі ці обставини визначені в Сімейному кодексі України, до них відносяться:

 1. Смерть одного з подружжя або визнання його померлим. Такі обставини є природними й випливають зі шлюбу, як з довічного союзу. Тому при настанні одного з них припинення шлюбу не вимагає проведення спеціальної процедури. Шлюб вважається припиненим або з моменту смерті чоловіка, зазначеного у свідоцтві про смерть, або з моменту набрання законної сили відповідним рішенням суду.
 2. Заява подружжя або одного з них про розірвання шлюбу. Принцип добровільності шлюбу передбачає також і свободу його розірвання, у зв’язку з чим кожен з подружжя (за рідкісним винятком) може виступити ініціатором шлюборозлучного процесу, просто виходячи зі своїх особистих спонукань. Залежно від ряду обставин розлучення може здійснюється різними способами.
 3. Заява про розірвання шлюбу, подана опікуном чоловіка, визнаного недієздатним. Право на подання такої заяви ґрунтується на необхідності захисту прав недієздатного, визнаного таким відповідно до Цивільного кодексу України. Варто відзначити, що недієздатність одного з подружжя може бути причиною для розірвання шлюбу з боку другого чоловіка.

Способи розірвання шлюбу

Способи припинення шлюбу після його розірвання залежать від особливостей ситуації кожної конкретної пари. Так, сімейне законодавство передбачає можливість розірвання шлюбу в судовому або адміністративному порядку (через органи ДРАЦС).

Право на ініціювання шлюборозлучного процесу є у кожного з подружжя, за винятком випадків розірвання шлюбу без згоди дружини в період її вагітності і протягом року після народження дитини.

Вибір способу припинення шлюбу повністю залежить від наступних умов:

Розірвання шлюбу через органи ДРАЦС (в адміністративному порядку) можливе у випадках, коли подружжя розлучається зі спільної згоди і при цьому не мають спільних неповнолітніх дітей. При наявності інших умов шлюб може бути припинений через органи ДРАЦС тільки в ситуаціях, коли один з подружжя визнаний судом безвісно відсутнім або недієздатним.

Згідно Сімейного кодексу України при наявності неповнолітніх дітей або відсутності згоди від одного з подружжя шлюб розривається в судовому порядку. Крім того, розлучення через суд здійснюється у випадках, коли один з подружжя, навіть при відсутності заперечень, прямо ухиляється від розірвання шлюбу в органах ДРАЦС.

Незалежно від застосовуваного подружжям способу припинення шлюбу, згідно Сімейного кодексу України шлюб розривається не раніше, ніж після закінчення місяця з моменту подачі подружжям або одним з них відповідної заяви до вищевказаних органів.

Момент припинення шлюбу (розлучення)

Офіційне настання моменту, коли шлюб може вважатися припиненим, залежить в першу чергу від застосовуваного способу розірвання подружніх відносин, а також від можливих інших особливостей ситуації.

До настання моменту припинення шлюбу, подружні права і обов’язки продовжують діяти, незалежно від періоду відсутності фактичних відносин. Саме тому до моменту отримання відповідного статусу не має права вступити в новий шлюб.

У разі смерті одного з подружжя або оголошення його померлим, момент припинення шлюбу визначається датою смерті, зазначеної у свідоцтві, або датою вступу в силу відповідного рішення суду. Якщо чоловік, визнаний судом померлим, з’явиться (і судове рішення буде скасовано), шлюб може бути відновлений за взаємної згоди подружжя за умови, що другий не встиг укласти новий шлюб.

Згідно Сімейного кодексу України при розлученні через органи РАЦСУ шлюб слід вважати припиненим з дня державної реєстрації розлучення у відповідній книзі записів актів цивільного стану.

При цьому на підставі Правил реєстрації актів цивільного стану кожному з подружжя, який розірвав шлюб, видається відповідне свідоцтво, в якому в тому числі зазначено дату припинення шлюбу.

номер актового запису та інше.

Шлюб, розриваний через суд, вважається припиненим з моменту вступу в силу рішення суду, яким і визначено таке розірвання. Проте припинення шлюбу через суд також підлягає обов’язковій реєстрації в органах РАЦСу. З цією метою суд направляє рішення суду про розірвання шлюбу до органу ДРАЦС за місцем реєстрації шлюбу, для проставлення відповідної відмітки.

Правові наслідки припинення шлюбу (розлучення)

Найважливішим наслідком вважається припинення майнових і особистих немайнових відносин, які були між чоловіком і дружиною в період шлюбу. Однак деякі з них можуть бути збережені і після розлучення.

Це стосується таких прав і обов’язків, як: взаємне утримання подружжя, збереження шлюбного прізвища, а також тих, які виникли в зв’язку з укладенням шлюбного договору щодо майна.

Читайте также:  Зразки позовних заяв, договорів, процесуальних документів. Юридична аналітика.

Розглянемо ці та інші правові наслідки більш докладно:

Згідно Сімейного кодексу України колишня дружина має право на отримання аліментів протягом вагітності та догляду за спільною дитиною до досягнення нею трьох років.

Приклад

Громадянин К. вирішив ініціювати процес розлучення зі своєю дружиною Ж. У них була дворічна спільна дитина, тому процедура розірвання шлюбу проходила в судовому порядку. Оскільки розлучення здійснювався за взаємною заявою та згодою К. і Ж.

, суд розірвав шлюб без з’ясування мотивів. Разом з вимогою про розлучення Ж. зажадала стягнути з К. аліменти на утримання дитини, а також аліменти на своє утримання до досягнення дитиною трирічного віку.

Керуючись чинним законодавством, суд задовольнив зазначену вимогу, незважаючи на заперечення К.

З моменту припинення шлюбу перестає діяти встановлений режим власності подружжя щодо знову придбаного майна. Для речей, придбаних раніше, він припиняється після їх розділу відповідно до, так як сам по собі розрив відносин цього не передбачає.

Після припинення шлюбних відносин перестає діяти презумпція згоди другого з подружжя на розпорядження їхнім спільним майном, що визначається, через що потрібно чітко виражену згоду з боку колишнього чоловіка або дружини.

При припиненні шлюбу втрачається право на спадкування один за одним, як спадкоємці першої черги згідно з Цивільним кодексом України, втрачається можливе право на пенсійне забезпечення у зв’язку з втратою чоловіка і т.д.

Припинення шлюбу не впливає на обсяг і можливість реалізації батьківських прав. Окремо проживає від дитини батько не тільки має право, але і зобов’язаний брати безпосередню участь у вихованні дитини. Для врегулювання спірних питань розлучені батьки дитини можуть укласти угоду відповідно до Сімейного кодексу України.

Оформлення розлучення подружжям

Процедура оформлення розлучення починається з подачі до органів ДРАЦС обома з подружжям або одним з них заяви про розірвання шлюбу відповідно до Правила реєстрації актів цивільного стану, а у випадках, що вимагають судового розгляду, – шляхом подачі відповідної позовної заяви.

Разом із заявою надаються необхідні документи:

 • паспорт;
 • свідоцтво про шлюб;
 • квитанція про оплату держмита;
 • документи, що є підставою для розлучення в односторонньому порядку через ЗАГС (відповідне рішення суду).

Для розлучення через суд будуть потрібні також свідоцтва про народження дітей, угода про дітей або документи, що підтверджують позиції подружжя з даного питання, а також інші документи при наявності додаткових майнових чи немайнових суперечок.

Штамп в паспорті про розлучення

У разі розірвання шлюбу за рішенням суду – рішення суду є документом, що підтверджує припинення шлюбу. Відмітки в паспортах про розірвання шлюбу не проставляються, також, вже не видаються свідоцтва про розірвання шлюбу.

Зміна прізвища після розлучення

При розлученні кожен з подружжя наділяється правом на збереження спільного прізвища або відновлення свого дошлюбного прізвища. Змінити прізвище на дошлюбне можна як в рамках шлюборозлучного процесу, вказавши таку вимогу в поданій позовній заяві про розлучення, так і після його проведення – в загальному порядку.

За зміну прізвища стягується державне мито. Квитанція про оплату подається в ЗАГС разом з іншими документами та заявою.

При зміні прізвища на дошлюбне необхідно також замінити особисті документи, оскільки нове прізвище не буде відповідати прізвищу, зазначеному в них. Так, основним документом, який підлягає заміні в такому випадку, є паспорт громадянина України. Разом з ним підлягають заміні:

 • закордонний паспорт;
 • водійське посвідчення;
 • пенсійне посвідчення;
 • ідентифікаційний номер.

При наявності свідоцтва ЗАГС про зміну прізвища не вимагають заміни дипломи про освіту, свідоцтва про закінчення курсів та навчання, трудова книжка, реєстраційне свідоцтво підприємця, правовстановлюючі документи на майно та інше.

Питання наших читачів і відповіді консультанта

Після закінчення якого строку з моменту безвісті відсутності мого чоловіка я можу оформити новий шлюб?

Визнання Вашого чоловіка в судовому порядку безвісно відсутнім автоматично не припиняє Ваш шлюб, проте є підставою для його розірвання. Так, доки Ви не розірвете шлюб з Вашим зниклим чоловіком і не отримаєте свідоцтво про розірвання шлюбу, Ви не маєте права укладати новий шлюб незалежно від строку відсутності Вашого чоловіка.

Послуги адвоката по сімейним справам

Сімейний адвоката надасть Вам юридичну консультацію та допоможе скласти всі необхідні документи для розлучення.

Ми відповідаємо за якість виконання юридичних послуг та гарантуємо позитивний результат.

За допомогою послуг сімейного адвоката або юриста Ваша справа з розлучення буде вирішена більш професіонально та швидко.

Звернувшись до нас Ви гарантовано отримуєте професійну юридичну допомогу з розлучення.

Наш багаторічний досвід в юридичній сфері є гарантією Вашого успіху – це те, що потрібно Вам зараз для вирішення Вашої проблеми.

Ви заслуговуєте нашої професійної юридичної допомоги!

Зробіть перший крок до Вашої перемоги по юридичній справі з розлучення, подзвоніть або напишіть адвокату і Ви отримаєте відповіді на всі Ваші питання.

Сімейний адвокат в Україні

розірвання шлюбу через рацс правові наслідки припинення шлюбу підстави розірвання шлюбу розірвання шлюбу в судовому порядку розірвання шлюбу сімейний кодекс розірвання шлюбу судовий порядок розірвання шлюбу в судовому порядку термін розірвання шлюбу онлайн

проверила Виктория Халимон 20.05.2021

Ссылка на основную публикацию