Процедура розлучення, якщо є діти

Розірвати шлюб подружжю, які мають малолітніх або неповнолітніх дітей, через суд можливо згідно з поданою заявою. За законодавством України, позов може бути складений загальним документом від чоловіка і дружини або однієї зі сторін.

Подружжя складають заяву про розірвання їхнього шлюбу. До заяви додається письмовий договір-угода про місце проживання дитини після процедури розлучення батьків.

Сюди ж вносяться особливості матеріального забезпечення дитини (суми і строки виплат). Також в договорі прописуються дії батька чи матері, того, з ким залишається проживати дитина.

Мати чи батько не повинні перешкоджати один одному брати участь у вихованні сина чи дочки.

З віку 14 років рішення про своє місце проживання дитина приймає самостійно (ч. 3 ст. 160 Сімейного кодексу України).

Особливу увагу при складанні договору «Про виховання дитини» варто приділити сплаті аліментів. Є сенс чітко прописати суми обов'язкових платежів і терміни. Як варіант, щомісячний платіж може бути замінений організацією відпочинку дитини або купівлею необхідних речей або предметів побуту.

Суд може приступити до розгляду заяви без складеного «Договору про виховання дитини». Правило справедливо в тому випадку, якщо подружжя прийшло до обопільної згоди з усіх питань.

Юристи ж радять не нехтувати подібним документом. Його наявність — це захист прав дитини.

При розлученні завжди враховуються інтереси дитини. Тому в суді розглядатимуться матеріальне становище того з батьків, з ким залишається дитина, наявність житлоплощі і умов проживання.

Адвокат з розлучень

Телефонуйте нам — ми відповімо на всі ваші питання+38(097) 321-14-56 або напишіть нам

Viber, WhatsApp, Telegram

запишіться на консультацію

Як оформити розлучення, якщо один з подружжя не згоден (необхідні документи)

Якщо подружжя не дійшли згоди щодо розлучення, то згідно, з Сімейним кодексом, передбачається можливість розірвання шлюбу за позовом чоловіка або дружини. Дана процедура може передбачати надання строку для примирення. Незгода одного з подружжя на розлучення не робить процедуру неможливою, а тільки відсуває час прийняття рішення.

Документи для розлучення через суд

Разом із заявою необхідно подати наступні документи:

 • заяву про розлучення в двох примірниках;
 • копію свідоцтва про народження дитини;
 • оригінал свідоцтва про шлюб;
 • копію паспорта заявника;
 • аргументацію розірвання шлюбу;
 • вимоги до виплати аліментів;
 • квитанцію про оплату судового збору.

Юристи радять залучити до складання позовної заяви досвідченого фахівця. Він врахує всі побажання, грамотно пропише їх в основному документі.

Адвокат з розлучень

Процедура розлучення, якщо є діти

Для отроимання більш детальної інформації, запишіться на платну юридичну консультацію до адвоката з розлучень

Куди подавати документи при розірванні шлюбу через суд (при наявності дітей)

Все залежить від особливостей відносин між поки ще подружжям. Якщо розлучення — рішення зважене і обопільне або згоди між подружжям немає (як щодо розірвання шлюбу, так і по відношенню до виховання дітей), то подати повний пакет документів необхідно в суд. Важливо «на березі» узгодити всі особливості виховання спадкоємця, приділивши особливу увагу матеріальному забезпеченню.

Документи для розлучення через суд

Подати позовну заяву можна особисто. Або як варіант, можливо делегувати свого представника, офіційно наділивши його необхідними повноваженнями.

Від повноти і правильності пакету документів для розлучення при наявності дітей, залежить швидкість прийняття остаточного судового рішення.

Чи можна призупинити процедуру розірвання шлюбу? Так. Закон передбачає таку можливість. Розгляд справи припиняється за клопотанням одного з подружжя. Але, якщо суд вирішить, що «час для примирення» може завдати шкоди дитині або другому з подружжя, в призупинення справи буде відмовлено.

Винесений вердикт можна оскаржити протягом 30 днів. Значний пакет документів, необхідний при розірванні шлюбу за наявності дітей, це не примха, а реальна можливість захистити права маленьких представників суспільства.

Скільки коштує розлучення

Записатись на консультацію

 • Процедура розлучення, якщо є діти
 • Процедура розлучення, якщо є діти
 • Процедура розлучення, якщо є діти

Розлучення, розірвання шлюбу коли є дитина до одного року, через суд, з допомогою адвоката — юриста

Процедура розлучення, якщо є діти

На практиці дуже часто складаються ситуації, коли навіть після народження дитини, подружжя не може знайти спільну мову щодо сімейних взаємин, вирішення питань на побутовому рівні і, врешті-решт, виховання малюка. Це призводить до того, що збереження сім'ї стає неможливим і суперечить інтересам одного з подружжя.

Сімейним законодавством України передбачено обмеження в праві подачі позову про розірвання шлюбу до досягнення дитиною одного року, незалежно від того подає позов чоловік або дружина.

Звичайно ситуації бувають різними і законодавством передбачені випадки, коли право подати на розлучення не обмежується віком дитини, наприклад, ч.2 ст.

110 СК України регламентує таке право, якщо один із подружжя вчинив протиправне діяння, яке містить ознаки кримінального злочину щодо другого з подружжя або дитини. Однак такі випадки практично поодинокі.

Крім того, в даному випадку необхідні не просто висловлювання і заяви другого з подружжя про вчинення кримінального злочину, а й відповідне рішення суду і залучення чоловіка до відповідальності.

Ст. 110 СК України передбачено ще один виняток із загального правила: чоловік, дружина мають право пред'явити позов про розірвання шлюбу до досягнення дитиною одного року, якщо батьківство щодо неї визнане іншою особою або за рішенням суду відомості про чоловіка як батька дитини виключено з актового запису про народженні дитини.

Процедура також не з простих. У суді доведеться доводити батьківство, проводити експертизу, а це досить неприємний процес з психологічної точки зору.

Такі обставини є винятками з правил, а практика показує, що бажання подати на розлучення до досягнення дитиною одного року виникає на підставі поширених причин розірвання шлюбу в загальному порядку: подружжя не зійшлися характером, різні погляди на життя, нерозуміння, неповага і т.д.

Напрацьована практика дозволяє знайти вихід і в такій ситуації.

При подачі позовної заяви на розлучення зовсім не обов'язково вказувати факт наявності дитини до одного року. Як правило, перше судове засідання призначається через півтора-два місяці з дня подачі позову. Можливо до цього часу дитині вже виповниться рік і на судовому засіданні ви зможете заявити просто про наявність малолітньої дитини.

Однак при отриманні копії позовної заяви на розлучення інша сторона може подати заперечення і вказати на наявність дитини до року, що може привести до того, що суд просто відмовить у відкритті позовного провадження і залишить заяву без розгляду.

Можливо таке, що на судове засідання інша сторона може не прийти і не подати ніяких заяв по даній справі про розлучення. У такому випадку суд може розглядати позов в заочному порядку.

В судовому засіданні вже необхідно обов'язково повідомити про наявність дитини, якій виповнився один рік на момент розгляду справи.

За результатами з'ясування ситуації суд може прийняти заочне рішення про розлучення.

Однак, відповідач може подати заперечення на заочне рішення або апеляційну скаргу, мотивуючи тим, що на момент подачі позову на розлучення, дитині ще не виповнилося одного року. У такому випадку цілком ймовірно, що рішення про розірвання шлюбу буде скасовано і в розлученні відмовлено.

Процедура розлучення, якщо є діти

Є й інший спосіб подати на розлучення до досягнення дитиною одного року, передбачений ст.109 СК України. Розірвання шлюбу не складе праці, якщо обоє з подружжя згодні розлучитися і можуть врегулювати всі питання щодо виховання та забезпечення дитини.

Ч.1. ст. 109 СК України говорить про те, що чоловік і жінка, які мають дітей, має право подати до суду заяву про розірвання шлюбу разом із письмовим договором про те, з ким із них будуть проживати діти, яку участь у забезпеченні умов їхнього життя братиме той з батьків, хто проживатиме окремо, а також про умови здійснення ним права на особисте виховання дітей.

Оскільки дана стаття не містить будь-яких обмежень віку дитини, робимо висновки, що головним є досягнення згоди між подружжям.

Таким чином, розлучитися до досягнення дитиною року можливо. Все залежить від взаємин подружжя і професіоналізму юриста / адвоката з розірвання шлюбу.

Сімейний юрист / адвокат в Україні надає послуги юриста / адвоката з розірвання шлюбу незалежно від складності Вашої ситуації.

Ми підкажемо, як вчинити в ситуації, що життєвої ситуації і знайдемо вихід разом з Вами.

Якщо у Вас залишилися питання по розлученню до досягнення дитиною одного року, звертайтеся до високоспеціалізованої юристу / адвокату з багаторічним стажем в сфері розірвання шлюбу.

Процедура розлучення, якщо є діти

З ПОВАГОЮадвокат, кандидат юридичних наук,доцент,Скрябін Олексій Миколайович+38 066 777 37 33; +38 097 403 73 05; +38 093 899 91 94Viber; WhatsApp +38 066 777 37 33

e-mail skriabinadvokat@gmail.com

Ознайомитись з моєю судовою практикою по шлюборозлучним процесам Ви маєте можливість в розділі «Практика адвоката»

www.advokat-rozluchennya.com.ua

розлучення наявності дитини року, документи розлучення дитиною року, розлучення неповнолітня дитина року, розлучення з дитиною до року, розлучення після року дитині, розлучення чоловіком дитина року, розлучення дружиною дитина року, розлучення наявності дитини року,

 • документи розлучення дитиною року, розлучення неповнолітня дитина року, розлучення з дитиною до року, заява розлучення дитиною року, розлучення сім'ї дитина року, чоловік подав розлучення дитина року, порядок розлучення дитиною року, розлучення дитині менше року, розлучення якщо є дитина до 1 року,
 • розлучення при наявності дитини до 1 року, розлучення з маленькою дитиною до року, розлучення через суд з дітьми до року, процедура розлучення дитиною року, розлучення з чоловіком дитині 1 рік, розірвання шлюбу дитина до року,
 • розірвання шлюбу дитиною 1 року, сімейний юрист по розлученню до року, сімейний адвокат по розлученню до року, сімейний юрист по розірванню шлюбу до року, сімейний адвокат по розірванню шлюбу до року, послуги юриста по розлученню, послуги адвоката по розлученню, послуги юриста по розірванню шлюбу, послуги адвоката по розірванню шлюбу, розлучення до року в Запоріжжі, розлучення до року в Дніпропетровську,
 • розлучення до року у Львові, розлучення до року в Харкові, розлучення до року в Черкасах, розлучення до року в Одесі, розлучення до року в Кривому Розі, розлучення до року в Сумах, розлучення до року в Нікополі, розлучення до року в Луцьку, розлучення до року в Вінниці, розлучення до року в Херсоні, розлучення до року в Житомирі, розлучення до року в Кременчуці, розлучення до року в Тернополі, розлучення до року в Хмельницькому, розлучення до року в Мелітополі,
 • розлучення до року в Дніпродзержинську, розлучення до року в Краматорську, розлучення до року в Керчі, розлучення до року в Чернівцях, розлучення до року в Чернігові, розлучення до року в Миколаєві, розлучення до року в Полтаві, розлучення до року в Кіровограді, адвокат з розлучень, адвокат розлучення розділу, адвокат суд розлучення, послуги адвоката при розлученні, адвокат розлучення дітьми, кращий адвокат розлучень, консультація адвоката розлучень,
 • адвокат сімейним розлучень, розлучення через адвоката, розлучення дружиною адвокат, допомога адвоката при розлученні, розірвання шлюбу з іноземцем, розірвання шлюбу без присутності, адвокат зі шлюборозлучних процесів, чи потрібен адвокат при розлученні, найняти адвоката розлучення, розлучення через суд адвокат, адвокат по сімейних справах розлучення, знайти адвоката розлучення, адвокати поради розлучення, розірвання шлюбу, розлучення адвокат, адвокат зі шлюборозлучних справ,
 • допомога при розлученні, заяву про розірвання шлюбу, позовна про розірвання шлюбу, позовна заява про розірвання шлюбу, розірвання шлюбу в суді, заяву в суд про розірвання шлюбу, розірвання шлюбу суді діти, розірвання шлюбу через суд адвокат, консультація по розлученню, розірвання шлюбу суді адвокат, розірвання шлюбу адвокат Кривий ріг, розірвання шлюбу адвокат Запоріжжя, розірвання шлюбу адвокат Дніпропетровськ, розірвання шлюбу адвокат Київ,
Читайте также:  Аліменти з лікарняного листа: утримуються чи ні?

розірвання шлюбу адвокат Харків, розірвання шлюбу адвокат Одеса, розірвання шлюбу адвокат Львів, розірвання шлюбу адвокат Миколаїв, розірвання шлюбу адвокат Вінниця, розірвання шлюбу адвокат Херсон, розірвання шлюбу адвокат Чернігів, розірвання шлюбу адвокат Черкаси, розірвання шлюбу адвокат Кіровоград, розірвання шлюбу адвокат Мелітополь. Адвокат по разводам, адвокат по расторжению брака, разрыв отношений, развод до года, развод с иностранцами, апостиль.

Порядок розлучення без наявності спільних дітей

Процедура розлучення, якщо є діти

Зміст

Процедура розлучення, якщо є діти

Порядок розлучення без дітей у подружжя – простіший та займає менше часу та коштів аніж розлучення подружжя у якого є діти.

Згідно із законом розірвання шлюбу має місце у випадках, коли подружжя або один з них не вважають за можливе подальше збереження шлюбу та бажають його розірвати.

Розлучення без дітей через РАЦС

Уявімо ситуацію, в якій подружжя згодне на розірвання шлюбу та немає спільних дітей.

Куди ж подати заяву про розлучення без дітей?

Звернутися їм потрібно до РАЦСу та подати заяву про розірвання шлюбу.

За подання заяви про розірвання шлюбу в РАЦСі, необхідно оплатити держмито. Станом на 2019 р. держмито за подання заяви на розлучення без дітей становить 8,50 грн.

Які документи потрібні для розлучення без дітей?

У разі розлучення з обопільної згоди без дітей, при поданні заяви в РАЦС потрібно подати наступні документи:

 • Копію паспорта та ідентифікаційного коду чоловіка та дружини;
 • Заяву про розірвання шлюбу;
 • Оригінал свідоцтва про шлюб;
 • Квитанцію про сплату держмита.
 • Після подання усіх документів, заява реєструється працівником РАЦСу.
 • Розривається шлюб подружжя без дітей через місяць з дня подання заяви в РАЦС.
 • Тепер, розглянемо ситуацію, коли чоловік і дружина обоє хочуть розірвати шлюб, але у них є спільні неповнолітні діти.

Куди звернутися при розірванні шлюбу, якщо є неповнолітні діти і обоє з подружжя хочуть розірвати шлюб?

У такому випадку розірвати шлюб можна лише через суд.

Є два варіанти розлучення через суд без дітей:

 1. Шляхом подання заяви про розірвання шлюбу в порядку окремого провадження.

Особливість цього способу розлучення без дітей полягає у наступному:

 • Заява подається подружжям спільно;
 • Терміни розгляду значно менші порівняно з позовним провадженням;
 • Вартість судового збору менша, ніж за подання заяви в порядку позовного провадження.

Розлучення з дитиною до 1 року: правові норми, порядок подачі заяви, особливості та поради юристів


10 хвилини на читання · буде потрібно на 12248 букв

Укладення шлюбу в Росії є досить простою процедурою. Розлучитися в реальному житті набагато важче. Особливо якщо громадяни мають неповнолітніх дітей.

Як відбувається розлучення з дитиною до 1 року? Далі постараємося розібратися в цьому питанні більш детально. Головне — врахувати всі законодавчі аспекти майбутньої операції, інакше пара не зможе припинити офіційний шлюбний союз.

Лише при своєчасній підготовці ніяких реальних труднощів бути не повинно.

Законодавча база

Розлучення при наявності дитини до 1 року — це процедура, яка вимагає великої уваги. Більш того, вона передбачає певні обмеження, значно ускладнюють всю операцію.

Норми припинення шлюбного союзу можна прочитати в Сімейному кодексі РФ. Цій події присвячена 4 стаття. Додатково доведеться вивчити Цивільно-процесуальний Кодекс Росії. А саме — статті 220, 132-135.

Планується розлучення з дитиною до 1 року? За подібних обставин парі доведеться взяти до уваги статтю 17 Сімейного кодексу. В іншому випадку про припинення шлюбного союзу можна забути.

Право на розлучення

Чи можна припинити шлюб, якщо є діти? Або наявність неповнолітньої дитини накладе табу на це на найближчі 18 років?

На щастя, розлучення при наявності дітей можливий. Головне — враховувати ключові моменти відповідної процедури. У Росії розлучення і укладення шлюбу — послуги добровільні. І утримувати в офіційно зареєстрованих стосунках нікого не можна. Просто наявність загальних маленьких дітей — це причина продовження операції і появи додаткових проблем в ході втілення задумки.

Де проводити процедуру

Розлучення, коли дитині менше 1 року, — це реальність. І все частіше вона зустрічається в сучасних сім’ях. Куди подавати заяву встановленого зразка для проведення операції?

При відсутності дітей розірвання шлюбного союзу можна провести через ЗАГС. Якщо в сім’ї є дитина, доведеться йти тільки до суду. Але в який?

Все залежить від того, наскільки багато суперечок між подружжям. Подати заяву на розлучення з дітьми пропонується через:

 • Мировий суд — якщо є великі майнові спори, потрібні аліменти, потрібно визначити порядок спілкування і проживання дітей з батьками;
 • Районний суд — при відсутності конфліктів.

Відповідно, кожна ситуація індивідуальна. Якщо пара планує звертатися до районного суду, рекомендується укласти мирові угоди по перерахованим раніше питань.

ЗАГС і розлучення з дітьми

Розлучення через суд з дітьми зустрічається все частіше. Тільки за певних обставин можна розірвати шлюбний союз через ЗАГС. Сюди ж приходять після судового засідання для отримання свідоцтва про розлучення.

Коли розлучення при наявності неповнолітніх дітей проводиться через ЗАГС? Це можливо, якщо:

 • Дружина засудили і позбавили волі на 3 роки і більше;
 • Суд визнав чоловіка (або дружину) померлим / відсутнім;
 • Одна зі сторін офіційно визнана недієздатною.

В інших випадках спочатку йдуть до суду, потім — в ЗАГС. Більше ніяких варіантів немає. У Росії обговорюють можливість розлучення за наявності дітей через ЗАГС за умови відсутності конфліктів щодо аліментів, порядку спілкування з дітьми і визначенням їх місця проживання. Тільки подібна ініціатива не прийнята, це всього лише ідея.

Коротка інструкція

Розлучення з дитиною до 1 року найчастіше є сокрушающим подією для будь-якої жінки. У період декрету мати стає непрацездатною, їй потрібні захист і підтримка.

Якщо цього не дає чоловік, можна звернутися до допомоги держави. Воно в Росії завжди підтримує матерів.

Згідно із законом припинення офіційно зареєстрованого шлюбу за наявності малюка дає певні правові гарантії кожній мамі, але про них поговоримо пізніше.

Для початку розглянемо коротку інструкцію по розірванню шлюбу. Для цього людині потрібно:

 1. Скласти і написати позов про припинення шлюбного союзу.
 2. Підготувати певний пакет документів для судового засідання. Про можливі виписках розповімо нижче.
 3. Подати клопотання до суду. Бажано вибирати організацію за місцем проживання відповідача або дитини.
 4. Дочекатися судового засідання. Сторонам належить прийняти в ньому участь.
 5. Забрати постанову судді про розірвання шлюбного союзу. Воно оформляється не відразу — подружжю дають час на примирення.
 6. Оформити свідоцтво про розлучення в РАГСі. В цьому випадку доведеться звернутися до місцевого реєструючий орган.

Після цього можна вважати поставлену задачу завершеною. Головною проблемою є судове засідання.

Обмеження для громадян

Розлучення з малолітньою дитиною (до 1 року), як уже було помічено, передбачає особливі правові гарантії жінкам в декреті. Про що йде мова?

Справа вся в тому, що наявність маленьких дітей (які не досягли 12 місяців) або вагітності накладає певні обмеження на припинення шлюбного союзу. Ініціатором процедури не може виступати чоловік.

Подібне обмеження пов’язане з незахищеністю вагітних і новоспечених матерів. Чоловіки в перерахованих випадках можуть подати на розлучення з письмової згоди подружжя, або доведеться забути про відповідної операції.

Способи виходу з ситуації

Так як подати на розлучення з дитиною до 1 року? На підставі всього вищесказаного напрошується висновок — далеко не завжди можна розлучитися. Існують певні обмеження, значно ускладнюють операцію.

Як же припинити шлюбні відносини, якщо в сім’ї є діти? В цьому випадку можна:

 • Отримати письмову згоду подружжя на розлучення;
 • Подати спільний позов до суду;
 • Домогтися того, щоб ініціатором операції була жінка.

Більше ніяких варіантів немає. Зазвичай чоловіки користуються останнім розкладом. Він приносить найменше клопоту.

Основні документи

Тепер розглянемо документи для подачі позову на розлучення, коли дитині менше 1 року. Подібна послуга, як правило, супроводжується паперовою тяганиною. Чим більше конфліктів в сім’ї, тим обширніше буде перелік необхідних для реалізації завдання паперів. Це цілком нормальне явище.

Щоб подати на розірвання шлюбу, доведеться підготувати:

 • Свідоцтва про народження дітей;
 • Позов;
 • Паспорта сторін;
 • Довідки з місць проживання подружжя;
 • Виписку «про шлюб»;
 • Документацію про права власності на житло;
 • Довідки про доходи;
 • Характеристики з місць роботи / навчання;
 • Довідки про спільну власність;
 • Медичні висновки про стан здоров'я чоловіка і дружини.

Це обов’язкові паперу. Без них впоратися з розлученням буде неможливо. У реальному житті сторонам доводиться готувати додаткові довідки.

Про доповнення до позову

Розлучення при наявності дитини до 1 року може проводитися або за згодою жінки, або з її ініціативи. Це досить важкий процес, який передбачає участь органів опіки в засіданні суду.

Які додаткові довідки знадобляться сторонам для більш швидкого розлучення? Чоловік і дружина повинні підготувати:

 • Будь-які матеріали, які доводять девіантна або старанне поведінка партнерів;
 • Виписки з диспансерів (наркологічного і неврологічного) про те, що сторони не перебувають на обліку;
 • Довідки про недієздатність;
 • Показання свідків, які доводять або спростовують позиції позивача і відповідача;
 • Мирні угоди (про розподіл майна, визначення місця проживання дітей, графіку спілкування з кожним з батьків);
 • Шлюбна угода (при наявності).

У реальному житті чоловікові і дружині під час суду належить вирішити, як ділити майно, з ким будуть проживати діти і як їм спілкуватися з кожним з батьків.

На практиці частіше неповнолітніх залишають з матерями, а малюків до року — тим більше. Чоловік може відібрати дитину тільки у жінки, яка веде аморальний спосіб життя, але навіть в цьому випадку органи опіки дадуть недбайливої ​​мамі шанс на виправлення.

Якщо конфліктів в сім’ї немає, шлюборозлучний процес пройде без особливих труднощів. Тільки він все одно забере чимало часу і сил.

Як скласти позов

Планується розлучення? Дитині 1,5 року? В цьому випадку ініціатором процедури може виступати чоловік. Обмеження, зазначені раніше, поширюються тільки на сім’ї з дітьми до року або з вагітними жінками.

Досить часто доводиться цікавитися правилами оформлення позовної заяви про розлучення. Ніяких істотних труднощів бути не повинно. Досить дотримуватися правил ведення ділової переписки та дотримуватися стандартної структури заяви — “шапка”, найменування, основна частина, висновок.

Які відомості пишуть в позові на розлучення при наявності дітей? Заявнику рекомендується вказати:

 • Найменування суду;
 • Дані судді;
 • Адреса судового органу;
 • Особисті дані і прописку сторін;
 • Свої контактні дані;
 • Детальну інформацію про обстановку, що панує в сім'ї;
 • Підставу для розлучення (бажано);
 • Перелік документів, які додаються до клопотання;
 • Вимоги позивача по конфліктних питань;
 • Дату подачі позову;
 • Підпис позивача;
 • Дані всіх свідків з контактами для зв'язку.
Читайте также:  Договір про сплату аліментів на дитину: форма, зміст, порядок укладання, зразок

Більше нічого не потрібно. Скласти позов можна як самостійно, так і за допомогою юристів за окрему плату. Багато беруть типові зразки позовів на розлучення і коригують їх під свою життєву ситуацію.

Про аліменти

Вагітність і декрет — два періоду, в які жінка офіційно визнається непрацездатною. Забезпечувати її і малюка зобов’язаний чоловік. А що станеться при розірванні шлюбного союзу?

Проводиться розлучення? Дітям 1 і 3 роки? Якщо малюкам немає 3 років, на аліменти може претендувати і мама в декреті, і неповнолітні. Після досягнення малюками 36 місяців право на аліменти у жінки закінчується. Далі фінпідтримка повинна надаватися тільки дітям. Триває вона за законом до 18 років, для студентів-очників — до 24 років.

Відповідно, дружина може подати на аліменти на себе і на дитину. Більш того, поточне законодавство РФ дозволяє громадянам вимагати утримання в декреті і в період неповноліття малюків навіть без припинення шлюбного союзу.

Важливо: рекомендується подати на аліменти на себе і на дітей разом з позовом про розлучення.

Шанси відібрати дитину

Окремі чоловіки цікавиться тим, як при розлученні з дитиною до 1 року відібрати у подружжя малюка. Мотиви цього діяння бувають різними: від благих намірів до помсти і маніпуляції дружиною.

У Російському законодавстві у батьків спочатку рівні права щодо дітей. А значить, визначення місця проживання можливо як з мамою, так і з татом. Більш того, якщо дитині є 10 років, його запитають, з ким він хоче жити.

Малюків (до 3 років) залишають з мамами, за рідкісним винятком. У віці до року багато дітей перебувають на грудному вигодовуванні. Батьки просто не зможуть годувати грудьми, а на суміш не у всіх вистачає фінансів.

Реальне життя внесла свої корективи в судову практику. Як раніше було помічено, відібрати у мами дитини проблематично. У чоловіків є мізерний шанс на визначення місця проживання з собою тільки при наявності у дружини будь-яких залежностей. Але навіть в цьому випадку “опіка” запропонує недбайливої ​​матері виправитись.

Щоб забрати дітей у дружини, можна спробувати довести сильний емоційний зв’язок з дитиною. Для цього проводиться психологічна експертиза.

Більш того, чоловікові доведеться доводити, що дружина не займається дитиною, що всі турботи по вихованню та вирощування малюка лежать на плечах чоловіка. Це вкрай рідкісний розклад.

Але і він не дає ніяких реальних гарантій на “відбирання” неповнолітнього у мами.

Важливо: відсутність у жінки свого житла або роботи не є достатніми підставами для визначення місця проживання дитини не з нею.

Права дітей після розлучення

Розлучення через суд з дітьми здійснюється за вказаними вище принципам. Це досить важкий процес, який нерідко супроводжується конфліктами і спорами.

Як розлучення впливає на права дитини? Ніяк. Неповнолітні залишаються дітьми своїх батьків. У них залишаються всі належні їм права. А саме:

 • На спілкування з обома батьками;
 • На виховання;
 • На аліменти;
 • На проживання з одним із батьків.

Більш того, навіть після розірвання шлюбу діти залишаються офіційними спадкоємцями батьків і матерів.

Якщо ж один з батьків не виконує свої обов’язки (наприклад, не платить аліменти), можна позбавити його батьківських повноважень. При цьому аліменти неповнолітньому все одно будуть нараховуватися до 18 років. Просто в майбутньому виросли діти звільняться від обов’язку по утриманню недбайливих батьків.

Термін розлучення

Як швидко розірвати шлюбні відносини при наявності дітей в родині? Це, як уже було сказано, досить довга операція. Скільки вона триватиме, відповісти важко.

Справа вся в тому, що мінімальний термін розірвання шлюбного союзу за допомогою суду при наявності неповнолітніх становить 3 місяці. Іноді процедура затягується на півроку-рік.

Моментальний розлучення в суді і навіть в РАГСі не реєструють. Сторонам обов’язково дають час на примирення. Не виключено, що в момент звернення із заявою про розлучення через суд (з дітьми) в родині запанував криза. Його просто достатньо пережити.

Правило трьох неявок

Здійснюється розлучення батьків? Дитині 1 рік? Подібна ситуація передбачає ряд обмежень щодо розірвання шлюбного союзу. Про них ми вже поговорили.

Деякі вважають, що пропуск судового засідання робить розлучення неможливим. Це не так. В односторонньому порядку сімейний союз теж припиняють. Зазвичай в цьому випадку починає діяти правило трьох неявок.

Воно полягає в тому, що громадян розводять через суд в односторонньому порядку, якщо одна зі сторін не прийшла на засідання без вагомих причин 3 рази. Так, неявка в суд збільшить тривалість надання послуг (не завжди), але в кінцевому підсумку громадяни зможуть домогтися бажаного результату.

Вартість розлучення

Оформляється розлучення батьків? Дитині 1 рік? У багатьох виникають питання щодо вартості відповідної операції.

За подачу позову платять 600 рублів. Видача свідоцтва про розлучення в РАГСі обійдеться в 350 рублів від кожного з подружжя. Це офіційні держмита.

Додатково доводиться витрачатися на адвоката і підготовку перерахованих раніше паперів. Від цих витрат часто можна позбутися.

Підсумки

Якщо дитині 1 рік, розлучення батьків доставить сторонам масу клопоту. Наприклад, при підготовці необхідної документації. Більш того, часто батькам доводиться неодноразово зустрічатися в суді для досягнення кінцевої мети.

Тепер ясно, як правильно оформити розірвання шлюбу, якщо є діти. При проживанні в цивільному шлюбі (співжитті) і відсутності даних про батька малюків процедуру проводять дуже швидко. Більш того, при наявності суперечок її можна здійснити через суд. Але в цьому випадку на аліменти на дитину подати не вийде. Немає доведеного батьківства — немає аліментів.

Розлучення до досягнення дитиною 1 року — це реально. Головне — не боятися і відстоювати свою точку зору. Судді майже завжди стають на бік матері, тому розірвання шлюбу не завжди настільки вигідно чоловікам, наскільки вони думають.

Процедура развода в Украине если есть дети: что нужно знать

Развод при наличии несовершеннолетних детей по общему правилу осуществляется судом на основании совместного заявления семейной пары или путем подачи иска о расторжении брачного союза одним из супругов. В некоторых случаях брачные отношения при наличии детей могут прекращаться органами РАГСа.

В какой орган обратиться супругам, чтобы развестись

Решение о расторжении брака принимают два органа: суд общей юрисдикции и РАГС. Семейной паре, у которой есть несовершеннолетние дети, следует решить вопрос о прекращении брачных связей посредством обращения в суд.

Если супруги пришли к обоюдному решению о расторжении брака, они составляют заявление о разводе и соглашение, определяющее, с кем останутся малыши (ч. 1 ст. 109 СК Украины).

В соответствии с пунктами 3 и 5 Постановления Пленума ВСУ № 11 от 21 декабря 2007 года, которое разъясняет практические вопросы, возникающие в делах о прекращении семейных отношений, расторжение брака через суд также осуществляется:

 • при отсутствии согласия на развод со стороны мужа или жены;
 • в виде одностороннего волеизъявления одного из супругов с учётом положений ст. 110 СК Украины;
 • если местопребывание второго супруга неизвестно.

Подать на развод если есть ребёнок, можно в исключительных случаях непосредственно в органы РАГСа. Это ситуации, когда другой супруг признан судом пропавшим или недееспособным (ст. 107 СК Украины).

Наличие детей роли не играет, так как волеизъявление от другого супруга получить невозможно (пункты 6 и 7 вышеуказанного Постановления).

Если соответствующего судебного решения, устанавливающего правовой статус лица, не было, разводиться следует через суд в общем порядке.

Расторжение брака через органы РАГСа

Чтобы прекратить брачные отношения с без вести отсутствующим лицом или недееспособным гражданином, другому супругу необходимо обратиться в отдел РАГСа по месту проживания, предоставив заявление (ч. 5 ст. 15 ЗУ «О госрегистрации актов гражданского состояния»). В соответствии с Приложением № 14 к Правилам госрегистрации актов гражданского состояния в документе следует указать:

 • название территориального отделения РАГСа, куда подаётся документ;
 • фамилию, имя, отчество заявителя;
 • адрес проживания;
 • название документа – заявление;
 • изложить просьбу о расторжении брака;
 • полное имя супруга, с которым заявитель желает расторгнуть семейный союз;
 • паспортные данные (свои и известные о супруге);
 • реквизиты свидетельства о браке и данные об органе, который сделал актовую запись;
 • количество общих несовершеннолетних детей;
 • отношение к воинской службе;
 • фамилию, которую лицо хочет взять после развода;
 • номер паспорта заявителя;
 • если речь идёт о прекращении брачного союза с недееспособным, следует указать полное имя и место проживания опекуна;
 • реквизиты документа, который послужил основанием для развода — решение суда;
 • дату составления, подпись.

Документ, послуживший основанием для развода, и свидетельство о регистрации брачного союза следует приложить к заявлению. Кроме того, нужно оплатить государственную пошлину. Её размер установлен в Декрете КМУ «О государственной пошлине» № 7-93. Он составляет 0,03 минимума необлагаемого дохода граждан.

Заявление рассматривается работниками РАГСа в течение месяца. Таким образом, не только в суде, но и в РАГСе предусмотрена процедура развода в Украине даже, если есть дети.

Главным требованием при этом является наличие судебного решения, признающего, что супруг заявителя недееспособен или безвестно отсутствует.

Образец заявления государственной регистрации развода

Расторжение брака через суд

В ситуациях, не подпадающих под условия статьи 107 Семейного кодекса, развод в Украине в семьях с детьми осуществляется посредством подачи иска в суд. Процедура обращения в суд и рассмотрение дела отличаются в зависимости от того, договорились ли супруги о том, с кем остаются дети:

 1. Если мать и отец полюбовно договорятся о том, с кем ребёнок остаётся после развода, порядок действий супругов будет регулироваться ст. 109 СК Украины, а дело будет рассматриваться в рамках отдельного производства (п. 8 Постановления Пленума ВСУ № 11).
 2. Если вопрос о том, при разводе с кем остаётся ребёнок, не решён, семейной чете следует обратиться с данной проблемой в органы опеки или в суд в соответствии с ч.1 ст. 161 СК Украины. Спор рассматривается в общем порядке и только в отношении малолетних детей, то есть тех, что не достигли 14 лет – позже ребёнок самостоятельно принимает решение, с кем он останется.

При обращении родителей в суд действуют ограничения: в иске будет отказано в период беременности женщины или на протяжении года после появления на свет малыша. Исключениями являются случаи совершения одним из супругов уголовно наказуемого деяния в отношении членов семьи, а также признание отцовства другим мужчиной (ст. 110 СК Украины).

Как подать заявление, если спор о детях отсутствует

Как подать на развод мужчине и женщине, если они уже решили, с кем оставить детей? Если спор о малышах отсутствует, супругам следует составить совместное заявление с просьбой о расторжении брака.

В этом случае дело рассматривается в порядке отдельного производства. Его преимуществом является более быстрое принятие итогового решения судьёй, так как сам спор фактически отсутствует.

Читайте также:  Час та місце відкриття спадщини

В обращении к суду следует изложить подробные обстоятельства дела и подтверждение изложенных фактов. При этом обязательно нужно указать:

 • дату и место заключения брачного союза;
 • причины развода;
 • есть ли дети и у кого они живут на данный момент;
 • предложения касательно участия матери и отца после развода в воспитании и содержании отпрысков;
 • есть ли спорные вопросы между мужем и женой, которые следует рассмотреть вместе с поданной просьбой о разводе.

Какие документы следует приложить? К заявлению прикладываются свидетельство о регистрации брачного союза, копии документов о рождении малышей, иная документация, подтверждающая изложенные в заявлении факты (п. 4 Постановления Пленума ВСУ № 11). Подаётся заявление по месту жительства одного из супругов (ст. 257 ГПК Украины).

Спор о детях может стать большим стрессом для самого ребенка

Рассмотрение дела в рамках отдельного производства

При взаимном согласии мужчины и женщины на прекращение семейных отношений, дело рассматривается в порядке отдельного производства. Основная задача судьи в рамках процесса – защитить интересы ребёнка.

С этой целью письменные соглашения, поданные при рассмотрении дела, детально изучаются и анализируются судьёй. В соответствии со ст. 160 СК Украины, кому воспитывать малыша младше 10 лет, решают родители между собой.

С 10 до 14 лет мнением ребёнка должны, как минимум, поинтересоваться, а с 14 – несовершеннолетний сам решает, с кем ему предстоит жить. В соглашении родители должны предусмотреть:

 • с кем оставить малыша после развода;
 • как ребёнок будет поддерживать связь с отцом или матерью, живущей отдельно;
 • как бывшие супруги будут участвовать в содержании отпрыска;
 • обязанности каждого родителя в плане воспитания малыша.

Кроме письменного договора, подаётся соглашение о выплате алиментов на ребёнка после развода. В документе прописывается порядок, форма, условия перечисления алиментных выплат родителем, проживающим отдельно (п.

8 Постановления Пленума ВСУ № 11). Данное соглашение подлежит нотариальному удостоверению (ч. 2 ст. 109 СК Украины). Решение о прекращении брачного союза выносится спустя месяц после подачи совместного заявления.

Подача иска, если присутствует спор о детях

Если супруги не договорились между собой с кем оставить малыша, данный вопрос поможет им решить суд. Иск подаётся по месту регистрации ответчика. От этого правила можно отойти, когда, с истцом проживает ребёнок или заявитель болен (ч. 2 ст. 110 ГПК Украины).

При подаче иска следует оплатить судебный сбор в размере 0,4 размера прожиточного минимума, установленного на 1 января текущего года для дееспособных граждан (ст. 4 ЗУ «О судебном сборе»). Дело рассматривается в рамках искового производства. В соответствии с п.

14 Постановления Пленума ВСУ № 11 одновременно с рассмотрением просьбы о разводе судья может решить по существу ряд спорных вопросов:

 • с отцом или с матерью оставаться ребёнку;
 • в каком порядке и размере будут выплачиваться алименты;
 • о порядке раздела имущества, нарушающего права малыша и других членов семьи;
 • о полной или частичной недействительности брачного договора.

Таким образом, супруги, которые не определились, с кем оставить малыша, должны подать исковое заявление с просьбой, чтобы суд на своё усмотрение решил данный вопрос.

Права на ребенка решаются в судебном порядке в случае возникновения споров между родителями

Как решается спор о детях

Если родители не пришли к общему решению о том, с кем проживать их чаду, они должны подать иск в суд или заявление в орган опеки (ч. 1 ст. 161 СК Украины). Обычно супруги выбирают суд, а дело рассматривается при участии третьего лица – органа опеки. Как при разводе судьями принимается решение о том, с кем из родителей приходится остаться несовершеннолетнему?

Европейский суд по правам человека недавно раскритиковал политику оставления детей с матерью после развода. Декларация прав ребёнка, которой более полустолетия руководствовались государственные органы, вынося решение о том, с кем оставить малыша, признана устаревшей.

Изменение коснулось Украины, где с 1 октября 2017 года суды будут принимать решения о разводах по новому правилу, которое провозглашает презумпцию равенства родителей при вынесении решения о том, с кем останется ребёнок.

Толчком к такого рода изменениям послужило дело одного из украинских граждан против Украины, которое пересматривал Европейский суд. Судьи обратили внимание украинской судебной власти на ошибку, повторяющуюся уже много лет при принятии решений, – игнорирование интересов отцов.

Высший специализированный суд Украины поддержал точку зрения европейских экспертов, признав такое требование вполне законным и соответствующим духу времени.

Практически в 100 % случаев отцам приходится довольствоваться незавидным положением алиментоплательщика. Но представители власти уже в ближайшем будущем обещают кардинально изменить ситуацию.

Европейское сообщество рекомендует Украине пересмотреть свою политику относительно распределения прав опекунства. Подавать рекомендации в суд о том, с кем оставить малыша будут, как и раньше, органы опеки. Но теперь их полномочия значительно расширятся.

Специализированные органы опеки будут выносить решения, обязательные к исполнению бывшими супругами относительно воспитания несовершеннолетних.

При разводе эти органы будут проверять материальное, финансовое, психологическое состояние каждого из родителей и оценивать их с точки зрения большей пользы для малыша. Конечно, мнение ребёнка тоже будет учтено.

Окончательное решение по вопросу о том, с кем оставить ребёнка, будет принимать суд. Но, как обещают судьи, количество детей, оставленных с отцом, многократно увеличится. Связано это с тем, что в стране немало женщин, которые не в состоянии самостоятельно тянуть бремя содержания несовершеннолетних, поэтому оставлять детей на мам не всегда целесообразно.

Как считают судьи Европейского суда, украинские суды очень долго не вдавались в объём правового анализа ситуации, принимая решение о том, с кем остаться ребёнку, и не обращая внимание на желание мужчин опекать детей. Таким образом, в Украине достаточно много несовершеннолетних граждан, вовсе лишённых родительского тепла и заботы.

Относительно участия в процессе воспитания родителя, оставшегося без ребёнка, суд обязан определить для него способы общения с чадом.

Это могут быть систематические или периодические встречи, совместное времяпрепровождение, походы в гости друг к другу и т.д. Устанавливается время общения и место встреч.

В интересах ребёнка решением суда может быть обусловлено присутствие третьего лица на детском свидании. (ст. 159 СК Украины).

Прекращение брака

По результатам разбирательства суд выносит решение, в котором должны быть освещены все проблемные вопросы, поставленные в течение рассмотрения спора. Датой прекращения семейного союза считается день, когда решение суда вступает в законную силу (ч. 2 ст. 114 СК Украины).

Подтверждается развод в Украине специальным актом – свидетельством, выданным органом РАГС (п. 15 Постановления Пленума ВСУ № 11). После вступления в силу судебного решения, бывшим супругам необходимо обратиться в РАГС по месту жительства.

Чтобы получить свидетельство, гражданин, который разведен по решению суда, должен составить заявление в соответствии с Приложением № 11 Правил госрегистрации актов гражданского состояния. Кроме этого, в РАГС подаётся:

 • копия решения суда или копия выписки из решения;
 • паспорт;
 • квитанция об оплате госпошлины.

Свидетельство о разводе выдаётся каждому супругу. При этом выдача документов может осуществляться в разное время.

Пример свидетельства о расторжении брака

Последствия расторжения брака для родителей с детьми

Решение суда должно беспрекословно исполняться гражданами, в отношении которых оно вынесено. Вынесение решения об оставлении ребёнка с одним из родителей не значит, что другой супруг после расторжения брака не сможет общаться со своим чадом.

Родитель, с которым остался ребёнок, не вправе препятствовать другому супругу общаться с малышом. В противном случае, мать или отец, проживающий отдельно, вправе обратиться в органы опеки и потребовать применения мер в отношении родителя, препятствующего свиданиям с малышом.

Кроме того, супруг, которому не дают чадо, может потребовать моральную и материальную компенсацию (ч. 2 ст. 158 СК Украины).

Если родитель, с которым проживает малыш, не исполняет своих родительских обязанностей, всегда есть возможность подать иск в суд с просьбой о том, чтобы решение о том, с кем будет жить ребёнок, было изменено, и его передали на воспитание в другие руки. Таким образом, выиграть судебный спор, предметом которого является определение места проживания малыша, недостаточно. Необходимо исправно исполнять родительские обязанности, иначе суд может изменить своё решение.

Як відбувається процедура розлучення, якщо є неповнолітні діти?

Перед подачею позовної заяви про розірвання шлюбу (про розлучення) необхідно з'ясувати підсудність кожного конкретного цивільної справи про розірвання шлюбу (про розлучення), простіше кажучи, визначити, до якого саме суду або до якого мировому судді йти.

Підсудність визначається відповідно до статті 113 Цивільно-процесуального Кодексу Російської Федерації, згідно з якою всі цивільні справи, в тому числі що виникають із сімейних правовідносин, розглядаються районними (міськими) судами. Однак, певну частину шлюборозлучних справ (справ про розірвання шлюбу), розглядають мирові судді територіальних судових ділянок.

Відповідно до статті 23 ЦПК РФ і статтею 3 Федерального Закону № 188 ФЗ від 17 грудня 1998 року «Про мирових суддів у Російській Федерації», справи про розірвання шлюбу (про розлучення), якщо між подружжям відсутній спір про дітей, про поділ між подружжям спільно нажитого майна, і інші справи, що виникають з сімейно-правових відносин, розглядаються світовими суддями. Світові судді не уповноважені розглядати справи про встановлення або оспорювання батьківства, позбавлення батьківських прав, усиновлення (удочеріння).

За загальним правилом територіальної підсудності, позови про розірвання шлюбу (про розлучення) пред'являються в суд за місцем проживання відповідача, відповідно до статті 28 ЦПК РФ. Однак, відповідно до частини 4 ст. 29 ЦПК РФ, заяву про розірвання шлюбу (про розлучення) може бути подано мировому судді за місцем проживання самого позивача, за наявності таких обставин:

 1. Якщо при позивачі, бажаючому розірвати шлюб, перебувають неповнолітні діти, причому вимоги про біологічне спорідненість даних дітей з позивачем в законодавстві не міститься. В даному випадку необхідно представити в суд довідку з місця проживання (виписку з будинкової книги), де в якості проживають разом з позивачем осіб вказані неповнолітні діти.
 2. Якщо за станом здоров'я виїзд позивача до місця проживання відповідача у справі про розірвання шлюбу (про розлучення) представляється для нього скрутним. Для підтвердження зазначених вище обставин необхідно представити в суд відповідну медичну довідку або довідку про інвалідність (пенсійне посвідчення).

Статтею 32 ЦПК РФ передбачена і договірна підсудність, згідно з якою подружжя може змінити територіальну підсудність справи про розірвання шлюбу (про розлучення) за угодою між собою.

Позивач і відповідач можуть за угодою між собою змінити територіальну підсудність для даної справи до ухвалення його судом до свого провадження.

Угода подружжя про обраний ними місце розгляду своєї шлюборозлучного справи (справи про розірвання шлюбу) має бути оформлено в письмовій формі і представлено до суду до моменту прийняття ним справи до свого провадження.

Ссылка на основную публикацию