Процедура встановлення батьківства (як стягнути аліменти одинокій матері)

Процедура встановлення батьківства (як стягнути аліменти одинокій матері)Як встановити батьківство / материнство в Україні? Людські долі настільки заплутані, що часом самі елементарні речі доводиться доводити. Приміром, батьківство чи материнство. Здається, куди простіше розібратися в тому, хто є батьком, а хто – матір’ю дитини. Але все так просто лише на перший погляд, а якщо розібратися…

Навіщо потрібно встановлювати батьківство / материнство в Україні?

Матір’ю і батьком дитини вважаються ті особи, які зазначені у свідоцтві про народження у відповідних графах. Але не завжди саме вони є рідними батьками. І дуже часто останні хочуть в законному порядку встановити своє батьківство (материнство). Це відбувається у випадках, коли:

  – Батьки дитини не перебувають у шлюбі і немає спільної заяви від матері і батька про походження дитини;
  – Спрацьовує презумпція шлюбного батьківства, тобто чоловік жінки визнається батьком усіх її дітей, які з’явилися на світ у період їхнього шлюбу, а також – протягом 10 місяців після розлучення, але інший чоловік вважає себе батьком цієї дитини;
  – Вмирають справжні батько або мати дитини, що не були записані такими в свідоцтві про народження дитини.

Причому відносно перших двох випадків застосовується визначення «визнання батьківства» (ст.128, ст.129 Сімейного Кодексу), а у відношенні – третього саме «встановлення» (ст. 130, 132 Сімейного Кодексу). Оскільки процедура однакова, а суть понять близька, будемо говорити про «встановленні» у всіх випадках, щоб уникнути плутанини.

Встановлювати батьківство потрібно потім, щоб у законному порядку ви були визнані батьком. Після цього у вас з’являться відповідні права та обов’язки щодо дитини. До цих пір – поки держава не підтвердить факт вашого батьківства / материнства – ви не будете їм рахуватися, хоч «тричі» їм будете, а це означає, що:

  – Не зможете бачити дитину, якщо цього не дозволять законні батьки;
  – Брати участь у житті дитини, приймати важливі рішення щодо його;
  – Навіть матеріально допомагати не будете мати права (хоча від подібних пропозицій рідко хто відмовляється).

Якщо вас подібний сценарій не влаштовує, значить, потрібно зайнятися процесом встановлення батьківства.

Куди звертатися для встановлення батьківства в Україні?

Єдиним органом, який здатний встановити факт батьківства в законному порядку, є суд.

Багато хто подумає: «А як же ДРАЦСи, установи, які проводять генетичні експертизи (лікарні найчастіше)?» У цьому питанні слід відразу ж розставити всі крапки над «i»: ДРАЦСи тільки письмово фіксують походження дитини, коли воно відоме і не виникло суперечок з цього питання, лікарні – дають висновок після проведення експертизи, яке потім разом з позовом подається до суду.

Перелік осіб, які мають право звертатися до суду з позовом про встановлення батьківства / материнства

Відповідно до ч.3 ст.128 звертатися до суду з метою встановлення батьківства можуть:

  – матір;
  – Опікун;
  – Попечитель;
  – Особа, яка утримує та виховує дитину;
  – Особисто дитина, якщо йому є 18 років;
  – Батько дитини, якщо в свідоцтво було внесено запис про батька відповідно до ст. 135 СК (тобто зі слів матері або за заявою родичів, представника закладу охорони здоров’я, органів опіки та піклування).

Встановлення материнства може бути вироблено на підставі позову самої жінки, яка вважає себе матір’ю (ст.131 СК). У випадку, коли слід встановити факт материнства вже померлої матері (ч.2 ст. 132 СК), то:

  – Батьком;
  – Опікуном;
  – Піклувальником;
  – Тим, хто утримує та виховує дитину;
  – Особисто дитиною, після досягнення 18 років.

Інтереси всіх перерахованих вище осіб може представляти адвокат.

Які документи потрібно надати суду?

Головним документом є позовна заява, яка служить підставою для відкриття судочинства у вашій справі. До неї додається ксерокопія свідоцтва про народження, а також копії самого позову в кількості, яка відповідає числу що перераховані у справі осіб. Не забудьте про квитанцію про сплату держмита, не викиньте її, за звичкою, як усі чеки: вона повинна бути прикріплена до позову.

Якщо у вас є на момент звернення до суду будь-які письмові докази, значить їх теж потрібно докласти до позову.

Які докази слід надати?

Сімейний Кодекс України не дає конкретної відповіді на це питання, а згідно з ч. 2 ст.

128 СК пояснює, що доказами можуть бути будь відомості, які підтверджують походження дитини від конкретної особи, зібрані відповідно до ЦПК України (Цивільним процесуальним кодексом).

Ними можуть бути показання свідків, особисте листування, фото- та відео-матеріали тощо. Але найвагомішим з усіх доказів вважається результат експертизи ДНК.

Скільки часу займає ця процедура в українських судах?

Строго окреслити часові рамки даної процедури не вийде, тому що вони залежать від багатьох факторів:

  – Завантаженості вашого судді іншими справами;
  – Кількості слухань у вашій справі;
  – Явки / неявки учасників справи;
  – Числа клопотань, появи нових доказів;
  – Часу проведення генетичної експертизи.

В середньому процес встановлення батьківства в українських судах триває від декількох місяців до року. Зазвичай якщо за справу береться адвокат, то процес прискорюється (про це не сказано в законі, це, швидше, життєва практика).

«Зворотна сторона» встановлення батьківства

Не забувайте, що встановлення батьківства несе за собою певні наслідки, які можуть доставити незручність:

  – Для матері: доведеться брати дозвіл на виїзд закордон з дитиною у «новоспеченого» татуся;
  – Для батька: доведеться виплачувати аліменти (часто позов про встановлення батьківства з боку матері подається спільно з позовом про стягнення аліментів).

Складнощі у встановленні батьківства: як зробити це правильно?

Але потім батько дитини відмовляється від малюка, говорить образливі та злі слова, і жінка з дитиною залишаються беззахисними. У даній ситуації потрібно взяти в кулак всю свою мужність і зважитися на процедуру встановлення батьківства.

Як проводиться процедура встановлення батьківства?

Батьківство встановлюється рішенням суду. Треба знати, що подати до суду позов про встановлення батьківства можна в будь-який час після народження дитини, тут немає терміну позовної давності.

Готуючись до суду, важливо зібрати докази, які зможуть підтвердити, що ти з батьком дитини проживала разом, що дитина народжена саме від цієї людини. Скажімо, це можуть бути спільні фотографії, збережені листи (можуть бути і роздруковані електронні), скріни переписки, можуть бути показання свідків (друзів, родичів).

Однак процедура встановлення батьківства настільки делікатна, що не хочеться впускати в особисте життя сторонніх людей, навіть якщо вони готові щось підтвердити.

У таких ситуаціях необхідно в заяві клопотати про проведення судово-генетичної експертизи. Як правило, термін виконання експертизи — місяць, і в цей час судові засідання у справі не проводяться.

Чоловік і жінка повинні усвідомлено підійти до проведення цієї експертизи, щоб раз і назавжди вирішити суперечку про те, чи є даний чоловік батьком дитини.

Читай також: Як отримати пенсію у зв'язку з втратою годувальника?

Згідно ч. 2 ст. 146 Цивільно-процесуального кодексу України, за умови ухилення відповідача від проведення судово-біологічної (судово-генетичної) експертизи у справах про визнання батьківства, материнства суд має право винести постанову про примусовий привід на проведення такої експертизи.

До суду м. (найменування суду, адреса).

 • ПОЗИВАЧ: ПІБ, серія паспорта, реєстраційний номер облікової картки платника податків
 • домашня адреса, телефон, ел. пошта
 • ВІДПОВІДАЧ:
 • ПІБ, домашня адреса, телефон, ел. пошта
 • ТРЕТЯ ОСОБА: відділ державної реєстрації актів цивільного стану
 • у місті (вказати), адреса
 • Судовий збір — 704,80 грн

(станом на 01.01.2018 р).

Позовна заява

Про визнання батьківства

Я, ПІБ, (далі — Позивач) проживала однією сім’єю без реєстрації шлюбу з ПІБ (далі — Відповідач) з ….по (вказати).  (Якщо не проживали, а мали зустрічі, пишіть «перебували у близьких стосунках з …по (вказати період). У нас народилась дитина (ПІБ), дата народження (вказати № свідоцтва про народження).

Запис про батька дитини був зроблений матір’ю дитини за своїм прізвищем, а ім'я та по-батькові  було записано за її вказівкою на підставі ч.1 ст.

135 СК України, а саме при народженні дитини у матері, яка не перебуває у шлюбі, у випадках, коли немає спільної заяви батьків, заяви батька або рішення суду, запис про батька дитини Книзі  реєстрації народжень  проводиться за прізвищем  та громадянством матері, а ім'я та по батькові дитини записуються за її вказівкою.

Батько дитину не визнає рідною, матеріальної допомоги нам не надає. Агресивно сприймає визнати дитину своєю (обов’язково вкажіть це в позовній заяві, якщо це має місце, вкажіть, чи визнають онуком дитину його батьки або родичі).  Дитина повинна мати батька і матір, виховуватися ними, отримувати матеріально допомогу батька, сприяння у вихованні дитини.

Відповідно до ст.128 СК України за відсутності заяви, право на подання якої встановлене ст.126 СК України батьківство щодо дитини може бути  визнане за рішенням суду.

Відповідно до п.10  ст.175 ЦПК, підтверджую, що мною не подано іншого позову (позовів) до цього ж відповідача (відповідачів) з тим самим предметом та з тих самих підстав.

Читайте также:  Поділ земельної ділянки між співвласниками (зразок)

На підставі вищевикладеного,

ПРОШУ СУД:

 1.  Прийняти позовну заяву та відкрити провадження у справі.
 2. Призначити експертизу щодо можливості встановлення батьківства, задавши експертам запитання: чи є батьком дитини Відповідач, якщо так, то з якою відсотковою ймовірністю?
 3. Оплату за проведення експертизи покласти на Відповідача.
 4. Визнати Відповідача батьком дитини.
 5. Виключити відомості з актового запису про народження дитини (ПІБ) відомості про (ПІБ), як батька дитини, та внести до актового запису про народження (ПІБ), зазначивши батьком дитини (ПІБ) відповідно до рішення суду.
 6. Розглянути під час судового засідання аліменти на дитину.
 7. Перекласти судові витрати на Відповідача.

Додатки:

 1. копія паспорту позивача;
 2. копія св-ва про народження дитини.
 3. квитанція про сплату судового збору, заверенная в банке мокрой печаткою.
 4. докази того, що позовна заява була відправлена відповідачу, поштовий опис (куди внесена позовна заява) та поштові квитанції про відправку листа Відповідачу.

дата                                                                                                                        підпис

Чи можна встановити батьківство після смерті батька?

Часто виникає така проблема, коли стоїть питання про отримання пенсії у зв'язку із втратою годувальника або прийняття заповіту тощо.

У даній ситуації може звернутися до суду і мати дитини, і сама дитина, яка досягла повноліття.

Очевидно, що в даній ситуації неможливо провести судово-генетичну експертизу, а тому тільки актуальними будуть показання свідків, фото, відео, які зможуть підтвердити приналежність дитини до батька.

Читай також: Процедура усиновлення: що потрібно знати потенційним батькам? Відповідає юрист

Складні ситуації у встановленні батьківства

Якщо у чоловіка була сім'я, а поза шлюбом народилася дитина, і йде суперечка про встановлення батьківства. Сторона, що домагається встановлення батьківства, продовжує наполягати на експертизі після смерті. Тут потрібно знати наступне.

Подаючи позов до суду, наполягаючи на проведенні подібної експертизи, ти повинна знати, що говорить Закон. Згідно ч. 5 ст. 6 Закону України «Про поховання та похоронну справу» вилучення органів та / або тканин тіла здійснюється з дозволу чоловіка, дружини, близьких родичів (батьків, дітей, сестри, брата, діда, баби, онуків).

Якщо такої згоди не отримано, суперечка має бути припинена. Доводити можна інакше, не наполягаючи на даній експертизі.

Чи можуть дорослі (або люди похилого віку) вимагати встановлення батьківства?

Часто дорослі люди намагаються довести, що померла людина була їхнім батьком/матір'ю, і подають до суду, щоб встановили це право для спадщини.

Але якщо людина була народжена до 1 жовтня 1968 від осіб, які не перебувають між собою у шлюбі, батьківство може бути встановлено за спільною заявою матері дитини та особи, яка визнає себе батьком дитини.

Значить рішення суду не задовольнить такий позов, і батьківство не буде визнано.

Процедура встановлення батьківства (як стягнути аліменти одинокій матері)

 1. Наш фахівець:
 2. Вікторія Вікторівна Гусакова, юрист

Встановлення батьківства в Україні

Процедура встановлення батьківства (як стягнути аліменти одинокій матері)

Зміст
Чим довести своє батьківство в суді?
Як зробити тест?
Як довести батьківство без тесту на ДНК?

Народження дитини завжди є радісною, а іноді й довгоочікуваною подією. В кожної дитини, як біологічної істоти, обов’язково є мама й тато. В юридичному плані ці високі звання відбиваються при реєстрації немовля в його свідоцтві про народження. І якщо мамою записують жінку, яка надає до РАЦСу медичні документи з пологового будинку, то з татусями справа не така проста.

Подружжя, яке перебуває на момент народження малюка у шлюбі, за замовчуванням вважаються його батьками. Однак для любителів неофіційних стосунків передбачений певний порядок визнання батьківства, згідно з яким чоловік, який претендує на батьківство, повинен у письмовому вигляді підтвердити свою добровільну згоду набути офіційний статус батька. Але на цьому все не закінчується.

Мати позашлюбної дитини також повинна письмово підтвердити в заяві версію кандидатури батька. Якщо в обох заявах буде вказаний один і той самий чоловік, тоді встановлення батьківства може відбутися в РАЦСі. В окремих випадках жінка, яка народила немовля поза шлюбом, не може або не бажає вказувати, хто доводиться йому батьком.

Тоді у графі, що призначена для батька, робиться відмітка “відсутній”.

Якщо жінка раптом пригадає, хто допоміг їй стати матір’ю, або герой її роману особисто виявить бажання офіційно набути статус батька, то все можна виправити шляхом встановлення батьківства в судовому порядку.

Встановити батьківство в суді можна в будь-який момент після народження дитини.

І тільки у випадку, якщо позивачем є чоловік, що претендує на батьківство дитини, яка була народжена жінкою, що перебувала в шлюбі з іншим чоловіком, строк позовної давності складає 1 рік з моменту з’ясування цієї обставини.

Чим можна довести своє батьківство в суді?

Відповідно до Сімейного кодексу України, підставою вважати, що певна особа доводиться батьком дитини, являються будь-які відомості, які свідчать про походження дитини, та зібрані в межах чинного цивільного процесуального законодавства. Їх можна умовно розділити на 3 види:

 • Відомості про те, що позивач і мати дитини до її народження разом мешкали та спільно вели домашнє господарство.
 • Докази спільного виховання малюка або участі обох батьків у його утриманні.
 • Висновки експертизи ДНК, які з високою долею вірогідності вказують на обґрунтованість претензій ініціатора позову.

Як зробити тест на встановлення батьківства?

Проведення тесту на батьківство — досить доступна та популярна сьогодні процедура. Якщо йдеться про з’ясування питання батьківства “для себе”, то можна скористатися послугами численних медичних лабораторій, які мають відповідну акредитацію. Для цього рішення суду не потрібне. Така послуга коштує від 4500 гривень, термін виконання коливається від 6 до 8 днів.

Для того, щоб результати проведеного тесту мали юридичну силу, його слід проводити в судовому порядку. В цьому випадку суд за клопотанням зацікавленої особи виносить рішення про призначення експертизи ДНК.

Така експертиза, як правило, проводиться сертифікованими клініками або бюро судово-медичних експертиз. В ідеальному варіанті для біологічного матеріалу використовуються зразки крові припустимого батька та дитини.

Іноді, для виключення похибок, додатково потрібний також матеріал матері.

Як довести батьківство без тесту на ДНК

З різних причин не завжди проведення тесту на ДНК є можливим. Для того, щоб довести своє батьківство, позивачеві доводиться використовувати інші аргументи. Найбільш розповсюдженими доказами, крім експертизи ДНК, являються наступні життєві ситуації:

 1. До того, як дитина з’явилася на світ, чоловік та жінка мешкали разом, разом вели домашні справи, робили спільні покупки, будували спільні плани, однак у певний момент щось пішло не так, і вони розійшлися.
 2. Після отримання свідоцтва про народження малюка та внесення відмітки “відсутній” у графу для батьків, чоловік відновлює стосунки з жінкою, яка народила йому нащадка, і бере безпосередню участь у його утриманні та вихованні.

Щоб використати вищевказані випадки як докази для аргументації своїх вимог, позивачеві необхідно буде надати суду документальні докази, а також свідків, які б підтвердили його прагнення набути статус тата.
Обсяг юридичної роботи щодо визначення батьківства в суді вимагає участі в процесі юриста по сімейних спорах.

Корисні матеріали:
Позбавлення батьківських прав в Україні

Кількість переглядів: 4,648

Оспорювання батьківства

 сучасному світі досить часто виникають суперечки через батьківство і материнство. Таке стається через права і обов’язки, які закон визначає для батьків дитини.

Основними з них є право виховувати дитину і обов’язок виплачувати аліменти її матері. В деяких випадках, походження дитини від конкретної особи ставиться під сумнів.

Тому, наряду з визнанням факту батьківства або материнства, існує і юридична процедура його оспорювання.

Такі справи розглядаються в суді, тому, якщо ви бажаєте оспорити чиєсь батьківство або материнство, вам необхідно буде знайти хорошого юриста. Адвокатське об’єднання «Бачинський, Коломієць і партнери» пропонує вам свою підтримку. У нас є великий досвід в розгляді сімейних справ, і ми з радістю допоможемо вам відстояти свої інтереси в суді.

В яких випадках можна оспорити батьківство або материнство

Існує ряд ситуацій, в яких людина може оспорити своє або чуже батьківство чи материнство. Для кожної з них існують свої особливі правила та нюанси процесу. Ось перелік цих ситуацій (нижче ми розберемо кожну з них детально):

 • спір про батьківство між чоловіком матері дитини і людиною, яка вважає себе батьком;
 • оспорювання свого батьківства людиною, яку записали батьком;
 • оспорювання жінкою батьківства свого чоловіка;
 • спір про материнство.

Якщо батьком дитини записали офіційного чоловіка її матері, але інший чоловік вважає батьком себе, він може подати заяву до суду. Ця можливість існує протягом року з того моменту, коли такий чоловік дізнався або міг дізнатись, про те, що справжнім батьком є він.

В такому випадку, він подає заяву до чоловіка, одруженого з матір’ю дитини.

В цій ситуації, суд одночасно розглядає справи про виключення інформації про офіційного чоловіка матері, як про батька дитини з запису про її народження, і про визнання батьківства іншою особою.

Читайте также:  Як оформити спадщину на будинок (строк позовної давності)

Якщо особа, яку записали батьком дитини, сумнівається в своєму батьківстві і хоче його оспорити, вона може подати заяву в суд з вимогою, щоб запис про неї як про батька виключили з запису про народження дитини.

В суді їй потрібно буде довести, що між нею і дитиною немає кровного зв’язку, характерного для батьків і дітей.

Однак, якщо ця людина знала про відсутність такого зв’язку, коли її реєстрували батьком дитини, у неї немає права оспорювати батьківство.

Якщо особа хотіла оспорити своє батьківство і подала заяву про це до нотаріуса, але померла, не завершивши справу, цим можуть зайнятись її спадкоємці. Також, якщо померлий встиг подати заяву в суд, то спадкоємці можуть підтримати її. Однак, це право є не у всіх спадкоємців, а лише у батьків, дружини та дітей.

Жінка, яка народила дитину, поки перебувала в шлюбі, але впевнена, що справжнім батьком дитини є не її чоловік, а інша людина, може оспорити батьківство свого чоловіка. Право на це вона має лише протягом року з моменту реєстрації народження дитини. Однак, якщо вона не вклалась у цей термін з поважних причин, суд може поновити цей термін.

Ще одним важливим моментом є те, що людина, яку жінка вважає справжнім батьком, має погоджуватись зі своїм батьківством, оскільки таку заяву суд може задовольнити тільки у тому випадку, якщо інший чоловік звернеться з заявою про визнання батьківства.

В іншому випадку, законний чоловік матері цієї дитини офіційно залишиться її батьком, незалежно від того, чи є ним з генетичної точки зору.

Оспорювання материнства

Якщо жінка вважає себе матір’ю дитини, матір’ю якої записано іншу людину, вона також може звернутись з заявою в суд. На це у неї є рік з моменту, коли вона дізналась чи могла дізнатись про те, що вона – справжня матір.

Закон не допускає спорів про материнство, в тому випадку, коли застосовувались допоміжні репродуктивні технології. Це означає, що у випадку сурогатного материнства, жінка, що народила дитину, не може вимагати щоб суд визнав її справжньою матір’ю. Так само у випадку донорства статевих клітин, генетичні батьки не матимуть змоги стати батьками дитини юридично.

Жінка, яку записали матір’ю дитини, також може при бажанні оспорити своє материнство. Зробити це вона може у будь-який момент, оскільки позовна давність для таких справ не встановлена. Як і в попередньому випадку, суд приймає рішення на основі медичної експертизи, яка визначає наявність кровного зв’язку, характерного для батьків і дітей.

Як подавати заяву в суд, щоб оспорити батьківство або материнство

Правила, за якими потрібно подавати заяву до суду, однакові для усіх описаних вище випадків. Заяву потрібно віднести в суд, за місцем реєстрації відповідача. Подача такої заяви платна.

Якщо ви бажаєте оспорити батьківство чи материнство, вам прийдеться заплатити судові збори. Розмір цих зборів чітко визначений законом для усіх цивільних справ. Однак він може змінюватися з часом.

Точну і актуальну цифру ви можете знайте в Інтернеті, або дізнатись безпосередньо в суді при подачі заяви.

Одним із важливих моментів, щодо оспорювання батьківства і материнства є те, що зробити це можна лише після того, як буде зареєстроване народження дитини, але до того, коли ця дитина стане повнолітньою. Також, не можна оспорювати батьківство і материнство, якщо дитина померла.

Ще одним важливим нюансом є те, що закон, яким будуть користуватись під час розгляду справи, залежить від того, коли саме народилась дитина. Для вирішення питань щодо дітей, народжених до першого квітня 2004-го року, будуть використовувати Кодекс про шлюб та сім’ю, а щодо тих, хто народився пізніше цієї дати – Сімейний кодекс України. Причиною цього є встановлене правило дії законів у часі.

Докази батьківства або материнства, що розглядаються в суді

При винесенні рішення про походження дитини, суд бере до уваги усі можливі докази. Серед них:

 • показання і пояснення свідків, батьків та інших сторін;
 • документи;
 • речові докази;
 • висновки, зроблені експертами;
 • аудіо- і відеоплівки.

Щодо останніх, потрібно мати на увазі, що в будь-якому суді в якості доказів приймаються лише записи, зроблені на аналогових носіях.

Також варто пам’ятати, що незважаючи на те, що усі докази прийнято вважати рівнозначними, при винесенні рішення судді в першу чергу будуть опиратись на результати генетичної експертизи.

Якщо чоловік, який виплачував аліменти в зв’язку з тим, що його було записано як батька дитини, подасть заяву про оспорювання батьківства і в суді її задовольнять, то аліменти з нього стягуватись більше не будуть. Причиною цього є те, що підстава для стягнення аліментів – саме цей запис.

Як легко відстояти свої інтереси в суді

Добитись потрібного вам рішення у суді самостійно може бути досить важко. Причиною цього є те, що звичайна людина не завжди добре знає закони і рідко вміє подати усі факти і свідоцтва так, щоб переконати суддів у своїй правоті.

Саме тому для тих, хто збирається звертатись в суд і захищати там свої інтереси, дуже важливо знайти хорошого адвоката.

Професіонали добре знають, як відбувається судочинство і вміють знайти правильні докази, щоб переконати суддів стати на потрібну сторону.

Адвокатське об’єднання «Бачинський, Коломієць та партнери» пропонує вам свої послуги. У нас за плечима багато років роботи як в цивільних, так і в кримінальних судах. Наші юристи є справжніми асами у своїй справі. Вони будуть робити усе, щоб захистити ваші інтереси, навіть у безнадійному на перший погляд становищі.

Якщо вам потрібно йти в суд і ви бажаєте виграти справу, не чекайте! Зверніться до нас – ми вам допоможемо.

Як встановити батьківство

На сьогоднішній день  процедура встановлення батьківства стає все більш популярною, однак далеко не кожен знає, що потрібно зробити, щоб її пройти.

За неофіційними даними, приблизно кожен п’ятий чоловік, що проходить тест на встановлення батьківства, з’ясовує, що він не є біологічним батьком дитини. Зрозуміло, що проводити такий тест приходять тільки люди, які мають для цього певні причини або хоча б підозри, але статистика все одно вражаюча.

 • Втім, тест на батьківство може знадобитися з найрізноманітніших приводів.
 • Для вирішення спірних судових проблем: стягнення аліментів або з’ясування права спадкування.
 • В індивідуальному порядку, не для суду: у випадку, коли батько не впевнений, що батьком дитини є саме він, або мати (або майбутня мати, тобто вагітна жінка) не впевнена, хто саме є батьком її дитини (або передбачуваний батько заперечує своє батьківство).

При виїзді за кордон сім’ї, в якій українка одружена з іноземцем. Якщо така пара, яка має дитину, хоче переїхати на батьківщину чоловіка, то з ініціативи посольства необхідно підтвердження батьківства. Цей захід надалі позбавить дітей від можливих проблем з громадянством.

Особливо варто відзначити, що ніяких юридичних обмежень на цей рахунок немає, тобто будь-яка людина, без будь-якого рішення суду, сьогодні може зробити такий тест.

Для цього потрібно звернутися в бюро судово-медичної експертизи (якщо вона надає послуги приватним особами) або в приватну лабораторію.

Правда, в Україні таких лабораторій поки не дуже багато і розташовані вони у великих містах.

Справа техніки

У недавньому минулому процедура встановлення батьківства була досить примітивною. Порівнюючи групи крові і резус-фактори батьків і дитини, лікарі лише встановлювали, може та чи інша людина бути батьком чи не може.

Сьогодні для цього застосовуються генетичні дослідження. Як відомо, кожен з батьків дає дитині половину ДНК. У ході аналізу фрагменти ДНК, в яких міститься генетична інформація – локуси, – досліджуються під мікроскопом. ДНК дитини порівнюється з ДНК обох батьків.

Спочатку виявляються хромосоми, успадковані від матері, а що залишилися порівнюються з хромосомами батька. Якщо вони збігаються, то чоловік з вірогідністю 99,9% є батьком дитини. Чому 99,9%? Тому що не можна повністю виключити можливість, що десь на світі існує однояйцеві близнюки цього чоловіка.

А от негативний результат 100-відсотково від’ємний.

До речі, зразки ДНК матері для такого дослідження необов’язкові, без їх наявності точність результату буде лише трохи нижче. Термін проведення дослідження залежить від лабораторії: від 2-3 днів до 2 місяців. Звичайна вартість аналізу – 300 – 500долл (В Євролаб аналіз коштує: 1 750 – простий, 2 100 – точний, 2 900 – суперточних)

Що ж потрібно зробити, щоб пройти такий тест?

У першу чергу, це залежить від того, чи потрібні вам офіційні, мають юридичну силу результати.

Такі результати можуть бути отримані, якщо людина звернулася до суду, суд виніс рішення про призначення експертизи та визначив, в якому медичному центрі вона буде проведена.

Тоді в призначений день всім учасникам експертизи – батька, матері і дитині – необхідно з’явитися в цей центр з документами, що засвідчують особу.

Читайте также:  Довідка про доходи (бланк)

Крім того, офіційні результати можуть бути отримані до суду і використані як матеріали при зверненні до суду. Проте зроблено це має бути, знову ж таки, в медичному центрі, що має ліцензію на проведення судово-медичних генетичних експертиз.

Як правило, якщо встановлення батьківства проводиться по ухвалі чи рішенні суду, в якості біологічного матеріалу використовується кров з вени. Забір крові проводиться в самій лабораторії.

Якщо батьки і дитина проживають далеко від лабораторного центру, кров можуть взяти в іншому медичному закладі (яке також визначає суд) та з дотриманням необхідних процедур направити до лабораторії.

Ну а що якщо результати тесту вам потрібні тільки для себе, та і їхати всією сім’єю вам нікуди не хочеться? На цей випадок багато лабораторій пропонують вам зробити забір зразків прямо у себе вдома і направити його на аналіз з кур’єром. Біологічним матеріалом в даному випадку послужить проба епітелію з внутрішньої частини щоки.

Щоб надати на експертизу зразок, який відповідає всім вимогам, необхідно попередньо ретельно прополоскати рот. 2 години перед цим не можна ні курити, ні чистити зуби. Маленькій дитині, відповідно, треба дати попити води з пляшки. А якщо дитина ще не п’є воду, просто почекати 3 години після годування.

Юридичний помічник » Публікації » 4,522 переглядів

Практичні рекомендації, як довести батьківство і подати на аліменти

У наш час поняття «мати-одиначка» чув кожна людина. Це жінка, яка народила дитину поза офіційним шлюбом і виховує його самостійно без участі другого з батьків.

Однак рано чи пізно жінка вирішить скористатися своїм правом на отримання аліментів. У більшості випадків для того щоб стягнути аліменти, потрібно процедура встановлення батьківства.

Про те, що це таке, і як подати на аліменти в такій ситуації, розповімо докладно в цій статті.

Виплати на утримання дитини, народженої поза шлюбом

Жінка, яка виховує дитину одна, має право подати позов про визнання батьківства в судові органи та стягнення аліментів. Згідно зі статтею 53 СК РФ дитина, яка народилася поза шлюбом, має рівнозначні права і обов'язки по відношенню до батьків і родичів, які мають діти, народжені в законних шлюбах.

Стаття 53 СК РФ. Права і обов'язки дітей, що народилися від осіб, які не перебувають у шлюбі між собою

При встановленні батьківства в порядку, передбаченому статтями 48-50 цього Кодексу, діти мають такі ж права і обов'язки по відношенню до батьків і їх родичам, які мають діти, що народилися від осіб, які перебувають у шлюбі між собою.

Згідно зі статтею 80 СК РФ кожен батько зобов'язаний утримувати своїх неповнолітніх дітей, незалежно від того, в шлюбі вони з'явилися на світло чи ні.

Звідси випливає, що законодавство РФ зобов'язує сплачувати аліменти на утримання неповнолітніх дітей (стаття 47 СК РФ).

Порядок встановлення батьківства і всі юридичні питання регламентуються наступними нормами СК:

 1. Стаття 49 і 50.
 2. Стаття 48.
 3. Стаття 52.
 4. Стаття 51.
 5. Стаття 53 СК РФ (права і обов'язки дітей, що народилися поза офіційно зареєстрованого шлюбу).

Оскільки діти, народжені поза шлюбом, мають такі самі права і обов'язки, як і діти, народжені у шлюбі, то і розмір аліментів на їхню користь обчислюється за загальними правилами (про те, як розрахувати розмір виплат і за який період їх можна стягнути, читайте тут).

Різниця полягає лише в тому, що подавати позов на аліменти в першому випадку можна лише тоді, коли буде встановлено батьківство. Якщо процедура встановлення батьківства пройшла вдало, то можливі два шляхи вирішення проблеми щодо утримання неповнолітніх:

 1. Укладення мирної угоди по сплаті аліментів, в якому буде зафіксована інформація про щомісячну сумі, термін виконання, порядок перерахування і відповідальність за невиконання зобов'язань.
 2. За рішенням судових органів. У цьому випадку одна дитина може розраховувати на ¼ частку від офіційного доходу батьків, два — на 1/3 частину від заробітку, а троє і більше дітей — на ½ частку від щомісячного доходу відповідача.

Аліменти в деяких випадках можуть стягуватися у твердій грошовій формі. При цьому, сума не повинна бути меншою за ту, яка покладена згідно із законами РФ. Розмір аліментів у твердій грошовій формі завжди спирається на прожитковий мінімум в регіоні проживання сторін.

Увага! Якщо відповідач не має постійних і стабільних заробітків, а також офіційного місця роботи, то в цьому випадку судом може бути призначена виплата аліментів у твердій формі (стаття 83 СК РФ).

Аліментні зобов'язання накладаються на батька до того моменту, поки дитині не виповниться 18 років. Якщо дитина навчається на денному відділенні в інституті, то виплата аліментів може бути продовжена до 23 років.

На сторінках нашого інтернет-порталу ви знайдете корисні статті про те:

 • що таке судовий наказ про стягнення аліментів і як написати заяву на його видачу;
 • на яких підставах можливо оспорювання батьківства та скасування аліментів;
 • як відбувається стягнення аліментів через судових приставів і як написати заяву в цьому випадку;
 • що таке аліменти на утримання колишньої дружини.

Як встановити і стягнути виплати через суд?

Якщо мирним шляхом домовитися не вдалося і біологічний батько відмовляється визнавати дитини, то для стягнення аліментів доведеться доводити факт батьківства в судовому порядку.

Розглянемо докладніше, як довести факт батьківства.

Згідно зі статтею 49 СК РФ на аліменти можуть подати не тільки батьки дітей, а й їх законні представники (опікуни та інші особи, на утриманні яких перебувають неповнолітні діти).

Стаття 49 СК РФ. Встановлення батьківства в судовому порядку

У разі народження дитини у батьків, які не перебувають у шлюбі між собою, і при відсутності спільної заяви батьків або заяви батька дитини (пункт 4 статті 48 цього Кодексу) походження дитини від конкретної особи (батьківство) встановлюється в судовому порядку за заявою одного з батьків, опікуна (піклувальника) дитини або за заявою особи, на утриманні якого перебуває дитина, а також за заявою самої дитини після досягнення нею повноліття. При цьому суд бере до уваги будь-які докази, з достовірністю підтверджують походження дитини від конкретної особи.

В окремих випадках стягувати аліменти мають право самі органи опіки та піклування. Також стягнути аліменти має право сам дитина, коли йому виповниться 18 років.

Алгоритм дій для визнання чоловіка батьком в судовому порядку

 1. Складаємо позовну заяву про визнання батьківства та стягнення аліментів. Можна скористатися послугами юристів. Професіонали за деяку плату зроблять все грамотно.
 2. Збираємо пакет необхідних документів. Їх перелік наведено нижче.

 3. Підкріплюємо позовну заяву істотними доказами, які підтверджують спорідненість чоловіка і дитини.
 4. Відвозимо всі документи і позов з доказами в суд.
 5. Чекаємо повістку до суду.

Щоб встановити батьківство необхідно подати позовну заяву до суду загальної юрисдикції.

Заява має містити такі дані:

 1. Назва та адреса судового органу.
 2. Дані позивача (адреса, ПІБ, телефони).
 3. Назва документу.
 4. Дані відповідача (адреса, ПІБ, телефон).
 5. Суть питання із зазначенням дати народження дитини, дати настання вагітності, факт відносин з відповідачем.
 6. Можна вказати інформацію про відмову відповідача вирішити питання в досудовому порядку.
 7. Докази батьківства (показання свідків, фото, відео і т. Д.).
 8. У цій заяві можна прописати і прохання про стягнення аліментів.
 9. На завершення ставиться підпис заявника і дата.
 • Завантажити бланк позовної заяви про визнання батьківства та стягнення аліментів
 • Завантажити зразок позовної заяви про визнання батьківства та стягнення аліментів

До позовної заяви необхідно додати пакет наступної документації:

 1. Оригінал і копії паспорта заявника.
 2. Копія свідоцтва про народження дитини і оригінал.
 3. Довідка про доходи заявника.
 4. Документальні докази, що підтверджують родинні зв'язки відповідача та дитини (фото, відео, листівки, листування, свідчення свідків і т. Д.).
 5. Документ, що підтверджує факт проживання матері з дитиною.

Якщо на першому слухання відповідач клопочеться про проведення ДНК експертизи, то після її проведення в суд необхідно надати результати.

Довідка! Якщо позов на встановлення батьківства містить одночасно і прохання про стягнення аліментів, то документи з заявою необхідно подати в суд загальної юрисдикції за адресою реєстрації дитини.

Якщо прохання про стягнення аліментів відсутня, то заяву на встановлення батьківства має подаватися за місцем проживання відповідача.

Підводячи підсумки, можна відзначити, що процедура визнання батьківства достатньо проста, але дуже неприємна і займає багато часу. В процесі може бути призначено кілька слухань.

А в ситуації з експертизою ДНК процедура може зайняти близько двох, а то й трьох місяців. Експертиза ДНК зазвичай проводиться швидко, а ось результати виготовляються до двох тижнів.

Потрібно набратися терпіння, щоб гідно відстояти права своєї дитини.

Корисне відео

Дивіться відео: Практичні рекомендації щодо заміни підгузка (Квітня 2020)

Ссылка на основную публикацию