Рейдерство або як захистити свій бізнес в Україні

Рейдерство або як захистити свій бізнес в Україні

В заключній частині такої об’ємної і цікавої теми, як рейдерство, я б хотіла поговорити, безумовно, про способи захисту бізнесу. Зрозуміло, що знаючи методи нападу завжди можна їм протистояти, якщо вибудувати правильний захист.

Відразу хочу сказати, що протистояти рейдерам можна, а головне потрібно і краще за все, якщо бізнес або власники завчасно готуються до подібних небезпек, вибудовуючи чітку систему юридичної і силового захисту, не забуваючи при цьому контролювати і економічну складову.

У ТАКИХ ВИПАДКАХ ДУЖЕ ДОБРЕ ПРАЦЮЄ ТАНДЕМ: ЮРИСТ (АДВОКАТ) І ФІЗИЧНА ОХОРОНА.

Перший стримує атаку на законних підставах, шляхом подачі позовів, скарг та інших документів в державні структури і організації.

Головною метою юристів на першому етапі є не дати можливість рейдерам проникнути «вглиб» бізнесу (підприємства) і отримати контроль над керуванням і повну владу.

Проміжною і більш тривалої метою є боротьба з уже наявними наслідками рейдерського захоплення, і кінцевою метою є повне очищення бізнесу від «паразитів», а також відновлення чесного імені на економічному ринку, в колі конкурентів і контрагентів.

Поняття «фізична охорона» не вимагає деталізації, оскільки і так зрозуміла. Основна мета – запобігання можливості подальших фізичних рейдерських дій (захоплення території заводу або приміщення офісу, доступ до бухгалтерської або конфіденційної документації, фізичний тиск на власників, інше).

Отже, щоб не допустити рейдерського захоплення бізнесу, необхідно забезпечити захист на різних рівнях.

ТАК ЩО Ж ВХОДИТЬ В ПОНЯТТЯ «ЮРИДИЧНИЙ РІВЕНЬ ЗАХИСТУ БІЗНЕСУ»?

По-перше, юридично грамотно складені установчі документи. Відповідно до статті 11 Закону України «Про товариства з обмеженою відповідальністю» установчим документом товариства є статут.

Здавалося б: ну що такого може бути в Статуті «страшного», що може призвести до загибелі підприємства або його втрати? Але ми ж розуміємо, що на стороні рейдерів «серйозні гравці» і не рідко з юридичною освітою, тому не варто пускати на самоплив процес і при реєстрації ТОВ просто завантажувати з інтернету шаблон статуту, хоча б з огляду на елементарне, що дана редакція може бути як мінімуму застарілою. До того ж, з 17.06.2018 року вступив в силу Закон України «Про товариства з обмеженою відповідальністю», який вимагає приведення статуту товариства у відповідність з нормами закону. Тому, до речі, статути вже існуючих ТОВ необхідно привести у відповідність з новим законом і бажано не затягувати оскільки чим ближче термін, тим довша черга.

Що стосується зачіпок для рейдера, враховуючи ті, про які я писала в попередній статті “10 МЕТОДІВ ЗАХОПЛЕННЯ БІЗНЕСУ”, то найбільш уразливими є пункти щодо частини виплат дивідендів, виплат частини майна при виході учасника, умови виходу учасника з товариства, повноваження директора. На ці пункти слід звернути особливу увагу, оскільки існують нюанси, про які корпоративні юристи, звичайно ж в курсі, і не упустять шанс ними скористатися.

По-друге, юридична експертиза договорів.

 «Що може бути простіше, ніж скласти договір поставки, це може зробити будь-який менеджер і без юридичної освіти», – це, мабуть, найпоширеніша фраза, яку чула наша компанія за роки роботи.

Звичайно, немає нічого складного, ніж «накидати» реквізити фірми в шаблонний договір або, ще гірше, погодитися з редакцією контрагента, однак наслідки можуть бути сумними і, на превеликий жаль, це розуміють не всі бізнесмени.

Юридична експертиза договору коштує дешевше супроводу адвокатом судової справи за таким договором, тому навіть до таких «простих» і «шаблонних» договорів поставки слід ставитися дуже серйозно.

І звичайно, граючи в «бізнес» не переходьте в «братські» відносини навіть з постійними клієнтами або контрагентами, адже сьогодні ви – друзі, а завтра ваш друг – жертва рейдера і ви його наступна мішень.

По-третє, викуп корпоративних прав інших учасників.

 Добре, коли учасників ТОВ два або три і всі дружні, але коли учасників більше п’яти, стає складно контролювати процеси, особливо якщо є внутрішні розбіжності або конфлікти.

Тому, якщо ви бачите, що деякі учасники з маленькими частками в статутному капіталі не беруть участі в житті компанії, запропонуйте їм викупити їхні частки. Інакше це зроблять за вас рейдери.

По-четверте, своєчасне і юридично грамотне оформлення документів на права власності активів.

 Я навіть зупинятися детально не буду на цьому пункті, оскільки купити актив – це одне, а правильно і грамотно зареєструвати – це вже зовсім інша розмова.

Тут грає роль не тільки юридично грамотний складений договір купівлі – продажу, а також правильність внесення даних нотаріусом до реєстру. Завжди читайте те, що підписуєте, а краще довірте дану дію юристу.

І останнє, підготувати трудовий колектив до будь-яких «атак». Чим більше фірма, тим більше там працює людей з різною освітою і різного віку.

При фізичній атаці працівники можуть просто злякатися і видати конфіденційну інформацію або віддати бухгалтерські документи. Для того щоб такого не сталося, необхідно проводити роз’яснювальні роботи з працівниками.

До того ж всі документи по працівникам необхідно привести у відповідність до КЗпП.

Рейдерство або як захистити свій бізнес в Україні

ТЕПЕР РОЗБЕРЕМО ФІНАНСОВИЙ РІВЕНЬ ЗАХИСТУ БІЗНЕСУ

Перше, про що я хотіла б сказати, знову ж таки грунтуючись на методах захоплення бізнесу, – це контроль кредиторської заборгованості! Важливе правило «гри»: вчасно не погашена заборгованість – підстава для її скупки рейдерами у третіх осіб і пред’явлення для оплати шляхом стягнення через суд або ініціювання процедури банкрутства.

Друге – прозоре ведення господарської діяльності підприємства. Що значить «прозоре»? Все просто: Той, хто говорить правду, не плутається. Так і в бізнесі, ведення господарської діяльності за всіма нормами і згідно букві Закону ніколи не приведе бізнес в боргову яму з контрагентами і не збільшить кредиторку, не наростить борги перед бюджетом або банками.

І останнє, але не менш важливе – це фінансове мотивування персоналу. Це стосується не тільки керівників проектів, а й окремих виконавців. Лайфхак для власника бізнесу/директора: «Ображений співробітник страшніше ворога».

І це дійсно так, оскільки саме фінансова мотивація допомагає не тільки поліпшити якість праці фахівця, а дійсно дорожити своїм робочим місцем і тим самим допомагати власнику бізнесу «ростити своє дітище». Саме такі співробітники при виникненні атаки прагнуть всіма силами допомогти її відбити, а не бігти і «зливати» інформацію ворогам.

Ніщо так не об’єднує, як атака ззовні і саме такі працівники можуть стати гарним «щитом» для відображення атаки.

Фізичний рівень захисту включає в себе надійну охорону внутрішню і зовнішню. Охорону об’єктів бізнесу краще довірити одному з приватних охоронних установ (ПОУ).

ПОУ може бути обрано за рекомендацією відділу поліції міста, які займаються видачею дозволів на роботу таким структурам.

Відносно внутрішнього захисту – мати в штаті одного-двох співробітників, які будуть забезпечувати такого роду захист і не допустять зняття конфіденційної інформації бізнесу третіми особами. Витік інформації – важливий ресурс для рейдерів перед захопленням.

Ну і останнє – це Репутаційний рівень захисту. Ділова репутація – це «добре ім’я» компанії, яке формується під впливом багатьох факторів і оцінюється за різними параметрами.

Головне на цьому рівні – це позитивний імідж підприємства серед партнерів і на ринку, оскільки «сарафанне радіо» ще ніхто не відміняв. І, безумовно, в котрий раз повертаюся до цієї теми, це сприятлива внутрішня атмосфера на підприємстві.

Особливу увагу хочу звернути саме на проблеми внутрішньої атмосфері на підприємстві.

Персонал – це як годинниковий механізм, поки всі задоволені, щасливі – годинник цокає, якщо раптом якась пружинка відскочила або перестала працювати, збій пішов по всьому годинниковому механізму. Дуже важливо зберігати повагу не тільки до управлінців, а й до рядових співробітників, мотивуючи їх на «подвиги».

Підсумовуючи все вище викладене, хочу сказати, що найефективнішим є комплексний захист. У сильний дощ краще йти в дощовику і гумових чоботях, а не під парасолькою. І щоб не сталося, ніколи не думайте, як новачок, навіть якщо ви і є новачок. Якщо вирішили «грати в бізнес», не полінуйтеся і вивчіть правила, чітко дотримуйтесь букви Закону і, звичайно, завжди залишайтеся чесні самим із собою.

Як грамотно захиститися від рейдерства: найпоширеніші помилки бізнесу

Уявіть: приходить одного дня у свій офіс топменеджер великої компанії в одній з азійських країн, а йому разом з чашкою кави приносять папери про те, що їхнє дочірнє підприємство в Україні більше не підконтрольне головному офісу.

Річ у тім, що український державний реєстратор за підробленими документами змінив відомості про українську «дочку» в єдиному державному реєстрі. Усе – активи міжнародної компанії втрачені.

Інший приклад: керівник Львівського заводу будівельної та художньої кераміки раптом дізнається, що він більше не очолює підприємство. За даними ЄДР, керівник заводу – інша людина.

Щоправда, для цього потрібно було провести загальні збори, але державний реєстратор проігнорував це і змінив відомості про директора заводу на підставі рішення наглядової ради.

Таких історій в архіві бізнес-омбудсмена багато. Переважно рейдерство – це незаконна зміна даних про компанію в реєстрі. Під такий «обстріл» потрапляють і вітчизняні, і міжнародні компанії.

«З травня 2015 року, відколи працює Офіс бізнес-омбудсмена, ми отримали 139 скарг щодо роботи державних реєстраторів, а за 2020 рік – 27», – розповідає бізнес-омбудсмен Марчін Свєнчіцький.

У Спілці українських підприємців (СУП) теж мають невтішну статистику: профільному комітету бізнес-асоціації довелося відстоювати корпоративні права або права власності 15 компаній-членів бізнес-асоціації.

«За результатами дослідження «Портрет українського підприємця», проведеного СУП у вересні 2020 року, 54% власників бізнесу однією з основних проблем підприємницької діяльності в Україні називають незахищеність приватної власності та рейдерство», – зауважує виконавча директорка СУП Катерина Глазкова.

За її словами, державні інструменти захисту від рейдерства не працюють. Глазкова наводить приклад виробника питної води і дитячого харчування «Еконія», який улітку пережив третю з 2008 року спробу рейдерського захоплення.

«У всіх трьох провадженнях фігурують одні й ті ж особи, однак досі ніхто не покараний. А скільки ще випадків, коли бізнес не готовий вийти в публічну площину зі своїм кейсом!» – коментує вона.

На жаль, рейдерські захоплення – не дивина для українських реалій, тож найбільша помилка – не готуватися до цього і сподіватися на краще, запевняють усі експерти.

Читайте также:  Розлучення під час епідемії коронавируса covid-19

Помилка друга. Сподіватися на зв'язки

«Доки смажений півень не клюне» або «Не буди лихо, доки тихо» – так описує стратегії більшості компаній у ставленні до ризиків та загроз партнер юридичної фірми Sayenko Kharenko Сергій Погребной.

Рейдерство або як захистити свій бізнес в Україні Сергій Погребной, партнер юридичної фірми Sayenko Kharenko

«За нашою статистикою, 93-95% власників і топменеджерів компаній приходять за юридичним захистом тільки тоді, коли проти їхнього бізнесу або проти них уже ведуться агресивні дії», – каже Погребной.

Більшість з них сподіваються або на свої внутрішні служби та можливості, або на корупційні відносини з державними та правоохоронними органами. Обидва сподівання хибні.

Ще більша помилка – чекати, кажуть у Sayenko Kharenko.

«Деякі клієнти зверталися до нас через рік з моменту захоплення їхнього майна, бізнесу або інших активів», – каже старший юрист фірми Кузьма Позичанюк.

Це сильно ускладнює ситуацію. На перших етапах проблемі зарадити значно легше, тоді як за кілька місяців або за рік майно може бути кілька разів перепродане та перереєстроване.

Помилка третя. Відмовлятися від інвестицій у безпеку

Якщо власник бізнесу вирішив захиститися від можливих рейдерських захоплень превентивно, у нього є два шляхи. Перший – витратити гроші на готовий антирейдерський сервіс, другий – підготуватися самостійно.

Передусім слід приєднатися до смс-інформування про реєстраційні дії з нерухомістю і час від часу моніторити державні реєстри, радить Офіс бізнес-омбудсмена.

Варто звернути увагу на послуги антирейдерського аудиту, які пропонують юридичні фірми, або принаймні на коло питань, які до нього входять, радять у фірмі.

Антирейдерський аудит можна провести й самостійно – визначити слабкі місця компанії, якими можуть скористатися рейдери. Звісно, результат такого аудиту зразковим не буде.

«У нашій лінійці антирейдерських аудитів є два продукти: «Антирейд» – на 300 питань, GSA – на 3 тисячі питань. Після таких аудитів можна виявити не тільки слабкі місця в антирейдерському захисті, а й дірки у корпоративній безпеці, захисті від корпоративного шахрайства і ще в десятці інших напрямів», – каже Погребной.

«Звісно, такі аудити – це витрати, а в разі GSA – значні витрати, але це набагато краще, ніж втрата бізнесу», – зауважує він.

Далі треба побудувати систему захисту та розробити план антикризового піару.

«Власна піар-служба не допоможе, винайміть піар-агентство», – радить Погребной.

Варто також укласти угоди з адвокатським та охоронним агентствами, які у випадку атаки приїдуть на підприємство. Бажано також мати договір з GR-агентством, яке врегульовує відносини з владними структурами.

Шукати надійні агентства треба заздалегідь, тому що реагувати в таких випадках треба миттєво. На пошуки хорошого адвоката чи охоронного агентства і підписання з ними договорів часу, скоріш за все, не буде.

Крім того, варто структурувати активи, розвивати систему корпоративної безпеки, мотивувати топменеджмент і створити кризову та червону групи, радять експерти.

«Потрібно провести близько 50 заходів, тоді ви зможете почуватися у відносній безпеці», – говорить Погребной.

«Антирейдерський захист – це важка і копітка праця, але вона дає результат у вигляді збереження вашого бізнесу», – додає він.

Помилка четверта. Запобігання рейдерству – не разова акція

 • На ринку існує безліч інструментів захисту бізнесу від рейдерства.
 • Крім згаданих смс-сервісів, які повідомляють про зміни в реєстрах стосовно компанії, свої інструменти надають громадські організації, ЗМІ, Мін'юст, уповноважені органи, а також комплексні сервіси від юрфірм, наприклад OBLAVAbot.
 • Зазвичай вони зводяться до окремих аспектів: роботи адвокатів, силового блоку, послуг з PR або GR, кібербезпеки, корпоративної безпеки, антиконкурентних дій.

Ефективна протидія рейдерству вимагає комплексного та системного підходу, поєднання клієнтом кількох інструментів захисту, підкреслює Позичанюк.

Рейдерство або як захистити свій бізнес в Україні Кузьма Позичанюк, старший юрист фірми Sayenko Kharenko 

 1. Sayenko Kharenko скоро презентуватиме власне комплексне рішення – сервіс «Фортеця».
 2. Юрфірма зібрала багато інструментів і поділила їх на групи: для превентивного захисту від рейдерських загроз та атак, для стратегічного та оперативного захисту, для миттєвого реагування.
 3. Утім, навіть це не знімає з компанії обов'язку проводити тренінги з поведінки під час обшуку та агресивних дій з боку «тітушок», щодо правил інформаційної та кібербезпеки, безпечного документообігу.

Юристи кажуть: ефективність таких тренінгів не раз підтверджувалася при спробі атаки рейдерів або силовиків. Наприклад, колектив не панікував, вчасно інформував керівництво або адвокатів, правильно використовував OBLAVAbot.

«Є й негативні приклади. Наприклад, на загальні збори, які керівництво стратегічного підприємства вирішило провести без попередньої підготовки, опоненти через службу охорони провели не менше 40 «тітушок», які зірвали збори і розгромили зал», – пригадує Погребной. 

Як вони пройшли? Зрадник на підприємстві роздав бейджики його працівників.

«Чи можна було цього уникнути? Звичайно, і легко – якби відпрацювали безпеку зборів акціонерів», – підсумовує юрист.

Помилка п'ята. «Ми самі, нам ніхто не потрібен»

І в Офісі бізнес-омбудсмена, і в юридичних компаніях кажуть: об'єднуйтеся. Активно співпрацювати з громадськими організаціями чи вступити в бізнес-асоціацію – це крок на шляху до попередження рейдерського захоплення.

«Ви ж знаєте легенду про гідру? Скільки голів їй не рубай, їх стає все більше і більше. Треба боротися не з рейдерством, а з його причинами», – каже партнер Sayenko Kharenko.

 • Він називає цілу низку причин рейдерства: корупція, неналежне функціонування правоохоронної та судової систем, недосконалість законодавчих і правових механізмів захисту бізнесу, нестабільність політичної ситуації, перерозподіл власності та сфер впливу, відсутність покарання за рейдерство, ослаблена ефективність державної влади.
 • Змусити державу вирішувати ці проблеми бізнес зможе тільки спільними зусиллями.
 • Часто випадки рейдерства трапляються через прогалини в українському законодавстві, зауважують у СУП.

«Наприклад, обов'язки реєстратора не включають перевірку документів на їх дійсність та законність. Цю проблему може вирішити урядовий законопроєкт №4338, який очікує розгляду в парламенті», – каже Глазкова.

Пролобіювати заповнення цих прогалин в інтересах бізнесу можуть саме бізнес-асоціації.

Інший приклад – «Бізнес 100» кілька років просуває ідею розробки стратегії економічної безпеки України. У підсумку ця ідея знайшла своє відображення у «Стратегії національної безпеки України».

Такі кроки мали б вивести боротьбу з рейдерством на законодавчий, політичний рівень.

«Якщо бізнес уже навчився себе захищати на законодавчому рівні, то на політичному, на жаль, спостерігаємо повне фіаско», – констатує Погребной.

Він додає: «Попри наявність низки асоціацій та клубів, бізнес-спільнота роз'єднана. Це дозволяє окремим корумпованим особам у владі і рейдерам займатися чорними справами. Щойно бізнес зрозуміє, що так далі не можна, то і корупція, і рейдерство будуть швидко переможені. Або еволюційним шляхом, років через 25, чисте рейдерство зійде нанівець».

Рейдерські атаки: як захистити свій бізнес | ЮРЛІГА

Рейдерські атаки тривають, попри те, що лихі 90-ті роки вже далеко позаду. Сучасна Україна наразі перебуває на такому етапі свого розвитку, коли ми бачимо всі «грішки» та недоліки обраної економічної політики. 

 • Дану прогресію також ми можемо прослідкувати аналізуючи деякі економічні кримінальні правопорушення, передбачені статтею:
 • — 205-1 КК України про підроблення документів, які подаються для проведення державної реєстрації юридичної особи та фізичних осіб – підприємців;
 • — 206 КК України про протидію законній господарській діяльності;
 • — 206-2 КК України про протиправне заволодіння майном підприємства, установи, організації.

Іншими словами, можемо говорити про вчинення незаконних рейдерських дій, що знайшли своє закріплення в законодавстві України. Проте, слід звернути увагу, що єдиного юридично закріпленого визначення рейдерства а рейдерських атак український закон не має. Тому доцільно навести сукупність ознак, що дасть змогу зрозуміти сутність даного визначення. 

 1. Ознаками рейдерства є:
 2. — незаконне  масштабне скуповування акцій та часток;
 3. — агресивна, в тому числі силова атака підприємства, установи, організації;
 4. — захоплення бізнесу або його частини; 
 5. — отримання контролю над підприємством, установою, організацією не дивлячись на волевиявлення власників;
 6. — злиття суб’єктів господарювання, внаслідок незаконних дій рейдера;
 7. — економічне кримінальне правопорушення;
 8. — в деякій мірі є наслідком значної закорумпованості країни;
 9. — розголошення інформації із реєстрів власників акцій;
 10. — нерідко поєднується зі здійсненням обманливих дій та/або із заподіянням власникам майна фізичної шкоди та матеріальних збитків;
 11. — винесення та виконання незаконних судових рішень у справах з вирішення корпоративних спорів;

Отже, рейдерство – це сукупність неправомірних дій, що спрямовані на захоплення  об'єктів чужої власності, підприємств і їхнього майна, шляхом виконання незаконних судових рішень, скуповування акцій, підроблення документів, які подаються для проведення державної реєстрації юридичної особи та фізичних осіб-підприємців та іншими способами.

Перші сигнали, що щось іде не по Вашому плану

В публічній площині від атак рейдерів постраждали такі відомі компанії як «Іллічівський олійно-жировий комбінат», «Novus», «Укрнафта», «Амстор», «Житомирські ласощі», «Українська національна лотерея» та багато інших. Проте це розповсюджена проблема, хоч про неї в Україні чомусь не прийнято говорити, від неї страждає велика кількість компаній.

Прослідковується несприятлива тенденція для  економічної ситуації в Україні, дане кримінальне правопорушення тільки набирає обертів та відносно 2015 року, кількість рейдерських атак тільки збільшилась в 3 рази. 

Якщо такі кити бізнесу зазнавали рейдерських нападів, то що вже говорити про менші компанії, до яких не прикуті тисячі поглядів. А їм необхідно звертати увагу на дзвіночки, що можуть означати про те, що вами зацікавились рейдери:

 • збільшилося число запитів на отримання інформації та документів, до прикладу установчих чи фінансових даних;
 • збільшення перевірок податкових чи правоохоронних органів; 
 • конфіскація основної документації;
 • при взаємодії із державними реєстраторами виникають призупинення, внаслідок чого звичайні процеси, наприклад, продовження договору, стають затяжними;
 • активне скуповування акцій у міноритарних акціонерів;
 • борги підприємства поспішно і систематично викуповуються третіми особами.
 • бомбардування компанії Засобами Масової Інформації;
 • масові блоки роботи бізнесу, внаслідок порушення кримінальних справ чи виконавчих проваджень.
Читайте также:  Регистрация изменений юридического лица - услуги юриста

Превентивні заходи, щоб не було неприємних неочікуваностей

Перш ніж перейти до конкретних порад, почнемо із дещо загального пункту: «До рейдерських атак потрібно готуватись». На жаль, рейдерство стало дуже сумною, проте частиною реальності. Тому, надіятись на те, що бізнес мине дане явище є достатньо необачно.

Особливо, зважаючи на те, що світова спільнота наразі готова як превентивно, так і прямо протистояти рейдерству. Для цього потрібно лише швидко, правильно та скооперовано діяти, застосовуючи всі передбачені законом засоби протидії «шкідникам».

Досить часто нам може здаватися, що наш бізнес в безпеці, але завжди слід пам‘ятати, що недобросовісні рейдери чи несумлінні державні реєстратори, можуть дуже швидко змінити стан «безпеки» Вашого бізнесу.

Тому, не забуваємо дбати про безпеку нашого бізнесу, та своєчасно реагуємо на «дивні» процеси в його діяльності і ми вже будемо на крок попереду рейдерів.

Тепер перейдемо до більш конкретизованих порад, і першою з них буде «надійність та своєчасність».

Для запобігання рейдерських атак необхідні надійні заходи превенції та захисту, і тут варто зауважити, що «порішати» через свої корупційні зв‘язки чи особисту впливовість і можливості, як не дивно, не вийде.

Існує ціла низка способів, які працюють надійно та швидко, та в змозі допомогти бізнесу не тільки пережити рейдерську атаку, а частіше навіть їй запобігти. Прикладом такого, може бути смс-інформування про реєстраційні дії з нерухомістю і особистий моніторинг державних реєстрів, тощо. 

Захистити своє майно від рейдерів допоможе ефективний сервіс SMS-Маяк від «ЛІГА:ЗАКОН». Завдяки ньому можна відстежувати зміни статусу об'єкта нерухомості. Отримана інформація дасть змогу своєчасно звернутися до суду з позовною заявою про скасування вчинених реєстраційних дій, а також до правоохоронних органів із заявою про неправомірність таких дій. Ефективно уберегтися від рейдерів також допоможуть сервіси SMS-Маяк Земля та SMS-Маяк Іпотека від «ЛІГА:ЗАКОН», за допомогою яких можна оперативно дізнатися про зміни в реєстрі нерухомості (через SMS-повідомлення, електронним листом або через повідомлення в кабінеті користувача).

Отже, надаємо перевагу лише справді перевіреним та дієвим засобам боротьби із рейдерством, діємо швидко, адже ми підготовані, та в нас є чіткий план дій, для захисту своїх прав.

Наступною порадою буде: «Краще витрати на безпеку ніж інвестиції в новий бізнес».

В попередній частині я не зауважував, що перераховані мною заходи протидії рейдерських атак в своїй більшості є досить дорогими і не кожен підприємець готовий понести такі, досить значні, витрати на захист від потенційного ризику рейдерської атаки.

Проте, тут в підприємця є два шляхи: купувати готовий антирейдерський сервіс або займатись самопідготовкою. Перший варіант є дорогим, проте надійним та ефективнішим, ніж другий, але останній також обов’язково дасть свої плоди при системній підготовці.

І тут доцільно згадати заходи, про які зазначалось в попередній пораді. Дуже доцільним і правильним для початку буде підключення до смс-інформування щодо моніторингу змін в компанії. Дана Вам змогу відразу реагувати на «дивні» операції з вашою нерухомістю, а саме з цього частіше всього і починаються рейдерські атаки.

Далі рекомендовано не забувати про послугу антирейдерського аудиту, це послуга яка пропонується фірмами і полягає у виявленні слабких місць компанії, чим дуже люблять користуватись рейдери. Залежно від ґрунтовності аудиту можна також вирішити багато інших проблем, зокрема, із корпоративною безпекою Вашої компанії.

Також задля безпеки не буде зайвим укласти договори із адвокатським та охоронним об‘єднаннями, адже поки немає проблем – Ви маєте час! Це надасть безліч переваг, у порівнянні із ситуацією, коли такі об‘єднання потрібно шукати вже після нападу рейдерів.

Звісно, як уже зазначалось, превентивні заходи можуть виявитись достатньо дорогими, проте чи варто економити в ситуації, коли існує вірогідність залишитись без бізнесу?

Отже, ми розуміємо, що набагато легше впоратись і «пережити» рейдерську атаку із надійними союзниками, якими повинні виступати різного роду фірми і об’єднання, які допомагатимуть Вам на підставі заздалегідь укладених договорів. Таким чином, своєчасне реагування зможете швидко відвернути рейдерську атаку, що може плануватись.

І останнє, що я хочу зазначити серед порад, які допоможуть Вам в боротьбі з рейдерами: «Рейдерські атаки можуть «рецидивити»».

Це означає, що втрачати пильності не варто, навіть коли вже успішно відвернули рейдерську атаку. В таких випадках не варто бути надто самовпевненими, адже запорука Вашої безпеки – це відповідальне відношення, яке повинно проявлятись в постійному контролі за вразливими сторонами компанії та вдосконалення заходів превенції та протидії рейдерству.

Встановлення обов'язковості нотаріального посвідчення договору, предметом якого є нерухоме майно, справжності підпису учасника при прийнятті ним рішень з питань діяльності відповідної юридичної особи, встановлення умови про те, що окремі рішення загальних зборів повинні підписуватися всіма присутніми учасниками, також ускладнить процедуру захвату для рейдерів при збиранні пакету документів.

Завжди варто готуватись до рейдерства, включати передбачені законом, дієві механізми та діяти швидко та впевнено.

Слід залучати «союзників», які допоможуть позбавитись слабких місць у безпеці компанії і допоможуть у випадку навідування «незваних гостей».

А у разі перемоги, ні в якому разі не забуваємо, що Ви не застраховані від наступної атаки, тому не втрачаємо пильності і дбаємо про свій бізнес.

Економте свій час на всіх етапах договірної роботи. Новий функціонал Contractum в LIGA360 повністю автоматизує процес – від підготовки договорів до виконання угод. Замовте безкоштовний тест-драйв LIGA360: Юрист з договірною роботою прямо зараз.

Як боротись, коли виявилось, що Ваша компанія стала мішенню рейдерів

Є кілька варіантів яким чином діяти в разі, коли права обмежено та має місце проведення рейдерської операції. Головне практичне правило при врахуванні, куди бігти і до кого звертатися, полягає у прозорості ситуації, яка склалась.  

Скарга в Офіс протидії рейдерству Міністерства юстиції

Оскаржувати незаконні дії чи бездіяльність державного реєстратора можна (протягом 60 календарних днів територіального органу) та діяння Міністерства юстиції (протягом 15 календарних днів): 

 • щодо бізнесу ;
 • щодо речових прав на нерухоме майно.

Випадки, коли скаржитися не можна:

 • коли рішення чи дія вчинені на підставі рішення суду;
 • коли щодо нерухомого майна триває судовий спір;
 • коли порушено терміни оскарження.

У випадку явного порушення приписів закону, де чітко помітні незаконні дії державного реєстратором доцільно написати скаргу. А також, якщо дане недодержання виявиться грубим, буде мати місце одноособовий розгляд скарги за один день. Що є перевагою, у порівнянні з довготривалим судовим розглядом.

Підстави звернення до суду:

 • реєстраційна дія лише з першого погляду була проведена законно;
 • навіть коли для реєстрації було надано повний пакет документів;
 • у реєстратора не було підстав для відмови у здійсненні реєстраційної дії;
 • подання підроблених документів.

Отже, якщо є спірні моменти, а незаконність дій державного реєстратора не така очевидна, щоб повернути свій бізнес, доведеться звертатись до суду.

Аналізуючи становище України  в сучасних реаліях, ми виявили слабкі сторони в економічній політиці, що має наслідком чисельні рейдерські атаки, які з кожним роком тільки збільшують свою кількість.

Слід бути обачними та не забувати про превентивні заходи збереження свого бізнесу, що означає завжди бути на крок попереду від злочинців.

Дотримання сукупності наданих порад щодо встановлення смс-мяків чи підписання договорів із адвокатськими об’єднаннями стануть ключовим засобом оборони від рейдерських атак в майбутньому.

Адвокат, партнер адвокатського об’єднання «UniMinds»

Онученко Дмитро

Рейдерство: як захиститися бізнесу та що робити державі

Щотижня у ЗМІ з'являються повідомлення про підозру на рейдерство та рейдерські атаки. Чому незаконне захоплення бізнесу все ще можливе у наш час? І як бізнесу себе захистити?

Загроза рейдерства

Коли ми говоримо «рейдерство» або «рейдерське захоплення», то виникають асоціації з відчайдушними 90-ми або фільмами на кримінальну тематику. Проте загроза рейдерського захоплення абсолютно реальна і в наш час.

Щороку в Україні відбувається близько 400 рейдерських атак. Варто віддати належне поліції — багато з цих атак безуспішні, та й відбуваються вони тепер не повсюдно.

Приєднуйтесь до нас в Telegram!

Як бізнесу захистити себе

Власнику (власникам) бізнесу необхідно пам'ятати, що рейдерська атака можлива на бізнес будь-якого розміру та з будь-яким оборотом. І небезпека може виходити від кого завгодно.

Звісно, це можуть бути і незнайомі люди, які спеціалізуються на незаконних махінаціях та на захопленні бізнесу.

Якщо про людину погано відгукуються ті, хто мав з нею справу, то не ризикуйте робити бізнес з такими людьми.

Але найчастіше це все ж таки партнери, колишні партнери, конкуренти, представники топменеджменту — люди, що мають доступ до інформації (зразків протоколів, підписів тощо), рушійною силою яких є бажання наживи, образа, заздрість або антиконкурентна боротьба.

Тому насамперед потрібно мати надійний юридичний захист. Не можна просто так присвоїти бізнес. Щоб заволодіти чужим підприємством чи майном, потрібно отримати документи на право розпоряджатися цим майном або підприємством.

Перед тим, як підписувати щось із майбутнім партнером, вивчіть людину, її попередній життєвий шлях, рекомендації, проєкти, в яких вона брала участь.

Якщо «почерк» упродовж життя поганий, про людину погано відгукуються ті, хто мав з нею справу, то не ризикуйте робити бізнес з такими людьми. Важливо, щоб це був не «чорт з табакерки». Важливо знати, з ким маєш справу!

 • Обов'язково вивчіть документи, які збираєтеся підписувати, — лазівки для рейдерів можуть бути ще на початку співпраці.
 • Ваш юрист (незалежно від компанії) час від часу має перевіряти реєстри на наявність: позовів до суду, реєстрацій або перереєстрацій майна, податкового боргу, продажу землі, початку реєстрації банкрутства та інше.
 • Якщо є якісь наміри щодо цього — найімовірніше, до вас стукають рейдери.
Читайте также:  Чому все більше українців обирає звільнення за угодою сторін

По-друге, звісно, варто розробити єдиний мобілізаційний план дій. Кожен працівник має знати, що робити, якщо раптом прийдуть рейдери. Кожен має знати «свій маневр»!

Що потрібно блокувати, закрити або заховати, що можна і не можна говорити, куди звертатися. Хто фізично захищає компанію, а хто контактує з правоохоронними органами та журналістами.

Дуже важливо, щоб усередині компанії не було паніки та хаотичних дій.

Якщо у вас є відповідальний за зв'язки з громадськістю, то він насамперед має повідомити ЗМІ та максимально надати розголосу події.

Варто розробити єдиний мобілізаційний план дій.

 1. Бізнеси, які відразу публічно та голосно говорять про рейдерську атаку, легше зможуть повернутися до законного власника.
 2. І, по-третє, потрібно подбати про фізичну охорону та технічне укріплення: грати, ролети, шлюзова система, димогенератор, ревуни, система оповіщення.

 3. У приміщенні головного офісу (якщо це великий бізнес) або звичайного магазину (якщо малий) має бути відеоспостереження, охоронна сигналізація та тривожна кнопка.

Важливі документи мають бути надійно заховані в сейфі, який не можна просто зламати або відірвати.

Краще, щоб там були хімічні пастки і щоб він був прикріплений мінімум до двох поверхонь (стіни та підлоги).

Під час вибору охоронної фірми, яка стане вашим головним захисником у разі атаки, дуже важливо звертати увагу на її розмір і досвід, на кількість екіпажів і підготовку бійців, готовність за короткий час сконцентрувати значні сили на вашому об'єкті.

Рахунок йтиме на хвилини! Не можна допустити, щоб вас викинули на вулицю і ви роками в судах доказували своє законне право.

 • Важливо за всяку ціну втриматися, а далі, контролюючи бізнес, вести захист у юридичній площині.
 • Обов'язково поцікавтеся у менеджера про кількість озброєних бійців, якими можуть посилити охорону за короткий час (скажімо, ми можемо надати близько 20 чоловік протягом 20 хвилин, до сотні — за 1,5 години).
 • Іноді варто заплатити дорожче, але бути впевненим, що ваше майно залишиться вашим.

Існує думка, що охоронні компанії займаються рейдерством. Краще сказати, що охоронну ліцензію використовують з метою рейдерства – щоб виправдати наявність людей, які перешкоджають проходу на територію об'єкта.

В Україні понад 7 тис. компаній мають ліцензію на приватну охорону. Але 60% з них насправді не функціонують і є фірмами з 1 співробітником.

Реально працюючих компаній — щонайбільше 1 тис. Тобто більшість ліцензій надано компаніям-одноденкам або компаніям-клонам.

Ліцензію отримати просто – достатньо мати заочну юридичну освіту. На одну приватну особу може бути зареєстровано кілька компаній.

У разі втрати дозволу на діяльність (скажімо, через рейдерство) можна просто продовжити роботу через іншу фірму.

Реальні оператори охоронного ринку з багатотисячною клієнтською базою не ризикнуть займатися тим, що перебуває на межі закону заради швидкого заробітку — можуть відразу втратити ліцензію, клієнтів і бізнес.

Понад 7 тис. компаній мають охоронну ліцензію. Але 60% з них не функціонують.

Для того, щоб змінити цю ситуацію, варто було б ускладнити отримання ліцензії, зробити поріг входу в охоронний бізнес більш високим. Але не можна говорити, що в боротьбі з рейдерами нічого не робиться.

У Кримінальному кодексі передбачена кримінальна відповідальність за рейдерство. Вона передбачає 5-7 років позбавлення волі і дає шанс повернути бізнес законному власнику.

Плюс (буквально минулого місяця) почали вносити нові законопроєкти, які не дозволять залишатися безкарними недобросовісним нотаріусам, задіяним у рейдерстві.

Тобто з боку держави робляться кроки щодо зменшення кількості захоплень бізнесу.

Проте якщо ви вже потрапили під атаку, то повернути бізнес буде досить складно. Та й скільки часу відбуватиметься повернення? Адже судові процеси можуть тривати кілька років.

Тому кожному власникові бізнесу варто задуматися про безпеку й охорону своєї справи.

Для боротьби з рейдерством потрібна злагоджена робота як держави, так і бізнесу. Робіть все можливе, щоб не залишити рейдерам шансу на успіх.

У вас є цікава колонка для The Page?

Редакція не несе відповідальності за зміст матеріалу і може не поділяти точку зору його автора

великий бізнес сигналізація рейдерське захоплення

Рейдерське захоплення в Україні: схеми і методи. Як захистити майно

Матеріал публікується мовою оригіналу.

Дмитрий Кругликов, UBR.ua.

Схемы рейдерского захвата, а также способы защиты от мошенников.

Рейдерские захваты в Украине продолжают быть угрозой для бизнеса и владельцев недвижимости, несмотря на «антирейдерские» усилия властей на законодательном уровне. В 2020 году количество атак на бизнес как минимум не снизилось, а по отдельным сведениям – даже возросло.

Как происходит рейдерский захват и как защититься владельцу недвижимости и собственнику бизнеса – читайте в материале UBR.ua.

Что такое рейдерский захват

 • Под понятием «рейдерский захват» в целом понимают незаконные действия, направленные на присвоение собственности физлица или предприятия – недвижимости (жилых и нежилых помещений, земельных участков), других активов – силовым или «регистрационным» методом.
 • В последнем случае рейдерский захват – это незаконное обретение прав собственности на имущество физлица или предприятия путем внесения изменений в данные государственных реестров.
 • После того, как собственность перерегистрируется, рейдер ее перепродает либо многократно переписывает по цепочке связанных лиц.  

Рейдерский захват: схемы

Рейдерский захват происходит в два этапа:

 • перерегистрация прав на имущество;
 • перепродажа актива.

На первом этапе злоумышленнику необходимо подделать либо завладеть настоящим документальным основанием для регистрационного действия. Им, в том числе, может быть судебное решение, согласно которому компания или физлицо обретает долю собственности на имущество, либо нотариально заверенный договор, к примеру, доверенность на представление интересов.

О фиктивности этих документов может свидетельствовать характер судебного решения – например, если оно выдано судом, находящимся на временно неконтролируемых Украиной территориях Донецкой и Луганской областей – а, в случае с доверенностью, просрочка ее срока действия.

Перед внесением изменений проводящий их государственный регистратор или нотариус должен проверить на достоверность указанные данные. Однако рейдеры могут либо вступить в сговор с нотариусом, либо подвергнуть его компьютер хакерскому взлому через программы удаленного доступа, таким образом внеся изменение без его ведома.

Ранее незаконная перерегистрация чаще всего проводились через коммунальные предприятия – аккредитованные субъекты государственной регистрации. Случалось, что проводимые ими регистрационные действия осуществлялись вовсе без каких-либо документальных оснований. В 2019 году, после принятия закона №159-IX, коммунальные предприятия были ликвидированы.

На втором этапе рейдеры пытаются перепродать имущество на «законных» основаниях. Жилье и другую недвижимость физлиц переоформляют через договор купли-продажи – часто несколько раз – у «честных» нотариусов.

Они, рассказывала UBR.ua глава киевского отделения Нотариальной палаты Украины Наталья Козаева, сверившись с данными госреестра, не видят оснований для отказа в осуществлении сделки – даже в случае хакерского взлома последнее регистрационное действие выглядит так, как будто его провел госрегистратор по собственной инициативе.

«В итоге люди сталкиваются с рейдерами, когда они приходят непосредственно к ним в дом», – констатировала Козаева. 

Чтобы осуществить рейдерский захват предприятия, мошенники изначально, на этапе государственной регистрации, проводят смену его участников и директора.

На основании решения директора или сбора учредителей активы компании-жертвы вносятся в качестве вклада в уставной капитал другой компании, связанной с рейдерами. Кроме того, для создания дополнительных неудобств, они меняют вид деятельности компании, место регистрации, а после выводят капитал и продают имущество.   

Защита от рейдерства: обжалование регистрационных решений

Главная задача жертвы рейдерства – добиться отмены регистрационных действий. Это можно сделать с помощью инструмента административного обжалования – в досудебном порядке. Для этого лицу, чье право собственности на имущество или корпоративное право было перерегистрировано, следует подать заявление в:

 1. Коллегию по рассмотрению жалоб в сфере госрегистрации при Минюсте (так называемая Антирейдерская комиссия). Коллегия рассматривает жалобы на решения госрегистраторов в течение 60 календарных дней с дня его принятия, или со дня, когда лицо узнало или могло узнать о нарушении его прав. Подать жалобу можно через электронный портал государственных услуг iGov.
 2. Совет бизнес-омбудсмена – институт защищает права бизнеса в государственных органах. К омбудсмену можно подать жалобу как на незаконные регистрационные действия, так и на бездействие органов досудебного расследования, включая Антирейдерскую комиссию.

В случае очевидных нарушений – когда изменения выполнены с помощью явно фиктивных документов, без них или нотариусом, уже раннее подозреваемым в связях с мошенниками – Комиссия рассматривает жалобы по отмене регистрационных действий оперативно, в течение суток.

Однако подавать заявление на оспаривание регистрационных действий эксперты советуют как можно быстрее. Рейдеры успевают реализовать имущество в течение 2-3 недель с момента перерегистрации. После этого за свою недвижимость пострадавшему нужно будет бороться в суде, на что уходит значительно больше времени.

Как предотвратить рейдерский захват

Для того, чтобы вовремя оспорить «рейдерское» вмешательство в собственность, бизнесу рекомендуют отслеживать изменения в данные Единого государственного реестра юр- и физлиц и в Государственном реестре вещных прав на недвижимое имущество.

Как объяснил UBR.ua заместитель бизнес-омбудсмена Ярослав Грегирчак, в последнем случае собственников должны информировать о подаче заявки на изменения сами регистраторы. Кроме того, помогает функция смс-маячка, внедренную как Минюстом, так и частными компаниями.

Аналогичные механизмы собственникам корпоративных прав пока не предоставлены. Грегирчак указывает, что законодательные новации, которые имплементируют такой инструмент, сейчас разрабатываются в Минюсте. Пока же бизнесу необходимо регулярно мониторить данные об изменениях в корпоративных правах собственными силами.

Комплексная защита собственности от рейдеров включает такие меры:

Ссылка на основную публикацию