Рішення суду про усиновлення

Суд, постановляючи рішення про усиновлення дитини, враховує обставини, що мають істотне значення, зокрема:

 • стан здоров’я та матеріальне становище особи, яка бажає усино­вити дитину, її сімейний стан та умови проживання, ставлення до ви­ховання дитини;
 • мотиви, на підставі яких особа бажає усиновити дитину;
 • мотиви того, чому другий із подружжя не бажає бути усиновлювачем, якщо лише один із подружжя подав заяву про усиновлення;
 • взаємовідповідальність особи, яка бажає усиновити дитину, та ди­тини, а також те, як довго ця особа опікується вже дитиною;
 • особу дитини та стан її здоров’я;
 • ставлення дитини до особи, яка бажає її усиновити.

Рішення суду про усиновлення

Адвокат по сімейним справам

Нашим адвокатам часто ставлять питання: Як скласти заяву на усиновлення? Скільки триває рішення суду про усиновлення? Чи може суд відмовити особі в усиновленні дитини на підставі того, що в неї вже є дитина?

На нашому сайті advokat-family.com.ua Ви знайдете всі відповіді на Ваші запитання в галузі сімейного законодавства України.

Рішення суду про усиновлення

Розгляд у суді питання щодо усиновлення дитини

При дотриманні всіх умов, встановлених цим Кодексом, здатно­сті особи, яка бажає усиновити дитину, забезпечити стабільні та гар­монійні умови для життя дитини суд постановляє рішення, яким ого­лошує цю особу усиновлювачем дитини.

Суд не може відмовити особі в усиновленні на тій підставі, що во­на вже має або може народити дитину.

Суд, постановляючи рішення про усиновлення повнолітньої особи, враховує мотиви, на підставі яких особи бажають усиновлення, мож­ливість їхнього спільного проживання, їхній сімейний стан та стан здоров’я, а також інші обставини, що мають істотне значення.

Після розгляду заяви про усиновлення суд ухвалює рішення, яке від­повідно до принципу таємниці усиновлення не проголошується публічно.

 • У разі задоволення заяви суд зазначає у ре­золютивній частині рішення про усиновлення дитини або повнолітньої осо­би заявником (заявниками).
 • За клопотанням заявника (заявників) при розгляді справи суд вирішує питання про зміну імені, прізвища та по батькові, дати та місця народження усиновленої дитини, про зміну імені, прізвища, по батькові усиновленої повнолітньої особи, про запис усиновлювачів батьками.
 • Крім цих поло­жень, суд у рішенні може вказати про збереження особистих немайнових і майнових прав одного з батьків усиновленого чи родичів його померлого батька, якщо ці питання були позитивно ним вирішені на прохання заяв­ника чи зацікавлених осіб.

Рішення суду про усиновлення

Стягнення аліментів

Якщо з батька усиновленої дитини до моменту винесення рішення про усиновлення стягувалися аліменти (на підставі рішення суду), він може звільнятися від їхньої сплати, оскільки рішення суду про усиновлення після набрання ним чинності є підставою припинення сплати аліментів.

Разом з тим рішення суду про усиновлення не звільняє батька, з якого стягувалися аліменти, від подальшої їхньої сплати, якщо при усиновленні дитини за цим батьком відповідно до ст. 232 СК були збережені особисті немайнові та майнові права й обов’язки.

У зазначеному випадку всі питання, пов’язані зі зміною розміру стягуваних аліментів, звільненням від їхньої сплати, повинні розглядатися судом у порядку позовного провадження за заявою зацікавлених осіб.

Рішення суду про усиновлення

Судове рішення щодо усиновлення

Якщо при розгляді справ про усиновлення чи про скасування усинов­лення суд встановить у діях осіб, які беруть участь у справі, чи іншої особи ознаки злочину, пов’язані з усиновленням, він може повідомити компетентні органи для вжиття заходів.

Відповідно до постанови Пленуму Верховного Суду України «Про прак­тику застосування судами законодавства при розгляді справ про усинов­лення і про позбавлення та поновлення батьківських прав» від З0 березня 2007 р. № 3, ухвалюючи рішення згідно зі ст.

224 СК, суд повинен обґрунтувати задоволення чи відхилення заяви про усиновлення.

У разі її задоволення в резолютивній частині рішення слід навести відо­мості про заявника (заявників), повністю зазначивши його прізвище, ім’я, по батькові, день, місяць і рік народження, а також про його громадянство.

За наявності клопотання заявників суд вирішує питання про зміну прізвища, імені та по батькові, дати й місця народження дитини відповідно до статей 229-231 СК. При цьому слід мати на увазі, що зміни вносяться не до свідоцтва, а до актового запису про народження дитини.

Судові витрати, пов’язані з розглядом справи про усиновлення, відно­сяться на рахунок заявника (заявників).

Рішення суду про усиновлення

Сімейний адвокат – рішення суду на усиновлення

У вирішенні справи про рішення суду на усиновлення  більш оптимальним є звернення до сімейного адвоката з усиновлення, який допоможе Вам швидко і якісно вирішити справу на Вашу користь.

Наші адвокати спеціалізуються на вирішенні справ у сфері сімейного права, тому знають тонкощі та нюанси, які допоможуть прискорити процес.

Перевагами звернення до юристів з сімейного права є:

 • оперативність вирішення справи про рішення суду на усиновлення;
 • швидка підготовка документів для їх подачі в суд;
 • економія матеріальних і часових ресурсів у вирішенні справи;
 • можливість вирішувати питання онлайн.

Кращий спосіб заощадити час і гроші при рішенні суду на усиновлення — звернутись за консультацією до хорошого сімейного адвоката!

Для вирішення справи потрібно зателефонувати або написати нашим сімейним адвокатам і ми надамо Вам всю необхідну інформацію найближчим часом!

Рішення суду про усиновлення

Найчастіші питання адвокату

Чи є підставою для припинення сплати аліментів батьком дитини її усиновлення? Батько може звільнятися від сплати аліментів, оскільки рішення суду про усиновлення після набрання ним чинності є підставою припинення сплати аліментів. Але, якщо при усиновленні дитини за цим батьком відповідно до ст.

232 СК були збережені особисті немайнові та майнові права й обов’язки, то рішення суду про усиновлення не звільняє батька, з якого стягувалися аліменти, від подальшої їхньої сплати.

Чи може суд відмовити особі в усиновленні дитини на підставі того, що в неї вже є дитина? Суд не може відмовити особі в усиновленні на тій підставі, що во­на вже має або може народити дитину. Чи потрібна особиста присутність Клієнта в суді? Ні. Ми цінуємо час наших Клієнтів і супроводжуємо судові процеси «під ключ» без їх участі.

В результаті Ви отримуєте рішення суду, яке набуло законної сили. Який у Вас досвід роботи у сімейних справах? Наша юридична компанія успішно практикує на ринку юридичних послуг з 2007 року. Яка вартість юридичних послуг у Вашій компанії? Вартість послуг залежить від складності та специфіки конкретної сімейної справи.

Наші ціни є доступними, конкурентними та завжди окупаються для наших Клієнтів.

Якщо стаття “Рішення суду про усиновлення” була корисною для Вас – ставте лайк. Ми будемо надавати Вам найбільш актуальну і корисну інформацію у сфері сімейного права, а також про актуальні зміни в законодавстві України.

Корисні матеріали сайту advokat-family.com.ua:

 1. гугл
 2. рішення суду про усиновлення зразок
 3. як проходить суд з усиновлення
 4. що потрібно говорити в суді при усиновленні дитини
 5. скільки чекати суду з усиновлення
 6. як усиновити дитину з пологового будинку Україні
 7. усиновлення Україна
 8. умови усиновлення в Україні
 9. ЯНДЕКС
 10. усиновлення через суд
 11. рішення суду про усиновлення дитини зразок
 12. рішення про усиновлення
 13. реєстр судових рішень
 14. рішення суду про скасування усиновлення
 15. розгляд судом справ про усиновлення
 16. заяву про усиновлення
 17. визнання усиновлення недійсним
 18. процесуальні особливості розгляду судом справ про усиновлення
Читайте также:  Право дружини на утримання під час вагітності та у разі проживання з нею дитини

Проверила Виктория 11.06.21

Позовна заява про усиновлення

Рішення суду про усиновлення

Щоб усиновити дитину, в нашій країні необхідно скласти спеціальну заяву. Справи про усиновлення перебувають під особливим державним контролем, так як останнім часом почастішали випадки незаконної торгівлі дітьми, продажу їх на органи. Тому якщо Ви сподіваєтеся на швидке отримання сприятливого рішення суду, поспішаємо Вас переконати, що в справах, порушених за позовною заявою про усиновлення, що не буде легких, швидких і простих рішень. Позовна заява про усиновлення відноситься до категорії особливо важливих справ, що мають особливе значення для суспільства, і розглядається вони в порядку окремого судочинства.

Усиновити можна тільки дитини — круглого сироту, що залишився без піклування батька і матері, щодо якого не оформлено опікунство близьких родичів. Закон висуває до усиновителів найсуворіші вимоги: адже розплатою за судову помилку служитиме дитяча покалічена доля.

По-перше, перевага віддається сімейним парам, довгий час перебувають в офіційному шлюбі, а не самотнім холостякам. По-друге, пара повинна мати незаплямовану репутацію — неприпустимі інциденти з алкоголем, наркотиками і порушенням закону.

По-третє, матеріальне становище сімейної пари має бути не нижче мінімально визначеного законом рівня, але чим вище — тим краще.

По-четверте, враховується бажання дитини (якщо він не немовля) жити з прийомними батьками, їх психологічна сумісність.

Позовна заява про усиновлення повинно містити реквізити про усиновлювачів і дані про дитину і його батьків, родичів.

Бажано позовну заяву про усиновлення скласти так, щоб з нього явно слід було щире бажання усиновителів створити для кинутого напризволяще дитини справжній будинок, повний батьківської любові і турботи.

Також до позовної заяви про усиновлення необхідно докласти перелік документів, вичерпно підтверджують бажання і можливості усиновителів забезпечити приймального дитині гідне майбутнє.

Крім стандартного набору документів — копій свідоцтв про народження, шлюб, згоди другого з подружжя на усиновлення, медичного висновку про стан здоров'я усиновлювачів, довідки з місця роботи, правовстановлюючих документів на житло — бажано докласти додаткові документи, які збільшать шанси на позитивне рішення суду.

Це можуть бути депозитні договори або сертифікати, що свідчать про наявність заощаджень в банку, інші документи, що підтверджують володіння ліквідної власністю, установчі документи компанії, якщо усиновлювач є її засновником, акції, дипломи та грамоти, ін.

Судді більш охоче довірять життя дитини людям, які чогось домоглися в житті, чий матеріальний і соціальний статус не викликає сумнівів.

Але найважливішим документом, що додається до позовної заяви про усиновлення, мають вирішальне значення для суду і прокурора, обов'язково бере участь в процесі, є висновок органу опіки і піклування.

Висновок ОПП робиться на підставі ретельного дослідження способу життя і звичок усиновителів, складанні їх соціального портрета зі слів сусідів і товаришів по службі. У висновку ОПП міститься висновок про доцільність і принципову можливість усиновлення дитини усиновлювачами.

Також до висновку ОПП додається повний пакет документів, що характеризують психологічний і розумовий розвиток дитини, його згоду на усиновлення і зміна імені-по батькові (після 10 років), згода директора дитбудинку або лікарні.

Після отримання довгоочікуваного судового рішення про усиновлення дитини, даний факт слід зафіксувати в органах РАГСу також, як і зміна особистих даних дитини.

Якщо немає бажання відвідувати одне судове засідання за іншим протягом декількох років, то відразу звертайтеся до адвоката https://pankova-vislyaeva.kiev.ua/, що спеціалізується на справах про усиновлення, щоб заощадити власні ресурси і швидше ощасливити дитинку. Безперечно, що легких судових процесів не існує. Але справи про усиновлення відрізняються особливою моральної напруженістю. Адже подача позовної заяви про усиновлення тягне за собою не тільки певні юридичні наслідки, але і дає певні надії, як усиновителям, так і дитині, на спільну щасливе життя. Звичайна помилка в справі про усиновлення може обернутися фатальними наслідками, тому краще не ризикувати і не випробовувати долю, а довіритися кваліфікованого адвоката.

Розгляд судом справ про усиновлення

Усиновленням є прийняття усиновлювачем у свою сім'ю особи на правах дочки чи сина, що здійснене на підставі рішення суду, крім випадку усиновлення дитини, яка є громадянином України,

але проживає за її межами (ч. 1 ст. 207 СК України). Таким чином, усиновлення, за окремими винятками, відбувається тільки в судо­вому порядку.

Відповідно до ст. 208 СК України усиновленою може бути не лише дитина (тобто особа, яка не досягла вісімнадцяти років), а й особа, яка є повнолітньою. Усиновлення повнолітніх допустиме тільки у виняткових випадках, якщо така особа не має матері, ба­тька або була позбавлена їх піклування.

Цивільне процесуальне законодавство встановлює виключну територіальну підсудність для такої категорії справ: справи про усиновлення дитини або повнолітньої особи підпадають під ци­вільну юрисдикцію суду за місцем їх проживання (ст. 251 ЦПК України).

Особа, яка бажає усиновити дитину або повнолітню особу по­дає до суду заяву про це особисто, оскільки законодавець встанов­лює заборону подання такої заяви через представника (ч. 1 ст. 223 СК України).

 • Заява про усиновлення дитини повинна містити наступні обо­в'язкові реквізити:
 • 1) найменування суду, до якого подається заява;
 • 2) ім'я, місце проживання заявника;
 • 3) прізвище, ім'я, по батькові, вік усиновлюваної дитини, її міс­це проживання;
 • 4) відомості про стан здоров'я дитини.
 • У цій заяві можна також клопотати про зміну прізвища, імені, по батькові, дати, місця народження дитини, про запис заявника матір'ю або батьком дитини.
 • До заяви про усиновлення дитини за наявності мають бути до­дані такі документи:
 • 1) копія свідоцтва про шлюб, а також письмова згода на це дру­гого з подружжя, засвідчена нотаріально,- при усиновленні дити­ни одним із подружжя;
 • 2) медичний висновок про стан здоров'я заявника;
 • 3) довідка з місця роботи із зазначенням заробітної плати або копія декларації про доходи;
 • 4) документ, що підтверджує право власності або користування жилим приміщенням;
 • 5) інші документи, визначені законом.
 • У разі усиновлення дитини особами без громадянства, що
 • 289постійно проживають за межами України, або іноземцями, крім перерахованих документів додаються:
 • 1) дозвіл уповноваженого органу виконавчої влади;
 • 2) висновок компетентного органу відповідної держави про умови їх життя і можливість бути усиновлювачами;
 • 3) дозвіл компетентного органу відповідної держави на в'їзд уси­новленої дитини та її постійне проживання на території цієї держави;
 • 4) зобов'язання усиновлювача, оформлене в нотаріальному по­рядку, про надання представникам дипломатичної установи Ук­раїни за кордоном інформації про усиновлену дитину та можливо­сті спілкування з нею.

Документи усиновлювачів, які є громадянами інших держав, мають бути у встановленому законодавством порядку легалізовані, якщо інше не встановлено міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України. Такі доку­менти повинні бути перекладені українською мовою, а переклад має бути засвідчений нотаріально.

 1. До заяви громадян України про усиновлення дитини, яка є гро­мадянином іншої держави, крім основних документів додаються:
 2. 1) згода законного представника дитини;
 3. 2) згода компетентного органу держави, громадянином якої є дитина.

Якщо після смерті одного з батьків дитини або визнання його недієздатним другий з батьків дитини вступив у повторний шлюб і його дружина, чоловік у повторному шлюбі бажають усиновити дитину, баба, дід дитини з боку того з батьків, хто помер або ви­знаний недієздатним, рідні брати та сестри дитини мають право подати до суду заяву про збереження між: ними та дитиною, яку усиновлюють, правового зв 'язку. Суд розглядає таку заяву одночас­но із заявою про усиновлення і задовольняє її, якщо це відповідає інтересам дитини (ч. 2 ст. 232 СК України).

 • У заяві про усиновлення повнолітньої особи повинні міститися такі відомості:
 • 1) найменування суду, до якого подається заява;
 • 2) ім'я, місце проживання заявника;
 • 3) прізвище, ім''я, по батькові, вік усиновлюваної особи, її місце проживання;
 • 4) відомості про стан здоров'я усиновлюваної особи;
 • 5) дані про відсутність матері, батька або позбавлення піклування.
 • До такої заяви додаються:
 • 1) копія свідоцтва про шлюб, а також письмова згода на це дру­гого з подружжя, засвідчена нотаріально,- при усиновленні пов­нолітньої особи одним із подружжя;
 • 2) згода повнолітньої особи на усиновлення.
Читайте также:  Защита прав авторов в Украине. Авторские договора

Крім того, усиновлювач і усиновлювана повнолітня особа мо­жуть клопотати про зміну прізвища, ім'я та по батькові останньої (ч. Зет. 231 СК України).

 1. Під час підготовки до розгляду справи про усиновлення суд вирішує питання про участь у ній як заінтересованих осіб представ­ників відповідного органу опіки та піклування, а у справах, про­вадження в яких відкрито за заявами іноземних громадян,- упов­новаженого органу виконавчої влади.
 2. Основною метою участі в розгляді таких справ органу опіки та піклування є надання суду висновку про доцільність усиновлення та відповідність його інтересам дитини.
 3. До висновку органу опіки та піклування мають бути додані:
 4. 1) акт обстеження умов життя заявника, складений за місцем його проживання;
 5. 2) свідоцтво про народження дитини;
 6. 3) медичний висновок про стан здоров'я дитини, про її фізич­ний і розумовий розвиток;

4) у випадках, встановлених законом, згода батьків, опікуна, піклувальника дитини, закладу охорони здоров'я або навчального закладу, а також самої дитини на усиновлення (ч. З ст. 253 ЦПК України).

За необхідності суд може вимагати подання й інших документів.

Розгляд справ про усиновлення дитини відбувається у складі одного судді і двох народних засідателів з обов'язковою участю заявника, органу опіки та піклування або уповноваженого органу виконавчої влади, а також дитини, якщо вона за віком і станом здоров'я усвідомлює факт усиновлення. При усиновленні повноліт­ньої особи обов'язковою є участь у справі заявника (заявників) і самої усиновлюваної особи.

У судове засідання по всіх справах про усиновлення також ви­кликаються заінтересовані особи й інші особи, яких суд визнає за необхідне допитати.

Особа має право на таємницю подання заяви про усиновлення та ії розгляду, рішення суду про усиновлення (ч. 1 ст. 226 СК України).

291Тому суд за необхідності забезпечення такої таємниці розглядає справу про усиновлення у закритому судовому засіданні.

Під час розгляду справи суд перевіряє законність підстав для усиновлення, в тому числі наявність згоди усиновлюваної дитини, якщо це є необхідним, або у будь-якому разі наявність згоди уси­новлюваної повнолітньої особи (ч. 4 ст.

254 ЦПК України). При вирішенні справи про усиновлення повнолітньої особи суд повинен також брати до уваги сімейний стан усиновлювача, зокрема відсут­ність у нього своїх дітей, та інші обставини, що мають істотне зна­чення (ч. 2 ст.

208 СК України).

Однією з вимог до особи усиновлювача є його перебування у шлюбі, хоча суд може постановити рішення про усиновлення дитини особами, які не зареєстрували шлюб між собою, якщо вони проживають однією сім'єю (частини 4, 5 ст. 211 СК України).

За результатами розгляду заяви про усиновлення суд ухвалює рішення. У разі задоволення такої заяви у резолютивній частині зазначається про усиновлення дитини або повнолітньої особи за­явником (заявниками).

 • Разом з тим, якщо заявником (заявниками) подавалося про це клопотання, суд вирішує питання про зміну імені, прізвища та по батькові, дати і місця народження усиновленої дитини, про зміну імені, прізвища, по батькові усиновленої повнолітньої особи, про запис усиновлювачів батьками.
 • Судові витрати, пов'язані з розглядом справи про усиновлення, відносяться на рахунок заявника (заявників).
 • Відповідно до частин 5, 6 ст. 255 ЦПК України суд може ска­сувати своє рішення у двох випадках:

1) відкликання батьками дитини своєї згоди на її усиновлення до набрання відповідним рішенням законної сили. При цьому суд поновлює розгляд справи.

Надання можливості рідним батькам дитини відкликати свою згоду на усиновлення пов'язана із істот­ними змінами у юридичних і фактичних стосунках між ними та їх дитиною.

У зв'язку з такими змінами згода батьків на усиновлення повинна бути безумовною;

2) відкликання усиновлювачем заяви про усиновлення до на­брання рішенням законної сили. У такому разі суд залишає заяву без розгляду.

Усиновлення вважається здійсненим з дня набрання законної сили рішенням суду.

Копія рішення суду про усиновлення надсилається до органу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем ухвалення рішення, а у справах про усиновлення дітей іноземцями — також до уповноваженого органу виконавчої влади для внесення змін до актового запису про народження усиновленої дитини або повноліт­ньої особи. На підставі такого рішення видається нове Свідоцтво про народження з урахуванням цих змін, а раніше видане Свідоцтво про народження анулюється (ст. 233 СК України).

Відомості про усиновлення видаються судом лише за згодою усиновлювача, крім випадків, коли такі відомості потрібні право­охоронним органам, суду у зв'язку з цивільною чи кримінальною справою, яка є у них в провадженні (ч. 2 ст. 228 СК України).

Усиновлення дитини: правові аспекти. | Львівський Юридичний Центр

Усиновлення дитини є однією із форм її сімейного виховання, яке відбувається або у випадку коли батьки дитини невідомі, або померли, або визнані безвісно відсутніми чи оголошені померлими, позбавлені батьківських прав або з інших поважних причин не можуть здійснювати батьківських обов’язків щодо своїх дітей.

Під усиновленням слід розуміти юридичний факт, який дає підставу для виникнення між усиновлювачами та усиновленою ними дитиною таких відносин, як між батьками та їх дітьми.

Усиновлення повинно здійснюватися у найвищих інтересах дитини, для забезпечення стабільних та гармонійних умов її життя, виховання, сімейного затишку, батьківської любові, для фізичного та розумового розвитку дитини, її виховання.

Адже те, що можуть дати батьки дитині, не зможе дати держава у випадку перебування дітей-сиріт та дітей позбавлених батьківського піклування на утриманні в державі. Саме для забезпечення регулювання відносин усиновлення, в Сімейному кодексі України було закріплено спеціальну главу, присвячену питанням усиновлення.

 • Контроль за тим, щоб усиновлення здійснювалося у найвищих інтересах дитини, для забезпечення стабільних та гармонійних умов її життя покладається на орган опіки та піклування, і крім цього, на суд під час розгляду справи про усиновлення.
 • У правовідносинах усиновлення можна виділити три етапи:
 • Перший – досудовий;
 • Другий – судовий;
 • Третій – післясудовий.
 • Досудовий етап усиновлення дитини.

Перш за все, особам, які все ж виявили бажання усиновити дитину, слід звернутися із письмовою заявою до органу опіки та піклування (відділу у справах дітей районної адміністрації за місцем свого проживання) з проханням взяти їх на облік як кандидатів в усиновлювачі.

Читайте также:  Управління майном дитини

Така заява пишеться спільно подружжям, але бувають випадки коли один із подружжя не може з’явитися до органу опіки та піклування для написання цієї заяви.

Що ж в такому випадку робити? В такому випадку, заяву того з подружжя, який не може з’явитися слід посвідчити нотаріально, після чого така заява вже нотаріально посвідчена може бути подана до органу опіки та піклування (далі – органу опіки) другим з подружжя.

 1. До заяви про взяття на облік в усиновлювачі слід долучити такі документи:
 2. Копію паспорта.
 3. Довідку про заробітну плату або копія декларації про доходи за попередній календарний рік.
 4. Копія свідоцтва про шлюб.
 5. Висновок про стан здоров’я заявника.
 6. У разі неможливості явки другого з подружжя – його нотаріально посвідчена згода на усиновлення.
 7. Довідка про відсутність судимості.
 8. Копія документа що посвідчує право власності чи користування житловим приміщенням.
 9. Після подачі цього переліку документів орган опіки протягом 10 робочих днів складає акт про обстеження житлово-побутових умов заявників, готує відповідний висновок і заявники набувають статусу кандидатів в усиновлювачі.
 10. Після цього відбувається знайомство з дитиною та установлення з нею контакту.

У випадку, якщо заявники контакт із дитиною встановили, виявили бажання опікуватися дитиною, вони пишуть заяву в орган опіки з проханням усиновити конкретну дитину. Орган опіки розглядає заяву та на підставі вивчення усього переліку документів готує висновок щодо відповідності такого усиновлення інтересам дитини.

 • Після цього, кандидати в усиновлювачі, разом із документами, отриманими від органу опіки, звертаються до суду за місцем проживання дитини про її усиновлення.
 • Судовий етап усиновлення дитини.
 • Після отримання висновку органу опіки та піклування щодо відповідності усиновлення інтересам дитини, заявники звертаються до місцевого загального суду із заявою про усиновлення.

Для надання правової допомоги щодо складення такої заяви, заявники можуть звернутися до адвоката чи юриста. Також адвокат або юрист можуть на підставі довіреності здійснювати представництво інтересів заявників в суді. Проте, не зважаючи на участь у справі від їх імені представника – адвоката/юриста, їх особиста участь при розгляді справи про усиновлення є обов’язковою.

Судовий збір за подання такої заяви становить 121,80 грн., адже дана справа розглядається в рамках окремого провадження. Процедура розгляду такої справи судом є спрощеною з урахуванням процесуальних правил розгляду справ в окремому провадженні.

Слід звернути увагу, що у випадку якщо заяву про усиновлення подає подружжя спільно, то судовий збір сплачується порівну окремим платіжним документом. Тобто, до позовної заяви слід додати дві квитанції банку із зазначенням про оплату судового збору в сумі 60,90 грн. Така сплата судового збору буде повністю відповідати вимогам Закону України «Про судовий збір».

Заінтересованими особами в такій категорії справ будуть орган опіки та піклування та відповідний Дитячий заклад, в якому перебуває дитина.

Для скорочення учасників судового розгляду, дитячий будинок в заяві можна не зазначати в тому випадку, якщо в матеріалах справи буде доказ, який підтверджує згоду дитячого закладу на усиновлення. Проте, слід врахувати, що участь органу опіки в таких справах є обов’язковою.

 1. Для того, щоб рішення про усиновлення дитини було ухвалено за одне засідання суду, потрібне настання таких умов:
 2. Явка всіх учасників в судове засідання.
 3. Наявність в матеріалах справи всіх доказів по справі.
 4. Відсутність з боку учасників заявлених клопотань про відкладення судового засідання.
 5. Виникає питання, що ж слід розуміти під наявністю в матеріалах справи всіх доказів по справі? Всіма доказами по справі є всі документи, які подавалися в орган опіки та піклування для усиновлення дитини, і крім цього:
 6. Копія Довідки з місця проживання про склад сім’ї і прописки.
 7. Копія Згоди дитячого закладу на усиновлення.
 8. Копія Свідоцтва про народження дитини.

Копія Витягу з державного реєстру актів цивільного стану громадян про державну реєстрацію народження відповідно до ст.ст. 126, 133, 135 СК України.

 • Копія Акту про дитину покинуту  в пологовому будинку, іншому закладі охорони здоров’я або яку відмовилися забрати батьки чи інші родичі, про підкинуту чи знайдену дитину.
 • Копія Висновку про стан здоров’я, фізичний та розумовий розвиток дитини.
 • Копія Розпорядження районної адміністрації про надання статусу дитини, позбавленої батьківського піклування (при наявності).
 • Копія Розпорядження районної адміністрації про влаштування дитини у дитячий заклад.
 • Копія Повідомлення про встановлення кандидатами в усиновлювачі контакту з дитиною.
 • Копія Акту про знайомство кандидатів в усиновлювачі з дитиною.

За наявності клопотання заявників  суд  вирішує  питання  про зміну  прізвища,  імені  та  по батькові,  дати й місця народження дитини відповідно до ст.ст. 229-231 Сімейного кодексу України. При цьому слід мати на увазі,  що зміни вносяться не до свідоцтва,  а до актового запису про народження дитини.

 1. Після встановлення в судовому засіданні, що усиновлення відповідає інтересам дитини, а особа усиновлювача відповідає вимогам сімейного законодавства, суд ухвалює рішення про усиновлення дитини.
 2. Вимоги щодо порядку розгляду справ про усиновлення встановлені в главі 5 розділу ІV Цивільного процесуального кодексу України.
 3. Післясудовий етап усиновлення дитини.
 4. Після ухвалення судом рішення про усиновлення дитини, усиновлювачі отримують в суді чотири екземпляри копій судового рішення про усиновлення:
 5. один екземпляр – для себе;
 6. другий екземпляр – для органу опіки та піклування;
 7. третій екземпляр – для дитячого закладу, в якому перебуває дитина;
 8. четвертий екземпляр – для відділу реєстрації актів цивільного стану.
 9. Отримавши копії рішення суду (через 10 днів з дати винесення рішення), усиновлювачі зобов’язані особисто забрати дитину з місця її перебування після пред’явлення копії рішення суду про усиновлення.

Проте, після отримання судових рішень, усиновлювачам в першу чергу слід звернутись до органу опіки та піклування. Потім, разом із представником від органу опіки вони звертаються до дитячого закладу, в якому перебуває дитина, і на підставі судового рішення про усиновлення, усиновлювачі забирають дитину з місця її перебування.

Для видачі свідоцтва про народження дитини, в якому усиновлювачі будуть записані батьком та матір’ю дитини, їм слід звернутися до відділу реєстрації актів цивільного стану, а для реєстрації місця проживання дитини по місцю проживання усиновлювачів – звернутися в ЖЕК.

Отже, можна зробити висновок, що процедура усиновлення не є простою та швидкою. Якщо дотриматися  проаналізованого нами вище судового процесу усиновлення, то він порівняно з досудовим та післясудовим є досить швидким. В середньому процедура усиновлення дитини займає приблизно 5-8 місяців.

Тому для пришвидшення даного процесу, слід звернутися по правову допомогу до адвоката, юриста, який зміг би проконсультувати потенційних усиновлювачів про порядок усиновлення, про те, як пришвидшити процес усиновлення та зміг би підготувати повну і юридично правильно складену заяву про усиновлення, яка б і лягла в основу ухвалення найважливішого документа який є підставою усиновлення – судового рішення.

10.10.2012 року

 Корисна інформація: Законне перебування іноземця на території України, який одружений з громадянином України.

Ссылка на основную публикацию