Розірвання шлюбу через органи РАЦС: процедура, строки, зразок ЗАЯВИ (БЕЗ неповнолітніх дітей та за взаємною згодою)

Розлучення – завжди болісна тема для подружжя. Та якщо рішення про розірвання шлюбу було прийнято, варто знати, як розірвати шлюб максимально швидко та з мінімальними емоційними та матеріальними втратами для обох сторін. Про всі особливості процедур припинення шлюбу читайте в нашому матеріалі. 

Багато подружніх пар на початку сімейного життя навіть і подумати не могли, що всі їхні мрії, прагнення та плани на майбутнє розтануть, а натомість доведеться думати про розірвання шлюбу та життя після розлучення.

На жаль, від такого кінця стосунків ніхто не застрахований. Особливо важко доводиться парам з дітьми.

Та якщо рішення про розлучення прийнято, хочется, щоб процедура пройшла швидко та максимально комфортно для обох сторін.

Що ж потрібно знати подружжю про процедури розірвання шлюбу та в яких випадках питання можна вирішити через РАЦС, а коли – лише через судовий позов? Як саме подати на розлучення та які документи потрібно мати, розповідає Вікторія Ковальчук, партнер ESQUIRES, адвокат, медіатор, номінант Юридичної премії 2017 року у номінації «Кращий юрист у сімейному праві».

Розірвання шлюбу через органи РАЦС: процедура, строки, зразок ЗАЯВИ (БЕЗ неповнолітніх дітей та за взаємною згодою) Вікторія Ковальчук адвокат, медіатор, партнер ESQUIRES

За статистикою у 2016 році кількість зареєстрованих шлюбів в Україні склала 229453, розлучень – 129997, тобто кількість пар, що припинили офіційно сімейні відносини у 2016 році, складає 56,66% від кількості новостворених сімей.

У Німеччині, наприклад, розлученням закінчується кожен другий шлюб, в Бельгії розлучення складають 71% від шлюбів, в Іспанії – 61%, а ось в Італії лише 25%.

Кількість розлучень у країні також пов’язана зі складністю/простотою процесу розірвання шлюбу.

Якщо ви маєте намір припинити шлюб, як офіційний, зареєстрований відповідними органами держави, так і цивільний, формальностей уникнути не вдасться. Та краще одразу знати, як діяти, щоб втрати часу, коштів та й, зрештою, емоцій, були мінімальними.

Ми не будемо давати будь-які оцінки питанню розірвання шлюбу: добре це чи погано, шкода чи ні. Нижче ми розглянемо особливості процедур розірвання шлюбу залежно від способу його оформлення та фактичного стану сім’ї на момент прийняття рішення про розлучення.

Розірвання шлюбу через органи РАЦС: процедура, строки, зразок ЗАЯВИ (БЕЗ неповнолітніх дітей та за взаємною згодою)

Розлучення при цивільному шлюбі

Так, формально «розривати» шлюб вам не доведеться. Проте, постане питання поділу майна, придбаного у цивільному шлюбі. Якщо між подружжям немає спору, залишиться лише фізично поділити рухоме майно та документально закріпити домовленості щодо нерухомості.

Розірвання шлюбу через органи РАЦС: процедура, строки, зразок ЗАЯВИ (БЕЗ неповнолітніх дітей та за взаємною згодою)

Придбана за час цивільного шлюбу нерухомість на ім’я одного з подружжя є формально його особистою приватною власністю, отже доведеться вчинити ряд дій для поділу цього майна і відповідної реєстрації права власності.

Розірвання шлюбу через органи РАЦС: процедура, строки, зразок ЗАЯВИ (БЕЗ неповнолітніх дітей та за взаємною згодою)

Якщо ж виникне спір між подружжям – суду не уникнути. Для максимального захисту інтересів кожного з подружжя у цивільному шлюбі радимо вже під час придбання майна правильно оформлювати документи та відображати частки власності кожного із подружжя.

Розірвання шлюбу через органи РАЦС: процедура, строки, зразок ЗАЯВИ (БЕЗ неповнолітніх дітей та за взаємною згодою)   Розірвання шлюбу через органи РАЦС: процедура, строки, зразок ЗАЯВИ (БЕЗ неповнолітніх дітей та за взаємною згодою)

Розлучення у шлюбі без дітей або коли діти повнолітні

Розірвання шлюбу подружжям, яке не має дітей, або діти вже є повнолітніми, відбувається або органом РАЦСу або судом. Якщо на розлучення є спільна згода дружини та чоловіка, необхідно лише подати спільну заяву до органу РАЦСу за місцем реєстрації шлюбу чи проживання та сплатити державне мито за розірвання шлюбу.

Міністерство юстиції України запустило онлайн-платформу для звернень до органів РАЦС, то ж заяву про розірвання шлюбу тепер можна подати онлайн і залишиться лише у призначений час прийти до РАЦСу. З собою необхідно мати:

 • паспорти;
 • довідки про ідентифікаційний (податковий) код;
 • оригінал квитанції про сплату жержавного мита; 
 • підписані належні документи.

Якщо один із подружжя з поважної причини не може особисто подати заяву про розірвання шлюбу до органу державної реєстрації актів цивільного стану, таку заяву або прирівняну до неї від його імені може подати другий із подружжя. Справжність підпису на заяві має бути нотаріально засвідчена.

Також підставою звернення із заявою про розірвання шлюбу саме до РАЦС є наявність документально підтвердженого факту визнання одного з подружжя недієздатним або безвісно зниклим.

Розірвання шлюбу через органи РАЦС: процедура, строки, зразок ЗАЯВИ (БЕЗ неповнолітніх дітей та за взаємною згодою)

Реєстрація розірвання шлюбу провадиться через місяць після подачі заяви, якщо вона не була відкликана подружжям.

Розірвання шлюбу через органи РАЦС: процедура, строки, зразок ЗАЯВИ (БЕЗ неповнолітніх дітей та за взаємною згодою)

Якщо в день, призначений для реєстрації розірвання шлюбу, подружжя не з’явилося і протягом трьох місяців з дня подання заяви не повідомило орган РАЦС про причину своєї неявки, подана заява стає недійсною. Крім того, не можна не згадати про те, що подружжя може в будь-який момент до моменту реєстрації розірвання шлюбу відкликати подану заяву. Зробити це вони можуть разом або хтось один з них.

Орган РАЦС розриває шлюб незалежно від наявності спору між подружжям щодо майна, то ж не можна вважати, що в день реєстрації розірвання шлюбу ви припините будь-які правовідносини з колишнім подружжям. Поділ спільного майна подружжя рекомендуємо закріпити шляхом укладення договору.

Розірвання шлюбу через органи РАЦС: процедура, строки, зразок ЗАЯВИ (БЕЗ неповнолітніх дітей та за взаємною згодою)   Розірвання шлюбу через органи РАЦС: процедура, строки, зразок ЗАЯВИ (БЕЗ неповнолітніх дітей та за взаємною згодою)

Розірвання шлюбу лише через суд

Якщо ж намір розлучитися є лише у одного з подружжя, доведеться звертатись до суду з позовом про розірвання шлюбу. Крім того, є інші випадки, коли розірвати шлюб можливо виключно за рішенням суду: наявність неповнолітніх дітей у подружжя, навіть у ситуації, коли обоє з подружжя бажають припинити шлюб.

Наявність неповнолітніх дітей. Закон дає можливість використати спрощену процедуру розірвання шлюбу хоч і судом, та в короткі строки за заявою обох з подружжя, що мають неповнолітніх дітей. Цей процес є спрощеним, допомагає мінімізувати судові витрати та час.

У разі, коли подружжя за спільною згодою подає заяву про розірвання шлюбу, суд має констатувати припинення сімейних відносин, попередньо впевнившись у щирості намірів подружжя, а також у тому, що їхні права та права їхньої дитини (дітей) в результаті такого розриву не будуть порушені. Причини розірвання шлюбу для суду в даному випадку є неважливими.

Протягом місячного терміну подружжя або один з них може забрати заяву, що не позбавляє їх права в майбутньому знову подати таку саму заяву або звернутися до суду з позовом про розлучення. Рішення суду про розірвання шлюбу виноситься по закінченню місяця з дня подачі заяви. До такої спільної заяви подружжя необхідно додати:

 1. свідоцтво про шлюб;  
 2. копію свідоцтва про народження дитини;  
 3. договір про виховання та утримання дитини (дітей). У цьому договорі, батьки повинні визначити: з ким із них після розлучення залишається дитина, тобто з ким вона буде постійно проживати.  
 4. договір про утримання дитини (про сплату аліментів);  
 5. квитанція про сплату судового збору (320 грн станом на 2017 рік).

 

Спір про розірвання шлюбу. Шлюб припиняється внаслідок його розірвання за позовом одного з подружжя на підставі рішення суду, ініціатива походить від одного з подружжя, і не важливо чи є у подружжя спільні неповнолітні діти, чи ні.

В окремих випадкаха законодавство передбачає обмеження можливості звернення до суду з таким позовом. Мова йде про випадки, коли дружина вагітна, а також, коли дитині ще не виповнився один рік.

 • У самому позові до суду про розірвання шлюбу важливо навести підтвердження неможливості подальшого спільного життя подружжя і збереження шлюбу, невідповідності подальшого існування шлюбу інтересам одного з них чи інтересам їх дітей.

У позові також викладаються обставини щодо фактичних взаємин подружжя, дійсні причини позову про розірвання шлюбу, яким чином розірвання шлюбу відобразиться на інтересах дітей, питання можливого примирення сторін. При поданні позовної заяви про розірвання шлюбу сплачується судовий збір, станом на 2017 рік – 640 грн.

Першим кроком у судовому розгляді справи є визначення судом строку для примирення подружжя. Проте це не є безумовним обов’язком суду. Суд визначає його з урахуванням думки обох подружжя, наявності неповнолітніх дітей, інших обставин справи. Якщо у визначений судом строк примирення між сторонами не відбулось, суд розглядає справу і приймає рішення по суті.

Слід зазначити, що в ході звернення до суду із позовом про розірвання шлюбу можуть також бути заявлені й інші вимоги, зокрема, про поділ спільного сумісного майна подружжя, визначення місця проживання дитини, стягнення аліментів на утримання дитини, стягнення аліментів на утримання одного з подружжя тощо.

Шлюб розривається з моменту набрання законної сили рішення суду про розірвання шлюбу, та не потребує прийняття додаткових рішень органами РАЦС. Рішення суду про розірвання шлюбу, що набрало сили, вказаним органам потрібно лише для внесення відповідної інформації до актового запису про шлюб.

Наведена вище інформації не є консультацією і пропонується лише з інформаційною метою. В конкретних випадках рекомендуємо отримувати повну фахову консультацію.

 1. ЧИТАЙ ТАКОЖ: Как жить после развода: мужчины и женщины рассказали, что чувствуют, спустя несколько лет после развода
 2. ЧИТАЙ ТАКОЖ: 5 полезных книг о разводе, которые помогут избавиться от чувства вины
 3. ЧИТАЙ ТАКОЖ: Почему девочки тяжелее переносят развод родителей?
Читайте также:  Гражданское право - услуги адвоката, юриста

Розлучення без дітей

Розірвання шлюбу через органи РАЦС: процедура, строки, зразок ЗАЯВИ (БЕЗ неповнолітніх дітей та за взаємною згодою)Розірвання шлюбу через органи РАЦС: процедура, строки, зразок ЗАЯВИ (БЕЗ неповнолітніх дітей та за взаємною згодою)

Розірвання шлюбу через органи РАЦС: процедура, строки, зразок ЗАЯВИ (БЕЗ неповнолітніх дітей та за взаємною згодою)

Розлучення без дітей в односторонньому порядку, Україна

У разі якщо подружжю не вдалося дійти згоди з питання розлучення без дітей, один із подружжя має право звернутись до суду в односторонньому порядку. Таке право закріплено на законодавчому рівні.

 • Позовна заява про розлучення без дітей до суду пред’являється за загальним правилом підсудності, а саме — за місцем проживання відповідача.
 • Але для різних категорій справ, пов’язаних із сімейними відносинами, можуть застосовуватися винятки із загального правила — правила альтернативної підсудності або, як її називають у теорії цивільного процесу, пільгової, оскільки нею встановлюються пільги для певної категорії суб’єктів сімейних відносин.
 • Так, позови про стягнення аліментів, визнання батьківства відповідача, а також розлучення можуть пред’являтися також за місцем проживання позивача, позови про розлучення можуть пред’являтися за місцем проживання позивача також у разі, якщо на його утриманні є малолітні або неповнолітні діти або якщо він не зможе за станом здоров’я чи з інших поважних причин виїхати до місця проживання відповідача.

Розірвання шлюбу через органи РАЦС: процедура, строки, зразок ЗАЯВИ (БЕЗ неповнолітніх дітей та за взаємною згодою)

Розлучення без дітей, як довго?

Спільна заява подружжя про розлучення розглядається РАЦСом протягом одного місяця. Після сплину цього терміну від дня подання такої заяви РАЦС складає актовий запис про розлучення без дітей.

Як випливає з ч. 1 ст. 106 СК заява про розлучення без дітей може бути подана другим із подружжя за умови її належного оформлення. Але у ч. 1 ст. 106 СК йдеться лише про подання заяви другим із подружжя, а не про відсутність при державній реєстрації розлучення без дітей у призначений день.

Розірвання шлюбу через органи РАЦС: процедура, строки, зразок ЗАЯВИ (БЕЗ неповнолітніх дітей та за взаємною згодою)

Як подати на розлучення без згоди чоловіка Україна?

При розгляді справи про розлучення без дітей без згоди чоловіка, суддя повинен перевірити обставини кожної позовної вимоги, наприклад, щодо розлучення без дітей, суд повинен з’ясувати:

 • фактичні взаємини подружжя;
 • дійсні причини розлучення без дітей, при цьому до уваги береться наявність малолітньої дитини, дитини-інваліда;
 • інші обставини життя подружжя.

Сторони повинні подати докази на підтвердження своїх вимог та заперечень, оскільки законом, обов’язок доведення покладається на сторони та їх процесуальних представників, а суд лише сприяє і забезпечує всебічне і повне з’ясування обставин справи:

 • роз’яснює подружжю їх процесуальні права та обов’язки;
 • попереджає про наслідки вчинення або невчинення процесуальних дій;
 • сприяє здійсненню їхніх прав, передбачених ЦПК.

Розірвання шлюбу через органи РАЦС: процедура, строки, зразок ЗАЯВИ (БЕЗ неповнолітніх дітей та за взаємною згодою)

Розлучення без присутності одного з подружжя в Україні

Згідно норм діючого сімейного законодавства, подружжя може подати:

 • одну спільну заяву до РАЦСу про розлучення (ч. 1 ст. 105 СК);
 • заяву про розлучення без дітей до РАЦСу може подати кожен із подружжя особисто (ч. 1 ст. 106 СК);
 • якщо один із подружжя через поважну причину не може особисто подати заяву про розлучення без дітей без дітей до державного органу реєстрації актів цивільного стану, таку заяву, нотаріально засвідчену або прирівняну до неї, від його імені може подати другий з подружжя (ч. 1 ст. 106 СК).

Розірвання шлюбу через органи РАЦС: процедура, строки, зразок ЗАЯВИ (БЕЗ неповнолітніх дітей та за взаємною згодою)

Розлучення без аліментів

Позовна заява про розлучення (у ній можуть бути вимоги про стягнення аліментів, про розподіл спільно набутого майна) повинна розглядатися у позовному провадженні та відповідати вимогам, які пред’являються до змісту та форми позовної заяви про розлучення без дітей згідно ЦПК та бути оплаченою судовим збором згідно з Законом України «Про судовий збір».

Розірвання шлюбу через органи РАЦС: процедура, строки, зразок ЗАЯВИ (БЕЗ неповнолітніх дітей та за взаємною згодою)

Розірвання шлюбу через органи РАЦС: процедура, строки, зразок ЗАЯВИ (БЕЗ неповнолітніх дітей та за взаємною згодою)

Розлучення через РАЦС

 1. Розглядаючи статтю 106 Сімейного кодексу виникає питання – чи повинні брати особисту участь обидва із подружжя при розгляді заяви про розлучення без дітей, чи ні?
 2. У даній нормі нічого не сказано про присутність обох із подружжя при вирішенні органами РАЦСу їх заяви про розлучення без дітей, проте бувають випадки, коли один із подружжя з поважних причин не може з’явитися для розлучення без дітей та його реєстрації.
 3. У такому разі та реєстрація цього факту може бути здійснена за відсутності одного із подружжя, але при цьому він повинен направити підтвердження — письмову заяву про те, що він:
 • повідомлений про час та місце розлучення без дітей;
 • згоден на таке розлучення без дітей;
 • просить здійснити ці дії за його відсутності.
 • Така заява про розлучення без дітей, якщо вона надіслана поштою, повинна бути належним чином оформлена, підпис особи має бути нотаріально засвідчений.
 • Крім того, доцільно додати безспірний доказ поважності причин неявки, наприклад, довідку або наказ про направлення у довгострокове відрядження за кордон тощо.
 • КОРИСНІ МАТЕРІАЛИ:

Теги сайту rastorzhenie-braka.com.ua: розлучення без дітей, розлучення без дітей та майна, розлучення без дітей в односторонньому порядку, розлучення без дітей Україна, розлучення без дітей 2021, розлучення без дітей через суд строки, розлучення без дітей без згоди дружини, розлучення без дітей з розподілом майна, зразок заяви на розлучення без моєї присутності Україна.

РозірванняШлюбу.Online

Українським законодавством передбачено два способи розірвання шлюбу – через органи РАЦСу та через суд. Розлучення через РАЦС – коли спільних дітей немає та обоє з пари згодні на розлучення. Через суд – коли є діти, розлучення бажає лише хтось один з подружжя або ж сторони не мають можливості з’являтись до РАЦСу.

Перелік документів для розлучення через РАЦС, можна знайти у нас на сайті. Сьогодні ж поговоримо, як правильно подати та оформити заяву про розірвання шлюбу через РАЦС.

Подання заяви для розлучення через РАЦС

Орган РАЦСу припиняє шлюб за спільною заявою сімейної пари, якщо чоловік та дружина прийняли взаємне рішення про розлучення та не мають спільних дітей віком до 18 років.

Заява на розлучення через РАЦС подається до відділу державної реєстрації за місцем прописки чоловіка або дружини.

Подати заяву на розлучення через РАЦС можна традиційним способом – безпосередньо звернувшись у відповідний орган за місцем реєстрації або ж через державний веб-портал «Звернення у сфері державної реєстрації актів цивільного стану», створений при сприянні Міністерства Юстиції України. Але навіть після подання заяви на розлучення через РАЦС онлайн вам все одно доведеться з’явитись до РАЦСу для закінчення процедури розлучення.

Як подати заяву на розлучення через РАЦС

При поданні заяви на розлучення через РАЦС обидві сторони процесу мають надати співробітнику РАЦСу наступні документи:

 • паспорти
 • оригінал свідоцтва про шлюб
 • заповнений бланк заяви на розірвання шлюбу
 • оригінал квитанції про сплату державного мита

Подаючи на розлучення через РАЦС, подружжя не має пояснювати у заяві причини свого рішення чи вказувати, що саме призвело по розпаду сім'ї. Між подачею заяви та припиненням шлюбу має пройти 30 днів, якщо за цей час ніхто з подружжя не передумав та не відкликав заяву, чоловік і дружина повинні з’явитися у РАЦС в призначений співробітником органу час для завершення процедури.

Як подати заяву на розлучення через РАЦС онлайн – детальна інструкція

Розірвання шлюбу через органи РАЦС: процедура, строки, зразок ЗАЯВИ (БЕЗ неповнолітніх дітей та за взаємною згодою) Розірвання шлюбу через органи РАЦС: процедура, строки, зразок ЗАЯВИ (БЕЗ неповнолітніх дітей та за взаємною згодою)

Як подати заяву на розлучення через РАЦС онлайн – детальна інструкція

Для подання заяви про розірвання шлюбу через РАЦС не обов’язково йти до установи. Записатися на приймання до відділу державної реєстрації актів цивільного стану, подати заяву на розірвання шлюбу через РАЦС чи отримати консультацію спеціаліста можливо і онлайн через електронний сервіс створений Міністерством юстиції України. Це дозволить зекономити час і пришвидшити процедуру.

Для Вашої зручності ми підготували детальну інструкцію реєстрації на Веб-порталі та подання всіх необхідних документів.

Реєстрація

Зайдіть на сайт порталу, , виберіть опцію «Первинна реєстрація» та зареєструйтесь для подачі заяви на розірвання шлюбу через РАЦС . Для цього вигадайте логін, ведіть електронну пошту, прізвище, ім’я та по батькові, надайте дозвіл на обробку персональних даних та дочекайтесь поки на пошту прийде пароль, за допомогою якого ви зможете зайти у свій особистий кабінет.

Розірвання шлюбу через органи РАЦС: процедура, строки, зразок ЗАЯВИ (БЕЗ неповнолітніх дітей та за взаємною згодою)

Вибір потрібного виду заяви

З переліку послуг оберіть «Заява про державну реєстрацію розірвання шлюбу» Далі натисніть на потрібний вид заяви: «Про розірвання шлюбу подружжя, що не має дітей», «Про розірвання шлюбу відповідно до статті 107 СКУ» чи «Про державну реєстрацію розірвання шлюбу на підставі рішення суду». В даному випадку обираємо другий варіант заяви на розірвання шлюбу через РАЦС .

Розірвання шлюбу через органи РАЦС: процедура, строки, зразок ЗАЯВИ (БЕЗ неповнолітніх дітей та за взаємною згодою)

Вибір відділу РАГСу

У вкладці «Загальне» виберіть регіон та відділ РАГСу згідно з вашою пропискою або пропискою чоловіка/дружини. Вкажіть найбільш зручний для вас день та час для запису на прийом до обраного органу РАЦСу. Далі збережіть внесенні дані.

Читайте также:  How to issue a divorce quickly?

Розірвання шлюбу через органи РАЦС: процедура, строки, зразок ЗАЯВИ (БЕЗ неповнолітніх дітей та за взаємною згодою)

Внесення персональних даних про чоловіка та дружину

Внесіть персональні відомості свої та чоловіка, адресу проживання, паспортні дані, відомості щодо сплати держмита.

Розірвання шлюбу через органи РАЦС: процедура, строки, зразок ЗАЯВИ (БЕЗ неповнолітніх дітей та за взаємною згодою) Розірвання шлюбу через органи РАЦС: процедура, строки, зразок ЗАЯВИ (БЕЗ неповнолітніх дітей та за взаємною згодою)

Прикріплення копій документів

На цьому етапі прикріпіть до заяви про розірвання шлюбу через РАЦС завчасно відскановані документи: паспорт, код, свідоцтво про шлюб, документ, що підтверджує звільнення від сплати держмита (при наявності), натисніть «Зберегти».

Розірвання шлюбу через органи РАЦС: процедура, строки, зразок ЗАЯВИ (БЕЗ неповнолітніх дітей та за взаємною згодою)

Підтвердження особистості за допомогою BankID чи цифрового підпису

Підтвердить свою особистість за допомогою банківської карти або цифрового підпису та натисніть «Відправити»

Упродовж 24 годин після подання заяви на розірвання шлюбу через РАЦС вам надійде повідомлення, з підтвердженням обраної для реєстрації припинення шлюбу дати та часу.

Для закінчення процесу розлучення через РАЦС потрібно буде з'явитися в зазначений день в РАЦС з паспортами, квитанцією про сплату держмита й свідоцтвом про шлюб.

Отже, подання заяви про розлучення онлайн через РАЦС не звільняє від необхідності його відвідування, але значно пришвидшує процедуру.

Заява про розірвання шлюбу через суд у 2021 році

Розірвання шлюбу через органи РАЦС: процедура, строки, зразок ЗАЯВИ (БЕЗ неповнолітніх дітей та за взаємною згодою)

Розлучення – це офіційна процедура, коли руйнуються відносини між подружжям. Якщо у випадках, коли дві сторони згодні на розлучення, то така процедура набагато простіше і швидше. Однак в разі, якщо між ними є спільні діти або загальна нерухомість, такий процес вже є довготривалий і не простий.

Запит, який подається на розлучення, є офіційним документом. Така заява може відправити будь-який з подружжя, або суд, або ЗАГС в певних випадках.

Потрібно знати, що заява на розрив шлюбу з дитиною та на розрив простого шлюбу – це два різних поняття. Тому в таких випадках краще всього знайти правильний шаблон і по ньому вже написати свою заяву. Крім цього перед відправленням запиту потрібно сплатити державне мито та долучити до своєї заяви документи, які будуть виступати у вигляді доказової бази.

Які можуть бути причини розлучення і що потрібно вказати в такому позові:Розірвання шлюбу через органи РАЦС: процедура, строки, зразок ЗАЯВИ (БЕЗ неповнолітніх дітей та за взаємною згодою)

Бувають випадки, коли чоловік і жінка не можуть чітко назвати причину, чому хочуть розірвати свої шлюбні відносини, проте це є обов’язковим фактором, який потрібно відзначити.

 Оскільки відмовка «Не підходили один одному” суд не визнає як аргумент. Всі інтереси двох осіб в суді повинні грунтуватися тільки на доказовій базі, особливо в майнових суперечках.

 Винятком може бути тільки такий випадок, коли дві сторони згодні на розрив шлюбних відносин, тоді суд не буде вимагати причину.

Якщо подружжя не хочуть висвітлювати справжню причину, можна відзначити те, що розбіглися погляди сімейного союзу з особистих причин. Така відповідь може прийняти суд, але в разі, коли двоє з учасників будуть цього згодні.

У разі якщо хтось їх подружжя не згоден з розривом шлюбних відносин, то друга сторона повинна аргументовано пояснити, чому саме вона хоче розлучитися і при наявності додати докази. При наявності різних думок щодо розлучення, суд може дати випробувальний термін до 3-х місяців, з метою врятувати сім’ю.

Примітка: Суд не зобов’язує розповідати докладні причини розриву, оскільки вони можуть бути особистими, але головні причини, які впливають на розрив відзначити треба.

Що можна написати в заяву на розлучення в якості причини:

 1. Немає довіри між подружжям.
 2. Нерозуміння один одного.
 3. Небажання бути разом через неприйняття.
 4. Різняться інтереси і світогляд на майбутнє.

Моменти, які можна і навіть треба відобразити в заяві на розірвання шлюбу:

 1. Знущання фізичні і моральні, образи.
 2. Алкогольна залежність одного з подружжя, постійне небажання працювати.
 3. Зраду і аморальну поведінку когось із сторін.

До якого суду потрібно подавати заяву на розлучення?

У законодавстві чітко зазначено, куди і за якими правилами відправляти заяву на розлучення. За особистою ініціативою і допомоги суду розвалити сім’ю неможливо. Зазвичай судовим процесом по розірванню подружніх відносин  розглядає районний або і мировий суд.

В яких випадках заяву на розлучення направляється мировий суд?

 1. У разі, якщо одна зі сторін шлюбу не хоче розривати відносини.
 2. У разі, якщо подружжя має дитину і в них не немає ніякого спору щодо подальшого місцезнаходження малюка.
 3. Якщо в разі поданої заяви на розлучення подавалася заява на поділ нерухомості, однак якщо сума вартості майна не є більше, ніж 100 000 рублів.

В яких випадках заяву на розлучення в 2021 році відправляється в районний суд?

 1. Якщо при розлученні подружжя не може прийти до компромісного рішення з ким залишити дитину і де він повинен проживати.
 2. Якщо між парою є майно, вартість якого перевищує 100 000 рублів і вони не можуть його мирно розділити.

Розірвання шлюбу через органи РАЦС: процедура, строки, зразок ЗАЯВИ (БЕЗ неповнолітніх дітей та за взаємною згодою)

Примітка: У 2021 року є функція подачі такої заяви в електронній формі через сервіс On-Line, але коли питання стосується тільки районного суду. При реєстрації потрібно буде вказати свій ключ ЕЦП.

Правильність складання заяви на розлучення в суд?

Якщо ж виникне потреба когось із подружжя написати заяву про розрив шлюбних відносин, то спочатку потрібно ознайомитися з правилами його написання і подачі в судову установу. Якщо при розриві шлюбних відносин є інші чинники, то краще за все проконсультуватися з юристом.

Всі вимоги, які регламентують подачу заяви, є прописані в законодавстві  за станом на 2021 рік. У разі якщо не дотримуватися форми заповнення такого позову згідно зазначеного  в статі, то такий позов суд може відхилити і направити на доопрацювання. У разі невиконання додаткових вимог поставлених суддею, то таку заяву суд направить назад відправнику.

Що повинно бути в звичайному позові про розірвання шлюбних відносин на 2021 рік?

 1. Найменування суду, куди буде відправлятися заяву.
 2. Дані особи відправника і відповідача.
 3. Адреси фактичного проживання осіб, якщо вони не збігаються.
 4. Шапка.

Перший розділ повинен містити відомості:

 1. Відомості акту одруження і місце.
 2. Вказати, чому розірвання шлюбу не може відбутися в ЗАГСі.
 3. При наявності спільної дитини потрібно вказати всі його дані, його місцезнаходження і домовиться про те, з ким він залишиться після розірвання шлюбу.
 4. Чи дає згоду друга половина на розрив відносин.
 5. Утримання дитини та сплати аліментів.
 6. Посилання на нормативні акти, які є в Сімейному кодексі.

У пояснювальному розділі заяви на розлучення потрібно вказати:

 1. Перелік матеріалів, що додаються.
 2. Дату документа, який складається.
 3. Підпис особи відправника.

Розірвання шлюбу через органи РАЦС: процедура, строки, зразок ЗАЯВИ (БЕЗ неповнолітніх дітей та за взаємною згодою)

У разі якщо у подружжі немає будь-яких питань один до одного – то такий запит може написати будь-яка людина. Але з огляду на судову практику, то таких випадків є не багато, в більшості випадків коли у подружжі завжди є якісь питання, які призводять до суперечок. В основному вони виникають через майно, тому для кращого результату, заяву повинен складати досвідчений працівник юриспруденції.

При оформленні запиту необхідно знати:

 1. Заява на розлучення має свої аспекти, оскільки є питання по виплаті аліментів, визначення місця проживання спільної дитини і розподіл нерухомості.

  Кожен з цих нюансів, має свою специфіку написання заяви, тому типовим прикладом просто не обійтися.

 2. Кожна справа є індивідуальним.

   Чим важка справа, тим більше документів, які будуть виступати в ролі доказів, потрібно буде додати. Тому в таких випадках без допомоги юристів не обійтися.

Написання позовної заяви про розірвання шлюбу:

Так звана шапка повинна містити:

 1. У правій частині листа вказуємо, куди саме прямує заяву.
 2. Назва судової структури, куди ми направляємо заяву.
 3. Дані відправника.
 4. Дані другої особи, так званого відповідача.
 • Назва заяви:
 • Текст в заяві повинен починатися зі слів “Позовна заява про …».
 • опис:
 1. В описі потрібно чітко викласти свої доводи щодо розлучення і послідовність документів, які надаються в якості доказів.
 2. Дату одруження, і дату, коли спільне проживання було закінчено.
 3. Відзначити чи є згода двох осіб на розлучення.
 4. Кількість спільних дітей і де вони будуть проживання після розпаду сім’ї.

Розірвання шлюбу через органи РАЦС: процедура, строки, зразок ЗАЯВИ (БЕЗ неповнолітніх дітей та за взаємною згодою)вимога:

 • Завершальним етапом написання заяви є підведення підсумків заяви зі словами «Прошу суд …».
 • Відзначити розрив союзу.
 • Поділ нерухомого майна нажитого спільно під час шлюбу.
 • Розмір сплати аліментів.

Остаточним буде перелік документів, які додаються до заяви, а саме:

 1. Копія та оригінал документа про шлюб. Копія залишається в матеріалах справи, оригінал надається для огляду під час судового процесу.
 2. Позовна прохання.
 3. Нотаріально завірені копії документа про спільну дитину.
 4. Квитанція, яка засвідчить про те, що було сплачено державне мито.
 5. У разі поділу майна, описати про який саме майно йде мова, його місцезнаходження, оціночна вартість,та інформація щодо заробітку.
 6. Всі інші матеріали, які будуть виступати в ролі доказів у зазначеному судовому розгляді.

Заява про розлучення з дітьми

При написанні заяви про розрив сімейних відносин, коли є діти, такий запит має свої особливості, які вказані в законодавстві.

У проханні при наявності дитини на розлучення треба відзначити:

 1. У разі домовленості між подружжям щодо місцезнаходження дитини.
 2. Якщо подружжя не визначилося з місцезнаходження дитини.

Відомості, які вказуємо при розриві відносин з дитиною:

 1. Контакти суду, адресу місцезнаходження і вказати учасників процесу.
 2. Дані про шлюб.
 3. Коли був підписаний шлюбний союз.
 4. Дата, коли було завершено спільне перебування.
 5. Причини розлучення
 6. Дані про дітей.
 7. Думки подружжя.
 8. Сплата аліментів.

Прохальна частина повинна містити:

 1. Вказати з ким залишається дитина.
 2. Призначення аліментів.
 3. Додавання матеріалів, які доводять причину, чому розпадається сім’я.

Які документи потрібно додати до розірвання шлюбу людей, у яких є діти:

Розірвання шлюбу через органи РАЦС: процедура, строки, зразок ЗАЯВИ (БЕЗ неповнолітніх дітей та за взаємною згодою)

 • Копія паспорта позивача.
 • Копія позову, який надається відповідачеві.
 • Бланк про одруження.
 • Копії свідоцтва про народження дитини або дітей.
 • Довідка, де залишаються проживати діти.
 • При домовленості подружжя про сплату аліментів, додати копію такого договору.

Примітка: Вищевказаний перелік документів є призначеним до стандартної заяви. Бувають випадки, коли розгляд справи є нестандартним, це в основному стосується випадків розподілу майна між подружжям і коли вони не можуть прийти до спільного рішення.

Позовна заява в 2021 році про розлучення з дітьми

Розірвання шлюбу через органи РАЦС: процедура, строки, зразок ЗАЯВИ (БЕЗ неповнолітніх дітей та за взаємною згодою)

Бланк заяви про розлучення, коли немає дітей у 2021 році

Таку заяву направляється до мирового суду. Якщо навіть у двох людей немає ніяких питань по розлученню, прохання все одно розглядає суд.

Запит відображає наступну інформацію:

 1. Назва суду, куди адресується заява.
 2. Дані подружжя і фактичні дані місця проживання.
 3. Обставини конфлікту.
 4. Дата одруження.
 5. Причини, які спонукали до зазначеного конфлікту.
 6. Позиції сторін конфлікту.
 7. Дата складання документів.

Документи, які надаються в суд при розлученні без дітей

 1. Документ про оплату державного мита в сумі 600 рублів.
 2. Копія прохання відповідача.
 3. Копія паспорта.
 4. Бланк про одруження.
 5. Довідки про проживання подружжя.

Бланки позовної заяви про розірвання шлюбу без дітей в 2021 році

Розірвання шлюбу через органи РАЦС: процедура, строки, зразок ЗАЯВИ (БЕЗ неповнолітніх дітей та за взаємною згодою)

Розірвання шлюбу через РАЦС ⭐️⭐️⭐️⭐️⭐️ — Розлучення онлайн

❗️Якщо Ви з партнером прийняли рішення про розлучення, тоді Законом України передбачено два шляхи розірвання шлюбу:

 • розлучення через РАЦС та
 • розлучення в судовому порядку.

Я пропоную вам дізнатись ⚠️ розірвання шлюбу онлайн це міф чи реальність, а також все про ⚠️ документи для розірвання шлюбу.

Проте судова тяганина, доволі громіздка та затратна процедура. Ось тут можна дізнатись про порядок розлучення в Україні, якщо немає дітей. До того ж, затратна вона як в фінансовому плані, адже доведеться сплатити чималий судовий збір, так і в плані часових затрат. Процедура розлучення в суді, в середньому триває від двох місяців і довше.

Саме тому, більш доцільним при розлученні буде скористатись послугами РАЦСу, та здійснити процедуру розірвання шлюбу з їх допомогою.

✅ Вам варто знати, що є декілька умов, для реалізації права на розлучення через РАЦС:

 1. Згода подружжя на розлучення;
 2. Відсутність спільних неповнолітніх дітей;
 3. Відсутність вагітності у дружини.

✅ Таким чином, якщо усі вищеперелічені умови дотримано, Ваш шлюб буде розірвано органом РАЦС без з’ясування причини розлучення, у Вас не вимагатимуть доказів неможливості збереження шлюбу та не проводитимуть процедуру примирення. Також, Ваш шлюб буде розірвано не зважаючи на наявність майнового спору між подружжям.

Розірвання шлюбу через органи РАЦС: процедура, строки, зразок ЗАЯВИ (БЕЗ неповнолітніх дітей та за взаємною згодою)

Інфографіка

Важливою умовою розлучення через орган реєстрації актів цивільного стану є взаємна згода подружжя, це передбачає особисту подачу заяви про розірвання шлюбу до РАЦСу.

В окремих випадках, за неможливості особою особисто подати заяву про розлучення, Законом передбачена подача нотаріально завіреної заяви через належного представника.

Таким чином, після подачі такої заяви, офіційна реєстрація розірвання шлюбу буде проведена через місяць.

❗️Пам’ятайте, протягом місяця з дня подачі заяви про розлучення Ви маєте можливість її відкликати, а Ваш шлюб не буде розірвано.

Одноособове звернення до органу РАЦС з заявою про розірвання шлюбу, допустиме лише в окремих випадках. Так, РАЦС складає актовий запис про розірвання шлюбу в разі визнання судом одного з подружжя безвісно відсутнім або недієздатним.

Розірвання шлюбу через органи РАЦС: процедура, строки, зразок ЗАЯВИ (БЕЗ неповнолітніх дітей та за взаємною згодою)

Документи необхідні для розлучення через РАЦС

⚠️ Отже, при зверненні до РАЦСу для розірвання шлюбу Вам необхідно наступні документи:

 1. Спільна заява подружжя про розлучення;
 2. Свідоцтво про укладення шлюбу;
 3. Паспорт обох з подружжя.

У результаті розгляду Вашого звернення, орган РАЦС видає ✔️Свідоцтво про розірвання шлюбу та вносить відповідні відомості в електронний реєстр. На цьому етапі процедура розлучення буде завершена.

Порядок та особливості розірвання шлюбу через органи ДРАЦС без участі одного з подружжя

До Пулинського бюро правової допомоги звернулась пані Ірена для отримання консультації щодо порядку розірвання шлюбу  через органи державної реєстрації актів цивільного стану без участі чоловіка.

Працівник бюро розповів, що подружжя, яке не має дітей, має право подати до органу державної реєстрації актів цивільного стану заяву про розірвання шлюбу (ст. 106 Сімейного кодексу України).

До заяви додається свідоцтво про шлюб, а також, за потреби, копія рішення суду (витяг з рішення суду) про визнання другого з подружжя безвісно відсутнім чи недієздатним (у випадку розірвання шлюбу за заявою одного з подружжя).

 • Після закінчення одного місяця від дня подання такої заяви, якщо вона не була відкликана, у присутності хоча б одного з подружжя видається свідоцтво про розлучення.
 • Якщо один із подружжя через поважну причину (у зв’язку з тяжкою хворобою, тривалим відрядженням, проживанням у віддаленій місцевості) не може особисто подати заяву про розірвання шлюбу до відділу державної реєстрації актів цивільного стану, таку заяву, справжність підпису на якій має бути нотаріально засвідченою, або прирівняну до неї, від його імені може подати другий із подружжя, про що робиться відмітка в журналі обліку заяв про розірвання шлюбу подружжя, яке не має дітей, та заяв відповідно до статті 107 Сімейного кодексу України, а також в актовому записі про розірвання шлюбу в графі “Для відміток”.
 • Розірвання шлюбу органом державної реєстрації актів цивільного стану за заявою одного з подружжя відбувається у таких випадках:
 • –  якщо другий із подружжя визнаний безвісно відсутнім;
 • – якщо другий із подружжя визнаний недієздатним.
 • При прийнятті заяви про розірвання шлюбу подружжя, яке не має дітей, особам роз’яснюються порядок і умови державної реєстрації розірвання шлюбу, а також момент його припинення.
 • Якщо подружжя через поважну причину не може з’явитися до відділу державної реєстрації актів цивільного стану для державної реєстрації розірвання шлюбу в установлений для них день, строк такої реєстрації на письмове прохання подружжя може бути перенесений на інший день.
 • У цих випадках строк перенесення державної реєстрації розірвання шлюбу не може перевищувати одного року з дня подання заяви.
 • Якщо подружжя не з’явилося для проведення державної реєстрації розірвання шлюбу і не повідомило про причину неявки протягом трьох місяців з дня подання відповідної заяви, заява втрачає чинність.

Якщо один із подружжя через поважну причину не може з’явитись для державної реєстрації розірвання шлюбу, він може під час подачі заяви про розірвання шлюбу подружжя, яке не має дітей, або впродовж місяця письмово повідомити орган державної реєстрації актів цивільного стану про згоду реєстрації розірвання шлюбу за його відсутності та зазначити місцезнаходження органу державної реєстрації актів цивільного стану, до якого слід надіслати свідоцтво про розірвання шлюбу. У разі надсилання письмового повідомлення підпис на ньому того з подружжя, який не може з’явитися, повинен бути нотаріально засвідченим.

Що стосується питання дошлюбного прізвища то той із подружжя, який бажає відновити своє дошлюбне прізвище, повинен письмово заявити про це у відділі державної реєстрації актів цивільного стану під час державної реєстрації розірвання шлюбу.

Виникли питання? Звертайтеся за юридичною консультацією до місцевих центрів та бюро правової допомоги. Їх адреси та контакти ви можете знайти на сайті  http://legalaid.gov.ua у розділі «Всі центри».

Отримати юридичну консультацію можна за номером 0 800 213103(єдиний контакт центр надання безоплатної правової допомоги).

Ссылка на основную публикацию