Розірвання шлюбу органом державної реєстрації актів цивільного стану за заявою подружжя, яке не має дітей

Для розлучення потрібне дотримання двох основних умов:

 • відсутність спільних неповнолітніх дітей
 • згода подружжя на розірвання шлюбу

При відсутності дитини і взаємній згоді, розлучення через РАЦС є найпростішим варіантом припинення шлюбу в Україні. Для оформлення розлучення подружжю необхідно звернутися до органу реєстрації актів цивільного стану, за місцем проживання (прописки) одного з них.

У РАЦСі потрібно заповнити спільну заяву про реєстрацію розірвання шлюбу (зразок у цій статті).
Крім особистої подачі подружжям заяв, ініціювати розлучення можна через інтернет-портал Мін’юсту, оформивши всі необхідні документи в online-режимі (подробиці в статті).

Наявність неповнолітніх дітей від інших шлюбів не впливає на можливість розлучення в РАЦСі.

Які строки розірвання шлюбу через РАЦС в Україні?

Процедура оформлення розірвання шлюбних відносин через органи державної реєстрації актів цивільного стану займає один місяць. Саме стільки часу, відповідно до ч.2 ст.

106 Сімейного кодексу України, відведено подружжю для відкликання заяви. Якщо бажання розлучитися за цей місяць не пропало, чоловік і дружина в призначений день зобов’язані з’явитися до РАЦСу для реєстрації розірвання шлюбу.

При підтвердженні намірів, видається відповідне свідоцтво.

Відкликання заяви одним з подружжя анулює можливість розлучення в РАЦСі. Якщо дружина або чоловік не згоден на розлучення і не хоче нікуди йти, ініціатор процесу повинен звертатися до районного суду і подавати позов про припинення шлюбних відносин (судова процедура).

Дата державної реєстрації розірвання шлюбу може бути перенесена на інший день на письмове прохання подружжя, якщо вони з поважних причин не можуть з’явитися в орган державної реєстрації актів цивільного стану в установлений для них термін. Це регламентовано ч. 4 ст. 15 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану».
Важливо: термін перенесення розірвання шлюбу не може перевищувати один рік з дня подання заяви.

Чи можна розлучитися у РАЦСі без присутності чоловіка або дружини?

Відсутність через поважну причину одного з подружжя при подачі заяви на розлучення не є проблемою, оскільки відповідно до ч. 1 статті 106 Сімейного кодексу другий з подружжя може подати заяву про розлучення від його імені.

Для цього дружині і чоловіку необхідно самостійно заповнити свою частину заяви про реєстрацію розірвання шлюбу та завірити її у нотаріуса. За наявності такої «довіреності» розлучення відбувається без присутності чоловіка або жінки.

Якщо чоловік або дружина заздалегідь знає, що не зможе прибути до РАЦСу для оформлення розлучення в призначений час, при подачі заяви (або протягом місяця після цього) слід письмово повідомити орган державної реєстрації актів цивільного стану про можливість розірвання шлюбу у відсутності одного з подружжя. Цей документ подається інспектору реєстраційної служби.

При направленні письмового повідомлення, підпис на ньому повинен бути нотаріально посвідчений.

Який перелік документів потрібен для розлучення в РАЦСі?

Для припинення шлюбу чоловіку і дружині необхідно подати до РАЦС такі документи:

 • спільна заява подружжя
 • свідоцтво про шлюб
 • паспорт

Скільки коштує розлучення через РАЦС у 2020 році?

Процедура розлучення у РАЦСі є маловитратною і загальна сума платежу, як правило, не перевищує розміру адміністративного збору.

Відповідно до Декрету Кабміну «Про державне мито», у разі реєстрації розірвання шлюбу за взаємною згодою подружжя, яке не має дітей, сплачується держмито в розмірі 0,5 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (8 гривень 50 копійок).

При цьому сума податку, який необхідно сплатити за розлучення з особами, визнаними в установленому порядку безвісно відсутніми або недієздатними, становить 0,03 НМДГ. Крім цього, в ціну шлюборозлучного процесу можуть включатися додаткові платні послуги РАЦСу (Постанова КМУ № 1168 від 22.12.2010 року).

Чи можна в РАЦСі розлучитися з іноземцем?

Процедура розірвання шлюбних відносин з громадянином іноземної держави проводиться аналогічно шлюборозлучному порядку, встановленому для громадян України (розлучення з іноземцем).

Де отримати заяву про розірвання шлюбу через РАЦС?

Подивитися і скачати зразок заяви про розлучення можна на нашому сайті.

Розірвання шлюбу органом державної реєстрації актів цивільного стану за заявою подружжя, яке не має дітей

Завантажити зразок заяви про розлучення

Чи можна розірвати шлюб через інтернет?

Розлучення онлайн в Україні представляє собою можливість записатися через Інтернет на прийом до відділів державної реєстрації актів цивільного стану, задати ваші питання в режимі online і подати заяву на реєстрацію шлюборозлучного процесу в електронній формі. Все це можна зробити через спеціальний веб-портал Міністерства юстиції України «Звернення в сфері державної реєстрації актів цивільного стану».

Для того, щоб подати онлайн-заяву на розлучення, потрібні такі документи:

 • паспорта чоловіка і дружини
 • квитанція про сплату держмита
 • для іноземців — документ, що підтверджує законність перебування в Україні

Протягом доби після подачі заяви на розірвання шлюбу через Інтернет подружжю надійде повідомлення про дату і час держреєстрації припинення шлюбних відносин.

Для завершення процесу потрібно особисто прийти в орган реєстрації актів цивільного стану з паспортом, квитанцією і оригіналом свідоцтва про шлюб, на якому після розлучення ставиться відмітка (штамп) про розірвання шлюбу.

Таким чином, подача заяви про розлучення в онлайн-режимі не звільняє чоловіка і дружину від необхідності прийти в РАГС, але значно прискорює процедуру шлюборозлучного процесу.

Зверніть увагу, що розлучення без згоди одного з подружжя (в односторонньому порядку) в Україні можливе тільки через суд. Розлучитися в РАГСі можна за обопільною згодою дружини і чоловіка, без наявності дітей.

Увага! Юридичний портал України не рекомендує користуватися послугами on-line ботів та інших недержавних ресурсів під час процедури розірвання шлюбу.

Порядок та особливості розірвання шлюбу через органи ДРАЦС без участі одного з подружжя

До Пулинського бюро правової допомоги звернулась пані Ірена для отримання консультації щодо порядку розірвання шлюбу  через органи державної реєстрації актів цивільного стану без участі чоловіка.

Працівник бюро розповів, що подружжя, яке не має дітей, має право подати до органу державної реєстрації актів цивільного стану заяву про розірвання шлюбу (ст. 106 Сімейного кодексу України).

До заяви додається свідоцтво про шлюб, а також, за потреби, копія рішення суду (витяг з рішення суду) про визнання другого з подружжя безвісно відсутнім чи недієздатним (у випадку розірвання шлюбу за заявою одного з подружжя).

 • Після закінчення одного місяця від дня подання такої заяви, якщо вона не була відкликана, у присутності хоча б одного з подружжя видається свідоцтво про розлучення.
 • Якщо один із подружжя через поважну причину (у зв’язку з тяжкою хворобою, тривалим відрядженням, проживанням у віддаленій місцевості) не може особисто подати заяву про розірвання шлюбу до відділу державної реєстрації актів цивільного стану, таку заяву, справжність підпису на якій має бути нотаріально засвідченою, або прирівняну до неї, від його імені може подати другий із подружжя, про що робиться відмітка в журналі обліку заяв про розірвання шлюбу подружжя, яке не має дітей, та заяв відповідно до статті 107 Сімейного кодексу України, а також в актовому записі про розірвання шлюбу в графі “Для відміток”.
 • Розірвання шлюбу органом державної реєстрації актів цивільного стану за заявою одного з подружжя відбувається у таких випадках:
 • –  якщо другий із подружжя визнаний безвісно відсутнім;
 • – якщо другий із подружжя визнаний недієздатним.
 • При прийнятті заяви про розірвання шлюбу подружжя, яке не має дітей, особам роз’яснюються порядок і умови державної реєстрації розірвання шлюбу, а також момент його припинення.
 • Якщо подружжя через поважну причину не може з’явитися до відділу державної реєстрації актів цивільного стану для державної реєстрації розірвання шлюбу в установлений для них день, строк такої реєстрації на письмове прохання подружжя може бути перенесений на інший день.
 • У цих випадках строк перенесення державної реєстрації розірвання шлюбу не може перевищувати одного року з дня подання заяви.
 • Якщо подружжя не з’явилося для проведення державної реєстрації розірвання шлюбу і не повідомило про причину неявки протягом трьох місяців з дня подання відповідної заяви, заява втрачає чинність.

Якщо один із подружжя через поважну причину не може з’явитись для державної реєстрації розірвання шлюбу, він може під час подачі заяви про розірвання шлюбу подружжя, яке не має дітей, або впродовж місяця письмово повідомити орган державної реєстрації актів цивільного стану про згоду реєстрації розірвання шлюбу за його відсутності та зазначити місцезнаходження органу державної реєстрації актів цивільного стану, до якого слід надіслати свідоцтво про розірвання шлюбу. У разі надсилання письмового повідомлення підпис на ньому того з подружжя, який не може з’явитися, повинен бути нотаріально засвідченим.

Що стосується питання дошлюбного прізвища то той із подружжя, який бажає відновити своє дошлюбне прізвище, повинен письмово заявити про це у відділі державної реєстрації актів цивільного стану під час державної реєстрації розірвання шлюбу.

Виникли питання? Звертайтеся за юридичною консультацією до місцевих центрів та бюро правової допомоги. Їх адреси та контакти ви можете знайти на сайті  http://legalaid.gov.ua у розділі «Всі центри».

Отримати юридичну консультацію можна за номером 0 800 213103(єдиний контакт центр надання безоплатної правової допомоги).

Читайте также:  Усиновлення дитини громадянами України.

Розірвання шлюбу в державних органах реєстрації актів цивільного стану

Стаття 105. Припинення шлюбу внаслідок його розірвання

 1.  Шлюб припиняється внаслідок його розірвання за спільною заявою подружжя відповідно до статті 106 або одного з них відповідно до статті 107 цього Кодексу.

 2.  Шлюб припиняється внаслідок його розірвання за спільною заявою подружжя на підставі рішення суду, відповідно до статті 109 цього Кодексу.

 3.  Шлюб припиняється внаслідок його розірвання за позовом одного з подружжя на підставі рішення суду, відповідно до статті 110 цього Кодексу.

 • Стаття 106. Розірвання шлюбу органом державної реєстрацпактів цивільного стану за заявою подружжя, яке не має дітей
 1.  Подружжя, яке не має дітей, має право подати до органу державної реєстрації актів цивільного стану заяву про розірвання шлюбу.

 1. Якщо один із подружжя через поважну причину не може особисто подати заяву про розірвання шлюбу до органу державної реєстрації актів цивільного стану, таку заяву, нотаріально засвідчену або прирівняну до неї, від його імені може подати другий з подружжя.
 1.  Орган державної реєстрації актів цивільного стану складає актовий запис про розірвання шлюбу після спливу одного місяця від дня подання такої заяви, якщо вона не була відкликана.

 2.  Шлюб розривається незалежно від наявності між подружжям майнового спору.

 • Стаття 107. Розірвання шлюбу органом державної реєстрації актів цивільного стану за заявою одного з подружжя
 1.  Шлюб розривається органом державної реєстрації актів цивільного стану за заявою одного із подружжя, якщо другий із подружжя:

 •  визнаний безвісно відсутнім;
 •  визнаний недієздатним.
 1.  Шлюб розривається незалежно від наявності між подружжям майнового спору.

Сімейний кодекс України

В СК України закріплюється підстава припинення шлюбу як сімейного союзу дружини та чоловіка — розірвання шлюбу Згідно з законом розірвання шлюбу має місце у випадках, коли подружжя або один з них не вважають за можливе подальше збереження шлюбу і бажають його розірвати.

Таким чином, на відміну від смерті одного з подружжя, припинення шлюбу внаслідок його розірвання має не об’єктивну, а суб’єктивну підставу. Для розірвання шлюбу потрібна воля подружжя або одного з них, спрямована на юридичне закріплення відсутності шлюбу між сторонами.

Припинення шлюбу внаслідок його розірвання (розлучення) згідно зі ст. 105 СК України може мати місце у передбачених законом випадках:

 •  органом РАЦС за спільною заявою подружжя або за заявою одного з подружжя;
 •  судом за спільною заявою подружжя або за заявою одного з подружжя.

Якщо подружжя прийняли спільне рішення про розлучення, у пари немає неповнолітніх дітей, а жінка не вагітна, для оформлення розлучення необхідно звернутися до органу РАЦС за місцем прописки одного з подружжя. Подружжя подають заяву про реєстрацію розірвання шлюбу, встановленого зразка, паспорти. Дана заява складається з двох частин і заповнюється кожним з подружжя.

До заяви про розірвання шлюбу подружжя, яке не має дітей, має бути додане свідоцтво про шлюб. До заяви крім того, додається копія рішення суду (витяг з рішення суду) про визнання другого з подружжя безвісно відсутнім чи недієздатним («Правила державної реєстрації актів цивільного стану в Україні»),

Про державну реєстрацію розірвання шлюбу в паспортах або паспортних документах осіб, шлюб між якими розірвано, робиться відмітка про реєстрацію розірвання шлюбу із зазначенням місця і часу цієї реєстрації, прізвища, власного імені, по батькові особи, з якою розірвано шлюб, прізвища після реєстрації.

Службова особа органу РАЦС не уповноважена з’ясовувати у заявників причини розірвання шлюбу та вживати заходів до їх примирення. Вона не може відмовити у прийнятті такої заяви чи продовжити кінцевий термін розірвання шлюбу.

Якщо державна реєстрація розірвання шлюбу була проведена за відсутності одного з подружжя, відмітка про розірвання шлюбу в його паспорті або паспортному документі робиться при врученні йому свідоцтва про розірвання шлюбу тим органом РАЦС, який видає свідоцтво, із зазначенням фактичного місця та дати державної реєстрації розірвання шлюбу.

Зверніть увагу!

Шлюб  не  може бути  розірваний,   раніше, ніж через місяць з моменту подання відповідної заяви про розлучення. Протягом місяця подружжя можуть відкликати свою заяву про розлучення.

Якщо подружжя не змінили своїх намірів за місяць, тоді чоловік і дружина приходять в призначений час і дату для реєстрації розірвання шлюбу, після чого їм видадуть свідоцтво про розірвання шлюбу.

Шлюб розривається не залежно від наявності між подружжям майнового спору.

Що робити якщо один з подружжя не може з’явитися в орган РАЦС і подати заяву про розлучення?

Якщо один з подружжя через поважну причину не може особисто подати заяву про розірвання шлюбу, таку заяву, нотаріально засвідчену або прирівняну до нотаріально засвідченої, від його імені може подати другий з подружжя.

Прийшовши в орган РАЦС, подружжя пред’являє працівнику органу РАЦС заповнену частину заяви про розірвання шлюбу і заповнює свою частину заяви. Після цього повідомляється дата і час реєстрації розлучення.

Процес розлучення вважається завершеним після отримання свідоцтва про розлучення.

Якщо один з подружжя заздалегідь знає, що не зможе прийти в орган РАЦС для оформлення розлучення?

Про це необхідно повідомити в заяві про реєстрацію розірвання шлюбу або направити в орган РАЦС додаткову заяву. Тут важливе формулювання: «Згоден(а) на реєстрацію розірвання шлюбу в мою відсутність».

Якщо чоловік (дружина) проживає в іншому місті (районі), в заяві вказується назва та адреса органу РАЦС, в який направляється Свідоцтво про розірвання шлюбу для того, щоб заявник зміг отримати його особисто.

 1. Зверніть увагу!
 2. Подружжю, яке подало заяву про розірвання шлюбу, необхідно пам’ятати, що навіть якщо вони не з’являться для реєстрації розірвання шлюбу, постанову про розірвання шлюбу буде винесено, а з моменту винесення постанови шлюб вважається припиненим.
 3. Що робити якщо подружжя не можуть з’явитися в орган РАЦС у призначений день для реєстрації розлучення?

У цьому випадку подружжя подають в орган РАЦС заяву з проханням перенести реєстрацію розірвання шлюбу на інший день. Згідно закону реєстрація розірвання шлюбу повинна бути зареєстрована не пізніше ніж через 1 рік з моменту подачі заяви в орган РАЦС.

Якщо один з подружжя через поважну причину не може з’явитися для державної реєстрації розірвання шлюбу, він може під час подачі заяви про реєстрацію розірвання шлюбу або впродовж місяця письмово повідомити орган РАЦС про згоду реєстрації розірвання шлюбу за його відсутності та зазначити місцезнаходження органу РАЦС, до якого слід надіслати свідоцтво про розірвання шлюбу. У разі надсилання письмового повідомлення підпис на ньому того з подружжя, який не може з’явитися, повинен бути нотаріально засвідчений.

Розірвання шлюбу органом РАЦС за заявою чоловіка або дружини згідно зі ст.107 СК України можливе якщо другий з подружжя визнаний безвісно відсутнім або визнаний недієздатним.

Юридичний порадник Сімейне право. Зміст

Реєстрація та розірвання шлюбу

 • Консул здійснює реєстрацію шлюбу виключно між громадянами України, які на законних підставах проживають за межами України.
 • Жінка та чоловік, які бажають зареєструвати шлюб, подають особисто письмову заяву за встановленою формою до дипломатичного представництва чи консульської установи України в країні перебування.
 • Якщо жінка і (або) чоловік не можуть через поважні причини особисто подати заяву про реєстрацію шлюбу до дипломатичного представництва або консульської установи, то таку заяву, справжність підписів на якій має бути нотаріально засвідчена, можуть подати їх представники згідно з довіреністю, посвідченою у встановленому порядку.
 • Особи, які раніше перебували в шлюбі, можуть зареєструвати новий шлюб тільки при пред'явленні документів, що підтверджують припинення попереднього шлюбу (свідоцтво про розірвання шлюбу, свідоцтво про смерть одного з подружжя, рішення суду України або висновок відділу реєстрації актів цивільного стану про визнання шлюбу недійсним).
 • Для громадян України, шлюб яких припинено за кордоном, таким документом може бути рішення суду про розірвання шлюбу, якщо за законодавством цієї іноземної держави воно є остаточним, свідоцтво про розірвання шлюбу або смерть одного з подружжя чи інші документи, що підтверджують припинення попереднього шлюбу, які передбачені законодавством іноземної держави, видані компетентним органом.
 • Особи, які бажають зареєструвати шлюб, зобов'язані пред'явити для посвідчення їх особи паспортні документи.

Для реєстрації шлюбу необхідна взаємна згода осіб, що укладають шлюб, та досягнення ними шлюбного віку. Шлюбний вік установлений у 18 років для чоловіків і в 17 років для жінок.

Реєстрація шлюбу осіб, яким знижено шлюбний вік, провадиться на загальних підставах. Якщо особи, які бажають зареєструвати шлюб, на день реєстрації шлюбу не досягли шлюбного віку, реєстрація шлюбу провадиться тільки за наявності рішення суду про надання права на шлюб.

Громадяни України та особи без громадянства, які проживають в Україні, для підтвердження сімейного стану з метою реєстрації шлюбу в іншій державі подають заяву, засвідчену нотаріально, у якій особа повідомляє про себе, що вона ніколи не перебувала у шлюбі, або про те, що вона раніше перебувала у шлюбі, але зараз її шлюб припинено, та належним чином легалізовану, якщо інше не передбачено міжнародними договорами України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України.

Громадяни України, які проживають за кордоном, для реєстрації шлюбу та підтвердження сімейного стану подають аналогічну заяву, засвідчену дипломатичним представництвом чи консульською установою України, нотаріусом, або документ про те, що особа не перебуває в шлюбі, виданий компетентними органами країни проживання, який повинен бути належним чином легалізований, якщо інше не передбачено міжнародним договором України, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України.

Реєстрація шлюбу відбувається після спливу одного місяця від дня подання заяви особами, які бажають укласти шлюб.

Читайте также:  Гражданский брак и право на наследование (ч. 1)

У виняткових випадках, на підставі спільної заяви осіб, які бажають вступити в шлюб, та документів, які підтверджують наявність поважної причини, консул може скоротити місячний строк, про що робиться відмітка в журналі обліку заяв про реєстрацію шлюбу.

Якщо консул до реєстрації шлюбу отримає письмову інформацію про наявність передбачених законодавством перешкод до укладення шлюбу, то консул відкладає реєстрацію та пропонує заявникові, який надав таку інформацію, представити в термін не більш як три місяці відповідні докази, які підтверджують наявність цих перешкод.

На прохання зацікавлених осіб або зі своєї ініціативи консул сам може робити необхідну перевірку. Консул повідомляє осіб, які подали заяву про реєстрацію шлюбу, про відстрочку реєстрації шлюбу.

За наявності передбачених законодавством перешкод для реєстрації шлюбу консул відмовляє в його реєстрації і видає письмове роз'яснення.

Якщо відомості про такі перешкоди не дістануть підтвердження, шлюб реєструється на загальних підставах.

Реєстрація шлюбу за довіреністю або через представника не дозволяється. Присутність нареченої та нареченого в момент реєстрації їхнього шлюбу є обов'язковою.

За погодженням з особами, які бажають укласти шлюб, консул призначає день і час реєстрації шлюбу з додержанням вимог, передбачених статтею 32 Сімейного кодексу України.

Якщо громадяни, які бажають укласти шлюб, не можуть з'явитись з поважних причин до консула в установлений їм день, то строк реєстрації шлюбу на їх письмове прохання переноситься на інший день згідно з їх бажанням. Про це робиться відмітка на заяві та в журналі обліку заяв.

 1. У цих випадках строк перенесення реєстрації шлюбу не може перевищувати одного року з дня подання заяви.
 2. Якщо особи, які подали заяву, не з'явилися до консульської установи протягом тримісячного строку з дня її подання і не повідомили причину неявки, то заява втрачає чинність.
 3. Реєстрація шлюбу та видача подружжю свідоцтва про шлюб провадиться у приміщенні консульської установи в присутності осіб, які укладають шлюб.
 4. Наречені мають право обрати прізвище одного з них як спільне прізвище подружжя або надалі іменуватись дошлюбними прізвищами, або приєднати до свого прізвища прізвище другого з подружжя.
 5. Складання більше двох прізвищ не допускається, якщо інше не випливає із звичаю національної меншини, до якої належить наречена і (або) наречений.
 6. Якщо громадянин України при реєстрації шлюбу змінив прізвище, то на першій сторінці паспортного документа проставляється штамп про те, що він підлягає обміну в місячний строк у зв'язку зі зміною прізвища при вступі в шлюб.

Розірвання шлюбу

Консул має право зареєструвати розірвання шлюбу між громадянами України, якщо хоча б один з них постійно проживає за межами України, у таких випадках:

 • за спільною письмовою заявою подружжя, яке не має неповнолітніх дітей;
 • за заявою одного з подружжя, якщо другий із подружжя:
 • визнаний у встановленому законом порядку безвісно відсутнім;
 • визнаний у встановленому законом порядку недієздатним;
 • засуджений за вчинення злочину до позбавлення волі на строк не менше трьох років;
 • на підставі рішення суду про розірвання шлюбу.

Реєстрація розірвання шлюбу на підставі рішення суду України провадиться консулом лише за умови, що шлюб, який розривається, був укладений в органах реєстрації актів цивільного стану України.

До консульської установи або дипломатичного представництва подається заява подружжя або одного з них, що проживають за кордоном, які розірвали шлюб у судовому порядку в Україні і не зареєстрували розірвання шлюбу в органах реєстрації актів цивільного стану на території України.

Реєстрація розірвання шлюбу провадиться при пред'явленні оригіналу рішення суду (витягу з рішення суду) України про розірвання шлюбу, що набрало чинності, документа про сплату встановленої судом суми державного мита, а також паспортного документа, документа про сплату консульського збору.

Якщо один з подружжя, що розриває шлюб, звільнений від сплати державного мита, то реєстрація розірвання шлюбу і видача йому свідоцтва провадиться незалежно від сплати державного мита другим з подружжя.

Шлюб розривається незалежно від наявності між подружжям майнового спору.

До заяви про розірвання шлюбу обов'язково додається свідоцтво про шлюб, а в разі його відсутності для підтвердження проведеної реєстрації шлюбу витребується повторне.

Реєстрація розірвання шлюбу на підставі постанови про розірвання шлюбу за взаємною заявою подружжя передбачає особисту присутність подружжя або одного з них.

Якщо той з подружжя, який буде відсутній при реєстрації розірвання шлюбу, бажає після розлучення повернути своє дошлюбне прізвище, то він повинен указати про це в заяві про розірвання шлюбу. Аналогічний запис провадиться консулом і в постанові про розірвання шлюбу.

Все що треба знати про розірвання шлюбу відповідно до законодавства України

Сімейний союз чоловіка та жінки у випадках, коли вони мають різні погляди на шлюб та сім’ю, ведення домашнього господарства і при цьому не бажають подальшого подружнього життя (або хоча б один з подружжя), відповідно до українського законодавства у встановленому порядку може бути припинений.

До речі, у світі досі існує дві держави, де розлучитися фактично неможливо. Це Ватікан, де католицька доктрина забороняє розлучення, та Філіппіни, де процедура настільки складна і коштовна, що на практиці застосовується надзвичайно рідко і лише для мусульман.

Розлучення (розірвання шлюбу) між чоловіком та дружиною є результатом проведення передбачених законодавством процедур та призводить до виникнення певних правових наслідків для колишнього подружжя.

Процедури розлучення

 • Сімейний кодекс України передбачає декілька можливих варіантів розірвання шлюбу.
 • Перш за все, розірвання шлюбу може бути ініційовано, або спільно подружжям, або тільки лише одним з подружжя – без урахування бажання іншого.
 • Крім того розірвання шлюбу може відбуватися за спрощеною процедурою, коли шлюб розривається органом реєстрації актів цивільного стану (РАЦС), або в судовому порядку, який є набагато складніший та, як правило, більш тривалий.

Порядок розлучення через РАЦС

Найбільш поширеним випадком розірвання шлюбу без звернення із позовною заявою до суду є подання до органів РАЦС спільної заяви подружжям, які не мають дітей.

Заява про розлучення

Законодавство передбачає дві окремі форми заяви про розірвання шлюбу, що подаються до оргнів РАЦС:

 1. Спільна заява подружжя, які не мають дітей, про розірвання шлюбу;
 2. Заява про розірвання шлюбу у випадку визнання іншого з подружжя недієздатним або безвісно відсутнім.

Форми заяв є надзвичайно простими і зрозумілими та не потребують спеціальних знань для їх заповнення.

Подача таких заяв здійснюється до органів РАЦС за місцем проживання одного з подружжя. До заяви додається свідоцтво про шлюб, а у випадку розірвання шлюбу з підстав визнання другого з подружжя недієздатним або безвісно відсутнім – рішення суду про встановлення вказаних фактів.

Спільна заява подружжя, які не мають дітей, про розірвання шлюбу може бути подана також в електронному вигляді, шляхом проставлення на такій заяві електронного підпису.

При цьому поданню заяви до органів РАЦС не перешкоджає наявність будь  яких майнових претензій одного подружжя до іншого.

Порядок прийняття органами РАЦС рішення про розлучення

Отримавши таку заяву органи РАЦС визначають дату державної реєстрації розірвання шлюбу, яка не може бути визначена раніше ніж через один місяць з моменту її подачі.

Вказаний строк законодавцями був передбачений для примирення подружжя і відповідно створення можливості протягом вказаного строку відкликати свою заяву.

Уникнути скорочення місячного строку Сімейний кодекс України можливості не надає.

Розірвання шлюбу органами РАЦС здійснюється в присутності хоча б одного з подружжя.

Якщо подружжя не мають можливості з’явитися для офіційної реєстрації припинення шлюбу за їх заявою дата може бути перенесена на більш пізній термін. За відсутності дій з боку подружжя щодо реєстрації припинення шлюбу протягом трьох місяців з дати подачі заяви – така заява втрачає чинність.

Також органи РАЦС можуть розірвати шлюб за заявою лише одного з подружжя, якщо другий з подружжя визнаний:

 • недієздатним (особа визнається недієздатною судом, коли вона внаслідок хронічного, стійкого психічного розладу не здатна усвідомлювати значення своїх дій та (або) керувати ними);
 • безвісно відсутнім (безвісно відсутною особа визнається судом, коли за місцем її постійного проживання протягом останнього року не має інформації про місце перебування такої особи).

Шлюб припиняється у день реєстрації органами РАЦС припинення шлюбу.

Розірвання шлюбу через суд

Сімейний кодекс України також передбачає перелік випадків, коли шлюб між чоловіком та дружиною не може бути розірваний органами РАЦС, а необхідне звернення до суду із позовом про припинення шлюбу.

Читайте также:  Заява про надання неповнолітній особі (яка записана матір’ю або батьком дитини) повної цивільної дієздатності

До таких випадків належать наступні ситуації:

 1. Обидва з подружжя мають спільну згоду на припинення шлюбу, при цьому мають одного чи декілька дітей.
 2. Ініціатива щодо припинення шлюбу виходить лише від одного з подружжя, незалежно від наявності або відсутності дітей.

У першому випадку (розірвання шлюбу за спільною згодою подружжя, що має дітей) перед зверненням до суду подружжя мають узгодити між собою певні умови, у зв’язку з чим мають підготовити певний перелік документів. У таких випадках є доречною допомога юриста, як на етапі проведення переговорів з другим з подружжя, так і у випадку підготовки відповідних документів.

Так, разом із заявою до суду подружжя має подати узгоджений нотаріально посвідчений договір, у якому мають бути визначені наступні питання:

 • де та з ким з батьків будуть проживати діти;
 • яку участь братиме інший з подружжя в утриманні дитини – може бути як грошова, так і натуральна форми участі;
 • в якому порядку інший з подружжя буде брати участь у вихованні дитини.
 1. Також до суду подається договір, де визначається розмір аліментів на дитину (дітей).
 2. Через місяць з моменту подачі заяви до суду, якщо жодний з подружжя її не відкликав суд ухвалює рішення про розірвання шлюбу.
 3. У випадку відсутності згоди подружжя щодо питань розлучення, розірвання шлюбу може бути здійснено за позовом одного з подружжя.

Законодавство передбачає в окремих випадках обмеження можливості звернення до суду з таким позовом. Мова йде про випадки, коли дружина вагітна, а також коли дитині ще не виповнився один рік.

Позов про розірвання шлюбу

 • Особливості позовної заяви про розірвання шлюбу полягають в тому, що заявник має ґрунтовно навести підтвердження неможливості подальшого спільного життя подружжя і збереження шлюбу, невідповідності подальшого існування шлюбу інтересам одного з них чи інтересам їх дітей.
 • У позові викладаються серед іншого обставини щодо фактичних взаємин подружжя, дійсні причини позову про розірвання шлюбу, яким чином розірвання шлюбу відобразиться на інтересах дітей, питання можливого примирення сторін.
 • В позовній заяві обов’язково вказати:
 • ПІБ позивача, відповідача;
 • коли і де реєструвався шлюб;
 • наявність спільних дітей;
 • обставини спільного життя;
 • вимога про розірвання шлюбу, тощо;

Розгляд справи про розлучення у суді

Примирення

Першим кроком у судовому розгляді справи є визначення судом строку для примирення подружжя. Визначення строку для примирення не є безумовним обов’язком суду. Суд визначає його з урахуванням думки обох подружжя, наявності неповнолітніх дітей, інших обставин справи.

Якщо у визначений судом строк примирення між сторонами не відбулось суд розглядає справу і приймає рішення по суті.

Рішення суду про розірвання шлюбу

Головна обставина, яка встановлюється судом, для розірвання шлюбу – подальше спільне життя подружжя і збереження шлюбу суперечить істотним інтересам одного з них або їхніх дітей.

У рішенні суду зазначається:

 • дата і місце реєстрації шлюбу;
 • час та причини фактичного його припинення;
 • мотиви, з яких суд визнав збереження сім’ї можливим чи неможливим;
 • обґрунтовані висновки з приводу інших заявлених вимог.

Слід зазначити, що в ході звернення до суду із позовом про розірвання шлюбу можуть також бути заявлені і інші позовні вимоги, зокрема, про поділ спільного сумісного майна, визначення місця проживання дитини, стягнення аліментів на утримання дитини, стягнення аліментів на утримання подружжя, тощо.

Шлюб розривається з моменту набрання законної сили рішенням суду про розірвання шлюбу, та не потребує прийняття додаткових рішень органами РАЦС. Рішення суду про розірвання шлюбу, що набрало сили, вказаним органам судом лише для внесення відповідної інформації до актового запису про шлюб.

Правові наслідки припинення шлюбу

 1. Законодавство пов’язує із припиненням шлюбу виникнення окремих наслідків.
 2. Так дружина та чоловік перестають бути подружжям, а у зв’язку з цим окремі права та обовязки «зникають» або зазнають певної трансформації (як наприклад право на утримання іншого з подружжя).

 3. Зокрема, подружжя втрачає право на спадкування у випадку смерті колишнього з подружжя, право на будь-які державні забезпечення у випадку втрати подружжя тощо.
 4. При цьому варто пам’ятати, що права та обов’язки, пов’язані із батьківством у зв’язку з припиненням шлюбу не припиняються.

Крім того, за загальним правилом, майно, набуте після розірвання шлюбу дружиною та чоловіком, не вважатиметься їх спільною сумісною власністю.

Так само перестає діяти презумпція походження дитини від чоловіка у разі її народження дружиною після дев’яти місяців з моменту розірвання шлюбу.

Підсумки

 • У якості висновку слід зазначити, що розірвання шлюбу є не тільки стресовою ситуацією для подружжя, але й одночасно і достатньо складним процесом, що потребує врахування багатьох юридичних нюансів.
 • Розірвання шлюбу між подружжям призводить до настання певних правових наслідків, які в деяких випадках в майбутньому вже достатньо важко змінити.
 • У зв’язку з чим складання чіткої, зрозумілої, вигідної «дорожньої карти» на етапі ініціювання питання розірвання шлюбу – є головним завданням юриста.
 • Звертайтеся.

Стаття 106. Розірвання шлюбу органом державної реєстрації актів цивільного стану за заявою подружжя, яке не має дітей

1. Подружжя, яке не має дітей, має право подати до органу державної реєстрації актів цивільного стану заяву про розірвання шлюбу.

Якщо один із подружжя через поважну причину не може особисто подати заяву про розірвання шлюбу до органу державної реєстрації актів цивільного стану, таку заяву, нотаріально засвідчену або прирівняну до неї, від його імені може подати другий з подружжя.

2. Орган державної реєстрації актів цивільного стану складає актовий запис про розірвання шлюбу після спливу одного місяця від дня подання такої заяви, якщо вона не була відкликана.

3. Шлюб розривається незалежно від наявності між подружжям майнового спору.

Коментар:

У частині 1 коментованої статті йдеться про спрощену процедуру розірвання шлюбу. У тому випадку, якщо подружжя не має дітей, вони мають право подати до державного органу реєстрації актів цивільного стану заяву про розірвання шлюбу.

Щодо процедури розірвання шлюбу, то згідно із п.

12 Правил реєстрації актів цивільного стану в Україні реєстрація розірвання шлюбу у випадку, передбаченому статтею 106 Сімейного кодексу України, провадиться на підставі письмової заяви подружжя про розірвання шлюбу, у якій повинно бути зазначено про відсутність у них спільних дітей, після спливу одного місяця від дня подання такої заяви, якщо вона не була відкликана, у присутності хоча б одного з подружжя.

При прийнятті заяви про розірвання шлюбу особам, які подають заяву, роз'яснюється порядок і умови реєстрації розірвання шлюбу, а також момент його припинення.

До заяви про розірвання шлюбу має бути додане свідоцтво про шлюб.

Якщо в подружжя такого свідоцтва немає, а актовий запис про шлюб в органі реєстрації актів цивільного стану не зберігся, то за наявності в паспортах або паспортних документах заявника відмітки (штампа) про шлюб вимагати поновлення актового запису не потрібно.

Про відсутність свідоцтва робиться відмітка на заяві про реєстрацію розірвання шлюбу. За наявності свідоцтва про шлюб після складання актового запису про розірвання шлюбу воно повертається заявникам з відміткою про реєстрацію розірвання шлюбу.

Якщо актовий запис про шлюб був складений в органах реєстрації актів цивільного стану України, але не зберігся, і в подружжя немає свідоцтва про шлюб, а також відсутні штампи (відмітки) про шлюб в паспортах, паспортних документах, то реєстрація розірвання шлюбу може бути проведена тільки після поновлення актового запису про шлюб у встановленому законодавством порядку.

Чинний Сімейний кодекс передбачає можливість реалізації права на подачу заяви про розірвання шлюбу через представника. У тому випадку якщо один із подружжя через поважну причину не може особисто подати заяву про розірвання шлюбу до державного органу реєстрації актів цивільного стану, таку заяву, нотаріально засвідчену або прирівняну до неї, від його імені може подати другий з подружжя.

Оскільки держава має всіляко сприяти укріпленню шлюбних відносин. Державні органи на які покладено відповідні функції щодо припинення шлюбу шляхом його розірвання мають вживати всі передбачені законом можливості для збереження шлюбу.

Саме тому державний орган реєстрації актів цивільного стану виносить постанову про розірвання шлюбу після спливу одного місяця від дня подання такої заяви, якщо вона не була відкликана.

Такий строк встановлено для того щоб уникнути помилок з боку подружжя по розірванню шлюбу, оскільки у деяких випадках подружжя діють імпульсивно необдумано і з певним часом можуть змінити своє ставлення до подальшого існування шлюбу.

У коментованій статті мова іде про спрощену процедуру розірвання шлюбу то цілком зрозуміло, що вирішення питання щодо розірвання шлюбу між подружжям має вирішуватися незалежно від майнового спору.

Слід зазначити, що навіть у разі наявності майнового спору шлюб припиняється у день реєстрації державним відділом реєстрації актів цивільного стану розірвання шлюбу.

Майновий спір може бути вирішено в порядку позовного провадження.

Ссылка на основную публикацию