Розірвання шлюбу в суді

Припинення сімейних відносин — це складнапроцедура, яка зачіпає не тільки дорослих людей, але і їх спільних дітей.

Процес може реалізуватися на підставі складання мирної угоди, в якому вирішується, яким чином ділиться майном між колишнім подружжям, з ким із них залишаються діти, яким буде розмір аліментів, а також розглядається безліч інших питань.

Нерідко розлучення є наслідком сильних скандалів і розбіжностей між людьми, тому вони не можуть прийти до якого-небудь угоди. Для вирішення всіх питань потрібно розірвання шлюбу в судовому порядку. У цьому випадку основні завдання вирішуються досвідченим суддею.

законодавче регулювання

Основні питання, що стосуються припинення сімейнихвідносин, містяться в СК РФ. Розірвання шлюбу в судовому порядку потрібно досить часто, так як люди не можуть самі вирішити, як оптимально розділити майно і з ким залишити неповнолітніх дітей.

Розірвання шлюбу в суді

Всі вимоги до процедури містяться в гл. 4 СК. На підставі даного кодексу є можливість розірвати шлюб двома способами:

 • подача позову до суду одним з подружжя;
 • звернення в ЗАГС, куди повинні прийти обидва громадянина для розірвання відносин.

Для передачі даної справи до суду повинні бути вагомі підстави.

Підстави для звернення до суду

Розірвання шлюбу в суді повинно проводитися тільки при наявності підстав. Вони перераховуються в ст. 16 СК. До них відносяться ситуації:

 • один з подружжя помирає;
 • заяву хоче подати тільки один з подружжя, а інший не згоден на розлучення;
 • люди не можуть прийти до мирного вирішення щодо того, з ким залишаться неповнолітні діти, а також яким буде розмір аліментів;
 • один з подружжя за рішенням суду або спеціальною комісією визнається недієздатним;
 • знаходиться одна сторона у в'язниці, причому термін ув'язнення перевищує 3 роки;
 • у подружжя є неповнолітні діти;
 • потрібно розділити спільне майно;
 • один з подружжя визнаний безвісно відсутнім.

Розірвання шлюбу в суді

Всі вищевказані підстави розірвання шлюбу всудовому порядку чітко прописуються в СК. Але при цьому можуть виникати й інші ситуації, при яких вирішити виниклі проблеми можна виключно через судове засідання.

У цьому випадку один з подружжя може скласти позов і прикласти до нього документи, які підтверджують необхідність судового розгляду. В цьому випадку підстави розірвання шлюбу в судовому порядку можуть збільшуватися.

Не допускається навіть через суд розірвати союз, якщо заявником виступає чоловік, чия дружина є вагітною або займається вихованням дитини, якій ще не виповнилося року.

Підвідомчість і підсудність

Розірвання шлюбу в судовому порядку вимагаєвизначити, куди саме звертатися для розгляду позову. Підвідомчість полягає в тому, що такі справи є цивільними. Підсудність передбачає, що такі справи розглядаються мировим суддею.

Саме йому треба подавати позов, якщо саме подружжя склали мирну угоду, на підставі якого було визначено, з ким залишаться неповнолітні діти, а також як буде розподілено майно, зароблене громадянами під час спільного ведення господарства.

Якщо позивач вимагає не тільки розірвання шлюбу всуді, а й висуває інші вимоги, то треба спочатку розібратися в усіх цих умовах, щоб визначити, чи доцільно звертатися до мирового судді, так як такі справи зазвичай направляються до районного суду.

Розірвання шлюбу в суді

До районного суду треба звертатися за умов:

 • потрібно розділити майно, вартість якого перевищує 50 тис. руб .;
 • позивач бажає, щоб другий з батьків був позбавлений своїх прав на дітей;
 • необхідно провести процедуру, на підставі якої буде встановлено батьківство;
 • є інші вимоги, які ставляться до дітей або умов, не розглядаються світовим судом на підставі ст. 23 ЦПК.

Тому перед визначенням того, куди саме требазвертатися з позовом, слід виявити причини розірвання шлюбу в судовому порядку, вирішити, чи можна самостійно розділити майно, а також встановити, чи можуть громадяни самі визначити, з ким залишаться діти.

Коли можна не звертатися до суду при наявності неповнолітніх дітей?

Існують певні умови, при яких не потрібно розірвання шлюбу в судовому порядку навіть при наявності дітей. До таких обставин відноситься:

 • діти не є загальними, тільки мати або батько є їх рідним батьком;
 • один з подружжя перебуває у в'язниці, причому він повинен бути засуджений на термін, що перевищує три роки;
 • встановлено за рішенням суду, що один з батьків визнаний безвісно відсутнім.

При вищевказаних умов не потрібно звертатися в суд, але тільки за умови, що стосовно майна відсутні між громадянами розбіжності.

Нюанси розірвання шлюбу

Справа розглядається в суді виключно за наявності юридичних підстав, представленого позовною заявою. Воно подається одним з подружжя. При цьому повинні дотримуватися деякі умови:

 • умови розірвання шлюбу в судовому порядку полягають спочатку в тому, що громадяни повинні дійсно довести неможливість подальшої сімейного життя;
 • в позові потрібно прописати, з яких причин потрібно розірвати союз, причому вони повинні бути дійсно обгрунтованими;
 • треба довести свою точку зору, тому якщо буде матися тільки небажання жити спільно, то суд може відхилити позов або запросити додаткові документи;
 • суддя обов'язково надасть учасникам процесуможливість ще раз обдумати своє рішення, а також може сам знайти способи, на підставі яких буде збережена сім'я; особливе значення це має для сімей, в яких є неповнолітні діти.

Зазвичай проводиться кілька засідань, а самапроцедура може затягнутися на тривалий час, тому нерідко на неї витрачається близько півроку або трьох місяців. Особливо це актуально, якщо одна сторона проти розлучення, тому можна скористатися примирливими методами.

Що вирішує суд?

Якщо звертатися до суду для розірвання союзу, то суддею вирішуються деякі важливі питання:

 • розділяється майно, яке належить подружжю спільно, тому вони обидва мають на нього однаковими правами;
 • вирішується, з ким залишаються неповнолітні діти, якщо вони є у громадян;
 • визначається, як кожен з батьків буде реалізовувати власні обов'язки і права по відношенню до виховання дітей;
 • призначаються аліменти для того з батьків, який буде жити окремо, причому виплати можуть бути представлені фіксованою сумою або деякою частиною зарплати громадянина.

Всі ці важливі питання вирішуються саме через суд. Для прийняття рішення суддя розглядає ретельно всі обставини конкретної справи.

Як написати заяву?

Важливим моментом звернення до суду вважається правильність складання позову. Зразок позовної заяви про розірвання шлюбу можна подивитися нижче.

Розірвання шлюбу в суді

Даний документ обов'язково повинен містити відомості:

 • найменування суду, куди передається дана справа (також заздалегідь краще пізнати ПІБ судді);
 • інформація про позивача, в яку включається його ПІБ, адреса проживання та дані з паспорта;
 • інформація про відповідача, яка містить його ПІБ і місце проживання;
 • безпосередня причина для розлучення, причому додатково вимагається чітке обгрунтування, так як при відсутності підстав може бути відмовлено в розгляді справи в суді;
 • підтвердження виявлених підстав для розірвання відносин між подружжям;
 • причини, за якими відсутня можливістьскористатися РАГСом для здійснення даного процесу, причому вони можуть бути пов'язані з наявністю спільних неповнолітніх дітей або цінного майна, яке люди не можуть розділити самостійно;
 • наводиться список документів, які додаються до заяви.

Бажано цю документацію і заявуприносити самостійно в суд, але допускається відправити їх поштою. Зразок позовної заяви про розірвання шлюбу є зрозумілим документом, що містить прості і доступні відомості, тому не виникне проблем з його складанням.

Як реалізується процес, якщо одна сторона відмовляється від розлучення?

Спочатку суд постарається встановити, єЧи є можливість для примирення громадян. Якщо один із подружжя не бажає припиняти відносини, то існує ймовірність, що люди зможуть помиритися. Нерідко суд застосовує різні примирливі заходи, спрямовані на возз'єднання сім'ї. При цьому враховується, з яких причин відмовляється одна сторона від розірвання шлюбу в судовому процесі.

Часто такі заходи пов'язані з тим, що призначаєтьсяперерву в процесі, який може досягати навіть трьох місяців. Протягом цього періоду часу громадяни повинні вирішити, чи дійсно вона бажає припинити відносини.

Якщо навіть після цього терміну не бажає одна зі сторін йти на поступки і миритися, а також як і раніше вимагає розлучення, то виноситься потрібне постанову. На підставі рішення суду вноситься запис в РАГСі про те, що шлюб був розірваний, тому між людьми припиняються подружні стосунки.

Кожна людина отримує свідоцтво, в якому вказується інформація про розірвання шлюбу.

Читайте также:  Какие документы нужны для развода

Нюанси розлучення за наявності взаємної згоди

Часто люди згодні розірвати відносини, але прицьому у них може бути спільне майно або діти, яким ще не виповнилося 18 років. Рішення щодо розділу цінностей і виховання дітей може прийматися людьми самостійно. В цьому випадку в присутності адвоката вони складають спеціальне мирну угоду. У ньому містяться такі відомості:

 • як ділиться все майно, яке є спільно нажитим у шлюбі;
 • вирішуються всі питання, які стосуються виховання дітей;
 • вказується, з ким будуть проживати діти;
 • призначаються аліменти, причому вони можуть бути представлені фіксованою виплатою або можуть щомісяця розраховуватися на підставі доходу батьків, який буде жити окремо від дітей.

Розірвання шлюбу в суді

Така угода береться за основу, томузазвичай суддя не змінює будь-які умови з цього документа, якщо вони безпосередньо не порушують права будь-якої сторони. Не допускається, щоб порушувалися права дітей або норми законодавства. Без порушень така угода виступає в якості виконавчого листа, тому усі умови в ньому обов'язкові до реалізації.

Досить часто всі проблеми між подружжяммирно вирішуються навіть при розірванні шлюбу в судовому порядку. Терміни, протягом яких видається постанова судом про припинення відносин, не можуть бути менше 1 місяця з дати звернення, а якщо зовсім використовуються примирливі заходи, то процедура може затягнутися на тривалий час.

Як проводиться процедура при наявності дітей?

Часто у подружжя є спільні неповнолітнідіти, а при цьому батьки не можуть прийти до єдиного рішення щодо того, з ким залишаться діти, хто буде займатися їхнім вихованням, а також які аліменти буде перераховувати друга сторона. В цьому випадку всі питання вирішуються через суд. Процедура розірвання шлюбу в судовому порядку за наявності неповнолітніх дітей відрізняється деякими нюансами:

 • якщо подружжя склали мирову угоду, то вседані про нього вносяться до протоколу суддею, після чого цей документ підписується обома учасниками процесу для підтвердження, що вони згодні з усіма пунктами;
 • якщо сторони не можуть домовитися, то розбирає цю справу суд загальної юрисдикції;
 • при розгляді цієї справи враховується матеріальний стан кожного з батьків, а також психологічний аспект, пов'язаний з вихованням та розвитком дітей;
 • на підставі прийнятого рішення виноситься ухвала, яка є обов'язковою для виконання кожною стороною;
 • такі процеси розглядаються виключно на відкритих засіданнях;
 • нерідко суд відмовляється від рівномірного розподілу майна між батьками, щоб батько, який залишається разом з дітьми, отримав більше цінностей;
 • під час розрахунку оптимального розміру аліментів враховується, яке матеріальне і соціальне становище кожного боку;
 • якщо дітям вже більше 10 років, то вони можуть висловити свою думку в процесі розгляду, тому самі розповідають судді, з ким із батьків вони хотіли б жити;
 • думка дитини враховується, якщо воно не порушує права неповнолітньої, а також не суперечить його інтересам.

Розірвання шлюбу в суді

Нерідко при такому процесі виникають проблемирозірвання шлюбу в судовому порядку, так як діти хочуть часто залишитися з тим батьком, у якого є не дуже хороше матеріальне становище.

У цьому випадку суд віддає перевагу психічному комфорту дітей.

Додатково для другого з подружжя призначаються аліменти, для чого враховується його офіційна зарплата, а якщо вона відсутня, то призначається незмінна сума, яка повинна сплачуватися громадянином щомісяця на дітей.

Прийняття рішення

Розірвання шлюбу за наявності дітей практичнозавжди здійснюється в суді. Суддя розглядає всі обставини справи, після чого виноситься судовий акт. Він повинен відповідати умовам, визначеним у гл. 16 ЦПК. У постанові обов'язково міститься інформація:

 • з ким з батьків залишаються неповнолітні діти;
 • хто буде виплачувати аліменти, призначені для утримання дітей;
 • який буде розмір даних виплат;
 • вирішується питання розділу майна.

Всі вищевказані питання є серйозними іважливими для кожної людини, тому суд повинен надавати можливість громадянам спробувати мирним способом врегулювати розбіжності. Якщо вони не можуть прийти до компромісу або ж наявне угоду порушує права дітей, то самостійно суд приймає рішення.

Розірвання шлюбу в суді

Особливості розірвання шлюбу в судовому порядкуполягають в тому, що суд під час визначення того, з ким залишиться дитина, враховує саме його інтереси, а не побажання батьків. При цьому повинні бути у вибраній боку всі умови для виховання і розвитку малюка, а інакше йому доведеться виплачувати аліменти і бачитися з дітьми у вихідні дні.

В який момент відбувається розірвання шлюбу?

Припиняються відносини між подружжям за ст.25 СК в день, коли в силу вступає прийняте судом рішення. Якщо ж процес виконується через ЗАГС, то розривається союз із внесенням відповідної позначки у книгу реєстрації.

Суд про прийняте рішення сповіщає ЗАГС, після чого так само вноситься потрібна запис. Тому колишнім дружинам додатково доведеться звертатися до цієї установи за відповідним свідоцтвом.

Без цього документа вони не зможуть вступити в новий шлюб, поміняти паспорт або оформити іншу документацію.

Скільки коштує процес?

Якщо потрібна громадянам звертатися до суду, то вониповинні усвідомлювати необхідність сплати певних коштів у вигляді мита. Держмито при розірванні шлюбу в судовому порядку дорівнює 600 руб., Причому дана сума сплачується при подачі позову. Тому одночасно з позовом потрібно передати суду квитанцію про оплату мита.

Далі при розірванні шлюбу в РАГСі такождоведеться кожному з подружжя сплатити мито в розмірі 650 руб. Позивач першу мито може компенсувати за рахунок коштів відповідача, для чого безпосередньо в позові треба вказати цю вимогу, але не завжди воно задовольняється судом.

Розірвання шлюбу в суді

Таким чином, досить часто громадянамдоводиться для розірвання союзу звертатися в суд. При деяких обставинах це є обов'язковим процесом.

Процедура відрізняється необхідністю сплати мита та наданням різних документів і вимог, на підставі яких приймається рішення.

Суд вирішує, з ким залишаються діти, як ділиться майно, які призначаються аліменти, а також можуть вирішуватися і інші численні запитання. Рішення представлено спеціальною постановою, яке обов'язково має виконуватися сторонами процесу.

Рішення суду про розірвання шлюбу

Розірвання шлюбу в судіРозірвання шлюбу в суді

Розірвання шлюбу в суді

Рішення суду про розірвання шлюбу, яке набрало законної сили

Заключною частиною шлюборозлучного процесу є отримання рішення суду про розлучення. Відповідно до норм Сімейного кодексу України (СК України), суд приймає рішення про розірвання шлюбу, якщо буде встановлено, що подальше спільне життя подружжя і збереження шлюбу суперечить інтересам хоча б одного з подружжя або інтересам їхніх дітей.

Рішення суду, як і будь-який офіційний документ, має свою структуру і складається з таких частин: вступна, описова, мотивувальна і резолютивна.

У рішенні суду про розірвання шлюбу зазначається:

 • дата і місце реєстрації шлюбу;
 • час і причини фактичного його припинення;
 • мотиви, за якими суд визнав збереження сім’ї можливим чи неможливим;
 • обґрунтовані висновки з приводу інших заявлених вимог.

Згідно ст. 114 СК України, в разі розірвання шлюбу в судовому порядку, шлюб вважається розірваним з моменту вступу в силу судового рішення про розірвання шлюбу.

Копію рішення суду про розірвання шлюбу завжди можна отримати в архіві.

Розірвання шлюбу в суді

Порядок розірвання шлюбу і скарга на рішення суду

Рішення суду набирає чинності після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. Відповідно до ст. 354 ЦПК України, апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом тридцяти днів з дня його оголошення.

Особи, які брали участь у справі про розірвання шлюбу, але не були присутні на судовому засіданні під час оголошення рішення суду, так само можуть подати скаргу після отримання копії рішення суду про розлучення.

У разі якщо подана апеляційна скарга і рішення суду не скасоване, воно набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом (ст. 273 ЦПК України).

Якщо рішення буде оскаржено в апеляційному порядку, то, відповідно, термін вступу в силу буде залежати від результатів розгляду справи в апеляції, після чого можна буде отримати рішення.

Читайте также:  Заява про поновлення строку на подачу заяви про апеляційне оскарження окремої ухвали

Розірвання шлюбу в суді

Заочне рішення суду про розірвання шлюбу

Цивільним законодавством передбачена можливість розгляду справи про розірвання шлюбу в заочному порядку. Відповідно, і рішення, прийняте судом, буде заочним.

Суд може постановити заочне рішення про розлучення при таких умовах:

 • судом встановлено, що відповідач був повідомлений про місце і час розгляду цивільної справи про розірвання його шлюбу. Вважається, що сторона повідомлена належним чином, якщо є дані про отримання особою судової повістки;
 • відповідач не подав заяви про розгляд справи без його присутності;
 • причини неявки в судове засідання визнані судом неповажними.

Вступ в силу заочного рішення дещо відрізняється від звичайного, оскільки в даному випадку відповідачу надається право подати заяву про перегляд заочного рішення протягом тридцяти днів з дня отримання копії рішення.

Крім того, заочне рішення може бути оскаржене в загальному порядку, але, при цьому термін на апеляційне рішення починає відраховуватися з дня ухвалення рішення про залишення заяви про перегляд заочного рішення без задоволення.

Розірвання шлюбу в суді

Розлучення і заява на отримання копії рішення суду

Рішення суду про розірвання шлюбу після набрання ним законної сили надсилається судом в РАЦС за місцем ухвалення рішення для внесення відомостей до Державного реєстру актів цивільного стану та проставлення відмітки в актовому записі про шлюб (ч.2 ст. 115 СК України).

Для того, щоб отримати рішення суду про розлучення, Вам необхідно звернутися в канцелярію відповідного суду, в якій Ви отримаєте копію такого рішення, скріплену печаткою.

Оскільки документом, який підтверджує факт розлучення є рішення суду, яке набрало законної сили, немає необхідності звертатися в РАЦС для того, щоб отримати свідоцтво про розірвання шлюбу. В даному випадку, В РАЦСі Ви можете отримати тільки виписку з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про шлюб, в якому буде відмітка про те, що шлюб розірвано.

Розірвання шлюбу в суді

Свідоцтво в РАЦСі на підставі рішення суду про розірвання шлюбу

 • Згідно з чинним сімейним законодавством, рішення суду про розірвання шлюбу, яке вступило в законну силу — є основним документом що підтверджує процедуру розлучення в судовому порядку.
 • Однак так було не завжди і до 2010 року для підтвердження проходження процедури розірвання шлюбу в суді, необхідно було звернутися в РАЦС за місцем реєстрації і отримати свідоцтво про розлучення на підставі рішення суду.
 • КОРИСНІ МАТЕРІАЛИ:

Теги сайту rastorzhenie-braka.com.

ua: отримати заочне рішення суду про розірвання шлюбу України, реєстр про розірвання шлюбу України, де отримати рішення суду про розірвання шлюбу, як отримати рішення суду про розлучення з архіву Україна, отримати рішення суду про розлучення онлайн, якщо не забрати рішення суду про розлучення, отримати заочне рішення суду про розлучення, коли вступає в силу рішення суду про розлучення і як його отримати.

Розірвання шлюбу в суді в Києві

Розірвання шлюбу в суді

Як розірвати шлюб у Києві

Відповідно до українського законодавства будь-яка особа має право вести свої справи в суді через представника.

Зокрема, при розірвання шлюбу, в разі небажання спілкуватися з іншим членом подружжя або відсутності можливості вести справу особисто, існує можливість скористатися юридичними послугами, видати адвокатові довіреність на представлення інтересів і тоді судовий процес розірвання шлюбу в Києві буде повністю проведено без вашої особистої участі в ньому.

Послуги юриста при розірванні шлюбу в Києві включають в себе:

 • консультацію з питання розірвання шлюбу (розлучення);
 • складання позовної заяви, подача документів до суду;
 • участь у досудовій підготовці судового розгляду;
 • участь представника безпосередньо у всіх судових засіданнях;
 • отримання копії або виписки, яка набрала законної сили рішенням суду;
 • при необхідності, реєстрація та отримання в загсі свідоцтва про розірвання шлюбу;
 • інші юридичні послуги із сімейного права.

Сімейний юрист в Києві

Таким чином, будь-які проблеми, що стосуються сімейного права, без зайвих клопотів допоможе розв`язати сімейний юрист в Києві, який не тільки збереже Ваш особистий час, нерви, а й при вчасному зверненні до нього, допоможе швидко та безболісно вирішити всі сімейні питання, що на сьогодні Вас турбують.

Розірвання шлюбу в судіРозірвання шлюбу із засудженим, або ув'язненимСьогодні можна ініціювати «розділ» шлюбу з ув'язненим в суді, РАЦСі, якщо не мається спільних дітей.Яким чином довести спорідненість в судовому органіДля доведення спорідненості, в першу чергу, знадобиться зібрати низку документів, які будуть встановлювати даний факт. Розірвання шлюбу в судіПомощь по взысканию алиментов через судЕсли родитель не проживает вместе с детьми, закон позволяет взыскать с него алименты на их содержание.Розірвання шлюбу в судіАдвокат по сімейних справахАдвокат по сімейних справах, поміч адвоката по сімейних справах, розподіл майна між подружжям, складання шлюбного контракту

Рішення суду про розірвання шлюбу

Рейтинг користувача: 5 / 5

Рішення суду, як і будь-який офіційний документ, має свою структуру і складається з таких частин: вступна, описової, мотивувальної та резолютивної.

Згідно ст. 114 СК України, в разі розірвання шлюбу в судовому порядку, шлюб вважається розірваним з моменту вступу в силу судового рішення про розірвання шлюбу.

Рішення суду набирає чинності після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо її не було подано. Відповідно до ст. 294 ЦПК України, апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом десяти днів з дня її проголошення.

Крім того, особи, які брали участь у справі про розірвання шлюбу, але не були присутні в судовому засіданні під час оголошення рішення суду, можуть подати скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії рішення суду про розірвання шлюбу.

У разі, якщо подана апеляційна скарга і рішення суду не скасоване, воно набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом (ст. 223 ЦПК України).

Якщо рішення буде оскаржено в апеляційному порядку, то, відповідно, термін вступу в силу буде залежати від результатів розгляду справи в апеляції.

Цивільним законодавством передбачена можливість розгляду справи про розірвання шлюбу в заочному порядку (Глава 8 ЦПК України). Відповідно і рішення прийняте судом буде заочним.

Суд може постановити заочне рішення про розлучення при таких умовах:

Розірвання шлюбу в суді

3) причини неявки в судове засідання визнані судом не повагою.

Вступ в силу заочного рішення дещо відрізняється від звичайного, оскільки в даному випадку відповідачу надається право подати заяву про перегляд заочного рішення протягом десяти днів з дня отримання копії рішення.

Заява розглядається судом протягом п'ятнадцяти днів.

Крім того, заочне рішення може бути оскаржене в загальному порядку, але, при цьому термін на апеляційне рішення починає відраховуватися з дня ухвалення ухвали про залишення заяви про перегляд заочного рішення без задоволення.

Рішення суду про розірвання шлюбу після набрання ним законної сили надсилається судом до РАГСу за місцем ухвалення рішення для внесення відомостей до Державного реєстру актів цивільного стану та проставлення відмітки в актовому записі про шлюб (ч.2 ст. 115 СК України).

 • Для того щоб отримати рішення суду про розлучення, Вам необхідно звернеться в канцелярію відповідного суду, в якій Ви отримаєте копію такого рішення, скріплену печаткою.
 • Оскільки документом, який підтверджується факт розлучення є рішення суду, яке набрало законної сили, немає необхідності звертатися в ЗАГС для того щоб отримати Свідоцтво про розірвання шлюбу.
 • Якщо у Вас виникли труднощі в одержанні рішення суду або виникли додаткові питання, пов'язані з розірванням шлюбу, юрист / адвокат з багаторічним стажем надасть юридичну консультацію та допоможе Вам вирішити ситуацію в найкоротші терміни.

Розірвання шлюбу в суді

З ПОВАГОЮадвокат, кандидат юридичних наук,доцент,Скрябін Олексій Миколайович+38 066 777 37 33; +38 097 403 73 05; +38 093 899 91 94Viber; WhatsApp +38 066 777 37 33

Читайте также:  Що робити, якщо страхова не платить: 4 дієві способи отримати виплати

e-mail skriabinadvokat@gmail.com

Ознайомитись з моєю судовою практикою по шлюборозлучним процесам Ви маєте можливість в розділі «Практика адвоката»

Розірвання шлюбу в судовому порядку

Основним способом
розірвання шлюбу є судовий. Судом шлюб
розривається в тих випадках, коли один
із подружжя не погоджується на розлучення,
коли у подружжя є спільні неповнолітні
діти, коли у подружжя, які бажають
розірвати шлюб, виникають майнові спори.

Законодавством
передбачено, що справи про розірвання
.шлюбу розглядаються судом за заявою
одного з подружжя, як правило, за місцем
проживання відповідача.

Згідно ч.2 ст.38 КпШС
України чоловік не має права без згоди
дружини порушити справу про розірвання
шлюбу під час її вагітності і протягом
одного року після народження дитини.

Це положення відноситься і до випадків,
коли дитина народилася мертвою або не
дожила до одного року.

При відсутності
згоди дружини на розгляд справи про
розлучення, суддя відмовляє в прийнятті
позовної заяви, а якщо вона була прийнята,
суд припиняє провадження по справі.

При розгляді справ
про розірвання шлюбу суд зобов'язаний
всебічно вияснити взаємовідносини
сторін, дійсні мотиви, з яких ставиться
питання про розірвання шлюбу, прийняти
заходи до примирення подружжя як при
підготовці справи до судового розгляду,
так і в судовому засіданні. Суди
зобов'язані розглядати справи про
розірвання шлюбу, як правило, з участю
обох сторін.

Розгляд справи
при відсутності одного з подружжя, що
не з'явилось, може бути допущено лише у
виключних випадках і по мотивованій
постанові суду. При неявці в судове
засідання без поважних причин подружжя,
суд відкладає розгляд справи. А при
неявці при повторному виклику, суд
залишає позов без розгляду, якщо не
вважає можливим вирішити справу по
матеріалах, які є в наявності.

В позові, поданому
в суд, повинні бути вказані підстави
для розірвання шлюбу. Короткочасний
розлад в сім'ї і конфлікти між подружжям,
викликані випадковими причинами, а
також необґрунтоване серйозними доводами
небажання одного або обох з подружжя
продовжувати шлюб не можуть вважатися
достатніми підставами для розірвання
шлюбу.

 • Справи про розірвання
  шлюбу, як правило, розглядаються у
  відкритому судовому засіданні, але за
  проханням подружжя в деяких випадках,
  коли зачіпаються інтимні сторони їх
  життя, повинні розглядатися в закритому
  засіданні.
 • Суд, який розглядає
  справу про розлучення, може:
 • а) винести рішення
  про розірвання шлюбу;
 • б) відмовити в
  позові;
 • в) винести постанову
  про відкладення справи і визначити
  термін в межах шести місяців для
  примирення, якщо не вдалося досягнути
  примирення подружжя в судовому засіданні.

Конкретний строк
для примирення призначається судом
виходячи із фактичних обставин кожної
справи, яка розглядається і по якій
виникла необхідність в його наданні
подружжю. При цьому тривалість строку
повинна бути такою, щоб виключалась
будь-яка можливість прийняття подружжям
поспішного рішення.

Якщо по закінченню
визначеного судом строку подружжя
примиряються, провадження в справі
закривається, ї якщо подружжя примирилось
після вступу рішення-суду про розірвання
шлюбу в законну силу, суддя виносить
постанову про закриття виконавчого
провадження.

Одночасно із
розірванням шлюбу суд може розглядати
спори про те, при кому із батьків повинні
проживати неповнолітні діти, а також
спори про стягнення аліментів на дітей
або чоловіка (дружину), про поділ майна,
яке є спільною сумісною власністю
подружжя. Вказані спори розглядаються
в шлюбно-розлучному процесі, якщо про
це заявлене ррохання одного або обох
із подружжя і якщо суд визнає це необхідним
в інтересах захисту неповнолітніх дітей
і непрацездатного чоловіка (дружини).

Суд при відмові в
позові про розірвання шлюбу не розглядає
в тому ж провадженні інші, заявлені
спільно з цим позовом, вимоги подружжя.
В цьому випадку сторони мають право
знову пред'явити ці вимоги з дотриманням
правий про підсудність.

В рішенні суду
повинно бути вказано, в якому розмірі
і з кого стягується державне мито, при
визначенні розміру державного мита,
яке підлягає стягненню з подружжя у
випадку розірвання шлюбу, суд приймає
до уваги матеріальне становище кожного
із них і інші конкретні обставини,
зокрема, при кому і подружжя залишаються
проживати неповнолітні діти.

Шлюб припиняється
з часу реєстрації розлучення в книзі
запису актів про розірвання шлюбу, тобто
днем припинення шлюбу є не день винесення
рішення суду про розірвання шлюбу і не
момент вступу рішення суду в законну
силу, в день реєстрації розлучення в
органах РАГСу хоча б одним із подружжя.

Розірвання шлюбу

Порядок розірвання шлюбу в Україні регламентований Сімейним кодексом України (далі – СКУ), Законом України «Про акти громадянського стану».

Законодавством  передбачено два порядки припинення шлюбу, а саме:

 • припинення шлюбу в адміністративному порядку (в органах реєстрації актів цивільного стану);
 • у судовому порядку.
 • Розглянемо докладно кожен з порядків припинення шлюбу.
 • Розірвання шлюбу в органах РАЦС.
 • Чинним законодавством чітко визначені умови та підстави розірвання шлюбу в органах РАЦС.
 • Так, органи РАЦС розривають шлюб за заявою обох з подружжя при наявності двох підстав:
 1. виявлено взаємну згоду на розірвання шлюбу,
 2. відсутні спільні неповнолітні діти.
 1. Слід, зазначити що шлюб розривається органами РАЦС незалежно від наявності між подружжям майнового спору.
 2. Подружжя має особисто з’явитися на державну реєстрацію розірвання шлюбу або ж у разі неможливості особистої присутності з поважних причин надати письмове підтвердження про згоду відсутнього з подружжя на реєстрацію розірвання шлюбу, або ж вказати про це у  заяві про розірвання шлюбу.
 3. У випадку неявки обох з подружжя та відсутності пояснень з цього приводу подана заява залишається органом РАЦС без розгляду.
 4. Однак, чинним законодавством передбачено виключні випадки коли розірвання шлюбу в органах РАЦС може здійснюватися за заявою одного із подружжя.
 5. А саме:
 1. якщо один із подружжя визнаний судом безвісно відсутнім;
 2. якщо один із подружжя визнаний судом недієздатним.
 • Юридичним документом що засвідчує розірвання шлюбу органом РАЦС є свідоцтво про розірвання шлюбу, яке видається на підставі внесення актового запису органом РАЦС про розірвання шлюбу після закінчення одного місяця від дня подання заяви, якщо остання не була відкликана подружжям.
 • Розірвання шлюбу у судовому порядку.
 • Шлюб розривається у судовому порядку у разі відсутності згоди на його розірвання чи наявності неповнолітніх дітей.
 • Випадками коли розірвання шлюбу здійснюється судом є:
 1. подання заяви подружжям, яке має неповнолітніх дітей;
 2. відсутня згода одного з подружжя;
 3. ухилення одного подружжя від розірвання шлюбу в органах РАЦСу , незважаючи на відсутність у нього заперечень;
 4. якщо місце проживання одного з подружжя невідоме.

Суд має постановити рішення про розірвання шлюбу протягом одного місяця. На протязі цього часу подружжя має право на відкликання заяви про розірвання шлюбу,  разі якщо вони досягли примирення.

Слід зазначити, що законодавством суду надано право відкладати розгляд справи для примирення подружжя, особливо, при наявності неповнолітніх дітей.

Строк такого відкладення становить 6 місяців, однак у подружжя є право на подання клопотання про скорочення цього строку.

Позовна заява кожного з подружжя про розірвання шлюбу може бути пред’явлена тільки через один рік після народження дитини.

Однак, законодавством передбачено випадки коли чоловік та дружина мають право подати позов до суду до досягнення дитиною одного року, ними є:

 1. батьківство щодо дитини визнане іншою особою;
 2. за рішенням суду відомості про чоловіка як батька дитини виключено з актового запису про народження дитини.

Суд виносить рішення про розірвання шлюбу лише за наявності таких підстав:

 • встановлено, що подальше спільне життя подружжя і збереження родини неможливі та це суперечить інтересам одного із подружжя й інтересам їх дітей;
 • заходи щодо примирення виявилися безрезультатними (якщо вживалися);
 • подружжя чи один з них наполягає на розірванні шлюбу.

Юридичним документом, що засвідчує факт розірвання шлюбу судом, є рішення суду про розірвання шлюбу. Шлюб вважається розірваним з моменту (з дня) набрання чинності рішення суду про розірвання шлюбу.

Ссылка на основную публикацию