Розірвання шлюбу в Україні

У разі, якщо подружжя немає спільних неповнолітніх дітей та обоє з подружжя дають свою згоду на розірвання шлюбу, то таке розірвання шлюбу можна оформити в органах реєстрації актів цивільного стану.

Для того, щоб розірвати шлюб через РАЦС необхідно:

 1. Звернутись до відділу РАЦСу чоловіку та дружині разом;
 2. В органах РАЦС пред’явити оригінал свідоцтва про укладення шлюбу та паспорти громадян України;
 3. Подати заяву про розірвання шлюбу – кожна зі сторін має заповнити відповідну частину єдиного документа для того, щоб підтвердити намір розлучитися;
 4. Оплатити державне мито у розмірі 0,5 неоподаткованих мінімумів доходів громадян (станом на 2020 рік один неоподаткований мінімум доходів громадян становить 17 гривень). Отже, вартість розірвання шлюбу через РАЦС у 2020 році становить 8 грн. 50 коп.

До речі, нижче  на цій сторінці додаємо зразок заяви на розірвання шлюбу через РАЦС.

Процедура розірвання шлюбу в Україні через органи РАЦС триває всього один місяць. Саме стільки часу, відповідно до ч. 2 ст. 106 Сімейного кодексу України, відведено подружжю для відкликання заяви.

Якщо бажання розлучитися за цей місяць не пропало, чоловік і дружина в призначений день зобов’язані з’явитися до РАЦСу для реєстрації розірвання шлюбу.

При підтвердженні намірів про розірвання шлюбу, видається відповідне свідоцтво.

Увага!

У випадку відкликання заяви одним із подружжя, розірвання шлюбу може здійснюватись лише через суд. Фактично якщо дружина або чоловік не згоден на розлучення і не хоче нікуди йти, ініціатор процесу повинен звертатися до суду і подавати позов про припинення шлюбних відносин.

Дата розірвання шлюбу може бути перенесена на інший день на письмове прохання подружжя, якщо якщо вони з поважних причин не можуть з’явитися в орган державної реєстрації актів цивільного стану в установлений для них термін. Це регламентовано ч. 4 ст. 15 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану».

Важливо!

Термін перенесення розірвання шлюбу не може перевищувати один рік з дня подання заяви.

Відсутність через поважну причину одного з подружжя при подачі заяви на розлучення не є проблемою, оскільки відповідно до ч. 1 статті 106 Сімейного кодексу другий з подружжя може подати заяву про розлучення від його імені.

Для цього дружині і чоловіку необхідно самостійно заповнити свою частину заяви про реєстрацію розірвання шлюбу та завірити її у нотаріуса.

За наявності такої «довіреності» розлучення відбувається без присутності чоловіка або жінки.

Розірвання шлюбу в Україні у судовому порядку

 • Розірвання шлюбу в Україні у судовому порядку здійснюється, якщо наявні спільних неповнолітні діти у подружжя або якщо один з подружжя не дає згоди на розірвання шлюбу.
 • У випадку, якщо чоловік та дружина мають спільних дітей та досягнули згоди про розірвання шлюбу, то стаття 109 Сімейного кодексу України передбачає можливість розірвання шлюбу між подружжям, яке має дітей, у спрощеному порядку, а саме в порядку непозовного цивільного судочинства (окремого провадження).
 • Для того, щоб суд міг розглянути справу про розірвання шлюбу в окремому провадженні, мають бути наявні такі умови:
 1. подружжя має спільне бажання розірвати шлюб, яке виражається в поданій до суду відповідній спільній заяві;
 2. між подружжям вирішені всі питання, пов’язані з місцем проживання дітей, забезпеченням умов їхнього життя, а також їх вихованням;
 3. після розірвання шлюбу не будуть порушені особисті та майнові права жодного з подружжя, а також права дітей.
 1. Таким чином, розірвання шлюбу в Україні за взаємною згодою чоловіка та дружини ґрунтується на договірній основі, отже й припинити його можна у будь-який час за погодженням сторін.
 2. Зазвичай, розірвання шлюбу через суд здійснюється коли чоловік та дружина не досягнули згоди про розірвання шлюбу та у них є спільні неповнолітні діти.
 3. У такому випадку можна до суду за місцем реєстрації чи проживання того з подружжя, хто не бажає офіційного розриву стосунків подати позов про розірвання шлюбу.
 4. Позови про розірвання шлюбу в Україні можуть пред’являтися за зареєстрованим місцем проживання чи перебування позивача також у разі, якщо на його утриманні є малолітні або неповнолітні діти або якщо він не може за станом здоров’я чи з інших поважних причин виїхати до місця проживання відповідача.
 5. За домовленістю подружжя справа може розглядатися за зареєстрованим місцем проживання чи перебування будь-кого з них.

Варто звернути увагу!

Позов про розірвання шлюбу не може бути пред’явлений протягом вагітності дружини та протягом одного року після народження дитини, крім випадків, коли один із подружжя вчинив протиправну поведінку, яка містить ознаки кримінального правопорушення, щодо другого з подружжя або дитини.

 • Суд має з’ясувати всі деталі, які стосуються попереднього життя родини та встановити, в яких реальних стосунках нині перебувають члени подружжя, а також визначити дійсні причини розірвання шлюбу.
 • Суд приймає рішення про розірвання шлюбу, якщо буде встановлено, що подальше спільне життя подружжя і збереження шлюбу суперечило б інтересам одного з них або ж інтересам дітей.
 • Документом, що засвідчує факт розірвання шлюбу судом, є рішення суду про розірвання шлюбу, яке набрало законної сили.

Розірвання шлюбу онлайн

Розірвання шлюбу онлайн не передбачене чинним законодавством України. Проте, на сьогоднішній день, є можливість звернутись онлайн до органів РАЦСу і подати спільну заяву подружжя на розірвання шлюбу онлайн, підписати таку заяву потрібно за допомогою Електронного цифрового підпису.

Для того, щоб звернутись онлайн в РАЦС для розірвання шлюбу потрібно перейти на офіційний сайт ДРАЦС , заповнити встановлену форму заяви та сплатити державне мито.

При цьому, через один місяць на встановлену дату та час Вам потрібно тепер вже з «колишнім чоловіком/дружиною» звернутись у відділ РАЦС та отримати свідоцтво про розірвання шлюбу.

З приводу розірвання шлюбу у судовому порядку. То процедуру розірвання шлюбу провести онлайн на жаль немає можливості.

Для того, щоб не з’являтись на судові засідання та не брати участі у судовому процесі ініціатору розірвання шлюбу потрібно подати відповідні клопотання у суд.

Або ж, укласти договір з адвокатом, який проведе процедуру розірвання шлюбу Вам «під ключ» та для Вас процедура буде абсолютно простою та практично здійсниться «онлайн».

Топ 7 питань до адвоката про розлучення – адвокат Вікторія Чохрій

Як розлучитись в Україні. Заява на розлучення

ТОП 9 питань про розлучення, аліменти та поділ майна

Розлученням з іноземцем в Україні – Адвокат Україна

Спільна заява про розірвання шлюбу

Дуже часто отримуємо запити з приводу допомоги складення спільної заяви подружжя про розірвання шлюбу.

Тому, спробуємо Вам роз’яснити, що таке спільна заява про розірвання шлюбу та у яких випадках вона подається.

По перше, спільна заява подружжя на розірвання шлюбу у разі розлучення через РАЦС є встановленої форми. Зразок такої заяви надаємо Вам для ознайомлення внизу цієї статті.

У випадку наявності спільних неповнолітніх дітей та досягненні згоди подружжя на розірвання шлюбу, то Вам потрібно надати в суд із спільною заявою подружжя на розірвання шлюбу, й  «договір про розірвання шлюбу», завірений у нотаріальному порядку.

Детальніше про процедуру вказували вище. Проте, зверніть увагу, що у такому договорі надзвичайно важливо передбачити права та обов’язки батьків щодо їх спільних дітей. Суд обов’язково детально перевірить чи не порушуються права дитини у такому договорі та тільки після цього зможе взяти такий договір до уваги та розірвати шлюб.

Отже, для звернення із спільною заявою подружжя про розірвання шлюбу необхідно:

 1. укласти договір про визначення місця проживання дитини, участь кожного з батьків у забезпеченні умов життя дитини, порядок здійснення батьками права на особисте виховання дитини;
 2. скласти заяву про розірвання шлюбу за спільною згодою подружжя, яке має неповнолітніх дітей, додержуючись вимог цивільного законодавства;
 3. сплатити судовий збір за подання заяви до суду;
 4. разом подати заяву безпосередньо до суду для її розгляду, або надіслати поштою на адресу суду.

Також варто зазначити, що суд постановляє рішення про розірвання шлюбу після спливу одного місяця від дня подання Заяви. До закінчення цього строку дружина і чоловік мають право відкликати Заяву про розірвання шлюбу.

Розірвання шлюбу в Україні з іноземцем

Якщо один з подружжя є громадянином іншої держави чи особою без громадянства, при розірванні шлюбу в Україні слід керуватися не тільки сімейним та цивільно-процесуальним законодавством України, але й міжнародним приватним правом.

Є два способи подання заяви на розірвання шлюбу з іноземцем. Через органи РАЦСу та через суд.

 1. Розірвання шлюбу з громадянином іншої держави через РАЦС можливо тільки при відсутності у подружжя спільних  неповнолітніх дітей та наявності спільної згоди на розірвання шлюбу. Процес розлучення відбувається на підставі спільної заяви подружжя та триває всього один місяць. Розлучитись через РАЦС можливо лише при особистій участі подружжя, тому, громадянин іноземної держави повинен перебувати на території України.
 2. У разі, якщо іноземець не має можливості прибути на територію України, або у подружжя є спільні неповнолітні діти, тоді розірвання шлюбу можливе лише через суд.

Найбільш поширеним є запитання, до якого суду звертатись із позовною заявою, якщо Відповідач – іноземець.

Читайте также:  Процедура розірвання шлюбу або розлучення в суді

На підставі ст.28 ЦПК України, у процесі розірвання шлюбу з іноземцем можливе застосування альтернативної підсудності. Так, позови про розірвання шлюбу можуть пред’являтися за зареєстрованим місцем проживання чи перебування Позивача, якщо:

 1. на утриманні Позивача перебувають малолітні або неповнолітні діти;
 2. стан здоров’я Позивача не дозволяє виїхати до місця проживання відповідача;
 3. подружжя домовилось про місце проведення розлучення;
 4. або ж існують інші поважні причини.
 1. При цьому, Позивач повинен подати документи, що підтверджують неможливість виїзду в суд за місцем проживання Відповідача.
 2. Також, при розлученні з іноземцем, який не має в Україні постійного місця проживання, позов може пред’являтися за місцезнаходженням його майна (якщо таке наявне).

Розірвання шлюбу в Україні

 • Дуже поширеною є ситуація, коли іноземець на території України немає майна та немає зареєстрованого місця проживання .
 • Тому, звернення до суду можливе також за останнім відомим місцем його проживання чи перебування на території України.

В даному випадку, це може бути навіть та сама адреса, що й у Вас, так як ви перебували в зареєстрованому шлюбі та , презюмується, що проживали разом. Якщо ж Вам відомо, за якою адресою проживає іноземець, тоді сміло можете звертатись саме за цією адресою до суду.

Документом, що засвідчує факт розірвання шлюбу з іноземцем через суд, є рішення суду про розірвання шлюбу, яке набрало законної сили.

Позовна заява про розірвання шлюбу | Вимоги до позовної заяви про розірвання шлюбу

Із величезної кількості різноманітних позовів, зазвичай однією  із найпоширеніших є позовна заява про розірвання шлюбу. Тому, у цьому розділі розповімо Вам про форму та зміст такої заяви.

До речі, належним чином складену позовну заяву про розірванні шлюбу можна завантажити у нас на сайті. Для зручності залишу посилання.

Позовна заява про розірвання шлюбу є доволі класичною. Вона складається із:

 1. найменування суду першої інстанції, до якого подається заява;
 2. прізвище, ім’я та по батькові – для фізичних осіб сторін та інших учасників справи, їх місце проживання чи перебування, поштовий індекс, реєстраційний номер облікової картки платника податків за його наявності або номер і серію паспорта для фізичних осіб – громадян України (якщо такі відомості позивачу відомі), відомі номери засобів зв’язку, офіційної електронної адреси та адреси електронної пошти;
 3. виклад обставин, якими позивач обгрунтовує свої вимоги, докази, що підтверджують кожну обставину, наявність підстав для звільнення від доказування;

У заяві про розірвання шлюбу має бути зазначено:

 1. дату і місце реєстрації шлюбу;
 2. мотиви розірвання шлюбу;
 3. чи наявні у подружжя спільні неповнолітні діти;
 4. з ким із батьків проживають діти;
 5. інші обставини, що можуть мати значення для справи.

До заяви додаються:

 1. паспорт;
 2. свідоцтво про реєстрацію шлюбу;
 3. копії свідоцтв про народження дітей;
 4. квитанцію про сплату судового збору;
 5. а також усі необхідні документи відповідно до заявлених вимог.

Додаткові нюанси, що треба передбачити у заяві до суду про розлучення

 1. зміст позовних вимог, а саме спосіб  захисту прав та інтересів, який не суперечить закону і який позивач просить суд визначити у рішенні. Тобто, ви зазначаєте, що ви просите у суда, у даному випадку – це розірвання шлюбу, та наприклад повернути дошлюбне прізвище.

 2. відомості про вжиття заходів досудового врегулювання спору, якщо такі проводилися, в тому числі, якщо законом визначений обов’язковий досудовий порядок урегулювання спору;
 3. відомості про вжиття заходів забезпечення доказів або позову до подання позовної заяви, якщо такі здійснювалися; зазначення доказів, які не можуть бути подані разом із позовною заявою; зазначення щодо наявності у позивача або іншої особи оригіналів письмових або електронних доказів, копії яких додано до заяви;
 4. попередній (орієнтовний) розрахунок суми судових витрат, які позивач поніс і які очікує понести у зв’язку із розглядом справи, тобто, якщо Ви оплатили судовий збір чи скористались послугами адвоката, це все можна повернути, та після винесення позитивного рішення суду, Відповідач зобов’язаний сплатити всі понесені Вами судові витрати.
 5. підтвердження позивача про те, що ним не подано іншого позову до цього ж відповідача з тим самим предметом та з тих самих підстав, оскільки суд не може розглядати таку справу більше одного разу.

І найголовніше, не забудьте підписати позовну заяву, зазначити дату підписання, зробити копії усіх необхідних документів та доказів і у двох екземлярах надіслати заяву про розірвання шлюбу до суду. Правильно складена позовна заява про розірвання шлюбу – запорука отримання позитивного рішення суду. А позитивне рішення суду є завершальним етапом у процесі розірвання шлюбу в Україні.

Графічний підсумок про розірвання шлюбу в Україні

Розірвання шлюбу в Україні

Позовна заява про розірвання шлюбу

Розірвання шлюбу в Україні

Серед широкого розмаїття позовів, які надходять до суду з цивільних справ, одними з найпоширеніших є позовні заяви про розірвання шлюбу. Тому актуальним питанням є форма та зміст такої заяви, а також випадки коли вона потребує подання.

Процедура розлучення в Україні: як подати на розлучення до суду?

Відповідно до діючого законодавства існує два способи формального/законного розірвання шлюбу: через органи РАГСу, та у судовому порядку.

Перший спосіб використовується у тих випадках, коли подружжя не має дітей і розірвання проходить за взаємною згодою, та без будь яких взаємних майнових претензій.

Другий випадок виникає тоді, коли у подружжя є діти, розлучення бажає лише одна сторона, чи якщо між сторонами при розірванні шлюбу виникли майнові спори. Ст. 109 СК України передбачає розірвання судом шлюбу за спільною заявою подружжя, що має дітей.

Згідно закону, подружжя що має дітей, має право подати заяву про розірвання шлюбу і додати до неї договір у письмовій формі:

 • про визначення хто з батьків буде проживати разом з дітьми;
 • про те, в якій мірі та яким чином другий з батьків братиме участь у забезпеченні умов життя своїх дітей;
 • про умови, на яких він здійснюватиме свої права на виховання своїх дітей.

При чому договір між подружжям стосовно розміру аліментів, підлягає обов’язковому нотаріальному посвідченню.

Впродовж місяця після подачі заяви, її можна відкликати. Після спливу терміну, якщо заява не була відкликана, суд розглядає її і приймає рішення про розірвання шлюбу, впевнившись, що це відповідає бажанню обох заявників, а також не порушить особисті та майнові права їх дітей.

Якщо розлучення вимагає лише одна сторона, виникає спір що до розподілу майна, чи питання з ким з батьків залишаться діти, такий спір розглядається в судовому порядку, з наданням сторонами доказів, викликанні свідків, то що. Позовна заява в таких спорах подається одним з подружжя.

Зразок позовної заяви про розірвання шлюбу

Розірвання шлюбу в Україні

Дана позовна заява по своїй структурі є доволі класичною. Вона складається з:

 1. Найменування суду
 2. Повне ім’я – П.І.Б. рік народження, адреса, можна також додати номер телефону позивача.
 3. Аналогічні дані з пунктом другим – відповідача.
  Нагадуємо пункти 1, 2 та 3. Пишуться в верхній правій частині аркушу.
 4. По центру аркушу пишеться: «Позовна заява». З наступного рядка вказується стосовно чого: «про розірвання шлюбу».
  Далі іде викладення інформації про дату укладення шлюбу, наявність дітей (вказуються їх імена, дати народження) причини та обставини з яких виникло бажання розірвати шлюб. Наприклад: пияцтво, грубе поводження, подружня зрада, охолодження стосунків та фактичне припинення побутового господарства, то що.
 5. Далі бажано вказати таке формулювання: «Подальше спільне проживання та збереження шлюбу неможливі».
 6. Потім вказуються, які є спори між сторонами. Якщо спору про поділ майна нема, та з питань утримання дитини сторонами досягнуто угода, то це також вказується в заяві.
 7. Вказуються відповідні статі Сімейного Кодексу та Цивільного Процесуального Кодексу, на основі яких подається позовна заява.
 8. Після переліку статей по центру пишеться «Прошу», а з наступного рядка, викладається суть вимог.
 9. Вказується перелік документів що додаються до заяви.
 10. Ставиться дата, підпис та прізвище з ініціалами позивача.

Треба зазначити, що в різних судах існують примірники позовних заяв даного типу, які можуть мати розбіжності за змістом. Кожна заява може мати деякі унікальні особливості, в залежності від конкретних обставин. За для того, щоб заява на розлучення була складена правильно, ми рекомендуємо звертатися за допомогою до юристів.

Розлучення через суд: порядок оформлення та строки

Чинним законодавством України передбачена можливість розірвання шлюбу судом в порядку окремого (на підставі спільної заяви подружжя, які мають неповнолітніх дітей) або позовного (на підставі позову про розлучення, поданого одним з подружжя) провадження.

Як розірвати шлюб, якщо чоловік і дружина згодні на розлучення, але є неповнолітні діти?

Саме за таких обставин і доречний розгляд справи в порядку окремого провадження, що істотно полегшує процедуру розлучення і звільняє подружжя від необхідності багаторазового відвідування суду. При цьому потрібно дотримуватися правил, перелічених нижче.

Спільно із заявою про припинення шлюбу в суд обов’язково подається письмовий договір про те, з ким із батьків будуть проживати діти після розлучення, яку участь у забезпеченні умов їхнього життя і вихованні братиме мати або батько, який проживає окремо. Крім того, в зазначеному договорі можна прописати обов’язок того з батьків, з ким залишаться діти, не перешкоджати другому в реалізації своїх батьківських прав та обов’язків щодо малечі.

Діти, які досягли чотирнадцятирічного віку, мають право самостійно визначати своє місце проживання після розірвання батьками шлюбу (ч. 3 ст. 160 Сімейного кодексу України).

Як зобов’язати батька платити аліменти?

Читайте также:  Позбавлення батьківських прав у зв’язку з невиконанням батьківських обов’язків

Частиною 2 статті 109 Сімейного кодексу України передбачено, що між батьками може бути укладений договір про сплату і встановлення розміру аліментів на дитину, який повинен бути нотаріально посвідчений. Це є гарантією того, що в разі невиконання даної угоди, грошові кошти з боржника можуть бути отримані на підставі виконавчого напису нотаріуса, який дозволяє стягнути аліменти в примусовому порядку.

Відповідно до підпункту 4.15 пункту 4 глави 5 розділу II «Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України» №296 / 5, умови угоди про сплату аліментів на дитину повинні визначати суму, терміни, а також порядок виплати та підстави цільового використання аліментів. При цьому не допускається порушення прав дитини, закріплених Сімейним кодексом.

Скільки часу займає розлучення в Україні?

Термін процедури розірвання шлюбу за спільною згодою чоловіка і дружини — один місяць. Протягом цього періоду подружжя має право відкликати свою заяву.

Тривалість судового процесу розлучення за відсутності згоди другого з подружжя на розірвання шлюбу — кілька місяців.

Кваліфікований сімейний юрист або адвокат може змінити тривалість розгляду, як у більшу, так і в меншу сторону (простіше кажучи, затягнути або прискорити розлучення).

Що робити, якщо чоловік або дружина проти розлучення?

В даному випадку частиною 1 статті 110 Сімейного кодексу передбачена можливість розірвання шлюбних відносин з ініціативи одного з подружжя. Для цього необхідно звернутися до суду з позовною заявою про розлучення.

Подібні справи пов’язані з низкою об’єктивних труднощів, проте важливо розуміти, що другий з подружжя не може перешкодити розірванню шлюбу в судовому порядку — тільки затягнути прийняття рішення.

Іншими словами, незгода дружини або чоловіка на розлучення не означає його неможливість, але слід бути готовим до надання терміну для примирення.

Які документи потрібні для розлучення через суд?

Перелік необхідних для розірвання шлюбу документів зазначено нижче:

 • позовна заява про розлучення (два примірники)
 • копія свідоцтва про народження дитини
 • квитанція про оплату судового збору
 • оригінал свідоцтва про шлюб
 • копія паспорта позивача

До якого суду звертатися для розірвання шлюбу?

Позовні заяви про розірвання шлюбу подаються до суду за місцем проживання відповідача. Виняток становлять позови, подані відповідно до статті 110 Цивільного процесуального кодексу, де район подання позовної заяви (підсудність справи) визначається за вибором позивача.

Так, на підставі вищевказаної правової норми, позовні заяви про розлучення можуть подаватися до суду за місцем проживання дружини або чоловіка, якщо під їх опікою знаходяться малолітні або неповнолітні діти, а також коли цього вимагає стан здоров’я заявника або інші поважні причини.

Яка вартість розлучення через суд у 2017 році?

Основними статтями витрат в процесі розлучення є оплата послуг адвоката або юриста по сімейних справах, а також сума судового збору за подачу позову. Таким чином, ціна розірвання шлюбу залежить від ряду факторів.

Коли розлучення неможливе?

На законодавчому рівні закріплена заборона на розірвання шлюбу в Україні під час вагітності дружини і протягом одного року з моменту народження дитини. Однак тут є ряд винятків — розлучитися з вагітною дружиною або при наявності дітей до 1 року можна в зазначених нижче випадках (передбачені частинами 2, 3, 4 ст. 110 «Сімейного кодексу»):

 • відомості про чоловіка як батька дитини виключено із свідоцтва про народження дитини
 • протиправна поведінка щодо другого з подружжя (склад злочину)
 • батьківство зачатої або народженої дитини визнане іншим чоловіком

Як розлучитися з іноземцем в Україні?

Порядок розірвання шлюбу з іноземним громадянином аналогічний процедурі розлучення з громадянами України, яка детально описана вище. Проте характерною особливістю є складність повідомлення іноземця про дату і час слухання справи. Це, в свою чергу, призводить до збільшення тривалості процесу розірвання шлюбу.

Розлучення з іноземними громадянами передбачає можливість пред’явлення позову за останнім відомим місцем проживання в Україні.

У деяких ситуаціях, для прискорення процедури доцільно застосовувати такі способи сповіщення відповідача: відправка повістки кур’єрською службою доставки; повідомлення сторони через офіційні ЗМІ; доведення інформації про судовий розгляд через консульські установи.

Як скласти позовну заяву про розлучення до суду?

Приклад позову про розірвання шлюбу в судовому порядку, за наявності дітей, представлений нижче.

Розірвання шлюбу в УкраїніИсточник: lawportal.com.ua

Розлучення через РАЦС: процедура розірвання шлюбу

Для розлучення потрібне дотримання двох основних умов:

 • відсутність спільних неповнолітніх дітей
 • згода подружжя на розірвання шлюбу

При відсутності дитини і взаємній згоді, розлучення через РАЦС є найпростішим варіантом припинення шлюбу в Україні. Для оформлення розлучення подружжю необхідно звернутися до органу реєстрації актів цивільного стану, за місцем проживання (прописки) одного з них.

У РАЦСі потрібно заповнити спільну заяву про реєстрацію розірвання шлюбу (зразок у цій статті).
Крім особистої подачі подружжям заяв, ініціювати розлучення можна через інтернет-портал Мін’юсту, оформивши всі необхідні документи в online-режимі (подробиці в статті).

Наявність неповнолітніх дітей від інших шлюбів не впливає на можливість розлучення в РАЦСі.

Які строки розірвання шлюбу через РАЦС в Україні?

Процедура оформлення розірвання шлюбних відносин через органи державної реєстрації актів цивільного стану займає один місяць. Саме стільки часу, відповідно до ч.2 ст.

106 Сімейного кодексу України, відведено подружжю для відкликання заяви. Якщо бажання розлучитися за цей місяць не пропало, чоловік і дружина в призначений день зобов’язані з’явитися до РАЦСу для реєстрації розірвання шлюбу.

При підтвердженні намірів, видається відповідне свідоцтво.

Відкликання заяви одним з подружжя анулює можливість розлучення в РАЦСі. Якщо дружина або чоловік не згоден на розлучення і не хоче нікуди йти, ініціатор процесу повинен звертатися до районного суду і подавати позов про припинення шлюбних відносин (судова процедура).

Дата державної реєстрації розірвання шлюбу може бути перенесена на інший день на письмове прохання подружжя, якщо вони з поважних причин не можуть з’явитися в орган державної реєстрації актів цивільного стану в установлений для них термін. Це регламентовано ч. 4 ст. 15 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану».
Важливо: термін перенесення розірвання шлюбу не може перевищувати один рік з дня подання заяви.

Чи можна розлучитися у РАЦСі без присутності чоловіка або дружини?

Відсутність через поважну причину одного з подружжя при подачі заяви на розлучення не є проблемою, оскільки відповідно до ч. 1 статті 106 Сімейного кодексу другий з подружжя може подати заяву про розлучення від його імені.

Для цього дружині і чоловіку необхідно самостійно заповнити свою частину заяви про реєстрацію розірвання шлюбу та завірити її у нотаріуса. За наявності такої «довіреності» розлучення відбувається без присутності чоловіка або жінки.

Якщо чоловік або дружина заздалегідь знає, що не зможе прибути до РАЦСу для оформлення розлучення в призначений час, при подачі заяви (або протягом місяця після цього) слід письмово повідомити орган державної реєстрації актів цивільного стану про можливість розірвання шлюбу у відсутності одного з подружжя. Цей документ подається інспектору реєстраційної служби.

При направленні письмового повідомлення, підпис на ньому повинен бути нотаріально посвідчений.

Який перелік документів потрібен для розлучення в РАЦСі?

Для припинення шлюбу чоловіку і дружині необхідно подати до РАЦС такі документи:

 • спільна заява подружжя
 • свідоцтво про шлюб
 • паспорт

Скільки коштує розлучення через РАЦС у 2020 році?

Процедура розлучення у РАЦСі є маловитратною і загальна сума платежу, як правило, не перевищує розміру адміністративного збору.

Відповідно до Декрету Кабміну «Про державне мито», у разі реєстрації розірвання шлюбу за взаємною згодою подружжя, яке не має дітей, сплачується держмито в розмірі 0,5 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (8 гривень 50 копійок).

При цьому сума податку, який необхідно сплатити за розлучення з особами, визнаними в установленому порядку безвісно відсутніми або недієздатними, становить 0,03 НМДГ. Крім цього, в ціну шлюборозлучного процесу можуть включатися додаткові платні послуги РАЦСу (Постанова КМУ № 1168 від 22.12.2010 року).

Чи можна в РАЦСі розлучитися з іноземцем?

Процедура розірвання шлюбних відносин з громадянином іноземної держави проводиться аналогічно шлюборозлучному порядку, встановленому для громадян України (розлучення з іноземцем).

Де отримати заяву про розірвання шлюбу через РАЦС?

Подивитися і скачати зразок заяви про розлучення можна на нашому сайті.

Розірвання шлюбу в Україні

Завантажити зразок заяви про розлучення

Чи можна розірвати шлюб через інтернет?

Розлучення онлайн в Україні представляє собою можливість записатися через Інтернет на прийом до відділів державної реєстрації актів цивільного стану, задати ваші питання в режимі online і подати заяву на реєстрацію шлюборозлучного процесу в електронній формі. Все це можна зробити через спеціальний веб-портал Міністерства юстиції України «Звернення в сфері державної реєстрації актів цивільного стану».

Для того, щоб подати онлайн-заяву на розлучення, потрібні такі документи:

 • паспорта чоловіка і дружини
 • квитанція про сплату держмита
 • для іноземців — документ, що підтверджує законність перебування в Україні

Протягом доби після подачі заяви на розірвання шлюбу через Інтернет подружжю надійде повідомлення про дату і час держреєстрації припинення шлюбних відносин.

Читайте также:  По валютным кредитам введен мораторий на взыскание

Для завершення процесу потрібно особисто прийти в орган реєстрації актів цивільного стану з паспортом, квитанцією і оригіналом свідоцтва про шлюб, на якому після розлучення ставиться відмітка (штамп) про розірвання шлюбу.

Таким чином, подача заяви про розлучення в онлайн-режимі не звільняє чоловіка і дружину від необхідності прийти в РАГС, але значно прискорює процедуру шлюборозлучного процесу.

Зверніть увагу, що розлучення без згоди одного з подружжя (в односторонньому порядку) в Україні можливе тільки через суд. Розлучитися в РАГСі можна за обопільною згодою дружини і чоловіка, без наявності дітей.

Увага! Юридичний портал України не рекомендує користуватися послугами on-line ботів та інших недержавних ресурсів під час процедури розірвання шлюбу.

Розлучення з чоловіком, що потрібно для розлучення в Україні | Юридичний самозахист

Стаття актуальна на 2021 рік

За останні декілька років кількість розлучень в Україні збільшилась. З кожним роком все більша кількість пар приймає рішення почати процес розлучення. Як і будь-яка інша юридична процедура, розлучення має свої особливості.

Для тих, хто хоче розлучитися з чоловіком або дружиною, нижче наведена вичерпна інформація про те, що потрібно для розлучення в 2020 році.

Куди подавати заяву на розлучення

Почнемо з того, що відповідно до чинного Сімейного кодексу України, розлучення можливе:

 1. через РАЦС (загальне правило);
 2. через суд (в окремих винятках).

Нижче ми розглянемо кожний з цих варіантів докладніше.

При цьому, почнемо з розлучення через суд, тому що процес розлучення в судовому порядку відбувається за певних умов, в усіх інших випадках, що не відповідають вказаним умовам, потрібно звертатися до РАЦС.

Як відбувається розлучення через суд

Подавати документи для розлучення через суд необхідно у двох випадках:

 1. якщо є неповнолітні діти (до 18 років);
 2. якщо один із подружжя не згоден на розлучення.

Розлучитися можна шляхом подання:

 • спільної заяви до суду про розлучення;
 • позову про розірвання шлюбу.

Як подати на розлучення якщо є діти

Розлучення в Україні за наявності неповнолітніх дітей відбувається тільки за рішенням суду про розірвання шлюбу.

Якщо є діти й обидва із подружжя погоджуються розірвати шлюб, розлучення через суд за спільною згодою подружжя відбувається шляхом подання спільної заяви про розлучення.

Одним з необхідних документів на розлучення, якщо є діти, є письмовий договір про те, з ким із батьків буде проживати дитина (діти) і яким чином братиме участь у забезпеченні умов її (їх) життя той із батьків, що проживатиме окремо.

У договорі також можна передбачити, яку участь у вихованні дитини братиме другий із батьків (як часто бачитися, наприклад). Вимоги до форми такого договору відсутні, а отже, його можна укласти в прості письмовій формі. А ось якщо додатково прописувати в договорі розмір і порядок сплати аліментів, тоді такий договір потрібно засвідчувати нотаріально.

Тема аліментів в Україні докладно розкрита нами в циклі статей з аліментів: як укласти договір про аліменти на дитину, розповідається у статті «Яким є розмір аліментів на дитину, як їх отримати через суд».

У законодавстві визначено, які документи, потрібні для розлучення через суд. Так, у випадку розлучення в Україні за наявності дитини до заяви на розлучення необхідно додати:

 1. свідоцтво про укладення шлюбу;
 2. свідоцтво про народження дитини;
 3. копії паспортів батьків;
 4. квитанцію про сплату судового збору (про те, скільки коштує розлучення мова піде далі).

Як розлучитися без згоди дружини або чоловіка

Якщо один із подружжя не погоджується на розлучення, то розлучитися можливо шляхом звернення із позовом про розірвання шлюбу. Звертаємо увагу, що примус до перебування у шлюбі в Україні заборонений законом.

Позовна заява про розлучення не може бути подана за наступних обставин:

 1. протягом вагітності дружини;
 2. протягом одного року після народження дитини.

Ці винятки, відповідно до закону про розлучення, не застосовуються у випадках:

 • якщо один із подружжя скоїв злочин щодо другого із подружжя або щодо дитини;
 • якщо батьківство стосовно дитини визнано іншою особою, а не чоловіком;
 • якщо в реєстрації дитини за рішенням суду виключені дані про чоловіка як батька дитини.

При цьому не має значення, чи є у пари діти.

Як звернутися з позовною заявою на розлучення

Для того, щоб розлучитися без згоди чоловіка або дружини, необхідно підготувати позов, в якому вказати на небажання іншого із подружжя розлучатися. Необхідні для розлучення через суд документи:

 • копія свідоцтва про шлюб;
 • копія свідоцтва про народження дитини (якщо є діти;
 • копії паспортів (або хоча б власного);
 • квитанцію про сплату судового збору (якщо відсутні пільги).

Якщо ви хочете звернутися із заявою на розлучення до суду за місцем свого проживання, то можете зробити це, якщо дитина прописана разом з вами. У такому випадку до позову про розірвання шлюбу, окрім вищевказаних документів для розлучення, додайте також довідку про склад сім’ї.

Рекомендується перед тим, як подати заяву на розлучення надіслати на адресу іншого з подружжя лист, в якому запропонувати, куди подавати заяву про розлучення, дати строк на відповідь протягом декількох днів з моменту отримання і вже після цього звертатися з позовом.

Лист потрібно відправити на адресу прописки іншого з подружжя або на фактичну адресу, якщо ви знаєте, що він його там отримає. Копію листа з документами, що підтверджують його відправлення, необхідно додати до позову. Тобто це повинен бути рекомендований лист.

Увага! Законодавством не передбачено процедуру розлучення через суд з розподілом майна, тому у справах про розлучення суди не розглядають питання про поділ майна. Якщо ви хочете поділити спільно набуте майно, то потрібно звертатися з окремим позовом.

З теми поділу майна після розлучення докладно написано в статті «Розподіл майна між подружжям та особиста приватна власність подружжя».

При зверненні з позовом про розлучення необхідно сплатити судовий збір у розмірі 704,80 грн, а при зверненні зі спільною заявою про розлучення – 352,40 грн.

Як подати на розлучення: до якого суду звернутися

Спільну заяву про розлучення можна подати за місцем проживання дружини або чоловіка – за домовленістю сторін, про що слід вказати в заяві на розлучення.

З позовом справа дещо складніша. За загальним правилом, всі позови подаються за місцем проживання (прописки) відповідача, тобто того, до кого ви звертаєте позов. Але у справах про розірвання шлюбу у сторони, що подає позов (позивача) існує додатковий вибір – подати позов за місцем свого проживання (прописки).

Зробити це можна в одному з наступних випадків:

 • якщо разом з вами зареєстровані або перебувають на вашому утриманні (і ви можете це підтвердити будь-якими документами) малолітні, неповнолітні діти;
 • у випадку проблем зі здоров’ям (також необхідно підтвердити медичними довідками);
 • за наявності інших поважних причин неможливості виїхати за місцем проживання відповідача.

У будь-якому з указаних випадків необхідно додати документ, що підтверджує вказані обставинии.

Розлучення через ЗАГС (українською – РАЦС)

Розлучення з чоловіком або дружиною через РАЦС відбувається при одночасному виконанні двох умов:

 1. у подружжя немає дітей;
 2. і обидва погоджуються на розлучення.

Для розлучення через РАЦС чоловік і дружина повинні особисто з’явитися до РАЦС за місцем реєстрації шлюбу та подати заяву про розлучення.

Розлучення через РАЦС без присутності чоловіка або дружини можливе лише в тому випадку, якщо є поважна причина. Тоді можна завірити підпис на заяві одного із подружжя у нотаріуса та оформити нотаріальну довіреність на іншого із подружжя, і документи на розлучення зможе подати один із подружжя.

Як швидко розлучитися

Розлучення подружжя в РАЦС відбувається через місяць після подання заяви, а ось розгляд справи у судовому порядку може тривати не один місяць, що цілком залежить від судді. Тому за відсутності дітей більш швидким способом є розлучення через РАЦС.

Для того, щоб не стояти в черзі, ви можете подати заяву на розлучення онлайн.

Підсумуємо з теми розлучення в Україні:

 1. Процедура розлучення в Україні можлива через РАЦС або через суд.
 2. Якщо є спільне бажання розлучитися і немає неповнолітніх дітей, розлучення відбувається через РАЦС. Заява подається подружжям особисто (або одним із подружжя за нотаріальною довіреністю).
 3. За наявності обопільної згоди на розлучення та неповнолітніх дітей, розлучення відбувається через суд шляхом подання спільної заяви. Необхідними документами для розлучення в такому випадку є свідоцтво про шлюб, про народження дитини та договір про те, з ким залишиться проживати дитина.
 4. За відсутності згоди чоловіка або дружини на розлучення, незалежно від наявності дітей, розлучатися необхідно через суд шляхом звернення з позовом. До позову необхідно додати ті ж самі документи, що і при зверненні зі спільною заявою про розлучення, крім договору про виховання дитини.
 5. Спори про аліменти та поділ майна при розлученні у справах про розлучення не розглядаються. Для цього необхідно звернутися з окремим позовом.
 6. Необхідними документами для розлучення через РАЦС є свідоцтво про шлюб та паспорти подружжя.
Ссылка на основную публикацию