Розірвання шлюбу з іноземцем 2022

 • Розірвання шлюбу з іноземцем 2022
 • Громадян України, які одружились з іноземцями часто цікавить, чи має процес розірвання шлюбу для них певні особливості.
 • Відповідь на це питання знайдемо у цій статті.

Іноземці та особи без громадянства, які перебувають на території України на законних підставах, користуються тими ж правами, а також несуть ті ж обов’язки, що й громадяни України, за винятком випадків, передбачених українським законодавством.  (ст.26 Конституції України).

 1. Сімейне законодавство нашої держави надає можливість українському громадянину розірвати міжнародний шлюб на території України.
 2. Часто цим правом користуються не тільки через приналежність до України, а й через вартість, термін, складність такої процедури за кордоном.
 3. При розірванні шлюбу в Україні іноземці не мають права посилатися на закони своєї держави, наприклад, на ті, які забороняють розлучення, обмежують його певними умовами або примушують до розлучення за расовими, релігійними або іншими, невластивими нашому законодавству мотивами.

Розірвання шлюбу між громадянином України та іноземцем, здійснене за межами України, по закону іншої держави є дійсним в Україні. Однак. в цьому випадку може знадобитись проставлення апостилю або легалізація документу.

За загальним правилом позови до фізичної особи пред’являються в суд за зареєстрованим у встановленому законом порядку місцем її проживання або перебування.

При наявності певних обставин, позов про розірвання шлюбу може бути подано за зареєстрованим місцем проживання/перебування позивача. Ними можуть бути:

 • наявність на утриманні малолітніх/неповнолітніх дітей – підтверджується свідоцтвом про народження, довідкою про склад сім’ї, довідкою про зареєстрованих осіб, наявністю рішення про стягнення аліментів, актом тощо.
 • стан здоров’я позивача – підтверджується  довідкою МСЕК, листком непрацездатності, лікарським висновком тощо
 • інші поважні причини, через які неможливо виїхати до місця проживання відповідача – підтверджується  довідкою про доходи при неможливості оплатити вартість проїзду та проживання; довідкою з місця роботи про неможливість надання відпустки; документом, що підтверджує здійснення догляду за інвалідом, який самостійно не може забезпечити себе; рішенням про визнання опікуном, піклувальником; рішенням про надання доступу до державної таємниці; вироком суду щодо позивача, у зв’язку із яким виїхати до іншої країни неможливо, тощо.
 • Позови до відповідача, місце реєстрації проживання або  перебування якого невідоме, пред’являються за місцезнаходженням майна відповідача чи за останнім відомим зареєстрованим його місцем проживання або  перебування чи  постійного його заняття (роботи).
 • Позови до відповідача, який не має в Україні місця проживання чи перебування, можуть пред’являтися за  місцезнаходженням його майна або  за останнім відомим зареєстрованим місцем його проживання чи перебування в Україні.
 • З метою повідомлення відповідача про наявне судове провадження, вручення йому копії позовної заяви та усіх додатків, а також з’ясування думки відповідача по суті заявленого позову, український суд має направити судове доручення до іншої країни, де проживає відповідач.
 • Така процедура є тривалою та потребує додаткових зусиль суду.
 • Після виконання усіх необхідних дій справа буде слухатися в загальному порядку.
 • Оформлення позовної заяви та ведення справи у таких випадках має деякі особливості,  а тому краще скористуватись допомогою фахівця, який грамотно оформить документи для подачі їх до суду та розбереться з процесуальними тонкощами у таких справах.

Потрібна допомога адвоката? Не затягуйте з вирішенням проблем – записуйтесь на консультацію за тел. – 096-203-18-51. Інформація про вартість консультації та інших послуг

Читайте більше про розірвання шлюбу тут

Переглядів: 6618

Як розірвати шлюб з іноземцем в Україні?

Міжнаціональні шлюби сьогодні — взагалі не рідкість. Люди знайомляться, одружуються, переїжджають один до одного. Але іноді ситуація складається таким чином, що шлюб необхідно розірвати.

Тоді й виникає питання: якщо шлюб укладено між громадянами різних країн (один з яких — українець чи українка), чи існують якісь особливості процесу розлучення? Багато хто вважає, що це набагато складніше, ніж розлучення між українцями.

Процес розлучення з іноземцем практично не відрізняється від стандартної процедури в Україні. Фактично мета одна — припинити шлюб.

Тому ми детальніше розглянемо такі питання:

 • як розлучитися, якщо один з подружжя не знаходиться в Україні?
 • як визначити право, яке можна використовувати для шлюборозлучного процесу?

Стаття на тему: Наші фахівці допомогли Клієнту розірвати шлюб в мінімально можливі строки

Чиє право використовують для регулювання розлучення з іноземцем?

Існують такі варіанти:

 • право країни громадянства подружжя;
 • право країни, в якій подружжя проживало;
 • право країни, з якою у подружжя тісний зв'язок — наприклад, батьківщина одного з подружжя, країна проживання його батьків і т.д.

Якщо Україна підпадає хоча б під один з вищезазначених пунктів, тоді можете сміливо оформляти розлучення в Україні.

Який закон використовувати, якщо Ви хочете розлучитися в Україні?

Якщо один з подружжя іноземець, буде застосовуватися міжнародне приватне право. Сімейне законодавство тут не допоможе, в Україні діє спеціальний закон, який регулює це питання.

Як вже було сказано вище, особи які перебувають у шлюбі, якщо один з них — громадянин України, мають право користуватися українськими нормами під час розлучення.

Стаття на тему: Наші юристи проконсультували Клієнта з питань розірвання шлюбу та сплати аліментів

Який плюс в оформленні розлучення в Україні?

Економія часу. В нашій державі цей процес триватиме 3-4 місяці.

Якщо ж розлучатися за кордоном (залежить від країни), процес може затягнутися на рік, не менше.

Економія грошей. Що стосується фінансів, то в Україні розлучення з іноземцем набагато дешевше в оформленні — в плані сплати судового збору, оформлення позовної заяви і т.д.

Розірвання шлюбу з іноземцем 2022

Який процес розлучення в Україні для громадян іншої країни?

Розірвання шлюбу з іноземцем відбувається за тією ж схемою, що і розлучення українців.

Якщо розлучення відбувається за обопільною згодою, немає претензій щодо розділу майна і в родині немає неповнолітніх дітей — Ви можете подати заяву в РАЦС. Але як показує практика, найчастіше подібні процеси проходять через суд.

Зрозуміти, до якого суду необхідно звернутися, допоможе відповідний закон — Цивільний процесуальний Кодекс.

Для ініціації процесу потрібно скласти позовну заяву, правильно оформити всі документи і подати все в суд. З цим можуть допомогти Вам наші юристи.

Розлучитися з іноземцем можна і без його присутності.

Український суд повинен направити судове доручення в країну, де проживає відповідач. Якщо відомо місце, де жив або живе відповідач-іноземець, в позовній заяві можна прописати цю адресу.

Якщо відповідач не з'явиться на засідання, або його не знайдуть за адресою — місцевий суд займеться його розшуком.

Якщо ж місце проживання відповідача так і не визначили, і повістка йому не була вручена, розлучення здійснюється без його присутності.

Як розлучитися, якщо в шлюбі є неповнолітні діти?

Як і в стандартному процесі, Ви можете отримувати гроші на дитину у вигляді аліментів. Звичайно, таке рішення виноситься судом.

Виконання рішення здійснюється наступним чином — судове рішення відправляють в країну, в якій живе платник і місцевий відповідний орган стягує аліменти.

Стаття на тему: Як прискорити стягнення заборгованості зі сплати аліментів?

Як підтвердити, що шлюб з іноземцем припинений?

Не у всіх країнах документи, видані органами РАЦС, є підтвердженням розірвання шлюбу. А ось рішення суду — це офіційний документ, який може підтвердити факт розлучення. Тому, краще за все шлюб з іноземцем розривати через судові органи.

Розірвання шлюбу з іноземцем — процес який вимагає специфічних знань в юрисдикціях різних країн і умінь орієнтуватися в нормах цивільного і міжнародного права.

Що робить наш юрист?

Для організації процесу розлучення між громадянами України та іноземної держави ми допоможемо наступними діями:

 • складання заяви про розлучення в РАЦС;
 • написання позовної заяви до суду (якщо є майно та діти);
 • супровід Клієнта у всіх органах, що займаються даним процесом;
 • проведення процедури отримання аліментів (правильне складання позову, розрахунок суми аліментів та отримання позитивного рішення суду);
 • створення підтвердження факту розлучення для інших країн (проведення процедури через суд навіть без наявності неповнолітніх дітей або майна);
 • легалізація всіх іноземних документів;
 • проведення процедури поділу спільного майна;
 • організація розлучення з наявністю шлюбного контракту.

Якщо Ви хочете вирішити питання з розлученням просто і швидко, не витрачаючи багато часу на копання в законах — телефонуйте нам. Ми допоможемо Вам розлучитися з найменшим рівнем стресу з приводу юридичного аспекту питання.

Зв'яжіться з нами через пошту [email protected], за номером телефону +38 044 499 47 99 чи через форму:

Зв'яжіться з нами через пошту [email protected], за номером телефону +38 044 499 47 99 чи через форму:

Порядок припинення шлюбу | Процедура розлучення в Україні 2022

Виходячи з теорії сімейного права, поняття припинення шлюбу можна сформулювати як припинення майнових, а також особистих немайнових відносин, що виникли між подружжям в період їхнього перебування в шлюбі, що обумовлено настанням конкретних юридичних фактів.

Шлюб може припинитися в силу різних підстав: внаслідок смерті одного з подружжя або в результаті шлюборозлучного процесу. Для кожного з варіантів законодавством України встановлено визначення офіційної дати припинення шлюбу.

Якщо говорити про процедуру розірвання шлюбу, то оформити розлучення можна двома способами – в органах ДРАЦС або в суді – в залежності від конкретної ситуації. Як і будь-яка юридично значуща дія, припинення шлюбу матиме свої правові наслідки.

Крім врегулювання питань про майно, утримання та виховання дітей, колишнього подружжя може турбувати, наприклад, питання про зміну прізвища. Однак, незважаючи на обсяги бюрократичних процедур, ці всі питання можна вирішити.

Підстави припинення шлюбу (розлучення)

Найчастіше шлюб припиняється за рахунок розлучення за взаємною згодою подружжя або за бажанням тільки одного з них. Однак законодавством також передбачено й інші обставини, які можуть стати підставою для розриву шлюбних відносин незалежно від волевиявлення сторін.

Всі ці обставини визначені в Сімейному кодексі України, до них відносяться:

 1. Смерть одного з подружжя або визнання його померлим. Такі обставини є природними й випливають зі шлюбу, як з довічного союзу. Тому при настанні одного з них припинення шлюбу не вимагає проведення спеціальної процедури. Шлюб вважається припиненим або з моменту смерті чоловіка, зазначеного у свідоцтві про смерть, або з моменту набрання законної сили відповідним рішенням суду.
 2. Заява подружжя або одного з них про розірвання шлюбу. Принцип добровільності шлюбу передбачає також і свободу його розірвання, у зв’язку з чим кожен з подружжя (за рідкісним винятком) може виступити ініціатором шлюборозлучного процесу, просто виходячи зі своїх особистих спонукань. Залежно від ряду обставин розлучення може здійснюється різними способами.
 3. Заява про розірвання шлюбу, подана опікуном чоловіка, визнаного недієздатним. Право на подання такої заяви ґрунтується на необхідності захисту прав недієздатного, визнаного таким відповідно до Цивільного кодексу України. Варто відзначити, що недієздатність одного з подружжя може бути причиною для розірвання шлюбу з боку другого чоловіка.
Читайте также:  Юридический анализ, экспертиза договоров, контрактов

Способи розірвання шлюбу

Способи припинення шлюбу після його розірвання залежать від особливостей ситуації кожної конкретної пари. Так, сімейне законодавство передбачає можливість розірвання шлюбу в судовому або адміністративному порядку (через органи ДРАЦС).

Право на ініціювання шлюборозлучного процесу є у кожного з подружжя, за винятком випадків розірвання шлюбу без згоди дружини в період її вагітності і протягом року після народження дитини.

Вибір способу припинення шлюбу повністю залежить від наступних умов:

Розірвання шлюбу через органи ДРАЦС (в адміністративному порядку) можливе у випадках, коли подружжя розлучається зі спільної згоди і при цьому не мають спільних неповнолітніх дітей. При наявності інших умов шлюб може бути припинений через органи ДРАЦС тільки в ситуаціях, коли один з подружжя визнаний судом безвісно відсутнім або недієздатним.

Згідно Сімейного кодексу України при наявності неповнолітніх дітей або відсутності згоди від одного з подружжя шлюб розривається в судовому порядку. Крім того, розлучення через суд здійснюється у випадках, коли один з подружжя, навіть при відсутності заперечень, прямо ухиляється від розірвання шлюбу в органах ДРАЦС.

Незалежно від застосовуваного подружжям способу припинення шлюбу, згідно Сімейного кодексу України шлюб розривається не раніше, ніж після закінчення місяця з моменту подачі подружжям або одним з них відповідної заяви до вищевказаних органів.

Момент припинення шлюбу (розлучення)

Офіційне настання моменту, коли шлюб може вважатися припиненим, залежить в першу чергу від застосовуваного способу розірвання подружніх відносин, а також від можливих інших особливостей ситуації.

До настання моменту припинення шлюбу, подружні права і обов’язки продовжують діяти, незалежно від періоду відсутності фактичних відносин. Саме тому до моменту отримання відповідного статусу не має права вступити в новий шлюб.

У разі смерті одного з подружжя або оголошення його померлим, момент припинення шлюбу визначається датою смерті, зазначеної у свідоцтві, або датою вступу в силу відповідного рішення суду. Якщо чоловік, визнаний судом померлим, з’явиться (і судове рішення буде скасовано), шлюб може бути відновлений за взаємної згоди подружжя за умови, що другий не встиг укласти новий шлюб.

Згідно Сімейного кодексу України при розлученні через органи РАЦСУ шлюб слід вважати припиненим з дня державної реєстрації розлучення у відповідній книзі записів актів цивільного стану.

При цьому на підставі Правил реєстрації актів цивільного стану кожному з подружжя, який розірвав шлюб, видається відповідне свідоцтво, в якому в тому числі зазначено дату припинення шлюбу.

номер актового запису та інше.

Шлюб, розриваний через суд, вважається припиненим з моменту вступу в силу рішення суду, яким і визначено таке розірвання. Проте припинення шлюбу через суд також підлягає обов’язковій реєстрації в органах РАЦСу. З цією метою суд направляє рішення суду про розірвання шлюбу до органу ДРАЦС за місцем реєстрації шлюбу, для проставлення відповідної відмітки.

Правові наслідки припинення шлюбу (розлучення)

Найважливішим наслідком вважається припинення майнових і особистих немайнових відносин, які були між чоловіком і дружиною в період шлюбу. Однак деякі з них можуть бути збережені і після розлучення.

Це стосується таких прав і обов’язків, як: взаємне утримання подружжя, збереження шлюбного прізвища, а також тих, які виникли в зв’язку з укладенням шлюбного договору щодо майна.

Розглянемо ці та інші правові наслідки більш докладно:

Згідно Сімейного кодексу України колишня дружина має право на отримання аліментів протягом вагітності та догляду за спільною дитиною до досягнення нею трьох років.

Приклад

Громадянин К. вирішив ініціювати процес розлучення зі своєю дружиною Ж. У них була дворічна спільна дитина, тому процедура розірвання шлюбу проходила в судовому порядку. Оскільки розлучення здійснювався за взаємною заявою та згодою К. і Ж.

, суд розірвав шлюб без з’ясування мотивів. Разом з вимогою про розлучення Ж. зажадала стягнути з К. аліменти на утримання дитини, а також аліменти на своє утримання до досягнення дитиною трирічного віку.

Керуючись чинним законодавством, суд задовольнив зазначену вимогу, незважаючи на заперечення К.

З моменту припинення шлюбу перестає діяти встановлений режим власності подружжя щодо знову придбаного майна. Для речей, придбаних раніше, він припиняється після їх розділу відповідно до, так як сам по собі розрив відносин цього не передбачає.

Після припинення шлюбних відносин перестає діяти презумпція згоди другого з подружжя на розпорядження їхнім спільним майном, що визначається, через що потрібно чітко виражену згоду з боку колишнього чоловіка або дружини.

При припиненні шлюбу втрачається право на спадкування один за одним, як спадкоємці першої черги згідно з Цивільним кодексом України, втрачається можливе право на пенсійне забезпечення у зв’язку з втратою чоловіка і т.д.

Припинення шлюбу не впливає на обсяг і можливість реалізації батьківських прав. Окремо проживає від дитини батько не тільки має право, але і зобов’язаний брати безпосередню участь у вихованні дитини. Для врегулювання спірних питань розлучені батьки дитини можуть укласти угоду відповідно до Сімейного кодексу України.

Оформлення розлучення подружжям

Процедура оформлення розлучення починається з подачі до органів ДРАЦС обома з подружжям або одним з них заяви про розірвання шлюбу відповідно до Правила реєстрації актів цивільного стану, а у випадках, що вимагають судового розгляду, – шляхом подачі відповідної позовної заяви.

Разом із заявою надаються необхідні документи:

 • паспорт;
 • свідоцтво про шлюб;
 • квитанція про оплату держмита;
 • документи, що є підставою для розлучення в односторонньому порядку через ЗАГС (відповідне рішення суду).

Для розлучення через суд будуть потрібні також свідоцтва про народження дітей, угода про дітей або документи, що підтверджують позиції подружжя з даного питання, а також інші документи при наявності додаткових майнових чи немайнових суперечок.

Штамп в паспорті про розлучення

У разі розірвання шлюбу за рішенням суду – рішення суду є документом, що підтверджує припинення шлюбу. Відмітки в паспортах про розірвання шлюбу не проставляються, також, вже не видаються свідоцтва про розірвання шлюбу.

Зміна прізвища після розлучення

При розлученні кожен з подружжя наділяється правом на збереження спільного прізвища або відновлення свого дошлюбного прізвища. Змінити прізвище на дошлюбне можна як в рамках шлюборозлучного процесу, вказавши таку вимогу в поданій позовній заяві про розлучення, так і після його проведення – в загальному порядку.

За зміну прізвища стягується державне мито. Квитанція про оплату подається в ЗАГС разом з іншими документами та заявою.

При зміні прізвища на дошлюбне необхідно також замінити особисті документи, оскільки нове прізвище не буде відповідати прізвищу, зазначеному в них. Так, основним документом, який підлягає заміні в такому випадку, є паспорт громадянина України. Разом з ним підлягають заміні:

 • закордонний паспорт;
 • водійське посвідчення;
 • пенсійне посвідчення;
 • ідентифікаційний номер.

При наявності свідоцтва ЗАГС про зміну прізвища не вимагають заміни дипломи про освіту, свідоцтва про закінчення курсів та навчання, трудова книжка, реєстраційне свідоцтво підприємця, правовстановлюючі документи на майно та інше.

Питання наших читачів і відповіді консультанта

Після закінчення якого строку з моменту безвісті відсутності мого чоловіка я можу оформити новий шлюб?

Визнання Вашого чоловіка в судовому порядку безвісно відсутнім автоматично не припиняє Ваш шлюб, проте є підставою для його розірвання. Так, доки Ви не розірвете шлюб з Вашим зниклим чоловіком і не отримаєте свідоцтво про розірвання шлюбу, Ви не маєте права укладати новий шлюб незалежно від строку відсутності Вашого чоловіка.

Послуги адвоката по сімейним справам

Сімейний адвоката надасть Вам юридичну консультацію та допоможе скласти всі необхідні документи для розлучення.

Ми відповідаємо за якість виконання юридичних послуг та гарантуємо позитивний результат.

За допомогою послуг сімейного адвоката або юриста Ваша справа з розлучення буде вирішена більш професіонально та швидко.

Звернувшись до нас Ви гарантовано отримуєте професійну юридичну допомогу з розлучення.

Наш багаторічний досвід в юридичній сфері є гарантією Вашого успіху – це те, що потрібно Вам зараз для вирішення Вашої проблеми.

Ви заслуговуєте нашої професійної юридичної допомоги!

Зробіть перший крок до Вашої перемоги по юридичній справі з розлучення, подзвоніть або напишіть адвокату і Ви отримаєте відповіді на всі Ваші питання.

Сімейний адвокат в Україні

розірвання шлюбу через рацс правові наслідки припинення шлюбу підстави розірвання шлюбу розірвання шлюбу в судовому порядку розірвання шлюбу сімейний кодекс розірвання шлюбу судовий порядок розірвання шлюбу в судовому порядку термін розірвання шлюбу онлайн

проверила Виктория Халимон 20.05.2021

Розірвати шлюб з іноземцем — місія нездійсненна?

Процедура розірвання шлюбу пов’язана з низкою труднощів, а розірвання шлюбу з іноземцем має ще й ряд індивідуальних особливостей.

Щоб зареєструвати шлюб, у закоханих майже немає перешкод крім часу, який потрібно вичекати, щоб здійснити міграційну перевірку особи-іноземця.

Щодо розлучення, це відбувається складніше, якщо один із подружжя, наприклад, повернувся на Батьківщину і зв'язок з ним втрачено, або ж не бажає розривати шлюб. А саме це не дозволяє провести процедуру його розірвання через органи РАЦС і змушує звертатись до суду.

Розлучення в даному випадку можливе як на території України, так і на території іншої держави. Слід звернути увагу, що у справах про розірвання шлюбу застосовується законодавство тієї сторони, громадянами якої є подружжя на момент подачі заяви.

Якщо один з подружжя є громадянином України, а другий – іншої країни, то застосовується законодавство тієї країни, на території якої проживає подружжя.

Як вже зазначалося, між Україною та державою, громадянами якої є один з подружжя, може бути укладено договір про правову допомогу в сімейних і цивільних справах.

Тож, при подачі заяви варто з’ясувати чи є такий договір з державою, громадянином якої є один з подружжя, та врахувати його особливості.

Так, до прикладу, відповідний договір між Україною і Республікою Польща не передбачає розірвання шлюбу між громадянами Польщі українськими судами, не зважаючи на проживання подружжя на території України. Відтак з позовом про розірвання шлюбу доведеться звертатися до польського суду.

Що стосується країн СНД, то майже між усіма з них підписано та ратифіковано Конвенцію про правову допомогу і правові відносини у цивільних, сімейних і кримінальних справах, що дозволяє спростити процедуру, зокрема і розірвання шлюбу. Якщо шлюб укладено подружжям на території країни-учасниці Конвенції, а розірвання шлюбу відбуватиметься на території України – апостилізація свідоцтва про шлюб не потрібна.

Читайте также:  Регулювання сімейних відносин за домовленістю (договором) сторін

В тому ж випадку, коли не існує двостороннього міжнародного договору між державами, громадяни яких між собою зареєстрували шлюб, тоді українські суди можуть розглядати будь-які справи з іноземним елементом, зокрема, якщо сторони передбачили своєю угодою підсудність справи з іноземним елементом судам України, або якщо на території України мала місце дія або подія, що стала підставою для подання позову. До такої події можна віднести укладання шлюбу між громадянином України і іноземцем на території України і видання відповідного свідоцтва про шлюб.

До позовної заяви про розірвання шлюбу додаються:

 • копії паспортів та реєстраційних номерів облікових карток платників податків(ідентифікаційних кодів) позивача та відповідача (за наявності);
 • копія свідоцтва про шлюб;
 • копія свідоцтва про народження дитини (в разі наявності у подружжя дітей);
 • квитанція про сплату судового збору, крім випадків коли особа звільнена від сплати судового збору відповідно до Закону України «Про судовий збір»;
 • копія позовної заяви з додатками для відповідача.

У випадку коли законодавством встановлено, що справу про розірвання шлюбу має розглядати український суд, одразу постає питання до якого саме суду звертатись з позовною заявою та іншими документами. Тут є декілька варіантів:

 1. За домовленістю подружжя справа може розглядатися за зареєстрованим місцем проживання чи перебування будь-кого з них. ( ч. 2 ст. 28 ЦПК України)
 2. Позови про розірвання шлюбу можуть пред'являтися за зареєстрованим місцем проживання чи перебування позивача у разі, якщо на його утриманні є малолітні або неповнолітні діти або якщо він не може за станом здоров'я чи з інших поважних причин виїхати до місця проживання відповідача. ( ч. 2 ст. 28 ЦПК України)
 3. Позови до відповідача, місце реєстрації проживання або перебування якого невідоме, пред'являються за місцезнаходженням майна відповідача чи за останнім відомим зареєстрованим його місцем проживання або перебування чи постійного його заняття (роботи). ( ч. 9 ст. 28 ЦПК України)
 4. Позови до відповідача, який не має в Україні місця проживання чи перебування, можуть пред'являтися за місцезнаходженням його майна або за останнім відомим зареєстрованим місцем його проживання чи перебування в Україні. ( ч. 10 ст. 28 ЦПК України)
 5. Підсудність справ за участю громадян України, якщо обидві сторони проживають за її межами, а також справ про розірвання шлюбу між громадянином України та іноземцем або особою без громадянства, які проживають за межами України, визначається суддею Верховного Суду, визначеним у порядку, передбаченому ст. 33 ЦПК України, одноособово.( ч. 1 ст. 29 ЦПК України)

Процедура розірвання шлюбу з громадянином іншої країни має свої особливості й багато нюансів та може ускладнитись тим, що будь-який зв'язок із чоловіком/дружиною втрачено. Оскільки найважливішим питанням у таких справах є саме підсудність.

Тобто визначити який саме суд має розглядати справу тому, що після відкриття провадження Вашу заяву про розірвання шлюбу у 99% випадків буде задоволено. Хіба що Ви самі відмовитесь від поданої Вами заяви, або ж не буде дотримано процесуальних вимог до оформлення документів.

Оскільки статтею 24 Сімейного кодексу України вказано, що шлюб ґрунтується на вільній згоді жінки та чоловіка.

Для того, щоб без перешкод пройти процес розірвання шлюбу з іноземцем та не витрачати зайвий час, рекомендуємо звернутись до фахівців.

Автор консультації: Адвокатське об'єднання «Вишневий і Партнери»

Шлюб та розлучення з іноземцем: важливі нюанси

З огляду на зміни, що відбуваються в світі, – розвиток мережі Інтернет, популяризація туризму тощо, досить часто люди знаходять своє кохання за кордоном. Громадяни різних держав прагнуть створити сім’ю та зареєструвати шлюб.

Чи є питання укладення та розірвання шлюбу громадян України з іноземцями складним та чи потребує значних зусиль? Якими нормативно-правовими актами зазначені питання врегульовуються? Розповідає фахівець Херсонського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги Фелікс Шмиголь.

Як документи потрібні

Для реєстрації шлюбу в Україні майбутнє подружжя подає особисто письмову заяву за встановленою формою до будь-якого органу державної реєстрації актів цивільного стану (ДРАЦС) на їх вибір.

Якщо жінка і (або) чоловік не можуть через поважні причини особисто подати заяву про державну реєстрацію шлюбу до органу ДРАЦС, таку заяву, справжність підпису (ів) на якій засвідчено нотаріально, можуть подати їх представники. Повноваження представника мають ґрунтуватись на нотаріально посвідченій довіреності.

 • Іноземці та особи без громадянства для реєстрації шлюбу в Україні повинні пред’явити:
 • паспортний документ або документ, що посвідчує особу без громадянства заявника;
 • посвідку на постійне чи тимчасове проживання або інший документ, що підтверджує законність перебування іноземця чи особи без громадянства на території України.
 • Особи, які раніше перебували в шлюбі, можуть зареєструвати повторний шлюб за умови пред’явлення документів, що підтверджують припинення попереднього шлюбу або визнання шлюбу недійсним (свідоцтво про розірвання шлюбу, рішення суду про розірвання шлюбу, про визнання шлюбу недійсним, яке набрало законної сили, свідоцтво про смерть одного з подружжя, висновок відділу державної реєстрації актів цивільного стану про анулювання актового запису про шлюб, який є недійсним тощо).
 • Документи про підтвердження припинення попереднього шлюбу, які передбачені законодавством іноземної держави та видані компетентним органом, повинні бути відповідним чином легалізовані, якщо інше не передбачено міжнародними договорами України, згода на обов’язковість яких надана Верховною Радою України.

Скільки доведеться чекати

Шлюб реєструється після спливу одного місяця від дня подання особами заяви про реєстрацію шлюбу.

За наявності поважних причин керівник органу ДРАЦС дозволяє реєстрацію шлюбу до спливу цього строку. У такому випадку шлюб реєструється у день подання відповідної заяви або у будь який інший день за бажанням наречених протягом одного місяця у разі: вагітності нареченої; народження нареченою дитини; якщо є безпосередня загроза для життя нареченої або нареченого.

Але якщо є відомості про наявність перешкод до реєстрації шлюбу, керівник органу ДРАЦС може відкласти реєстрацію шлюбу, але не більш як на три місяці для подання заявником відповідних доказів. Про відстрочку реєстрації шлюбу повідомляються наречені. Рішення про таке відкладення може бути оскаржене до суду.

Якщо наречені не можуть з’явитися з поважної причини до органу ДРАЦС в установлений їм день, то строк реєстрації шлюбу за їх письмовою заявою переноситься згідно з їхнім бажанням на інший день. У цих випадках строк перенесення реєстрації шлюбу не може перевищувати одного року з дня подання заяви.

Якщо наречені не з’явилися до органу ДРАЦС протягом тримісячного строку від дня подання заяви про реєстрацію шлюбу і не повідомили про причину неявки, то заява втрачає чинність.

Як розлучитися з іноземцем в Україні

Розірвання шлюбу між громадянином України та іноземцем в Україні здійснюється з урахуванням норм Закону України «Про міжнародне приватне право».

Крім того, якщо між Україною та державою, громадянами якої є сторони у справі, укладено договір про правову допомогу в сімейних і цивільних справах, застосовуються його положення і в частині розірвання шлюбу.

Якщо подружжя досягло між собою згоди та не має спільних дітей, розірвання шлюбу може здійснюватися органом ДРАЦС відповідно до законодавства України. Однак, як правило, розірвання шлюбу між громадянином України та іноземцем здійснюється в судовому порядку.

Так, частиною першою статті 76 Закону України «Про міжнародне приватне право» , зокрема передбачено, що суди України можуть приймати до свого провадження і розглядати будь-які справи з іноземним елементом, якщо на території України відповідач у справі має місце проживання або місцезнаходження, або рухоме чи нерухоме майно, на яке можна накласти стягнення, або знаходиться філія або представництво іноземної юридичної особи – відповідача, а також, якщо дія або подія, що стала підставою для подання позову, мала місце на території. До такої події можна віднести укладання шлюбу між громадянином України і іноземцем на території України і видання відповідного свідоцтва про шлюб.

Відповідно до постанови Пленуму Верховного Суду України від 21 грудня 2007 року № 11 «Про практику застосування судами законодавства при розгляді справ про право на шлюб, розірвання шлюбу, визнання його недійсним та поділ спільного майна подружжя» в разі розірвання шлюбу між громадянином України та іноземцем, один з яких проживає в Україні, питання підсудності визначається за загальними правилами, встановленими статтями 27-29 Цивільного процесуального кодексу України.

Як громадянину України розлучитися за кордоном 

Досить часто після укладення шлюбу з громадянином іншої держави українець чи українка переїжджають до країни проживання іншого з подружжя. У такій ситуації під час розлучення подружжя може обрати декілька варіантів дій.

Найпростішим варіантом є розірвання шлюбу на території країни проживання, навіть якщо жоден з подружжя не є громадянином цієї держави. Рішення про розірвання шлюбу буде прийматися відповідно до законів та звичаїв країни перебування подружжя.

Значною перевагою звернення саме до органів країни перебування є те, що непотрібно нікуди їхати та витрачати додаткові кошти, наприклад, на квитки, та час.

Є й недоліки. По-перше, законодавство обраної країни для розірвання шлюбу може висувати певні вимоги, що відсутні в українському законодавстві. Незважаючи на це, такі вимоги мають бути дотримані.

По-друге, аби документ про розірвання шлюбу, виданий іноземними органами, мав юридичну силу, він має бути легалізований в Україні.

Порядок легалізації залежить від того, у якій країні буде розірвано шлюб, а точніше від того, які домовленості існують між цією країною та Україною.

Крім того, якщо громадянин України та іноземець, що перебувають у шлюбі, проживають у третій країні, але не бажають розривати свої стосунки за її законами, то вони мають право звернутися до компетентних органів або нашої держави, або держави громадянської належності іншого з подружжя.

ᐉ Шлюб з іноземцем в Україні :: Одруження з іноземцем у Львові

Шлюб з іноземцем на території України

На сьогоднішній день не рідкісними є ситуації, коли українці бажають створювати сім’ї і одружуватись з іноземцями.

Якщо ви закохались в громадянина іншої країни і бажаєте одружитись в Україні, це буде не так складно, як в більшості країн світу. Однак ця процедура теж має свої нюанси. Якщо ви хочете зекономити час і сили, зверніться до професійних юристів.

Адвокатське об’єднання «Бачинський, Коломієць і партнери» пропонує вам свої послуги. Ми допоможемо вам швидко і просто узаконити свої стосунки.

Якщо ви бажаєте оформити шлюб з громадянином іншої країни, у вас можуть виникнути деякі проблеми. Через відмінності у законах різних держав, реєстрація такого шлюбу – досить важка справа. Вам знадобиться пройти через кілька юридичних процедур, щоб успішно одружитись.

Нюанси реєстрації шлюбу з іноземцем

Читайте также:  Аліменти: як розрахувати, хто платить і яка відповідальність в Україні

Основним нюансом такого шлюбу є те, що іноземець в момент реєстрацію має легально перебувати в Україні. Тому заяву варто подавати як мінімум за місяць до закінчення дозволеного строку перебування. Інакше, дозвіл може закінчитись, і шлюб стане неможливим.

Ще одна важлива деталь – переклад документів українською мовою. З цим можуть виникнути певні труднощі, оскільки переклади мають співпадати між собою.

Крім того, часто стається так, що переклади довідок роблять неналежним чином, і через це всю процедуру потрібно проходити спочатку.

Після реєстрації, іноземець матиме право оформити собі посвідку на тимчасове проживання в Україні. Право на постійну посвідку він отримає через два роки шлюбу.

Типи процедури шлюбу з іноземцем

Процедура «змішаного шлюбу», коли наречені є громадянами різних держав, може бути звичайною і прискореною. Звичайна займає півтора місяці, прискорену ж можна завершити приблизно за тиждень.

Для того, щоб одружитись за звичайною процедурою, вам потрібно буде спочатку звернутись до обласного відділу РАЦСу і принести туди усі потрібні папери. Там вам видадуть супровідний лист.

Далі треба прийти у районний відділ РАЦСу (саме там відбувається власне реєстрація шлюбів), написати заяву і призначити дату реєстрації.

Після цього, вам залишиться дочекатись рішення з Державної міграційної служби і, через місяць, прийти в РАЦС ще раз, для реєстрації і отримання свідоцтва про шлюб.

Якщо ви хочете одружитись в прискореному порядку, вам все одно потрібно буде спочатку прийти з документами в обласне відділення РАЦСу. Цей крок обов’язковий при одруженні з іноземцем. Пари, де обоє наречених є громадянами України, зразу несуть документи в районний відділ.

Після того, як ви отримаєте супровідний лист і рішення ДМС, потрібно записатись на послугу «Шлюб за добу». Далі вам залишиться тільки зареєструвати свій шлюб і отримати свідоцтва.

Документи, які потрібні щоб одружитись з іноземцем

Для того, щоб одружитись, вам потрібно буде зібрати певні документи. Ось їх перелік:

 • Паспорти обох наречених (громадянин України має принести внутрішній паспорт, а іноземець – той паспорт, за яким він перетнув кордон);
 • Два переклади паспорта іноземця (один з печаткою перекладача, інший – завірений нотаріусом).

Якщо один з наречених або обидва раніше були в шлюбі, потрібно принести також документи, які підтверджують його припинення.

До них відносяться свідоцтво або рішення суду про розірвання шлюбу, свідоцтво про смерть, тощо. Якщо ці документи видані в іншій державі, їх потрібно перекласти і апостилювати або легалізувати.

Рішення суду має мати законну силу. Це підтверджується наявністю штампу і печатки.

Звернення до РАЦСу

Після того, як ви зберете усі документи, вам потрібно буде віднести їх в обласне відділення РАЦСу. У Львові воно знаходиться за адресою: вул. Дорошенка, 23. Там ваші документи перевірять, а з вами проведуть співбесіду.

Начальник відділу направить запит у ДМС для того, щоб перевірити, чи законно іноземець перебуває в Україні і скільки ще днів лишилось до того, як йому прийдеться повернутись за кордон.

Зазвичай відповідь приходить за десять робочих днів.

Якщо ви плануєте взяти участь в проекті «Шлюб за добу», повідомте про це, і відповідь прийде протягом п’яти робочих днів. Якщо ви одружуєтесь в звичайному порядку, то цей запит буде подавати не обласний а районний відділ ДМС.

Після перевірки ви отримаєте два документи. По-перше, це висновок ДМС про те, скільки ще днів іноземець може бути в Україні. По-друге, лист про актуальний сімейний стан іноземця, в якому написано, що громадянин ознайомлений з тим, які правові наслідки будуть, якщо виявиться, що він подав неправдиві дані про себе.

Шлюб за добу у Львові

З літа 2016-го року, в деяких містах України, функціонує експериментальний проект «Шлюб за добу». Ця послуга платна і відбувається через посередника, яким виступає державне підприємство. У Львові таким посередником можуть бути: Міжнародний аеропорт «Львів» імені Данила Галицького, музей «Шевченківський гай» та стадіон «Арена Львів».

В залежності від того, яке підприємство ви оберете своїм посередником, вартість послуги буде відрізнятись. Орієнтовно вартість шлюбу за добу становить від двох з половиною тисяч гривень у будні дні, до трьох з половиною в вихідні і свята. В цю суму входить оплата послуг РАЦСу  та державне мито.

Для того, щоб одружитись прискорено, вам потрібно укласти договір і написати спільну заяву про реєстрацію шлюбу.

Після того, як ви зробите це і оплатите послугу, вам потрібно буде взяти усі документи (висновки РАЦСу і ДМС, квитанції, договір, заяву, переклад паспорта) і віднести їх у районне відділення РАЦСу, за місцем знаходження посередника. Саме там і відбувається реєстрація.

Перевірте, чи немає в документах, які вам дадуть на підпис, механічних помилок. Після закінчення процедури, кожному з вас видадуть свідоцтво про шлюб.

АО “БК партнерс” надає комплексну юридичну підтримку у оформленні шлюбу за добу у Львові. Ви можете звернутись навіть з-за кордону, ми дистанційно перевіримо всі документи через емейл чи скайп та надамо консультації, які документи потрібно привезти з собою.

Деякі нюанси одруження з іноземцем

Українці звикли до того, що при одруженні і розлученні в паспорт ставлять штамп. Ця процедура існувала ще з радянських часів. Однак, у жовтні 2016-го року її скасували.

Тепер штамп у паспорт не ставлять. Сімейний стан підтверджується відповідними свідоцтвами.

Однак, якщо громадянин України бажає взяти прізвище іноземця, в РАЦСі йому поставлять штамп про те, що паспорт треба обміняти протягом місяця.

На даний момент, при реєстрації шлюбу не потрібна участь свідків. При бажанні, ви можете їх запросити, якщо влаштовуєте офіційну церемонію, однак це дань традиції, а не вимога закону.

Якщо ви перебували в шлюбі кілька разів, вам не потрібно приносити документи про завершення усіх, лише ті, що стосуються останнього.

Якщо іноземець не був раніше одружений, йому треба подати лише паспорт і його переклади. Документів, які підтверджують сімейний стан, закон в такому випадку не вимагає.

Якщо наречена вагітна, ви маєте право на прискорену процедуру, і вам не потрібно брати участь у «Шлюбі за добу». Однак факт вагітності потрібно підтвердити довідкою з підписами лікаря і завідуючого та печаткою.

Як швидко і просто одружитись з іноземцем

Якщо ви бажаєте узаконити свої стосунки з іноземцем і не хочете займатись довгою бюрократичною тяганиною, вам варто звернутись по допомогу до професійних юристів.

Адвокатське об’єднання «Бачинський, Коломієць і партнери» пропонує вам свої послуги. У нас працюють справжні професіонали з багаторічним досвідом у сфері сімейного та міжнародного права.

Звертайтесь до нас, ми допоможемо вам одружитись, не затрачаючи зайвих зусиль.

Після того, як ваш шлюб буде зареєстрований, іноземцю потрібно буде звернутись за тимчасовою посвідкою. Щоб отримати її, потрібно щоби іноземець оформив собі нову візу, на основі свідоцтва про шлюб. Метою візиту має бути возз’єднання з сім’єю. Це потрібно навіть тоді, коли він є громадянином країни з безвізовим в’їздом в Україну.

Громадяни деяких країн звільняються від цього, але мета візиту все одно має бути та сама. Крім цього, варто щоб у подружжя була однакова прописка. Інакше потрібно буде пройти через довгу процедуру доказу того, що шлюб не фіктивний.

Через два роки іноземець зможе подати документи на посвідку на постійне проживання або отримати громадянство України.

Якщо іноземець вступить в шлюб не з громадянином України а з іншим іноземцем, що отримав посвідку на постійне проживання, також може оформити її, не чекаючи два роки. Але право на громадянство, в такому випадку, можна отримати лише через п’ять років.

Питання, які часто задають українки при укладенні шлюбу з іноземцем закордоном:

– Чи укладений шлюб з іноземцем закордоном діє в Україні та дає іноземцю право на тимчасову (постійну) посвідку на проживання?
Так, немає значення де буде укладено шлюб з іноземцем. Свідоцтво про шлюб з іноземцем буде діяти в Україні та давати йому право на тимчасову, а за 2 роки на постійну посвідку.

Але є деякі нюанси укладення шлюбу не в Україні, які Ви повинні вивчити і врахувати перед укладенням такого шлюбу, наприклад: зміна віросповідання, певні традиції тої країни іноземця, спрощення чи ускладнення розірвання шлюбу (наприклад, в деяких країнах світу чоловік може розірвати шлюб, коли захоче, а жінка – ні; чи допустимо умовою розірвання шлюбу є зрада або мінімальне проживання в шлюбі 5 років тощо).

– Чи потрібно після отримання свідоцтва про шлюб з іноземцем закордоном реєструвати ще повторно шлюб в Україні?
Ні, такий шлюб в Україні реєструвати не потрібно. Свідоцтво про шлюб з іноземцем визнається в Україні, лише якщо воно з інших країн, то потребує перекладу, а також додаткового завірення (апостиль чи легалізація, залежно від країни іноземця).

– Чи потрібно в Україні іноземцю проходити співбесіду (перевірку) перед одруженням в РАЦсі?
У Львові існує своєрідна процедура відсівання фейкових шлюбів, коли перед поданням заяви в ЗАГС іноземець повинен пройти співбесіду у відділі державної реєстрації актів цивільного стану реєстраційної служби Головного управління юстиції у львівській області. Лише після цього заяву від іноземця приймуть в будь-якому ЗАГСі Львова.

– Чи можливо одружитися з іноземцем швидше, ніж за місяць?
Так. Раніше можна було лише за 1 місяць або раніше, якщо дружина була вагітна. Відтепер у Львові ввели послугу офіційного пришвидшення одруження за 1 добу (шлюб за добу).

В даній процедурі є дуже багато нюансів і тонкощів. Її досить складно зробити зразу правильно, врахувавши їх усі. Тому, буде розумно доручити цю справу професіоналам.

Імміграційні та сімейні юристи АО “Бачинський, Коломієць і партнери” є найкращими сімейними юристами, яких можна знайти в Україні.

Вони з радістю допоможуть вам укласти шлюб з іноземцем та жити довго і щасливо. Телефонуйте +380960020100

Ссылка на основную публикацию