Розлучення без дітей

Розлучення – завжди болісна тема для подружжя. Та якщо рішення про розірвання шлюбу було прийнято, варто знати, як розірвати шлюб максимально швидко та з мінімальними емоційними та матеріальними втратами для обох сторін. Про всі особливості процедур припинення шлюбу читайте в нашому матеріалі. 

Багато подружніх пар на початку сімейного життя навіть і подумати не могли, що всі їхні мрії, прагнення та плани на майбутнє розтануть, а натомість доведеться думати про розірвання шлюбу та життя після розлучення.

На жаль, від такого кінця стосунків ніхто не застрахований. Особливо важко доводиться парам з дітьми.

Та якщо рішення про розлучення прийнято, хочется, щоб процедура пройшла швидко та максимально комфортно для обох сторін.

Що ж потрібно знати подружжю про процедури розірвання шлюбу та в яких випадках питання можна вирішити через РАЦС, а коли – лише через судовий позов? Як саме подати на розлучення та які документи потрібно мати, розповідає Вікторія Ковальчук, партнер ESQUIRES, адвокат, медіатор, номінант Юридичної премії 2017 року у номінації «Кращий юрист у сімейному праві».

Розлучення без дітей Вікторія Ковальчук адвокат, медіатор, партнер ESQUIRES

За статистикою у 2016 році кількість зареєстрованих шлюбів в Україні склала 229453, розлучень – 129997, тобто кількість пар, що припинили офіційно сімейні відносини у 2016 році, складає 56,66% від кількості новостворених сімей.

У Німеччині, наприклад, розлученням закінчується кожен другий шлюб, в Бельгії розлучення складають 71% від шлюбів, в Іспанії – 61%, а ось в Італії лише 25%.

Кількість розлучень у країні також пов’язана зі складністю/простотою процесу розірвання шлюбу.

Якщо ви маєте намір припинити шлюб, як офіційний, зареєстрований відповідними органами держави, так і цивільний, формальностей уникнути не вдасться. Та краще одразу знати, як діяти, щоб втрати часу, коштів та й, зрештою, емоцій, були мінімальними.

Ми не будемо давати будь-які оцінки питанню розірвання шлюбу: добре це чи погано, шкода чи ні. Нижче ми розглянемо особливості процедур розірвання шлюбу залежно від способу його оформлення та фактичного стану сім’ї на момент прийняття рішення про розлучення.

Розлучення без дітей

Розлучення при цивільному шлюбі

Так, формально «розривати» шлюб вам не доведеться. Проте, постане питання поділу майна, придбаного у цивільному шлюбі. Якщо між подружжям немає спору, залишиться лише фізично поділити рухоме майно та документально закріпити домовленості щодо нерухомості.

Розлучення без дітей

Придбана за час цивільного шлюбу нерухомість на ім’я одного з подружжя є формально його особистою приватною власністю, отже доведеться вчинити ряд дій для поділу цього майна і відповідної реєстрації права власності.

Розлучення без дітей

Якщо ж виникне спір між подружжям – суду не уникнути. Для максимального захисту інтересів кожного з подружжя у цивільному шлюбі радимо вже під час придбання майна правильно оформлювати документи та відображати частки власності кожного із подружжя.

Розлучення без дітей   Розлучення без дітей

Розлучення у шлюбі без дітей або коли діти повнолітні

Розірвання шлюбу подружжям, яке не має дітей, або діти вже є повнолітніми, відбувається або органом РАЦСу або судом. Якщо на розлучення є спільна згода дружини та чоловіка, необхідно лише подати спільну заяву до органу РАЦСу за місцем реєстрації шлюбу чи проживання та сплатити державне мито за розірвання шлюбу.

Міністерство юстиції України запустило онлайн-платформу для звернень до органів РАЦС, то ж заяву про розірвання шлюбу тепер можна подати онлайн і залишиться лише у призначений час прийти до РАЦСу. З собою необхідно мати:

 • паспорти;
 • довідки про ідентифікаційний (податковий) код;
 • оригінал квитанції про сплату жержавного мита; 
 • підписані належні документи.

Якщо один із подружжя з поважної причини не може особисто подати заяву про розірвання шлюбу до органу державної реєстрації актів цивільного стану, таку заяву або прирівняну до неї від його імені може подати другий із подружжя. Справжність підпису на заяві має бути нотаріально засвідчена.

Також підставою звернення із заявою про розірвання шлюбу саме до РАЦС є наявність документально підтвердженого факту визнання одного з подружжя недієздатним або безвісно зниклим.

Розлучення без дітей

Реєстрація розірвання шлюбу провадиться через місяць після подачі заяви, якщо вона не була відкликана подружжям.

Розлучення без дітей

Якщо в день, призначений для реєстрації розірвання шлюбу, подружжя не з’явилося і протягом трьох місяців з дня подання заяви не повідомило орган РАЦС про причину своєї неявки, подана заява стає недійсною. Крім того, не можна не згадати про те, що подружжя може в будь-який момент до моменту реєстрації розірвання шлюбу відкликати подану заяву. Зробити це вони можуть разом або хтось один з них.

Орган РАЦС розриває шлюб незалежно від наявності спору між подружжям щодо майна, то ж не можна вважати, що в день реєстрації розірвання шлюбу ви припините будь-які правовідносини з колишнім подружжям. Поділ спільного майна подружжя рекомендуємо закріпити шляхом укладення договору.

Розлучення без дітей   Розлучення без дітей

Розірвання шлюбу лише через суд

Якщо ж намір розлучитися є лише у одного з подружжя, доведеться звертатись до суду з позовом про розірвання шлюбу. Крім того, є інші випадки, коли розірвати шлюб можливо виключно за рішенням суду: наявність неповнолітніх дітей у подружжя, навіть у ситуації, коли обоє з подружжя бажають припинити шлюб.

Наявність неповнолітніх дітей. Закон дає можливість використати спрощену процедуру розірвання шлюбу хоч і судом, та в короткі строки за заявою обох з подружжя, що мають неповнолітніх дітей. Цей процес є спрощеним, допомагає мінімізувати судові витрати та час.

У разі, коли подружжя за спільною згодою подає заяву про розірвання шлюбу, суд має констатувати припинення сімейних відносин, попередньо впевнившись у щирості намірів подружжя, а також у тому, що їхні права та права їхньої дитини (дітей) в результаті такого розриву не будуть порушені. Причини розірвання шлюбу для суду в даному випадку є неважливими.

Протягом місячного терміну подружжя або один з них може забрати заяву, що не позбавляє їх права в майбутньому знову подати таку саму заяву або звернутися до суду з позовом про розлучення. Рішення суду про розірвання шлюбу виноситься по закінченню місяця з дня подачі заяви. До такої спільної заяви подружжя необхідно додати:

 1. свідоцтво про шлюб;  
 2. копію свідоцтва про народження дитини;  
 3. договір про виховання та утримання дитини (дітей). У цьому договорі, батьки повинні визначити: з ким із них після розлучення залишається дитина, тобто з ким вона буде постійно проживати.  
 4. договір про утримання дитини (про сплату аліментів);  
 5. квитанція про сплату судового збору (320 грн станом на 2017 рік).

 

Спір про розірвання шлюбу. Шлюб припиняється внаслідок його розірвання за позовом одного з подружжя на підставі рішення суду, ініціатива походить від одного з подружжя, і не важливо чи є у подружжя спільні неповнолітні діти, чи ні.

В окремих випадкаха законодавство передбачає обмеження можливості звернення до суду з таким позовом. Мова йде про випадки, коли дружина вагітна, а також, коли дитині ще не виповнився один рік.

 • У самому позові до суду про розірвання шлюбу важливо навести підтвердження неможливості подальшого спільного життя подружжя і збереження шлюбу, невідповідності подальшого існування шлюбу інтересам одного з них чи інтересам їх дітей.

У позові також викладаються обставини щодо фактичних взаємин подружжя, дійсні причини позову про розірвання шлюбу, яким чином розірвання шлюбу відобразиться на інтересах дітей, питання можливого примирення сторін. При поданні позовної заяви про розірвання шлюбу сплачується судовий збір, станом на 2017 рік – 640 грн.

Першим кроком у судовому розгляді справи є визначення судом строку для примирення подружжя. Проте це не є безумовним обов’язком суду. Суд визначає його з урахуванням думки обох подружжя, наявності неповнолітніх дітей, інших обставин справи. Якщо у визначений судом строк примирення між сторонами не відбулось, суд розглядає справу і приймає рішення по суті.

Слід зазначити, що в ході звернення до суду із позовом про розірвання шлюбу можуть також бути заявлені й інші вимоги, зокрема, про поділ спільного сумісного майна подружжя, визначення місця проживання дитини, стягнення аліментів на утримання дитини, стягнення аліментів на утримання одного з подружжя тощо.

Шлюб розривається з моменту набрання законної сили рішення суду про розірвання шлюбу, та не потребує прийняття додаткових рішень органами РАЦС. Рішення суду про розірвання шлюбу, що набрало сили, вказаним органам потрібно лише для внесення відповідної інформації до актового запису про шлюб.

Наведена вище інформації не є консультацією і пропонується лише з інформаційною метою. В конкретних випадках рекомендуємо отримувати повну фахову консультацію.

 1. ЧИТАЙ ТАКОЖ: Как жить после развода: мужчины и женщины рассказали, что чувствуют, спустя несколько лет после развода
 2. ЧИТАЙ ТАКОЖ: 5 полезных книг о разводе, которые помогут избавиться от чувства вины
 3. ЧИТАЙ ТАКОЖ: Почему девочки тяжелее переносят развод родителей?

Розлучення без дітей

Розлучення без дітейРозлучення без дітей

Розлучення без дітей

Розлучення без дітей в односторонньому порядку, Україна

У разі якщо подружжю не вдалося дійти згоди з питання розлучення без дітей, один із подружжя має право звернутись до суду в односторонньому порядку. Таке право закріплено на законодавчому рівні.

 • Позовна заява про розлучення без дітей до суду пред’являється за загальним правилом підсудності, а саме — за місцем проживання відповідача.
 • Але для різних категорій справ, пов’язаних із сімейними відносинами, можуть застосовуватися винятки із загального правила — правила альтернативної підсудності або, як її називають у теорії цивільного процесу, пільгової, оскільки нею встановлюються пільги для певної категорії суб’єктів сімейних відносин.
 • Так, позови про стягнення аліментів, визнання батьківства відповідача, а також розлучення можуть пред’являтися також за місцем проживання позивача, позови про розлучення можуть пред’являтися за місцем проживання позивача також у разі, якщо на його утриманні є малолітні або неповнолітні діти або якщо він не зможе за станом здоров’я чи з інших поважних причин виїхати до місця проживання відповідача.
Читайте также:  Як поскаржитися на суддю? Куди звертатися

Розлучення без дітей

Розлучення без дітей, як довго?

Спільна заява подружжя про розлучення розглядається РАЦСом протягом одного місяця. Після сплину цього терміну від дня подання такої заяви РАЦС складає актовий запис про розлучення без дітей.

Як випливає з ч. 1 ст. 106 СК заява про розлучення без дітей може бути подана другим із подружжя за умови її належного оформлення. Але у ч. 1 ст. 106 СК йдеться лише про подання заяви другим із подружжя, а не про відсутність при державній реєстрації розлучення без дітей у призначений день.

Розлучення без дітей

Як подати на розлучення без згоди чоловіка Україна?

При розгляді справи про розлучення без дітей без згоди чоловіка, суддя повинен перевірити обставини кожної позовної вимоги, наприклад, щодо розлучення без дітей, суд повинен з’ясувати:

 • фактичні взаємини подружжя;
 • дійсні причини розлучення без дітей, при цьому до уваги береться наявність малолітньої дитини, дитини-інваліда;
 • інші обставини життя подружжя.

Сторони повинні подати докази на підтвердження своїх вимог та заперечень, оскільки законом, обов’язок доведення покладається на сторони та їх процесуальних представників, а суд лише сприяє і забезпечує всебічне і повне з’ясування обставин справи:

 • роз’яснює подружжю їх процесуальні права та обов’язки;
 • попереджає про наслідки вчинення або невчинення процесуальних дій;
 • сприяє здійсненню їхніх прав, передбачених ЦПК.

Розлучення без дітей

Розлучення без присутності одного з подружжя в Україні

Згідно норм діючого сімейного законодавства, подружжя може подати:

 • одну спільну заяву до РАЦСу про розлучення (ч. 1 ст. 105 СК);
 • заяву про розлучення без дітей до РАЦСу може подати кожен із подружжя особисто (ч. 1 ст. 106 СК);
 • якщо один із подружжя через поважну причину не може особисто подати заяву про розлучення без дітей без дітей до державного органу реєстрації актів цивільного стану, таку заяву, нотаріально засвідчену або прирівняну до неї, від його імені може подати другий з подружжя (ч. 1 ст. 106 СК).

Розлучення без дітей

Розлучення без аліментів

Позовна заява про розлучення (у ній можуть бути вимоги про стягнення аліментів, про розподіл спільно набутого майна) повинна розглядатися у позовному провадженні та відповідати вимогам, які пред’являються до змісту та форми позовної заяви про розлучення без дітей згідно ЦПК та бути оплаченою судовим збором згідно з Законом України «Про судовий збір».

Розлучення без дітей

Розлучення без дітей

Розлучення через РАЦС

 1. Розглядаючи статтю 106 Сімейного кодексу виникає питання – чи повинні брати особисту участь обидва із подружжя при розгляді заяви про розлучення без дітей, чи ні?
 2. У даній нормі нічого не сказано про присутність обох із подружжя при вирішенні органами РАЦСу їх заяви про розлучення без дітей, проте бувають випадки, коли один із подружжя з поважних причин не може з’явитися для розлучення без дітей та його реєстрації.
 3. У такому разі та реєстрація цього факту може бути здійснена за відсутності одного із подружжя, але при цьому він повинен направити підтвердження — письмову заяву про те, що він:
 • повідомлений про час та місце розлучення без дітей;
 • згоден на таке розлучення без дітей;
 • просить здійснити ці дії за його відсутності.
 • Така заява про розлучення без дітей, якщо вона надіслана поштою, повинна бути належним чином оформлена, підпис особи має бути нотаріально засвідчений.
 • Крім того, доцільно додати безспірний доказ поважності причин неявки, наприклад, довідку або наказ про направлення у довгострокове відрядження за кордон тощо.
 • КОРИСНІ МАТЕРІАЛИ:

Теги сайту rastorzhenie-braka.com.ua: розлучення без дітей, розлучення без дітей та майна, розлучення без дітей в односторонньому порядку, розлучення без дітей Україна, розлучення без дітей 2021, розлучення без дітей через суд строки, розлучення без дітей без згоди дружини, розлучення без дітей з розподілом майна, зразок заяви на розлучення без моєї присутності Україна.

Як розлучитись без дітей

Розлучення без дітейЯкщо у подружжя немає спільних дітей – розлучення відбувається значно легше – як психологічно так і процесуально. Тим не менше, це не гарантія, що шлюборозлучний процес пройде абсолютно гладко – труднощі можуть виникнути на будь-якому етапі.

Ця стаття допоможе розібратись у питаннях про розлучення, підготуватись до процесу, мінімізувати всі можливі труднощі.

Як відомо, розлучатись можна в РАЦСі і суді – в залежності від обставин.

Розлучення через РАЦС

Навіть, якщо у подружньої пари немає дітей, розлучитись в РАЦСі можна тільки на основі взаємної згоди.

Але в кількох випадках можливе розірвання шлюбу  в односторонньому випадку через РАЦС, якщо один з подружжя:

 • визнаний безвісно відсутнім;
 • визнаний недієздатним.

Розлучення через РАЦС – просте та оперативне. Подружжю не потрібно збирати документи, готувати позов, приймати участь в судових засіданнях, довго чекати та переживати.

Розлучення через РАЦС передбачає особисту участь обох з подружжя для подачі заяви.  Через місяць чоловік та дружина повинні ще раз прийти до РАЦС для отримання свідоцтва про розірвання шлюбу.

Даний термін скороти неможна.

Розлучення через суд

Розлучитись всупереч небажанню другого з подружжя,  можна тільки через суд.

Судова процедура більш тривала і складна порівняно з адміністративною процедурою.

Причому шлюб буде розірваний за вимогою позивача. Єдине, що може зробити відповідач – це зятягнути процес. Але рано чи пізно шлюб буде розірваний, якщо подружжя не помириться.

Позовна заява складаєтся відповідно до вимог цивільного процесуального законодавства. Якщо позовна заява оформлена правильно і додані всі необхідні документи, суд приймає позов до розгляду. Суд може розгладати справу з викликом сторін та без виклику сторін.

Якщо суд вирішить заслухати дружину та чоловіка в судовому засіданні, перше судове засідання досить часто призначається не раніше ніж через місяць.

Прощати, миритись чи припиняти шлюбні відносини – це рішення, яке позивач вправі приймати самостійно, зваживши всі за та проти.

Але суд надає можливість відповідачу зробити все, щоб зберегти сім’ю. Якщо відповідач, противлячись розлученню, вчиняє моральний тиск, погрожує – потрібно як найшвидше звернутись за допомогою, в тому числі в правоохоронні органи.

В судовому засіданні суд з’ясовує, як складались сімейні відносини, що стало причиною розлучення, чи можливе примирення чоловіка та жінки. Якщо не зважаючи ні на що, позивач наполягає на розлученні, суд приймє рішення про розірвання шлюбу.

Рішення суду про розірвання шлюбу вступає в силу через 30 днів.

Потрібна допомога адвоката? Не затягуйте з вирішенням проблем – записуйтесь на консультацію за тел. 096-203-18-51. Інформація про вартість консультації та інших послуг.

Переглядів: 179

Як розлучатися в Україні: найважливіші моменти, які слід знати

Розлучення без дітейЯк розлучатися в Україні: найважливіші моменти, які слід знати Весілля – це завжди щастя, веселощі і сльози радості на очах. Розлучення – це зайві переживання, нерви і теж сльози, але швидше за все не від радості … Крім душевних бур, колишнім дружинам в Україні доводиться долати й інші складності: підготувати всі документи, вибігати по кабінетах у відповідних органах, пережити «розбір по поличках» ваших відносин при сторонній особі і т.д. Людина, далека від юридичної практики, у всій цій схемі може заплутатися. Тому пропонуємо вам розібратися в мало приємній, але необхідній бюрократичній процедурі, як кажуть, «від» і «до».

ЗАГС – радянсько-російська абревіатура, скорочення, для «отделы Записи Актов Гражданского Состояния», використовувалася в радянському союзі, а на даний момент використовується в Росії та деяких країнах колишнього СРСР. Дуже поширена в розмовній мові. В Україні ж правильною буде абревіатура – РАГС від «Реєстрація Актів Громадянського Стану», на даний момент ця абревіатура РАГС вже не дійсна. На даний момент органи ДРАЦС – «органи Державної Реєстрації Актів Цивільного Стану» відповідають за функції РАЦСів. Мною було прийнято рішення використовувати обидві абревіатури РАГС (все ще популярна в побуті) і ДРАЦС (дійсна на даний час) в статті, так як стаття має практичну мету і повинна бути зрозуміла читачеві.

Читайте также:  Термінова зупинка екстрадиції за правилом 39 Регламенту ЄСПЛ

Які є способи розлучення в Україні?

Існує 2 способи розлучення:

  – Адміністративний;
  – Судовий.

Перший має на увазі розірвання шлюбу через РАГС (ДРАЦС). У Сімейному Кодексі України перераховані ті ситуації (ст.106-107), коли питання про розлучення можна вирішити без судових розглядів, тобто в РАГСі (ДРАЦС) :

  1) коли у вас немає спільних дітей;
  2) коли обидва згодні;
  3) коли не виник майновий спір;
  4) коли виявляє бажання тільки одна сторона, але при цьому друга – визнана судом безвісти зниклою або недієздатною.

При цьому перші три пункти створюють неподільну тріаду, тобто тільки при одночасному збіг цих трьох умов можливе розлучення в РАГСі (ДРАЦС). Якщо мають місце бути умови, перераховані, у четвертому пункті, то розірвання шлюбу можливе, навіть якщо є майновий спір.

Кому ж доведеться розлучатися в Україні другим способом? Сімейний Кодекс України і на це питання містить відповідь. Аналізуючи і узагальнюючи ст.106-110 СКУ, отримуємо ось такий список підстав для звернення до суду при розлученні:

  1) наявність дітей, народжених у шлюбі;
  2) наявність майнового спору;
  3) незгоду однієї із сторін на розлучення.

Цей список альтернативний, тобто «або» – «або». Досить наявності однієї з умов, щоб ваше шлюборозлучному справу розглядав саме суд. При цьому існують певні обмеження права на розірвання шлюбу за наявності дітей до року.

На питання «куди подавати заяву про розлучення» у загальному вигляді ми відповіли. Конкретизуючи, можна також додати, що при подачі заяви до суду звертатися слід до канцелярії, а не на пряму – в кабінет судді.

Хоча ще можна просто послати поштою заяву, вказавши точну адресу суду і бажанно замовленним листом. Слід віднести або направити заяву до суду за місцем проживання однієї із сторін.

У РАГСі (ДРАЦС) абсолютно не складе труднощів знайти потрібний кабінет: зазвичай тільки в якомусь одному кабінеті ведеться прийом громадян із заявами.

Якщо у вас стандартна ситуація, то ви цілком знайдете тут для себе відповідь. Але якщо ж ви зіткнулися з проблемою, яка рідко зустрічається на практиці, пошукайте шляхи її вирішення в цій статті «Нестандартні ситуації і випадки при розлученнях в Україні».

Що потрібно для розлучення (уточнюємо, які документи)?

Якщо до допомоги адвоката ви вирішили не вдаватися, значить нелегкий вантаж зі збору та підготовки документів для розлучення лягає на ваші плечі. Щоб позовну заяву прийняли з першого разу і ваша справа відразу отримало «хід», потрібно нічого не забути з цього списку:

  1) заяву в 2-х примірниках;
  2) копія паспорта заявника (або обох);
  3) копія свідоцтва про шлюб;
  4) квитанція, що підтверджує сплату держмита;
  5) копія свідоцтва про народження;
  6) договір між подружжям про сплату аліментів, проживання дитини, розподіл майна і т.д. (якщо хочете, щоб суд розглянув вашу заяву за прискореною процедурою), завірений нотаріусом.

Пункти п’ять і шість слід враховувати тим, хто подає заяву до суду. Решта – універсальні, тобто їх необхідно виконати в обох ситуаціях.

Які даються терміни в Україні, щоб подумати і забрати заяву про розлучення?

Після подачі заяви в ЗАГС повинен пройти місяць, після чого вам видадуть свідоцтво про розірвання шлюбу, а ви станете вільні, як вітер в полі.

Протягом цього періоду (тобто – 1 місяць з дня подання заяви) ви можете відкликати свою заяву на розлучення (ч. 2 ст. 106 СКУ).

Здійснити це можна за допомогою наступних дій: ви приходите знову удвох в ЗАГС і пишете спільну заяву, в якій висловіть бажання не розлучається і вказуєте причини.

Аналогічний термін (один місяць) дається, так би мовити, на роздуми подружній парі і коли вони розлучаються через суд, але за обопільною згодою, тобто уклали між собою вищезгаданий договір. Відкликати заяву можна навіть в останній день закінчення місяця з дня подачі заяви, але не пізніше!

Коли один з подружжя хоче зберегти шлюб, а другий – наполягає на його розірванні за допомогою подачі позову, то суд в даному випадку може на свій розсуд встановити термін примирення.

В українському сімейному законодавстві немає жодної ні матеріальної, ні процесуальної норми, яка містила б у собі вказівку на конкретні терміни (на практиці зазвичай вони більше 1 місяця). Тобто їх визначення відводиться на розсуд судді.

Саме в рамках того проміжку часу, який визначить суддя, ви зможете передумати і подати ще один позов з проханням залишити попередній без розгляду.

Чи може розлучення ініціювати один з подружжя (без згоди на те другого)?

Згідно ст. 110 СКУ право на подачу заяви на розірвання шлюбу належить кожному з подружжя і не обмежене жодними додатковими умовами.

Тобто для розірвання шлюбу достатньо, щоб бажання розлучитися виникло хоча б у однієї сторони (згода другої не потрібна).

Категоричний протест чоловіка або дружини не стане перешкодою на шляху до вирішення вашого питання (виняток – розлучення з вагітною дружиною). Єдине – ускладниться трохи процедура і збільшаться терміни очікування.

З ким залишиться дитина після розлучення (або як розділять, якщо їх декілька)?

Найсприятливіше рішення для вас – це коли ви самі зі своєю «другою половинкою» врегулюєте це питання шляхом підписання угоди в нотаріуса. Якщо ж прийти до єдиного рішення, що задовольняє обидві сторони, не виходить, долю ваших дітей буде вирішувати суддя.

В українських законах немає строгої вказівки, яка б називала б конкретно – з батьком чи матір’ю повинні залишатися діти після розлучення.

Тому вирішується ця дилема на розсуд суду, зрозуміло, з урахуванням інтересів дитини. Якщо дитина вже вміє розмовляти, то обов’язково цікавляться її думки, з ким би вона хотіла залишитися. Береться до уваги також участь кожної зі сторін у догляді та вихованні дитини, матеріальне становище, пристрасть до алкоголю / наркотиків, спосіб життя і т.д.

Судова практика, існуюча в українських судах, цілком з’ясовна: діти після розлучення залишаються з матір’ю. Рідкісні випадки, коли дитину залишають з батьком, викликані веденням аморального способу життя матір’ю дитини: пияцтвом, наркоманією та інше.

Якщо дітей кілька, то їх теж залишають з матір’ю. Дільби «тобі один – мені один» теж не відбувається, адже діти – це не речі, і суд намагається всіма силами, щоб почуття і законні інтереси дітей не постраждали при розлученні батьків.

Як відбувається розділ майна між подружжям?

Всі ділиться порівну (ч.1 ст.70 СК України).

Увага: йдеться про спільну сумісну власність подружжя, тобто те майно, яке купувалося з моменту одруження незалежно від того, на чиї гроші воно купувалося.

Виняток лише складає майно, яке було подаровано одному з подружжя або було успадковано (є в наявності договір дарування), а також отримані страхові виплати, премії, нагороди.

До речі, речі індивідуального користування теж не діляться між подружжям. А до них, між іншим, належать коштовності і прикраси! Так що милі дами всі ваші подарунки такого роду залишаться при вас, чого не скажеш про подаровану машину(якщо вона не оформлена дарчим, зрозуміло) … Мотайте на вус.

Суд може відступити від правила «рівних часток» і присудити одному з вас більшу частину майна. Це можливо, якщо мають місце бути такі суттєві обставини:

  1) один з подружжя не дбав про матеріальне становище сім’ї, більш того робив заходи з приховування, знищення, пошкодження спільного майна, користувався ним всупереч інтересам сім’ї;
  2) коли з одним з подружжя залишається дитина (діти), якщо розмір аліментів не достатній для їх нормального розвитку.

Ви повинні також знати, що самі вправі поділити спільне майно з чоловіком (дружиною) , при тому на таких умовах, які будуть влаштовувати вас обох (не обов’язково ділити порівну). Всього-навсього потрібно скласти договір, завірити його у нотаріуса, і як доповнення до позову подати до суду.

Організаційні моменти, що стосуються розлучень в Україні

Дуже багато хто задається питанням «як швидко розлучитися» і хочуть скоріше покінчити з цією неприємною процедурою. Є тільки один вихід у такій ситуації: вам необхідно скласти з другою стороною договір, який врегулював усі ті б питання, по яких можуть виникнути суперечки:

  – Участь у вихованні дитини;
  – Виплата аліментів;
  – Подальше місце проживання дитини;
  – Розділ майна і т.д.

Договір завіряє нотаріус. І тоді термін розгляду вашої шлюборозлучної справи в суді скоротиться з півроку до 1 місяця (орієнтовно, точно вказати терміни до днів неможливо, так як це вирішує суддя). Розлучення в РАГСі (ДРАЦС) і так займає по часу один місяць. Процедури, яка б могла прискорити цей термін, законом не передбачено.

Читайте также:  Як подати заяву на розлучення

Скільки коштує розлучення в Україні?

Фінансовий аспект теж важливий. Напевно, вам цікаво, скільки коштує розлучитися. Оскільки держава надає вам послугу (завіряє факт ваших стосунків, в даному випадку – їх припинення), логічно, що вам доведеться за неї заплатити.

Якщо ви розлучаєтеся через РАГС (ДРАЦС), то необхідно буде сплатити держмито в розмірі 8,50 грн. Також вам можуть дати квитанцію на оплату послуги заповнення заяв (так як зазвичай інспектор їх заповнює, а ви тільки ставите підпис після перевірки). Вартість цієї послуги варіюється залежно від РАГСу (ДРАЦС) – від 23 до 24 грн.

Якщо ви подаєте заяву про розлучення в суд, то вам доведеться сплатити держмито в розмірі 243 грн 60 коп. Коли постає питання про поділ майна, то ця сума може бути збільшена аж до 3654 грн, так як держмито становить 0,1% позову про розділ майна (закономірно: чим більше у вас майна, тим дорожче обійдеться позов).

Звертатися до адвоката чи ні – вирішувати вам. Але практика показує, що практично всі потребують його послугах хоча б на початковій стадії – складанні позову. Далі його участь у справі необов’язково.

Але якщо ви не хочете взагалі з’являтися на судових засіданнях, спілкуватися з суддею і вашим колишнім – адвокат може представляти ваші інтереси в цьому процесі. Така послуга розлучення «від» і «до» в середньому коштує 2500 грн.

Ви тільки віддаєте ксерокопії своїх документів, ставите підпис на позові, а потім – отримуєте готове рішення суду про розірвання шлюбу на руки.

Документи на розлучення і як їх відновити

Розберемося тепер, які документи видадуть після розлучення. Документом, який підтверджує офіційно ваш розлучення в РАГСі (ДРАЦС), є свідоцтво про розірвання шлюбу. Там же (в РАГСі (ДРАЦС)) його і видають.

Якщо ви розлучалися через суд, то таким документом є рішення суду про розірвання шлюбу (свідоцтво в цьому випадку вже не потрібно).

Суд сам направить до того РАГС (ДРАЦС), де ви розписувалися копію рішення, щоб внесли зміни до актового запису.

Якщо раптом оригінал документа загубився, вам необхідно звернутися в той орган, який його видавав, тобто:

  1) якщо втрачено свідоцтво – в ЗАГС (ДРАЦС);
  2) якщо загублено рішення суду – в канцелярію суду.

Порядок розлучення в Україні, якщо немає дітей — Розлучення онлайн

У подружжя, яке вважає, що подальше збереження шлюбу неможливе та у разі відсутності спільних дітей є два варіанти для розлучення:

Обов’язковою умовою розірвання шлюбу через органи РАЦС є наявність спільної згоди подружжя. Розірвання шлюбу державним органом РАЦС проходить у два основних етапи:

 • Подання дружиною та чоловіком спільної заяви про розірвання шлюбу;
 • Реєстрація розірвання шлюбу державним органом РАЦС.

Заява подається подружжям до відповідного органу РАЦС за місцем зареєстрованого місця проживання подружжя або одного з них. Якщо один з подружжя через поважну причину не може особисто подати заяву про розірвання шлюбу, таку заяву, нотаріально засвідчену, від його імені може подати другий з подружжя.
Для розірвання шлюбу Вам необхідні такі документи:

 • паспорт;
 • оригінал свідоцтва про шлюб;
 • заповнена заяву про розірвання шлюбу, яка готується працівником органу РАЦС;
 • оригінал квитанції про сплату держмита за подання заяви.

Розлучення без дітей

Інфографіка

Порядок розлучення в Україні через суд

Проте, якщо один із подружжя ініціює розірвання шлюбу, а другий вважає за можливим збереження сім’ї та ухиляється від подання спільної заяви про розірвання шлюбу до органів РАЦС,  Вам потрібно звертатись з позовом до суду. Підставою для припинення шлюбу буде рішення суду.

Позовна заява у такому випадку пред’являється в суд за зареєстрованим місцем проживання відповідача або за зареєстрованим місцем його перебування до місцевого загального суду.

Для подання позову до суду вам необхідні такі документи:

 • оригінал свідоцтва про шлюб (обов’язково);
 • копія паспорта та ідентифікаційного коду позивача та відповідача (у разі наявності);
 • оригінал квитанції про сплату судового збору(обов’язково);
 • копія позовної заяви та всіх доданих до неї документів для відповідача (обов’язково).

У разі відсутності згоди одного з подружжя на розірвання шлюбу, суд може  надає строк для примирення сторін, який не може перевищувати шести місяців.

Розлучення під час вагітності дружини

Зверніть увагу, що за загальним правилом, розірвати шлюб в момент вагітності дружини і до досягнення дитиною одного року не можна. Проте, суд може розірвати шлюб під час вагітності дружини і до досягнення дитиною одного року лише у таких випадках:

 • якщо батьківство щодо зачатої дитини визнано іншою особою;
 • якщо батьківство щодо дитини визнане іншою особою або за рішенням суду відомості про чоловіка як батька дитини виключено із актового запису про народження дитини;
 • якщо один із подружжя вчинив протиправну поведінку, яка містить ознаки кримінального правопорушення, щодо другого з подружжя або дитини.

Якщо розлучення відбулось після досягнення дитиною одного року, то утримання дружини після розлучення до досягнення дитиною трьох років є обов’язком батька дитини.

РозірванняШлюбу.Online

Подружній парі, що не мають в шлюбі дітей, відносини розірвати простіше. Однак розлучення без дітей не завжди вдається оформити в повному взаєморозумінні, досягти згоди з усіх спірних моментів.

Щоб надійніше відстояти свої інтереси, часто не залишається іншого виходу, як розлучитися через суд без дітей.

Адже подружжя не тільки набувають різне майно, а й нерідко спільно і окремо займаються бізнесом.

Як відбувається розлучення без дітей через РАЦС (РАГС)

Подружжю, які прийшли до спільного рішення розлучитися, українське законодавство пропонує такий варіант розірвання шлюбу, як подати на розлучення без дітей через РАЦС (РАГС). Для подачі заяви присутність обох з подружжя не є обов'язковим.

Згідно ч. 1 ст. 106 Сімейного кодексу України (СКУ) подати на розлучення без дітей можна і одному з них.

Але при цьому має бути надано нотаріально засвідчену заяву другого з подружжя, в якому пояснюється, що він не зміг особисто подати документ з поважної причини.

Форма заяви заповнюється безпосередньо в РАЦСі (РАГСі), а ось що потрібно надати співробітникам цього органу для розлучення без дітей, щоб вони дозволили приступити до заповнення:

 • Оригінал свідоцтва про укладення шлюбу;
 • Паспорти заявників;
 • Квитанцію, яка підтвердить, що сплачено державне мито.

Щоб отримати свідоцтво про розірвання шлюбу без дітей, подружжю запропонують прийти через місяць. Такий термін відводиться їм на досягнення примирення згідно ч. 2 ст. 106 СКУ.

Як подати на розлучення без дітей онлайн

У динамічному сучасному житті багато людей звикли, що проблеми можна вирішувати в цифровому форматі і вважають, що розлучення без дітей не обов'язково здійснювати в судах чи органах РАЦСу Розлучитися онлайн без дітей дійсно можливо, це робиться через веб-портал звернень в сфері держреєстрації актів цивільного стану. Доведеться витратити деякий час на проходження реєстрації на сайті, зате потім можна швидко знайти відповіді на питання, що цікавлять.

У будь-якому випадку, свідоцтво про розірвання шлюбу без дітей онлайн поки не надають, за ним доведеться йти до органу РАЦС. Таким способом розірвання шлюбу можна скористатися тільки в тому випадку, коли сторонами з усіх питань досягнуто згоди.

Якщо ж спірні моменти вирішити самостійно не виходить, то доведеться вдатися до того, як розлучитися через суд без дітей. Власне сам процес розірвання шлюбу без дітей буде проведено через орган РАЦС, спори майнового характеру відповідно до ч. 3 ст.

106 не є перешкодою для цього.

Як подати на розлучення без дітей в суд

Розлучатися через суд подружжю, які не мають спільних дітей, доводиться в тому випадку, якщо один з них виступає проти розірвання шлюбу. У ч. 1 ст. 110 СКУ проголошено право кожного з подружжя подати позов, щоб розірвати шлюб.

Позовну заяву слід подати в суд, який розміщується в тому ж районі, де зареєстрований відповідач.

Позов на розлучення без дітей в суді буде прийнятий за місцем, де відповідач фактично проживає, або якщо надана довідка, що підтверджує, що він переселенець.

Що потрібно надати суду для розлучення без дітей в складі пакету документів?

Перелік, встановлений для надання органу РАЦС (РАГС), доповнюється:

 • копіями ідентифікаційних кодів (якщо такі є);
 • оригіналом квитанції, щоб підтвердити оплату судового збору.

Щоб спростити собі участь в судовому процесі, без втрат відстояти свої інтереси, рекомендуємо скористатися кваліфікованою юридичною підтримкою та доручити ведення справи юристу з розлучення. Звертайтесь, допоможемо.

Перший крок до нового життя

Послугу надає Адвокатське бюро

Отримайте документи онлайн зі знижкою 50% за 499 грн 1000 грн

Подайте до суду Укрпоштою

Згода партнера необов’язкова

Ссылка на основную публикацию