Розлучення і Закон

 • Розлучення і Закон
 • Розлучення і Закон

Закон про розлучення

Всім привіт! Мене звуть Скрябіна Дар'я Сергіївна. Я сімейний адвокат. Наша юридична компанія спеціалізується на наданні юридичних послуг по розірванню шлюбу і стягнення аліментів. Наші юристи здійснюють супровід процесів в суді по всій Україні.

У статті «Закон про розлучення» я розповім Вам про нюанси законодавства України про розлучення і Законі України Про міжнародне приватне право, ролі Сімейного кодексу України та Цивільно-процесуального кодексу України в розірванні шлюбу, правилах державної реєстрації актів цивільного стану в Україні, про практику застосування судами законодавства при розгляді справ про право на шлюб, розірвання шлюбу, визнання його недійсним та поділ спільного майна подружжя, а також про те, яку правову допомогу може надати сімейний адвокат з розлучень.

Обов’язково читайте статтю на сайті advokat-family.com.ua «Закон про розлучення» до кінця і дізнаєтеся багато цікавого щодо Закону про розлучення.

Обов’язково підписуйтесь на мій ютуб-канал, щоб завжди отримувати актуальну інформацію у сфері сімейного права.

Розлучення і Закон

Законодавство України про розлучення

Нормативна база закону про розлучення, з якої необхідно ознайомитися при вивченні порядку розірвання шлюбу – досить велика і вимагає досконального вивчення.

Нормативно-правові акти сімейного права, з яких складається закон про розлучення, покликані врегулювати спірні питання, що виникають при розірванні шлюбу, розлучення з іноземцем, поділ майна подружжя, стягнення аліментів, визнання шлюбу недійсним, позбавлення батьківських прав, визначення місця проживання дитини та інше.

Для того, щоб проїхати в процес розірвання шлюбу цілком, слід приділити увагу основним правовим актам в рамках Закону про розлучення:

 1. Конституція України.
 2. Сімейний кодекс України.
 3. Правила державної реєстрації актів цивільного стану в Україні.
 4. Цивільно-процесуальний кодекс України.
 5. Закон України про міжнародне приватне право.
 6. Постанова Пленуму Верховного суду України Про практику застосування судами законодавства при розгляді справ про право на шлюб, розірвання шлюбу, визнання його недійсним та поділ спільного майна подружжя.

Після того як Ви опануєте теоретичними знаннями, які закріплені в законі про розлучення, можна переходити до практичної частини реалізації процедури.

Розлучення і Закон

Конституція України

Конституція є найвищим установчим законом України. Завдяки Конституції України окреслені відносини держави й людини, держави та громадянина, визначені взаємні права та обов’язки.

Встановлення основного Закону закріпило правову основу для стабілізації політичних, економічних структур і формування громадянського суспільства.

Закон складається з 15 розділів і 161 статті. Всі права Громадянина України, встановлені в рамках Конституції, повинні бути дотримані при розлученні.

Розлучення і Закон

Сімейний кодекс України

Норми, які закріплені СК України, покликані встановити порядок укладення шлюбу, його розірвання, факт визнання шлюбу недійсним, а також врегулювати всі майнові / немайнові відносини членів сім’ї. Даний кодекс є одним з основних документів в рамках Закону про розлучення.

Сімейний кодекс України включає 7 розділів:

 1. Розділ I. Основні положення (ст. 1-20)
 2. Розділ II. Шлюб. Права й обов’язки подружжя (ст. 21-120)
 3. Розділ III. Права та обов’язки матері, батька і дитини (ст. 121-206)
 4. Розділ IV. Влаштування дітей-сиріт, позбавлених батьківського піклування (ст. 207-2568)
 5. Розділ V. Права та обов’язки інших членів сім’ї та родичів (ст. 257-274)
 6. Розділ VI. Особливості усиновлення дітей громадянами України, які проживають за її межами, та іноземцями (ст. 275-292)
 7. Розділ VII. Прикінцеві положення

При вивченні питання розлучення слід приділити особливу увагу Розділу II. Шлюб. Права й обов’язки подружжя Глава 11 Припинення шлюбу. Дана глава містить 17 статей, які чітко регламентують порядок розлучення в суді та в органах РАЦСу.

Розлучення і Закон

Правила державної реєстрації актів цивільного стану в Україні

Правила державної реєстрації актів цивільного стану в Україні покликані врегулювати процедуру розлучення в адміністративному порядку, не вдаючись до судових органів.

У документі досить лаконічно і конкретно викладені правила і вимоги для реєстрації актів цивільного стану органами РАЦС.

Зміст:

 1. Розділ I. Основні положення.
 2. Розділ II. Основні норми державної реєстрації актів цивільного стану.
 3. Розділ III. Державна реєстрація окремих актів цивільного стану.
 4. Розділ IV. Видача документів про державну реєстрацію актів цивільного стану.

Щоб розібратися у всіх нюансах припинення шлюбу слід вивчити Главу 3 Розділу III Державна реєстрація розірвання шлюбу.

Розлучення і Закон

Цивільно-процесуальний кодекс України

ЦПК – Закон України, який встановлює порядок вирішення цивільних справ судами загальної юрисдикції. Даний кодекс є носієм цивільно-процесуальних норм при розгляді справ про розлучення через суд.

Закон складається з 13 розділів і 502 статей.

Розділи:

 1. Загальні положення.
 2. Наказне провадження.
 3. Позовне виробництво.
 4. Окреме провадження.
 5. Перегляд судових рішень.
 6. Процесуальні питання, пов’язані з виконань судових рішень у цивільних справах та рішень інших органів.
 7. Судовий контроль за виконанням судових рішень.
 8. Виробництво в справах про оскарження рішень третейських судів, оскарження рішень міжнародних комерційних арбітражів.
 9. Визнання і виконання рішень іноземних судів, міжнародних комерційних арбітражів в Україні, надання дозволу на примусове виконання рішень третейських судів.
 10. Відновлення втраченої судової справи.
 11. Виробництво в справах за участю іноземних осіб.
 12. Прикінцеві положення.
 13. Перехідні положення.

Для правильного застосування законодавства в шлюборозлучному процесі, повноцінного захисту прав і інтересів, необхідно цілком орієнтуватися в кодексі.

Рекомендуємо ознайомитись на сайті сімейного адвоката Скрябіної Д.С. також з такими темами: розлучення, аліменти, поділ майна подружжя, позбавлення батьківських прав, розлучення під ключ, розлучення з дітьми, розлучення з ув’язненим, розлучення з іноземцем, розлучення через рацс, розлучення через суд, рішення суду про розлучення, свідоцтво про розлучення, терміни розлучення.

Розлучення і Закон

Закон України Про міжнародне приватне право

Закон України Про міжнародне приватне право регулює приватні правовідносини, в яких один з учасників громадянин України, який проживає за межами держави, іноземець або особа без громадянства.

Сфера застосування закону:

 • встановлення застосовного права;
 • процесуальна правоздатність та дієздатність іноземних громадян, осіб без громадянства;
 • визначення територіальної підсудності при розгляді справ з іноземцями визнання і виконання рішень іноземних судів
 1. На базі норм, які встановлені цим законом, здійснюється розлучення з участю громадян України, які проживають за кордоном, іноземців, осіб без громадянства.
 2. Цей нормативно-правовий акт сімейного права стане путівником при розгляді питань:
 3. Закон України Про міжнародне приватне право складається з 14 розділів.

Постанова Пленуму Верховного суду України Про практику застосування судами законодавства при розгляді справ про право на шлюб, розірвання шлюбу, визнання його недійсним та поділ спільного майна подружжя (h2 !!! – 215)

У зв’язку з прийняттям СК і внесенням змін в норми матеріального права, які регулюють правові відносини реєстрації шлюбу, його розірвання, визнання його недійсним та майнових прав подружжя, Пленум ВСУ постановив загальні пояснення для судів України.

Ця постанова покликана забезпечити правильне застосування законодавства судами при розгляді даної категорії справ. У постанові детально коментуються норми Конституції України, СК, Цивільного та Цивільно-процесуального кодексу України, Закону України Про міжнародне приватне право та інших нормативно-правових актів, що регулюють сімейні правовідносини.

Постанова Пленуму ВСУ не має глав, розділів і статей. У документі міститься 31 пункт про правильне застосування тих чи інших норм сімейного законодавства.

Розлучення і Закон

Правова допомога сімейного адвоката з розлучень

Розлучення – це дуже складне моральне і психологічне випробування для обох учасників процесу. У таких випадках у подружжя часто виникає необхідність в отриманні правової допомоги кваліфікованих адвокатів, що спеціалізуються у сфері сімейного права.

Однак, як вибрати хорошого юриста та адвоката з розлучень?

Звертайтеся до сімейного адвокату з розлучень Скрябіна Олексія Миколайовича будь-яким зручним способом і розлучення відбудеться швидко і максимально сприятливо!

Завдяки досвіду адвоката у веденні справ про розлучення, ймовірність негативного результату судового процесу для клієнта зводиться до мінімуму. Орієнтуючись в законі про розлучення, сімейний адвокат з легкістю знайде юридично вірний вихід із найзаплутаніших і тупикових ситуацій.

Сімейний адвокат грамотно викладе позовні вимоги й представить Ваші інтереси в суді, завдяки досвіду і глибоким знанням у сфері законодавства про розлучення.

Консультація професійного адвоката з розлучень – це гарантія Вашого успіху. Звертайтеся до юристів нашої компанії будь-яким зручним для Вас способом – телефонуйте або пишіть в месенджери. Ми допоможемо розв’язати Ваше питання швидко і якісно.

Якщо у Вас є необхідність у консультації чи платних послугах адвоката, то звертайтесь за месенджерами, вказаними у розділі контакти.

Якщо у Вас виникли питання, то пишіть їх нам на електронну пошту skriabinadvokat@gmail.com і я обов’язково Вам відповім.

Найчастіші питання адвокату

Який основний документ, який регулює порядок укладення і розірвання шлюбу, факт визнання його недійсним, регулює всі майнові / немайнові відносини членів сім’ї? Це Сімейний кодекс України. Який закон регулює питання укладання та розірвання іноземного шлюбу? Це Закон України Про міжнародне приватне право. Чи потрібна особиста присутність Клієнта в суді? Ні.

Ми цінуємо час наших Клієнтів і супроводжуємо судові процеси «під ключ» без їх участі. В результаті Ви отримуєте рішення суду, яке набуло законної сили. Який у Вас досвід роботи у сімейних справах? Наша юридична компанія успішно практикує на ринку юридичних послуг з 2007 року.

Яка вартість юридичних послуг у Вашій компанії? Вартість послуг залежить від складності та специфіки конкретної сімейної справи. Наші ціни є доступними, конкурентними та завжди окупаються для наших Клієнтів.

Якщо стаття «Закон про розлучення» була для Вас корисною і Ви дізналися щось нове для себе про Закон про розлучення, то ставте лайк цій статті, підписуйтесь на мій ютуб-канал, діліться з друзями, тисніть дзвіночок, щоб не пропустити нові відео.

Читайте также:  Визнання батьківства за рішенням суду

Корисні матеріали сайту advokat-family.com.ua:

advokat-family.com.ua

Проверила Виктория 07.06.21

Як розлучатися в Україні: найважливіші моменти, які слід знати

Розлучення і ЗаконЯк розлучатися в Україні: найважливіші моменти, які слід знати Весілля – це завжди щастя, веселощі і сльози радості на очах. Розлучення – це зайві переживання, нерви і теж сльози, але швидше за все не від радості … Крім душевних бур, колишнім дружинам в Україні доводиться долати й інші складності: підготувати всі документи, вибігати по кабінетах у відповідних органах, пережити «розбір по поличках» ваших відносин при сторонній особі і т.д. Людина, далека від юридичної практики, у всій цій схемі може заплутатися. Тому пропонуємо вам розібратися в мало приємній, але необхідній бюрократичній процедурі, як кажуть, «від» і «до».

ЗАГС – радянсько-російська абревіатура, скорочення, для «отделы Записи Актов Гражданского Состояния», використовувалася в радянському союзі, а на даний момент використовується в Росії та деяких країнах колишнього СРСР. Дуже поширена в розмовній мові. В Україні ж правильною буде абревіатура – РАГС від «Реєстрація Актів Громадянського Стану», на даний момент ця абревіатура РАГС вже не дійсна. На даний момент органи ДРАЦС – «органи Державної Реєстрації Актів Цивільного Стану» відповідають за функції РАЦСів. Мною було прийнято рішення використовувати обидві абревіатури РАГС (все ще популярна в побуті) і ДРАЦС (дійсна на даний час) в статті, так як стаття має практичну мету і повинна бути зрозуміла читачеві.

Які є способи розлучення в Україні?

Існує 2 способи розлучення:

  – Адміністративний;
  – Судовий.

Перший має на увазі розірвання шлюбу через РАГС (ДРАЦС). У Сімейному Кодексі України перераховані ті ситуації (ст.106-107), коли питання про розлучення можна вирішити без судових розглядів, тобто в РАГСі (ДРАЦС) :

  1) коли у вас немає спільних дітей;
  2) коли обидва згодні;
  3) коли не виник майновий спір;
  4) коли виявляє бажання тільки одна сторона, але при цьому друга – визнана судом безвісти зниклою або недієздатною.

При цьому перші три пункти створюють неподільну тріаду, тобто тільки при одночасному збіг цих трьох умов можливе розлучення в РАГСі (ДРАЦС). Якщо мають місце бути умови, перераховані, у четвертому пункті, то розірвання шлюбу можливе, навіть якщо є майновий спір.

Кому ж доведеться розлучатися в Україні другим способом? Сімейний Кодекс України і на це питання містить відповідь. Аналізуючи і узагальнюючи ст.106-110 СКУ, отримуємо ось такий список підстав для звернення до суду при розлученні:

  1) наявність дітей, народжених у шлюбі;
  2) наявність майнового спору;
  3) незгоду однієї із сторін на розлучення.

Цей список альтернативний, тобто «або» – «або». Досить наявності однієї з умов, щоб ваше шлюборозлучному справу розглядав саме суд. При цьому існують певні обмеження права на розірвання шлюбу за наявності дітей до року.

На питання «куди подавати заяву про розлучення» у загальному вигляді ми відповіли. Конкретизуючи, можна також додати, що при подачі заяви до суду звертатися слід до канцелярії, а не на пряму – в кабінет судді.

Хоча ще можна просто послати поштою заяву, вказавши точну адресу суду і бажанно замовленним листом. Слід віднести або направити заяву до суду за місцем проживання однієї із сторін.

У РАГСі (ДРАЦС) абсолютно не складе труднощів знайти потрібний кабінет: зазвичай тільки в якомусь одному кабінеті ведеться прийом громадян із заявами.

Якщо у вас стандартна ситуація, то ви цілком знайдете тут для себе відповідь. Але якщо ж ви зіткнулися з проблемою, яка рідко зустрічається на практиці, пошукайте шляхи її вирішення в цій статті «Нестандартні ситуації і випадки при розлученнях в Україні».

Що потрібно для розлучення (уточнюємо, які документи)?

Якщо до допомоги адвоката ви вирішили не вдаватися, значить нелегкий вантаж зі збору та підготовки документів для розлучення лягає на ваші плечі. Щоб позовну заяву прийняли з першого разу і ваша справа відразу отримало «хід», потрібно нічого не забути з цього списку:

  1) заяву в 2-х примірниках;
  2) копія паспорта заявника (або обох);
  3) копія свідоцтва про шлюб;
  4) квитанція, що підтверджує сплату держмита;
  5) копія свідоцтва про народження;
  6) договір між подружжям про сплату аліментів, проживання дитини, розподіл майна і т.д. (якщо хочете, щоб суд розглянув вашу заяву за прискореною процедурою), завірений нотаріусом.

Пункти п’ять і шість слід враховувати тим, хто подає заяву до суду. Решта – універсальні, тобто їх необхідно виконати в обох ситуаціях.

Які даються терміни в Україні, щоб подумати і забрати заяву про розлучення?

Після подачі заяви в ЗАГС повинен пройти місяць, після чого вам видадуть свідоцтво про розірвання шлюбу, а ви станете вільні, як вітер в полі.

Протягом цього періоду (тобто – 1 місяць з дня подання заяви) ви можете відкликати свою заяву на розлучення (ч. 2 ст. 106 СКУ).

Здійснити це можна за допомогою наступних дій: ви приходите знову удвох в ЗАГС і пишете спільну заяву, в якій висловіть бажання не розлучається і вказуєте причини.

Аналогічний термін (один місяць) дається, так би мовити, на роздуми подружній парі і коли вони розлучаються через суд, але за обопільною згодою, тобто уклали між собою вищезгаданий договір. Відкликати заяву можна навіть в останній день закінчення місяця з дня подачі заяви, але не пізніше!

Коли один з подружжя хоче зберегти шлюб, а другий – наполягає на його розірванні за допомогою подачі позову, то суд в даному випадку може на свій розсуд встановити термін примирення.

В українському сімейному законодавстві немає жодної ні матеріальної, ні процесуальної норми, яка містила б у собі вказівку на конкретні терміни (на практиці зазвичай вони більше 1 місяця). Тобто їх визначення відводиться на розсуд судді.

Саме в рамках того проміжку часу, який визначить суддя, ви зможете передумати і подати ще один позов з проханням залишити попередній без розгляду.

Чи може розлучення ініціювати один з подружжя (без згоди на те другого)?

Згідно ст. 110 СКУ право на подачу заяви на розірвання шлюбу належить кожному з подружжя і не обмежене жодними додатковими умовами.

Тобто для розірвання шлюбу достатньо, щоб бажання розлучитися виникло хоча б у однієї сторони (згода другої не потрібна).

Категоричний протест чоловіка або дружини не стане перешкодою на шляху до вирішення вашого питання (виняток – розлучення з вагітною дружиною). Єдине – ускладниться трохи процедура і збільшаться терміни очікування.

З ким залишиться дитина після розлучення (або як розділять, якщо їх декілька)?

Найсприятливіше рішення для вас – це коли ви самі зі своєю «другою половинкою» врегулюєте це питання шляхом підписання угоди в нотаріуса. Якщо ж прийти до єдиного рішення, що задовольняє обидві сторони, не виходить, долю ваших дітей буде вирішувати суддя.

В українських законах немає строгої вказівки, яка б називала б конкретно – з батьком чи матір’ю повинні залишатися діти після розлучення.

Тому вирішується ця дилема на розсуд суду, зрозуміло, з урахуванням інтересів дитини. Якщо дитина вже вміє розмовляти, то обов’язково цікавляться її думки, з ким би вона хотіла залишитися. Береться до уваги також участь кожної зі сторін у догляді та вихованні дитини, матеріальне становище, пристрасть до алкоголю / наркотиків, спосіб життя і т.д.

Судова практика, існуюча в українських судах, цілком з’ясовна: діти після розлучення залишаються з матір’ю. Рідкісні випадки, коли дитину залишають з батьком, викликані веденням аморального способу життя матір’ю дитини: пияцтвом, наркоманією та інше.

Якщо дітей кілька, то їх теж залишають з матір’ю. Дільби «тобі один – мені один» теж не відбувається, адже діти – це не речі, і суд намагається всіма силами, щоб почуття і законні інтереси дітей не постраждали при розлученні батьків.

Як відбувається розділ майна між подружжям?

Всі ділиться порівну (ч.1 ст.70 СК України).

Увага: йдеться про спільну сумісну власність подружжя, тобто те майно, яке купувалося з моменту одруження незалежно від того, на чиї гроші воно купувалося.

Виняток лише складає майно, яке було подаровано одному з подружжя або було успадковано (є в наявності договір дарування), а також отримані страхові виплати, премії, нагороди.

До речі, речі індивідуального користування теж не діляться між подружжям. А до них, між іншим, належать коштовності і прикраси! Так що милі дами всі ваші подарунки такого роду залишаться при вас, чого не скажеш про подаровану машину(якщо вона не оформлена дарчим, зрозуміло) … Мотайте на вус.

Суд може відступити від правила «рівних часток» і присудити одному з вас більшу частину майна. Це можливо, якщо мають місце бути такі суттєві обставини:

  1) один з подружжя не дбав про матеріальне становище сім’ї, більш того робив заходи з приховування, знищення, пошкодження спільного майна, користувався ним всупереч інтересам сім’ї;
  2) коли з одним з подружжя залишається дитина (діти), якщо розмір аліментів не достатній для їх нормального розвитку.
Читайте также:  GDPR. Персональные данные: законный сбор и использование

Ви повинні також знати, що самі вправі поділити спільне майно з чоловіком (дружиною) , при тому на таких умовах, які будуть влаштовувати вас обох (не обов’язково ділити порівну). Всього-навсього потрібно скласти договір, завірити його у нотаріуса, і як доповнення до позову подати до суду.

Організаційні моменти, що стосуються розлучень в Україні

Дуже багато хто задається питанням «як швидко розлучитися» і хочуть скоріше покінчити з цією неприємною процедурою. Є тільки один вихід у такій ситуації: вам необхідно скласти з другою стороною договір, який врегулював усі ті б питання, по яких можуть виникнути суперечки:

  – Участь у вихованні дитини;
  – Виплата аліментів;
  – Подальше місце проживання дитини;
  – Розділ майна і т.д.

Договір завіряє нотаріус. І тоді термін розгляду вашої шлюборозлучної справи в суді скоротиться з півроку до 1 місяця (орієнтовно, точно вказати терміни до днів неможливо, так як це вирішує суддя). Розлучення в РАГСі (ДРАЦС) і так займає по часу один місяць. Процедури, яка б могла прискорити цей термін, законом не передбачено.

Скільки коштує розлучення в Україні?

Фінансовий аспект теж важливий. Напевно, вам цікаво, скільки коштує розлучитися. Оскільки держава надає вам послугу (завіряє факт ваших стосунків, в даному випадку – їх припинення), логічно, що вам доведеться за неї заплатити.

Якщо ви розлучаєтеся через РАГС (ДРАЦС), то необхідно буде сплатити держмито в розмірі 8,50 грн. Також вам можуть дати квитанцію на оплату послуги заповнення заяв (так як зазвичай інспектор їх заповнює, а ви тільки ставите підпис після перевірки). Вартість цієї послуги варіюється залежно від РАГСу (ДРАЦС) – від 23 до 24 грн.

Якщо ви подаєте заяву про розлучення в суд, то вам доведеться сплатити держмито в розмірі 243 грн 60 коп. Коли постає питання про поділ майна, то ця сума може бути збільшена аж до 3654 грн, так як держмито становить 0,1% позову про розділ майна (закономірно: чим більше у вас майна, тим дорожче обійдеться позов).

Звертатися до адвоката чи ні – вирішувати вам. Але практика показує, що практично всі потребують його послугах хоча б на початковій стадії – складанні позову. Далі його участь у справі необов’язково.

Але якщо ви не хочете взагалі з’являтися на судових засіданнях, спілкуватися з суддею і вашим колишнім – адвокат може представляти ваші інтереси в цьому процесі. Така послуга розлучення «від» і «до» в середньому коштує 2500 грн.

Ви тільки віддаєте ксерокопії своїх документів, ставите підпис на позові, а потім – отримуєте готове рішення суду про розірвання шлюбу на руки.

Документи на розлучення і як їх відновити

Розберемося тепер, які документи видадуть після розлучення. Документом, який підтверджує офіційно ваш розлучення в РАГСі (ДРАЦС), є свідоцтво про розірвання шлюбу. Там же (в РАГСі (ДРАЦС)) його і видають.

Якщо ви розлучалися через суд, то таким документом є рішення суду про розірвання шлюбу (свідоцтво в цьому випадку вже не потрібно).

Суд сам направить до того РАГС (ДРАЦС), де ви розписувалися копію рішення, щоб внесли зміни до актового запису.

Якщо раптом оригінал документа загубився, вам необхідно звернутися в той орган, який його видавав, тобто:

  1) якщо втрачено свідоцтво – в ЗАГС (ДРАЦС);
  2) якщо загублено рішення суду – в канцелярію суду.

Розлучення і Закон

Розлучення і ЗаконЯк під час розлучення і розподілу майна дотриматись не тільки закону, але і балансу інтересів?

Інститут шлюбу в сучасному світі зазнає чергові зміни. У багатьох країнах кількість розлучень часто наближається до кількості укладених шлюбів. Традиційний супутник розлучення — конфлікт, найчастіше на майновому грунті і щодо долі дітей.

Поширена за кордоном практика укладання шлюбних контрактів, природно, значно спрощує вирішення питань про розподіл спільного майна, але не є панацеєю.

А що вже казати про нас, де сплетіння західної та східної культур, а також радянська ментальна «Спадщина» спочатку не дозволяють образити партнера пропозицією заздалегідь врегулювати «розвідні» питання, а потім цивілізовано прийти до згоди.

На сторожі інтересів подружжя і дітей стоїть, перш за все, Сімейний, Цивільний і Житловий кодекси, що регулюють основні питання режиму спільної сумісної власності подружжя, предметів особистого користування; розпорядження майном, що належить подружжю на праві спільної сумісної власності; поділу майна при розлученні або без такого; спільного користування майном після розлучення; захисту прав дітей при розділі майна; угоди про розділ майна, угоди про врегулювання аліментних зобов'язань, шлюбного договору і т. д.

Прокоментувала застосування правових норм на практиці в ході інтернет-конференції, організованої ЛІГА: ЗАКОН, юрист ЮФ «Юрзовнішсервіс» Ольга Сліпченко, нагадавши з нагоди, що спільне проживання без реєстрації відносин (так званий громадянський шлюб) не скасовує необхідності ділитися спільно нажитим майном за тим ж правилами, що і при розірванні шлюбу.

Квартирне питання

Перше місце серед об'єктів проблемного розподілу займає традиційно житлова площа: будинок або квартира. За загальним правилом, якщо нерухомість придбана під час шлюбу за спільні кошти, вона ділиться між колишнім подружжям в рівних частках.

У такому випадку можливі кілька варіантів: або спільне користування квартирою (будинком), або продаж нерухомості та розподіл вирученої суми або відшкодування одним з екс-подружжя половини вартості житла. Проте не обходиться без винятків.

Якщо квартира (будинок) за документами цілком або частково належать третім особам (найчастіше батькам подружжя), то ця власність в розподілі не бере участь.

Проте якщо в одного з подружжя є докази того, що нерухомість придбана повністю або частково на його кошти, суд може визнати за ним право на пропорційну частину майна.

Якщо житло належало одному з подружжя до вступу в шлюб, придбано на його особисті кошти або на інших підставах є його особистим майном, все ж таки є ймовірність, що суд визнає право іншого на частину такого майна.

Це можливо в тому випадку, якщо за роки спільного проживання він своєю працею і (або) грошовими вкладеннями брав участь в утриманні, догляді за квартирою (будинком), а також на те, що майно було значно покращено за рахунок його трудових або грошових вкладень ( ст. 62 Сімейного кодексу).

Щоб власнику житла убезпечити себе від можливого застосування ст. 62 СК, пані Сліпченко рекомендує укласти шлюбний контракт, яким визначити порядок користування житлом, як це передбачено в ст. 98 СК.

У тому числі подружжя може домовитися про звільнення житлового приміщення тим із подружжя, хто в нього вселився, в разі розірвання шлюбу, з виплатою грошової компенсації або без такої. При цьому реєстрація одного з подружжя в квартирі іншого ніяк не применшує права власності останнього на дану квартиру.

У такому випадку наявність договору про порядок користування жилим приміщенням особливо рекомендовано, оскільки таким чином можна себе убезпечити також від застосування положень ст. 156 Житлового кодексу, якою передбачено право членів сім'ї власника квартири, навіть у разі припинення сімейних відносини, користуватися займаним приміщенням.

І хоча ця стаття суперечить положенням Цивільного кодексу, судова практика різноманітна. До речі, що стосується взятого у шлюбі кредиту на квартиру, то розподілу при розлученні підлягають платежі, які вносилися під час шлюбу (у рівних долях). Порядок розподілу таких платежів за відсутності згоди подружжя буде визначати суд, виходячи з обставин відшкодування кредиту та сплати першого внеску.

Чия земля?

Судячи з кількості питань на конференції, актуальною є тема розподілу земельної ділянки, приватизованої одним з подружжя під час шлюбу.

На думку експерта, оскільки земля придбана у власність під час шлюбу, і не є особистою власністю одного з подружжя, підстави виникнення якої визначені ст. 57 СК, це майно підлягає розподілу між подружжям у рівних частках.

Однак як бути з тим фактом, що один з подружжя вже використав своє право приватизації, а в іншого воно залишилося «недоторканим»? Розподіл виходить не зовсім справедливим.

У такому випадку рекомендується звернутися до суду, представивши докази того, що приватизована на одного з подружжя земля є його особистим майном, що не підлягає розподілу. Наприклад, обгрунтувати позицію про те, що приватизація – це той самий подарунок, але від держави. Хоча така позиція, треба сказати, вельми хистка …

Справі – час

Спільний сімейний бізнес — не рідкість. Тому питання його поділу видається далеко не зайвим.

Пані Сліпченко відзначає, що у випадку, якщо внесок до статутного фонду ТОВ сформований подружжям спільно, але формально часткою володіє тільки один з них, то при розподілі спільного майна подружжя другий може претендувати на 50% корпоративних прав чоловіка в даному ТОВ, тобто на те, щоб стати учасником ТОВ. Але судова практика в даному питанні різноманітна. Судам під час винесення подібних рішень необхідно встановити, чи потрібно згоду інших учасників на включення до складу учасників товариства. Якщо розглядати придбання частки корпоративних прав у процесі поділу майна не як відчуження частини частки, на яку потрібна згода учасників згідно з нормами Закону «Про господарські товариства», а як деякий аналог правонаступництва, то чоловік-претендент може стати учасником товариства і без згоди інших учасників.

Читайте также:  Как подготовить тендерное предложение, чтобы победить в торгах

Ольга Михайлінін, www.ligazakon.ua 

Закони про розлучення | Законодавство про розірвання шлюбу

Система нормативних правових актів, що діють на території України, є різноманітною. Її набір залежить від сфери регулювання.

Дане відноситься і до сімейного права, зокрема, до шлюборозлучного процесу. Основоположними з таких документів в цій області виділяються Сімейний кодекс України  і Цивільний кодекс України.

У них закладені основні поняття і положення, які регламентують це питання.

Однак сама процедура розлучення описується в Порядку реєстрації актів цивільного стану, а також в Цивільному процесуальному кодексі України. У відповідності з усіма вищеназваними актами діють і спеціальні норми, наприклад, Податковий кодекс України, а також безліч підзаконних нормативних правових актів. Спробуємо розглянути основні з них.

Сімейний кодекс при розлученні

Одним із законодавчих актів у України, який регламентує шлюборозлучний процес, є Сімейного кодексу України. Саме в ньому можна побачити такі положення:

 • підстави для припинення шлюбу;
 • можливість визначення органу, куди необхідно звертатися з відповідною заявою;
 • випадки та порядок здійснення такого процесу виходячи з особливостей суб’єктного складу;
 • момент юридичного припинення шлюбу;
 • можливість його відновлення.

Якщо говорити коротко про вказані положення, то слід зазначити, що припинення шлюбу здійснюється у зв’язку зі смертю одного з подружжя (або визнання його померлим), а також за допомогою його розірвання в установленому порядку. При цьому рішення подружжя про розлучення може бути як спільнним, так і мати односторонній характер. Залежно від цього і слід розрізняти судовий порядок та розірвання в органах РАЦС.

У «адміністративному» порядку процес розлучення є більш швидким, але скористатися ним можна не завжди. Випадки розірвання шлюбу за допомогою органу РАЦС прямо закріплені в главі 11 Сімейного кодексу України.

Законодавство про розірвання шлюбу

Приклад

Наявність згоди обох подружжя і відсутність у них спільних неповнолітніх дітей; в будь-якому випадку, коли один із подружжя визнаний безвісно відсутнім або недієздатним.

У всіх інших випадках, розірвання шлюбу здійснюється тільки в судовому порядку.

Більш того, у подружжя завжди можуть виникнути питання, що стосуються поділу майна, визначення місця проживання та порядку спілкування неповнолітніх дітей, стягнення аліментів, тому законодавець встановив, що незалежно від того, яким органом шлюб таких осіб розривається, рішення цих питань завжди підвідомче суду. Регламентація саме цих питань не обмежується главою 11 Сімейного кодексу України.

Таким чином, Сімейний кодекс України є спеціальним законом, яким безпосередньо повинні керуватися юристи і звичайні громадяни при вирішенні питання про здійснення розлучення.

Цивільний кодекс при розлученні

Сімейний кодекс України прямо передбачає випадки, коли до сімейних відносин можуть застосовуватися норми цивільного законодавства України.

Зокрема, це стосується майнових і особистих немайнових відносин, якщо тільки дані норми не суперечать їх суті. Не виключенням з цього правила є і шлюборозлучний процес.

Тут необхідно виділити лише першу частину даного акту, в якій викладено загальні положення про наявні інститутах цивільного права.

Отже, у Цивільному кодексі України прямо не вказується на те, що та чи інша норма відноситься до розлучення. Це можна зрозуміти тільки в сукупності з нормами Сімейного кодексу України. Сюди можна віднести наступне:

 1. Регламентація право- і дієздатності. Визнання особи недієздатною.
 2. Оголошення громадянина померлим або визнання його безвісно відсутнім, а також відновлення прав цих осіб у разі їх явки.
 3. Перелік актів цивільного стану.
 4. Режим спільної сумісної власності подружжя.

Виходячи з вищевикладеного, з необхідністю слід зробити висновок про те, що дані норми хоча і несуть додаткове інформаційне навантаження, але за своїм значенням не поступаються нормам сімейного законодавства України.

Приклад

Без знань про дієздатність особи і порядку його визнання недієздатним, у одного з подружжя можуть виникнути проблеми в розірванні з ним укладеного шлюбу.

Закон про державну реєстрацію актів цивільного стану

Ще одним важливим законодавчим актом у сфері регулювання питання про припинення шлюбу є Закон України № 2398-VI від 01.07.2010 р. «Про державну реєстрацію актів цивільного стану». Даний закон був прийнятий відповідно та на виконання вимог, передбачених нормами Цивільного кодексу України й Сімейного кодексу України.

Згідно Сімейного кодексу України він є основним по регламентації процедури шлюборозлучного процесу в органах РАЦС. Тут необхідно зазначити таку інформацію, як:

 1. Підставою для розірвання шлюбу є тільки спільна заява подружжя, одного з них (в передбачених Сімейного кодексу України випадках), а також набрати чинності рішення суду.
 2. Реєстрація даного факту здійснюється за місцем проживання цих осіб або за місцем реєстрації шлюбу.
 3. Дається детальна регламентація про те, як здійснюється запис даного акту цивільного стану, порядок оформлення і видачі відповідного свідоцтва.

Дещо детальніше необхідно зупинитися на процедурах розірвання шлюбу в залежності від суб’єктного складу. Перш за все, тут необхідно відзначити загальні положення серед них:

 • подача відповідної заяви;
 • пред’явлення документа, що посвідчує особу, а також свідоцтва про укладення шлюбу;
 • встановлення реєстраційним органом місячного строку (як правило, для обмірковування прийнятого рішення).

Відмінності даних процесів полягають в наступному:

 • пред’явлення додаткової документації (для випадків одностороннього розірвання – рішення суду про визнання одного з подружжя безвісно відсутнім або недієздатним);
 • реєструючий орган в обов’язковому порядку сповіщає про це в встановлених випадках опікуна (або орган опіки та піклування), а також керуючого майном коштів другої половини;
 • при здійсненні самого факту реєстрації розірвання шлюбу може бути присутнім хоча б один з подружжя (при їх спільній заяві), і в обов’язковому порядку сам заявник – при односторонньому розірванні.

Ще одним моментом, на який вказує даний законодавчий акт є те, що всі заяви, які подаються, а також видаються довідки, свідоцтва, в тому числі пов’язані з розірванням шлюбу є строго уніфікованими.

Приклад

Наказ Мін’юсту України № 1904/5 від 13.11.

2014  року “Про затвердження Порядку забезпечення бланками свідоцтв про державну реєстрацію актів цивільного стану відділів державної реєстрації актів цивільного стану управлінь державної реєстрації міжрегіональних управлінь Міністерства юстиції України, на територіях яких здійснюється антитерористична операція цивільного стану», Наказ Мін’юсту України № 1578/5 від 29.10.2012 “Про затвердження Порядку ведення обліку і звітності про використання бланків свідоцтв про державну реєстрацію актів цивільного стану, а також їх зберігання” та інші.

Судовий збір за розірвання шлюбу

Чинне законодавство України свідчить про те, що за здійснювану реєстрацію розірвання шлюбу в обов’язковому порядку сплачується судовий збір або держмито відповідно до вимог Закону України “Про судовий збір” та Податкового кодексу України. При цьому його оплатити необхідно незалежно від того, здійснюється розлучення в органах РАЦС або в суді.

Нагадаємо, що згідно Податкового кодексу України, під державним митом розуміється збір, що стягується з осіб, які звертаються в той чи інший орган, посадової особи за здійсненням юридично значущих дій.

З огляду на викладене, відповідно до Податкового кодексу України за розірвання шлюбу передбачаються наступні розміри мит:

 • при спільній згоді подружжя (без дітей), 0,5 неоподаткованого мінімуму доходів громадян, що становить 8 грн.50 коп.
 • при односторонньому розірванні (з підстав, зазначених чинним законодавством України) – 0,03 неоподаткованого мінімуму доходів громадян що становить 0,51 коп.
 • судовий збір при розірванні шлюбу в судовому порядку в 2021 році становить 908 грн. 00 коп.

Сплата держмита/судового збору в цьому випадку здійснюється до моменту подачі відповідних документів на розгляд в той чи інший орган. Водночас важливо враховувати й те, що в її розмір включаються і послуги з видачі відповідного свідоцтва

Важливою обставиною у зв’язку є і те, що сама юридична сутність держмита, про яку йдеться в Податковому кодексі України, при такому підході втрачає своє значення і стає певною «штрафною санкцією», що є неприпустимим в рамках сімейних правовідносин. Тому зазначена законодавча ініціатива не була прийнята, і відповідного закону на сьогоднішній день не існує.

Відповіді адвоката щодо законів про розлучення

Чи правда те, що розмір держмита за розлучення хочуть значно збільшити?

В даний час відповідно до Податкового кодексу України встановлено розміри держмита за розірвання шлюбу,його розміри різняться в залежності від підстави його здійснення. При цьому, якщо збільшення і буде, то воно буде незначним.

 • Процедура розірвання шлюбу по закону в Україні
 • В ході розгляду теми про закони, що регламентують процес розлучення в України необхідно зупинитися на наступних моментах:
 • Основи сімейних правовідносин регулюються тільки Сімейним кодексом України, в частині, що не суперечать йому – Цивільний кодекс України.

Процедура розірвання шлюбу вказана в процесуальних документах: ЗУ «Про реєстрацію актів цивільного стану» – для органів ДРАЦС, Цивільний процесуальний кодекс України – для суду.

rozluchennya-onlain.com.ua

 1. Гугл
 2. розірвання шлюбу
 3. позовна заява про розірвання шлюбу з неповнолітніми дітьми
 4. чи видається свідоцтво про розірвання шлюбу 2021
 5. розірвання шлюбу онлайн
 6. розірвання шлюбу через суд
 7. розірвання шлюбу через рацс
 8. свідоцтво про розірвання шлюбу онлайн
 9. державний реєстр
 10. ЯНДЕКС
 11. скільки коштує розлучення 2021
 12. що потрібно для розлучення якщо є дитина
 13. розлучення онлайн 2021
 14. розлучення без згоди одного з подружжя
 15. розлучення 2021
 16. розлучення в односторонньому порядку
 17. розлучення через суд України

проверила Виктория Халимон 03.06.2021

Ссылка на основную публикацию