Розписка про отримання грошей (між фізичними особами) — ЗРАЗОК

Розписка про отримання грошей (між фізичними особами) - ЗРАЗОК

Гроші, як відомо, мають властивість закінчуватися в самий незручний момент. Процес їх пошуку – завдання з багатьма невідомими. В принципі, ланцюжок давно відпрацьований: спочатку ми звертаємося до родичів, потім – до знайомих, після йдемо в банк. Але система може дати збій, і ми ризикуємо залишитися без фінансової підтримки. Де ще можна позичити грошей?

Лихварство – одна з найстаріших професій, відома своєю прибутковістю. По суті, банківські кредити вийшли з цієї ж сфери. Але сьогодні мова піде саме про лихварів, або, як ми сьогодні їх називаємо, приватних кредиторів і послуги, які вони нам пропонують.

Brobank.уа розкриє нюанси оформлення кредитів під розписку в Україні, а також спробує визначити ступінь надійності подібних позик.

Конкуренти банків

Приватне кредитування в нашій країні набирає обертів. Чим жорсткішою стає політика верифікації, яку впроваджують банки, тим більша кількість клієнтів дістається альтернативним кредиторам. Приватні особи, звичайно ж, не можуть суперничати з серйозними фінансовими установами, але стабільний заробіток їм забезпечений.

У ролі приватних інвесторів зазвичай виступають фізичні особи, що володіють власним капіталом, або дрібні фінансові компанії. Гроші видаються всім бажаючим під відсотки, а гарантією повернення є розписка, що оформляється на місці.

Розписка про отримання грошей (між фізичними особами) - ЗРАЗОК

Макс. сума: 500 000 грн.
Ставка: Від 30%
Термін кредиту: До 2 років
Мін. сума: 50 000 грн.

Подібні угоди цілком законні, вони регулюються Цивільним кодексом України, на відміну від багатьох країн світу, де приватні позики знаходяться під забороною.

Так, Глава 71 Кодексу визначає положення кредитного договору, які в подальшому допоможуть вирішити спірні ситуації між сторонами.

Йдеться про права і зобов’язання, умови нарахування відсотків та особливості їх погашення, санкції за порушення пунктів договору.

Приватні позики мають свою цільову аудиторію. В першу чергу їх оформляють ті категорії населення, яким закрита дорога в банк:

 • особи з безнадійно зіпсованою кредитною історією;
 • надто закредитовані клієнти, які мають кілька непогашених позик;
 • громадяни, що хоча б один раз переступили закон.

Розписка про отримання грошей (між фізичними особами) - ЗРАЗОК

Умови кредитів під розписку

У нашій країні на законодавчому рівні допускається два різновиди кредитної угоди.

 1. Усна. У цьому випадку діє обмеження за наданою сумою: не більше 10 неоподатковуваних податком мінімальних доходів.
 2. Письмова. Розмір суми не лімітується.

Якщо позичальник бере позику у фізичної особи, можливі обидва види договору, а в разі угоди з юридичною особою обов’язкове складання документа в письмовому вигляді.

Важливим моментом для успішної співпраці з приватним кредитором є доказ платоспроможності з боку клієнта. Крім розписки гарантією повернення коштів стає надання застави. Так лихвар зможе покрити можливі збитки в разі невиплати боргу.

Звичайні варіанти застави:

 • рухоме та нерухоме майно;
 • дорогоцінні метали та прикраси;
 • цінні папери.

Розписка про отримання грошей (між фізичними особами) - ЗРАЗОК

Сума позики: 12 000 грн.
Термін позики: 1-30 днів
Ставка на день: 1,6%
Кредитна історія: Будь-яка

Як правило, кредит готівкою під розписку є останньою надією для людини, що зневірилася знайти гроші. Кредитори прекрасно це розуміють і використовують ситуацію на свою користь.

З цієї причини процентні ставки не просто вище, ніж в банках і навіть МФО, вони часто непідйомні і можуть досягати 500% річних.

З іншого боку, «приватники» рідко відмовляють в позиках, не вимагають довідок про доходи і абсолютно не цікавляться вашою кредитною історією.

Що з себе представляє розписка

Боргове зобов’язання оформляється за домовленістю між приватним кредитором і клієнтом. Формат розписки не регламентується ніякими правилами, тому вона складається у вільній формі і пишеться від руки. Незважаючи на це, розписка визнається повноправним документом, що підтверджує факт отримання коштів (ЦКУ, ст.1042, 1046).

Розписка про отримання грошей (між фізичними особами) - ЗРАЗОК

Оскільки розписка є основою угоди і єдиною гарантією безпеки для обох сторін, до її складання слід підійти з особливою відповідальністю. Є ряд вимог, яких варто дотримуватися.

 1. Розписка пишеться безпосередньо самим позичальником, використання друкарської техніки і залучення третіх осіб неприпустимо. У разі необхідності це дозволить провести графологічну експертизу, щоб підтвердити справжність документа.
 2. Прописуються ПІБ сторін договору з чітким зазначенням, хто є кредитором, а хто – позичальником. Також вносяться паспортні дані, ІПН клієнта, прописка.
 3. Підтверджується факт передачі коштів із зазначенням дати, часу і місця проведення угоди.
 4. Вказується сума позики (цифрами і прописом), а також спосіб і термін виплати. Якщо дата повернення відсутня, борг слід повернути протягом 30 днів, як того вимагає закон.
 5. Фіксується вид кредиту – під відсотки чи ні. Відсутність цієї інформації наділяє кредитора правом нараховувати проценти відповідно до актуальної облікової ставки НБУ (ЦКУ, ст.1048).
 6. Обумовлюються санкції, які настигнуть позичальника в разі невиконання зобов’язань.
 7. Сторони підписують документ, при цьому ніяких печаток або підписів свідків угоди не потрібно.

Розписка про отримання грошей (між фізичними особами) - ЗРАЗОК

Макс. сума: 200 000 грн.
Ставка: Від 0,01%
Термін кредиту: До 60 міс.
Мін. сума: 2 000 грн.

Розписка повинна бути оформлена в двох примірниках, обидва варіанти є правомочними і рівноцінними. Не забудьте всі цифри дублювати прописом, щоб виключити майбутні зміни в тексті. Для більшої надійності кредитну угоду можна завірити нотаріально.

Як тільки позичальник ставить свій підпис під розпискою, документ набуває юридичної сили. Отже, його можна використовувати в суді для стягнення боргу (термін позовної давності в цьому випадку становить 3 роки). Єдина умова – оформляти розписку має дієздатна особа, в іншому випадку суд має право анулювати договір.

Переваги позик під розписку

З усього різноманіття кредитних пропозицій на вітчизняному фінансовому ринку багато позичальників вибирають саме співпрацю з приватними інвесторами. І це не дивно – умови видачі та обслуговування подібних позик можна змінювати «під себе», обговорюючи з кредитором кожен пункт окремо.

Розписка про отримання грошей (між фізичними особами) - ЗРАЗОК

Крім індивідуального підходу, привабливими для клієнтів виявляються і такі фактори:

 • позику можна оформити тільки за паспортом;
 • рішення про видачу грошей приймається відразу ж по зверненні;
 • позичальник має право запитувати суму будь-якого розміру на зручний для нього термін;
 • офіційне працевлаштування та чистота кредитної історії – зайва інформація для приватного кредитора, йому від вас потрібна тільки застава як гарантія повернення коштів;
 • даний вид позики не передбачає наявності прихованих комісій, позичальник повинен виплатити безпосередньо борг і обумовлені відсотки.

Як гарантувати безпеку угоди

Кредит під розписку може як стати порятунком в період кризи, так і обернутися великим розчаруванням з перспективою втрати грошей. Причому ризику піддаються обидві сторони. Кредитор може зіткнутися з недобросовісним клієнтом, який не поверне борг. Позичальник же, в свою чергу, може нарватися на шахрая, який витягне з нього все до останньої копійки.

Розписка про отримання грошей (між фізичними особами) - ЗРАЗОК

Отже, потрібно спробувати забезпечити максимальну прозорість майбутніх домовленостей:

 • ретельно вибирайте приватного кредитора, краще за рекомендаціями людей, яким ви довіряєте;
 • на зустріч з лихварем йдіть у супроводі хоча б одного свідка – родича або друга;
 • умови позики обговорюються до найдрібніших деталей, ви повинні чітко розуміти значення кожного пункту;
 • ще до підписання документів переконайтеся, що у кредитора є в наявності необхідна сума;
 • наполягайте на нотаріальному завіренні майбутньої розписки;
 • пункт про передоплату – головна ознака шахрайських дій з боку «приватника»;
 • вимагайте документального оформлення кожного платежу по позиці, найпростіше це зробити за допомогою окремих розписок від кредитора;
 • факт повного закриття боргу і відсутності будь-яких претензій повинен бути задокументований.

Розписка про отримання грошей (між фізичними особами) - ЗРАЗОК

Сума позики: 30 000 грн.
Термін позики: 1-60 днів
Ставка на день: Від 0%
Кредитна історія: Будь-яка

Таким чином, позика під розписку – досить зручний і демократичний вид кредитування. Проте, вдаватися до нього доцільно тільки в тих випадках, коли вичерпані інші варіанти (банки, МФО, родичі і знайомі та ін.).

Це пов’язано з позамежними переплатами і високим ризиком банального шахрайства в цій сфері. Перш ніж піти на такий крок, зважте свої можливості і зберіть якомога більше інформації про ту людину, яка дає позику.

Боргова розписка — зразки розписок про отримання грошей на українській мові

У разі грошових відносин за участю юридичних форм організацій завжди має місце документальне підтвердження — боргова розписка. А ось при здійсненні фінансових операцій між фізичними особами це трапляється рідше. Причина такого явища криється в природі передачі грошей з рук у руки – найчастіше вони характерні для друзів, знайомих, а також родичів.

Розписка про отримання грошей (між фізичними особами) - ЗРАЗОК

Зрозуміло, що позичаючи кошти абсолютно чужим людям, однією довірою не обійдешся, але і у випадку зі знайомими краще убезпечити себе і надавати гроші тільки під письмове підтвердження про гарантії повернення всієї суми в зазначений термін. Для цього складається розписка. Як її правильно написати, щоб надати юридичну силу, і на що звернути увагу? В цьому ми зараз і розберемося.

Як правильно скласти боргову розписку і на що звернути особливу увагу?

Такий документ не має реквізитної частини, яка притаманна заявам та іншим офіційним документам. Іншими словами, текст починається з назви документа «Розписка» і далі з першого рядка йде його основна частина. Вся інформація складається з 3-х блоків.

Читайте также:  GDPR. Персональные данные: законный сбор и использование

Перший з них – особисті дані вступаючих у відносини сторін, дата виникнення заборгованості, сума; другий – дата повернення коштів, відповідальність; третій – особисті підписи суб’єктів, дата складання розписки.

Розглянемо особливості написання кожного з цих блоків.

У першому абзаці необхідно вказати особисті дані як позичальника, так і суб’єкта, що передає йому гроші. Мова йде не тільки про повне прізвище, ім’я та по батькові, але і всі паспортні дані. Спочатку така інформація вказується щодо особи, яка отримує гроші, потім – що позичає. Також потрібно вказати розмір суми коштів.

У другому абзаці потрібно звернути увагу на дату повернення грошей і розмір кінцевої суми. Найчастіше сума збігається з початковою, але при наявності винагороди за користування грошима може бути збільшена.

Також необхідно вказати відповідальність позичальника в разі невиконання прийнятих умов. Так, наприклад, за прострочення погашення боргу застосовується штраф у розмірі 1% від суми за кожен день прострочення.

Після вказівки цих деталей необхідно правильно закінчити складання розписки. Для цього потрібно написати власноруч прізвища, імена та по батькові обох сторін без скорочення і поставити підписи. А нижче достатньо вказати поточну дату складання документа (найчастіше вона збігається з датою виникнення заборгованості).

Такий папірець має юридичну силу і може бути використаний суб’єктом, що позичив гроші, як незаперечний доказ його правоти в ході судових розглядів, якщо вони будуть мати місце. Складається розписка в одному екземплярі і залишається у того, хто позичає кошти. Після повернення суми вона передається позичальникові або знищується в його присутності.

Будьте уважні при написанні розписки. Внесіть до неї якомога більше даних. Бажано, щоб при передачі коштів були свідки, а їх особисті дані були внесені в текст розписки разом з їхніми підписами.

Зразок написання боргової розписки

РОЗПИСКА

Расписка в получении денежных средств. Образец 2021-2022 года

Передача наличных денежных средств от одного человека другому должна сопровождаться составлением специальной расписки. Чаще всего этот документ используется в отношениях между физическими лицами, но иногда возможно его применение и между обычными гражданами и организациями (например, когда речь идет о банках или микрофинансовых компаниях).

ФАЙЛЫ
Скачать пустой бланк расписки в получении денежных средств .docСкачать образец расписки в получении денежных средств .doc

Для чего нужна расписка

Расписка – документ, который подтверждает то, что деньги были переданы от одного физического или юридического лица какому-либо человеку в долг или по другим основаниям.

Расписка содержит информацию о том, сколько денежных средств, на каких условиях было отдано и в какой период они должны быть возвращены займодавцу.

В случаях, когда между кредитором и должником возникают разногласия и кто-либо из них решает обратиться в судебную инстанцию, именно расписка становится той официальной бумагой, которая доказывает факт передачи денег, а также показывает условия их использования и сроки, в которые они должны были быть отданы обратно.

Расписка не относится к числу обязательных документов, которые должны сопровождать передачу наличности (к слову, в отношениях между гражданами таких документов вообще нет), но является рекомендованной.

Когда чаще всего используется документ

Поводов для формирования расписки в получении денежных средств много:

 • купля-продажа товаров;
 • оплата услуг или аренды;
 • простой долг и т.д.

Следует отметить, что в ситуации, когда речь идет о долговом обязательстве, стороны иногда заключают между собой договор займа – он серьезнее с точки зрения закона, т.к.

содержит более полную и подробную информацию, но должен составляться по определенный схеме и структуре, тогда как расписка — проще с точки зрения оформления и при этом имеет практически равную юридическую силу (при условии, конечно, что она содержит некоторые обязательные сведения).

Кто пишет расписку

ВАЖНО! Расписка всегда пишется от лица человека, который принимает наличность.

Однако, в некоторых случаях граждане, не имеющие возможности взять деньги лично, прибегают к помощи представителей. В этом случае в расписке обязательно должен быть указан тот факт, что деньги приняты по доверенности, с указанием даты, места ее выдачи, номера и прочих индивидуальных параметров.

Надо ли заверять у нотариуса

Обязанность по заверению расписки у нотариуса в законодательстве РФ не прописана, т.е. каждый займодавец сам вправе решать, заинтересован ли он в том, чтобы расписка была удостоверена подписью работника нотариальной конторы, или нет.

Тем не менее, сам факт наличия автографа нотариуса придает расписке более весомое значение, поэтому пренебрегать ею не стоит.

Единственный минус здесь, точнее, даже два – временные затраты и дополнительные финансовые расходы.

Для чего нужны свидетели

Некоторые займодавцы при передаче денег предусмотрительно заручаются поддержкой свидетелей. В качестве них могут выступать незаинтересованные лица, сведения о которых также в обязательном порядке вносятся в расписку (их ФИО, паспортные данные и адрес места жительства).

Своими подписями они подтверждают факт того, что деньги были переданы именно в том размере, о котором говорится в расписке и на обозначенных в ней условиях.

По сути дела, неким образом свидетели выполняют функцию нотариуса.

Правила составления расписки

Данный документ формируется в простой письменной форме в произвольном виде на обычном листе бумаги. Допускается печатать расписку и на компьютере, но такой вариант не считается лучшим, поскольку в случае, если возникнет необходимость в проведении графологической, почерковедческой экспертизы, такая расписка станет не самым удобным объектом исследования.

В тексте обязательно должны быть указаны:

 • дата и место формирования документа;
 • фамилия-имя-отчество человека, который берет деньги, его паспортные данные, адрес места проживания (официальный и фактический). Аналогичным образом в расписку вносятся сведения о том, кто дает деньги;
 • сумма – ее нужно обязательно указывать цифрами и прописью;
 • если наличность передается в валюте, советуем указать ее курс на текущий момент и то, в каком размере необходимо будет произвести возврат долга;
 • срок возврата денежных средств;
 • способ возврата: наличкой или по безналичному расчету – на карту или на банковский счет) и способ возврата – единовременно или в рассрочку. Если выбран второй вариант – надо составить подробный график выплат;
 • в случае, когда деньги давались, что называется «под проценты» это нужно также обязательно указать в документе (и прописать размер процентной ставки).

В завершение расписка должна быть заверена подписью человека, который принимает деньги (при этом желательно, чтобы подпись соответствовала той, что стоит в его паспорте) и автографами свидетелей, если таковые были при процедуре передачи денег. При желании займодавец также может расписаться в документе.

Расписка составляется в единственном экземпляре и передается на руки займодавцу.

Розписка про отримання грошей (між фізичними особами) - ЗРАЗОК

После составления расписки

Когда дело дойдет до возврата денег, это тоже нужно оформить документально. Существуют два способа для подтверждения возврата долга:

 1. поставить отметку о том, что средства были отданы обратно непосредственно под распиской;
 2. просто вернуть документ должнику, который наверняка её сразу же и уничтожит.

Расписка о займе денег — как правильно и грамотно написать

Розписка про отримання грошей (між фізичними особами) - ЗРАЗОК

 1. Термины и определения
 2. Составляем документ — содержание расписки о займе денег
  1. Как назначать проценты?
  2. Как обозначить штрафы?
 3. Бланк и образец документа
 4. От руки или печатный документ?
 5. Где может использоваться расписка?
 6. Типичные ошибки и последствия
 7. FAQ
  1. Стоит ли составлять расписку при предоставлении займа?
  2. В какой форме оформляется документ – от руки или печатной?
  3. Как избежать ошибок при составлении расписки?
 8. Резюме

Термины и определения

Первым делом необходимо дать определения двух базовых терминов. Под займом понимается передача денег или другого имущества во временное пользование или собственность с обязательным условием возврата. При этом допускается как безвозмездный, так и возмездный характер подобных взаимоотношений. Применительно к денежным займам второй встречается на практике заметно чаще.

Расписка представляет собой односторонний письменный документ, который подтверждает факт получения одним физическим лицом денег или других ценностей у другого. Расписка составляется в разных ситуациях. Помимо предоставления займа, к ним относятся: сделка купли-продажи, аренда, оплата услуг и т.д.

Необходимость документального оформления займа не вызывает сомнений. Только так удается обеспечить защищенность прав кредитора и предоставить ему возможность взыскать долг, пусть и в принудительном порядке. Обязательным условием для этого становится правильная расписка о займе денег.

Грамотно составленный документ предусматривает наличие достаточно большого массива данных, которые разбиваются не несколько основных пунктов. В их число входят такие разделы расписки:

 1. Шапка. Включает наименование документа, а также дату и место составления. В некоторых случаях два последних реквизита переносят в нижнюю часть расписки.
 2. Данные должника. Указываются в максимально полном объеме. Включают: ФИО, адрес проживания и регистрации, паспортные реквизиты, контактные данные в виде номеров мобильного и стационарного телефона, адреса электронной почты и т.д.
 3. Данные кредитора. Обычно речь идет о тех же сведениях, которые перечислены пунктом выше. Но к информации о кредиторе предъявляется меньше требований.
 4. Предмет расписки. Кратко и максимально точно описываются условия сделки: сумма займа, дата передачи денег, начисляемый процент, дата возврата долга, другие существенные параметры сотрудничества.
 5. Отдельный пункт отводится указанию, присутствовал ли при оформлении займа нотариус.
 6. Допускается внесение еще одного раздела, в котором указывается направление расходования полученных денежных средств. Это необходимо в случае, если займ предусматривает целевое финансирование.
 7. Подпись должника с расшифровкой. Наличие строго обязательно. В противном случае документ не имеет юридической силы. Важное дополнительное требование – подпись должна совпадать с той, что находится в паспорте.
 8. Данные и подписи двух или большего числа свидетелей. Важно условие, выполнение которого гарантирует законность сделки и правомочность оформляемой расписки. Под данными понимаются ФИО каждого из свидетелей, реквизиты паспорта и номера телефонов.
Читайте также:  Авторський договір про передачу виключних майнових прав на службовий твір

Как назначать проценты?

Важный вопрос, который заслуживает отдельного рассмотрения. Действующее законодательство оставляет порядок расчета процентов по займу между гражданами на усмотрение участников сделки. Главное – их присутствие в документе.

Если проценты не указаны в расписке, при сумме займа в пределах 100 тыс. руб. он считается безвозмездным. При превышении указанного значения проценты рассчитываются исходя из учетной ставки Центробанка. А потому намного правильнее и выгоднее, по крайней мере для кредитора, указать процент за пользование заемными средствами в расписке.

Еще один немаловажный нюанс составления документа. Цель штрафных санкций – сделать невыполнение условий соглашения невыгодным для должника и компенсировать ущерб, полученный кредитором.

Обычно речь идет либо о фиксированной сумме штрафа, либо о начислении пени в размере определенного процента от суммы просрочки за каждый день или другой временной период.

Бланк и образец документа

При ответе на вопрос, как правильно написать расписку о займе денег, имеет смысл воспользоваться многочисленными интернет-ресурсами, посвященными финансовой тематике. На подобных сайтах можно с легкостью найти как бланк документа (доступен по ссылке), так и образец расписки о займе денег (скачать здесь).

От руки или печатный документ?

Частым вопросом, непосредственно касающимся расписки о получении денег, становится формат документа. Действующее законодательство допускает и печатную, и рукописную форму. К обоим вариантам составления предъявляются примерно одинаковые требования. Главным условием оформления сделки от руки становится согласие обеих сторон.

В этом случае появляется дополнительная возможность провести почерковедческую экспертизу и определить автора расписки.

Где может использоваться расписка?

Основное назначение рассматриваемого документа – подтверждение права кредитора получить деньги с должника. Расписка становится решающим доказательством предоставления займа и возникновения денежных обязательств заемщика.

Наличие документа позволяет кредитору обратиться в суд. Для этого составляется искового заявление, к которому прилагается расписка, квитанция об уплате госпошлины, другая подтверждающая позицию истца документация. Судебная практика наглядно показывает: при правильном оформлении документов, прежде всего расписки, вероятность положительного решения суда крайне велика.

Типичные ошибки и последствия

Самой частой ошибкой при составлении расписки становится отсутствие подробных данных об участниках сделки. Особенно высокие требования в этом вопросе предъявляются к информации о заемщике. Ее объем должен обеспечивать четкую и однозначную идентификацию должника.

Другая типичная ошибка – отсутствие в документе обязательных реквизитов соглашения. К числу таковых относятся: дата передачи и возврата денег, сумма займа, а при взыскании процентов – ставки за пользование заемными денежными средствами. В обоих случаях отсутствие сведений делает положительное решение суда и, как следствие, успешное принудительное взыскание долга проблематичным.

FAQ

Стоит ли составлять расписку при предоставлении займа?

Да, наличие документа закрепляет права кредитора на закрытие долга.

В какой форме оформляется документ – от руки или печатной?

Оба варианта считаются законными. Главное – включить в документ все необходимые данные и реквизиты.

Самый простой способ – внимательно прочитать размещенную на нашем сайте информации. Здесь же указаны ссылки на бланк и образец заполненной расписки, изучение которых также поможет оформить документ правильно.

Резюме

Расписка о займе денег выступает главным документом, составление которого необходимо при подготовке и совершении сделки. Правильное оформление предоставляет кредитору возможность при возникновении проблем с возвратом долга обратиться в суд, причем с высокими шансами на положительный вердикт судьи.

Розписка в отриманні грошей. Зразок розписки в отриманні грошових коштів

Якщо передача грошових коштів відбувається між фізичними особами, то цей факт зазвичай підтверджують розпискою в одержанні грошей. Грошові відносини між кредитними установами та фізичними особам також підтверджуються оформленням розписки та договором.

Розписка – це документ, що підтверджує передачу грошей у борг або з інших підстав. Такий документ повинен містити інформацію про кількість переданих грошей, періоді, на який вони передаються і умови повернення.

Незважаючи на те, що розписка не є обов’язковим документом при обігу готівкових коштів, все ж його рекомендується оформляти, щоб при відмову в поверненні, у позикодавця була можливість звернутися до суду.

Що прописано у законодавстві?

Практично єдина згадка розписки в отриманні грошей зустрічається в ЦК, в розділі про договори позики. Документ видається на підтвердження укладеного договору позики, і може видаватися не тільки після отримання грошей, але і в інших випадках.

Виходячи з цього, можна зробити висновок, що розписка законодавством не розглядається як окремий документ. Однак такий документ дуже поширений в звичайному житті і має таку ж юридичну силу, як і договір, за умови дотримання певних вимог.

Найпоширеніші випадки використання

Розписка в отриманні грошей найчастіше оформляється у процесі придбання нерухомого майна. Покупець отримує ключі від квартири, а продавець пише розписку, що він отримав гроші за неї.

Розписка зустрічається в орендних відносинах, деякі орендарі на підтвердження виконання ними фінансових зобов’язань, вимагають такий документ від власника майна щомісяця.

І найпоширеніша ситуація – передача грошей у борг. Нерідко, перед тим як написати розписку про отримання грошей, позичальник і позикодавець складають договір. Адже саме в такому документі можна висвітлити всі нюанси угоди.

Дивіться також:  Як зробити обкладинку зошита: ідеї та рекомендації

Нотаріус та свідки

Досить поширений питання, потрібно чи з розпискою йти до нотаріуса. Насправді, такої вимоги немає ні в одному нормативному акті. З іншого боку, розписка в отриманні грошей за квартиру або в борг з підписом і печаткою нотаріуса більш вагома.

Адже нотаріус підтверджує факт того, що документ підписав саме той чоловік, який поставив свій підпис, він осудний і не робив це з примусу.

Хоча за звернення до нотаріуса доведеться заплатити, тому звертатися до нього чи ні вирішується в індивідуальному порядку.

Підтвердити факт реальності правочину можуть і свідки. Головне — пам’ятати, що це повинні бути не заінтересовані особи, в іншому випадку, свідки можуть прийняти бік особи, яка обманює і вирішення конфлікту на користь несумлінного учасника угоди.

Правила складання

Форма розписки про отримання грошей – проста письмова. Документ рекомендується повністю становити від руки. Якщо справа дійде до суду, то провести графологічну експертизу по одному підпису не представиться можливим.

Обов’язкові реквізити:

 • Назва документа: «Розписка в отриманні грошей».
 • Дата і місце складання.
 • Повні дані одержувача коштів і позикодавця: Ф. В. О., місце реєстрації та проживання, паспортні дані, рік народження.
 • Розмір переданих коштів. Вказувати необхідно цифрами і прописом.
 • Валюта угоди. Якщо кошти передаються у валюті, а повертатися будуть в рублях, то слід зафіксувати курс на момент передачі грошей. Рекомендується вказувати суму в рублях, так як в нашій країні не передбачені розрахунки в іноземній валюті, тим більше між фізичними особами.
 • Строк погашення боргу.
 • Спосіб повернення: готівкою або на картковий рахунок в банку.
 • Умови повернення: розстрочка або одночасна виплата.

Дивіться також:  Режисер Альберт Хьюз. Робота в тандемі і сольний проект

Не слід забувати, що в разі передачі грошей під відсотки, цю інформацію слід прописати в документі, вказати їх розмір та умови погашення.

В кінці документа ставиться підпис укладача і його Ф. В. О. Якщо присутні свідки, то вони також повинні поставити свої підписи, розшифрувати Ф. В. О. і вказати свої паспортні дані, місце проживання.

Зразок розписки в отриманні грошей

Розписка

Дата, місто, селище, край

Я, Ф. В. О., який проживає (зареєстрований) за адресою: (фактичне місце проживання), паспортні дані (серія і номер), беру в борг у Ф. В. О., який проживає (зареєстрований) за адресою:(фактичне місце проживання), паспортні дані (серія і номер), грошові кошти в сумі (сума) рублів (прописом) під 25 % річних.

Зобов’язуюсь повернути борг і відсотки до (дата).

Справжня складена розписка мною власноруч, і я усвідомлюю правові наслідки невиконання взятих на себе зобов’язань.

Дата і підпис, Ф. В. О.

Яку ще інформацію можна вносити в розписку?

Складаючи документ, можна використовувати в якості шаблону вищеописаний зразок розписки в одержанні грошей. Залежно від ситуації, може знадобитися внесення іншої додаткової інформації, наприклад, прописати як буде відбуватися погашення відсотків, якщо вони будуть виплачуватися щомісяця, згідно графіку, або позичальник готовий на додаткову відповідальність і так далі.

Читайте также:  Позовна заява про поділ житлового будинку в натурі між власниками (виділення частки)

Приклад написання:

 • «Суму позикових коштів зобов’язуюсь повернути в термін до (дата), рівними частинами щомісяця, з оплатою 13 % річних. Розмір щомісячного платежу з відсотками становить (сума). Термін повернення до (число) щомісяця».

Дивіться також:  Чи можна в метро з велосипедом? Правила перевезення

Якщо передбачається відповідальність, то текст може бути наступним:

 • «У разі порушення термінів оплати, зобов’язуюсь за кожен день виплачувати по 0,5 % від суми заборгованості. У разі виникнення спору, він буде розглядатися в суді, за місцем проживання (позичальника або позикодавця)».

У ряді випадків може знадобитися вказати місце передачі боргу, це можна сформулювати наступним чином:

 • «Мені відомо, що адреса (…), який є місцем проживання (Ф. В. О), є місцем виконання зобов’язань. Якщо передачу боргу необхідно буде провести в іншому місці, то мені про це надійде письмове повідомлення».

Повернення боргу

Ще одне важливе питання – як оформити повернення боргу. Логічно припустити, якщо форма розписки про отримання грошей письмова, та підтвердження виконання взятих нею зобов’язань повинно проводитися в такій же формі.

На практиці, позикодавець може скласти розписку або поставити напис на документі, який написав боржник, якщо проводиться поетапна оплата. І третій варіант – після повного погашення боргу, позичальник отримує назад свою розписку.

Яких помилок слід уникати?

Не візьмуть в суді як докази розписку, в якій не буде вказана чітко сума і термін повернення. Дані сторін повинні бути прописані повністю, включаючи рік народження і реквізити документа, що посвідчує особу.

Не рекомендується складати розписку на комп’ютері, так у позичальника з’являється можливість з легкістю опротестувати її в суді, довівши, що це не він її складав. І звичайно ж, до процедури передачі коштів і складання боргового документа, краще залучити свідків.

Розписка позики між фізичними особами

Необхідність брати гроші в борг виникає у кожного з нас хоча б один раз в житті. Однак, навіть позичаючи гроші у родичів, краще оформляти угоду документально. Грамотно складена розписка про отримання грошей між фізичними особами дозволить уникнути будь-яких фінансових ризиків.

Що це таке

Під розпискою слід розуміти документ, що підтверджує факт передачі грошових коштів однією фізичною особою іншій. Не має ніякого значення, в якій формі складений договір позики (усно, письмово або завірено нотаріусом). Розписка завжди є додатком до будь-якого договору позики.

У договорі позначені умови угоди, дата виконання зобов'язань, сума боргу і ряд інших обґрунтувань. Навіть якщо особи домовляються усно, вони все одно повинні скласти розписку і розписатися в ній. Саме цей документ буде доводити передачу грошових коштів.

При виникненні спірних ситуацій відповідач завжди може підтвердити наявність фінансових відносин з позивачем. Однак якщо розписка буде відсутній, то заявник не зможе довести, що давав відповідачу гроші в борг.

Отже, і факт виплат за основним борг теж ніхто не зможе довести, якщо відповідач не вимагатиме розписки від позикодавця, що він отримує грошові кошти в рахунок оплати боргу.

Навіть при наявності свідків, показання третіх осіб в суді не мають законної сили. Розписка ж має юридичну силу і може використовуватися в якості доказової бази в суді. Не можна оформляти договір без розписки і також використовувати усну угоду без складання цього документа.

Чи дає гарантію

Повністю убезпечити себе від ризику неповернення боргу не можна на 100%. У будь-якого позичальника можуть трапитися непередбачені ситуації і форс-мажорні обставини. Такі випадки потрібно враховувати і обговорювати їх в договорі позики.

Юридично убезпечити себе можна, якщо дотримуватись певних рекомендацій:

 • грамотне оформлення договору та розписки;
 • брати розписку з позикодавця про регулярне отримання ним грошових коштів в рахунок оплати боргу відповідно до встановленого графіка платежів;
 • документ повинен містити дати складання, отримання та передачі грошей, підписи всіх учасників угоди.

Якщо позикодавець не отримує від позичальника виплати за позиковими коштами, то він має право подати позов до суду. Як доказ передачі певної суму позичальникові буде виступати розписка, договір позики, графік платежів, чеки про перерахування грошових коштів через банк, карту або розрахунковий рахунок.

Якщо боржник відмовляється від добровільного виконання своїх зобов'язань, то суд виносить рішення про примусове стягнення боргу. Копію рішення і ухвали суду позикодавець отримує на руки і передає цей документ в Службу судових приставів. Починається виконавче провадження. Позичальник отримує виконавчий лист на необхідність повернення боргу.

При відсутності у боржника належного йому майна, наявності офіційної роботи і заробітку, стягнення грошових коштів буде вкрай важко. Кожен другий житель Росії отримує гроші в «білих конвертах», а своє майно переписує на найближчих родичів.

Як примусових заходів може бути поставлений заборону на виїзд за кордон, накладення арешту на розрахунковий рахунок. Якщо питання не виходить вирішити добровільно, то наявність всіх оформлених документів, включаючи розписку, дозволить переконати долю в тому, що позичальник отримував гроші і не поспішає їх повертати.

Відео: Як правильно написати

Зразок бланка розписки позики між фізичними особами

Розписка позики між фізичними особами складається досить просто.

Потрібно лише вказати всі необхідні дані:

 • дата складання та місце;
 • повний реєстраційні дані позичальника і позикодавця, включаючи серію і номер паспорта, місце реєстрації та проживання;
 • розмір позикових коштів із зазначенням цифр прописом;
 • розмір процентної ставки за користування позиковими засобами;
 • остання дата внесення грошей;
 • вказати номер договору.

В кінці документа ставиться підпис позичальника, кредитора і розшифровка. Готовий зразок розписки можна подивитися тут .

Перед тим як давати гроші в борг, слід уважно вивчити фінансові характеристики позичальника.

З відсотками

У розписці повинен бути виділений пункт для позначення розміру нарахованого відсотка за видані кошти.

Якщо дані умови відсутні в договорі, то слід дотримуватися наступних правил:

 • розмір процентної ставки визначається з розміру ставки рефінансування за місцем знаходження позикодавця;
 • відсотки виплачуються щомісячно.

Дані правила вступають в силу, якщо вони не відображені в договорі або розписці.

Готовий зразок розписки можна подивитися тут .

без відсотків

Розписка може припускати відсутність нарахування відсотків за позикою, якщо:

 • борг не перевищує 50 МРОТ;
 • не видається в підприємницьких цілях.

Безвідсотковим може вважатися той договір, згідно з яким в якості боргового зобов'язання були представлені не гроші, а речі, визначені родовими ознаками.

Готовий зразок розписки можна подивитися тут .

Під заставу нерухомості

Дана угода має факт передачі майна, що перебуває у власності боржника під заставу. Як правило, в якості застави виступають ПТС на автомобіль, свідоцтво про право власності на нерухомість і так далі. Вони знаходяться на зберіганні у позичальника до повного виконання боргових зобов'язань позичальника.

У деяких випадках кредитор може вимагати розписку від позичальника про те, що той зобов'язується не продавати і не переоформляти заставну нерухомість. Як правило, оформляється довіреність із зазначенням подібних умов і посвідчується нотаріально. Термін такої довіреності не повинен перевищувати строку договору позики, в іншому випадку, довіреність краще потім знищити.

Дані види розписок підтверджують факт передачі грошових коштів. При визначенні самого виду заборгованості, потрібно вказувати всі складові угоди, додатково оформляючи договір позики.

В іншому випадку, дану угоду можна буде вважати безпроцентної або з наявністю правил повернення, що діють на загальних підставах.

Готовий зразок розписки можна подивитися тут .

Основні правила складання

Законодавство не встановлює конкретних правил з оформлення розписки, а лише дає рекомендації:

 • оформлення в письмовому вигляді;
 • вказівка ​​всіх деталей угоди, відсотки, передача нерухомості;
 • складання додатку про передачу конкретних документів позикодавцеві;
 • вказати всі дані, що дозволяють максимально точно ідентифікувати особу;
 • не зайвим буде взяти ксерокопії паспортів учасників угоди;
 • позичальник своєю рукою заповнює документ і віддає його на зберігання позикодавцеві.
 • Після того, як всі зобов'язання позичальника будуть виконані, він має право вимагати розписку від позичальника, де буде вказана повна сума повернення і відсутність претензій.
 • Можна відзначити основні дані, які повинні відображатися в будь-який розписці.
 • інформація
 • Ідентифікаційні дані позичальника, кредитора і свідка (при наявності) Сума боргу Наявність або відсутність процентних нарахувань Термін повернення

Як додаток може використовуватися договір, копії паспортів, копії свідоцтв про право власності на майно або нерухомість позичальника. Потрібно стежити, що почерк був максимально розбірливим.

Розписка в отриманні грошей між фізичними особами оформляється позичальником і передається на зберігання позикодавцеві. Необхідно вказувати всі дані про учасників угоди, сумі боргу і дату повернення позикових коштів, а також правила їх повернення.

link] Читати статтю, як оформити відшкодування прибуткового податку .

Які є способи обдзвону боржників? відповідь за посиланням .

Допомога боржникам. Детальніше тут . [/ Link]

Ці правила дозволять максимально убезпечити позичальника від ризику неповернення коштів і використовувати розписку в якості доказової бази.

Які є способи обдзвону боржників?

Ссылка на основную публикацию